[ Bora_Radar @ 08.12.2018. 14:10 ] @
Molim Vas za odgovor kolika je ušteda=ekonomičnije kuvati-peći mikrotalasima u odnosu na električni šporet.
Takođe, Vas molim za odovor koliko je potrebno J=Wati da se zagreje litar vode na 100C mikrotalasima.
S poštovanjem,
Bora Radar.
[ ineve74 @ 08.12.2018. 14:29 ] @
Ja sam kuvo u mikrotalasnoj i otiso mi magnet
[ djoka_l @ 08.12.2018. 16:55 ] @
1. U mikrotalasnoj rerni nema pečenja, samo kuvanje (i podgrevanje). Neke mikrotalasne pećnice imaju dodatni grejač da se na kraju kuvanja zapeče ono što je u rerni.
2. 1 kg vode se zagreje za 1 stepen kada mu se dovede 4184 J energije. Dakle, vreme zagrevanja zavisi od početne i krajnje temperature, količine vode, kao i snage (energije). Ako pretpostavimo da mikrotalasna ima snagu od 1000 W (1000 J/s), vreme da se zagreje jedan kilogram vode od temperature 20 C do 100 C iznosi (100-20)*4184/1000=334s , odnosno 5 i po minuta. Naravno, u idealnim uslovima da se 100% iskoristi snaga.
3. Ono što je prednost kuvanja u mikrotalasnoj je to što se toplota prenosi direktno na hranu, a ne posredstvom posude ili toplog vazduha. Naravno, toplota hrane će zagrejati i posudu i vazduh u rerni, ali je kod kratkog kuvanja taj gubitak mnogo manji nego kada se greje posuda, pa preko nje hrana.
4. Nedostatak je to što ne može da se koristi metalno posuđe i što se ne postiže isti efekat kao u rerni. Naročito se to oseća kod spremanja peciva u mikrotalasnoj. Može da se odmrzne pica (koja je polugotova), ali smrznuto ili sveže testo ostane gnjecavo, meso je kao skuvano itd.
[ bakara @ 08.12.2018. 17:33 ] @
da prokljuca litar vode u mojoj mikrotalasnoj trebi manje od deset minuta
Recimo solja vode prokljuca za 2 i po minute.
E sad koliko je to wati najbolje izmeriti sa nekim meracem potrosnje koji su sada oko 1000din.
[ Bora_Radar @ 09.12.2018. 16:35 ] @
DJOKA_I,

Hvala Vam na iscrpnom objašnjenju i računskom proračunu koji mi mnogo znači.

Za primer uzelste, da mikrotalasna ima snagu od 1000 wati ( 1000 J/s) i na kraju dobili
rezultat 334s. Dali to znači da je 334 wati?

Dali možda znate gde ima u prodaji magnetrona snage od 3 , 4 , 5 kw.

Srdačan pozdrav
Bora Radar
[ Predrag Supurovic @ 09.12.2018. 18:28 ] @
Citat:
Bora_Radar
Za primer uzelste, da mikrotalasna ima snagu od 1000 wati ( 1000 J/s) i na kraju dobili
rezultat 334s. Dali to znači da je 334 wati?


Ne To znači da trošu 1000w svake sekunde i tako 334 sekunde. Preračunato u energiju to je 92.7778 Wh.
[ Java Beograd @ 09.12.2018. 20:01 ] @
Sa energijom je sve jasno - ne može se stvoriti - ne može nestati.

Skuvati nešto u mikrotalasnoj ima prednosti što su gubici manji, u poređenju sa ringlom, jer, ringli treba puno da se zagreje, a nakon kuvanja ostane još dugo vruća. Posebno je ringla vodeća u gubicima toplote, ako se na nju stavi samo jedna džezva koja zauzme 1/5 površine.

Dakle, ako ćeš da porediš utrošenu energiju za kuvanje jedne šolje vode, mikrotalasna v.s. ringla - pobednik je mikrotalasna. Ali ako si 'teo da dva sata nešto kuvaš - rezultat je skoro pa nerešen.
[ djoka_l @ 10.12.2018. 08:32 ] @
Citat:
Bora_Radar:
DJOKA_I,

Hvala Vam na iscrpnom objašnjenju i računskom proračunu koji mi mnogo znači.

Za primer uzelste, da mikrotalasna ima snagu od 1000 wati ( 1000 J/s) i na kraju dobili
rezultat 334s. Dali to znači da je 334 wati?

Dali možda znate gde ima u prodaji magnetrona snage od 3 , 4 , 5 kw.

Srdačan pozdrav
Bora Radar


1000W je 1000W (odnosno 1000 J/s). 334 je broj sekundi koji treba da radi grejač snage 1000W da bi zagrejao 1 kg vode od 20 do 1000 stepeni.
Količina energije (Q) koja je potrebna da se zagreje neko telo (mase m) od temperature T1 do T2 je:

Q=c*m*(T2-T1)

gde je c toplotni koeficijent, koji za vodu iznosi 4184 J/(kg*K) (džul po kilogram puta Kelvin, s tim de je sve jedno da li se T meri u Celzijusima ili Kelvinima).
Snaga je P=Q/t,

pa, ako je poznata snaga P, onda vreme može da se računa kao t=Q/P

Ne znam za magnetrone velike snage, ono što se prodaje u mikrotalasnim rernama je max 1200W. Jedan moj poznanik je davno pravio projekat mikrotalasne sušare za drva, a nabavio je takve magnetrone koji su bili u rashodovanim vojnim radarima.
Sada, internet je čudo, verovatno može da se nađe nešto takvo, ali ja nisam baš u toj priči da pratim ponudu.
[ Darko Nedeljković @ 10.12.2018. 08:45 ] @
Davno sam citao da magnetronom vece snage, ili vise manjih, mozes za mesec dana ubiti komsiju kroz zid, ako znas gde mu se nalazi fotelja ili krevet, a posle tesko neko moze otkriti uzrok smrti, a jos teze ubicu, znaci idealno oruzje za serijske ubice psihopate. Ako je to tacno, policija bi vec trebala da bude na vratima ljudi za koje se preko foruma sazna da petljaju nesto sa magnetronima.

Takodje, preti opasnost od nehoticnog samoubistva prilikom rastavljanja mikrotalasne:

https://m.youtube.com/watch?v=dAouzyc0RTU
[ Bora_Radar @ 10.12.2018. 13:29 ] @
Java Beograd,

Hvala Vam na stručnom objašnjenju.
To znači kada se kuva ringla-mikrotalasi rezultat je nerešen,što se tiče ekonomičnosti.
u potrošnji struje.
Kada se elektični grejač stavi u vodu pri dnu suda zagrevaje na isti način kao mikrotalasi.
Znači korišćnjem električnog grejača je ekonomičnije i praktičnije. Ugradnja magnetrona sa transformatorom,kondezatorom i dr.delovoma je nepraktično i skuplje za zagrevanje vode i dr.
Šta Vi mislite?
Pozdrav
Bora Radar
[ djoka_l @ 10.12.2018. 13:47 ] @
Što se energetske efikasnosti tiče, nema nikakve razlike između kuvala za vodu i mikrotalasne rerne.

Nedostatak mikrotalasne je što je komplikovanija za izradu.
Posuda sa hranom mora biti keramička, od vatrostalnog stakla ili plastike koja sme da se stavi u rernu.

Sa druge strane, ako nije u pitanju grejanje vode, postoje prednosti na strani mikrotalasne. Recimo, niko neće sipati tanjir supe u električno kuvalo da bi je zagrejao nego u mikrotalasnu.
Ako treba da se odmrzne komad mesa, opet kuvalo ne radi posao. Šta više, ako se meso stavi u vruću vodu, obariće se spolja, a unutra ostati zamrznuto. Mikrotalasna greje istovremeno kompletnu zapreminu, pa se još izabere program sa smanjenom snagom (recimo 180W ili 360W pa je meso brže odmrznuto i nije obareno na površini).

Dakle, sve je prema primeni.
[ Java Beograd @ 10.12.2018. 14:36 ] @
Citat:
Bora_Radar:
Java Beograd,

Hvala Vam na stručnom objašnjenju.
To znači kada se kuva ringla-mikrotalasi rezultat je nerešen,što se tiče ekonomičnosti.
u potrošnji struje.
Kada se elektični grejač stavi u vodu pri dnu suda zagrevaje na isti način kao mikrotalasi.
Znači korišćnjem električnog grejača je ekonomičnije i praktičnije. Ugradnja magnetrona sa transformatorom,kondezatorom i dr.delovoma je nepraktično i skuplje za zagrevanje vode i dr.
Šta Vi mislite?
Pozdrav
Bora Radar

Kao što rekoh, ne može mikrotalasna da dobavi energiju ni iz čega, nego samo iz električne mreže.
Ali može značajno da smanji gubitke, ako je u pitanju kuvanje manje količine vode, ili neko podgrevanje.

Ali ako je dugotrajno kuvanje veće količine vode/hrane (pod "veće" mislim na litar ili dva) onda ono smanjivaje gubitaka u samom početku postaje zanemraljivo.

Zato i 90% ljudi koristi mikrotalasnu za brzo i efikasno podgrevanje. Zagrevanje ohlađenog parčeta bureka, par sarmi, ili neke šnicle je u mikrotalasnoj očas posla. Alternativa je uključiti rernu i čekati pola sata.
[ ademare @ 10.12.2018. 15:50 ] @
Za podgrevanje i slicne poslove su alternativa i one mini rernice sto imaju grejace kao tzv. kvarcne peci .

Podgrevanje ne traje vise 3-4 minuta i ne greje se kao ogromna rerna pola sata . Grejaci su 800 wati .

Naravno u tim mini rernama se moze i peci , ali gabariti koji odgovaraju dimenzijama rerne .
[ bakara @ 10.12.2018. 18:59 ] @
Ni ta rernica nece biti brza od mikrotalasne a za pecenje svakako moras imati pravu rernu.
[ Bora_Radar @ 11.12.2018. 10:12 ] @
PEDRAG ŠUPUROVIĆ,radio-amater operator na radio-stanici

Molim Vas da mi napišete-izračunate koliko je potrebno J-Wati da se zagreje litar vode od 20 do 100C.

S poštovanjem,
Bora Radar
[ KBDNK @ 11.12.2018. 15:11 ] @
Oduvek sam se pitao zašto do sada nije izmišljen kotao za grejanje na bazi mikrotalsasne rerne...
[ Bora_Radar @ 11.12.2018. 15:59 ] @
SAŠA ŽIVIĆ
Pre nekoliko dana na vaše pitanje napisao sam odgovor-objasnio primenu mikrotalasa za uništenje korova i insekata.
Pzdrav
Bora Radar
[ Darko Nedeljković @ 11.12.2018. 18:57 ] @
A gospodine Radar, sto to ne izracunate sami? Pomisliće neko da ne umete, a to se uči u osnovnoj školi.
[ djoka_l @ 11.12.2018. 21:35 ] @
Citat:
KBDNK:
Oduvek sam se pitao zašto do sada nije izmišljen kotao za grejanje na bazi mikrotalsasne rerne...


Pa, nije napravljen iz svih razloga koje sam ranije napomenuo (komplikovanije za izradu, skuplje od grejača sa otporom).
Pored navedenih razloga, problem je dubina prodiranja mikrotalasa. Nije problem za komad hrane, ali u bojleru od 80 ili 100 litara, mikrotalasni grejač bi grejao samo prvih dvadesetak santimetara vodenog stuba.
Nikakav dobitak, samo komplikacije.
[ KBDNK @ 12.12.2018. 15:10 ] @
Ja taj odgovor nisam video...jel možete link ka tom odgovoru...zaboravio sam kada i gde sam pisao o pokušajima mog prijatelja da ubija crve u drvetu uz pmoć magnetrona...
[ KBDNK @ 12.12.2018. 15:16 ] @
Ja imam viadrus i po fabričkoj specifikaciji kapacitet kotla je daleko ispod 80-100. Mislim oko 40 l za 5 rebara a to je 25-29 kw tako da bi možda ipak i moglo. Obična plastična flaša od koka kole može da podnese pritisak koji je i veći od pritiska u sistemu...Eh sad možda sam ja umislio da je stepen iskorišćenja kod mikroptalasne rerne veći nego kod klasičnog grejanja na ringlu.
[ Bora_Radar @ 12.12.2018. 17:51 ] @
SAŠA ŽIVĆ

MIKROTALASNI UNIŠTIVAČ KOROVA I INSEKATA može da ubija crvotočinu u nameštaju... kada se prilagodi konstrukcija. Namenjen je da uništava sočne korove između redova bilja kratkotrajnom toplotom, a bubice na usevima zračenjem. Da zameni upotrebu hemije koja truje zemlju,vodu i vazduh, kao i sav živi svet.

Konstrukcije mikrotalasnih uređaja u nekoliko zemalja namenjene su da uništavaju polu-suve korove na njivi bez useva. Za koje potrebno mnogo struje uz neprihvatljivo zračenje, a iza ostavljaju žar, koji može izazvati požar. Jer konstruktori-građani nisu imali priliku da vide mehaničku mašinu za uništavanje korova i pokorice koja sprečava rast bilja.

S poštovanjem,
Bora Radar.
[ ctrl alt del @ 13.12.2018. 16:18 ] @
Boro, jel može negde taj vaš mikrotalasni uništavač da se pogleda? Da li je već u komercijalnoj upotrebi, jel može negde da se kupi i koliko košta?

Jel možete ovde da nam okačite neke šeme i fotografije tog uredjaja kao i uputstvo za upotrebu? Koliko sam razumeo patentirali ste ga pa ne postoji mogućnost da vam neko "ukrade" ideju...
[ Darko Nedeljković @ 13.12.2018. 16:57 ] @
Citat:
KBDNK:
Oduvek sam se pitao zašto do sada nije izmišljen kotao za grejanje na bazi mikrotalsasne rerne...

Cekaj malo, koja je uopste funkcija kotla i radijatora gde se voda greje mikrotzlasima, zar nije efikasnije grejati direktno ljude mikrotalasima? Ljudima toplo, a energija se ne rasipa na nepotrebno zagrevanje prostora.
Coveku je potrebno samo 50w toplote, sve ostalo su gubici, znaci samo resiti problem usmeravanja mikrotalasa i cetvoroclana porodica moze da se greje sa 200 W.
[ Java Beograd @ 14.12.2018. 06:17 ] @
Ljudi su već zagrejani na oko 36.6 (otprilike) i ne treba ih više grejati. Treba zagrejati vazduh u prostoru u kojem žive, da ne bi hladan vazduh izazivao neprijatan osećaj na koži.
[ gilopile @ 14.12.2018. 10:25 ] @
Nagrni se sa ovcjom kozom, gace, podgace, vuneni dzemper, nabij subaru do usiju i nazuj popke pa da vidim kako ce da ti trebaju mikro talasi.
Ljudi danas idu razgoliceni ili oblace neku plastiku i naravno da ce da rasipaju toplotu na sve strane i da se mrznu.

[ Java Beograd @ 14.12.2018. 10:31 ] @
Da, to je dobra alternativa, ali malo nezgodna kad gledaš TV
[ Bora_Radar @ 14.12.2018. 23:03 ] @
CTRL ALT DEL

žao mi je što Vas moram razočarati,napravio sam samo maketu Mikrotalasni uništivač korova i insekata. Sa talasovodom i još nekim delovima, bez transformatora,kondezatora i sl. da ga lakše nosio i pokazujem na sajmovima.Mnogo ima zaitereovanih koji imaju problem sa korovom.

Pokušao sam ga napratiti u Institutu za fiziku u Zemunu sa direktorom za mikrotalase pok.Slobodanom Manola,dogovarali se i dogovorili da napravimo prototip radi ispitivanja.Tada još niko nije napravio mikrotalasni uređaj.Rekao mi je dođi sutra da ga pravimo,zetekao sam ga deprimirannog,generalni bez vizije nije dozvolio.Dao mi je elektroniku i rekao pravi sam,međutim za to je trebalo obaviti veliki posao.
Sada sam ponovo ohrabren od značajnih ljudi,pa ću videti šta mogu uraditi.

Srdačan pozdrav
Bora Radar
[ ctrl alt del @ 15.12.2018. 02:56 ] @
Boro dobro, niste još napravili prototip, a da li ste registrovali patent u Zavodu za intelektualnu svojinu. Ako imate registrovan patent dajte nam podatak pod kojim brojem je zaveden.

Ako nemate, a sve mi se čini da nemate, krajnje je vrene da prestanete da trolujete po medijima i forumima o svojim "pronalascima". Vaša pismenost je sramotno loša, znam strance koji govore srpski bolje od vas. Sa matematikom i fizikom se nikad niste sreli, kao da niste završili ni osnovnu školu. Morate shvatiti da nije pronalazak to što ste u glavi zamislili da rasturite mikrotalasnu, stavite magnetron na držalju od lopate, vučete za sobom produžni gajtan i šetate po njivi. To se zove ideja, a put od ideje do patenta je jako dug i mnogo košta. Ne mogu da verujem da sa ovom "idejom" idete okolo i smarate ljude da vam pomognu u konstruisanju ili čak ulože novac. Pa svako će vas u startu otkačiti kao šarlatana. A ako neko i pomisli da se u vašu ideju isplati uložiti trud, vreme i novac - šta ćete mu vi? Da skakućete okolo, smetate i smarate i još na kraju da potražujete neka prava ako dodje do uspešne realizacije. Ko ima tehnićkog znanja, resursa i volje da se upusti u tako nešto imao bi već dovoljno polaznih stavki (magnetron, držalja od lopate i struja) da počne da se igra. Kažem imao bi, zato što vaša ideja u samoj osnovi ima jednu veliku manu zbog koje nikada neće doživeti masovnu primenu, a to je činjenica da bi zamišljeni uredjaj osim korena korova uništio kompletnu mikrofloru zemljišta, sve korisne bakterije, gljivice i gliste koje su značajne za rast biljaka tako da bi šteta bila veća od koristi.

Zato vam najdobronamernije savetujem da prestanete da se bavite pronalazaštvom na nivou Pere Kojota. Ostavite se uništavača korova, zagrevača vode i sličnih. Ako već morate nečim sličnim da se zanimate onda bar predjite na nešto što ne radi na struju kako bi se smanjili bezbednosni rizici po vas i porodicu.
[ botr @ 15.12.2018. 07:40 ] @
Indukciona ringla je bolja od mikrotalasne.
[ Bora_Radar @ 15.12.2018. 13:37 ] @
CTRL ALT DEL

Vaša nepristojna i nekulturna kritika upućena meni odnosi se i na desetak svetskh

konstruktora mikrotalasnih uređaja za uništenje korova i insekata. Da zamene

upotreba hemije u poljoprivredi da ne truje zemlju, vodu i vazduh, kao i sav živi svet.

Srdačan pozdrav,

Bora Radar.
[ Bora_Radar @ 15.12.2018. 13:45 ] @
BOTR

Dali imate neki primer koliko je indukcijono grejanje i kuvanje korisnije od mikrotalasa i

električnih grejača.

Srdačan pozdrav

Bora Radar
[ KBDNK @ 15.12.2018. 14:12 ] @
Citat:
botr:
Indukciona ringla je bolja od mikrotalasne.

Pa eto i to je interesantno kako se niko do sada nije setio da napravi kotao za grejanje...
I pitanje za Boru...jel može barem neki link za tu mašinmu za ubijanje korova...ja za to nisam ni čuo ni video ali to i nije neko merilo?
[ botr @ 16.12.2018. 14:30 ] @
Ne bavim se racunanjem, a valjda pricamo o kuvanju.

1. Ima vecu snagu od mikrotalasne
2. Ne rasipa energiju kao klasicna ringla, ne zagreva ni celu ringlu, ako se stavi neka manja serpa, vec zagreva samo dno serpe, a toplota na ploci potice od zagrejane serpe.

Po meni, vrlo efikasno.
[ jovajovic100 @ 16.12.2018. 17:53 ] @
Citat:
KBDNK:
I pitanje za Boru...jel može barem neki link za tu mašinmu za ubijanje korova...ja za to nisam ni čuo ni video ali to i nije neko merilo?


[ ineve74 @ 16.12.2018. 19:42 ] @
Ja mislim da ako neko kuva vodu non stop u mikrotalasnoj ima da mu ode magnet.
Uglavnom mikrotalasne su za podgrevanje jela.
[ Bora_Radar @ 16.12.2018. 21:27 ] @
SAŠA ŽIVIĆ
Napravio sam samo maketu MIKROTALASNOG UNIŠTIVAČA KOROVA I INSEKATA,sa talasovodomi još ponešto, bez teškog transformatora, kondezatora i dr.delova. Da bi lakše mogao nositi i pokazivati na sajmoovima. Mnogo je bilo zaiteresovanih i tražili su isto što i ti titražiš.
U Institutu za fiziku u Zemunu, sa direktorom pok. Slobodanom Manola dogovarao sam se i dogovorili da napravimo prototip radi probe. Rekkao mi je dođi sutra da ga pravimo, sutradan vidno deprimiran jer generali bez vizije nije odobrio. Dao mi elektroniku i rekao pravi sam,pokušao sam i video da tu treba više stručnjaka.
Mikrotalasni uništivač korova i insekata sa 4.8. ili 10 antena zakačiti za traktor da ih vuče tik iznad zemlje između redova kukuruza i dr.bilja. Da uništava mlade sočne korove kratkotrajnom toplotom, a bubice na usevu zračenjem sa malo energije. Predvideo sam mogućnost da Mikroltalasni uništivač korova i insekata dase može ugraditii na mehaničkoj mašini da seče korova i drobljenje pokoricu.
U svetu postoji desetak konstrukcija mikrotalasnih uređaja za uništenje polu-suvog korova na ledini bez useva zašto je potrebno mnogo struje, a iz ostavlju žar što je neprihvatljivo. Stručnjaci napravili su mikrotalasi uređaj uništenje korova, ali nizu znali da mu nađu adekvatnu primenu jer nisu seljaci kao ja koji sam vodeo i radio sa mehaničkom mašinom za uništenje korova i pokorice.
Ovih dana sam ohrabren od zaiteresovanih da Mikrotalasni uništivač korova i insekata proradi videćemo šta će se dogogiti.
Srdačan pozdrav
Bora Radar.
[ zica49 @ 17.12.2018. 19:36 ] @
Boro pogledaj video i pokusaj da predocis kolika se silna energija unese u tlo preko pare.
Da li ce taj jadni agregatic i par magentrona biti dovoljni da poskaklje gamad i korov?
Koliko mikrotalasi uopste prodiru u tlo?



[ bakara @ 17.12.2018. 20:18 ] @
Citat:
ineve74:
Ja mislim da ako neko kuva vodu non stop u mikrotalasnoj ima da mu ode magnet.
Uglavnom mikrotalasne su za podgrevanje jela.

Moja dvadeset godina kuva vodu i nista joj nije.
[ srbaja @ 18.12.2018. 04:31 ] @
Citat:
Bora_Radar:

Sada sam ponovo ohrabren od značajnih ljudi,pa ću videti šta mogu uraditi.



Gospodine Boro, ja zaista verujem da je konacno doslo vase vreme. Napokon se na odlucujucim pozicijama nalaze ljudi koji bi realno mogli da podrze ovakav inovativan projekat, i medijski i finansijski.
[ Bora_Radar @ 18.12.2018. 16:52 ] @
zica49

To su u inostranstvu dokazal na polu-suvom korovu, nisu mu našli adekvatnu upotrebu pa nije široko primenjen.

Mikrotalasni unišrtivač korova i insekata predviđen da uništava između redova kukuruza i dr.bilja mlade sočne korove kratkotrajnom toplotom, a bubice zračenjem. Mogu mu se dodati delovi mehaničke mašine koja vekovima uništavala korove i pokoricu.

Sada se korovi i insekti uništavaju hemijom,truje, zemlju, vodu vazduh i sav živi svet. Tu je uračunat i ratar zaprašivač bez zaštitne opreme i ne stvorenih uslova. Ne odgovarajuća toplota, a vetar duva čas sa jedne čas sa druge strane, pa ratara i nj. odelo natopi otrovom. Ratari često spavaju u odelu i još truju ženu i decu. Mnogi su imali zdravstvene problem pa čak i... Takav nači zaštite bilja treba izbeć

Godinama pišem nadležnim da osnuju tribinu na kojoj će se raspravljati o inovacijama, na kraju one dobre dati da se izvrši atest. Prošle pa i ove godine to sam predlagao Ministarstvima nauke i inovacije, još nema tribine.

Srdačan pozdrav
Bora Radar.
[ Bora_Radar @ 21.12.2018. 18:26 ] @
zica49

Nadam se da ste zadovoljni odgovorom.

Parno uništavanje baktreija i insekata u zagađenoj zemlji onom mašinerijom,podseća

me na odgovor iz Instituta za ratarstvo da plamenom uništavaju korive!

U mokroj zemlji za uništavanje gamadi Mikrotalasni uništivač korova i insekata bio bi

efikasniji,ekonomičniji i praktičniji.

Srdačan pozdrav
Bora Radar
[ zica49 @ 21.12.2018. 22:05 ] @
Boro permitivnost tla je velika. Bas zbog toga na nekoj skali od propusnosti do refleksije vise naginje refleksiji.To mu je ogranicavajuci faktor za dubniu prodora.
U mikrotalasnoj to izgleda malo drugacije jer se objekat izlaze sa svih strana.Ali i tamo za eksperiment uzmes smrznut paradaiz i roknes ga na minut,poslije minut vanjski dio se pusi dok je jezgra zaledjena. Tu mikrotalasi prodiru minimalno vecina se odbije ali zbog same konstrukcije rerne vracaju se bezbroj puta sa energijom i urade neki posao. Prema unutar toplina se prenosi kontaktno isto kao kod standardne rerne.
[ Bora_Radar @ 22.12.2018. 11:05 ] @
zica49,

Hvala Vam na stručnom i detaljnom odgovoru o prodiranju mikrotalasa.
Dali ste imali u vidu,kada se preseče korov on sebe zaliva,jer je pun vode.

Korovska voda omogućava usmerenije i dublje prodiranje mikrotalasa.

S pošovanjem,
Bora Radar.