[ TheSpiridon @ 21.10.2019. 08:24 ] @
Imam potrebu da menjam linux distroe, ne znam sta da radim. Koji linux da izaberem da se saberem?
[ bojan_bozovic @ 21.10.2019. 08:49 ] @
Slackware. Da isprobas i njega! Pa OpenSUSE, pa Fedora, pa Gentoo...
[ TheSpiridon @ 21.10.2019. 08:54 ] @
Ne staj mi na muku. Probao sam Slackware. To je moja prva distribucija. Jako je dobar, ali me nerviraju zastareli paketi. I ne znam što sam ga odbacio. Mislim da ću da uzmem neki manjaro i3 ili tako nešto. Treba mi neko mini okruzenje da koristim komandnu liniju sto vise. Neki predlog? Ili da instaliram ubuntu server pa da nabudzim neko osakaceno okruzenje. Ali najpre cu debian bez gui. Pa posle ne znam sta. Sta da mu nabacim?
[ calexx @ 21.10.2019. 16:31 ] @
Ja predlažem gentoo da te oduči od te potrebe. ;) Možeš i FreeBSD, koliko da malo promeniš ... mada to baš i nije linux.
[ TheSpiridon @ 21.10.2019. 16:59 ] @
Danas i juce su mi bili dani, prepisani od strane doktora. Kaze idi hebi nesto. I ja dosao ovde, tako da ne zamerite sto ste hebani :D
[ calexx @ 21.10.2019. 17:59 ] @
Pa što ne kažeš da si pod doktorom??
[ TheSpiridon @ 21.10.2019. 18:50 ] @
svako ko ima doktorat mora da bude pod doktorskom disertacijom.
[ Srđan Pavlović @ 22.10.2019. 22:10 ] @
Samo koristi zastitu, ako vec tolko menjas, bar da bude bezbednije :D

Ono na cemu sam se ja skrasio:

1. Mint Cinnamon - ni jedan mu nije ravan sto se tice generalno utegnutosti i recimo necega na cega su navikli win korisnici,
turam ga dedama, babama, kolegama.. i to im traje godinama, nije prenatrpan, jasam je i logican. Ako mi treba sigurica koja
radi i radi lepo, Linux Mint 19.2 (novi) Cinnamon i nema greske. (jedini se dobro snalazi i sa mojim laptopom gde je hibridna
grafika i uspeva da podesi stvar da radi, jer ubuntu koji mu je baza to hendluje kako valja)

2. MX Linux (debian baza), ima opciju sa SysVinit i systemd, pa ko sta voli. XFCE, izuzetno je brz, ima nekih svojih dosta lepih alata,
zajednica je fenomenalna znaci na forumu imas tipa svakodnevnu komunikacju sa glavnom covekom i glavnim devovima
u roku od par dana su implementirali dve stvari koje sam predlozio, nesto vezano za terminal i nesto oko nvidia drivera.
Izuzetna i responsivna ekipa.

3. Manjaro - arch kao baza i dalje tvrdim da oni koji misle da je pacman superioran u odnosu na apt... nisu vidjali poruke od pacmana
tipa "ne mogu da deinstaliram peru jer pera zavisi od samog sebe" :D itd.. inace odbar, na desktopu mi je sad trenutno Manjaro KDE
i koristim ga posto po difoltu dolazi sa vrlo svezim ofisom i kao ajde da vidim kakav je KDE "danas", dakle kao test vise,
a verovatno za koji dan na desktop ide MX 19 final.

Uskoro uzimam i nekog novog Ryzen-a sa Vega 8 grafikom pa ce tu tek biti testiranja svega :D

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 22.10.2019. u 23:22 GMT+1]
[ pikl cera @ 22.11.2019. 14:46 ] @
Posle svih zivih izmenjanih distroa,reinstalacija po sto puta bukvalno i bolesti sa tim,ipak sam shvatio da su mx i mint sa kojim sam i usao u svet linuxa tu najbolji i najpotpuniji za mene i skrasio sam se na mx-u.
[ Branimir Maksimovic @ 22.11.2019. 19:06 ] @
"ne mogu da deinstaliram peru jer pera zavisi od samog sebe"

Ne bas od samog sebe, ali imas pacman -Rs ako bas hoces -Rsc, a ako bas bas hoces -Rdd ;)
[ Srđan Pavlović @ 01.01.2020. 05:33 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Ne bas od samog sebe


Bukvalno od samog sebe, tako je napisao :D

Kaze "ne mogu da uklonim pericu jer zavisi od perice"

Nije to jedino iskustvo sa pacmanom i njegovim nacinom
kako razresava depove... bilo je tih bisera jos.

Apt keva! :D
[ Branimir Maksimovic @ 01.01.2020. 05:38 ] @
Mogu ti reci od kako sam presao na pacman da nisam imao takvih problema. apt mi je zadavao zestoku
glavobolju, pogotovo Ubuntu i njegovi depsovi.
[ Srđan Pavlović @ 30.01.2020. 22:17 ] @
https://forum.manjaro.org/t/co...en-downloading-anything/121812

Ovo recimo mnogo cesce vidjam kod pacmana nego kod apt-a... tj, kod apta nisam video nikada.
[ Branimir Maksimovic @ 31.01.2020. 05:46 ] @
Pise u cemu je problem. Removnes to sto pravi problem pa instaliras, nije tesko.
[ calexx @ 31.01.2020. 17:56 ] @
Desi se povremeno, ne usklađuju dodatke sa osnovnim elementima pa se desi da neki AUR program izgubi vezu sa stvarnim stanjem. Skoro je bio problem sa foobarom, AUR hoće da instalira jednu verziju i prvo bi da je dovuče ali se u međuvremenu pojavila novija verzija a stare više nema i tu pukne. Rešenje je da se sačeka koji dan da autori apdejtuju skripte.
Prednost AUR-a je što ima sve i svašta, mana je što ima sve i svašta. ;) Kada bi radili kao Apt i koristili samo svoje, grešaka bi bilo manje. AUR se ionako koristi uz neki rizik ali bar ima sve. Dok sam koristio *ubuntu, imao sam (razne) procedure za instalacije nekih programa dok je kod AUR-a sve automatizovano, uz poneku grešku.

Manjaro kaska za Arčijem, naročito stabilna verzija i onda se lako desi da nešto što hoće da instalira više i ne postoji.
[ Zlatni_bg @ 31.01.2020. 20:28 ] @
Yum ne zadaje probleme, ne znam bas kako je u klijentskom svetu ali generalno na Centos7 sve radi kako treba vec godinama, desetine masina ispodesavano, izakano, na nekima konfiguracije svega i svacega prebrljavljene da djavo ne moze da ih odmrsi. Po meni, Centos7 radi posao SKROZ dobro, sto ne mogu da kazem za Centos8 jer i dalje yum koji je tu da nam olaksa zivot nema azurne repoe. Iako osnovne stvari postoje, i najozbiljniji dodaci moraju da se kompajliraju iz sorsa ili ako negde ima paket da se bar on skine i pokrene, a negde to ume da zada muku kada je potrebna nova test masina sa xy stvarima na sebi.

E sad, sto se apt-a tice, pre centosa sam bio zaljubljen u fedoru, a pre fedore dugi niz godina u cistokrvni debian. Mozda nije lose da sa ubuntua predjes na debian i vidis kakva je prica?
[ Branimir Maksimovic @ 31.01.2020. 20:53 ] @
Centos i azurni repoi ;)
[ plus_minus @ 01.02.2020. 00:39 ] @
Citat:
Treba mi neko mini okruzenje da koristim komandnu liniju sto vise. Neki predlog?


----------------
-- Opcija broj 1.

Ako si na nekom debian/debian-based distrou.

Ukucaš sudoedit /etc/default/grub ili sudoedit /etc/grub.d/00_header
Tu onda gledaj da ne uneseš niti jedno jedino pravilo/funkciju kako valja.
Ali se potrudi da izmenjaš svašta nešto i ne narušavaj sintaksu fajla.
Neka na svakoj linijij posle svakog " ima i još jedan " na kraju linije, itd.

Onda opališ sudo update-grub.
Opališ i sudo update-grub2.
update-grub2 je `simbolika`. To i ne mora. Isti qr.

Nakon toga, systemctl reboot -i

E, ako si ga dobro pokarabasio, nakon BIOS post-a i učitavanja, imaćeš prilike da se okušaš u grub konzoli,
gde ima mnogo komandi, ali ni jednu verovatno nisi ukucao nikada... te zbog toga, onemogućiš internet .. i popraviš svoj grub kao pravi geek.

Ako nisi ništa pokarabasio, uvek možeš ponovo da probaš.
Milina !

----------------
-- Opcija broj 2.


Odeš ovde. I sve kako piše (bukvalno), propratiš, čitaš i primenjuješ. Mic po mic.

--------------------

Da sam na tvom mestu, izabrao bih opciju broj 2.




[ tuxserbia @ 01.02.2020. 18:36 ] @
Citat:
Srđan Pavlović:
https://forum.manjaro.org/t/co...en-downloading-anything/121812

Ovo recimo mnogo cesce vidjam kod pacmana nego kod apt-a... tj, kod apta nisam video nikada.



A apt si koristio gde?

Prošle zime je Debian Buster, tada još testing, bio pogođen ovim, isto su pokrenuli, prevremeno, prelazak sa jedne na drugu Gnome granu. Jedan paket srede, drugi vrate nazad, ovaj traži novije, onaj starije. I dok je Sid rešen vrlo brzo, ovde se to vuklo jedno dvadesetak dana. Sad, Debian ima hiljadu načina da se oporavi od ovakvih zahvata, ali treba malo i da se upoznaš sa hijerarhijom i organizacijom cele distribucije. Evo, samo da pomenem jednu, vrlo, vrlo zapostavljenu sitnicu.

http://snapshot.debian.org/

Izabereš koji hoćeš datum, staviš to u sources.list i apt vidi promene samo do tog momenta, sve novije od toga kao da ne postoji

Evo, konkretno

http://snapshot.debian.org/archive/debian/20190404T100322Z/dists/

pogledajte gde vode linkovi za stable i testing.


Da ne bude da samo Debian ima ovo, ima i Gentoo
[ Srđan Pavlović @ 01.02.2020. 19:52 ] @
Samo kazem da sam mnogo vise problema sa resolvom depova vidjao kod pacmana
nego kod apt-a. Debian cisti nisam koristio nikad, ali Mint koji je baziran na Ubuntu
mi je uglavnom default i tu gotovo nikada nisam video problem. Desi se po nekada kada
stavis neki lokalni miror da fali neki paket, ali to je do tog mirora ne do apta, onda samo
vrnem na global miror i to je to.

Citat:
Branimir Maksimovic: Pise u cemu je problem. Removnes to sto pravi problem pa instaliras, nije tesko.


Znam ja to da resim nije to pitanje, nego je bruka sto pacman
ne zna da ukloni jedan paket a instalira drugi i to se cak i ne radi o aur-u
vec o paketima u standard repoima (libre office).

Btw, neko je pitao koji distro za sto vise konzole, Arch IMHO je savrsen, instalacija
uopste nije toliko komplikovana, pogotovo sada sa pacstrap-om, osnovna podesavanja
se svode na tri cetiri osnove stvari i butujes u cist lep sistem sa vrlo svezim paketima gde mozes da dodas isto
vrlo jednostavno gdm, gnome, cinnamon, i3, kde.. sta ti volja, svodi se na par komandi.
Naravno da bi imao "utegnuto" iskustvo kao na Mintu, Manjaru.. moras jos neke stvari
sam da ispodesavas i utegnes samostalno, ali Wiki za Arch je odlican i to nije preteran problem.
[ Srđan Pavlović @ 01.02.2020. 20:25 ] @
Btw, Manjaro 19 final samo sto nije, ja sam vec instalirao na desktop sa
ovog pre4 iso-a

https://forum.manjaro.org/t/ma...0-pre4-stable-branch/121868/24

i odlicno radi, Kernel 5.5.
[ Branimir Maksimovic @ 02.02.2020. 04:09 ] @
Ja sam Manjaro stavio 2014, nema tu potrebe da cekas na release stavis bilo koji i nakon apdejta uvek imas najsvezije.
[ Srđan Pavlović @ 02.02.2020. 22:38 ] @
Da, ali ako instaliras nov sistem, obicno je na final ISO-u sve dovoljno popegalno :)
[ zorzj @ 24.03.2020. 03:19 ] @
Mnogo sam distrowatch-ao pa sada imam trilemu i potreban mi je Vas savet da bih prelomio.

KDE Neon ili Manjaro KDE ili Kubuntu ???

Koji od ova 3 distroa da, konacno, izaberem za svakodnevni uobicajeni rad na PCu odnosno, kao okruzenje???

Hvala unapred!
[ calexx @ 24.03.2020. 07:54 ] @
Prvi i treći su isto pakovanje, Manjaro se bitno razlikuje. Ja bih njega, mada mi je Arči nekako jednostavniji. To bi i bio moj redosled, Arči, Manjaro, Kubuntu.
[ zorzj @ 25.03.2020. 02:29 ] @
Ok. Hvala na preporuci.
Probacu Arch, obzirom da ga nikada nisam instalirao, pa cu javiti utiske.
Tnx.

P.S. Videvsi koliko treba da se bakcem oko CLI instalacije, odustao sam od Arch-a pa cu razmisliti o jednoj od gore 3 navedene distribucije.

[Ovu poruku je menjao zorzj dana 25.03.2020. u 04:10 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 25.03.2020. 03:28 ] @
"Videvsi koliko treba da se bakcem oko CLI instalacije"

To kad calexx kaze da je jednostavniji :P
[ calexx @ 25.03.2020. 10:03 ] @
Citat:
zorzj:P.S. Videvsi koliko treba da se bakcem oko CLI instalacije, odustao sam od Arch-a pa cu razmisliti o jednoj od gore 3 navedene distribucije.
Tako sam i ja razmišljao posle predloga da ga probam, čim bih pročitao prvih par redova, odustajao sam. Onda mi je ovde predložena Helmutova skripta pa sam probao i ukapirao da je dovoljno da zapamtim ili što ja radim, da slikam ova tri reda:
Code:

    Increase cowspace partition: mount -o remount,size=2G /run/archiso/cowspace
    Get list of packages and install git: pacman -Sy git
    get the script: git clone git://github.com/helmuthdu/aui
i posle toga pokrećem instalaciju kao
Code:

    FIFO [system base]: cd <dir> && ./fifo
    LILO [the rest...]: cd <dir> && ./lilo
gde prva komanda odradi particionisanje i neke osnovne instalacije i traje do 5 minuta (mereno na HDD, za SSD nisam siguran ali sigurno kraće) a druga instalira desetine programa i potrebnih dodataka. Oba dela su CLI, opcije se biraju iz menija kao a, b, c, d ... ili beše brojevima i uopšte ne mora da se prati ono uputstvo.

Zvanično uputstvo je namenjeno verovatno onima koji hoće da nauče sve do detalja ali sam ja hteo da samo instaliram a ako to radim povremeno do često, svakako mi je lakše da koristim skriptu. Postoje i drugi načini ali mi se čini da ubacuju previše dodataka koji su iz druge priče.

Manjaro je bio razlog da ovako probam Arčija, kada sam video koliko benefita dodaje u odnosu na dotadašnja iskustva sa linuxom, probao sam i dobro je što je tako.

E da, meni je ovaj način sa skriptom čak i lakši od nekih GUI instalacija koje su drugačije od standardnih. Mislim da sam skoro instalirao Suse i na nekoliko mesta sam morao po tri puta da se vratim jer nisam bio siguran da neću nešto da zabrljam. Naročito kod particionisanja.
[ plus_minus @ 25.03.2020. 10:04 ] @
@Branimir

Jeste jednostavniji, ali ako imaš, ... `znaš onu?` .. , 'onu skriptu' što na dva klika sve odradi umesto tebe.

@callexx
callexx, callexx ccc.. teraš ljude satima da se arče .. umesto da razmišljaju o ... virusu.

edit>
E, sad si me pretekao.. Ja upravo o Hermutu, al- mu ime zaboravi .. D: a ti u isto vreme ..

Kud bre brzam tako.. ccc.
[ Branimir Maksimovic @ 25.03.2020. 10:15 ] @
Dizao sam AT&T Unix pocevsi odnabadanja LUN-a pa do dizanja centrale i namestanja UUCP-a i sad ni ne mogu da se setim... sto nisu umela gospoda
koja je sredila server :P
ali nikad mi nije napamet palo da stavljam gentoo i arhclinux :P
[ calexx @ 25.03.2020. 10:41 ] @
Citat:
plus_minus:callexx, callexx ccc.. teraš ljude satima da se arče .. umesto da razmišljaju o ... virusu. ;)
Kao što sam napisao, prvi deo traje do 5 minuta, drugi zavisi od toga koliko čega instaliraš i koliko brzo selektuješ iz ponude. Može i to da završi za pola sata ili manje ako nećeš ništa nego da to sam dodaješ kasnije. A istovremeno mi većina drugih linuxa zapinje kod gruba. GUI instalacija brzo prođe ali onda dođe detektovanje ostalih OS i apdejt gruba i tu ume po ceo sat da čeka. Posle sam video da je to povezano za montiranje postojećih operativnih sistema, ako podignem neki linux i hoću da apdejtujem grub, a nisam ih montirao, to traje i traje. Verovatno je sve smišljeno da na kompu postoji jedan linux i eventualno jedan windows i tada nema nekog čekanja. Čim ima više kao kod mene, zaglavi. Mislim da je to počelo od plazme, KDE4 nije imao taj problem. Mada verovatno nije vezano baš za KDE jer se isto dešava i ako to radim sa ubuntu ili mint cimetom. Verovatno je kernel u nekom trenutku počeo da izvoljeva.

Sve u svemu, kad instaliram Arčija, to traje recimo sat ali posle toga imam 80% instaliranih programa. Drugi linuxi kraće instaliraju ali onda moraju da se dodaju program po program a to traje.
Citat:
Branimir Maksimovic: ali nikad mi nije napamet palo da stavljam gentoo i arhclinux :P
Ja još uvek ne vidim razlog za gentoo jer nisam saznao za neku prednost koju bih njime dobio. Kao što je kod arčija aur, meni to samo tako olakšava instalaciju programa koji nisu u osnovnoj ponudi.
[ zorzj @ 25.03.2020. 11:10 ] @
Citat:
calexx:
Citat:
zorzj:P.S. Videvsi koliko treba da se bakcem oko CLI instalacije, odustao sam od Arch-a pa cu razmisliti o jednoj od gore 3 navedene distribucije.
Tako sam i ja razmišljao posle predloga da ga probam, čim bih pročitao prvih par redova, odustajao sam. Onda mi je ovde predložena Helmutova skripta pa sam probao i ukapirao da je dovoljno da zapamtim ili što ja radim, da slikam ova tri reda:
Code:

    Increase cowspace partition: mount -o remount,size=2G /run/archiso/cowspace
    Get list of packages and install git: pacman -Sy git
    get the script: git clone git://github.com/helmuthdu/aui
i posle toga pokrećem instalaciju kao
Code:

    FIFO [system base]: cd <dir> && ./fifo
    LILO [the rest...]: cd <dir> && ./lilo
gde prva komanda odradi particionisanje i neke osnovne instalacije i traje do 5 minuta (mereno na HDD, za SSD nisam siguran ali sigurno kraće) a druga instalira desetine programa i potrebnih dodataka. Oba dela su CLI, opcije se biraju iz menija kao a, b, c, d ... ili beše brojevima i uopšte ne mora da se prati ono uputstvo.

Zvanično uputstvo je namenjeno verovatno onima koji hoće da nauče sve do detalja ali sam ja hteo da samo instaliram a ako to radim povremeno do često, svakako mi je lakše da koristim skriptu. Postoje i drugi načini ali mi se čini da ubacuju previše dodataka koji su iz druge priče.

Manjaro je bio razlog da ovako probam Arčija, kada sam video koliko benefita dodaje u odnosu na dotadašnja iskustva sa linuxom, probao sam i dobro je što je tako.

E da, meni je ovaj način sa skriptom čak i lakši od nekih GUI instalacija koje su drugačije od standardnih. Mislim da sam skoro instalirao Suse i na nekoliko mesta sam morao po tri puta da se vratim jer nisam bio siguran da neću nešto da zabrljam. Naročito kod particionisanja.

'Ajd sve i da probam ali se plašim da ne podrndam HDD.
Naime, ceo HDD je GUID i na samom startu HDDa se nalazi EFI boot folder (koji se, naravno, ne vidi) a ostalo su 3 primarne particije. Na 1noj od 128GB je win10, na drugoj od 128GB je Linux a treća od 240 je raznolikog karaktera na koju smeštam sve i svašta.
1. Plašim se da ne za*ebem tu svaštaru particiju, pa ako m ože savet oko toga
2. Hoću da Arch instalacija povuče KDE po difoltu (u ovoj gore skripti to ne vidim)
3. ...

Pa ako može još neka dodatna pomoć?

TNX
[ tuxserbia @ 25.03.2020. 11:14 ] @
Ako može jedan ubac sa strane

Uzmi VirtualBox pa se zezaj malo. em ako hoćeš naučiš nešto, em ako sHebeš nisi pipnuo tvoj sistem koji radi. A radi, valjda, je l' da?

Pa kad si siguran u se i u svoje kljuse, onda samo naprijed....
[ zorzj @ 25.03.2020. 11:25 ] @
Sve to stoji ali gde da nađem toliko prostora i za VB i za svašta nešto...
HDD je samo 500GB
[ tuxserbia @ 25.03.2020. 11:48 ] @
Ih, bre. Pa nije linux onaj drugi sistem operativni što guta prostor. Za početak mu daj desetak giga, i više nego dovoljno. Ja imam u svakom trenutku barem sedam-osam virtualki, ma nijedna ne udari u limit. Probaj, ovo baš ništa ne košta. Naročito ne stresovi kad pokarambašiš nešto pa dobiješ poruku grub console stage 1.5 missing 1.7 " _ " i ovo kulturno treperi
[ calexx @ 25.03.2020. 12:02 ] @
Citat:
zorzj:'Ajd sve i da probam ali se plašim da ne podrndam HDD.
Naime, ceo HDD je GUID i na samom startu HDDa se nalazi EFI boot folder (koji se, naravno, ne vidi) a ostalo su 3 primarne particije. Na 1noj od 128GB je win10, na drugoj od 128GB je Linux a treća od 240 je raznolikog karaktera na koju smeštam sve i svašta.
1. Plašim se da ne za*ebem tu svaštaru particiju, pa ako m ože savet oko toga
2. Hoću da Arch instalacija povuče KDE po difoltu (u ovoj gore skripti to ne vidim)
3. ... :O

Pa ako može još neka dodatna pomoć?
1. Ova skripta nudi nekoliko programa za particionisanje ali mislim da je dovoljno da unapred napraviš potrebne particije i posle prilikom instalacije samo podmetneš tamo gde je potrebno. Naravno, ako je GPT hard onda će da se ponudi i izbor EFI particije kao i ostalih. Ja uglavnom koristim samo jednu / particiju i jednu (zajedničku za sve linuxe na tom hardu) swap particiju. Na GPT hardu se definiše i EFI particija.
Skrati malo tu drugu particiju pa napravi jednu manju (2, 4, 8, koliko hoćeš) za swap mada mi je čudno da već nemaš takvu. Prilikom instalacije tri puta proveri šta biraš i ne bi trebalo da bude problema. Podrazumeva se da nisi baš na Vi sa osnovama i da znaš da razlikuješ particije, imena, malo i jezik. ;)

2. Nema tu povlačenja, skripta u jednom trenutku (mislim u drugom delu ali nisam siguran) pita koje okruženje hoćeš da instaliraš. Izabereš Plazmu (nažalost, KDE4 odavno nije u priči) i onda posle šta već sledi. Biće u toku instalacije i ponuda velikog broja programa raznih tipova pa nabaci ono što znaš i koristiš.

Pošto ne planiram da nešto drugo radim, kasnije ću da instaliram Arčija na GPT particiju pa ću da proverim šta i kako radi. Na internetu postoji dosta uputstava za instalaciju pomoću ove skripte pa prođi jednu koliko da vidiš kako sve izgleda.

I naravno, pitaj kad god negde zapne ali triput meri.
[ calexx @ 25.03.2020. 15:38 ] @
Sad sam probao, drugi deo je trajao pola sata iako sam instalirao sve što uopšte koristim, mada neću ni da koristim ovu instalaciju. Prvi deo sam vraćao nekoliko puta sve dok nisam zapamtio koja je koja particija, mada su u jednom trenutku zavrnuta slova pa mi je ponuđeno da instalacija ide na sdb11 iako bi trebalo da je sda11.

Kod particionisanja izabereš ono poslednje, održavanje tj rad sa postojećim particijama, preskočiš particionisanje. Zapamti (zapiši) koja je EFI particija, koja će da bude root a koja swap i skoro da ne možeš da pogrešiš. Ako nisi siguran, vrati se dok ne budeš načisto.

Posle pomenutih pola sata sam imao ovo:



Sada sledi sitno podešavanje i dodavanje programa ali to neću da radim, ovo je bila samo proba.
[ zorzj @ 26.03.2020. 06:25 ] @
Cvrc-prc

Kada sam pokrenuo ./fifo skriptu i opciju 5 (posle particionisanja koja sledi) izabrao sam 1vu opciju Linux (default) za install i tu je radio neki download/install da bi na kraju prijavio gresku i .

Podigo sam VB makinu i dodelio 20GB za Arch i pokrenuio instalaciju istog.
tu particiju od 20GB sam odradio na sledeci nacin (mozda sam tu negde pogresio):
1. ceo vd u GPT
2. napravio 2 particije od kojih je sda1= 512MB a sda2=19GB
3. odradio particionisanje sda2 u root i ext4 format pri cemu nisam dobio mogucnost da sda1 odradim u fat32 i da je podesim kao espn ili efi...
4. izabrao opciju za instaliranje na / i na kraju dobio gomilu gresaka

gde li sam samo pogresio?
[ Branimir Maksimovic @ 26.03.2020. 06:53 ] @
"gde li sam samo pogresio?"

Stavi bre Manjaro i uzivaj.
[ zorzj @ 26.03.2020. 07:02 ] @
Ma lako ce Manjaro da cucne ali me sada ovo kopka samo tako...
Hocu da iz same instalacije napravim particije putem fdisk alata li nesto izgleda zeza.
[ Branimir Maksimovic @ 26.03.2020. 07:10 ] @
Kad pravis particije sa fdiskom, prvo vezbaj u vritualci.
[ calexx @ 26.03.2020. 07:48 ] @
Nisam pri kompu, popodne ću da proverim šta se dešava. Inače da, kada prilikom instalacije izaberem hard za particionisanje, posle toga više ne nudi njega za root ili swap. Zato sam se vraćao nekoliko puta, particionisao i onda je sve prošlo.
Zašto ti je hard 500GB formatiran kao gpt? Ja sam tako formatirao samo onaj od 3T jer ne ide drugačije.
[ Branimir Maksimovic @ 26.03.2020. 07:53 ] @
Zar ne treba da se koristi parted ako hoces GPT ?
[ SlobaBgd @ 26.03.2020. 07:56 ] @
Citat:
zorzj:
gde li sam samo pogresio?

Pređi, brate, na Windows, tamo sve radi, a i ono što ne radi lako se poravi.
[ zorzj @ 26.03.2020. 09:04 ] @
Pribegao sam malom triku.
Podigao sam neki gnome live i preko gparteda napravio potrebne particije.
Pokrenuo instalaciju i sve je super proslo dok nisam pokrenuo ./LiLo skriptu i u jednom trenutku je izbacio gresku i izasao iz installera...

@calexx: necu se vise zezati jer nemam zivaca, a i mator sam za to dja nece ovo, dja nece ono... vrag bi ga znao vise, tako da se ne cimas kada budes pri kompu. HVALA ti svakako!

Windows svakako ostaje na 1noj particiji ali cu odabrati Manjaro KDE ili Kubuntu tj. KDE Neon pa ce jedna pasti na tih 128GB-a preostalih.

P.S. Svakako mi treba jedna Linux particija tj. distribucija jer se zena, mozda, jednog dana privoli da skroz prebacim PC na Linux jer ce njene skolske fleske da mi poruckaju win samo tako.

Evo greske:
SLIKA GRESKE

[Ovu poruku je menjao zorzj dana 26.03.2020. u 10:32 GMT+1]
[ Panta_ @ 26.03.2020. 09:22 ] @
Citat:
Pređi, brate, na Windows, tamo sve radi, a i ono što ne radi lako se poravi.

Da, reinstalacijom istog svakih par meseci.
[ Branimir Maksimovic @ 26.03.2020. 09:26 ] @
"Da, reinstalacijom istog svakih par meseci. "

Hm, pa zavisi sta stavljas. Ja recimo imam VS, git bash, Firefox, i nisam reinstalirao od 2016 ;)
(mislim na virtualku :P
[ plus_minus @ 26.03.2020. 09:33 ] @
^^ win7 prelepo radi iz virtualke. Baš kao nekad.
[ Panta_ @ 26.03.2020. 09:43 ] @
Citat:
Hm, pa zavisi sta stavljas. Ja recimo imam VS, git bash, Firefox, i nisam reinstalirao od 2016

Da prosečan Win korisnik bash često koristi git, a i Firefox nije baš tako čest izbor istih. Probaj da ga koristiš standardno, malo piraterije, malo ostalih gluposti po internetu, pa da vidimo koliko će da ti potraje ta instalacija.
[ Branimir Maksimovic @ 26.03.2020. 09:44 ] @
Citat:
zorzj:
Pribegao sam malom triku.
Podigao sam neki gnome live i preko gparteda napravio potrebne particije.
Pokrenuo instalaciju i sve je super proslo dok nisam pokrenuo ./LiLo skriptu i u jednom trenutku je izbacio gresku i izasao iz installera...

@calexx: necu se vise zezati jer nemam zivaca, a i mator sam za to ;) dja nece ovo, dja nece ono... vrag bi ga znao vise, tako da se ne cimas kada budes pri kompu. HVALA ti svakako!

Windows svakako ostaje na 1noj particiji ali cu odabrati Manjaro KDE ili Kubuntu tj. KDE Neon pa ce jedna pasti na tih 128GB-a preostalih.

P.S. Svakako mi treba jedna Linux particija tj. distribucija jer se zena, mozda, jednog dana privoli da skroz prebacim PC na Linux jer ce njene skolske fleske da mi poruckaju win samo tako.

Evo greske:
SLIKA GRESKE

[Ovu poruku je menjao zorzj dana 26.03.2020. u 10:32 GMT+1]


Ne znam sto si se uopste smarao sa Archom. Mislim ja koristim Linux od 1997, pa mi to nije palo napamet :P
Nego lilo, ako je to od lilo butloader, ne podrzava GPT, samo MBR.
[ Branimir Maksimovic @ 26.03.2020. 09:45 ] @
Citat:
Panta_:
Citat:
Hm, pa zavisi sta stavljas. Ja recimo imam VS, git bash, Firefox, i nisam reinstalirao od 2016

Da prosečan Win korisnik bash često koristi git, a i Firefox nije baš tako čest izbor istih. Probaj da ga koristiš standardno, malo piraterije, malo ostalih gluposti po internetu, pa da vidimo koliko će da ti potraje ta instalacija.


Naravno, nakupis tonu djubreta, pa se cudis sto je sporo ;)
[ since1986BC @ 26.03.2020. 09:48 ] @
Usraćete još jednu temu/topic.
[ zorzj @ 26.03.2020. 09:50 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Citat:
zorzj:
Pribegao sam malom triku.
Podigao sam neki gnome live i preko gparteda napravio potrebne particije.
Pokrenuo instalaciju i sve je super proslo dok nisam pokrenuo ./LiLo skriptu i u jednom trenutku je izbacio gresku i izasao iz installera...

@calexx: necu se vise zezati jer nemam zivaca, a i mator sam za to dja nece ovo, dja nece ono... vrag bi ga znao vise, tako da se ne cimas kada budes pri kompu. HVALA ti svakako!

Windows svakako ostaje na 1noj particiji ali cu odabrati Manjaro KDE ili Kubuntu tj. KDE Neon pa ce jedna pasti na tih 128GB-a preostalih.

P.S. Svakako mi treba jedna Linux particija tj. distribucija jer se zena, mozda, jednog dana privoli da skroz prebacim PC na Linux jer ce njene skolske fleske da mi poruckaju win samo tako.

Evo greske:
SLIKA GRESKE

[Ovu poruku je menjao zorzj dana 26.03.2020. u 10:32 GMT+1]


Ne znam sto si se uopste smarao sa Archom. Mislim ja koristim Linux od 1997, pa mi to nije palo napamet :P
Nego lilo, ako je to od lilo butloader, ne podrzava GPT, samo MBR.

Ma kakav crni lilo b/l (ova LiLo komada poziva sys installer skriptu). Grub2 sam instalirao i po***o mi je boot koji sam imao prethodno.
No, na srecu, imao sam netaknut winboot pa sam preko njega usao u win dok ne istaliram neki distro...
[ Panta_ @ 26.03.2020. 10:15 ] @
Citat:
Nego lilo, ako je to od lilo butloader, ne podrzava GPT, samo MBR

lilo je postinstalacioni bash skript (kao last in, last out), dok je ovaj za osnovnu (base) instalaciju imenovan sa fifo (first in, first out). On za instalaciju ne koristi zvanično Arch uputstvo, već pomenute bash skripte. Ja sam još davno pisao na ovom forumu tutorial za instalaciju Archa pomuću ovih skripti, iz razloga što su se mnogi (među njima i calexx koji mu je i predložio ovaj vid instalacije) tada mučili sa instalacijom Archa preko zvaničnog uputstva, a isto je koliko vidim i danas.
[ calexx @ 26.03.2020. 10:33 ] @
Zvanična uputstva su ista pa je isto i danas. Ti si mi tada predložio helmutovu skriptu, da nije bilo nje pitanje je kada bih uopšte ušao u ovu priču.

Greška ... u pitanju su zamene za pacman koje mogu da rade sa aur bazom, nekada je tu bio yaourt ali je izgleda izbačen iz skripte. Izabrao si treći ... koji izgleda ima grešku, to sam zaboravio da pomenem juče jer sam ga i ja probao i isto je stalo. Ponovio sam lilo, izabrao yay i to je prošlo.
[ Panta_ @ 26.03.2020. 10:37 ] @
Inače, što se tiče ove greške sa slike: error: error in 'egg_base' option: 'src' does not exist or is not a directory, potrebno je da se instalira pip (package installer): sudo pacman -S python-pip.
[ Branimir Maksimovic @ 26.03.2020. 10:44 ] @
Citat:
zorzj:
Citat:
Branimir Maksimovic:
Citat:
zorzj:
Pribegao sam malom triku.
Podigao sam neki gnome live i preko gparteda napravio potrebne particije.
Pokrenuo instalaciju i sve je super proslo dok nisam pokrenuo ./LiLo skriptu i u jednom trenutku je izbacio gresku i izasao iz installera...

@calexx: necu se vise zezati jer nemam zivaca, a i mator sam za to ;) dja nece ovo, dja nece ono... vrag bi ga znao vise, tako da se ne cimas kada budes pri kompu. HVALA ti svakako!

Windows svakako ostaje na 1noj particiji ali cu odabrati Manjaro KDE ili Kubuntu tj. KDE Neon pa ce jedna pasti na tih 128GB-a preostalih.

P.S. Svakako mi treba jedna Linux particija tj. distribucija jer se zena, mozda, jednog dana privoli da skroz prebacim PC na Linux jer ce njene skolske fleske da mi poruckaju win samo tako.

Evo greske:
SLIKA GRESKE

[Ovu poruku je menjao zorzj dana 26.03.2020. u 10:32 GMT+1]


Ne znam sto si se uopste smarao sa Archom. Mislim ja koristim Linux od 1997, pa mi to nije palo napamet :P
Nego lilo, ako je to od lilo butloader, ne podrzava GPT, samo MBR.

Ma kakav crni lilo b/l (ova LiLo komada poziva sys installer skriptu). Grub2 sam instalirao i po***o mi je boot koji sam imao prethodno.
No, na srecu, imao sam netaknut winboot pa sam preko njega usao u win dok ne istaliram neki distro...


Ne kapiram sto se uopste upustas u ovo, dobro da ti je ostao Windows, inace bi i to lako izgubio....
[ calexx @ 26.03.2020. 11:29 ] @
Ja sam odmah napisao da je potrebno da bude na ti sa elementarnim poznavanjem, onda se ne bi plašio da proba. Ja ne bih bio ja da nisam krenuo u rizik.
[ zorzj @ 26.03.2020. 13:09 ] @
Instaliran je Manjaro KDE LTS 19.0.2 Kyria a Arch cu isprobati cim u komp cucne SSD (kada padne cena) obavezno, ali, obavezno. Ta, drugih zanimacija nemam osim poso-kuca i tako u krug

[Ovu poruku je menjao zorzj dana 26.03.2020. u 14:33 GMT+1]
[ Djetvan @ 26.03.2020. 13:49 ] @
Ja sam nekada davno posle bezbroj pokušaja uspeo da instaliram Arch po zvaničnom uputstvu.

Sama instalacija nije ništa drugo nego gadna zajebancija namerno zakomplikovana a čovek mora biti ili veliki inadžija ili mazohista da se dobrovoljno podvrgne smišljenoj torturi od strane autora ovog osa.

Meni se Arch zgadio prilikom instalacije a kada sam konačno uspeo da ga istaliram i video da ne liči ninašta obrisao sam ga jer su mi odmah na prvi pogled bili odvratni i pacman i taj yaourt i sve skupa sa njihovim autorima.
[ plus_minus @ 26.03.2020. 16:12 ] @
@Djetvan

"Sama instalacija nije ništa drugo nego gadna zajebancija namerno zakomplikovana a čovek mora biti ili veliki inadžija ili mazohista da se dobrovoljno podvrgne smišljenoj torturi od strane autora ovog osa."

To je dakle tvoja interpretacija i doživljaj default Arch instalacije ...

A šta kada bih ti rekao da je ta `gadna zajebancija namerno zakomplikovana` zapravo ništa strašnije od svakodnevnog prikaza na ekranu bilo kojeg dobro zapošljenog developera ili programera?

Čak šta više, opis instalacije Arch linux-a, na tom arch wiki-ju, uopšte Arch wiki jeste NAJKOMPLETNIJI i najbolje organizovaniji Wiki na celome hebenom netu. Em što je pokriveno SVE što se zamisliti može, svaki problem, bez obzira koji problem imaš, bez obzira na distro koji koristiš, em što uz to prate DRY (Dont Repeat Yourself ) filozofiju, što jeste UBER teško i svi pokušavaju svoj softer i dokumentaciju pisati na taj način i retko kome pođe za rukom ... Na kraju se ipak ispoštuje i ona druga WET (We Enjoy Typing) filozofija .. i dobiju se špagete. Nigde na tom wikiju nećeš naći mrtav link, nigde nećeš naći duplirani howto/link. I ako je nešto možda neprovereno, obavezno je i naznačeno tako. Ljudi tamo koji to pišu i održavaju, zaslužju Nobela. Bez preterivanja. Da im se poklone svi ostali koji se bave tim poslom, kad se sve sumira. Evo, ja koji sam `debilijanac` po default-u duži niz godina, jednostavno ne mogu, a da ne skoknem tamo po nešto novo, s' vremena na vreme, jer debianova dokumentacija nije ni približno dobra kao što je ta ... mazohistička, kako si je nazvao. Što tamo vidiš i pročitaš u 99% slučajeva paše i na Debian-u, dakle i na tvom `debiluntuu`.

Evo jedna slika za tebe. Nemoj da misliš da je nastala zato što Arch korisnik misli da je superioran samo zato što koristi Arch, dok ti nisi.

[ calexx @ 26.03.2020. 16:20 ] @
Kao što je pisano, Arči je namenjen onima koji hoće da nauče sve, kako se šta radi, šta je sve potrebno ... praktično da bude škola. Koliko znam, nekada je postojala neka automatizovana instalacija ali su je ukinuli, pretpostavljam da ako postoji lakši način, niko neće hteti da uči na teži. Ja nisam bio ni uporan ni inadžija ni mazohista, probao, video o čemu se radi i odustao od takve instalacije. Onda mi je ovde predložena Helmutova skripta, proučio, probao, za svaki slučaj pogledao neka uputstva da vidim kako izgleda i kojim redom ide. Instalirao, kasnije polako navikao na to i na kraju mi ova instalacija bude brža od drugih. A na kraju imam veliki broj već instaliranih programa tako da je realno još kraće.

Kao što si mogao da vidiš, posle malo više od pola sata sam imao otprilike instaliran Kubuntu sa nekoliko dodatnih programa. Ne znam šta ti je bilo ružno, liči na ono šta si instalirao. Pacman i yaourt su nešto kao apt-get ali svakako postoje gui program menadžeri. Mislim da sada svi forsiraju Discover, mada se meni ne sviđa previše. Navikao na Octopi, kao i na jogurt. ;) Kao što je i meni objašnjavano, lakše mi je da otkucam jednu komandu koja odradi komplet apdejt nego da to radim u 3-4 koraka ili da pokrećem gui apdejt. Plus što je instalacija svih programa takođe u jednom redu, ne tražim PPA, ne tražim .deb instalacije, ne eksperimentišem.
Sve ostalo je isto.
Citat:
zorzj:Instaliran je Manjaro KDE LTS 19.0.2 Kyria
Tako sam i ja počeo, kada sam video prednost aui i da nema razlike u udobnosti korišćenja u odnosu na druge, rešio sam da probam Arčija ... i evo me i posle 6 godina na Arčiju. Manjaro je tu negde, ima gui za instalaciju, ima i neke dodatne opcije kojih nema u Arčiju ali mi nekako malo vuče na drugu stranu i neće da me čudi ako uskoro proglase nezavisnost. Nešto kao Chakra svojevremeno a i još neki.
[ Branimir Maksimovic @ 26.03.2020. 20:27 ] @
Ma Arch instaliras iz drugog Linux-a, najbolje na drugi disk. Laganica... isto vazi i za gentoo...
[ calexx @ 26.03.2020. 20:40 ] @
Čuo sam za priču o gentoo instalaciji ali nikad nisam probao. Kako se Arči instalira iz drugog linuxa i na drugi disk i koja je razlika u odnosu na ostale načine?
[ Branimir Maksimovic @ 26.03.2020. 20:51 ] @
U principu napravis recimo particije i onda laganica. mountujes negde... isto kod kad kopiras sa diska na disk sa rsync-om recimo...
[ calexx @ 26.03.2020. 20:59 ] @
To se na kraju svede na zvaničan način a to neću. Da li će još neko ovde da proba skriptu i da bude malo uporan pa posle da kritikuje Arčija?? Pa meni je on najbrži za instalaciju, ako ne dodajem gomile programa, još brže prođe.
Ma nemaš ti herca za to. ;)
[ Branimir Maksimovic @ 26.03.2020. 21:21 ] @
"Ma nemaš ti herca za to. ;) "

Priznajem, nemam ;)
[ SlobaBgd @ 27.03.2020. 01:52 ] @
Citat:
Panta_:
Citat:
Pređi, brate, na Windows, tamo sve radi, a i ono što ne radi lako se poravi.

Da, reinstalacijom istog svakih par meseci.

To možda vi koji ne umete da koristite Windows.
Ja sedam godina nisam reinstalirao Windows, radi ko satić (a i tada sam morao jer je crk'o hard disk). A šta mu radim, i meni ponekad bude žao koliko ga muštram! Čak sam stavio i Linux na virtualki! I Windows i dalje radi, i pored Linuxa! Ej!

[ zorzj @ 27.03.2020. 02:27 ] @
Da li je neko probao KaOS ??? i vasa iskustva ???

Meni nece ova wifi kartica pod KaOS, a za sada jedino tako se kacim na net...
[ Panta_ @ 27.03.2020. 05:51 ] @
Citat:
To možda vi koji ne umete da koristite Windows.

Nisam znao da je potrebno neko posebno umeće za korišćenje Windowsa. Znači Linux je i tu u prednosti, ne zahteva nikakvo prethodno predznanje, jednostavno ga samo koristiš.
[ calexx @ 27.03.2020. 09:56 ] @
Citat:
SlobaBgd:To možda vi koji ne umete da koristite Windows.
Ako bi se gledali problemi sa jednim i drugim operativnim sistemom gde je linux u težoj situaciji jer ima stotine raznih kod kojih se problemi ne javljaju i ne rešavaju jednako, opet je broj windows problema veći. Počev od "potrebe" da se u startu koristi neki tweaker zbog nezadovoljsva korisnika, dodatni načini da se isključi ili ograniči update (koji po nekim pričama ponekad opasno zabrlja, od brisanja nekih podataka do neželjenog restarta u pogrešno vreme) pa sve do potrebe da se strogo pazi na neželjene goste koji stalno čekaju da uskoče i zabrljaju.
Uz to ide i detalj da se sve pomenuto plaća, što ozbiljnije to skuplje.
Sam citat je takođe upitan. Broj onih koji ne umeju da koriste windows je procentualno mnogo veći od broja onih koji koriste linux a ne umeju da ga koriste. Uz dodatni detalj da za korišćenje windowsa ne mora da se napregne nijedna posebna vijuga, dovoljno je da se samo malo razmišlja. Kod linuxa je potrebno da se malo više razmišlja i zbog toga je mnogo manje korisnika. Oni su otišli ili ostali na windowsu. ;)
Citat:
SlobaBgd:Ja sedam godina nisam reinstalirao Windows, radi ko satić (a i tada sam morao jer je crk'o hard disk). A šta mu radim, i meni ponekad bude žao koliko ga muštram! Čak sam stavio i Linux na virtualki! I Windows i dalje radi, i pored Linuxa!
Nije problem ako neko malo razmišlja, problem je što je windows smišljen kao ... klikni i ne razmišljaj. Windows će da radi bez problema (osim onih koje sam pomenuo na početku) svakome ko hoće da sedne i razmisli pre nego klikne ali je takvih malo. Linux će da radi ako znamo da ga koristimo i ako se malo zainteresujemo da shvatimo razliku.

Da ne bude zabune, ja linux preporučim svakome ko hoće da razmišlja ali uz to mu nisu obavezno potrebni neki programi tipa corel, autocad ili gomila igrica. Većina ostalog se koristi ili ima zamenu na linuxu. A prva razlika se vidi onog trenutka kada dođeš iz kopirnice sa fleškom na kojoj si im odneo nešto ili dođe neko sa svojom. Druga, koja me najviše iznenadila, je multitasking. Posle dužeg korišćenja linuxa sam povremeno odlazio na windows i prisetio se starih detalja, dok radi neki ozbiljan dl, dok nešto kopiram sa harda na hard a usput je otvoreno desetine tabova, nema šanse da se tada sluša i muzika. Ovo se odnosi na slabiji hardver, sve će da radi pristojno na ekstra konfiguraciji ali sam to primetio kod drugara na baš kršu pa i kod mene na osrednjem kršu.

Nemoj da mnogo koristiš linux, mada je za mene virtualka polurešenje. Zarazićeš se. Verovatno je 99% onih koji koriste linux pre toga bilo na windowsu i sigurno ga odlično znaju. Zato mu se i ne vraćaju. Ne znam koliko je onih koji su se vratili, osim ako su očekivali nešto pa nisu imali strpljenja da to savladaju. Ja konkretno imam windows i pokrećem ga povremeno, nikako da uspem da pokrenem AoE RoR na linuxu. ;)
[ SlobaBgd @ 27.03.2020. 10:02 ] @
Citat:
Verovatno je 99% onih koji koriste linux pre toga bilo na windowsu i sigurno ga odlično znaju.

Aha... Vidimo to i ovde u pojedinim temama, gde takozvani IT eksperti i programatori daju u najmanju ruku površne i pogrešne savete kada pokušaju da učestvuju u temama koje se bave Windowsom. Kažem "učestvuju u temama" a ne "pomažu", jer em im nije ni cilj da pomognu em i da žele - ne bi umeli. Ali važno je učestvovati, zar ne?!
[ calexx @ 27.03.2020. 10:16 ] @
Možda se ugledaju na tebe pa kažu da je rešenje da se pređe na linux. ;) U svakom slučaju je često problem naći pravi odgovor za windows, možda su oni zaboravili na nešto slično pa ne reaguju kako bi trebalo ... ali je važno da će neki windows stručnjak da pomogne. A možda su samo odavno otišli pa ne znaju specifične probleme novijih windows verzija i nije im jasno da to može da se dešava.
Neki primer za ovo?
[ plus_minus @ 27.03.2020. 10:27 ] @
@SlobaBgd

Ne samo da ne želimo da pomognemo upravo zato što smo umeli da ga koristimo bolje nego što si ti ikada umeo, nego bukvalno želimo windblows da predstavimo kao bušni, smešni, besmisleni, inferiorni izjedač dragocenog vremena pojedinca, te otrov za život, zato što to i jeste. Ne znam inače zašto se plašiš da nazoveš stvari pravim imenima .. ?

"Oni na svaki način, na svakom koraku, pokušavaju da ljude prevedu i navuku na Linux, ne birajući mesto i vreme".

Ako se tvoj voljeni deBil gejts ne plaši da otvoreno i javno na konferencijama za široke narodne mase i ne trzne da kaže kako uporno radi na suzbijanju broja populacije, te da u svojim filnatropskim laboratorijama mućka zdrave koktele za bebe širom sveta, jer zbog visokog C02 koje će te bebe da proizvode, on neće moći da ubire kapital za svoju guzicu i njegov lični well-being, ne znam zašto se ti libiš da izneseš tvoje pravo mišljenje o tvojim "#neprijateljima sa mračne strane" es foruma onda kada ti se ukaže prilika, nego glumiš kojekakvog anti-trola (a 100% si suprotno od toga), vaspitanog i dobronamernog iz straha da šta .. slučajno ne opsuješ i ne pokažeš svoju pravu netrpeljivu prirodu prema nečemu što nija onako kako ti znaš da mora da bude?
[ Branimir Maksimovic @ 27.03.2020. 11:27 ] @
Sto se tice neznanja Windows-a, nas Linux-asa, evo kako sam napravio Window klasu za moj vraper oko Win32 api,
kako bi prvi parametar u window proc bio this pointer ;)
Code:

#include "Window.h"

class Window::Thunk{
    friend class Window;
public:
    Thunk(Window*);
    void SetDestroyed(){ destroyed_ = true; }
    void AddRef()
    {
        ++ref_;
    }
    void ReleaseRef(bool dest = false)
    {
        --ref_;
        if(ref_ <= 0)
            if(dest)delete this;
            else destroyed_=true;
    }
    ~Thunk(){ delete[] code_; instances_--;}
private:
    static void Destroy();
    Thunk(const Thunk&);
    Thunk& operator=(const Thunk&);
    BYTE* code_;
    bool destroyed_;
    int ref_;
    class Test{
    public:
        ~Test(){ if (Thunk::instances_)MessageBox(NULL,"THUNK INSTANCES","",MB_OK);}
    };
    static Test test;
    static int instances_;
};

Window::Thunk::Test Window::Thunk::test;
Window::Test Window::test;

int Window::instances_ = 0;
int Window::Thunk::instances_ = 0;

Window::Window(bool isDlg)
:hwnd_(0),orig_proc_(0),wnd_class_(0),thunk_(0),ref_(1)
{
    thunk_ = new Thunk(this);
    wnd_proc_ = (WNDPROC)thunk_->code_;
    instances_++;
}

Window::~Window()
{
    instances_--;
    if(IsWindow())
    {
        if(orig_proc_)
            SetWindowLongPtr(GWLP_WNDPROC,(LONG_PTR)orig_proc_);
        else
            SetWindowLongPtr(GWLP_WNDPROC,(LONG_PTR)DefWindowProc);
        DestroyWindow();
    }
    if(wnd_class_)::UnregisterClass((LPCTSTR)wnd_class_,(HINSTANCE)GetWindowLongPtr(GWLP_HINSTANCE));
    if(thunk_)thunk_->ReleaseRef(true);
}

void Window::Create(DWORD dwExStyle,
                    LPCTSTR lpClassName,
                    LPCTSTR lpWindowName,
                    DWORD dwStyle,
                    int x,
                    int y,
                    int nWidth,
                    int nHeight,
                    HWND hWndParent,
                    HMENU hMenu,
                    HINSTANCE hInstance,
                    LPVOID lpParam
                    )
                
{
    if(hwnd_)
    {
        MessageBox(NULL,"Window already created","",MB_ICONEXCLAMATION | MB_OK);
        return;
    }
    if(!lpClassName && !wnd_class_)
    {
        WNDCLASSEX wincl = RegisterClass(wnd_proc_);
        if (wnd_class_ = ::RegisterClassEx (&wincl),!wnd_class_)
        {
             DWORD error = GetLastError();
            char buf[4096];
            FormatMessage(FORMAT_MESSAGE_FROM_SYSTEM, NULL, error, 0, buf, sizeof buf,NULL);
            throw std::runtime_error(buf);       
        }
    }

    hwnd_ = ::CreateWindowEx(dwExStyle,
                            lpClassName?lpClassName:(LPCTSTR)wnd_class_,
                            lpWindowName,
                            dwStyle,
                            x,
                            y,
                            nWidth,
                            nHeight,
                            hWndParent,
                            hMenu,
                            hInstance,
                            lpParam);
    if (!hwnd_)
    {
        DWORD error = GetLastError();
        char buf[4096];
        FormatMessage(FORMAT_MESSAGE_FROM_SYSTEM, NULL, error, 0, buf, sizeof buf,NULL);
        throw std::runtime_error(buf);
    }
    WNDPROC proc = (WNDPROC)SetWindowLongPtr(GWLP_WNDPROC,(LONG_PTR)wnd_proc_);
    if (proc != wnd_proc_)orig_proc_ = proc;
}

LRESULT CALLBACK Window::WindowProc(Window* pThis,HWND hwnd,UINT message,WPARAM wParam,LPARAM lParam)
{
    LRESULT rc;Thunk* pThunk=pThis->thunk_;
    if(pThis->hwnd_ != hwnd)pThis->hwnd_ = hwnd;
    try
    {
        AutoRef<Thunk> apThunk(pThunk);
        apThunk->AddRef();
        rc = pThis->ProcessMessages(hwnd,message,wParam,lParam);
    }catch(...)
    {
        if(pThunk->destroyed_)delete pThunk;
        throw;
    }
    return rc;
}

__declspec(naked) LRESULT CALLBACK Window::CodeProc(HWND hwnd,UINT message,WPARAM wParam,LPARAM lParam)
{
    Window* pThis;Thunk* pThunk;
    LRESULT rc;
    __asm
    {
        mov eax, end;
        sub eax, begin; // eax == size
        mov ebx, tag;
        sub ebx, begin; // ebx == tag offset
        mov ecx, begin;
        ret;
    }
    begin:
    __asm 
    { 
        push ebp;
        mov ebp,esp;
        sub esp,__LOCAL_SIZE;
    }

    __asm  mov dword ptr [pThis],0x0;
    tag: 
    pThunk = pThis->thunk_;
    __asm // rc = WindowProc(pThis,hwnd,message,wParam,lParam);
    {
        push dword ptr[lParam];
        push dword ptr[wParam];
        push dword ptr[message];
        push dword ptr[hwnd];
        push dword ptr[pThis];
        mov edx, dword ptr[Window::WindowProc];
        call edx;
        mov dword ptr[rc], eax;
    }
    
    if(pThunk->destroyed_)
    {
        __asm 
        {
            mov eax, dword ptr[rc];
            mov ecx, dword ptr[pThunk];
            mov esp,ebp;
            pop ebp;
            mov edx, dword ptr[Window::Thunk::Destroy];
            jmp edx; // we don't wont Destroy to return since this function will be deleted
        }
    }

    __asm
    {
        mov eax,dword ptr [rc];
        mov esp,ebp;
        pop ebp;
        ret 0x10; // __stdcall stack cleanup
    }
    end:;
}

Window::Thunk::Thunk(Window* pThis):destroyed_(false),ref_(1)
{
    instances_++;
    size_t lsize,lmod,lbegin;
    __asm
    {
        call Window::CodeProc;
        mov dword ptr[lsize], eax;
        mov dword ptr[lmod], ebx;
        mov dword ptr[lbegin], ecx;
    }
    code_ = new BYTE[lsize];
    void *pDst = code_;
    
    __asm //memcpy(pDst,code,lsize);
    {
        mov esi, dword ptr[lbegin];
        mov edi, dword ptr[pDst];
        mov ecx, dword ptr[lsize];
        cld;
        rep movsb;
    }
    __asm // modify mov var,0 to mov var,address
    {
        mov eax, dword ptr[pThis];
        mov ebx, dword ptr[pDst];
        add ebx, dword ptr[lmod];
        mov dword ptr[ebx-4], eax;
    }
    DWORD oldprotect;
    if(!VirtualProtect(code_, lsize, PAGE_EXECUTE_READWRITE, &oldprotect))
    {
        DWORD error = GetLastError();
        char buf[4096];
        FormatMessage(FORMAT_MESSAGE_FROM_SYSTEM, NULL, error, 0, buf, sizeof buf,NULL);
        delete code_;
        throw std::runtime_error(buf);
    }
    FlushInstructionCache(GetCurrentProcess(), code_, lsize);
}

__declspec(naked) void Window::Thunk::Destroy()
{
    Thunk* pThunk;
    __asm
    {
        push ebp;
        mov ebp,esp;
        sub esp,__LOCAL_SIZE;
        push eax; // save rc
        mov dword ptr[pThunk],ecx
    }
    delete pThunk;
    __asm
    {
        pop eax; // restore rc
        mov esp,ebp;
        pop ebp;
        ret 0x10; //// __stdcall stack cleanup from code proc
    }
}

[ calexx @ 27.03.2020. 11:35 ] @
Citat:
plus_minus: Ne samo da ne želimo da pomognemo upravo zato što smo umeli da ga koristimo bolje nego što si ti ikada umeo, nego bukvalno želimo windblows da predstavimo kao bušni, smešni, besmisleni, inferiorni izjedač dragocenog vremena pojedinca, te otrov za život, zato što to i jeste. :) Ne znam inače zašto se plašiš da nazoveš stvari pravim imenima .. ?
Nemoj tako, ja im pomažem kad god mogu i koliko mogu. Neki nisu krivi jer imaju obavezu da koriste neki program ili neku vrstu programa, drugi vole igrice i to im je 99% potreba, ostali jednostavno nemaju koga da pitaju ako zapne i onda moraju da koriste rasprostranjeniji OS a posle će komšijin mali da im pomaže kada zabrlja. A pošto veliki broj njih i nema neko znanje da sam reši problem, ovo je važan detalj. Ja sam druga preveo na linux, zove me kad god nešto zabrlja (mada je to često zbog hardverskog problema) ali ni 10% onoliko koliko me je zvao dok je koristio windows. A spada u ispodprosečne korisnike koji zna da uradi ono što mu je potrebno i ne zanima ga da nauči više.

Sve u svemu, neko nema herc da proba Arčija a neko nema herc da proba linux. ;)
[ Branimir Maksimovic @ 27.03.2020. 11:39 ] @
"Sve u svemu, neko nema herc da proba Arčija"

Nije samo herc, nego i vreme potrebno da se zezas oko necega sto na Manjaru imas out of box ;)
[ plus_minus @ 27.03.2020. 11:51 ] @
@callexx

" ... ali ni 10% onoliko koliko me je zvao dok je koristio windows.. "

... govori mnogo toga.

Osim toga ti si vanserijska kategorija. Nick ti nije crnom bojom, dakle ti jednostavno moraš, tebi je oprošteno .. D:
[ calexx @ 27.03.2020. 11:59 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Nije samo herc, nego i vreme potrebno da se zezas oko necega sto na Manjaru imas out of box ;)
Nisi pažljivo čitao opis skripte, potrebno je da zapamtiš tri komande i posle još par klikova se prelazi na instaliranje raznih programa koje bi inače morao da instaliraš. Možda Manjaro ima na početku minut-dva biranja i posle sve sam odradi ali posle svega moraš u peške instaliranje programa koje koristiš. Skripta ponudi pa instalira više od polovine programa koje koristim. Nekad manje, nekad više ali posle svega ostaje manje posla nego posle osnovne instalacije Manjara. Naravno, možda koristiš samo one programe koji dolaze uz instalaciju, onda je Manjaro lakši. ;)
Pošto i dalje nemam mnogo posla, kasnije ću da instaliram i jednog Manjara da proverim sve ovo.
Citat:
plus_minus: @callexx

" ... ali ni 10% onoliko koliko me je zvao dok je koristio windows.. "

... govori mnogo toga.
Naravno ali je on u prednosti što ima koga da pozove a većina ostalih nema. Zato oni zovu nekoga dok ovome ne dosadi pa sledećeg, posle pređu na komšijinog malog koji zna da instalira svaku igricu a na kraju na svog stručnjaka u firmi koji sve zna i svakih nekoliko dana im reinstalira windows i programe, toliko je uvežban.
[ Branimir Maksimovic @ 27.03.2020. 12:08 ] @
"Možda Manjaro ima na početku minut-dva biranja i posle sve sam odradi ali posle svega moraš u peške instaliranje programa koje koristiš."

Pazi ja sam Manjaro stavio iz net verzije dok je jos postojala. Tu imas samo komandnu Liniju i prazno. Znaci moras da dignes X i GUI ;)
Inace da sad instaliram Manjaro koristio bih ovo: https://manjaro.org/download/official/architect/
Architect je inace originalno radjen za Arch :P
[ calexx @ 27.03.2020. 12:15 ] @
Ja odavno planiram da probam arhitektu i nikako da to uradim. Možda ali možda sada, nisam siguran da sam i dalje mazohista. ;) Da Arči ima najobičniju gui instalaciju, ne bih tražio ništa bolje. Meni je važan rezultat ali da put ne bude pretežak.

Mrzi te da citiraš nego stavljaš pod navodnike?
[ Branimir Maksimovic @ 27.03.2020. 12:23 ] @
"Mrzi te da citiraš nego stavljaš pod navodnike? "

Problem je kada necu da citiram kompletan post. Tada bih morao
da seckam i kucam < quote > sto mi je malo naporno.
Mislim mozda i moze da se citira pojedini deo posta samo ja to ne
znam da uradim :P
[ calexx @ 27.03.2020. 12:55 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Problem je kada necu da citiram kompletan post. Tada bih morao
da seckam i kucam < quote > sto mi je malo naporno.
Mislim da nema opcija delimičnog citiranja, naročito ne više delova kao što recimo imaju neki programi da ne kažem thunderbird koji koristim za mejlove. Ja citiram celu poruku pa ako ima potrebe da odvojim neke delove, onda radi copy/paste kvotiranja, nije baš toliko teško. A i češće citiram samo jedan deo pa ostalo jednostavno obrišem.

Ili opcija da citiraš celu poruku pa prvi deo ostaviš originalno kvotiran a na ostale delove samo lupneš instant dodavanje, neće da bude označeno čiji je citat ali opet bolje od par navodnika. Otprilike ovako:
Citat:
Mislim mozda i moze da se citira pojedini deo


[ plus_minus @ 27.03.2020. 13:15 ] @
^^ ... al' pazi kad to sa navodnicima uopšte nije zjbancija. Malo malo pa i ja samog sebe uhvatim kako činim isto. Znači, 'ladno me navuk'o Branimir.
[ calexx @ 27.03.2020. 13:19 ] @
Pa kad ste lenčuge da malo kuckate i formatirate, navikli ste na klik-klik. :)
[ plus_minus @ 27.03.2020. 13:27 ] @
Nije nego nema "q" bb-kod taga, koji i jeste html quote. A to su upravo 2 * ". Jedan na početku i drugi na kraju. Ima samo neki blockquote koji je kad hoćeš čitave eseje da citiraš, a mi ovde samo deliće uglavnom hvatamo. D: Eno ih sa leve strane (instant dodavanje), drugi i treći kao opcija. Jedan nakošen na levo, drugi na desno. I možemo mi i tako, ali to onda znači da ja moram miša dodatno da upotrebim .. shift + 2 kad sam na serbišen on latinišen, mnogo lakše.
[ calexx @ 27.03.2020. 13:39 ] @
Nije q ali jeste quote tag. Copy paste neke rečenice i ubaciš je u tag. Kada "ubaciš" rečenicu koju hoćeš da citiraš, samo je selektuješ i klikneš na quote tag. Lakše od dva " i shift+2.
[ plus_minus @ 27.03.2020. 13:48 ] @
Dobro, dobro .... krivi smo .. krivi .. . evo, klik na "Image" pa onda drag'n drop ->
[ calexx @ 27.03.2020. 14:18 ] @
Nego ... otkud ti na exe-netu? ;)
[ plus_minus @ 27.03.2020. 14:52 ] @
Ja već godinu dana na exe-netu .. Sad ovog 13. marta prođe tačno godinu dana od prelepe saradnje sa najboljim provajderom u Srbiji.
[ Branimir Maksimovic @ 28.03.2020. 08:33 ] @
Citat:
calexx:
Citat:
Branimir Maksimovic: Problem je kada necu da citiram kompletan post. Tada bih morao
da seckam i kucam < quote > sto mi je malo naporno.
Mislim da nema opcija delimičnog citiranja, naročito ne više delova kao što recimo imaju neki programi da ne kažem thunderbird koji koristim za mejlove. Ja citiram celu poruku pa ako ima potrebe da odvojim neke delove, onda radi copy/paste kvotiranja, nije baš toliko teško. A i češće citiram samo jedan deo pa ostalo jednostavno obrišem.

Ili opcija da citiraš celu poruku pa prvi deo ostaviš originalno kvotiran a na ostale delove samo lupneš instant dodavanje, neće da bude označeno čiji je citat ali opet bolje od par navodnika. Otprilike ovako:
Citat:
Mislim mozda i moze da se citira pojedini deo




Znas kako ipak mi je lakse samo "". Osim toga mnogi kada pisu navode recimo: kazes "to i to", a ja Vam kazem da je to tako ili nije :P
[ calexx @ 28.03.2020. 15:50 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Znas kako ipak mi je lakse samo "".
Pa ako je tebi lakše, mi ćemo da trpimo. ;)
Citat:
Osim toga mnogi kada pisu navode recimo: kazes "to i to", a ja Vam kazem da je to tako ili nije :P
Mnogi rade svašta, ja volim da ono što pišem liči. ;)
[ Branimir Maksimovic @ 28.03.2020. 16:22 ] @
Citat:
Mnogi rade svašta, ja volim da ono što pišem liči. ;)


Eto! Zadovoljan? ;)