[ bordzija @ 12.05.2019. 00:10 ] @
Imam Samsung lcd 40" star 12 godina plaćen okruglo 1000 evra.

Prošle godine je počeo da zeza, par sekundi kad se upali budu smetnje na slici prvo kao crvene horizontalne linije pa ponekad bude crno bela slika ali posle par sekundi proradi ko nov.

Prošle jeseni je počeo samo da cakće relej i restartuje se. Sad sam uzeo da ga pogledam svi elektroliti u napajanju su kao novi nijedan naduvan. Nađem na internetu da mu je eprom modul zaglavio i uz pomoć šrafcigera prespojim dva pina, ubodem 5 sekundi u struju ona led dioda ambijentalnog svetla počne da trepće više puta. Isključim iz struje i odspojim šrafciger i - televizor proradi.

https://youtu.be/DZnlD24fMwM


Opet imam par sekundi sliku sa snegom kada ga upalim i proradi bez greške.

Šta bi to moglo da bude problem. To traje evo već skoro godinu ipo.

Sada je samo slika sa snegom prvih par sekundi i onda proradi i nema nikakvih problema.

Da ipak zamenim elektrolite u napajanju iako nemaju nikakvih deformacija?

[ mjanjic @ 12.05.2019. 00:55 ] @
Ne moraju da budu naduvani, tajvanski elektroliti koji su korišćeni masovno u prošloj deceniji su imali pogrešnu formulu (ukradenu od japanaca) i dolazilo je do korozije iznutra. Kod nekih je to izazivalo "nadutost" pa se menjao kapacitet, ali ne mora efekat da postane vidljiv, može jednostavno da se promeni dielektrična konstanta elektrolita zbog rastvaranja korozije tako da se dobije drastičnija promena kapacitivnosti nego kada kućište blago nabubri.
[ bordzija @ 12.05.2019. 01:42 ] @
Znači ipak da menjam a? Ok prvo da rešim filips pa onda ovu staru kantu, ne mogu baš da ostanem bez ijednog tv-a na moru :-)
Drugi problemje što ih nabavljam u mikroprincu koji je udaljen 600 km 🤣
[ mjanjic @ 12.05.2019. 12:09 ] @
Pa, ako je problem bio relej... ili skinuti relej pa proveriti posebno samo njega.

Uglavnom, nisu toliko skupi TV servisi, sećam se da sam ja menjao elektrolite na nekom monitoru, bilo oko 1000 dinara, međutim posle godinu dana mu je otišla jedna CFL, zamena obe je bila oko 4000din. pa sam im ostavio za delove jer je bio 1680x1050, da je bio 1080p možda bih i platio. Eto, ovaj Dell U2312HM je preživo 2 sekundarna monitora, a za razliku od njih ima podešavanje po visini, rotaciju po horizontali i vertikali (može da se koristi u portretnom modu), a koštao je oko 20k dinara, što je tada bilo 190-200€, a danas za taj novac može da se kupi uglavnom IPS monitor sa običnim postoljem na kome ne može da se podesi ni vertikalni ugao.
[ bordzija @ 12.05.2019. 12:22 ] @
Ma ovo je potežak lcd stare garde ne vuče mi se 600 km a kamoli u neki servis. Zamena elektrolita je od 50 do 100 dinara ako sam menjaš meni je to pola sata posla.

Nije relej problem, restartuje se dok se malo ne zagreje i nestanu smetnje. Šteta što ih nisam popisao pre nego što sam montirao nazad na zid i nakrkao gomile kablova i ruter na njega.
Prvo philips da skrparim pa ću elektrolite lako.

Više ne kupujem televizore sa jednostrukim postoljem jer od ljuljuškanja odu kontakti sa displejom i pojave se linije. Samo sa duplim nogama ili na zid! Masa proizvođača stavlja te kontakte sa donje strane što je katastrofalno loše! Blaga promaja on se ljuljuška, prođe tramvaj, ljuljuška se neprimetno ali posle garancije aj ćao.
[ bordzija @ 25.10.2019. 09:37 ] @
Stigli elektroliti za napajanje, 160 dinara zamenjeni za par minuta i televizor radi kao nov. Nema smetnji prilikom paljenja, linija, šuštanja i krčanja. Ne pali se sam iz čista mira. Televizor je kao nov, evo testiram ga drugi dan.

Sad jedno pitanje, slika mi je malo žućkasta tj toplija čak i kada stavim na hladno podešavanje. Mislite da je malo isprdeo displej jer je baš cepan 10 godina? 🤔

E da, zezaju hdmi1 i hdmi2 sa zadnje strane dok bočni radi perfektno. Prašina i nikotin ili su crkli?
[ bordzija @ 25.10.2019. 09:43 ] @
E da i dok sam skidao stare elektrolite koji su perfektno na oko izgledali - mirisala je kiselina. Mjanjic bio si u pravu! Hvala!
[ bordzija @ 26.10.2019. 14:13 ] @
Ove smetnje se opet pojavljuju prilikom paljenja televizora, kada se zagreje posle minut proradi kako treba. Do tada zna i da se restartuje. Izgleda da je ploča polucrknuta 🤔
[ ademare @ 26.10.2019. 15:06 ] @
To je ovo pogledaj u zadnjih nekoliko tema pisao je Gile o tome .

Kada se procesor zagreje , proradi kako treba . Zato je njegov savet da se zagreje procesor unapred , radi provere . Da se ne ceka da se sam zagreje u radu , vec se zagreje dok je TV iskljucen , pa ako proradi odmah kako treba to je u pitanju .
[ bordzija @ 26.10.2019. 16:34 ] @
Pa nebi više gubio vreme, sad kada premotam film isto je otkad je prvi put uboden hdmi kabl pre 5-6-7 godina. Do tada je korišćen samo preko scarta i nije bilo nikakvih problema. Kada su risiveri prešli na hdmi izlaze počelo je ovo.

I risiver je pred smrt godinu dana star. Tcom daje opasno đubre za opremu, ruter smo menjali 5 puta u zadnjih godinu dana.

Izbacuje mi i ovakve nebulozne poruke:


Restartujem tv i proradi 😑
[ bordzija @ 26.10.2019. 16:53 ] @
Isto se ponaša na sva tri hdmi ulaza. Sada sam ga ugasio i iščupao iz struje pa kada se oladi da vidimo. Prijateljica ima isti problem na samsungu i rešava ga povremenim čupanjem iz struje. Kada sam zamenio elektrolite nije imao smetnje pa da vidimo. Polako se pojavljuju sve više i više sa svakim sledećim paljenjem 🙄
[ gilopile @ 26.10.2019. 16:58 ] @
Nesto tu opasno baguje. Mozda elektroliti na main board-u ili polako odlazi u vecna lovista.
Kada se tako pojave random kvarovi, sve ukazuje na sam procesor - hladni lemovi ili mu popusta koncentracija od dugotrajne eksploatacije.

Mozda i sam NAND/FW ima problem.
Zagoooglaj taj model i vidi da li ima kakav FW update za njega pa pokusaj ako je lako za odraditi, tipa ubacis na flesku i povuces fw kroz menu.
Samo pazi da nadjes odgovarjajuc.

Nekada zamena elekt. kond i nije bas najbolja ideja. Trilion puta mi se deslilo da zamenom napravim jos gore. Dotrajale komponente i stopile se da rade zajedno kako treba i cim osvezis jedan deo, dodje do toga da se drugi buni - najkrace receno :)

Jucer mi se bas desilo na jednom Philips 22` monitoru. Brljao sliku na 1080p, a na nizim rezolucijama ok.
Zamenim 6 kom elekt kond na main boradu 100uF 25V i monitor proradio kako treba. Posle pola sata crko, samo krene da se upali, skljocne i ugasi se.
Opet otvorim i u KS jedan FET koji pali CCFL trafo. Zamenio, opet proradio. Videcemo dokle :D
Show program. Nigde veze, al ajd. Samo koriste isti izvor 5V za napajanje panela i kontroler IC CCFL...
[ ademare @ 26.10.2019. 17:21 ] @
Sacuvas one stare elektrolite pa vratis
[ baresi @ 26.10.2019. 18:09 ] @
Na mom philipsu, star oko 12 godina, HDMI brljave ako je prijemnik,(neki cisco za kabelsku), već uključen kad palim TV. Obrnuto, kad upalim TV pa se postavi i onda upalim risiver nikad problema. Nisam otvarao da vidim elkose jer evo radi već 12 godina, ne diraj lava dok spava. Probaj, možda je kod tebe isti problem.
[ gilopile @ 26.10.2019. 18:15 ] @
A kod moje keve neki LG 26` LCD TV na koji sam stavio adapter DVI/HDMI posto tv nema HDMI i kada ukljuci TV ukljuci DVBt2 samo neke sare na ekranu i onda je porebno ponovo uklj/islj dvbt2 na daljinski i onda normalna slika :) Trebalo je malo vremena da se navikne i sada je to sve ok. Bitno da sam izbacio sugavi skart. Slika stvarno ekstra.
[ baresi @ 26.10.2019. 18:28 ] @
To isto i ja radim kad se zahebem u redosledu paljenja, puno puta zaboravim zagasiti onaj cisco.
[ gilopile @ 26.10.2019. 18:31 ] @
Uglavnom nije neka zezancija, a TV ionako svi mi palimo gasimo moza 2 puta dnevno. Uglavnom kada se ukljuci, iskljuci se kada se ide na spavanje :)
Pokusavao sam ja nesto oko podesavanja u DVB t2 ima ono 50Hz, 60Hz, razne rezolucije al nista nije pomoglo. Ostavio na 720p 60hz i tako je nabolja slika i to je to.
[ baresi @ 26.10.2019. 18:42 ] @
Ma da, jedino što se slabije vidi loptica odnosno pak, kad gledaš tenis ili hokej, hehe.
[ bordzija @ 26.10.2019. 20:09 ] @
Ma kakav crni update lcd tv ima skoro 13 godina hehe nema usb jedino neki servisni port. Kad završi rumunski akcioni film koji gledamo probam ponovo pa javljam.
[ gilopile @ 26.10.2019. 20:43 ] @
Auu, pa to onda bas matoro. Dobro se on i bori Ostavi ti njega tako, pali na gurku pa dok ne otegne papke. Eto jos jedan dokaz kako su ti stariji 10x izdrzljiviji od ovih novih gofna. CCFL mama.

Rumunski akcioni film?
El to od onija sto se gledaju bez prevoda, ili?
[ bordzija @ 26.10.2019. 21:13 ] @
Ozbiljno rumunski akcioni na hrt3 period kao i kod nas 90tih godina.

Elem probao sam, definitivno je problem sa hdmi ulazima smetnje kako god da se upali. Preko skart kabla radi perfektno bez ikakvih mana. U suštini rekao bih da hdmi nije dobar od prvog dana tj feleričan. Nije mi prvi put da sam naišao na nove felerične uređaje koji se namerno šalju i prodaju ovde u Dubrovniku na samom jugu Hrvatske. Tako sam vratio čak 3 nova samsung monitora. Svi su bili poluispravni.

Pošto je tako od prvog dana smatram da je to taj samsung kvalitet i tu nema leba.
[ bordzija @ 27.10.2019. 12:42 ] @
Moraću hdmi konektore da očistim alkoholom nema druge 😐
[ bordzija @ 27.10.2019. 18:39 ] @
Očistio hdmi konektore i dalje zeza kad upalim ne zeza jedino kada upalim tv, sačekam minut pa onda upalim risiver.
[ baresi @ 27.10.2019. 21:03 ] @
O tome smo pisali ja i Dragan juče još. Nije valjda da zbog akcionog filma nisi primetio.
[ gilopile @ 28.10.2019. 03:04 ] @
Djavo bi ga znao, Bordzija, moze tu svasta da bude problem. Od nekompatibilnosti samog HDMI standarda, do zastarelog firmware-a, felericnog HDMI swich IC-a i ko zna sta jos. To sa sense signalom i jos kojekakvi na hdmi portu nije bas jednostavno, previse tu stvari moze da krene po zlu da to ne radi kako treba i zato je to malo teze za opravku.
U principu to se ni ne popravlja kada moze tako na `gurku` da upali, pogotovo kod tako starijih uredjaja.

A sto se tice tog rumunskog filma na hrt 3, to pricaj tamo nekome drugom :D. Doduse, nisam jos gledao te filmove sa rumunkama, bum probal. Nekako mi Svedjanke leze u posledje vreme :)
[ bordzija @ 28.10.2019. 10:02 ] @
Sam televizor nema nikakve smetnje kada je ugašen risiver, lepo ispisuje da nema signala, koji je hdmi. Ako upalim odmah jedan i drugi kreću smetnje, restart televizora pa proradi posle 10-20 sekundi 🤔

I posle može danima da radi bez prestanka i bez ikakvih problema 🙄
[ bordzija @ 28.10.2019. 10:40 ] @
Neki novi talas rumunskih filmova sniman 2000tih njihov režiser neki poznatiji. Dobar je film, prava ona beda kao kod nas 90tih snalaženje, pomaganje međusobno. Elem rumunke su odlične ribe malo garavije al štaš.

Samsung je tako na gurku zadnjih 6-7 godina mislio sam da su elektroliti kad ono nisu. Fabrička greška.
[ baresi @ 28.10.2019. 11:34 ] @
Ja ipak mislim da nije fabrička greška jer i moj 13 godina star philips radi isto. Skoro sam siguran da stari i novi HDMI ne pričaju izmedju sebe baš isti jezik.
[ bordzija @ 28.10.2019. 13:02 ] @
I to mi je palo napamet ali mi je lakše da drkam tcom jer im plaćam održavanje opreme oko 5 evra mesečno :-)

Opet sa druge strane, lg kućni bioskop star 7-8 godina nije ful hd i još tada davno je pravio ove iste smetnje tako daaaa. Promenjena su dva hdmi kabla nije ni to.

Sada treba da montiram satelitsku i amiko cs imam i treći kabl da probam.

Ovaj lcd tv je stabilan dok kod filipsa led stalno moraju da se menja led pozadinsko osvetljenje barem jednom u pola godine.
[ bordzija @ 28.10.2019. 15:08 ] @
Bio serviser iz tcoma zamenio kompletan risiver pa ćemo sad da vidimo čija majka crnu vunu prede!
Stari risiver je na dodir prsta gubio kontakt tj ona led dioda od stendbaja. Katastrofa nekvalitet.

I još mi telefonski kabl do kuće prolazi kroz maslinu i smokvu 🙄
[ bordzija @ 28.10.2019. 17:26 ] @
Ništa se nije popravilo sa novim risiverom, ako upalim prvo tv pa sačekam malo, pa upalim risiver - izbaci grešku da tv ne podržava dekodiranje blabla onda ugasim tv i upalim pa sve proradi. Ako upalim u isto vreme onda imam smetnje par minuta i sve proradi. Kako god obrneš zeza 🙄
[ gilopile @ 28.10.2019. 17:31 ] @
Koji je model tog TV-a, da vidimo kaka je m. ploca, mozda se moze naci jako jeftino pa pokusati sa zamenom ili da se na postojecoj flesne novi FW.
AKo je FW na flash IC-u, tipa 25xxx, to se odradi za 10 min sa programatorom. Ako je NAND, dosta teze, ali mozda preko seriskog interfejsa...mozda postoji cak i uputstvo negde na netu, obicno braca Rusi ne kriju te radnje :)

Cisto da se pogleda kakva je ploca, a ja tu ne bih nista ni dirao, laganica ritual pre paljenja, neisplativo opravljati kad vec radi, kako tako.
[ bordzija @ 28.10.2019. 20:21 ] @
Pa i ja sam digo ruke, eventualno sam trebao da prebrišem ploču alkoholom jer je svo vreme bio udruštvu strastvenih pušača, omastio sam se dok sam menjao elektrolite. Ma ko ga šiša ništa se ne isplati, mogu bez problema da ga valjnem za 100 e ako mi baš dosadi.

Hvala drugari u svakom slučaju 😍
[ bordzija @ 19.07.2020. 21:21 ] @
Tv radi otkad su zamenjeni elektroliti u napajanju i ne pali se sam od sebe.

Prilikom uključivanja ima neke smetnje koje nestanu posle desetak sekundi (stari hdmi standard? Očistio sam sve alkoholom i isto) ponekad se restartuje tada tokom smetnji ali radi.

Pitanje:
Ima podešavanje boja tj bele boje: toplo bela, hladno bela 1 i 2.
To ne radi ne menja uopšte nijansu bele nego je toplo bela.

To meni ide previše u toplo belo. Ili je to drugačije na LED televizorima pa sam se ja odvikao?

Dal je moguće da je od nikotina unutra tj neonke požutele? Pušački je tv i to ohoho 🤪

Inače evo mu 13-14 godina baš akanja. Osvetljenje pozadinsko držim na 6.


[ gilopile @ 19.07.2020. 21:34 ] @
To toplo belo, hladno belo ne ovisi o pozadinskom svetlu ( nema tu sta da se podesava po tom pitanju ), vec je stvar podesavanja u propusnosti panela, tj. u njegovom podesavanju.

Pozadinsko svetlo je hladno belo, a moguce da su te neonke vec polako pocele da otezu papke. Verovatno neka od njih vec svetli vise na ljubicasto sto je znak da crkava.
Ne diraj nista, cepaj dok radi. Kada crkne skroz onda kanta jer je jako zeznuto menjati te lampe, ako ih uopste i nadjes po nekoj normalnoj ceni.

A i na slici, koliko se da videti je sve ok.
Aman, seti se CRT televizora 80-ih kakvu su sliku imali kada su izrabljeni...sve mutno, katastrofa pa smo gledali :)
Sada na malu nepravilnost vec dizemo halabuku...
Razmazili smo se mnogo :D
[ bordzija @ 19.07.2020. 22:36 ] @
Ma znam ali je kod LED televizora to toplo belo i hladno belo baš očigledno a ovde maltene ništa. U principu sam super namestio sliku baš mi je trebalo vremena za to. Inače je hd ready i obavlja dvoj posao za sada.

Sad šta je bolje dati 1000 evra i gledati 10-15 godina ili davati po 300-400 svakih 5 godina
[ gilopile @ 19.07.2020. 22:57 ] @
Najbolje Fox 100eur i gledas 3-5 godina :)
[ bordzija @ 19.07.2020. 23:27 ] @
I kad rikne odma u reku :D

Gile da te pitam, ne mogu nikako da skinem nikotin sa displeja, jel sme 100% alkoholom?
[ gilopile @ 19.07.2020. 23:40 ] @
Ipak nemoj, moze da ga matira.
Vruca voda, carli za sudje i mekana krpa i trljaj.
Bice ko iz radnje.
Slobodno sibaj vrucu vodu, onako 70c i cepaj.
[ bordzija @ 20.07.2020. 09:31 ] @
Aj probaću pa javljam šta sam uradio, ima onu masnu nikotinsku slinu koja se samo premešta po displeju sa konvencionalnim sredstvima za čišćenje. To sam uspeo da očistim na jednom tv-u sa vlažnim maramicama ali mi to sad ne ide, verovatno su te neke imale malo alkohola ili nečega već...

Vrlo gadan probl.
[ mjanjic @ 20.07.2020. 09:47 ] @
Ja sam uzeo u Tehnomaniji (ne znam da li ima negde drugde, nisam video po ovim radnjicama što prodaju sitnice i kao neku "kompjutersku opremu", ono sredstvo za čišćenje ekrana, malo veća ona plastična posuda sa pumpicom i dobije se krpica, jeste da je 700 dinara ili tako nešto, ali ne razmišljam.
Sećam se kad sam negde nosio svoj monitor, i k'o za inat vidim da je uprskan nečim slatkim, da li koka-kola, ono sve kapljice, mislim da je tako još od neke Slave kad su dečurlija bila za računarom i pila sok, a pre toga se upravo istuširao i potrošio svu toplu vodu, i onda moram hladnom... "oribao" ga onom hrapavom stranom sunđera za sudove, jedino tako uspeo da skinem, ali kad je isključen, lepo se vide potezi sunđerom i bukvalno kao da je ceo izgreban, a kad je uključen ne vidi se ništa od tih tragova.
A posle se setim, pa imao sam ketler, mogao sam na brzinu da ugrejem vodu :(

Poučen time, svaki ekran samo krpicom koja je za to predviđena, imam osećaj da bi ostale ogrebotine i da se očisti onom glatkom stranom sunđera.
[ bordzija @ 20.07.2020. 11:00 ] @
Ja magičnom krpom brišem sve već 30 godina. Danas je malo teže naći pravu magičnu ali recimo viledina je pristojna. uz pravu hemiju sve je ok. Recimo onu masnoću po kuhinji skidam sredstvom za pranje stakla jer ima malo alkohola. Ova katranska masnoća mi je donekle enigma, dal je masnoća ili smola nemam pojma.
[ ademare @ 20.07.2020. 11:33 ] @
Mozes ti da koristis Alkohol , ali ne 100 % . Jer ce toliko jak da pojede panel , da ga osteti .

Ako napravis koncetraciju 60 % nece da jede nista . Ali nece dobro ni da cisti .
[ gilopile @ 21.07.2020. 00:26 ] @
Kao sto napisah `carli` u vrelu vodu, krpetinu ( kakvu god, moze i stari lancun:) ) natopis muski i skinuce svu prljavstinu i masnocu. Alkohol nema tu sta da trazi.
Ne bacaj kune na gluposti.
Jednom sam dzogerom i kantom vruce vode i sapunice nekoliko tv-a koji su bili u jednom lokalu promuljao i ko novi. :)
Da su bili nize, krpetinom bi bolje odradio, al jbg :D

Na mojem monitoru svega ima...samo fali jos rasuseni pacov da se opruzi po dijagonali i onda krecem u akciju sa spahlom :) Od 22 inch ima jedno 10 vidnog polja, a nije do rezolucije ni graficke, hehe



[Ovu poruku je menjao gilopile dana 21.07.2020. u 01:46 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 21.07.2020. 06:51 ] @
Ma nikotin ima da ti filtrira plavu, ostavi ga :)

Inace, oni kompjuterski sprejevi za ekran su okej samo za prasinu. Za sve ostalo, katastrofa. Ja uzmem naprskam koliko mogu a da ne lije na sve strane, onda magicnom drljam jedno 2 minuta MINUMUM. Sve sem toga se plasim da ce da skine omotac ekrana. Sto protiv refleksije, sto protiv grebanja.

... a sto nije "kriticno" perem axelom ;) Sad kako su nam uveli bili vanredno stanje povadio komponente iz racunara i celo kuciste u kadu, pola litre aksela da dobije ponovo belu boju :)
[ bordzija @ 21.07.2020. 10:10 ] @
Taj aksel je neko nuklearno sredstvo za pranje, meni pojede ruke dok nešto drljam :D

Sad ne mogu da perem tv jer se stalno gleda, non stop je u pogonu od ujutro do uveče radi.

Evo sad sam ga upalio, restartovao se jednom, smetnje nestaju posle 5 sekundi:

[ bordzija @ 22.07.2020. 07:58 ] @
Mmm napravio sam neku mešavinu: bref za kuhinju, 100% alkohol i dodao sam malo vode sve to na magičnu krpu i u sekundi obrisao svu katran slinu sa televizora. Sad je ko prvog dana ko now, valjda i potraje pošto se svaki put restartuje prilikom prvog paljenja ali dalje radi ceo dan bez ikakvih problema. Hteo sam da kupim neki polovan veći da ponesem ali kako je zagustilo morao sam da bežim iz zemlje dok nisu zatvorili granice.

Dok radi radi kad crkne...
[ gilopile @ 22.07.2020. 22:07 ] @
Isti efekat i jos bolji bi dobio da si izostavio taj glupi alkohol i samo vruca voda i carli za sudje, 3D krpa ili peskir i bio bi isto ko nov.
Alkohol tu nema sta da razgradjuje.
Klasika, masnoca, nikotin i tvrdokorna prasina.
Al mora neko da improvizuje, samo da ne poslusa kad mu neko ovde neko kaze, a postavio pitanje :)
Pricam iz 1000 godisnjeg iskustva sa tim glupostima oko pranja panela.
3 puta ti pisem, a ti opet zbuckao nesto trece.
Od sada nema vise saveta sa moje strane.
[ bordzija @ 23.07.2020. 07:30 ] @
Verujem ja tebi ali mi je nekako bilo lakše i suvlje, šta da mi zapadne voda dole pa preko flet kabla? Znam da su serviseri još davno ribali ploče u kadi ali... ovo ipak može da procuri. I još je tv fiksiran na zid ne mogu ni da ga ocedim

Ovo je bilo gotovo za sekund, malo alkohola nikome nije škodilo. E sad ko ga je tu razgradio pitanje je bitno da je posao gotov. Ovde u vukojebini ako tv rikne mogu samo u auto po novi tv a to je bolno.

Ps: nemam ništa za sudove, keva sipala tečni sapun za ruke hehe.
[ Zlatni_bg @ 23.07.2020. 16:32 ] @
Akohol u malom procentu nista ne radi, u velikom ili radi ili unistava.

A Axel je teska hemija i spomenuo sam ga samo za ciscenje "kutije". NIKAKO ne ribati duze od 5 minuta golim rukama, odmah pranje posle toga!!! Mesec dana su me sake bolele kada sam ga koristio za ciscenje jednog dela klima uredjaja (plastika neka) i nisam stigao da operem ruke jer me mrzelo da sidjem s merdevina...
[ bordzija @ 23.07.2020. 19:04 ] @
Pa štaznam ja sa onim sredstvom za pranje prozora jedino mogu da skinem onu masnu prašinu oko šporeta što se navata i gumira sve. Prsnem i u sekundi nestane. Uglavnom izbegavam trljanje i guljenje, za sve postoji odgovarajuća hemija. Cilit beng ili sirće za kamenac (ili paročistač) za sve ostalo blaga hemija tipa proper ili ayax za podove.
Magična krpa je zakon!

Axel sam jedno vreme koristio za baš prljave delove i šta on ne ume da razgradi ne može ništa. Felne naprskam pa malo sačekam, odleti sve u sekundi.
[ Zlatni_bg @ 24.07.2020. 09:07 ] @
Malo offtopic, ali, pazi s felnama i axelom, ima kocnice da ti zaribaju :)
[ bordzija @ 24.07.2020. 09:45 ] @
To znam i zato dobrano isperem. Po meni je axel najbolji za sve i svašta ali dobro isprati u svakom slučaju. I obavezno imam jedan u gepeku automobila koji iscuri kada ubacim nešto preko njega
[ bordzija @ 25.08.2020. 09:01 ] @
Da definitivno su smetnje na televizoru kada se upali posledica hdmi kabla tj uređaja u koji je utaknut a to je iptv box (max tv)
Kada ga istaknem nema smetnji, kada utaknem slika se iskrivi.

Glupo mi sad da tražim scart da povezujem.

Izgleda da noviji uređaji ne mogu na starije hdmi. Kakva besmislica današnjice.
[ Zlatni_bg @ 25.08.2020. 15:39 ] @
A da mozda nije do podesavanja STBa? :) HDMI standard je u potpunosti backward-compatible.
[ bordzija @ 25.08.2020. 15:43 ] @
Pa gledao sam nema nikakva podešavanja, barem ja nisam našao u meniju. Te smetnje se pojavljuju jedino kada je tv hladan tj tek kada se upali, posle nema nikakvih problema. Očigledno da je hdmi problem na televizoru...
[ bordzija @ 27.08.2020. 08:26 ] @
Sad kada ga upalim hladnog nema nikakvu sliku pa se onda polako pojavljuje neka krdžava slika sa smetnjama, pa izdeformisan ton i za sve to vreme se restartuje. Posle 3-4 restarta proradi kako treba. Cenim da će crkne do kraja leta 🤔
[ gilopile @ 27.08.2020. 08:57 ] @
Skoro sam radio jedan LCD LG 26`, isto se ponasao. Slika puna sitnih linijica i tackica, pa se sve sredi za 15, 20 min kada se ugreje.
Probao sam sistemom grejanja svakog i proba i kada ugrejem jedan, slika ok. Zamenim ga, ono isto i tako redom sam izmenjao 15-ak komada dok TV nije proradio... :D

Zamenom 15-ak solid kondenzatora na main board-u TV radi kao nov. Ova ploca ih je imala milion, al sam zamenio samo u delo procesora i memorije, ostale nisam dirao...

Tako da Bordzi, uzmi lepo, sedi i zameni sve kondenzatore novima i na main board i u napajanju i imaces TV u fulu. To ti je investicija 1000 din max.
Koliko se secam taj TV ih nema mnogo. Sve se to s godinama rasusilo.
[ bordzija @ 27.08.2020. 09:06 ] @
Bi ja rado ali sam udaljen 600+ km od civilizacije gde ima kondenzatora hehe tako sam i ja nešto mislio al to će da traje sto godina jer kada se zagreje radi ok. Hiljadu godina bi grejao i menjao koliko mi se čini. Ne isplati mi se ni da ga nosim u bg jer je veliki i težak 🙄
[ gilopile @ 27.08.2020. 09:11 ] @
Ma samo slini te dve ploce kada dolazis za BG pa odradis i posle vratis.

Inace, ova ploca je bila kod mene, pa ti vidi koliko delova i kond ima pa se resila.

Inace ovaj LG TV ima sliku bolju od svih novih TV-a koje sam imao priliku da vidim.
Imao problem i sa inverterom, stradase 2 trafoa...i to zamenjeno i cepa u fulu.

Kond sam cupao i stavljao klasicne...sve reseno za 20 min :D

https://spares2repair.co.uk/lg...a77-ml-041a-050520-68719mb040a
[ bordzija @ 27.08.2020. 09:39 ] @
Šta si menjao i ove mentalne kondenze? Izgubio sam volju za životom kada pogledam u te stare ploče ova je još veća, mislim da je jedan od prvih lcd kupljenih 2007 god tada je tv bio skuplji od auta kojim smo ga doneli 😁
Ne znam da je fhd možda bih se potrudio...

[ gilopile @ 27.08.2020. 09:51 ] @
TV je star dosta. Sve je to rasuseno, povecan esr, izgubili kapacitet...

Samo zamena. Ja sam zamenio sve te blizu procesora i TV radi kao nov. Pre toga treba 15-ak min da radi da se slika unormalizuje, a bilo je svakakvih smetnji, tackica...

Taj tvoj TV nema 10 kond sve ukupno.., :D
Zameni i to je to. Sve ih menjaj.
To sto ti slika nije ok dok ze ne zagreje je 99% do kond na main ploci. To sto se gasi vec vrlo lako moze biti do napajanja. Tako da zamena kond ti ne gine. Uglavnom bolje to nego da imas neki random logic kvar na ploci. Zamena konda jeste dosadan posao, al sta da se radi Bordzilo, sam nece da se popravi :D

A mozes i fenom grejati kond i uz probu videti tacno koji pravi problem.
[ bordzija @ 27.08.2020. 14:08 ] @
Hhhahahaha ukucam model televizora i izađe mi komplet za rešavanje problema

https://www.amazon.co.uk/SAMSU...Clicking-standby/dp/B00H98GQ5O
[ bordzija @ 27.08.2020. 14:25 ] @
Ove gore levo u ćošku sam sve izmenjao u napajanju, na ploči nešto i nema ili mora ova limarija da se skida?

[ Living Light @ 27.08.2020. 14:42 ] @
Bordji,
mislim na nemas potrebe da skidas "Bravariju-Limariju",
tamo nema jako-strujnih krugova.

Ovo sto si uradio je donekle dobro,
cak odlicno!
[ ademare @ 27.08.2020. 15:00 ] @
Ma da , nikakva limarija . Ovo jedno je RF modulator , oklopljen protiv smetnji . Ovo veliko je za hladjenje procesora , sa strane CI modul . Tu nema nijedan Elco .
[ bordzija @ 27.08.2020. 15:18 ] @
Al i dalje tv krdžavi kada se pali i restartuje.

Zanimljivo da:

Kada istaknem hdmi onda nema nikakvih smetnji na televizoru. Najnormalnije se upali i radi, kada posle minut dva utaknem hdmi u iptv box sve radi ok.

Ako startujem utaknut hdmi onda se javljaju smetnje i restarti. Def je hdmi probl.
Box sam menjao nekoliko komada i isto.

I kabl sammenjao nekoliko i razne ulaze uvek isto 🤔
[ Living Light @ 27.08.2020. 15:41 ] @
Sve sto si opisao mi lici na smetnje koje poticu iz

"Zatvorenog kruga uzemljenja-za izjednacavanje struje zemljospoja".
Struje "Poravnanja" cine upravo ovakve smetnje.

Mozda ne verujes,
ali upravo takve smetnje se desavaju kada
dve udaljene tacke uzemljenja NISU NA ISTOM POTENCIJALU"



[ bordzija @ 27.08.2020. 16:44 ] @
Pojma nemam pa što bi onda proradilo posle par minuta? Uravnoteži se kosmička energija u hdmi kablu? 🤔

Ovo je počelo da zeza još pre par godina koliko se sećam preko scart kabla pa sam prebacio na hdmi i sve je bilo ok. Sad opet počinje zadnje 2 god da zeza sve više i više. Msm žao mi televizora ni tamo ni vamo, ni da baciš ni da vukljaš i popravljaš. Mrzi me da ga skidam kako bih ga povezao na scart.

Ma saću odem po kabl da gaspojim
[ bordzija @ 27.08.2020. 22:14 ] @
Joj grozna je slika preko skarta lcd tv je odjednom postao crt 🤪
Aj ostaviću do sutra pa javim ujutro kakva je situacija.
[ gilopile @ 27.08.2020. 23:30 ] @
Citat:
bordzija:
Al i dalje tv krdžavi kada se pali i restartuje.

Zanimljivo da:

Kada istaknem hdmi onda nema nikakvih smetnji na televizoru. Najnormalnije se upali i radi, kada posle minut dva utaknem hdmi u iptv box sve radi ok.

Ako startujem utaknut hdmi onda se javljaju smetnje i restarti. Def je hdmi probl.
Box sam menjao nekoliko komada i isto.

I kabl sammenjao nekoliko i razne ulaze uvek isto 🤔


Bordzis, HDMI swich nije problem. Takvi kvarovi se ekspresno resavaju. Bolje nemoj da cackas i nosi u neki servis. Uvek mozes da napravis neko sranjnje ako ne znas sta radis na ploci.
[ gilopile @ 27.08.2020. 23:31 ] @
Citat:
bordzija:
Al i dalje tv krdžavi kada se pali i restartuje.

Zanimljivo da:

Kada istaknem hdmi onda nema nikakvih smetnji na televizoru. Najnormalnije se upali i radi, kada posle minut dva utaknem hdmi u iptv box sve radi ok.

Ako startujem utaknut hdmi onda se javljaju smetnje i restarti. Def je hdmi probl.
Box sam menjao nekoliko komada i isto.

I kabl sammenjao nekoliko i razne ulaze uvek isto 🤔


Bordzis, jbga nece to tako. Moras tacno znati sta te keca. HDMI port kao port povlaci 50 procesa, zasto kako i zbog cega treba da prepozna uredjaj i sta softverski treeba da odradi da bi taj input radio kako treba. U biti mnogo komlikovan interfejs, 10-ak pinova za dijagnostiku i prilagodjavanje, a ostalo data, audio...moze samo da te keca data pin za prepoznavanje Hz displeja, da krivu instrukciju i imaces sliku sa anomalijama...spi24xxx, a tu je jos mnogo toga. Sve se to dijagnostijuje u momentu i tacno se zna sta pravi problem. Aktivira se test slika direktno iz panela i onda ide dalje...SW FW problem, HW...
Uglavnom se taj problem koji imas resava za 20 min uz adekvatan alat i iskustvo.

Zato bolje ne cackaj, daj to u srvis i to je to. Postoje ljudi koji se bave tim stvarima :D
Sto se kaze, samo da je panel dobar, sve se da resiti i sve je popravljivo sta god da je, na ovaj ili onaj nacin sprava ce da radi na kraju pa i da je sve crknulo osim displeja.


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 28.08.2020. u 00:50 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 28.08.2020. u 00:54 GMT+1]
[ bordzija @ 28.08.2020. 09:17 ] @
E vako, jutros sam ga upalio na scart i isto je imao smetnje ali je brže došao do čiste slike tj "zagrejao se"

Vraćam na hdmi nek se malo muči dok pali šta da mu radim.
Mislim da je tv potrošio svoje resurse što bi rekli. Opet on ovakav kilav će da nadživi bilo koji novi tv :D
Evo već 2-3 god se glibavi ovako.
[ bordzija @ 29.08.2020. 07:52 ] @
Kada upalim tv i uključim dvd koji je spojen preko hdmi televizor nema nikakve smetnje. sad kada budem išao kupim t2 risiver, nameštam antenu i odjavljujem ovo vnago od maxtv-a. Koji će mi. Rešena enigma, dal stari novi hdmi dal rezolucija ne zanima me više.
[ bordzija @ 21.10.2020. 23:57 ] @
Pojavilo se neko krrrrrčanje dok se ne zagreje, slika tamna, restartuje se, slika sa smetnjama sužena u levi ćošak. Kada ga upalim BEZ t2 tjunera lepo ispiše da nema signala bez smetnji. Sačekam 15 min i upalim t2 tjuner pojave se neke male smetnjice i proradi. Onda radi ceo dan bez greške.

Malopre ga ugasim da krenem na spavanje i kako sam se vrteo nešto 5 min ajde reko da ga upalim sa t2 krrrrči smetnje. Zar je moguće da se problematični element ohladio za par min? U dnevnoj sobi toplo grejem klimom 21-22°

Očigledno da tv ima problem sa ulazima bilo to hdmi 1,2,3 ili scart. Rekao bih da glavna ploča polaaako crkava. Zanimljivo da to ne propada kada se tv ne koristi?!?? Evo već 3-4 godine polaaako riknjava.

Prijateljica ima samsung star 6-7 godina i ima iste ovakve smetnje. Nemoguće da se neko nije sreo sa ovim probl.

Žao mi da ga bacim, ima stvaarno super sliku, baš je perfekcija za vikendicu.
Msm zameniću ga nekim novijim iz moje bogate kolekcije LG krševa starih par godina koje imam
[ bordzija @ 18.12.2020. 15:40 ] @
Citat:
gilopile:
TV je star dosta. Sve je to rasuseno, povecan esr, izgubili kapacitet...

Samo zamena. Ja sam zamenio sve te blizu procesora i TV radi kao nov. Pre toga treba 15-ak min da radi da se slika unormalizuje, a bilo je svakakvih smetnji, tackica...

Taj tvoj TV nema 10 kond sve ukupno.., :D
Zameni i to je to. Sve ih menjaj.
To sto ti slika nije ok dok ze ne zagreje je 99% do kond na main ploci. To sto se gasi vec vrlo lako moze biti do napajanja. Tako da zamena kond ti ne gine. Uglavnom bolje to nego da imas neki random logic kvar na ploci. Zamena konda jeste dosadan posao, al sta da se radi Bordzilo, sam nece da se popravi :D

A mozes i fenom grejati kond i uz probu videti tacno koji pravi problem.


Slučajno naleteh na video, biće da si ti gile opet u pravu, kada budem išao rasturim, snimim kondenze pa kupim zamenim prvom prilikom :)

[ bordzija @ 07.09.2021. 10:00 ] @
Doneo sam tv, grejao fenom ko u videu i tu je problem.

E sad tu je drugi problem ne mogu da nađem ove od 6 volti 82 mf nemaju u mikroprincu? Ostalo sam našao...

Sa yt snimka:


Ja fotkao nemam ove zelene:



Mogu i bilo kakvi ali nemaju u mprincu.