[ Aleksandar - @ 27.01.2019. 12:37 ] @
Pozz. svima,

Jel ima neko iskustva s tim

Šta još utiče na brzinu računara, osim RAM memorije ( procesa i zauzeća na Task manageru ), vrste procesora, startup programa ( Start pa u pretrazi msconfig postoji kao opcija za koji neznaju i u čuvenom Ccleaner-u, probati i s jednim i drugim, ccleaner može da prikaže i što nije navedeno matičnom opcijom MSCONFIG i obrnuto ),

Čišćenja Temp foldera (C:\Windows\Temp) i Prefetch foldera (C:\Windows\Prefetch) tu se briše sve osim ReadyBoot foldera, ono u Run-u (Start+R) kada se kuca %temp% pa Enter, pa se obriše sve što može.

Kada se instalira Ccleaner očisti se smeće, i preporuka 1 u mesec dana minimum skenirati i Registar i rešiti probleme s tim programom, to je najpopularniji program za to .

A ako ni to ne pomogne šta još utiče na brzinu, Odnosno:


* Jel ume neko da objasni taj fenomen, da Laptop odjednom uspori, i pali se ona zelena sijalica za izvršavanje negde u sredini ispod slike valjka, on uspori, sporo radi, a kada pogledam na Ctrl+Alt+Delete
u menadžeru procesa na RAM memoriji ( Task manager ) zauzeće memorije je svega 44 %, i koliko vidim samo procesi neopodni za rad sistema i ima ih svega nekoliko.

Na svom laptopu pogasio sam po preporuci čak i neke nepotrebne servise. Ono u Run-u ko nezna ( Start + R ) pa kucamo Services.msc pa Enter

Još sam pogasio sve nepotrebne Start up procese, sa nekoliko Anti virusa sam ga testirao, nema, podesio sam i napajanje za Optimizaciju performansi, a mnogo se ništa nije izmenilo u brzini, samo se Sistem pri paljenju mnogo brže pokreće (dosta brže), a kada se upali prvo brzo radi, a onda čas brzo, čas sporo. A neko vreme ipak može da radi brzo . A jedan te isti program čas se sporo, čas brzo otvara, a prividno je čist od procesa zauzeća memorije i smeća na ona pomenuta 3 foldera .

Što ukazuje na to da ipak se ne vidi sve u matičnom Task manager - u ( Ctrl+Alt+Delete ) znači jasno postoje neki i nevidljivi procesi za koje treba neki poseban program, poseban Menadžer, kojim to može da se vidi ??

Šta bih još moglo tu da utiče na brzinu ? U prilogu na slici su podaci o mom RAM-u, procesoru, ...
Verujem da nije samo na mom laptopu tako. Za sve koji ne znaju priložio sam neke naj osnovnije bezopasne stvari o ubrzanju.

Samo šta dalje, jel ima neko iskustva u vezi s onim ??

Hvala .



[Ovu poruku je menjao Aleksandar - dana 27.01.2019. u 15:00 GMT+1]
[ Miroslav Jeftić @ 27.01.2019. 14:23 ] @
Laptop pretpostavljam ima običan hard disk (i to verovatno spor na 5400), tako da bi se poprilično ubrzao ubacivanjem SSD diska. Ccleaner, gašenje procesa i slično je (po meni) gubljenje vremena. Procesor je takođe slabašan, ali pošto je u pitanju laptop, ne može se ništa uraditi.
[ mjanjic @ 27.01.2019. 14:37 ] @
Svi procesi se vide, čak i "System" ili tako nešto, i ako on pokazuje 25% ili 50% (praktično uzima celo jezgro), treba da uradiš nadogradnju BIOS-a i sistemskih drajvera, moguće da zeza neki do senzora ili nešto drugo od drajvera.

Ako imaš Win10, on često instalira neki drajver koji ima problem, i ispostavi se da je bolje skinuti drajvere sa sajta proizvođača, koji takođe imaju digitalni potpis, ali se ne isporučuju kroz Update (valjda je potrebno da ih MS testira ili šta već, da li i to naplaćuju, ne znam, ali znam da na sajtu proizvođača uglavnom imaš novije drajvere nego što su došli uz Update).

Imao sam neko takvo iskustvo, s tim što je od 30-ak identičnih računara dobar deo njih imao to čudno zauzeće procesora, povremena "štucanja" u radu gde HDD ima nenormalno spor odziv i sl.
Problem je stalna provera Win Update i neki drugi servisi, kao i sistemski drajveri. Problem je dosta dobro rešen preko Active Directory, gde se kontroliše Win Update tako da ne uzima bespotrebno dragocene resurse.

Drugo, kroz Win Update su verovatno progurali ponašanje Win-a kao da imate SSD, tako da na HDD-u radi nenormalno sporo ma kakav bio i koliko keša imao, jedino možda na hibridnim radi OK.

Zato, prva investicija je SSD, jer onda sve radi brže, zato što i taj Update brže odradi posao nego na običnom HDD-u (čak i ako je samo provera šta je sve ažurirano).
[ ademare @ 27.01.2019. 16:15 ] @
Osnovno sto je tu sporo , hardver u pitanju . Stari spori Procesor , taj pentium je dosta redak jer cela ta generacija je kratko bila aktuelna , to je pandan 1156 ili 1. generacija . Njemu odgovara desktop serije G6XXX koji je takodje vrlo redak .

Posle procesora RAM , pise da ima 3 GB ? Jel ima 4 a sistem daje integrisanoj grafici 1 ili stvarno ima 3 ? 3 je malo za win 64 bitni .

Treca stvar je spori HD . To je to sto svetli zelena dioda na " valjku " to je dioda aktivnosti Hard diska . Svaki windows ima na Hard disku rezervisan prostor najcesce jos 4 GB koje koristi kada mu zatreba kao virtuelnu memoriju , pa kad mu fali Ram-a on drlja po disku .

Znaci to bi bio i redosled upgrejda .

Prvo nije tacno da se na laptopu ne moze upgrejdovati CPU ! To zavisi od laptopa do laptopa , ali je u principu moguce , preci sa Pentiuma , na primar na i3 . Cena ako znas sam da odradis je samo cena procesora oko 10 Eur-a ! Za tu generaciju .

RAM . ako imas ukupno 3 , izbaci taj 1 GB i dodaj modul od 2 . Menjati sve da bi imao 8 se ne isplati .

SSD je i najskuplja intervencija pa to na kraju ako imas novca . Cena za najmanji od 3.000 din + . Taj HD mozes da koristis kao eksterni ako ti SSD nije dovoljan .
[ ademare @ 27.01.2019. 16:36 ] @
Malo sam preterao u ceni za procesor vidim da ga Kinezi prodaju ispod 3 $ !
[ Miroslav Jeftić @ 27.01.2019. 16:44 ] @
Citat:
ademare

Prvo nije tacno da se na laptopu ne moze upgrejdovati CPU ! To zavisi od laptopa do laptopa , ali je u principu moguce , preci sa Pentiuma , na primar na i3 . Cena ako znas sam da odradis je samo cena procesora oko 10 Eur-a ! Za tu generaciju .


Mislim da nije velika šansa da jeftin laptop iz te generacije ima procesor koji može da se skine, još manja čini mi se da će sve znati sam da odradi.
[ Branimir Maksimovic @ 27.01.2019. 16:48 ] @
"Šta bih još moglo tu da utiče na brzinu ?"

antivirus i Windows generalno. Stavi Linux i tvoji problemi ce biti reseni bez cimanja. Imam laptop iz 2007 sa slabijim procesorom od tvoga i sa manje ram-a i sa Manjarom leti.
[ SlobaBgd @ 27.01.2019. 16:56 ] @
Jebo te Linux.
[ Aleksandar - @ 27.01.2019. 18:28 ] @
Citat:
mjanjic:
... Problem je stalna provera Win Update i neki drugi servisi, kao i sistemski drajveri. Problem je dosta dobro rešen preko Active Directory, gde se kontroliše Win Update tako da ne uzima bespotrebno dragocene resurse. ...


Citat:
Active Directory


Šta je to ustvari Active Directory jel se to negde preuzima i instalira ili kako ? Šta je to tačno ?
[ ademare @ 27.01.2019. 18:32 ] @
Taj laptop ima socket PGA988 , koji je kao i svaki socket za laptopove , znaci cip ima iglice , suprotno od desktopa . Treba naravno da napise model laptopa za svaki slucaj , ali 99,99 % nije nista zalemljeno .

Izvadi se taj procesor i stavi i3-330M . Treba paziti da bude sa istim brojem nozica jer jer i3 ima i sa 1288.

TDP je isti 35 wati , znaci za manje od 3 $ eto brzine 30 % .

Pre zamene treba proveriti koji je tacno cipset , jer je Intel pravio vise serija , za jeftinije i za skuplje , navodno jeftiniji ne podrzavaju skuplje i videti da li BIOS- podrzava jaci procesor .

Naravno da nece moci sam , jer bi to vec uradio da zna

[ ademare @ 27.01.2019. 18:33 ] @
Citat:
Aleksandar -:
Citat:
mjanjic:
... Problem je stalna provera Win Update i neki drugi servisi, kao i sistemski drajveri. Problem je dosta dobro rešen preko Active Directory, gde se kontroliše Win Update tako da ne uzima bespotrebno dragocene resurse. ...


Citat:
Active Directory


Šta je to ustvari Active Directory jel se to negde preuzima i instalira ili kako ? Šta je to tačno ?


M.Janjic pise postove za WIN 10 , a tebe zanima WIN 7 , tako da to preskoci

Win 7 nema nikakve stalne , redovne Updejtove .
[ ademare @ 27.01.2019. 18:36 ] @
Znaci nema Besplatnog rucka

Instaliras par Besplatnih programcica , i ta starudija poleti .

Nego treba uloziti novac u Upgrejd , pa da se dobije brzina .
[ Aleksandar - @ 27.01.2019. 18:48 ] @
Citat:
mjanjic:
Svi procesi se vide, čak i "System" ili tako nešto, i ako on pokazuje 25% ili 50% (praktično uzima celo jezgro), treba da uradiš nadogradnju BIOS-a i sistemskih drajvera, moguće da zeza neki do senzora ili nešto drugo od drajvera.


A ovo bih trebalo da važi i za 7, gde tu tačno mogu da vidim te skrivene procese, jel to negde u Control Panel-u ili gde ? Ili hoćete da kažete da samo to što nedostaje 1 GB RAM-a izaziva usijavanje sijalice ispod valjka bez prikaza procesa u Task Manager-u ?

Inače hvala vam na hardverskim savetima za SSD.

[Ovu poruku je menjao Aleksandar - dana 27.01.2019. u 19:59 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 28.01.2019. 00:25 ] @
Citat:
ademare:
Taj laptop ima socket PGA988 , koji je kao i svaki socket za laptopove , znaci cip ima iglice , suprotno od desktopa . Treba naravno da napise model laptopa za svaki slucaj , ali 99,99 % nije nista zalemljeno .

Izvadi se taj procesor i stavi i3-330M . Treba paziti da bude sa istim brojem nozica jer jer i3 ima i sa 1288.

TDP je isti 35 wati , znaci za manje od 3 $ eto brzine 30 % .

Pre zamene treba proveriti koji je tacno cipset , jer je Intel pravio vise serija , za jeftinije i za skuplje , navodno jeftiniji ne podrzavaju skuplje i videti da li BIOS- podrzava jaci procesor .

Naravno da nece moci sam , jer bi to vec uradio da zna ;)



Najveci problem kod slicnih apgrejda je sto ti nekad treba hakovan BIOS da bi to sve proradilo. Uglavnom kad menjas lemljen CPU ili GPU. A citava intervencija bi ga kostala preko 50-60EUR, uz to ako uzmes cenu nekog SSDa na sve to, pitanje je koliko se isplati zezanje sa tim lap topom.
[ mjanjic @ 28.01.2019. 00:34 ] @
Citat:
ademare:
Win 7 nema nikakve stalne , redovne Updejtove .

Nema, al' malo sutra, na poslu mi zadnje 2 sedmice nekoliko puta iskakao Quality Rollup ili tako nešto, plus za .net, a maltene svaki dan ima za Defender. Bitno je da radi u pozadini, ali pošto je SSD, ne davi mnogo disk.
Doduše, to nije ni 1% kao što ume da bude sa Win10 ako krenu problemi sa ažuriranjima, ali ako sve ide kako treba, nema problema, jedino što je mnogo veća verovatnoća da zabrlja sa HDD-om nego sa SSD-om.


Jedan od problema sa Win7 može da bude da su ga sa nekim KBnnnn namerno usportili i osakatili da bi korisnici prešli na Win10.


Ako je u pitanju slabija mašina, možda da probaš sa Win7 Lite :)
[ Branimir Maksimovic @ 28.01.2019. 03:40 ] @
A kako resavate popup unsupported hardware kad god pokusa da se konektuje na apdejt sajt? I naravno odbija da uradi apdejt...
a kolko znam x86 je backward kompatibilan... nego majstori hoce da te nateraju da predjes na jos veci krsh 10ku...
Djubre je nakon drugog buta upisalo 4GB na disk, i potpuno je beskorisno na necem novijem ... inace ovo sporo radi na najnovijem
hardveru kamoli na necemu starom 9 godina ;p
Ne bi ja to stavio nikad na bare metal ;p

edit:
inace memorija nije problem, uzima giga kad se ne startuje nista. Znaci 3GB mu je vise nego dosta. E sad sto je sam za sebe spor ...

[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 28.01.2019. u 04:52 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 28.01.2019. 06:45 ] @
Sa ovim sistemom mislim stvarno da je Linux najbolje resenje. Ali kako su teski sajtovi danas, i pri browsingu CPU ima da mu radi na max non stop... jednostavno taj CPU je krs, ravan je onim athlonima 64 iz 2008. godine.
[ looker-on @ 28.01.2019. 07:03 ] @
Možete babu poslati najboljem plast. hirurgu ali ona će uvek biti baba.
Tako je i sa starim hardverom. Možete ga dotezati, zatezati, budžiti ali on ostaje stari hardver!
Elektronika toliko brzo napreduje da je u toj oblasti par godina ogromna starost (na našu žalost).
Više puta sam pokušao da unesem nov život u stari hardver ali uvek je to bilo polovično. Sve se svodilo na jeftinu šminku, bez nekih značajnijih rezultata.
[ Branimir Maksimovic @ 28.01.2019. 07:09 ] @
Pa win7 je operativni sistem iz 2009 ;)
Mikrosoft uvek ide napred tako da operativni sistem iz te godine trazi hardver 10 godina noviji ;p
[ looker-on @ 28.01.2019. 07:14 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Pa win7 je operativni sistem iz 2009 ;)
Mikrosoft uvek ide napred tako da operativni sistem iz te godine trazi hardver 10 godina noviji ;p

Da li si sretao razne netbukove sa intel atomom i ramom od 1gb a os win7?
Imaš i dosta laptopova sa lošim hardverom a fabrički instaliran win7 i posle toliko godina, sa sve zahtevnijim programima on ne može da radi normalno.
Jednostavno, vreme ih pregazilo a i u samom startu su takvi modeli bili loši i bilo kakvo friziranje je gubljenje vremena.
[ bachi @ 28.01.2019. 07:15 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
A kako resavate popup unsupported hardware kad god pokusa da se konektuje na apdejt sajt? I naravno odbija da uradi apdejt...


https://github.com/zeffy/wufuc
[ Branimir Maksimovic @ 28.01.2019. 07:17 ] @
"Da li si sretao razne netbukove sa intel atomom i ramom od 1gb a os win7?"

32 bitni win7 moze u 1GB... ali to zali boze kako radi.
Stavi na ovo win 7 https://www.pine64.org/?page_id=3707

edit:
hvala bachi, trebace mi ovaj win7 za nesto sigurno ;p
[ Zlatni_bg @ 28.01.2019. 07:17 ] @
Imam ja Asus Vivotab8 sa Win8.1 i 2GB RAMa, Atom CPU, 4 core 1.86GHz. Radi sasvim solidno i sa desktop aplikacijama, ali mislim da ga izvlaci vise jezgara, fles memorija i verovatno sw optimizovan za takav hw.
[ calexx @ 28.01.2019. 07:39 ] @
Nije toliko problem u starom hardveru jer će svaki OS da se nekako instalira. A onda svi krenu na surf koji je postao pretežak, otvaraju desetine tabova u kojima ima svega i svačega, od yt do raznih fleševa a usput bi da odigraju noviju igricu, pogledaju 4k video ... noviji i osrednje jak hardver ne može da izgura ono na šta su svi navikli i očekuju.

Linux može da bude rešenje samo zato što već postoje light varijante iz kojih je izbačeno sve i svašta i namenjeno je slabačkom hardveru ali nije dobro predlagati ga. To ipak nije zamena i da bi ga neko koristio mora da zna šta i kako radi, da zna da li može to što hoće jer nema svrhe da to koristi neko ko nije nikada ni video kako izgleda. Za to je potrebno mnogo vremena da se neko navikne i prihvati drugi princip rada. I dobra podrška na početku.
[ Branimir Maksimovic @ 28.01.2019. 07:49 ] @
A cuj moji roditelji nikad nisu videli Windows na svom laptopu, pa im Windows nepoznat ;p
(a imaju 70 i 79 godina respektivno ;p)
[ anon70939 @ 28.01.2019. 08:01 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
"Šta bih još moglo tu da utiče na brzinu ?"

antivirus i Windows generalno. Stavi Linux i tvoji problemi ce biti reseni bez cimanja. Imam laptop iz 2007 sa slabijim procesorom od tvoga i sa manje ram-a i sa Manjarom leti.

Citat:
SlobaBgd:
Jebo te Linux.


hahah, al me nasmejaste :D

Realno Branimir je u pravu :)
[ valjan @ 28.01.2019. 09:11 ] @
U suštini, najsigurniji način da ubrzaš takav hardver je uz pomoć centrifugalne i gravitacione sile, odnosno da ga iz okreta zafrljačiš kroz prozor :-) Šalu na stranu, ako si gledao/čitao Marsovca, gde na kraju rasture svemirski modul i odbace sve suvišno kako bi bio dovoljno lak da bi dostigao dovoljnu brzinu da napusti Marsovu atmosferu, ali ga to ujedno pretvori u neupravljivi komad gvožđurije koji juri kroz svemir, isto je i sa računarom koji pokušavaš da "ubrzaš" softverskim putem - obrišeš đubre sa diska koje se svakako vrlo brzo vrati, pogasiš "nepotrebne" servise i time gubiš na upravljivosti (najčešća pitanja oko raznih BSOD-a i nestabilnosti Windowsa su rezultat korišćenja raznih osakaćenih verzija sakupljenih ko zna gde po netu), eventualno overklokuješ nešto ako postoji mogućnost i time skratiš životni vek te komponente, i na kraju se sve na to da odbaciš taj hardver i pređeš na nešto novije i jače, sad je samo pitanje koliko ćeš dugo moći to da odlažeš i da tešiš sebe da je i ovo kakvo je OK...
[ dr0id @ 28.01.2019. 12:53 ] @
Citat:
Aleksandar -:
Još sam pogasio sve nepotrebne Start up procese, sa nekoliko Anti virusa sam ga testirao, nema, podesio sam i napajanje za Optimizaciju performansi, a mnogo se ništa nije izmenilo u brzini, samo se Sistem pri paljenju mnogo brže pokreće (dosta brže), a kada se upali prvo brzo radi, a onda čas brzo, čas sporo. A neko vreme ipak može da radi brzo . A jedan te isti program čas se sporo, čas brzo otvara, a prividno je čist od procesa zauzeća memorije i smeća na ona pomenuta 3 foldera .

Ili te usporavaju virusi/antivirusi/superfetch (ili nesto tome sl. sto "drlja" u pozadini) ili ti je HDD otiso.
[ newtesla @ 28.01.2019. 13:57 ] @
Ja bih samo da razjasnimo par stvari:

Na windowsu (generalno i na linuksima, itd) - je moguće sprečiti usporavanje, dakle - "olakšati sistem" - izbaciti cigle iz gepeka.

Ali, "ubrzanje", tipa "sad je brži" - se radi promenom hardvera; dakle, tipa "sada motor ima veću snagu".

===

Pritom: koliko god da "olakšaš" sistem - sajtovi tipa FB su "otežali", i sada su teški po pola tone, jer sadrže trista džirlo palaca... pa ti upotreba i dalje kaska brzinom.
[ stoprocentni @ 28.01.2019. 14:22 ] @
Citat:
Aleksandar -:

Samo šta dalje, jel ima neko iskustva u vezi s onim ??


Tvoja konfiguracija nije baš najbolja da bi jario Win 7 x64 komotno. Postoje dva kvalitetna rešenja. Ili se pojačaj hardverski ili promeni OS. I ja bih ti predložio ovo što i Bane ali neću da Slobi opet ne proradi Turetov sindrom. :)
[ valjan @ 28.01.2019. 14:56 ] @
Citat:
newtesla:
Na windowsu (generalno i na linuksima, itd) - je moguće sprečiti usporavanje, dakle - "olakšati sistem" - izbaciti cigle iz gepeka.


Izbaciš "cigle iz gepeka" pa ti se usput časkom nahvata blato i sneg i ko zna šta već i opet si težak kao slon i ne možeš da se mrdneš dovoljno brzo... ;-) Drugim rečima, ako imaš jak "motor", na razmišljaš da li u gepeku imaš samo fiskalni račun od lokomotive ili celu lokomotivu, a sa slabim "motorom" stalno moraš da "izbacuješ cigle" i izbegavaš uzbrdice i opet se nećeš mrdati dovoljno brzo...
[ mrkabrka @ 28.01.2019. 15:15 ] @
Win-32 ili se vrati na XP...
[ mrkabrka @ 28.01.2019. 15:17 ] @
Ispravak- Win7-32bit... ili Win-XP ima da leti...
[ stoprocentni @ 28.01.2019. 15:35 ] @
Citat:
mrkabrka:
ili se vrati na XP...


Ovo, naravno, nemoj da radiš.
[ calexx @ 28.01.2019. 15:52 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
A cuj moji roditelji nikad nisu videli Windows na svom laptopu, pa im Windows nepoznat ;p
(a imaju 70 i 79 godina respektivno ;p)
Ali imaju podršku pa mogu da koriste šta je već instalirano. ;) Zato uvek kažem da je važno da postoji neko ko će da pomaže kad god zapne jer za windows može da pomogne komšijin mali i slični stručnjaci. Bezbroj puta sam pisao o drugaru koji nešto zna pa sam mu ubacio linux, to koristi i njegova gospoja koju ne zanima šta je jer ne zna ništa ali zna da klikće po fejsbuku i receptima. Kad god zapne, pomažem i ne fali im windows nimalo. Drugačije ne bi moglo.
[ gilopile @ 28.01.2019. 15:55 ] @
Ma stavi Win7 32bit home premium i ako ne navuces viruse i HDD je u OK stanju, radi punom brzinom, bice to ok. Nema tu sta da ubrzas, sve zavisi od toga sta ti je pod haubom. U principu, sto vise RAM-a i to je to. CPU kao CPU, borice se koliko moze i to je sva filozofija.
Bar doprinesi tome da je jedino usko grlo taj CPU i sys ce raditi kako ce raditi.

Dzaba i CPU okta core ako npr. imas malo RAM-a ili ako je HDD u jako losem stanju i radi na nekoj mizernoj brzini zbog gomile BS...cekaces dok ocita browser stranu isto toliko koliko ce i losiji CPU da ga otaljiga ako imas dosta RAMa i ne koci ga nista drugo nego samo brzina CPU-a.
[ flighter_022 @ 28.01.2019. 17:53 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Pa win7 je operativni sistem iz 2009 ;)
Mikrosoft uvek ide napred tako da operativni sistem iz te godine trazi hardver 10 godina noviji ;p


Ovo jednostavno nije tačno. Hardver sa kojeg pišem ovo, a koji je kupljen (istina, prilično high-end za ono vreme) 2012. godine, i koji je godinama radio sa Windows 7, sada savršeno i jednako brzo radi sa Windows 10.

Pre dva meseca sam naišao na računar koji nije imao HDD. Na njemu nalepnica od Viste. Ubacio sam SSD 120 GB, namestio desetku i eno ga radi kao sat i sada.
[ Panta_ @ 28.01.2019. 19:25 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Jebo te Linux.

J€be vas Windows sa svakim novim updateom, zato ste tako i frustrirani istim.
Citat:
In a new blog post, Microsoft program manager Jesse Rajwan confirmed that the company is taking measures to ensure Windows 10 computers will always be able to upgrade automatically. And you might not like it.

Microsoft is introducing ‘Reserved Storage’ with Windows 10 Build 1903. This will consume a lump of storage from your hard drive which “cannot be removed from the OS” and ensures your computer can receive the latest upgrade.

Rajwan says the typical amount taken from Windows 10 users’ hard drives will be 7GB: “This will enable most PCs to download and install an update without having to free up any of your disk space, even when you have minimal free disk space.”

All of which would be good news, except Windows 10 updates have been a dangerous mess for some time.

https://www.forbes.com/sites/g...rage-space-problem-price-cost/

[ SlobaBgd @ 28.01.2019. 19:54 ] @
Vidiš, veći je bezobrazluk i veće je nevaspitanje to što radite Branimir i ti nego što je moja reakcija za osudu, analizu ili komentarisanje.

Na temi u Windows aplikacije forumu, u temi koja se jasno i nedvosmisleno zove Kako stvarno ubrzati Windows 7, i gde postavljač teme ni jednom rečju ne sugeriše da žali da pređe ni na drugu verziju Windowsa, a o Linuxu da i ne govorim, utrči čuveni trol Branislav i ničim izazvan počne da prosipa svoje savete o Linuxu sa kojim, kako on tvrdi, nema nikakvih problema. Dakle, totalno netražen i bespotreban "savet" izrečen samo da bi se trolovalo i da bi se uneozbiljila diskusija. Ne samo ova, već i mnoge druge u kojima dotični pokušava da bude zanimljiv.

I dok u Mad Zone delu foruma možemo tolerisati takvu nepristojnost i trolovanje, u ovom delu foruma koji je šatro ozbiljan i kojim se ES ponosi, trebalo bi da moderacija radi svoj posao i da upozori trolove da ne obaraju kvalitet diskusije. Kako to nije slučaj, i kako bauk trolovanja kruži ES-om, našao sam za shodno da skrenem pažnju na pojavu.

Razumeo? Nisam ni mislio da hoćeš.
[ Panta_ @ 28.01.2019. 20:30 ] @
Citat:
Dakle, totalno netražen i bespotreban "savet" izrečen samo da bi se trolovalo i da bi se uneozbiljila diskusija.

Citat:
Branimir Maksimovic:
"Šta bih još moglo tu da utiče na brzinu ?"

antivirus i Windows generalno.

Koliko vidim, postavljac teme je od Branimira dobio dobar odgovor, i pride savet kako da najjednostavnije resi problem, od npr.:
Citat:
Prvo nije tacno da se na laptopu ne moze upgrejdovati CPU ! To zavisi od laptopa do laptopa , ali je u principu moguce , preci sa Pentiuma , na primar na i3 . Cena ako znas sam da odradis je samo cena procesora oko 10 Eur-a ! Za tu generaciju .

Ali, tebi se izgleda pali lampica samo kada neko pomene Linux.
[ looker-on @ 28.01.2019. 20:34 ] @
A kako to Linux ubrzava win7?
[ SlobaBgd @ 28.01.2019. 20:41 ] @
Citat:
Panta_: Koliko vidim, postavljac teme je od Branimira dobio dobar odgovor, i pride savet kako da najjednostavnije resi problem, od npr.:
Citat:
Prvo nije tacno da se na laptopu ne moze upgrejdovati CPU ! To zavisi od laptopa do laptopa , ali je u principu moguce , preci sa Pentiuma , na primar na i3 . Cena ako znas sam da odradis je samo cena procesora oko 10 Eur-a ! Za tu generaciju .

Ali, tebi se izgleda pali lampica samo kada neko pomene Linux.

Da, samo što taj savet o mogućnosti promene procesora na laptopu nije dao Branislav. Njegov doprinos temi je da je Windows uzrok sporog rada laptopa sa Windowsom. I da je rešenje kako ubrzati Windows - koristiti Linux. I posle reci da to nije trolovanje. I ti mu još nalaziš opravdanje, samo zato što truje i ovu temu svojim trolovanjem.
[ Panta_ @ 28.01.2019. 20:44 ] @
Citat:
A kako to Linux ubrzava win7?

Tako sto bolje radi na slabijim racunarima, manje je hardverski zahtevan od Windowsa. A, postoje i tzv. "lightweight" Linux distribucije bas za tu namenu.
[ Bradzorf012 @ 28.01.2019. 21:23 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Jebo te Linux.


Dame i gospodo, već u januaru imamo komentar godine.
[ Miroslav Jeftić @ 28.01.2019. 22:24 ] @
Niste na Advocacy-ju, držite se teme ili nemojte ni pisati.
[ bachi @ 29.01.2019. 13:22 ] @
Citat:
flighter_022:Ovo jednostavno nije tačno. Hardver sa kojeg pišem ovo, a koji je kupljen (istina, prilično high-end za ono vreme) 2012. godine, i koji je godinama radio sa Windows 7, sada savršeno i jednako brzo radi sa Windows 10.

Nema šanse. Jednostavno, nema šanse. Jedino ako imaš SSD na tom računaru pa ga on vadi ono drljanje desetke, ali ako imaš hard disk, jednostavno nema šanse da radi jednako brzo.
[ looker-on @ 29.01.2019. 13:26 ] @
Citat:
Panta_:
Citat:
A kako to Linux ubrzava win7?

Tako sto bolje radi na slabijim racunarima, manje je hardverski zahtevan od Windowsa. A, postoje i tzv. "lightweight" Linux distribucije bas za tu namenu.

Pitanje je kako to Linux ubrzava win 7 a ne koji os najbolje radi na starim hardverima.
Tema je o ubrzanju win7 a ne upoređivanu perfomansi različitih os.
[ Panta_ @ 29.01.2019. 20:12 ] @
Slab je racunar i zato je savet Linux ili neki drugi OS (npr. BSD) koji su manje hardverski zahtevni od Windowsa. Jedino jos sto mi pada na pamet, a da vec nije pomenuto i da ne ukljucuje nadogradnju hardvera, je iskljucivanje svih vizuelnih efekata. Ako i to ne da zeljene rezultate, onda samo Linux, iako se to nekima ne svidja, ili nov racunar.
[ looker-on @ 30.01.2019. 05:17 ] @
Citat:
Panta_: Slab je racunar i zato je savet Linux ili neki drugi OS (npr. BSD) koji su manje hardverski zahtevni od Windowsa. Jedino jos sto mi pada na pamet, a da vec nije pomenuto i da ne ukljucuje nadogradnju hardvera, je iskljucivanje svih vizuelnih efekata. Ako i to ne da zeljene rezultate, onda samo Linux, iako se to nekima ne svidja, ili nov racunar.

Naslov nije, koji os na ovaj hardver nego " Kako stvarno ubrzati Windows 7 ". Pisanje o linuxu je trolovanje i nema veze sa naslovom teme.
Ne razumem zašto je vama, pojedincima, teško da to shvatite?
[ Panta_ @ 30.01.2019. 05:40 ] @
Pogledaj malo bolje i shvatices da jedino ti i Sloba nista napisali bilo sta korisno a da je vezano za samu temu, a imate ispisan poprilican broj poruka. Iz toga mozes da zakljucis ko zapravo troluje.
[ looker-on @ 30.01.2019. 05:55 ] @
Naravno da nisam pisao o linuxu u temi o win7.
Napisao sam dva posta na prvoj strani vezano za temu i mislim da je pisanje o ubrzanju win7 bez podataka o konfiguraciji računara samo nagađanje.
Bez obzira na to, nije mi palo na pamet da pišem ono što nije ni tema ni pitanje.
Ne znam zašto je tebi toliko teško da to razumeš?
[ Sava @ 30.01.2019. 07:49 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Sa ovim sistemom mislim stvarno da je Linux najbolje resenje. Ali kako su teski sajtovi danas, i pri browsingu CPU ima da mu radi na max non stop... jednostavno taj CPU je krs, ravan je onim athlonima 64 iz 2008. godine.

Citat:
Branimir Maksimovic:
"Šta bih još moglo tu da utiče na brzinu ?"

antivirus i Windows generalno. Stavi Linux i tvoji problemi ce biti reseni bez cimanja. Imam laptop iz 2007 sa slabijim procesorom od tvoga i sa manje ram-a i sa Manjarom leti.

Ne bih se složio sa ovim guranjem Linuxa običnim korisnicima. Moj računar je star i skroman, Intel Duo Core 2.93, Win 7 32 bit (zbog starog štampača) i zbog toga samo usable 3.5 Gb memorije. Dva standardna hdd, na jednom Win 7, na drugom Linux Mint. Znam da oni koji umeju dobro da očiste i podese Linux i posebno onima koji poretežno rade iz konzole Linux zaoosta radi brže. To je slučaj sa mojim drugarom koji ne samo da je završio odgovarajući fakultet već ima položene i sve najviše Linux ispite i čitav svoj radni vek radi idključivo u tom sistemu. Iako se sa njim savetujem običan sam korisnik koji traži user friendly Linux i zato koristim Mint. Sve u svemu meni je Mint uglavnom prosečno sporiji od Win 7, da ne pominjem grafiku i komunikaciju sa hardwareom koja je bitno slabija od Wina.

Uostalom calexx je već odgovorio na to:

Citat:
calexx:
Nije toliko problem u starom hardveru jer će svaki OS da se nekako instalira. A onda svi krenu na surf koji je postao pretežak, otvaraju desetine tabova u kojima ima svega i svačega, od yt do raznih fleševa a usput bi da odigraju noviju igricu, pogledaju 4k video ... noviji i osrednje jak hardver ne može da izgura ono na šta su svi navikli i očekuju.

Linux može da bude rešenje samo zato što već postoje light varijante iz kojih je izbačeno sve i svašta i namenjeno je slabačkom hardveru ali nije dobro predlagati ga. To ipak nije zamena i da bi ga neko koristio mora da zna šta i kako radi, da zna da li može to što hoće jer nema svrhe da to koristi neko ko nije nikada ni video kako izgleda. Za to je potrebno mnogo vremena da se neko navikne i prihvati drugi princip rada. I dobra podrška na početku.

[ dr0id @ 30.01.2019. 14:26 ] @
Zato sto (pretpostavljam) koristis Cinnamon umesto MATE ili Xfce (a sto da ne i KDE).
Citat:
looker-on:
Naravno da nisam pisao o linuxu u temi o win7.
Napisao sam dva posta na prvoj strani vezano za temu i mislim da je pisanje o ubrzanju win7 bez podataka o konfiguraciji računara samo nagađanje.
Bez obzira na to, nije mi palo na pamet da pišem ono što nije ni tema ni pitanje.
Ne znam zašto je tebi toliko teško da to razumeš?

Pa imas podatke o konfiguraciji u prvom postu, P6200, 3GB RAM, ...
[ Bradzorf012 @ 30.01.2019. 21:01 ] @
Xfce bi trebalo da radi i na slabijoj mašini(koliko slabijoj to je pitanje). Meni se Mate više dopada od Cinnamona, pa koristim mate. Manjaro je takođe dobar, ali mi se mint ipak više dopada. E da, elementary nije loš, ali dolazi bez ofisa i firefoxa, pa ni to nije neko rešenje.
[ kraki @ 30.01.2019. 22:26 ] @
Osim antivirusa, ogroman usporivač Windows-a, ako ne i veći od antivirusa je firewall program. Isprobao sam ih 7-8 najizvikanijih, počevši od ugrađenog windows-ovog pa nadalje i svi osim jednog (da ne navodim kojeg da ne pravim reklamu) su mi usporavali računar pod Win7 Pro x64 od 4 do 10 PUTA!
Da ne pominjem da mi je kod pojedinih HDD radio premanentno. Računar je konstantno nešto krljao i brljao po HDD-u. Znatna zauzeća procesora. Ma svašta.
Znači četvore oči prilikom izbora firewall-a.
[ Sava @ 31.01.2019. 07:25 ] @
Od svega što sam probao najmanje usporavaju računar pripadajući firewall i Misrosoft Essentials (Win 7 Prof. 32 Bit) pa iako znam da ima boljih meni je to sasvim u redu. Treba pogledati procese koji su aktivni i šta sve radi u pozadini pa to isključiti ako je moguće.
[ looker-on @ 31.01.2019. 07:42 ] @
Za starije konfiguracije, microsoft je namenio win7 starter. S obzirom na to da je win7 izašao 2009 godine, sigurno je da je u to vreme bilo gomilu računara sa slabim hardverom i zato je napravljena verzija starter.
E, sad dolazimo do suštine problema. Mnogi su, bez obzira na hardver, instalirali win7 ultimate i onda se čude, kako najbolja verzija može da koči bez obzira na bios, procesor i ram tek dovoljan za xp.
Danas, u 2019. godini, microsoft više ne nudi za preuzimanje starter verzije. Računaju da su u proteklih 10 godina ti stari hardveri prestali da se upotrebljavaju pa time više nema potrebe za takvu verziju.
Uskoro u potpunosti gase podršku win7 tako da je insistiranje na radu starih hardvera pod novim os više nego besmisleno.
[ mrkabrka @ 31.01.2019. 15:44 ] @
Tema je krenula sa pitanjem o sporosti OS na laptop-u... ako krenemo od početka zna se da, laptop ne može da zameni stoni ili desktop PC iz milion razloga,a i pokretač teme je okačio samo da je Win7 - 64, bez detaljnjijih informacija umesto da lepo okači HWINinfo 64 ,pa da rasprava ima smisla...
[ flighter_022 @ 31.01.2019. 17:05 ] @
Citat:
bachi:
Citat:
flighter_022:Ovo jednostavno nije tačno. Hardver sa kojeg pišem ovo, a koji je kupljen (istina, prilično high-end za ono vreme) 2012. godine, i koji je godinama radio sa Windows 7, sada savršeno i jednako brzo radi sa Windows 10.

Nema šanse. Jednostavno, nema šanse. Jedino ako imaš SSD na tom računaru pa ga on vadi ono drljanje desetke, ali ako imaš hard disk, jednostavno nema šanse da radi jednako brzo.



SSD se, za high-end uredjaje, nekako i podrazumeva. Windows 7 je instaliran na ovaj SSD koji se vrti sada, pa je pred istek besplatnog upgrade-a uradjen upgade na Windows 10. Sistem se sa WIndows 7 dizao za 12 do 15 sekundi, sa Windows 10 isto tako. Kod pokretanja ozbiljnijih aplikacija se nije primetila nikakva osetna razlika. Eto... a ti veruj ili ne veruj :)
[ Branimir Maksimovic @ 31.01.2019. 17:13 ] @
A Windows ce se pobrinuti da SSD izdrzi u garantnom roku....
[ flighter_022 @ 01.02.2019. 17:41 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: A Windows ce se pobrinuti da SSD izdrzi u garantnom roku....


Što ima veze sa ubrzavanjem Windows 7... konkretno kakve? Traje koliko traje, nije to sporno, no nije ni tema. Moj SSD je za 3 i kusur godina pao sa 100% na 97% i to uz izuzetno mnogo "silovanja" istog.