[ VUtronik @ 11.05.2019. 12:40 ] @
STABILISANI ISPRAVLJAC ITL.2

Interesu je me cemu je sluzio stabilizator, posto sam ga ja dobio i ne znam od cega je?

Da li moze da se povecaju izlazi s obzirom da ununtra sa pojedne i druge strane ima dva velika trafoa, jos uvek nisam ispitao kakvi su. (Strah me je da nisu mozda primari na 110 posto ih ima dva. Na sredini ima jedan veliki kondenzator (KPL 308) i ima neku regulaciju sa 2n3055 tranzistorima sa obe stranei R1405 takodje sa obe strane. Sa obe strane su kondenzatori 25/10000uf.

Da li je moguce da su izlazi na sekundaru veci od 6V kako bi se napravio neki stabilisani regulator do 30V.

Da li nekog mozda interesuje da kupi, izvinjavam se ako sam prekrsio neko pravilo o prodaji?

Uskoro postavljam sliku uredjaja...






[Ovu poruku je menjao VUtronik dana 11.05.2019. u 16:05 GMT+1]









[Ovu poruku je menjao VUtronik dana 11.05.2019. u 19:55 GMT+1]



[ VUtronik @ 11.05.2019. 19:00 ] @
Jedino sto nemam semu. Ovo sam izvadio sarzer sa stabilizatorom, a na sredini je onaj veliki kroz koji ide i 220V i ovakva dva ispravljaca, koja posle idu na relej 6V i izlaze napolje +-6V... Ako nekog interesuje vrednost nekog elementa, a ne moze da pita reci cu.

Ako neko ima semu za ovo bilo bi super.

Ne znam sta reglira ovaj pot? Da li voltazu da li struju. Dali nesto trece?
[ VUtronik @ 11.05.2019. 20:25 ] @
Trafoi daimaju tri izvoda i daju po 1-2=10V, 2-3/6V 1-3/16V. Slaba vajda. Toliko pise i na trafou. Sad tek vidim.

Sta onda znaci 1610? Da li po tome moze da se utvrdi koliko struje moze da propusti. Ima finu zicu? Sigurno preko 1mm.
[ VUtronik @ 11.05.2019. 20:28 ] @
Sigurno se a1610 odnosi na razmeru. Ali ja to ne bih znao. Nego posto stoji A, mozda tako moze da se dodje do toga koliko mu ima ampera, mozda vec pise?!
[ VUtronik @ 11.05.2019. 20:38 ] @
Pa moglo bi nesto da se napravi. 16VAC sa jedne i sa druge je 32VAC. Ili cak moze i manje da se napravi. Interesantno, a sve je vec napakovano.
[ VUtronik @ 11.05.2019. 21:59 ] @
Provalio sam da na oba stabilizatora ima osigurac stakleni od 6.35A. Ovo ce definitivno majstori pregledati. Ono nisu izlazni tranzistori vec grec. Ili grec i dva izlazna tranzistora. Ma mnogo dobro odradjeno.

To ce da bude dobar lab. Ova dva trafoa sigurno daju zajedno 24VAC i bar nekoliko ampera. Ne znam sad bas da li moze 12a, mozda na 6V ali ovako neka da i 3-4A bice super.
[ VUtronik @ 11.05.2019. 22:11 ] @
Ovo je bio jos detaljniji opis svega iznutra. I bas je dobro da me niko nije prekidao sa komentarima dok ne obrazlozim sve sto umem i vidim.
Tako da sutra ocekujem neke sugestije, komentare, zaklucke...
Mozda je najbolje da odem u neki servis i kazem sta hocu od ovoga da napravim. Mego me stra da ne iskoriste samokuciste i iskidaju me za ostalo... :)
[ jovajovic100 @ 11.05.2019. 22:21 ] @
Druže , da se nismo mi već sreli na ovom forumu ?

Možda pod nekim našim drugim imenima ?
[ mrkabrka @ 11.05.2019. 22:25 ] @
Može li neki prevod - titl na svahiliju...
[ jovajovic100 @ 11.05.2019. 22:29 ] @
Nemam pojma svahili.
Da nisi i ti iz istog gnezda?
[ VUtronik @ 11.05.2019. 22:52 ] @
Citat:
jovajovic100:
Druže , da se nismo mi već sreli na ovom forumu ?

Možda pod nekim našim drugim imenima ?



mozda ja se ne secam. u vezi cega jee moglo da bude?
[ VUtronik @ 11.05.2019. 22:56 ] @
ne kapiram ko sta koga pita ali nema veze...
[ ZAS011 @ 11.05.2019. 23:39 ] @
Ne uzbuđuj se, neko je zaboravio da zaključa vrata
[ VUtronik @ 12.05.2019. 20:33 ] @
Nadao sam se da ce bar jedan covek na ovom forumu da zna o cemu je rec... :)
[ yz7myg @ 13.05.2019. 08:38 ] @
Dali si se zapitao začega je automatski osigurač od 25AMPERA.Nađi nekog iz elektronske industrije imaš tu mnogo njih iz Niš možda neko zna za čega je ispravljač služio.
[ VUtronik @ 13.05.2019. 11:01 ] @
Puko mi je juce kondenzator koji je skupljao i naizmenicnu i primar jednosmerne struje. Da li postoji mogucnost da njega izbegnem. Odnosno da vezem sve bez tog kondenzatora. U pitanju je ISKRA KLP 3008?
[ VUtronik @ 13.05.2019. 11:04 ] @
Mozda bez njega ne moze da se upare dva trafoa. Mogu da objasnim raspored zica da bi ste eventualno znali o cemu se radi. A mogu i da slikam taj deo. Ne radi mi auto, a ja ovo popravljam. Explodirao sinoc. Sve se rasusio. Klasicna detonacija.
[ ziki_the @ 13.05.2019. 11:52 ] @
Citat:
VUtronik:
kondenzator koji je skupljao i naizmenicnu i primar jednosmerne struje.


Pojasni ovo ?

Kakva bre jednosmerna struja primar?
Da li si pokusao da proguglas naziv ovog dela da vidis o cemu se radi?


Predpostavljam da ti ni auto nije potreban, jer ni od ovog ispravljaca nes' imati neku koris'..
[ VUtronik @ 13.05.2019. 12:15 ] @
S obzirom da ovaj 220 nije stabilizovao napon na utikacu iza na 220, vec je islo i do 223. Mislim da cu da izbacim mogucnost 220V i ostaviti samo jednosmernu struju koja ce oba trafoa da pali preko paketnog prekidaca i ostavicu mu osigurace na primaru od 2A, dok mi ovaj od 25A ne treba vise. Sinoc kad je doslo do crkavanja kondenzatora. Nijedan vid zastite nije odreagovao.

Ne znam samo kako cu da resim zemlju, i da izbacicu relej ona 6V, da bi pokusao da povecam max napon.

Ja sam servis, kad je vec puklo kod mene!!! :)
[ ziki_the @ 13.05.2019. 12:19 ] @
Jel si proverio cemu sluzi to sto lici na kondenzator?
Mislis da jednosmerni napon "pustis" u trafo ili dva?
[ ZAS011 @ 13.05.2019. 12:38 ] @
Citat:
VUtronik:
...
Ja sam servis, ...


Ako si ovo što si napisao, ne'š se ti 'leba najesti
[ VUtronik @ 13.05.2019. 14:37 ] @
kroz taj kondezer se na jednom mestu nalazilo 0 ili faza koja se krece od uticnice od 220V sa jednim po jednim primarom od oba transformatora, onda jedna zica iz paketnog prekidaca, zatim jedna zica iz automatskog osiguraca i od glavnog 220 utikaca je isao kabl do jedna zica do kondenzatora, pa se onda odatle nastavljao na po dve zice da bi bio + ili - na primarnim osiguracima od 2x2A. To je to. Ako mozetee da razumete.
[ VUtronik @ 13.05.2019. 14:43 ] @
Citat:
ziki_the:
Citat:
VUtronik:
kondenzator koji je skupljao i naizmenicnu i primar jednosmerne struje.


Pojasni ovo ?

Kakva bre jednosmerna struja primar?
Da li si pokusao da proguglas naziv ovog dela da vidis o cemu se radi?


Predpostavljam da ti ni auto nije potreban, jer ni od ovog ispravljaca nes' imati neku koris'..



Primar iz trafoa. Lose sam se izrazio.
[ VUtronik @ 13.05.2019. 14:45 ] @
Nije potreban automatski prekidac ako ne koristim uticnicu od 220V, a ako koristim onda na tom utikacu imam automatski osigurac. Sto je to toliko cudno.
[ VUtronik @ 13.05.2019. 14:49 ] @
Citat:
ziki_the:
Citat:
VUtronik:
kondenzator koji je skupljao i naizmenicnu i primar jednosmerne struje.


Pojasni ovo ?

Kakva bre jednosmerna struja primar?
Da li si pokusao da proguglas naziv ovog dela da vidis o cemu se radi?


Predpostavljam da ti ni auto nije potreban, jer ni od ovog ispravljaca nes' imati neku koris'..



Pogledaj druze sliku i na njoj ces videti kakav je kondenzator. Zelene zice idu iz primara oba trafoa.
[ VUtronik @ 13.05.2019. 15:38 ] @
Da probam da uprostim:

Napred paketni prekidac je povezan sa automatskim osiguracem. I jedan i drugi element imaju po jednu zicu koje su isle na kondenzator. (Sad bi jednostavno klemom trebalo da se spoje bez tog kondenzatora, ili da se odmah skrati zica i veze direktno sa paketnog na automatski)

Napred postoje sa leve i desne po jedan osigurac za primar (stakleni 2A ). Na jedan osigurac ide druga zica primara i zica i od osiguraca ide na zabicu na kojoj je stavljena i desna strana zice od osiguraca i prikljestena je jos jedna zica koja je pre isla na kondenzator pa na uticnicu od 220V na zadnjoj strani. Sada znaci stoji tri sive zice na buksnu. Moje bi resenje takodje bilo prevezivanje klemama i bez tog kondenzatora.

Onda imam jos jednu prikljestenu buksnu koja je isla na kondenzator. To su dve zelene odnosno dve druge primarne zice i zica koja ide na zadnji deo kucista na uticnicu.

Te buxne su isle na kondenzator i sad vidim da su one kao klema. Drze vezano ono sto treba.

Imam samo problem sa ove dve zice koje takodje imaju buksne na kraju i isle su na kondenzator. Da ponovim jedna izlazi iz pak. prek. a druga iz automatskog osiguraca. Mislim da njih samo treba da spojim.

Ako je tako i spojim te dve zice onda sve izgleda isto samo ne ide preko tog kondenzatora. Bas me zanima cemu sluzi i da li je neophodan.

Za koji min. ce da bude ukljuceno. Naravno bez kondenzatora.

Evo njegovih oznaka posto vidim da ne citate datasheetove, jer vam nije jasno kako i sta.

KONDENZATOR (bio nekad)

KPL 308
0.5 uf + 2 X 27000pF XY
+2 x 1mH + 680kOhm
250V~ 50Hz 15A HPF
550-6 550-7
Onda ima slicica seme
10.84
[ VUtronik @ 13.05.2019. 15:58 ] @
A inace na ovom forumu se ovako radi. Kazu: "Bez seme ili slike nema ni razgovora!", ja razmislim u je..... ovo sve neki intelektualci. Onda uzmem postavim ispravnu stvar sa slikama bez opisivanja, a oni kazu pa nisi nam dobro opisao pa kazu: "tesko ces leba najesti od toga". Hahahahahah... Kakve smeske... :)
[ ZAS011 @ 13.05.2019. 16:20 ] @
A gde ti je šema?

Opis ne govori skoro ništa.
Precrtaj šemu sa ploča, ožičenje, ...

Valjda toliko znaš.
[ VUtronik @ 13.05.2019. 16:27 ] @
Nema sema rodjo, samo na osecaj. I sta moje oci vide.

[Ovu poruku je menjao veselinovic dana 13.05.2019. u 21:28 GMT+1]
[ baresi @ 13.05.2019. 16:59 ] @
To baš i nije kondenzator nego je RSO filter. Moguče je da odgovara od perilice. Moguće ga je i izbaciti ali treba paziti koje žice idu skupa, na njemu je shema, u protivnom je k.s.
[ VUtronik @ 13.05.2019. 17:42 ] @
Ma kakva sema, bar je ja nisam razumeo. Evo da ti pokazem, dobro ti ces mozda razumeti. Znaci Rso filter. To mi ne treba i uspeo sam da ga povezem bez njega. Sve je isto samo njega nema.

Sad se opet vracam na to da podignem napon sto je sigurno moguce, jer na plocici gde mi se spajaju po jedan vod iz stabilisanog kola imam napon veci od 6 V, ali ga relej napravi na 6V. Ja cu relej da izbacim i da radim bez njega.

A da li ima logike da sada tu na taj napon stavim da bude npr 15V i onda stavim npr7812, lupam koje kolo interesuje me osnova. Posle njega bi opet trebalo da pravim stabilizaciju ili ne. Kad merim sliku na osciloskop slika mi je prava kao strela na izlazu. Opasan ovaj ispravljac.

Cim onoliko puca, mora da je opasan. Zasto se to dogodilo s obzirom da do tad jos nista nisam cackao sam sam ga upalio i posle kraceg vremena explozija. Mozda bas zato sto nije imao nikakav potrosac jel?
[ VUtronik @ 13.05.2019. 17:48 ] @
Citat:
baresi:
To baš i nije kondenzator nego je RSO filter. Moguče je da odgovara od perilice. Moguće ga je i izbaciti ali treba paziti koje žice idu skupa, na njemu je shema, u protivnom je k.s.



Evo jednog konstruktivnog odgovora. Hvala lepo prijatelju. Nisam napravio gresku pripovezivanju. Sve sada ponovo lepo radi. Hvala sto pratis moj slucaj pakla sa ostalim velikim elektroncima. Pozdrav!!!
[ VUtronik @ 13.05.2019. 17:54 ] @
Inace srednju sam zavrsio elektrotehnicku i imao sam elektroniku nego mi je bas razredna predavala elektroniku koja mi je slucajno tetka, pa se nesto nisam trudio. Posle sam studirao filozofiju. Ali neko vreme se vec vracam u vode elektronike. Ko zeli da pricamo o elektronici tu sam slab i uglavnom volim da ja postavim pitanje, a da mi drugi da odgovor.

A ovi sto zele da filozofiraju na pravog su coveka naisli. Kucanje mi nije strano, jer na tastaturi visim od 97'. Sto se pisanja tice, slobodno pisite sta hocete i koliko hocete. Siguran sam da mogu da napisem nesto iz filozofije sto niko od vas nece razumeti. Ali kada filozofiram onda gledam da nadjem takvu temu. Mislim da ih na ovom forumu nema.
[ VUtronik @ 13.05.2019. 17:59 ] @
Na sta se misli kada na semi u datasheetu za 338K pise na ulazu 30V? Pretpostavljam da se misli na 30V ispravljenih (ispravite me ako gresim). Ne verujem da se misli na 30VAC. Onda bi bilo bez stabilizacije.

To pitam zato sto cu da pokusam da ovaj svoj stabilizator dignem na 30VDC i onda bi mogao da pravim kolo koje meni odgovara. Ili bi ipak morao da koristim sekundar trafoa pa da idem iz pocetka.

Inace na jednoj strani stabilizacije imam kondenzator od 10000uF/40V, a na drugoj 10000uF/25V.
[ ziki_the @ 13.05.2019. 18:07 ] @
Jel sam ti rekao da proguglas oznaku?
Jel sam ti napisao da je to nesto sto lici na kondenzator?
Da ti otkrijem jos jednu bitnu stvar, nema plus minus na primaru..
Kao kolegi sa foruma pokusavam da ti skrenem paznju da citas data, da znas sta i kako. Nije trebao neko da ti kaze da je to rso.
Veruj mi da imam ja i pametnija posla nego da ti pisem i pokusam da te usmerim na problematiku pa da resavas bez eksplozija.
[ VUtronik @ 13.05.2019. 18:22 ] @
znam da nema plus i minus na primaru. Ali koliko ja znam obicno se na fazu stavlja osigurac. Zato je meni trebalo da znam sta je kao (+ i -) na trafou da bi otkrio sta je faza na 220.

Oznaku sam imao jos od prvog dana ali kako sam napisao da ako nekoga interesuje mogu da mu dam detaljne oznake niko se nije javio da mi ih potrazi.
RSO ili Kondenzator, vise ga nema, a uredjaj radi. Sta sam dobio vrv nista, a izgubio sam sigurno malo stabilnosti, pretpostavljam. Ziki_the, ti se ukljucis u raspravu i dajes mi odgovore na moja pitanja koja stvarno deluju konfuzno. Prozvali su se ludi koje sam cekao.

Tebe ne stavljam u isti kos sa nekim "dzabolebovicima" koji tek iskoce na temu.

Sad znam kako i da ih dozovem... :))))
[ ziki_the @ 13.05.2019. 18:42 ] @
Da ti jos jedno razjasnim, kad okrenes "utikac" okreces i fazu i nulu, koja se dalje okrece i na primaru.
Sa osnovnim elektro ne elektronicarskim znanjem moras da znas sta je rso filter, sta je primar, sta je +i-..
Nigde nema nista "kao" ovi naponi su opasni po zivot!!!
Lm.ja se iskljucujem sa teme.
[ VUtronik @ 13.05.2019. 19:09 ] @
Evo jos jedne zagonetke.

Imam plocicu na kojoj je bio relej od 6V. Relej sam skinuo jer ispred samog releja jedna strana mi daje 7 i nesto , druga 6 i nesto Volti. Na njoj ima jedna dioda koja sluzi da dva izlaza iz dva trafoa prevede u jedan i zemlja se iskoristi kao nula. Da li sa tom plocicom bez releja moze da se dobije nesto tako. Sada ce i slike, sema se vidi.



Inace upravo je cistim od suvisnog kalaja.

Mozda treba neki tranzistor da se stavi. Ovako bi mogao da dobijem na jednoj strani +6V i da stavim jos jednu diodu pa da imam jos +6 na po dva izlaza. Ja hocu 0 na zelenozutoj i na sivocrvenoj sve ostale napone tj. zajednicki napon oba trafoa. Da li je izvodljivo i sta treba da radim?
[ VUtronik @ 13.05.2019. 19:22 ] @
Mala digresija, nemojte da kupujete ERSA VAC X pumpicu od plastike jer ne valja ni za sta. Godina sam koristio kinesku od 300 dinara i jos je koristim. Nego ajde kao da kupim ERSU i to po preporuci prodavca. Ja kazem pa plasticna je, on meni da odlicno radi. Prvi dan mi se na jednom plasticnom delu koji je ustvari kocnica i jabitniji je pojavilo belo kao da ce da pukne. Inace i pre toga je bila mnogo slaba.

Zakljucak. Bolje bilo koja metalna kineska od ERSA VAC X!!! :)
[ vucko47 @ 13.05.2019. 19:34 ] @
Sa jedanaest si poceo da visis na tastaturi? Da nisi mozda ziveo nekada ranije u Aleksincu?

Za razlemljavanje kupis onaj zd (ne znam sad tacno oznaku) i uzivas. Ja kupio posle preporuke ljudi sa ovog foruma i
zadovoljan.
[ VUtronik @ 13.05.2019. 19:49 ] @
vrv si me pomesao sa nekim. Inace u Nisa itma trei radnje jedine sa elektronikom i sa istom robom.
[ VUtronik @ 13.05.2019. 19:51 ] @
Citat:
vucko47:
Sa jedanaest si poceo da visis na tastaturi? Da nisi mozda ziveo nekada ranije u Aleksincu?

Za razlemljavanje kupis onaj zd (ne znam sad tacno oznaku) i uzivas. Ja kupio posle preporuke ljudi sa ovog foruma i
zadovoljan.



Jel tebi ERSA duvaljka dobra, ako znas na koju mislim, plasticnu.
[ VUtronik @ 13.05.2019. 19:56 ] @
hm...
[ VUtronik @ 13.05.2019. 20:05 ] @
Ovo sigurno ne moze da se izvede. Budem li spojio dva trafoa tj. dva plusa ima sve da pukne. Sad je jedan kao spusten na zemlju i treba definitivno neki tranzistor ako uopste ista moze da se uradi.

Ne znam sta da radim... Pomagajte ljudi!
[ VUtronik @ 13.05.2019. 20:21 ] @
Da li mogu da spojim dva trafoa s obzirom da su galvanski odvojena. Koriste istu zemlju u kucistu i iz stabilizacionog dela izlaze iz oba po jedna zemlja i po jedan izlaz napona. Kako da spojim da imam 0 i ta dva izlaza na istom izlazu.

Probao sam pipalicama i ne piste plus izlazi sto znaci da nisu kratko spojeni, ali ne znam sta ce da se desi kada ih spojim.
[ veselinovic @ 13.05.2019. 20:38 ] @
Izvini, ali moram da se ukljucim.
Sada je vec vrijeme ( doduse odavno je bilo) da malo razmilsis.
Ovdje je vecina ljudi sa ogromnim znanjem, reklo bi se vrh elektronike na ovim prostorima, a ti si uspio da ih sto izvrijedjas sto iznerviras, a vjeruj mi oni su tolerantni.
U sve tri teme drzis neke monologe o ispravljacima, OK nekima je to prosto nekima nije, ali nemoj zezati ljude koji hoce da ti pomognu.
Ali, i u bibliji pise kucaj i otvorice ti se, prevedeno, pocni da se druzis sa literaturom, nauci nesto, i vrati se.
Dobices pomoc, ali moras malo korigovati ponasanje.
[ VUtronik @ 13.05.2019. 21:04 ] @
Izvini druze ali malo subjektivno gledas na stvari. Citaj od pocetka pa ces videti da ja mogu lepo da komuniciram. Samo negde prelazi granica. Zasto bi ovde bio doveden u situaciju da bilo koga uvredi, pa o elektronici je rec, a svako pokusava da se nesto nadmece. Ja sam se javio sa problemo, a ne da se nadmecem o tome da li znam vise ili manje od drugih. Pa zar je zabranjeno pocetniku da pogresi i pita neku budalastinu. Naravno da ne, bar po meni , ali nemjte ga odma sasuti negativnim komentarima ili idi uci ili knjige u sake... Ne zelim jednostavno ni da pricam i pisem o tome , a moram jer me vuku za jezik. Ja sedim za stolom inace, eto da objasnim moju situaciju,. Dakle sedim za solom, a na stolu ispravljac koji bi mogao da mi pomogne samo da se malo prosiri. Odmah uslede negativne kritike o ne znanju i tako dalje... Ja sam i sam rekao da ono sto ne znam zelim da pitam i za to ocekujem prikladan ako ne tacan i precizan odgovor, a ne da se mojim , verovatno, ne znanjem neko sprda. Znaci da mene neko pita ej znas li ovo, ako ne znam reko bih da ne znam i nastavio svoj put, dok pojedinci ovde samo pricaju o tome koliko znaju. Zasto ne bi smo pomogli jedni drugima.

Ja se zalazem da se ovde ljudi pomazu, a ne provociraju. Da sam hteo da se provociramo tako bi se i tema zvala. Ne tema se zove kako se zove i gledam da ispostujem svaki savet nekih na forumu , a to je da zakacim sliku da opisem uredjaj, posto nemam semu itd... Tako je sve i pocelo koliko se secam.

Na kraju krajeva nije ni bitno, mislili vi sta hocete ja sam postavio temu u nameri da mi se pomogne. Ako postoje ljudi koji to ne zele da ucine, prosto mogu da me zaobidju. Ako vide da je ovaj budala, pise gluposti i ja se ne bi majao sa takvim. Ja mislim da sam pitao neka normalna pitanja, a za sve gluposti koje sam pitao bilo je ne znanje i nagadjanje sto mi je i spasilo uredjaj koji ponovo radi. Samo sto eto hocu da odradim do kraja sto sam planirao uz pomoc nekog dobronamernika sa foruma. Koliko ce to uroditi plodom videcemo.
[ VUtronik @ 13.05.2019. 21:26 ] @
Citat:
VUtronik:
hm...



Mislim da je i dioda otisla posto pokazuje u oba smera, a mozda pokazuje u oba smera jer je nisam bio skinuo sa plocice kada sam je merio. Da li treba da je skinem i izmerim pa ako ne valja da jstavim drugu.
[ samuki @ 13.05.2019. 21:34 ] @
Neisplati ti se to popravljati da bi dobio 6 volti na izlazu!

Ostavi kutiju trafoe, tranzistore, hladnjake , kondezatore i napravi ispravljac koji ce davati oko 20volti sa tim trafoom ,napisaao si da jedan daje 16 v naizmjenicne.
[ vucko47 @ 13.05.2019. 21:36 ] @
Jel na toj uticnici na kucistu naizmenicni napon?

Tj,
Jel dobijas 220 naizmenicno kada ukljucic to u suko u zidu?
[ VUtronik @ 13.05.2019. 21:57 ] @
Citat:
samuki:
Neisplati ti se to popravljati da bi dobio 6 volti na izlazu!

Ostavi kutiju trafoe, tranzistore, hladnjake , kondezatore i napravi ispravljac koji ce davati oko 20volti sa tim trafoom ,napisaao si da jedan daje 16 v naizmjenicne.



Oba mogu da daju po 16VAC. Razmisljao sam da probijem jos dve rupe i da imam 2x16. Ne znam na koliko bi to ampera ispalo posto je na 6V/6A.
[ VUtronik @ 13.05.2019. 22:04 ] @
Tamo na slici stabilizatora. Sa jedne strane se vidi potenciometar. Nisam ga dirao. Da li mislis da moze da sluzi regulaciji voltaze jer imam i bd137 tu oko njega. Ili mozda struje ili mozda neka kalibracija samih elemenata izmedju sebe.
[ samuki @ 13.05.2019. 22:09 ] @
Dva trafoa i imas dvostruko napajanje +-20v i 6Ampera, uzmes jedan dupli potenciometar i sa jednim regulises oba napajanja.
[ VUtronik @ 13.05.2019. 22:33 ] @
Interesatntna sema. Ja sam ovde razvrteo malo taj pot i na ovom slabijem sam doso do 20VDC. Sad cu da razvijem drugi. Imam ja i dva trafoa od 32V/ nekih 5A
[ VUtronik @ 13.05.2019. 22:36 ] @
Citat:
samuki:
Dva trafoa i imas dvostruko napajanje +-20v i 6Ampera, uzmes jedan dupli potenciometar i sa jednim regulises oba napajanja.


Da li bi druga sema trebalo da bude okrenuta naopacke ili se ja tripujem. Mislis na onaj linijski Potenciometar. Ne smeta meni da imam dva. I uopste mi nije jasno zasto ovi keramicki otpornici na tranzistorima.

Drugi transformator sa svojom zemljom bi trebalo da bude vezan sa zemljom ovog prvog? Nisam do sada video bolju semu za LM317T
[ VUtronik @ 13.05.2019. 22:38 ] @
Da anas samo koliko je tesko da ucis sam sa sobom i sa racunarom. Dobro i ponekom eksplozijom. Ali jednostavno moram da probam sve sto napravim ucenja radi. To mi je praksa, da napravim lab napajanje. Hahahaha...
[ VUtronik @ 13.05.2019. 22:40 ] @
Da li je 25 10000uF malo za napon od 20VDC. Trebalo bi valjda da bude 20x1.41=26....? Bolje da malo spustim napon?
[ VUtronik @ 13.05.2019. 23:15 ] @
Napravio sam jednu stranu na dvadeset, a drugu na 22. Nego tek sad vidim diodu Sigurno i ona podize napon. Mislio sam da izvucem dva izlaza. Na 15,18,20 je mnogo za jedan kondenzator. E sad kako bi mogao da implementujem tvoju semu ovde pojma nemam. Razmislicu neki dan. Sutra mi stizu delovi. Pa cu da znam na cemu sam.
[ VUtronik @ 13.05.2019. 23:20 ] @
Da li bi umesto potenciometra na stabilizatoru na ploci mogao da izvucem potenciometar napred. Nemaju ama bas nikakvo obelezje. Kad ih skinem proverim otpornost tako sto pipnem 1 i 3?
[ VUtronik @ 13.05.2019. 23:22 ] @
Citat:
samuki:
Dva trafoa i imas dvostruko napajanje +-20v i 6Ampera, uzmes jedan dupli potenciometar i sa jednim regulises oba napajanja.


Da li moze 32VAC za ovu semu i LM388K?
Da li je ovo LM317T?
[ samuki @ 14.05.2019. 10:03 ] @
Ovo je ispravna sema sa lm317.
[ VUtronik @ 14.05.2019. 17:41 ] @
Predpostavljam da mu ovaj 2n3055 omogucuje jacinu struje od 1,5A, ovako bi imao samo 100ma ako se ne varam.

Kako se onda regulise struja u ovoj semi? I jesu li svi otpornici od 1/4W?
[ VUtronik @ 14.05.2019. 17:46 ] @
Sad vec mislim da je inteligencija u pitanju jer nikako ne mogu da napravim to lab napajanje. Na kraj krajeva ne mora da daje ne znam ni ja koju struju, samo mi treba da provalim princip, osnovu. Sta sam sve iscitao i ne znam vise sta da radim.
[ samuki @ 14.05.2019. 17:52 ] @
Mozes dodati vise izlaznih tranzistora za vise ampera, a regulises struju sa 5k potenciometrom. Svi otpornici su 1\4 w tj ta dva jedino ako ces dodavati vise tranzistora onda se stavljaju na emiter 0.47 r 5wati.
[ VUtronik @ 14.05.2019. 18:29 ] @
Bravo!
A gde bi onda isao potenciometar za struju. na out se pstavlja ali ne znam kako. Misli da se dve nozice spajaju kratkom vezom?

Po datasheetu se posle Vout stavlja otpornik koji limitira struju. Da li umesto njega samo treba da se veze potenciometar od mozda 5ko ili manje ili vise , da dve nogice leve ili desne budu kratko spojene. Da li bi to bilo u redu za regulaciju struje?

[Ovu poruku je menjao VUtronik dana 14.05.2019. u 20:49 GMT+1]
[ mrkabrka @ 14.05.2019. 19:51 ] @
Potenciometar od 5K reguliše izlazni napon ,a ne struju ,e sad da bi se regulisala i struja potrebno je još dodataka ,što komplikuje šemu...
[ VUtronik @ 14.05.2019. 19:52 ] @
Pocinjem da radim sa Trafoom koji ima 32VDC na sekundaru. Videcemo posle stabilizacije da li ce da prebaci 40V. To je max po datasheetu.
[ VUtronik @ 14.05.2019. 19:53 ] @
Citat:
mrkabrka:
Potenciometar od 5K reguliše izlazni napon ,a ne struju ,e sad da bi se regulisala i struja potrebno je još dodataka ,što komplikuje šemu...



OK. Pratim te... :)
[ samuki @ 14.05.2019. 19:59 ] @
Da pogresno sam napisao regulise samo napon, a ne struju.
[ VUtronik @ 14.05.2019. 20:05 ] @
To si i napisao ;)

Sad vidim tamo gore. Odmah sam mislio da mislis na voltazu, bas se trudim da ispratim pricu kako treba, a ovaj datasheet citam po hiljaditi put.
[ samuki @ 14.05.2019. 20:08 ] @
Moze se dodati potenciometar u bazu tranzistora 270r 1w i da se ima sve, dok nadjem semu pa postavim.
[ samuki @ 14.05.2019. 20:09 ] @
http://electronics-diy.com/pow...ly-lm317-2n3055-0-28v-6-8a.php
[ VUtronik @ 14.05.2019. 20:16 ] @
E sad si me opravio svaka ti cast. :) Jel mozes bar da mi kazes na sta se svodi regulacija napona, a na sta regulacija struje. Neka definicija ili neki primer... Sada sam opet na pocetku jer ja regulaciju voltaze pravim vec ne znam koji put i uvek to dobro radi. Sad sam skapirao kako da povecam struju tj. da je pojacam i interesuje me tu sta mislis o tim otpornicima od 5W/0.47OHm ili 5W/0.1Ohm. Nesto bilo sta da mi malo uprostis ako mozes. Inace hvala. Jedan deo si mi skroz otvorio. Bar sad tako mislim :)
[ VUtronik @ 14.05.2019. 20:19 ] @
Opet ima tu dosta i oko samog trafoa, promera zice. Ne znam da li bi trafo koji ima zicu na sekundaru manju od 1A, mogao da preko 317 da struju od 1.5A. Naravno podrazumevam samo standardnu regulaciju sa grecom i paralelno vezanim kondenzatorom.
[ VUtronik @ 14.05.2019. 20:24 ] @
Ja na ATX-u koji sam napravio. vezem na 24V IRFZ44N i od njega napravim linijski regulator napona ali neizbezno i struje. U svakom slucaju potrosac uzme koliko mu treba. Nema sta nisam probao, a da nije htelo da radi... Opteretim svaki moguci kanal koji tamo postoji i sve radi ful samo zato jer imamnogo amperaze koja je tamo napravljena na nacin koji mene iskreno za sad ne interesuje. To je sasvim druga vrsta napajanja ali ovako za neke stvari iskoristim i ATX i mogu ladno da ga pohvalim.

Naravno ni tu nisam uspeo da napravim da regulisem struju dok mnogi ljudi na youtubu to rade. Ili sam paranoican ili ne pokazu i ne objasne sta tacno urade povodom toga.

Sad ima i ona fora sa dc-dc step down i dc-dc step up pa jos jedan modul i eto ga labaratorijsko. Imam sve to ali mi nije fora. Imam kvalitetan analogni osciloskop i hocu takav neki lab.

Ali definitivno nece moci ovako preko neta.
[ samuki @ 14.05.2019. 20:32 ] @
Ne razumijem pitanje, na sta se svodi regulacija napaona a na sta struje ?!

Otpronici u emiteru tranzistora su da se ravnomjerno raspodjeli struja na obadva.

A trafo ako daje 1 amper nemoz dati vise !
[ VUtronik @ 14.05.2019. 20:34 ] @
I mozda smo malo odlutali pa se pojavilo ovo od 6A zbog ovog stabilizatora koji imam. Mislim da cu mu naci namenu i zavrsiti ga nekako na svoj nacin pa dokle radi i sta radi. Ceka samo regulaciju struje i toliko, kao i ATX naravno, kao i LM388K 5A ili nesto od 3A. Imam bar dobru senu za 317 i neko objasnjenje oko tranzistora. A imam jednu semu gde sa pnp tranzistorom (plus ovaj jedan sa seme) sluzi za regulaciju struje. Sad imam malo bolju sliku, mozda i i spadne nesto.

Tema jos uvek nije resena LM338K nije ugradjen jer ne umem da napravim regulaciju struje!!! BOOM!!!
[ VUtronik @ 14.05.2019. 20:43 ] @
Citat:
samuki:
Ne razumijem pitanje, na sta se svodi regulacija napaona a na sta struje ?!

Otpronici u emiteru tranzistora su da se ravnomjerno raspodjeli struja na obadva.

A trafo ako daje 1 amper nemoz dati vise !



Pa ovo sa regulacijom kazem razumem OK je, sve si mi to lepo objasnio i sa jacinom struje je OK. Samo kada dodje na red regulacija struje se postaje sve veca i nejasnija (pogotovu za mene, pocetnika). Zasto je toliko tesko kontrolisati struju, mozda neki drugi element pored 317 moze da pomogne, pitam , lupam.


Tu sam semu imao na desktopu. Trazim jednu koju imam odstampanu. Sigurno je imam negde pa ci da postavim.
[/url]


[Ovu poruku je menjao VUtronik dana 14.05.2019. u 21:55 GMT+1]

Inace za lm3001A nisam mogao ni zamenu da dobijem u celom nisu. Kazu da je to nesto staro. da li neko zna sta je sada komplementarno tome?

[Ovu poruku je menjao VUtronik dana 14.05.2019. u 21:56 GMT+1]
[ VUtronik @ 14.05.2019. 21:05 ] @
Da li nesto smeta ako posle greca stavim kondenzator od 100v/10000nF, IMA I KONDENZATOR 25V/ 22000nF ali on ne moze da mi stabilise 32VAC. Valjda ne bi smeo ni da ga ukljucim jer je manje vrednosti napona. A ovo sto ima mnogo farada nadam se da ne skodi, moze samo da koristi ja mislim. Na taj kondenzator bi mogao posle da napravim jos jedno kolo ili ne? Kola bi bila od po 40V max.
[ VUtronik @ 15.05.2019. 09:36 ] @
Sa 32VAC trafoom donio sam 55V posle greca onog kockastog belog 3x3cm i na njega vezan kondenzator od 100V 10000uF. Na osciloskopu nije bila prava linija vec je falilo jos malo kondenzatora. Da li je to moguce? Ja sam mislio da je on i prejak za ovaj trafo.

Sad sam video da postoji i 7830, nisam znao, posteno. Jel mogu na napon od 55V posle kondenzatora da stavim 7830 stabilizator i odma na stabilizatoru neki mali filter kondenzator. Da li ce to da ispravi sliku i da li uopste moze tako da se radi. Posle toga bi napravio kolo sa lm317T ili lm388T ili LM388K.

Ili je trafo jednostavno jak. Mogu i odmah posle trafoa da stavim dva greca. da mi jedan bude za 12V. Automatski imam 38V, sto je skoro max za LM317T. A ovih 12 grec i da on sluzi za signalizaciju i ostale stvari.
[ DSL @ 15.05.2019. 09:47 ] @
Objasni ti ovde prvo za sta tebi treba regulacija struje a ne samo napona...


Moram ti reci da kao totalni pocetnik istrcavas sa zahtjevima, samaras se terminologijom zbog cega si nerazumljiv ostalima a i djelujes neozbiljno, jos pokusavajuci da se postavis u klinc moderatoru ...

Ovde su ti ljudi davali dobronamerne savete ali si se osecao prozvanim i omalovazenim, sto je los stav i samo odbija ljude od zelje da pomognu novajliji u ovoj oblasti. Ljudi elektroniku studiraju godinama pa opet izadju sa faksa grbavi a ti bi se bavio regulacijom struje i vec si nabavio osciloskop (sto pozdravljam) a nemas osnovnu predstavu o tome kako srociti kvalitetno pitanje a ne zatrpavati ljude ovde neinteresantnim i nekonzistentnim monologom koji nicemu ne vodi...

Za ovakve situacije bolje je pokusati samogradnju nego popravku ili prepravku necega cije funkcionisanje aposlutno ne razumes, niti si u stanju da nam preneses tacno stanje stvari sa svog radnog stola...
[ VUtronik @ 15.05.2019. 10:07 ] @
Mora stabilizator. Ok nije problem, ustvari jeste ser nemam 7830, ali valjda cu da nadjem nesto drugo. a NIKAKO OVO. NE MOZE. DAJE STRUJU DO 1aMP, STO ZNACI DA CE POSLE DA RIKNE NA 1,5a. A ipak mislim i da nema posto sam gledao neki 7833.
[ VUtronik @ 15.05.2019. 12:36 ] @
Stavio sam na kondenzator 100V/10000uF 7812CT i preko njega dobija 12V. To ce da mi sluzi za ledove i signalizaciju.

Mislio sam da ce sada da padne napon na kondenzatoru tj. da ima 32-3V i dalje na izlazu kondenzatora dobijam 55V. Ali nisam vezao porosac na 7812.

Da li treba da se smanji napon na kondenzatoru ako se stavi 7812 i na njega potrosac?

Ili i dalje pokazuje svoju ulaznu vrednost od 55V pa se razdvaja na 12V, a ostalih 32V kako napraviti?
[ SASA M. @ 15.05.2019. 17:23 ] @
DSL
nije te ni registrovao ;0

VUtronik
nemoj samo da se bavish praksom, probaj malo i teoriju. pre nego sto krenesh da koristish elemente u nekom kolu, prvo prouci da li konkretan element moze da radi u uslovima u kojima zelish da ga koristish.
pogledaj malo datasheet, bar one osnovne vrednosti za pocetak. drugo, prouci malo sta je pad napona, sta je disipacija itd. trece, pre nego sto pocnesh da spaljujes elemente, mozda da nadjesnh neki simulator za pc, pa da tamo eksperimentishesh.

evo jedan link koji kratko ali lepo opisuje neke osnovne stvari oko kojih treba voditi racuna. ima ih koliko hoces slicnih koji se bave kako nesto radi. sve to ako zaista zelish da nesto naucis. video je na engleskom.
https://www.youtube.com/watch?v=2EFnqZUxFZ4
https://www.youtube.com/watch?v=hUGzeeTaJCs
[ VUtronik @ 15.05.2019. 17:55 ] @
Ovaj klip eto nisam gledao. Veruj mi da nema sta nisam odgledao na youtubu vezano za lab napajanje.

Stabilizaciju kapiram. Regulacuju kapiram, ali se tu pojavljuje disipacija i pad napona, posteno nisam nacisto sa tim, a opet za to mi treba neko prakticno- teorijsko obrazlozenje. U firefoxu imam elitesecurity, to mi je prvo, pa onda neka dva klipa , pa datasheetovi za sve komponente na koje naletim. Citam i elektroniku 1, Branko Opacic. Kada sam poceo da citam setio sam se da sam to ucio u skoli.

Sto se tice pada napona, imam uredjaj koji mislim da funkcionise na tom principu (glupo je sto ponavljam): namestim 12V na izlazu i prikljucim sijalicu od 12V/5W, tada mi se desi da vnapon padne na 0V. Onda okrenem sledeci potenciometar do kraja (s tim sto ne hvata od pocetka do kraja, pa ne znam da li mu treba vise ili manje otpora na potenciometru) i dobijem na ekranu koji je ugradjen 12V. Sijalica tada meri oko 350mA struje. Kada iskljucim prekidac na tom kanalu opet mi pise 12V. Dok na drugom kanalu je sve isto, samo kada iskljucim taj kanal vidim 24V na ekranu.

Ja mislim da je to nesto sa padom napona, ali da ovaj drugi kanal ne valja. I on bi trebalo da zadrzi zadati izlazni napon.

Imas pravo sto se teorije tice. Meni dodje da ovako lakse ucim. Pravim experiment, sa konsultacijom prvo datasheetova, onda vas ako neko jos hoce da odgovori (bas mi je krivo sto na neka konkretna pitanja nisam dobio odgovor jer mislim da bi mi to u tom trenutku otvorilo neku novu fazu u ucenju), konsultujem se i sa ljudima koji se bave time ali slabije. Svi su nekako sujetni i nece nista da kazu. Cak i kad ja kazem dobro evo ti ovo radi na njemu napravi to i to, dobijem odgovor da od toga nema nista i da mora da se pravi sve novo u sta ja ne verujem i nikada necu da poveruje. Ok da napravis novo kolo, i da stavis trafo i kuciste i kondenzatore ali svaki majstor hoce da stavlja sve svoje. Ja pokusavam od mnogih uredjaja kojih imam da nadjem adekvatan trafo i da napravim za pocetak jedan regulator koji ce pored voltaze da pomeri struju za 0,00001. Mislim da ce mi toliko biti dovoljno.

Evo sad sam poslusao datasheet oko vezivanja 7812, ali kada pokusam da prikljucim tu sijalicu na njegov izlaz i njegovu zemlju obavezno izgori ic. Onda sam video da u datasheetu bas ispod te aplikacije pise nesto kao, ako si daleko od glavnog ili odvojen od glavnog kondenzatora moras i njemu da dodas jos jedan u skladu sa njim naravno.

Ja cu da slikam sad ovo sto sam poceo da radim, gledajuci datasheet i zeleci da posto mi je napon na trafou veliki, a mislim da imam dovoljno ampera za LM317T, odvucem 12V sa kondezatora sto bi mi dalje koristilo za kuler signalizaciju... Dok od istog kondenzatora koji je inace 100V/10000uF hocu da stavim LM317T, jer on po specifikaciji moze da izdrzi 40V, a u ovom slucaju meni bi trebalo da se pojave 32VDC ali tog napona nema.
[ VUtronik @ 15.05.2019. 17:59 ] @
I mene vise smara ovo pisanje. Imam bebu i zena ce da me ubije sto joj nista ne pomazem nego se majem sa ovim stvarima. Ali ja jednostavno hocu to da ucim i to i radim. A sina, naravno, ne zapstavljam. To je interna sala izmedju mene i zene. Upleo sam cak i svoj privatni zivot u Labaratorijsko Napajanje. Stvarno ne znam vise sta reci. Taman nesto napravim, pitam, niko ne odgovara, pa sta ja da cekam dok mi niko ne odgovori ili da nesto pokusam. Na karju iskustvo je vazno. I teorija sigurno, a ja ne pokusavam da je izbegnem.

U svakom slucaju hvala na savetu.
[ ZAS011 @ 15.05.2019. 19:06 ] @
Prvo dobro pročitaj tu knjigu od Opačića.
On je umeo lepo da prenese svoje znanje na učenike (meni je predavao u srednjoj).
Kada je lepo prostudiraš, onda kreni da se maješ sa tim ispravljačima. Tada će ti biti mnogo toga jasnije i umećeš i da nam lepše objasniš šta te muči.
Znači, prvo teorija a posle praksa, obrnuto ne ide.

Ono što je još bitnije, posveti se više detetu i ženi, to im je potrebnije od tvog neproduktivnog prčkanja.
[ vucko47 @ 15.05.2019. 19:38 ] @
Citat:
VUtronik:
pokusavam od mnogih uredjaja kojih imam da nadjem adekvatan trafo i da napravim za pocetak jedan regulator koji ce pored voltaze da pomeri struju za 0,00001. Mislim da ce mi toliko biti dovoljno.



Aj nek ti je sa srecom u daljem radu i kad zavrsis daj neki info. Bas me zanima neko tako precizno sokocalo...
[ mrkabrka @ 15.05.2019. 21:21 ] @
Uf meni taj Opačić bio razredni...
[ VUtronik @ 16.05.2019. 06:52 ] @
Citat:
DSL:
Objasni ti ovde prvo za sta tebi treba regulacija struje a ne samo napona...


Moram ti reci da kao totalni pocetnik istrcavas sa zahtjevima, samaras se terminologijom zbog cega si nerazumljiv ostalima a i djelujes neozbiljno, jos pokusavajuci da se postavis u klinc moderatoru ...

Ovde su ti ljudi davali dobronamerne savete ali si se osecao prozvanim i omalovazenim, sto je los stav i samo odbija ljude od zelje da pomognu novajliji u ovoj oblasti. Ljudi elektroniku studiraju godinama pa opet izadju sa faksa grbavi a ti bi se bavio regulacijom struje i vec si nabavio osciloskop (sto pozdravljam) a nemas osnovnu predstavu o tome kako srociti kvalitetno pitanje a ne zatrpavati ljude ovde neinteresantnim i nekonzistentnim monologom koji nicemu ne vodi...

Za ovakve situacije bolje je pokusati samogradnju nego popravku ili prepravku necega cije funkcionisanje aposlutno ne razumes, niti si u stanju da nam preneses tacno stanje stvari sa svog radnog stola...



Izvini tek sada sam video tvoj post. Sam si rekao da mi je sve monolog pa nisam ni ocekivao da se neko vise javi. Hvala na savetu? Ne zelim nista da te pitam u vezi stvari koje radim, ako je vec neizvodljivo da ja napravim regulaciju struje, ali dobro. Inace to je valjda lab napajanje. Kada mozez da dodas nezavisno jedno od drugog i voltazu i amperazu. Hvala na savetu.

A to za moderatora ne razumem. U klinc se postavljaju bokseri. Ja ovde nisam da bi boksovao i takmicio ili se nadmudrivao sa nekim. Vec trazim od nekog mudrijeg od sebe da mi pomogne! Dal je neko od vas sa imenom i prezimenom rekao da trazi nekog mudrijeg od sebe ikada...

[Ovu poruku je menjao VUtronik dana 16.05.2019. u 08:25 GMT+1]
[ VUtronik @ 16.05.2019. 07:05 ] @
Citat:
ZAS011:
Prvo dobro pročitaj tu knjigu od Opačića.
On je umeo lepo da prenese svoje znanje na učenike (meni je predavao u srednjoj).
Kada je lepo prostudiraš, onda kreni da se maješ sa tim ispravljačima. Tada će ti biti mnogo toga jasnije i umećeš i da nam lepše objasniš šta te muči.
Znači, prvo teorija a posle praksa, obrnuto ne ide.

Ono što je još bitnije, posveti se više detetu i ženi, to im je potrebnije od tvog neproduktivnog prčkanja.


Hahahahah... Ma ne brini za zenu i dete oni su u sigurbim rukama, doduse sigurne ruke su u struji, ali verujem da tu nece nista da se iskomplikuje.

Citam knjigu ja vec dugo. Prelistavam, vracam se , ucim iz nje. I svako vece je stavim pod jastuk :)...
[ VUtronik @ 16.05.2019. 07:36 ] @
Stabilisani ispravljac ITL.2 Ei-Nis Audio Sistem je zavrsen. Bio je stabilisan na 6V/5A, Sada sam napravio dva kanala od po 15V/?Ampera. Ali treba da stavim neki potrosac i da izmerim struju bar, nego sam ga odlozio. Cak nisam morao da izmisljam na saksiji rupu jer je su bi la dva potenciometra na obe strane tako da nije bilo problema podici napo. Ni na njemu nije uspeo zadatak da se napravi kalibracija struje od 0-1.5-3-5 bilo sta od toga, tako da i ovaj projekat nisam uspeo da resim u potpunosti. Sada ceka bolje dane, a do tada ce koristiti kao stabilizator za neke druge stvari.

S obzirom da stabilizator vise nije na stolu, o njemu vise ne treba raspravljati.
[ DSL @ 16.05.2019. 08:40 ] @
Citat:
VUtronik:
[.... Inace to je valjda lab napajanje. Kada mozez da dodas nezavisno jedno od drugog i voltazu i amperazu. Hvala na savetu.

A to za moderatora ne razumem. U klinc se postavljaju bokseri. Ja ovde nisam da bi boksovao i takmicio ili se nadmudrivao sa nekim. Vec trazim od nekog mudrijeg od sebe da mi pomogne! Dal je neko od vas sa imenom i prezimenom rekao da trazi nekog mudrijeg od sebe ikada...



Napraviti da "dodajes amperazu i voltazu" je filigranska igranka kojoj ti ocevidno nisi dorastao, samim tim regulacija struje ti i ne treba, zabavi se za sada samo regulacijom napona...
Pricu o moderatorima ce oni sami da zavrse...

Vadi knjigu ispod jastuka, nema spavanja....
[ VUtronik @ 16.05.2019. 13:12 ] @
ja opet mislim da mi je i za ucenje potrebno lab napajanje. Mislim da je to osnovni deo jedne radionice, osciloskop i njegovi elementi, razni unimeri i da ne nabrajam. Imam ja to jedno napajanje sa l200c. Samo ne znam na kom principu radi. Ali nema veze. Ne zelim vise o tome na ovoj temi. Na nekoj drugoj sto da ne, nisam ja izgubio volju za lab. Samo cu sada da probam da to napravim na neki drugi nacin. A iskreno malopre gledam cene u MG-u ima i za 12.000 30V/5A. Za 20.000 ima 30V/5A, i mislim da iako je kinez taj daje 5A. U svakom slucaju mislim da svako ko uci da se bavi elektronikom treba da ima uslove za ucenje. Struja i Napon se uce odvojeno, na neki nacin, zbog toga je potrebno imati lab pa uciti sa njim.

Ako nista drugo mislim da je lakse ucenje uz lab napajanje.
[ VUtronik @ 16.05.2019. 13:27 ] @
Evo da ispricam nesto vezano za ovo sto ja potenciram.

Ja sam skolu zavrsio 2005. srednju. Na casovima elektronike od instrumenata imali smo jedan veliki reostat, imali smo neke unimere i onaj generator secam ga se. Nista nije bilo vezano za to kako izgleda neko kolo u praksi, tipa kako izgleda otvoreno pojacalo, pa njegovo napajanje, pa sad da se tu nesto uci, vec sve neke nedodirljive stvari. Nabavio sam ja mali reostat, na kraj ce on da mi zavrsi poso:).

Pre nekoliko meseci sam bio sluzbeno na nekom mini sajmu skole iz okoline. Moj profesor sa djacima u belim mantilima. Ima lab napajanje, ranga o kome sam ja govorio (kinez), ima osciloskop neki digitalni, kinez. Radi sa decom arduino programiranje plus analognu elektroniku. Sve je to na protobordovima, za nesto ima rastere, ima i nekih plocica. Elementi razni od potenciometra i kondezatora do trafoa i svega sto treba za svrhu testiranja i ucenja elektronike. Sprovoditi teoriju na licu mesta.

Ja sam se nasalio i rekao profesoru da ja radim iste takve stvari sa arduinom i da mi samo fali lab. Uz to mu i kazem kako bi svi mi iz odeljenja sve shvatili drugacije da nam je ovo bilo dostupno. Mi bukvalno nismo videli tranzistor, trijak... Na moju konstataciju profesor se okrenuo irekao deci nesto kao, parafraziram: Jel cujete sta kaze stari djak da mu je bilo dostupno oni bi bili motivisaniji, a vi eto kao imate sve pa ne mogu da izadjem na kraj sa vama. Vidi se da su deca koliko ih je bilo ozbiljno shvatila materiju i sami su sve radili, mislim na experimente dok se profesor nije mesao. Umom odeljenju u to vreme niko nije nista znao jer nije imao priliku ni da vidi element. Samo suvoparno ucenje i zadaci iz elektronike koji nikome nisu bili jasni jer nismo znali zasto ih uopste radimo.
[ VUtronik @ 16.05.2019. 13:33 ] @
Pa ja sam juce pored posla, deteta, ovog foruma, stvari koje istrazujem za mozda pola sata, neka bude i sat ali nije bilo toliko, povezao jedan trafo da napunim komsiji akomulator jer je jutros rano trebalo da ide na put. Od juce oko 6h na 500mA, do jutros oko 7h, akomulator je radio kao ziska kada ga je upalio. Mislim da ipak nesto malo znam, onolicko... ali nek bude da ne znam nista o elektronici pa polako.
[ VUtronik @ 16.05.2019. 13:43 ] @
Opet ja ne mogu da prestanem da razmisljam o tome.

Ni jednom, a mnogo puta sam postavio pitanje kako bi neko od vas, koliko vidim ima i elektronicara, laiku objasnili kako se Reglira struja, na osnovu cega, bilo kakva definicija ili ne definicija. T niko ovde nije odgovorio, ako jeste neka mi ukaze na citat onda se ja zaista izvinjavam sto sam to napisao.

Cak decko umesto regliranje napona on napise struje. Meni to nije smetalo jer sam znao da je o naponu rec. Video sam po semi. U nijednom trenutku mu nisam nista lose rekao zbog toga dok on sam nije uvideo svoju gresku i ispravio se.
[ No.1 Imperator @ 16.05.2019. 14:57 ] @
Omov zakon - Omov zakon
[ PedjaZ @ 16.05.2019. 16:57 ] @
@VUtronik

Kako si ti dosadan!
Da li mogu ove teme da se zatvore a ti VUtronik/aca_punk/Bogdan-car ili kako se vec zoves, otvori negde neki blog pa tamo do mile volje...
Ovo je ipak forum.
Ovde se postavi pitanje pa se ceka odgovor.
Ako nemas strpljenja da cekas odgovor vec stalno nesto konstatujes i tako u nedogled, onda mozda elektronika i nije za tebe.

Pozdrav
[ samuki @ 16.05.2019. 17:20 ] @


Cak decko umesto regliranje napona on napise struje. Meni to nije smetalo jer sam znao da je o naponu rec. Video sam po semi. U nijednom trenutku mu nisam nista lose rekao zbog toga dok on sam nije uvideo svoju gresku i ispravio se.

Koje to bio ? 😀😱
[ VUtronik @ 16.05.2019. 21:13 ] @
Ziv bio!