[ anon70939 @ 27.01.2019. 20:25 ] @
Krenuo malo da čačkam Ansible i bezveze testirajući neke komande, npr skupljajući info o remote mašinama

ansible all -m setup -a 'filter=ansible_mem*'


zaključim da mi od virtualki sa 2GB rama ostalo slobodno po 100-200MB... Minimal Centos, ništa instalirano, nikakav servis
Restartovao VM, 250MB zauzeće, okinem opet ovu gore komandu, iste sekunde pojede ceo gigabajt i tako drži non stop.
Je l' to normalno ponašanje?

Ja kapirao da Ansible nije ni malo zahtevan, jer mu ne treba agent na remote mašinama,

[ nkrgovic @ 28.01.2019. 08:27 ] @
Gledaj, jeste manje zahtevan, u smislu da kad ne run-ujes nista nema agenta. :) Doduse, ja volim da ima agent, jer mi agent garantuje konzistentnost stanja, u smislu da ako se nesto desi agent to vrati u zadato stanje, ali to je off topic ovde.

Sad, kad ti run-ujes neki playbook against neke masine (izvini za mix engleskog, ne znam ovo na srpskom), ta masina mora da popali python i da ucista sve sto taj playbook zahteva. Na zalost to trosi ram, to je ista varijanta kao sa modernim app dev frameworks, jednostavno danas ti i web aplikacija, pisana uz neki framework, za obicnu stranu uzme 20-30-40MB RAM-a za izvrsavanje, bez obzira sto stampa par stotina KB texta. E i tvoj playbook mora da ucita verovatno module koje si include-ovao, dependencies, raspakuje yaml config, napravi config fajl u memoriji, svasta nesto... Nema gde nego u RAM.
[ anon70939 @ 28.01.2019. 08:44 ] @
Dobar info, dakle postoji i agent :)


Deluje mi baš mnogo taj 1GB za ovako jednostavnu stvar, kad se uporedi sa drugim servisima.

Čudno mi je da kad mi zarobi ovih 1GB, ne oslobađa posle nekog vremena...

[ nkrgovic @ 28.01.2019. 08:45 ] @
Evo, sad skinuh puppet agent sa jedne nase masine:

5856 root 20 0 310244 52416 11568 S 0.0 1.4 0:46.44 puppet


Pri tom, ovo je VPN server, ima svega 3-4 puppet modula, uglavnom users, firewalld i openvpn. Nista puno.