[ Nikolinolo @ 28.11.2018. 13:39 ] @
Pozdrav. Imam jedan problem i ne znam bas koga da pitam za savet. Pre nekog vremena mi se iznenada iskljucio komp i kad sam ga otvorio video sam da je nagorela zuta zica na 4-pin za cpu. Nisam toliko upucen u elektroniku (student ekonomije) ali sam se dosetio da otvorim napajanje i video da je nesto pocurelo iz kondenzatora.
http://prntscr.com/lo2e0p (nisam mogao da se snadjem kako da stavim sliku)
Zamenio sam konektor novim, ono isekao zice i klemama povezao. Medjutim u poslednje vreme primetim da zice zute boje prelaze u braon i zabrinuo se.
Da li bi neko mogao da mi pomogne?
[ vucko47 @ 28.11.2018. 13:50 ] @
Nije tu nista procuralo iz kondenzatora, to je lepak verovatno. Koja ploca i koji cpu je u pitanju? Jesi li oc procesor?
Probaj sa nekim malo kvalitetnijim napajanjem.
[ Nikolinolo @ 28.11.2018. 13:56 ] @
Komp je poprilicno star. Am2 sa ddr2. Procesor je athlon 64 x2 6000 a maticna neka foxcon ali skoro sam guglao i video da podrzava ovaj cpu. Misleo sam ako moze malo da se "pokrpi" dok skupim para za nov
[ vucko47 @ 28.11.2018. 14:09 ] @
Jesi li overklokovao procesor? Probaj da stavis neko "normalno" napajanje ako imas.
[ Nikolinolo @ 28.11.2018. 14:19 ] @
Nista od nista. Sve je na stock. A napajanje je neko industrial od kao 500w, ali trebalo bi da bude dovoljno. Gledao sam po netu da vidim koji napon bi trebao za ove komponente i ispada oko pola onoga sto pise na deklaraciji napajanja. Gledao sam na vise sajtova sa onim psu calculatorom i odstupanja su mizarna
Jeste kinesko ali bi trebalo da bude dovoljno :)
[ vucko47 @ 28.11.2018. 14:26 ] @
Premeri napon izmedju zute i crne zice dok je racunar u radu. Optereti malo procesor. Mozes meriti na molex konektoru.
Premeri dok je racunar ukljucen i nista ne radis na njemu pa onda opet kada ga malo opteretis.
[ ademare @ 28.11.2018. 16:24 ] @
Ne mogu da razumem sledece . Nije pokretac teme jedini , vec takvih ljudi ima ogoman broj .

Napajanje je S klasa . To napajanje novo ima 250 wati , moze da pise bilo sta , polovno ko zna koliko . Ploce Foxconn su najlosije ploce , zato se vise i ne prave .

I onda to sve se garnira sa Najjacim procesorom koji postoji ??!!

Znaci uz bedno napajanje i bednu plocu ide bedan procesor ! A ne Najjaci !

Besparica nije opravdanje , jer je taj procesor skuplji od tog napajanja a verovatno i od ploce , tako polovan !

Znaci stavis AM2 64 X2 4000+ , 4200 + od 65 wati TDP i uzivas . Sve kako treba , a komp je sporiji od tog tvog koji puca po savovima 25 % u realnom radu , sto se i ne oseti , za namene koje takav kompjuter moze da odradi , net , filmovi , neka stara igrica itd .
[ Nikolinolo @ 28.11.2018. 16:59 ] @
Ja se izvinjavam ako sam nesto pogresno rekao, ali stvarno nisam toliko upucen u ovu temu, zato sam i postavio pitanje. Kako ja da znam tako nesto, koji sam imao veze sa elektronikom negde 7-8 razred osnovne kad smo pravili takve neke sitne spravice i nikad vise.
Nisam duduk, gledao sam prvo po internetu po forumima ali nisam se snasao i zato sam ovde.
Za napajanje sam pretpostavio, ali opet sam racunao na nekih 350w a za maticnu nisam znao. Meni za tako nesto komp i treba, neki film i malo surf.
A ovo za besparicu, pa izvin'te molim. Komp mi kupili roditelji oko 2007-8 od nadoknade iz stecaja kad su ostali bez posla i tako do danas. Vratili se na selo da cuvaju stoku. A ja sam, druze, student i skoro sam se zaposlio da imam za trosak i naravno da cu da probam da negde i ustedim ako mogu.
Ipak hvala na odgovoru
[ vladd @ 28.11.2018. 17:11 ] @
Nije ademare bas u tom smislu mislio, nije sramota ne biti bogat, vec da, bez obzira na manjak novca, ne rade se kristijanije cudnih usteda i koriscenja jeftinih a neadekvatnih sklopova, koje mogu vecu stetu da naprave.

Sto se mene tice, ja ne znam sta je sve u tom racunaru, i gde bi tu moglo i sta da se poboljsa, ne bi bilo lose nesto da navedes od detalja, a sto se besparice tice, ostavi adresu na PP(kada budes mogao, zbog broja postova), pa cu probati da sakupim nesto delova od racunara koji se ne koriste, ukljucujuci i neko finije napajanje i poslati...naravno u duhu besparice, gratis..

Zbog tebe skromnog i finog, a i zbog roditelja koji su se istegli da naprave coveka od tebe.
[ vucko47 @ 28.11.2018. 17:26 ] @
Znaci, napajanje reseno . Jos samo da ta ploca (tj fetovi na noj) moze da isporuci dovoljno struje za procesor.
[ ademare @ 28.11.2018. 21:03 ] @
Vladd je mnogo bolje razumeo sta sam hteo da kazem . Svakako nista protiv pokretaca teme , jer sam napomenuo da se veliki broj ljudi tako ponasa .

Ja sam razumeo da je procesor naknadno kupljen , obicno tako ljudi rade . Tako sam i ja radio sa mojom AM2 plocom .

Sad ako su tebi roditelji u startu iskesirali 6000+ , svaka njima cast , jer ja za taj procesor onda kada je bio aktuealan nisam imao novca .

Nemam ga ni danas , jer smatram , da je suvise jak za neke ploce koje imam AM2 . Inace ne brini o foxconnu znam jer ja imam bas tu istu , bedu i znam kakva je Nisam kupio zlatnu a ti imas bednu pa se razlikujemo , nego imamo istu .

A procesor sam kupio kod Kineza preko Alija , kacio sam puno puta linkove . Tamo je 4400 + 2,5 US$ znaci oko 250 din , a taj tvoj 13 $ .

Evo 4600 + za 2.7 US$ https://www.aliexpress.com/sto...10615.8148356.6.17075c4bQqwpyY
[ Nikolinolo @ 28.11.2018. 21:51 ] @
Prvo da se izvinim sto sam brecnuo onako. Cekao sam rezultate kolokvijuma i ubrzo kad sam saznao da sam pao procitao sam tvoj post i dodatno mi nabio pritisak.
Nisam bio potpun u vezi kompa. Procesor jesam zamenio ovim pre nesto vise od 4 godine i malo kasnije dodao 2 giga rama. Ali sve jedno, i ako je bio slabiji od ovog sad, jeste solidno placen, tada, jer se imalo odakle.
Nekoliko meseci posle toga zamenio sam napajanje jer je staro bilo slabo i od tad me ovo sluzi.
Dosao sam sa jednostavnim pitanjem, u cilju ako moze neko da mi pomogne da ako je do kondenzatora bolje njega da zamenim nego celo napajanje.
A napravio sam zustru raspravu.
[ Nikolinolo @ 28.11.2018. 22:10 ] @
A za ovo Vladd, ne znam sta da Vam kazem. Malo mi je neprijatno od posle ove, takoreci rasprave i crvenim zbog ovih izliva nervoze od danas. Dosao sam danas ovde na forum samo radi strucnijeg misljenja.
[ vucko47 @ 28.11.2018. 22:19 ] @
Opusteno i javi se coveku kad vec hoce da ti pomogne.
[ gmhans @ 01.12.2018. 23:03 ] @
Citat:
Nikolinolo:
Pre nekog vremena mi se iznenada iskljucio komp i kad sam ga otvorio video sam da je nagorela zuta zica na 4-pin za cpu.

Mislim da je ovde problem. Ako je žica nagorela, to znači da je loš kontakt na njenom konektoru. Proveri taj konektor, ili daj nekom ko se razume, a trebalo bi proveriti i lemove konektora na matičnoj ploči. E kad se to sredi, onda bi moglo da padne i neko bolje napajanje, eventualno...
[ vlada951 @ 02.12.2018. 00:59 ] @
Citat:
Nikolinolo

meni crkla ploca ddr 3 ostalo sve radi i rasprodao ostalo mi ciftekovo napajanje i grafisca i ja kupio komp na K.P za 2500 din i ubacio moje napajanje ciftek modularno od 600w i graficku asus ati 5770 od 1 giga da koristim net dok ne sklopim nov
ostalo mi za nov da kupim procesor i grafiku to ce biti oko mesec dana nemase toliko pa pomalo to nije ni bitno
hocu reci ako ne popravis ili ti neko ne posalje deo i ne sredis za mesec mesec ipo ja cu ti pokloniti ovaj komp moj cim sklopim nov
ja mislim da za oko mesec dana mesec ipo da bog da cu kupiti i procesor i graficku i sklopiti i ako neresis problem saljem ti ovaj
toliko
[ gilopile @ 02.12.2018. 01:52 ] @
Kond. u napajanju je ok, kako i rekose.
Problem je vrlo jednostavan, verovatno losiji kvalitet napajanja i samim tim i konektori su jako losi, a taj CPU nije uopste naivan sto se potrosnje tice i kada saberes, los kontakt + CPU povlaci dosta struje kroz tu granu 12V/ konektor i eto belaja.

Resenje bi bilo zameniti 4pin konektor iz napajanja i dobro ocistiti/sastrugati pinove od garezi 4pin na ploci i to je to. Zamena 4pin na ploci nije bas jednostavna rabota, treba ti minimum 100W lemilica i duvaljka za predgrevanje ploce.
[ vucko47 @ 02.12.2018. 09:43 ] @
Ako vec nema nekog iskustva a i alata bolje da ne razmislja o zameni konektora na ploci. Vladd mu vec obeca napajanje pa neka prvo to proba i vidi kako se ponasa pa
ako bude nekih problema ce da resavamo :)
[ gilopile @ 03.12.2018. 06:40 ] @
Moze da se resi novim 4pin kabliem i da malo sredi taj 4pin na ploci struganjem od paljevine...

Dobijao sam slicne konfiguracije sa istom boljkom, uglavnom slicni Am2 procesori koji trose preko 100W...
Bolje promeniti CPU i koristiti neki max 65W CPU, jer su ovi 6000+ katastrofa koliko struje vuku, a nista bolji nisu od 5200+ kad se malo podigne FSB. Generlno zasatela konfiguracija i isti djavo koji ce cpu biti unutra 2600mhz ili 3000mhz, oba dualkorca su za penziju i tih parsto mhz ne znace nista.

Dace Bog pa ce Vladimir da se obnovi uskoro i imas komp :)
[ vucko47 @ 03.12.2018. 10:01 ] @
Da vidis tek matori xeon dignut na 4.2GHz kad ga poteras, trepere sijalice i kod komsinice
[ Nikolinolo @ 03.12.2018. 12:22 ] @
Hvala svima na savetima. Imao sam malo vise obaveza oko faksa pa se nisam javio. Ali eto da obavestim o trenutnoj situaciji.
Kabal koji napaja cpu sam zamenio, konektore na MP sam ostrugao smirglom, koliko sam vec mogao da pridjem i poslusao Adamareta, nasao slabiji cpu. Nisam uzeo 4000 serije, vec ovaj 5200+, sasvim slucajno kod jednog poznanika i sve lepo radi. A ovaj od 125w, nasao coveka u Nisu, hteo bi da ga uzme za 10e. Sve u svemu lep kraj.
I za ovo sto bi mi posali, hvala svima. Savest mi malo ne da da bas prihvatim, jer znam da ima ljudi koji su u goroj poziciji od mene ali ipak necu da Vas odbijem. Cini mi se da po pravilniku jos neki da treba da sacekam da mogu da posaljem PP, pa se javljam.
Nadam se da cu i ja nekad biti u mogucnosti da pomognem nekom kao sto ste Vi meni.
Hvala jos jednom
[ DSL @ 03.12.2018. 13:07 ] @
Dva saveta:

1. Nije bas prakticno "smirglati" kontakte, jer se u stvari radi o tankim prevlakama elektricno provodljivijih materijala koje smirglanjem brutalno skidas i dalje se desava jos brza erozija nego u pocetku... ako vec moras, poliraj to sa smirglama visoke gradacije.
Postoje i tecnosti koje skidaju korodirane prevlake ali se ređe koriste (kojekakvi blaži rastvori i rastvori fosforaste kiseline).
2. Ovde nas većina ima furdu za koju treba stadion i koju čuvamo upravo za te svrhe, da se nesto popravi, pozajmi, pokloni, preproda... Svi to ljubomorno cuvamo a onda jedva docekamo da nekom damo nesto i oslobodnimo prostor za nesto drugo :-)
Ovde, ako ti neko nudi, slobodno uzimaj. Nije sramota uzimati. Ja sam i poklanjao i uzimao poklone ovde...