[ Zoran 021 @ 06.08.2020. 17:45 ] @
Nakon godinu dana ugovora MTS mi je smanjio internet sa 512 MB na 256 MB. Ugovor je dvogodišnji ,a već sam 18 godina njihov korisnik. Hteo bih da pređem kod drugog operatera ,a u pitanju je tarifa Morava1 postpaid. Interesuje me šta je potrebno za otkup ugovora, pošto sam to pitao u dve filijale VIP.a u NS.
Unapred se zahvaljujem!!
[ ademare @ 06.08.2020. 18:27 ] @
Potrebno je da isplatis sve Benefite koje si eventualno dobio .

Znaci ako si uzeo na primer telefon za 1 din . U ugovoru bi trebalo da pise kolika je puna cena telefona . Pa kako si " otplatio " 3/4 , onda jos 1/4 . itd .

Znaci zavisi kakave si benefite dobio od MTS-a , duzan si da im to vratis . Ali u novcu , ne da im das polovni telefon .
[ Zoran 021 @ 06.08.2020. 18:40 ] @
U pitanju je samo postpaid ugovor bez telefona. Telefon sam kupio posebno u Gigatronu.
[ sinpetrovic @ 06.08.2020. 18:58 ] @
Gledam na sajtu 512 mb je Morava1 i nije mi jasno kako ti je smanjeno na 256... Nazovi ih i vidi kakva je to greška.
[ ademare @ 06.08.2020. 19:32 ] @
Onda ti se ne isplati da raskidas . Jer ako si uzeo bez telefona onda ti racunaju da su ti dali Benefit svakog meseca po 250 din .

18 meseci po 250 din = 4.500 din

Ovako ti je ostalo jos 6 meseci po 599 din = 3.594 normalno da koristis 6 meseci .

Tako je kod telekoma , opet te vise kaznjavaju sto si bio duze . Da si bio samo mesec dana kostao bi te raskid 250 din .
[ Zoran 021 @ 06.08.2020. 19:39 ] @
Videću, šta će biti. Dobio sam račun za 50 posto veći. Mada su mi se već popeli na glavu.
[ bakara @ 06.08.2020. 20:33 ] @
To je nesto cudno kod tebe...
kako mogu da ti promene bilo sta dok si pod ugovornom obavezom?

Tako da ja mislim da ti nisi pod ugovornom obavezom, nemam ideju kako bi drugacije mogli da ti smanje megabajte i povecaju cenu.

Najpre bi trebao da kontaktiras MTS i vidis do kad ti traje ugovorna obaveza i sta se desilo sa cenom i megabajtima koje si potpisao.
[ Zoran 021 @ 06.08.2020. 21:04 ] @
Valjda bi me obavestili da je istekao ugovor?
postpaid sa povoljnijom naknadom je, izgleda da su ukinuli dodatak od 256 MB jer mi piše samo da to u ugovoru..Piše u ugovoru:
U mesecu u kom se zasniva ili raskida ugovorni odnos,Pretplatnik plaća naknadu za ugovoreni paket usluga srazmerno broju dana korišćenja usluge.
Da li je otkup ugovora?

[Ovu poruku je menjao Zoran 021 dana 06.08.2020. u 22:20 GMT+1]
[ Java Beograd @ 06.08.2020. 21:14 ] @
Nije ugovor istekao.
Tipičan ugovor sa operaterima je na neodređeno vreme uz ugovornu obavezu - da se ne može raskinuti pre isteka nekog određenog vremena.
Niko te ništa neće obaveštavati.

Nije ti MTS smanjio sa 512 na 256. Nikome nikad ništa nije smanjeno iz čista mira, pa nije ni tebi.

Pogledaj ponovo svoj ugovor, koji ti je paket i šta imaš u paketu, a onda ponovo pogledaj potrošnju, račun, šta ti je i kako obračunato.
[ Zoran 021 @ 06.08.2020. 21:58 ] @
Evo i slika potrošnje!!
[ bakara @ 06.08.2020. 22:36 ] @
Citat:
Zoran 021:
Valjda bi me obavestili da je istekao ugovor?
postpaid sa povoljnijom naknadom je, izgleda da su ukinuli dodatak od 256 MB jer mi piše samo da to u ugovoru..Piše u ugovoru:
U mesecu u kom se zasniva ili raskida ugovorni odnos,Pretplatnik plaća naknadu za ugovoreni paket usluga srazmerno broju dana korišćenja usluge.
Da li je otkup ugovora?

[Ovu poruku je menjao Zoran 021 dana 06.08.2020. u 22:20 GMT+1]


mesas ugovor i ugovornu obavezu.

Ugovor traje dokle god ga jedna strana ne raskine, a ugovorna obaveza je onaj rok od 2 godine, nakon toga mozes da podneses zahtev za raskid bez penala
i nista te oni nece obavestavati oko toga, ti si za njih redovan korisnik dok ne iskazes zelju da hoces da prekines da koristis njihove usluge.

Mislim da je kod tebe istekla ugovorna obaveza inace ti ne bi menjali vec ugovorene stvari.
Ako obaveza nije istekla imas pravo na prigovor.

Najlakse da proveris do kada ti traje obaveza je da pozoves MTS ili da instaliras mts aplikaciju tu pise do kada ti traje ugovorna obaveza (na sajtu to ne pise), ili iskopaj negde ugovor pa vidi sta i kada si tacno potpisao, posto delujes nesigurno oko toga

Mada ako ti je taj paket mali ti u svakom trenutku mozes da predjes na moravu 2 ili omoriku 1 uz beneficije,
vrlo je mala razlika u ceni a dobije se mnogo vise.
[ Hackman @ 06.08.2020. 23:21 ] @
Preporučujem da pređeš kod Globaltela koji je napravio revoluciju u
Srbiji nemaš nikakvu ugovornu obavezu umesto pospajda imaš tzv fripejd
gde ti sa kartice mesečno skidaju npr 1000 din za za šta imaš
neograničene minute i 4 gb neta i možeš to da otkažeš neograničeno puta
koliko hoćeš u svako doba dana i noći.

--
Spoštovanjem Dalibor Savić
[ Dexic @ 06.08.2020. 23:39 ] @
Morava 1 je imala 256MB pre godinu dana.
Sada ima 512MB.

Tebi se prenosilo 256MB ranije pa si mislio da imas 2x256MB. A sada je to stiglo na naplatu jer trosis vise od 256mb u proseku.
[ adzo_ @ 07.08.2020. 07:33 ] @
Bravo @Dexic 99,9% je to.
Ja imam Morava 1 paket potpisan pre 9 meseci i u njemu 256MB interneta. Da imam samo tih 256MB svakako ne bi smeo ni da koristim mobilni internet. Moja preporuka je da taj Morava1 paket ubacis u BOX4 paket na deljeni internet od 100GB. Kod mene 5 brojeva deli tih 100GB i kod svih je ugasen net limit(5x100din manje mesecno) a mesecno najvise sto smo zajedno potrosili je oko 20GB.
256MB nema ni za 2 provere brzine mobilnog net-a(koje pustim prvog dana u mesecu da me ne smaraju one poruke potrosili ste 50%, 80% 100% interneta...)
[ Zoran 021 @ 07.08.2020. 09:50 ] @
Ugovor je potpisan u martu prošle godine i on važi dve godine.
[ whitie2004 @ 09.08.2020. 14:44 ] @
Citat:
ademare:
Onda ti se ne isplati da raskidas . Jer ako si uzeo bez telefona onda ti racunaju da su ti dali Benefit svakog meseca po 250 din

Zasto je meni razumnije da je benefit ako su ti dali telefon (mozda za 1 dinar ) ...
Izgleda da je benefit vec sama cast i mogucnost da radis na njihovoj mrezi !
[ ademare @ 09.08.2020. 15:30 ] @
Oni se ugovorom obezbede .

Postoji puna cena i ova sa popustom .

Navodna puna cenu , koju Niko ne placa vec svi placaju cenu sa popustom je 849 din .

Popust cena je 599 din . tj 250 din manje mesecno .

Pre desetak godina je bilo da je cena ista uzeo telefon ili ne ! Posle je isao popust 50 % bez telefona , a kasnije je taj procenat smanjen na danasnju meru .
[ Branimir Maksimovic @ 09.08.2020. 16:15 ] @
Uzeh zmaj za 1000 dindzi, 10GB+10GB. Ionako samo internet koristim...
[ Zoran 021 @ 09.08.2020. 19:09 ] @
Otišao sam u MTS filijalu i rekao da želim da otkupim ugovor i sada čekam da mi jave koliki je otkup.
[ Java Beograd @ 10.08.2020. 08:20 ] @
Ja sam jednom tako tražio - mislim prošle, i nikad mi nisu odgovorili, zato što niti nisu znali.

Iako je bio već usvojen novi zakon, po kome u ugovoru mora jasno da stoji šta je benefint ugovorne obaveze, što je, jelte, omogućavalo da se ugovor raskine i pre kraja ugovorne obaveze,
šarlatani su ugovarali bez takvih odrednica.

I onda - ti pitaš: kolike sam benefite zaradio? Oni pojma nemaju. I ćute.
[ Living Light @ 10.08.2020. 09:44 ] @
Java Beograd,

Godinama sam kukao i trazio vecu brzinu 20Mb/s
od MTS-telekoma u PA.

Posle vise od 20 pokusaja i dalje me otkacili:
NE MOŽE!!! Nemate tehnickih mogucnosti!!!

Ee, kada sam otisao u SBB,
pa se vratio u MTS-Telekom, da odkazem ovu
"Para-Psiholosku-Exibiciju", onda kazu moze 50Mb/s ??!!

Pa kako? 20 x ste me odhhhebali a sad moze?

"Dok dete ne zaplace, majka sisu ne daje"
_________________________________
Kaze devojka u korisnickom servisu MTS-Telekom:
-Evo sad gledam, Vi mozete "klot" da imate 50Mb/s.
A imate i opciju Opticke konekcije.

Ee bre dete, ne zajjjjebavaj me,
-Dok vasa optika stigne u moju zgradu,
ja cu da budem u 2m³ pod zemljom.

Raskidaj ugovor!

Pa je bilo povuci-potegni, pa mi nude 100Q,
pa mi ne daju da ih napustim.

Ja stavio kesu sa opremom na sto: Reseno!
___________________________________
A i SBB ima "Žute minute",
jes da je brzina neuporedivo veca,
ali Brate,
malo po malo se nesto Apdejtuje,
pa se izvinjavaju sto nema TV,
sto ce na nekoliko minuta da mi nestane NET.

Ne kazem, da je kod svih clanova Foruma tako,
ovo sam opisao sta se u PA desava,
i nije pravilo za ostale clanove.

pOz




[ Zoran 021 @ 10.08.2020. 10:55 ] @
Čekam da mi jave koliki je otkup. Rekli su u roku od dva dana da ću dobiti odgovor.
[ Living Light @ 10.08.2020. 11:04 ] @
Zorane,
ja sam srecom,
raskinuo ugovor nakon isteka od 2 godine :)

Tako da nisam imao "otkup".

pOz
[ Dexic @ 10.08.2020. 13:36 ] @
Citat:
Zoran 021:
Čekam da mi jave koliki je otkup. Rekli su u roku od dva dana da ću dobiti odgovor.

Sta koliki je otkup? Razlika izmedju cene koju si placao i cene tarife koja je bila bez ugovorne obaveze puta broj meseci koliko su u mrezi.
Da si malo dalje u obavezi, vec bi bilo svejedno da li je to ili da placas do kraja sve mesece, jer bi iznos bio skoro isti na otprilike 18 meseci po pocetka.


Receno ti je sta si se zeznuo. A sada samo siris nervozu :)
[ Milan Kragujevic @ 10.08.2020. 14:20 ] @
@Dexic ne mogu šalteruše da mu obračunaju naknadu štete tj. iznos za otkup nego ide službi za brigu o postojećim korisnicima, oni dostave iznos poštom ili mejlom tebi i pojavi se u sistemu tiket, tek onda možeš da dođeš u poslovnicu sa namerom da to platiš. Nigde (Telekom, Vip, Telenor, SBB, ...) se šalteruše ne bave obračunom naknade štete niti će ti reći. Uvek ide nekoj "službi" koji te kontaktiraju, između ostalog i da probaju da te ubede da ostaneš uz UO24, ako se njima isplati što si korisnik.

p.s. za sve one koje je triggerovala reč "šalteruša" (sumnjam da ih ima ovde): šalteruša je mentalitet, nevezan za pol, starost, fizički izgled, mesto rada (privatni ili javni sektor). šalteruša se ne rodi, šalteruša se postane.
[ Zoran 021 @ 12.08.2020. 10:57 ] @
Izgleda da se treba dobro načekati da ti se neko javi iz službe. U petak mi je rečeno da će se javiti za 48 sati,a danas je već sreda.
[ Milan Kragujevic @ 12.08.2020. 11:19 ] @
Da, treba. 15 kalendarskih dana, tačno u dan. To im je zakonski rok za rešavanje bilo čega, a zahtev za obračun naknade štete vode tako da se reši kad se obračuna šteta, i onda ih ne hvata rok od 8 dana nego 15 dana. I uvek čekaju poslednji dan da odgovore.
[ Zoran 021 @ 12.08.2020. 14:22 ] @
Znači do kraja meseca će biti gotovo! Ažurnost, šta to beše?
[ Milan Kragujevic @ 12.08.2020. 14:42 ] @
Dobrodošao u klub :)

Meni su baš "ažurno" pokušavali da "puste" HBO GO uslugu koja se valjda automatski aktivira kroz sistem.

Mislim da "Re: "-ovi u naslovu sve govore.



Svaki put mi različita osoba odgovori sa sledećim mejlom:



(znači od reči do reči isti mejl)

Problem su rešili 28.07.2020., 64 dana im je trebalo, i nisu hteli da umanje račun za ta dva i nešto meseca za po 350 din mesečno koliko je razlika u ceni između HBO+ i običnog HBO dodatka, i ako ja IPTV ne koristim i samo mi HBO GO "znači".

Odbili prigovor bez obrazloženja SMS porukom.
[ Zoran 021 @ 13.08.2020. 17:43 ] @
Dobio sam ovaj odgovor preko maila!!
[ Milan Kragujevic @ 13.08.2020. 18:15 ] @
To je automatski odgovor, tj. to nije odgovor. Sad od tada čekaš 15 dana ili će ti u međuvremenu stići putem pošte odgovor na prethodni upit. Proveri pod PODRŠKA na Moj mts portalu ima li šta otvoreno za taj broj. Treba 3 mejla da stignu, prvi je taj automatski, drugi je mejl gde polu-ljudski (dakle automatski generisano ali potpisano sa nečijim imenom) navode da su otpočeli rešavanje problema i po njima tek od tad teče rok od 15 dana, a onda treći mejl je automatski mejl "Obaveštenje o rešenju prigovora", pri čemu je u PDF-u napisano "rešenje" prigovora i taj PDF je prikačen na mejl. Na to ne možeš da odgovoriš, nego samo novi prigovor, pa opet čekaš te mejlove. Postoji 50% šansa da će prvi zahtev za obračun štete da ignorišu ali će ti odgovoriti u fazonu "žao nam je što ne želite više da budete korisnik. pošte ste pod UO po kampanji Bla bla XYZ, moraćete da platite naknadu štete. ako želite da to obračunamo podnesite zahtev u poslovnici". To su taktike odlaganja i imaju ih dosta.
[ Zoran 021 @ 13.08.2020. 19:59 ] @
Piše da je prosleđen ,ali ne piše kada i da je podnešen 07.08. 2020.
[ Milan Kragujevic @ 13.08.2020. 20:04 ] @
To je prvi korak (znači da čeka), sledeći je Preuzet (u obradi je, radi se nešto) i konačno imaš Rešen (okončan pozitivno) i Zatvoren (okončan negativno, odbijen). Vidi se samo datum kad je podnet.
[ Zoran 021 @ 14.08.2020. 10:12 ] @
Sada piše da nemam otvorenih smetnji. Šta im to znači?
[ Dexic @ 14.08.2020. 12:21 ] @
To znaci da im sistem ne radi kako treba :)
Mozda ces morati opet da podneses, a mozda je u limbu dok se ne prosledi na pravo mesto.


Nazalost, svi su takvi... svi imaju "mesec dana otkaznog roka" i slicne zavrzlame.
Usidri se tamo gde nemas problema u radu, inace... nece te boleti glava, nece ostati nista od glave ;)
[ Zoran 021 @ 14.08.2020. 17:19 ] @
Ponovio sam im pismo mail-om ,da vidim šta će mi odgovoriti.
[ Zoran 021 @ 15.08.2020. 19:44 ] @
Danas sam otišao ponovo tamio i ponovio zahtev. Sada na onom prethodnom piše da je zatvoren zahtev na Moj MTS. Pitao sam i koliko treba da se plati za otkup , gospođa što tamo radi na šalteru mi odokativno izračunala oko 4500. ne znam da li ima neki benefit pošto već 18 godina sam njihov korisnik?
[ Milan Kragujevic @ 15.08.2020. 20:04 ] @
Ne razumem na kakav benefit misliš, ali na kakav god misliš - nema. Na temu naknade štete, odokativna računanja ignoriši, moraju da ti kreiraju odgovor na prigovor, pošto često greše u tom obračunu naknade štete, ako si dobio zvaničan odgovor možeš da se pozoveš na njega i tražiš korekciju, ako nisi - naplatiće ti koliko su obračunali i ne možeš da otkažeš raskid dok oni procesiraju te žalbe. Dakle ili papir ili PDF moraš da imaš.
[ Zoran 021 @ 15.08.2020. 20:16 ] @
Shvatio sam. To i čekam od njih. Zvaničan odgovor na zahtev.
[ ademare @ 16.08.2020. 00:55 ] @
Ne znam kakvo cudo ocekujes da ti kazu .

Na prvoj stranici si dobio odgovor 4.500 za 18 meseci po 250 dinara . Ako cekas 19 meseci bice 4.750 din .

Tada ti je napisano da se ne isplati raskidati u tvojoj poziciji , vec je jeftinije koristiti preostalih 6-5 meseci . Imas racunicu na prvoj strani teme .
[ Zoran 021 @ 16.08.2020. 10:58 ] @
Ne čekam toliko meseci. U martu mi ističe UO , znači da mi je ostalo 7 meseci,a 18 godina sam kod MTS. Računala je 650 puta 7 odokativno.
[ ademare @ 16.08.2020. 11:43 ] @
Tako je bilo po starom zakonu . Koliko je mesecni racun , pa puta meseci .

Tebi se taj stari zakon teoretski vise isplati , nego novi .

Mada ostaje najjeftinije da ako bi trebao da platis preostale mesece , zasto ih ne bi utrosio , iskoristio , a ne poklonio Telekomu .


Ono sto ti nisi dobro uradio , je da ne trazis raskid , vec da se raspitas o mogucnosti zakljucivanja novog ugovora ! Naravno pod novim uslovima , ako su ti povoljniji nego stari .

Telekom to cesto hoce da uradi . Neka 3 meseca je default kada mozes to da zatrazis , a mozes da ih pitas i malo ranije .

To sto si bio korisnik 18 godina ne menja nista . I ja sam korisnik mobilnog od 1998 kod njih pa nista . Nikada na osnovu toga mi nisu dali ni 1 . dinar .
[ Zoran 021 @ 16.08.2020. 17:41 ] @
Problem je što mi račun neće biti 650 mesečno nego 1000 dinara mesečno. Ovako bi prilikom prelaska u VIP imao do 2 GB interneta ,a sa ovim imam 256 MB . Razlika je evidentna.
[ ademare @ 16.08.2020. 18:39 ] @
Cena paketa Morava 1 je i dalje ista . 599 din mesecno bez telefona .

https://mts.rs/Privatni/Mobilna/Postpejd/Tarife#morava

I dalje je najjeftinije da izdrzis ugovor do kraja , pa onda uzimas sta ti je najpovoljnije .

https://www.vipmobile.rs/privatni/ponuda/klasik

VIP klasik je isto 599 din . i isti internet 500 MB .

Evo sa MTS sajta , mozes da predjes na nove tarife kad god pozelis .
Ukoliko je korisnik zaključio ugovor za neku od postpejd tarifa Morava, Omorika ili Soko pre 1. jula 2020. godine i nakon tog datuma pređe na neku od aktuelnih mts postpejd tarifa, dodeliće mu se pogodnost specijalne promocije koju je do tada imao (duplo više GB ili 20% popusta na mesečnu naknadu).

[ Milan Kragujevic @ 16.08.2020. 18:53 ] @
Nikada nije isplativo raskidati ugovor osim ako ne postoje neke smetnje u radu usluge koje onemogućavaju korišćenje a korisnik želi da prenese broj u drugu mrežu.

U ovom slučaju, korisnik može da aktivira Net 500 MB dodatak za 399 din, uz cenu od 599 din to je 998 din, sa 756 MB interneta, dok ne istekne UO, kada može da pređe u Vip mrežu.

Jedino što Vip "povratak NEO2" akcija traje do kraja avgusta, pa je problematično ako korisnik želi da koristi tu tarifu pošto neće postojati dok istekne UO kod Telekoma. U ovom slučaju je "možda" isplativo raskidati u Telekomu, ali je pitanje da li će stići da prebaci broj na vreme u Vip pre nego što istekne akcija (Telekom mnogo odugovlači pri svakom koraku i ne poštuje zakonske rokove).
[ Dexic @ 16.08.2020. 19:53 ] @
Citat:
Zoran 021:
Problem je što mi račun neće biti 650 mesečno nego 1000 dinara mesečno. Ovako bi prilikom prelaska u VIP imao do 2 GB interneta ,a sa ovim imam 256 MB . Razlika je evidentna.

U VIPu za NEO2 ne mozes da kontrolises potrosnju neta. Ako prekoracis, naplacuje se. Nema nista kao NetLimit u MTSu ili prosto zabrana prekoracenja u Telenoru.
Na to VIP racuna.

Problem je sto ti ne mozes da predjes na novu Moravu 1. MTS ne da prelazak tokom UO na nove tarife, imas stare tarife/obaveze... mozes samo na Moravu 2 preci, ali ne znam po kojoj bi to ceni bilo.

Tebi se sigurno vise isplati da doplatis dodatak za net, umesto da samo platis te mesece ni za sta.
[ ademare @ 16.08.2020. 21:37 ] @
Ja tek sada posle ovih postova vidim sta Pokretac teme zeli , posto se on ne izjasnjava konkretno .

Zeli Neo 2 . Male su sanse kao sto je rekao Milan da ce stici da odradi sve sto treba do kraja avgusta .

Mada sve ovo i nema nikakve logike !

Ako pokretacu teme treba Neo 2 sto ga nije uzeo pre 1,5 godine kada je to bila Standardna opcija kod VIP-a i to po istoj ovoj ceni ? Isto neograniceni minuti , 2 GB net , 999 din bez telefona ?

Nego je onda uzeo Moravu 1 pa mu sada zao ?

MTS , voli da kopira ponude VIP-a , ali kod NEO 2 - Omorika 1 nije zeleo da kopira cenu !

I prosle i ove godine Omorika 1 je bila bez telefona 1.400 din i tako ce i ostati posebno sto VIP-ov NEO 3 kosta 1.300 din .
[ Milan Kragujevic @ 16.08.2020. 22:04 ] @
Pa dobro, razumem šta je izavalo ovu želju da pređe na drugu tarifu - smanjenje MB na 256 MB umesto 512MB koji su mu trajali godinu dana, što može da se reši žalbom jer je to izmena uslova pružanja usluge za vreme trajanja ugovorne obaveze, i u tom slučaju Telekom može da vrati 512 MB ili da raskine ugovornu obavezu sa korisnikom bez naplate nadoknade štete, a korisnik može po članu 107. ZEK da raskine ugovor bez plaćanja nadoknade štete. Međutim, to je teško u praksi izvesti kod Telekoma.

Nema smisla plaćati naknadu štete za raskid, niti je isplativo niti je moralno pravedno da ga Telekom ošteti i onda on Telekomu da nadoknađuje štetu. Najisplativije mu je da se žali Telekomu da mu vrate sadržaj iz tarife ili da dokupljuje dodatak do kraja UO pa posle da prelazi negde.

Svakako Vip NEO neće uhvatiti, mts ima 15 dana da reši prigovor o otkupu UO, pa još da se to realizuje, pa onda da podnese zahtev u Vip-u za prenos broja, pa onda Vip da obradi taj zahtev i prosledi Telekomu, pa onda Telekom da odugovlači provere, pa možda da odbiju par puta po metodi "greška u sistemu izvinite", i onda kad odobre prenos se zakaže za neki random dan.

To sve nema šanse da bude realizovano pre 01.09., a dodatni problem je što u Vip-u ako podnese zahtev za prenos pre nego što mu se oslobodi UO na broju u mts-u dobiće automatsko odbijanje zahteva, i Vip će poništiti sve to, dakle nema šanse da "uhvati" promociju a kasnije da odradi prenos.

Takođe, Vip se ne igra sa ovim promocijama kao Telekom gde je sve živo "promocija do kraja meseca" i tako već godinama. Kod Vip-a, šta je bilo - bilo je, kad istekne - nema.
[ Dexic @ 16.08.2020. 23:11 ] @
Nisu mu nista menjali tarifu. Oduvek mu je bila 256MB, to je bila tarifa tada.
Nego on i ne trosi puno pa je cesto prenosio po 256mb.
[ Zoran 021 @ 24.08.2020. 09:15 ] @
Dobio sam prvo pismo u sanduče ,a potom su mi me-mail poslai .
[
[ Milan Kragujevic @ 24.08.2020. 09:59 ] @
To je odlično, traže ti naknadu štete od 2173.39 din, što je polovina iznosa koji smo ovde odokativno izračunali.

Ukoliko si saglasan sa uslovima raskida i obračunatom naknadom štete, OBAVEZNO odi u poslovnicu sa pismom koje su ti poslali(!!) do 30.08.2020. godine, inače ćeš opet morati da tražiš obračun naknade štete, tj. neće ti omogućiti raskid po tom papiru.

Ako odeš bez papira 50% šansa je da će šalteruša da pretraži sistem za taj odgovor o naknadi štete, a 50% šansa je da će samo upisati opet zahtev za obračun što će automatski poništiti taj stari odgovor koji si dobio, pa ćeš morati opet da čekaš. Znam jer su me vodali tako 5 puta da raskinem ugovor, i ako sam znao naknadu štete unapred i znao da je fiksna. Samo su mi 3 pretplate više uzeli nego što bih hteo (jer je taj proces trajao tačno 15 dana x 5 puta pa su mi 3 meseca otimali pretplatu).
[ ademare @ 24.08.2020. 11:36 ] @
Tako je . Ako ti cena odgovara , Poslusaj Milana i pozuri . Imas ovu radnu nedelju vremena .
[ Zoran 021 @ 24.08.2020. 13:26 ] @
To ću svakako uraditi.
[ Zoran 021 @ 25.08.2020. 13:52 ] @
Podneo sam zahtev za raskid ugovora u MTS i to da ostane aktivan broj . Račun će stići poštom i sada čekam da se odobri od strane MTS , a nakon toga prelazim kod drugog operatera. U međuvremenu su mi u MTS vratili na 512 MB . Svejedno menjam operatera.
[ Milan Kragujevic @ 25.08.2020. 14:02 ] @
Pogrešio si, 3 meseca ne možeš da seliš broj ako si ga prebacio na prepaid. Gotovo sad.
[ starka @ 25.08.2020. 14:09 ] @
Moćićete da raskinete ugovor tek pošto platite trenutno dugovanje.
Onda kasnije dolazi poslednji račun i to je to, morate da ga platite da
vas ne bi gonili.
Ovo više pišem zbog neupućenih.
Sa njima je praznik raskinuti ugovor.
[ Milan Kragujevic @ 25.08.2020. 14:16 ] @
@starka Zoran nema dugovanje, i on je već podneo zahtev za raskid ugovora. Finalni račun se obračunava NAKON raskida ugovora i to na kraju obračunskog perioda dok raskid nastupa odmah.
[ Zoran 021 @ 25.08.2020. 15:57 ] @
Citat:
Milan Kragujevic:
Pogrešio si, 3 meseca ne možeš da seliš broj ako si ga prebacio na prepaid. Gotovo sad.


Na postpaid sam ga prebacio kako je i bio. Uzeo sam Neo2 .I potpisujem ugovor u petak, samo čekam da mi MTS pošalje sms o odobrenju raskida , zatim ide dva dana u VIP da proradi i pošalju signal.
[ Milan Kragujevic @ 25.08.2020. 16:02 ] @
Odlično onda. Dobro si prošao. Neka te NEO 2 dobro služi dok ne uvedu nešto slično, sadašnja ponuda (mimo promocije) je preskupa. A opet jeftinije od svih ostalih (tipa Telenor ili mts)...
[ Zoran 021 @ 25.08.2020. 16:47 ] @
Zvali me maločas. Pitaju zašto sam se odlučio za raskid ugovora i tako to i šta sam odabrao. Ja im kažem da imam pravo na slobodan izbor i da nisam zadovoljan. A ona odgovara da imaju i oni nešto isto kao Neo2 i da ako hoću da promenim neću moći tri meseca i kao zabrinuli se da me ne pređu . Silna briga za mušteriju kada je frka oko raskida. Poziv je bio sa "privatnog broja".
[ ademare @ 25.08.2020. 17:33 ] @
To su sve botovi . Slicno kao NEO imaju Omoriku . Posto je ona 1.400 mogu da ti skinu eventualno 200 din . Da ti je daju sa manje Gb i za 1.000 to je nemoguce .

Mene je tako zvao njihov covek , i onda on kao mene ubedjuje , kao i one koji nemaju pojma ni o cemu . Ja ga kao saslusam , i ucini mi se povoljno i pristanem . Posle kada sam pogledao na netu , to je standardna ponuda bila i nije mi sve rekao , nije mi sve odgovaralo .

Nazovem posle 15 minuta call centar i otkazem .

Kad onaj isti opet zove posle 10 minuta ! Ajde kao da ga saslusam , ocekujuci da ce da ponudi nesto bolje u bilo kom smislu ili cenu ili uslove , jer sam mu rekao sta mi ne odgovara .

Medjutim nista on kao papagaj ponavlja onu istu pricu nagovaranje . Nista ne nudi van standarda !

I posto nisam mogao da sa njim gubim vreme , prekinem ga , sa dovidjenja i spustim slusalicu .



[Ovu poruku je menjao ademare dana 25.08.2020. u 18:48 GMT+1]
[ Dexic @ 25.08.2020. 18:43 ] @
Svi su isti, sto se pre shvati manje bole tintara i tiba :)
[ Hackman @ 25.08.2020. 20:11 ] @
Šteta, mogao si da pređeš u Gobaltel donose revoluciju u Srbiji ne
obavezuješ se ugovorima imaš nešto što se zove fripejd i još mnogo toga
da sad ne pišem,  sve ima na njihovom sajtu. Ja u decembru kod njih
prebacujem broj čim mi istekne ugovor kod mts za sad imam njihovu
karticu i prezadovoljan sam ljudi nisu upoznati sa ovim ponudama što je
najbitnije možete sa paketa na paket neograničeno da prolazite kad vam
šta odgovara, a ne da se obavezujete kojekakvim ugovorima, plaćanje
fripejda ide preko platne kartice ako nećete vašu da stavljate oni vam
daju njihovu besplatno.

--
Spoštovanjem Dalibor Savić
[ Grada22 @ 25.08.2020. 20:52 ] @

Meni istekla dvogodisnja Ugovorna obaveza kod Telenora,
U medjuvremenu su za taj paket promenuli cenu (na vise, naravno)
Odbili su da mi produze Ugovor po staroj ceni (kod njih jos od formiranja Mobtela, 063-sestocifreni broj sa 2 pocinje)
Hvala, dovidjenja, javim se Globaltelu, potpisem im ovlascenje/zahtev za prebacivanje broja..
Danas zovu iz Telenora - stari klijent, bla, bla, izaci ce u susret, moze Ugovor po dotadasnjim uslovima !?
Hvala, Zbogom !
[ Zoran 021 @ 25.08.2020. 21:54 ] @
Slobodan izbor . Već sam odoabrao kod koga ću biti.
[ Hackman @ 25.08.2020. 21:55 ] @
Tako i treba, nećeš se pokajati, ono što oni nude trenutno nigde nećete
naći u Srbiji
fripejd neograničeni minuti u svim mrežama  1 gb 900 dinara
neograničeni minuti u svim mrežama 4 gb 1000
neograničeni minuti u svim mrežama 10  gb 1300 din, i pripejd ponude im
nisu loše možete da kombinujete da li hoćete više interneta ili više
razgovora i najbolje od svega u mreži je besplatan razgovor. i da
podignu malo cene opet se isplati jer nema ugovora nikakvog obavezivanja.

--
Spoštovanjem Dalibor Savić
[ ademare @ 25.08.2020. 22:01 ] @
Ne bih isao na Mobilni Pink da mi ga dzabe daju
[ Grada22 @ 25.08.2020. 22:10 ] @

@ademare

Globaltel=Mobilni Pink ??
WTF..
[ ademare @ 25.08.2020. 22:39 ] @
Globaltel je Virtuelni operater u vlasnistvu izvesnog gospodina Mitrovica, koji je slucajno i vlasnik Pinka

http://www.politika.rs/sr/clan...i-ruzicasti-virtuelni-operater
[ Grada22 @ 25.08.2020. 22:48 ] @

CETIRI GODINE uskoro..

Al sam neobavesten..ko Kostunica..
[ Milan Kragujevic @ 26.08.2020. 04:22 ] @
Od ideologije nema vajde kada su pare u pitanju, niti bih napustio Telekom zbog Predsednika i njegovih radnji, niti bih napustio Vip zbog Durbabe i Turka, niti Telenor zbog Mišela i prodaje PPF-u, niti bih odbio Globaltel jer ih drži Mitrović.

Nakon 2 godine plaćanja Telenoru oko 100€, što mu dođe 50€ bez troškova telefona, mesečno, i prevare sa telefonom Galaxy S9+ koji nov kupljen je imao neispravnu bateriju i odbijali su reklamaciju dok Samsung nisam umešao, odem i raskinem te ugovore i pređem u Globaltel. Usput ugasim i onu Mobi krš banku gde svaki mesec neki problem, čas ne rade kartice, čas aplikacija, čas kasni knjiženje pa bude nedozvoljeno prekoračenje par sati za koje vreme ne možeš da trošiš pare jer su ih "virtuelno pojeli", itd. Imate na Mobi bankinom Tviteru svašta da čitate u Replies, od drugih klijenata :)

Inače su me zvali na samo jedan broj, moj, koji ujedno ima najveću potrošnju, da mi ponude Total 2 za 1399 din mesečno bez prava na telefon u toku UO24 uz duple GB ili 1199 din bez prava na telefon u toku UO24 bez duplih GB. Ljubazno sam odbio i naveo da imam bolju ponudu. Ostale su odmah prebacili jer je bila niža potrošnja.

Sad u ovom ružičastom Globaltelu barem imam fleksibilnost da, ako išta ne valja, lepo odem. Svakako neću da se ubacujem u ugovore gde mogu, obično je skuplje ali barem imaš slobodu i povlašćenu poziciju u pregovorima.

Ako i kada Globaltel bude propao, ili postao gori nego državni Telekom, tako ću ja i brojeve da iselim opet, kod nekog trećeg, petog, videćemo.

Inače im je podrška jako brza i stručna, zvao sam call centar na dan kada je prenet broj jer
1) jedna kartica ne radi uopšte,
2) druga ne može da prima pozive na novi broj ali može na stari 0677, i ne radi caller ID,
3) ne radi caller ID.

Agentkinja call centra mi je uredno rekla da u STK podesim ručno biranje mreže, zatim ukucam neki short code i onda opet u STK podesim auto (nisam znao da su STK apleti uopšte podržani na UICC karticama i MVNO-ima), a za ostalo je rekla da će da prosledi "programeru". "Programer" je posle pola sata zvao da kaže da je to rešeno i da radi i caller ID i rutiranje poziva.

I to je jedini problem koji je bio, već sam ranije koristio pa znam da podesim APN (obviously), plaćanje karticom tj. auto renewal radi, i eto, jednostavno i jeftino, a dobro.
[ Hackman @ 26.08.2020. 11:12 ] @
--
Spoštovanjem Dalibor Savić
[ Grada22 @ 27.08.2020. 21:29 ] @

Dilemu - da li kod Ruzicastog operatora ili ostati kod Telenora razresio mi je Telenor:

Zvali su ponovo, ovog puta neko sa jos vecim ovlascenjima i dobio sam novu ponudu:
UO/24 meseca, paket skrojen - 'po meri' - povoljniji nego kod Globaltela i jos 30% povoljniji od onog starog koji sam ja trazio a oni prvi put odbili jer je nova cena..
E, onda sam zatrazio da se obavezu da ce i sledeci Ugovor da bude pod istim uslovima.. pristali su i na to..

Mislim da ovo potvrdjuje da,(sa bilo kojim operatorom), kad god pomislite da ste osteceni, treba da pripretite prenosom broja kod drugog..

[ Zoran 021 @ 27.08.2020. 22:31 ] @
Poslalo mi VIP SMS i kaže da je odobren prenos broja i da od 31.08. mogu da stavim njihovu karticu. Tako da sam konačno završio sa MTS.
[ Milan Kragujevic @ 28.08.2020. 02:44 ] @
@Grada22 Šta su ti ponudili? I kolika ti je inače bila potrošnja, da li si imao više razgovora ili Interneta?

U diskusiji sa Telenorom sam odmah odbio ove Prenesi pakete koje furaju kao "zamena" za Play+ pakete, jer su mi razgovori veoma bitni. A oni Total ne daju jeftino iz nekog razloga.
[ Grada22 @ 28.08.2020. 03:42 ] @

@Milan

Ja uopste nisam veliki 'potrosac' (Telenorov), uglavnom koristim Internet preko kucnog Wi-Fi (SBB) i dosta mi je 1Gb od Telenora.
Vecinu razgovora i SMS-a obavljam preko Vibera (opet u kuci).
Ovde se radilo o PRINCIPU da mi ne mogu povecavati cenu, dok god nastavljam da koristim odredjeni paket trazim da mi cena ostaje ista.
Sad sam dobio: Prenesi 150 (SMS+min)+1GB - za 350 din mesecno!!
[ Milan Kragujevic @ 28.08.2020. 03:57 ] @
100 dinara su jeftiniji od Globaltela, to je lepo od njih što su ti omogućili popust (da se izrazim kao oni "izašli ti u susret"). Hvala na informaciji
[ Dexic @ 28.08.2020. 12:48 ] @
Mislim da je kod Telenora 150min+150sms, a ne 150min+sms, kao kod Globe.
[ mjanjic @ 28.08.2020. 13:27 ] @
Meni nije jasno kako se VIP-u isplati da daje one kućne rutere sa 100GB neta za 1200 dinara, a uz mobilni svi daju nešto 2, 3, 5, eventualno 10GB?

A da ne pominjem kako se kolju kod pravnih lica za službene brojeve kad su javne nabavke, pa za 200 dinara dobijete besplatne pozive za sve umrežene brojeve i 10GB interneta, plus ne znam koliko minuta za sve mreže (nešto malo, ali pošto mogu pod sličnim uslovima da se umreže i porodični brojevi, kome ne treba da svaki čas zivka rodbinu ili drugare, dobije sve pozive i 10GB interneta za 200 dinara mesečno, tako da od razlike do regularne cene paketa kod operatera može da bira telefon do 50k dinara.

Inače, pre neki dan nešto gledam za Motorolu G6, pošto je kupio neko od rodbine kod VIP-a uz paket, doplaza uz paket od 2000din. (ili tako nešto) je 24.000 dinara na 24 rate, a cena telefona bez ugovora je 45.000 dinara, dok je taj telefon u prodavnicama 26-27.000 dinara, ovo nisam video ni kod bezobraznog MTS-a, da je telefon bez UO 20.000 skuplji nego u radnji, osim možda za one modele od 150k i više!
[ Grada22 @ 28.08.2020. 13:51 ] @

@Dexic
I kod jednog i kod drugog je 150min+150SMS
Proveri sa operaterom, ali znam sta su meni rekli..

@mjanjic
Da, interesantno..
Na jednoj strani se "kolju" ko ce biti povoljniji a onda sve to nadoknade paprenim cenama telefona..
[ Milan Kragujevic @ 28.08.2020. 13:57 ] @
@mjanjic

Pa ono, isplati im se jer njih taj internet ne košta. Razgovori u drugu mrežu ih koštaju nešto malo, ali net u svojoj mreži nikako. Samo je stvar kapaciteta. A ti ruteri su ograničeni na 10/2 Mbps na tom najmanjem paketu.

E, sad, to što Vip ima skuplje telefone nego u maloprodaji, to je od skoro izmišljeno kao dodatna taksa na privilegiju da uzmeš telefon kod njih.

Par puta sam, pre 5-10 godina, išao sa roditeljima u Vip da kupimo telefon za keš. U Vip-u si uvek mogao da kupiš telefon za keš. I cene su bile iste kao u prodavnici, ali u manjim mestima je Vip bio mnogo bolje snabdeven sa uređajima (posebno pre nego što se došao Gigatron, WinWin đavoli nikad ništa nisu držali u radnji nego "možemo da poručimo pa kad stigne mi ćemo vas pozvati" i naravno ne daju ti da vidiš uređaj dok ga ne kupiš, a ako kupiš onda nema "e neću ne sviđa mi se").
Tad su telefoni koštali isto kao u maloprodaji, dakle precenjeno u poređenju sa KP mađarima, ali isto kao Gigatron ili WinWin/Emmi. Čak jeftinije od dosta manjih prodavnica.

iPhone 6S sam jednom u tom Požarevačkom Vip-u uzeo za keš, bila je neka akcija sa 15% popusta i izašao mi je jeftinije za oko 2000 din nego u iStyle.

A sad su cene naduvane za sve i svašta, samo kao forica da ti nabacaju i tarifu i rate za uređaj + ako se usudiš da raskidaš mnogo veću naknadu štete.

Inače, malo ko zna, ali u Vipu ako imaš rate za uređaj ne možeš da DE-aktiviraš neke tarifne dodatke, i da menjaš tarifu nazad na početnu ako si je povećao u toku ugovorne obaveze ili da menjaš obračunski period ili da koristiš neke promocije kao što je bila ona gde dobiješ 6 meseci po dinar za novi NEO ugovor ako imaš Kućni Net XL (jer su bile rate za Huawei B525s modem koji je tad koštao tipa 15 000 din i doplaćivalo se od toga 6000 din jer su ovi krševi ZTE i Alcatel bili 9000 din, sad su ZTE smanjili na 7000 din maloprodajne cene iz nekog razloga...)

Pa je jasnije zašto guraju da moraš da im plaćaš rate za uređaj...
[ Hackman @ 28.08.2020. 21:59 ] @
a Globaltel i da je skuplji vredi samo što nemaš nikakav ugovor.

--
Spoštovanjem Dalibor Savić
[ calexx @ 29.08.2020. 16:56 ] @
Ugovor u principu nije problem, samo ugovorna obaveza može da bude loš detalj. Ja trenutno koristim zmajčeka u mts i zzzzuper u vipu, oba bez ikakve obaveze i mogu na kraju bilo kog meseca da ugasim priču. Prvi je črvena mesečno i dobijem 200+200+10GB a drugi za 300 nudi 100 min/sms i po potrebi još 100 min/sms za 99 dinara.
Sigurno može da se nađe sve to i za manje para ali sam uvek u dilemi da li će u nekom trenutku da mi zatreba neo (bilo kod koga) pa za sada koristim ovo.

E da, zmajček krcka neku ušteđevinu pa zbog toga ne gledam samo jeftine opcije kod drugih. ;)
[ Milan Kragujevic @ 29.08.2020. 17:05 ] @
Dobro, Zmaj i intarifa su korisni za one koji ne pričaju puno. Meni je Globaltel nepobediv jer imam neograničene minute + poruke i mogu da biram 1, 4 ili 10 GB, i da dokupljujem pristupačne dodatke u toku meseca. A ako bude problema, preletim u neku drugu mrežu za čas. Pošto nema ni ugovora ni ugovorne obaveze, ne moram ni da idem u onu poslovnicu u Makenzijevoj.

Ne mogu dovoljno da akcentujem koliko je dobra ponuda za nekog ko ima potrošnju 2500+ minuta i 500+ poruka mesečno i tipa 2-10 GB Interneta (kako-kad, ako sam većinski outdoors onda ide ka 10 GB, ako sam unutra - kao što sam sad zbog korone i rada od kuće - onda je bliže 2 GB).

Operatere ti gigabajti ni blizu ne koštaju koliko razgovori van mreže, gde moraju da plaćaju interkonekciju. Tako da je ovo stvarno odlična ponuda.
[ starka @ 29.08.2020. 17:20 ] @
I meni je Globaltel ok, ali tek kad mi istekne postojeći, sad već Vip
ugovor, mada možda i oni do tad uvedu nešto slično.
Više volim da pričam, to pisanje na internetu mi je malo SR...
Naprosto ne bih da se iznenađujem previše.
Ima ljudi koji taaaaaaaaaaako dobro pišu, a kad ih čuješ, nesigurni su,
imaju zadršku u govoru, a s vremena na vreme se i prepadneš, XD
Zato ipak, radije pričam, telefon, mreže, šta god.
[ calexx @ 29.08.2020. 17:44 ] @
Nisam do sada gledao Globaltel ponudu, sada vidim ove Freepaid pakete i deluju pristojno. Ne previše povoljnije (za malo više para mogu da uzmem O1 sa neo minutima i porukama i 3GB interneta) ali je razlika upravo u UO. Ne volim da se vezujem ako nije dovoljno ubedljiv paket pa mi je zmajček za sada dovoljan, retko prebacujem 200 minuta (tačnije, pre par meseci sam prvi put bio na granici) ali je to verovatno i zbog toga što znam da postoji limit pa skraćujem priču. Sa neo paketom bih svakako prelazio 200 minuta. Ni 10GB mi nije potrebno, retko pređem 3-4 pa bi mogao da dođe u obzir i neki Freepaid.

Ali ... imam ušteđevinu za još godinu dana zmajčeka pa mi je trošak samo zzzuper (koji je rezerva ako pređem 200) ali ću idućeg avgusta da razmislim kako dalje. Svakako ne moram da žurim. Ne zanima me pozadina ni vlasnik, ideološke i muzičke ukuse ne razmatram i ne utiču na moj izbor.
[ Milan Kragujevic @ 29.08.2020. 17:52 ] @
@calexx

Nisam razujmeo ovo "za malo više para mogu da uzmem O1 sa neo minutima i porukama i 3GB interneta", Omorika 1 bez nekih "nezvaničnih popusta" je 1399 din, a Globaltel Freepaid od 1300 din je 10GB + neograničeni minuti i poruke ka svim mrežama. Ne vidim razlog da uzimaš Omoriku 1 osim ako mts mreža bolje radi na lokacijama gde se krećeš ili ti treba VoLTE (koji Globaltel izgleda neće skoro da aktivira), ili ti znači 4uBOX4. U svim ostalim situacijama je Globaltel isplativiji, pošto za 1000 din nude 4 GB net + neograničene minute i poruke dok Telekom za to uzima 1399 din (i opet malo zafali).

E, sad, ko hoće 10 GB za 1000 din, kao kod Zmaja, ima običan "Uzbudljivi prepaid", gde se može kombinovati 250 minuta/sms-ova (dakle, ukupna svota je 250 "jedinica" koje se mogu trošiti kao SMS ili minut) i 10 GB Interneta za 1000 din. Nepotrošeno se prenosi ako se paket uplati na vreme ili ako se aktivira Auto-Renewal.

https://www.globaltel.rs/globaltel-prepaid-sim

Bože, zvučim kao njihov agent prodaje. Ali stvarno, ovako nešto nije postojalo nikad. Plus ja dolazim sa Telenora gde su me "drali" bukvalno sa onim Total paketima, i nisam imao nikakvu nezvaničnu akciju jer mi se nije dalo da se raspravljam kao novi korisnik, nemam ja 20+ godina staža u mreži da im mlatim time...
[ Branimir Maksimovic @ 29.08.2020. 17:52 ] @
Ja presao sa omorike na zmaj, ionako sam ovog meseca pricao ukupno 3 minuta :P
I poslao jedno 30 ak smsova :P
Al zato youtube i internet mi dosta znace posto sve zavrsavam tako:P
Nego, prvi puta sad cujem za globaltel?

edit:
Milan:"Bože, zvučim kao njihov agent prodaje."

U chemu je catch?
[ Milan Kragujevic @ 29.08.2020. 18:01 ] @
>Nego, prvi puta sad cujem za globaltel?

Pa kad ne gledaš Pink

>U chemu je catch?
Catch u kom smislu? Što ih ne hejtujem ili što je ponuda tako dobra?

Odgovor na prvo pitanje je - zato što je ponuda jako dobra, i preselio sam se na 100 metara od Vip bazne stanice (istovremeno 250 metara od Telenorove a mts-ova mi je na zgradi) tako da mi mreža ne smeta
Odgovor na drugo pitanje je - zato što Žeks nešto muti sa državom i Vučkom, i pumpa firmu sa parama iz mutnih izvora da uz dumping cene navuče korisnike. Ja u potpunosti očekujem da to pukne u nekom trenutku. Ali do tada ću da iskoristim

Neće se Žeks od mene obogatiti, koliko ću ja para uštedeti.
[ ademare @ 29.08.2020. 19:02 ] @
Ne vidim sta ovde nije jasno .

Mitrovic Nema svoju Mobilnu mrezu ! U pitanju je Virtuelni znaci Fantazijski provajder , koji koristi usluge drugih operatera .

E sad da pogadjam od koga uzima Mrezu ! I da li je placa !

Zato je jeftiniji , jer sve sto naplati stavlja u dzep , a MTS-u platice jednog dana isto kao sto placa poreze itd.
[ Milan Kragujevic @ 29.08.2020. 19:08 ] @
@ademare Globaltel koristi Vip mrežu a ne Telekom Srbija

I provajder nije nimalo "Fantazijski", postoji veliki broj operatera u svetu koji posluju po istom tom MVNO principu uz value-add servise i automatizovan customer care koji barem u teoriji smanjuje cenu po korisniku dovoljno da i sa nižim cenama usluga mogu da zarade. Doduše Žeks ne mora da zaradi, barem ne za sada.
[ ademare @ 29.08.2020. 19:09 ] @
Pa da ti si imao uvid u Sve njegove ugovore , pa si siguran da je samo VIP ?
[ Milan Kragujevic @ 29.08.2020. 19:11 ] @
Ne, imam SIM karticu i gledam eNB ID na koji se kartica povezuje + poslao sam im mejl da pitam i potvrdili su da koriste samo Vip mobile.

edit: A možeš da pretražiš i RATEL: https://registar.ratel.rs/sr/r...jaOd=&datumPotpisivanjaDo=
[ calexx @ 29.08.2020. 20:47 ] @
Citat:
Milan Kragujevic:Nisam razujmeo ovo "za malo više para mogu da uzmem O1 sa neo minutima i porukama i 3GB interneta", Omorika 1 bez nekih "nezvaničnih popusta" je 1399 din, a Globaltel Freepaid od 1300 din je 10GB + neograničeni minuti i poruke ka svim mrežama. Ne vidim razlog da uzimaš Omoriku 1 osim ako mts mreža bolje radi na lokacijama gde se krećeš

E, sad, ko hoće 10 GB za 1000 din, kao kod Zmaja, ima običan "Uzbudljivi prepaid", gde se može kombinovati 250 minuta/sms-ova (dakle, ukupna svota je 250 "jedinica" koje se mogu trošiti kao SMS ili minut) i 10 GB Interneta za 1000 din. Nepotrošeno se prenosi ako se paket uplati na vreme ili ako se aktivira Auto-Renewal.
Na to sam mislio, O1 je malo skuplji od G sa 4 ili ima malo manje od G sa 10 ali uvek postoji opcija da mts ponudi neki benefit, ako bih prešao sa zmaja bez UO na neki paket sa UO, mora da sledi tako nešto. Sve u svemu, za 100 ili 300 dinara mesečno se ne bih mnogo potresao pa i ne znači previše.

Taj uzbudljivi je slabija ponuda od zmajčeka koji nudi 200+200 i 10GB za te pare. Svakako bih dao 1.300 za Freepaid i neo plus 10GB.

A za kraj da ponovim ono što ne volim da potenciram, imam neku "ušteđevinu" na mts broju i iz nje se plaća zmaj, kada to bude potrošeno onda razmišljam kako dalje.
[ Hackman @ 29.08.2020. 23:10 ] @
Ugovor u principu nije problem, samo ugovorna obaveza može da bude loš
detalj. Ja trenutno koristim zmajčeka u mts i zzzzuper u vipu, oba bez
ikakve obaveze i mogu na kraju bilo kog meseca da ugasim priču. Prvi je
črvena mesečno i dobijem 200+200+10GB a drugi za 300 nudi 100 min/sms i
po potrebi još 100 min/sms za 99 dinara.
Sigurno može da se nađe sve to i za manje para ali sam uvek u dilemi da
li će u nekom trenutku da mi zatreba neo (bilo kod koga) pa za sada
koristim ovo.

Pa ugovor kao takav nije problem, ali milion puta mi se desilo da MTS
ponudi nešto bolje od onog na šta sam predplaćen u  tom trenutku pa ja
onda hteo ne hteo moram da ostanem na onome što imam brojim dane do
decembra da ih se kurtališem, a jedina uspomena na njih će biti broj
koga ću preneti jer ga od 2001 imam i svi ga znaju. zbogom onda
ugovorima jednom za svagda.
Nego zna li ko mogu li ja da ih se rešim ono zadnja tri meseca ili tu
privilegiju imaju samo oni koji su uzimali telefon ili hoće da pređu na
drugi paket. Nešto mi drugarica reče da su njoj raskinuli tri meseca pre
isteka ugovora ako sam je ja dobro razumeo.

--
Spoštovanjem Dalibor Savić
[ Hackman @ 29.08.2020. 23:20 ] @
Bože, zvučim kao njihov agent prodaje. Ali stvarno, ovako nešto nije
postojalo nikad. Plus ja dolazim sa Telenor
Mi kao da smo se dogovarali da ih hvalimo, ali stvarno svaka im čast od
ljubaznosti operatera da sve lepo objasne pa do samih paketa mislim da
im u Srbiji nije po ponudama niko ravan.

--
Spoštovanjem Dalibor Savić
[ Hackman @ 29.08.2020. 23:28 ] @
Ademare, nema šta da pogađaš, infra struktura je Vipova, e sad ja sam
razmišljao zašto su cene paketa takve kakve su, došao sam do jedinog
logičnog zaključka, a ako nisam u pravu neka me neko ispravi. Održavanje
infra strukture je jako skupa zanimacija, a kad plaćaš zakup iste ipak
je to dosta jeftinije, zato su i cene paketa takve kakve jesu  i mislim
da će tako i ostati, opet kažem nek i povećaju cene baš a nek ostane
ovaj fripejd plaćanje preko kartice ja ću opet biti zadovoljan, a ako im
ovo potraje ovako kako je mislim da će i drugi provajderi preći na ovaj
način naplaćivanja.

--
Spoštovanjem Dalibor Savić
[ Branimir Maksimovic @ 29.08.2020. 23:30 ] @
Postoji tu jos jedan moment, a to je da je zakup skuplji, ali da ovi udaraju tolke cene da se cak i uz zakup ekonomski isplati...
[ Milan Kragujevic @ 29.08.2020. 23:55 ] @
Da, to vidimo na primeru Interneta koji je mobilnim operaterima skoro besplatan, za razliku od razgovora van mreže koji ih direktno koštaju po potrošnji. Internet je flat rate i kupuje se simetrični link, a dosta baznih stanica imaju mikrotalasne linkove do backbone mreže pa se višak kapaciteta na jednom mestu lako prebaci na drugo.

Razlike u ceni između voice+data paketa i data-only paketa, kao i postojanje Vikend net tarife, ukazuju na to da je cena usluge već duže vreme razdvojena od cene pružanja te usluge. Tj. "price is decoupled from cost", što bi Ameri rekli.

Sam voice saobraćaj je bio strašno skup dok Vip nije uveo NEO tarife sredinom 2017. godine. Onda su svi prešli na flat rate voice + text saobraćaj. Data je bio skup dok Vip nije uveo Kućni net, onda je Telenor prvo ubacio 100 GB pa onda i onaj 150 GB paket, evo pre neki dan je Telekom konačno počeo da prodaje 4G data paket sa 100 GB mesečno, doduše papreno skupo, ali opet jeftinije nego pre.

Mislim da je sledeći korak Prepaid, i da će Globaltel tu da vodi glavnu reč, barem prvih godinu dana dok se ne "opasulje" tradicionalni operateri.

MTS-ova prepaid ponuda je JEZIVA. Nemaju ni 4G na prepaid-u u 2020. godini! Pritom mtel RS ima, a BiH je dobila 4G prošle godine!

Telenorov Prepaid je isto loš kad su razgovori u pitanju, i mene lično nerviraju sa ovim personalizovanim promocijama, gde prvo moraš da daš saglasnost da te špijuniraju i to dele sa Fejsbukom, Instagramom, Tviterom, Viberom, Mobi bankom i ostalim tralala špijun firmama, i onda treba da čekaš neko vreme da ti se neka ponuda pojavi.

Vip je imao do sada najbolji prepaid, nakon onih promocija su se zaustavili na ovim Mesečnim Planovima, što je OK stvar.

Naravno, Globaltel sada uvodi nešto neočekivano + neviđeno + nepredviđeno, pa ćemo videti kako će kartelski trio da reaguje na to, i šta će se u njihovoj ponudi promeniti.
[ Hackman @ 30.08.2020. 00:24 ] @
Da sad se postavlja pitanje da li je vip znao da će Globaltel ovakvu
revoluciju da sprovede u Srbiji, pa im je i pored toga dao
infrastrukturu u zakup ili su bili iznenađeni. Nešto mislim da je ovo
drugo u pitanju.

--
Spoštovanjem Dalibor Savić
[ Ivan Dimkovic @ 30.08.2020. 00:43 ] @
Citat:
Milan Kragujevic
Da, to vidimo na primeru Interneta koji je mobilnim operaterima skoro besplatan, za razliku od razgovora van mreže koji ih direktno koštaju po potrošnji. Internet je flat rate i kupuje se simetrični link, a dosta baznih stanica imaju mikrotalasne linkove do backbone mreže pa se višak kapaciteta na jednom mestu lako prebaci na drugo.


Ali o kom tacno "Internetu" pricas?

Da li pricas o dostavi podataka do mreznog operatera (pretpostavljam, posto pominjes "flat rate" i "simetricni link")? Da to je jeftino, prakticno kosta manje-vise "standardno" koliko bi te kostao IP saobracaj i drugde + cena pristupa ili preko zakupljenog linka ili IP tranzita. To nije cena infrastrukture zato sto je ta cena infrastrukture vec "naplacena" samim korisnicima (SIM karticama) a to sto ti placas je druga usluga.

Ako pricas o koriscenju pristupne (radio) mreze mobilnog operatera (tipa kao MVNO ili kao neki servis koji ukljucuje koriscenje mobilne mreze za prenos podataka) onda je to sasvim druga prica - tu si onda ti taj ko placa infrastrukturu (tj. ti si taj koji placa tu cenu mreznom operateru). Cene su, naravno, nize od "maloprodajnih" cena koje se naplacuju krajnjim korisnicima u data paketima, ali su i dalje nekoliko puta vece od cena najskupljeg IP saobracaja Cloud provajdera i mnogo puta vece od puke dostave podataka do operatera, sto je i logicno zato sto se placa sasvim druga stvar.

Jedna stvar su bukvalno delovi (euro)centa za GB, druga stvar su desetine (euro)centi po istom GB.

[ Milan Kragujevic @ 30.08.2020. 00:59 ] @
Ivane, naravno u tom kontekstu pričam o backbone mreži.

Ipak, cena radio pristupne mreže, tj. hardvera (eNB, sektori, tornjevi, zakup zemljišta) je generalno fiksna, bilo Vip preprodavao to Globaltelu i na još 10tak MVNO-a ili držao samo za sebe.
Kapacitet je fiksan, i jednom izgrađena mreža ima fiksne i stalne troškove održavanja koji ne odgovaraju samoj količini saobraćaja. Veće zauzeće (do granica planiranog) samo znači da će se lakše otplatiti.

Dakle, poprilično sam svestan koliko to košta Vip. Ali, cena nije vezana za potrošnju, te u dosta slučajeva veća potrošna može da poboljša ekonomičnost investicije u neki deo mreže.
Praktično, jednom kad odrade tu pristupnu mrežu, njih ne košta ništa 1 Mb/s na UMTS ili 150 Mb/s po 2x2 MIMO vezi sa kanalom od 20 MHz na ~1800 MHz po sektoru.

Oni su zakupili svu tu opremu, i backbone linkove, i to je fiksnog kapaciteta. Kao i RAM (memorija), ako stoji prazno to su protraćeni resursi.

Zato se Vip-u isplati da višak kapaciteta proda nekome drugom, ako već neće svoj "core" brend da "ugrozi" niskim cenama.

Globaltel je garantovani nizak potrošač jer su korisnici ograničeni sa Fair Use Policy na do 40 GB mesesčno.

Drugo, Vip može da se bavi šaltanjem prioriteta saobraćaja, pa da u peak usage trenucima obori prioritet Globaltel saobraćaju, kao što inače rade - ne može jedan korisnik da koristi tipa 90% kapaciteta ćelije koliko god se on trudio jer će ga QoS sistem smanjiti kada se vidi da je ukupno zauzeće visoko duži period i da neko monopolizuje potrošnju.
Na kraju ih sve ispegla i na IP nivou i na transportnom sloju tako da niko ne troši previše i nekako sve ugura jednako u taj dostupan kapacitet.
[ Zoran 021 @ 04.09.2020. 12:32 ] @
Sada mi stigao sms od MTS da kao trebam da platim4494 dinara. A prethodno mi poslalo ismeno i zvanično obaveštenje da trebam platiti 2100 i nešto dinara. Pa ću tako i uraditi, otići ću u njihovu filijalom i reći mi je stiglo i zvanično i pismeno njihovo obaveštenje o o iznosu otkupa ugovora.
[ Milan Kragujevic @ 04.09.2020. 13:12 ] @
Očekivano, kao što rekoh.

Citat:
Milan Kragujevic: Na temu naknade štete, odokativna računanja ignoriši, moraju da ti kreiraju odgovor na prigovor, pošto često greše u tom obračunu naknade štete, ako si dobio zvaničan odgovor možeš da se pozoveš na njega i tražiš korekciju, ako nisi - naplatiće ti koliko su obračunali i ne možeš da otkažeš raskid dok oni procesiraju te žalbe. Dakle ili papir ili PDF moraš da imaš.



Pošto papir imaš, bezbedan si Samo pazi, korekcija naknade štete traje do 6 meseci, ja sam toliko čekao. Čisto da znaš, zovi ih redovno na 064789 (sa broja koji nije u mts mreži, jer ti na brojevima u mts-u naplaćuju razgovor sa operaterom od 10,17 din, dok kad zoveš van mts mreže košta kao običan poziv ili ako imaš besplatne minute u paketu onda ti troši njih) i traži urgencije da se koriguje račun dok ga ne koriguju.

NI SLUČAJNO ne plaćaj po starom pozivu na broj neosporeni deo duga, tj. taj iznos na odgovoru (papiru), jer ti to NE MOGU proknjižiti.

Mora nova faktura, na novi poziv na broj, sa korigovanim iznoso, i to onda platiš, i to plati uplatnicom u banci ili menjačnici i traži pečat, jer ako ti traže da dokažeš uplatu, ne primaju izvod sa e-banking-a, pa da ne juriš svoju banku naknadno da ti da izvod i da stave pečat filijale (inače je zakonom zabranjeno to traženje obaveznih pečata, tj. "pečat je ukinut", ali dobro).

Fakture šalju isključivo poštom i neće da ti kažu preko telefona iznos niti poziv na broj. Status možeš da proveriš i na moj mts portalu, treba da piše za staru fakturu Storniran narandžastim tekstom i onda da se pojavi novi račun za isti mesec. A možeš i preko call centra, 064789 opcija 2 pa opcija 0 pa opcija 1.

Sve ovo je iz iskustva.
[ Zoran 021 @ 04.09.2020. 14:16 ] @
Mogu li i sa ovog broja koji sam preneo u VIP ? Ako može onda ću to uraditi.
[ ademare @ 04.09.2020. 14:29 ] @
Eto tako rade prevaranti iz Telekoma !

Jos na prvoj stranici sam napisao da je cena izlaska oko 4.500 . Oni su to takodje znali , ali im se vise isplati raskid , nego nastavak koriscenja ugovora .

Zato su isli na " navlacenje " ! Napisali manju cenu da covek pristane na raskid i posle posalju pravi racun. Obicni Prevaranti .
[ Milan Kragujevic @ 04.09.2020. 14:39 ] @
@ademare ma neće ga prevariti, uložiće prigovor na račun, pozvaće se na odgovor i iznos naknade štete koji je obavezujući jednom kad ga napišu, korigovaće mu račun za par meseci i platiće tad manji iznos i to je to.

Naravno ne osporavam da su prevaranti, ja ih prozivam godinama već.
[ Zoran 021 @ 09.09.2020. 17:25 ] @
Bio danas u filijali MTS u NS! Predao sve papire šalteruši i rekao da ulažem žalbu na račun i nakon gledanja računa , njihovog dopisa (2 komaa) ,oni se nisu snašli, pokazao sam i ugovor sa VIP i na kraju mi kaže da pošaljem e-mail MTS da se žalim na račun. Oni su gledali i to da imam ja još jedan račun i ugovor koji nema veze sa ovim . Jedina je veza moje ime.
To je opšti haos tamo!! Sada moram i da se dopisujem sa njima!!
[ Milan Kragujevic @ 10.09.2020. 13:37 ] @
Napiši prigovor na račun, i pošalji mejlom na [email protected], nikakav poseban problem. Navedi da su te obavestili o iznosu naknade štete i da su ga kasnije izmenili, i da tražiš da uvaže originalni, manji iznos naknade štete, jer si već prešao kod drugog operatora, a ne nameravaš da plaćaš njihove greške. U mejlu napiši br. telefona, ime i prezime, datum rođenja, i kontakt telefon (makar to bio isti broj za koji se žališ, navedi svakako). Odgovoriće ti u nekom roku, van zakonskog naravno, ali to nije toliko bitno, kad-tad će korigovati to, a dok ne koriguju neće te maltretirati za taj dug niti povući broj iz Vipa nazad. Možeš posle 15 dana od slanja mejla da zoveš da pitaš jel račun označen "pod prigovorom", i da proveriš status prigovora.
[ Zoran 021 @ 10.09.2020. 21:44 ] @
Bio sam danas u drugoj filijali i tamo mi odmah napisala prigovor za račun jer sam joj pokazao zvanično obaveštenje od iznosa naknade štete. I rekla je da čekam odgovor i da ništa ne plaćam.
[ Milan Kragujevic @ 10.09.2020. 21:54 ] @
Super! Tako i radi, čekaj odgovor i ne plaćaj!
[ Zoran 021 @ 29.09.2020. 19:02 ] @
Stigao mi je ispravljeni račun za avgust .Konačno da se raskantam i sa njima.
[ Milan Kragujevic @ 29.09.2020. 19:34 ] @


Bravo!!