[ pctel @ 16.04.2004. 01:29 ] @
Na pocetku da se izvinem Gojku (covek ne voli cirilicu), pa neka ovo shvati isto kao da je umesto cirilicne arapska ili kineska, svejedno.

Naime, primetio sam da u ovoj drzavi (ma kakva to karikatura od drzave bila - ipak je drzava) nigde ne moze da se kupi najobicnija cirilicna tastatura. Licno znam da su sve vece fabrike (Compaq, IBM...) svojevremeno napravile cirilicne srpske tastature, ali se do danasnjeg dana niko nije setio da iste donese u Srbiju i ponudi ljudima kojima su potrebne.
"Demokratska" vlast je jos prilikom uspostavljanja "partnerskih" odnosa sa Microsoft-om velicala znacaj prevodjenja XP-a na cirilicu, dovodeci to u nivo Vukove reforme jezika od pre skoro 2 veka...
Ministarstvo kulture je vise puta isticalo znacaj jezika i pisma za ocuvanje nacionalnog identiteta jednog naroda...
Kompjuterske firme su prosle godine uvezle priblizno 200.000 latinicnih tastatura i priblizno 0 cirilicnih...
Ljudi u drzavnim sluzbama su primorani da cirilicne dokumente kucaju na latinicnim tastaturama...
Deca od 6-7 godina koja u skoli tek pocinju da uce cirilicu su primorana da ako zele da pocnu upoznavanje sa kompjuterom kako znaju i umeju koriste latinicu - onda sve pobrkaju pa ne znaju ni jedno ni drugo...
Da ne nabrajam dalje, primeri su brojni. Pitanje na koje ne znam odgovor je ZASTO? Da li ministarstvo kulture stvarno nije briga za to? Da li roditelji zatrpani brigama kako da obezbede osnovnu egzistenciju porodici zaboravljaju koliko bi ova sitnica znacila njihovoj deci? Da li kompjuterske firme stvarno nemaju smisla i ociglednih ideja za biznis? Da li je verujete da ne postoji barem 1000 ljudi koji imaju zelju i potrebu za koriscenjem bas cirilicne tastature? Davno sam razmatrao mogucnost da ja ucinim nesto kako bih im to i omogucio, i to pitanje uvek gurao pod tepih cekajuci da ga resi neko drugi, ali eto do danas nista. Zanima me samo misljenje posetilaca foruma - zasto je to tako. Takodje, ako neko slucajno zna neku firmu u SCG gde se mogu kupiti cirilicne tastature, neka ovde napise. Ne zbog mene licno, meni je skoro nebitno, ali ima ljudi kojima je itekako bitno.
[ Ivan Dimkovic @ 16.04.2004. 07:27 ] @
Cek, pctel.. koliko vidim u tvom profilu stoji link na firmu koja se bavi prodajom racunarske opreme.

Ako si ti neki manager sa mogucnoscnu donosenja odluka, ili bar imas uticaj na iste, sto ne bi probao da uvezes malo tih kirilicnih tastatura? Uz dobro uradjen marketing, mozda bi mogli da udomite te tastature i u drzavne institucije i da napravite neku seriju kompova za decu?

Pitanje je, po mom misljenju, cisto komercijalnog karaktera, firmama se jednostavno ne isplati. Vecina korisnika koji ulazu pare u PC opremu verovatno koristi piratovani US Windows, zatim cirilicnog softvera ima mali broj, vecina "domacinskih" aplikacija (knjigovodstvo, i sl..) verovatno ima razno-razne probleme sa keyboard standardima - sa cirilicom bi to verovatno postalo jos interesantnije - ko je kriv kad ljudi ne koriste UNICODE kako treba. Sve to jednostavno cini ulaganje u cirilicne tastature krajnje nepromisljenim ako imas malu firmu za prodaju PC opreme.

Jedino sto drzava moze da uradi je da natera svoju administraciju da koristi cirilicne tastature (posto ih vec tera da koriste kirilicu), a i to nije moguce u svim opstinama i mislim da je relativno komplikovano, ali ne i nemoguce. Takodje, ovo moze da se uradi i na nivou skole, da se za nastavu informatike to regulise nekako... ali kolko se secam, pctel, informatika se ne uci u osnovnoj skoli u Srbiji - a ministarstvo prosvete se trenutno bavi usporavanjem posla, previse im je brzo (bar zamenik ministra kaze da ce pristupiti poslu mnogo.. temeljnije :)

Edit: kad malo bolje razmislim, zasto ne bi napravili dvojezicne tastature gde bi stojala i kirilicna slova pored latinicnih tamo gde se razlikuju ?



[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 16.04.2004. u 19:58 GMT]
[ -zombie- @ 16.04.2004. 17:54 ] @
stvarno pctel, ako si toliko siguran da će biti kupaca za ćirilične tastature, a sam si rekao da se one već proizvode, zašto lepo tvoja firma ne počne da ih uvozi. taman će te to izdvojiti iz mora drugih sličnih firmi koje se bave "proizvodnjom računara"..

ja tvrdim da za taj proizvod ne bi bilo zainteresovano ni 1% kupaca. kao što je ivan već rekao, većina stvari koja se trenutno radi na kompjuteru je i dalje vezana ne samo za latinicu, već za englesku laticnicu. baš me zanima kako bi neko ukucao adresu bilo kog sajta (www) na ćiriličnoj tastaturi..

a roditeljima koji shvataju značaj kompjutera i zbog toga kupuju svojoj deci iste, sigurno nije cilj da se njihova deca okreću velikosrpstvu već zapadu, i zato će im biti draže da deca uz kompjutere nauče ponešto engleskog, a ne da utvrde znanje iz ćirilice..

lično mislim da bi takve tastature kupovali samo oni veliki srbi okupljeni u grupama kao što je naše pismo i slično. prosečnog (normalnog) građanina srbije nije briga da li mu je windows na ćirilici ili latinici (kao što ne bi ni trebalo da mu bude bitno, jer da bi se smatrao pismenim mora da razume oba pisma).

a koliko ja znam, većina tih koji se busaju u ćirilicu ne koriste čak ni naŠa slova kada pišu srpski uz pomoć kompjutera, a kamo li da se sad cima još više pa da počne da koristi i slova kao što su DŽ, NJ i LJ.

sa druge strane, meni uopšte nije teško da na ovoj "engleskoj" tastaturi koristim ćirilicu, ali ja to ne radim iz jednog vrlo prostog razloga (kada imam tri tastature u rotaciji na alt-šift, ne mogu na brzinu da pređem na englesku jednim pritiskom na tu kombinaciju.. sa dve je ona "druga" tastatura uvek na jedan klik daleko).
[ L I L I T @ 16.04.2004. 20:00 ] @
Citat:
-zombie-:
baš me zanima kako bi neko ukucao adresu bilo kog sajta (www) na ćiriličnoj tastaturi..


što bi towk reko njnjnj ;-)
[ MAD-MAX @ 16.04.2004. 20:49 ] @
Citat:
pctel:
...
Deca od 6-7 godina koja u skoli tek pocinju da uce cirilicu su primorana da ako zele da pocnu upoznavanje sa kompjuterom kako znaju i umeju koriste latinicu - onda sve pobrkaju pa ne znaju ni jedno ni drugo...
...


Pa nije bash tacno. Moja je sestra tako naucila latinicu (uz Q,Q,X,Y :)) i cirilicu (CD bukvar).

Ja sam ipak za ukidanje te cirilice :)
[ preki @ 16.04.2004. 22:20 ] @
E, bre MAX-e taman sam pomislio evo opet flame, medjutim spazih smajlija.
Nemojte opet da pokrecemo cirilica da ili ne i sl. znate svi kako se zavrsilo.

Elem, da se vrnem na temu, pctel, ja sam video ovde na forumu, neki covek iz francuske je nudio te tastature.

@zombie
Cini mi se da je jedina razlika sa tim tastaturama sto su kapice na tasterima cirilicne. Kao sto je dodato na "nasim" tastaturama čćšđ itd. tako bi bilo dodato i na tim cirilicnim, pored nj stoji w.

Ne znam koliko je to korisno, ali ne moze da skodi :o)
[ Časlav Ilić @ 17.04.2004. 07:51 ] @
U kombinaciji siromašnog tržišta, gde se malo ko usuđuje da nudi bilo šta što nema sigurnu prođu, i profila ljudi koji prodaju i kupuju računare (ogromna većina ih piše latinicom, a mnogi od njih osećaju i odbojnost prema ćirilici), male su šanse da neko na svoju inicijativu pokuša da zadovolji pomenutih 1% kupaca (ili da budem optimista, 3% :) nudeći ćirilične tastature.

Problem dodatno pospešuje to što onima koji se malo izvešte sa tastaturom, više nije ni bitno šta piše na tasterima. Kada kupujem tastaturu, gledam da su mi svi tehnički elementi po volji, tek ako bi baš model koji želim postojao i u ćiriličnoj varijanti, tada bih uzeo (tu) ćiriličnu tastaturu.

Kao što reče Ivan, jedino država da uplete svoje prste. Mada, već vidim situaciju: Busanje na sva zvona kako se nabavljaju ćirilične tastature za ovo i ono, a same tastature neko poslednje đubre (nabavljene preko, je li, regularnog tendera :), pa posle, eto, ćirilične tastature se lako kvare, još jedan primer kako ćirilici nije mesto u modernim tehnologijama :)))

Citat:
-zombie-:
sa druge strane, meni uopšte nije teško da na ovoj "engleskoj" tastaturi koristim ćirilicu, ali ja to ne radim iz jednog vrlo prostog razloga (kada imam tri tastature u rotaciji na alt-šift, ne mogu na brzinu da pređem na englesku jednim pritiskom na tu kombinaciju.. sa dve je ona "druga" tastatura uvek na jedan klik daleko).


He, he, ko ti je kriv kada koristiš te Dugoroge prozore, da vidiš kako to radi u KDEu 3.2 :) (nagoveštaj: višenovovska promena rasporeda, mada vrlo gruba, ali radi posao...)
[ pctel @ 17.04.2004. 17:29 ] @
Citat:
preki:
... ja sam video ovde na forumu, neki covek iz francuske je nudio te tastature...

Aaaaa, pa to se ne zna da li je tuznije ili smesnije... mozda bi pomoglo da zamislimo da se to dogadja nekom drugom npr. da u Nemackoj nigde nema da se kupi nemacka tastatura, a ima tamo kod nekog u... Italiji? Znaci, ipak je smesno :-)
[ pctel @ 17.04.2004. 17:49 ] @
Citat:
Časlav Ilić:
U kombinaciji siromašnog tržišta, gde se malo ko usuđuje da nudi bilo šta što nema sigurnu prođu, i profila ljudi koji prodaju i kupuju računare (ogromna većina ih piše latinicom, a mnogi od njih osećaju i odbojnost prema ćirilici), male su šanse da neko na svoju inicijativu pokuša da zadovolji pomenutih 1% kupaca (ili da budem optimista, 3% :) nudeći ćirilične tastature.

Pazi ovako... web kamere takodje kupuje 1% ljudi (ili manje) pa ih ima svaka prosecno snadbevena prodavnica. Zvucne karte. dzojstike, UPS-eve takodje. Prosle godine je u SCG prodato ~200.000 novih racunara znaci 1% od toga je 2.000, sto nikako nije zanemarljivo mali broj. Cak i 0.1% je vise nego dovoljno za organizaciju takvog posla. Pitate me zasto onda ja ne organizujem? I hocu, ali tek od jeseni, posto su mi sada misli vise usmerene na organizaciju godisnjeg odmora nego na organizaciju bilo kakvog posla.
[ mikis @ 11.05.2004. 03:19 ] @
Neko se svojevremeno žalio na istu temu, i problem je rešio tako što je uspeo da kupi ćiriličnu tastaturu od IBM-a ali u Sloveniji!

Problem je jednostavno u tome što naše ljude jednostavno nije briga. Samim tim, ni zastupnici -- uvoznici nemaju motivaciju da traže takve tastature od svojih dobavljača. A dobavljačima ne pada na pamet da rade serije ispod par (desetina) hiljada komada.

Case in point: kao što možda znate, do skora se nisu mogle nabaviti Logitech tastature sa YU, dakle latiničnim rasporedom. Razlog -- odgovorni ljudi u Logitechu su izgleda smatrali da kombinovano ex-YU tržište na kome bi se prodavale nije dovoljno veliko za to! Pošto sarađujem sa domaćim zastupnikom, ubeđivali smo ih, slali im procene o veličini tržišta, broju korisnika računara, dosadašnjoj prodaji... I najzad su počeli da ih prave, ali opet samo u jeftinijim varijantama, tj. onima koje se kod nas najbolje prodaju. Mislim da bi se slatko nasmejali kada bismo ih pitali za ćirliicu.

pctel, na jednom sajtu sam video nešto što bi moglo biti dobro prelazno rešenje -- a i odlična ideja za domaće male privrednike: kvalitetne nalepnice za tastere sa ćiriličnim slovima. Na žalost, osim što su bile preskupe (oko 15$, čini mi se), pojedina slova su bila naopako odštampana, tako da su potpuno neupotrebljive :(

Evo ih recimo ovde (ali samo za ruski): http://webideas.com/stickers/
[ -zombie- @ 02.06.2004. 09:13 ] @
a jel možeš ti pctel, ili bilo ko od ćiriličara da mi objasni zašto vi mahom ne koristite bar naŠa slova tamo gde možete?

a često i tamo gde možete da koristite ćirilicu, to ne činite (tvoj sajt)?

zašto ti ovde ne bi koristio naŠa slova? pretpostavljam da te mrzi, ali kako te onda ne bi mrzelo da koristiš još više naših slova u ćirilici?

ili čak, koliko znam na ESu je moguće pisati na ćirilici, ali on to automatski pretvara u latinicu. zašto recimo ne pišeš na ćirilici, i koristiš sva ćirilična slova (i Dž i Nj i Lj), pa da lepo to ES skripta pretvori u latinicu sa naŠim slovima?

stvarno mi niste jasni..
[ pctel @ 02.06.2004. 13:34 ] @
Citat:
-zombie-:...zašto recimo ne pišeš na ćirilici, i koristiš sva ćirilična slova (i Dž i Nj i Lj), pa da lepo to ES skripta pretvori u latinicu sa naŠim slovima?

Pa prvo mi treba cirilicna tastatura. Yu latinicna tastatura mi ne odgovara iz nekih razloga, a da kucam nasa slova na US tastaturi jednostavno NECU.
[ flylord @ 02.06.2004. 14:53 ] @
Citat:
pctel:Pa prvo mi treba cirilicna tastatura. Yu latinicna tastatura mi ne odgovara iz nekih razloga, a da kucam nasa slova na US tastaturi jednostavno NECU.

Sto? To je protiv tvojih nacionalnih ubedjenja? Ispod tvoje casti? Protiv tvoje religije?
Kad su Turci mogli da predju na latinicu samo da bi bili blizi svetu, sto su Srbi bolji od njih? A kolko ja znam, Srbi su vec menjali svoje pismo, samo ne znam kolko puta? Ako ne verujes, raspitaj se zasta se Vuk (Karadzic) zalagao: Za promenu pismu, ali ne zato sto je Cirilica Srpska, jer NIJE nego jer je laksa i efikasnija bila od trenutnog pisma! A trenutno je latinica laksa i efikasnija od cirilice. A ti reci neki dokaz protiv
poz
[ -zombie- @ 02.06.2004. 15:17 ] @
flylord: ne ubacuj se sa raspravom koje je pismo bolje.. ne raspravljamo o tome.. samo o tehničkim mogućnostima korišćenja istog..

pctel: hm.. ovaj, da li si ti svestan da ta tzv "ćirilična" tastatura nema dodatnih tastera za naša slova? to je u suštini ista ta "američka" tastatura, samo sa naštampanim drugim slovima..

ako pak jesi svestan toga, ja se izvinjavam, ali opet moram da pitam, zašto ne bi pisao ćirilicu sa takvom tastaturom? ako nije iz nekog "inata", nego samo ne znaš gde se koje slovo nalazi na ćiriličnom rasporedu tastature, onda ću ja evo lično da ti odštampam jedan set ćiriličnih nalepnica za tastaturu, i da ti pošaljem (daj mi samo adresu).

ako ipak jeste iz nekog "inata", zašto onda uopšte i koristiš takvu (zlu, imperijalističku, dodaj-svoj-epitet) tastaturu? da li je manji "greh" pisati srpski na latinici uz pomoć "američke" tastature, nego pisati srpski na ćirilici, tom istom tastaturom?

sada si mi još manje jasan.. (a ni za tvoj sajt mi nisi odgovorio)..
[ Časlav Ilić @ 02.06.2004. 17:06 ] @
Citat:
-zombie-:
zašto ti ovde ne bi koristio naŠa slova? pretpostavljam da te mrzi, ali kako te onda ne bi mrzelo da koristiš još više naših slova u ćirilici?

Potpuno se slažem sa tobom po ovom pitanju. Ja uvek idem po principu daj šta daš. Ako može ćirilica, odlično; ako može samo latinica, dobro; ako mora samo engleski alfabet, šta da se radi :)

Citat:
-zombie-:
ili čak, koliko znam na ESu je moguće pisati na ćirilici, ali on to automatski pretvara u latinicu. zašto recimo ne pišeš na ćirilici, i koristiš sva ćirilična slova (i Dž i Nj i Lj), pa da lepo to ES skripta pretvori u latinicu sa naŠim slovima?

Upravo ovako ja i radim. Štaviše, ja ionako sav čist tekst na srpskom pišem ćirilicom u uređivaču, te kad je potrebno konvertujem bilo u latinicu, bilo u čist aski, tako da to što ES automatski čini isto i nije od nekog značaja.

Citat:
pctel:
Pa prvo mi treba cirilicna tastatura. Yu latinicna tastatura mi ne odgovara iz nekih razloga, a da kucam nasa slova na US tastaturi jednostavno NECU.

Izvini, ali iz kog kod ugla da pogledam ovu tvoju izjavu, ne mogu da joj nađem racionalan smisao :) Možda ga i ima, pojasni ako možeš. Što se mene lično tiče, na osnovu nekih svojih opštijih razmišljanja o načinu upotrebe tastature u višejezičkoj sredini, mislim da svaka tastatura mora da ima i sve simbole američkog kverti rasporeda na sebi, ma za koji jezik bila namenjena. Drugo je gde bi ti simboli stajali — recimo na donjem zidu tastera.
[ pctel @ 02.06.2004. 18:41 ] @
1. navika iz MS DOS-a, oduvek se tako pisalo, sto sad izmisljate neke kuke i kvake?
2. na racunaru imam instaliran jedino US kodni raspored, strasno sam lenj da prebacujem sa jednog na drugi.
3. cirilicna tastatura je mozda dobra prilika da promenim visegodisnje navike pisanja?
4. cirilicna tastatura je mozda prilika da ucinim upotrebu racunara jedno vreme zanimljivijom?
5. cirilica mi je nekako laksa i citljivija. Kod latinice uvek izgubim nekoliko milisekundi za raspoznavanje da li pise I ili l, rn ili m i tumacenje tome slicnih kombinacija znakova.

Inace, svi me smatraju pomalo cudnim jer koristim staru Dellovu tastaturu koja ce uskoro proslaviti osmi rodjendan, ne bih je menjao za tri paketa onih njihovih lepih kineskih tastatura... Kazu, nema veze sto ta stara dobro radi, treba da pratis najnovije svetske trendove...Ne shvataju oni mene, ne shvatam ja njih... Pojma nemam zasto zele da me nagovore da odbacim nesto sto jeste staro ali dobro funkcionise, barem podjednako dobro kao i novo, a mozda i bolje...

Procitajte ponovo prethodni pasus, mozda vam on kaze nesto i o cirilici kao necemu sto uopste nije tako lose, a ljudi na silu hoce da mi uzmu i nateraju

Nalepnice na tasterima nisu prihvatljive jer dekoncentisu coveka koji je navikao da tastere oseca culom dodira. Da pamtim gde je sta, necu, kazu da lud pamti a pametan pise, u ovom slucaju lud pamti a pametan pogleda na tastaturi.
Citat:
-zombie-:
...a ni za tvoj sajt mi nisi odgovorio..

Pa ja ovo vec treci put objasnjavam:
nema tastature -> nema cirilice -> nema sajta !
[ -zombie- @ 02.06.2004. 20:04 ] @
Citat:
pctel:
Nalepnice na tasterima nisu prihvatljive jer dekoncentisu coveka koji je navikao da tastere oseca culom dodira. Da pamtim gde je sta, necu, kazu da lud pamti a pametan pise, u ovom slucaju lud pamti a pametan pogleda na tastaturi.


ajde kao da si nam objasnio tvoje stavove oko "ćirilične tastature" (btw, kakve tu ćirilične kuke i kvake, ako si već navikao još od dosa?), ali pre bih rekao da u ovom slučaju važi "lud je taj koji gleda u tastaturu dok kuca", tj onaj koji ne nauči kucanje na slepo (tj ja bih rekao kucanje sa svih 10 prstiju, a ono "na slepo" posle dođe samo kao posledica).

to ne da samo usporava kucanje (na šta se ti žališ), nego i mnogo više opterećuje oči, koje moraju stalno da menjaju žižnu daljinu/fokus između tastature i monitora..

dakle, ako želiš da za 30. rođendan zaradiš naočare, slobodno nastavi po toj narodnoj "lud pamti, pametan gleda u tastaturu"..
[ Časlav Ilić @ 03.06.2004. 09:39 ] @
Citat:
pctel: 1. navika iz MS DOS-a, oduvek se tako pisalo, sto sad izmisljate neke kuke i kvake?

Ne valja previše podilaziti sopstvenim navikama, posebno lošim :)

Citat:
pctel: 2. na racunaru imam instaliran jedino US kodni raspored, strasno sam lenj da prebacujem sa jednog na drugi.

Pa kako onda misliš da koristiš ćirilicu? Sa ćirilicom ćeš morati, sasvim sigurno, još više da prebacuješ rasporede. Srećom, ćirilica te bar čuva od vrlo loše navike koja vidim da uzima maha među onima koji pišu latinicom: i za srpski i za engleski koriste samo srpsku latiničnu tastaturu (tj. ona im je podrazumevana, nikada ništa ne prebacuju).

S druge strane, ako kojim slučajem koristiš KDE 3.2, mogu ti dati dobar savet u vezi toga kako maksimalno olakšati prebacivanje.

Citat:
pctel: 3. cirilicna tastatura je mozda dobra prilika da promenim visegodisnje navike pisanja?

Bilo koja tastatura, pa i ta tvoja omiljena, je dobra da promeniš višegodišnje navike pisanja :) Uostalom, ako postupiš kako ti Zombi i ja predlažemo, možeš lepo i da zadržiš svoju tastaturu. To „lud pamti, pametan piše“ ima svojih ograničenja — u suprotnom, mogao bi npr. da nosiš tablicu množenja sa sobom, ili tako nešto :)
[ Buum @ 05.06.2004. 02:33 ] @
Časlave, zašto misliš da je loše ako se i za srpski i za engleski koristi samo srpska latinična tastatura?
[ Časlav Ilić @ 05.06.2004. 07:52 ] @
Prvi problem je što se srpskim latiničnim rasporedom može se pisati samo na srpskom i na engleskom (dobro de, tu je i slovenački, a možda i još koji „manje svetski“ jezik, ali poenta koja sledi je i dalje ista). To znači da ako li naučite još koji jezik, već ćete morati da pređete na menjanje rasporeda u hodu. Ali, to će onda biti teže zato što nemate razvijenu naviku da to činite. Npr. pišete i na francuskom, a navikli ste da engleski pišete srpskom latiničnom tastaturom, pa dok kucate na francuskom, onda morate znati i gde su na njoj svi simboli američkog rasporeda, ili menjati na srpski latinični raspored da biste otkucali nešto na engleskom :)

Drugo, još uvek ne možete računati da ćete za koji god računar da sednete imati na raspolaganju srpsku latiničnu tastaturu, posebno ne u inostranstvu. U tom slučaju možete biti privremeno prinuđeni da koristite samo engleski raspored za pisanje na srpskom, a tu onda opet dolazi do problema navike: slova Y i Z su na različitim položajima, kao i sijaset znakova interpunkcije i drugih simbola. Nije strašno, ali biće neprijatno :)

Možda najvažniji je treći razlog, koji se tiče automatskog obeležavanja teksta. Npr., koliko sam čuo, MS Vord će prilikom prebacivanja rasporeda pravilno obeležavati i tekst. Odnosno, ako uredno prebacujete na engleski kada hoćete da otkucate englesku reč u tekstu na srpskom, nijedan automatski alat za obradu teksta neće se buniti — pravopis će uredno biti proveren prema jeziku reči, a podela na slogove (hifenacija) će takođe biti pravilno odrađena. U suprotnom, ako koristite srpsku latiničnu mapu za sve, svaka engleska reč biće označena kao nepravilna pri proveri pravopisa, a sa hifenacijom ne smem ni da pomislim šta će biti :)

Samo da napomenem da je valjda jasno da se pisanjem ćirilicom automatski izbegavaju navedeni problemi, a još neki pride i rešavaju (mogu i to da objasnim, ako li interesuje uopšte nekog :)
[ pctel @ 06.06.2004. 01:15 ] @
Dobro, i pri pisanju cirilicom se moze naici na neke probleme.
kliknite na link i pogledajte kako neki ljudi pisu cirilicom

http://66.102.11.104/search?q=...D0%BD%D0%B4+%D0%B192&hl=en


obratite paznju na levi frame i ne propustite da vidite kako pisu "go play around the city"
[ Časlav Ilić @ 06.06.2004. 07:58 ] @
Ih, bre, ta fora sa „slepim“ pretvaranjem latiničnog u ćirilični tekst je toliko izlizana, da više nije ni smešna. Ako je za nekog ipak nova :) mogu reći da tu nema ni p od pisanja ćirilicom.
[ tdjokic @ 06.06.2004. 09:29 ] @
Eh, da su samo cirilicne tastature... Kod nas ne-ima stotine stvari koje su na 'glupom' Zapadu najobicnija stvar. U svezem su mi secanju okrugli IDE(ATA) kablovi: toga ovde duuugo nije bilo. Taman ih mi 'primetili' a ovi 'glupaci' sa Zapada opet izmislili nesto novo - SATA. I tako dalje.

Najvise od svega me nervira da kad trazis nesto precizno definisanih osobina, trgovac ti kaze: 'Pa, znate, to nemamo ali i OVO je isto!' ili 'A sta ce vam TO?' GrRrRrR......
[ grepme84 @ 22.07.2004. 18:31 ] @
ajmo mi lepo da ukinemo cirilicu na racunarima <-- a sto samo na racunarima? ajmo da ukinemo cirilicu svugdje, nema smisla, neda se ljudima citat/pisat srpskim pismom, latinica je bolja, da, ajmo mi onda lepo da uzmemo latinicno pismo za svoje, sto da ne, bolje je i lepse i ljudi mrze cirilicu pa sto onda da jih smaramo time, aaa sto nebi jos poceli da se krstimo katolicki, ajmo da probamo mozda ce da nam se svidi i to, pa ko j-e-b-e tri prsta, nije kul, nerade to ni amerikanci, e tako, jos samo da izmislimo neko drugo ime za ovu drzavu i da naucimo neki drugi jezik i to je to ljudi!
[ zabac_kermit @ 22.07.2004. 19:50 ] @
Danijele verovatno se prezivaš Vukadinović a ne vukadinovic.Uostalo čitav tvoj tekst je pisan tako a ovamo se busaš u ćirilicu .I ja sam za ćirilicu,ali pošto ne možemo promeniti čitav svet moramo mu se prilagoditi.U suprotnom idemo bukvalno glavom kroz zid.

Pozdrav.
[ grepme84 @ 22.07.2004. 20:01 ] @
žabac_kermit
jeli ovako bolje? pošto koristim NetBSD sistem gdje nemam ščćžđ sam naviko da pišem scz i dj --> zato ovakav login, ali ako ti hoćeš da promijeniš svoj identited znači ko si i šta si (pod to se smatra i ćirilica) samo zato da bi ugodijo svijetu, onda je to tvoja stvar

P.S. ne znam šta fali rusima, kinezima, japancima, korejcima, jevrejima...
[ grepme84 @ 22.07.2004. 20:02 ] @
ovu poruku malo prije napisao sam u ćirilici ali ne znam što nije uspjelo da postuje....
[ Ivan Dimkovic @ 22.07.2004. 20:31 ] @
Citat:

ajmo mi lepo da ukinemo cirilicu na racunarima <-- a sto samo na racunarima? ajmo da ukinemo cirilicu svugdje, nema smisla, neda se ljudima citat/pisat srpskim pismom, latinica je bolja, da, ajmo mi onda lepo da uzmemo latinicno pismo za svoje, sto da ne, bolje je i lepse i ljudi mrze cirilicu pa sto onda da jih smaramo time, aaa sto nebi jos poceli da se krstimo katolicki, ajmo da probamo mozda ce da nam se svidi i to, pa ko j-e-b-e tri prsta, nije kul, nerade to ni amerikanci, e tako, jos samo da izmislimo neko drugo ime za ovu drzavu i da naucimo neki drugi jezik i to je to ljudi!


Ajde da ne lupetamo, ajde da naucimo nas jezik (ti ga ne poznajes, pogotovu koriscenje recce 'ne'), ajde da naucimo malo nasu istoriju - i istoriju naseg jezika, i ako nam se pise cirilicom da formiramo interesnu grupu koja ce pritisnuti industriju da proizvodi cirilicne tastature, a ne da insinuiramo i da se sluzimo zamenama teza i iznosenjem neistina kako istorijskih tako i onih danasnjih? Da li bi to mogli, a?

Cirilica ce biti ukinuta ako ljudi prestanu da pisu istom, isto vazi i za latinicu - jezik je ziva stvar i menja se vremenom.

Dakle, bilo kom proizvodjacu PC hardvera i dileru istog (pctel, ?) nece smetati da prodaje cirilicne tastature ako neko hoce da ih kupi - lepo napisite neki zahtev da se formira radna grupa u privrednoj komori, kontaktirajte logitech/cherry/... i vidite da se to uradi/

Tema zakljucana - ako neko hoce da pokrene inicijativu o cirilicnim tastaturama neka to napise - a ko hoce da trabunja o nepostojecoj mrznji prema cirilici ima serbiancafe i b92 forume pa nek troluje tamo.
[ NBG @ 06.07.2006. 12:54 ] @
Drage volje bih kupio par komada ćiriličnih tastatura.
[ Buum @ 06.07.2006. 23:39 ] @
Ja sam od prijateljice dobio nekoliko kompleta nalepnica koje su urađene za Microsoftovu promotivnu kampanju legalizacije softvera Pazi da je legalno. Svaki komplet nalepnica sadrži naša slova i u latiničnom i u ćiriličnom pismu. Pretpostavljam da se ove nalepnice dobijaju prilikom kupovine lokalizovanog Windows XP-a, ali nisam 100% siguran.