[ stameni @ 09.12.2018. 16:37 ] @
Već izvesno vreme koristim Ubuntua, i mada mi se načelno dopada, veoma mi nedostaje neki file manager.

Isprobao sam sledeće:
• sam Files, koji dolazi uz instalaciju Ubuntua;
• Midnight Commander: nije loš, ali mu nedostaje fleksibilnost koju nudi Total Commander;
• Dolphin: koliko sam primetio, vrlo siromašan opcijama;
• konačno, Krusader mi po jednostavnosti korišćenja prilično dobro odgovara; ne nađem li zamenu za njega, ostaću sa njim.

Postoji li još neki vredan probanja?

TIA...
[ bachi @ 09.12.2018. 16:44 ] @
Double commander.

https://doublecmd.sourceforge.io/
[ plus_minus @ 09.12.2018. 17:13 ] @
Citat:
Dolphin: koliko sam primetio, vrlo siromašan opcijama;


Nisi dovoljno dobro primetio. Dolphin je najjači i najlepši file manager koji postoji za linux, ali on sa sobom vuče i gomilu g**** iz KDE-a tako da ako ne trošiš KDE, izbegavaj i njega i Krusadera. Inače ima i split view.
Sve u svemu, ako ga još imaš instaliranog, upali ga i isprobaj gornje F* tastere. A onda probaj da izmenjaš sve načine na koje možeš da prikažeš/izlistaš sadržinu nekog direktorijuma.
Ni jedan GUI f. manager (za windows, linux nebitno) ne mož' da mu prismrdi, pod uslovom da imaš KDE/plasma okruženje.
[ calexx @ 09.12.2018. 17:55 ] @
Ih, znam ja i neke koji se kunu u windows explorer kao najbolji program te namene. Kao i u Internet Explorer kao najbolji browser. Tebi je najbolji zato što si navikao na ono što nudi, koristiš samo to i ne zanima te šta preko toga nudi neki drugi.

Problem za temu je što je Krusader KDE program pa samim tim povučeš i pola plasme. Ja sam tako isprobavao, zaključio da su mi bitni krusader, ktorrent. k3b ... i na kraju ukapirao da imam previše KDE komponenti i tako sam prešao na KDE.

Imam i Krusader i DC ali i TC pod winetom. Dugo forsiram Krusader ali mi deluje da bi više trebalo da se pozabavim DC-om. Svi ostali koje sam probao su previše ... obični.
[ plus_minus @ 09.12.2018. 18:50 ] @
Citat:
Ih, znam ja i neke koji se kunu u windows explorer kao najbolji program te namene. Kao i u Internet Explorer kao najbolji browser. Tebi je najbolji zato što si navikao na ono što nudi, koristiš samo to i ne zanima te šta preko toga nudi neki drugi.


Juu .. mojne tako napamet, pliz. Promašio si skroz.
Nit' ja koristim KDE (nisam imao NIKADA živaca da to GUI dŽovno držim duže od nedelju dana na hardu, isto važi i za gnome) niti sam se ikada kunuo u KDE, niti sam se ikada navikao na to, niti ću. Jesam možda u početku svoje tranzicije sa windows-a na linux, koristio KDE i bio omađijan i kao mi bilo sve cool, ali to je jako kratko trajalo. Mene je Crunchbang linux osvojio. Ja smatram da je tastatura bitnija od miša. Openbox fleksibilnost i prečice pre svega. Kod tebe to nije slučaj, koliko sam mogao da primetim. Različiti smo mi mnogo. A dolphin, povodom dolphina, eto, paradox-a. Koliko god da je KDE overbloatovan, Dolphin je fenomenalan fajl menadžer.

I gde baš nađe Internet Explorer da spomeneš opensource njnjnj.developeru. ... ccc. Jel' znaš ti da je to mrtvo? I ovo kao šatro novo, `E` - uskoro mrtvo da više neće nigde i nikad da ga bude. :=)
[ calexx @ 09.12.2018. 19:18 ] @
IE sam pomenuo kao nešto što nekome liči na najbolje, kao što i ti misliš da je delfin najbolji. Baš to za tastaturu je razlog što sam lako prešao (sa nc preko dn do wc/tc) na krusejdera ili double commandera, kod njih tastatura može skoro 100% da učestvuje u radu dok se windows explorer a valjda i delfin velikom većinom oslanjaju na miška i neka prevlačenja. Jeste, mogu da se definišu šortkatovi ali je to ništa u odnosu kako to rade oni drugi.

Govorim iz ugla korisnika, ne ... razvijača ;) koji ovo gleda iz svog poslovnog ugla.
[ Panta_ @ 09.12.2018. 19:35 ] @
Citat:
Postoji li još neki vredan probanja?

Ranger
[ SlobaBgd @ 09.12.2018. 20:55 ] @
Citat:
plus_minus:
...niti sam se ikada kunuo...

O, jbem vas nepismene! Kleo, Srbine, kleo, ne kunuo!
[ calexx @ 09.12.2018. 22:05 ] @
Pa jel može ovako?
Citat:
calexx:Ih, znam ja i neke koji se kleju u windows explorer kao najbolji program te namene.
[ plus_minus @ 10.12.2018. 06:04 ] @
Citat:
O, jbem vas nepismene! Kleo, Srbine, kleo, ne kunuo!


Idi i j*** neku rupu u tarabi.
A posle mi se zakleni da si to učinio, jer ako sam ti već idol pa pratiš gde šta pišem, to ti neće teško padne.
Nemaš matori o čemu da brabonjariš, nemaš veze dalje od xp-a, ne znaš jadan na koju stranu da pucaš a hoćeš da puckaš.

-----

Citat:

Govorim iz ugla korisnika, ne ... razvijača koji ovo gleda iz svog poslovnog ugla.


Ma jasna stvar, opušteno, nego baš pre neki dan pročitah kako m$ hoće da prigrli Chromium i još sam pod lepim utiscima.

I eve 'edan član reče d će d napiše temu od toj na ES, al' neema gu još uvek d izđipne na ES front pejdž.

[ Branimir Maksimovic @ 10.12.2018. 06:56 ] @
Ma idi begaj nema nis lep se od komande linije !
[ Panta_ @ 10.12.2018. 09:32 ] @
https://www.slant.co/topics/2090/~best-linux-file-managers
[ calexx @ 10.12.2018. 11:19 ] @
Ne volim mnogo ove izbore, ankete, šta već. Tu se kao za često navedu neki detalji koje bi ionako morao da ima a kao protiv nešto što meni deluje bzvz. Mislim, pro je što ima minimalistički interfejs i što se brzo otvara ili što koristi tabove, con je što ne podržava teme ili ne može da edituje fajlove na udaljenom FTP serveru. Nešto nebitno i nešto specifično što neko koristi ali većini zatreba jednom godišnje. Za Krusader piše da je pro što ima multi rename a on valjda koristi dodatni krename.

U izboru za najbolji GUI je prvi PCManFM a mislim da sam ga par puta probao u Parted Magic ili mislim da ga i gparted ima i nisam mogao da uradim ništa, previše mi je vremena bilo potrebno da nađem osnovne funkcije.

Sve zavisi od toga šta voli onaj ko je rangirao, to što nek mnogo voli terminal ili ne voli KDE može da utiče samo tako.
[ SlobaBgd @ 10.12.2018. 12:14 ] @
Koliko sam ja isprobavao, Krusader je najbliži TC-u, osim što mu za MultiRename treba neki dodatak, pa se nisam previše upuštao u podešavanje.

Double Commander je najkompatibilniji sa TC-om jer koristi iste pluginove, a može se i vizuelno podesiti da liči na TC.

Još jedan FM koji sam sasvim zadovoljavajuće koristio je EmelFM2, vrlo upotrebljiv i lagan Ortodox File Manager, prisutan na Parted Magicu.

@Calexx
OK, tebi je oprošteno, ti si iz Niš.
I ovaj prepismeni Branislav, kao dokazani stručnjak za jezik, svakako je kompetentan da komentariše jezičke finese.
Ali zašto bi se neko kunuo da nešto zna ako zapravo nema pojma, i zašto odbija a nauči, to mi neće biti jasno nikad.
[ Branimir Maksimovic @ 10.12.2018. 12:39 ] @
Slobo ajdi izaber iopciju;
https://www.grammarly.com/blog/types-of-grammar-trolls/
[ calexx @ 10.12.2018. 13:49 ] @
Citat:
SlobaBgd:Koliko sam ja isprobavao, Krusader je najbliži TC-u, osim što mu za MultiRename treba neki dodatak, pa se nisam previše upuštao u podešavanje.

Double Commander je najkompatibilniji sa TC-om jer koristi iste pluginove, a može se i vizuelno podesiti da liči na TC.
Ja sam od početka izabrao Krusader ali je u jednom trenutku imao neke probleme sa kopiranjem pa sam dodao Double Commander ali navika ostala. I dalje koristim Krusejder mada pokušavam što više sa DC. Nekako mi deluje kompletnije, mada i on ima poneku falinku.
Citat:
SlobaBgd:@Calexx
OK, tebi je oprošteno, ti si iz Niš. :D
Nisi odgovorio na moje pitanje o obliku glagola koji u korenu ima format kunem se. Kako je uopšte sadašnje vreme glagola kleti se?
[ SlobaBgd @ 10.12.2018. 14:12 ] @
https://sr.wikisource.org/sr-e...0%BB%D0%B0%D0%B2%D1%99%D0%B5_5

Pa se spusti do "PETI RAZDEO" i videćeš sledeće objašnjenje (i druge primere):

[ Branimir Maksimovic @ 10.12.2018. 14:18 ] @
kunjah :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Sad kad dodjem sa posla ima da to radim ;)
[ calexx @ 10.12.2018. 14:34 ] @
Citat:
SlobaBgd: Pa se spusti do "PETI RAZDEO" i videćeš sledeće objašnjenje (i druge primere):
OK, po ovome je sadašnje vreme za treće lice množine kunu, kako sam i napisao. Šta mi opraštaš? ;)

Mada, ovo se odnosi na glagol čiji je sinonimi proklinjati, kuditi a ne izvedeno od zakletve.
[ plus_minus @ 10.12.2018. 14:42 ] @
Slobo, ... kvo ti .. ? :=)
[ SlobaBgd @ 10.12.2018. 14:46 ] @
@calexx
Opraštam ti ovo:
Citat:
calexx:
Pa jel može ovako?
Citat:
calexx:Ih, znam ja i neke koji se kleju u windows explorer kao najbolji program te namene.



Na linkovanom sajtu piše:
Citat:
Radi vebanja menjati po ovom obrascu glagole:

Složene od kleti: zakleti, prokleti, ukleti.

Dakle, i zakleti i prokleti imaju istu osnovu - kleti.
Doduše, ovo je malo arhaični tekst, koristi starinske izraze (veDŽbanja ), ali koren reči i promena glagola nisu se menjali.


[ stameni @ 10.12.2018. 14:55 ] @
Eh, ljudi, nema potrebe za flame-warom, bile su mi samo potrebne preporuke ostalilh.

Probao sam Double Commander, i mada ga nisam duže vreme koristio, deluje kao sasvim Ok programče, i uglavnom ima ono što i treba da ima. Ne znam samo kako bi se ponašao u intenzivnijem arčenju.

Međutim, Krusader mi nekako više "leži", verovatno zato što ga duže koristim.

Isprobaću još neko utilence ;) ali ako bih trebalo nekome da preporučim file manager, sada bi to bio ili Krusader ili Double Commander.
[ calexx @ 10.12.2018. 15:17 ] @
Ja sam završio izbor na ta dva, takođe više koristim Krusader ali mi uvek nešto i fali kod njega. DC ima više opcija koje je imao TC i više liči, Krusader ima neke druge pa ih dopunjujem.
Recimo neko vreme ne uspevam da rešim dva detalja na Krusejderu. Prvi je prozor sa progresom kopiranja koji je nekad postojao, sada postoji u root obliku ali ne uspevam da ga opet vratim. Drugi je što ne uspevam da podesim da .rar otvara kao folder. Oba problema sam nekada rešavao, sada ne uspevam. DC je tu OK.
Možda bi trebalo da ga još malo podesim da više liči na Krusader na koga sam navikao.
Citat:
SlobaBgd:
@calexx
Opraštam ti ovo:
Citat:
calexx:
Pa jel može ovako?
Citat:
calexx:Ih, znam ja i neke koji se kleju u windows explorer kao najbolji program te namene.
A jesi li video zašto sam to pitao? Pre toga sam i ja napisao oblik kunu a ti si ispravio u kleo ... zato sam pitao da li i ja grešim (pomenuo si nepismene) i pitao za ovaj oblik koji ni u Nišu ne koriste.
Mada čitajući po forumima, Nišlije možda i pogreše u izgovoru, ponekad u padežima ali nisu nepismeni kao većina iz Beograda. Ne računam sisano pisanje, to je već primer lenjosti ili neznanja.
[ ademare @ 10.12.2018. 16:02 ] @
Calexx , imas srece , Sloba ti je Oprostio

Mada koliko ja citam te njegove postove, on to samo tako kaze , nikada ne zaboravlja i nikada ne Oprasta
[ SlobaBgd @ 10.12.2018. 18:37 ] @
Citat:
A jesi li video zašto sam to pitao? Pre toga sam i ja napisao oblik kunu a ti si ispravio u kleo ... zato sam pitao da li i ja grešim (pomenuo si nepismene) i pitao za ovaj oblik koji ni u Nišu ne koriste.

Nisam ja tebe ispravio, nego Plus Minusa i sve druge koji tako upadljivo greše. Ima i ono "kompjuter mi zakova", valjda izvedeno iz "zakovao/zakucao se kompjuter" (pa možemo čuti i "kuje/kove mi kompjuter"), ili "eventualno" sa značenjem "najzad, konačno" (englesko značenje) umesto "ukoliko" ili "možda" (srpsko značenje).

Inače, to za Niš sam se zezao. I ja mislim da Nišlije generalno sasvim pismeno komuniciraju, i pisano i govorno.
E sad, to da je većina u Beogradu nepismena, to jednostavno ne stoji.
[ calexx @ 11.12.2018. 12:02 ] @
Pa samo smo nas dvojica pomenuli zaklinjanje u nešto a ti si pisao u množini pa sam se prepoznao. Što se nepismenosti Beograđana tiče, po raznim forumima je primetno da veliki broj ima nizak nivo znanja i pravopisa i gramatike a pošto je ipak većina iz Beograda, stiče se utisak da je to standard. Verovatno sam se loše izrazio, recimo da sam hteo da napišem da na svakog nepismenog Nišliju ide deset nepismenih Beograđana. ;) Tu ne računam kompjutersku nepismenost koja je valjda rezultat pokušaja da neko sebe pokaže kao savremenog tj da koristi nove tehnologije, uključujući i pisanje. Msm, tjt.

U Nišu je veći "problem" sa izgovorom, mada vrlo sličan imaju i Crnogorci ali se to njima računa u normalan izgovor a nama u pogrešan. Mada jeste da su i padeži čest problem ali je ponekad vrlo praktična ta pogrešna primena. Jednom davno smo u firmi tj baš u mojoj službi imali i kolegu Branka i koleginicu Branku. Jednom direktor hitno pošalje jednog od kolega i Branka na put a pošto tada i nije bilo mobilnih, pozove žena tog kolege da pita za njega jer se nije javljao. Mi kažemo da je otišao sa Brankom na put ... au, što je žena poludela. Pa šta on ima da ide sa njom na put, pa meni je to sumnjivo, pa kako, pa zašto. Onda samo primenili niški obilik padeža i rekli joj da je otišao s Branka a ne s Branku. Razumljivije i preciznije, danas više nije precizno određeno ako se za nekoga kaže da je otišao sa suprugom na more jer danas muškarci a i žene mogu da imaju i suprugu i supruga.
[ ademare @ 11.12.2018. 14:14 ] @
- Skim Gu otiso ?
- S Nisliku .
[ plus_minus @ 17.12.2018. 00:51 ] @
Citat:
Nisam ja tebe ispravio, nego Plus Minusa i sve druge koji tako upadljivo greše.


Mnogo mi je drago što sam ovakav kakav sam a nisam kao neki što su. I što umem 'vako kako umem, a ne umem kako drugi umeju.
Ko je Plus a ko je Minus ? Meni se čini da ja ovdi uvideh nekake greščice. Ili korisnici Plus i Minus zapravo postoje na ovom forumu .. ?

Ako je to samo Minus, a onda ti se dodatak + piše malim početnim ... eventualno ti fali jedan veznik da bi izjava imala nekog smisla..
Dakle, samo se ti lepo pritaji, za sad .. i jedno vreme budi nemi posmatrač. Biće ti lakše.
[ stameni @ 21.12.2018. 19:07 ] @
Da sumiram priču, budući da sam je i započeo: ako nekom novopečenom Linuxašu treba neka vrsta zamene za popularni Total Commander, neka proba Krusader, Double Commander ili -- oba :)

Ja sam se odlučio za Krusadera, ali je tu i virtuelna mašina sa drugopomenutim, pa da vidimo :)