[ boogi @ 10.02.2019. 13:53 ] @
Pozdrav

skoro sam nabavio ves masinu / susilicu ( kombinacija ) Samsung WD90J6400AW.

problem je sto ne susi kako treba...

supruga je pokusavala i sa malo vesa ( reko´ da nije zbog kolicine ) , pokusavala je sa produzivanjem vremena susenja ( do 3,5 h)...nista ne pomaze...osusi nesto al ni blizu da je suvo...

tad odlucim da se malo pozabavim time...
otvorim masinu...

ono sto je vidljivo odozgo su ventilator ( slika 1 ) ...otvorim ventilator i zateknem prilicno prljavsine na krilcima...ocisceno...ventilator provjeren-radi...

sledece sam provjerio usis ventilatora...( slika 2 )...kako shvatam, ventilator usisava u donjoj zoni bubnja vazduh, koji prolazi kroz "kondezator vlage" a potom vazduh izbacuje iz ventilatora prema grijacu i posle grijaca ga vraca u gornju zonju bubnja gdje ulazi topal vazduh... na "kondezatoru" posto bi trebao da je hladniji dolazi do kondezacije i kapljice se vracaju u bubanj kroz gumeno crijevo...svakih toliko proradi pumpa koja izbaci visak kondezata u odvod...
znaci nema odvoda vazduha van i filtera cestica kao kod klasicnih susilica ...nego je zatvoreni sistem...
u tom kontezatoru je bilo nesto cestica od odjece koje sam uklonio...

grijac grije jer kad otvorim susilicu po zavrsetku vazduh je vruc u njoj...

ono sto je meni bilo interesantno jesu 2 pumpe u odvodu vode u...ne znam zasto i ako neko zna... obe su ispravne - provjereno...(slika 3)

sve cjevcice sam provjerio...nisu zacepljene...

takodje iz dovoda vode jedno crijevo ide u "kondezator" - valjda bi povremeno trebalo da se speru ostatci od odjece koji ostaju u kondezatoru...(vidljivo na slici 1)

e sad to oko kondezacije mozda nisam dobro skapirao ali definitivno negde bi se trebala ta vlaga kondezovat i na kraju da ju pumpa izbacuje u odvod...

ima li o iskustva sa ovim tipom masina i sta bih jos mogao pogledati?

hvala unapred...





[ test1234 @ 11.02.2019. 07:38 ] @
Jedna pumpa služi za izbacivanje vode, druga je recirkulaciona, radi za vreme pranja.

Ova za izbacivanje vode treba za vreme sušenja recimo da radi 5 sekundi 10 sekundi da stoji i tako non-stop dok traje sušenje.

Kod tebe je verovatno neispravan jedan od ona četiri ventila koji služi da u kondezacioni prostor ubaci hladnu vodu da bi se rashladio kondezator, da bi mogla da se kondenzuje vodena para iz veša.

To ubacivanje treba vremenski da bude slično kao ono vreme rada pumpe za izbacivanje vode i prilično je bučno, šišti.
[ Miroslav Jeftić @ 11.02.2019. 08:54 ] @
Citat:
boogi
grijac grije jer kad otvorim susilicu po zavrsetku vazduh je vruc u njoj...


Koliko tačno vruć? Ja imam isto kombinovanu mašinu i kad otvorim vrata po završetku sušenja, bukvalno ne smem pipati nigde, nije vruće nego vrelo.
[ test1234 @ 11.02.2019. 19:15 ] @
Ne sme veš na kraju da bude vruć, mora da bude hladan, zadnjih pola sata radi ventilator bez grejača.
[ boogi @ 12.02.2019. 21:03 ] @
pozdrav...

jedna od stvari koju mrzim se upravo desila...susilica proradila (kako treba) sama od sebe...

evo sta sam uspio ustanoviti...

kad pocne sa susenjem 1min radi sa iskljucenom pumpom za izbacivanje vode a onda 20sek radi pumpa...
svo to vrijeme je ukljucen grijac i ventilator...

prvo sto sam mjerio je napon na ventilu koji je zaduzen da pusti hladnu vodu u kondezator da bi ga ohladio...nije ga bilo...pomislio sam nesto oko elektronike nije ok...medjutim nakon 10tak min sam dobio napon na ventilu :)

kada se to desilo mogao sam cuti kako u kondezator ulazi voda (sistanje) mada skroz priguseno... imam utisak da posto izmedju ventila i kondezatora na crijevu postoji "plasicni dio" isti taj ne dozvoljava da voda ulazi u kondezator kako bi inace ulazila da nema njega...kao neki reduktor pritiska...???...
voda je ulazila svo vrijeme bez prekida dok sam pratio ...cca 30tak min...

kada je zavrsila sa susenjem ves je bio suv i prilicno vruc( to je subjektivno)...

ono sto je jos prethodilo ovom da proradi kako treba, jeste da sam u filteru nasao dosta otpada od odijela i isti ocistio prije nego sam pokrenuo susenje...rekao bi da je to uzrok sto prije nije susila??? ali kad sam kupio masinu provjeravao sam filter i on je bio cist tako da ne mogu da kazem da je to uzrok.. jedino sto mi pada na pamet jeste da je taj "svrtuljak" bio negdje akumuliran te da je otpao ili sta vec od mog "preturanja " po masini i jednostavno omogucio da susilica proradi kako treba..

nemam neki logican zakljucak...:(
[ test1234 @ 13.02.2019. 06:05 ] @
Filteri moraju da se čiste pre svakog sušenja obavezno a kada je star i loš/nekvalitetan veš i po nekoliko puta u toku sušenja.

Ventil za kondezator ima prigušenicu.