[ marre23 @ 07.12.2018. 11:51 ] @
Ekipa,

molila bih vas da vidite excel u privitku.... da li je moguće preko pivot tablice da mi automatski usporedi prošlu i ovu godinu za određeno ime? Koristila bi slicere....
[ Jpeca @ 07.12.2018. 14:52 ] @
Nakon što prevučeš datumsku kolonu u Rows ili Columns sekciju pivot tabele, trebalo bi automatski da ti se pojavi grupisanje po godina i kvartalima. Godine možeš da prebaciš u Columns, a kvartale ostaviš u Rows tako da ćeš imati poređenje po kvartalima, ili kad dalje otvoriš kvartale po mesecima.
(Pošto imaš prazne redove uključeno pojavljuje se posebna kolona < 29/9/17, koju možeš da sakriješ.
Pivot Table Options > Display.
Uključi Display filed captions and filter ...
Iz Column Lables isključi < 29/9
Pa ako ti smete Isključi Display filed captions and filter ...)


Pivot ima mogućnost grupisanja i na 7 dana, ali to kod tebe neće biti dobro, jer neće omogućiti komparaciju između godina
Ako hoćeš po nedeljama dodaj sračunatu kolonu Week (WEEKNUM funkcija) u izvorne podatke i onda nju iskoristi u Pivot
Zbog ispravnog sortiranja ako ti treba ispis week xx, to dodaj kroz Custom Format za to polje pivot tabele.
[ marre23 @ 08.12.2018. 12:51 ] @
Odlično, puno hvala!
[ marre23 @ 10.12.2018. 14:21 ] @
Da li je moguće iz ove zadnje tablice negdje dodati današnji datum pa da mi povlači podatke koji su se dogodili na isti dan prošle godine i ove godine usporedba?

[Ovu poruku je menjao marre23 dana 11.12.2018. u 05:19 GMT+1]
[ Jpeca @ 11.12.2018. 08:50 ] @
Nisam siguran da li te baš interesuje samo današnji dataum ili tekući period - jer su u tabeli nedelje? Uglavnom dajem rešenje za tekuću nedelju (period) a može na isit način i za tekući datum (jednostavniji kriterijum)

1/
U početnu tabelu dodaj još jednu kolonu (F- CurrentPeriod) u kojoj ćeš računati da li se radi o tekućem periodu ili ne. Za tekuću sedmicu može formula:
Code:
=IF(AND(YEAR(A2)=YEAR(TODAY()); WEEKNUM(A2)=WEEKNUM(TODAY()));"Current Period";"History Data")


2/ Izmeni izvorne podatke (Source Data) za pivot tabelu da uključi i ovu novu kolonu.
3/ Dodaj u pivot filter po toj koloni


Napomena: Izmenio sam tvoje podatke da bih dobio tekući period

Druga ideja bi bila da se koristi uslovno formatriranje da u pregledu ostanu svi periodi, a da se samo naglasi tekući period.

[ marre23 @ 11.12.2018. 13:28 ] @
Ne idem mi baš objašnjavanje :(.... u privitku je zapravo što mi treba
[ Jpeca @ 11.12.2018. 14:56 ] @
Suštinski, postupak je vrlo sličan. Potrebno je da u osnovnoj tabeli formiramo uslov pomoću kog ćemo moći da filtriramo pivot tabelu

1/ U slučaju da želiš poređenje od početka godine do zadatog datuma, formula u pomoćnoj koloni F mogla bi da bude
Code:
=IF((A2-DATE(YEAR(A2);1;1))<=(EndDate-DATE(YEAR(EndDate);1;1));"Before "& TEXT(EndDate;"dd.mm.yy.");"")

a) Ovo A2-DATE(YEAR(A2);1;1) izdvaja dan u godini 0-365, malo je rogobatno, ali se nisam setio neki drugi način.

b) U I1 sam stavio imenovan opseg EndDate - datum koji ti služi kao kriterijum.

c) Promenio sam naziv ove pomoće kolone da bude malo smisleniji i osvežio Pivot tabelu.

2/ Onda iz filter izabereš to što ti treba "Before ...".

3/ Na kraju ako ti smeta izbaciš week iz Rows pivot tabele - vidi prilog.

Kad god se menja datum u EndDate, mora da se osveži pivot tabela (i eventualno filter).





[ marre23 @ 12.12.2018. 10:34 ] @
Nije to što mi treba :( baš mi ne ide objašnjavanje... probat ću jo jednom :)

[ Jpeca @ 12.12.2018. 16:03 ] @
Ajde da probamo da razjasnimo nekoliko stvari:
1/ Week se odnosi na kolonu B - DepartureDate? U poslednjem primeru koji sam ja postavio formula je za kolonu A pa je tu verovatno jedna od zabuna
2/ Ne intersuju te redovi iz izvorne tabele koji imaju BokedDate i DepartureDate u istoj godini nego samo kade Year(BookedDate) +1 = Year(DepatureDate)?
3/ Trebaju ti sumarni podaci - iz poslednjeg tvog primera samo suma kolone TotalPax ili sve kolone iz izvornih podaka?

[ marre23 @ 14.12.2018. 07:50 ] @
Upjela sam nekako :) evo u privitku