[ bigvlada @ 07.11.2018. 15:47 ] @
Predstavljen Epyc, 8 čipleta sa po osam jezgara u 7nm, I/O čip u 14nm. 64 jezgra na jednom procesoru. Koliko sam shvatio, Amazon ga već koristi.





https://www.anandtech.com/show...ive-blog-starts-9am-pt-5pm-utc


Ovo može biti ekstremno interesantno. Kako je navedeno u povezanim člancima, ovo je pristup gradnje procesora kakav je od ranije praktikovao IBM a koji je i pružio određenu pomoć AMD-u u razvoju ovog procesora. Naime, pošto su odvojili računski od I/O dela procesora oni se mogu razvijati različitim brzinama i kombinovati u zavisnosti od tržišnog segmenta. Recimo da će pola ovog procesora, uz drugačiji (manji) I/O čip činiti budući Threadripper a četvrtina (uz još manji I/O čip) novi Ryzen. Dodatna korist je u tome što će cena jednog čipleta biti niska jer je u pitanju fizički mali čip. Ako tokom testiranja rikne jedan, može se zameniti drugim a neće se dešavati da zbog npr. lošeg i/o dela ceo procesor završi u kanti.

Ono što je takođe intrigantno je da i novi Radeoni slede sličnu filozofiju razvoja. Zamislite npr. neki budući APU sa osam jezgara i 16 niti u 7nm, grafičkim čipom u 7nm i HBM2 memorijom, sve u jednom pakovanju, za ultrabukove, htpc-ove ili čak tablete. Fascinantno.
[ Ivan Dimkovic @ 07.11.2018. 16:21 ] @
Evo Amazonovih novih AMD instanci:

https://aws.amazon.com/blogs/a...ost-amd-powered-ec2-instances/

Mada mislim da one koriste prvu EPYC generaciju a ne drugu, ali nisam 100% siguran.
[ bigvlada @ 07.11.2018. 17:22 ] @
8 memorijskih kanala, 4 terabajta memorije po procesorskom podnožju, 128 PCIe 4.0 linija. Kompatibilan sa postojećim Epyc pločama kao i sa budućim pločama za Zen 3.



[ Branimir Maksimovic @ 07.11.2018. 18:59 ] @
Zar Zen2 ne izlazi sledece godine?
[ Ivan Dimkovic @ 07.11.2018. 20:18 ] @
Izlazi zvanicno sledece godine ali AMD vec sempluje "Rome" serverske procesore kljucnim kupcima.

Citat:
bigvlada
8 memorijskih kanala, 4 terabajta memorije po procesorskom podnožju, 128 PCIe 4.0 linija. Kompatibilan sa postojećim Epyc pločama kao i sa budućim pločama za Zen 3.


IMHO, AMD je ubo jackpot sa ovim, bukvalno su uhvatili Intel sa spustenim gacama :)
[ Zlatni_bg @ 07.11.2018. 21:31 ] @
Ima li Hyperthreadinga/SMT? Ako ima... pfffffff.

Inace i sam SMT je IBM-ova tehnologija. Izgleda debelo saradjuju :)
[ Ivan Dimkovic @ 07.11.2018. 21:42 ] @
Ima, ali ko ti brani da ga ugasis ako ti se ne svidja :-)
[ Zlatni_bg @ 07.11.2018. 22:21 ] @
Svidja mi se, zato i pitam. Po socketu 128 threadova i 4TB RAMa... jedva cekam da vidim to. A i cene :)

Pogledacu na Amazonu bas sta ima od instanci.
[ Ivan Dimkovic @ 08.11.2018. 08:11 ] @
Mene nervira to sto cu morati da apdejtujem svoj mali projekat za Anandov benchmark kad broj niti i/ili NUMA nodova bude veci od 256 :-)

Idiotska dizajn odluka neke 2011-te, koristio sam uint8_t za indeks niti i NUMA noda, u tom momentu ideja o 256 x86 procesora u jednom memorijskom prostoru je bila prilicno daleko (za "kucne" i serverske masine koje ne kostaju kao Lambo), a danas izgleda kao nesto sto ce sledece godine biti Amazon instanca od nekoliko dolara na sat #@*#@!
[ nkrgovic @ 08.11.2018. 08:51 ] @
Neko na Reddit-u nije bio lenj: Licenca za Windows Datacenter za masinu sa 2x64-core CPU-ovima je oko 50K$. :)
[ Ivan Dimkovic @ 08.11.2018. 09:26 ] @
Nesto ne verujem da ce ni Oracle Enterprise Edition licenca biti jeftina :-)
[ nkrgovic @ 08.11.2018. 09:28 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Nesto ne verujem da ce ni Oracle Enterprise Edition licenca biti jeftina :-)

Mislim da uz nju hardver ide dzabe ;)
[ Ivan Dimkovic @ 08.11.2018. 09:56 ] @
Da sad sam video zvanicne cene po procesoru za Oracle Enterprise Edition i ukapirao da mu tu trosak servera dodje kao USB kabl otprilike, "evo bacicemo ti i jedan AMD Zen 2 u kutiju da imas, srecno SQL-ovanje" :)
[ bigvlada @ 13.11.2018. 15:23 ] @
AMD’s Rome is indeed a monster

AMD is on track to deliver Rome in Q2 of 2019. When SemiAccurate said it was a monster, we weren’t kidding, Intel has nothing to answer this with and won’t until 2022. By then AMD will have two more generations out, assuming both sides execute their roadmaps perfectly. Until then, Intel has no chance in servers and they know it.

https://semiaccurate.com/2018/...amds-rome-is-indeed-a-monster/
[ Ivan Dimkovic @ 13.11.2018. 15:35 ] @
Pretpostavljam da ce AMD Rome najvise "zagrebati" Intelovu trenutnu 2S ponudu tj. "Gold" Xeone (nekadasnje E5) zato sto ce u single-socket varijanti da ponudi toliko jezgara i PCIe resursa za sta je Intel zahtevao da se plati dual-socket porez (pomenuo sam vec clanak sa nextplatform.com gde se bas pricalo o ovome) a sa Skylake SP generacijom je bukvalno stvar presla u zelenasenje :-)

Ako AMD igra ostro sa cenom (a nemam razloga da sumnjam da nece, posto su samim dizajnom ucinili proizvodne troskove malim) moci ce solidno da pritegnu Intel i to ce se videti u 2019 mozda vec a sasvim sigurno u 2020.

U toj situaciji Intel ima dva izbora: da smanji margine (nema puno mesta, ti ogromni cipovi kostaju pa kostaju) ili da prepusti market share AMD-u. Nisam siguran da Intel ima puno prostora za prvu opciju uopste sa trenutnom arhitekturom i zahtevima svojih investitora.

Onaj nalepljeni Cascade Lake AP ce mozda i dalje biti brzi od 64-jezgarnog Rome-a zbog IPC prednosti i mozda ce biti jos brzi u izvrsavanju AVX-512 optimizovanog koda, ali da me ubijes, osim da traze $$$$$, pojma nemam kako ce Intel moci da oporavi troskove dva uvezana ogromna XCC cipa sve i da su krnjava (4 jezgra iskljucena po cipu) kad je AMD-ov dizajn ocigledno drasticno jeftiniji.
[ Branimir Maksimovic @ 13.11.2018. 16:18 ] @
Nema vise IPC prednosti, bar ne primetno, zapravo Zen teoretski moze 6 instrukcija po taktu a Intel 4 ;) Jedina prednost je u tome sto Intel FMA instrukcije vozi dve u taktu dok Zen vozi jednu. Ali opet, po cenu spustanja takta sto anulira i samu prednost FMA instrukcija na prvom mestu ;p
Sto se tice AVX512, da, odredjen kod ce raditi dobro, i to mu je glavna prednost, ali opet pregrevanje i to...
[ nkrgovic @ 14.11.2018. 08:05 ] @
Ne zaboravite arm. Cela ta prica sa 1S procesorima pogoduje bas vendorima kao sto je Ampere, koji je skoro preuzela Renee James - posto je otisla iz, ups, Intela.
[ Ivan Dimkovic @ 14.11.2018. 10:03 ] @
Da samo sto je, bar kratkorocno, AMD daleko veca opasnost po Intelove finansije od ARM-a.

Da promenis svoju serversku infrastrukturu sa 2S Intel-a na 1S AMD kutije je prilicno manji posao posto je softverski sloj najverovatnije 100% kompatibilan ili, u najgorem slucaju, mu mozda treba rekompajliranje za optimalne performanse. Prakticno ako server vendori samo unutra zamene MB i CPU a ostane sav management softver, stvar se bukvalno svodi na zamenu kutija i novi boot.

Jedini izuzetak je rucno pisan AVX-512 kod koji nece raditi na AMD-u i zahtevace fallback na nesto kompatibilno ali pretpostavljam da je to izuzetno mali % trzista koji AMD i ne planira da napada tako uopste. Iskreno cela ta AVX-512 prica mi je vrlo cudna posto gadja na vrlo uzak deo trzista koji iz nekih razloga ne prelazi na akceleratore a treba im FP throughput, ali Intel ocigledno ima neku racunicu ili dugorocan plan sta ce sa tim instrukcijama (ili su mozda samo u*ali stvar sa Xeon Phi-jem i ostao im je nesrecni instrukcijski set koji su vec pustili u upotrebu pa sad moraju da ga podrzavaju :-)

ARM je dugorocno mozda veca opasnost, ali je i dalje u vrlo ranoj fazi na serveru i Intel ima vremena da vidi sta ce, za AMD ne da nemaju vremena vec su sad bukvalno par godina u minusu zato sto su za*ali 10nm.
[ nkrgovic @ 14.11.2018. 10:06 ] @
Onako... pazi, ARM je dosta vec napao Intel na trzistu gde je Xeon-D igrac. Amazon je kupio Anapurna Labs i Arm jezgra su najvise korisceni procesori na AWS-u, bez obzira sto ih korisnici ne vise - rade networking, storage, svasta. Imas CentOS/Red Hat za ARM, imas svasta nesto za ARM. IBM koji gura prelazak na Power pomaze i ARM-u. Lenovo je izbacio ARM servere.....

OK, ima jos mesta, ali se opasno zahuktava. ARM je ogroman rising threat, koji JAKO lepo gura.
[ Ivan Dimkovic @ 14.11.2018. 10:18 ] @
Slazem se, ali mislim da je za sad ARM i dalje za velike igrace a-la Amazon koji imaju svoje timove koji mogu da prilagode softverski stack i izvuku performanse. Mislim da je to jos bar par godina daleko od neke siroke dostupnosti, mada mozda gresim, brzo se stvari desavaju na ovom trzistu :-)

Elem, mali update oko Rome-a:

https://wccftech.com/amd-epyc-...-flagship-cpu-clocks-2-35-ghz/

HLRS Hawk superracunar ce koristiti AMD Rome i procurela je informacija da CPU-ovi trce na 2.35 GHz frekvenciji. Ono sto se ne zna je da li je to osnovna frekvencija ili boost. Ali ako pretpostavimo da ce to biti i osnovna radna frekvencija finalnog cipa koji ce biti u prodaji to je prilicno impresivno.

Zasto? Najjaci model u prvoj generaciji EPYC-a, 7601 je imao osnovni klok od 2.2 GHz, all-core boost do 2.7 GHz.

Ako je AMD uspeo da:

a) Udvostruci broj jezgara (32->64)
b) Podigne osnovnu frekvenciju sa 2.2 GHz na 2.35 GHz
c) I dalje ostane u TDP granicama koje je moguce hladiti konvencionalnim metodama.

To je nista manje od impresivnog.

Naravno, veliki znak pitanja je da li je 2.35 osnovna frekvencija ili ne.

Takodje, moze da se desi da HLRS koristi specijalne modele Rome procesora sa visokim TDP-om.
[ Space Beer @ 14.11.2018. 12:12 ] @
Piše da je max. računarska snaga 24 PF/s, i ako sam dobro izračunao na osnovu podataka sa slajda, to bi trebalo da je all-core(64c) boost
[ Ivan Dimkovic @ 14.11.2018. 13:28 ] @
Mislim da je tesko reci, mozda mu je ugasen boost, ko zna.

Kada je Google lansirao one Intel Skylake servere pola godine pre pocetka zvanicne prodaje Skylake CPU-ova mislim da su bili zakucani na jednom clock-u (2 GHz koliko se secam) i nije bilo turbo boost-a uopste.

Posto je i ovo verovatno rana verzija Rome cipa, moguce je i da je njena radna frekvencija drugacija nego sto ce biti moguce u finalnoj verziji proizvoda.

Koliko se secam negde sam procitao da je AMD tvrdio da CPU na TSMC 7nm procesu trosi 50% snage (https://wccftech.com/amd-zen-2...-epyc-rome-and-ryzen-official/). Ako je to tacno (bez "ali...") onda nije nemoguce da nisu morali da obaraju bazni klok za 2x jezgara vec cak i da ga malo povecaju.

[ Branimir Maksimovic @ 15.11.2018. 02:36 ] @
Nego, negde si Ivane citirao, Zen2 glavno poboljsanje je u tome sto ce moci da fetchuje po 256 bita kao i Intel. Sada fetchuje max 128 i za 256 bitne instrukcije, pa mu je bw manji od Intela. (pocevsi od L1 pa do RAM-a)
[ Ivan Dimkovic @ 15.11.2018. 09:26 ] @
Da trebalo bi da Zen 2 moze da fetchuje 256-bita.

Ali neki modeli Skylake SP-a imaju dodatnu AVX-512 jedinicu, sto znaci da ce, bar u teoriji, Intel imati prednost ako ti je kod takav da ti AVX-512 donosi velike dobitke, sto je po mom iskustvu vrlo mrsava kolicina scenarija.

U principu morao bi da imas kod koji se gotovo savrseno duplo skalira kako bi prvo negirao obavezan pad u kloku koji Intel mora da radi kad CPU izvrsava AVX-512 instrukcije. U realnosti sanse da drzis sve AVX jedinice zauzete sa racunanjem su... tanke :-)
[ Branimir Maksimovic @ 15.11.2018. 09:37 ] @
Saturise se ram kad dignes vise threadova, ali intel moze vise da povuce u single threadu.
[ Ivan Dimkovic @ 15.11.2018. 09:48 ] @
Ma da, osim ako nemas neku gomilu vezanih kalkulacija dok su ti podaci jos u kesu, od AVX-512 nema vajde, samo ce dzaba da ceka na memoriju i maltretira PMU da spusta frekvenciju procesora.

U principu usko grlo je broj memorijskih kanala dostupnih procesoru i brzina RAM memorije. Cim si saturirao memorijski kontroler, game-over.

Zbog toga graficke kartice i imaju naprednija resenja tipa HBM2, posto dzaba svi FMA moduli ako nemaju sta da rade.
[ Ivan Dimkovic @ 15.11.2018. 12:12 ] @
Evo sta nam treba :-)

https://www.anandtech.com/show...-gb-ddr5-chip-demos-ddr5-rdimm

Citat:

The DDR5-5200 RDIMM module offers a peak memory bandwidth of 41.6 GB/s, which is in line with DDR4 modules overclocked to their extremes (using LN2-cooled CPUs, etc.).


12 kanala ovoga = 500 GB/s, ali tek 2020-te :-)

Naravno, GPU-ovi sigurno nece ostati na ovome danas tada.
[ Ivan Dimkovic @ 15.11.2018. 16:47 ] @
https://wccftech.com/amd-epyc-...next-perlmutter-supercomputer/

Poceo AMD da kupi design win-ove i za HPC sa Milan CPU-ovima:

Citat:

AMD EPYC Milan With 7nm+ Zen 3 Cores and NVIDIA Volta-Next GPU With Greater Than 7 TFLOPs FP64 Compute To Power Perlmutter Supercomputer
...
Starting off with the details, we are first looking at the entirely water-cooled chassis which will be able to house 8 of AMD’s next-generation EPYC Milan processors. The system is split into a dual-section design with one featuring cooper water blocks over the Milan CPUs and the other four CPUs on an inverted PCB, that is also water cooled. There are a total of 64 DIMM slots which are also water cooled.




[ Branimir Maksimovic @ 15.11.2018. 17:11 ] @
Pa cuj, ovo je i previse dobro da bi cak i neki fan presao na AMD ;p
[ Ivan Dimkovic @ 18.11.2018. 20:46 ] @
https://fuse.wikichip.org/news...scloses-initial-zen-2-details/

Evo i prvih detalja o arhitekturi, par isecaka:

Citat:

AMD Discloses Initial Zen 2 Details

The majority of the changes to the back-end involve the floating-point units. The most major change is the widening of the data path which has been doubled in width for the floating-point execution units. This includes the load/store operations as well as the FPUs. In Zen, AVX2 is fully supported through the use of two 128-bit micro-ops per instruction. Likewise, the load and store data paths were 128-bit wide. Every cycle, the FPU is capable of receiving 2 loads from the load/store unit, each up to 128 bits. In Zen 2, the data path is now 256 bits. Additionally, the execution units are now 256-bit wide as well, meaning 256-bit AVX operations no longer need to be cracked into two 128-bit micro-ops per instruction. With 2 256-bit FMAs, Zen 2 is capable of 16 FLOPS/cycle, matching that of Intel’s Skylake client core.

..

AMD’s second-generation EPYC is codename Rome, the successor to Naples. The two are socket and platform compatible. Note that Milan, Rome’s sucessor, is also socket compatible. Rome still uses a multi-chip approach to scale up the core count but the system design itself has changed quite radically from the prior generation. In Naples, AMD scales up the 8-core design, called a Zeppelin, to 32 cores by stiching together four of those SoCs through their proprietary interconnect called the Infinity Fabric. This method provided eight memory channels and 128 PCIe lanes distributed accross all the dies.

...

With eight octa-core compute dies, Rome can offer up to 64 cores and 128 threads, effectively doubling/quadrupling (AVX2) the throughput of first-generation EPYC. Although Rome stays with 128 PCIe lanes, it brings new supports for PCIe Gen 4, doubling the transfer rate from 8 GT/s to 16 GT/s. There are eight DDR4 memory channels supporting up to four terabytes of DRAM per socket. One interesting detail AMD disclosed with their GPU announcement is that the infinity fabric now supports 100 GB/s (BiDir) per link. If we assume the Infinity Fabric 2 still uses 16 differential pairs as with first-generation IF, it would mean the IF 2 now operates at 25 GT/s, identical to NVLink 2.0 data rate. However, since AMD’s IF is twice as wide, it provides twice the bandwidth per link over Nvidia’s NVLink.

[ Branimir Maksimovic @ 18.11.2018. 21:04 ] @
Lepo, znaci da su ipak odlucili da prave 256 bitne FMA jedinice. To znaci da Intel nema vise tu prednost, ali videcemo kako ce resiti problem pregrejavanja.
[ Ivan Dimkovic @ 18.11.2018. 21:11 ] @
Intel i dalje ima dodatne AVX jedinice na serverskim/HEDT procesorima (uz jos vece penale vezane za radnu frekvenciju ako se koriste).

Ali osim toga, u svemu ostalom AMD deluje da ce prilicno da ih prodrma sledece godine.

Mada moguce da je AMD pravilno procenio da je 'native' AVX-512 jednostavno bez previse smisla sa "samo" 8 DDR4 memorijskih kanala koje deli 64 jezgra.
[ plus_minus @ 19.11.2018. 00:27 ] @
Čitam temu i prolaze mi kroz glavu `spectre` i `meltdown` ... pa se razmišljam koliko tek lufta ima za kojekakve nove, embedovane i skrivene nano mogućnosti mimo naših spoznaja.
64 jezgra .. I naravno, še'set i peto. Neće da ga bude nigde, a biće ga svugde i uvek. :D
[ Ivan Dimkovic @ 20.11.2018. 22:25 ] @
Pa pazi, ako ti je poverenje #1 prioritet, "shared tenancy" je losa ideja - bez obzira da li se radi o 2, 4, 8 ili 128 jezgara.
[ Branimir Maksimovic @ 20.11.2018. 22:34 ] @
Sve se da otkriti. Kineski proizvodjaci su bili kompromitovani vise puta u proslosti...
[ Ivan Dimkovic @ 20.11.2018. 22:52 ] @
Linux backdoor attempt of 2003:

https://freedom-to-tinker.com/...inux-backdoor-attempt-of-2003/

Ovo je bila cista sreca, da je taj kod prosao i ostao u repo-u, sanse su vrlo male da bi ga neko spazio.

Sta mislis kolike su sanse da na nivou hardverskih kola nema slicnih budalastina od kojih neke mogu biti ne tako slucajne, a izgledaju kao sasvim uobicajeni bagovi.

Sve u svemu to je tudj hardver, nisi ga ti pravio - ne mozes mu 100% verovati, sve sto mozes je da se, unutar svog budzeta, osiguras koliko mozes da provalniku maksimalno otezas posao dolaska do onoga sta hoce na tvom sistemu.

I to je sve.
[ Branimir Maksimovic @ 20.11.2018. 23:17 ] @
Mislim da je prosto nemoguce danas. Svako vozi ove closed source messangere tipa skype. Tu se tek ostavlja mogucnost za tako nesto. Osim toga tu je gomila drugog closed source softvera koja se vrti na svim sistemima.
Nema uopste potrebe da zalaze u hardver osim ako ne gadjaju bas neki zatvoren sistem koji se ne moze kompromitovati na gore navedeni nacin.
[ Ivan Dimkovic @ 20.11.2018. 23:46 ] @
Iskreno ne vidim neku razliku izmedju open i closed source softvera kada je ovaj problem u pitanju.

Milim, da, u teoriji "open source" softver moze da ispita vise ljudi ali u praksi to nije nikakva garancija (eno onaj random generator bug camio u Debianu skoro par godina). Ako hoces bar nekakve garancije, potreban ti je profesionalni sigurnosni audit a onda je nebitno da li ti je program otvorenog ili zatvorenog tipa.

Na rizik vise utice brzina kojom autori reaguju na fiksiranje sigurnosnih propusta.

Ali u bilo kom slucaju, nisi ti pisao taj softver i ne mozes mu 100% verovati; moras ga tretirati kao potencijalno ranjivog i imati jos dodatnih slojeva sigurnosti.
[ Branimir Maksimovic @ 20.11.2018. 23:51 ] @
Razlika je u tome da kada imas otvoren kod ,maliciozni kod mozes uociti bez obzira da li tako nesto trazis ili ne. Kod zatvorenog koda maliciozni kod moze cucati
i biti aktiviran po potrebi i ti tu nista ne mozes uciniti. Znaci, kod zatvorenog koda samo zrtva moze uociti problem, dok kod otvorenog to moze i neko ko nije zrtva.
[ nkrgovic @ 21.11.2018. 07:18 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Razlika je u tome da kada imas otvoren kod ,maliciozni kod mozes uociti bez obzira da li tako nesto trazis ili ne. Kod zatvorenog koda maliciozni kod moze cucati
i biti aktiviran po potrebi i ti tu nista ne mozes uciniti. Znaci, kod zatvorenog koda samo zrtva moze uociti problem, dok kod otvorenog to moze i neko ko nije zrtva.

Da, moze svako ko radi audit. Ali proticaj ono sto je Ivan gore pisao, realni audit se retko radi.

Ajde zamisli da ja hocu da pravim top-security biznis. Cimnem tebe, znam da si sjajan C++ programer, dam ti da uradis audio koda u Linux-u. Samo osnovno, recimo da korisim Linux, glibc, gcc, libjpeg, libpng, mbstring, onda mysql i recimo node.js, sa par biblioteka. Koliko vremena bi trajao taj audit, realno? Koliko ti treba vremena da to uradis, koliko ljudi i koliko para na kraju. Koliko ti treba vremena da samo nadjes ljude? Pazi, DOBAR audio, detaljan.

Da, radi se to kad se radi merge, tome sluze git maintainers, ali :

- Oni nisu svemoguci, ni najbolji
- Povremeno se menjaju, cesto iz glupih (politickih, SJW primedbe) razloga

Osim tih par maintainter-a, koje realno ima i open source i closed source softver, broj ljudi koji ce da rade code audit "eto tako' i da "slucajno" nalete na bug, a kamoli namerno sakriven exploit je jako mali....
[ Ivan Dimkovic @ 21.11.2018. 12:44 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Razlika je u tome da kada imas otvoren kod ,maliciozni kod mozes uociti bez obzira da li tako nesto trazis ili ne. Kod zatvorenog koda maliciozni kod moze cucati
i biti aktiviran po potrebi i ti tu nista ne mozes uciniti. Znaci, kod zatvorenog koda samo zrtva moze uociti problem, dok kod otvorenog to moze i neko ko nije zrtva.


Mislim da je to teoretska prednost koja je u praksi od vrlo sumnjive realne vrednosti.

Ako pricamo o kompleksnom kodu sansa da neka osoba koja eto tako slucajno gleda izvorni kod naleti na sigurnosni propust i vidi ga je mrsava. Daleko veca sansa je da se propust manifestuje kao krah u radu ili nepredvidjeno ponasanje, u kom slucaju to moze da se desi i sa otvorenim i sa zatvorenim kodom, jedina razlika sto u otvorenom kodu osoba koja je videla bug moze da pokusa da ga fiksira (tj. lakse je).

ALI, iskreno, ako imam, na primer, OS (ili bilo koji drugi kompleksan sw.) i puca u nekoj low-level funkciji koja je interni deo OS-a, ono sto cu ja da uradim je >ne< da pokusavam sam da fiksiram nesto sto ne razumem i sto mi ocigledno nije domen (kao sto je onaj genije pokusao da "fiksira" Debianov generator pseudoslucajnih brojeva i kao rezultat je svet imao skoro dve godine nesigurnih kljuceva), vec cu kontaktirati odgovornu osobu (OS proizvodjaca u ovom slucaju) koja ce taskovati odgovoran i upucen tim/pojedinca da popravi problem.

Onda se sve svodi na to koliko su agilni u fiksiranju bagova. Koliko znam, svi trenutno relevantni OS vendori jesu vrlo agilni i patchuju svoje rupe kad im se prijave.

[ Branimir Maksimovic @ 21.11.2018. 13:08 ] @
Patchovanje je jedno a namerno ubacivanje malicioznog koda drugo ;p
[ Ivan Dimkovic @ 21.11.2018. 13:58 ] @
Hm, na primeru onog uhvacenog Linux backdoor pokusaja se vidi da je cista sreca u pitanju, vrlo lako je moglo da se desi da prodje.

Danas sumnjam da je uopste i potrebno tako nesto posto se razvilo bogato trziste 0day vuln-ova, moderni OS-evi i aplikativni softver su toliko kompleksni da postoji brdo vuln-ova koji jos nisu otkriveni javno.

Bukvalno nema potrebe da pokusavas da ubacis backdoor i potencijalno se kompromitujes kada mozes da kupis 0day ako ti bas treba, to vazi i za otvoren i zatvoren kod. Em je stvar 100% "cista" (nisi nista pipnuo, bag je bio tu pa je bio tu) em ti daleko smanjuje mogucnost da budes otkriven.

Ne verujem da je stvar ista drugacija kada je hw. u pitanju... siguran sam da je firmware za bilo koji moderan CPU takodje busan, o celoj platformi sa svim interfejsima (PCIe, USB, ...) i da ne pricamo.

Mislim ybt, kernel DMA zastite su novina, do skora si mogao bukvalno sa thunderbolt uredjajima da radis drive-by DMA, cituckas memoriju kako 'oces i tako to.

[ Branimir Maksimovic @ 21.11.2018. 15:03 ] @
Pazi, kod koji ulazi u Linux kernel prolazi review, ne verujem da je to slucajno otkriveno. Uvek postoji lik koji radi review i tek kad pogleda
onda odobrava. Osim, naravno, ako i taj koji radi review nije pokvaren ;p
Kako god, bagovi se mogu provuci, ali maliciozni kod ne. Imas SE Linux koje non stop pod sumnjom jer ga je radila NSA, ali to jos niko
nista sumnjivo nije otkrio/la ;)

0 day ranjivost ce postojati oduvek, ali u open source-u opet ce pre biti otrkivena nego u closed source.
Sve varijante u ovom slucaju govore u prilog open source-a ;)
Open firmware e to je najbolja stvar, ali radi na jako malom broju ploca ;(
[ Ivan Dimkovic @ 23.11.2018. 14:54 ] @
Citat:

ne verujem da je to slucajno otkriveno


Procitaj ceo istorijat ako imas vremena, razlog zasto je otkriveno nije kod uopste, vec fakat na koji nacin je kod ubacen.
[ bigvlada @ 23.11.2018. 19:32 ] @
Pominjali smo da Intel namerava da uvede vodeno hlađenje. Krej je predstavio osmoprocesorski 1U Epyc server sa tečnim hlađenjem.

https://www.anandtech.com/show...s-shasta-direct-liquid-cooling
[ Zlatni_bg @ 23.11.2018. 20:54 ] @
Ja ovde vidim 1U rackmount, vidim cevi, vidim vodene blokove, ali ne vidim hladnjake. Koja je fora s tim, da se kaci na "centralno vodeno hladjenje" u server sobi? Mislim, lepo sto su spakovali to tako u 1U, ali ovo zauzima malo vise prostora od 1U. Da ne pricam o dodatnoj ceni za pumpu/pumpe, hladnjake, ventilatore... ovde treba bar 3x360mm za hladjenje s obzirom na broj procesora. To vec izlazi soma evra pa navise, i to u consumer-grade varijanti. Serverski, nemam predstavu.

edit: osmoprocesorski verovatno i vise od 3 360mm radijatora. Hladjenje ovoga kosta kao pristojan dual-cpu rek server.
[ Ivan Dimkovic @ 23.11.2018. 22:15 ] @
Hladnjaci? Hladnjaci ce ti biti radijatori u obliznjim zgradama koje ce ih koristiti za centralno grejanje :-)

Btw, ovo je za HPC DC-ove koji vec imaju infrastrukturu za vodeno hladjenje. Mislim ne treba ovo nekom web hosting shopu svakako :-)
[ nkrgovic @ 24.11.2018. 07:20 ] @
Water cooled DC-evi imaju vodu koja tece po celom DC-u. Ispred svakog ormana imas ulaz i izlaz za vodu, koja se onda dovodi na vrata (za hladjenje vazduha) i racunare koji imaju prikljucke. Voda se odvodi iz cele prostorije negde drugde, gde se radi izmena toplote....

Neces videti hladnjake jer nisu u istoj sobi, to je sustina. I da, to nije uobicajeno resenje, ima ga u jako malo DC-eva.
[ Ivan Dimkovic @ 24.11.2018. 09:52 ] @
Pa da, tako je i najefikasnije - plus ti hladnjaci mogu da se stave negde gde mogu raditi i nesto korisno osim prostog odavanja toplote.

Ocigledno cela solucija jeste skuplja (no sh*t Sherlock :-) i ima smisla samo tamo gde se vrti izuzetno vruca oprema, znaci HPC ili neka druga upotreba gde je krckanje brojeva na visokim frekvencijama potrebno.

A zasto je sve skuplje, ilustruje ova sliika ispod, posto vam osim IT tehnicara treba jos i tim vodoinstalatera :-)

[ nkrgovic @ 24.11.2018. 16:09 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa da, tako je i najefikasnije - plus ti hladnjaci mogu da se stave negde gde mogu raditi i nesto korisno osim prostog odavanja toplote.

Ocigledno cela solucija jeste skuplja (no sh*t Sherlock :-) i ima smisla samo tamo gde se vrti izuzetno vruca oprema, znaci HPC ili neka druga upotreba gde je krckanje brojeva na visokim frekvencijama potrebno.

Jos jedan razlog je sto, mada skuplje, omogucava gusce pakovanje, pa ako imate lokaciju gde mora da vam bude DC, npr. zbog neke latencije, cena kvadratnog metra zemljista vredi vise nego dodatni troskovi.... :) Znam da IBM ima rack-ove koji imaju water-cooled vrata za rekove, da bi se koristilo tecno hladjenje za regularnu opremu.

Ako vam treba DC na lokaciji tipa wall street, onda zelite da vam kvadratura bude sto manja. ;) Cena kompletnog hladjenja bude nista u odnosu na cenu zemljista.
[ mjanjic @ 24.11.2018. 16:48 ] @
Da, zato ima onih kojima nije bitna cena novih SSD-ova, pa i za 15TB nekih 10k evra nije mnogo, samo da može što više podataka da se smesti u što manju zapreminu.
[ nkrgovic @ 24.11.2018. 17:58 ] @
Citat:
mjanjic: Da, zato ima onih kojima nije bitna cena novih SSD-ova, pa i za 15TB nekih 10k evra nije mnogo, samo da može što više podataka da se smesti u što manju zapreminu.

Recimo ;) . Mada ti drajvovi imaju i neke druge prednosti.... :) Recimo, ako koristis AMD Zen, mozes da imas recimo oko 28 NVMe drajvova, svaki PCIeX4. Ako ti treba maksimalna kolicina date, a ogranicen si brojem diskova zbog performansi..... Sa Intel x86 je jos gore, tu ti je limit mozda 8 NVMe-ova.
[ Ivan Dimkovic @ 24.11.2018. 19:21 ] @
Skylake SP ima "CPU" RAID za NVMe (VROC): https://www.intel.com/content/...-and-storage/ssd-software.html

Intel u dokumentaciji tvrdi da je moguce dodeliti 48 PCIe lane-ova NVMe drajvovima na ovaj nacin (ako je ploca napravljena tako) - sto je 12 drajvova po 1S sistemu. U 2S moze da se spakuje 24 komada dakle.
[ Ivan Dimkovic @ 24.11.2018. 19:34 ] @
Kad smo kod vec kod storage-a, ja upravo izbacujem poslednje ostatke SATA iz kompa i prelazim na 100% NVMe za lokal + gvozdjurija iskljucivo u NAS-u za backup.

Htedoh da uzmem onu ASUS-ovu Hyper M.2 X16 karticu koja ima 4 M.2 slota i lepo zauzima samo jedan PCIe slot + kao bonus ima lep hladnjak za SSD-ove koji se inace solidno greju i hoce da trokiraju ako ih previse mucis, ali vidim da moram da (opet) hackujem BIOS posto pametni ASUS u dual-CPU WS ploci (!) nije ostavio vidljivu konfiguraciju za PCIe port bifurkaciju (x16 na x4x4x4x4) u UEFI setup-u (neverovatno).

Posto me mrzi da se drndam sa tim (poke-ovanje UEFI registara, flashovanje nepotpisanog firmware-a & all that jazz), za sad cu da tolerisem sto su mi popunjena 3 PCIe slota (+ M.2 od ploce) svaki sa jednim obicnim konektor adapterom (M.2. -> PCIe) #@)*(
[ nkrgovic @ 24.11.2018. 20:03 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Skylake SP ima "CPU" RAID za NVMe (VROC): https://www.intel.com/content/...-and-storage/ssd-software.html

Intel u dokumentaciji tvrdi da je moguce dodeliti 48 PCIe lane-ova NVMe drajvovima na ovaj nacin (ako je ploca napravljena tako) - sto je 12 drajvova po 1S sistemu. U 2S moze da se spakuje 24 komada dakle.

Ja racunam da ti treba bar jedan x16 slot za nesto tipa EDR IB kartica... ;) Obicno ta kolicina NVMe-ova sluzi za neki shared storage, ne za lokal. Za bazu to ima smisla, naravno, mada bi opet ostavio nesto za neku mrezu...
[ Ivan Dimkovic @ 24.11.2018. 21:14 ] @
Hm, mislim da je Intel za to namenio one male Omni-Path prikljucke na njihovim najskupljim procesorima :-)

Svakako, sa AMD-om sve to mozes da sklepas verovatno za daleko manje pare.
[ bigvlada @ 25.11.2018. 15:51 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Pa da, tako je i najefikasnije - plus ti hladnjaci mogu da se stave negde gde mogu raditi i nesto korisno osim prostog odavanja toplote.

Ocigledno cela solucija jeste skuplja (no sh*t Sherlock i ima smisla samo tamo gde se vrti izuzetno vruca oprema, znaci HPC ili neka druga upotreba gde je krckanje brojeva na visokim frekvencijama potrebno.

A zasto je sve skuplje, ilustruje ova sliika ispod, posto vam osim IT tehnicara treba jos i tim vodoinstalatera



Kada se pojavila DEC Alpha, zezali su se na temu da u DEC-u ne radi ni jedan vodoinstalater a da kada crkne IBM server prvo zovu tetkicu da pokupi vodu i vodoinstalatera.
[ Ivan Dimkovic @ 25.11.2018. 17:32 ] @
Da zamisli jos katastrofu otkaci se neko od ovih creva, "pametni IOT" senzor koji treba da detektuje pad pritiska ne radi zato sto se privremeno ne vidi neki Amazonov S3 bucket (sta ce mu, dobro pitanje :-), cela prostorija se napuni sa rashladnom tecnoscu i onda sad ti treba da udjes tu a na 1 m^3 opreme siba par hiljada ampera.

Neka hvala :-)
[ Zlatni_bg @ 26.11.2018. 00:57 ] @
... a kako ide downtime kada treba da se cisti kompletan loop? :)
[ Ivan Dimkovic @ 27.11.2018. 08:32 ] @
Tja, pa kako "kako?" - pa svako ima bar jedan dupliran isti takav failover datacentar negde drugde, svasta :-))
[ nkrgovic @ 27.11.2018. 09:48 ] @
Citat:
Zlatni_bg: ... a kako ide downtime kada treba da se cisti kompletan loop? :)

Salu na stranu, bar jednom mi je u karijeri explicitno najavljeno odrzavanje sistema za hladjenje DC-a u kome sam imao hosting.

Ima dva hladna kruga, cisti se jedan, drugi, naravno, radi. Pa obrnuto.
[ nkrgovic @ 27.11.2018. 15:34 ] @
Da ne bude da ja preterujem, evo Arm:

https://aws.amazon.com/blogs/a...based-aws-graviton-processors/
[ bigvlada @ 09.01.2019. 18:44 ] @
Epyc Rome, 64 jezgra, 128 niti. U pojedinim testovima je brži od dva Intel Xeon 8180 procesora. Ono što je većini interesantnije je Rajzen 2 koji postiže iste rezultate kao i i9900k pri gotovo duplo manjoj potrošnji struje. Sastoji se od jednog osmojezgarnog 7nm čipleta (isti kao na Epyc procesorima) i jednog 14nm I/O čipa, plus što ima mesta za još jedan 7nm čiplet, bio on cpu ili gpu tipa. Krajem godine bi mogli da očekujemo Rajzena sa 16 jezgara ili apu sa osam komada plus novom 7nm grafikom. I to sve na PCI-E 4.0 matičnim pločama, mada postoji nada da bi neke postojeće mogle da zadovolje 4.0 standarde uz novi firmver.

https://www.anandtech.com/show...ng-ahead-starts-9am-pt-5pm-utc

Preliminarni tekst o Rajzenima serije 3000.

https://www.anandtech.com/show...ration-zen-2-pcie-4-eight-core


Došlo vreme da se prelazi na 7nm cpu i gpu.
[ Branimir Maksimovic @ 09.01.2019. 19:22 ] @
Da, Zen2 ce konacno da obesmisli Intelovu pricing semu, nadajmo se pristupacnijim cenama procesora ;p
[ Ivan Dimkovic @ 09.01.2019. 23:38 ] @
Citat:
bigvlada
Epyc Rome, 64 jezgra, 128 niti. U pojedinim testovima je brži od dva Intel Xeon 8180 procesora.


Videcemo koliko ce kostati. Na zalost, to sto Intel radi je prakticno zelja svih korporacija... to sto AMD >nije mogao< da dere, ne znaci da uskoro nece moci, pogotovu ako postane #1 po pitanju performansi ;-)

Dakle, uzivajte dok je AMD jos "underdog"... kad prestanu to da budu, cene ce pratiti normalan tok: dizati koliko je kupac u stanju da plati.
[ Ivan Dimkovic @ 26.01.2019. 22:12 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Da, Zen2 ce konacno da obesmisli Intelovu pricing semu, nadajmo se pristupacnijim cenama procesora ;p


Da da :-) Sutra da AMD moze da naplati cenu procesora kao Intel, uradili bi to odmah - mozda bi bili koji dolar jeftiniji, eto fore radi ali neke price o dubokim diskontima... nema od toga nista, svakoj firmi je uvek isti cilj: maksimalni profit, sto znaci maksimalno cedjenje musterije.

AMD je dugo morao biti jefiniji zato sto ih inace niko ne bi kupio. Osim cene nisu imali nista drugo, sad sa Zen2 arhitekturom imaju.

A nije bilo bas tako uvek, u jednom momentu Opteroni, dok su bili konkurentni, nisu bas nesto bili jeftiniji od Xeona koliko se secam. Uopste.
[ Branimir Maksimovic @ 27.01.2019. 01:53 ] @
Pa sad bez obzira, mislim da broj jezgara na desktopu moze samo biti veci - ne manji. Smatram da se Intel tu negde od 2007 lepo provlacio 10 godina i da je kocio napredak procesora. Bez obzira na cene.
[ Space Beer @ 27.01.2019. 09:17 ] @
S druge strane, da je intel pre 5-6 godina nudio 2c/4t za 50€ a 4c/8t za ~150€, AMD bi imao 0% udela, ovako su ipak imali nekih 10%, možda i malo više. I da, u jednom trenutku, pre 15-ak godina, AMD je prodavao Opterone po većoj ceni od Xeon-a
[ Branimir Maksimovic @ 27.01.2019. 12:10 ] @
Nije u pitanju kolika je cena bila nego to sto se 4 kora teralo 10 godina na desktopu. Prvi kvad se pojavio 2007 a sve do 2017 i Ryzena, Intel nije nameravao da podigne to na visi nivo ;p
Zato sad imas 9900k po daleko povoljinoj ceni nego osmojezgarni HEDT sto su bili. Zapravo sad imas 16 jezgarne po ceni koju bi placao za osmojezgarne ;p

[ Ivan Dimkovic @ 27.01.2019. 13:06 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Pa sad bez obzira, mislim da broj jezgara na desktopu moze samo biti veci - ne manji. Smatram da se Intel tu negde od 2007 lepo provlacio 10 godina i da je kocio napredak procesora. Bez obzira na cene.


Mislim da nije Intel kocio napredak procesora (mada sigurno jesu razvlacili koliko god su mogli) koliko PC desktop trziste jednostavno nije imalo nikakve koristi za npr. 8-jezgarne procesore 2007-me.

Sta bi sa tim moglo da se radi tada uopste? Ako se izuzme workstation ekipa (za koje su se prvo i poceli pojavljivati procesori sa vise od 4 jezgra, prvo 6, pa 8 itd.), prvi put da takvi procesori imaju smisla za "obicne" consumere je neki tezak gaming i teski web sajtovi, mada i tada je i dalje situacija vrlo upitna i dalje.

Problem je fundamentalan, zove se Amdahlov zakon i osim >vrlo< specificnih upotreba i algoritama obican softver se jednostavno ne skalira dobro.

Sta ce obican desktop korisnik da radi sa 16 jezgara na destkopu koji djavo? U nekom najludjem slucaju tih 16 jezgara mogu da se bitno aktiviraju delic sekude, sve ostalo vreme je race to sleep.

Video playback godinama hendluje poseban hardver a ne CPU, AV1 ce verovatno biti poslednji codec (zajedno sa H.265/H.264) dok se ne predje na nesto fundamentalno novo (hologrami? :) i kad njega bude podrzao sav hardver u jeftinim IP blokovima koji trose 1/1000 koliko bi trosile CPU implementacije, jaki CPU-ovi ce biti potrebni tu samo za R&D novih algoritama a za to su potrebne godine i godine da se nadje use-case.

Evo ti primer poslednjih N godina se razvila gomila algoritama za prostorni audio, ma ludilo sta moze da se radi ali jednostavno komercijalna upotreba nula, ljude ne zanima. Cak i da ih je zanimalo, ono sto bi se desilo je da bi neko napravio IP blokcic od toga i integrisao kao malo deo CPU-a a ne da algo trci na generickim jezgrima i baca energiju.

Gaming ista stvar, GPU hendluje vecinu posla, eventualno ti treba nekoliko procesora (svakako ne 16) da efikasno drze drajver bafere pune i rade procesiranje scene. OK, radice se malo vise procesiranja za neke naj high-end igrice, ali i tu je market takav da se to najmanje isplati vec je vecina stvari port sa konzola, dakle opet - 16, 32, ... jezgara, nema potrebe i jos godinama nece biti potrebe. Cak i kad dodje do revolucije, GPU vendori ce biti presrecni da od toga opet naprave custom IP blokove. Evo ti Ray Tracing, ako NVIDIA-i uspe kao nov nacin renderinga igrica, ko ce to da trci na procesorima? Svasta, to ce da radi gomila malih glupih jezgara koja jesu glupa ali ih ima ohoho.

Browsing? Pa cela stvar mora biti optimizovana tako da se procesor sto manje koristi, sta moze da se uspava - pravac spavanje, opet... sta koji djavo sa 16, 32, ... procesora?

Ako izuzmemo server/DC koji su prirodno mesto za masivne genericke procesore (a upravo tu razvoj i ide), ostaje JEDINO pro upotreba, development sa gomilom VM-ova i paralelnih kompajliranja, rendering/CAD i sl. a za ta trzista vec odavno postoje WS procesori, a i ta trzista (ne server/DC) imaju tacku saturacije gde dodavanje jezgara vise nece pomagati opet zbog Amdahlovog zakona, osim ako nemate posao gde stalno mozete da bacate na stotine nezavisnih kompajler instanci i sl. pa vas bas briga.

Mislim, da se ne lazemo, ni do dana danasnjeg 16 jezgara obicnom kucnom korisniku (>95% korisnika PC-jeva) je apsolutno nepotrebno.

I nije to uopste situacija slicna sa "640 KB RAM-a" vec daleko fundamentalnija, aplikacija >nema<. A nije da development masina nema za razvoj istih, evo ja od 2015 imam 36 jezgara fizickih u "kucnom" racunaru, danas mogu da imam 56 (Intelovih) ili 64 (AMD-ovih) ako hocu uskoro 128 (AMD-ovih)... ali sta bih napravio za >konzumera< da mu treba nekakva slicna masina pojma nemam.

Neko drugi? Ima neku ideju?

Sta bi taj konzumer radio sa tim? Gledao 128 PornTube videa odjednom? Pa i to moze da trci na iole postenom procesoru sa dovolljno jakim IP dekoding blokom na GPU-u.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 27.01.2019. u 14:25 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 27.01.2019. 13:35 ] @
Pa znas kako, kada pitas svakog PC korisnika cemu ti sluzi komp, odgovor je za : rendering i igre ;)
Sto se renderinga tice tu ce biti iskoristeno kolko hoces jezgara ako ce da kompresuje podatke ili ripuje dvd-ove takodje ;)
Evo meni zfs kompresija przi procesor samo kad spustam nesto na disk a to koristi jezgara koliko ima...
Sto se igara tice one se optimizuju da skaliraju trenutno na 4 procesora sa pikovima i do 6. Tek je frisak skok sa 4 kora, treba im dati vremena.
Mnoge igre su spore specijalno simulacije, upravo zbog toga sto se nisu optimizovale da skaliraju na vise od 4 jezgara. Znaci tu ima mesta za improvement.
Sto se tice GPU procesiranja ono je samo za specificne namene i ne pomaze tu bas mnogo.
U svakom slucaju sad je 8 kora mainstream i to je super, 16 mozda za par godina. Krenulo je konacno!
[ Ivan Dimkovic @ 27.01.2019. 13:52 ] @
Da pitam svakog korisnika i.... zfs kompresija u istoj recenici? Przenje DVD-ova? :) Koliko korisnika koristi zfs uopste ili ih uopste zanima kopresija podataka na fajl sistemu? A i ti sto ripuju DVD-ove ce to uraditi jednom i to je to... buduci sadrzaj svakako nece kupovati na DVD-u :)

Mislim da ces se i te kako nacekati da 16 korova postane mainstream zato sto nema sta da ih koristi, niti ce imati sta da ih koristi sve dok konzole ne postanu 16-jezgarne, pa onda zbog portova igrica hoces 1-na-1 hw. maping.

Ali, ozbiljno, osim neke zesce fizike igrice nemaju sta da rade sa 16 jezgara, graficke poslove jednostavno bolje obavljaju na GPU shaderima i kodu, zato sto su GPU-ovi upravo napravljeni za to. Ostaje jedino fizika a i to je otvoreno pitanje koliko zaista mozes da poboljsas stvari da korisniku imaju nekog smisla (da plati vise, ili pre da kupi) a da za to placas tim od 6-cifreno placenih programera i da trazis da ljudi kupuju 16-jezgarne kutije.

Mislim eto i taj ray tracing - toliki hardver ugradili unutra (dobro, vise je bilo sta da rade sa hardverom koji vec postoji zbog drugih namena) da bi sta... imao malo bolje refleksije? Fiziku da prosiris na 16 jezgara, sta malo ce kisa "realnije" da pada? Iskreno, nista od toga nisu stvari koje prodaju robu, a interna cena svega toga (velika jezgra / manji yield-ovi, skup razvoj) su prilicno velika stavka.

Use case je mrsav, vrlo mrsav.

Mislim ZFS kompresija, super, i meni je lepo da mogu da spawnujem 64 kompajlera odjednom ali... wtf... to na desktopu nikoga ne zanima, a za nas postoje Xeoni, Threadripper-i, EPYC-i, i9 Extreme-ovi i sl.

[ Branimir Maksimovic @ 27.01.2019. 14:17 ] @
"to na desktopu nikoga ne zanima, a za nas postoje Xeoni, Threadripper-i, EPYC-i, i9 Extreme-ovi i sl."

Mislim da cemo videti ove godine sta smera AMD. Svakako da Intel nece biti taj koji ce gurati vise od 8 jezgara na mainstream ;)
[ nkrgovic @ 27.01.2019. 16:16 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Pa znas kako, kada pitas svakog PC korisnika cemu ti sluzi komp, odgovor je za : rendering i igre ;)

Ama nece.

Gledaj, sve OK, ZFS kompresija, ili opalis make -j 64, ili .... sta god. Sve ql. Ali to nije prosecan korisnik. Ni rendering nije prosecan korisnik. Aman, ni igre nisu "prosecan korisnik", gamin je nisa, mada velika i prfitabilna. Rendering, ja sam ubedjen da 95% korisnika ne zna sta je.

Ja znam dosta ljudi koji imaju pristojan racunar, bave se IT-em, ali za igranje koriste konzolu. Lakse je. Pomeris se od monitora, sednes na kauc, dignes noge. Uzivas, opustis se. Igranje na racunaru je nesto sto je popularnije u Srbiji nego u ostatku sveta, zato stu su nam orginalne igre skupe, pa ne rosimo puno konzole.... vec piratuju ljudi igrice. Van Srbije ti imas dosta ljudi koji se igraju na racunaru, ali to nije znacaj procenat. Pitanje je da li je i dvocifren. Plus, i oni koji se igraju, pitanje je koliko njih zapravo treba vise od 4 core-a (ili realno, cak i 4). Jednostavno, igre rade bolje i radice bolje uvek, kao i sve ostalo, na specijalizovanom hardveru (grafickim kartama) - kao i sve ostalo. Uz cinjenicu da razvoj grafickih ima ko da gura i da je to ozbiljnja i visoko profitabilna industrija (ovi sto trose tensor flow, za pocetak.... a ima nas jos), plus cinjenica da je gaming nisa spremna da plati premium - to ce se razvijati. A ako se graficke razvijaju - CPU ne mora.

Nije intel taj koji koci. Intel prodaje svoje proizvode po ceni koja ce doneti vecu zaradu. Nista vise. Intel ZELI da neko iskoristi 12 ili 16 core-ova pa da skoci prodaja, lakse im je da trpaju core-ove nego da dizu clock, ali nema ko. Nema primene. Nece je skorije ni biti. Sve sto ima smisla, gura se na ASIC-e, u hardver. Poceli su i AI akceleratori da se ubacuju u sve, za razne alexa/google/siri i ostale... Niko nece da plati ono sto mu ne treba, a vecini ta jezgra ne trebaju.

Prosecan korisnik racunara trosi facebook, instagram, amazon, eventualno tidal ili deezer Sve mu jedno Windows ili Mac. Nije intel nista kocio, AMD to gura jer to ima, ali to ne znaci da to ima smisla, ili neke isplativosti, na desktop-u.

AMD Zen i Zen2 su VRH za servere, bar za neke (ne sve) primene. Ali za desktop.... cemu?
[ Branimir Maksimovic @ 27.01.2019. 16:21 ] @
Intel HEDT i Threadripper imaju svoje musterije. Kazem, ko koristi kompjuter ko telefon i laptop koji je glorified telefon baziran na ARM-u ce da vrsi posao. https://www.pine64.org/?page_id=3707
[ Ivan Dimkovic @ 27.01.2019. 16:41 ] @
Ma HEDT i Threadripper su >sum< - to su marketinski halo proizvodi koje kupuje prakticno nebitan % korisnika (zao mi je, mi smo medju njima tj. ja sam presao odavno na "cist" Xeon ali prakticno ga koristim kao HEDT/WS). Za AMD je u to sad bio marketinski spas zato sto su prvi put posle dugo vremena mogli da pokazu da mogu da pariraju Intelu, ali sad kad oni krenu u pravi biznis sa EPYC Rome-om j*bace se njima za TR, bas kao sto Intel isto vise preko q izbacuje HEDT-ove, tu niti ima tiraza niti margina kakve postoje na serveru. Vise sluzi za slajdove i e-pen merenja po e-magazinima.

Da li neko ozbiljno misli da HEDT/TR mogu da otplate R&D serverske arhitekture na kojoj su bazirani?

Ljudi, budimo ozbiljni. Niko ne dizajnira te cipove koji su potpuno drugaciji od "obicnih" desktop cipova i po layoutu, I/O arhitekturi, interkonektu, memorijskim kontrolerima i sl. samo da bi ponudio nekim "ekstremnim gejmerima" ili "renderasima" koji FPS vise. Aman.

HEDT je nastao kao Intelov ingeniozan nacin da beta testira vrlo novu i kompleksnu arhitekturu (Nehalem) pre nego sto je ponudi pravim kupcima: kupcima serverskih procesora.

Nehalem je za Intel po prvi put doneo integrisani memorijski kontroler i gomilu novotarija na sistemskom nivou (QPI linkove, itd.) i prakticno je bio najveca promena za Intel od Pentium Pro ere. Baciti to direktno u serverske vode bi zahtevalo jos sigurno bar godinu dana debugovanja i peglanja.

Zato su lepo izbacil "Core" HEDT, koji je kastrirani Xeon koga je sacica entuzijasta testirala i pomogla im da eliminisu probleme koje im gameri prastaju ali koje serverski kupci sigurno ne.

Sledeca generacija, Sandy Bridge E(EP) - ista prica, HEDT procesor je izasao jedan stepping pre (C1) - pogodite, imao je pokvarenu virtualizaciju (izmedju ostlalog). Intel je ponovo iskoristio HEDT kupce kao beta testere serverskog silicijuma, da ne pricamo o tome da su Sandy Bridge E procesori bili rejecti sa 2 pokvarena jezgra (6 umesto 8) ili se Intel zentao da im slucajno neko ne kupi jeftiniji procesor. Sandy Bridge EP za servere je izasao nekoliko meseci kasnije kao C2 stepping sa popravljenim VT-d-om. Mislim da kupci C1 Sandy Bridge E-ova nisu dobili ni "hvala" za svoje test napore :-)

I tako dalje, i tako dalje.

HEDT segment je prakticno niche koji sluzi samo za 2 stvari: marketing (kao "halo" automobili a svi kupuju serijske koji veze nemaju sa njima) i dodatni beta testing silicijuma za servere. Tako je bilo, ali izgleda vise dugu nece tako ni ostati kad u jednom momentu vise ne bude ni moguce nalaziti slicnosti, Intel je vec sa Skylake SP-om presao na drugi socket za HEDT (2066 vs. 3647) posto vise nema smisla da BOM HEDT ploce bude kao serverska posto je sad gomila feature-a potpuno operisana od bilo kakve desktop primene (omni path? :-), u buducnosti ce jos vise divergirati verovatno zato sto ce broj HEDT kupaca spremnih da plate zver sa 64 ili 128 jezgra biti prakticno nula.

Sorry... desktop i vise od 8 jezgara... stvarno ne znam cemu. A voleo bih da nije tako.
[ nkrgovic @ 30.01.2019. 18:59 ] @
Evo, AMD report, za Q4. Iz samog teksta:

Citat:
Annual revenue grew by more than $1.2 billion with highest profitability in 7 years


To je to, skok na serverkom trzistu pre svega, server chip shipments su duple u odnosu na Q3! YoY revenue grow je 23%, net income je iz minusa presao u debeli plus.... Sami kazu da su datacentar graphics chips i epyc glavni pokretaci rasta, uz naravno Ryzen, koji ima manji profit ali lepe cifre.

Ocekujemo zanimljivu godinu :D
[ ademare @ 30.01.2019. 22:01 ] @
Nije tako . Naprotiv , ali dobro malo je ljudi koji se razumeju u It i u ekonomiju Sebe ne racunam

Znaci sve je obrnuto od onoga sto si ti izveo kao zakljucak !

Evo sta kaze :

Computing and Graphics pa pod tim se podrazumeva segment primarily includes desktop and notebook processors and chipsets, discrete and integrated graphics processing units (GPUs) and professional GPUs. The Company also licenses portions of its intellectual property portfolio.

December 29,2018 Net revenue 4,125$ Operating income 470$
December 30,2017 Net revenue 2,977$ Operating income 92$

Znaci na PC , laptop , graficke prodaja 4.125 Milijardi $ , Operativni prihod 470 Miliona $
Prosle godine Prodaja manja 28% Operativni prihod manji 5 Puta

The Enterprise, Embedded and Semi-Custom segment primarily includes server and embedded processors, semi-custom System-on-Chip (SoC) products, development services and technology for game consoles

December 29,2018 Net revenue 2,350$ Operating income 163$
December 30,2017 Net revenue 2,276$ Operating income 132$

Na trzistu servera i procesora za konzole , Minimalan rast prodaje , takodje i minimalan rast profita .

2017 je cak na trzistu Servera i konzola bio veci prihod nego na Computing and Grapfics trzistu !
[ Branimir Maksimovic @ 10.04.2019. 15:33 ] @
Amd startovao sa mobilnim Zen2 procesorima:

https://www.anandtech.com/show...-gen-ryzen-pro-athlon-pro-apus
Citat:

AMD on Monday introduced four new processors aimed at commercial laptops. The new AMD Ryzen Pro 3000-series as well as AMD Athlon Pro 300-series processors pack up to four x86 cores as well as AMD’s Radeon Vega integrated graphics. Because of improved power efficiency, AMD says that laptops powered by its latest Ryzen Pro APUs will work for up to 12 hours when used for general office workloads.

AMD’s new Pro-series processors are essentially the Ryzen Mobile 3000-series APUs and made using GlobalFoundries’ 12LP process technology. The parts have numerous features supported by AMD’s Pro-series products, such as a built-in TrustZone security processor, DASH manageability, Secure Boot, Content Protection, per-Application security, fTPM 2.0, Transparent Secure Memory Encryption (TSME), and some other technologies are they key feature which differentiate AMD’s Pro from the company’s regular processors for client PCs.
[ nkrgovic @ 13.05.2019. 17:08 ] @
Ima li neki info, kad ocekivati serverske Zen2 i da li ce podrzati NV-DIMM, konretno NVDIMM-N. Znam da je najavljen i PCIe v4....

Imam neke ideje za storage, pa bi mi single-CPU Zen2, sa 128xPCIe legao k'o doope na nosu, u nakeoj varijanti 8xU.2 NVMe (Intel, naravno), ali bi da stavim i malcice NVDIMM-ova za kesiranje pisanja.... Ne mora mnogo, recimo 2x32GB, cisto da buferujem neke burstove.... i da mi jos ostane PCIe-a za npr 2x25GBps net. :) Jos uvek predlog projekta, ali me zanima je'l uopste lepo podrzano sve to? Gledao bi recimo neki SuperMicro.... tri masine, Ceph.

Znam da nije podrzan Optane, ali, lupam, Crucial sa Micron modulima? Ima li neko iskustva, ili bar razumevanje dovoljno da podeli?
[ Branimir Maksimovic @ 25.05.2019. 05:07 ] @
https://www.guru3d.com/news-st...ec-3200-mhz-specification.html

Citat:

New details on upcoming Ryzen 3000 CPUs with Zen 2 architecture has been leaked. The integrated memory controller is designed, according to information from circles of motherboard manufacturers, for DDR4-3200 JEDEC based. And that is and thus the highest speed according to JEDEC specification. You can advance on that though.

"Leaker" 188 号 aka @ momomo_us confirmed this. The new Zen-2 CPUs codenamed Matisse will officially support DDR4-3200 with an effective clock of 3,200 MHz and 25.6 GB/s per channel. In dual-channel configuration, the data rate increases to 51.2 GB/s. In comparison Intel currently is at JEDEC 2666 MHz for the latest Coffee lake generation.

[ Branimir Maksimovic @ 28.05.2019. 05:00 ] @
https://www.anandtech.com/show...up-to-46-ghz-pcie-40-coming-77

Citat:

A lot of people have been after details about AMD’s next generation Ryzen platform for several months, ever since AMD teased the Matisse Ryzen 3000 design at CES back in January. Most of that information is coming out today, with Ryzen 9, Ryzen 7, and Ryzen 5 processors in the mix. All of these processors will be officially launched on July 7th (which is 7/7), correlating with the fact that the core chiplets of these products are built on TSMC’s 7nm process. This is technically a Sunday, but AMD doesn’t mind too much. In reality, it means users might even get them in the mail on the following Monday.


Bice interesantno videti IPC u poredjenju sa Intelom, koliko vidim Zen 2 sisa najnovije Intele po tome. Nije mi samo jasan TDP ;)
U svakom slucaju TDP *sigurno* stavljaju manji nego sto jeste :P

[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 28.05.2019. u 07:08 GMT+1]
[ ademare @ 28.05.2019. 11:58 ] @
Nesto nisam bas Impresioniran ovim , valjda konacnim najavama .

Na kraju ce biti po onoj narodnoj o Gori i Misu .

U tekstu se Odusevljeno pominje da ce kupci za samo 200 $ dobijati po prvi put 6/12 ?? Eno u domacim radnjama je R5 2600X 200 Eura ! Zna se da je US$ kod nas u najboljem slucaju = EUR .

Koliko ce biti brzi , jer su klokovi isti ? MAX. 10 % .

Koliko ce biti nova ploca i ostalo ? Mnogo vise nego 10 % .

Tako da nista narocito , sto je i ocekivano , zato sam i pisao da niko ozbiljan i ne ceka , ne odlaze kupovinu i da odlaganje kupovine Nije razlog slabim AMD poslovnim rezultatima .

Takodje sansa da neko rasproda svoj R1XXX ili R2XXX i da pojuri da kupi R3XXX uz kesiranje 1.000 + US$ je Mizerna .

Kao i Fantazijska prica , da oni sa 10 godina starim Phenomima i slicnim samo cekaju R3XXX da se otvore ??
[ Branimir Maksimovic @ 28.05.2019. 12:36 ] @
Najvaznija je stvar da su konacno prestigli Intel u IPC-u. Moze ovaj proc na stare ploce.
[ bojan_bozovic @ 28.05.2019. 12:42 ] @
AMD je uvek bio bolji od Intela, sa Intelom si imao marginalno bolje performanse za paprene pare, a tako je i sada ako ih uporedimo.
[ Zlatni_bg @ 03.06.2019. 07:56 ] @
Htedoh da napravim novu temu za Ryzen 3000, al' ajde, mozemo i ovde da nastavimo. Neko je imao priliku da se igra:

https://www.tomshardware.com/n...0-3400g-apu-picasso,39555.html
[ ademare @ 03.06.2019. 13:02 ] @
APU verzije , iako ova serija 3XXX G , zvanicno nije jos ni najavljena , predstavljaju desktop varijante , laptop procesora .

Tako su i Laptop i Desk serije 2XXX U i G bile samo fabricki overklokovani Zen sa dodatim GPU .

I sada se isto desava Laptop , vec najavljeni 3XXX U bice Zen + sa GPU , a takodje ce izgleda , jer jos nije Zvanicno , biti i sa desk 3XXX G .

Fabricki overklok vec poznatih procesora sa dodatom GPU .
[ Zlatni_bg @ 04.06.2019. 00:42 ] @
Ima navodno leakova da su uspeli da nabiju 5GHz OC na 3xxx. Iskreno to mi deluje apsolutno neverovatno, ali jos par dana pa cemo videti.

All-core 4.5GHz i ja srecan. Prva generacija je imala neki max od 3.8-3.9, druga 4.1-4.3GHz, nadam se da su pomerili tek toliko granicu :)

Naravno, zaboravite na hladjenje bilo cime sem custom-loop vodenim i ako uspeju da nabiju 4.5GHz sa modelima od 8+ jezgara. Cekam da taj 6c/12t bude ogranicen termalnim problemima pri OC a ne arhitekturom :)
[ Branimir Maksimovic @ 30.06.2019. 05:15 ] @
https://www.tomshardware.com/n...beats-core-i9-9900k,39768.html

Citat:
Leaked Ryzen 5 3600 Benchmark Claims Better Single-Threaded Performance Than the Core i9-9900K
The benchmark and result database Passmark (also known as cpubenchmark.net) recently added the six-core, 12-thread Ryzen 5 3600 to its ranks and, if these results are accurate, the performance is nothing short of incredible. The Ryzen 5 3600 seemingly matches the performance of the Core i9-9900K (which has two more cores) in multi-threaded testing and actually beats the -9900K in single threaded tests (beating the 2700X by 36%), making the Ryzen 5 3600 the fastest single-threaded CPU, according to Passmark.


[ ademare @ 30.06.2019. 12:44 ] @
Passmark rezultati , nikako ne mogu biti merilo u vreme kada ima 1 ili 2 rezultata procesora u bazi .

Takva je situacija za sve PRO modele , koje ocigledno salje neko iz AMD-a . Njih ima 1 - 2 po komadu i ispada , sto je nemoguce da je svaki PRO model najmanje 20 % brzi od obicnih !

To je jednostavno Nemoguce jer se radi o istim procesorima , s tim sto PRO modeli imaju sisteme zastite , koji Nikako ne mogu uticati na povecanje brzine u odnosu na obicne modele .

A eto 20 % brzi po Passmarku u odnosu na obicne modele ?

Ima jos kod Passmarka mnogo gluposti i nelogicnosti , ali za ovu pricu ovo je najrelevantnije .

Zasto cekati neki 3XXX kad vec sada PRO modeli nude mnogo bolje brzine ? Pa ne nude ih sve je fantazija .

Najveca glupost Passmarka , je sto u stvari Nema Single thread test , nego vrsi nekakve Procene !!?

To se najbolje vidi kada se pogledaju rezultati procesora koji imaju samo jedno jezgro ?! I kod njih se vrsi procena , koja nema veze ni sa cim !
[ Branimir Maksimovic @ 30.06.2019. 13:42 ] @
Po ovome 3600 je on par sa 9900k i u MT, incredible.
[ ademare @ 30.06.2019. 14:50 ] @
Svako ima pravo da se Zaludjuje sa bilo kakvom Budalastinom, pa i ti sa Passmarkom .

Procesor koji se poredi sa R5 3600 je stari R5 2600X ! Klok na klok je isti , isti broj jezgara !

Po Budalastini passmark , 3600 je brzi 45 % ??!!

Zar Stvarno mislis da je to Istina da AMD to ne bi ranije saopstio ?? A ni danas ne saopstava ! Vec je cekao Passmark ?
[ Branimir Maksimovic @ 30.06.2019. 15:05 ] @
Sve ce se videti za nedelju dana. Ne verujem da su rezultati testova lazni...
[ ademare @ 30.06.2019. 19:09 ] @
Ma da bice od istog Ryzena 1+ generacije brzi 45 % ? Mozda u Diznilendu .

Uopste Ne razumes sta je passmark !

Svako ko ima procesor moze da pokrene test i da prijavi rezultat . Ovo nisu Laboratorijski testovi , vec korisnici obicni ljudi salju rezultate .

Za R5 3600 , koji jos nije u prodaji , obicni ljudi Ne mogu da salju rezultate .

Prosek svih rezultata se objavi kao jedan broj .

Brojevi sluze , ali kada ih ima dovoljno samo kao usporedba dva razlicita procesora . Mada ni to nista ne znaci jer nemaju svi iste kompjutere .

Na primer ja sam poslao rezultat svog AMD-a koji je 20 % veci od njihove cifre !

Evo uradi test na svom kompjuteru pa nam napisi rezultat , kakav je u odnosu na njihovu cifru . Samo CPU deo , jer passmark celi test , racuna i grafiku itd. Ovde nas samo zanima CPU .

Kada bude bilo 50+ rezultata , onda se moze pricati o 3600. Sada ne .
[ Branimir Maksimovic @ 30.06.2019. 19:20 ] @
Nikad nisi cuo za NDA i inzinjerski primerak?

edit:
gle https://elchapuzasinformatico..../amd-ryzen-5-3600-x570-review/
[ Zlatni_bg @ 30.06.2019. 21:25 ] @
Itekako je moguce, ali je isto moguce i da neko malo "moduje" stvari pa da neki x procesor bude y po passmarku. Po meni je tu i tamo relevantan benchmark samo da bih znao sta otprilike da ocekujem od kog CPU, nije preterano precizan.

Ovaj ST rezultat u passmarku mi stvarno ne deluje realan, bar ne sa stock clockovima. Mislim da je neko pogasio sva jezgra sem jednog (to smo radili nekad na OCNu) i nabio napon do granice izdrzljivosti i iz tipa 50. pokusaja zavrsio SC test. Imajte u vidu da clockovi nisu ispravni - svaki od ovih intelovih procesora je bustovao maksimalno do ko zna koje frekvencije, verovatno 5GHz, a mislim da i OC ulazi u rezultate. XFR bi ovo morao da bustuje do bar 4.7GHz ili 4.8GHz da bi postigao, opet po mom nekom misljenju. 2700X ima prosecan SC rezultat od 2200, turbo je 4.3GHz. Ako imaju 10-15% bolji IPC, znaci da bi sa 4.3GHz (a verovatno XFR doda jos 100MHz i tu ali mi to ne vidimo) imao oko 2500 poena. S obzirom da performanse rastu linearno s frekvencijom (uglavnom), ovaj CPU bi morao da radi na bar 4.7GHz kao sto sam pisao da bi postigao ove performanse.

Ako 3600 moze da se natera da radi na 4.6GHz all-core, sto nije nemoguce ako XFR moze da ga bustuje na mojih procenjenih 4.7GHz, napravili su super stvar. Uvek je all-core OC bio nekih 100-150MHz nizi od XFR busta. Ono sto je bar meni bitno je da se prebije granica od 4.5GHz na vecini jedinica.
[ Zlatni_bg @ 30.06.2019. 21:28 ] @
Ono sto mene vise buni je 20k+ MT poena sa 65W.

Inace evo linkova do pojedinacnih testova, lakse je gledati:

https://www.passmark.com/baselines/V9/display.php?id=123309317937
https://www.passmark.com/baselines/V9/display.php?id=123308740073
https://www.passmark.com/baselines/V9/display.php?id=123308007344

Ovaj treci test je dosta drugaciji od prva dva, i jedini je prebio 20k poena za CPU.

Ako je istina sta li tek X570 radi...
[ ademare @ 30.06.2019. 21:51 ] @
Ocekujem da kada bude 50 + rezultata , da budu dosta realniji .

Nikako ne moze bilo kakav primerak pa i sample primerak na stock vrednostima da bude 45 % brzi od istog takvog Ryzena 1+ generacije .

Najsumnjivije je da imaju 3 rezultata i da svi ovi " razliciti " ljudi koriste Istu Maticnu

I to onako osrednju

Ima na Passmarku svasta , ali ova crna tabela kaze da je sve stock sto se tice frekvencija . Inace svaki Overclock se prima kao normalni rezultat !

A ne treba zaboraviti i more Intel Fanova koji usporavaju procesor i salju takve podatke !
[ Zlatni_bg @ 30.06.2019. 22:06 ] @
Jeeeste, stock sigurno... pa ja kad sam 8370E koji je valjda 3.2GHz i 4.0GHz turbo klokovao na 5GHz isli su rezultati u non-overclocked... Nigde nije ni pisalo da je 5GHz. "Sve regularno".


Ja sam dobijao 12.5k umesto 11.5k poena sa 5GHz samo time sto sam produzavao u podesavanjima vreme trajanja testa. Uopste nije za poredjenje procesora vec za poredjenje starog i novog OC-a ili drugih podesavanja ISTOG sistema.

Ko ne veruje, nek udje u podesavanja i promeni vreme trajanja testa, ima koliko se secam default, short i long valjda, i nek vidi kako se brojke menjaju :) Da napomenem da apsolutno nijedan drugi faktor nije uticao na to jer je manuelni OC bio u pitanju, znaci konstantni klokovi, nikakav turbo ili downclock.
[ Branimir Maksimovic @ 30.06.2019. 22:25 ] @
Pogledajte rezultate sa onog brazilskog sajta. Passmark je verovatno isti komp sa razlicitim konfiguracijama memorije koliko vidim.
[ Zlatni_bg @ 30.06.2019. 23:21 ] @
Upravo je obrisan poslednji rezultat.
[ Branimir Maksimovic @ 01.07.2019. 13:05 ] @
Nego na onom brazilskom sajtu ima veliku latenciju memorije.
[ ademare @ 01.07.2019. 14:06 ] @
Na tom sajtu su za sada jedini rezultati . Svi sajtovi se na njih pozivaju , objavljuju slike itd.

Stos je u tome sto mnogi sajtovi dobiju Procesor dosta ranije , da bi imali vremena da testiraju i napisu clanke , posebno ovi najpoznatiji , ali dogovor bude da se ne objavljuje do odredjenog dana .

Ovaj Brazilski ocigledno nije ispostovao dogovor i nece dobiti procesor sledeci put .

Sam test je dosta manjkav jer sajt ocigledno Nema dovoljnu bazu predhodnih rezultata sa drugim procesorima da bi mogao da izvrsi validna uporedjivanja !

Ima poredjenje sa bezveznim procesorima , koji nisu relevantni za poredjenje tipa Athlon 200GE , a Nema R5 2600X jer je to glavni reper razlike koju nova gen. donosi !

Tako da u testu Cinebench 15 multithread , nema gotovo nikakvog napredka ! Naravno da ne moze da dostigne 2700X jer mu fale 2 jezgra , a postize rezultate kao i stari 1700X , a tu je bio i 2600X samo nemaju taj procesor .

Single thread je brzi samo kao i za sve , trebace Ozbiljniji sajt da to istestira posteno .
[ Branimir Maksimovic @ 07.07.2019. 22:53 ] @
Solidan review: https://www.overclockers.com/a...-and-ryzen-7-3700x-cpu-review/

edit:
inace maksimalan stabilni klok je i dalje 4.35, sto je ocekivano sa obzirom na novu litografiju.

[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 08.07.2019. u 00:15 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 07.07.2019. 23:29 ] @
Ali ima veliki problem na Linux-u:

Citat:

So what's the problem? On newer Linux distributions, there's a hard regression either within the kernel but more likely some cross-kernel/user-space interaction issue leaving newer Linux distributions unbootable.

While Ubuntu 18.04 LTS and older Linux distributions boot Zen 2, to date I have not been able to successfully boot the likes of Ubuntu 19.04, Manjaro Linux, and Fedora Workstation 31. On all newer Linux distributions I've tried on two different systems built around the Ryzen 7 3700X and Ryzen 9 3900X, each time early in the boot process as soon as trying to start systemd services, all systemd services fail to start.

I've confirmed with AMD they do have an open issue surrounding "5.0.9" (the stock kernel of Ubuntu 19.04) but as of writing hadn't shed any light into the issue. AMD has said their testing has been mostly focused on Ubuntu 18.04 given its LTS status. I've also confirmed the same behavior with some other Windows reviewers who occasionally dabble with Linux.

So unfortunately not being able to boot newer Linux distributions is a huge pain. I've spent days trying different BIOS versions/options, different kernel command line parameters, and other options to no avail. On some Linux distributions after roughly 20~30 minutes of waiting after all systemd services fail to start, sometimes there will be a kernel panic but that hadn't occurred on all systems at least not within that time-frame.

Complicating this issue further is that when trying Linux 5.0/5.1/5.2 kernels on Ubuntu 18.04 LTS, they all booted up fine! Hence it doesn't appear to simply be a kernel regression but either some kernel+systemd interaction issue happening just on AMD Ryzen 3000 series processors or some awkward thing happening with the X570 chipset. When asking AMD again on the day prior to launch, they were still investigating the issue and apparently unsure of the root cause at this time.

I've spent much time trying to figure out this issue and hoping some BIOS upgrade or settings adjustment or kernel command-line parameter exists to workaround this problem but so far have been unsuccessful in the time available. Otherwise basically all recent/new Linux distributions appear affected, at least those using systemd, appear impacted,



https://www.phoronix.com/scan....en-3700x-3900x-linux&num=2

Znaci nista od novog Ryzen-a za mene dok se ovo ne resi :P
Naravno zarad 15% performansi nisam bas za menjanje proca koji sam uzeo proslog oktobra :P
[ Branimir Maksimovic @ 07.07.2019. 23:55 ] @
Citat:
When it comes to gaming performance, the 9700K and 9900K remain the best performing CPUs on the market. Even without an IPC advantage anymore, Intel's high clockspeeds and supporting elements such as the core ringbus still give them the best performance in the kind of lightly-threaded and tightly-threaded scenarios that games often follow.


https://www.anandtech.com/show...900x-review-raising-the-bar/20

Znaci ipak nisu pretekli Intel u single threadu...
[ Zlatni_bg @ 08.07.2019. 02:07 ] @
Po sintetici jesu. Tipa Cinebench itd. Ali generalno klokovi su MNOGO ispod onoga sto sam ja ocekivao. Zato i nisam verovao da su oni leakovi tacni. I nisu :D

Manje vise su slicne performanse svuda sto se tice SC ako je stock CPU u pitanju koliko vidim, sve se svodi na kolicinu jezgara.

Ono sto je mene zestoko razocaralo je overklok i klokovi pri radu. Ne mogu da verujem da svi uspevaju samo 4.3GHz. Jeste MNOGO bolji IPC i efikasnost ali prvo, nije mi jasno kako svima navodno temperature odose u q, drugo nije mi jasno sto svi guraju 1.4V na 7nm procesu da bi dostigli bolje klokove, trece mi nije jasno kako se i dalje uglavnom frekvencije vrte oko 4.0GHz u multithreaded opterecenjima bez OC.

Aplauz za RAM doduse.
[ Branimir Maksimovic @ 08.07.2019. 08:04 ] @
Koliko sam procitao 1.25V treba da dodje do 4.1. E onda nastaju problemi. Znaci 1.4+ za 4.3. I niko nije uspeo preko toga da stabilizuje. Pazi to je all core. Single core moze da tera vise bez problema.
Ni Intel ni bilo ko ne moze da napravi bolji klok na novom procesu, tako ti je to. Ono sto mi se svidja sto su temperature ok pri stress testu pa i stok kuler moze da se nosi sa 4.1 all core.
No sad bas nije da mi je bitno da menjam procesor :P
[ Zlatni_bg @ 08.07.2019. 09:38 ] @
Pa ono sto jeste vrlina i sto su definitivno uspeli da urade je da donesu ogromne performanse po potrosnji energije - naravno, nismo svi "zeleni" i brinemo o tome sto se radi o zagadjenju vec gledamo drugu stranu price - grejanje komponenata. Mene iskreno ovaj 3600 mnogo interesuje ili eventualno 3600X jer nemam potrebu za boljim (bar po jezgrima, ali nazalost visok boost ide samo sa modelima sa vise jezgara).

Sta je gotivno u ovoj prici - imamo mid-range graficke karte koje imaju TDP od oko 120W (GTX106** i sl), imamo CPU sa pravim TDP od 65 ili 95W, sa svim ostalim komponentama (2 storidz uredjaja, po koji ventilator, maticna, naravno LED da sve SLJASTI) imamo neki max potrosnje od 250W u vidu termalne disipacije, a realnije je da se nikad nece CPU i GPU koristiti sa 100% utilizationom pa ce i potrosnja biti manja - od 50W do 200W recimo.

Sada vise nema potrebe za kucistima koja imaju ogromne filtere napred i pozicije za 10 ventilatora. Mogu bez problema da se uzmu ona sa odlicnom zvucnom izolacijom, poput Fractal Design Define R6 i slicno, NZXT H700, itd. Jedan vent za izduv, jedan za usis, i napravio se dovoljan protok vazduha da se ohlade sve komponente. Eventualno mogu 2, mada ja sa 2 usisa od 120mm i jednim izduvom od 140mm (noktue ~1500RPM) hladim CPU koji zdere 350W iz uticnice pri stressu i GPU koja vuce 200W - pri igranju igara vidim nekih 450W iz uticnice. Ryzen 3rd gen je bukvalno pola od ovoga, i manje nego pola, sa nekom grafom koja nije vrela.

Znaci sad moze da se ide na apsolutno tihe sisteme i da se dobiju vrh performanse. Fanless PSU, SSD-ovi, dobro zatvoreno kuciste, Noktue i niko nece ni znati da je racunar ukljucen. A ni racun za struju :)

To je ono sto ja vidim pozitivno u ovoj prici, ono sto me razocarava je sto nije moguce bar nekako podesiti manuelno per-core clockove ili na neki nacin u manuelnom overkloku preci tih 4.3GHz. Ali bukvalno je zid tu. Jedan lik je radio review gde je tecnim azotom hladio CPU, merio potrosnju i jos neke faktore, dosao je do zakljucka da i sa hladjenjem koje bi pri max loadu spustilo temperature za 30C maksimalan dobitak bio oko 25-50MHz. Tipa ide nekih 100MHz na 100C razlike, naravno nelinarno ali je to jedini nacin da se testira problematika. Rekao je da ni tecnim azotom nece biti moguce dostici 5GHz cinebench stable niti bilo sta u ovoj seriji.

A X570 mi se svidja samo zbog mogucnosti za ove fensi ultra brze Aorus (jedini trenutno) SSDove od 4-5GB/s. Ne znam da li ce imati razlike u maksimalnim klokovima

VAZNO:

Ono sto me je dodatno razocaralo je sto je ranije AMD davao info o (uglavnom) minimalnom bustu. U ovoj seriji, izbacili su APSOLUTNO MAKSIMALNI bust koji niko ne moze da dostigne. Probali su sve, ploce od 400eur, custom loopove od 500 eur, sve faktore su izbacili koji bi mogli da ogranicavaju bust, i uglavnom dobijali 50-100MHz ispod marketinskih brojki za XFR + precision boost. Krenuli su da se reklamiraju drugacije - skapirali su da narod hoce velike brojeve.

Znaci 4.6GHz nece NIKO videti ni na jednom jezgru. Osim ako X570 nema neke veze s tim.

Onda se postavlja pitanje, cemu sluzi VRM koji moze da gura gotovo 300-400A/500W procesoru kad sigurno na AM4 soketu necemo imati nesto tako?
[ Branimir Maksimovic @ 08.07.2019. 09:49 ] @
3600X uzmi ako te mrzi da overklokujes. Zato sto te X varijante imaju PBO pa sam klokuje do termalnog limita. 3600 valjda ima CPB, ne znam ali ako hoces manuelno da klokujes onda taj. Ne znam kolka je razlika u ceni.
Performanse 3600 su nesto slabije od 8700k zbog kloka, dok je 3600X isto kao 8700k koliko vidim na userbench.
[ Zlatni_bg @ 08.07.2019. 10:49 ] @
Nije da me mrzi nego je fakticki nemoguce :) Pitanje je da li svaki 3600 i moze da dogura na 4.3GHz, a drugo pitanje je pod kojim naponom.

PBO se pokazalo u praksi da bukvalno ne postoji po onome sto sam ja video u ovim reviewovima za 3xxx seriju. Videcu kakve ce cene biti kod nas i sacekacu malo da vidim neka poredjenja 3600 i 3600X jer realno nisu u fokusu trenutno. Mada nije iskljuceno da cu ici i na nesto jace poput 3800X zbog boljeg busta (zovem ga bust jer ne mogu da popamtim imena tehnologija) kad malo vise uporedim performanse. Fora je sto sad, vecini moze da bude dovoljno i 3600 sa 6/12, ali nece imati nikad klokove kao 3800X pa samim tim nemaju ni iste SC performanse. Znaci sad ako hoces bolji SC moras i bolji MT :)

Kad mora da se uzima ploca i DDR4, ta razlika u ceni procesora i nije drasticno velika.
[ Branimir Maksimovic @ 08.07.2019. 12:01 ] @
Za divno cudo vec se kod nas pojavio 3600 po ceni od 25k dinara. PBO ti je auto overclock, to mora da radi. na stok kuleru nece daleko dogurati ali stavi nesto bolje pa ces da vidis.
Inace kod mene kad ne koristim AVX, PBO dogura i do 4.15Ghz na svim jezgrima :P
Samo stavis termalni limit na 75C jer mu je defaultni 85 sto je po meni mnogo.
[ Zlatni_bg @ 08.07.2019. 14:07 ] @
Pa imam D15 koji koristim trenutno, imam i u steku custom loop koji ne koristim jer me nervira cvilenje pumpe :) Ne bih ostavljao stok hladnjak, kako sam uzeo D15 poceo sam da cenim tisinu :)

Radi auto overklok, tacnije taj famozni PBO sa XFR-om isto, tacnije oba, ali ne rade onoliko dobro koliko je AMD naveo. Ono su "absolute max" vrednosti. Okacicu dva linka koja pokazuju to:





Videces o cemu pricam. Der8auer je testirao bas to, kako radi XFR/PBO na novim cipovima u najsjajnijim uslovima i dosao do ovog zakljucka koji sam ja preneo. Po meni najprofesionalniji lik od svih - em mrtav ozbiljan, em ne radi neke smesne testove poput Linusa, em ide direktno na poentu i juri stvari koje su mu sumnjive. GamersNexus mislim da je malo vise pricao o 3600, i generalno uvek su bili oko 4050MHz klokovi pri svemu sto su testirali.

Poenta je sto se ne reklamira vise "sigurni bust" vec "maksimalni moguci bust", to sam napisao. Nista ne moze da natera CPU da radi brze od onoga sto je AMD naveo kao maksimum. Sem manuelnog overkloka sto je moguce jedino kod 3600 jer je stock max 4200MHz, pa postoji neka sansa za 4300.

To je razlog moje frustracije. Nista lose u smislu "propao produkt" vec su do sada najavljivali procesore na jedan nacin, kako si ti opisao, bustujes preko onoga sto je AMD naveo dokle god imas termalne i ostale mogucnosti, a sada su pre par meseci najavili ove procesore sa suludim klokovima od 4.6GHz pa su ljudi mislili da ce to da siba i preko toga, a ustvari ne ide preko 4.5GHz. Tacnije ne ide ni 4.5GHz :)
[ nkrgovic @ 08.07.2019. 15:10 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ali ima veliki problem na Linux-u:
https://www.phoronix.com/scan....en-3700x-3900x-linux&num=2

Znaci nista od novog Ryzen-a za mene dok se ovo ne resi :P
Naravno zarad 15% performansi nisam bas za menjanje proca koji sam uzeo proslog oktobra :P

Hvala na ovome! Mene vise zanima CentOS 7 i 8, ali sve jedno... moracu da obratim paznju.
[ ademare @ 08.07.2019. 16:22 ] @
Procesori su ispali bas onako kao sam ocekivao , tako da nisam ni Razocaran, ali ni odusevljen .

Prvo su bile Fantazijske bajke , krajem 2018 . da ne kacim sada linkove , pumpanja balona da ce biti 8 jezgara za 100 $ i slicne Budalastine . Svo to Lazno curenje , je vise zalosno nego smesno . U bajke sam davno prestao da verujem , pa nisam verovao ni u ta curenja , ali mnogi na planeti su verovali .

Kada su napisani podaci , konacni o procesorima , modeli - jezgra - frekvencije - cene , na ovom Tajvanskom sajmu , napisao sam da Nisam inpresioniran . Jos tada sam ocekivao ovako nesto .

Onda je doslo novo " curenje " fejk rezultata gde najjeftiniji 3600 dere i9 9900K i slicne opet Bajke . Kakvo prvo " curenje" takvo i drugo , lazno .

Na kraju kada su stigli ozbiljni rezultati , potvrdilo se da nista narocito se nije dogodilo ! Pisao sam i o gori i misu , sto se i desilo .

Cak ni cene nisu nesto konkurentne u odnosu na Intel , pa ne ocekujem Nista dobro za AMD , od serije 3XXX . To ce uostalom pokazati finansijski rezultati do kraja godine .

Niti ce AMD povecati udeo na trzistu , niti ce skupiti vise novca , nego inace !
[ eembedded @ 08.07.2019. 16:45 ] @
3600 je stvarno ok procesor za 210e, taman je usao u prazan deo izmedju 9400f i 9600k/kf, nudi dovoljne performanse za vecinu kartica(tesko da ce neko upariti 2080 /Ti sa proc od 200e), a opet imas bolji poc od 9400 a malo losiji u igricama od 9600(kad se oc) + vise tredova + jeftiniji + jeftinija ploca + dobijes kuler(bez oc sasvim dovoljan).
Jedino je problem to sto nema oc mogucnost(bar ne mnogo).
[ Zlatni_bg @ 08.07.2019. 17:45 ] @
9600K je bio prilicno jeftin i iskreno do skoro moj izbor za neku sledecu konfu. Ali ovaj fiasko sa sigurnosnim propustima me je zestoko odbijao. Ploce su slicne cene, sta znam, osim ako se ne gledaju najjeftinije.

Da se ne lazemo, 98% Srbije igra sa 1080p/60fps i nizim rezolucijama. Bilo koji noviji cpu od 20k+ i neka rx590/gtx1060/gtx1660/ti bi u 99% slucajeva to ispostovale. I ako nece, spustis malo grafiku. Sto se gejminga tice cpu vise nije skupa karika, razlika u performansama izmedju modela od 200 i 800eur su bukvalno 10%.

AMD 3600 opet ispada bolja opcija za svakodvevni rad zbog SMT.
[ Branimir Maksimovic @ 10.07.2019. 05:51 ] @
A gle ovo, AMD konacno razbucao Intel po pitanju AVX performansi :P
https://techgage.com/wp-conten...-Ryzen-9-3900X-and-7-3700X.png
[ Zlatni_bg @ 10.07.2019. 08:40 ] @
Pojavljuju se kod nas polako i to po nekim... realnim cenama da kazemo. 3600X je u rangu 2700.

Pitam se, vredi li klokovati ovo? Tacnije, da li je bolje pustiti PBO da izgura koliko moze ili podici sve na nekih 4.25-4.3GHz? Kapiram da bi razlike bile minimalne kod ovih modela gde bust ide do 4.4GHz.

Sad vidim i da je DDR4 zestoko pojeftinio. Ima li ko iskustva sa GEIL memorijom na Ryzenu?
[ Branimir Maksimovic @ 10.07.2019. 09:09 ] @
Sto se tice PBO, ili koristis ili klokujes rucno. Prednost PBO je u tome sto bustujes i single thread, dok kod rucnog zakucas recimo na 4.1 sve zavisi kolko moze.
Meni se cini da ako koristis CPU 100% (svi threadovi) non stop bolje je rucno podesiti.
Sada imas AMD koji ima bolji IPC od Intela, takodje litografija 7nm, tako da ce Intel morati malo da povuce rucnu sa cenama.
[ Zlatni_bg @ 10.07.2019. 09:38 ] @
Ma da, jasno mi je to. Nego i dalje ima premalo testova da vidim koliko je bust odrziv u praksi. Ako ce da throttluje na 4.0-4.1GHz OC i ima poente. Ako ce da gura preko 4.3GHz konstantno onda i nema.

A za SC nit' ima spasa nit' ima potrebe iskreno da se radi vise.

P.S. na FX seriji i kad radim rucni OC imam mogucnost da mi radi turbo. Tacnije, kad jedno jezgro ima potrebu da radi jako a ostala jezgra idle-uju, moze da cepi turbo, ali nikad nisam mogao lepo da ga podesim jer je zahtevao ogroman napon (koliko bi morao da bude i za sva jezgra na tom clocku) - a FX nema mogucnost per-core podesavanja napona. Ima li na Ryzenu takve mogucnosti?
[ ademare @ 10.07.2019. 12:26 ] @
Zavisi , kako koji . I sam si gledao za 3600 , koji ima bitne limite . Visoku voltazu po defaultu , i iako AMD tvrdi da je fabricki bust 4.2 retko je ko to uspeo da postigne .

Kao i do sada , procesori iako otkljucani , su fabricki vec toliko utegnuti da nema sta da se overklokuje .

Kukaju ljudi postizali su 25 , 50 Mhz vise ?!

Za to se ne isplati kupovati kvalitetnije ploce koje dozvoljavaju stabilan clock, kada procesor ne moze da izdrzi mnogo .

Sad vec se vidi Neozbiljnost AMD !!

Izacivanje novih AGESA , koji treba da fabricki malo overclocuju procesore ??!!

Zasto su to uradili ? Zasto nisu ako je to predvidjeno uradili pre 20 dana , nego kada su videli da nije naj onda ajmo malo overclock fabricki ?!

Nista mi se to ne svidja !

I Nisu uspeli da stignu Intel ! Sad sto Branko meri samo ono sto njemu treba , to je druga stvar . Negde su uspeli negde nisu .

U realnim programima , igrama , Nisu ! I najnoviji fabricki AGESA negde donosi malo ubrzanje , negde usporenje !
[ Zlatni_bg @ 10.07.2019. 13:13 ] @
U pravu si skroz. Fakticki taj PBO izvlaci max iz svacega sto su proizveli. Kapiram da ih i binnuju tako da 3600 nije toliko dobar kao 3700x i slicno. Bukvalno ispada da gadjaju neko jezgro koje je ispalo zdravo da gura preko tog limita od 4.3GHz ili 4.2GHz.

Klokovanje ima smisla ako se gadja odrzavanje 4.3GHz ili priblizno. Uostalom, napisao sam bas opsiran post o tome kako su izmenili politiku boostovanja i svemu ostalom.

AGESA radi na nekim plocama samo. Tj nekima nema efekta.
[ stefanx @ 10.07.2019. 13:46 ] @
Poredjenje 3600x i 120-140 evra skupljeg 8700k. Posle peglanja koje sledi AMD rezulatati bice jos bolji. Ja cekam 3700x kod KP madja za za 320-340 evra, ukoliko Intel ima konkurentan proizvod po ovoj ceni, nek mi neko ukaze.

https://www.youtube.com/watch?v=n0uB17Io2is



[ ademare @ 10.07.2019. 15:27 ] @
Ako gledamo $ na $ dobijamo nerealne rezultate !

Sta sada treba da poredimo ?

Po cenama treba da poredimo A8-7680 i Celeron G4900 ? Ili R3 1200 i Pentium 4560 ?

Znaci APU je prestigao Celeron , a R3 dok AMD ne rasproda nagomilane zalihe procesora koji se odavno ne proizvodi i ima istu cenu kao ubogi Athlon 220GE je prestigao stari Pentium ?

Stari procesori Nisu konkurentni , bez obzira na cenu !

Intel odavno ne proizvodi 8 gen I3, i5 i i7 . Eno u rednjama ima i 7. generacija i5 i i7 . I njih su prestigli ? Njih je prestiglo i Pregazilo vreme !

Novi procesori iz Intela znaci 9. gen je konkurentna po cenma ! Nema cenovnih ludovanja Intela !

Evo trenutno se kod nas prodaje i3 9100F Jeftinije nego R3 3200G !! E sad to sto je AMD odlucio da nema procesor u Klasi R3 i i3 , osim ovoga APU-a je sasvim druga prica . Ali to treba porediti , a ne procesore od pre neku godinu .

Isto je i sa i5 9400F , odgovara cenovno R5 2400G i R5 2600 ali bez kulera , pa je R5 2600 ipak skuplji za kuler .

Novi R5 3600X , je jeftiniji 1.000 din od i5 9600K !

Znaci cene su tu dosta vec snizene od strane Intela u odnosu na neko proslo vreme .
[ Branimir Maksimovic @ 10.07.2019. 16:20 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Ma da, jasno mi je to. Nego i dalje ima premalo testova da vidim koliko je bust odrziv u praksi. Ako ce da throttluje na 4.0-4.1GHz OC i ima poente. Ako ce da gura preko 4.3GHz konstantno onda i nema.

A za SC nit' ima spasa nit' ima potrebe iskreno da se radi vise.

P.S. na FX seriji i kad radim rucni OC imam mogucnost da mi radi turbo. Tacnije, kad jedno jezgro ima potrebu da radi jako a ostala jezgra idle-uju, moze da cepi turbo, ali nikad nisam mogao lepo da ga podesim jer je zahtevao ogroman napon (koliko bi morao da bude i za sva jezgra na tom clocku) - a FX nema mogucnost per-core podesavanja napona. Ima li na Ryzenu takve mogucnosti?


Na mojoj ploci Fatality K4 nema. Ali ona i nije nesto bogata sa opcijama. Nego da odgovorim sto se tice binovanja, nisam siguran. X varijante imaju PBO i to je sve.

[ stefanx @ 10.07.2019. 16:57 ] @
@Ademare
ok, slazem se da mozda nije najsrecnije poredjenje 3600x i 8700k iako se po dobijenim rezultatima dosta moze naslutiti. Evo poredjenje 3600 i 60 evra skupljeg pomenutog 9600k. Meni ovo deluje korektno, cak je i u igrama egal sa 9600k, a bice jos bolje kad se ispegla sve.

https://www.youtube.com/watch?v=g5ko25zYP9A

[ Branimir Maksimovic @ 10.07.2019. 17:39 ] @
3600 moze da se poredi samo sa 8700k jer je 9600k kratez sa manjim kesom i bez HT.
[ Zlatni_bg @ 11.07.2019. 22:49 ] @
Porede ljudi sve i svasta, sto nije toliko lose. Porede se CPU-ovi sa isto jezgara/threadova, porede se isti cenovni rangovi, svasta nesto. Na kraju dana mislim da presudjuje to sta za odvojeni novac (mislim da niko od nas nema neogranicene finansije) pruza najvise, ili ako neko ima tendencije ka AMD ili Intelu. Iskreno, do skoro sam i ja pricao kako mi je 9600K super CPU po onome sto daje - Bane gleda CPU instrukcije, kes, razlicite brojke, HT/SMT, mi ostali malo vise surove rezultate a ovo ostalo malo manje. To radi i vecina ljudi uglavnom.

Sad bas i nema neke preterane razlike uzeo neko AMD ili Intel ako ne planira OC. Bukvalno moze da se gleda samo kolicina jezgara, ali nazalost uzasno smara XFR/PBO kod jeftinijih procesora sa manje jezgara. Ono sto sam pisao, kod AMDa nema visokih clockova i SC performansi ako se ne uzme brdo jezgara da bi i bust bio veci. Dobro je to sto i sa 4.3GHz ima sasvim dobrih performansi, cak i sa 4.2GHz koje svi mogu da dostignu.

Ako neko zeli bas da izmuze sve sto moze iz procesora, mozda, ali samo mozda je 9900K i dalje najbolja opcija sa overklokom na 5.1 ili 5.2GHz. Ovaj Ryzen 9 sa 12 jezgara moze da ga kida samo ako aplikacija podrzava 12 jezgara ili 24 threada. I naravno zavisi od krpljenja sigurnosnih propusta i efekta istih na performanse.

Ali da se ne lazemo, cenovno su mnogo pristupacniji AMD CPU sada. Mada su i Intelu zestoko pale cene. Smesno mi je sto 9600K ide za nesto malo iznad 30k, a 8700K i dalje drzi cenu sa 47.000RSD. Vreme je da osma generacija konacno ode u penziju :)
[ ademare @ 11.07.2019. 23:39 ] @
Sto se tice cena AMD Vs Intel , to je sto kaze Zlatni !

Vidi se da ne padaju cene ni 7. gen , ni 8 . gen , a da su dosta pale cene 9 . gen !

Sad, ovo sto cu da napisem , ne pise nigde na internetu , niko se time ne bavi ! Ali kada vidimo da AMD obara cenu R3 1200 i da se to brzo prosiri na celu planetu , isto kao kad Intel obori cenu 9. gen , koju jos uvek proizvodi , 7 . je davno prestao , kao sto je AMD prestao da proizvodi R3 1200 !

Znaci iz ovog poredjenja moze se zakljuciti Sledece :

AMD ima uticaj na cene svih svojih Proizvoda , bez obzira na starost , Intel utice na cene svojih Proizvoda koje proizvodi , na Starez ne !

Tu dolazimo do toga da ono sto znamo , vlasnik odlucuje o ceni svojih proizvoda , a iz toga proistice da Intel nije vise vlasnik 7. gen procesora koji se prodaju po Nenormalno visokim cenama .

Da se razumemo prica nije o nasem Jadnom trzistu , koje je totalno Beznacajno za bilo koju Multinacionalnu firmu , pa i za Intel ili AMD . Prica se odnosi na sire Evropsko trziste , odatle se i nase snabdeva , pa ga prati sa cenama .

Zakljucak koji se namece je da AMD , kao manja i slabija firma daje Velikim , veleprodavcima , robu na " platis mi kada prodas " tako da on ostaje vlasnik robe i moze da utice na cenu bilo kog svog proizvoda , jer nije R3 1200 pojeftinio kod nas , vec po celoj Evropi !

Sa druge strane Intel prodaje svoju robu po sistemu plati robu , pa je dobijes ! I tako da su ti procesori 7 i 8 gen . Naplaceni dobro od Velikoprodavaca , pa oni sada nemaju luft da skidaju cenu na realan nivo , vec prodaju po ovim da bi imali bar malu dobit .

Dok Intel ono sto ima na lageru i sto proizvodi , prodaje po realnijim cenama .
[ Branimir Maksimovic @ 12.07.2019. 01:49 ] @
"Smesno mi je sto 9600K ide za nesto malo iznad 30k, a 8700K i dalje drzi cenu sa 47.000RSD. "

Pa logicno je : 8700k ti je kao 9900k samo sa dva jezgra manje a 9600k je kratez.
Ako je samo za gaming Ryzen 3600 je trenutno best buy. Tesko da ce koja igra uzeti vise od 6 jezgara
a ako i uzme tu je SMT. Ima ogroman L3 cache, bolji je sigurno procesor od 8700k.
3600 mozes rucno da kloknes na kolko dozvoljava hladjenje to je negde 4.2. - 4.3,
a da das 50$ vise za 3600X samo zbog PBO se ne isplati, a isto ces postici.

[ Zlatni_bg @ 12.07.2019. 03:15 ] @
Tuzno je sto 80% laptopova cenovnog ranga do nekih 60k u Srbiji i dalje imaju 5, 6 i 7. generaciju Intel CPU u sebi. Kad vidim i3 7xxx... najezim se. Koji crni i3, ono tesko go*no od procesora, bukvalno u rangu Pentiuma, mislim da ovaj novi Pentium Gold i reze te stare i3. Ista prica sa i3 5005, 6006, itd. I fascinantne reklame - snazan Intel i3 procesor :D

Sto se tice cena, neko ce morati da nam da insajderski info o nabavci istih. Cisto sumnjam da uvoznik ima lager od 500k komada R5 1600 pa mora da ih se resi sto pre nekom cenom 10k nizom od R5 3600. A 8700K mozda i dalje prodaju po staroj slavi? Nemam pojma, iskreno sumnjam da AMD ide pricom "plati kad prodas", verovatno je neki cashback u pitanju i slicno.

Vaistinu, nema logike da pljujemo 8700K koji je do skoro bio flagship za consumer grade i najbolji gaming procesor do devete generacije. Ali ne tako davno, pocetkom ove godine imali smo cak i 6700K i uveliko 7700K po ceni od 40k+ RSD i u najjeftinijim radnjama :D E, oni su daleko od reci "konkurentan". Ne znam sta neko da mi kaze o tim procesorima ali eto, 2019. godine da menjam svoj 8370E koji ima 8 fizickih jezgara za procesor sa 4 fizicka jezgra koji je "zamalo" bio najjaci, tacnije najjaci iz prosle generacije, neka hvala :D Mozda imam manje mogucnosti za heavy workload, i ono tesko sto instant mora da se izvrsi, ali kad pokrenem 10 stvari odjednom sa dobrim os schedulerom ne moram da razmisljam da li ce ista da zakoci. Igre i ostalo su naravno druga prica, kao i sve ostalo. Ali bas da se bakcem sa 4 jezgra a tehnologija iz 2012. godine mi pruza 8...

Vidim i ja po specu da je 9600K kratez kako ga nazivas, ali u skoro svim benchevima koji su radjeni ne vidim da zaostaje nesto debelo za 8700K - osim tamo gde HT ima debelog uticaja. Lupicu, ali da nije malo ta kolicina kesa precenjena? :) Prednost je i sto 9600K mnogo lakse nateras da radi na 5GHz+ u odnosu na 8700K ili 9900K. A opet ima dovoljno jezgara za bezbrizan rad.

Najveci "kratez" sam video na ovom 2200G koji smo spominjali u nekoj drugoj temi, a izgleda i da 3200G ima 4MB kesa. To je mnooogo manje nego sto daju na regularnim CPU.
[ Branimir Maksimovic @ 12.07.2019. 03:25 ] @
8700k mora tolko da kosta, zato sto nisu izbacili pandan u 9xxx seriji nego je ostao aktuelan.
Kolicina kesa sigurno nije precenjena zato sto to donosi prednost u situacijama kada imas
random access pristup memoriji. Jedina prednost Intela trenutno je sto mozes da poteras na 5Ghz
a AMD ne mozes. No, slabiji IPC, sporiji AVX workload, manje kesa i jaca cena. Ne ide.
14nm proces ce da napuni svoju 5. godinu.
[ ademare @ 12.07.2019. 12:26 ] @
To Branko ima neke svoje ideje , pa se njih drzi kao Bulterijer , kada ugrize , ne pusta U svim temama , ne samo ovde .

Nema nikakvih Krateza ! Imali smo celu temu o Intelu na 20 stranica , pa je i to detaljno obradjeno i kod Intela i Kod AMD-a !

AMD i ne krije ! Kod prve gen ZEN , pravila je fabrika samo Jedan model ! I to naravno MAX. Pa se on onda doradjuje pa neki idu u prodaju kao R7 1800 , a neki kao R3 1200 !

Proizvodnja isto kosta za oba , a jedan u prodaji kosta 4 puta vise !

E sad ko malo razmisli , van svog Sablona , lako moze da utvrdi koje procesore AMD vise voli

Tako je i kod Intela , sad kod AMD 2 . gen cip je modularni , cipset deo je na svim isti , a CPU ima 1 ili 2 modula . Samo ce R9 3950X biti kompletan sa dva modula , kao i modeli sa 8 jezgara , koji imaju 1 modul . Sve ostalo isto kosta , a prodaje se za manje !
[ Miroslav Cvejić @ 13.07.2019. 06:30 ] @
Ako vas ne mrzi pročitajte naslov teme ponekad, čisto da ne bude zabune.
[ Brodoplovac @ 14.07.2019. 17:51 ] @
Tržišno učešće AMD-a. Ostatak do 100% tržišta drži Intel.
https://www.cpubenchmark.net/market_share.html
[ ademare @ 14.07.2019. 18:53 ] @
Bas to znaci

This graph showing AMD and Intel market share is made up of thousands of PerformanceTest benchmark results and is updated daily.

Znaci odnos testova , na tom sajtu , koje prilazu korisnici ! Znaci u 3. kvartalu 2019. 28.8 % poslatih testova je bilo AMD !

Kako ne postoji odredjena Starost procesora za koji svako moze da posalje test to ne znaci neko trenutno stanje na trzistu .

Jer kakve veze ima ako neko posalje test procesora starog 10 godina , sa trzisnim ucescem procesora danas ?
[ Zlatni_bg @ 14.07.2019. 20:09 ] @


Review vredan zlata. 3600 vs 3600x vs 3600 @ 4.3GHz.

[Ovu poruku je menjao Zlatni_bg dana 14.07.2019. u 22:42 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 14.07.2019. 21:11 ] @
Ne valja ti link. Mislim da treba da se stavi samo onaj deo koji ide posle patha.
[ Zlatni_bg @ 14.07.2019. 21:42 ] @
Da, popravio sam sad. Mislim da nije bilo tako. Elem, evo bukvalno svega sto interesuje ja mislim vecinu ljudi koji zele da kupe novu generaciju sa 6 jezgara.
[ Branimir Maksimovic @ 14.07.2019. 21:47 ] @
Koji je tvoj zakljucak?
[ Zlatni_bg @ 15.07.2019. 00:21 ] @
Da su napravili najbolji procesor za sire narodne mase. Ne najjaci na svetu ali dovoljno jak za apsolutno sve sto ce obicnom korisniku zatrebati.

Uzecu neko poredjenje za proteklih par godina. Ovaj CPU kosta otprilike kao neki i3 kada je izasao. Definitivno je jeftiniji od i5ica. Ono sto nudi je zamena za i3, i5, i nekadasnje i7 - cak i danasnje i7. Znaci svi oni ljudi koji bi do skoro uzimali i3, i5 ili i7 - imaju trenutno sta da uzmu od crvenog tima. I to po ceni od nekih 25.000RSD u Srbiji, sto je sjajno. Iskreno mislio sam da ce cena biti veca.

Takodje, pokazali su poredjenja 3600 i 3600X gde se vidi da X model retko kad bustuje nesto bolje nego standardan, i da su benefiti marginalni, kako rekose 3% u najboljem slucaju. Takodje, power draw je identican iako je jedan model 95W a drugi 65W, pri blender testu vuku oko 65-70W. Overklok nije puno pomogao u vecini slucajeva, i tamo gde jeste, opet dolazimo do te margine od 3%. Znaci najbolje je kupiti 3600 i pustiti ga da radi kako on zeli da radi. Fascinira me da i na 4.3GHz pri 1.43V vuce negde oko 90W na 12V liniji, smesno.

Za tu razliku u ceni najbolje uzeti sto brzi RAM. Voleo bih da vidim neki video skaliranja performansi Ryzena sa brzinom DDR4.

Definitivno imamo cist izbor najboljeg procesora srednje (ako je mozemo tako nazvati) kategorije. Sad jos da vidimo nove ploce i njihove cene. Nazalost mislim da ce X570 biti nerealno skup izbor za Ryzen 5 modele. A PCIE4.0 generalno iako inovativan moze da saceka jos koju godinu. Otprilike kao kad sam uzeo nov laptop 2008. godine, sve sto je bilo USB3.0 je bilo preskupo a dosta stvari nije jos ni podrzavalo isti.

Mislim da nikad nije bilo jeftinije kupiti nov racunar dobrih performansi. Cene SSDova otisle totalno dole, DDR4 jeftiniji nego sto je DDR3 ikad bio, Ryzen daje sjajne performanse za nisku cenu, graficke karte GTX1*** serije takodje dosta pojeftinile... za 100k RSD se kupi racunar kakav bi kostao 200k pocetkom 2018. godine.
[ Zlatni_bg @ 15.07.2019. 00:25 ] @
Sad vidim da je i X570 stigao kod nas. 30.000 najjeftinija ploca, a Crosshair Formula 8 tricavih 90.000RSD :D
[ Zlatni_bg @ 15.07.2019. 03:02 ] @


Novi BIOS i mikrokod apdejti za CPU. Fakticki nista nisu uradili. Takodje, ovi testovi i dalje potvrdjuju ono sto sam govorio, to je da CPU uglavnom radi izmedju 4.0 i 4.2GHz u vecini aplikacija, te da je 4.5-4.6GHz zaista samo marketing i nista drugo.

Da zaista mogu da dostignu stabilno 4.5 ili 4.6 pri regularnom radu, dostizali bi. Ovde nema nikakvih ogranicenja, decko koristi vodeno hladjenje i gotovo najskuplju plocu.

Napravili su najbolje procesore ali su i slagali ljude malo, to me nervira. Nikad nije bilo belo, uvek je bilo sivo sa svim launchovima do sada. S tim sto je ranije "sivo" bilo zbog performansi, tacnije jer nisu uspevali da dostignu Intel IPC, sad je sivo jer su "malo kraduckali".

Znaci sta god radili na vasem racunaru, klokovi ce biti isti imali vi 3600 ili 3900X, kako stvari stoje. Osim ako ne igrate Age of empires 2, i to verziju koja nije remasterovana, gde igrica moze da uposli samo jedno jezgro, koje je i tako i tako dovoljno jako da verovatno ni nece bustovati na 4.6GHz.

Malo srece i zadovoljstva, malo razocaranja. Znaci realni klokovi su 4.2GHz, ipak overklok na 4.3GHz ima smisla po sirovim brojkama. Samo sto su mogli to tako i da predstave, mnogi su imali lazne nade da ce klok zaista ici gore.

Real deal nas ceka u sledecoj iteraciji ryzena verovatno, kad malo ispeglaju 7nm. Tad ce verovatno zestoko pokidati s performansama, ali ce biti i 2020. godina, sto moze da znaci i kraj AM4 soketa. S obzirom da forsiraju nove tehnologije nije iskljuceno ni da ce DDR5 biti ukljucen u pricu ako proizvodnja bude stabilna, mada to moze da im zezne kompletan launch, ali da ne idemo toliko u buducnost, ko zna sta ce biti.

Pare ne bih zalio kada bi bila bar jos jedna iteracija na AM4 i DDR4 sa boljim klokovima koji ce definitivno biti moguci za godinu dana. Samo se nadam da ne skoce iz broda i ulete u nov soket.
[ Branimir Maksimovic @ 15.07.2019. 07:48 ] @
Ja nisam ocekivao veci klok od Zen+, iskreno. To sam vise outa naglasio. Ali boost od 4.6 na SC e to znaci upravo za tako neke kao AOE2 i slicne. Inace taj Ryzen 3600 je jedino
sto treba za igranje. Sto se tice DDR5 i neki novi soket mislim da ce to sacekati minimum 2021.
[ Zlatni_bg @ 15.07.2019. 13:30 ] @
To je okej onda. Sad jos samo naci odgovarajuci RAM za to. Gledao sam 2700 jer za njih ima boljih testova na netu oko uticaja frekvencije RAMa na perfromanse. U sustini, oko 1-2% razlike za CL15 vs CL16, znaci nekih 3% za CL14 vs CL16. Moduli su bili 3200MHz, otprilike iste razlike idu ako se gleda 3200MHz vs 3000MHz, 1%. Ovaj video gore ima neki info za trecu generaciju ali je malo siromasan.

Ovo spominjem jer su CL14 3200MHz, ako se i nadju kod nas, duplo skuplji od CL16 3200MHz.

Cekamo jos testova uticaja brzine RAMa i latencije na performanse 3xxx Ryzena. Ne znam zasto su ljudi zaobisli testiranje toga, ukoliko neko naleti na takav test, neka ga okaci.

Ti se vise razumes u C programiranje i sam rad procesora, da li bi pre isao na vecu frekvenciju ili gledao sto manje kasnjenje? Ili se jednostavno racuna po tabeli i dobija isto? Pitam zbog infinity fabrica.

Prokleti heatsinkovi na RAMu koji sluze kao ukras mi smetaju za noktuu D15 :(
[ Branimir Maksimovic @ 16.07.2019. 04:21 ] @
Znas kako terao sam na 3000 cl14, a onda izracunao da mi se ipak vise isplati 2666 cl12. Latencija mislim da ipak vise znaci nego tih nekoliko gigabajta veceg propusta kod sekvencijalnog citanja.
[ Branimir Maksimovic @ 20.07.2019. 18:20 ] @
Nego, poterah 3200 cl16 sa agesa 1.0.0.1, i to sve na auto od ostalih setovanja. Konacno su fixnuli memoriju. Pretpostavljam da na Zen2 ovo radi bez problema i sa cl14, na ovom Hynix-u koji imam.
[ nkrgovic @ 20.07.2019. 19:36 ] @
Je'l neko naleteo na bilo kakav info, osim "2019Q3" za Epyc 2 / Rome? 7502 mi je sweet spot, samo takav... :D
[ Zlatni_bg @ 05.08.2019. 17:33 ] @


Au.
[ Branimir Maksimovic @ 02.09.2019. 21:59 ] @
https://www.tomshardware.com/n...xeon-platinum-8180m,40288.html
[ Branimir Maksimovic @ 15.09.2019. 17:07 ] @
https://wccftech.com/amd-ryzen...-online-30th-september-launch/

Navodno 3950x ce da izadje 30. septembra:
Citat:

The retailer has listed the AMD Ryzen 9 3950X processor and stated that sales start on 30th of September. They are not guaranteeing to deliver in September which is due to the fact that the sales start at the end of the month. The processor is listed for 999 Francs which may be a place holder for now since that equates to $1000 US which is much higher than the MSRP of $749 US. This is due to the fact that PC hardware is imposed with heavy taxation in the Swiss market.
[ Zlatni_bg @ 15.09.2019. 20:02 ] @
lol

Mislim da je 16-core gaming CPU malo apsurdno za naziv procesora :D Do pre godinu dana je san svih bio 7700K za gejming sa 4 jezgra, sad skociscmo na 16 :)

Svidja mi se sto se tera ta kolicina jezgara u mainstream doduse, da ne mora TR/HEDT da se uzima.

Sa druge strane, gledam turbo od 4.7GHz, 16 jezgara i TDP od 105W. Ne znam bas u praksi na sta ce to da lici. Bese overdrive i PCB probijaju blokadu? Ako se ne izlazi iz TDPa ovo nece videti turbo :)

Inace, nista nece pogoditi trziste kao R5 3600, bukvalno mislim da je pola prodatih procesora ove generacije bas 3600. 3700 (bar kod nas) pravi skoro 40-45% razliku u ceni a ne nudi nesto preterano vise. Sa njim su bas pokidali, za ovu generaciju pored ovog 16-core cudovista im ne treba vise nista, sve su pokrili. Sad samo da apsolviraju 7nm chiplete i optimizaciju pa da vidimo vece klokove i zavrsili su pricu.

Meanwhile in Serbia... taj isti 7700K je 45k+ rsd :D
[ Branimir Maksimovic @ 15.09.2019. 20:13 ] @
Znas kako, racunaj da Zen2 ima 50% manju potrosnju. E sad moj 2700X trosi 140W na 3.6 sa AVX max load-om.
Ovo ima duplo vise jezgara to znaci da trosi otprilike isto na 3.6. Pretpostavljam da neko ko kupuje 16 jezgara
nece to da radi da bi surfovao i slao mail :P

"Meanwhile in Serbia... taj isti 7700K je 45k+ rsd :D"

Procesore koje ni nemaju listaju sa tom cenom iz nekog razloga. Kada stigne, a ovo ne moze, novi
batch, koriguju cenu.


[ Zlatni_bg @ 15.09.2019. 20:24 ] @
Pa evo, kod nasih ima da se poruci, al' ajde da uzmemo i severne komsije za primer:

https://ipon.hu/shop/termek/am...%A1torral&ref=pbproductsug

https://ipon.hu/shop/termek/in...+1151+box&ref=pbproductsug

69k vs 124k FT razlika u ceni :D

Btw, kako si merio 140W? Preko UPSa?
[ mjanjic @ 16.09.2019. 00:31 ] @
Opet o cenama...

Evo, gledam kod WW, i9-9900 5.0GHz je 62490 din. (K verzija je 68990), a Ryzen 7 3800X 4.5GHz je 56990. I nije baš ne znam kakva razlika, a isto su 8/16 jezgara.

Taj i7-7700K verovatno i nema na stanju, , a možda i ima, jer je 4.2GHz, dok je recimo i7-8700 3.2GHz 41000 din.
Ali, tu su noviji i7-7900 3.0GHz (48990din.) i i7-9700K 3.6GHz (48790din.), ali 8 jezgara bez HT (ono kad i7 9. generacije nema HT, dok 8. generacija ima, ali je 6/12).
Kod E ima i i9-990K za 65k dinara ili 9900 za 62k, dok su i7-9700(K) maltene isto kao kod WW (48890 i 48490).


Ne znam koliki broj ljudi uopšte menja samo CPU, mislim da se uglavnom menja ceo kombo (ploča, CPU, verovatno i ram), pa treba porediti cene i performanse takvih kompleta.
[ Branimir Maksimovic @ 16.09.2019. 10:14 ] @
Ne znam samo koliko treba fanbojizma da sad neko kupi nesto od Intela pored AMD-a koji je trenutno :1:) jeftiniji 2:) bolji

U svakom slucaju neko ko menja kombo, moze da kalkulise sta se vise isplati. Intelove cene su prevelike od one "nestasice".

No zen2 nudi i single thread i AVX bolje performanse. Uzmite samo primer 3600 vs 7700k sto je besmisleno (skoro) ;)
[ nkrgovic @ 16.09.2019. 10:29 ] @
Kakav je AMD za ECC podrskom? Za one kojima treba Workstation a ne Desktop masina, sta treba? Koje ploce, koji procesori? Threadripper? Ili samo Epyc ?
[ bojan_bozovic @ 16.09.2019. 10:57 ] @
Mogao si Google da pitas.

Threadripper podrzava ECC RAM, no treba ti i ploca koja podrava ECC. Recimo ova.

https://www.asrock.com/mb/AMD/X399%20Taichi/index.asp

Asrock X399 Taichi.

Citat:
I have a 1900x running in a Taichi x399. According to the command line wmic MEMORYCHIP get DataWidth,TotalWidth in Windows Server 2016, ECC is working.


https://www.reddit.com/r/Amd/c...dripper_will_not_use_ecc_bits/
[ Branimir Maksimovic @ 17.09.2019. 17:29 ] @
Nego nikako mi nije jasna odluka da se podrska za PCIe 4.0 na starijim plocama ukine?
[ Zlatni_bg @ 17.09.2019. 17:47 ] @
Pokusavaju sve vise i vise da opravdaju cene X570 ploca. Mozda i ima neke veze sa temperaturama ako nije pravdanje troskova jer mislim da za to sluze ventilatori na svim X570. Jer generalno... jedina razlika izmedju X470 i X570 je taj PCIE4.0.

U krajnjem slucaju nije ni nesto preterano bitno imati taj PCIE4 cak i ako se koristi ovaj novi NVMe sa tim interfejsom jer mislim da je skoro na granici sa 3.0. Nisam gledao testove ali mislim da je bas granicna vrednost. A ko hoce da plati 5000MB/s SSD, platice valjda i X570 logika.

Ja mislim da na FX sistemu cak nemam ni PCIE3.0 vec PCIE2.0, i dokle god su graficke karte u pitanju bw ne moze da se napuni. Neko valjda rece da tek Titani i 1080Ti mogu da prave razliku, dok je GTX980Ti bila karta koja je bila tacno na granici sa PCIE2.0.
[ Branimir Maksimovic @ 06.10.2019. 12:04 ] @
https://www.techspot.com/news/...utperforms-24-core-2970wx.html

Citat:

Why it matters: From six cores through twelve, Ryzen’s third iteration kills it in multicore benchmarks, and we expected nothing less from the upcoming 16-core 3950X. But according to an accidentally published overclocking manual from Gigabyte, performance is even better than anticipated and an overclocked 3950X can surpass all of Intel’s HEDT processors and is beaten only by AMD’s 32-core Threadripper.

[ Branimir Maksimovic @ 02.11.2019. 09:32 ] @
http://ir.amd.com/news-release...quarter-2019-financial-results

Citat:

“Our first full quarter of 7nm Ryzen, Radeon and EPYC processor sales drove our highest quarterly revenue since 2005, our highest quarterly gross margin since 2012 and a significant increase in net income year-over-year,” said Dr. Lisa Su, AMD president and CEO. “I am extremely pleased with our progress as we have the strongest product portfolio in our history, significant customer momentum and a leadership product roadmap for 2020 and beyond.”
[ Zlatni_bg @ 02.11.2019. 16:16 ] @
Hetzer dobio Ryzen dedicated servere, 40eur pa navise :)
[ Branimir Maksimovic @ 15.11.2019. 05:10 ] @
https://www.anandtech.com/show...6-cores-on-7nm-with-pcie-40/15

Stigao 3950, 16 kora na maisntreamu ;)
Citat:

For performance, perhaps the obvious that was expected was observed: AMD’s 3950X knocks down walls that only a couple of years ago seemed impenetrable. When compared to its immediate rivals, The Ryzen 9 3950X smashes through several of our tests published here, such as the Photoscan, Blender, Handbrake, and 7-zip, while CineBench R20 and SPEC in our benchmark database also have some strong numbers.

Because it is competing against Intel’s high-end Skylake Refresh desktop platform (comparing equal core count, rather than price), it can’t compete when AVX-512 is in play, or memory bandwidth is the limiting factor. At some level having this many cores requires extra memory bandwidth, and dual channel isn’t going to cut it. This is one of the downsides of moving ‘mainstream’ up to a HEDT price point, even if it does come with more cores.

There are some other minor points to note – if we compare single threaded performance, despite AMD’s Zen 2 having a general IPC advantage, the Core i9-9900KS is still running at 5.0 GHz for sustained single threaded work, which is still 7-15% higher than the Ryzen 3950X, and as a result it does pull out ahead in a number of ST tests as well as in low resolution (CPU-bound) gaming. At higher resolution gaming, most of the CPUs in our test perform within a fraction of each other.


[ Branimir Maksimovic @ 25.11.2019. 15:41 ] @
Intel konacno gotov, novi TR 3970 trosi manje struje sa 32 jezgra od intelovog 18jezgarnog pandana ...
https://www.tomshardware.com/r.../amd-threadripper-3970x-review
[ Ivan Dimkovic @ 26.11.2019. 17:53 ] @
Totalni 0wnage... a jos se nije ni pojavio 64-core TR.

Ovo ce biti jedan od istorijskih momenata u istoriji CPU razvoja. Ovakve stvari se jako retko desavaju (da jedna firma toliko urnise konkurenta, pogotovu ako je ta ista firma godinama bila smatrana za inferiornog igraca).

Pitam se kakva se sudbina desila sa Intel menadzerima koji su odlucili da ne portuju Ice Lake SP / X (HEDT) na 14(+stagod) nm kada je bilo jasno da 10nm ima velike probleme koji zahtevaju intenzivne prepravke procesa - samo taj potez je bukvalno uzeo bar 3 godine Intelu i verovatno ce ih kostati par desetina % server/WS trzista.

U svakom slucaju, ovo je idealan momenat za kupce, posle N godina povecavanja profitnih margina, sada ce konacno 2 dominantna igraca morati da se takmice sa cenom.
[ ademare @ 26.11.2019. 20:16 ] @
Zar Intel ne tvrdi da im ide bolje nego ikada ?

Navodno su podigli kapacitete 14 nm proizvodnje za 25 % i dalje i pored toga nisu u stanju da zadovolje potraznju ?

Zato su i napisali ono pismo , " izvinjenja " povodom odlaganja pocetka prodaje nove 14+++... serije HEDT , jer ne mogu da odstancuju dovoljne kolicine , tolika je navala ?

Slucajno je pismo napisalo odeljenje marketinga .
[ Branimir Maksimovic @ 26.11.2019. 20:29 ] @
Intel je oborio cene HEDT procesora za nekih 50% to je indikacija. Sada HEDT ide od 600-1000$ pogledaj samo cene istih od prosle godine pa ce ti se kasti...
[ Zlatni_bg @ 26.11.2019. 20:31 ] @
Intel i dalje roka laptop CPU-ove samo tako. I iskreno, sad kad sam kupovao laptop pre mesec dana, pregledao sam preko 100 review-ova svega i svacega. 3500U laptopovi su solidno jeftini za 4c/8t, ali imaju ogromnih problema sa zdranjem baterije i nekim bagovima sa optimizacijom kad CPU klok treba da ide gore, kad dole. Tu intel bas bas drzi primat, i na osnovu svega sto sam procitao, ako izuzmemo performanse, 3500U/3200U se mnogo, mnogo greju, i crpe bateriju nekih 30-40% vise nego Intel konkurenti. Sad kad imamo 8145U i 8265U sa klokovima od skoro 4GHz tesko je odluciti se za Ryzen laptop.

Takodje, ako nekome nije tesko, voleo bih da mi se pojasni jedna stvar.

Pre nego sto sam odlucio da cu ipak uzeti intel laptop, koji ce se koristiti ukratko za PHPStorm programiranje i par GUI lightweight aplikacija i da mi je baterija najbitniji faktor, gledao sam 3500U laptopove jer su modeli poput Acer Swifta dolazili u nekim cenovno razumnim verzijama samo s njima.

I gledajuci testove, skapirao sam da je 3200U prilicno slab. Onda sam gledao 3500U i video da postoji 3700U kog i nema nesto puno u modelima. Pogledao specifikacije, isto je 4c/8t, ali ima nesto malo jaci turbo. Onda sam pogledao benchmarke i video da je 3700U u vecini stvari losiji od 3500U. Jedina prednost, vega 11 umesto vege 8. Koja je poenta 3700U SoC-a???
[ Branimir Maksimovic @ 26.11.2019. 20:40 ] @
Ne znam koja svrha gledati performanse laptopa...
[ nkrgovic @ 26.11.2019. 20:57 ] @
Svrha je da laptop procesori idu u laptopove i u jako male racunare (razni SFF / NUC / All-in-One), koji cine preko 90% kupovina za poslovne korisnike. :)

Intel zivi od prodaje tih procesora, HEDT je nisa. Ono sto Ivan spominje je najbitnije - AMD ce uzeti znacajan procenat Serverskog trzista intelu.

Kad bi AMD uzeo samo HEDT, pa da uzme i 50%, a da Serveri i klasicni desktopi ostanu 95% ili 99% intel, kao sto su bili pre par godina, Intel bi verovatno bio u fazonu "meh....". :) Serveri vec bole, tu su velike pare.

Jednostavno, prodaja desktop procesora je jako malo trziste. Workstation su lepe pare, ali tu se kupuju certified configurations za namenu, desktop, tj. HEDT je za entuzijaste kojih nema puno.
[ Branimir Maksimovic @ 26.11.2019. 21:13 ] @
Ovde je rec o HEDT procesorima, oni ne idu u servere ni u laptop. To je nice koji uzima dobar deo kolaca, a to su likovi koji predstavljaju koji procenat na trzistu,
koji je znacajan da bi opravdao postojanje HEDT procesora na prvom mestu.
[ nkrgovic @ 26.11.2019. 21:17 ] @
Ma naravno da jeste, ali to nece uticati bitno na intel-ov bilans ove godine. Ono sto ce intel da boli, a tice se tem (Zen 2 arhitekture) su Epyc serverski procesori, koji su mnogo skuplji od Ryzen / Threadripper procesora, a koji jedu trziste opet jos skupljim Xeon procesorima. :)

Ja uzimam i jedne i druge, Epyc na AWS-u, Ryzen na Hetzneru, ali realno AWS je taj koji je bitan - i Intel sigurno JAKO boli sto sad imas AMD instance (i ARM instance) u ponudi.
[ Zlatni_bg @ 26.11.2019. 21:23 ] @
Pazi, performanse laptopa i pri programiranju jesu vrlo bitne. Kad radim indexing ili tako nesto, a imam 9k+ malih fajlova, nvme + dobar cpu skrate vreme toga. Sredjivao sam drugarici nekog Celerona pre nedelju-dve, instalacija windowsa 10 je trajala sat vremena, pakao. S druge strane, ja u PHPu nemam nikakvo bildovanje, osim ako ne radim fullstack sto u poslednje vreme redje ide pa treba preko npm da bildujem nesto. Laptop sam uzimao da bude toliko jak koliko mi treba, bez preterivanja, a da ostane koliko toliko rasterecen, 8145U mi je ponudio najbolji odnos trajanja baterije i onoga sto mi je trebalo, 2c/4t na 3.9GHz i 7 do 9 sati koriscenja, ja zadovoljan.

Takodje, jaci laptop ce raditi rasterecenije kad podignes na njemu radno okruzenje. Mozda u C nije tako, ali meni kad izvlaci klase, metode i slicno iz par hiljada fajlova, veruj mi da je najmanje sto zelim da cekam par sekundi ili desetinu sekundi da mi se pojave metode ili parametri za taj metod. Jos uvek nisam toliko u prici da znam sve mogucnosti Laravela pa mi auto-suggest dosta dobro dodje. A PHPStorm je pravljen u Javi koliko znam, nije bas toliko ni lightweight. Na Celeronu ili nekom slabijem Pentiumu bi bilo mucenje.

Ja bih rekao i u SRB da se na svaka 3 laptopa proda jedan desktop, mozda gresim. Iskreno sem screen estate-a koji imam na desktopu, ne osecam se nesto hendikepirano da radim na lap topu. Tako je svuda bukvalno, em sto velike firme uzimaju po stotine probookova/thinkpada na 2-3 godine, em kucni korisnici koji nece da cepaju igrice (mada evo gledam i sve vise i vise ljudi koji uzimaju gejming laptopove za 100-150k), tek sad vidim da je desktop dosta manje trziste. Sedi u bilo koji kafic, videces bar jednu osobu sa macbookom 13". Studenti, oni koji nose laptopove na posao, oni koji su podstanari, itd... svima njima vise znaci laptop. O devojkama da ne pricam, mislim da 90-95% njih pre bira laptop i TV nego neki desktop.
[ Zlatni_bg @ 26.11.2019. 21:26 ] @
I ja napisah gore pre ~25 dana da je hetzner dobio Ryzen servere, uzeo sam jedan da isprobam, bukvalno mirrorujem neke stvari da vidim kako se sta ponasa, za sad ne nailazim na probleme. Ne stigoh da prebacim nesto jace sa ogromnim DB da vidim sta ce tu da se desi, to je ono sto me zanima, a razmisljam da pustim da mi master server za jednu web app bude bas taj Ryzen i da pratim CPU time i vidim poredjenje sa xeonima na kojima se sada to vrti.

Inace, HEDT polako gubi poentu. Postace toliko mala nisa pored 3950X i 9900K.
[ nkrgovic @ 26.11.2019. 21:35 ] @
Nisam bio lenj, Intelov izvestaj za 2018-tu godinu (Form 10-K, zvanican izvestaj) :

http://www.annualreports.com/H...ports/PDF/NASDAQ_INTC_2018.pdf

E sad, podela:

- Client computing drzi 52% prihoda intela, pri tom :
Citat:
CCG is dedicated to deliveringclient computing end-user solutions, focusing on higher growth segments of 2-in-1, thin-and-light,commercial, and gaming, as well as growing adjacencies such as WiFi and modem.

Ovo je 2018-ta kad AMD jos nije imao toliki uticaj. Kaze dalje :
Citat:
First year over year PC TAM1growth since 2011 drove an increase in notebook platform volume in 2018. We are operating in anincreasingly competitive environment, especially in desktop.•Increased demand for performance products, and segmentation drove strong product mix and higher ASP.•Strong demand for commercial, 2-in-1, and gaming market segments, along with higher modem share.

Izvestaj ukazuje na pad od 6% na segmentu 2018-2017, kao i na pad od 5% na segmentu 2017-2016. Ovo nije uticaj AMD-a, 2016-te AMD je bio smesan igrac.

Ako se malo pogledaju cifre, vidi se da je Notebook platform generisala skoro duplo vise prihoda nego Desktop platform u 2018-oj godini.

- Data centar group drzi 32% prihoda. Za razliku od Client computing grupe, ovde nema rasejavanja, postoji odvojena grupa za Persisten memory, ovo je cista prodaja ne-embeded (opet, posebna grupa - znaci nista Atom/Xeon-D) serverskih procesora, jasno je da se ovde vidi samo Xeon Scalable trziste.

Ovde AMD uzima znacajan deo kolaca ove godine - sto je razlog zasto ja pricam da ce serversko trziste mnogo vise da boli intel nego HEDT. Ne kazem ja da HEDT nije isplativo trziste, samo da na serverskom ima bas mnogo, mnogo vise novca - i da to vise boli.
[ dr0id @ 26.11.2019. 22:37 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Intel i dalje roka laptop CPU-ove samo tako. I iskreno, sad kad sam kupovao laptop pre mesec dana, pregledao sam preko 100 review-ova svega i svacega. 3500U laptopovi su solidno jeftini za 4c/8t, ali imaju ogromnih problema sa zdranjem baterije i nekim bagovima sa optimizacijom kad CPU klok treba da ide gore, kad dole. Tu intel bas bas drzi primat, i na osnovu svega sto sam procitao, ako izuzmemo performanse, 3500U/3200U se mnogo, mnogo greju, i crpe bateriju nekih 30-40% vise nego Intel konkurenti. Sad kad imamo 8145U i 8265U sa klokovima od skoro 4GHz tesko je odluciti se za Ryzen laptop.

Takodje, ako nekome nije tesko, voleo bih da mi se pojasni jedna stvar.

Pre nego sto sam odlucio da cu ipak uzeti intel laptop, koji ce se koristiti ukratko za PHPStorm programiranje i par GUI lightweight aplikacija i da mi je baterija najbitniji faktor, gledao sam 3500U laptopove jer su modeli poput Acer Swifta dolazili u nekim cenovno razumnim verzijama samo s njima.

I gledajuci testove, skapirao sam da je 3200U prilicno slab. Onda sam gledao 3500U i video da postoji 3700U kog i nema nesto puno u modelima. Pogledao specifikacije, isto je 4c/8t, ali ima nesto malo jaci turbo. Onda sam pogledao benchmarke i video da je 3700U u vecini stvari losiji od 3500U. Jedina prednost, vega 11 umesto vege 8. Koja je poenta 3700U SoC-a???

[ ademare @ 26.11.2019. 22:57 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Intel je oborio cene HEDT procesora za nekih 50% to je indikacija. Sada HEDT ide od 600-1000$ pogledaj samo cene istih od prosle godine pa ce ti se kasti...


Kada bi mogao da pratis teme , ovu i onu sa naslovom Intel 22 nm , sigurno ne bi ovo napisao ! Naravno da pratis ali ne pamtis !

Naime kada je prvi put pocela prica o nestasici Intelovih procesora 14 nm , javno , Jasno i Glasno sam napisao da je u pitanju Intelova Lagarija ! To je bilo pre vise od 1,5 godine !

Tada su neki clanovi ukazali da je to nemoguce sa argumentima tipa , komisije USA, akcionari itd . Naravno da je i onda i Danas bilo i ostalo Lagarija !

Konstatacija da laptopovi nisu tema , ne stoji i da se prica o HEDT procesorima ? Mozda u zadnjih nekoliko postova , ali si na istoj ovoj stranici pisao i o AMD 3950 X koji AMD nije stavio u HEDT segment , vec u klasican PC segment !

Znaci ne neko sa foruma vec je AMD segmentirao procesor u tu obicnu grupu . Da je tako segmentirano govori o maticnoj ploci i Socketu koji procesor trazi i ima ! HEDT segment je kod AMD-a TR i obicni Zen 2 procesori nisu u toj grupi ma koliko imali jezgara .
[ Branimir Maksimovic @ 26.11.2019. 23:23 ] @
Ovo sa Intelom ima utiloko veze koliko sa time da je Intel oborio cene HEDT procesora. To sto pises nema nikakve veze sa time...
[ Zlatni_bg @ 27.11.2019. 01:20 ] @
Citat:
dr0id:
Citat:
Zlatni_bg:
Intel i dalje roka laptop CPU-ove samo tako. I iskreno, sad kad sam kupovao laptop pre mesec dana, pregledao sam preko 100 review-ova svega i svacega. 3500U laptopovi su solidno jeftini za 4c/8t, ali imaju ogromnih problema sa zdranjem baterije i nekim bagovima sa optimizacijom kad CPU klok treba da ide gore, kad dole. Tu intel bas bas drzi primat, i na osnovu svega sto sam procitao, ako izuzmemo performanse, 3500U/3200U se mnogo, mnogo greju, i crpe bateriju nekih 30-40% vise nego Intel konkurenti. Sad kad imamo 8145U i 8265U sa klokovima od skoro 4GHz tesko je odluciti se za Ryzen laptop.

Takodje, ako nekome nije tesko, voleo bih da mi se pojasni jedna stvar.

Pre nego sto sam odlucio da cu ipak uzeti intel laptop, koji ce se koristiti ukratko za PHPStorm programiranje i par GUI lightweight aplikacija i da mi je baterija najbitniji faktor, gledao sam 3500U laptopove jer su modeli poput Acer Swifta dolazili u nekim cenovno razumnim verzijama samo s njima.

I gledajuci testove, skapirao sam da je 3200U prilicno slab. Onda sam gledao 3500U i video da postoji 3700U kog i nema nesto puno u modelima. Pogledao specifikacije, isto je 4c/8t, ali ima nesto malo jaci turbo. Onda sam pogledao benchmarke i video da je 3700U u vecini stvari losiji od 3500U. Jedina prednost, vega 11 umesto vege 8. Koja je poenta 3700U SoC-a???



Gledao sam taj klip kad je izasao, volim da pustim pred spavanje najsvezije LTT klipove. Ali mi to ne daje odgovor na pitanje zasto 3700U uopste postoji.
[ ademare @ 27.11.2019. 12:38 ] @
U pitanju je razlika u filozofiji poslovanja !

Intel je od Mobilnog procesora Pentium M , napravio razvojem arhitekturu Core , koju i danas usavrsava i razvija !

AMD je uvek pokusavao da od desktop procesora napravi Mobilni ?!

Jos od prvih modernih laptopova kada su stavljali unutra Athlone od 89 wati TDP ?! Tipa pa sta ako baterija nova drzi pola sata ?

Toga se nisu resili do danas i ostaju do daljnjeg Minorni igrac na trzistu laptopova !

O.K. su ako neko zeli da sedi na Laptopu sa prikopcanim punjacem , ali ogromna vecina zeli da sa Laptopom radi i na bateriji i to ozbiljnije . Kao kada bi smo koristili mobilne telefone koji moraju da budu stalno prikopcani na struju u zidu ?

3700U postoji da se kaze da ima puna Gama modela , svih klasa itd . Radi se naravno o istom procesoru kao i 3500U , s tim sto ima malo jacu integrisanu . Upravo zbog toga je CPU deo malo sporiji , jer se radi o Primitivnom " Throtlovanju " . Brzo se postigne zadati TDP pa se CPU usporava , a TDP dodatno dize brza grafika .

To kad i ako AMD nekada resi da pravi inteligentnije Mobilne procesore , bice konkurentan , ali ocigledno da nema sredstava i znanja za tako nesto . Znaci ne kao uvek da uzme Desktop CPU i da mu ogranici TDP , pa da dobije mobilni CPU . To ocigledno ne daje zeljene rezultate vec decenijama !
[ bojan_bozovic @ 27.11.2019. 13:12 ] @
ademare

Nece biti, mobilni Ryzen U je 12nm a obican desktop Ryzen 7nm. Tako da ne koriste isti proces.
[ nkrgovic @ 27.11.2019. 13:19 ] @
Onda ispada da Ryzen U sluzi za SFF i slicne masine a ne za prave prenosne racunare... vise-manje? Ili kako ?
[ ademare @ 27.11.2019. 14:25 ] @
AMD iz ko zna kojih razloga , za mobilne procesore i za Desktop procesore sa integrisanom grafikom , tzv. Ryzen G koristi jednu generaciju starija jezgra .

Znaci kada su bili najaktuelniji Zen 1 desktop Ryzeni , AMD je prodavao iskljucivo APU Laptopove .

Prosle godine Desktop Zen + , Laptop i G Zen 1 . Ove godine Desk Zen 2 , Laptop i G Zen + .

Po tom sablonu se moze ocekivati da ce sledece 2020 . AMD poceti da proizvodi Laptop i G procesore Zen 2 .

To nije sporno , ali ne menja nista pricu . Jer AMD laptop CPU bez obzira na arhitekturu vec 20 godina pravi od Desktop procesora , mada kasnili i generacijski jednu godinu .

Sto se tice trzista SFF , tu je AMD dosta skrajnut . I u sferi mini ITX ploca , sa integrisanim procesorom, tu dominiraju i dalje J serije Celerona i poneki J Pentium , dok AMD nastupa sa A6 APU-ima .

Takodje na trzistu gde je Intel NUC na primer nije konkurentan . To trziste i nije preterano veliko . Na trzistu SFF , kancelarijskih kompjutera , tu je uvek Intel bio dominantan . Mada za kancelarije se vise koristi SFF kao form faktor kompjutera a procesori su klasicni , ne laptop verzije .
[ nkrgovic @ 27.11.2019. 17:55 ] @
Citat:
ademare: Sto se tice trzista SFF , tu je AMD dosta skrajnut . I u sferi mini ITX ploca , sa integrisanim procesorom, tu dominiraju i dalje J serije Celerona i poneki J Pentium , dok AMD nastupa sa A6 APU-ima .

Takodje na trzistu gde je Intel NUC na primer nije konkurentan . To trziste i nije preterano veliko . Na trzistu SFF , kancelarijskih kompjutera , tu je uvek Intel bio dominantan . Mada za kancelarije se vise koristi SFF kao form faktor kompjutera a procesori su klasicni , ne laptop verzije .

To ja probam da objasnim....

Pare su serveri, laptopi i kancelarijski (mali) desktop racunari, eventualno neki IoT appliances.

Zato je mnogo bitnije sta AMD uradi na serverskom nego na HEDT trzistu. Pare od servera ce finansirati i HEDT, pare od desktopa nece finansirati ni same sebe.... :) Ima na tom trzistu para, ali ne da se finansira razvoj kompletne arhitekture, zato, kao sto si lepo objasnio, intel napravi arhitekturu optimizovanu za laptop pa onda to primeni na desktop.
[ Zlatni_bg @ 28.11.2019. 03:48 ] @
Koriste se u laptopovima solidni procesori, iskreno i 3200U i 3500U su konkurentni, a navodno i baterija nije tolika boljka, ali je potrosnja dosta veca od Intela. Mada, evo koristim desetku otkako sam uzeo ovaj laptop, i dalje mi Intel ne lupa razlicite TDP limite kada biram "better battery" ili "better performance", one 2 izmedju saving i performance opcije. Fora je sto je nekad bilo okej da baterija drzi 3 sata, danas je okej da drzi 8 sati. Porasla je potreba za mobilnoscu u svim poljima.

Kapiram da im treba jos malo vremena da sazru. Ono sto je meni bilo totalno suludo je sto sam naisao na jeftine modele sa 3500U i onda bio u fazonu ajde da pogledam da l' ima nesto jace. Nema nista jace, imaju samo gluposti sa 3700U. Nije nista lose ni sto je 2nd gen ryzen u pitanju, samo ne vidim kako se tu uklapa jos jedan SKU.
[ Branimir Maksimovic @ 28.11.2019. 06:32 ] @
Nikola:"Ima na tom trzistu para"

Ne znam da li ima para, ali svakako da TR i Intel X serija sigurno opravdava svoje postojanje.
Neka je to samo 5%, ali gle cene su velike tih procesora tako da to ucesce u $$$ procentulano
mislim da pre pridje oko 30% desktop ucesca. Ne ovde na balkanu ali u EU i USA sigurno...
[ Branimir Maksimovic @ 28.11.2019. 06:35 ] @
Zlatni:"Fora je sto je nekad bilo okej da baterija drzi 3 sata, danas je okej da drzi 8 sati."

Da si ziv i zdrav moj broadwell iz 2015 drzi 8 sati bez problema :P

[ Zlatni_bg @ 28.11.2019. 07:41 ] @
2015. Nije daleko. Do skoro sam koristio Ivy Bridge i5 3230m, idle je bio oko 8W, browsing oko 11-12W, YT 1080p 15W, programiranje oko 12W proseka. Baterija je 34Wh, novu kupio pocetkom godine. Da je bila malo veca bat, izvukao bih mozda 4h, ovako sam oko 2 i po do 3. Okej je da sednes negde da odradis 2 3 sata ali ne i da budes siguran u svakom trenutku da ces imati iste. Ovaj Whisky Lake (8145U) vuce 2.8-3.3W idle (bez osvetljenja tastature, srednje osvetljenje ekrana), imam excel tabelu u kojoj belezim vec nekih 30x trajanje baterije, netflix oko 6.5W, EON oko 5.5W, programiranje oko 6W, na osnovu svih merenja, prosek je oko 6W. Sa 41Wh baterijom izvlacim oko 8 sati. Merenja sam radio da nema apsolutno nikakve pauze u radu.
[ nkrgovic @ 28.11.2019. 08:00 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ne znam da li ima para, ali svakako da TR i Intel X serija sigurno opravdava svoje postojanje.
Neka je to samo 5%, ali gle cene su velike tih procesora tako da to ucesce u $$$ procentulano
mislim da pre pridje oko 30% desktop ucesca. Ne ovde na balkanu ali u EU i USA sigurno...

Nismo se razumeli :)

Apsolutno sam ja siguran da i Intel i AMD zaradjuju na HEDT trzistu jako lepe pare. Ali ne znam da li su te pare toliko da se njima moze platiti razvoj mikroarhitekture, proizvodnih procesa..... Hocu reci da AMD ne bi imao od cega da finansira taj razvoj da je to glavni izvor prihoda. Server, sa druge strane, su mnogo vece trziste koje moze da opravda kompletan razvoj, koji se onda prenese i na HEDT proizvode.

Zelim reci: Serversko trziste vuce AMD napred, ne HEDT.
[ Zlatni_bg @ 28.11.2019. 08:13 ] @
Kakve su mogucnosti da se nabavi epyc u Srbiji kao fizicko lice? Ili su za takve egzibicije ipak ostavljeni TRovi?
[ bojan_bozovic @ 28.11.2019. 08:22 ] @
Zlatni_bg

Mozes da narucis iz inostranstva, samo ces placati veliku carinu i PDV. I nasi prodavci mogu da nabave, kontaktiraj ih, mislim da mogu da naruce za tebe, ali ocekuj i odgovarajucu cenu. Trece, kontaktiraj predstavnistvo Dell, HP ili IBM, mora da imaju i neki Epyc u asortimanu, i nema prepreke da ti prodaju server, ako mozes da platis.
[ Zlatni_bg @ 28.11.2019. 09:40 ] @
Pokusacu, nisam siguran da predstavnistva imaju interes da prodaju jedan komad. Dok ne vidim cenu procesora sa plocom ili neki basic server ne mogu nista da kazem, razmisljam da zamenim sve ono sto se vrti u kuci sa 16 ili 32 core procesorom da dobijem malo (vise) i future proofing. Razmisljam da stavim nvme raid 10 i *mozda* 2 grafike tu da bih se skroz pokrio, jedino zbog toga mi 3950X ili TR ne radi posao. Racunica svakako nece biti mala ali na periferije treba da ode dosta takodje, ako epyc dere s cenama skrasicu se hedtom ili 3950X. Samo nvme onda pravi eventualni problem.
[ Branimir Maksimovic @ 28.11.2019. 09:50 ] @
Ako nemas nesto konkretno u vidu uvek je jeftinije iznajmiti Amazon EC2 nego ulagati u kucnu farijantu, tim pre sto
bw interneta nije zadovoljavajuci za snagu masine , cini se...
[ bojan_bozovic @ 28.11.2019. 15:25 ] @
Kada bi mi tako sto trebalo kupio bih Ryzen 7 ili 9 ili Threadripper. Moze i cini mi se ECC RAM uz njih ako ploca podrzava ECC RAM, visestruki SSD u RAID-u i recimo desetak terabajta u NAS. To je prilicno future proof ali je i strahovito skupo.
[ ademare @ 28.11.2019. 16:16 ] @
Tesko ce se naci Epyc u prodaji . Firme koje mogu da nabave ne rade sa fizickim licima , znaci eventualno bi to moralo da ide preko neke firme , kao da ona kupuje za sebe . Cene su verovatno " vesele " .

Ovako za gradjane TR. max ili sto da ne sada ovi jeftini Inteli Jer TR serija 3XXX ce biti adekvatno skuplji od Intela .

Pitanje je kada ce kod nas i da stignu i jedni i drugi , Intel je odlozio izlazak na trziste a TR-a serije 3 jos nema kod nas . I serija 2 vecina modela jeftinijih se naruci , pa se ceka 10 dana da stigne .
[ Branimir Maksimovic @ 29.11.2019. 03:08 ] @
Citat:
bojan_bozovic:
Kada bi mi tako sto trebalo kupio bih Ryzen 7 ili 9 ili Threadripper. Moze i cini mi se ECC RAM uz njih ako ploca podrzava ECC RAM, visestruki SSD u RAID-u i recimo desetak terabajta u NAS. To je prilicno future proof ali je i strahovito skupo.


Samo se pitam sta ce to nekom kuci ;)
Inace cim izadje DDR5 sve ovo ce biti obsolete, a to je za godinu dana... tako da sada ulaganje u Epyc ili TR bas nije pametno.
[ Brodoplovac @ 01.12.2019. 15:18 ] @
Evo EPYC procesora 2-ge generacije u dinarima.
https://www.newegg.com/global/...1461972%2050001028%20601343060
Naravno, treba dodati carinu i porez.


[Ovu poruku je menjao Brodoplovac dana 01.12.2019. u 16:38 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 01.12.2019. 15:55 ] @
Od kad newegg salje za SRB?
[ ademare @ 01.12.2019. 16:50 ] @
Odavno , ali se Nista ne isplati , jer osim cene i carine , treba platiti i Postarinu Kurirsku iz SAD !

Imali su prvih 7 dana besplatnu postarinu i opet se nista nije isplatilo ! Sada kada je postarina zavisno od velicine , prosecno 50 $ , pa kad stigne spedicija jos 50 $ , ne kupuje odatle niko !

Evo kako izgleda njihova racunica :

Subtotal: RSD155,831.99
Est. VAT: RSD31,166.40
Shipping: RSD8,510.14

Znaci u pitaju je 8.500 za Kurire i spediciju , jer kada ide preko spedicije onda je carina 1% ali PDV je uvek 20 %

https://www.newegg.com/global/rs-en/p/N82E16819113591

Samo jos da se vidi gde ces da turis Epyc
[ Branimir Maksimovic @ 01.12.2019. 22:56 ] @
a sta je ovo ceo server ili samo procesor?
https://www.newegg.com/global/rs-en/p/N82E16819113471
[ ademare @ 01.12.2019. 23:03 ] @
Pa pise procesor
[ nkrgovic @ 02.12.2019. 07:57 ] @
Vodite racuna, ja i pored truda nisam video ni jedan Epyc server u Tower kucistu, a da je Single CPU. Sve je dual-socket, i sa odgovarajucom cenom. Ima, povoljnijih (ne povoljnih, povoljnijih) varijanti single-socket, ali rack mount....

Kucno trziste servera je skoro nepostojece, hobisti uglavnom kupuju polovne, tako da se uglavnom gadjaju SMB i ROBO deployments, ali i kod njih uglavnom svuda postoji orman...
[ mjanjic @ 02.12.2019. 10:48 ] @
Bar taj mini rack nije baš toliko skup, viđao sam po firmama one za svičeve i rutere u rek varijanti, pa zašto ne bi neko kupio i za kod kuće :)
[ Brodoplovac @ 02.12.2019. 11:19 ] @
Ima i matičnih na neweggu:
https://www.newegg.com/global/...20Motherboards&isdeptsrh=1
Neke matične dolaze sa već ubačenim procesorom.
[ nkrgovic @ 02.12.2019. 12:11 ] @
Citat:
mjanjic:
Bar taj mini rack nije baš toliko skup, viđao sam po firmama one za svičeve i rutere u rek varijanti, pa zašto ne bi neko kupio i za kod kuće :)

Vodi racuna o dubini. Vecina mini-rack varijanti je plitko za server...
[ Zlatni_bg @ 02.12.2019. 12:20 ] @
U sustini, ako se ide na 16 jezgara ima najvise opcija, tu su 3950X, TR, i Epyc. E onda se dolazi do price o ECC (navodno je 3950X ima), onda o PCIE lejnovima, pa o memorijskim kanalima. Nazalost 3950X ima samo 20 PCIE lejnova sto ce reci, 2 grafike i raid 10 sa nvme su gotovo neizvodljivi. Mogu 2 grafike i jedan nvme (dokle god nisu 2080ti) ali nista preko toga. Epyc me ubija zbog teske dostupnosti tih ploca, ovo sto ima na neweggu je solidno, ali dok stigne u SRB sto kaze ademare...

SAS3?
[ ademare @ 02.12.2019. 12:55 ] @
Ovi linkovani procesori sa Newegga su Naples ! Znaci Prosla generacija . Novi su Rome .

Staru Gen , tj. Zen + ne bi trebalo kupovati danas kada postoji Zen 2 .

Po meni je bolja varijanta sacekati da bar Madjari dobiju nove Zen 2 TR .

Ovi Intelovi 50 % procesori sa novim naslovom su mi sumljivi ! Da ne bude posle " Hteli smo tu najavljenu cenu , ali Nestasica "
[ Zlatni_bg @ 02.12.2019. 13:06 ] @
Pa i meni TR deluje bolje za potrebe kucnog servera, iskreno mislim da sam se zaneo malo vise sa Epycom. Izgleda sam video previse jeftinih starijih Xeona :)

Nego, kako bi bio najefikasniji nacin za raid10 nvme kod ovih cuda? Sa minimum 4 drajva, to bi bilo 16 zauzetih lejnova. Pored mogucnosti samsungovih nvme diskova ne znam da li uopste da gledam SAS. Sam kontroler bi izasao kao jedan disk. A PCIE4 diskovi mi i dalje deluju bezobrazno, i dalje smatram, ali je vrlo moguce da gresim, da imam 4 pci3 diska nego 2 pci4 diska.

Intel bas i nije neka opcija. Ne trebaju mi ne znam kakvi klokovi a cene HEDTa nikad nisu bile niske.
[ Brodoplovac @ 02.12.2019. 13:23 ] @
Citat:
ademare:
Ovi linkovani procesori sa Newegga su Naples ! Znaci Prosla generacija . Novi su Rome .

Ne, svi EPYCi sa mog linka su ROME.
Sa strane se vidi da je izfiltrirano "AMD EPYC 7002".
https://www.newegg.com/global/...1461972%2050001028%20601343060
https://www.amd.com/en/processors/epyc-7002-series
Ovo je prva generacija:
https://www.newegg.com/global/...1461972%2050001028%20601343068
[ ademare @ 02.12.2019. 15:07 ] @
Ja nisam ni pisao o tvojim linkovima , vec o linku koji je objavio Branimir !

Linkovi sa Neweggs-a su takvi da u jednom linku se mogu menjati modeli , pa u jednom linku je u stvari citava serija .

Sustina oko cene ostaje ista , ne samo za Epyc procesore , vec za bilo sta, sto odatle iz te prodavnice dolazi ! Da se ne ponavljam , ni kada je 7 dana bila free , postarina , nista se nije isplatilo , sada sa postarinom i spedicijom tek nije isplativo .

Ti procesori bez kulera koliko ima paket ? 100-200 grama , a cena je 80 $ postarina ?
[ Branimir Maksimovic @ 02.12.2019. 15:18 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Pa i meni TR deluje bolje za potrebe kucnog servera, iskreno mislim da sam se zaneo malo vise sa Epycom. Izgleda sam video previse jeftinih starijih Xeona :)

Nego, kako bi bio najefikasniji nacin za raid10 nvme kod ovih cuda? Sa minimum 4 drajva, to bi bilo 16 zauzetih lejnova. Pored mogucnosti samsungovih nvme diskova ne znam da li uopste da gledam SAS. Sam kontroler bi izasao kao jedan disk. A PCIE4 diskovi mi i dalje deluju bezobrazno, i dalje smatram, ali je vrlo moguce da gresim, da imam 4 pci3 diska nego 2 pci4 diska.

Intel bas i nije neka opcija. Ne trebaju mi ne znam kakvi klokovi a cene HEDTa nikad nisu bile niske.


Za potrebe kucnog servera koji bi radio sta sa linkom od 10mb upload? Ne vidim nikakvu potrebu za necim vecim od quad core i3 tu,
iakakav nvme raid ;)
Meni to deluje malo neozbiljno...
[ Branimir Maksimovic @ 02.12.2019. 15:29 ] @
Citat:
ademare:
Ja nisam ni pisao o tvojim linkovima , vec o linku koji je objavio Branimir !

Linkovi sa Neweggs-a su takvi da u jednom linku se mogu menjati modeli , pa u jednom linku je u stvari citava serija .

Sustina oko cene ostaje ista , ne samo za Epyc procesore , vec za bilo sta, sto odatle iz te prodavnice dolazi ! Da se ne ponavljam , ni kada je 7 dana bila free , postarina , nista se nije isplatilo , sada sa postarinom i spedicijom tek nije isplativo .

Ti procesori bez kulera koliko ima paket ? 100-200 grama , a cena je 80 $ postarina ?


Meni se ucinilo da je to cena celog servera, ukucao sam server epyc u search i izletelo to. Kako je cena poprilicna nisam verovao
da samo procesor moze kostati toliko, pogotovo AMD.
[ nkrgovic @ 02.12.2019. 15:58 ] @
Cek da vidis koliko kosta Intel Xeon :)
[ mjanjic @ 03.12.2019. 08:29 ] @
Neko mi je pominjao da se u Srbiju uvoze polovni serveri stari samo godinu-dve po nekim smešnim cenama u odnosu na cene novih. U principu, kome ne treba baš najnoviji procesor, sasvim OK rešenje, međutim nisam uspeo da saznam KO prodaje te servere, jer ono po oglasima je sve uglavnom staro po nekoliko godina.
[ bojan_bozovic @ 03.12.2019. 08:58 ] @
Cene su te sa Newegga strasno visoke. Ja ne znam kome se isplati da kupi Epyc 64-core za preko devetsto hiljada sa porezom. To je preko milion za ceo server.

Neka je 3 evra mesecno iznajmljivanje jezgra za 1Gb RAM za VPS. 3*64*12=2304 evra godisnje moze da se zaradi od 64 core procesora, a server kosta desetak hiljada.

Nenormalno.
[ nkrgovic @ 03.12.2019. 09:50 ] @
Pristojan Epyc Dual-CPU server sa ~512GB RAM-a kosta oko 25,000 USD, give or take. Dobices mali popust ako kupis par komada, naravno. Iz njega izvadis nekih 32 VM-a, svaki sa 16GB RAM-a i 2-4 CPU-a, zavisno koji CPU uzmes. Kod Intel-a za slicnu cenu imas 24 VM-a, tj. razlika je da ti AMD da 30% vise... Ovo je cena za neki 32-Core Epyc tipa 7502, i za Xeon gold 6252, recimo. To ti izadje u oba slucaja oko 70,000 USD na tri godine, tj. 60 USD mesecno za AMD ili 80 USD mesecno za Intel. Na AWS m5.xlarge je oko 135 USD mesecno, sto mu znaci da je self-hosted nekih 2X jevtinije.... Treba platiti i manpower, plus housing, naravno, ali i dalje se isplati na nekim projektima. Vodi racuna da je ovo cena za US-East, koji je najjevtiniji, za npr Frankfurt ili Paris izadje jos skuplje.

To sto ti navodis da mozes da uzmes 16xCPU i 16GB RAM za 50 EUR mesecno je vec JAKO jevtino - i zivo me zanima kakav SLA imas za to, kakav networking.... Takodje, ove cene za AWS su za shared hardware, taj tvoj VPS je verovatno isto - i to, ne bi me cudilo, u jos gorem stanju. Moj racun za virtuelizaciju je bez oversubscription-a na CPU-u, sa njim stvari budu jos povoljnije.
[ bojan_bozovic @ 03.12.2019. 10:31 ] @
OVH: Uptime 99.95%, 1 jezgro, 2Gb RAM, 100Mbps shared link, 3 eur mesecno. https://www.ovh.ie/vps/
1&1: Uptime 99.99%, 1 jezgro, 512Mb RAM, 100Mbps shared link, 2 usd mesecno. https://www.ionos.com/servers/vps

To je nesto najjeftinije sto moze da se nadje, ali meni ne treba vise od 100Mbps shared. AWS je mnogo skup, a nekakav cloud - OpenShift ili Heroku - to mi ne radi posao, bas mi treba VPS - ne zelim imam ogranicenja u izboru jezika za backend koji cu koristiti. Sutra mi se moze cefnuti da instaliram Tomcat ili Mono na Apache, i lepo je znati da mogu.
[ nkrgovic @ 03.12.2019. 11:46 ] @
Imas resenja od oVirt do VM Ware, neka su i besplatna, dobijes klasican Linux radis sa njim sta hoces... ;) Ne ulazim u pricu sta i kako, ali moja cena ukljucuje server sa 5x9xNDB servisom i takodje 4x1.9TB NVMe , ja tu kroz oVirt dignem i gluter, dobije "hyperconverged" sistem sa dosta brzim storage-om....

Jednostavno, imas ljude kojima treba par gigabitni hosting, sa brzim storage-om, za neki web projekat, imas ih mnogo vise nego sto mozes da zamislis. Dodaj tu da na ovo upakujes i ceo back office, i opa.... ;)
[ Zlatni_bg @ 19.12.2019. 21:03 ] @
Moze i Heroku svasta da instalira od "addona" ako se poigras malo s tim. A mozes i da koristis vise servera za razlicite servise koji ti trebaju. Problem na koji ja nailazim kod Herokua su DB. Samo pgsql je nekako "nativno" podrzan, mada moze i MariaDB da radi, MSSQL nisam isprobavao, mada je to cimanje bilo gde...

Inace, stigao 3950X kod nas, 950EUR :( Da se ne lazemo, za 16c/32t sa do sada najvecim 4.7GHz turbom i 3.5GHz standardnim klokom, nije da ne treba toliko da kosta, ali sam se nadao da ce biti malo jeftiniji, s obzirom da je TR 2950X oko 115k, identicna im je cena. Samo... nekako nisam mislio da ce biti skoro 3x skuplji od 3700X.

Jack of all trades, bukvalno.
[ Branimir Maksimovic @ 19.12.2019. 22:26 ] @
Cene 3950x su takve zato sto ima malo semplova. Dobro je ako uopste mozes da ga nadjes...
[ Branimir Maksimovic @ 08.02.2020. 07:23 ] @
https://www.phoronix.com/scan....x-threadripper-linux&num=1

Citat:

If you are looking for the absolute best single-socket workstation performance for Linux, there has already been the Threadripper 3970X
that easily outperforms the likes of the Core i9 10980XE as Intel's top-end HEDT product, but now the Threadripper 3990X is shipping.
The Threadripper 3990X is AMD's first 64-core / 128-thread desktop/workstation processor and will love your multi-threaded workloads
from code compilation to content creation. As shown in our benchmarks, this single CPU is indeed faster than $20k worth of Intel Xeon Platinum CPUs.
[ Branimir Maksimovic @ 06.03.2020. 06:31 ] @
Citat:
AMD Wins El Capitan: EPYC Genoa and Radeon Instinct to Power Two-Exaflop DOE Supercomputer


https://www.tomshardware.com/n...-two-exaflop-doe-supercomputer
[ Branimir Maksimovic @ 16.05.2020. 13:46 ] @
AMD izgleda poceo kao Intel, stare ploce nece moci sa Zen3 ;)
Ne vidim nijedan smislen razlog za to.
https://www.pcgamer.com/amd-ry...n-3-motherboard-compatibility/
[ ademare @ 16.05.2020. 14:52 ] @
Dal je poceo videcemo .

Za sada je bio po tom pitanju darezljiviji nego Intel ikada . ZEN , ZEN + , ZEN 2 , APU A9XXX , Athlon 200 , Athlon 3000 , sve na istu plocu . Malo li je ?

Za to vreme Intel nedozvoljava vise od dve serije , Generacije samo u njihovoj masti , jer je u sustini 6-9 jedna ista generacija ukljucujuci i " novu " 10 !

Cak i kada je isti socket mora nova ploca kod Intela ! Znaci jedna ploca za 6 i 7 , pa isti socket ali mora nova za 8 i 9 ! Sada novi socket za skoro iste procesore ? Cak nema ni PCI-E 4 pa da kaze mora novo .

Ocigledno da staro vreme kada je jedan Nvidia cipset prodavan 5-6 godina , i od losih procesora tipa Phenom pravio jos losije jer nije podrzavao sve funkcije procesora je davno proslo vreme .

Ako zeli da ostane na vrhu , AMD mora da osvezava i cipsetove .
[ Branimir Maksimovic @ 16.05.2020. 15:07 ] @
"Ako zeli da ostane na vrhu , AMD mora da osvezava i cipsetove . "

Ma ne to, nego koji je razlog da ne podrzava starije AM4 ploce? Mislim DDR5 je tu iza ugla, a kupiti opet DDR4 plocu da bi trajala godinu
dana malo je....
[ ademare @ 16.05.2020. 16:24 ] @
AMD mora da vodi racuna i o proizvodjacima ploca i o sebi. Ko je kupio seriju 3XX ili 4XX , bio je namiren 3 tj. 2 godine .

Kada bi serija cipsetova 3xx ili 4xx bila aktuelna 10 godina , niko ne bi kupovao nove ploce !
[ Branimir Maksimovic @ 16.05.2020. 16:31 ] @
Iskren odgovor :P
To i ja mislim, jednostavno ako kupis plocu jednom pa teras 3-5 godina nije dobro po proizvodjace ploca :P
[ Branimir Maksimovic @ 19.05.2020. 22:07 ] @
Ahahhahahahhahah
https://www.anandtech.com/show...-on-b450-and-x470-motherboards
Citat:

n a surprising twist, AMD has today announced that it intends to enable Ryzen 4000 and Zen 3 support on its older B450 and X470 Motherboards. This is going to be a ‘promise now, figure out the details later’ arrangement, but this should enable most (if not all) users running 400 series AMD motherboards to upgrade to the Zen 3 processors set to be unveiled later this year.


To znaci da je neko u AMD-u ipak zakljucio da je to AMD a ne Intel :P

[ bigvlada @ 19.06.2020. 15:03 ] @
Rajzen 4500U radi bez hladnjaka.

https://twitter.com/i/web/status/1272087302475526145
[ bigvlada @ 13.07.2020. 08:36 ] @
Ako je ovo tačno, Intelovu HEDT ponudu čekaju veoma teška vremena. Tredriper sa 8 memorijskih kanala, 128 pci-e linija i 2TB memorije.

https://videocardz.com/newz/am...00-final-specifications-leaked
[ ademare @ 13.07.2020. 09:10 ] @
Na tom sajtu videocardz.com na koga se svi ostali pozivaju sve nesto curi

Pro serija nikada nije bila u slobodnoj prodaji , pa nece ni ova . To ide vendorima i ako neko kupuje na veliko za firme .

Druga stvar sto do sada svi procesori Pro a ima ih skoro koliko i obicnih , nikada se nisu bitno razlikovali od obicnih . Jedina razlika je bila integrisan sigurnosni sistem za firme .

Sada ovo ispada velika razlika u odnosu na obicne , pa tek treba videti sta ce biti od toga .
[ nkrgovic @ 13.07.2020. 09:47 ] @
Citat:
ademare: Na tom sajtu videocardz.com na koga se svi ostali pozivaju sve nesto curi ;)

Pro serija nikada nije bila u slobodnoj prodaji , pa nece ni ova . To ide vendorima i ako neko kupuje na veliko za firme .

Druga stvar sto do sada svi procesori Pro a ima ih skoro koliko i obicnih , nikada se nisu bitno razlikovali od obicnih . Jedina razlika je bila integrisan sigurnosni sistem za firme .

Sada ovo ispada velika razlika u odnosu na obicne , pa tek treba videti sta ce biti od toga .

Ja se izvinjavam, kojim vendorima? Ko nudi TR Pro workstations? Mislim koji vendor i za sta su certified? Neironicno me stvarno zanima.
[ ademare @ 13.07.2020. 10:03 ] @
Do sada nisu postojali Pro Thredripper procesori . Ovo su nekakva curenja , najave .

Postojali su obicni desktop i laptop Pro procesori .

https://www.amd.com/en/ryzen-pro

To je otprilike kao sto kod intela postoji Q cipset serija za biznis korisnike . Nema nekakvih razlika osim tih sigurnosnih u odnosu na obicne .
[ nkrgovic @ 13.07.2020. 11:19 ] @
Znaci kao vPro i "management engine", divota. :) Da je open bio bi odusevljen, ovako, meh.... bar za biznis primene.

Ali jeste zanimljivo da se uleti u WS trziste, ako postoje planovi to je bas fino. Ako ima ko to zeli da kupi to je znacajan pomak za AMD.

BTW, moze li da se AMD ekvivalent management engine-a disable-ovati jednostavno? Znaci, encryption yes please, management no, thanks.
[ Space Beer @ 13.07.2020. 12:50 ] @
To je valjda PSP. Ne može
[ nkrgovic @ 13.07.2020. 18:30 ] @
Kod intela moze, ponekad.... ima fora. Zato sam se nadao da ima i za AMD. Za stare AMD procesore (Opteron) je imalo i CoreBoot maticnih ploca, za Zen, na zalost nema....
[ bigvlada @ 14.07.2020. 17:36 ] @
Sada i zvanično.

https://www.anandtech.com/show...orkstation-parts-for-oems-only
[ nkrgovic @ 14.07.2020. 20:27 ] @
Vrh! Sad samo da vidimo za sta ce Lenovo da sertifikuje tu masinu. Ovo je znacajno za AMD.
[ ademare @ 22.07.2020. 18:28 ] @
Danas je AMD predstavio gomilu procesora . 6 desktop obicnih i toliko Pro verzija ZEN 2 APU , plus nekih 6 Athlona , 3+3 .

Ono sto je indikativno , da se radi o jos jednoj seriji samo za OEM ??

Prvo smo imali takvo predstavljanje za Laptopove , pa Pro TR , i sada sve moguce APU ?!

Nova serija, nova Izmisljena i Neubedljiva pricica AMD-a !

Kao eto 80 % APU procesora desktopova , inace zavrsi kod Vendora , pa neka ide sve ? Oce to ali za malo !

Ranije nisam hteo da iznosim tu procenu , ali sada je ocigledno da AMD ima problema !

Svi laptopovi su najavljivani najkasnije za Mart ove godine , do sada , ne kod nas , vec na zapadnom trzistu , retko ima sta da se kupi . Vendori nisu zainteresovani ?

Nece biti , jer od tih istih Vendora se nudi gomila Zen + modela , sada nisu zainteresovani za mnogo bolje po istoj ceni ZEN 2 ?

Ocigledno da AMD nije u stanju da isporuci procesore ! Jedan model negde u aprilu H serija , par modela svih ostalih do danas ?

Ajde ovi TR su PRO , to uvek i ide vendorima . Ali ovo danas je katastrofa . Prica da 80 % dektop APU-a ide Vendorima je prica za malji deca . I kad bi u nekom ludilu bilo tako zavisi sta oni podrazumevaju pod 80 %. Pro modeli idu to je vec 50 % modela . Komada ? Za malo .

Znaci i kad bi bilo tako , a nije zasto bi se oni odrekli 20 % ? Toliko im ide dobro da to mogu da bace u vodu ?

Kada se podvuce crta nad svim vidi se da nista Nemaju ! Nema laptopova , nema PRO TR , Lenovo tek smislja model ? Nema ni APU-a , gde su u prodavnicama ti silni Vendori . Pa opet nema ?!
[ nkrgovic @ 22.07.2020. 18:41 ] @
Kako nema laptopova? Imas Lenovo ThinkPad X13 sa AMD-om, to je njihova najbolja biznis serija, plus sto je to jedini X13 sa 32GB RAM-a, i7 najnovije generacije podrzava samo do 16GB. Lenovo X13 je VRLO ozbiljna masina - skupa, ali vrhunska. Imas sad AMD i u biznis klasi HP-a i Dell-a.... AMD gura fino, bas bas fino.
[ ademare @ 22.07.2020. 19:18 ] @
U poredjenju sa Zen + tako i pise ima nekoliko modela . Da dodam u nekoliko radnji .

Nije to tesko proveriti . Postoje sajtovi tipa https://geizhals.eu . koji prikazuju ponudu po prodavnicama , dosta ozbiljnije nego sto to rade nasi sajtovi , koji godinama vrte nepostojece proizvode .

Evo da vidimo R3 129 modela . Koliko je od njih ZEN 2 i u koliko prodavnica ?

Rekorder za Zen + je HP 255 3200U u 66 prodavnica !

Posle njega je isto HP 255 sa novim modelom 3250U isto Zen + u 32 prodavnice . ITD.

ZEN 2 rekorder je HP envy deli 9. i 10. mesto sa 20 prodavnica ! Prilicno , odlicno vodi ZEN 2 ?

Ajde da vidimo R5 . To je veca nisa . Ukupno 416 modela .

Huawei Matebook 91 prodavnica , Lenovo Thinkpad 79 , Lenovo V15 75 itd. Sve Zen +

Da vidimo ZEN 2 . Lenovo Thinkpad na 8. mestu sa 55 prodavnica . Prilicno ujednaceno i neizvesno ?
[ nkrgovic @ 22.07.2020. 20:29 ] @
OK, ne znam koliko ima po prodavnicama, ali moras da shvatis da npr. ThinkPad X serija nije nesto sto se kupuje u radnji. Ti modeli su 20-30% skuplji od consumer modela, obicno se kupuju na kolicinu i uz popust, direktno od vecih partnera. Primer, ovaj X13:

https://www.bechtle.com/at-en/...md-r5-16-256gb-top--4461671--p

Ne znam koliko Bechtle ima retail radnji ni da li ih uopste ima, ali ovi sa kojima sam ja radio u Nemackoj su svi kupovali preko njih. Rade prodaju za pravna lica. Ovo je Ryzen 5 PRO 4650U, druge modele nemaju - ali ne znaci da ih ne mozes dobiti, nasa nabavka je imala nekog lika koga su zvali, po imenu. I nismo bili jedini....

Veruj, prodavnice su nebitne za ovakve modele.
[ ademare @ 22.07.2020. 21:34 ] @
Sto se tice tih nekih serija koje se ne prodaju po prodavnicama , tu ipak moze se reci Kajmak skida Vendor u ovom slucaju Lenovo , a ne AMD .

AMD prodaje Vendorima na primer R3 ili R5 procesore za laptopove na veliko , i pogode neku cenu . Toliko komada za toliko $ . Ta racunica je nama nepoznata .

E sad dal ce Vendor u ovom slucaju Lenovo taj procesor koji je platio za x$ da stavi u Laptop od Kartona pa da ga prodaje za 300$ ili od Zlata pa da ga prodaje za 3.000 $ , oni su AMD-u dali neku cenu po komadu koja ne zavisi u sta ce ga oni stavljati .

Cinjenica je da kod nas na primer Nema nijedan Laptop sa AMD R serije 4XXX . Znaci 4 meseca nista . Kao da je zabranjen uvoz i prodaja

Kada je bila serija 3XXX nije bilo kasnjenja 4 meseca , mada ce uskoro serija 4XXX kod nas kasniti i 5 meseci .

Kod nas na primer u prodavnice Intel Ice Lake nije stigao ni komad . Ima u zadnje vreme nesto Comet Lake , laptopova i to je to . A zna se da je Ice Lake nastancovana jedna kolicina i fajront . Da je Intel mogao Ice Lake da pravi u velikoj seriji bilo bi ih i kod nas .

Sad ne znaci da AMD 4XXX nece stici , ali kasni previse sto po analogiji sa drugim proizvodima vec pomenutim Ice Lake , koji nikada nije stigao i 3XXX AMD koga je bilo brzo i mnogo , vidi se da problemi postoje .
[ Miroslav Cvejić @ 22.07.2020. 22:00 ] @
Izgleda uvoznici slušaju savete sa foruma za nabavku.
"još nije vreme za kupovinu, sačekaj sledeću generaciju"
[ nkrgovic @ 23.07.2020. 09:25 ] @
Citat:
ademare:
Cinjenica je da kod nas na primer Nema nijedan Laptop sa AMD R serije 4XXX . Znaci 4 meseca nista . Kao da je zabranjen uvoz i prodaja ;)

Kada je bila serija 3XXX nije bilo kasnjenja 4 meseca , mada ce uskoro serija 4XXX kod nas kasniti i 5 meseci .

kod nas na primer Nema nijedan Laptop sa AMD R serije 4XXX - u maloprodaji.

Da si pravno lice mogao bi da pozoves nekog od ovlascenih partnera i narucis da ti uvezu. Realno, ThinkPad X13 (uvatio sam se za njega, jer je odlican model) se dosta kupuje tako i sa intel-om, jos i pre AMD modela. Ako se nesto uveze, uveze se neka X configuracija, a vecina trazi BTO masine, pa ih cekaju. Pozoves Milana, kazes, hocu ThinkPad X13, sa AMD 4650U sa 32GB RAM-a i sa 512GB NVMe. On ti da cenu za koliko ti komada treba, ti platis nesto avansno (ili ne, zavisi sa kim radis, koliko se znate....) - i stigne ti za par nedelja. (Igrom slucaja u jednom od Lenovo partnera radi neko ko se zove Milan i koga bi ja zvao, ali svako ima svog "Milana" - ili ako ga nema, lako ga dobije - samo pozoves partnera. Jedina razlika je, ako prvi put narucujes i mala si firma mozda platis 100% avansno).
[ ademare @ 23.07.2020. 11:57 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić:
Izgleda uvoznici slušaju savete sa foruma za nabavku.
"još nije vreme za kupovinu, sačekaj sledeću generaciju"


Dobar stos

U stvari je zacarani krug . Masovno se savetuje kupcima , nije vreme za kupovinu , a prodavci prvo moraju da rasprodaju stare lagere

Naravno i ovo drugo je sala . Nas narod je poznat da ne voli da slusa savete . Pa pitanja hteo sam da kupim XY se postavljaju u cilju potvrde . Da se neko javi i kaze kupuj to je super . Kad neko napise ovaj Y je bolji ili cekaj , kupac u najboljem slucaju kupi nesto 3.

A najcesce pita dalje , dok mu neko ne potvrdi onu njegovu prvu zelju . Na primer 9 ljudi mu kaze i u RL ne samo forumski nemoj to , 10. mu kaze kupuj i on kupuje svoju neku zelju , a ako ne valja posle Kriv je onaj sto je preporucio
[ mjanjic @ 23.07.2020. 13:14 ] @
Najbolja mi je scena iz jedne radnje, ne znam šta sam kupovao, mislim da je bio dodatni SSD 240MB, drugi prodavac pokazuje kupcu laptop, i loži ga "ima 4GB rama, imate čak 500GB disk ako vam treba za fotografije, video, igrice sad zauzimaju po nekoliko desetina gigabajta", a laptop ima integrisanu Intel grafiku, ne može da pokrene ništa što zahteva ozbiljniji 3D, a tek priča o 500GB disku na kome se Win10 podiže 10 minuta (računam dok postane "usable", tj. da opterećenje procesora padne ispod 10%, a to je kad on "proveri" šta sve treba da se ažurira i sl.).
[ bigvlada @ 26.07.2020. 09:30 ] @
Ova histerija na internetu oko toga što će OEM-i prvi dobiti čipove, što je podržan samo PCI-E 3.0 i što će za grafiku biti odvojen samo jedan PCI-E x8 slot je stvarno komična. No dobro, milenijalci su poznati po tome da lupaju nogom o pod i zadržavaju dah ako ne dobiju ono što hoće iste nanosekunde.

Ovo su procesori za kancelarijske mašine i za tržište kome su namenjeni su odličan izbor. Desktop DIY tržište će dobiti svoje primerke kasnije.


" However, AMD has confirmed that a DIY-focused 4000 G-series APU part will be available in the near future - specifications for it have not been announced. "

https://www.forbes.com/sites/a...t-theres-a-catch/#5fe3671f433c



[ ademare @ 26.07.2020. 12:02 ] @
Naravno da ce doci kasnije . Isto je tako bilo i sa APU serije A -9XXX . Prvo su isli za OEM , s tim da ovih jos nema , nijedan OEM to ne nudi i nece sigurno do jeseni . Prosli put su stigli u prodaju iduce godine .

Mozda tako bude i ovog puta , jer AMD nije trenutno ni previse zainteresovan da konkurise sam sebi !

Ovo sto se tice ogranicenja , tako je uvek sa APU procesorima ! I ovi sto se prodaju sada 3XXX G imaju ista ta ogranicenja , sto se tice linija za PCI-e itd .

Medjutim za razliku od predhodnih serija ovo je pre svega Mobilni procesor koji ce biti i u desktop verziji .

Sasvim se razlikuje od obicnih ZEN 2 procesora koji imaju jezgra u cipletima , SOC deo posebno . Ovde imamo monolit izdanje , sve u jednom tako da je komplikovanije postici da svaki primerak radi , skartovi ce u kontejner , a sada imamo skartove u prodaji tipa Ryzen 3 3100 .

U svakom slucaju ostaje konstatacija da sa njima AMD ima problema , da li je to do njih , do TSMC-a ili neceg treceg , sada je tesko reci .

Na primer Intel je poceo da isporucuje Vendorima Tiger Lake jos u maju , ali nije predstavljao procesor i nece dok sve ne bude spremno za prodavnice negde u 3 kvartalu !

AMD je najavio prodaju za mart , a i danas to ide nedovoljna kolicina i raznovrsnost laptopova .
[ Zlatni_bg @ 26.07.2020. 13:25 ] @
Ima 4000 serija AMD laptopova u Srbiji, nije da nema.

https://gigatron.rs/novosti/le...cunari-sa-amd-ryzen-4000-13193

Mana - samo certnaestice i neki VA paneli, ne verujem da za ovu cenu nisu mogli IPS da ubace.
[ nkrgovic @ 26.07.2020. 13:55 ] @
Ideapad su consumer masine, ako te zanima ozbiljan laptop trazis ThinkPad - ali za duplo vece pare.
[ mjanjic @ 26.07.2020. 14:10 ] @
Naravno da su mogli, verovatno i postoje takve varijante u inostranstvu, ali naši uvoze samo ono što tamo mogu da kupe za polovine cene za koju prodaju ovde.
Setimo se Dell XPS modela, koji u SAD startuju sa cenom od 700$ i uključuju IPS ekran, a u Evropi nema ništa ispod 1000€ i početni model nema IPS, bar je tako bilo pre nekih 4-5 godina.

Za ove Lenovo modele kod G-a, ovaj se čini OK, nije mnogo skuplji, a ima bar 16GB rama: https://gigatron.rs/laptop-rac...41ghz-14-512gb-ssd-16gb-367806
Međutim, 8-core CPU, ali bez HT-a, dok je 4800U praktično isti CPU, samo ima HT...
[ ademare @ 26.07.2020. 16:06 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Ima 4000 serija AMD laptopova u Srbiji, nije da nema.

https://gigatron.rs/novosti/le...cunari-sa-amd-ryzen-4000-13193

Mana - samo certnaestice i neki VA paneli, ne verujem da za ovu cenu nisu mogli IPS da ubace.


Ima . Ali zar ne vidis da sam ja tog dana napisao da nema ?

Znaci istog dana oni pod Novost pisu da imaju nekoliko modela ? Taj dan ubacili u ponudu !

Inace biju cene , a izbor nikakav . Ovi se ko zna koliko dana cekaju ili su stigle Simbolicne kolicine .

I dalje ostaje konstatacija da je u EU , izbor mali i ogranicen . Ne ocekuje niko da bude urnebes , vec da bude izbor i kolicina modela bar kao za serije 3XXX . Nista vise .

Cena takodje ! Zameni se procesor i ide cena u Nebo ? To nece tako ici jer AMD tek treba da se dokaze na laptop trzistu . Ne rade tako ni na desktopu , vec uvek idu na nizu cenu od Intela .

Zato izmedju ostalog i nece da pustaju desktop , da se ne bi videla vrednost procesora ! Jer R3 sa 4 jezga bi bio oko 100 Eur ! R5 sa 6 oko 200 itd . Ne moze takav osnovni laptop da ide na 800-900 Eur .
[ Zlatni_bg @ 27.07.2020. 10:07 ] @
Nista bolje nije ni sa 10th gen intel laptopovima, cene su bukvalno per-core iste, samo sto mislim da nemamo i9 laptopove i osmojezgarne modele u ponudi u SRB. Kazem ja da je laptop trziste trenutno u q :)

Thinkpade nisam gledao uglavnom, bacim pogled na XPS ali nikad nije povoljan kod nas, mene vise interesuju HP Proobookovi i Swift 5, koji su do skoro isli (bar prvi) ispod 100k dinara, bilo je i za 80, sad nema bez 6 cifara i kajmaka preko...
[ Branimir Maksimovic @ 09.08.2020. 14:27 ] @
Ne znam dal da otvaram novu temu: https://www.tomshardware.com/a...ybrid-computing-implementation

Citat:

As spotted by patent sleuth @Underfox3, AMD has field a patent for a technique that speeds the transfer of threads between high-performance cores and smaller low-performance cores in a big.LITTLE-esque hybrid computing architecture. As with all patent filings, this doesn't assure that AMD will bring a hybrid computing device to market, but it certainly shows the company is busy researching hybrid architectures.
[ ademare @ 09.08.2020. 15:13 ] @
Sta ce ti tema za ovo ?

Ovo je samo " zalog za buducnost " . Ako nekada zatreba i bude AMD napravio tako nesto , eto ima patent . A ne da ga neko tuzi da je ukrao njihovu ideju .

Konstatacija iz teksta da je AMD , Zauzet radom na ovakvom proizvodu je necije Trabunjanje . Zamisli ceo AMD radi ovo , pa je zauzet ? Odredjeno je nekoliko ljudi pa ako nesto od toga bude O.K. ako ne bude onda opet O.K.