[ knyazs @ 19.05.2019. 21:38 ] @
Radim u inostranstvu i neko vreme razmišljam o kupovini manjeg stana u BG ili NS koji bi dao u rentu. Pošto nemam puno iskustva u tome, zanima me nekoliko stvari:
Čitao sam da i kao stranac mogu da uzmem kredit u Srbiji ukoliko dam 30% depozita. Da li je to tačno?
Koliko bi koštalo osiguranje manjeg stana od eventualne štete (i koliko je pouzdano da će isplata biti relativno brza)?
Koliko mesečno košta agencija koja bi vodila računa o nekretnini, uzimala kiriju, itd?
Nešto drugo što bi mi preporučili da obratim pažnju?

Brojevi mi idu od ruke i našao sam nekolicinu saveta o tome kako računati bruto i neto prihod od nekretnine, godišnji novčani tok, itd, samo ne znam koliko šta košta (rata kredita, osiguranje, agencija, itd) tako da ako je neko nedavno imao neka iskustva da podeli, bilo bi sjajno.
[ bananaphone @ 06.06.2019. 20:44 ] @
Po mojim informacijama, 20e mesecno agencija, i pola kirije za pronalazenje stanara.

Drugo je pitanje, da li je sad dobar moment da se kupuje nekretnina u Srbiji...
[ Nebojsa Milanovic @ 06.06.2019. 22:48 ] @
Prethodni post je kratak ali u globalu je odgovorio na to šta si pitao.

Interesantno je sledeće: Pojasni kako si se u moru investicionih mogućnosti odlučio (ako se jesi odlučio?) za stan u Beogradu, pogotovo što ne živiš (a i da živiš mislim da je loše) tu?

Na osnovu čega si doneo odluku da je baš to najbolja investicija?

Ja npr. mislim da je to trenutno najlošija investicija, bukvalno bilo šta da uzmeš od potpuno legalnih mogućnosti (štednja u dinarima, dividendne akcije, investicioni fondovi, ETF-ovi, investiciono savetovanje, a naročito samostalno učestvovanje na berzi, itd), mislim da je bolje od stana u Beogradu.

[ Miroslav Jeftić @ 07.06.2019. 07:33 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Ja npr. mislim da je to trenutno najlošija investicija

+1, kupiš neku garsonjeru za 50k evra i možeš očekivati da ćeš povratiti pare posle nekih 20 godina.
[ component @ 07.06.2019. 07:49 ] @
Kada kažeš "povratiti pare" da li tu misliš da će iznajmljivanje stana od 50K doneti dobit od 50K posle 20 godina? Ili misliš da će ti trebati 20 godina da izvučeš iste pare kada budeš prodao stan posle 20 godina?
[ bananaphone @ 07.06.2019. 08:16 ] @
@Nebojsa i Miroslav - sigurno se isplati investirati u nekretnine za rentu, posto najveci svetski investicioni fondovi investiraju u nekretnine za rentu https://edition.cnn.com/2019/0...azon-warehouse-deal/index.html.
Beograd je dobar kao i svaki drugi centar u Europi sto se toga tice, a cene su nize, pa ti treba manje love da bi usao u pricu, a mnogi gastrosi planiraju na duge staze da se penzionisu u Srbiji, pa kupe nekretninu koja se otplacuje kroz rentu i kad odluce da se vrate kroz 20g usele se u svoj stan...
Ali pitanje je momenta investicije, posto citavo trziste nekretnina fluktuira, i mislim da su cene u Bgd-u (kao i u vecini EU) otisle nebu pod oblake, i ako pravis investiciju od 20g, treba mozda da biras trenutak kad da investiras.
Moje licno misljenje, sto ne znaci da sam u pravu, je da su nekretnine preskupe trenutno u Bgd-u, pogotovo kvalitetna novogradnja koja je i najisplativija za rentu, i zbog toga nisam siguran da se sad moment da se investira u bilo sta... Ali opet mozda nisam u pravu, i svakom je otvoreno da sam procenjuje i radi kako misli da je najbolje

P.S. Ako uspes da povratis celu investiciju - odnosno da stan otplati sebe za 20g (ukljucujuci i sve ostale troskove oko rente), smatra se da si napravio dobar posao
[ član @ 07.06.2019. 08:17 ] @
Citat:
knyazs:Radim u inostranstvu i neko vreme razmišljam o kupovini manjeg stana u BG ili NS koji bi dao u rentu…

krvav je to 'leba! kao sto ti je Nebojsa vec napisao, nadji bolje nesto drugo gde ces da ulozis pare...
[ član @ 07.06.2019. 08:44 ] @
Citat:
bananaphone:P.S. Ako uspes da povratis celu investiciju - odnosno da stan otplati sebe za 20g (ukljucujuci i sve ostale troskove oko rente), smatra se da si napravio dobar posao :)

ce da uspe .l. za 20 godina!
najjednostavnija racunica: cena stana u BG/NS za koji moze da dobije mesecnu rentu od 200-250e je min. 40-50k. sa kamatom morada da vrati nekih 60-70k. kad odbije od te mesecne kirije koju dobija, troskove za agenciju koja ce mu upravljati nekretninom, porez, popravke po stanu, eventualno gubitak za mesec/dva godisnje koje stan mozda u proseku nece biti iznajmljen, ostaje netto 100-150e. da go otplati cenim da mi treba min. 35-40 god. i onda je pitanje kolika ce biti vrednost tog stana… verovatno pola od onog koliko je platio, kad se uzme u obzir kako se odrzavaju zgrade u Srbij!
[ bananaphone @ 07.06.2019. 09:09 ] @
@član - upravo zbog toga mislim da nije moment sada, ako kupis novu nekretninu u Bgd-u na atraktivnoj lokaciji, za vreme krize, imaces minimalene investicije u nekretninu prvih 20-30g, a mozes da ubires besnu rentu, na koju ce fiksni troskovi biti srazmerno manji (20e agenciji od rente od 200e, nije isto kao 20e od rente od 500-600e, frizider kosta isto itd) a za 20g ces imati nekretninu koja ce vredeti "vise", zbog same inflacije novca i cinjenice da se kraj u kom se grade nove nekretnine razvija...
[ član @ 07.06.2019. 10:34 ] @
@bananaphone

na osnovu svega ovoga sto pises, deluje mi kao da si i ti jedan od
Citat:
bananaphone: mnogi gastrosi planiraju na duge staze da se penzionisu u Srbiji, pa kupe nekretninu koja se otplacuje kroz rentu i kad odluce da se vrate kroz 20g usele se u svoj stan...
?
[ bananaphone @ 07.06.2019. 10:48 ] @
Pogresno mislis, daleko sam ja od penzije a i zivotne okolnosti su mi takve da ne mogu tako daleko da planiram gde cu da budem i sta cu da radim, mozda se vratim za 2g a mozda nikad

Ali da pratim sta se desava sa nekretninama, pratim, i mislim da je sad moment da se prodaje a ne kupuje nekretnina u Bgd-u
[ ademare @ 07.06.2019. 11:42 ] @
Nikako se ne bih slozio da je Svejedno , investirati u Beograd kao u bilo koji Evropski grad ??

Investirati u nekretnine u drzavi , koja ima Rapidno Smanjenje broja gradjana , koja se nalazi u Demografskom sunovratu , a pri tome ima ogroman broj stanova trenutno Viska u Beogradu je Propast !!
[ bananaphone @ 07.06.2019. 13:04 ] @
Dobro, da, samo i u paraleli imas globalni trend nabijanja ljudi u velike gradove, a ne znam za vecu metropolu na Balkanu od Beograda.
Meni se cini da je sve veca ludara od ljudi u Beogradu, ne mozes prosetati Zemunskim Kejom, a da ne pominjem guzve u saobracaju. Prigradska naselje pucaju po savovima sto se tice infrastrukture od priliva stanovnistva...
Tako da eto - uzmi i to u obzir, kad pravis racunicu.
[ Miroslav Jeftić @ 07.06.2019. 13:14 ] @
Citat:
component: Kada kažeš "povratiti pare" da li tu misliš da će iznajmljivanje stana od 50K doneti dobit od 50K posle 20 godina? Ili misliš da će ti trebati 20 godina da izvučeš iste pare kada budeš prodao stan posle 20 godina?

Ma samo bruto u stanarini da dobiješ otprilike isti iznos, a koliko će od tog biti dobit, to je posebna priča.
[ bakara @ 07.06.2019. 14:00 ] @
Citat:
knyazs:
Koliko bi koštalo osiguranje manjeg stana od eventualne štete (i koliko je pouzdano da će isplata biti relativno brza)?
Koliko mesečno košta agencija koja bi vodila računa o nekretnini, uzimala kiriju, itd?
Nešto drugo što bi mi preporučili da obratim pažnju?

Obrati paznju na to da se ovde ne izdaju nekretnine kao u inostranstvu.
ovde je recimo gotovo nemoguce uzeti depozit u iznosu od 3 kirije ili obezbediti neki vid osiguranja a jos manje sumnjam da ce se neka agencija baviti naplatom i odrzavanjem nekretnine u ime drugog.

Treba tu dosta angazovanja i energije, inace si puko.
[ Java Beograd @ 07.06.2019. 14:20 ] @
'Teo sam i ja to da napišem, al' mislim nešto možda nisam upućen.

Ja još do sada nisam čuo da agencije rade posao iznajmljivanja stanova u smislu naplate i održavanja. Samo ona varijnata: spoje stanodavca sa budućim stanarem (obojicu mrzi da prate oglase) i za to naplate otrpilike oko jednu kiriju, od obojice.
[ bananaphone @ 07.06.2019. 14:30 ] @
Nisi upucen
[ Shadowed @ 07.06.2019. 16:20 ] @
Citat:
Java Beograd:spoje stanodavca sa budućim stanarem (obojicu mrzi da prate oglase) i za to naplate otrpilike oko jednu kiriju, od obojice.

Ne bas (bar sto se tice NS). Naplate 40-50% kirije od stanara i onda skoro svi stanodavci angazuju agencije jer ih ne kosta nista a iako te ne mrzi da gledas oglase, opet na kraju platis agenciju a niti si ih angazovao niti si ih hteo jer u aglasima ~95% oglasa je od agencija.
[ bakara @ 07.06.2019. 16:44 ] @
Citat:
bananaphone:
Nisi upucen :)

Pa aj nas uputi.

Hoces da kazes da ima agencija koja ce u tvoje ime da naplacuje sva potrazivanja i da odrzava i renta taj stan i tebi samo isplacuje lovu?
[ mjanjic @ 07.06.2019. 16:47 ] @
Najbolja investicija su bili placevi, ali to vreme je odavno prošlo, jer sada se zna ko tu može da se opari i ko sve ima uvid u urbanistički plan i sl.
Pre 30 godina kupiš neki plac u nekoj divljini, danas je tu već prigradsko naselje i cena placa je bar 5x veća, nema nikakvih investicija u održavanje i sl. Doduše, sad su gradovi krenuli da deru kožu za konverziju poljoprivrednog u građevinsko zemljište, pa se dobar deo cene izgubi na to.

Bila je negde priča o iznajmljivanju poslovnog prostora za skladišta i sl., tj. u pitanju su velike hale koje se mogu koristiti kao magacini ili kao mašinske hale ako se ubace neke mašine.
[ bananaphone @ 07.06.2019. 19:45 ] @
Citat:
bakara:
Citat:
bananaphone:
Nisi upucen :)

Pa aj nas uputi.

Hoces da kazes da ima agencija koja ce u tvoje ime da naplacuje sva potrazivanja i da odrzava i renta taj stan i tebi samo isplacuje lovu?

Ukratko ovo je situacija u Bgd-u:

http://www.elitesecurity.org/t502167-0#3897072
[ knyazs @ 09.06.2019. 07:02 ] @
Nakon početnog zatišja, tema se baš razvila :)
Citat:
Po mojim informacijama, 20e mesecno agencija, i pola kirije za pronalazenje stanara.

Čudi me da je cena od 20e fiksna za sve nekretnine - uobičajena praksa je da agencija uzima procenat - 3% do 7% a ne fiksnu sumu. Ali OK, to su pravila igre u Srbiji.

Da li je baš sad pravo vreme za kupovinu je veoma dobro pitanje - ako pogledate šta se dešava u svetu videćete da je svuda isti trend: previše para "juri" suviše malo opcija za investiranje. Neko vreme sam živeo u Sidneju i tamo je prava ludnica sa nekretninama jer jako puno Kineza sa gomilom para kupuje sve živo, tako da je domaće stanovništvo koje zarađuje u domaćoj valuti skoro izbačeno sa tržišta (zvuči poznato?). Pogledajte Nemačku, Holandiju, US (Kaliforniju), Kanadu, NZ, UK,.... svugde ista priča - cene nekretnina su otišle u nebo, ljudi koji gledaju da kupe prvu nekretninu su gotovo izbačeni iz igre ili su se zadužili za narednih 40 godina. I tako će biti dok god su kamatne stope u svetu niske i dok god se pare pumpaju (QE). Sudeći po trenutnoj situaciji, nijedna centralna banka u svetu ne razmišlja da (previše) podiže kamatne stope (Japanski model) što znači da će pare i dalje biti u sistemu = visoke cene nekretnina.

S druge strane, slažem se da je Srbija zemlja koja rapidno gubi stanovništvo i da je pitanje da li će određena nekretnina moći nekome da se izda za 5, 10 godina (hoće li ostati dovoljno ljudi). Trenutno, na primer, u NS dolazi oko 25.000 ljudi godišnje; da li će se taj trend i nastaviti, ko zna.

Citat:
Interesantno je sledeće: Pojasni kako si se u moru investicionih mogućnosti odlučio (ako se jesi odlučio?) za stan u Beogradu, pogotovo što ne živiš (a i da živiš mislim da je loše) tu?
Na osnovu čega si doneo odluku da je baš to najbolja investicija?
Ja npr. mislim da je to trenutno najlošija investicija, bukvalno bilo šta da uzmeš od potpuno legalnih mogućnosti (štednja u dinarima, dividendne akcije, investicioni fondovi, ETF-ovi, investiciono savetovanje, a naročito samostalno učestvovanje na berzi, itd), mislim da je bolje od stana u Beogradu.

Kao što sam pomenuo ranije, suviše para u sistemu "juri" premalo opcija za investiranje, tako da su i za sve druge opcije koje si naveo cene prenaduvane (pogledaj samo cenu Ubera, na primer). U pravu si, u ovom trenutku investiranje u akcije donosi više para i trenutno ima smisla, ali moje lično mišljenje je da su i cene tamo prenaduvane, i to mnogo više od nekretnina (lično mišljenje). Trenutno za svoje pare na štednji dobijam kamatnu stopu od 1.7% na jednom računu i 2.8% na drugom. U primeru 1.7%, proporcionalno preračunato na 50k eura, dobijem 70e mesečno od štednje. Za te iste pare bi dobio oko 250 eura od stanarine (više od 3x više). Naravno, tu si i svi ostali troškovi koje ste svi naveli, plus ako mi zatrebaju pare, treba više vremena dok se nekretnina ne proda.

Razmišljao sam i o opciji kupovine zemlje i davanja u arendu, jer tu onda skoro i da nema troškova, ali vidite da su i tu cene otišle u nebo...

Čini se da na kraju ostaje pitanje - čekati dok oluja prođe ili ne? Sudeći po svemu što svetske banke rade, oluja može da potraje još dugo, dugo.
[ pctel @ 09.06.2019. 10:24 ] @
Citat:
ako pogledate šta se dešava u svetu videćete da je svuda isti trend

Cini mi se da kad se gleda iz srbije pod svetom se uglavnom podrazumeva onaj deo istog koji belezi ubrzani privredno-demografski rast, pa smo tu uzimajuci suprotne parametre u opasnosti da dodjemo do upravo suprotnih zakljucaka u odnosu na one koje treba ocekivati u srbiji. Ako zelimo da dodjemo do pravih zakljucaka, treba posmatrati Bugarsku, Hrvatsku, Litvaniju, Letoniju, Estoniju, Ukrajinu. To su otprilike drzave koje imaju privredno-demografske trendove slicne nasim. Ja sad dalje ne mogu da pomognem kakva korisna iskustva mozemo pokupiti iz tih drzava, jer se nisam mnogo interesovao za nekretnine, a ko o tome ozbiljno razmislja sledi mu detaljno guglanje, a ne bi bilo lose i posetiti neke od ovih drzava.
[ bananaphone @ 09.06.2019. 21:47 ] @
Citat:
pctel: Cini mi se da kad se gleda iz srbije pod svetom se uglavnom podrazumeva onaj deo istog koji belezi ubrzani privredno-demografski rast, pa smo tu uzimajuci suprotne parametre u opasnosti da dodjemo do upravo suprotnih zakljucaka u odnosu na one koje treba ocekivati u srbiji. Ako zelimo da dodjemo do pravih zakljucaka, treba posmatrati Bugarsku, Hrvatsku, Litvaniju, Letoniju, Estoniju, Ukrajinu. To su otprilike drzave koje imaju privredno-demografske trendove slicne nasim. Ja sad dalje ne mogu da pomognem kakva korisna iskustva mozemo pokupiti iz tih drzava, jer se nisam mnogo interesovao za nekretnine, a ko o tome ozbiljno razmislja sledi mu detaljno guglanje, a ne bi bilo lose i posetiti neke od ovih drzava.

Mislim da treba da se porede gradovi, regionalni centri i ekonomija gradova.

Citat:
knyazs:
Nakon početnog zatišja, tema se baš razvila :)
Citat:

Čudi me da je cena od 20e fiksna za sve nekretnine - uobičajena praksa je da agencija uzima procenat - 3% do 7% a ne fiksnu sumu. Ali OK, to su pravila igre u Srbiji.

Pa pricam o dve agencije, za jednu znam da je trazila 20e pre 2 godine, a za drugu znam da jos uvek uzima 20e. Nije bas da imam presek celokupnog trzista u Bgd-u :)
[ pctel @ 09.06.2019. 22:13 ] @
Citat:

U pravu si ako cemo da cepidlacimo. Medjutim, mislim da ce biti malo teze iskopati podatke za Sofiju, Zagreb, Viljnus, Talin, Rigu i Kijev, nego za cele drzave. Ali, ako je izvodljivo, svakako podrzavam.
[ bakara @ 10.06.2019. 10:17 ] @
Citat:
bananaphone:

Pa pricam o dve agencije, za jednu znam da je trazila 20e pre 2 godine, a za drugu znam da jos uvek uzima 20e. Nije bas da imam presek celokupnog trzista u Bgd-u :)

Nema teorije da neka agencija odrzava stan za 20eur, i da uzme samo pola kirije kada nadje novog zakupca.
Sa 20 eur ne moze nista da se sredi, to nije dovoljno ni da se plati nekome da se stan ocisti.
[ bananaphone @ 10.06.2019. 11:59 ] @
Citat:
bakara: Nema teorije da neka agencija odrzava stan za 20eur, i da uzme samo pola kirije kada nadje novog zakupca.
Sa 20 eur ne moze nista da se sredi, to nije dovoljno ni da se plati nekome da se stan ocisti.

Ne znam sta si razumeo, ali pricamo o dugorocnoj renti, gde stanar ostaje 1+ godinu u stanu, a agencija obilazi stan, skuplja racune i kiriju i ako se nesto pokvari zove majstora koji popravi i naplati naravno van tih 20e. Ako treba izlazno ciscenje stana, kad stanar izlazi - naravno i to naplati dodatno. 20e je samo usluzni trosak agencije. Ako stanar zasvinji stan - uzme mu deo depozita itd...
Rade ono sto bi ±radio i ti da si u Bgd-u. I da, uzimaju pola kirije za uslugu posredovanja od stanodavca.
[ bakara @ 10.06.2019. 14:47 ] @
@banana

Dugo se bavim tim poslom, to o cemu ti pricas je samo teorija.

Da bi sve to islo kako treba mora neko ozbiljno da se bavi time, a to ne moze sa 20 eur i jednim depozitom i jos da ima zaradu agencija i stanodavac.
[ bananaphone @ 10.06.2019. 19:14 ] @
Citat:
bakara: @banana

Da bi sve to islo kako treba mora neko ozbiljno da se bavi time, a to ne moze sa 20 eur i jednim depozitom i jos da ima zaradu agencija i stanodavac.

Bakara, pricam o suvoj praksi
[ stefanx @ 10.06.2019. 19:36 ] @
ako je suva praksa podeli sa nama tvoje iskustvo i linkove agencija, rado bih skinuo ozbiljan teret sa grbace za par paklica cigara.
[ bananaphone @ 10.06.2019. 20:25 ] @
Linkove ka agencijama necu da kacim na forum, siguran sam da ces u 2-3 poziva telefonom naci ono sto ti treba.

Pitaj sta te dodatno zanima, ja ne znam sta drugo da kazem sem onog sto sam vec napisao.
[ bakara @ 10.06.2019. 21:39 ] @
Citat:
bananaphone:
Citat:
bakara: @banana

Bakara, pricam o suvoj praksi

Ako je suva praksa, jos vise me zanima...

jer iz moje prakse svi stanari koji dodju "ostaju na duze" a kad "zasvinje" to taj depozit nikad ne moze da pokrije, jedino ako ce te agenciju da ih biju za tih 20eur kako bi naplatili sve troskove

[ bananaphone @ 10.06.2019. 22:18 ] @
Pa iz moje prakse - kad diskusija krene u ovom smeru, tema zavrsi na madzone-u ili sa lock-om
[ knyazs @ 11.06.2019. 05:11 ] @
Iz poslednje nekolicine postova je prilično jasno da izdavanje stanova u Srbiji nije med i mleko i mislim da svi možemo da se složimo oko toga.

Umesto komentara tipa "krvav je to lebac", da li neko ko ima iskustva sa izdavanjem stanova može da nam da konkretne primere? Na primer, za koliko izdajete stan i koliko iz vašeg iskustva vam ostane na kraju godine, računajuću sve eventualne kvarove, oštećenja u stanu, neplaćene rente, popravke zgrade, periode bez stanara,... Mislim da bi konkretna iskustva sa konkretnim ciframa bila mnogo korisnija za ljude koji se nikada nisu bavili izdavanjem stanova. Primer najgoreg stanara bi takođe bio dobar, da znamo šta možemo očekivati.
[ Whitewater @ 11.06.2019. 05:33 ] @
ma cekajte, pravimo razanj a zec u sumi !

Gde i koja banka u Srbiji ce ti dati kredit na osnovu 30% ucesca uzgred obavezno ucesce je inace 20%, a ti ne radis u Srbiji.

Ajde posalji nam prvo link banke koja daje kredit ljudima koji ne rade u Srbiji ?!
[ bananaphone @ 11.06.2019. 06:19 ] @
Raiffeisen 100% - ali nisam siguran koji su uslovi u smislu koliko ucesca moras da das i koja je kamata. Pricamo o kreditu za drzavljane Srbije koji rade legalno u inostranstvu a kupuju nekretninu u Srbiji.

@knyazs - pa mislim da si dobio dovoljan broj informacija od mene sto se tice svega, cene renti i stanova imas u halo oglasima. Koliko ce stan biti prazan zavisi koliko je atraktivan za rentu i koliko si ti zacepio cenu. Rekao sam ti da bi ja kupio kvalitetnu novogradnju na dobroj lokaciji (NBgd, centar, vracar), (ali kad malo padnu cene, posto su sad nenormalne), pa neces imati previse cimanja ni oko popravki ni oko trazenja stanara, niti ce ti stan biti prazan, posto je navala velika, i moci ces lepo da izaberes nekog ko je normalan da ti bude u stanu.
[ Whitewater @ 11.06.2019. 06:45 ] @
daj link !
[ bananaphone @ 11.06.2019. 07:32 ] @
Citat:
Whitewater: daj link !

Nemam link, kome treba prosetace do banke i pogledati koji su uslovi. Ja samo znam da provereno i dokazano moze.
[ bananaphone @ 11.06.2019. 07:43 ] @
Citat:
pctel:
Citat:

U pravu si ako cemo da cepidlacimo. Medjutim, mislim da ce biti malo teze iskopati podatke za Sofiju, Zagreb, Viljnus, Talin, Rigu i Kijev, nego za cele drzave. Ali, ako je izvodljivo, svakako podrzavam.

Krenes sa www.numbeo.com - za zapadnu Europu je veoma pouzdan. A gradovi koje si nabrojao, po mojoj nekoj proceni nemaju mnogo veze sa ekonomijom Beograda... Beograd je regionalni centar, bio i ostao, i zavisi ne samo od lokalne ekonomije nego od nekih svetskih kretanja...
[ knyazs @ 11.06.2019. 07:51 ] @
Od kontaktiranih 10-12 banaka, 5 mi je poslalo pozitivan odgovor: otprilike sve banke žele 30% učešća i da je nekretnina u gradu sa više od 50k stanovnika.
[ Whitewater @ 11.06.2019. 08:52 ] @
ako cije tajna jer mozes da navedes koje su to banke, mislim cisto da ih kontaktiram i ja )))), jer kad sam bio zadnji put u Srbiji to nije moglo. Cak su bili i izriciti da moras da radis u Srbiji, a neki su slagali i face

*a bio samu svim vodecim bankama da ne nabrajam, Erste, RF, CA....

konkretno ovo je formular za RF https://www.raiffeisenbank.rs/...iverzalni-zahtev-14.3.2019.pdf

ne postoji cak ni rubrika za inostranstvo.

Daj bze da ja gresim a vi da ste u pravu.
[ bananaphone @ 11.06.2019. 10:51 ] @
Moze to odavno, samo verovatno ni sluzbenici u banci nisu obavesteni, posto je specifican zahtev, pa se onda iscudjavaju... Za RF moze 100%, posto je kredit nedavno realizovao poznanik koji radi u NL.
[ pctel @ 11.06.2019. 11:38 ] @
Citat:
bananaphone:
Beograd je regionalni centar...

Sto bi rekao Whitewater - daj link.

Prema Kijevu naprimer gravitira 50 miliona ljudi, a prema Beogradu bilo bi super da je 20% od toga, a nije, a ti slobodno napisi koje to regionalno stanovnistvo tezi doseljenju u Beograd i koliko ga ima.
[ Miroslav Jeftić @ 11.06.2019. 12:07 ] @
Citat:
pctel: Sto bi rekao Whitewater - daj link.

Prema Kijevu naprimer gravitira 50 miliona ljudi, a prema Beogradu bilo bi super da je 20% od toga, a nije, a ti slobodno napisi koje to regionalno stanovnistvo tezi doseljenju u Beograd i koliko ga ima.

Kako je onda Kijev uopšte relevantan za poređenje ako okuplja 5x ili 10x više ljudi od Beograda?
[ ademare @ 11.06.2019. 12:13 ] @
Tema se svela na Bananino , Fantaziranje , bez ijednog konkretnog podatka , linka !

Casna rec , ovako je , ko ne veruje neka trazi po netu itd.

Nivo teme je manji od Madzone pisanija .
[ brux002 @ 11.06.2019. 13:06 ] @
I ja bih voleo da Banana svoje tvrdnje potkrepi nekim linkovima :)

20e mesecno za izdavanje i menadzment stana? How yes no :)
[ bananaphone @ 11.06.2019. 13:29 ] @
Dosadno 'a? I jos da otsviram nesto na drombuljama da bi zabavio ekipu sa madzone-a

Sto moras da verujes u ono sto ja pisem, slobodno ne veruj

Ko zaista hoce da investira u nekretninu u Bgd-u moze sve sto mu je napisano ovde da proveri sam u roku od jednog dana, bez ikakvih linkova i zahebancije. Ko zeli da se zahebava i nateze sa mnom oko toga "gde je pecat" - moze, ali na madzone-u...
[ bakara @ 11.06.2019. 16:56 ] @
Citat:
knyazs:
Iz poslednje nekolicine postova je prilično jasno da izdavanje stanova u Srbiji nije med i mleko i mislim da svi možemo da se složimo oko toga.

Umesto komentara tipa "krvav je to lebac", da li neko ko ima iskustva sa izdavanjem stanova može da nam da konkretne primere? Na primer, za koliko izdajete stan i koliko iz vašeg iskustva vam ostane na kraju godine, računajuću sve eventualne kvarove, oštećenja u stanu, neplaćene rente, popravke zgrade, periode bez stanara,... Mislim da bi konkretna iskustva sa konkretnim ciframa bila mnogo korisnija za ljude koji se nikada nisu bavili izdavanjem stanova. Primer najgoreg stanara bi takođe bio dobar, da znamo šta možemo očekivati.

Ja sam ti vec naveo par primera.

Sve je med i mleko kada ulaze u stan, problem nastaje kada ponestane kesa pa se pocnu rastezati racuni, kada stanar nabavi macku ili psa, zapusi kanalizaciju ili dovede jos 3-17 ljudi da zivi sa njima kako bi podelio troskove, e onda pocinje stres gde onih 20 eur izgleda mizerno malo.
[ pctel @ 11.06.2019. 17:38 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:
Kako je onda Kijev uopšte relevantan za poređenje ako okuplja 5x ili 10x više ljudi od Beograda?

Pa eto, tako sto se tih 50 smanjuje podjednako intenzivno kao i ovih 5
Imaj u vidu da ja totalno nisam u toj prici pa tesko da ovako na "ruke u vis" mogu da smisleno upotrebim te podatke i trendove, ali mislim da sam u pravu kad kazem da pogled treba usmeriti ka Kijevu, umesto ka Sidneju sto je drugi sagovornik predlozio

Dakle, kad se ovako brzinski uporede Beograd i Kijev, vidi se da je odnos nabavne cene stana i kirije dvostruko nepovoljniji u slucaju Beograda, sto mozda moze da ukaze na pravac nekog buduceg konvergiranja (cena kvadrata treba da pada, a rente da raste). Ako se nastavi poredjenje sa Rigom, Talinom, Sofijom i Zagrebom, situacija je jos drasticnija. Postavlja se pitanje zasto neko ko radi u EU ne bi kupio stan u Zagrebu, Sofiji, Talinu ili Rigi, kad svi od reda imaju mnogo bolji odnos prihoda od rente i nabavne cene?
[ Whitewater @ 11.06.2019. 18:07 ] @
problem da se nekome ne rezidentu dodeli kredit je taj sto je bankarskim sluzbenicima tesko da procene njegovu kreditnu sposobnost.

Primer kada dodje neko iz Beograda i trazi stambeni kredit sluzbenici vec znaju i kakva je firma i kakav je sektor u kome radi i kakvi su opsti trendovi. Kad mu pak dodje neko iz Amsterdama ili Portlanda banka ne moze da proveri to tako lako. Ne kazem da je nemoguce.

I obrnuto, stranoj banci nije tako lako da proceni vrednost nekretnine, upise hipoteku i dr u stranoj zemlji.
[ Miroslav Jeftić @ 11.06.2019. 22:09 ] @
Citat:
pctel: Pa eto, tako sto se tih 50 smanjuje podjednako intenzivno kao i ovih 5
Imaj u vidu da ja totalno nisam u toj prici pa tesko da ovako na "ruke u vis" mogu da smisleno upotrebim te podatke i trendove, ali mislim da sam u pravu kad kazem da pogled treba usmeriti ka Kijevu, umesto ka Sidneju sto je drugi sagovornik predlozio

Dakle, kad se ovako brzinski uporede Beograd i Kijev, vidi se da je odnos nabavne cene stana i kirije dvostruko nepovoljniji u slucaju Beograda, sto mozda moze da ukaze na pravac nekog buduceg konvergiranja (cena kvadrata treba da pada, a rente da raste). Ako se nastavi poredjenje sa Rigom, Talinom, Sofijom i Zagrebom, situacija je jos drasticnija. Postavlja se pitanje zasto neko ko radi u EU ne bi kupio stan u Zagrebu, Sofiji, Talinu ili Rigi, kad svi od reda imaju mnogo bolji odnos prihoda od rente i nabavne cene?

Nisam siguran da bilo kakvo poređenje može da dovede do smislenog zaključka. Pored trendova, mora bi znati i uzeti u obzir i stvari kao što su broj izdatih građevisnkih dozvola i broj novosagrađenih kvadrata, sklonosti/navike/očekivanja onih što kupuju nekretnine itd, čini mi se da postoji previše razlika da bi bilo koji grad mogao da se smisleno poveže s ovdašnjom situacijom.
[ knyazs @ 12.06.2019. 05:08 ] @
Konkretne banke koje su mi poslale ponude za kredit iako sam stranac:
- Vojvodjanska banka
- Sberbank
- Raifeissen

Sve one traže manje-više slične uslove (30% depozita i 6M BELIBOR ili EURIBOR + marža banke 3-4%). Čini se da sa tim većim depozitom i nepovoljnijom kamatnom stopom pokrivaju taj veći rizik što ne radiš u Srbiji i ne mogu da te procene. Od specifičnosti, neke od ovih banaka su zahtevale da nekretnina mora da bude u gradu sa više od 50k ljudi a neke daju kredit samo na manji period (12-17 godina).

Bilo je još banaka koje su bile voljne da mi daju kredit, ali neke od njih su tražile da imam žiranta ili da već imam neku nekretninu u Srbiji koju bi založio za hipoteku. Te banke ovde nisam ni naveo.

Što se tiče tih magičnih 20e za "održavanje" stana, mislim da se dosta polemike vodi oko ovoga a da nije jasno šta podrazumeva ta usluga. U Srbiji je specifična situacija jer tržište nije uređeno i se sve komunalije vode na vlasnika stana a ne na stanara. U Australiji, recimo, ja kada se useljavam u stan sve se "registruje" na moje ime tako da agencija koja vodi stan nema ništa sa mojim komunalijama - samo sa rentom i da mi pošalje majstora kad nešto crkne u stanu.

Ako imamo nekog stanodavca ovde na temi koji bi mogao da nam kaže koje sve mesečne aktivnosti radi da se uveri da je sve u redu sa stanom, da li u plaćeni računi, itd?
[ pctel @ 12.06.2019. 06:01 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: da postoji previše razlika da bi bilo koji grad mogao da se smisleno poveže s ovdašnjom situacijom.

Pa vidi, ako pricamo o nekretnini kao investiciji za ljude koji rade u EU, svakako ce istima uskoro da se upali lampica da je nekretnina u Talinu/Sofiji/Zagrebu/Rigi 2x isplativija, a i to samo po sebi je dovoljan doprinos temi sa moje strane.
[ Whitewater @ 12.06.2019. 07:08 ] @
ni govora o tome sta treba da prilozis kao dokaz redovne zarade i zaposlenja, a bez toga ces tesko dobiti stambeni kredit. nekretnine i ziranti mnogo tu ne pomazu.
[ knyazs @ 12.06.2019. 07:16 ] @
@Whitewater: pitanje je bilo koje banke daju kredit. Naravno da moraš da priložiš dokaz kako zarađuješ za život da bi ti banka dala bilo kakav kredit i to je standardan zahtev, tako da nisam hteo da palamudim o tome. Neki ljudi možda nisu zaposleni ali imaju zaradu od akcija/investicija pa im ne treba dokaz o zaposlenju.
[ Branimir Maksimovic @ 12.06.2019. 07:39 ] @
Mislim da zaposlenje ne moze vise da figurise u garanciji kreditne sposobnosti zato sto danas posao lako mozes da izgubis, a krediti se daju na vise od 10 godina. Kada sam se pre 13 godina rasptitivao
bilo je tako sto se nekretnina stavljala pod hipoteku pa tako da banka uzima ukoliko propustis da platis rate. E sad cini mi se da drzava propisuje da rata ne moze da predje 50% od plate, samo nije jasno
kako ce oni koji nisu zaposleni onda da placaju rate?
[ Java Beograd @ 12.06.2019. 07:51 ] @
Citat:
knyazs:Ako imamo nekog stanodavca ovde na temi koji bi mogao da nam kaže koje sve mesečne aktivnosti radi da se uveri da je sve u redu sa stanom, da li u plaćeni računi, itd?

1. Prijem novog stanara ide preko oglasa. Postavim oglas, pa - ko se javi.

2. U Beogradu se na oglas javljaju svakakvi.
Neverovatno je komplikovano "ošacovati" da li je stanar krimos ili vucibatina, da li je kurava kojoj gajba treba za biznis, da li je golja bez prebijenog cvonjka. Na žalost, ne postoji usvojeni sistem preporuka, nemam način da tražim izveštaj iz kreditnog biroa ili bilo šta slično. Zato, svakome ko dođe da pogleda stan kažem da već ima potencijalnih stanara koji su takoreći prihvatili samo još nisu dali kaparu. Da bih elegantno mogao da odbijem ako mi se ne dopadne stanar.
Šac metodom izaberem mlađe, na primer parove, studente (raspitam se šta rade roditelji). Nekad potrefim, nekad ne.

3. Tražim jednu stanarinu kao depozit + plaćanje unapred. Dakle, stanar u startu treba da ima kintu za dve stanarine.
4. Po stanarinu dolazim na gajbu, obavezno uđem, sednem i ošacujem stanje u kojem je stan. Ne ulazim u spavaću, ali pogledam trpazeriju, dnevnu, kuhinju ...
5. Kad dođem po stanarinu, onda tražim da mi se daju potvrde plaćenih računa od prošlog meseca: struja, infostan. Telefon imam ali više nije ni potreban stanarima, pa sam kutiju sa telefonskom utičnicom zatvorio poklopcem za dozne.
6. Po prirodi imam poverenje u ljude. Najviše volim kad se uspostavi prijateljski odnos sa stanarima. Nije mi problem da sačekam nedelju - dve za stanarinu. Nije mi problem da na zahtev, umanjim na pola stanarinu za letnje mesece kad stanari nisu tu.

7. Prilično je teško provaliti da li je stanar upao u duže finansijske probleme, ili jednostavno, slučajno nema baš sad.

I tako. Koga još šta zanima?

[ Whitewater @ 12.06.2019. 07:58 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Mislim da zaposlenje ne moze vise da figurise u garanciji kreditne sposobnosti zato sto danas posao lako mozes da izgubis, a krediti se daju na vise od 10 godina. Kada sam se pre 13 godina rasptitivao
bilo je tako sto se nekretnina stavljala pod hipoteku pa tako da banka uzima ukoliko propustis da platis rate. E sad cini mi se da drzava propisuje da rata ne moze da predje 50% od plate, samo nije jasno

ako tako gledas ni hipoteka nije garancija. Ko banci garantuje da ce nekretnina vredeti isto ili vise kao kad je procenjena ?

Banka gleda koliki joj je rizik i kakva su istorijska kretanja. Naravno da je veca sansa da bez posla ostane neko ko ima vremenski ogranicen ugovor nego neko ko je primljen "za stalno".

knyaz, nisi prvi iz dijaspore koji se setio da tako investira. Ajd javi kad zavrsis kako je sve proslo.
[ Whitewater @ 12.06.2019. 08:05 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
knyazs:Ako imamo nekog stanodavca ovde na temi koji bi mogao da nam kaže koje sve mesečne aktivnosti radi da se uveri da je sve u redu sa stanom, da li u plaćeni računi, itd?

Neverovatno je komplikovano "ošacovati" da li je stanar krimos ili vucibatina, da li je kurava kojoj gajba treba za biznis, da li je golja bez prebijenog cvonjka. Na žalost, ne postoji usvojeni sistem preporuka, nemam način da tražim izveštaj iz kreditnog biroa ili bilo šta slično. Zato, svakome ko dođe da pogleda stan kažem da već ima potencijalnih stanara koji su takoreći prihvatili samo još nisu dali kaparu. Da bih elegantno mogao da odbijem ako mi se ne dopadne stanar.
Šac metodom izaberem mlađe, na primer parove, studente (raspitam se šta rade roditelji). Nekad potrefim, nekad ne.

3. Tražim jednu stanarinu kao depozit + plaćanje unapred. Dakle, stanar u startu treba da ima kintu za dve stanarine.
4. Po stanarinu dolazim na gajbu, obavezno uđem, sednem i ošacujem stanje u kojem je stan. Ne ulazim u spavaću, ali pogledam trpazeriju, dnevnu, kuhinju ...
5. Kad dođem po stanarinu, onda tražim da mi se daju potvrde plaćenih računa od prošlog meseca: struja, infostan. Telefon imam ali više nije ni potreban stanarima, pa sam kutiju sa telefonskom utičnicom zatvorio poklopcem za dozne.
6. Po prirodi imam poverenje u ljude. Najviše volim kad se uspostavi prijateljski odnos sa stanarima. Nije mi problem da sačekam nedelju - dve za stanarinu. Nije mi problem da na zahtev, umanjim na pola stanarinu za letnje mesece kad stanari nisu tu.

7. Prilično je teško provaliti da li je stanar upao u duže finansijske probleme, ili jednostavno, slučajno nema baš sad.

a ugovor i porez kako se regulise ?
[ SlobaBgd @ 12.06.2019. 08:59 ] @
Citat:
Java Beograd:

Od reči do reči ista procedura.
[ Branimir Maksimovic @ 12.06.2019. 09:02 ] @
Citat:
Whitewater:
Citat:
Branimir Maksimovic: Mislim da zaposlenje ne moze vise da figurise u garanciji kreditne sposobnosti zato sto danas posao lako mozes da izgubis, a krediti se daju na vise od 10 godina. Kada sam se pre 13 godina rasptitivao

ako tako gledas ni hipoteka nije garancija. Ko banci garantuje da ce nekretnina vredeti isto ili vise kao kad je procenjena ?

Banka gleda koliki joj je rizik i kakva su istorijska kretanja. Naravno da je veca sansa da bez posla ostane neko ko ima vremenski ogranicen ugovor nego neko ko je primljen "za stalno".

knyaz, nisi prvi iz dijaspore koji se setio da tako investira. Ajd javi kad zavrsis kako je sve proslo.

Stvar je u tome sto banka dobija nekretninu + ono sto je vec otplaceno.
[ Java Beograd @ 12.06.2019. 09:09 ] @
Citat:
Whitewater:a ugovor i porez kako se regulise ?
- Ugovor napišemo, potpišemo, i potpiše još neki svedok pride. Ne overvam. Realno, sve je to pro-forme, nikakav ugovor, sve i da je overen kod notara ništa meni ne garantuje.

Činjenica:
Stanodavac mora bti spreman da fizičkom prislilom izbaci nepoželjnog stanara, koji nedajbože počne da pokazuje znake da nema nameru da plaća i / ili da nema nameru da se iseli. I pri tom, mora biti spreman na činjenicu da će posle svega stan morati da se renovira, više ili manje. Policija tu ne interveniše, ne izbacuje nikog iz stana (jer nema uvid u to ko ima pravo korišćenja). Tek sa sudskom presudom.
'Falabogu, nisam bio u sličnoj neprlici.

- Plaćam porez na imovinu, za stan u kojem ne živim, ekstra koeficijent. Vučiću ništa ne drugo ne plaćam. A i ne vidim zašto bih.
- Ne prijavljujem stanara na boravište / prebivalište. Unapred mu kažem da to neće moći, još kad razgleda stan. (Još mi samo fale izvršitelji za njegove dugove ili nedaj bože da nađe rupu u zakonu da stavi hipoteku na moj stan)

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 12.06.2019. u 10:24 GMT+1]
[ SlobaBgd @ 12.06.2019. 09:17 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Citat:
Whitewater:
Citat:

Jesi li siguran u ovo ili samo nagađaš?
[ Branimir Maksimovic @ 12.06.2019. 09:20 ] @
Ne nagadjam, nego proveri ako mi ne verujes. Mislis da ce ti banka vratiti ono sto si otplatio? ;)
[ bananaphone @ 12.06.2019. 09:39 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Ne nagadjam, nego proveri ako mi ne verujes. Mislis da ce ti banka vratiti ono sto si otplatio? ;)

Branimire - banka moze da naplati samo dug, ne moze na osnovu duga od 10.000e da uzme nekretninu od 150.000e. Aktivira se hipoteka, nekretnina ide na hitnu prodaju - obicno dosta ispod trzisne cene, banka naplati svoj dug, ostatak ide vlasniku. Ili u gorem slucaju, banka nema dovoljno da naplati ceo dug, pa onda (bivsi) vlasnik nekretnine ostaje duzan banci dodatnu lovu iako je ostao bez nekretnine.
[ Java Beograd @ 12.06.2019. 09:52 ] @
Banana je u pravu.
Uzgred, ima tu još instrumenata obezbeđenja. Osiguranje kredita, menice, (možda žiranti) i slično.
Banci je najkomplikovanije, najteže i najsporije da se aktivira hipoteka.

Što su kediti više obezbeđeni, i sigurniji, to je kamata manja.
[ pctel @ 12.06.2019. 10:49 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:

U praksi se pokazalo da banka nije zadovoljna tim i da nastoji da se obezbedi na barem 5 nacina. Pored ta dva, banku itekako zanima da li imas stalni posao i kolika su ti primanja iz razloga sto zna da ako sad imas 1000 evra platu mnogo je veca verovatnoca da ces i u buducnosti imati taj red velicine, a ako sad radis za 200 evra ili uopste ne mozes da nadjes plsao onda nefe bas da ti veruje da ces ubuduce imati 1000 evra mesecno. Kazes dobija nekretninu, ali banci je to najneomiljenije sredstvo naplate. Vise voli valutu koja je raspoloziva odmah, nego nekretninu oko koje ima da se drnda mesecima dok je ne unovci. Zato ce svaka banka traziti i menice, naprimer 20-ak njih, da ako imas u nekoj drugoj banci neke pare prvo uzme njih, pa tek kad su takve mogucnosti apsolutno iscrpljene onda se prelazi na hipoteku. Takodje, po tvojoj logici banka ce dati kredit na 30 godina nekom ko ima 60 godina, jer ako taj umre banka dobija i nekretninu i ono sto je vec placeno? U praksi nije tako, banka ti nece dati kredit ako ces u trenutku otplate poslednje rate da budes stariji od naprimer 65 godina. Banke bi vrlo rado trazile 2 ziranta, ali su bile primorane da sa time prestanu jer tako gube korisnike, jer je nalazenje ziranata nemoguca misija. I tako dalje, da ne nabrajam, sustina je da banci trgovina nekretninama nije omiljena obaveza i ucinice sve sto je u njenoj moci da tu obavezu izbegne.
[ pctel @ 12.06.2019. 11:03 ] @
Postojali su razliciti ugovori. Bilo je mahinacija da neko uzme kredit od 150.000 evra, ne plati nijednu ratu, aktivira se hipoteka pa licitacija, on se pojavi jedini na licitaciji i kupi svoj stan za kes, za naprimer 50.000 evra, banka ostatak knjizi kao rizik poslovanja, nema daljeg dugovanja. Postavlja se pitanje sta bi pokretaca teme sprecilo da uradi to isto? Takodje, znam da su banke ranije knjizile hipoteke na svoje ime i ostavljale tako da cekaju bolju cenu. Da li je deo tog procesa bila licitacija ili nije ne znam, ali sam sticajem okolnosti video popisnu listu imovine jedne banke, koja je puna kojekakvih nekretnina - kuca, placeva, poljoprivrednog zemljista, stanova, lokala i fabrickih hala. Moglo bi biti da banka moze i sama da da ponudu na sopstvenoj licitaciji i da pravi kupoprodajni ugovor sa samom sobom.
Takodje, postoji prodaja potrazivanja - dugujes banci 100.000 evra, ona to proda nekom za 20.000 evra koje dobija odmah i ti vise sa bankom nemas nista, nego sa tim kupcem koji ima sopstvene legalne ili ilegalne nacine da te natera da platis.
[ Java Beograd @ 12.06.2019. 11:13 ] @
Citat:
pctel: ... ne plati nijednu ratu, aktivira se hipoteka pa licitacija, on se pojavi jedini na licitaciji i kupi svoj stan za kes, za naprimer 50.000 evra, banka ostatak knjizi kao rizik poslovanja, nema daljeg dugovanja ...
Aha, a onda mrmot zavije čokoladu.
Ili, OK, ispravljam se, možda i može ali u državnim bankama, a kredit dat nekom Perčeviću ili sličnom gov netu. Falabogu, mislim da su sve državne banke napokon propale.

U banci kojoj se vlasnik zna, direktor koji odobri ovakva knjiženja odma' dobija krivičnu prijavu.

[ bananaphone @ 12.06.2019. 11:21 ] @
Koliko ja znam, rizik poslovanja se knjizi - ako nema od koga da potrazuje novac. Osnuje se 'preduzece, koje od kuma u banci besomucno dize kredite, i sklapa ugovore koji sluze za ispumpavanje para prema drugim kumovskim preduzecima, kad propadne preduzece, banka uknjizi rizik poslovanja, posto nema od koga da potrazuje dugovanja.
Ako ti kao fizicko lice dignes kredit, dok ne pandrknes, dugujes lovu, a i ako pandrknes, obicno je banka ta koja naplacuje prva od tvog zivotnog osiguranja...
[ SlobaBgd @ 12.06.2019. 12:13 ] @
Zamolio bih učesnike u temi da pišu proverene savete i preporuke, i da se uvere da je mišljenje koje daju zasnovano na zdravom razumu i činjenicama.

Takođe, molim moderaciju da reaguje na proizvoljne poruke kao i na poruke napisane bez trunke odgovornosti i poznavanja materije. Bolje da se tako moderiše nego da se brišu poruke koje ukazuju na lupetanje i sprdnju.
[ stefanx @ 12.06.2019. 14:37 ] @
ukoliko ti podstanar ne placa racune, unsitava namestaj, pravi hostel/bordel...

1. potrebno je prvo raskinuti ugovor o zakupu, kad ovo uradis cimas podstanara, koga naravno boli stojko za isti.
2. angazujes advokata i zahtevas tuzbom iseljenje iz stana
3. sudske parnice traju godina, podstanar izbegava rocista i baskari se i dalje u tvom stanu
4. bez sudskog naloga ne mozes izbaciti podstanara
5. ako podstanar ima viska vremena, tuzi te za iznudu

15. dodjes na ES i podelis tuznu pricu - proklinjes drzavu, tasna masnu agenciju od 20 evra i onog ko ti je dao savet da dignes kredit i rentas nekrentinu sa par hiljada kilometara fizicke udaljenosti od iste.
16. savetnici guglatori se zezaju i misle glupi gastoz naivac - laka lova, skup ceh.
[ Java Beograd @ 12.06.2019. 14:58 ] @
Kao što rekoh http://www.elitesecurity.org/t502167-3#3897529

"Stanodavac mora bti spreman da fizičkom prislilom izbaci nepoželjnog stanara ... ", naravno u krajnjoj nuždi.
Ili, fizički ući u svoj stan u odstustvu stanara, i onda promeniti bravu, dodati novu jaču, i slično.

Zato je jako, jako, jako nezahvalno kao stanare primati (na primer) samohrane majke ili slične osobe iz osetljivih grupa.. Mislim, jeste, surovo zvuči, ali je tako.
[ Branimir Maksimovic @ 12.06.2019. 15:31 ] @
Citat:
bananaphone:
Citat:
Branimir Maksimovic: Ne nagadjam, nego proveri ako mi ne verujes. Mislis da ce ti banka vratiti ono sto si otplatio? ;)

Branimire - banka moze da naplati samo dug, ne moze na osnovu duga od 10.000e da uzme nekretninu od 150.000e. Aktivira se hipoteka, nekretnina ide na hitnu prodaju - obicno dosta ispod trzisne cene, banka naplati svoj dug, ostatak ide vlasniku. Ili u gorem slucaju, banka nema dovoljno da naplati ceo dug, pa onda (bivsi) vlasnik nekretnine ostaje duzan banci dodatnu lovu iako je ostao bez nekretnine.

Znaci stvar je u tome da ce banka dobiti svoje pare na ovaj ili onaj nacin, a duznik ce ostati i bez para i bez nekretnine...
Da bi izvukao svoje pare, duznik mora da napravi dil tako da proda nekretninu nekom ko ce platiti banci hipoteku i tad
ce ostati na 0.
[ bananaphone @ 12.06.2019. 15:44 ] @
Hebote covece - kojim se ti programiranjem bavis

Banka Branimiru pozajmi 10 klikera, koje ce on vracati - svake nedelje po kliker. On menja 10 klikera za album za slicice Zivotinjsko Carstvo.
Posle 5 nedelja, Branimir ne moze vise da vraca banci klikere. Do sad je vratio 4 klikera i duguje banci jos 6 klikera.
Banka oduzme album za slicice od Branimira i proda ga na trzistu za 7 klikera. Od tih 7 klikera naplati preostali dug od 6 klikera, a 1 kliker vrati Branimiru.
Branimir je mogao da predvidi da ce biti u problemu sa vracanjem klikera, i mogao je samostalno da proda album za slicice za 9 klikera, i vrati banci 6 klikera. U tom slucaju bi mu ostalo 3 klikera.
Mogao je i da iskoristi povoljno stanje trzista albuma za slicice i proda album za 14 klikera, i vrati preostalih sest banci, i time profitira.

Malo je kompleksnija racunica sa kreditom za stan, ovo je vise da shvatis princip

[ Branimir Maksimovic @ 12.06.2019. 15:47 ] @
Sta tebi nije jasno? Hipoteka je pravo da banka proda stan za tacno cenu presotalog duga i to je to. Ostao si i bez para i bez stana...
[ bananaphone @ 12.06.2019. 15:53 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Sta tebi nije jasno? Hipoteka je pravo da banka proda stan za tacno cenu presotalog duga i to je to. Ostao si i bez para i bez stana...

Pozajmi od dece klikere i kreni da citas red po red
[ Shadowed @ 12.06.2019. 15:57 ] @
@bananaphone, sta banku srpecava da proda stan za samo onoliko para koliko je preostali dug? Postoji li neka klauzula o tome?
[ bananaphone @ 12.06.2019. 16:10 ] @
Citat:
Shadowed: @bananaphone, sta banku srpecava da proda stan za samo onoliko para koliko je preostali dug? Postoji li neka klauzula o tome?

Banka mora da ponudi nekretninu na otvorenom trzistu, obicno na licitaciji. Teoretski ne sme da je prodaje ispod zita kumu direktora banke. Problem je sto su te licitacije uglavnom bile pomalo tajne ili na neki treci nacin ogranicene na odredjenu kliku, i tu se onda desavaju velike mucke, odnosno nekretnine se prodaju mnogo ispod trzisne cene. Koliko sam nacuo sad se radi na nekoj online platformi u Srbiji koja bi omogucavala javnu i transparentnu licitaciju.

U NL je situacija takva da ako banka proda stan mnogo ispod trzisne vrednosti, vlasnik stana moze da tuzi banku, i onda kad se na licitaciji ne postigne neka razumna cena, banka ne prodaje nekretninu. Mada ima dosta mucki i u NL, posto onaj ko kupuje nekretninu mora da ima obezbedjena sretstva, sto iskljucuje 99.9% ljudi koji bi kupili nekretninu na kredit.

A imate "homes under the hammer" seriju na BBC-u koja prikazuje aukcijske prodaje takvih nekretnina u UK-u.
[ Branimir Maksimovic @ 12.06.2019. 16:43 ] @
Citat:
bananaphone:
Citat:
Branimir Maksimovic: Sta tebi nije jasno? Hipoteka je pravo da banka proda stan za tacno cenu presotalog duga i to je to. Ostao si i bez para i bez stana...

Pozajmi od dece klikere i kreni da citas red po red :)

Opet tebi nije jasno da ostajes i bez nekretnine i bez para osim ako ne nadjes nekog da kupi stan pod hipotekom, sto nije bas lako...
[ Whitewater @ 12.06.2019. 19:23 ] @
znaci u Srbiji podstanar ne prebacuje na sebe racune za stan, struja, voda, grejanje, adsl, mislim na svoje ime ?

nest sam citao pre par godina da ce se regulisati malo vise trziste i da ce poceti da placaju porez na zaradu na retu, ali izgleda da to jos nije zazivelo
[ bananaphone @ 12.06.2019. 19:57 ] @
@Whitewater - ne prebacuje se ni kad je sve legalno i sa placenim porezima. Tako da neko mora da vodi brigu da stanar placa racune.
[ Java Beograd @ 12.06.2019. 20:15 ] @
Postojala je varijanta da podstanar uvede internet preko Telekoma, tj. preko telefonske pretplate na svoje ime, a da telefon ostane na ime vlasnika stana.
Ali to je retko ko koristio, jer je mobilni internet postao relativno jeftin i dostupan.

Struja i komunalije - ne.
[ Shadowed @ 12.06.2019. 20:51 ] @
Sbb mozes kao podstanar da nakacis na sbb kablovsku u stanu u koji se doselis i kad se preselis da preneses net. Za to vreme se vodi na tebe. Cak i ako imas neki ugovor na 12/24 meseca, taj ugovor isto prenosis. Sve sto je potrebno je ugovor o zakupu ili racun od informatike.
[ bananaphone @ 12.06.2019. 20:52 ] @
Eeee - u pravu si, moze Internet da se uvede na potstanara, samo vlasnik treba da potpise odobrenje...
[ SlobaBgd @ 12.06.2019. 21:13 ] @
Šta se dešava ako podstanar iznenada ode iz stana, kome kablovski/internet operater šalje račune za usluge ugovorene ugovornom obavezom od, recimo, dve godine? Postanar naravno neće ni raskidati ugovor ni platiti preostale nanade, niti će ostaviti novu adresu provajderu ili stanodavcu. Rekao bih da će provajder juriti stanodavca (jer jedino njega može da na'vata). Da li stanodavac, davanjem saglasnosti stanaru da ovaj uvede internet, postaje svojevrsni žirant prema provajderu?
[ pctel @ 12.06.2019. 21:19 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
pctel: ... ne plati nijednu ratu, aktivira se hipoteka pa licitacija, on se pojavi jedini na licitaciji i kupi svoj stan za kes, za naprimer 50.000 evra, banka ostatak knjizi kao rizik poslovanja, nema daljeg dugovanja ...
Aha, a onda mrmot zavije čokoladu.
Ili, OK, ispravljam se, možda i može ali u državnim bankama, a kredit dat nekom Perčeviću ili sličnom gov netu. Falabogu, mislim da su sve državne banke napokon propale.

U banci kojoj se vlasnik zna, direktor koji odobri ovakva knjiženja odma' dobija krivičnu prijavu.

Ne znam da ži ti je poznata cinjenica da od oko 30 banaka koliko posluje u srbiji otprilike polovina ostvaruje dobit, a druga polovina posluje sa gubitkom. Banka ima interesa da otpise kredite za koje sansa za naplatu tezi nuli, ne mogu sad da se setim zbog kog skoringa i parametra adekvatnosti, ali ukratko ako banka ima mnogo nenaplativih kredita tada joj NBS oduzima dozvolu za rad, a ako ta dugovanja otpise onda je sve ok. Slicno je u svakoj privatnoj firmi, ako imas dugovanja koja e mozes da naplatis onda ih lepo otpises da ti ne kvafe bilanse. To je najnormalniji deo posžovanja, nema govora ni o kakvim krivicnim delima.
[ Shadowed @ 12.06.2019. 21:19 ] @
Citat:
bananaphone:
Eeee - u pravu si, moze Internet da se uvede na potstanara, samo vlasnik treba da potpise odobrenje...

Ne mora to vise. Ili, bar, ne mora ukoliko dok vlasnike ne postoji internet vec uveden nego samo TV (za tu varijantu provereno ne mora odobrenje).
[ Shadowed @ 12.06.2019. 21:21 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Šta se dešava ako podstanar iznenada ode iz stana, kome kablovski/internet operater šalje račune za usluge ugovorene ugovornom obavezom od, recimo, dve godine? Postanar naravno neće ni raskidati ugovor ni platiti preostale nanade, niti će ostaviti novu adresu provajderu ili stanodavcu. Rekao bih da će provajder juriti stanodavca (jer jedino njega može da na'vata). Da li stanodavac, davanjem saglasnosti stanaru da ovaj uvede internet, postaje svojevrsni žirant prema provajderu?

Ne znam sta se u praksi desava u toj situaciji, ja sam redovno placao racune :) Ono sto mogu reci je da racun glasi na stanara tako da je on duznik prema sbb-u sa svojim ugovorom.
[ bananaphone @ 12.06.2019. 21:24 ] @
Citat:
Shadowed:
Citat:
bananaphone:

Ne mora to vise. Ili, bar, ne mora ukoliko dok vlasnike ne postoji internet vec uveden nego samo TV (za tu varijantu provereno ne mora odobrenje).

Trebalo ove godine u Beogradu, verovatno zavisi od operatera.

@Sloba, koliko sam ja razumeo, vlasnik stana nije potpisao nikakav ugovor sa operaterom, nego je samo dopustio da se usluga u njegovom stanu pruzi trecem licu, pa prema tome ne bi trebao da bude ikakav zirant ili da snosi bilo kakve posledice...
[ SG kamikaza @ 12.06.2019. 21:35 ] @
Citat:
SlobaBgd:

Ukoliko je podstanar na svoje ime potpisao ugovor na recimo adsl, isti po preselenju može da reaktivira na drugoj adresi i broju telefona.
Ako ne plaća... Desava se isto kao i tebi/meni, par meseci šalju račune, posle drugog ukidaju saobraćaj, a negde posle 4 ili 5 neplacenih računa predaju izvrsitelju na naplatu.
Ovo za adsl, znam provereno da je tako.
[ SlobaBgd @ 12.06.2019. 21:53 ] @
OK, sve je to u teoriji logično.
Zašto onda (na primer) meni šalju račun za dug za struju na ime bivšeg vlasnika stana, a ja (na primer) sam taj stan kupio od njega pre nekoliko meseci?
Istina, račun za dug glasi na bivšeg vlasnika, ali EDB-u ne pada na pamet da njega juri iako ima i njegov JMBG i ako se taj bivši vlasnik upisao u EDB-u kao korisnik na adresi gde je kupio stan. Ne, insistiraju da ja platim račun, pa da sa bivšim vlasnikom stana prelamam dug. Ono jes da je pri kupoprodaji dobijeno uverenje iz EDB da ne postoje dugovanja, ali ovi iz EDB-a su uporni da dug postoji i da ja treba da ga regulišem iako ja nisam Pera Perić, i doselio sam se u stan POSLE nastajanja duga.

Po toj analogiji, verujem da će i internet provajder tražiti da dug plati vlasnik, a ako vlasnik to ne učini, isključiće mu uslugu. Šta biva ako taj vlasnik (koji nikom ništa ne duguje) sledeće godine oluči da uvede internet na svoje ime u predmetni stan? Da li će ga provajder odbiti zbog dugovanja koje realno vlasnik nije ni napravio?

Zbog svega navedenog, pri izdavanju stana naglasim da ne dajem nikakvo odobrenje za uvođenje bilo koje usluge. Ako nekome treba internet ili TV, neka se dogovori sa komšijama da dele trošak.
Citat:
SG kamikaza:
...a negde posle 4 ili 5 neplacenih računa predaju izvrsitelju na naplatu.

Kome dolaze izvršitelji? Meni ili bivšem stanaru koji se izgubio u vidu lastinog repa? Njega neće da traži ni provajder, ni sud, ni izvršitelji. Doći će na adresu stana, a u njemu sad žive drugi stanari ili sam ja prešao u taj stan dok renoviram moj.
[ bananaphone @ 12.06.2019. 22:02 ] @
@Sloba, mislim da su Internet provider-i prvi prihvatili modernizaciju, odnosno da se usluga ne vezuje za vlasnika nekretnine, nego za fizicko lice koje zeli uslugu. Kao sto podstanar moze da uzme ugovor sa mobilnim operaterom na tvojoj adresi, bez tvoje saglasnosti, ako si video post od Shadowed-a, danas moze da uzme i Internet - kod nekih provider-a.
Ali ovo je samo teorijski
[ stefanx @ 12.06.2019. 22:17 ] @
Svega ovoga ne bi bilo da ste otisli pravo u tasna masna, 20 evra agenciju. Da se podsetimo kako su se modernizovali nasi provajderi - pored nepostojecih ugovora, po potrebi mogu da falsifikuju i vase potpise. https://www.youtube.com/watch?v=8nRdymVNgg8
[ SlobaBgd @ 12.06.2019. 22:19 ] @
Moj provajder ima jedinstvenu uslugu (tako se bar reklamiraju) - internet za podstanare. Doduše, to je pripejd usluga bez ugovorne obaveze (platiš unapred za mesec kad želiš da imaš internet, pa sledeća tri meseca ne plaćaš i nemaš internet, pa opet platiš ako hoćeš...), ali i u tom slučaju traže saglasnost stanodavca.

OK, da ne ode tema u pravcu pretresanja usluga koje daju operateri, zadržimo se na obavezama postanara i stanodavaca. Vrlo osetljiv teren. Java je naveo primere kada na žalost ponekad moraš izbegavati određene grupe, mada smo mi imali najbolja iskustva sa mladom samohranom majkom male devojčice, tri godine bez ikakvih problema!
[ Miroslav Jeftić @ 12.06.2019. 22:20 ] @
Citat:
bananaphone: @Sloba, mislim da su Internet provider-i prvi prihvatili modernizaciju, odnosno da se usluga ne vezuje za vlasnika nekretnine, nego za fizicko lice koje zeli uslugu. Kao sto podstanar moze da uzme ugovor sa mobilnim operaterom na tvojoj adresi, bez tvoje saglasnosti, ako si video post od Shadowed-a, danas moze da uzme i Internet - kod nekih provider-a.
Ali ovo je samo teorijski

Tako je već 15-ak godina, praktično otkako se pojavio adsl u Srbji ja ga uzimam na svoje ime iako nisam vlasnik stana, samo s ličnom kartom.

[Ovu poruku je menjao Miroslav Jeftić dana 12.06.2019. u 23:44 GMT+1]
[ BluesRocker @ 12.06.2019. 23:17 ] @
@SlobaBgd ADSL možeš da uvedeš kao podstanar i da potpišeš ugovor na svoje ime bez odobrenja vlasnika. Isto je i za kablovski internet, pod uslovom da je u stanu već uvedena kablovska televizija. Za kablovsku i TV pakete se traži odobrenje vlasnika.

Mada meni iz tvog i Javinog opisa nije jasno zašto bi neko izabrao da bude podstanar umesto da digne kredit i kupi svoju nekretninu.
[ bananaphone @ 13.06.2019. 06:22 ] @
Citat:
BluesRocker: ...
Mada meni iz tvog i Javinog opisa nije jasno zašto bi neko izabrao da bude podstanar umesto da digne kredit i kupi svoju nekretninu.

Ima par prednosti rente u specificnim situacijama (recimo sad su cene u Bgd-u visoke i izbor nekretnina je los, pa je mozda bolje rentati, ili dobijes posao u drugom gradu, pa valjda ces videti pre da li ti se svidja da zivit tamo, pre nego sto kupis nekretninu), ali dugorocno, kupovina se uvek isplati.

@Miroslav Jeftić - rentamo stan godinama u Bgd-u i Internet je uvek na stanara, samo mi mozak uopste ne radi
[ SG kamikaza @ 13.06.2019. 06:32 ] @
@Sloba

Iz porodičnog primera znam za adsl. Adsl je bio prijavljen na adresi mojih roditelja ali u ime nekog drugog.
Odselili su se, ali i podneli zahtev za presele je usluge na drugi broj. Mislim da je sve u 24-48h završeno.
Dug iskreno nisu pravili ni imali.
Za EPS, iz mog primera, jer sam u tranziciji EV u EPS imao jedan zaostao neplacen račun koji se razvukao skoro godinu dana. Pred zastarevanje duga za naplatu, stigla je koverta od izvrsitelja sa rokom za uplatu duga + troškova izvršenja.
Kako je moguće da tebe i dalje lično jure za dug nekog drugog, stvarno mi nije jasno, tj kako još uvek nisu angažovali izvrsitelja pa da on izvrši naplatu od dužnika.
[ Java Beograd @ 13.06.2019. 07:52 ] @
Citat:
BluesRocker:Mada meni iz tvog i Javinog opisa nije jasno zašto bi neko izabrao da bude podstanar umesto da digne kredit i kupi svoju nekretninu.
I meni nije jasno zašto ljudi izaberu da voze Punta, umesto da dignu kredit i kupe Mercedesa, na primer E klasu.

Podstanari su najčešće studenti, mladi ljudi koji tek zakorače u život, samci, neko ko je privremeno u Bgd (na primer godinu ili dve) i slično tome.

EDB je jedna razbojnička firma koja je u mogućnosti da ucenjuje svoje korisnike. Kad sam kupovao kuću, isto sam dobio dokument da nema dugovanja za brojilo (takav se termin koristio) ali, he, he, he, biviši vlasnik je dugovanja pretvorio u kredit na otplatu. Tako je počeo da dobija račune (neopterećene starim dugom) koje je plaćao redovno, a kredit, he, he, he - nije plaćao. I kad sam došao da prenesm na svoje ime, kaže, može, ali prvo da se isplati kredit. He, he, he. A što ja, kad je kredit na ime i prezime i JMBG druge osobe - kaže, ne, kredit je pre svega na brojilo. Mora, jer smo tako u mogućnosti. Platio ja par stotina evara, a posle se preganjao sa baksuzom. Vratio mi sto-dvesta.

[ Ivan Dimkovic @ 13.06.2019. 09:13 ] @
Citat:
SlobaBgd
Zašto onda (na primer) meni šalju račun za dug za struju na ime bivšeg vlasnika stana, a ja (na primer) sam taj stan kupio od njega pre nekoliko meseci?
Istina, račun za dug glasi na bivšeg vlasnika, ali EDB-u ne pada na pamet da njega juri iako ima i njegov JMBG i ako se taj bivši vlasnik upisao u EDB-u kao korisnik na adresi gde je kupio stan. Ne, insistiraju da ja platim račun

Kako to insistiraju da ti platis racun ako racun glasi na bivseg vlasnika?

Kako uopste mogu da insistiraju da platis nesto sto nisi nikad ugovorom bio obavezan da platis? Sta ce da rade ako ne platis tudj racun?
[ SlobaBgd @ 13.06.2019. 09:21 ] @
Verovatno bi ukinuli uslugu da račun nije plaćen.
Inače, kao što reče Java, EPS je specifična lopovska firma. Ako im prijaviš da neko neovlašćeno koristi zajedničku struju za potrebe svog stana, odbijaju da išta urade dokle god redovno plaćamo račune. Kažu - to nije njihova stvar.
[ Ivan Dimkovic @ 13.06.2019. 10:38 ] @
Cek, mogu da ti ukinu uslugu iako dug glasi na tudje ime a prikljucak na tvoje?

Kako uopste tako nesto moze da prodje na bilo kom sudu? Mislim, sta ih onda sprecava da nekom nakace i dug cele mesne zajednice ili bar svih prikljucaka koji idu na jednu trafo stanicu?
[ Shadowed @ 13.06.2019. 11:14 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: sta ih onda sprecava da nekom nakace i dug cele mesne zajednice ili bar svih prikljucaka koji idu na jednu trafo stanicu?

Nedostatak dosetljivosti
[ Miroslav Jeftić @ 13.06.2019. 11:52 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Cek, mogu da ti ukinu uslugu iako dug glasi na tudje ime a prikljucak na tvoje?

Kako uopste tako nesto moze da prodje na bilo kom sudu? Mislim, sta ih onda sprecava da nekom nakace i dug cele mesne zajednice ili bar svih prikljucaka koji idu na jednu trafo stanicu?

Samo im ti daji ideje, nadam se da ne čitaju ovu temu.
[ nkrgovic @ 13.06.2019. 12:23 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
SlobaBgd
Istina, račun za dug glasi na bivšeg vlasnika, ali EDB-u ne pada na pamet da njega juri iako ima i njegov JMBG i ako se taj bivši vlasnik upisao u EDB-u kao korisnik na adresi gde je kupio stan. Ne, insistiraju da ja platim račun

Kako to insistiraju da ti platis racun ako racun glasi na bivseg vlasnika?

Kako uopste mogu da insistiraju da platis nesto sto nisi nikad ugovorom bio obavezan da platis? Sta ce da rade ako ne platis tudj racun?

EDB ima foru da vodi racune po "pretplatickom broju", ne po imenu. Kad kupis stan, kupio si i broj (vezan za brojilo). Onda odes u EPS i kazes "ja bi da prebacim racun na moje ime", ali broj ostaje isti.

Ako hoces da odbijes dugove, moze naravno. Ali onda moras da sacekas da iskljuce zbog dugova, pa da trazis da tebi uvedu na novi broj. Nije problem, samo :

a) Cekas mesecima, verovatno
b) Prikljucak se placa. Ima "taksa za prikljucak". Uopste nije mala....

Rezultat je da niko normalan ne ceka odjavu i iskljucenje, vec samo prebaci ID na svoje ime.

Sve pise u papirima koje su ti dali kad si "prebacivao racun na svoje ime". :) Ja sam, kad sam kupovao stan, trazio od bivseg vlasnika da ode do EPS-a da mu daju potvrdu da nista ne duguje.

Cela zavrzlama je posledica divljackih taksi koje se placaju da se prikljucis....
[ brux002 @ 13.06.2019. 13:32 ] @
Vidim da se ovde svi fokusiraju na obicno izdavanje. Samo bih da dodam da postoji jos opcija koja mogu biti mnogo isplativije - stan na dan, AirBNB, izdavanje firmama,...
[ Miroslav Jeftić @ 13.06.2019. 13:37 ] @
Citat:
brux002: Vidim da se ovde svi fokusiraju na obicno izdavanje. Samo bih da dodam da postoji jos opcija koja mogu biti mnogo isplativije - stan na dan, AirBNB, izdavanje firmama,...

Za tako nešto moraš biti stalno prisutan ili imati već nekog od poverenja ko će se time baviti, čisto sumnjam da bi tako nešto radila neka agencija za 20€.
[ brux002 @ 13.06.2019. 14:11 ] @
Ja licno sumnjam da bi agencija bilo sta radila za 20e :)

Posto je kod tih stvari zarada cesto zavisna od kolicine ulozenog posla i truda meni se cini da bi procenat agenciji bio najposteniji i za stanovlasnika i za agenciju.
[ Dexic @ 14.06.2019. 19:41 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Cek, mogu da ti ukinu uslugu iako dug glasi na tudje ime a prikljucak na tvoje?

Kad si ti zadnji put ziveo u Srbiji?:)

Menja se ED Broj kada se promeni vlasnk. Ali za dug svejedno seku staro brojilo.
[ Ivan Dimkovic @ 15.06.2019. 09:57 ] @
Previse davno, ocigledno... Totalno ludilo, mada mogu da zamislim odakle im je dosla takva ideja, tipa da ne bi Osoba A promenila pretplatu na svoju babu i tako u krug bez da im iseku struju, ali opet...
[ knyazs @ 18.06.2019. 06:42 ] @
Suma sumarum ove diskusije (ispravite me ako grešim) - davanje stana u rentu je u globalu isplativija od para na štednji, ali zavisi od mnogo faktora i zahteva lično prisustvo nekoga od poverenja ko bi se bavio svim mogućim problemima. To znači da je potreban dodatan izdatak (smanjuje dobit od rente).

Ako uporedimo opciju štednje i izdavanja:

Štednja - 50.000e sa kamatnom stopom 2%, nakon godinu dana zarada je 1000 eura iliti 85e na mesec
Rentiranje - stan od 50.000e može da se rentira za cca 250e na mesec - (x) = y

Iz vašeg iskustva, kolike mislite da bi bile vrednosti x i y i da li je vredno razlike u odnosu na štednju?
[ Java Beograd @ 18.06.2019. 10:04 ] @
Aj' malo pojasni gde, tj. u kojoj banci dobijaš 2% na štednju? (Ako možeš, priloži neki ažuran link.)

U principu, šta god traži rad, lično zalaganje, bavljenje problemima - mora da donese viši prinos.
[ bakara @ 18.06.2019. 10:43 ] @
Citat:
Java Beograd:

U principu, šta god traži rad, lično zalaganje, bavljenje problemima - mora da donese viši prinos.

Hoces da kazes... nema leba bez motike
[ Branimir Maksimovic @ 18.06.2019. 11:04 ] @
Inteza daje 0%, postanska stedionica daje nesto, ne znam kolko.
[ Bobson @ 18.06.2019. 11:12 ] @
Da napišem i ja neku na temu izdavanja nekretnine. Pitanje se odnosi na BG i NS, ali ja ću pisati o Nišu i Zlatiboru. Izdajem dve nekretnine na dva različita načina.
U Nišu izdajem stan, već desetak godina. Izdajem isključivo studentima i retko kada je bilo problema. Bilo ih je, ali su se svi rešili bez ikakvih posledica. Dok su tetka i tast izdavali porodicama i imali su ogromne probleme – nenaplaćane kirije, nagomilani dugovi i sl. Tetka je čak ostala i bez najboljeg prijatelja jer je nagomilao dugove i otišao, promenio broj telefona i nikad se posle nije javljao. Sa studentima je drugačija situacija, kao da su još uvek nedovoljno iskvareni.
Prihodi od izdavanja stana u Nišu su 180€. Stanari plaćaju sve troškove. Tokom leta su oslobođeni plaćanja kirije, samo plaćaju troškove. Nekada sam taj stan izdavao za 250€ i plus preko leta po 100€, ali ta vremena su prošla. Rashodi koje imam su neka redovna održavanja, npr 2 televizora su crkla u zadnjih 5 godina, bojler, veš mašina je popravljana, neke cevi u kupatilu... Sve u svemu oko 100€ godišnje su prosečni rashodi. Stan je opremljen solidno, ništa fensi, ali ima sve neophodno. Trenutni stanari su prezadovoljni, kao da su došli u hotel najviše klase, mada mislim da to ima veze sa tim što su prethodno živeli u nekom ćumezu.
Na Zlatiboru izdajem apartman preko booking-a od septembra prošle godine. Koštao je 50.000€ sa PDV-om, ali mi smo imali povraćaj PDV-a tako da je ispao 45.000. Međutim mi smo onda uložili 9.000€ u sređivanje – prepravke nakon izgradnje, arhitekta, nameštaj, tehnika, profesionalni fotograf... Veoma ozbiljno smo pristupili sređivanju, ali se isplatilo. Kada se odbiju svi troškovi – komunalnije, provizija posredniku (booking), žena koja nam održava apartman – u proseku nam ostane čisto oko 400€ mesečno (od priča „Zlatibor je pun cele godine i izdaje se po 50€ dnevno“ nema ništa). Međutim, u zgradi u kojoj se nalazi naš apartman ima ukupno 14 stanova, a od toga se izdaje pola. Nikome ne ide ni približno kao nama. Zašto? Neki su okačili slike na booking-u slikane mobilnim telefonom, neki su ubacivali polovnu tehniku (?!?), neki se ne reklamiraju na booking-u jer im je provizija previsoka već samo na nekim domaćim sajtovima (?!?)... Neki su uzimali kredit kod banke i sada su svakog meseca u sve većem problemu jer ne mogu ni približno da pokriju ratu.
Zašto sam se razbacao brojkama? Ne da bih se hvalio / žalio niti bilo šta slično, već da bih ti prikazao realnu situaciju koliko možeš brzo da zaradiš / povratiš novac. Stan u Nišu je bio oko 45.000 sa ulaganjima – povraćaj novca za oko 20 – 25 godina. Apartman na Zlatiboru 54.000€ sa ulaganjima - povraćaj novca za oko 10 – 12 godina ovim tempom.
Problem sa Zlatiborom je taj što se nenormalno gradi. Prošle godine, krajem septembra, u trenutku kada sam postavljao apartman, na booking-u je bilo oko 650 smeštaja u ponudi. Sada, dok ovo pišem ima 880! A biće ih još više.
Žena koja nam radi održavanje uzima 20€ po smeni. U to spada doček gostiju i naplata, ispraćaj gostiju, sređivanje apartmana po izlasku, prosleđivanje novca po potrebi, pranje i peglanje posteljine u perionici veša. Tako da njoj ne ostane baš celokupan iznos od 20€. U Beogradu znam da postoje agencije koje se bave istim tim poslom, ali i samo naplatom rente i kontrolisanjem računa i slanjem novca. Koje su to agencije – moraćeš da proguglaš.
Samo da napomenem da su nekretnine kupovane za keš, tako da ukoliko praviš računicu sa bankom, ovi periodi za povraćaj novca moraju da se produže.
Nadam se da sam uspeo malo da ti pomognem.
[ knyazs @ 18.06.2019. 18:18 ] @
Citat:
Aj' malo pojasni gde, tj. u kojoj banci dobijaš 2% na štednju? (Ako možeš, priloži neki ažuran link.)
U jednoj banci u zemlji u kojoj trenutno živim, kamata na štednju je 2%. U drugoj banci (i drugoj zemlji) kamata je trenutno 2,8% sa tendencijom opadanja.

@Bobson - ovo je jedan od najboljih odgovora koje sam dobio na ovoj temi. Hvala ti što si vratio temu na pravi tok!
[ Java Beograd @ 18.06.2019. 18:51 ] @
Citat:
knyazs: U jednoj banci u zemlji u kojoj trenutno živim, kamata na štednju je 2%. U drugoj banci (i drugoj zemlji) kamata je trenutno 2,8% sa tendencijom opadanja.
Super je ta kamata. A u kojoj valuti treba da bude štednja da bi se dobila tolika kamata?

Imam ja neku ušteđevinu, koju bih da je okamatim. Pa ako nije problem, daj neki lik, te neke banke u toj nekoj zemlji, iza sedam gora, iza sedam mora. Može i ona druga banka sa većom kamatom.

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 18.06.2019. u 20:01 GMT+1]
[ Dexic @ 18.06.2019. 18:53 ] @
Na Zlatiboru u proseku imas 400e mesecno?
Ili u prometnim mesecima samo?
[ knyazs @ 18.06.2019. 19:06 ] @
@Java:
https://www.rams.com.au/savings-and-transactions/rams-saver/
[ Branimir Maksimovic @ 18.06.2019. 19:29 ] @
To nije banka...
[ knyazs @ 18.06.2019. 19:58 ] @
Citat:
To nije banka...

Da li je ovo banka ili nije je totalno nebitno za ovu temu investicione nekretnine.
Da, RAMS tehnički nije banka ali ako malo proguglaš naći ćeš da su oni pod "kišobranom" Westpac banke, jedne od 4 najveće u Australiji. Banke u AUS imaju običaj da određene sekcije svog poslovanja "outsource"-uju drugim kompanijama, u ovom slučaju kompaniji koja se bavi davanjem stambenih kredita. Zakonski gledano, RAMS spada pod zakone Westpac banke i njihovi depoziti su osigurani isto kao bilo koji depozit u Westpac banci. Eto, toliko o tome.

Ukoliko vas zanima više ovome, molim vas otvorite novu temu.
[ SlobaBgd @ 18.06.2019. 20:30 ] @
Kaže "2,8% includes bonus interest"
"Everyone deserves a bonus

To earn the bonus 1.65% p.a. variable interest on top of the variable base rate, just:

Deposit at least $200 during the month
Make no withdrawals during that month
Keep your balance between $200 - $500,000 for the month*
Earning bonus interest could help you save more for your next holiday"
To nije štednja već investiciono ulaganje u taj fond, kur li je, šta li je...
[ Bobson @ 18.06.2019. 20:35 ] @
@Dexic

400 je prosek. U prometnim mesecima ume da bude 500+
[ ademare @ 18.06.2019. 21:04 ] @
AUS $ je Nestabilna valuta !

2,8 % u AUS $ moze da bude manje , nego 0% u Eurima .