[ botr @ 08.02.2019. 11:12 ] @
Trazio nesto slicno, ali nisam nasao, duduk sam po ovom pitanju, ne znam apsolutno nista, ne znam ni da li cu biti jasan, da skapirate sta me interesuje, pitam informativno, sta da ocekujem.

Radi se o maloj firmi, kojoj su potrebna 3 racunara, sva 3 bi trebalo da budu medjusobno umrezena, koriste, tj. treba da koriste neki softver, koji je opet povezan sa nekim servorom, nesto kao server socijalnog/zdravstvenog osiguranja.

Npr. u fazonu sestra u cekaonici otvara karton pacijenta, to se pojavljuje dr na ekranu, dr popunjava i vraca sestri, taj neki fazon. Taj softver se posebno kupuje, nevezano za OS servera.

Po mom misljenju, najbolje je da postoji zaseban server? zbog cuvanja podataka itd.?

Kakvi su to operativni sistemi servera?

Koliko je to komplikovano/skupo za instaliranje? Mislim da nije po pravilima, ali mozemo da pricamo i o ponudama za rad.
[ bachi @ 08.02.2019. 11:34 ] @
PowerEdge T30 Mini Tower Server u kome ima Intel® Xeon® processor E3-1225 v5 procesor, 8GB RAMa ECC, 2x1TB hard disk u raid 1 režimu, Windows server 2016/2018 Standard uz koji dolazi 5 calova i to ti pokriva prava pristupa za 3 računara i to ti je negde oko 1000 - 1200€ ispod toga ne ide.

Uz to naravno, obavezno kvalitetan UPS, recimo APC...

Za bilo šta detaljnije se moraš obratiti proizvođaču softvera "za fazon sestra doktor" i vidiš koji su njihovi zahtevi.


Što se klijentskih računara tiče, najeftiniji sa AMD Athlon 200GE procesorom, 4GB RAMa i 120-240GB SSDom... I Windows 10 Professional verzija, nikako Home

[Ovu poruku je menjao bachi dana 08.02.2019. u 13:46 GMT+1]
[ botr @ 08.02.2019. 12:47 ] @
Ok, ne verujem da je taj njihov softver nesto zahtevan.

Javicu se sa detaljnijim informacijama, jos ako bi posle toga mogao da mi kazes koliko bi od prilike kostao i rad (postavljanje) to bi bilo super.
[ ademare @ 08.02.2019. 16:26 ] @
Nije to los savet , Bachi je ipak profesionalac , ali to je kada neko neko ne zna sta ce da radi sa 3.000 -4.000 Eura .

Ako novac nije problem onda je to OK savet .

Ako se zeli da se ustedi , onda bez servera . 3 kompa u mrezi jedan obicni glumi server taj na kome radi prijemna sestra . Svaki moze da ima 2 diska kao raid . Na svima po win 10 .

Kao da cete da imate 100.000 pacjenata pa vam treba pravi server ? A i ti podaci su na 3 raida , sigurniji nego na serverskom jednom .
[ ademare @ 08.02.2019. 16:28 ] @
Nije to los savet , Bachi je ipak profesionalac , ali to je kada neko neko ne zna sta ce da radi sa 3.000 -4.000 Eura .

Ako novac nije problem onda je to OK savet .

Ako se zeli da se ustedi , onda bez servera . 3 kompa u mrezi jedan obicni glumi server taj na kome radi prijemna sestra . Svaki moze da ima 2 diska kao raid . Na njima po win 10 .

Kao da cete da imate 100.000 pacjenata pa vam treba pravi server ? Taj sto bi bio " server " da ima raid , mogu i ostali HDD nisu skupi .
[ bachi @ 08.02.2019. 16:44 ] @
Pa ne znam koliko mislite da su cene servera? :D

Primer 1:


Fujitsu TX1310M3 VFY:T1313SC010IN
Proizvođač: Fujitsu
Model procesora: Intel Xeon E3-1225 v6
Količina memorije: 8 GB
Kapacitet diskova: 2x1TB
Snaga napajanja: 300W
Garantni rok: 2 Godine

Cena: 77.590,00


Primer 2:


Dell PowerEdge T30 DES06310
Proizvođač: Dell
Model procesora: Intel Xeon E3-1225 v5
Količina memorije: 8 GB
Kapacitet diskova: 2x1TB
Snaga napajanja:
Garantni rok: 3 Godine

Cena: 99.010,00


OEM - vezano za HW | Win Svr Essentials 2016 64Bit English 1pk DSP OEI ...
Win Svr Essentials 2016 64Bit English 1pk DSP OEI ...
Naziv: Win Svr Essentials 2016 64Bit English
Tip licence: OEM
Jezik: Jednojezički
Funkcije: Do 2 procesora, maksimum 25 korisnika
Tip: OEM

Cena: 52.490,00

Prvi server + Windows = 130.080,00

Drugi server + Windows = 151.500,00

Sad može bi i moglo da se uštedi da ne ide Windows server, već Windows 10 Pro pa umesto 52 da se plati ~20k, ali ko će da se izbori na kraj sa feature updateovima na windowsu 10 gde se dva puta godišnje reinstalira ceo OS (može da se prolongira, ali opet) i koliko će to problema sa kompatibilnošću značiti...

A ako lik drži privatnu kliniku, ne vrti se tu malo kinte pa da se štedi na taj način.
[ nkrgovic @ 09.02.2019. 08:30 ] @
Jos jedan dodatak na ono sto @bachi kaze: Hardver u serveru je pravljen da bude on 24/7, ima bolji RAS i generalno mnogo je verovatnije da ce duze da radi nego neki skrndelj PC, ili cak i "branded" PC, ali desktop racunar. Ja bi uzeo ovaj 1310 i pevao da sam na mestu nekoga ko odgovara za to, da sam ustedeo brdo para, i da, dodao UPS i neki backup uredjaj (moze i na DVD-R za pocetak da se snima).

Da ne spominjem da "jedan glumi server" znaci da, kad je taj ugasen ni ostali ne rade, kad se taj "pokvari" mora da se plati reinstall od strane proizvodjaca softvera (recimo 95% siguran u ovo, znajuci takve proizvodjace).... Ja cenim da se za 3 godine TCO pomeri u korist dedicated servera bar 20%. :)

Da ne spominjem dodatke tipa, digne se DC, centralizuje logovanje, pojaca security..... To je samo bonus.
[ bachi @ 09.02.2019. 10:30 ] @
Dobro, ne bih DVD-R, ali BD-R svakako. BD-R diskovi su fizički izdržljiviji od DVD diskova, 23GB staje na 1 medij i taj 1 medij bi bio dovoljan za backup baze tog programa kao i svih dokumenata sa 3 radne stanice koja bi inače i bili na serveru.

Evo šta je "server" u jednoj firmi koju održavam:

CPU Type DualCore AMD A4-4000, 3200 MHz (32 x 100)
Motherboard Name Gigabyte GA-F2A55M-S1 (1 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR3 DIMM, Audio, Video, Gigabit LAN)
Motherboard Chipset AMD A55, AMD K15.1
DIMM3: Kingston 99U5584-008.A00LF 4 GB DDR3-1600 DDR3 SDRAM
2x1TB WDC WD1003FZEX-00MK2A0 (WD-WCC3F1993187) u raid 1
Windows 7 Professional

I to je u običnom kućištu, eto da kažeš da ima malo kvalitetnije napajanje, spojeno na UPS i taj "server" radi punih 5 godina 24/7, na njemu je centralni file share kao i Logik program za knjihododstvo i maloprodaju koji radi na mysql bazi. Pristupaju mu 2 udaljene prodavnice + centralna prodavnica u centrali, oko 10 korisnika.

Tad kad je počinjao i kad smo kupovali "server", imao je samo jednu prodavnicu i 4 računara sa kojih prilazi serveru...

I eto, to radi već 5 godina, ali je rizik. Sad pošto je napunio 5 godina, vreme je da se menja i isto ću klijentu preporučiti Fujitsu server, jer serverski hardver je ipak serverski hardver. Ne kažem da on ne može da crkne, može naravno, ali su manje šanse usled kvalitetnije odrađenih delova da se to desi.

Takođe, opet da naglasim koliko je važno imati kvalitetan ups na serveru. Ne žalite pare na APC, jer ste time potencijalno uštedeli sebi ohoho novca ako zbog loše struje i jeftinog upsa ili bez ikakvog upsa rikne napajanje, ploča ili spali hard diskove.

I da, ako tom klijentu crkne "server", posledice po njega bi bile te da bi mu maloprodaja pisala ručno blok račune jedno 2 dana, možda bi propustio neku isporuku opreme, ali šta je posledica ako crkne server u privatnoj medicinskoj ustanovi od koga zavisi prijem pacijenta, obrada istog kao i podaci o medicinskoj istoriji?
[ flighter_022 @ 09.02.2019. 10:57 ] @
Citat:
bachi:ali šta je posledica ako crkne server u privatnoj medicinskoj ustanovi od koga zavisi prijem pacijenta, obrada istog kao i podaci o medicinskoj istoriji?


Može high-availability da se napravi, 2 servera ili "servera" sa minimum RAID1 svaki, recimo. Šansa da na oba servera strada više od jednog diska u jednom momentu je manja nego da ja dobijem sedmicu na lotou.
[ mjanjic @ 09.02.2019. 12:40 ] @
Ako se želi maksimalna ušteda i sigurnost podataka, onda je najrealnije da podaci budu na sva tri PC računara i da se sinhronizuju.

Ako mora baš server u smislu hardvera, diskovi na njima nisu nikakav garant, osim ako se namesti odgovarajući RAID. Nama su na 2 IBM servera vrisnula 2 diska od po 300GB i to posle nekoliko meseci rada. Ako to ne prati neko ko se razume, oni će nastaviti da koriste sistem i ako je crkao jedan disk u RAID-u, sve dok ne crkne i drugi, ili čak i treći ako ga ima.
Problem tih serverskih diskova je što im je cena oko 30k dinara, a za taj novac može da se kupi poprilično običnih i SSD diskova i da se radi čak 5-6 kopija po nižoj ceni.

Ako je softver nezavisan od vrste OS-a, verovatno se pristupa iz web browser-a, tako da je svakako potreban jedan računar koji će da glumi server. Može se egzibicijom namestiti i da sva 3 PC računara budu serveri i da međusobno sinhronizuju podatke, a da u slučaju problema sa jednim od njih drugi automatski preuzima ulogu glavnog servera (malo zeznuto ako se koriste IP adrese, ali nije nemoguće).


Treće rešenje je malo jači server sa 3 virtuelne mašine i umesto PC računara neki Zero klijenti, može čak i Raspberry sa koga se kači na Remote desktop virtuelne mašine na serveru. Ovim smanjuju i izdaci za OS i drugi komercijalan softver (može se na serveru ograničiti broj aktivnih instanci prema broju plaćenih licenci, ali se može sa bilo kog klijenta aktivirati instanca ako ima slobodnih licenci).
[ Branimir Maksimovic @ 09.02.2019. 12:47 ] @
"diskovi na njima nisu nikakav garant, osim ako se namesti odgovarajući RAID"

RAID nije zamena za bekap, svako ce ti to reci...
[ anon70939 @ 09.02.2019. 12:57 ] @
A varijanta cloud server
https://www.hetzner.com/cloud
Ako je već samo za tu aplikaciju..

Prednosti su mnogobrojne, pa i cena :)

Još ako nije moranje da app radi na Windowsu
[ Branimir Maksimovic @ 09.02.2019. 13:02 ] @

"Još ako nije moranje da app radi na Windowsu "

Nije se izjasnio po tom pitanju ;p
U svakom slucaju moze da ustedi tih 50k dinara za Windows server licencu ;p
[ bachi @ 09.02.2019. 14:11 ] @
Ne zaboravite i samo na činjenicu da uz server ide i ECC memorija, dok na desktop računarima ne.

Pa sad kako desktop računari cepaju softverski raid, kakva li se sve čudesa mogu desiti da integritetom podataka u slučaju da ram modul postane faličan?
[ Branimir Maksimovic @ 09.02.2019. 14:38 ] @
Uvek postoji izvestan rizik, ali pre ce biti da ako crkne ram modul da ce doci do pada sistema pre nego sto se podaci spreme na disk... u svakom slucaju nista ne moze zameniti
bekap. Ja sam video kako ECC memorija javlja gresku, ali nikad nisam video slucaj ostecenja podataka tako da budu neupotrebljivi zbog loseg rama.
[ ademare @ 09.02.2019. 15:53 ] @
Nekada je bilo mnogo lakse , nego danas napraviti , neki lajt server , a da zadovljava kriterijume da ima ECC memoriju itd .

To je bilo kada je Intel gurao seriju Extreme procesora , pa masovno proizvodio ploce koje su osim za EX procesore , imale ECC i mogle da posluze kao dostupna a kvalitetna platforma za lajt workstation ili server . Na primer cipsetovi 975x ili kasniji X38, X48 .

To se moglo otici u radnju i ako nemaju na lageru poruci se pa stigne za nekoliko dana . Cene jesu bile vece nego za standardne na primer 965 , ali je uz njih isla i hi end oprema , ali su primale i obicne procesore , nisu morali extremi koji su uvek bili po 1.000 Eura , dok ne izbace novu seriju .

Danas ne znam da postoji tako nesto , da se za relativno malo novca napravi da kazem pravi lajt server u domacoj radinosti . Znaci ploca sa serverskim mogucnostima , a da prima obicne procesore .
[ mjanjic @ 09.02.2019. 20:00 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ja sam video kako ECC memorija javlja gresku, ali nikad nisam video slucaj ostecenja podataka tako da budu neupotrebljivi zbog loseg rama.

Video sam ja, doduše poprilično davno, koleginica imala neki Celeron na 450MHz i 64MB rama, u servisu joj nabudžili još 32MB, i sve radilo OK dok Windows ne uleti u tih 32MB, program prijavi grešku i ponudi da sačuva fajl - tako sačuvan fajl se više ne može otvoriti ako je binaran. Sreća da je tako izgubljeno samo nekoliko crteža u Corel-u, a tekst je bio u LaTeX-u pa je bilo lako naći i ukloniti oštećene delove, i tako od nekih 200+ strana bilo je izgubljeno sve ukupno 3-4 strane.

Posle maltretiranja sa pokašajima reinstalacije Windows-a (bio aktuelan Windows 2000), slučajno primetim da je jedan memorijski modul 2-strani, a drugi jednostrani (64MB je bio jednostran), jer se pri butovanju videlo "memory banks: 0, 2, 3". Zamenim ram module, pišti ploča, znači ne ide.
U uputstvu za ploču lepo stoji da ne podržava kombinovanje jednostranih i dvostranih modula, ali idioti u servisu nisu to gledali, a nije im bilo sumnjivo što neće da radi kad u prvi slot stave 2-strani modul.


Ukratko, nije čak bio kvar, nego loše instalirana/konfigurisana memorija, i programi su sačuvavali oštećene podatke.
Danas je softver možda napredovao, ali ništa nije sigurno.


Za diskove, u jednoj domaćoj IT kompaniji imali su slučaj da je jedan disk za Backup bio oštećen, ali da kontroler nije ništa prijavljivao, tj. normalno je radio Backup. Epilog je bio da su to otkrili tek kad im je otkazao glavni disk, pa su izgubili 2-3 sedmice backup-ova, tj. imali su validan samo mesečni backup na trećem disku. Srećna okolnost je što se radilo o nekim manje važnim podacima za koje nijsu rađeni dodatni back-upovi (par nekih portala i sl.).
[ Branimir Maksimovic @ 09.02.2019. 20:09 ] @
Zato koristis zfs pa jednom nedeljno scrub ;)

edit:
Naravno, od loseg rama nema spasa, ali pretpostavimo da je ispravan.
[ botr @ 11.02.2019. 10:35 ] @
Ima vise tih programa, pogledao sve i zahtevi su uglavnom smesni, mogli bi da rade na racunarima od pre 15-ak godina bez problema. Tipa 256mb rama i slicno.

Bitna je sigurnost podataka, sve mora da ostane sacuvano, ali i jednostavnost rada.

Ok je Cloud server, ali tu nastaje problem, sta ako dodje do nestanka interneta? Sta ako se ukradu podaci sa takvog servera? To bi moglo da bude predmet zloupotrebe.

Svi programi koriste Windows.