[ bakos00 @ 21.05.2019. 22:56 ] @
U pitanju je maturski rad..
Sema: https://prnt.sc/nrlyx8

Buni me ovo bez zaustavljanja, povezao sam uz pomoc 2 kontaktora, bimetalne zastite, uradio nc blokadu, obrnuo faze i koristio sam prekidac 1 0 2 polozaj.
Da li treba da koristim neki drugi prekidac ili sta vec, posto treba biti bez zaustavljanja, ne razumem.

Kada ide motor u levo, ja sa polozaja 1 moram na 0, pa onda promena smera u desno polozaj 2, ali mislim da se opet zaustavlja poste ide na polozaj 0.
Da li je to dobro ili moram nesto drugo da uradim jos?
[ ZAS011 @ 21.05.2019. 23:09 ] @
Nemože baš bez zaustavljanja.
Kod trenutne promene smera ima nešto da pukne.
Ne može "dvesta iz mesta" i obrnuto.
[ bakos00 @ 21.05.2019. 23:27 ] @
Aham, razumeo sam, hvala na odgovoru, nisam veliki strucnjak.
[ dvp @ 22.05.2019. 08:09 ] @
Citat:
bakos00:
U pitanju je maturski rad..
Sema: https://prnt.sc/nrlyx8

Buni me ovo bez zaustavljanja, povezao sam uz pomoc 2 kontaktora, bimetalne zastite, uradio nc blokadu, obrnuo faze i koristio sam prekidac 1 0 2 polozaj.
Da li treba da koristim neki drugi prekidac ili sta vec, posto treba biti bez zaustavljanja, ne razumem.

Kada ide motor u levo, ja sa polozaja 1 moram na 0, pa onda promena smera u desno polozaj 2, ali mislim da se opet zaustavlja poste ide na polozaj 0.
Da li je to dobro ili moram nesto drugo da uradim jos?


Teoretski, a i praktično, ne može bez zaustavljanja... tj. mora da stane pa da krene u suprotnom smeru... samo je pitanje u koliko
kratkom vremenu može da se to obavi.

Verovatno ne bi ništa puklo, ali bi svakako u tom trenutku
motor trpeo veliki udar (i mehanički i električni) i sigurno je da bi posle nekog vremena i stradao,
a moguće je da bi i reagovala bimetalna zaštita ako je tačno podešena.
Po meni značajno je da se skine sa napona (0) eventualno ostavi sekund ... ukočiće sam od tereta,
pa tek onda u revers (2).
[ bakos00 @ 22.05.2019. 10:15 ] @
Citat:
dvp: Teoretski, a i praktično, ne može bez zaustavljanja... tj. mora da stane pa da krene u suprotnom smeru... samo je pitanje u koliko
kratkom vremenu može da se to obavi.

Verovatno ne bi ništa puklo, ali bi svakako u tom trenutku
motor trpeo veliki udar (i mehanički i električni) i sigurno je da bi posle nekog vremena i stradao,
a moguće je da bi i reagovala bimetalna zaštita ako je tačno podešena.
Po meni značajno je da se skine sa napona (0) eventualno ostavi sekund ... ukočiće sam od tereta,
pa tek onda u revers (2).


Jasnije mi je sada, hvala na odgovrima.