[ CandyMan @ 19.03.2019. 19:09 ] @
Treba da se uselim u stan koji je renoviran navodno temeljno, ali nailazim na neke znake fušeraja, pa se mislim šta mi je činiti. Totalna sam neznalica kad su struja i voda u pitanju, te molim za savet šta proveriti. I meni je palo na pamet da zovem majstora, ali obzirom da je neki majstor i ovo napravio, voleo bih nešto i sam da naučim. Hvala unapred na odgovorima.
[ Java Beograd @ 19.03.2019. 19:51 ] @
Ček malo. Daj malo više opiši situaciju, pa će i odgovori biti smisleniji.

Jesi li kupio stan, pa si pred useljenjem u svoj stan? Pa bi pe useljenja nešto opravio, ako treba?
Ili tek treba da kupiš pomenuti stan?
Ili je neka podstanraska varijanta?

Koliko je star stan?
Da li je stan u kući, u zgradi? U velikoj zgradi, iz osamdestih, ili nešto građeno devedesetih, u vreme krize?
Šta je renovirano?
Koje si znake fušeraja primetio?
[ CandyMan @ 19.03.2019. 20:24 ] @
Kupio stan u zgradi kraj 60ih početak 70ih. Popravio bih sve što nađem da ne valja pre useljenja. Izvučen priključak struje za sudomašinu iza kuhinje izgleda kao da sam ga ja izvlačio. Priključak na kanalizaciju zaptiven pur penom. Nema Fid sklopke u razvodnoj kutiji, bar je ja ne prepoznajem. Topla voda u kuhinji je spojena na veliki bojler u kupatilu.

[Ovu poruku je menjao CandyMan dana 19.03.2019. u 21:54 GMT+1]
[ SlobaBgd @ 19.03.2019. 21:10 ] @
A šta si primetio da ne valja?
[ CandyMan @ 19.03.2019. 21:39 ] @
Sve to "drži vodu", međutim ni na šta ne liči. Živeli su ljudi u stanu do pre neki dan, al' rekoh da proverim i popravim šta mogu pre nego što se uselim. Posle ću popravljati samo ono što moram i biće veća muka sprovesti neke ozbiljnije radove.
[ SG kamikaza @ 19.03.2019. 22:16 ] @
Meni je kuhinja spojena na bojler iz kupatila, ne vidim tu problem. Čak mi je i jeftinije tako, nego dok sam imao mali bojler samo za kuhinju.

Ovo ostalo uslikaj, pa da vidimo o čemu se radi.
[ član @ 20.03.2019. 06:55 ] @
Citat:
CandyMan:Treba da se uselim u stan koji je renoviran navodno temeljno, ali nailazim na neke znake fušeraja, pa se mislim šta mi je činiti. Totalna sam neznalica kad su struja i voda u pitanju, te molim za savet šta proveriti. I meni je palo na pamet da zovem majstora, ali obzirom da je neki majstor i ovo napravio, voleo bih nešto i sam da naučim. Hvala unapred na odgovorima.

na tvom mestu ja bih angazovao strucnjaka za to. platis, dodje, pregleda, ispita, sastavi ti izvestaj u kakvom ti je stanju nekretnina, pa posle mozes da prepravljas sta ne valja. mada, trebalo je da ga angazujes pre kupovine, ako ti se vec cinilo da nie sve bas u najboljem redu… onda bi tacno znao koliko kvalitetno su izvedeni radovi i koliko treba jos da ulozis. na ceo trosak kupovine stana/renoviranja to koliko bi jos dodatno platio za vestacenje je zanemarljivo.
[ Java Beograd @ 20.03.2019. 08:11 ] @
Citat:
CandyMan: Kupio stan u zgradi kraj 60ih početak 70ih. Popravio bih sve što nađem da ne valja pre useljenja.

Početak '70, zgrade su građile ozbiljne firme, radilo se po JUS-u.

Što se elektro instalacije tiče, tu najverovatnije ništa nije rađeno, niti treba da se radi. Možda je zamenjena tabla sa osiguračima i to je to. I eventualno, ako je negde zafalio neki utikač, onda je dovedena struja od negde.
Što se vode tiče, tu je svako morala biti zamenjena kompletna instalacija, i umesto pocinkovanih cevi ugrađene PVC (ako biviši vlasnici kažu da je renovirano)

Ovo, kao da si opisao stan moje keve u blokovima

- Izvučen priključak struje za sudomašinu iza kuhinje izgleda kao da sam ga ja izvlačio.
Ok. Proveri odakle je izvučena struja i kako je spoj izveden. Uključi, na primer neki jači kalorifer, na Max i proveri da li se utičnica greje. Ako se ne greje, onda je verovatno sve u redu, i samo je izgledom loše. Ili sredi utičnicu sam ili dovedi električara. Ne bi loše bilo da dok je stan prazan, proveriš koje potrošače koji osigurači isključuju. I da li su svi u funkciji.

- Priključak na kanalizaciju zaptiven pur penom.
Verovatno misliš da prikjučak za kanalizaciju sa veš mašinu ili sudo mašinu. To je onda rađeno olovnim cevima, koje, posle puno godina istakanja vrele vode sa deterdžentom "izgore" i počnu da puštaju, Kažem, isti slučaj kod moje keve. Pravi način popravke je razbiti pločice i olovnu cev zameniti PVC. Lakši način je sprovesti odvod veš mašine do sifona umivaonika.

- Nema Fid sklopke u razvodnoj kutiji, bar je ja ne prepoznajem.
OK, nije to tako strašno. FID sklopka se postavlja za određenog potrošača, ili grupu potrošača. To nemoj sam da diraš. Pozovi majstora, i neka ti postavi FID za bojler na primer, ili koji drugi potrošač.

-Topla voda u kuhinji je spojena na veliki bojler u kupatilu.
Super. Ovo ne diraj.

Što se vode tiče, proveri sve ventile u stanu. Glavni ventil za ceo stan, ako postoji. Zatim ventil za bojler, pa onda i mali, ek-ventili za slavine i vodokotlić i slično. Da li dobro zatvaraju, da li su funkcionalni.
[ bakara @ 20.03.2019. 10:40 ] @
Sve to deluje OK...
predpostavljam da je stan renoviran i da su instalacije vode i struje radjene, pa tako pur pene moze biti u zidu oko kanalizacionih cevi u kuhinji i kupatila, nista strasno.
bojler se vezuje na kuhinju, to je OK

Struja ne verujem da je problem, mozda ti s esamo cini da su neuredno postavljene uticnice ali sama instalacija ne verujem da je uradjena pogresno.
Ono gde je moglo da bude lose je vodovodna instalacija, nekvalitetni ek ventili, pancir creva na bojleru, rozetne i sl, to moze da ti napravi veliku stetu u buducnosti ako je stavljen los kvalitet cak i ako je sve potpuno novo stavljeno.
To ako ne znas sam dovedi nekoga neka pogleda kakav je kvalitet ugradjen, jer su razlike u ceni drasticne i to je mesto gde ljudi najcesce stede

takodje proveri vrata i prozore da li sve dihtuje i lepo se zatvara i otvara, to su stvari koje ce ti najvise smetati.

Ventilacija, i aspiratori u kuhinji u kupatilu, i klima takodje proveriti pre useljenja.

Grejenje takodje proveri.
[ CandyMan @ 20.03.2019. 19:23 ] @
Bakara i Java, hvala na odgovorima!
Uradiću kako ste predložili i javljam se za par dana.
[ tenzorSSM @ 20.03.2019. 20:28 ] @
Obzirom da je stan već kupljen ostaju samo dve opcije . Prva je da se "veruje " u uradjeno . A druga je da se sve lepo ispregleda i proveri . Pod pregledom elektroinstalacije se svakako ne podrazumevaju improvizacije "uključi neki kalolifer " već se sve to lepo premeri i snimi termalnom kamerom . Razvod vode i kanalizacije se prvo proveri u stanu ispod , a onda se upotrebi ispitna pumpa i kamera za snimanje instalicija . Kako ste već naveli neke stvari koje ste i sami primetili i bude Vam sumnju na vama je da procenite šta i kako dalje . Neka okvirna cena za merenja i ispitivanja je 60-ak evra . Ja sam vam kazo a vi kako hoćete :)
[ ademare @ 20.03.2019. 21:27 ] @
Mom prijatelju su trazili za snimanje instalacija , vodovodnih 10.000 din . Tako da ako negde ima za 60 Eur , onda je to dobra cena .

Njegov stan nije nov, vec izparanoisao , da mu negde curi ispod plocica u kuhinji , kada je cuo cenu , odustao , ili mu se smanjio dozivljaj
[ bakara @ 20.03.2019. 21:37 ] @
Eto ovde se javio i @tenzor a on radi bas takva istrazivanja, mozes i njega da angazujes...

samo da te upozorim, taj ce svasta da ti nadje da ne valja
[ tenzorSSM @ 20.03.2019. 21:39 ] @
@bakara
Ne hvali me više :) :)
@ademare verovatno se radi traganju za tačnim mestom gde cev curi . Takve usluge se naplaćuju skupo jer uredjaja i obučenih ljudi je vrlo malo a recimo da sa greškom od 5 cm nadju mesto curenja . Provera ispravnosti instalacija je sasvim drugačiji postupak
[ Java Beograd @ 21.03.2019. 07:49 ] @
Citat:
tenzorSSM:
Obzirom da je stan već kupljen ostaju samo dve opcije . Prva je da se "veruje " u uradjeno . A druga je da se sve lepo ispregleda i proveri . Pod pregledom elektroinstalacije se svakako ne podrazumevaju improvizacije "uključi neki kalolifer " već se sve to lepo premeri i snimi termalnom kamerom . Razvod vode i kanalizacije se prvo proveri u stanu ispod , a onda se upotrebi ispitna pumpa i kamera za snimanje instalicija . Kako ste već naveli neke stvari koje ste i sami primetili i bude Vam sumnju na vama je da procenite šta i kako dalje . Neka okvirna cena za merenja i ispitivanja je 60-ak evra . Ja sam vam kazo a vi kako hoćete :)


Ne znam da li je ovo šala i pošalica. Mislim, ljudi živeli u stanu do juče, najnormalnije. Tako će i pokretač teme da nastavi da živi u tom stanu, nek nam je živ i zdrav.

Kalorifer, mislim priznajem da jeste improvizacija, je trebalo da posluži NE ZA CELU INSTALACIJU, već za jedno utično JEDNO UTIČNO MESTO, koje se čoveku učinilo da je fušerski urađeno. Ako se utično mesto ne greje pri potrošnji od 3.000 kW, onda je OK za sudomašinu.

Ja termalnu kameru imam u malom prstu: pipnem i provalim da li je vruće, toplo, mlako ili 'ladno.

[ tenzorSSM @ 21.03.2019. 08:41 ] @
Ono što je kod nas totalni apsurd je kupovina na slepo i u dobroj veri . I to nije loše jer ne treba biti paranoik , no kad se kupuje auto koji je potrošna roba i košta i po 30 puta manje od stana , kupci obično provere vozilo pre kupovine pa nadju dosta stvari za popravku . A postoje i oni koji kupe vozilo bez provere pa ne izbijaju iz automehaničarskih radnji .Opšte je poznat postupak za "sredjivanje " stana za dalju prodaju . I tu se vrlo često radi šminka , razne improvizacije , pa čak i budženja i maskiranja svih mana . Svakako da je mnogo pametnije uraditi eventualne popravke u praznom stanu , nego u useljenom . U mnogo slučajeva su ljudi normalno živeli u stanu sa neispravnim instalacijama , plavili komšije s vremena na vreme. Kako u proseku pregledam oko 10-ak objekata mesečno u zadnjih 10-k godina , mislim da imam iskustva da pričam o ovoj temi . No opet napominjem da svako ima slobodu da radi kako hoće .
[ Java Beograd @ 21.03.2019. 09:00 ] @
Sebe i komšije možeš da poplaviš koliko sutra i ako je juče stručnjak potvrdio da je sve u redu. Pukne crevo očas posla.

[ tenzorSSM @ 21.03.2019. 13:50 ] @
Pukne crevo i ne desi se poplava nigde ,ako je kupatilo hidroizolovano i ima ugradjen slivnik . E zato se sve i pregleda i utvrdjuje šta nije a šta jeste ispravno.Havarije se ne mogu sprečiti ,ali se rizici mogu svesti na minimum ,a mogu se i sprečiti ili bar ublažiti posledice.
[ Java Beograd @ 21.03.2019. 14:11 ] @
A kad pukne crevo u kuhinji?
[ ctrl alt del @ 21.03.2019. 14:19 ] @
Citat:
tenzorSSM:
@bakara
Ne hvali me više :) :)
@ademare verovatno se radi traganju za tačnim mestom gde cev curi . Takve usluge se naplaćuju skupo jer uredjaja i obučenih ljudi je vrlo malo a recimo da sa greškom od 5 cm nadju mesto curenja . Provera ispravnosti instalacija je sasvim drugačiji postupak


Jel može malo pojašnjenje razlike izmedju provere vodovodnih instalacija i detektovanja tačnog mesta curenja i razlike i ceni tih usluga. Mislio sam da je to isto - gurne se sonda sa kamerom i pregleda vizuelno...
[ tenzorSSM @ 21.03.2019. 14:32 ] @
U vodovodne cevi u kućnim instalacijama se ne koriste kamere.Za tačno odredjivanje mesta curenja se koriste tzv korelatori . Za traganje putanje cevi i instalacija se koriste tzv traseri ili tragači . Za proveru ispravnosti vodovodne mreže se koriste pumpe visokog pritiska .One se koriste i za proveru novoizvedenih instalacija kao i starih . Princip rada je prost . Zatvori se glavni ventil i u instalaciju se upumpa voda pod pritiskom i prati se stanje na manometru
[ scoolptor @ 21.03.2019. 15:25 ] @
Citat:
Java Beograd:
Sebe i komšije možeš da poplaviš koliko sutra i ako je juče stručnjak potvrdio da je sve u redu. Pukne crevo očas posla.



Senzor za poplavu detektuje vodu, a glavni servo ventil zatvara dovod vode.
Usput dobijas SMS poruku, da ipak dodjes i proveris.

Nisam uzeo elektromagni NO ili NC ventil, vec loptasti sa servo motorom, granicnim iskljucivacima, i javljacima krajnjih pozicija.
Za par sekundi se potpuno otvara/zatvara, a poziciju drzi bez napajanja.

[ jovajovic100 @ 21.03.2019. 22:26 ] @
Citat:
tenzorSSM:
Princip rada je prost . Zatvori se glavni ventil i u instalaciju se upumpa voda pod pritiskom i prati se stanje na manometru

A kada opadne pritisak opet pumpaš i tako dva dana dok se ne pojavi fleka . Jak ti je način određivanja ispravnosti vodovoda .

Kod struje je u tim starim zgradama važno ispitati uzemljenje .Obično su ga nekada kačili na cev za vodu .
Proveriti da li postavljeno novo i da li ga ima u utičnicama . Stare instalacije po sobama nisu imale uzemljenje.
Akoga ga nema ni sada struja je sbudžena .
[ tenzorSSM @ 22.03.2019. 06:36 ] @
@jovajović . Koja fleka koje pumpanje dva dana ?? . Postupak provere na pritisak je stanadardna radnja u svim "cevarskim " radovima , naravno provera se vrši fluidom koji ide kroz instalaciju i to sa 100 % većim pritiskom od maksimalnog radnog pritiska za tu mrežu . To je i propis i preporuka i dobr majstorska praksa . Ukoliko se desi da ima pada pritiska to ukazuje na neispravnost mreže i tada se kreće u dalje ispitivanje sistemom eliminacije . Ukoliko postoji curenje u mreži koja je unutar zidova i uglavnom ispod keramike tada preostaje ili traženje mesta kvara "korelatorom " pa sanacija kvara na mestu i opet provera na pritisak upotrebom ispitne pumpe , illi zamena kompletne instalacije . Kod privatnih objekata se uglavnom ne radi ispitivanje "korelatorom " jer su merenja poprilično skupa . Ukoliko nema pada pritiska mreža je ispravna i onda nema problema za dalju upotrebu
[ jovajovic100 @ 23.03.2019. 00:52 ] @
Proba sa pritiskom se koristi i ima opravdanja samo kod novopostavljene instalacije i to dok je otvorena .
To znači da se radi dok nije zamalterisana i strpana pod pločice .

A u stanu koji je zavšen i sa zatvorenom instalacijom impozantno izgleda taj test .Ti kao nešto radiš , trpaš
manometar , pumpaš nešto pa onda kao čekaš , piješ kafu sa ljudima i usput ih palamudiš . Ustvari test na taj način je
namenjen samo papanima i pozitivnom skoru u tvom džepu . Dok oni cvrkuću olakšani za 60 evrića .
[ veselinovic @ 23.03.2019. 13:12 ] @
Jovajovic,
nije to bas tako, ja bih cak rekao obrnuto.
Kad je instalacija otvorena ( nezamalterisana) prosto pustis vodu i vidis jel curi.
E kad je u zidu moze biti problema. Sitna curenja se tesko vide dok voda ne izbije kroz zid,
e sad ako je tu namjestaj fleka se ne vidi dok ne bude kasno.
[ jovajovic100 @ 23.03.2019. 14:05 ] @
veselinovic
Pa kako ćeš u zatvorenom sistemu , znači zamalterisanom i pokrivenim pločicama otkriti poziciju curenja
sa povećanim pritiskom u sistemu ? Nikako , ako pritisak ne opada rapidno i ovlaži zid ili probije kod
komšije . Svaki vodoinsalater po završetku izrade nove instalacije kači manometar i stavlja sistem pod
pritisak i tako ga ostavlja 24 sata ili preko noći . Tada još mogu bezbolno da se otklone eventulni propusti
u radu .
Moram da priznam da obično jeftiniji majstori koriste samo manometar , dok oni bolji i pametniji imaju
opremu sa pumpom za to . Nije ona skupa , 200-300 evra .

Otprilike ovako ide razgovor proverača stana :
Znate , curi vam instalacija , nije dobra . Dođete mi 60 evra .
Evo para , majstore . A šta ćemo sada .
Ako hoćete da otkrijemo gde curi morate da spremite 6 kvadrata istih pločica i 500 e i za tri dana je sve
uredu . Ovo ste dali samo da naduvam cevi .

Postoje ozbiljne metode sa tragačima koji sadrže elektroniku , ali to nije tenzor spominjao , pa nebi ni ja.

Po meni je u većim gradovima važno imati reduktor pritiska na ulazu cevi u stan .
[ tenzorSSM @ 23.03.2019. 18:08 ] @
@jovajović
Kad se krene od loših predpostavki normalno je da se stigne i do loših zaključaka . To kako ste Vi napisali da se vrši proba je vaša predpostavka kako se to radi ili kako Vi zamišljate Sa jedne strane postoje tačni zakonski propisi kako se proveravaju instalacije , a postoje i uputstva proizvodjača cevi i fitinga . Ja "elektroniku " nisam ni pominjao ali jesam pominjao "korelator " . "Geofone " svakako nisam pominjao jer je njihova upotreba u objektima zanemarljivo mala . Provera na pritisak se radi da bi se prekontrolisala postojeća instalacija i proverila eventualna mogućnost da negde nešto curi . Ako ne curi super , ali ako curi onda se može izabrati izmedju pretrage "korelatorom " ili će se sve lupati i raditi novo . I ponovo napomninjem da se pretrage "korelatorom " izbegavaju kod kućnih instalacija jer su skupe , a mogu biti nepouzdane . Proverom na pritisak se može pronaći i "rupa " i poroznost . Potreba za postavljanjem reduktora pritiska nije vezana ni za grad , ni za veličinu istog . Isključivo ima veze sa dolaznim pritiskom u mreži . Postupak provere instalacija koji ste naveli nije tačan niti se tako radi .
Ja sam sklon da Vam poverujem da bi ste Vi tako obavili pregled i da bi ste to tako naplatili , ali nisu svi kao Vi pa samim tim nema potrebe da polemišemo na taj način . Ali da ne budem isključiv navedite bar neki od uredjaja koji sadrže elektroniku i metode rada koje Vi koristite i koji uredjaj posedujete .
[ bakara @ 23.03.2019. 19:45 ] @
Nema potrebe dalje da produbljujemo diskusiju jer ste svi pomalo u pravu i svi pomalo preterujete,
tako da cu temu zakljucati, a ako postavljac ima neko novo pitanje neka otvori novu temu.

Hvala!