[ Sceka @ 27.10.2018. 22:28 ] @
Kingston A400 240Gb ili Silicon Power S55 240Gb?

Cena je skoro ista u E. Koristio bih ga kao sistemski.



Pozdrav!
[ djoka_l @ 27.10.2018. 23:05 ] @
Uh, kod najvećeg prodavca harvera u Srbiji, Silicon Power je tačno 2 puta skuplji od tog Kingstona.
Neki sajtovi kažu da je taj model Kingstona stariji od Silicon Power, pa bi, kod iste cene, možda Silicon Power bio bolji izbor.

Uglavnom, kada se bira između Silicon Power i Kingstona, većina preporučuje Samsung
[ Sceka @ 27.10.2018. 23:13 ] @
Duplo skuplji je od verzije sa 120Gb. 240Gb oba skuplji je SP za sto kinti.

Necu da dajem pare na Smsung jer mi treba kuci za komjuter star vise od 4 godine, kostaju manje od 5 soma komad...

Zato me zanima koji je bolji od ta dva (znam ja sta valja ali me ovo interesuje, E otvorili radnju na minut pa ko velim ovih dana... )


Pozdrav!
[ bakara @ 27.10.2018. 23:15 ] @
Izmedju silicon powera i kingstona ja bi uvek pre birao kingston.
Od silikona mi je sve crklo sto sam imao.
[ Branimir Maksimovic @ 27.10.2018. 23:24 ] @
Pogledaj malo sa strane
Citat:

On the other hand, some of the Iometer results are hard to ignore. Again, their relevance to most home users is limited, but we still don't think we should be seeing the levels of performance shown, so we can't recommend the drive for purchase when there is a decent selection of others available for similar pricing.

https://www.bit-tech.net/revie...power-slim-s55-review-240gb/9/

Sa druge strane taj Kingston je jedan od najbrzih u tom cenovnom ranku...
https://www.hardwaresecrets.com/kingston-a400-120-gib-ssd-review/
[ Sceka @ 27.10.2018. 23:30 ] @
@Branimir Maksimovic - Kingston nije taj sa tvog linka nego od 240Gb.


Meni treba da bude kao sistemski. Za tu upotrebu nije bitno kakvi su stres testovi i neko maximalno koricenje...


Cistome zanima koji je bolji u kucnoj varijanti, klasika + igre.



Pozdrav!
[ gilopile @ 27.10.2018. 23:32 ] @
Ma sve jedno, specifikacije su tu negde. Gledaj samo duzu garanciju i to je to.
Zavisi i koju plocu imas i onda gledas da uklopis nesto najbrze...Sata 2, 3, m.2, m.2pci-e ....
[ Branimir Maksimovic @ 27.10.2018. 23:38 ] @
Citat:
Sceka:
@Branimir Maksimovic - Kingston nije taj sa tvog linka nego od 240Gb.


Meni treba da bude kao sistemski. Za tu upotrebu nije bitno kakvi su stres testovi i neko maximalno koricenje...


Cistome zanima koji je bolji u kucnoj varijanti, klasika + igre.



Pozdrav!


Ocigledno je bolji Kingston. Razlika izmedju 240 i 120 je u zivotnom veku. Ovaj veci duplo duze traje.
Pogledaj da nadjes jos neke testove ali svakako da ovaj Silicon Power ima lose review-ove.
[ Sceka @ 27.10.2018. 23:43 ] @
Da... I Bakara je lose prosao sa SPower…

Sto se mene tice sve sto sam imao a bilo je Kingston nikada ni jedan jedini problem nisam imao.

Nego dvojba je jer sam cuo, danas, od drugara da je SPower bas taj model kod njega pokazao
bolje rezultate... ma cisto eto da proverim ovde mozda ima razloga za raspitivanje iako je rec i
o maloj cifri i o kucnom koriscenju.


Pozdrav!
[ Branimir Maksimovic @ 27.10.2018. 23:44 ] @
Ako je garancija ista - Kingston. Svakako da duzina garancije igra presudnu ulogu.
[ dr0id @ 27.10.2018. 23:45 ] @
Kingston. A u kucnim uslovima bolji rezultati ne postoje ni kod Samsunga a ne SP.
[ bachi @ 28.10.2018. 07:56 ] @
Beži od A serije Kingstona. UV 400 ili UV 500.
[ bakara @ 28.10.2018. 09:31 ] @
Citat:
Sceka:
Da... I Bakara je lose prosao sa SPower…

Sto se mene tice sve sto sam imao a bilo je Kingston nikada ni jedan jedini problem nisam imao.

Nego dvojba je jer sam cuo, danas, od drugara da je SPower bas taj model kod njega pokazao
bolje rezultate... ma cisto eto da proverim ovde mozda ima razloga za raspitivanje iako je rec i
o maloj cifri i o kucnom koriscenju.


Pozdrav!


Kod fles memorija kad god mogu da biram ja uzmem kingston, i obicno ne pogresim verujuci u brend a ne poredeci karakteristike.
Inace sam kupio ssd patriot burst od 240gb bio je nesto jako jeftin a jako brz, i njega mogu da preporucim ako ima gde da se nadje sada.
[ bachi @ 28.10.2018. 09:56 ] @
Bežite i od Patriota. :D Odnosno, bežite od svega što ima Phison kontroler. A kako da znate ko ima Phison kontroler u sebi? Pa tako što ne napišu koji je kontroler u pitanju. :D
[ Sceka @ 28.10.2018. 12:15 ] @
E to sam cuo danas, to za taj Phison kontroler da treba izbegavati.

Nisam razumeo zbog cega ali nekoliko ljudi je isto reklo. (nasih ljudi, nisam trazio na Netu o tome...)



Pozdrav!
[ bachi @ 28.10.2018. 12:33 ] @
Zato što može da crkne ko sijalica. Odjednom preko noći drajv pređe u read only i to ako si srećan, tada bar možeš da izvučeš podatke, a češće se pojavi kao generički drajv od par desetina/stotina MB i onda možeš samo da plačeš. Doživeo preko klijenata i jedan i drugi scenario.
[ vbbojan @ 28.10.2018. 12:47 ] @
Kad već govorimo o izbegavanju.
Doduše mali je uzorak no ...
Ja sam od recimo cca 5-6 Apacer Panther SSD od 240 GB imao jedno 3 otkaza u garantnom periodu i još jedan posle isteka garancije.
Sve ostalo, Samsung, Kingston (najvise trosim), Sand Disk, AData (sve iz jeftinijih kategorija je osim Samsuga) radi i nije bilo nijednog otkaza u zadnje 2-3 godine (mali uzorak takodje).
[ dr0id @ 28.10.2018. 13:38 ] @
Citat:
Sceka:
E to sam cuo danas, to za taj Phison kontroler da treba izbegavati.

Nisam razumeo zbog cega ali nekoliko ljudi je isto reklo. (nasih ljudi, nisam trazio na Netu o tome...)



Pozdrav!

To je tako bilo u startu, odavno nema problema (reseno update-om firmware-a). Uzimaj slobodno. Inace A400 ima i sa SM2558XT kontrolerom, oznaka je R0105A (za Phison je SBFK....)
Vidi se kroz prorez sa zadnje strane pakovanja
[ bakara @ 28.10.2018. 15:12 ] @
Citat:
Sceka:
E to sam cuo danas, to za taj Phison kontroler da treba izbegavati.

I onda ti preporuce nesto sto kosta 3x skuplje :)

Svi jeftiniji ssd imaju taj kontroler, tako da ne brigas previse.
[ djoka_l @ 28.10.2018. 15:30 ] @
Kingston A400 SSD 240GB 2.5" (SA400S37/240G) 5.499 RSD
Silicon Power 240GB 2.5" SSD SATA (SP240GBSS3S55S25) 10.999 RSD

Ne znam da li ovo pokušavaju da rasprodaju Kingstone, ali cena je odlična.
[ Sceka @ 28.10.2018. 15:33 ] @
@bakara - Ma naravno. :)

Poenta je da je kucni kompjuter a ovi SSD-I sada bas jeftini pa steta ne iskoristii a prodavnica mi na minut... :)

Samo, ima nekoliko „istih” sa razlikom od par stotina kinti pa onda da ne bi samo vizuelni odabir bio...


Pozdrav!
[ Sceka @ 28.10.2018. 15:54 ] @
Citat:
@djoka_l … Silicon Power 240GB 2.5" SSD SATA (SP240GBSS3S55S25) 10.999 RSD


SSD SATA3 240GB Silicon Power S55 550/500MB/s 80.000IOPS, SP240GBSS3S55S25 4.990 RSD
(Poštovani, u pitanju je Phison PS3110-S10) odgovor nekome na pitanje...



Pozdrav!
[ bachi @ 28.10.2018. 16:21 ] @
Citat:
bakara:
Citat:
Sceka:
E to sam cuo danas, to za taj Phison kontroler da treba izbegavati.

I onda ti preporuce nesto sto kosta 3x skuplje

Svi jeftiniji ssd imaju taj kontroler, tako da ne brigas previse.


Ne bih se složio da je UV400 ili UV500 tri puta skuplji od A serije.

240GB
A400 - 4.890 dinara, garancija 3 godine,
UV500 - 6.790, garancija 5 godina!

1.900 dinara razlika u ceni, pa se zapitajte da li je stabilniji SSD, koji omogućava više upisa, brži i sa boljim kontrolerom, sa 2 godine dužom garancijom vredan razlike u novcu.

Ako nije i to je ok.
[ dr0id @ 28.10.2018. 16:28 ] @
Onda Samsung 860 EVO 250GB 7.490, garancija 5 godina
[ bachi @ 28.10.2018. 16:44 ] @
Za većinu običnih korisnika, to je overkill, ali da, svako ko može da priušti Samsung, neće se pokajati.
[ Sceka @ 28.10.2018. 18:52 ] @
Za obicnog kucnog korisnika nema ni jedan jedini razlog da koristi nista iznad ovoga iz naslova teme. (I to skoro kao jedini)

Za neki, zavisi od vrste posla naravno, ozbiljniji rad je danas ploca koja podrzava 2 ili 3 M.2, jedan neki veci SSD
I neki (nekoliko, po potrebi..) externi HDD sa sto vise terabajta. To imam u Studiju ali za kod kuce stvarno nema potrebe.


Pozdrav!
[ bakara @ 28.10.2018. 19:22 ] @
Citat:
bachi:

Ne bih se složio da je UV400 ili UV500 tri puta skuplji od A serije.

U pravu si preterao sam, nije 3x samo 40%

mada taj kingston i nije 4890 vec 2990, tako da je to jos veca razlika
[ bachi @ 28.10.2018. 19:26 ] @
Poredio sam cene na Emmi sajtu, za SSD od 240GB.

Za SSD od 120GB je razlika 500 dinara između A i UV 400 serije, a 1000 dinara između a i UV 500 serije.
[ bakara @ 28.10.2018. 20:15 ] @
Aha, pa sceka rece da hoce taj od 2990
[ Sceka @ 28.10.2018. 21:17 ] @
@bakara - Jok. Oba koja su iz naslova su 240GB I kostaju King 4.890din a SP 4.990din.




Pozdrav!
[ ademare @ 28.10.2018. 22:58 ] @
Treba reci da svi proizvodjaci daju ogranicenu garanciju !

Kao kada proizvodjac automobila na primer da garanciju 3 godine ili 100.000 km . Pa sta se pre desi .

Tako i ovde ko dosta koristi SSD , moze da ga istrosi i pre garantovanih 3 ili 5 godina . Svi ozbiljni proizvodjaci imaju svoje programe za proveru kolicine podataka koja je snimljena u koriscenom vremenu i procenat istrosenosti .

Tako da moze da se desi , posebno kod manjih diskova da nista nije crklo , kontroler ili neka druga elektronika , ali da je SSD istrosen i tada garancija ne vazi .
[ dr0id @ 28.10.2018. 23:31 ] @
Moguce, ako je kupac
[ Zlatni_bg @ 29.10.2018. 05:47 ] @
Kingston je okej.

Moje misljenje vec znate, kad god sam hteo da ustedim - ipak sam uzeo Samsung Evo. Na nivou od par godina ili deceniju koliko ce se koristiti, razlika u ceni od 1-2 hiljade dinara nije bitna.

To nije nesto sto ce se baciti kada se PC apgrejduje, moze se prebaciti i u bilo koji drugi PC. Nece ih ni vreme pojesti u skorije vreme.

Imam Kingston V300 koji radi u serverskom okruzenju (home server 24/7) vec par godina non stop... i dalje je ziv i zdrav, a to je jedan od prvih Kingston SSD-ova. I prvih SSDova kod nas.
[ Sceka @ 31.10.2018. 12:51 ] @
Kupio sam SSD SATA3 256GB ADATA Ultimate SU800.

https://www.emmi.rs/ssd-ssd-sa...20mb-s.11.html?productId=70564

Tek posle nedelje (utorak, sreda) cu da ga namestim jer imam nesto da radim kod kuce na trenutnoj postavci
programa pa da ne remetim jer mi je rok do nedelje...


Necu da kloniram postojeci sistem (odnosno ceo C: ) jer hocu da na SSD instaliram svez OS / Win10Pro tako da
cu morati da sacekam.

Za odabir ovoga a ne nekog iz naslova je uticalo to sto ovaj ima 2 miliona upisa a ortak koji mi je preporucio kaze
da je kod njega u firmi ubacio bas taj model u dvadesetak kompjutera I kod sebe kuci I sve to radi vec vise od
godinu dana bez ikakvog problema. Jeste skuplji oko soma dinara ali moguce I da vredi toliko koliko je skuplji.



Pozdrav!
[ Zlatni_bg @ 31.10.2018. 15:20 ] @
- Godinu dana je vrlo kratak period, pogotovu u poslovnom okruzenju da se SSD-u ista desi;
- ADATA je okej firma;
- Mnogo je bolje uraditi reinstalaciju nego migraciju sistema;
- 2 milke upisa na papiru ne znace ama bas nista, treba pogledati testova i testova kako su se pokazali.

Sve u svemu, moje licno misljenje i ono sto sam se ja nagledao grafika:

Ako ne uzimate Samsung SSD, manje-vise je svejedno koji cete uzeti (dokle god nije neki prastari model sa losim kontrolerom, kojih uglavnom vise nema). Samo bih zestoko savetovao izbegavanje ovih Patriot diskova koji mogu da se nadju s vremena na vreme kod nas, jer ta firma menja po 5 modela godisnje, i nisam uopste cuo pozitivna iskustva o njima.

Firme kojima verujem:

Samsung
Transcend (imaju ZESTOKU istoriju memorijskih modula i na VEOMA dobrom glasu su)
Kingston - ne odustaje od inovacija.

Sve ostalo - citanje gomile grafika i reviewova, death testova i slicno. Uglavnom se razlika svodi na kvalitet NANDa unutra, na kolicinu i tip cachea...

Savet:

Nemoj da okupiras poslednjih 20% na SSDu. Znatno ces mu skratiti zivot jer kontroler nece moci da radi svoj posao. To je otprilike "uputstvo" da SSD zivi dugo i srecno.
[ Ivan Dimkovic @ 31.10.2018. 15:44 ] @
Citat:
bachi:
Za većinu običnih korisnika, to je overkill, ali da, svako ko može da priušti Samsung, neće se pokajati.


+1, ja bih uvek pristedeo jos malo para i uzeo Samsung i jednostavno ne bih razmisljao vise uopste o tom SSD-u, toliko su pouzdani.

Osim ako taj SSD nije samo neki drajv iza instalaciju igrica ili OS-a koji se redovno image-uje pa da ti nije neki problem i da crkne.

Osim nekog matorog SLC-a koji ce isto u penziju, svi moji SSD-ovi su sad Samsungovi i bukvalno za sve ove godine sam imao nula problema sa njima, od prve generacije Samsungovih SLC-ova pre 11 godina preko svih generacija SATA MLC-ova do NVMe MLC-ova i jednog NVMe EVO TLC-a koji koristim kao boot disk.

Samsung je toliko dugo i duboko u tom SSD poslu da mislim da niko ne moze da im parira po iskustvu i fabrikaciji.

Jedino sto i oni to, naravno, znaju i to naplacuju... ali koliko para toliko muzike.
[ Zlatni_bg @ 31.10.2018. 16:01 ] @
Samsung je duboko u proizvodnji memorije za sve zivo. Prave DDR, NAND, ma sve zivo. I sve im radi dobro. GPU/RAM sa Samsung memorijom se klokuje vise nego bilo sta drugo sto sam imao.

Pricao sam mozda ranije da sam bio u dilemi za ovaj lap top, sto se tice nabavke SSD-a. Trebalo mi je 250GB, a nije mi se preterano ulagalo jer samo gledam YT, EON, programiram i browsujem preko njega. Gledao testove, hteo da kupim stariji Transcend za nekih 8000RSD, ipak resio da uzmem Evo 850 za 10.500 i ne rizikujem.

Generalno, nisu toliko skuplji od ostalih. 250GB i 500GB modeli su sasvim prihvatljive cene s obzirom da se uzima nesto sto ima otprilike 5-10x veci zivot po upisima od svih ostalih diskova, model od 250GB koliko se secam ima i 10GB cache-a (TLC->SLC tip) i dodatni DDR cache. Ostali imaju ili jedno, ili drugo, ili nemaju nista, pa posle nekog vremena citanja ili pisanja, recimo 5GB, brzine padnu na 100MB/s. Naravno, nema potrebe da diskutujemo o brzinama SSDova, bar kad je SATA3 u pitanju, svi su tu negde i uglavnom zavisi kakav primerak se kome zabode.

EVO uzimam iz razloga sto uvek kada se resim tog racunara u kom je, mogu bez bojazni da ga prebacim u desktop i da imam dodatnog SSD prostora na desktopu. Pogotovu sto imam par EVO 250GB pa mogu i RAID normalno da cepam na njih. Na SSD gledam kao na investiciju koja ce da traje 10+ godina. Bar SATA standard se sigurno nece promeniti u narednim godinama, ne vidim najave za SATA4 i slicno.
[ Branimir Maksimovic @ 31.10.2018. 16:10 ] @
Ja sam se nagledao umrlih samsunga na serverima. Doduse to je 24/7 drljanje ali ipak ;p
[ Ivan Dimkovic @ 31.10.2018. 16:14 ] @
Mislim da su za "kucne" potrebe a-la boot-ovanje OS-a i ucitavanje aplikacija i obican I/O sa dokumentima bukvalno svi moderni SSD-ovi dovoljno brzi. TLC-ovi ce da se "izduvaju" kad im ponestane SLC kesa ali ako neko ima takav workload nek jednostavno uzme MLC disk i to je to.

Razlog zasto preporucujem Samsung u odnosu na druge je taj sto sa Samsungom znam da kontroler nece zabagovati ili se desiti nesto uvrnuto sa podacima, plus po svim testovima do sad im je endurance bukvalno za klasu iznad drugih. Samsung je jednostavno doktorirao na SSD-ovima. Sto Zlatni_bg rece, proizvode bukvalno sve za njih i toliki su im tirazi posto su i glavni OEM proizvodjac da jednostavno moraju biti ispeglani do perfekcije.

Da ustedim koji EUR i kupim disk od nekog sklapaca koji je kupio jeftini bog-te-pita kako binovani NAND, licencirao 3rd party kontroler o kome pojma nemaju nista osim sta im kontroler vendor uvali od softvera/firmvera i sve to testirao sa delicem resursa koliko Samsung posvecuje svojim diskovima... pa jedino ako ce taj disk biti samo brzi "kes".

Citat:
Branimir Maksimovic
Ja sam se nagledao umrlih samsunga na serverima. Doduse to je 24/7 drljanje ali ipak ;p


Pa vidi, uprkos tome server OEM-i osim Samsunga, Intela i Microna nece da pipnu bukvalno nista drugo (ako pricamo o standardnim diskovima, ne nekim specijalnim resenjima). Sta mislis na sta bi licilo da krenu da stavljaju neke srafciger-jobove :-)
[ Sceka @ 31.10.2018. 16:18 ] @
Slazem se da je Samsung za sada najbolji. Ali meni licno treba iskljucivo kao sistemski disk na kome su OS I programi kojih kod kuce nemam mnogo.
Prakticno je najveca instalacija Office, sve ostalo je potpuno marginalno i po zauzecu i po upotrebi. Doduse, imam uvek I Cubase I Wavelab ali fajlovi
koji se obradjuju tim programima su na drugom disku. Ja od kad imam kompjuter (od 286) tako radim, „My Documents” folder, na primer, ne mrdam
nikada sa difolt lokacije ali nikada ne sejvujem nista tu nego kako sam godinama navikao na nekom drugom disku.


Meni je poenta da za kucni kompjuter nema nikakve potrebe da se daju pare kao za kompjuter koji sluzi za posao (bilo koji posao). U Studiju je em dosta
bolji kompjuter em su M.2 varijante (Samsung naravno), ima 5 hardova u kompjuteru i ni jedan nije mehanicki. Mehanickih ima nekoliko externih... I za tu
upotrebu samo najbolje, najkvalitetnije i najpouzdanije.


@Zlatni_bg - Hvala za savete. Ja licno za kucni kompjuter neoptereceno kupujem, ne gledam testove niti me zanima. vise sam orijentisan na neka licna
iskustva korisnika. Zato sam i postvio temu...


Pozdrav!
[ Branimir Maksimovic @ 31.10.2018. 16:30 ] @
Citat:
Ivan:Pa vidi, uprkos tome server OEM-i osim Samsunga, Intela i Microna nece da pipnu bukvalno nista drugo (ako pricamo o standardnim diskovima, ne nekim specijalnim resenjima). Sta mislis na sta bi licilo da krenu da stavljaju neke srafciger-jobove :-)


Pa generalno crkavaju i HDD-ovi a tek nece SSD-ovi ;)
Inace, zadnjih par godina su znatno poboljsali dugotrajnost ;)
[ Zlatni_bg @ 31.10.2018. 18:52 ] @
Pa usavrsava se proces. Kako i nece kolike fabrike imaju, Samsung bukvalno samo od memorije moze da zivi, ne trebaju im ni televizori ni monitori, ni nista. U sustini, memorija je nesto sto im ide najbolje i verovatno su najvise ulozili u to i u mobilne telefone. Sa mobilnim telefonima je vecita trka "ko je prvi", a sto se memorije tice, definitivno su no1 na svetu.

Problem nastaje sto sam cuo da zele da smanje proizvodnju jer cena drasticno opada i da stvore vestacku nestasicu... na cemu ne moze niko nista da im uradi, jer eto, nece da prave toliko koliko su do sada pravili.

Za mission-critical - samsung. A ako vam je bas svejedno da li ce da prsne nand ili pobrljavi kontroler (ne odmah naravno ali s vremenom), generalno bilo sta od poznatijih proizvodjaca. Ove manje poznate (opet ponavljam prokleti PATRIOT) zaobilaziti u sirokom krugu. Read-only moze da vam se pojavi i posle 100GB upisa, nisam mogao da verujem kada su mi ljudi pokazivali.
[ Branimir Maksimovic @ 01.11.2018. 07:20 ] @
Videli ljudi sta radi Intel pa oce i oni ;p
[OT] Inace samsung b-die je preporucen tip memorije za Ryzena ;p
[ Miroslav Cvejić @ 01.11.2018. 09:09 ] @
Znači, uspeo si Ryzen u priču o Kingston/Silicon Power priču da ubaciš.

Svaka čast.
[ Sceka @ 07.11.2018. 14:25 ] @
Juce krenem sa parkinga i u ulazu sretnem komsiju, usplahiren do jaja, pita me gde se to u kraju otvorio Emmi... kaem mu a on
rece da je u frci jer mu riknjava SSD pa da kupi drugi... ja mu kazem da imam kuci I bas nameravam da ga instaliram… elem,
rec po rec i prodam mu ADATA koji nisam ni otpakovao za cenu koju sam ga pazario. Zahvalan mi „do groba”.

Odem ja malocas do Emmmi-ja i kazu da taj nema na lageru i da ce biti ko zna kada. Pregledamo sta ima da se poruci i nadjemo
Crucial MX500 250Gb, stize sutra ili najkasnije preksutra. 5 godina garancija, Silicon Motion SM2258 kontroler. Skuplji je od ADATA
ali verujem I da je bolji i od ADATA i od Kingston-a. Gresim li?


Pozdrav!

(https://www.emmi.rs/ssd-ssd-sa...10mb-s.11.html?productId=73834)

http://www.crucial.com/usa/en/...h2QJwkeEAAYASAAEgL0S_D_BwE:G:s
[ bachi @ 07.11.2018. 14:27 ] @
Ne grešiš.
[ Sceka @ 07.11.2018. 14:34 ] @
@bachi - ako ti kazes da ne gresim onda e toeto.

Ali stvarno, znam kakva si ti picajzla za neke te stvari pa tebi verujem skroz (ne zahebavam se).


Pozdrav!
[ calexx @ 07.11.2018. 15:33 ] @
Samo što je taj maltene duplo skuplji og onog Kingstona od koga si počeo a skuplji je i od UV500 koji ti je predlagan.

Ne mogu da verujem da je bači napisao da je šćeka u pravu. ;)
[ Zlatni_bg @ 07.11.2018. 17:54 ] @
Samsung EVO+PRO>MX500>svi ostali

To je to otprilike.
[ Sceka @ 07.11.2018. 19:27 ] @
Citat:
calexx:
Samo što je taj maltene duplo skuplji og onog Kingstona od koga si počeo a skuplji je i od UV500 koji ti je predlagan.

A sve je krenulo sasvim slucajno kad sam negde procitao da je neko odusevljen jer je kupio Kinston SSD za 2.990din. Pomislim
da je inace krajnje vreme da I kuci imam jedan SSD za sistem a ovo bas jeftino. Onda se posle par dana setim pa pogledam i ucini
mi se da je bolje od 240Gb a nije neka razlika... .. .

Da bi malocas video da je u stvari SSD SATA3 250GB Samsung 860 EVO V-NAND u istoj radnji samo 700din skuplji od Crucial-a
koji sam porucio! Pa nesto razmisljam... LOL!!! Mislim, necu (mislice onaj klinac u radnji da ga zahebavam) ali da sam video ranije...


Pozdrav!
[ Sceka @ 07.11.2018. 19:34 ] @
Mada... https://ssd.userbenchmark.com/...msung-860-Evo-250GB/3951vs3949



Definitivno odustajem od gledanja bilo cega u vezi SSD-a. Malo sam se zaneo danas…


Pozdrav!
[ mjanjic @ 08.11.2018. 11:51 ] @
Kupi bilo koji, biće bolji od HDD, ali na njemu drži samo sistem (po mogućnosti napravi backup sistemske particije), pa dokle izdrži, ionako cene brzo padaju, pa ćeš za par godina moći da pazariš od 512GB ili čak 1TB za iste pare.
[ calexx @ 08.11.2018. 14:50 ] @
Znači ispravno je što čekam da bude bar 1T za ove pare? ;) Meni sistem radi dovoljno brzo, startovanje u par sekundi i ne znam da li bih za iste pare kupio 250GB kao što planira šćeka ili neki 2T hard.
[ bakara @ 08.11.2018. 21:49 ] @
Ma nema realno nikakve potrebe za velikim ssd, ja sam kupio od 250gb isto samo zbog boljeg kontrolora.
Bolje da sam kupio duplo jeftiniji od 120gb sa losijim kontrolorom, razlika u svakodnevnom radu nije primetna.
[ Branimir Maksimovic @ 09.11.2018. 01:20 ] @
Ima ako hoces da zamenis HDD ;)
Ja sam uzeo mx500 od terabajta, i popunio jedno 500 giga ;)
[ bachi @ 09.11.2018. 07:34 ] @
Citat:
calexx:
Znači ispravno je što čekam da bude bar 1T za ove pare? ;) Meni sistem radi dovoljno brzo, startovanje u par sekundi i ne znam da li bih za iste pare kupio 250GB kao što planira šćeka ili neki 2T hard.

Calex, možeš da misliš kako ti je sistem brz sa hard diskom i kako nema potrebe za SSDom. Možeš biti i duboko uveren u to. Sve će to pasti u vodu prvi put kada budeš stavio SSD pa makar to bio onaj najeftiniji od 2500 dinara. Jednostavno ne može da se poredi koliko je bolje korisničko iskustvo sa SSDom.

Inače na desktopovima isto furam kombinaciju SSD za sistem + hard disk za podatke.
[ Sceka @ 09.11.2018. 09:04 ] @
Juce me zvali oko 11h I kazu da je stigao ssd i adapter. Odem, kupim, I ceo dan nesto po gradu pa Studio...
Tek oko22h sednem da ga otpakujem…

Ovo su rezultati od juce I malocas:






@calexx - Kao sto rece @bachi, nema sanse da skapiras dok ne stavis SSD. Meni nije ovo prvi susret sa SSD-om, naravno.
Ali je prvi put da imam kod kuce jer za kucnu upotrebu nisam smatrao da mi je bitno. Medjutim gde god da odem (Studio...)
svuda su SSD varijante, da ne pricam sad o M.2 koji razbi kako je brz. A kad imas 3 komada M.2 na ploci i jedan klasicni SSD
a ni jedan mehanicki hard pa kad dodjem kuci...


Pozdrav!

(juce kad sam seo da ubacim Crucial na postojecem hardu, na sistemskoj particiji, je bilo samo 3 i nesto giga slobodnog pro
stora znaci vuklo se k'o prebijena kucka inace a dizanje sistema odes ne da skluvas nego i popijes kafu )
[ calexx @ 09.11.2018. 09:29 ] @
Ama znam ja da su brzine veće ali me ne pogađa mnogo, bar ne toliko da umesto za račun za komunalije ili struju pare dam za SSD. ;) Najviše pohvala vidim oko podizanja sistema a to me ama baš uopšte ne zanima jer se kod mene komp probudi za 2-3 sekunde. Ne znam koliko može da ubrza internet, niti to kako svira muzika ;) osim što će brže da startuje sam plejer. Ne koristim programe koji toliko koriste hard, da ne kažem ssd, pa da mi znači.

Gde se baš baš primeti ubrzanje a da je nešto toliko bitno?
[ Sceka @ 09.11.2018. 09:38 ] @
Nemam pojma za kucne uslove jer, kazem, prvi put kod kuce imam SSD I to za sada samo kao sistemski disk.

U Studijima vec uveliko svi imaju ploce na kojima ima 3 x M.2 varijante koji su jos mnogo brzi od klasicnog SSD-a,
i sve radi trenutno. Kad dodjem u neki Studio koji nema tu varijantu nego mehanicke hardove postaje pravo mucenje
za sam rad. Dizanje sistema meni inace nije nikada bilo bitno ali sam rad jeste, a sa SSD I M.2 je sada rad kao u
SF filmovima od pre neku godinu.


Pozdrav!

(kad su samo mehanicki diskovi u kompjuteru je kao da imas Ryzen umesto Intel-a >@Branimir Maksimovic< )
[ bojan_bozovic @ 09.11.2018. 10:19 ] @
@Sceka

Koji to sistem imas kad mu toliko treba da se podigne? I kako 3 Gb na particiji, kad i ne treba da se deli disk na particije upravo zbog tog razloga, da na vise njih nemas po nekoliko gigabajta slobodnog prostora i sve su neupotrebljive, umesto na jednoj dvadesetak. Na tvom mestu bi reparticionirao disk.
[ bachi @ 09.11.2018. 10:29 ] @
Citat:
calexx:Gde se baš baš primeti ubrzanje a da je nešto toliko bitno?

Svuda i u svemu.

Videćeš i sam jednog dana.
[ calexx @ 09.11.2018. 10:44 ] @
Citat:
bojan_bozovic: I kako 3 Gb na particiji, kad i ne treba da se deli disk na particije upravo zbog tog razloga, da na vise njih nemas po nekoliko gigabajta slobodnog prostora i sve su neupotrebljive, umesto na jednoj dvadesetak. Na tvom mestu bi reparticionirao disk.
Misliš da nije dobra ideja da se napravi particija za sistem i odvoji od one sa podacima ili ko već kakve (dodatne) pravi? Meni je mnogo lakše da odradim reinstalaciju ako je baš potrebna i lepo formatiram sistemsku particiju i sve ide od početka. Kod jedne particije to može da napravi problem. Plus fragmentacija koja se tako lakše pravi.
Ovde je osnovni problem što je napravio premalu particiju za OS ili je instalirao previše svega ili je tu kopirao sa neke druge particije.
[ Sceka @ 09.11.2018. 11:00 ] @
@bojan_bozovic

Sistem za kucnu upotrebu baziran na i5 procesoru i 8 giga rama.

Rec je o tome sto kod kuce imam samo jedan HDD (do sinoc kad sam ubacio SDD za sistem). HDD od 1T, I mislim
da je to sasvim dovoljno za kucnu upotrebu (bilo kome I dan danas).

Particioniran je (bio) tako sto je podeljen na C:\ (System), D:\ (Games), E:\ (DL_UL), F:\ (Storage) sa rasporedom
kolicine C - 100Gb, D - 150Gb, E - 100Gb i F- ostatak.

Problem kod mene je to sto kod kuce nemilice isprobavam sve sto izadje (narodne verzije) ali bukvalno. Jos veci
problem cini to sto za Muziku toga ima neverovatan broj a probam jer su jako skupi programi pa da vidim sta se
od toga stvarno isplati platiti za Studio, sta je lose pa je bacanje para, sta meni ne odgovara i necu upotrebiti jer
koristim nesto drugo (to drugo ne mora nuzno biti bolje) i kako radi generalno. Jer te stvari za Studio su neophodne
a kostaju mnogo (sve ukupnpno softver za Studio je najmanje desetak hiljada €, najmanje) pa se mora praviti
selekcija na neki nacin.

Instaliram nesto pa dok vidim kako to radi u medjuvremenu izadje jos nekoliko necega... pa nesto zaboravim da
skinem... pa se tako nakupi a kucni kompjuter... samo da napomenem da neke stvari za Muziku moraju da se
instaliraju na C: a velike su...

Tako da se uspori ma kakva je konfiguracija u pitanju. Malo je postalo mucno kuci pa sam zato resio da ubacim SSD
i da vise ne trpam toliko stvari jer me vec opterecuje, a i ima dodatni kompjuter za to u Studijima...


Pozdrav!
[ calexx @ 09.11.2018. 11:10 ] @
Pa sada obriši većinu sa tog harda i nastavi da isprobavaš a na SSD stavi radni operativni sistem koji će da služi za ono što si već isprobao.
[ Sceka @ 09.11.2018. 11:48 ] @
@calexx - Ne kapiras. Ne mogu da nastavim jer, na primer, ima klavir koji ima banku od 40 giga koja mora da bude
na C: jer nece da radi ako nije tako instalirano. Moze da se samo banka smesti bilo gde ali onda nece da ucita sve
presete…

Zato sam i resio da vise to ne radim kod kuce...

A sto se tice particioniranja… pa to je cak I preporuka u danasnje vreme. Ne secam se tacno jer me ne zanima da te
neke stvari pamtim (kad je izvor neko ko je autoritet na nekom polju, samo prihvatim) ali znam da je danas bolje
I brze ako se hardovi (mehanicki) podele u particije. (ne ulazeci u tehnicke detalje toga)

Znaci kako Bog zapoveda, C: (u ovom slucaju ceo SSD jer nije veliki a ovoljan je za tu svrhu) za sistem a sve drugo
na mehanicki hard kako god bilo, particioniran ili ne. Ja sam samo prosirio D:\ (Games) particiju za tih 100 giga
sto je ostalo prazno.


Poenta je da SSD radi kako treba a okacio sam i rezultate. Moze nekom da koristi.


Pozdrav!
[ bojan_bozovic @ 09.11.2018. 11:50 ] @
@calexx, sceka

Vidite, danas samo jedna igra ima recimo 25Gb i instalira se na 35 ili vise Gb. Taj prostor od bar 60 Gb je lakse obezbediti ako je sve na jednoj particiji (s time sto moze trebati i vise za privremene fajlove). Sto se reinstalacije Windowsa tice, uglavnom nije potrebna uopste, ako bude imam eksterni hard disk za backup. Da imam dve ili vise particija morao bih da brinem ne samo za to koliko ima particija na koju instaliram, vec i sistemska jer je folder za privremene fajlove u c:\users\bojan\appdata, mnogo veci problem od samo osloboditi mesta na c. Drugo je Linux gde je lako podesiti da je /home na posebnoj particiji, ili /usr, takve stvari se, bar na desktop Windowsu, ne mogu da rade kad zafali prostora.
[ Sceka @ 09.11.2018. 11:53 ] @
E sad imam dilemu druge vrste. Nemam u vezi toga iskustva pa da pitam.

Ima li smisla koristiti SSD za igre.Naime, ako bih kupio jos jedan SSD da bude samo D:\ (Games)
da li bi to nesto bilo bitno za same igre ili ne. I u cemu? (igranje, igrivost, ucitavanje nivoa...)


Pozdrav!
[ Sceka @ 09.11.2018. 11:57 ] @
@bojan_bozovic - igre su, bar kod mene, oduvek bile instalirane na posebnoj particiji odredjenoj samo za to.
Od kad imam kompjuter je tako... Verujem I da ostali tako rade.

C:\ bi trebalo da bude iskljucivo za sistem I instalaciju programa koji se redovno koriste a ne I za igre (koje,
btw, su sada I do 120 giga a cesto cise od 50 giga...)


Pozdrav!
[ bachi @ 09.11.2018. 12:04 ] @
Citat:
Sceka:
@calexx - Ne kapiras. Ne mogu da nastavim jer, na primer, ima klavir koji ima banku od 40 giga koja mora da bude
na C: jer nece da radi ako nije tako instalirano.


Komanda dana za Šćeku: mklink
[ calexx @ 09.11.2018. 12:17 ] @
Citat:
bojan_bozovic:Vidite, danas samo jedna igra ima recimo 25Gb i instalira se na 35 ili vise Gb. Taj prostor od bar 60 Gb je lakse obezbediti ako je sve na jednoj particiji (s time sto moze trebati i vise za privremene fajlove). Sto se reinstalacije Windowsa tice, uglavnom nije potrebna uopste, ako bude imam eksterni hard disk za backup. Da imam dve ili vise particija morao bih da brinem ne samo za to koliko ima particija na koju instaliram, vec i sistemska jer je folder za privremene fajlove u c:\users\bojan\appdata, mnogo veci problem od samo osloboditi mesta na c.
Pa lepo napraviš veću particiju, umesto 100GB kao Šćeka stavi 200, 300 ili 500, ne mora 2, 3, 4TB hard da bude sa jednom particijom zbog igrica. Reinstalaciju sam pomenuo iz principa, ja retko reinstaliram ali mi se desi da odem kod nekoga ko je napunio i sistemsku i ostalo a naravno nema bekap disk da se privremeno pomeri. Nemam ni ja, ovo što imam mi je taman da radim laganica a ne bavim se time da bi mi mnogo značilo.
Ne koristim sistemske foldere ni na windowsu ni na linuxu, svi fajlovi, slike, download ide na svoje zajedničko mesto da ne razmišljam previše kada i gde sam nešto skinuo. Ni igrice nemam, jedino ponekad odigram AoE RoR ali je to portabl verzija od 56MB, zašto da instaliram kad i ovako radi? A to je i jedan od razloga zašto uopšte imam windows na kompu. ;)
Retko koristim windows, ostavio sam na oba harda po 100GB za sistemsku particiju a ponekad zafali mesto na ostalim pa ubacim na c: i gledam da što pre sklonim odatle.
[ Sceka @ 09.11.2018. 12:49 ] @
Citat:
bachi:
Citat:
Sceka:
@calexx - Ne kapiras. Ne mogu da nastavim jer, na primer, ima klavir koji ima banku od 40 giga koja mora da bude
na C: jer nece da radi ako nije tako instalirano.


Komanda dana za Šćeku: mklink

Naravno... Ima JBridge koji svi imamo u Studijima gde se regulise to I jos masa stvari.
Vec neko vreme se narodne verzije nalaze sa „NoInstal” varijantom gde se smesta gde hoces a samo startuje *.cmd koji sve to linkuje ali kad
kupis to isto originalno drugacije se instalira... Ma komplikacija do ]aja.



Pa onda jako puno programa / VST-a (instrumenata) I FX-a (reverb, dalay…) su 32 bitni a OS 64 bitni I osnovni program
(DAW - Cubase... na primer) isto 64 bitni pa kako setovati da to uopste radi...

Ono sto je problem je to sto neki programi (VST /FX), tacnije aplikacije u novoj verziji zahtevaju deinstalaciju
prethodne a to nije uvek automatski nego mora da se cacka po registriju a ako samo jednu sitnicu previdis puca ceo radni sistem (ne OS)…

Ali ok, to je na poslu pa se nekako snalazimo…

Ali mene vise zanima ono sto sam pitao, da li ima smisla kupiti SSD samo za igre, dobija li se nesto sa tim ili ne. ako dobija u cemu se ogleda…?



Pozdrav!

[ Branimir Maksimovic @ 09.11.2018. 13:01 ] @
Startovanje igara i dalje ucitavanje svakako da ubrzava. Recimo imam X-Rebirth, tu se primecivalo kad u stanici ucitava likove, sad to iscrta trenutno.
[ bachi @ 09.11.2018. 13:07 ] @
Da, kome je do toga da mu se igra brže učita kao na početku tako i među nivoima, taj će staviti SSD.

[ Sceka @ 09.11.2018. 13:56 ] @
Dobro, to je u sustini dovoljan razlog. Sve vise igara je bas veliko a ucitavanje sledeceg nivoa pocinje da nervira, malo ali…

Znaci za kontanje o jos jednom SSD-u...


Pozdrav!
[ bojan_bozovic @ 09.11.2018. 14:07 ] @
@calexx

Zasto usitnjivati free space visestrukim particijama? Zato sto "svi to rade"? Imam 65 Gb slobodno od 465 Gb HDD i eksterni 2 Tb, bilo bi problema da su mi tih slobodnih 65Gb podeljeni na vise particija, ovako premestanje fajlova i deinstalacija softvera koji ne koristim mogu da sacekaju. Po meni, vredno toga, tim pre sto posebnom particijom za igre nista ne dobijas, jer instalacioni program pise po registry i kopira sistemske fajlove. Sta se stvarno dobija posebnom particijom za igre?
[ tuxserbia @ 09.11.2018. 16:47 ] @


https://lifehacker.com/how-to-...r-optimal-speed-1598306074/amp

[ calexx @ 09.11.2018. 17:02 ] @
Citat:
bojan_bozovic:Zasto usitnjivati free space visestrukim particijama? Zato sto "svi to rade"? Imam 65 Gb slobodno od 465 Gb HDD i eksterni 2 Tb, bilo bi problema da su mi tih slobodnih 65Gb podeljeni na vise particija, ovako premestanje fajlova i deinstalacija softvera koji ne koristim mogu da sacekaju. Po meni, vredno toga, tim pre sto posebnom particijom za igre nista ne dobijas, jer instalacioni program pise po registry i kopira sistemske fajlove. Sta se stvarno dobija posebnom particijom za igre?
Ja se toliko dugo bavim ovim da su samo drugi mogli da vide od mene, ne ja od svih. ;) Ne brini za usitnjavanje, ako baš punim, to može da ode na nekoliko fraj megabajta a onda ne valja kako god.

Nekad davno, kada su hardovi bili sitni sam i ja imao jednu particiju. Čak i kada je mogla samo jedna primarna i jedna extended. Onda sam imao problem što mi je OLR za Sezam fragmentisao samo tako, svakodnevno ubacujem poruke koje idu u jedan fajl i posle nekoliko dana sve toliko uspori da je neupotrebljivo. Pa još fat32 (a možda i fat, davno bilo) pa sam za taj program pravio posebnu particiju i od tada nije smetalo radu sistema.
Dok su hardovi bili manji, nije mi bio problem da napunim sve particije pa bi ušteda kako ti radiš donosila koji megabajt. Sitno za one prednosti koje sam imao deljenjem.
Možda i to ima veze sa činjenicom da nikada ali nikada nisam radio defragmentaciju na ntfs, osim par puta kada bi se pokrenula tema pa reda radi uradim da vidim da mi to nije potrebno. Ko zna kako bi bilo da nisam delio.
Poslednjih desetak godina ionako delim na gomilu particija, nekad sam ih imao i dvadesetak ali je to bilo zbog linuxa. Danas napravim 5-6 i završava mi posao. Mislim, dve za windows, jedna efi gde mora, jedna za podatke, jedna za swap i onda tih 5-6 za linuxe. ;)

E da, napisao sam koliko mi igre ulaze u priču. ;)
[ Sceka @ 09.11.2018. 19:51 ] @
Citat:
bojan_bozovic:
@calexx

Zasto usitnjivati free space visestrukim particijama? Zato sto "svi to rade"? Imam 65 Gb slobodno od 465 Gb HDD i eksterni 2 Tb, bilo bi problema da su mi tih slobodnih 65Gb podeljeni na vise particija, ovako premestanje fajlova i deinstalacija softvera koji ne koristim mogu da sacekaju. Po meni, vredno toga, tim pre sto posebnom particijom za igre nista ne dobijas, jer instalacioni program pise po registry i kopira sistemske fajlove. Sta se stvarno dobija posebnom particijom za igre?

Particije se prave iz vrlo prakticnih razloga. C: particija sluzi za sistem (OS) I instaliranje programa. Ostatak harda se podeli prema potrebi.

U tvom slucaju je „greska” u tome sto ako ti nesto zabrlja neki program ili bilo sta drugo (neki virus jer i skidas sa Neta na taj disk), moras
da ili cistis i repariras i istrazujes… sto je golem posao umesto da jednostavno uradis restore sa nekog programa koji je za to namenjen
(AOMEI < moja preporuka... Acronis < odlican) sto u slucaju HDD-a traje petnaestak minuta a u slucaju SSD-a 5 ili 6 minuta I radis dalje.

Sto rece @calexx - problem je bio nekada davno a odavno vec ne samo da nije nego se preporucuje da HDD particionira jer tako brze radi.

Externi hard sluzi (uglavnom, svima) samo za bekapovanje I skladistenje onoga sto tako treba. Nema ni jedan jedini razlog da se jedini hard
u kompjuteru ne podeli u particije.

U slucaju da imas u kompjuteru SSD I HDD tim pre je prakticno da se HDD podeli.

U slucaju da imas samo SSD zasto bi ga „trosio” iako vise nisu ni skupi ni kratkotrajni? (I dalje ima ograniceni vek trajanja mada je to sad vec
postalo skoro nebitno jer traju, iz prakse, I rade odlicno najmanje toliko da ce pre da se kupi novi koji je jeftiniji a veci... .. .)

U slucaju da imas samo SSD zasto bi ga usporavao kad se zna da se usporava ako se napuni preko odredjenog nivoa, nekada I drasticno uspori?

I jos mnogi pitanja u vezi - po meni - pogresnog stava o podeli harda na particije. (btw, I SSD se deli na particije bez ikakvog problema.


Pozdrav!
[ bojan_bozovic @ 10.11.2018. 05:55 ] @
@Sceka

Ne kazem ja nikome da ne radi kako voli nego se bas borim protiv takvih lovackih prica, disk da li je brzi ako se podeli, nekada je bilo tako za vreme DOS i Win9x, odavno nije, i virus, ako ga bude, lepo moze da zahvati sve particije koje imas, ali radi kako ti godi.
[ Branimir Maksimovic @ 10.11.2018. 06:36 ] @
Ma particije su zastareo koncept sa pojavom zfs-a. Sada ti particije samo trebaju ako hoces multios boot, i to je to.
Ja na SSD-u ni nemam particije nego zfs okupira ceo disk. Ono sto su nekad bile particije sada su data setovi, koje mozes ali i ne moras limitirati. Isto ko particija a nema nikakav limit
i nema wasted space-a.
[ bachi @ 10.11.2018. 08:58 ] @
Da se vratimo na fajl sistem koji se koristi na >90% desktop/laptop računara - NTFS. :)

Da, particije su potrebne na hard diskovima. Jednostavno je disk najbrži na ~20% svojih početnih sektora i to je činjenica koju je neko i okači gore kao screenshot. Uvek želite da vam operativni sistem bude na tom najbržem delu.

E sad, javlja se problem kod gejmera, jer im je ~20% za C particiju malo zbog veličine igara, pa onda naprave veću particiju tipa 50% od veličine hard diska. I tu se vremenom javlja problem, jer usled veličine particije, fajlovi operativnog više neće biti na onih najbržih 20%, već se delovi mogu naći i van tog dela i eto nešto sporijeg sistema...

Zato bi po meni gejmeri trebali da imaju 3 particije. Jedna za sistem koja će biti tih do ~20%, druga za igrice i treća za dokumenta, slike, itd.

Ostalima je dovoljno 2 particije.

Što se SSDa tiče, on nema najbrži i najsporiji deo na sebi, fragmentacija ne utiče na brzinu SSDa, svi su podjednako brzi i particije su u tehničkom smislu manje više besmislene, osim iz estetskih razloga. Dakle SSD može a i ne mora da ima particije, to je do ukusa i mirisa.

Lično pravim C particije od 100GB, maksimalno 120, pa se to često uklapa u ~5-10% veličine HDDa što je još brže, bolje, jače. :D
[ bojan_bozovic @ 10.11.2018. 11:00 ] @
@bachi

Na danasnim diskovima odavno (od LBA sto je oko 1994.) nema korenspondencije izmedju logicke i fizicke strukture, softver moze samo da radi sa nizom sektora, a o tome gde su fizicki na disku nemamo nikakve informacije. To sto se na DOS moralo sve da izdeli, to jer je tadasnji DOS fajlsistem bio vrlo ogranicen, pa je ostala inercija da se particionira, to je sasvim druga stvar.
[ calexx @ 10.11.2018. 11:13 ] @
Citat:
bojan_bozovic:Ne kazem ja nikome da ne radi kako voli nego se bas borim protiv takvih lovackih prica,
Nije lovačka priča to što neko planira moguću reinstalaciju i fragmentaciju a ti imaš problem što igrice koje instaliraš mogu da zauzmu 30, 50 ili 100GB pa hoćeš da to bude zajedno. Pa još imaš spreman eksterni hard mada ti nikad nije problem i da reinstalacija sačeka dok ne budeš spreman za to. Više je praktičan izbor. Ne računam to što delim na particije zbog linuxa ali odavno imam naviku da mi c: nema ništa bitno i da u svakom trenutku mogu da formatiram particiju uz eventualno neko sitno kopiranje da posle nove instalacije ne moram mnogo da podešavam.
Nekada su hardovi bili mali i možda je i imalo smisla da se ne deli, mada je i moguće zauzeće bilo malo. Danas svako može makar otprilike da isplanira koliko mu je potrebno i ostavi dovoljno. Ja pravim c: od 100GB jer nemam mnogo glomaznih programa a i windows je tu samo za ponekad. Uvek imam i previše slobodnog prostora a ako jednom to počne da bude malo, onda ću drugačoje da planiram. Ako sam nekada mogao da se izborim sa hardom od 20MB, mogu i sa današnjim. ;)
Tu je taman mesto za SSD, na njemu samo OS i programi, deca ;) će da paze da igrice instaliraju na hard gde ima mesta za gomilu toga i rešen problem.

Koliko često radiš defragmentaciju svog harda?
[ bachi @ 10.11.2018. 12:10 ] @
Citat:
bojan_bozovic:
@bachi

Na danasnim diskovima odavno (od LBA sto je oko 1994.) nema korenspondencije izmedju logicke i fizicke strukture, softver moze samo da radi sa nizom sektora, a o tome gde su fizicki na disku nemamo nikakve informacije. To sto se na DOS moralo sve da izdeli, to jer je tadasnji DOS fajlsistem bio vrlo ogranicen, pa je ostala inercija da se particionira, to je sasvim druga stvar.

Tvrdiš da kad ja napravim prvu particiju od 100GB da se to u stvari ne smešta na prvih 100GB diska u fizičkom smislu, već ko zna gde? Ne bih rekao.

[ bojan_bozovic @ 10.11.2018. 12:29 ] @
@bachi

Kakva je geometrija Cylinders/Heads/Sectors ne znas, tako da u tih 100Gb verovatno ima i sektora koji su na pocetku i onih koji su na kraju cilindra, a citanje sa kraja cilindra je sporije, tako da tu ima (verovatno) i sektora koji ce biti citani sporije nego neki sa, u ovom primeru, druge particije. I ako zatrazis geometriju od diska dace fake geometriju koju zahteva LBA mod, tako da ne mozes znati gde je neki sektor fizicki.

@calexx

Odavno nisam radio defragmentaciju.
[ Sceka @ 10.11.2018. 12:31 ] @
Potpuno ste obrnuli situaciju.

Nekada je brze radilo kad HDD nema particije. Danas brze radi kad ima particije. - TO je ispravno, cinjenica.

(I samo napomena > pricamo o HDD-u! sa SSD je sasvim druga prica... I, btw, @bachi je u pravi za sve sto je napisao)



Pozdrav!
[ bachi @ 10.11.2018. 12:40 ] @
Citat:
bojan_bozovic:
@bachi

Kakva je geometrija Cylinders/Heads/Sectors ne znas, tako da u tih 100Gb verovatno ima i sektora koji su na pocetku i onih koji su na kraju cilindra, a citanje sa kraja cilindra je sporije, tako da tu ima (verovatno) i sektora koji ce biti citani sporije nego neki sa, u ovom primeru, druge particije. I ako zatrazis geometriju od diska dace fake geometriju koju zahteva LBA mod, tako da ne mozes znati gde je neki sektor fizicki.

@calexx

Odavno nisam radio defragmentaciju.

Zašto bi iko napravio takav hard disk koji će po defaultu da razbaca sve gde šta stigne i na taj način dodatno optereti glavu i smanji radni vek istog, kao i performanse?
[ Sceka @ 10.11.2018. 12:50 ] @
Citat:
bojan_bozovic:
@bachi

koji su na pocetku i onih koji su na kraju cilindra, a citanje sa kraja cilindra je sporije, tako da tu ima (verovatno) i sektora koji ce biti citani sporije nego neki sa, u ovom primeru, druge particije.


Kad kazes „na kraju cilindra” pretpostavljam da mislis na disk? Brze je citanje sa kraj diska, ili da kazem sa oboda diska, nego sa mesta blize osovini diska!


Pozdrav!
[ bojan_bozovic @ 10.11.2018. 13:00 ] @
Citat:
bachi:
Citat:
bojan_bozovic:
@bachi

Kakva je geometrija Cylinders/Heads/Sectors ne znas, tako da u tih 100Gb verovatno ima i sektora koji su na pocetku i onih koji su na kraju cilindra, a citanje sa kraja cilindra je sporije, tako da tu ima (verovatno) i sektora koji ce biti citani sporije nego neki sa, u ovom primeru, druge particije. I ako zatrazis geometriju od diska dace fake geometriju koju zahteva LBA mod, tako da ne mozes znati gde je neki sektor fizicki.

@calexx

Odavno nisam radio defragmentaciju.

Zašto bi iko napravio takav hard disk koji će po defaultu da razbaca sve gde šta stigne i na taj način dodatno optereti glavu i smanji radni vek istog, kao i performanse?


Ti delis na particije od 100Gb, a cilindar moze biti 25 ili 50 Gb, ili 100Gb pa ti kraj prve particije dodje sporiji od pocetka druge, ne mozes da znas. Znas li fizicku geometriju diska? Mozemo samo da nagadjamo.
[ bachi @ 10.11.2018. 13:02 ] @
Hoće da kaže da hard disk svoje sektore, tj. samog sebe predstavlja u logičkom smislu operativnom sistemu, a da sam kontroler hard diska radi remapiranje gde se ono što je logički stvarno fizički i nalazi. I to jeste tačno, jer na primer više odavno ne možeš da vidiš da ti operativni sistem obeleži loš sektor kada radi chkdsk sve dok postoji rezervni deo na samom hard disku, jer kontroler od hard diska sam remapira loše sektore i na njihovo mesto u logičkom smislu stavlja rezervne.

I sve je to ok, ali ne mislim da ako ja napravim particiju od prvih 100GB da će kontroler da ih razbaca u fizičkom smislu gde stigne, jer kao što sam rekao, uticalo bi na performanse, glava bi mnogo više šetala i skratio bi se vek hard diska. Onaj HDTune iz screenshota isto čita ono što mu se logički prikaže, a ne fizički i dalje se vidi na screenshotu kako je hdd sve sporiji i sporiji, da je najbrži na početku, a najsporiji na kraju.

Sa druge strane, SSD po dizajnu "baca gde šta stigne" jer to ima smisla jer nema mehaničkih delova koji bi uticali na performanse i kontroler gleda da ravnomerno optereti nand ćelije.
[ bojan_bozovic @ 10.11.2018. 13:24 ] @
@bachi

Jedno je misliti a drugo biti siguran. Ko hoce moze da particionira ovako ili onako, i da onda izvrsi benchmark, pa vidi sta je pogodnije u njegovom slucaju, tj. za konkretni disk.

Ovo je bitno zasto proizvodjaci laptopova i eksternih diskova ne particioniraju na vise manjih vec kao jednu veliku particiju? Zar im ne bi bilo u interesu da particioniraju tako da je njihov proizvod brzi?

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 10.11.2018. u 14:35 GMT+1]
[ calexx @ 10.11.2018. 13:44 ] @
Meni i nije jasno zašto uopšte particionišu hardove, verovatno zbog onih koji to ne bi znali da urade. Da je particionisanje loša ideja, ne bi GPT imao opciju da pravi koliko hoćeš particija nego bi skratili i ono ograničenje MBR od maksimum 4 primarne particije.
[ Branimir Maksimovic @ 10.11.2018. 15:32 ] @
Ne znam zasto particionisu hardove ;)
Code:

~ >>> sudo parted -l                                                                                                                                                                          
Model: ATA ST2000DM001-1ER1 (scsi)
Disk /dev/sda: 2000GB
Sector size (logical/physical): 512B/4096B
Partition Table: msdos
Disk Flags: 

Number  Start   End     Size    Type     File system  Flags
 1      32.3kB  2000GB  2000GB  primary  ext4         boot


Model: ATA Patriot Blaze SS (scsi)
Disk /dev/sdb: 240GB
Sector size (logical/physical): 512B/512B
Partition Table: msdos
Disk Flags: 

Number  Start   End    Size   Type     File system  Flags
 1      32.3kB  240GB  240GB  primary  ext4         boot


Model: ATA CT1000MX500SSD4 (scsi)
Disk /dev/sdc: 1000GB
Sector size (logical/physical): 512B/4096B
Partition Table: gpt
Disk Flags: 

Number  Start   End     Size    File system  Name                  Flags
 1      1049kB  1000GB  1000GB               zfs-de56150ab0a408d4
 9      1000GB  1000GB  8389kB


[ nkrgovic @ 10.11.2018. 18:09 ] @
Ne, bachi je apsolutno u pravu, ako ne verujete proguglajte malo termin "short stroking". Video sam to u praksi na nekim vrlo ozbiljnim sistemima, gde se disk namerno particionise na MANJI kapacitet, tj. koristi se samo pocetak diska, da bi se dobilo u performansama. Pri tom je bio RAID 10 array od 10 diskova, "skracenih" sa 146 na, ako se dobro secam, 50GB. Pre SSD-ova to je bio jedan od naprednijih metoda da se dobije jos performansi, jednom kad raid array postane prevelik. Takodje, ogranicavanje samo na spoljni deo diska donosi i dodatne performanse jer, kad se radi samo sa tim delom diska, ukupno setanje glave postaje jos krace, pa sve radi jos brze.

Danas, particionisanje nema smisla iz prostog razloga da je mnogo bolje uzeti SSD i ne trositi silno vreme na takve optimizacije. Za entuzijaste, mazohiste, ili admine sa krajnje ogranicenim resursima, praksa je jos uvek tu. Diskovi koji nisu SSD (ovi sa rdjom koja se brzo vrti ;) ) - se i dalje ponekad particionisu.... Ja se slzem sa Banetom da je to nepotrebno trosenje vremena, ali opet ja smatram da "vrteci" diskovi nisu izbor za produkciju, samo za arhive. :)
[ Binary Mind @ 12.11.2018. 16:41 ] @
Particionisanje hard diskova (ne i SSD-ova) jedino ima smisla ako je hard većeg kapaciteta, a neko želi da odvoji sistemsku particiju i data particiju tako da kad želi da obori sistem, formatira ili ubije i ponovo definiše pa formatira sistemsku particiju radi ponovnog instaliranja operativnog sistema, dok podaci ostaju na data particiji koja se ne dira. Osim toga ne vidim valjan razlog za particionisanje hard diska u kućnim uslovima u današnje vreme kad postoje eksterni mediji (eksterni fleš diskovi i eksterni hardovi) koji nisu skupi a imaju velike kapacitete.
[ Sceka @ 12.11.2018. 19:42 ] @
Ne kapirate nego iz svoje licne perspektive…

90% obicnih, klasicnih korisnika kompjutera ima samo jedan jedini hard u kucistu, potpuno je nebitno koliki je ali je uobicajeno
da poslednjih nekoliko godina to bude od 1 terabajt (ako je verovati prodavcima, a ako oni ne znaju sta se prodaje...). I to
skoro iskljucivo klasican mehanicki HDD.

U tom slucaju je svakako najbolja solucija da se taj jedini hard podeli na dve particije, jedna za OS I programe a druga za sve
ostalo (skladistenje, skidanje sa Neta...). Jer danas i ptice na grani znaju da je tako lakse a narocito za one neveste kojih je najvise
kad nesto shebu u vezi OS-a ili nekog programa jer lako regulisu nekim goustom ili najvise ponovnom instalacijom sto ukljucije
samo C:\ particiju a ostalo nema problema. Cak I serviseri nude opciju da im podele hard kad im neko donese...

Cak su vec neko vreme u firmama uobicajili isto to, da podele hard na dve particije (mislim na vece firme koje imaju posebnu sluzu
tehnicke podrske koja resava sva sranja koje sluzbenici redovno I svakodnevno prave jer im je tako daleko lakse I daleko brze da se
izbore jer samo urade imidz za C:\ particiju i gotovo, umesto da cekaju da sluzbenici bekapuju podatke a nemaju pojma kako...…..)

U svakom slucaju, particioniranje HDD-a nije niti stetno niti lose po bilo kom pitanju za sam uredjaja a vrlo je korisno za upotrebu.


Pozdrav!
[ SASA M. @ 12.11.2018. 19:57 ] @
za mene ima smisla pravljenje particija jer ako se dogodi da iz nekog razloga sistemska particija bude ostecena na bilo koji nacin,i ako su podaci na njoj, onda i oni budu nedostupni / osteceni. takodje i sa logicke strane je bolje razdvojiti sistem od podataka, makar da se ne razmislja kada se radi reinstalacija ili sl. da ces *pregaziti* nesto vazno ;0

edit... sceka je napisao otprilike sto sam i ja mislio, ali nisam video dok sam pisao, pa da ne brisem trud ;0
[ Branimir Maksimovic @ 12.11.2018. 21:18 ] @
Kako mislis ostecena particija? Ako je fizicko ostecenje, tu te particija nece spasti. Jedino sad to da ako instaliras OS, na sistemskoj particiji nemas nista sto se moze izgubiti.
[ bttp @ 12.11.2018. 22:11 ] @
Ja particionišem disk na SISTEM(OS) i DATA, kada se desi pre ili kasnije da je potreban reinstall, za Data particiju me ne boli glava da moram da bekapujem, presipam iz šupljeg u prazno, jednostavno samo pregazim SISTEM. DATA stoji pa stoji. Ne vidim zašto bih sve držao na istoj particiji, pa mi se desi ko pre neki dan BSOD Inaccessible Boot Device, pa da me boli glava kako da prebacim podatke sa diska koji ne mogu da podignem, a nalazi se u laptopu. Znači to bi bio poduhvat, ovako nema brige.
[ Branimir Maksimovic @ 12.11.2018. 22:26 ] @
Pa ako ne bekapujes podaci ce ti kad tad otici. Ako disk ode odose sve particije...
[ Zlatni_bg @ 12.11.2018. 22:35 ] @
Danas, sa SSD-om, mislim da svako ko cepi ispod 250GB za primarnu particiju moze biti u vecem problemu. Neke stvari forsiraju instalaciju na C:/ (ovde naravno pricamo o Windowsu) i bukvalno je nemoguce symlinkovati ili na drugi nacin to sve adekvatno sanirati. Evo, ko radi recimo android dev, ako skine android studio i par verzija androida, pojesce mu se djavo i po tog prostora. A mislim da postoji ogromna kolicina asseta da bi se to drzalo na HDD. Tema se dosta izmesala i HDD je uleteo u pricu. Apropo ovoga gore, Visual Studio, iako se podesi da se instalira na drugu particiju, OGROMNU kolicinu podataka instalira na C:/. Zato nikome ne bih preporucio ispod 250GB. Pogotovu zbog provisioninga, gde na kraju posle particionisanja i tih 20% rezerve ne bi ostalo ni 70ak GB za koriscenje od 120GB diska.

I SSD ne pise "bilo gde" kako je neko ovde napisao, vec gde kontroler odredi da se upisuje. Kada bi pisao bilo gde ili na prvi sledeci "sektor" nastao bi haos posle nemalo koriscenja. Uvek se upisuje u najmanje koriscene sektore (ako je iole normalan kontroler) pa tek onda na one koji su malo vise korisceni. Kada bi SSD upisivao bilo gde na NANDu sansa da rsne nand posle par meseci bi bila bukvalno 50%. Zato postoji i interni kes na SSDu ako podaci ne mogu tako brzo da se rasporede - koji ako se popuni, SSD znatno uspori. Uzmite SD karticu pa je koristite kao glavni sistemski disk neki period, vidite koliko ce trajati. Ili procitajte o enduranceu SD kartica na RPiju i slicno. Ljudi ostaju bez dobrih kartica posle par meseci.

Sto se tice particija, bilo HDD, bilo SSD, mislim da ce svakome vise znaciti licne preference nego taj perf boost.

A sa igrama na SSDu imam velikog iskustva, i to sa vecim igrama, jedno 30-40 igara preko 50GB. Ima itekako smisla uzeti veci SSD za igre ako se cesto igraju. Nije loadovanje nivoa problem, problem moze da bude stucanje kada se ucitavaju teksture i slicno koje nisu u RAMu vec najednom engine povuce to sa HDDa. Uglavnom varira od igrice do igrice. Najmanji problem je ucitavanje same igre, podizanje sistema, to nisu neke bitne stvari kod SSDa. Ono sto je bitno je iskustvo u koriscenju tog OSa i te igre/aplikacije/cegagod. U igrama, ja sam iskreno najvise primetio in-game ucitavanje sa HDDa gde taj "stuc" moze malo i da potraje, na SSDu i ako dodje do toga bude par milisekundi, par propustenih frejmova. Najveci boost sam video kada sam uzeo prvi SSD, tada sam igrao world of tanks, konstantno se ucitavalo neko novo drvece po mapi, pa onda pogled iz treceg lica -> pogled iz prvog lica - tranzicija je trajala jedno pola sekunde jer su se druge teksture ucitavale. SSD je to eliminisao. Kod aplikacija cete najvise osetiti ako radite sa malim fajlovima, tacnije gomilom istih. SSD cepa nekih 30-50MB/s 4k fajlove, video sam HDDove koji ne mogu ni 100KB/s da izguraju.

Imajte u vidu da tranzicija na SSD sa sobom moze da povuce i drugu potraznju - jos RAMa. Sa 4GB page file ili swap mogu da vam pojedu SSD vrlo brzo (kao i bilo koje kesiranje iz RAMa na HDDu/SSDu). Isplativije je kupiti jos 4GB RAMa nego plakati za podacima i SSDom.
[ calexx @ 13.11.2018. 11:33 ] @
Možda mešaš standardnu potrebu i upotrebu sa nekom koja donosi pare, možda i velike. Ko se ozbiljno bavi programiranjem pa i zarađuje a i ona gora sorta tj zaraženi igrači kupuje SSD od 1 ili 2T i pukne koju stotinu evra. Drugo su oni koji tu i tamo surfuju ili odrade poneki poslić.
[ dragan775 @ 24.11.2018. 05:25 ] @
Pozdrav jel neko ima iskustva sa WD ssd,ima green 120gb za 3,150din
[ Zlatni_bg @ 24.11.2018. 16:21 ] @
Prosecan, normalan SSD, zavrsavace posao korisnicima. Samo razmisli da li ti je 120GB zaista dovoljno, kada se formatira ostane oko 110GB, uz to Windows uzme sebi prostora...
[ dragan775 @ 24.11.2018. 17:11 ] @
Treba mi za kucno koriscenje,pitam jer vidim da ima problema sa kontrolerima na jeftinijim varijantama ssd-a. moj hdd vec neko vreme struze pri radu pa se pitam da li bi novi windows 7 mozda donekle resio stvar? a ako ne da kupim neki povoljniji ssd i da bude samo za c particiju a hdd da bude za ostalo.
[ Sceka @ 25.11.2018. 01:27 ] @
Sta znaci „struze pri radu”? W7 ne bi nista resio sa hardom.

Poenta i jeste u tome da se SSD koristi za OS i programe… a hard za skladistenje…



Pozdrav!
[ Zlatni_bg @ 25.11.2018. 02:47 ] @
Ako fizicki cujes da "struze" do neke granice to je OK, ali moze da bude i simptom kraja zivota tog HDDa. Ipak je HDD jedina mehanicka komponenta u racunaru.

Sto se tice kontrolera na SSDovima, nije to do cene (samo). U zavisnosti ko postavi i kako pitanje, trudimo se da damo sto bolji odgovor. Ti si gadjao najnizu cenovnu grupu, da ti SSDovi crkavaju kao blesavi, ne bi bili u prodaji. Dobri su to diskovi, prosecan korisnik VEROVATNO nece imati problema sa istima. Kao i sa HDD-om, ni sa SSD-om nikad ne mozes da budes siguran da li ce podaci docekati sutra, pa se trudimo da savetujemo ljude koji su spremni da kupe bolji disk da kupe nesto sto se pokazalo kao dobro, da ne bi razmisljali o tome. Samsung je 10 do 20 puta vise istrajniji od skoro svakog SSDa sem Cruciala, ostali izbacuju previse cesto nove modele kako bi mogla da se testira njihova izdrzljivost. Imaj u vidu da je recimo Evo 850 crkao posle 6000TB upisanih podataka, to je uzasno vremenski zahtevno za test. Sa druge strane, Transcend S220 je preziveo nekih 250-300TB upisa. To je svejedno mnogo podataka. Ja koji skidam serije i filmove na svoje SSDove za godinu dana ne uspem da upisem ni 10TB godisnje na njih. A i sve igrice i programe drzim na njima.

Kvalitet kontrolera je nesto sto moze da se pokaze samo na velikom uzorku crknutih ili zakucanih SSDova, a takvih ima na sve strane u nekoj meri. Jedina firma koja dokazano nema zaglupljivanje je Samsung, ali ima i najjacu cenu.

Ono sto svima savetujem je da kada vec daju 3500RSD za SSD, dodaju jos 500-1000 dinara za Samsung i ne razmisljaju. Bukvalno ce taj SSD sve nas da nadzivi. Ako uzimaju 240GB disk, za 1000-2000RSD vise mogu da kupe Samsung od 250GB. To je neki "porez" koji platis da dobijes najbolji disk na trzistu i da ne razmisljas o svojim podacima.

Ako bekapujes bitne podatke i ne drzis ih samo na SSDu, mozes da uzmes bilo koji SSD na trzistu (opet kazem samo ne PATRIOT) pa i da se desi nesto, garancija ce pokriti i dobices novi disk. I mi sa Samsunzima bekapujemo podatke, ne brini. Kupi sta god mozes da priustis, cuvaj bitne slike/snimke/stagod imas na jos nekom mestu i miran si. Ako SSD prsne, zameni ga.

I sto Sceka kaze, Windows nema u 99.9% slucajeva nista sa struganjem HDDa. Osim ako nisi popunio sav RAM pa ti non-stop pise i cita sa page file-a. Testiraj ga nekim softverom, iscitaj SMART podatke, mozes i ovde da okacis parametre pa da vidimo o cemu se radi. U svakom slucaju ne bi pogresio kupovinom SSDa jer bi ti HDD skripao samo kada koristis podatke s njega.
[ Sceka @ 25.11.2018. 12:04 ] @
Samo jos jednu stvar da dodam jer je @Zlatni_bg sve objasnio ali je ispustio nesto bitno, relativno ali ipak bitno.

Kod kupovine jeftinijih SSD-a je pozeljno da ima sto duzu garanciju od prodavca. Uglavnom sve firme daju isti
vremenski period ali ima neka razlika, nadje se.



Pitanje - da li koristiti ove sada moderne fore kao sto je crni petak / vikend... za kupovinu tehnike pa I SSD-a.

Pitam jer znajuci prodavce (ostale robe), uglavnom se tada daju manji ili veci popusti na robu koja inace ili lose
prolazi ili se retko trazi, ili su preterali sa zalihama a ispostvilo se da se ne prodaje kako je ocekivano - ili najcesce
robu kojoj istice garancija uskoro. Pa na bazi tih nekih iskustava i to vise poznavajuci trgovce (drugari) mi pade na
pamet da li je to isto slucaj i sa, na primer, SSD-ima koji su sada na takvim akcijama… (plocama, memorijama itd)


Pozdrav!
[ bachi @ 25.11.2018. 13:31 ] @
Nešto mi to mnogo 6000TB. Da nije ipak 600?



Ovo je moj SSD. Za skoro dve godine i ~8.5TB upisa i healt je pao za svega 3%. Ovim tempom će me svakako nadživeti, ali 6000TB teško...
[ ademare @ 25.11.2018. 15:44 ] @
Akcije su mahom lazne ! Bar sto se tice velikih firmi . Sad sta neki pojedinac sa jednom prodavnicom moze da smisli, to samo on zna !

Evo Gigatron je imao Laznu akciju Crni petak , gde je reklamirao da su Svi laptopovi 30 % snizenje ! Kada je dosao i taj Crni petak ispostavilo se da i ako negde ima nekog popusta kod laptopova , iznosi nekoliko % . Iako su objavili gotovo iste cene kao i pre tog petka , samo je pored svake pisalo obracunat popust od 30 % . Realno poskupeli za 28 % pa dali popust 30 % .

Emmi je imao 2 laptopa ?! na akciji za Crni petak . Jedan Acer koji je uz Crni petak akciju imao istu cenu kao i takav isti Acer sa drugom oznakom a istih karakteristika ?!

Znaci kod velikih sve Lagarija . Kod nekih malih i ne kupujem .
[ Branimir Maksimovic @ 25.11.2018. 16:06 ] @
vidim iStyle sve rasprodao sto bilo na akciji ;)
[ Ivan Dimkovic @ 25.11.2018. 17:17 ] @
Citat:
bachi
Nešto mi to mnogo 6000TB. Da nije ipak 600?


850 Pro je izdrzao 9100 TB upisa...

https://www.guru3d.com/news-st...nd-after-9100tb-of-writes.html

TLC diskovi su losiji naravno, ocekujte da ce da krenu da imaju probleme oko prvih par stotina TB a oko 1 PB ce verovatno postojati velika opasnost da skroz crknu.

https://techreport.com/review/...nce-experiment-theyre-all-dead

Za ove najnovije QLC-ove nemam pojma ali ih ne bih stavljao ni u sta osim u neki cold-storage ili boot-only drajv.
[ dragan775 @ 25.11.2018. 18:39 ] @
Hvala za odgovore ,sada nisam kupio ssd al svakako cu.mozda sacekam pred novu godinu ce biti valda neki popust. Zanima me jel bitno u koji sata na MB se prikljucuje hdd ili ssd?
[ bachi @ 25.11.2018. 20:50 ] @
Bitno je da bude SATA III ako ploča podržava i onaj koji ima AHCI, dakle da ne bude IDE režim ili raid.
[ dragan775 @ 26.11.2018. 04:45 ] @
Mozda nisam najbolje formulisao pitanje.
U koji sata prikljucak na ploci da ubodem sata kabl od sdd-a? jel to bitno?
[ bachi @ 26.11.2018. 07:24 ] @
Ja volim čisto radi estetike da to bude sata0 ili sata1 port, odnosno prvi sata port. Ali to je samo pitanje ukusa, inače je nebitno.

ALI,

Kao što sam naveo gore, neke ploče imaju više SATA portova na sebi. Neke poput moje imaju prva 2 SATA porta koja su SATA3, a ostali su SATA2.

Neke ploče imaju 6 SATA portova od kojih su prva četiri kvalitetnija sa kvalitetnijim chipsetom, a peti i šesti port lošiji čipset pa SSD ima lošije perofmanse, itd.

Zbog svega ovoga je najsigurnije ubosti u prvi port.
[ Zlatni_bg @ 26.11.2018. 18:53 ] @
Citat:
bachi:
Nešto mi to mnogo 6000TB. Da nije ipak 600?



Ovo je moj SSD. Za skoro dve godine i ~8.5TB upisa i healt je pao za svega 3%. Ovim tempom će me svakako nadživeti, ali 6000TB teško...


Ne znam kako Evo racuna health. Ja sam na nekih 15TB upisa i imam 96%, a video sam par endurance testova koje su radili rusi, punili su ga svi do kraja pa tek onda brisali, doziveo je 6PB. Negde sam to i linkovao, mislim kad je Bane trazio SSD. To je u sustini SMART parametar, ali i sa 0% healtha verovatno radi. I ja nisam verovao ali tako je po testovima. Mogu da ih potrazim.
[ bttp @ 30.11.2018. 00:09 ] @
Citat:
dr0id:
Citat:
Sceka:
E to sam cuo danas, to za taj Phison kontroler da treba izbegavati.

Nisam razumeo zbog cega ali nekoliko ljudi je isto reklo. (nasih ljudi, nisam trazio na Netu o tome...)



Pozdrav!

To je tako bilo u startu, odavno nema problema (reseno update-om firmware-a). Uzimaj slobodno. Inace A400 ima i sa SM2558XT kontrolerom, oznaka je R0105A (za Phison je SBFK....)
Vidi se kroz prorez sa zadnje strane pakovanja

Ortak je zaboo taj sa SBFK oznakom. Kako da proverimo koji je firmware taj što je na njemu, da li loš i eventualno apdejtujemo ako jeste? Jel se zna koja verzija fw je loša i da li može uopšte da se apdejtuje?

Hvala i poz.
[ bttp @ 30.11.2018. 00:41 ] @
Videh sad da ima neki softver Kingston SSD Manager, pa valjda on može da apdejtuje fw ako postoji apdejt.
[ Zlatni_bg @ 30.11.2018. 01:34 ] @
Mislim da FW pomaze tek toliko. Najbolja je uvek poslednja. I ja za V300 dobijam i dalje novi fw.
[ bttp @ 30.11.2018. 02:33 ] @
Znam da je najbolja poslednja nego ne znam koja je oznaka ni poslednje ni problematične. Al valjda SSD Manager zna da automatski ponudi (naj)noviji fw ako je potrebno.

Verujem da ovaj momak što je spomenuo to za firmware nije pričao napamet, te da rešava problem ako postoji.
[ bachi @ 30.11.2018. 07:24 ] @
Da, preko Kingston SSD managera se updatuje firmware.
[ dr0id @ 30.11.2018. 15:06 ] @
Citat:
bttp:
Ortak je zaboo taj sa SBFK oznakom. Kako da proverimo koji je firmware taj što je na njemu, da li loš i eventualno apdejtujemo ako jeste? Jel se zna koja verzija fw je loša i da li može uopšte da se apdejtuje?

Hvala i poz.

Pa ako je kupio pre 2 godine mozda i jeste zabo problematican, ako je skoro onda je sve ok. To u nastavku SBFK je verzija
[ bttp @ 03.12.2018. 16:07 ] @
Kupio pre neki dan. Ne nudi fw apdejt u Kingston SSD Manageru.
[ dragan775 @ 08.12.2018. 05:37 ] @
Jel moze savet
Uskoro kupujem ssd i zanima koja je procedura,jel mogu da izvadim stari hdd stavim ssd odradim u biosu sto treba instaliram windows(mislim da sam tako uradio pre mnogo godina sa hdd-om) i to je to, ili sa ssd-om je drugacije?
Kupujem ssd od 120gb za c particiju a stari hdd bi bio za sve ostalo
Hvala
[ bachi @ 08.12.2018. 10:09 ] @
Tako je, izvadiš hard disk, staviš ssd na prvi sata port, u biosu obaveznu proveri da li je uključen AHCI a ne IDE mode i posle instaliraš normalno Windows.

Kada završiš instalaciju, poveži stari hard i to je sve.
[ dragan775 @ 08.12.2018. 11:39 ] @
ok hvala,
jel ima neki predlog za oko 3000din koji ssd?
[ Zlatni_bg @ 08.12.2018. 11:59 ] @
Ima, Samsung Evo.
[ dragan775 @ 08.12.2018. 12:17 ] @
Zlatan je savet.al nema da se nadje takav samsung za3000
[ bachi @ 08.12.2018. 13:19 ] @
Kingston UV500.
[ anon70939 @ 08.12.2018. 20:10 ] @
Citat:
dragan775:
Zlatan je savet.al nema da se nadje takav samsung za3000


Pa izgleda nije da nema :)
https://www.kupujemprodajem.co...-oglas.htm?filter_id=200664503
Imam ovaj samsung i svojevremeno sam ga platio preko 150€
[ mikoni @ 24.12.2018. 11:02 ] @
U pokušaju da kao i Šćeka osavremenim moju kućnu ( i već duže vreme jedinu ) konfiguraciju kupovinom ssd,
Moja dosadašnja dilema je Samsung 860 EVO V-NAND 250Gb za 6.690 din. vs. Crucial MX500 3D NAND 250Gb za 6.790 din. i oba sa garancijom od 5 godina.
Kod istog trgovca je u ponudi i ssd Crucial BX500 3D NAND 240Gb za 4.590 din.
Nemam neke velike zahteve ( mator i spor sam za današnje igrice ) a razlika u ceni nije za potcenjivanje.
Može li ovaj ’jadničak’ da zadovolji, i vredi li zbog kvaliteta i garancije dodati razliku i kupiti jedan od prva dva. Koji?
Mikoni

Lep je osećaj, vratiti se kući posle dužeg izbijanja

[ bachi @ 24.12.2018. 12:15 ] @
Koliko para, toliko muzike, a za uobičajenog desktop korisnika, i ovaj jeftiniji će trajati dugo, odnosno, pre će crći elektronika, nego što će se SSD istrošiti.
[ Sceka @ 24.12.2018. 12:54 ] @
Objasnio.


Pozdrav!
[ mikoni @ 24.12.2018. 14:00 ] @
Hvala Bachi, shvatio - i jedna i druga opcija dobre, stvar budžeta i afiniteta!!!

Dodatno, sa promenom ploče i procesora, da li će raditi dva diska sa dva sistema bez reinstalacije?

Pozdrav,
Mikoni

[ Zlatni_bg @ 24.12.2018. 14:24 ] @
Ja sam vec pisao da MX500 nije igracka vec verovatno drugi najbolji SSD na svetu. Znaci bukvalno za nijansu mozda losiji od Evo-a.

Bachi je stvarno rekao pametnu stvar. U praksi, ja sam rekao, ako ne vadite dusu SSD-ovima, i cuvate bitne podatke jos negde, svaki ce vam raditi posao. Samo ne uzimajte Patriot, ponovicu jos jednom :)

Savet je da reinstaliras sve OS-ove pri ubacivanju SSD-a mada nije nuzno. Ako ces menjati plocu i procesor, verovatno je najbolje da odradis reinstalaciju jer ces imati instalirate stare chipset i ko zna koje jos drajvere, a nece ti biti potrebni. Trebaju ti novi, koji mogu da se sudaraju sa starim. Da ti sve radi kako treba, reinstaliraj sve to lepo.

Btw, sta ce ti 2 diska? Ili mislis 2 particije?
[ mikoni @ 24.12.2018. 16:40 ] @
U sadašnjoj konfiguraciji imam dva diska sa po dve particije, 2 OS, particija za podatke ( imam ih gomilu, i zbog bezbednosti ) i video-audio ( u flac formatu ).
Prvi OS je Windows 8.1 i taj bi preneo na jednu particiju od SSD-a, a oslobođenu particiju bi iskoristio za bolju organizaciju video i audio materijala.
Ono što sam hteo da 'prikrijem' uopštenim pitanjem je OS sa drugog diska - recidiv prošlosti koji će retko ko od vas da razume a u pitanju je WinXP.
U pitanju je čista emocija, njega startujem kad uhvati 'tuga', imam i neke programe koji ne rade na novijim sistemima - iracionalno, a jako!!!
Pa, ako sam dobro shvatio, moći će bez reinstalisanja.
Da rezimiram u kućištu: Evo + 2 WD od po 640Gb ( uz bolju orgnanizaciju ) i ostalo što ide uz to.

Hvala momci, pomogli ste mi!!!

Pozdrav,
Mikoni
[ calexx @ 18.02.2019. 17:24 ] @
Da se uključim u priču par meseci kasnije. Cene su nešto niže nego u temi pa sam konačno i ja rešio da probam to čudo. ;) Konkretno su mi (na prvi pogled i bez nekog proučavanja) zanimljivi UV500 (240GB, 5.390) i MX500 (250GB, 5.690) kao neka osrednja varijanta. Mislim da bi mi 120GB bilo malo a ovi veći mi deluju preskupo. Obično instaliram jedan Windows i nekoliko linuxa, deluje da bi ovih 240-250GB moglo da završi posao za 1+2/3 otprilike.

Ili nešto treće??
[ Branimir Maksimovic @ 18.02.2019. 17:51 ] @
Mislis da se nesto znacajno promenilo u 2 meseca?
[ calexx @ 18.02.2019. 19:10 ] @
Pa promenilo se, po porukama od tada je bilo UV500 i MX500 po 6.790, sada je UV500 5.390 dok je MX500 sada 5.690. Nebitna razlika ali ipak jeftinije nego pre dva meseca.
[ Zlatni_bg @ 18.02.2019. 20:47 ] @
Ja ih ne bih svrstavao ni u istu klasu. MX500 je kidalica. Pogledaj i EVO cisto kad su pale cene. A svakim danom idu sve vise i vise na dole.

Jel mislis da dual bootujes win i linux ili je to neki VM u pitanju? Sta znam, ja sa 250GB i jednim OS mogu vrlo lako da prebijem na 100GB free space-a, jedna veca igrica, neki software suite, bilo Android Studio, bilo Visual Studio, pa onda jos ako skidas na SSD stvari... nakupi se lagano. Ja bih iskreno s obzirom na niske cene jurio i sto veci kapacitet.

Takodje, imaj u vidu i standardno pravilo da uvek imas 20% slobodnog prostora na disku - overprovisioning. Znaci, 20-30GB neka uvek ostane slobodno da bi SSD mogao da dise i rasporedjuje po najmanje koriscenim sektorima.
[ Branimir Maksimovic @ 19.02.2019. 04:57 ] @
Pa pale su za duplo od pre godinu dana. U svakom slucaju 500GB sad kosta ko nekad dobar hdd od 2 terabajta. Znaci negde oko 10k dinara.
[ bachi @ 19.02.2019. 07:03 ] @
500GB SSD sad košta ispod 8k da si živ i zdrav. :D Do kraja godine očekujem 1TB za oko 10k i onda je to već podnošljiv odnos i hardovi idu polako u istoriju.
[ Branimir Maksimovic @ 19.02.2019. 07:19 ] @
To je najjeftiniji, rekoh oko 10k sto ce reci ima i ispod ali i iznad... gledajuci cene hdd od 4TB koji je u tom cenovnom rangu, tesko da ce hdd skoro otici u istoriju...
[ bachi @ 19.02.2019. 07:56 ] @
Ma kom prosečnom korisniku na desktopu treba hard od 4TB...
[ bojan_bozovic @ 19.02.2019. 08:04 ] @
@bachi

Kome prosecnom korisniku treba Threadripper/i9? Kome prosecnom korisniku je trebalo 256 Mb RAM u doba Windows 95? Ipak imamo vise od 256 Mb RAM u PC-jima, napredak nije zaustavljen.
[ Branimir Maksimovic @ 19.02.2019. 08:06 ] @
Onom koji mora da brise stare arhive multimedijalnih fajlova da bi napravio mesta za nove...
[ Branimir Maksimovic @ 19.02.2019. 08:07 ] @
Citat:
bojan_bozovic:
@bachi

Kome prosecnom korisniku treba Threadripper/i9? Kome prosecnom korisniku je trebalo 256 Mb RAM u doba Windows 95? Ipak imamo vise od 256 Mb RAM u PC-jima, napredak nije zaustavljen.


Pa da, kome treba vise od 640kb rama ;p
[ bachi @ 19.02.2019. 09:58 ] @
Momci, ključna reč: prosečnom.

Naravno da postoje desktop korisnici kojima trebaju TB i TB prostora na disku, 56 jezgara, 128GB RAMa, itd, ali to je daleko od proseka.

Sređivao sam mnooogo računara i retko kad sam naišao da je neko popunio hard disk više od 500GB.
[ Branimir Maksimovic @ 19.02.2019. 10:31 ] @
Tvoja osnovna postavka je da ce hdd nestati zbog toga sto cena SSD-ova vise nije prevelika. To ne stoji iz razloga koji sam naveo. Uvek ce biti korisnika kojima ce biti vazniji kapacitet od brzine.





























[ Zlatni_bg @ 19.02.2019. 10:54 ] @
Definisati prosecnog korisnika. Moja devojka je na primer prosecan korisnik, pise radove, slusa muziku, skida muziku, filmove i serije, igra po koju igricu.

GTA V danas = 90GB.
10 sezona neke serije u 720p = ~200GB
1k slika = 2-3GB (ljudi, pogotovu zenska populacija ima par hiljada danas)
Muzika koja se prebaci na telefon ili sluzi da se ne pali yt = par gigabajta (kod nje oko 25-30).
1 film = 1-2GB.

To je njeno koriscenje lap topa od 2 do 3 sata dnevno plafon.

Na sve ovo ubacis par programa, igrica, koju seriju vise, koji film vise... ode prostor k'o keks. Meni 10 igara koje "redovno" igram sa steama zauzimaju preko 500GB. Kada bih instalirao kompletan steam library, ni 5TB mi ne bi bilo dovoljno.

A ako cemo o pro userima, pa oni su zabatalili i SATA SSDove i presli na NVMe. Tu cene sigurno nisu nivelisane da budu priblizne HDD-ovima. Uzeo si za poredjenje najjeftinije SATA SSDove koji postoje.
[ Zlatni_bg @ 19.02.2019. 11:03 ] @
Uz to, evo ja se hobijem bavim (znaci nikakav pro usage) snimanjem bespilotnim letelicama. Snimam 100Mb/s u 1080p/60FPS ili 4K/30FPS. Jedan let mi zauzme oko 15GB. Greota bi bilo da brisem bilo sta sto sam snimio. Uzmi da za dan letenja obrnem po 7-8 baterija ako sam dosao s namerom da uzivam u letenju. Tu mi SSD nikad nece zameniti HDD jer se radi sa velikim fajlovima pa mi 7200RPM disk svejedno izvlaci 150MB/s read/write.
[ bachi @ 19.02.2019. 11:39 ] @
Dobro, da se ne ubeđujemo sad. Pogledajte ponudu brendiranih i nebrendiranih desktop računara, kao i consumer laptopova i bacite pogled koliki je maks kapacitet hard diska u njima. Inače će za par godina cene SSDova toliko pasti da će i cena po 1GB biti niža nego kod hard diskova, jer hard diskovi su odavno dodatli fizički limit koliko podataka mogu da spakuju, pa se sad dovijaju nekim halonima, laserima i čudima kako bi povećali kapacitet. A sa druge strane, 30TB SSD u 2,5' formatu...

https://www.theverge.com/circu...ive-samsung-30-terabyte-pm1643
[ Zlatni_bg @ 19.02.2019. 11:50 ] @
Imaj u vidu da su fabrike za proizvodnju memorijskih cipova veoma zasicene trenutno i da do skoro (bar navodno) nisu mogli da nadomeste potrebu, pa je potraznja bila ogromna, a cene onakve kakve su bile. To vazi i za DDR4 koji bio bezobrazno skup, a sada gotovo 2x jeftiniji, koliko vidim (pratim kvalitetnije module 3.2GHz+).

Fabrici u jednom trenutku moze da ne odgovara trenutna trzisna situacija, i vestacki da stvori nestasicu, za sta su vec par puta bili optuzivani. Problem je sto nema puno proizvodjaca memorije, gotovo 90% proizvodjaca brendira tudju memoriju sa svojim kontrolerima.
[ bojan_bozovic @ 19.02.2019. 11:51 ] @
@bachi

Ali HDD je trajniji od SDD. Nije samo kapacitet bitan.
[ bachi @ 19.02.2019. 12:01 ] @
Uh i to je upitno, to će tek vreme pokazati?
[ Srđan Pavlović @ 19.02.2019. 14:10 ] @
HDD sigurno ide u istoriju i kod obicnih desktop korisnika,
cenim vec za 2 godine da niko zivi nece HDD nuditi uz
konfiguracije. Jednostavno ce ostatak hardvera biti takav
da ce standardni HDD, pa i onaj na 10k obrtaja postati
primetan bottleneck konfiguracije.

Sto se trajnosti tice koga briga imas besplatnih klauda koliko volis
vazne podatke turis tamo, kad rikne SSD uzmes novi...

Ja vec nekih 12 godina imam jedan 1,5TB eksterni USB hard
na 5200 obratja koji u principu nisam za ove godine uspeo da
popunim kao neki prosecni korisnik u pravom smislu te reci
[ bojan_bozovic @ 19.02.2019. 14:13 ] @
@Srdjan Pavlovic

HDD je uvek bio bottleneck. SSD ce opet biti bottleneck, najsporija komponenta. Da li si ikad kostio ram disk?
[ mjanjic @ 19.02.2019. 14:15 ] @
HDD ima više smisla za backup, ipak se mogu podaci oporaviti i ako ne može da se pročita neki sektor ili par sektora, pa čak i ako ode nulti sektor. Kod SSD-a to može da bude problem kad odapne.

Nisu još ni magnetne trake otišle u istoriju, pa neće ni HDD-ovi, ali će se možda pojaviti neka nova tehnologija mnogo većeg kapaciteta kao zamena za HDD (bilo je priče o nekim kristalima sa višeslojnim upisom, gde u veoma malu zapreminu moće da stane ne znam koliko terabajta).

Ili će cena Cloud kapaciteta toliko pasti da će biti jeftinije da 10TB podataka držim tamo i ne razmišljam o rezervnim kopijama, a pristup imam odakle hoću.
[ Srđan Pavlović @ 19.02.2019. 14:24 ] @
@bojan_bozovic - bice bottleneck, ali tipa 10 puta manji, sto je primetices, prilicno znacajno :)

Ram disk je nesto sto kad ugasis komp vise nemas, ovde se ipak radi i o cuvanju podataka
ne samo njihovom koriscenju :)
[ Branimir Maksimovic @ 19.02.2019. 16:08 ] @
Citat:
Srđan Pavlović:
HDD sigurno ide u istoriju i kod obicnih desktop korisnika,
cenim vec za 2 godine da niko zivi nece HDD nuditi uz
konfiguracije. Jednostavno ce ostatak hardvera biti takav
da ce standardni HDD, pa i onaj na 10k obrtaja postati
primetan bottleneck konfiguracije.

Sto se trajnosti tice koga briga imas besplatnih klauda koliko volis
vazne podatke turis tamo, kad rikne SSD uzmes novi...

Ja vec nekih 12 godina imam jedan 1,5TB eksterni USB hard
na 5200 obratja koji u principu nisam za ove godine uspeo da
popunim kao neki prosecni korisnik u pravom smislu te reci


Ja sam popunio bekap disk ok 2TB,pola radnog od 2TB, 60% SSD od 1TB
i sistemski SSD od 240GB samo OS.... moram da uzmem jos jedan od 4TB za bekap.
[ Branimir Maksimovic @ 19.02.2019. 16:10 ] @
Citat:
mjanjic:
HDD ima više smisla za backup, ipak se mogu podaci oporaviti i ako ne može da se pročita neki sektor ili par sektora, pa čak i ako ode nulti sektor. Kod SSD-a to može da bude problem kad odapne.

Nisu još ni magnetne trake otišle u istoriju, pa neće ni HDD-ovi, ali će se možda pojaviti neka nova tehnologija mnogo većeg kapaciteta kao zamena za HDD (bilo je priče o nekim kristalima sa višeslojnim upisom, gde u veoma malu zapreminu moće da stane ne znam koliko terabajta).

Ili će cena Cloud kapaciteta toliko pasti da će biti jeftinije da 10TB podataka držim tamo i ne razmišljam o rezervnim kopijama, a pristup imam odakle hoću.


Tek kad upload bude dostigao bar 100Mbit-a Cloud ce moci da se koristi za nesto ozbiljnije. Ai 100Mbita je nista, to je samo ~11MiB/s....
[ bachi @ 19.02.2019. 18:39 ] @
Na konto dužine trajanja SSDa... Ostaje da se vidi koliko će sama elektronika da izgura i da li će kontroler da prsne pre nego što se nand ćelije potroše... Videćemo...

[ Srđan Pavlović @ 19.02.2019. 19:08 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ja sam popunio bekap disk ok 2TB,pola radnog od 2TB, 60% SSD od 1TB
i sistemski SSD od 240GB samo OS.... moram da uzmem jos jedan od 4TB za bekap.


Okej, al ovo tesko da je bas scenario jednog prosecnog korisnika :)

[ Branimir Maksimovic @ 19.02.2019. 19:10 ] @
A cuj sakupilo se toga za 10+ godina ;p
[ Srđan Pavlović @ 19.02.2019. 19:43 ] @
Znam, znam, FullHD jede gigabajte, a nekih se ovaaaaj, filmova, tesko odreci.. xD
[ calexx @ 19.02.2019. 19:56 ] @
Mnogo ste rasplinuli priču pa da samo ovo citiram. ;)
Citat:
Zlatni_bg:Ja ih ne bih svrstavao ni u istu klasu. MX500 je kidalica. Pogledaj i EVO cisto kad su pale cene. A svakim danom idu sve vise i vise na dole.
Meni su slična klasa jer su i po ceni slični. EVO je ipak bitno skuplji od njih a ako kažemo da zaslužuje, cena će polako da se povećava i od toga neće da bude ništa.
Citat:
Zlatni_bg:Jel mislis da dual bootujes win i linux ili je to neki VM u pitanju? Sta znam, ja sa 250GB i jednim OS mogu vrlo lako da prebijem na 100GB free space-a, jedna veca igrica, neki software suite, bilo Android Studio, bilo Visual Studio, pa onda jos ako skidas na SSD stvari... nakupi se lagano. Ja bih iskreno s obzirom na niske cene jurio i sto veci kapacitet.
Recimo da se kaže da će da bude dual boot, mada će svakako da bude jedan Windows i koliko mogu da odvojim za više linuxa, na 250 bi moglo da ih stane 3-4. Nemam mnogo instalacija, windows samo osnovno i 3-4 ne prevelika paketa pošto se i koristi tu i tamo. Osnovno je korišćenje linuxa, u tom slučaju bih mogao da konačno napravim /home particiju na hardu ili bar neke programe da tu usmerim. Ili za to nema potrebe? Možda samo swap na hardu?

Sad sam pogledao, Windows 10 na particiji od 100GB zauzima jedva 30. Od programa PS, Office, SoundForge i nešto sitno preko. Ništa igrice, ništa paketi svega i svačega. Tu mi je najgori WinSxS koji sada zauzima 12GB i sadrži 17.333 foldera. Malo li je?? Linux particije bi bez problema mogle da budu 20-30, jedino ona koju bih koristio stalno može i 50-70. Ili da nabacim samo 2-3 linuxa a ostale da isprobavam kao i do sada na hardu pa ako se kvalifikuju, mogu na SSD?
[ Branimir Maksimovic @ 19.02.2019. 20:06 ] @
"/home particiju na hardu"

pa to. I onda preusmeris na ssd sve dir-eve koje hoces da ubrzas. Na hard arhive i multi-mediu.

[ Miroslav Cvejić @ 20.02.2019. 08:44 ] @
Ajde se malo držite teme. Merenje čiji je veći ostavite za neku drugu priliku.

[ calexx @ 20.02.2019. 17:30 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
"/home particiju na hardu"

pa to. I onda preusmeris na ssd sve dir-eve koje hoces da ubrzas. Na hard arhive i multi-mediu.
Pod ovim mislim više na config fajlove i foldere, inače slike, muziku i slično nikad ne dovlačim u /home/ kako god da se zove. Nekad nešto promakne ali je nebitno. Za tako nešto služe ntfs particije na oba harda jer je onda sve dostupno i pendžerima.

Mislio sam recimo na thunderbird, firefox, google i njihove baze, keš i ostalo. Thunderbird pravi bazu, svaki put dopisuje nove mejlove u taj fajl pa ne znam da li je pametno da se na SSD-u radi stalni upis i tumbanje. Mada, kad malo razmislim, onda će ti programi da budu spori kao i sada pa bi mi SSD nudio samo brzo startovanje a ne baš i sam rad.
[ Branimir Maksimovic @ 20.02.2019. 18:25 ] @
Pa to, stavis .cache .config .local i .thunderbird na SSD.
[ calexx @ 20.02.2019. 19:01 ] @
Ok, to onda znači da ipak ne pravim posebno /home particiju nego sve đuture na SSD.
[ Branimir Maksimovic @ 20.02.2019. 19:12 ] @
Ako nemas nista drugo na home onda da.
[ Zlatni_bg @ 21.02.2019. 02:52 ] @
Citat:
calexx:
Mnogo ste rasplinuli priču pa da samo ovo citiram. ;)
Citat:
Zlatni_bg:Ja ih ne bih svrstavao ni u istu klasu. MX500 je kidalica. Pogledaj i EVO cisto kad su pale cene. A svakim danom idu sve vise i vise na dole.
Meni su slična klasa jer su i po ceni slični. EVO je ipak bitno skuplji od njih a ako kažemo da zaslužuje, cena će polako da se povećava i od toga neće da bude ništa.
Citat:
Zlatni_bg:Jel mislis da dual bootujes win i linux ili je to neki VM u pitanju? Sta znam, ja sa 250GB i jednim OS mogu vrlo lako da prebijem na 100GB free space-a, jedna veca igrica, neki software suite, bilo Android Studio, bilo Visual Studio, pa onda jos ako skidas na SSD stvari... nakupi se lagano. Ja bih iskreno s obzirom na niske cene jurio i sto veci kapacitet.
Recimo da se kaže da će da bude dual boot, mada će svakako da bude jedan Windows i koliko mogu da odvojim za više linuxa, na 250 bi moglo da ih stane 3-4. Nemam mnogo instalacija, windows samo osnovno i 3-4 ne prevelika paketa pošto se i koristi tu i tamo. Osnovno je korišćenje linuxa, u tom slučaju bih mogao da konačno napravim /home particiju na hardu ili bar neke programe da tu usmerim. Ili za to nema potrebe? Možda samo swap na hardu?

Sad sam pogledao, Windows 10 na particiji od 100GB zauzima jedva 30. Od programa PS, Office, SoundForge i nešto sitno preko. Ništa igrice, ništa paketi svega i svačega. Tu mi je najgori WinSxS koji sada zauzima 12GB i sadrži 17.333 foldera. Malo li je?? Linux particije bi bez problema mogle da budu 20-30, jedino ona koju bih koristio stalno može i 50-70. Ili da nabacim samo 2-3 linuxa a ostale da isprobavam kao i do sada na hardu pa ako se kvalifikuju, mogu na SSD?


Nemoj da se ogranicavas osim ukoliko ti razlika u ceni izmedju 250 i 500 GB nije bas, bas presudna. I ja sam prvi SSD kupio logikom na 120GB ce mi stati ono sto bas koristim svaki dan i OS, ostalo ce da ide na HDD. Posle toga se "ono sto koristim svaki dan" prosirilo, a i moji apetiti za bustovanjem svega SSDom povecali. Bukvalno sve sam instalirao na SSD. Potom sam presao na 250GB, osetis inicijalnu razliku od 100% povecanja kapaciteta koja vremenom isto postane mala.

Swap na hardu mislim da nije najbolja ideja, ne znam koliki ti je swap ali bice ti najmanja briga, jedino ako se plasis cestog pisanja na SSD, mada swap ga generalno "ne maltretira" osim ako nemas bas malo RAMa. Windows me je naterao da u laptop sa 4GB sa kojim je radio kako treba ipak ubacim jos 4GB jer je konstantno pisao gluposti na SSD, do te mere da je 1h proveden za racunarom znacio bar 1GB upisa a da nista ne radim sa diskom. Uvek predlazem prvo apgrejd RAMa ako ga nema dovoljno, pa onda SSD.

Kesiranje browsera mozes da prebacis na RAM takodje. To je meni dosta smanjilo upisivanje na SSD jer se sve ucitano kesira i na disku iako je u RAMu radi... "ponovnog otvaranja", mada su to opcije koje korisnici ne treba previse da cackaju. Ja sam naisao na neke probleme kada sam to jedva podesio (firefox je uvek override-ovao nesto iako je sve bilo podeseno).

Ako ces da ides na Samsung, apsolutno nemaj brige oko TBW. Ostali diskovi su takodje skoro svi u mnogim endurance testovima visestruko prebili garanciju, i tesko ces za godinu dana imati preko 10-15TB upisa na disk, sta god radio.

Linux distroi danas bez desktop okruzenja zauzimaju koliko, oko 2GB i manje? Kad ih napunis onim sto treba, nece preci 5GB, pogotovu ako koristis i HDD za cuvanje onoga cemu svaki distro treba da pristupa. Jedino moze da smara komplikovano particionisanje diska, gde ces imati fazon 10+ particija. Ako ti to ne smeta, cepaj :) I sa 250GB ces imati dovoljno prostora, ali samo zelim da ti kazem, ko proba SSD, sve zivo pocne da drzi na njemu. Nikad ne verujem ljudima koji kazu "samo za OS mi sluzi" :)
[ Zlatni_bg @ 21.02.2019. 02:56 ] @
Btw, bitan je mnogo i kontroler SSDa koji upravlja NANDom. Ovi koji nemaju nikakav cache umeju stvarno da budu problematicni. Samsung ima tako jaku cenu zbog visestrukog kesiranja. Najveci problem je kada treba da se obrise ogromna kolicina podataka. Zamisli da brises video od 100GB. Nisi ga samo upisao u NAND, vec i brisanje treba da upise nule ili jedinice ('bem li ga sta) na isti. Sa DRAM cache SSDovima, to se cuva u DRAMu ili na nekom drugom mestu posle nekog vremena, umesto da se potrosi 100GB upisa bezveze. Neki modeli su "priglupi" i umeju svasta da rade sa sektorima. Ako ces sam da uzmes da proveris zasto je cena Samsunga na primer tako visoka, pogledaj kako mu radi kesiranje i sta sve ima u njemu, pa onda uporedi neki jeftiniji disk. Nije skup sto pise Samsung na njemu, vec su svasta strpali unutra :D
[ Sceka @ 21.02.2019. 10:41 ] @
Citat:
Zlatni_bg:Nikad ne verujem ljudima koji kazu "samo za OS mi sluzi"

Evo ja to radim, od kad imam 386 kad sam naucio sta je pojam particija ja tako. Pre toga, kad sam imao 286, sam imao jedan HDD bez particija…


Za C: mislim da je vazno da se izabere sto kvalitetniji SSD a da se ima para za to. Za studijske potrebe je sve Samsung a u kompjuteru nema mehanickih
diskova (HDD-a), odnosno na ploci 3 x M.2 I nekoliko SSD-a po 2 terabajta. Externi dardovi su svi hybrid HDD. Za kucnu varijantu sam mislio da nema
bas nikekve veze ali ipak ima, I to za ono sto je vazno a to je svakako C:, sistem i svi potrebni programi. Sasvim slucajno sam od dileme iz naslova ipak
uzeo Crucial MX500 od 250 a tokom vremena sam se malo informisao i skapirao da je Zlatni bio u pravu kad je rekao da je uz Samsung kao brend po
svemu. A jeftiniji, sto je za kucnu upotrebu realno mnogima znacajno.

Sto se tice ostalog o cemu se prica ja sam iz nekog svog iskustva zakljucio da su bespotrebne sve te varijante „snalazenja” da bi se nesto regulisalo sto
se tice mesta i performansi i slicno. Kucno koriscenje nikako ne moze da skrati vek trajanja SSD-a koliko god da se koristi u kucnoj varijanti - u odnosu
na bilo koju profesionalnu upotrebu kompjutera. SSD od 2xx giga svakako ce da radi do jaja i ne treba uopste razmisljati o WinSxS i ostalim varijantama
jer to nece skratiti vek niti kapacitet ako je kao C: i namenjen samo za OS i programe. (sto bi svakome trebalo da bude kao neki difolt za konfigurisanje
kompjutera)

Sto se tice ostalog a vezano za skladistenje - pa uglavnom je rec o kupovini SSD-a kao novog uz vec postojeci HDD (ili vise njih). Znaci, ono kako se do
tada koristilo na HDD-u samo se „izmesti” na SSD i oslobodi mesto na HDD-u. I prakticno se nista ne dira osim sto se obrise ta particija / disk na kome je
bilo to za sta ce sada da se koristi SSD. Nista se ne gubi a dobija se nesto slobodnog prostora i u radu realno kao da se kupio novi a mnogo brzi procesor.

Sto se tice igara a to je nesto sto se kuci koristi - i tu se vidi ubrzanje, narocito pri startovanju igre. E sad, ako se zeli bas do kraja ubrzanje, koje je vezano
za ucitavanje nivoa, mapa…, onda mislim da je bolje kupiti jos jedan SSD koji ce biti samo za igre i onda je to prava stvar. Kod kupovine SSD-a za D: (Games)
varijantu ja licno mislim da je samo bitno da bude najmanje 2xx giga a sve ostalo mozda kao realno najbolje kupiti najjeftiniji moguci SSD koji ima da se
nadje. Da se malo para (uvek ima neka akcija kod emija i slicnih) a dobija se ubrzanje koje je evidentno a narocito sada kad su igre em velike em svaki
novi nivo je prica za sebe... i dobija se taj prostor na HDD-u za skladistenje…

To je moje misljenje u vezi dileme oko izbora u vezi SSD-a za kucno koriscenje.


Pozdrav!
[ calexx @ 21.02.2019. 17:55 ] @
Citat:
Zlatni_bg:Nemoj da se ogranicavas osim ukoliko ti razlika u ceni izmedju 250 i 500 GB nije bas, bas presudna. I ja sam prvi SSD kupio logikom na 120GB ce mi stati ono sto bas koristim svaki dan i OS, ostalo ce da ide na HDD.
Pa pajz, cena je skoro pa dupla a onda će sledeći predlog da (ti) bude ... ako razlika u ceni između 500 i 1T nije bitna ... i tako ide u nedogled. Da je samo to pa da odvojim 9k6 umesto 5k3 ali ...
Citat:
Zlatni_bg:Windows me je naterao da u laptop sa 4GB sa kojim je radio kako treba ipak ubacim jos 4GB jer je konstantno pisao gluposti na SSD, do te mere da je 1h proveden za racunarom znacio bar 1GB upisa a da nista ne radim sa diskom. Uvek predlazem prvo apgrejd RAMa ako ga nema dovoljno, pa onda SSD.
... onda sledi ovo, imam samo 4GB rama, onda bi i to trebalo dodati pa posle naiđe nešto treće a ja se ne hvalim da baš imam para. :(

Ajde da malo zaprljam temu pošto je povezano. Imam jedan Corsair 4GB, otprilike ovaj tj nisam siguran da li je 1600 ili 1333 a mrzi me da potražim pakovanje. Kako da ga pojačam? Da li istom firmom tj https://www.corsair.com/us/en/...-Memory-Kit/p/CMV8GX3M1A1333C9 ili bi posao završio i neki Kingston 4GB?

Možda razmislim da li jedno, drugo ili oba. Da potrošim neke pare dok ih imam, ionako će negde da odu.
[ Branimir Maksimovic @ 21.02.2019. 18:32 ] @
Sto se memorije tice ako vec uparujes bolje iste jer je veca verovatnoca da ce tako raditi u dual channel. Mislim moze da radi definitivno i sa razlicitim ali za svaki slucaj. Sa dual channel ako imas integrusu dobijas dosta frejmova.
[ Zlatni_bg @ 21.02.2019. 18:32 ] @
Naravno, nekome je razlika u ceni izmedju 120 i 250GB velika kao drugom izmedju 500 i 1T :) Ja samo dajem predlog na osnovu velicine "programa" i svega ostalog danas sta bi ti bio najbolji odnos cena/kapacitet/zadovoljstvo, i smatram da je 500GB sjajan balans cak i bez dodatnog HDDa ukoliko se ne drze bekapi.

Uostalom, uvek mozes RAID da podignes, zar ne? :) Ili cak bez istog da koristis 2 SSDa jer ces imati par OS-ova. Ne bi mi predlog bio da prelazis 500GB. Smatram da je 500GB apsolutno dovoljno za bilo kog korisnika danas, sve ostalo bi moglo da ide na HDD ukoliko ima potrebe. Na lap topu i dalje cepam 250GB EVO i sasvim mi je dovoljno, doduse imam jedan OS, development radim na remote serveru ali imam i azurne fajlove sa gita na laptopu. Kad sam kod kuce, tu je i NAS sa mapovanim diskovima preko sambe ako bih da gledam film/seriju.

Evo 860 250GB SATA3 - 8000RSD.
Evo 860 500GB SATA3 - 11800RSD.
Radnja na e, ima 4 slova.

Nije bas duplo, za 3800RSD dobijes jos 250GB kapaciteta. Zato mislim da je danas sweetspot 500GB. Ali to je ipak na tebi da odlucis, sto se kaze, lako je tudjim q u koprive :)

Ne treba ti pakovanje da bi video sta konkretno imas u RAM slotu, samo nadji nesto da iscitas JEDEC, za windows je HWinfo dovoljan (meni obavezan uz svaku instalaciju windowsa). Posao bi ti uglavnom zavrsio bilo koji RAM modul, mada se uvek preporucuje da su upareni, avaj, sta ljudi sve budze, neces imati nikakvih problema. Gledaj sto jeftinije da prodjes. Mozes i bez tog dodatnog modula da ubacis SSD naravno (i to je uradila ogromna gomila ljudi) ali iz moje obzervacije, em ce ti proraditi dual-channel mod pa ce ti i CPU brze raditi, em Windows nece stalno prebacivati RAM -> page file -> RAM. I sa iskljucenim page file-om mi se isto desavalo, bar koliko se secam. Znam da sam pozurio sto pre u laptop da ubacim ta 4GB RAMa jer nesto ozbiljno nije valjalo. Znaj da ce ti i temperature procesora malo skociti zbog brzeg rada u dual channel modu.
[ Branimir Maksimovic @ 21.02.2019. 18:35 ] @
A gle ova razlika u ceni zaista nema logike. Em sto dupli kapacitet znaci i dupli zivot, i jos imas kapacitet. Ocekivano bi bilo da je ovaj od 500GB oko 16000, sto ce reci mora da je neka disrepancija u cenama, sto ce reci uzimaj! ;)
[ Zlatni_bg @ 21.02.2019. 18:42 ] @
Nije disrepancija u pitanju, vec su poboljsanja u hardveru u 860 seriji na nivou 250 i 500GB su isti, tek 1TB ima vise DRAM cachea itd. Tu je razlika i verovatno su zato slicniji 250 i 500GB po ceni, nego 500GB i 1T. U 850 seriji je 500GB imai duplo vise DRAMa od 250GB, sada u 860 imaju isto. Da ne lupam tacne brojke jer ih ne znam napamet, mislim da je 850 evo od 500GB jaci od 860 evo po cacheu. Ali to je nemoguce primetiti na evo diskovima jer iz DRAMa ide prevelikom brzinom u NAND. Otprilike 15-20 minuta bi morao da pises velike fajlove da bi zasitio RAM i da proradi "dramless" pandan na Evou.

edit: maksimalnom brzinom od cca 500MB/s da pises na disk da bi zasitio DRAM. I da, dok su mogli da se nadju 850 EVO 500GB, ljudi su gledali da pokupuju sve pre nego sto ih zgazi 860 serija, jer su 850 500GB bili bolji od 860 500GB :)
[ Zlatni_bg @ 21.02.2019. 18:59 ] @
https://www.anandtech.com/show...-860-pro-and-860-evo-sata-ssds

Evo ovde ima malo vise info o diskovima, da se vidi o cemu pricam. Znaci i 250GB i 500GB imaju 512MB DRAMa, tek 1TB ima 1GB RAMa. Vrlo bitna stvar.

E sad, dokle god se ne zasiti disk i postuje overprovisioning, koristice se i ovaj SLC cache. Bez SLC cachea i DRAMa, dobijaju se ovi sklj diskovi koji su cenovnog ranga 2500RSD za 120GB i slicno. Ovaj link gore objasnjava malo zasto su cene Samsunga takve kakve jesu, gde su razlike itd.

Kada Samsung ostane bez SLC kesa, ima brzinu od 300MB/s upisa, to je kada se zasite i DRAM i sve ostalo sto sluzi za kesiranje. Kod drugih, ta brzina padne na nekih 80MB/s.
[ mikikg @ 21.02.2019. 19:18 ] @
Moja preporuka Samsung SSD 960 EVO.
To radi bas bas dobro, na stranu sve cifre, to radi stvarno kako treba za jedan moderan desktop PC, inace Hackintosh sa Gygabyte Z370 AORUS K3 + i7 8700.
Ubacio sam unutra RX-580, to je proradilo na keca sa internim drajverom, OpenGL razbija kako radi kao i sve ostalo sto radi razbija.
Moze da se vozi naravno koji god hocete OS, ja biram Hackintosh :)

[ Branimir Maksimovic @ 22.02.2019. 04:18 ] @
"Moja preporuka Samsung SSD 960 EVO.
To radi bas bas dobro, na stranu sve cifre,"

A cuj za te pare moze da uzme od terabajt SSD, jer je tacno dupolo skuplji i bog da ga vidi. Inace vidim da moze da uzme ispod 10k od 500GB sto bih preporucio.
[ mikikg @ 22.02.2019. 06:32 ] @
Mozemo tako da tumacimo ako gledamo samo HD ali stavi to malo u siri kontekst.

Masina sa I7 8700 i nakrcanim brzim RAM-om nije ispod 1000E, ti ces za +/-100E da praviz razliku tako sto ces za 100E vise da imas duplo brzu masinu ili da ustedis 100E i da se vozis drasticno sporije i da shizis sto neke stvari i dalje sporo rade jer je HD uvek bio i ostace usko grlo u racunaru.

NVExpress disk su "nacrtali" pored CPU na motherboard, fizicki ne moze vise blize da bude uz CPU, DATA BUS je kraci, ne samo sto je kraci nego je "siri" drasticno nego kod SATA i zbog toga sto je data bus kraci mogli su da "odsrafe" CLOCK za data komunikaciju i to RAZBIJA kako radi!

Ne mozemo da poredimo serisku sa skoro paralelnom vezom za DATA transfer ka HD! O tome se radi!
[ mikikg @ 22.02.2019. 06:55 ] @
O ovoj kombinaciji se radi, to je tehnoloski napredak, SATA ide u istoriju bar sto se primarnog diska tice, zakacite posle sta hocete za dodatni storage, mada lepo ljudi stavili dva M2 slota! :)

Ta ploca i Hackintosh mi rade vec vise od godinu dana kao sat, ni jeda jedini zaglup nisam imao, probao sam sve moguce PC racunare od ZX81 pa nadalje, znam sta vam pricam :)

[ Branimir Maksimovic @ 22.02.2019. 07:10 ] @
"Masina sa I7 8700 i nakrcanim brzim RAM-om nije ispod 1000E"

Odakle si ti sleteo?
[ mikikg @ 22.02.2019. 07:18 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: "Masina sa I7 8700 i nakrcanim brzim RAM-om nije ispod 1000E"

Odakle si ti sleteo?


Ne razumem pitanje?
[ Branimir Maksimovic @ 22.02.2019. 07:22 ] @
Ne razumem ni ja kakve veze 8700 sa nakrcanim brzim ramom ima sa ovom temom ;p
Covek se misli izmedju dva jeftinija modela od 250 Zlatni i ja ga nagovaramo da uzme od 500 posto nije neka velika razlika u ceni a duplo veci, a ti uleces sa 960 koji je duplo skuplji ;P
[ mikikg @ 22.02.2019. 07:25 ] @
Duplo skuplji i tehnoloski 5x napredniji ... Ne moze da se poredi ni sa jednim SATA diskom ... neka uzme manji kapacitet za primarni disk i neka kombinuje sekundarni kako hoce.

[ whitie2004 @ 22.02.2019. 12:10 ] @
Vec smo imali komentare kolege koji ima ... "na ploci 3 x M.2 I nekoliko SSD-a po 2 terabajta" ... bez cene samog racunara i preporuke za kupovinu -> to je poslovna masina, nije za po kuci!
[ ademare @ 22.02.2019. 12:57 ] @
Sa cenama memorije , a SSD je vrsta memorije se nikada ne zna . Ne zna se ni sa cenama , nekih drugih delova kompjutera . Samo preko noci cene odlete .

Tako da tvrditi da ce biti stalan pad cena , je neozbiljno .

Zato kada svaki pojedinac oceni , da je vreme za kupovinu , treba to da uradi . Da li ce za neko X vreme to isto biti 10 % posto jeftinije ili nece nije toliko bitno .

Tema traje 10 stranica , a stalno se pise kupiti sto veci Samsung ? Pa sta ce nam 10 strana , dovoljno 1 post i lock

Kada bi bar velika vecina na planeti drzala se tih " saveta " svi ostali proizvodjaci bi davno Bankrotirali
[ Zlatni_bg @ 22.02.2019. 16:11 ] @
Pa neko ko bi kupio "Tesla" televizor i slicno jer je jeftiniji od Panasonica/LG/Sonyja, ce kupiti i Patriot SSD :)

Sta 90% tih "prosecnih" korisnika i zna o SSD tehnologiji i o istrajnosti, i o pola stvari o kojima smi pricali ovde? Bitno im da za sto manje para uguraju SSD u komp i vozi. Ne moze covek da ih krivi, a verujem i da je relativno mali broj ljudi koji nije uzeo Samsung nezadovoljan, ostali nisu videli bolje i zadovoljni su 100%. Ali opet kao ucesniku u temi zdrav razum mi nalaze da sa trenutnim cenama ljudi teze ka Samsungu, pre nego da preporucim Kingston A400 koji je dosta jeftiniji. Pogotovu sto ne pita neko ko bi detetu ubacio SSD u komp da mu se brze pokrecu igrice vec poznati clan tehnickih foruma.

NVMe po meni, zvuci kul za kapacitet od 250GB ako se ima novca. Ali sluzi za bas, bas krucijalne stvari, ne za igrice i programe. Vise je za cist OS + kesiranje i brzo prebacivanje iz storidza u RAM, kada se tu vidi neka razlika. Za 90%+ stvari je bacen novac, koliko god to naprednija tehnologija bila. Radije bih uzeo 1TB SATA3 nego 250GB NVMe, iskreno. Ali opet, mozda neko ima jedan program za koji mu sluzi ceo racunar pa ima neke benefite od NVMe. Sve u svemu, tehnologija je koja je trenutno na ceni i tesko je bez benchmarka odrediti da li nekome daje prednost u odnosu na SATA3.

Glavna prednost SSD-a je rad sa malim fajlovima. To sto NVMe ima brzine po par GB/s ce biti bukvalno neprimetno. Ako su 4kb brzine vece, i to u nekoj jacoj meri, opravdavam.
[ calexx @ 22.02.2019. 21:14 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Evo 860 250GB SATA3 - 8000RSD.
Evo 860 500GB SATA3 - 11800RSD.
Radnja na e, ima 4 slova.

Nije bas duplo, za 3800RSD dobijes jos 250GB kapaciteta. Zato mislim da je danas sweetspot 500GB. Ali to je ipak na tebi da odlucis, sto se kaze, lako je tudjim q u koprive :)
Ovde se priča razvija kao da sam pitao šta je najbolje a ne šta da kupim a da nije preskupo. Za početak, nije lepo nekome bez kinte preporučivati ono što je najbolje pa još i veće i skuplje. Godinama idem logikom da nemam za najskuplje ali da neću đubre i uvek kupim nešto što je iz drugog reda. Pre 5-6 godina sam menjao osnovu i nisam kupio i3 kao najmanji iz te serije nego G3220 ... pa za trećinu cene. Nisam kupio 8 ili 16GB rama nego 4, za mene sasvim dovoljno. Zato ću i ovde da uradim slično, neću najskuplji nego nešto iz drugog reda. Pa ionako sam valjda napisao da rešavam da uzmem SSD a ne osećam neku bitnu potrebu. Komp se budi za par sekundi, učitavanje svega je solidno i neću da se odreknem ni gajbe piva da bi se to učitalo tri sekunde brže.

Jeste ova računica tačna ali pod uslovom da sam rešio da kupim Samsunga od 8k. A nisam, pitao sam za dva od po otprilike 5k5 što dođe pola od Samsunga 500GB.
Citat:
Zlatni_bg:Ne treba ti pakovanje da bi video sta konkretno imas u RAM slotu, samo nadji nesto da iscitas JEDEC, za windows je HWinfo dovoljan (meni obavezan uz svaku instalaciju windowsa). Posao bi ti uglavnom zavrsio bilo koji RAM modul, mada se uvek preporucuje da su upareni, avaj, sta ljudi sve budze, neces imati nikakvih problema. Gledaj sto jeftinije da prodjes. Mozes i bez tog dodatnog modula da ubacis SSD naravno (i to je uradila ogromna gomila ljudi) ali iz moje obzervacije, em ce ti proraditi dual-channel mod pa ce ti i CPU brze raditi
Nastavak, samo da se vidi koliko bi me koštalo da ozbiljnije rešim plan.

Sinoć sam bio preumoran pa mi je najlakše bilo da pomenem pakovanje, a sada sam proverio i u pitanju je onaj na 1600 ... ali prema mom procesoru, apsolutno nebitno jer on podržava 1333.
Pitao sam za Corsair čisto da ostane ista firma ali i zbog moguće kombinacije. Pre nekoliko godina sam imao 1+1, dokupio 2+2 ali u toj kombinaciji je pucao windows bar jednom dnevno. Samo 1+1 ili 2+2 rade OK, zajedno nikako. Zato razmišljam da li bi dodavanje Kingston rama na ovaj Corsair bilo bez problema.

Da zaokružim priču, imam slab procesor, malo rama i hteo sam da probam SSD. Ako krenem sa pojačavanjem, morao bih da dokupim ram, kupim SSD i na kraju ukapiram da je vreme za novo što bi opet značilo nova ploća, procesor, ram ... e to već neće moći neko duže vreme.
Sada mi ostaje da razmislim da li da uopšte i uzimam SSD ako bi trebalo i još rama ... ili da platim komunalije i struju. ;)
[ Branimir Maksimovic @ 22.02.2019. 21:24 ] @
"Jeste ova računica tačna ali pod uslovom da sam rešio da kupim Samsunga od 8k. A nisam, pitao sam za dva od po otprilike 5k5 što dođe pola od Samsunga 500GB."

Ali zato imas 500GB za 8k ali ne Samsung...
[ calexx @ 22.02.2019. 21:46 ] @
Ima i 480GB za 7k ali ne Samsung. Ali bolje da ne pišemo da nas ne napadnu Samsungovci. ;)
[ Zlatni_bg @ 23.02.2019. 00:24 ] @
Ja nemam problem sa brendovima. Licno, preferiram Asus iznad svih. I ja sam bio takav do pre nekih 4-5 godina, da sam kupovao jeftinije stvari da mi rade posao. Nazalost, internet i dostupnost reviewova svega i svacega me je "unesrecila" svaki put, pokazujuci mi sta sam mogao da dobijem da nisam zurio. Otac me je celog zivota ucio da uzimam samo ono sto je neophodno i da se ne razbacujem. Onda, sada sa 27 godina, cak sam i ja njemu promenio celu filozofiju kojom me je oblikovao. Oprostite za offtopic ali citajuci ovo, malo preispitujem i sebe - dajte mi mesta za samosazaljenjem. Od osobe koja je gledala kako najjeftinije da kupi nesto sto ce joj zavrsavati posao, bio srecan i 2005. godine kada caletova firma hoce da baci neke stare pentium dvojke ja poludim od srece i sredim ih samo da rade, postao sam po Oskaru Vajldu "simple man with simple tastes - easily satisfied with the best".

Sa strane tehnologije, reviewova i onoga sto dobijas za svoj novac, uvek bih ti preporucio Samsung. Objasnio sam nesto malo oko razlika u hardveru. Nepostojanje DRAM-a, vrlo mali SLC cache, sve su stvari koje spustaju cenu nekog proizvoda. Tu je i upitan kvalitet NANDa. Ali evidentno je da sa svakim SSDom i bekapima svega sto ti je bitno mozes da uzmes i 120/240GB Kingston A400 u istoj radnji za duplo manje novca i i dalje dobijes "SSD boost". Makar i sa 4GB RAMa, kao sto sam rekao, Windows ce pisati nesto po disku, ne znam sta i zasto, akace ga s vremena na vreme, ali SSD ce ti raditi posao. Svoj prvi Kingston V300 od 120GB sam kupio za 10.000RSD i odlepio koliko je bio dobar, iako je radio na SATA2 i write brzina nije mogla da predje 110-120MB/s.

Ako si u mogucnosti, uzmi i A400. Ono sto je sigurno, istrajace garantni rok, a podaci su ti u tom roku jedino bitni. Shvatio sam da se mozda bahato ponasamo u deljenju saveta jer nam je "dobra" tehnologija sve dostupnija. Poredjenja radi, taj V300 koji sam kupio negde 2013. godine, ili mozda cak i ranije, trenutno radi u serverskom okruzenju, kao OS disk kucnong NAS-a i dev servera. Poslednjih godina na njemu se vrte Win8.1 i Fedora preko virtualizatora i jos uvek je na 100% healtha - cak nisam siguran da li je to ispravno na njemu. Pa kad bude prilike, lako ces kupiti i Samsung ako zatreba. Savet za jos 4GB RAM-a nije samo zbog kapaciteta vec i dual channela, a svaki stik koji moze da radi na vecoj frekvenciji moze da radi i na nizoj. Uzmi SSD koji si u mogucnosti, prati upise na isti, pa vidi i sam da li ti je potrebno jos 4GB RAMa. Linux ima malo drugacije koriscenje swapa iliti page file-a na Windowsu, samo ne bi imalo poente da ga linkujes na HDD kad vec imas SSD. Moguce da ti linux nece praviti probleme kao meni Windows. Lako je danas sa otvorenim browserom i jos jednim programom nabiti 3GB u RAMu, uz to dodaj kesiranje, Windows to ume da baca na disk, pa da brise, pa ovo, pa ono. Linux ne koristim sa desktop okruzenjem pa ne mogu mnogo da svedocim o ponasanju u toj postavci.
[ calexx @ 23.02.2019. 07:04 ] @
Napisao sam da ne uzimam ni najslabije ni najskuplje. Zato sam i pitao za Crucial MX500 250GB koji je 5.690 pa ako tu udenem recimo Kingston HyperX 4GB za 3.990, onda sam za ispod 10k para napravio pomak. Meni solidan. Mada nemam neki problem sa memorijom jer ne trošim zahtevne programe i ne igram se a nije nikakav problem da u waterfoxu otvorim 30 tabova. Možda i samo pomenuti SSD završi posao, makar dok ne naiđe još neka kinta.
[ Branimir Maksimovic @ 23.02.2019. 07:23 ] @
Svaki SSD ce biti brzi od HDD-a tako da nema problema sa jeftinijim brendovima. Ja imam Patriot Blaze is 2014 i mx500 iz 2018 i ne vidim da mi nesto fali sto se tice brzine ;p
HDD sad koristim samo za multimediu i bekap a kompajliranje, pretumbavanje - pisi brisi projekata, baze, igre,sve sam preselio na mx500.
Nema nicega sto bi me nagnalo da uzmem Samsunga, tipa nesto trza, koci ili slicno. Ajde razumem podizes server, pa ti treba Samsung PRO (ne EVO), kao zaradices pare na serveru a treba ti nesto sto ce da traje vise
od tri meseca, to mogu da razumem ;p
[ Branimir Maksimovic @ 23.02.2019. 07:29 ] @
Citat:
calexx:
Napisao sam da ne uzimam ni najslabije ni najskuplje. Zato sam i pitao za Crucial MX500 250GB koji je 5.690 pa ako tu udenem recimo Kingston HyperX 4GB za 3.990, onda sam za ispod 10k para napravio pomak. Meni solidan. Mada nemam neki problem sa memorijom jer ne trošim zahtevne programe i ne igram se a nije nikakav problem da u waterfoxu otvorim 30 tabova. Možda i samo pomenuti SSD završi posao, makar dok ne naiđe još neka kinta.


Ja sam uzeo mx500, radi posao super. Nesto se secam da je garancija 5 godina, ali radnja je to smanjila na 3 iako proizvodjac daje 5. Jedino nemoj da ti padne na pamet da apdejtujes firmware jer mozes da ga lako brikujes, a nema potrebe.

[ calexx @ 23.02.2019. 07:44 ] @
Valjda sada svi daju 5 godina, bar tako piše u cenovnicima. U radnji na e.... je bar kilo jeftinije nego kod drugih a imam je tu u blizini. Još da oni imaju mx500 pa možda i pazarim. ;)
[ bachi @ 23.02.2019. 08:41 ] @
Ne. Standardna garancija je 2 godine, za pojedine modele važi 3, za retke 5. I Culex druže, nikako Kingston A seriju, mojne posle da se kaješ što me nisi poslušao kada ti nakon par meseci uspori sistem i testovi pokažu da na pojedinim delovima čita čitavih 5MB/s.
[ calexx @ 23.02.2019. 09:13 ] @
Odnosi se na MX500 za koji svuda piše 60 meseci. Nisam ni pominjao A seriju, ili Kingston UV500 ili Crucial MX500 a za oba je 60 meseci. Za sada MX500 vodi ali se polako javlja i sumnja da li mi je to potrebno. ;) Nego naišla neka sića kinta pa da ne potrošim na razne gluposti, ovo bar ostaje.
[ bachi @ 23.02.2019. 09:15 ] @
Ma neko je spomenuo Kingston A seriju, pa reko bežite od tog modela.

Između UV500 i MX500 vladaju sitne nijanse, tako da je manje više sve jedno.
[ calexx @ 23.02.2019. 10:38 ] @
Mislim da sam ipak rešio da pazarim pa ću da prošetam i proverim ima li mx500 u radnjama ili da ipak uzmem uv500.

A sad dalje, nikada me nije zanimao tehnički deo pa da pitam. Da li se nešto specijalno podešava ili je sve kao i sa hardovima? Mislim na mbr vs gpt, na particionisanje, nešto što se dodatno uradi i slično?
[ Branimir Maksimovic @ 23.02.2019. 11:26 ] @
Nema nista specijalno, isto kao sa hdd.
[ calexx @ 23.02.2019. 11:28 ] @
Da se ne igram sa GPT nego MBR i klasično particionisanje kao i do sada? Jedna mala i jedna velika za Pendžere i extended za swap i linuxe?
[ bachi @ 23.02.2019. 12:12 ] @
Sipaj i ne misli.

Ranije kada su SSDovi bili tek u povoju, bila je preporuka da se swap ne drži na njima, isključuju neki prefechevi i ostalo, a kako su sad znatno uznapredovali, to ništa više ne važi.

Samo je bitno da ti AHCI bude uključen u BIOSu.

GPT vs MBR nema veze sa tim da li je SSD ili HDD. Za kućne korisnike smisao u GPT vidim jedino ako hoće da butuju sistem sa >2.2TB harda, sve ostale prednosti GPT u kombinaciji sa EFI su nebitne za kućne korisnike.
[ calexx @ 23.02.2019. 13:14 ] @
Nije vezano samo sa butovanjem, MBR ne može da vidi više od 2T pa ili samo toliko ili GPT. Zato sam ovaj 3T i pravio kao GPT.

Ništa nisam napravio, u radnjama može da se nađe samo A400, Samsung i poneki SunDisk, ni UV500 ni MX500 ... izgleda da ću morati da naručujem.
[ ademare @ 23.02.2019. 16:03 ] @
Uh sto mrzim ovakve teme

Dobijem zelju da kupim , nesto sto nisam nameravao

[ calexx @ 23.02.2019. 17:39 ] @
A ja nikako ne mogu da kompletiram kako sam hteo. Sada se pojavio drugi problem, ova ploča ima samo dva SATA3 konektora pa ostaje varijanta da jedan hard prebacim u rezervni komp (koji je bio rasturen pa opet planiram da ga oživim) ili da jedan hard ide na SATA2. Ako prebacim ovaj manji sa Windows 7 Ultimate, pitanje je da li će da se pobuni zbog promene hardvera, mada nije nemoguće da može i da se aktivira pošto je korporativna verzija a uglavnom su ljudi prešli na 10. Malo je nezgodno da prebacim veći pošto ipak tu imam svašta.
Varijanta dva, instaliram 7 Ultimate na SSD a na taj hard u drugom kompu uleti ili 10 ili 7 Enterprajz ... ili skroz ukinem pendžere.
Varijanta 3 da taj hard ode na SATA2. Ionako više neće da se startuje sa njega a i nema mnogo toga na njemu.

Prvo sam poručio MX500 pa sam se setio ovoga, mislim da sam mogao da odustanem, možda i dalje mogu, pitanje je da li se narudžbine obrađuju subotom popodne ali ajde, kad sam rešio da ne odustajem.

Nisam ni ja hteo SSD ali me ova tema malo povukla a pošto su naišle neke sitne pare, reko da ih potrošim na nešto što ostaje a ne na gluposti.
[ bachi @ 23.02.2019. 18:25 ] @
Windows 7 ima generički sata drajver tako da ne brini oko prebacivanja harda sa sata 3 na sata 2.
[ calexx @ 23.02.2019. 18:28 ] @
Ne, mislio sam da ako prebacim hard u drugi komp a tamo je naravno drugi hardver, možda se pobuni oko aktivacije. Naravno da neće da bude problem ako ga u istom kompu prebacim na SATA2, što će najverovatnije i da se desi. Onda ostaje da smislim šta na SSD, 10 ili 7 ili ...
[ Zlatni_bg @ 23.02.2019. 18:39 ] @
Windows se buni samo oko menjanja maticne - iz dugorocnog iskustva. A da uzmes samo dock na usb3.0 za SATA disk?
[ Zlatni_bg @ 23.02.2019. 18:40 ] @
Btw, uvek mozes da ne primis robu ili vratis za 14 dana bez razloga.
[ calexx @ 23.02.2019. 18:50 ] @
Pa mogao sam (valjda još mogu, piše da je u obradi ali ima opcija da se porudžbina obriše) da otkažem ali ja nisam od takvih a ionako već planiram šta i kako. Ako čekam ploču sa tri SATA3 porta, načekaću se. A ni SATA2 za hard nije neki problem. Ne planiram ni dodatne troškove ako praktično neće ni da se oseti.
Izabrao sam da robu preuzmem u radnji a ne da mi kuriri donose, mislim da u tom slučaju ne važi ovih 14 dana. Više volim da preuzmem ispravnu robu nego nešto što je možda šutirano.
[ Branimir Maksimovic @ 23.02.2019. 21:21 ] @
hdd slobodno na sata2, ne moze hdd da povuce vise od toga.
[ Zlatni_bg @ 23.02.2019. 22:01 ] @
SATA2 ako je kontroler na ssdu dobar (npr Kingston v300 nije mogao) nije problem ni za SSD osim za maksimalne teoretske brzine pri r/w sa malim fajlovima. Prevideo sam, mislio sam da imas samo 2 porta ukupno.
[ ademare @ 24.02.2019. 00:57 ] @
Ja sam citao na sajtu , mozda bas te radnje , pita covek , sta da radi , predomislio se . Jel moze da ne ode do radnje ?

Oni mu odgovore da nema problema ako se predomislio , neka samo nazove radnju i otkaze, kaze da se predomislio . Ne mora da cuti , pa da roba ceka , prodace se nekom drugom .
[ calexx @ 24.02.2019. 07:31 ] @
Nije nikakav problem ako se neko predomisli, kada sam prošli put kupovao, naručio sam (u radnji, ne onlajn) ploču, procesor i ram. Nekoliko dana kasnije se na sajtu pojavila ploča koja je bila prilično bolja od one koju sam naručio pa ja odem do radnje da promenim narudžbinu. Kažu mi ... evo upravo je stigla roba za vas ali sam rekao da sam se predomislio. Nikakav problem, ionako nisam ništa platio pa ne mogu da odbiju, samo sam sačekao još nekoliko dana da stigne druga ploča.
Sada ne planiram da odustanem, dovoljno sam razmišljao pa pošto sigurno neću 2k5 skuplji Samsung (osim ako odjednom ne pojeftini) onda ostaje ovo što sam odlučio.
[ Srđan Pavlović @ 24.02.2019. 13:05 ] @
Citat:
Windows se buni samo oko menjanja maticne

Ja jednom zamenio i maticnu i procesor i ram, ma cela nova
bare-bone masina bas sad nedavno i reko aj onako iz zezanja
da pustim boot sa HDD-a koji sam svakako planirao da zadrzim,
na kom bio win 10, i butovao se bez problema :D dobaaaaaar windows 10, dobar! :D

[ Miroslav Cvejić @ 24.02.2019. 14:04 ] @
Držite se teme, ako nije problem.
[ bachi @ 24.02.2019. 17:54 ] @
:)

Calex, hard disk može slobodno na SATAII port, jer realno on sa max brzinom od 150MB/s kod sekvencijalnog čitanja (retki idu do 200MB/s) može i na SATA 1.

SSD kad već imaš SATAIII obavezno na SATAIII.

Doduše, kačio sam SSDove i na SATAI ploče i sistem je leteo, jer najveća prednost kod SSDa nije samo u brzini čitanja i pisanja, već u latenciji koja je neuporedivo manja u odnosu na hard disk, jer nema glave koja šeta kilometre. :D

Recimo ja uopšte nisam primetio razliku između SATA3 SSDa i NVMe SSDa u normalnom radu, iako je SATA negde oko 500MB, a ovaj je bio 1,5GB/s.
[ Branimir Maksimovic @ 25.02.2019. 07:25 ] @
Mislim da Optane donosi znatno poboljsanje kod random access pristupa, samo sto je optane za sad preskup i radi samo na novijim intel procesorima.

edit:
*moze se koristiti kao NV Ram samo na Intel procesorima.

[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 25.02.2019. u 08:39 GMT+1]
[ calexx @ 25.02.2019. 12:30 ] @
Citat:
calexx:Prvo sam poručio MX500 pa sam se setio ovoga, mislim da sam mogao da odustanem, možda i dalje mogu, pitanje je da li se narudžbine obrađuju subotom popodne ali ajde, kad sam rešio da ne odustajem.
Moram da pohvalim radnju na E*** jer sam u subotu popodne naručio SSD preko sajta a jutros me zovu da mi jave da je stigao u radnju koju sam izabrao i da mogu da ga preuzmem. Od subote uveče do ponedeljka ujutru ... mislio sam da će da bude 2-3 radna dana a ispalo ni dva pa još vikend.

Sad razvezujem sve i krećem u nove avanture. ;)
[ Zlatni_bg @ 25.02.2019. 13:32 ] @
Sta uze na kraju? Ja sam mislio da oni nemaju mx500 koji si jurio?
[ calexx @ 25.02.2019. 14:49 ] @
Pa napisao sam, u subotu niko ništa nije imao po radnjama a obišao sam i te "veće" i neke lokalne pa sam kasno popodne naručio na sajtu i izabrao da preuzmem u najbližoj radnji. Jutros zovu, kažu stigao SSD (MX500, naravno) a ja baš jeo burek preko puta. :)
[ Zlatni_bg @ 25.02.2019. 14:55 ] @
Eh, ja mislio da uopste nemaju MX500, to jest da nemaju mogucnost da nabave, sad vidim da ima 250GB za 5600RSD. Dobra je to kupovina, javi kad podesis sve, pa sibni CrystalDiskMark ili nesto slicno da vidimo sta postizes, i javi kako si razvezao SATA portove :)
[ calexx @ 25.02.2019. 17:28 ] @
Pa napisao sam da na sajtu piše da je isporuka za 2 dana, ovo je bilo i brže ako se računa da su to bili subota veče i nedelja.

Radi se u najveće, instalirani windows 10 i arči sa osnovnim podešavanjima i programima, sad baš dodatno prebacujem na arčija neke profile i sitno podešavam. Windows će kasnije, tu ionako skoro ništa i nema instalirano.

Najlakše mi je bilo da otkačim kabl sa drugog harda i ubodem u SSD a taj hard je otišao na treći SATA.

Osnovno sam prevideo ali nisam ni znao da za SSD moraju da se nabave držači, da ne kažem breketi, jer rupe ne pasuju. Sada se ovaj drži na jednom šrafu dok ne kupim.

Testovi kad im bude vreme. ;)
[ ademare @ 25.02.2019. 19:14 ] @
Ne moras da kupujes , bracket , jer SSD-u nece nista faliti , ako dobro stegnes jedan sraf .

Ja sam tako drzao u desktopu 2,5 incni HD na jednom srafu i nista mu nije falilo 3 godine ! Sada sam ga skinuo da ga sacuvam dok je jos ziv , ako mi zatreba rezerva za laptop . HD je naravno mnogo osetljiviji , od SSD , pa kad njemu nije nista bilo , nece ni SSD-u , koji nema nikakve mehanike .

Bracketi nisu skupi 400-500 din , ali nije neophodno stezati sa obe strane . Nece on nigde , sem ako pomeras kuciste u toku rada stalno
[ bachi @ 25.02.2019. 19:32 ] @
2 šrafa na mesto 5,25 i drži ko zmaj. :D
[ Zlatni_bg @ 25.02.2019. 19:42 ] @
Ma moze i jedan sraf. Mada SSD nije osetljiv ni na sta, ako ga "ugnezdis" negde gde nece da se pomera moze i tako da stoji. Ja sam na jednoj ITX masini uglavio iza maticne ploce (imati u vidu da je SSD bio od plastike!!!).

Ne bacaj pare, stekaj za nesto pametnije :) Ako nadjem, a mislim da sam dobio par drzaca uz neko kuciste, saljem ti.
[ calexx @ 25.02.2019. 20:15 ] @
Odlično, mada bi najbolje bilo da pratiš po nekome da ne bi opet bili troškovi za slanje. ;) A mislio sam da to odložim jer stvarno nema šta da smeta i sa jednim šrafom, za sada tako ostaje. Možda i ovde nađem, znam ljude u velikim firmama koji se time bave a tamo garant ima viška delova.

Proverio sam i 5,25" ali ni tu ne može, imam Chieftec kućište sa onim dodacima koji se šrafe na 5,25" uređaje pa se samo ubode a ni oni nemaju dobre rupe. Hm, imam jedan Čiftek prednji panel sa potenciometrima i tu može da se uvali hard, možda on posluži.
[ Srđan Pavlović @ 26.02.2019. 15:07 ] @
moj selotejp trakom zalepljen za neki od onih metala u kucistu,
i to samo malo jedan kraj koliko da stoji na mestu.
[ mjanjic @ 26.02.2019. 20:27 ] @
Meni u istoj radnji ubacili kad sam kupovao nov računar, pa uzeo i SSD (nije imala ta optimalna konfiguracija sa njim, već sa 1TB HDD, a i SSD bio na akciji...), stavio ispod DVD-a tako da praktično visi kao produžetak kabla, posle ja kod kuće lepo zašrafio...

Dakle, može i da "visi" u vazduhu, jer koliko je lagan, drže ga kablovi (sata i napajanje).
[ SASA M. @ 26.02.2019. 21:07 ] @
moj je montiran prakticno, napolju... ;0 na kucistu sa gornje strane ima mesta za disk, nesto kao mala kadica sa prikljuckom za sata. tako stoji od pocetka kada sam instaliro sistem i onda me mrzelo da ga prebacujem unutar kucista, i tu je ostao. ;0
[ mikoni @ 14.04.2019. 17:24 ] @
[quote]bachi:
:)
SSD kad već imaš SATAIII obavezno na SATAIII.

Stvar je jasna za nas koji imamo SATA III. Ali, može li moj prijatelj koji ima Asus P5Q Deluxe da iz pomoć kartice ubodene u PCIe 16x ( ploča ima dva slota ) da prikači SSD, jer mu se mnogo dopalo kako to radi kod mene. Negde sam pročitao da ploče sa čipom P45 i dalje dopuštaju tu mogućnost.
I ako može koji bi to kontroler bio vaša preporuka.
Ja sam prihvatio vaše preporuke!


[ bachi @ 14.04.2019. 17:30 ] @
Nisam siguran da će moći da butuje sistem na toj ploči sa PCI-e SSDom.

SSD će biti vidljiv, ali je pitanje podržava li ploča boot.

Možda postoji modovan BIOS od strane zajednice, potražiti prvo.
[ bojan_bozovic @ 14.04.2019. 17:33 ] @
A zar bi bio problem da se instalira bootloader (recimo GRUB ili neki drugi) na drugi fizicki disk (HDD), a da bootuje SSD? Nisam se sa tim odavno petljao, i nisam sa UEFI, ali sa MBR je to moglo. To je mnogo bolje nego modovani BIOS i brickovanje ploce koje moze da usledi.
[ mikoni @ 14.04.2019. 17:50 ] @
Modoani bios je visoka nauka za mene, a o prijatelju i da ne govorim.
Gde tražiti modovani BIOS i kako ga instalirati ( jel to nadobradnja ili novi ).

Možda i nije bitno butovanje sa SSD-a, koliko je važno se posle butovanja i prelaska na SSD ostvari 6 Gb.
[ Branimir Maksimovic @ 14.04.2019. 18:30 ] @
Moze boot sa HDD-a pa na SSD particiju. Stvar je u tome da BIOS nema drajver za NVMe pa ni ne moze butovati sa njega. E sad MBR nisam siguran, osim ako bootloader ne ucita drajver pre nego sto nastavi.
Moze da proba, pa ako ne radi onda stavi OS na HDD. Drugo, za boot sa NVMe treba i UEFI/GPT za Win a to tek nema na toj ploci.
[ Zlatni_bg @ 14.04.2019. 20:06 ] @
Zasto uopste NVMe na to i forsirati pricu kad moze SATA prosto i jednostavno?
[ Branimir Maksimovic @ 14.04.2019. 20:19 ] @
Mislim da se radi o tome da nekako ljudi hoce brze, bolje ;)
(iako NVMe obezbedjuje vleike sekvencijalne brzine, a random je isto )
[ ademare @ 14.04.2019. 21:49 ] @
Cela ta ideja je Feil !

Pa ta ploca ima DDR2 Memoriju !!?

Ne razumem tu pricu , ima plocu staru 12 godina , znaci iz Pristorije, procesor iz tog vremena , memoriju DDR2 , sve sto je pregazilo vreme pre 10 godina i sada se uzeleo Brzine ?

Pa ce sve da nadomesti sa SSD-om i ta starudija ce da leti ?
[ Branimir Maksimovic @ 14.04.2019. 22:15 ] @
Pale su cene SSD-ova drasticno. Verovatno gleda da ubrza komp sa sto manje ulaganja. Medjutim, ako ne moze da stavi OS
na taj SSD, a ne moze nije mu nikakvo ubrzanje. Bolje bi bilo da uzme obican SATA3.
[ bachi @ 15.04.2019. 07:29 ] @
Koliko vidim, ploča ima SATA2 i podržava AHCI tako da ću mu običan SATA SSD znatno ubrzati rad u odnosu na hard disk, mnogo je veća razlika između HDD i SATA SSD, nego između NVMe SSD i SATA SSD. Često se i ne primeti u normalnom radu.
[ bojan_bozovic @ 15.04.2019. 07:36 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Moze boot sa HDD-a pa na SSD particiju. Stvar je u tome da BIOS nema drajver za NVMe pa ni ne moze butovati sa njega. E sad MBR nisam siguran, osim ako bootloader ne ucita drajver pre nego sto nastavi.
Moze da proba, pa ako ne radi onda stavi OS na HDD. Drugo, za boot sa NVMe treba i UEFI/GPT za Win a to tek nema na toj ploci.


Takve kartice imaju svoj ROM, upravo da bi boot bio moguc. Ja ne znam kakav bi krs to trebalo da bude pa da nema tu mogucnost, jer je i pre dvadeset godina to bilo standardno na disk kontrolerima (za RAID npr.)
[ Branimir Maksimovic @ 15.04.2019. 07:47 ] @
Ne znam o cemu pricas...
[ bojan_bozovic @ 15.04.2019. 07:51 ] @
Evo o cemu pricam mora da postoji opcija u BIOS za boot sa dodoatog disk kontrolera, a ne onoga na ploci. Vidi Award BIOS iz 1997. Boot SCSI opcija je upravo za to za taj Award BIOS. Negde je Boot Other ili se jos drugacije zove, ali nema veze, taj kontroler ima svoj bios setup za boot order, ili vec zna kako da bootuje iz svog ROM. Nebitno da li je SCSI ili neki drugi.


E sad ako ta desetak godina stara ploca nema to sto ima ona za originalni Pentium iz 1997. stvarno je krs nevidjeni.
[ bachi @ 15.04.2019. 07:59 ] @
Bojane, to je sve mož' da bidne, al' ne mora da znači.

Najbolje bi bilo kada bi čovek mogao da proba da li će mu raditi pre kupovine.

Na primer, ja sam imao neku IDE RAID PCI karticu kako bih u to vreme ubrzao sistem sa raid-0 i dva harda i nije bilo šanse da nateram sistem da se butuje sa te kartice, jednostavno ga nije video, ma šta god radio. Rešenje je bilo da mi boot bude na običnom hardu koji je vezan na ploči, a sistem na tom raid-0 i tako je radilo.
[ looker-on @ 15.04.2019. 08:08 ] @
Crucial BX500, šta mislite o ovom SSD?
[ Branimir Maksimovic @ 15.04.2019. 08:50 ] @
Bojane, za NVMe treba drajver. I ne samo to nego mora da ima UEFI da bi butovalo. I ne moze MBR.
[ Branimir Maksimovic @ 15.04.2019. 08:59 ] @
Citat:
looker-on:
Crucial BX500, šta mislite o ovom SSD?


Ma kakav BX500, nista ispod MX500.
[ looker-on @ 15.04.2019. 09:35 ] @
Jel može nešto konkretnije od ma kakav BX? Objasni mi da znam šta je problem kod navedenog. Vidim, daju garanciju 3 godine.
[ Branimir Maksimovic @ 15.04.2019. 09:52 ] @
Pa to ti je za one sa jeftinijim ulaznicama, sporiji random access, kada se koristi pada brzina na brzinu HDD-a, kraci zivot.
[ looker-on @ 15.04.2019. 11:10 ] @
Ok, hvala ti.
[ Sceka @ 15.04.2019. 12:54 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Pa to ti je za one sa jeftinijim ulaznicama, sporiji random access, kada se koristi pada brzina na brzinu HDD-a, kraci zivot.

Ne bih rekao da je tako.

Vec sam pisao o tome da sam nedavno sasvim slucajno kupio BX500 da mi sluzi za D: (games). Kako radi sam uporedio tako sto sam pre ugradnje
startovao igru klasicno instaliranu na D: (games) na HDD-u I odigrao nekih pola sata ili nesto vise, onda iskljucivo kompjuter, ubacio BX500 I postavio
mu „Drive Letter” da bude D:, prekopirao instalirane fajlove igre sa HDD-a I startovao igru. Brze se ucitavaju mape, dosta brze, a I za sve ostalo je
subjektivni osecaj da je dosta brze, recimo sejv je bar tri puta brzi nego sa HDD-om...

Kod mene je takva situacija, znaci BX500 I to od 120 giga je primetno brzi, u radu, nego HDD CT250MX500SSD1 koji je isto SATA3 6GB/s.


Pozdrav!
[ mikoni @ 15.04.2019. 13:08 ] @
Da se vratimo na moj problem i pitanje.

Shvatio sam da niko od vas nije imao slično u praksi jer imate ploče sa SATA III interfejsom, i nemaju potrebe da se bakću sa sličnim problemom.

Mislio sam da se bar neko od vas susreo sa:
4 Ports SATA 6G PCI Express Controller Card PCI-e To SATA III 3.0 Converter Support Low Profile Bracket SATA3 W/ 88SE9215 chip ( Marwell čiposet )
na sličnoj ploči ( sa Intel P45, PCIe ver. 2 )

Pošto BIOS na ploči ima ASCI, čini mi se da bi i problem butovanja mogao da bude rešen ( babi je milo, nada je begranična )
[ Branimir Maksimovic @ 15.04.2019. 13:48 ] @
Ajoj Sceko pa naravno da je brzi, rekao sam da brzina pada na brzinu HDD-a ne da je sporiji od HDD-a ;p
[ Branimir Maksimovic @ 15.04.2019. 13:54 ] @
Citat:
mikoni:
Da se vratimo na moj problem i pitanje.

Shvatio sam da niko od vas nije imao slično u praksi jer imate ploče sa SATA III interfejsom, i nemaju potrebe da se bakću sa sličnim problemom.

Mislio sam da se bar neko od vas susreo sa:
4 Ports SATA 6G PCI Express Controller Card PCI-e To SATA III 3.0 Converter Support Low Profile Bracket SATA3 W/ 88SE9215 chip ( Marwell čiposet )
na sličnoj ploči ( sa Intel P45, PCIe ver. 2 )

Pošto BIOS na ploči ima ASCI, čini mi se da bi i problem butovanja mogao da bude rešen ( babi je milo, nada je begranična )


Mislim da taj adapter i uopste takvi adapteri rade samo na SATA3 M.2 diskovima. Znaci NVMe nece moci. E sad vidi da li uopste imas
NVMe ili SATA3 u formatu M.2.
[ mikoni @ 15.04.2019. 14:58 ] @
Nisam našao nigde da se pominje M.2.
Na 4 ili 2, 1 porta zavisno od kartice standardnim sata kablom kače se SSD ili HDD SATA III.
Tako piše, nisam probao, zato sam i postavio problem!

Da ja ne bi pogrešio u opisu, dovoljno je da u google ukucaš pce4sat-01.

[ Branimir Maksimovic @ 15.04.2019. 15:05 ] @
To ti je pci-e kartica koja konvertuje m.2 sata3 diskove na sata portove. Ne moram da gledam ne moze drugacije.
Ja imam m.2 NVM-e adapter na PCIe + jos slot za jedan m.2 sata3 na sata3.
Da li znas sta imas od diskova? Ako imas NVMe treba ti m2. NVMe adapter na PCIe slot.
Dakle, ponavljam koji SSD imas?
[ Miroslav Cvejić @ 15.04.2019. 15:21 ] @
Ne, Branimire, nije. Utišaj malo taj stav da sve znaš bolje od svih prisutnih.






To je PCIE kartica sa SataIII kontrolerom. Nekada su bile PCI i bile su popularne u prelaznom periodu kada ploče nisu imale SATA portove ili kada ih nije bilo dovoljno.

Ja bih lično to izbegao zbog potencijalno loših drajvera. Probaj, ali ako krene da zeza OS, možda bi bilo bolje da SSD nakačiš na SataII od same ploče. Jeste na papiru sporije ali će bar stabilnije raditi.
[ Branimir Maksimovic @ 15.04.2019. 15:34 ] @
Cek hoces da kazes hoce da uzme sata kontroler,a ima NVMe? To je jos besmislenije.
Znaci, hadje hoce da uzme SATA3 kontroler jer na ploci ima SATA2 kontroler. To ima smisla ako uzima SATA3 SSD.
Ali mislim da se ovde ne radi o tome.
On zapravo misli da moze NVMe volsebno da prikaci na SATA port sto ne pije vodu...
[ Miroslav Cvejić @ 15.04.2019. 15:47 ] @
Citat:
mikoni:

Stvar je jasna za nas koji imamo SATA III. Ali, može li moj prijatelj koji ima Asus P5Q Deluxe da iz pomoć kartice ubodene u PCIe 16x ( ploča ima dva slota ) da prikači SSD, jer mu se mnogo dopalo kako to radi kod mene. Negde sam pročitao da ploče sa čipom P45 i dalje dopuštaju tu mogućnost.
I ako može koji bi to kontroler bio vaša preporuka.
Ja sam prihvatio vaše preporuke!





Ne pominje se nvme za tog prijatelja. On jeste možda video nvme na delu ali koliko se ovde kaže, on bi bar SSD da udene u svoju vremešnu konfiguraciju.

U svakom slučaju, ulagati u kontroler/karticu da bi nakačio NVME drajv na P45 ploču je bacanje para. Ta ploča će imati sreće ako doživi sledeću godinu, a onda kad bude kupovao nešto aktuelnije, red je nabaviti ploču koja ima M.2 slotove. Drajv će moći da iskoristi ali kontroler ima da ostane kao uspomena. Dok na primer SataIII SSD može da iskoristi na bilo čemu proizvedenom u međuvremenu.
[ Branimir Maksimovic @ 15.04.2019. 15:55 ] @
"Ne pominje se nvme za tog prijatelja"

Da al sta ce mu onda pcie kartica? Mada, od starta je krenulo sa time da hoce NVMe, bachi je to izpodrazumevao, a OP nije demantovao, pq zapravo zato pitam
koji SSD hoce da kupi.
Bez toga nema smisla dalje pricati.
[ Miroslav Cvejić @ 15.04.2019. 16:10 ] @
Kartica bi imala smisla što je SataIII što je ipak duplo brže od SataII koji ima na ploči. Tako da bi se do "duplo" osetilo i na bilo kom SSD.
[ Branimir Maksimovic @ 15.04.2019. 16:15 ] @
To sam vec napisao. Ostaje da se OP izjasni o kom SSD-u se zapravo radi.
[ Miroslav Cvejić @ 15.04.2019. 16:24 ] @
A bilo bi lepo malo otvoriti novu temu, ova je već dovoljno zagađena.
[ bachi @ 15.04.2019. 17:41 ] @
Citat:
mikoni:

Stvar je jasna za nas koji imamo SATA III. Ali, može li moj prijatelj koji ima Asus P5Q Deluxe da iz pomoć kartice ubodene u PCIe 16x ( ploča ima dva slota ) da prikači SSD, jer mu se mnogo dopalo kako to radi kod mene. Negde sam pročitao da ploče sa čipom P45 i dalje dopuštaju tu mogućnost.
I ako može koji bi to kontroler bio vaša preporuka.
Ja sam prihvatio vaše preporuke!



Izvinjavam se ako sam uneo konfuziju, ali sam na osnovu boldovanog teksta pretpostavio da je reč o PCIe SATA/NVM m.2 uređaj, jer ploča svakako ima SATA portove na sebi.
[ Branimir Maksimovic @ 15.04.2019. 18:06 ] @
Nisi ti uneo konfuziju nego OP koji te nije demantovao ;p
[ Miroslav Cvejić @ 15.04.2019. 18:12 ] @
ako ćemo iskreno OP je sceka koji je pre skoro pola godine imao dilemu iz naslova teme. Od tad se samo nadovezuju ljudi. :)
[ mikoni @ 15.04.2019. 18:50 ] @
Pa da pojasnim i demantujem Branimira:
1. Moj prijatelj je u posedu SSD diska Crucial BX500 240 Gb SATA III
2. U mojim postovima nije pominjan NVMe
3. Slika koju prilaže Miroslav najbolje ilustruje o kom disku se radi. Drugačije kartice se koriste za NVMe diskove.
4. Poenta prva: da li je neko imao iskustva i kakva su?
5. Poenta druga: ako ima takvih iskustava, zašto ih ne primeniti jer ima dosta vlasnika sličnih računara koji bi za male pare imaju SSD u računaru( SSD disk već od 3.000 din + kartica od 5 - 70€ ) i posao za servisere oko ugradnje i instaliranja.


[Ovu poruku je menjao mikoni dana 15.04.2019. u 20:06 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao mikoni dana 15.04.2019. u 20:07 GMT+1]
[ bachi @ 15.04.2019. 20:51 ] @
Poenta prva:

Ploča ima SATA 2 priključak, tako da taj Crucial koji i inače nije neko oličenje brzine će sasvim lepo raditi na SATA 2 priključku, tako da ne vidim potrebu za PCIe na SATA3 karticom.

Poenta druga:

Iako je x16 slot, ako je kartica x1, u najboljem slučaju će imati brzinu od 5Gb/s umesto 6Gb/s, a tek sa pcix2 karticom će imati deklarisanu brzinu.

Poenta treća:

Takva kartica je skuplja od same matične ploće.

Poenta četvrta: goto poenta prva i zaboravi sve. :D
[ Branimir Maksimovic @ 16.04.2019. 01:52 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić:
ako ćemo iskreno OP je sceka koji je pre skoro pola godine imao dilemu iz naslova teme. Od tad se samo nadovezuju ljudi. :)


Sto jeste jeste. Za ovo je trebao da otvori novu temu ;p
[ Branimir Maksimovic @ 16.04.2019. 03:10 ] @
"4. Poenta prva: da li je neko imao iskustva i kakva su? "

Ne treba ti SATA3 karta. Jedini put kad ce ti trebati brzine vece od SATA2 su kada kopiras sa SSD-a sa SSD.
Osim benchmarka... a koliko vidim ovaj SSD ima briznu HDD-a na sustained write-u. Ali to nije bitno,
bitno je da ce imati 10-30megabajta u sekundi kada bi hdd imao <1 megabajta u sekundi i to je ono
sto SSD cini toliko dobrim.
[ mikoni @ 16.04.2019. 09:33 ] @
Stvarno nisam kompetentan da ulazim u dalje polemike.
Ali, predlažem i manju isključivost kod vas.

Pošto cela operacija nije skupa ( i Calex bi je podržao, ali ima SATA III ), probaću je
i javiti kako je prošlo.
Branimiru bi predložio da odvoji 1 sat vremena za ovu karticu i njene realne mogućnosti.
Jer, ako Asus ima proizvod ovog tipa ( U3S6 kontroler ), doduše za jače ploče, čini mi se da cela operacija nije bez smisla.

[ fangorn @ 16.04.2019. 09:37 ] @
[quote]mikoni:
Citat:
bachi:
:)
SSD kad već imaš SATAIII obavezno na SATAIII.

Stvar je jasna za nas koji imamo SATA III. Ali, može li moj prijatelj koji ima Asus P5Q Deluxe da iz pomoć kartice ubodene u PCIe 16x ( ploča ima dva slota ) da prikači SSD, jer mu se mnogo dopalo kako to radi kod mene. Negde sam pročitao da ploče sa čipom P45 i dalje dopuštaju tu mogućnost.
I ako može koji bi to kontroler bio vaša preporuka.
Ja sam prihvatio vaše preporuke!


Ja imam bas tu plocu, Asus P5Q Deluxe sa Xeon procesorom.
Prosle godine sam pazario Kingston ssd i PCIE karticu sa SataIII kontrolerom, mislim da je isto Asus.
Normalno se butuje win10 sa ssd-a, zadovoljan sam kako radi, u odnosu na hdd nebo i zemlja.
Nisam uporedjivao kako bi bilo u odnosu na sataII (bez kartice), koliko se tu dobije na brzini.
Inace sam ostavio i hdd pa neki put butujem sa njega kad mi nesto zatreba,
tek onda vidim kolika je to razlika u brzini.
Za mene je to odlicna kupovina i trenutno zadovoljava sve moje potrebe,
jeste da je sve to zastarelo ali mi se ne daju neke velike pare trenutno na neku bolju konfiguraciju
a sa ovim sam sasvim pristojno osvezio postojecu za samo nekoliko hiljada dinara.
[ mikoni @ 16.04.2019. 09:50 ] @
Citat:
bachi:

Poenta druga:

Iako je x16 slot, ako je kartica x1, u najboljem slučaju će imati brzinu od 5Gb/s umesto 6Gb/s, a tek sa pcix2 karticom će imati deklarisanu brzinu.

Poenta treća:

Takva kartica je skuplja od same matične ploće.:D



Kartica je x4 i dalje, ali je ključ u PCIe ver.2 a pomenuta ploča ima tu vrstu slota pa uz podršku Intel P45 i kasnijim čipovima može da gura 6 Gb/s.

Takve kartice su bile veoma skupe sve dok SATA III nije postao standard na osnovnim pločama ( Asus, Syba, i dr. ) a kad su kinezi 'uleteli 16' sve drugačije ( mnogo jeftinije ).


Poenta šest:

Ne zastupam nijednu od ovih ili sličnih firmi, već pokušavam da i moj prijatelj uživa u 'brzoj vožnji'
[ mikoni @ 16.04.2019. 09:55 ] @
Fangon-ov post je ono što mi je i trebalo - praktično iskustvo!!!

@fangorn
Da li si i šta menjao u BIOS-u?
[ fangorn @ 16.04.2019. 10:14 ] @
Koliko se secam nisam.
Mislim da prvi put kad se butuje na post skrinu nesto izadje da potvrdis ali nisam siguran.
Uglavnom nije nikava frka, sve se lepo namesti jednom i to je to.
E sad, ne znam koja je ta tvoja kartica, moja je Asus na Asus ploci,
mozda i to znaci nesto po pitanju kompatibilnosti...
[ bachi @ 16.04.2019. 10:18 ] @
U redu, sad smo sve razjasnili i koji tip PCIe kartice i koji tip SSDa.

Svakako ćeš dobiti na brzini u odnosu na SATA2, ali u zavnisnosti od vrste SATA3 kontrolera na toj PCIe kartici, razlika će biti primetna ili neprimetna.

Moja preporuka je da se beži od JMicrona, a neka zlatna sredina je Marvell 9xxx kontroler.

Koji god kontroler da je na kartici, proveriti da li podržava TRIM, jer ako ne podržava, džaba što je SATA3, nakon nekog vremena će SSD raditi sporije nego na SATA2 priključku sa AHCI i TRIM podrškom.
[ fangorn @ 16.04.2019. 10:26 ] @
Sad sam proverio, kartica je Asus U3S6 Combo USB 3.0 & SATA 6GBs PCI-E.
[ bachi @ 16.04.2019. 11:01 ] @
Koliko vidim, ta kartica ima marvell 9123 kontroler čija je podrška za TRIM nejasna, nije navedeo u specifikaciji, a pun google debate oko toga.
[ Branimir Maksimovic @ 16.04.2019. 11:11 ] @
mikoni:"Branimiru bi predložio da odvoji 1 sat vremena za ovu karticu i njene realne mogućnosti."

Dobra je ta karta podrzava native command queuing, znaci prepoznace OS SSD, pa ce raditi i TRIM.
Malo je skupa kolko vidim, ali ipak to je ceo kontroler, a ne samo adapter ko sto sam ja kupio.
[ Branimir Maksimovic @ 16.04.2019. 11:12 ] @
Citat:
bachi:
Koliko vidim, ta kartica ima marvell 9123 kontroler čija je podrška za TRIM nejasna, nije navedeo u specifikaciji, a pun google debate oko toga.


Podrzava AHCI, mislim da je cela fora da OS disk prepozna kao SSD, i da moze da prosledi komandu, a to NCQ omogucava.
[ bachi @ 16.04.2019. 11:35 ] @
Da, ali čitajući na par foruma, neki tvrde da TRIM radi ako se koristi Standard AHCI drajveri umesto Marvellovih, neko pak tvrdi da radi i sa Marvelovim, ko će ga znati više.

Ono što iz ličnog iskustva znam da 92xx podržava TRIM, jer imam takvu karticu i imao sam SSD jedno vreme na njoj dok nisam nadogradio komp.
[ bojan_bozovic @ 16.04.2019. 12:15 ] @
Moguce je da postoji vise verzija te kartice ili cipseta, treba se informisati o tome pre kupovine.
[ fangorn @ 16.04.2019. 12:32 ] @
Ja sam je kupio polovnu preko oglasa za 10e,
čovek nadogradio komp pa mu ostala višak.
Ima i usb 3.0 koji nisam imao na ploči a uvek mi zatreba.
[ mikoni @ 16.04.2019. 17:13 ] @
Hvala svima, vredelo je postaviti temu, makar i na 'pogrešnom' mestu.
[ mikoni @ 17.04.2019. 17:18 ] @
[quote]bachi:

Moja preporuka je da se beži od JMicrona, a neka zlatna sredina je Marvell 9xxx kontroler.

Koje kontrolere, ako nije Marwell, preporučuješ kao najbolje rešenje a u tzv. ekonomskoj klasi su.
I kako ja kao diletenat da prepoznam one koji podržavaju TRIM.