[ boro62promaja @ 17.11.2018. 06:29 ] @
Negdje na nasem forumu je vec bilo rijeci o tome ali ne mogu da nadjem taj post.
Naime, solarni panel je 100W/12V (bez opterecenja, napon je 18.2V). Prodavac je uvjeravao mog drugara koji je kupio panel da bi njime punio olovni auto akumulator, da panel mora biti pod opterecenjem tj. da ne valja ako panel bude izlozen suncu a da njegovom izlazu nema potrosaca i to na nacin da se prvo spoji minus panela na akumulator tj. regulator punjenja pa tek onda plus izlaz panela.
Koliko sve to ima smisla (po meni nema bas nekog) ?
Pozdrav, BP
[ DSL @ 17.11.2018. 07:19 ] @
Kupis ti tako nov panel i doneses ga kuci i otvoris kutiju, pa on onda zamotan u crnu foliju i ti je odmotavas i svetlo padne na silikon i pufff.. crče panel.
I uzmes sledeci....i puffff..i on.

Ne razumem se u panele ali bas nikako ali nekako ne vidim tu industrijsku logiku u startu.
Morali bi bar doci sa navezanim opterećenjem.

Imas li neki datasheet za te panele?
[ boro62promaja @ 17.11.2018. 15:49 ] @
I ja tako rezonujem.
Na poledjini panela su podaci:
Flexi Solar Pannel polycristal,
19.2V/100W (u proslom postu sam greskom napisao 18.2V)
Ip(max)=5.2A
Isci=6.1A (ovo ne znam sta mu ga dodje)
Mjerio sam mu danas oko 15 sati (bilo je fino suncano ali sunce je bilo dosta nisko) struju kratkog spoja i bila je 3.3A.
[ zica49 @ 17.11.2018. 15:52 ] @
Citat:
boro62promaja:
Prodavac je uvjeravao mog drugara koji je kupio panel da bi njime punio olovni auto akumulator, da panel mora biti pod opterecenjem tj. da ne valja ako panel bude izlozen suncu a da njegovom izlazu nema potrosaca i to na nacin da se prvo spoji minus panela na akumulator tj. regulator punjenja pa tek onda plus izlaz panela.
Koliko sve to ima smisla (po meni nema bas nekog) ?
Pozdrav, BP


Prodvac napricao poprilicno besmislica.
Solarni panel smije ostati osdpojen od kola pri najJajcem suncu i napon koji taj navedeni moze dostici je cca 20-21V.
To je daleko ispod granice da moze nastat bilo kakava steta.
Solarni panel je jedini strujni izvor dok su svi drugi naponski. Panel se moze spojiti bez icega da napuni akumulator nije bitno sta se veze prvo plus ili minus.
Treba biti pod nadzorom dok se puni i kad dosegne granicu napunjenosti obavezo ga odspojiti.
Kao i svaki drugi punjac od kolicine svjetla zavisi broj sati.

To je ono "partizansko rjesenje za nedaj boze".
Za tridesetak dolara se kupi solidam MPPT kontrroler i ne briga se briga.
[ boro62promaja @ 17.11.2018. 16:02 ] @
Kupio je on i MPPT regulator, zaliven i vodonepropustan (sve to ide na barku) ali ga je prodavac isprepadao a ja nisam bas htio da izigravam dezurnu pamet pa rekoh da priupitam...