[ zoki_85 @ 02.01.2019. 22:46 ] @
Pre par dana mi burazer pokazao aplikaciju "Everybody" za android domaceg porekla. Koliko sam razumeo ta aplikacija vam prilikom nepoznatog dolazeceg poziva pokazuje ciji je to broj. Postoji i opcija da se kucanjem pretrazuju vlasnici brojeva. Zanimljivo mi bilo kad sam video kako aplikacija prepoznaje moj broj i ime i nadimak. Odmah sam provalio da su to tih podataka dosli od drugih korisnika te aplikacije, cije imenike aplikacija kopira u svoju bazu.

To me je jako iznerviralo jer ja nikad nisam koristio ovu aplikaciju, niti sam nekom dao saglasnost da moje podatke ucini javno dostupnim. Kontaktirao sam firmu koja je odgovorna za aplikaciju i dali su mi link da obrisem svoje podatke. Procedura je takva da ukucate svoj broj, onda vam stigne sms kod, koji ukucate tamo i tek onda vam da opciju da vidite svoje ime u bazi i da ga obrisete. Navodno je ovo napravljeno da bi se utvrdilo da sam ja vlasnik broja i da ne mogu da obrisem tudji broj. Ovo je paradaksalno da mi traze potvrdu da sam ja vlasnik broja, a istu nisu trazili kad su uzimali moje podatke i javno ih objavili.
Kasnije sam proverio brojeve telefona mojih ukucana i svi su bili u njihovoj bazi. 100% mogu da tvrdim da niko od mojih nije ostavljao brojeve nigde, cak koriste telefone starije generacije bez smart mogucnosti.

Po meni ovo je najgrublje krsenje privatnosti korisnika, cudi me da niko do sada nije reagovao. Da li imate iskustva sa ovom aplikacijom i sta mislite o ovom?
[ gilopile @ 02.01.2019. 23:33 ] @
Ubuduce treba da pripazis kada instaliras aplikacije na smartphone. Izmedju ostalog, kroz samu instalaciju te pitaju da li si saglasan da imaju pristup tvom imeniku...
Naravno, moze se desiti i da se sama aplikacija instalira kroz neku desetu koju si instalirao, nista cudno. Prihvatis jednu i ustvari si automatski saglasan da ti se instalira jos deset i da imaju pristup imeniku.
Mislim da trenutno i ne postoji aplikacija koja ne zahteva, izmeju ostalog, da ima pristup imeniku. Sve je povezano i uglavnom se radi o reklamnom sadrzaju, a neretko i o krdji podataka i sl.
[ zoki_85 @ 02.01.2019. 23:52 ] @
Citat:
gilopile: Ubuduce treba da pripazis kada instaliras aplikacije na smartphone. Izmedju ostalog, kroz samu instalaciju te pitaju da li si saglasan da imaju pristup tvom imeniku...
Naravno, moze se desiti i da se sama aplikacija instalira kroz neku desetu koju si instalirao, nista cudno. Prihvatis jednu i ustvari si automatski saglasan da ti se instalira jos deset i da imaju pristup imeniku.
Mislim da trenutno i ne postoji aplikacija koja ne zahteva, izmeju ostalog, da ima pristup imeniku. Sve je povezano i uglavnom se radi o reklamnom sadrzaju, a neretko i o krdji podataka i sl.



Mislim da nisam bio dovoljno jasan. Ja nikada nisam imao tu aplikaciju na svom telefonu. Za nju sam saznao od burezera koji je ima na telefonu, i on mi je pokazao kako radi i koje moje podatke imaju. Moje ime i nadimak koje se dobija pretragom ja nikad ne koristim, tako da nijedna aplikacija sa mog telefona nije mogla to da posalje. Burazer me nije tako memorisao u njegovom telefonu, tako da su to mogli da dobiju samo od drugih ljudi koji su mene su tako memorisali u svom telefonu. Pretragom brojeva svojih ukucana na njihovom sajtu u formi za brisanje podataka saznao sam da su i njihovi brojevi memorisani sa imenima tipa Cika Steva... sto nagovestava da je broj preuzet iz necijeg imenika.
[ gilopile @ 02.01.2019. 23:58 ] @
Ok. Negde postoji informacija, tj. tvoj broj telefona. Ne postoji, jesam - nisam. Ili postoje negde tvoje info ili ne, a u ovom sllucaju itekako potoje - logicno. Sve jedno ko je instalirao aplikaciju. Uglavnom, aplikacija ima pristup imeniku i tvoj broj se tamo nalazi, a neko je dao punu saglasnost aplikaciji da moze da pristupi i koristi te kontakte.

Mozda ti sve ovo zvuci nelogicno. Tvoj broj se nalazio tamo, covek se slozio, serveri to obrade za sekundu, nadju mail koji si reg sa tim brojem ili koga si zvao, kada si dostupan, kada nisi...kome saljes poruke...
Znaju sata googlas, ko su ti prijatelji, sta najcesce googlas da ti plasiraju reklame...

Nocna mora, jbg. Cim izadjes na net tvoja privatnost je u neku ruku narusena, a ovim odobravanjem samo oni mogu legalno da prate.



[Ovu poruku je menjao gilopile dana 03.01.2019. u 01:21 GMT+1]
[ bakara @ 03.01.2019. 00:12 ] @
Tu se zapravo ne mora serovati tvoj imenik ali seruju se tudji tako da je do broja uvezanog sa nekim imenom relativno lako doci.
Google tu aplikaciju drzi u svojoj prodavnici tako da se verovatno ne kosi sa pravilima privatnosti.

Pitanje je da li je u opste zabranjeno da ja nekome dam neciji broj telefona bez njegove saglasnosti, jer se sve na to svodi.
Napredne tehnike koriscenja internet resursa, samo se trebalo setiti, cudi me da se nisu setili i avatare da preuzmu.
[ zoki_85 @ 03.01.2019. 00:14 ] @
Jasno je meni kako sve to funkcionise. Ali to ne znaci da je to legalno. Cudi me s obzirom da je to domaca aplikacija (bar mislim da jeste). Cak je i telenor preporucuje na svojoj facebook stranici. Verovatno je mnogi koriste i ne sluteci da salju tudje podatke bez dozvole trecim licima ili ih boli uvo za to. Da smo uredjena drzava pa da imas kome da se zalis na ovakve stvari, ovako...
[ zoki_85 @ 03.01.2019. 00:20 ] @
Citat:
bakara:
Tu se zapravo ne mora serovati tvoj imenik ali seruju se tudji tako da je do broja uvezanog sa nekim imenom relativno lako doci.
Google tu aplikaciju drzi u svojoj prodavnici tako da se verovatno ne kosi sa pravilima privatnosti.

Pitanje je da li je u opste zabranjeno da ja nekome dam neciji broj telefona bez njegove saglasnosti, jer se sve na to svodi.
Napredne tehnike koriscenja internet resursa, samo se trebalo setiti, cudi me da se nisu setili i avatare da preuzmu. :)



Nisam pravnik, ali mi se cini da se ne radi o tome da li neko daje nekome broj, vec kako se taj broj koristi. Ako se objavljuje javno zajedno sa drugim podacima onda bi valjda trebala saglasnost za to.

Danas je ovo u pitanju, sutra ce neki licniji podaci da dodju na red. Dok se mi opasuljimo sta kompanije znaju sve o nama, i dok se neko seti da reaguje, bice kasno.
Mada je mozda i sad vec kasno.
[ gilopile @ 03.01.2019. 00:28 ] @
Druze, ne znas ti jos na sta su te kompanije spremne i sa kakvim advokatima raspolazu, hehhe
Zakon je uvek na njihovoj strani :)

Cim imas smartphone, da bi mogao da ga koristis, moras da napravis gmail profil. Zatim play store, zatim skidanje nekolio neophodnih aplikacija i svaka ce da trzazi pristup imeniku i ostalom da bi funkcionisala i kada se slozis sa tim, ti si u neku ruku vec nagrebusio sto se privatnosti tice.


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 03.01.2019. u 01:40 GMT+1]
[ mjanjic @ 03.01.2019. 01:27 ] @
To je sve OK dok si ti tamo pod nekim ID-om ka korisnik NNNNN koji voli to i to, posećuje te i te sajtove, voli tu i tu muziku ili hranu, itd., a u cilju serviranja reklama i sl.

Ali, kad te kompanije ili autori nekih aplikacija omoguće trećem licu da dođu do tvojih kontakt podataka i odredi tačno koja osoba je u pitanju ukrštanjem podataka (broj telefona, e-mail adresa, ime i prezime, adresa stanovanja, broj fiksnog telefona, itd.), onda to može biti problem.

Na primer, u Telekomov online imenik je dovoljno da uneseš grad i nečije prezime, naći ćeš adresu stanovanja i broj fiksnog telefona, osim ako postoji više osoba sa istim imenom i prezimenom. Ali, nemaš JMBG i još neki podatak koji bi te doveo do tačno jedne osobe, ali nekad je dovoljno da znaš otprilike u kom delu grada ili ulici neko živi, i prema tom imeniku možeš pronaći adresu te osobe ili broj fiksnog telefona.

Da li to spada u kršenje Zakona o zaštiti podataka o ličnosti? Ne znam, jer u samom tekstu Zakona nigde nije jasno precizirano o kojim se tačno podacima radi. Znam iz iskustva da se ne smeju javno postavljati dokumenta koja sadrže JMBG, odnosno mogu, ali JMBG se ne sme videti (može biti osenčen/ofarban, prekriven crnim pravougaonikom, zamućen, itd.). Stvar je u tome što su ime i prezime javno dostupni podaci, kao i nečija adresa stanovanja, ali JMBG nije, plus je u pitanju jedinstveni broj koji jednoznačno određuje osobu na koju se podatak odnosi.

Gde u ovoj priči spada broj telefona potpuno je nejasno, ali je činjenica da nam je potreban zakon ili neka uredba o tome kako bi se izbegle zloupotrebe.
[ bakara @ 03.01.2019. 10:50 ] @
Citat:
zoki_85:
Ako se objavljuje javno zajedno sa drugim podacima onda bi valjda trebala saglasnost za to.

Cim instaliras aplikaciju oni te vec pitaju za saglasnost koju moras dati da bi koristio aplikaciju koja se bavi time.
I oni ne objavljuju tvoje ime, ali ako nadju tvoje ime u tudjem imeniku a neko treci bas njega trazi nema prepreka da mu ne prikazu tvoje ime :)

vesto su iskoristili mogucnost pristupa imeniku.
[ Shadowed @ 03.01.2019. 10:59 ] @
Ne znam za zakone ali odgovornost je na onima koji podele svoj imenik jer su oni ti koji tudje brojeve daju nekoj kompaniji (i prakticno svima drugima).
To je isti idiotluk kao kad das nekom sajtu (npr. linkedin-u) svoj gmail (ili koji god) account i oni onda krenu da spamuju sve iz tvog imenika. Isto samo je ovo sa telefonskim brojevima umesto mail-ovima.
Za takve nemam ni malo tolerancije. Kao i za one koji salju mail na 100 adresa i sve stave u "To" umesto "Bcc" polje pa svi imaju adrese svih iako jedni sa drugima nemaju veze.
[ Shadowed @ 03.01.2019. 11:03 ] @
Sad vidim u opisu da pise:
Citat:
How does it work? It's actually quite complicated. We use machine learning, web crawling and also something called "wisdom of the crowd".

Ne kazu da se deli imenik. Ukoliko se ipak deli, to bi onda trebalo da je ilegalno jer se radi bez znanja korisnika. Doduse, mozda pise u samoj aplikaciji (ne pada mi na pamet da instaliram).
Po opisu bi se reklo da oni pretrazuju net i tako nalaze brojeve.
[ ademare @ 03.01.2019. 12:34 ] @
Ljudi imaju Pogresnu predstavu , da Mobilni telefon , predstavlja neku Nevidljivost , Anonimnost u odnosu na fiksni telefon !

Cak je u startu isla prica kada su se pojavili GSM mobilni telefoni, da je to kodirana komunikacija , koju je nemoguce probiti itd. Mnogi kriminalci su uhvaceni upravo preko mobilnih telefona, pa kada su to ukapirali , onda su jedno vreme koristili one telekomove javne govornice , jer su imali vise anonimnosti nego na mobilnom !

Sa dolaskom i masovnoscu Smart telefona , svako moze da kaze zbogom Privatnosti !

Zar stvarno neko misli da bi u Bankama i slicnim institucijama , trazili od vas Samo mobilni telefon , kada bi on znacio anonimnost i privatnost ?

Slicno je i na Internetu . Privatnosti i anonimnosti , nema nigde . I ovo sto ja sada pisem , Sigurno nisam Anoniman , kako nekome na prvi pogled izgleda !
[ Shadowed @ 03.01.2019. 12:55 ] @
I sve to nema nikakve veze sa temom. Problem o kojem se radi je da ljudi daju tudje brojeve telefona.
[ Branimir Maksimovic @ 03.01.2019. 12:59 ] @
Da ovde je razlika u tome sto se te stvari *zloupotrebljavaju*. E sad facebook, google i ostali rade to isto... i trece strane radosno prosledjuju podatke istima... jel ima tome kraj ili je tek pocetak?
[ Space Beer @ 03.01.2019. 14:41 ] @
To je danas normalno. Neko instalira aplikaciju, ona traži pristup imeniku, čovek dozvoli i eto ga. Kompanija dobije pristup svim kontaktima bez problema. I može da radi sa njima sve što je u skladu za zakonom. Ako ne čitate politiku privatnosti i zakone, nemojte se čuditi posle
[ peromalosutra @ 03.01.2019. 16:16 ] @
Da je Srbija u EU, prilicno sam siguran da bi ovo krsilo GDPR. :) Medjutim, iako to nije slucaj, cini mi se da GDPR moraju da postuju i firme koje saradjuju ili drze podatke gradjana u EU. Ne znam kako to tacno funkcionise, ali recimo kod mene u firmi smo imali kratko predavanje gdje su nam savjetovali da obrisemo cak i stare mailove, jer bilo kakva informacija koja omogucava identifikovanje trece strane ne smije da se cuva bez eksplicitnog pristanka te strane.

https://eugdpr.org/the-regulation/gdpr-faqs/
[ anon70939 @ 03.01.2019. 17:11 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Da ovde je razlika u tome sto se te stvari *zloupotrebljavaju*. E sad facebook, google i ostali rade to isto... i trece strane radosno prosledjuju podatke istima... jel ima tome kraj ili je tek pocetak?

Drugo je fejsbuk. Na fejsbuk si se i ti prijavio i pristao na pravila.
A ova app koliko razumem ima moje podatke i šeruje svim korisnicima bez mog znanja i dozvole, a sada prvi put čujem za nju.
To je za zatvor.

OK bi bilo da sam je i ja instalirao kao Viber, pa onda kao viber pretrazi moje kontakte i kaze mi ko jos ima viber. Ali to ovde izgleda nije slucaj.

Sad me živo interesuje da li ima moje podatke :D
[ fangorn @ 03.01.2019. 17:18 ] @
Meni je drugar rekao za tu aplikaciju i instalirao sam je.
E sad, taj moj drug se zove Dragan a kad me zove izlazi Tatjana (i neko prezime).
Ja ga imam u imeniku pod Dragan (sigurno ne pod Tatjana),
ima ga i njegov sin i njegov cale i njegova zena i svi imaju Everybody instaliran.
Taj broj je kod njega vec oko 20 godina tako da iskljucujem mogucnost
da je mozda prethodni vlasnik broja bila neka Tatjana.

Hocu da kazem, ako kopiraju sve nase imenike koji imamo instaliranu aplikaciju,
zasto onda svima nama izlazi Tatjana umesto Dragan?
Ustvari, samo ja i njegov cale ga imamo pod Dragan, kod sina je memorisan kao "cale" a kod zene kao "Ljubav Moja" :)

Mozda i jeste nesto ovog tipa:
"How does it work? It's actually quite complicated. We use machine learning, web crawling and also something called "wisdom of the crowd".
[ anon70939 @ 03.01.2019. 17:30 ] @
Mozda se švaleriše pa ga švalerka u telefon memorisala kao Tatjana, umesto kao Dragan da je ne pita muž ko je Dragan. :D
[ fangorn @ 03.01.2019. 17:35 ] @
Nema švalerka Everybody :)
[ Space Beer @ 03.01.2019. 17:39 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Drugo je fejsbuk. Na fejsbuk si se i ti prijavio i pristao na pravila.
A ova app koliko razumem ima moje podatke i šeruje svim korisnicima bez mog znanja i dozvole, a sada prvi put čujem za nju.
To je za zatvor.

OK bi bilo da sam je i ja instalirao kao Viber, pa onda kao viber pretrazi moje kontakte i kaze mi ko jos ima viber. Ali to ovde izgleda nije slucaj.

Sad me živo interesuje da li ima moje podatke :D

Isto je kao i facebook. I ovde si pristao na pravila. Facebook takođe ima i profile ljudi koji nemaju nalog, na sličan ovakav način (prikupljanjem informacija od trećih lica)

Što se tiče mogućeg kršenja GDPR-a, ne znam kakvo je stanje. Generalno, oni mogu da se brane da su to informacije koje su im dostavili njihovi korisnici i to je tačno. Takođe, to što je na nekom broju Tatjana ne znači ništa, jer možda on pripada Draganu :D
[ fangorn @ 03.01.2019. 17:44 ] @
Citat:
Takođe, to što je na nekom broju Tatjana ne znači ništa, jer možda on pripada Draganu :D


Ovo bas nisam razumeo...
[ Space Beer @ 03.01.2019. 18:02 ] @
U slučaju da neko kaže da krše GDPR, oni mogu da se brane da ne mogu da utvrde ko je pravi vlasnik nekog broja, sve dok ih pravi vlasnik ne kontaktira ili instalira aplikaciju. A onda je i on pristao na uslove.
[ zoki_85 @ 03.01.2019. 18:32 ] @
Evo linka za proveru vaseg broja:
https://api.evrbd.com/web/edit-data_sr.html

Ukucate broj zatim dobijete sms kod koji unesete u predvidjeno polje i dobijete vase podatke i opciju za brisanje.
[ anon70939 @ 03.01.2019. 18:57 ] @
a to je dakle, otvorio si temu da skupis nase brojeve telefona....
[ zoki_85 @ 03.01.2019. 19:30 ] @
Oni vec imaju sve vase brojeve telefona i imena. Ukucaj ako smes pa proveri
[ dr0id @ 03.01.2019. 19:56 ] @
Pa i FB (i svi oni s kojima doticni dele podatke) ima sve vase brojeve telefona (mislim sve iz imenika). I poruke. I fotke. A tag-ovanjem ih i deli sa drugima (poznatim i nepoznatim) ...

U prevodu - otkrili ste rupu na saksiji
[ ademare @ 03.01.2019. 20:09 ] @
Sa ovog linka , sajta aplikacije , vidi se nesto zanimljivo .

To je da zanemarimo Engleski, kao univerzalni jezik , jos naravno Srpski i Poljski ?!

Znaci padaju u vodu svi oni postovi Kvazi pravnicke prirode , o tome da to ne bi proslo u EU i slicne price , koje ovde prosipaju ljudi koji se bas jako razumeju u pravo i zakone

Poljska za one koji nisu obavesteni, a pravo EU drze u malom prstu je odavno clanica te iste EU .

I za njih je ovo sve isto , otkucaj broj ...itd.

Tako da ako je ova aplikacija Legalna u Poljskoj , kao clanici EU , sve price o krsenju nekog naseg zakona , koji je prepisan bas od Eu , padaju u vodu !

[ anon70939 @ 03.01.2019. 20:38 ] @
ademare, kad budeš malo više upućen šta je GDPR onda ćeš shvatiti o čemu se priča. Puno ljudi na ovom forumu direktno radi za firme u EU, pa bih rekao da ne možeš baš sa sigurnošću da tvrdiš da je to "prosipanje".

To ne znači da sve firme u EU su ispravne što se tiče toga, naprotiv... Pretpostavljam da je ostavljen neki "luft" pre nego što krenu u drastično kažnjavanje.
Između ostalog, gde je neko već pomenuo za brisanje starih emailova, koji mogu da sadrže potpis te neke osobe ili kompanije, jedan od velikih problema jesu backup-ovi. Gde je teško iz starih po 5-10 godina izvaditi i skloniti na zahtev podatke o nekoj firmi ili osobi. Moj kolega koji se bavi consulting-om je završavao neko školovanje za GDPR, dobio neke sertifikate, pa opet ne zna dovoljno. Za prve projekte je debelo platio neku treću firmu da odradi neke banalne stvari.
[ bakara @ 03.01.2019. 20:39 ] @
Firma je domaca koliko vidim i nalazi se na opstini stari grad.
Evo ja sam svoje podatke obrisao, ali to ne mora da znaci da se nece naci u novom serovanom imeniku
[ anon70939 @ 03.01.2019. 20:49 ] @
znaci bilo je tvojih podataka tu?

pfff, ko ima volje i vremena da se piše zaštitniku građana, ili kome već i raspita se za validnost ovog servisa :D


edit:
evo izguglah nešto, sad ako nađem kontakt ima da pišem i usmerim na temu.

https://www.poverenik.rs/sr/
[ bakara @ 03.01.2019. 21:18 ] @
Bilo je

ti nisi probao?
[ anon70939 @ 03.01.2019. 21:22 ] @
[ SlobaBgd @ 03.01.2019. 21:31 ] @
Koliko vidim, nigde ne piše da će moj broj biti izbrisan iz baze, već samo kako će se nekome prikazivati moj broj. Zaključujem da je ovo pokušaj prevare, da navede građane čiji broj se bez njihovog odobrenja našao u bazi, da su podatke uklonili iz baze, a oni se samo ne prikazuju, što nikako nije isto.

[ dr0id @ 03.01.2019. 21:35 ] @
Brate mili... pa kako zamisljas da se obrise i broj tj. da se ne prikazuje onima koje zoves?
[ Space Beer @ 03.01.2019. 21:42 ] @
Mislim da hoće da kaže da će ta kompanija zadržati njegovo ime i broj, ali neće ga koristiti za ovu aplikaciju
[ dr0id @ 03.01.2019. 21:44 ] @
Pa kompanija (kao i desetine ako ne i stotine drugih) vec ima njegovo ime i broj (i opet ce ga dobiti kad god neko drugi instalira app), valjda je bitno da ne deli okolo
[ ademare @ 03.01.2019. 22:00 ] @
Citat:
CoyoteKG:
ademare, kad budeš malo više upućen šta je GDPR onda ćeš shvatiti o čemu se priča. Puno ljudi na ovom forumu direktno radi za firme u EU, pa bih rekao da ne možeš baš sa sigurnošću da tvrdiš da je to "prosipanje".

To ne znači da sve firme u EU su ispravne što se tiče toga, naprotiv... Pretpostavljam da je ostavljen neki "luft" pre nego što krenu u drastično kažnjavanje.
Između ostalog, gde je neko već pomenuo za brisanje starih emailova, koji mogu da sadrže potpis te neke osobe ili kompanije, jedan od velikih problema jesu backup-ovi. Gde je teško iz starih po 5-10 godina izvaditi i skloniti na zahtev podatke o nekoj firmi ili osobi. Moj kolega koji se bavi consulting-om je završavao neko školovanje za GDPR, dobio neke sertifikate, pa opet ne zna dovoljno. Za prve projekte je debelo platio neku treću firmu da odradi neke banalne stvari.


A ti si taj Pravni Ekspert koji si se prepoznao u postu ?

Ja nisam napisao post ni o kome specificno , nikoga konkretno nisam imao na umu , ali si se sam javio .

[ Shadowed @ 03.01.2019. 22:02 ] @
Zna on da kompanija ima njegov broj. Zali se na to da ga nece obrisati.
Zapravo, tehnicki je izvodljivo da sve ovo funkcionise tako da kompanija uopste ne drzi brojeve telefona u svojoj bazi vec samo hash-eve brojeva.
[ anon70939 @ 03.01.2019. 22:14 ] @
Citat:
ademare:
Citat:
CoyoteKG:
ademare, kad budeš malo više upućen šta je GDPR onda ćeš shvatiti o čemu se priča. Puno ljudi na ovom forumu direktno radi za firme u EU, pa bih rekao da ne možeš baš sa sigurnošću da tvrdiš da je to "prosipanje".

To ne znači da sve firme u EU su ispravne što se tiče toga, naprotiv... Pretpostavljam da je ostavljen neki "luft" pre nego što krenu u drastično kažnjavanje.
Između ostalog, gde je neko već pomenuo za brisanje starih emailova, koji mogu da sadrže potpis te neke osobe ili kompanije, jedan od velikih problema jesu backup-ovi. Gde je teško iz starih po 5-10 godina izvaditi i skloniti na zahtev podatke o nekoj firmi ili osobi. Moj kolega koji se bavi consulting-om je završavao neko školovanje za GDPR, dobio neke sertifikate, pa opet ne zna dovoljno. Za prve projekte je debelo platio neku treću firmu da odradi neke banalne stvari.


A ti si taj Pravni Ekspert koji si se prepoznao u postu ? ;)

Ja nisam napisao post ni o kome specificno , nikoga konkretno nisam imao na umu , ali si se sam javio .


Kakve veze ima kome si rekao? Konstatujem da to što si napisao nema smisla, nebitno kome si rekao.

Ili samo nemaš šta pametnije da kažeš pa hoćeš da budeš dečački mudar, i još namigneš da bude još mudrije :D
[ SlobaBgd @ 03.01.2019. 22:24 ] @
Citat:
dr0id:
Pa kompanija (kao i desetine ako ne i stotine drugih) vec ima njegovo ime i broj (i opet ce ga dobiti kad god neko drugi instalira app), valjda je bitno da ne deli okolo

Ne. Bitno je da tamo neka kompanija ne drži moj broj ni na kakvom serveru, ako joj JA nisam dao odobrenje za to. Razumem da su do mog broja došli tako što su im to omogućili oni koji su instalirali aplikaciju i dozvolili pristup imeniku, ali ako ja izričito hoću da OBRIŠEM svoje podatke (na sajtu decidno piše "Unesi svoj broj telefona da bi obrisao svoje podatke"), zašto mi prodaju priču da izaberem na koji način će prikazivati moj broj? Koji broj ako su ga IZBRISALI, kao što su mi rekli da će uraditi kad im pošaljem verifikacionu šifru?
Dakle, broj i dalje stoji u nekoj bazi, i vezan je za ime koje je neko od mojih neopreznih poznanika upario sa tim brojem. A kako da ga uklone? Ne znam, ne razumem se u kompijutere, ali sam čuo da postoji neka komanda Delete, koja kao briše neke podatke sa nekog har diska ili tako nečega.
[ bakara @ 03.01.2019. 22:32 ] @
Verovatno ce umesto imena da na tvoj broj prikazuje "izbrisano na zahtev korisnika"
[ SlobaBgd @ 03.01.2019. 22:45 ] @
Pa da. A u stvari nije, što bi rekao Dragan Torbica.
[ Ivan Dimkovic @ 03.01.2019. 23:42 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Citat:
dr0id:
Pa kompanija (kao i desetine ako ne i stotine drugih) vec ima njegovo ime i broj (i opet ce ga dobiti kad god neko drugi instalira app), valjda je bitno da ne deli okolo

Ne. Bitno je da tamo neka kompanija ne drži moj broj ni na kakvom serveru, ako joj JA nisam dao odobrenje za to. Razumem da su do mog broja došli tako što su im to omogućili oni koji su instalirali aplikaciju i dozvolili pristup imeniku, ali ako ja izričito hoću da OBRIŠEM svoje podatke (na sajtu decidno piše "Unesi svoj broj telefona da bi obrisao svoje podatke"), zašto mi prodaju priču da izaberem na koji način će prikazivati moj broj? Koji broj ako su ga IZBRISALI, kao što su mi rekli da će uraditi kad im pošaljem verifikacionu šifru?
Dakle, broj i dalje stoji u nekoj bazi, i vezan je za ime koje je neko od mojih neopreznih poznanika upario sa tim brojem. A kako da ga uklone? Ne znam, ne razumem se u kompijutere, ali sam čuo da postoji neka komanda Delete, koja kao briše neke podatke sa nekog har diska ili tako nečega. ;)


Pa sta vredi da ga odmah obrisu kad ce u sledecem sync-u sa imenicima opet da ga pokupe.

Za funkciju blacklistovanja moraju imati i... crnu listu, je li :) Ne moraju to biti kompletni podaci, vec samo lista telefonskih brojeva za koje nece prikazivati podatke i to je to.
[ SlobaBgd @ 04.01.2019. 00:00 ] @
Au bre!
Kakvo je to relativizovanje problema?
Da ponovim, autori aplikacije su ponudili mogućnost da OBRIŠU moje podatke. Na kraju, to imam pravo da tražim i po zakonu. Kakve veze ima "šta vredi"? Neka dođu do mog broja opet za tri sata. Ja ću svakih sedam dana slati zahtev za brisanje i očekujem da obrišu moj broj.

Takođe, nigde nisam našao podatak da postoji neka blacklista sa brojevima telefona nas koji smo tražili da ih obrišu. Što reče Shadowed, za takve slučajeve ne moraju da imaju broj nego hash. Ali u maniru seoskog advokata, nigde ne potvrđuju da su broj obrisali već samo da će ga neće prikazati. Po tome, ne možeš ni da ih optužiš da lažu jer osim onog "Unesi svoj broj telefona da bi obrisao svoje podatke" nigde ni ne pominju brisanje.
[ anon70939 @ 04.01.2019. 06:25 ] @
Mene su zlostavljali operateri Top Shop jer sam kupio Dormeo dušek kod njih godinama pre toga.
Zivkali me po ceo dan, i na kraju sam morao da pretim, i poslao im neki link gde piše da po zakonu moraju da mi daju podatke koje imaju o meni i obrišu na moj zahrev.
I isto u ovom fazonu, poslali mi na mail moje podatke i rekli da su me obrisali. I nisu me više zvali

Nedavno otišao da kupim letvice za krevet kod njih, i prodavačica traži ličnu kartu da proveri da li imaju podatke o meni “ako sam ostvario neki popust”. Dao sam bas da vidim da li su me obrisali, kad gle čuda, i dalje sam u bazi, samo verovatno stoji neki flag “ne zivkati”...
[ Blue82 @ 04.01.2019. 14:00 ] @
SlobaBgd ako nemaju podatak o tome koji brojevi telefona ne trebaju da se prikazuju, neces ti morati slati yahtev svakih 7 dana, vec svaka 3 minuta koliko moze biti sinhronizacija podataka. To prakticno znaci da kada ne bi zadrzali tvoj broj telefona sa naznakom da se ne prikazuje, to bi za tebe bilo isto kao da nisi ni pokusao da ga obrises jer bi 24/7 bio vidljiv ostalim korisnicima izuzev tih 3 minuta posle brisanja.
Ne budi glup, ukljuci malo mozak.
[ Ivan Dimkovic @ 04.01.2019. 14:19 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Au bre!
Kakvo je to relativizovanje problema?
Da ponovim, autori aplikacije su ponudili mogućnost da OBRIŠU moje podatke. Na kraju, to imam pravo da tražim i po zakonu. Kakve veze ima "šta vredi"? Neka dođu do mog broja opet za tri sata. Ja ću svakih sedam dana slati zahtev za brisanje i očekujem da obrišu moj broj.

Takođe, nigde nisam našao podatak da postoji neka blacklista sa brojevima telefona nas koji smo tražili da ih obrišu. Što reče Shadowed, za takve slučajeve ne moraju da imaju broj nego hash. Ali u maniru seoskog advokata, nigde ne potvrđuju da su broj obrisali već samo da će ga neće prikazati. Po tome, ne možeš ni da ih optužiš da lažu jer osim onog "Unesi svoj broj telefona da bi obrisao svoje podatke" nigde ni ne pominju brisanje.


Ja se potpuno slazem da bi trebalo da imas pravo na brisanje svojih podataka i da bi tvoji licni podaci trebalo biti stvarno obrisani kada to zatrazis.

Opaska o black listi je samo tu zato sto fizicko brisanje podataka ne resava problem zbog konstantne sinhronizacije - slazem se da je hash tehnicki adekvatno resenje, ogoljen od bilo kakvih identifikujucih/privatnih podataka.
[ SlobaBgd @ 04.01.2019. 14:21 ] @
@Blue82

E to volim, kad neko potegne teške argumente!

Je l' ti razumeš da ja NEĆU da se moj broj nalazi na njihovom serveru, u njihovoj bazi, šta god to bilo. Ni iz kakvih razloga, pa ni zbog toga da bi znali da ne treba da ga prikazuju. Ako pokušaš da se praviš pametan i kažeš mi da su do mog broja i imena došli tako što je neko odobrio pristup svom imeniku, to je isto kao kad neki neodgovorni lekar omogući uvid u bazu podataka pacijenata pa recimo neka politička stranka počne javno da iznosi lične i zdravstvene podatke o nekim građanima (kao što su izneli u javnost ceo lekarski karton Milorada Ulemeka nakon ubistva Đinđića). Koliko god da je odgovoran/kriv taj lekar ili u našem slučaju korisnik Everybody aplikacije, jednako je, ako ne i više, odgovorna i ta politička stranka ili u ovom slučaju autori aplikacije. Zašto? Zato što oni zloupotrebljavaju dobijene podatke. Kako? Tako što ih objavljuju bez izričitog pristanka KORISNIKA broja telefona. I dok se za neke podatke sa tvog telefona/kompjutera i njihovu (zlo)upotrebu traži i dobija tvoja saglasnost uz nejasan, maglovit i namerno loše sročen i još lošije formatiran Terms of service, u ovom slučaju neko treći je dao odobrenje kompaniji koja stoji iza Everybody aplikacije da koristi i šeruje MOJ broj telefona. Dakle, da pojednostavim: kao kad bih ja dozvolio tamo nekome da koristi i svima objavi tvoje ime, adresu i JMBG koje si mi ti dao verujući da su ti podaci kod mene sigurni.

Razumeo? Ne? Uključi malo mozak.
[ SlobaBgd @ 04.01.2019. 14:26 ] @
@Dimković

Ma sve je to meni jasno, ali šta s tim? Šta, sad treba da pokažem razumevanje za to što neko ne može, ne ume ili neće da reši problem koji je sam napravio? Ono - pa ako ne možete da me izbrišete, onda nema veze, izvinite što sam pitao? Zabole me što im je to tehnički komplikovano (da li je?), o tome su trebali da misle PRE puštanja aplikacije na Play Store.
[ Ivan Dimkovic @ 04.01.2019. 14:30 ] @
Razumevanje? Pojma nemam koliko je tebi ta stvar bitna, ja bih ocekivao bilo sta od totalne indiferencije do aktivnog sudskog gonjenja :-)

IMHO, skladistenje privatnih podataka je ozbiljna stvar i mora biti ozbiljno tretirana od strane drustva zbog prakticno beskonacnih mogucnosti zloupotrebe.

Citat:

Zabole me što im je to tehnički komplikovano (da li je?),


Ja ne vidim nista tehnicki komplikovano u brisanju podataka, kreiranju hash-a i upitu prilikom dodavanja novih kontakata u bazu. Trazi nesto vise racunarskih resursa, poskupljuje servis ali su u pitanju dovoljno ozbiljne stvari.
[ dejanet @ 04.01.2019. 14:39 ] @
Mislim da je to firma koja stoji iza ovoga:
http://everybody.today/policy

Zipa ovo:
2. PURPOSE OF PERSONAL DATA PROCESSING

Personal data of the registered users and/or personal data about third parties provided by registered users are used for the purpose of providing the Software functionality and for the distribution of marketing materials and general information about the Software. Any registered user may opt-out from the distribution of marketing materials at any time.

Ovo je ludilo, sto mene tice ne bi ja isao na opt-out, vec bi ima zakucao na adresu firme, ako nije lazna.


Citat:
SlobaBgd: Ma sve je to meni jasno, ali šta s tim? Šta, sad treba da pokažem razumevanje za to što neko ne može, ne ume ili neće da reši problem koji je sam napravio? Ono - pa ako ne možete da me izbrišete, onda nema veze, izvinite što sam pitao? Zabole me što im je to tehnički komplikovano (da li je?), o tome su trebali da misle PRE puštanja aplikacije na Play Store.

Naravno da mogu da izbrisu podatke, odnosno urade clean opt-out, to tehnicki banalna implementacija, nego im rusis business model na taj nacin.

Takodje, prilicno sam siguran da ne rade nikakav web crawling licnih podataka sa web-a, jer u glavnom ti podaci nisu dostupni, vec rade cist import contacts liste, jer gomila ljudi daje blanko pravo prilikom instalacije app.
[ ademare @ 04.01.2019. 16:07 ] @
Nema potrebe da se citira stranica na Engleskom , kada imaju na SR i koja se razlikuje od ove na Engleskom .

Evo sta kazu u uvodnom delu , a koga zanima jos neka cita na SR stranici :

Politika zaštite privatnosti vezana za softver “Everybody”

(Poslednja izmena 24.10.2018.)


1. RUKOVALAC PODACIMA O LIČNOSTI

EVERYBODY D.O.O. BEOGRAD-STARI GRAD, Cara Lazara 5-7, Beograd, Srbija, matični broj 21255262, prikuplja, obrađuje i koristi podatke o registrovanim korisnicima softvera „Everybody“ (u daljem tekstu: „Softver“) dobijene od registrovanih korisnika kao i podatke o trećim licima dobijenim iz javno dostupnih izvora, poput imena, adresa, e-mail adresa, telefonskih brojeva, podataka o lokaciji, sve u skladu sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti (Službeni list RS 97/08 sa eventualnim izmenama i dopunama) (u daljem tekstu: „Zakon“). Everybody doo može u svakom trenutku, uz posebno obaveštenje ili bez njega, da promeni ovu politiku zaštite privatnosti i preporučeno je da s vremena na vreme proučite ovu politiku zaštite privatnosti.

Znaci skoro su je menjali pre malo vise od mesec dana i pozivaju se na vazeci zakon , da je navodno sve u skladu sa njim ?
[ vujkev @ 04.01.2019. 16:18 ] @
To što ta firma ima moj broj telefona po meni nije nikakav problem. Ostavljao sam broj telefona na N mesta tako da jedna firma manje/više koja ima moj broj telefona nije nikakav problem.

Sa druge strane postoji jedan po meni mnogo veći problem koji niko do sad nije pomenuo. Ta firma zna ko i kad mene zove (ako imam instaliranu tu app na tel), a takođe znaju i koga ja zovem ako osoba sa druge strane ima tu app. Ovaj podatak je po meni mnogo osetljiviji od samog broja telefona.
[ Ivan Dimkovic @ 04.01.2019. 16:35 ] @
Citat:
ademare
Znaci skoro su je menjali pre malo vise od mesec dana i pozivaju se na vazeci zakon , da je navodno sve u skladu sa njim ?


Ako nista drugo, koliko vidim iz EN stranice, ocigledno su upoznati sa GDPR-om, a iz SR stranice se vidi da su upoznati i sa srpskim zakonima o zastiti podataka o licnosti.

Da li je to sto rade u skladu sa zakonom? Pa mora neko da ih tuzi da se to proveri :-)

[ Shadowed @ 04.01.2019. 18:11 ] @
Ovako stoji stvar. Poceli smo (ukljucujuci i mene) neosnovano da ih napadamo bez da znamo kako stvar zapravo radi.
Ovo je kako moze da radi i da bude sasvim ok:
Kada skines aplikaciju, aplikacija sa telefona procita tvoj broj i tvoje ime (to joj dozvoljavas u okviru dozvola koje aplikacija zahteva).
Od broja telefona, aplikacija napravi hash* i sa tvojim imenom ga posalje na server.
Server skladisti hash i tvoje ime.
Kada neko drugi koristi aplikaciju i ti ga zoves a on nema tvoj broj u imeniku, aplikacija napravi od broja hash i posalje serveru, ovaj nadje ime povezano sa tim hash-om i vrati aplikaciji.
Aplikacija prikaze tvoje ime.
Ako trazis da ti se "broj" obrise, oni obrisu to iz baze i server javi tvojoj aplikaciji da vise ne salje hash za tvoj broj.

U ovom slucaju njihov sistem nikada ne dodje ni do cijeg broja telefona, ne skladisti ga niti moze ista sa njim. Takodje, brisanje je moguce u potpunosti i ne bi njima bio problem za dalju sinhronizaciju.

Varijacija:
Kada skines aplikaciju, ona pokupi brojeve i imena iz tvog imenika (to joj dozvoljavas u okviru dozvola aplikacije), kreira hash-eve i povezane sa imenima salje na server.
Dalje sve isto osim kada zahtevas brisanje tvog broja. U ovom slucaju ne bi vredelo da ga obrisu vec bi morali samo da markiraju kao neaktivan/obrisan kako bi prilikom sledece sinhronizacije (od ko zna koga) stanje ostalo isto umesto da se ponovo pojaci.

I u ovom slucaju njihov sistem nema ni jedan broj telefona vec samo hash-eve. Razlika je samo u tome da ce hash tvog telefona ostati kada zahtevas brisanje. No, broj nece imati (osim ako negde ne zapisu da je broj taj i taj zahtevao brisanje, jer za brisanje moras da im posaljes bas broj da bi ti poslali sms).


Ovo je kako verovatno radi:
Instaliras apliakciju, ona upload-uje tvoj imenik tako kako jeste.
Sve isto kao iznad, samo zameniti rec "hash" sa "broj telefona".




Poenta je da mi ne znamo sta su oni konkretno implementirali (iako je ovo poslednje najverovatnije) pa ne mozemo ni da ih optuzujemo. Ono za sta mozemo da ih optuzujemo je netransparentnost onog sto rade. Sta god od ovih varijanti da je u pitanju, trebalo bi da daju do znanja tako da korisnici mogu da odluce da li ce ucestvovati u tome.


*Hash je naizgled slucajan niz karaktera koji se dobija primenom odgovarajuceg algoritma na ulazni podatak. Npr. za broj 381641111111 se dobija sha-256 hash: 02850b3ac0d4e0e9b48a52318d56fc714e09832aa3cf3934376c05709a20c748.
Od istog broja se uvek dobija isti hash ali se od hash-a ne moze dobiti broj nazad.
[ SlobaBgd @ 04.01.2019. 20:09 ] @
Citat:
vujkev:
To što ta firma ima moj broj telefona po meni nije nikakav problem. Ostavljao sam broj telefona na N mesta tako da jedna firma manje/više koja ima moj broj telefona nije nikakav problem.

OK, tvoj stav mogu da razumem. Ali kakve to veze ima sa drugim mišljenjima? Mnogi ne žele da svuda ostavljaju svoje brojeve telefona i svoje ime upareno sa brojem telefona.

No, ovde možemo naći još jednu nedoslednost. TI si ostavio SVOJ broj telefona aplikaciji, službenici banke, prodavačici kad si reklamirao cipele... Ali JA nijam ostavio SVOJ broj, a on se našao kod njih u bazi. Kako? Tako što si TI dozvolio aplikaciji da pročita moj broj i da ga upari sa mojim imenom. Mislim, razumete li da vas nisam ovlastio da bilo kome dajete moj broj? To se u građanskom životu smatra trškim bezobrazlukom i nevaspitanjem, i pravilo je da, kada ti neko traži moj broj, prvo mene pitaš za odobrenje. A ovde gde neka firma može da prikupi gomilu mojih podataka počevši od broja telefona koji svako deli kako mu se prohte, ne pitajući korisnika. To što si ti pustio aplikaciju da ti vršlja po imeniku mene ne treba da se tiče. A tiče me se.
[ bakara @ 04.01.2019. 20:28 ] @
Citat:
Shadowed:
Kada skines aplikaciju, aplikacija sa telefona procita tvoj broj i tvoje ime (to joj dozvoljavas u okviru dozvola koje aplikacija zahteva).

Zapravo i ne moras da joj dozvolis...
Ja kada sam instalirao jednostavno sam preskocio taj deo kada je pitala za moje podatke jer aplikacija i to dozvoljava

I pogodi sta...opet je imala moje podatke ocigledno procitane iz drugog izvora

Mislim da zaista nije realno ocekivati da se tako jednostavno zabrani dolazenje do podatka iz nekog drugog izvora...
kako nekome zabraniti da da vas broj telefona?

Mislim da je to nemoguce...

Sta je sledece?
da povuce i slicice?

Da li je zabranjeno da meni neko da vasu sliku?
[ Ivan Dimkovic @ 04.01.2019. 20:58 ] @
Citat:
bakara
Mislim da zaista nije realno ocekivati da se tako jednostavno zabrani dolazenje do podatka iz nekog drugog izvora...
kako nekome zabraniti da da vas broj telefona?

Mislim da je to nemoguce...

Sta je sledece?
da povuce i slicice?


Nema potrebe i naravno da je potpuno neprakticno, dovoljno je imati regulativu koja ti omogucava da od firmi zahtevas i dobijes mogucnost brisanja tvojih licnih podataka. I naravno drzavu koja tu regulativu aktivno pokriva sankcijama za one koji je ne postuju.



[ bakara @ 08.01.2019. 12:12 ] @
Pre neki dan se nadjem sa covekom i prvo sto me je pitao je sto mu na everybody aplikaciji za moj broj izlazi "izbrisano na zahtev korisnika"

Rekoh mu da sam ja tako trazio.

Znaci ipak radi, a izlazi tako kako sam napisao, izgleda da tu aplikaciju koristi dosta ljudi
[ anon70939 @ 14.01.2019. 14:24 ] @
Citat:
CoyoteKG:
evo izguglah nešto, sad ako nađem kontakt ima da pišem i usmerim na temu.
https://www.poverenik.rs/sr/

Dobio sam odgovor, naravno sve je legalno :)

Videću posle ako mogu da okačim, pošto su mi poslali odgovor pdf fajlu.
[ anon70939 @ 14.01.2019. 19:18 ] @
Evo odgovora.

posto je scan, nisam mogao da ga ocr kako treba pa kopiram tekst, tako da evo ovako.

Ono sto me buni, zar je dovoljno recimo neko da se snadje za brojeve telefona, recimo iz baze ambulante (jedno od retkih mesta gde sam dao svoj br tel), i posle to da objavi i da kaze da je to pokupio crawl-om sa neta, bez nekih posebnih dokaza...

[ SlobaBgd @ 14.01.2019. 20:02 ] @
Da li je istina da "kada treće lice pozove korisnika koji ima instaliranu aplikaciju a koje nema to lice u telefonskom imeniku, aplikacija automatski šalje SMS tom trećem licu sa obaveštenjem da li želi da bude memorisan sa navedenim imenom, odnosno da li želi da ga promeni ili izbriše sve te podatke, u kom slučaju ga program blokira prilikom sledećeg poziva..."?
Da li je iko od vas dobio SMS od aplikacije koja ga je pitala kako da rukuje vašim brojem?

Takođe, gde je ta baza, taj javni telefonski imenik mobilnih brojeva odakle su pokupili moj broj? Evo sada sam tražio ko je korisnik mog broja telefona (064) na ovom sajtu, i odgovor koji dobijam je "Nema rezultata pretrage". Dakle, iako je broj registrovan na moje ime, taj podatak nije javno dostupan.
[ ademare @ 14.01.2019. 20:21 ] @
Za tzv. prikupljanje podataka iz javno dostupnih baza , Lazu ! I firma i tzv. poverenik .

Zato sto ne postoji Nijedna javna dostupna baza , koja bi sadrzala podatke tog tipa . Jedina baza kojoj se moze pristupiti za pojedinacne upite je , MTS baza korisnika fiksnih telefona . Svi znamo kako se moze pristupiti toj bazi , i MTS ocigledno ne bi dozvolio da mu neko besplatno preuzme celu bazu !

Ostale baze jednostavno ne postoje ili nisu javno dostupne pa je bilo kakvo preuzimanje podataka iz tih baza Ilegalno .

Jedno je sigurno niko nece hackovati Bazu MUP, doma zdravlja itd , jer one i nisu dostupne.


Ovde poverenik tvrdi ocigledno prepisujuci odgovor, sto mu je firma vlasnik aplikacije dala , demantuje samog sebe oko javnih baza . Tu on eksplicitno kaze :

da do saznanja o brojevima trecih lica dolazi na nacin, da kada trece lice pozove korisnika koji ima instaliranu aplikaciju, a koji nema to lice u telefonskom imeniku, aplikacija automatski salje tom trecem licu SMS itd.


Znaci ovom recenicom i firma i Poverenik priznaju da nema nikakvih javnih dostupnih baza nego samo imenik korisnika aplikacije !

A da SMS ide samo u slucaju da korisnika nazove neko koga korisnik nema u imeniku svog telefona . Znaci jos jedna Besmislica ! Jer navodno u tom SMS , lica koje nije u imeniku , pise mu da li zeli da bude memorisan pod datim imenom ?

Kojim imenom ?? Kada to lice nije u imeniku i ako nije u firminoj bazi do sada , on je za nju nepoznat i anoniman !


[ ademare @ 14.01.2019. 20:50 ] @
Samo da dodam da osim MTS baze fiksnih telefona , postoji i SBB baza takodje korisnika fiksne telefonije .

[ bachi @ 15.01.2019. 07:53 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Evo odgovora.

posto je scan, nisam mogao da ga ocr kako treba pa kopiram tekst, tako da evo ovako.aze ambulante (jedno od retkih mesta gde sam dao svoj br tel), i posle to da objavi i da kaze da je to pokupio crawl-om sa neta, bez nekih posebnih dokaza...


Uvidom na internet stranicu koju ste naveli u predstavci www.everybody.today utvrđeno je da se, u konkretnom slučaju, radi o aplikaciji Privrednog društva „Everybody“ d.o.o. Beograd-Stari grad (u daljem tekstu: Rukovalac).

S tim u vezi, obaveštavamo Vas da je Poverenik sproveo postupak nadzora kod Rukovaoca u predmetu broj: . povodom obrade podataka o ličnosti koju navodite u Vašoj predstavci, te da je Rukovalac dostavio Povereniku evidenciju o zbirci podataka o ličnosti pod nazivom: „Evidencija kontaktnih informacija aplikacije Everybody“. U navedenom postupku nadzora je utvrđeno da je Rukovalac razvio aplikaciju koja se instalira na mobilni telefonski uređaj i koja funkcioniše na način što korisnicima omogućava identifikaciju dolazećih poziva, kao i da podatke za navedenu identifikaciju prikuplja program te aplikacije preko javno dostupnih izvora, kao i od samih lica na dobrovoljnoj bazi, da do saznanja o brojevima telefona trećih lica dolazi na način, da kada treće lice pozove korisnika koji ima instaliranu aplikaciju, a koji nema to lice u telefonskom imeniku, aplikacija automatski šalje SMS tom trećem licu, sa obaveštenjem da li želi da bude memorisan sa navedenim imenom, odnosno da li želi da ga promeni ili izbriše sve te podatke, u kom slučaju ga program blokira prilikom sledećih poziva, da je upravljanje svojim kontaktom, trećim licima omogućeno ulaskom na internet stranicu http://cvrbd.com.

Takođe je, neposrednim uvidom ovlašćenih lica Poverenika u bazu podataka Rukovaoca utvrđeno, da u istoj ne postoje podaci kao što su imena i prezimena fizičkih lica, brojevi telefona, nadimci i slično, već samo numerički generisani podaci aplikacije, koji ne postoje u izvornom obliku, te niko nema uvid u iste i kao takvi ne postoje, odnosno u okviru navedene baze Rukovaoca ne postoje podaci kojima bi se utvrdio identitet lica.

Odredbom čl. 5. ZZPL propisano je da osim ako očigledno pretežu suprotni interesi lica, pojedine odredbe ovog zakona o uslovima za obradu, kao i o pravima i obavezama u vezi sa obradom ne primenjuju se na obradu: 1) podataka koji su dostupni svakome i objavljeni u javnim glasilima i publikacijama ili pristupačni u arhivama, muzejima i drugim sličnim organizacijama; 2) podataka koji se obrađuju za porodične i druge lične potrebe i nisu dostupni trećim licima; 3) podataka koji se o članovima političkih stranaka, udruženja, sindikata, kao i drugih oblika udruživanja obrađuju od strane tih organizacija, pod uslovom da član da pismenu izjavu da određene odredbe ovog zakona ne važe za obradu podataka o njemu za određeno vreme, ali ne duže od vremena trajanja njegovog članstva; 4) podataka koje je lice, sposobno da se samo stara o svojim interesima, objavilo o sebi.

Odredbom čl. 3. tač. 1. ZZPL propisano je da je podatak o ličnosti svaka informacija koja se odnosi na fizičko lice, bez obzira na oblik u kome je izražena i na nosač informacije (papir, traka, film, elektronski medij i sl.), po čijem nalogu, u čije ime, odnosno za čiji račun je informacija pohranjena, datum nastanka informacije, mesto pohranjivanja informacije, način saznavanja informacije (neposredno, putem slušanja, gledanja i sl, odnosno posredno, putem uvida u dokument u kojem je informacija sadržana i sl.), ili bez obzira na drugo svojstvo informacije, dok je tačkom 2. istog člana propisano da je fizičko lice čovek na koga se odnosi podatak, čiji je identitet određen ili odrediv na osnovu ličnog imena, jedinstvenog matičnog broja građana, adresnog koda ili drugog obeležja njegovog fizičkog, psihološkog, duhovnog, ekonomskog, kulturnog ili društvenog identiteta.

Imajući u vidu navedeno, odnosno kako Rukovalac preko aplikacije ,,Everybody“ prikuplja podatke o broju telefona i opisu kontakata lica koje je instaliralo tu aplikaciju, kao i da ne može odrediti identitet trećeg lica (aplikacija dodeljuje nasumično naziv broju telefona, ukoliko se isti ne može saznati iz javno dostupnih izvora ili mu samo treće lice ne odredi naziv), već dolazi do saznanja samo o podatku koji se odnosi na broj telefona koji je kontaktirao korisnika aplikacije, te da u bazi Rukovaoca ne postoje podaci kojima bi se utvrdio identitet lica, to u, konkretnom slučaju, nema postupanja suprotno odredbama ZZPL.

Zahvaljujemo Vam na interesovanju za pravilnu primenu ZZPL i upućujemo Vas da se o ovim i ostalim pitanjima bliže informišete na internet prezentaciji Poverenika: http://www.poverenik.rs/.
[ adzo_ @ 15.01.2019. 09:50 ] @
Ovo nije istina za SMS. Ja se takodje nalazim u bazi a nikakav SMS nisam dobio niti bi se i da sam dobio, slozio sa tim
[ ademare @ 15.01.2019. 11:21 ] @
Naravno da nisi dobio SMS jer sve je Fantazija !

Pise ko treba da dobije SMS , i na kraju ispadne NIKO , jer se ne radi o jednom telfonskom imeniku jednog korisnika vec o desetinama hiljada telefonskih imenika !

Takodje Poverenik se poziva i citira clanove zakona , pa clan 5 sa tackama 1-4 . Posmatrajuci sve vidi se da ovo prikupljanje i obrada , ne podleze ni pod jednu tacku ovog zakona !

Zato je Izmisljeno da se radi o Javno dostupnim podacima , jer bi se onda uklopilo u tacku 1 .

Ako su to javno dotupni izvori svima , neka Firma i Poverenik to i dokazu !!

Neka objave linkove tih izvora , muzeja , arhiva , javnih publikacija , ili elektronske baze kojim svaki gradjanin moze da pristupi , pa da vidimo !

Ovako posto takve javne dostupne Baze ne postoje ocigledno je da je ovo Protivzakonito !

I kada bi postojale , sta cemo sa par Miliona pripejd telefonskih korisnika , za koje niko pa ni operateri ne znaju ko su ? Gde je javna baza tih korisnika za koje ni operater ne zna ko su ?

E ovde ova firma zna ko su jer je prikupila tudje telofonske imenike iz tudjih telefona !

[ ademare @ 15.01.2019. 11:35 ] @
Na Google playu se moze videti o kakvoj se bazi radi !

Samo komentara , mahom pozitivnih ima preko 9.800 !!

Aplikacija je instalirana 100.000 + puta sto znaci da je firma prikupila isto toliko telefonskih imenika sa podacima trecih lica , koji NISU dali saglasnost o tome .

Ta brojka je Ogromna i dovoljna da skoro svako bude u firminoj Bazi .

Meni je takodje zanimljiv motiv tzv. Poverenika da tvrdi da je sve u skladu sa Zakonom , kada ocigledno nije ?

Njemu je na kraju neko iz firme rekao da firma u stvari ne prikuplja i ne obradjuje podatke , i da ona nema nijedno ime , nijedan mobilni telefonski broj niti Nadimak na raspolaganju ?

Zasto poverenik ne bi verovao nekoj firmi na rec ?
[ bakara @ 15.01.2019. 11:41 ] @
Pa da... sad se vracamo na pocetak ove teme kada sam ja vec postavio pitanje, koje je sustina cele price
da li je zabranjeno da ja nekome dam moj imenik?

[ ademare @ 15.01.2019. 11:49 ] @
Jeste zabranjeno davati nekome na obradu i koriscenje podatke o trecim licima bez njihove saglasnosti .

Poverenik se poziva na clan 5 . jer je tu taksativno navedeno koji podaci mogu biti prikupljani i obradjivani .

1. Javno dostupni podaci , koji su svima dostupni , toga ovde nema , jer ja, kao niti iko sa foruma ne moze pristupiti takvim podacima oko toga se vrti cela Izmisljitina jer takvih javno dostupnih podataka nema .

2. Za koriscenje za sopstvene potrebe , ovde nije jer je u pitanju komercijalni projekat

3. Podaci o clanovima stranaka , udruzenja , sindikata , to takodje ovde nije u pitanju

4. Podaci koje je svako pravno sposobno lice dalo o sebi , tu je Laz ovo sa SMS -om , ali iz ove tacke se vidi da jedno lice ne moze davati podatke o drugima , vec samo o sebi , i da mora biti pravno sposobno ! Zato na GP pise da se aplikacija koristi uz nadzor roditelja !!

Na kraju je izmisljeno da podaci i obrada podataka Ne postoje !
[ looker-on @ 15.01.2019. 11:57 ] @
Skoro sam menja telefon a imenik uvek držim u rezervi na micro sd karti u vcf formatu i plus na kompjuteru u istom formatu.
Tako od početka takve opcije, otprilike desetak godina.
Ovog puta mi je gugl odmah ponudio imenik i prihvatio sam ga. Prvo sam se začudilo, odakle im imenik ako nikada nisam koristio google drive kao ni imenik čuvao bilo gde sem u navadenim verijantama.
Drugo, što me začudilo, imenik koji sam "povratio", sadrži brojeve koje sam davno obrisao dok dosta novih nema?
Sad, kada sam pogledao ovu temu, možda neko može ovo da mi objasni?
Znači, odakle im ti brojevi i kada su to "prestali" da ih prikupljaju, pošto dosta novih nema?
Takođe, da li ta baza tamo negde, može biti zloupotrebljena?
[ zoki_85 @ 15.01.2019. 14:03 ] @
Pre nekog vremena mozda se secate na kucne adrese svih penzionera stiglo pismo od predsednika Vucica. Sadrzaj pisma nije sad bitan, ali tamo se obracao penzionerima sa potpisom predsednika SNS-a, i pismo je adresirano od strane SNS-a. Ljudi su se tada pitali, ali to je proslo nezapazeno, kako je SNS imao adrese svih penzionera?!

Tako ce isto biti i sa ovom aplikacijom i njihovom bazom mobilnih brojeva. U pravim rukama ova baza je neprocenjiva, jer niko u Srbiji nema sve brojeve mobilnih telefona povezanih sa imenima i prezimenima vlasnika. Cak ni prepaid korisnici vise nisu anonimni, a kada neko poveze razne baze podataka na jedno mesto onda mozete da zaboravite na anonimnost i privatnost.
[ Zoran Milovanovic @ 15.01.2019. 15:29 ] @
looker-on, bila ti je ukljucena (u nekom trenutku) sinhronizacija telefonskog imenika na google nalogu. https://contacts.google.com/

[ anon70939 @ 15.01.2019. 16:53 ] @
Nadam se da će neki novinar da naleti na temu.

Edit:
Evo rekoh da proverim konacno moj broj telefona, i sta ima da vidim. Nije ime prezime nego “ime bivse firme + moje ime”.
Dakle neko od mojih bivsih kolega me imao u imeniku.
Šanse nema da sam ja negde na netu ostavio broj tel i da mi je u tom formatu i ime...

I šta sad? Je l’ to dovoljan dokaz da mogu da tužim i pronevernika za informacije i ovu firmu?
Ajd predlozite sta mogu dalje sa ovim emailom poverenika i ovim dokazom da je iz necijeg imenika.
Besan sam

Edit2:
Evo sad sam i zenin broj telefona koji je star par meseci. Isto nije ime i prezime nego baš u nekom formatu njenoime-kg-imeulice

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 15.01.2019. u 18:11 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 15.01.2019. 17:04 ] @
Ne verujem da ce nekog biti briga za ovo. Jedino ako se zatrpaju tuzbama pa mozda neko nekad odreaguje....
[ bakara @ 15.01.2019. 19:12 ] @
Meni sad pada na pamet, da trazim nekoga po imenu i prezimenu...
Ali to izgleda ne moze?

Samo pretrazuje po brojevima.
[ mjanjic @ 15.01.2019. 20:48 ] @
looker-on> Google i većina aplikacija kone instaliraš na Android traže pristup tvom imeniku. Neke ti nude mogućnost da im ne dozvoliš pristup ili odluku o tome odložiš za kasnije, ali Google te uslovljava pristupom da bi ti uopšte imao njihove servise.

Međutim, podrazumeva se da Google ne prosleđuje tvoj imenik nekom trećem koji bi taj imenik koristio za identifikaciju tih korisnika i povezivanje podataka o njima u jednu bazu, ali na primeru Facebook-a znamo da ne mora biti tako, jer je FB čak i prodavao te podatke.

Ali, u slučaju ove aplikacije se radi o tome da tebi iz imenika uz tvoje odobravanje pokupe moje ime i prezime i broj telefona, i to nije toliki problem kad bi se ti podaci koristili za neke statističke obrade, nego potom ta kompanija daje moje ime i prezime upareno sa broje telefona svim drugim korisnicima koji tu aplikaciju imaju, što je kriminalno ako se ja nisam složio sa tim. A nisam!

A sa druge strane, niko da napravi aplikaciju koja će sadržati brojeve raznih Call centara i firmi koje zivkaju korisnike bez njihovog odobrenja, i da ljudi lepo mogu onako "đuture" da blokiraju sve te brojeve. Na sreću, postoje aplikacije koje mogu npr. da blokiraju sve brojeve kojih nema u vašem imeniku. Meni nisu jasni ljudi koji me zivkaju na svakih par godina sa nekog drugog broja (i naravno, ne javljam se na nepoznate brojeve, jer imam pametnijeg posla, pošto mi se više puta dešavalo da ljudi pogreše broj i onda moram da im objašnjavam 5 minuta da su pogrešili broje dok me oni ubeđuju da su od te neke osobe koju traže dobili ispravan broj), a mogu lepo kad im se ne javim da pošalju SMS poruku sa porukom da im je to novi broj, itd.
[ anon70939 @ 15.01.2019. 21:08 ] @
Pa kad bi se neko ganjao sa njima, na kraju bi se odbranili tako što bi rekli da oni ne prikupljaju podatke i šalju, nego sami korisnici sa svojih telefona i da su oni odgovorni.
Fazon kao torrent...


nego sad guglah da vidim gde se nalazi moj broj telefona po netu, i ima me na https://www.locatefamily.com sa sve tačnom adresom...
Moj broj telefona i adresu sam ostavio samo na portalima poput Amazon.com, Ebay.com, aliexpress i slično. Ali eto, nekako je procurelo.

Svakako nema veze moj broj telefona sa ovom ovom portalu sa ovom aplikacijom, jer ne piše moje ime i prezime, nego kao što rekoh, ime bivse firme i ime

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 15.01.2019. u 22:25 GMT+1]
[ adzo_ @ 16.01.2019. 09:09 ] @
Da to je isto bilo i u mom slucaju. Umesto imena i prezimena nadimak i naziv firme.
A broj nema ni 20 ljudi, plus ga nisam ostavljao po net-u
[ component @ 16.01.2019. 11:04 ] @
Dok nisam video ovaj post nisam ni znao za ovu aplikaciju. Upravo sam je instalirao i mogu reći da prilično lepo radi. Prilikom pokretanja ponuđena mi je opcija da dozvolim i li ne pristup telefonu, kontaktima i lokaciji. Dozvolio sam telefon, a odbio sam kontakte i lokaciju. Ovo me je pitao sam Android sistem a ne aplikacija, ali aplikacija i dalje radi kako treba. Samo što neću doprineti njihovoj bazi mojim imenikom. Tako da ja ne vidim u čemu je problem
[ dr0id @ 16.01.2019. 12:52 ] @
Ja i dalje ne kapiram u cemu je problem, niko se ne buni za pretragu, poruke, pozive, fotke, lokaciju, itd. a digla se frka zbog polutacnih imena i brojeva telefona (koji i nisu nikakav tajni podatak).
[ Zoran Milovanovic @ 16.01.2019. 13:46 ] @
Pre 10ak godina jedan drugar nije hteo da ukljuci sinhronizaciju sa googlom, kao sta ima google da zna o meni, kome ja pisem, ko meni pise, imenik, listu poziva... Tada ga upitah, koja je poenta sto ti neces to dozvoliti na svom telefonu, kada ce 99% ostalih sa kojima komuniciras da dozvole i google ce svakako napraviti poprilicno tacnu sliku i o tebi i znace sve to? Ostade, muk...

Tako je i ovde sa ovom aplikacijom, koja je btw ko zna koliko vec dugo na "trzistu" - cini mi se da je godinama prisutna. A podatke ne mora da prikuplja samo ona, koliko ima onih baterijskih lampi, kompasa, igrica i ko zna cega jos koje traze pristup imeniku i svemu ostalom. Kasnije verovatno istu tu bazu prodaju ko zna kome i ko zna za kolike novce. :)

edit

Isto tako je i sa slikama, necu na photos da drzim slike, a ovamo svi ostali hrane AI svojim slikama, koji prepoznaje osobe, a iz samih slika vade lokaciju, vreme... I sve to big G obradjuje jako fino i precizno. :)

Nema besplatnog rucka na zalost. :(
[ Shadowed @ 16.01.2019. 13:59 ] @
Ja ni sada ne sinhronizujem nista sa guglom (android je jedino od njih sto i koristim). Jasno je to sto kazes, ali cu ja bar svoj udeo u ne-hranjenju istih mojim podacima da odradim. Isto kao i sa glasanjem. Mozda vecina i glasa za neku budalu, ali ja necu iako je moj udeo u tome mali.
[ Space Beer @ 22.01.2019. 20:47 ] @
Radio ne radio svira ti radio

https://news.sky.com/story/sta...ur-privacy-study-says-11613216
[ Inicijator @ 03.02.2019. 14:37 ] @
Proverio sam sada i moj broj telefona se nalazi u bazi, pa sam zatrazio da se moje ime izbrise.

Inace prikazuje samo moje ime, bez prezimena, koje je izuzetno ucestalo u Srbiji.

Nisam nikada do sada instalirao aplikaciju.

Nakon citanja prvog posta u ovoj temi, u prvi mah sam pomislio da aplikacija omogucava da se u slucaju poziva sa sakrivenog broja (kada osobi koja je pozvana pise nepoznat broj) prikaze broj koji poziva.

To bi mi mozda i bilo korisno :)

Ovako, da mi pise necije ime, mi ne znaci puno. Moze da pise sta god, svakako bih morao prvo da se javim da vidim o kome se zapravo radi.
[ zoki_85 @ 17.05.2019. 14:24 ] @
Ja sam moj broj i ime obrisao preko forumlara na sajtu nekoliko put. Uvek pise da je obrisano, medjutim burazer pretragom sa njegovog telefona preko njihove aplikacije i dalje vidi te obrisane podatke. Ocigledno je da ne zele da se rese tih podataka, i nije ih briga mnogo za zastitu privatnosti. Da smo u nekoj civilizovanoj zemlji pa da ih tuzim, ovako ne vredi da se mlatim sa njihovom podrskom, samo cu bespotrebno da se nerviram. Meni deluje da vlasnik ove firme koja pravi ovu app ima politicku zaledjinu, tako da se ne brine da li krsi neki zakon ili ne.
[ ademare @ 17.05.2019. 17:16 ] @
Ta firmica je samo Paravan za BIU !

Sta mislis kako bi drugacije znali mobilni telefon svakog coveka , cak i pripejd , nego ovako ?
[ Java Beograd @ 18.05.2019. 09:32 ] @
Možda od mobilnih operatera?
[ dr0id @ 18.05.2019. 11:51 ] @
Davno smo ustanovili da podatke dobijaju od korisnika...kao i svi drugi autori aplikacija (koje imaju pristup imeniku/porukama)
[ butke @ 22.06.2019. 10:37 ] @
Vise ova aplikacija ne radi,
Tacnije, ne radi od 13.06.2019.
Ima li neko prelog za zamensku aplikaciju, odnoso ima li neka koja ce biti dobra kao i Everybody pre zadnje zakrpe?
[ ademare @ 22.06.2019. 12:17 ] @
Aplikacija je obavila zadatak zbog koga je napravljena !

Pokupila je podatke o 99% gradjana Srbije i sada moze pauza .
[ fox_87 @ 10.11.2019. 21:06 ] @
I sta bi na kraju, pokupili podatke i prodali nekome pa ugasili aplikaciju, ili im politicka mafija dosla glave