[ dr. Christian Troy @ 08.11.2018. 19:15 ] @
Dobro veče svima

Na starom monitoru se nalaze fleke ili ko zna šta (ne znam terminološki naziv)




Molim znalce da mi odgovore zbog čeka su nastale "fleke" kao i da li mogu da se uklone.
[ megapyxeltoda @ 10.11.2018. 17:19 ] @
Ako nisu ogrebotine/fizicke fleke-ako se samo vidi na ekranu a siguran si da nije prasiona nekako dosla ispod stakla...Onbda je graficka kartica na izdisaju..Uglavnom sve anomalije/artefakti-sarene tackice, crtice kockice i sl, ekran u raznim/cudnim bojama uglavnom impliciraju na graficku kojoj nesto fali..tj. koja riknjava...
[ dr. Christian Troy @ 10.11.2018. 19:14 ] @
Hvala Vam na odgovoru. Sigurno nije grafička kartica. U isto kućište sam uključio stari monitor (koji je na slici) te nalaze se fleke dok na novom monitoru nema tih fleka.

Saznao sam mogući način oštećenja: udarci pesnicom; bacanje na pod; udarci palicom.
[ gilopile @ 10.11.2018. 19:54 ] @
Nema ni govora da je problem graficka kartica. Ni pod razno ovakve anomalije se ne mogu dobiti.
Problem lezi u samom panelu, fizicki je ostecen. Veliki pritisak na tom delu i pikseli otkazali...
Probqaj na drugom monitoru/ TV-u i videces da je sve ok.
[ calexx @ 10.11.2018. 20:06 ] @
Citat:
dr. Christian Troy:Saznao sam mogući način oštećenja: udarci pesnicom; bacanje na pod; udarci palicom.
Pa to je uobičajen način upotrebe monitora, čudno što su se pojavila oštećenja. ;)
[ gilopile @ 10.11.2018. 20:12 ] @
Slab je taj baja sto ga je sutirao i pesnicio. Da ga posteno sutnes, nebi taj majci vise nista prikazao na panelu, samo bi se razlio...
[ dr. Christian Troy @ 10.11.2018. 21:25 ] @
@gilopile
Bome jeste. Badža koji ga je pesničino nije dobro uradio posao.

Probao sam na drugom monitoru i sve je OK. Nema fleka.
[ fangorn @ 10.11.2018. 22:24 ] @
Meni su se slicne takve fleke pojavile na starom lcd monitoru od 17''.
Niko ga nije udarao samo je stajao iskljucen vise od godinu dana,
kad sam ga ukljucio video sam te fleke oko svih ivica.
[ mrkabrka @ 11.11.2018. 18:06 ] @
LCD Monitor?
[ Binary Mind @ 11.11.2018. 18:13 ] @
@mrkabrka

Jeste. LG Flatron 1730S...

@fangorn

Bogami ovaj jeste udaran jer ima oštećenja "u sred srede"...

[ mrkabrka @ 11.11.2018. 20:10 ] @
Ovako deluje sa slike kao CRT...
[ Binary Mind @ 11.11.2018. 20:42 ] @
Takva je persperktiva... Inače je displej prs'o... Nije isplativo popravljati takav monitor.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 12.11.2018. u 17:23 GMT+1]
[ gilopile @ 11.11.2018. 20:56 ] @
Isplativo je, jer sada ima po servisima gomile takvih monitora koji zauzimaju mesto i za parsto kinti kupis panel koji je izvadjen iz monitora sa crknutom elektronikom.. Ja sam imao jedno 5, 6 komada, sve podavao, ugradjivao za dz. Uglavnom su dosta standardni sto se tice pasovanja.

Samo je pitanje da li i dalje zelis da gledas u kocku 17`. Ali sikreno, itekako upotrebljiv. Dugo sam koristio takav za 2. monitor. Uglavnom kada sam radio sa cubase, pa uvek fali prostora ili sibnem skype, viber i sta god na drugi, a na prvom radim. :) Ili za neki rezervni kompic...uvek treba imati i XP i stariju plocu sa serial/paralel portovima, zatreba za razna flesovanja, jer ubogi win7/10 znaju dosta da baguju, pogotovo sa hyperterminal-om i sl. Hiljadu puta sam izgubio sate i sate i onda probam na XP i sve prodje oko flesovanja telefona, programiranje eproma....
[ Binary Mind @ 12.11.2018. 16:22 ] @
To stoji, ali je pitanje u kakvom su stanju s'obzirom da su ti polovni monitori isto stari k'o biblija a shodno tome i delovi mogu da crknu dok si rek'o keks. Skoro sam popravljao neki sličan stari Samsung jer mi je trebao za neku test mašinu, sa isto tako starim delovima. U suštini nije mi ni bio potreban jer imam KVM switch, ali više volim bez KVM switch-a ako može...
[ dragancesu @ 23.11.2018. 12:18 ] @
Da ne otvaram novu temu, imam problem sa monitorom

Jednom se pomerila slika otprilike 2cm udesno, sa kontrolama mogu da je vratim oko 1cm i ostaje crno sa leve strane.
Ima li neko predstavu sta moze da bude, monitor je ASUS 19" star 7-8 godina, slika je i dalje odlicna
Dobio sam savet da nema smisla jer su polovni jeftini, a ni novi nisu skupi...

Za sada mi se ne kupuje monitor, slika je dobra pa moze još da posluži
[ SASA M. @ 23.11.2018. 16:31 ] @
ne znam sta su tvoja ocekivanja, hoces sam da probas da popravish ili da ga nosish kod nekog majstora, ili si samo znatizeljan sta mu je? u principu trebalo bi da postoje elementi za dodatnu regulaciju unutar monitora, ako predpostavimo da je rezolucja, osvezavanje sa pc-ja korektno.

posle toliko godina, moguce je da je doslo do promene vrednosti nekih elemenata, najcesce to budu kondenzatori, usled toga mogu naponi da budu poremeceni. napishi bar model monitora, nije valjda to tako tesko. da se vidi da li moze da se nadje shema. ako su komande za podesavanje analogne, verovatno je onda lakse da se problem sredi jer obicno takvi imaju trimere za grubu regulaciju. pa je njihovim podesavanjem moguce relativno lako ponovo podesiti, naravno ako su ostali parametri potrebni za rad korektni.

[ dragancesu @ 26.11.2018. 11:45 ] @
Monitor je VW198S

Da ga popravljam ne znam
Pitao sam neke "majstore" pošto sam dobio odgovor da ne vredi
Hteo bi da znam šta može biti, na osnovu toga ćete reći cenu, pa da vidim da li da tražim masjtora


[ ademare @ 26.11.2018. 14:15 ] @
Po meni se to isplati , samo ko zna sam da popravi .

Mozes i sam da ocenis na osnovu vrednosti , takvog polovnog ispravnog koja je koliko ? 20-25 Eur max . Ako je popravka neka sitnica , pa majstor trazi pola od sume , po meni se opet ne isplati . Nece to majstor da uzme u ruke bez 10 Eur, popravku da ne pominjem .
[ zeoN_Rider @ 26.11.2018. 14:32 ] @
U današnje vreme kada postoje čekovi na odloženo bolje je pazariti nov taj je odavno svoje otpev'o.

Ne vidim potrebu da sve treba popravljati ili smo takav narod.
[ dragancesu @ 27.11.2018. 17:35 ] @
Hvala na odgovorima
[ Zoran 021 @ 30.05.2020. 17:03 ] @
Imam problem sa GeForce GT770 ,naime na win10 mi je promenio rezoluciju i ne mogu nikako da vratim na staru. Pre ovoga mi se dešavalo kao da mi se sam otkači napajanje monitora sa samog priključka. Na Linux Mint mi normalno radi grafička.
[ ademare @ 30.05.2020. 19:12 ] @
Ovo je verovatno pogresna tema za ovo pitanje .

Posto na Linuxu radi dobro nije u pitanju hardverski kvar , pa pitanje nije za ovu temu vec je verovatno do windows drajvera ili nesto slicno pa je za tu temu .

Pokusaj iz Nvidia control panela da promenis rezoluciju . Ako ne uspes pokusaj sa deinstall drajvera , pa ponovo install drajvera za win10 .

Postavi pitanje u toj pravoj temi , mozda dobijes bolji odgovor od ovoga .