[ blaki @ 10.06.2019. 13:21 ] @
Pozdrav svima,

Posle duže pretrage nisam uspeo rešiti problem neprepoznavanja kodne stranice na yahoo mail nalogu. Koristim Thunderbird pod Linuxom i ne mogu naći rešenje. Imam dva naloga na yahoo mail ali sam probao i slanjem na istom nalogu (sam sebi) i isto se dešava. Molim za pomoć. Objašnjenje u slikama na linkovima:

https://www.dodaj.rs/images/1-Poslata-poruka.png
https://www.dodaj.rs/images/2-Primljena-poruka.png
https://www.dodaj.rs/images/3-Thunderbird-podesavanja.png

Hvala unapred na odgovorima.

blaki
[ blaki @ 14.06.2019. 07:37 ] @

Niko ovo ne zna? Nazalost izgleda da to i nije tako cudno jer sam prekjuce poslao poruku i Yahoo podrsci ali se ni oni ne javljaju???
[ bachi @ 14.06.2019. 07:44 ] @
Neće ni da se jave, jer ih baš briga za email klijente.

Ne bi bilo loše da nam daš pun header poruka da vidimo šta ti program pogrešno radi.


Klikneš na poruku, pa view, pa message source i daj nam prvih dvadesetak linija pastuj ovde.

Isto i za poruku u inboxu, ali i za poruku iz sent-a.
[ blaki @ 14.06.2019. 16:21 ] @
Citat:
bachi: Neće ni da se jave, jer ih baš briga za email klijente.

Ne bi bilo loše da nam daš pun header poruka da vidimo šta ti program pogrešno radi.


Evo slika header-a:

https://www.dodaj.rs/images/Poslata-poruka.jpg

https://www.dodaj.rs/images/Primljena-poruka.jpg

[ calexx @ 14.06.2019. 19:07 ] @
Nisam video da si napisao pa da proverim. Poruke na/sa drugih mejl naloga su OK ili nisi probao? Da prvo definišemo da li je yahoo kriv, da li je thunderbird nešto loše odradio ili je možda sam linux loše podešen. Da li si probao sve isto sa nekim drugim OS i sa nekim drugim mejlom.
Godinama sam probao razne klijente u svim mogućim i nemogućim uslovima (uglavnom vezanim za kodnu stranu) i na kraju je thunderbird pobedio. Čak je i čuveni The Bat ispao iz priče jer su negde omašivali.

Koristim thunderbird sa gomilom raznih mejl naloga i svi rade bez greške. Yahoo mejl možda i imam ali mi nije nešto bitno da ga iskopam. ;)
[ blaki @ 15.06.2019. 09:51 ] @
Citat:
calexx: Nisam video da si napisao pa da proverim. Poruke na/sa drugih mejl naloga su OK ili nisi probao? Da prvo definišemo da li je yahoo kriv, da li je thunderbird nešto loše odradio ili je možda sam linux loše podešen. Da li si probao sve isto sa nekim drugim OS i sa nekim drugim mejlom.
Godinama sam probao razne klijente u svim mogućim i nemogućim uslovima (uglavnom vezanim za kodnu stranu) i na kraju je thunderbird pobedio. Čak je i čuveni The Bat ispao iz priče jer su negde omašivali.

Koristim thunderbird sa gomilom raznih mejl naloga i svi rade bez greške. Yahoo mejl možda i imam ali mi nije nešto bitno da ga iskopam. ;)


Probao prema g-mail-u, probao prema tron-inter.net-u, cak cirilicom napisao "Subject" i to cirilicom i prodje prema svima, ali sadrzaj poruke ne. Mislim da je osnovna greska u ovom "Content-Transfer-Encoding: 8bit". Ne moze sa 8 bita da prikaze pravilno srpska slova latinice i cirilicu. Pitanje je kako ovo podesiti na 16 bit-a? Pada mi na pamet i podesavanje servera mog provajdera iako paket se formira na mom racunaru pre izlaska sa mrezne kartice, dakle OS (Linux) ali instalirana su sva tri jezika, u "lokalu" je podrzan "Unicode" , zasto bi na mreznoj bio problem.

Dok ovo pisem, probao sam i sa gmail naloga poslati na yahoo nalog - proslo sve kako treba. Rekao bih definitivno slanje sa yahoo-a pravi problem.

Kako je nesto drugaciji raspored u "source" prikazu izvlacim par redova ovde iz primljene poruke koja je poslata sa gmail naloga i koja se pravilno prikazuje:

User-Agent: Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64; rv:60.0) Gecko/20100101
Thunderbird/60.7.0
MIME-Version: 1.0
Content-Type: text/plain; charset=utf-8; format=flowed
Content-Transfer-Encoding: 8bit
Content-Language: en-US
Content-Length: 1856

Poštovani,

Поштовани

I sad kada se pogleda prethodna primljena poruka o kojoj sam vec pisao i koja se nepravilno prikazuje:

User-Agent: Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64; rv:60.0) Gecko/20100101
Thunderbird/60.7.0
MIME-Version: 1.0
Content-Type: text/plain; charset=utf-8; format=flowed
Content-Transfer-Encoding: 8bit
Content-Language: en-US
Content-Length: 71

> Po??tovani
>
> ??????????????????

Propade moja teorija da se sa 8 bita ne mogu prikazati nasa slova. Ludilo.

Uglavnom, kao i na pocetku, ne mogu naci resenje, niti ga naslutiti.


[ bachi @ 15.06.2019. 10:05 ] @
Pa da nije bag u samom TB, probaj noviju ili staru verziju.

Drugo, šta se desi kada pošalješ HTML poruku, a ne plain text?

Možda taj font na Linuxu što ti prikazuje čist tekst pravi neki problem?
[ Branimir Maksimovic @ 15.06.2019. 10:18 ] @
Evo sad probao kod sebe sa tb, ukucao komplet na cirilici, poslao na yahoo mail i normalno.

edit:
aha!
problem je do yahoo smtp servera. Kada saljem sa yahoo smtp servera nastaje problem.
[ bachi @ 15.06.2019. 10:51 ] @
Eto, bar sad znaš do koga je.
[ bachi @ 15.06.2019. 11:09 ] @
Bojane... Nešto ne ide to slanje preko maila, sve što vidimo od tebe jeste >.

:D
[ blaki @ 15.06.2019. 17:08 ] @
Citat:
bachi: Eto, bar sad znaš do koga je.


Samo da se njihova podrska jos smiluje da posalje odgovor, mozda bi i oni to ustanovili ili sam ipak preterani optimista? Verovatno imaju stav "Mi Amerikanci smo najaci na Svetu, nas najveci partner i poslusnik UK takodjer govori jezik kojemu je dovoljan i ASCII, a ako uracunamo Nemce, Francuze i ostalu zapadnu Evropu dovoljan je ISO-8859-1 i sto bi se mi zamajavali sa Unicode pa makar bila i nezahtevna kao sto je UTF-8."
[ bachi @ 15.06.2019. 18:16 ] @
Onda promeniš email, to je bar lako u današnje doba.
[ blaki @ 15.06.2019. 19:05 ] @
Citat:
bachi: Onda promeniš email, to je bar lako u današnje doba.


Ha,ha,ha. Zanimljivo resenje. Imam ja i drugih e-mail adresa (i kroz ovu raspravu je to bilo vidljivo) ali zelim i pokusavam razresiti ovaj problem. Sada posle ovih zakljucaka biti ce tesko ali necu odustati, ponovo cu ja Yahoo podrsci slati poruke sve dok ne dobijem odgovor. Ako uspem kroz neko vreme, javicu ovde.
[ Mord @ 15.06.2019. 22:16 ] @
Ja ne koristim te tanderbrde i ostale klijente već direktno na moj nalog yahoo preko Chroma. Je si li tako probao direktno da iz Chroma i yahooo naloga pošalješ mail? Zaobiđi te ptičice....
[ blaki @ 16.06.2019. 08:39 ] @
EVO REŠENJA!!!

Prvo da se izvinim Amerikancima što sam ih nepravedno optužio u jednoj od prethodnih poruka.

Dakle, u Thunderbird-u klik na Edit pa na Preferences. U novootvorenom prozoru kliknuti na ikonicu Composition, pa na tab Spelling. Ovde postoji link Download More Dictionaries, klik na njega. Ovde skrolujte i nađite Serbian jezik klik na link Download Dictionary(1.1 MiB). U dobijenom prozoru klik na zeleno dugme + Add To Thunderbird. Posle ovoga ja sam instalisao i hrvatski recnik (sto verovatno i nije potrebno) jer sam pretpostavio da je ovaj drugi Serbian Dictionary (1.1 MiB) možda samo za ćirilicu jer kao što možete videti postoji i Serbian Dictionary (1.0 Mib), možete eksperimentisati, mene je mrzelo.

Posle ovoga zatvorite Thunderbird i ponovo ga startujte te ćete sada imati u padajućem meniju dostupan srpski jezik, izaberite ga i to je to.

Slika kao potvrda da funkcioniše.

https://www.dodaj.rs/images/Radi.jpg

Pozdrav i hvala još jednom svima koji su se uključili u ovu diskusiju.

blaki
[ calexx @ 16.06.2019. 10:52 ] @
Verovatno je ipak potrebno samo za yahoo, kod mene nema tog rečnika a mejlovi, sa raznih naloga osim yahoo, rade bez greške.
[ Branimir Maksimovic @ 16.06.2019. 11:54 ] @
Citat:
blaki:
EVO REŠENJA!!!

Prvo da se izvinim Amerikancima što sam ih nepravedno optužio u jednoj od prethodnih poruka.

Dakle, u Thunderbird-u klik na Edit pa na Preferences. U novootvorenom prozoru kliknuti na ikonicu Composition, pa na tab Spelling. Ovde postoji link Download More Dictionaries, klik na njega. Ovde skrolujte i nađite Serbian jezik klik na link Download Dictionary(1.1 MiB). U dobijenom prozoru klik na zeleno dugme + Add To Thunderbird. Posle ovoga ja sam instalisao i hrvatski recnik (sto verovatno i nije potrebno) jer sam pretpostavio da je ovaj drugi Serbian Dictionary (1.1 MiB) možda samo za ćirilicu jer kao što možete videti postoji i Serbian Dictionary (1.0 Mib), možete eksperimentisati, mene je mrzelo.

Posle ovoga zatvorite Thunderbird i ponovo ga startujte te ćete sada imati u padajućem meniju dostupan srpski jezik, izaberite ga i to je to.

Slika kao potvrda da funkcioniše.

https://www.dodaj.rs/images/Radi.jpg

Pozdrav i hvala još jednom svima koji su se uključili u ovu diskusiju.

blaki


Stvarno radi. Ne kapiram kakve veze sa spelovanjem ima, osim ako ima neki header gde se specificira jezik.
[ bachi @ 17.06.2019. 07:32 ] @
Ne znam...

Ranije mu je u headeru pisalo ovako..

User-Agent: Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64; rv:60.0) Gecko/20100101
Thunderbird/60.7.0
MIME-Version: 1.0
Content-Type: text/plain; charset=utf-8; format=flowed
Content-Transfer-Encoding: 8bit
Content-Language: en-US
Content-Length: 1856

Hajde molim te vidi sad nam pošalji headere.
[ Branimir Maksimovic @ 17.06.2019. 08:20 ] @
Sad ovako pise:
Content-Language: sr

Sve jedno ako je utf-8, a jeste, yahoo server ne bi trebalo da sisa cirilicu bez obzira na jezik...
[ bachi @ 17.06.2019. 08:39 ] @
E, onda je kombinacija en-us i yahoova nesrećna implementacija smtp servera...

Koristim SeaMonkey i samim tim, stariju verziju TB u njoj i meni starija verzija uopšte i ne stavlja Content-Language u header, niti vidim potrebu za tako nečim.
[ blaki @ 19.06.2019. 07:09 ] @
Citat:
bachi: Ne znam...

Ranije mu je u headeru pisalo ovako..

User-Agent: Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64; rv:60.0) Gecko/20100101
Thunderbird/60.7.0
MIME-Version: 1.0
Content-Type: text/plain; charset=utf-8; format=flowed
Content-Transfer-Encoding: 8bit
Content-Language: en-US
Content-Length: 1856

Hajde molim te vidi sad nam pošalji headere.


Izvinjavam se što kasno videh ovu poruku. Obrisao sam te poruke proba prethodno pa sam malopre pokušao da pošaljem novu, kako bih vam poslao header-e i nećete verovati - opet ne radi kako treba. Serbian je kao jezik izabran, sve je isto kao prošli puta, kada je radilo ali sada opet upitnici za slovo š i za kompletnu ćirilicu. Igre bez granica!

Probaću posle da probam da deinstališem srpski pa ponovo da instališem, možda Thunderbird Add-Ons ekstenzije ne učitava kako treba prilikom podizanja?