[ old.man @ 12.09.2020. 12:47 ] @
Poštovani ,
Pre par meseci sam kupio xiaomi redmi 8 4/64 preko MTS.
Razgledao sam xiaomi 7 , ali pomislih ovaj "8" ima više memorije, noviji , bolji..
Usledilo je razočarenje. Naime osmica nema mogućnost snimanja razgovora u svome sistemu , a sedmica ima.
Da ne pomislite da hoću da "špijuniram" u ovome je stvar.
Ne mogu da koristim desnu ruku , pa ako mi sagovornik nešto izdiktira , ne mogu da zapišem
Isprobao sam sve aplikacije koje su mi došle pod ruku i rade one, ali hoće pristup slikama, kontaktima.. znate već kako to ide..

Ovih dana mi je istekla ugovorna obaveza kod provajdera i imam mogućnosti da uz obnovu ugovora, nabavim drugi aparat.

Koji bi ste mi preporučili?
Ne mora biti xiaomi, ali da ima bar 3gb/32gb memorije, i da drži bateriju 5 dana kao xiaomi.
kamera 12mpx ili više i naravno mogućnost snimanja razgovora.
Svaki savet je dobro došao
[ sikili @ 15.01.2021. 20:02 ] @
zdravo.
Isto sam i ja trazio...
Problem je u telefonu odnosno evropi...Zabranili su tu opciju.
Resenje je da uneses kineskinili neke druge slobodnije zemlje rom...i sam telefon ima opciju za snimanje.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 15.01.2021. 20:27 ] @
Kina, sinonim za slobodnu zemlju 🤣
[ mjanjic @ 15.01.2021. 20:29 ] @
Nije to ništa, Lumia recimo nije imala opciju snimanja telefonskog razgovora ni preko aplikacije (tj. nije bilo takvih aplikacija), a razlog je što je u većini država to zakonski zabranjeno (osim ako se druga strana obavesti), pa su oni lepo na nivou OS-a to onemogućili, tj. nijedna aplikacija nema pristup mikrofonu tokom razgovora.

Ne vidim problem da na nivou OS-a drugom korisniku bude upućeno obaveštenje ili čak zahtev za dozvolom za snimanje razgovora, ali je nekim kompanijama očigledno lakše samo da to onemoguće.
[ bakara @ 15.01.2021. 20:37 ] @
google je najavio implementaciju snimanja u androidu 11, ali bas i ne zure da implementiraju

Ono sto kinezi imaju vec bar 5 godina u nazad, ali evo i xiaomiju preti da prodje kao huawei.
[ Java Beograd @ 16.01.2021. 08:59 ] @
Ja sam, prošlog leta, imao situaciju gde sam hteo da snimam razgovor za "pružaocem usluge".
Moj telefon sam stavio na spikerfon, i približio drugi.
Zvao sam lika, i posle "dobar dan" napomenuo sam mu da snimam, da zna. Nije se bunio,
[ old.man @ 16.01.2021. 09:16 ] @
Citat:
sikili: zdravo.
Problem je u telefonu odnosno evropi...Zabranili su tu opciju.

HE HE..
pa to je glupost.. pogrešno tumačenje zakona...
Iz KZ:
Citat:
Neovlašćeno prisluškivanje i snimanje
Član 143
(1) Ko posebnim uređajima neovlašćeno prisluškuje ili snima razgovor, izjavu ili kakvo saopštenje koji mu nisu namenjeni,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom od tri meseca do tri godine.

A ja snimam SVOJ razgovor. Valjda je moj razgovor meni namenjen?
Citat:

Neovlašćeno objavljivanje i prikazivanje tuđeg spisa, portreta i snimka
Član 145
(1) Ko objavi ili prikaže spis, portret, fotografiju, film ili fonogram ličnog karaktera bez pristanka lica koje je spis sastavilo ili na koga se spis odnosi, odnosno bez pristanka lica koje je prikazano na portretu, fotografiji ili filmu ili čiji je glas snimljen na fonogramu ili bez pristanka drugog lica čiji se pristanak po zakonu traži i time osetno zadre u lični život tog lica, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do dve godine.

(iz paragraf.net. https://www.paragraf.rs/propisi/krivicni-zakonik-2019.html )

Uostalom ako mi je do špijuniranja , mogu pustiti glas na spikerfon pa snimiti nekim drugim uredjajem.
I još nešto , supruga ima "xiaomi redmi 7" , koji ima tu opciju snimanja , kupljeno u Beogradu, u nekoj prodavnici.
Kako , jedan može , drugi ne može ?

old.man , dipl. pravnik u penziji.
[ old.man @ 16.01.2021. 09:27 ] @
Citat:
old.man:
I još nešto , supruga ima "xiaomi redmi 7" , koji ima tu opciju snimanja , kupljeno u Beogradu, u nekoj prodavnici.
Kako , jedan može , drugi ne može ?

Sad će te se pitati što se ne zamenimo supruga i ja. Jednostavno, supruga je aparat dobila na poklon od sina. A poklon se ne poklanja drugom :)
[ fangorn @ 16.01.2021. 13:11 ] @
Samsung (a i nekli drugi brendovi) je ukinuo opciju snimanja razgovora na androidu 10 zbog zakonskih regulativa, devetka je imala tu opciju.

Privremeno resenje je da se razgovor obavlja preko spikerfona jer ce se onda cuti i druga strana,
ili da ponavljate bitne informacije u toku razgovora, recimo ako vam neko izdiktira br telefona ili adresu
to samo ponovite i bice snimljeno zato sto se vas glas snima normalno.

E sad, to ne vazi za sve zemlje, tako da ako se ubaci ROM recimo za Tajland (THL) onda se dobija opcija snimanja
jer kod njih nije ni ukinuta iz nekog razloga.
To pricam za Samsung, ne znam kako je kod drugih brendova.
Ja sam na mom Samsungu Note 9 ubacio THL rom i dobio "native call recording" funkciju i sve radi perfektno.
[ test1234 @ 16.01.2021. 13:32 ] @
Cube ACR radi na svim Samsunzima. I na9,10 i 11 meni. Mora da se podešava.
[ old.man @ 18.01.2021. 11:32 ] @
Cube ACR radi zaista , ali traži pristup kontaktima , slikama ,medijima ... svemu što je u telefonu , a ja to neću da dozvolim, i onda on neće da radi.
Možda sam paranoičan , ali šta će njemu slike mojih unučića ili pin kod od banke ?
[ djoka_l @ 18.01.2021. 11:58 ] @
Pa, jesi paranoičan.
PIN banke se ne čuva kao otvoreni tekst.
Snimci tvojih razgovora su "Media files", kako da snima, ako mu ne dozvoliš pristup fajlovima.
Kontakti su potrebni da bi automatski snimao ili ne pozive od pojedinih osoba.
[ old.man @ 19.01.2021. 09:57 ] @
djoka_l pogledaj kako sam počeo temu
https://www.elitesecurity.org/p3965783
[ djoka_l @ 19.01.2021. 10:27 ] @
Znam, a posle toga su ljudi objasnili da je to isključeno za skoro sve modele koji se prodaju u Evropi.
Predlozi za rešenje koji uključuju nabavku telefona iz kineskih izvora ili zamena ROM-a su daleko komplikovaniji od instaliranja aplikacije koja je za to namenjena.
[ old.man @ 20.01.2021. 11:36 ] @
Poštovani djoka_l
Sve sam pročitao i razumeo šta su mi ljudi objasnili
Citat:
 Znam, a posle toga su ljudi objasnili da je to isključeno za skoro sve modele koji se prodaju u Evropi.

Poenta je u onome "Skoro sve", jer lepo rekoh da je xiaomi 7 kupljena u Beogradu a ima opciju snimanja.

Uostalom, ako razmatramo sa aspekta zakona, kakva je razlika da li snimamo uz pomoć aplikacija ili aparat ima ugradjenu tu mogućnost ?
Svodi se na isto.

Ostaje mi samo da naručim drugi aparat iz HongKonga, ili nekog mesta gde ne paze toliko na špijuniranja, a ovaj ganc nov da prodam

Zahvaljujem se svima koji su pomogli da se ova tema razjasni.
Pozdrav drugari.
[ djoka_l @ 20.01.2021. 12:08 ] @
Treba da znaš da postoje tri ITU zone što se tiče raspodele frekvencija. Evropa i Afrika je u ITU-1, Azija u ITU-3, Amerike u ITU-2.
Što se tiče ITU-1 i ITU-3, takoreći nema velikih razlika (ITU-2 je druga priča), osim kod Južne Koreje koja jeste u ITU-3 ali nije baš po ITU-3.
Recimo, ako naručiš telefon iz Južne Koreje, koji je napravljen za njihovo tržište, možda neće raditi na našim mrežama.
Takođe, može da bude problematično za bilo koji Azijski telefon, koji STRIKTNO ne podržava ITU-1 standarde za frekvencije na kojima radi.

https://en.wikipedia.org/wiki/ITU_Region
https://en.wikipedia.org/wiki/GSM_frequency_bands
[ bakara @ 20.01.2021. 12:12 ] @
Nece ti ni taj iz kine raditi ako ima global rom, a obicno kinezi u evropu salju bas takve.

Tebi treba rom koji ima originalni miui dialer koji je izbacen iz evropske verzije,
to ti mogu ubaciti u bilo kojem servisu mobilnih telefona po nekoj simbolicnoj ceni posto je rec o vrlo popularnom telefonu, i imaces sve sto si imao na tom prethodnom telefonu.
samo im tacno reci sta hoces, nema potrebe da menjas telefon, niti si ti jedini kome to smeta.
[ Ivan Dimkovic @ 20.01.2021. 12:42 ] @
Citat:
mjanjic:
Nije to ništa, Lumia recimo nije imala opciju snimanja telefonskog razgovora ni preko aplikacije (tj. nije bilo takvih aplikacija), a razlog je što je u većini država to zakonski zabranjeno (osim ako se druga strana obavesti), pa su oni lepo na nivou OS-a to onemogućili, tj. nijedna aplikacija nema pristup mikrofonu tokom razgovora.

Ne vidim problem da na nivou OS-a drugom korisniku bude upućeno obaveštenje ili čak zahtev za dozvolom za snimanje razgovora, ali je nekim kompanijama očigledno lakše samo da to onemoguće.


Nema zakon veze sa tim, bar ne u dobrom delu sveta.

Razlog je sigurnost - ako univerzalno zabranis snimanje, ili ga znacajno otezas: npr. osim sistemskim aplikacijama koje su potpisane kljucem od platforme ili specijalnim servisima za pomoc invlidima, prakticno si zesce smanjio mogucnost za vrlo >vrlo< lose stvari. Da bi se ovo osujetilo potrebno je ili rootovati telefon, ili naci neki runtime exploit ili zameniti ceo ROM sa nekim drugim.

Reputacija proizvodjaca a i samog Google-a je na udaru ako im se telefoni koriste kao jeftini nacin za prisluskivanje instalacijom malware-a.

Ne mora cak ni malware da bude, pa da korisnici krive potpuno "nevinu" stranu, pogledajte ovo:

https://apps.apple.com/us/app/...rt/id661649585#see-all/reviews

Pogledajte ocene ljudi - blagi uzas. OK, ovo g0vance zasluzuje tu ocenu zato sto je bagovito djubre, ali je ovde dobija zato sto ljudi misle da je >malware< odgovoran za kradju sa bankovnog racuna. Zasto? Pa to je jedino sto im je ostalo u pamcenju - da im je lopov sugerisao socijalnim inzenjeringom da instaliraju TeamViewer, pa ce po njemu opaliti. Narod.

Procitajte komentare:

Citat:

Scam for sure
I was scammed using this app I thought I was on the phone with Apple support getting help (I googled apple contact and clicked the first link they fouled me it looked like a real apple web page)


Citat:

Scammers!!!
This app is used by Scammers do not download if asked by the supposed “support team members” I was scammed out of $700 yesterday. I got an email from PayPal trying to confirm a purchase for a $500 Iwatch that I did not order.


Google i veliki proizvodjaci su samo sracunali da im je daleko veci udar na reputaciju da se rascuje da "Samsung Galaxy XYZ Spijunira" ili "Android Spijunira" (haha, znam) nego sto ce neki mnogo manji % korisnika kojima snimanje razgovora stvarno treba (legalno).

Bez veze za ljude kojima to treba, ali to je trend i nece ici nazad. Sa svakom novom verzijom Androida, Google polako uvodi restrikcije koje ce ga izjednaciti sa iOS-om po pitanju restrikcija.



[ bakara @ 20.01.2021. 13:39 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Google i veliki proizvodjaci su samo sracunali da im je daleko veci udar na reputaciju da se rascuje da "Samsung Galaxy XYZ Spijunira" ili "Android Spijunira" (haha, znam) nego sto ce neki mnogo manji % korisnika kojima snimanje razgovora stvarno treba (legalno).


Snimanje je upravo jedan od featura koji se reklamira na android 11, a zabranjen je tek od androida 9 i 10, sada deluje kao da hoce ponovo to da vrate;



https://www.androidpolice.com/...er-also-works-for-voice-calls/

Za razlicita trzista razlicita pravila:

https://www.androidpolice.com/...app-call-recording-live-india/

[ fangorn @ 20.01.2021. 17:50 ] @
Koliko sam ja video, tu se pominje snimanje ekrana, ne snimanje razgovora?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 20.01.2021. 18:17 ] @
Citat:
fangorn: Koliko sam ja video, tu se pominje snimanje ekrana, ne snimanje razgovora?


Snimanje razgovora je usputna mogućnost. Rezultat je video sa zvukom okoline uključujući i onaj sa spikerfona.
[ fangorn @ 20.01.2021. 18:29 ] @
Ok, ali to nije poenta.

I sada bilo koji program za snimanje razgovora ce snimati ako se prica preko spikerfona.
Ali zamisli situaciju da si u prevozu, kolima, na ulici, u drustvu, i trebas da pricas preko spikerfona
da bi ti razgovor bio snimljen, malo je bzvz.

Poenta je da se snima direktno sa "LINE" a ta opcija je ukinuta na androidu 9 i 10, sem u nekim regionima
o cemu je vec bilo reci, ili da se rutuje telefon.

[ bakara @ 20.01.2021. 18:45 ] @
Citat:
fangorn: Koliko sam ja video, tu se pominje snimanje ekrana, ne snimanje razgovora?

Nisi dovoljno detaljno citao:

https://www.androidpolice.com/...l-recording-for-the-phone-app/

https://www.androidpolice.com/...gle-phone-beta-call-recording/

u svakom slucaju cinjenica je da se nesto radi oko toga, ali sto rece dimkovic ima tu dosta prepreka pa se na kasicicu dozira.

[ test1234 @ 20.01.2021. 18:51 ] @
Kod mene na novom "Samsung Note 20 ultra", 11-ca, uzet u Telenoru, uopšte nema preinstaliran nikakav snimač razgovora, morao sam da instaliram "Cube ACR" ali radi samo ako je baterija na "visokim performansama" i aplikacija uvek mora da radi u pozadini, inače ništa od snimanja u toku razgovora. I naravno dozvola aplikaciji na sve živo.
[ old.man @ 21.01.2021. 10:07 ] @
Citat:
bakara:
Nece ti ni taj iz kine raditi ako ima global rom, a obicno kinezi u evropu salju bas takve.

Tebi treba rom koji ima originalni miui dialer koji je izbacen iz evropske verzije,
to ti mogu ubaciti u bilo kojem servisu mobilnih telefona po nekoj simbolicnoj ceni posto je rec o vrlo popularnom telefonu, i imaces sve sto si imao na tom prethodnom telefonu.
samo im tacno reci sta hoces, nema potrebe da menjas telefon, niti si ti jedini kome to smeta.


Hvala za info, ova varijanta mi se dopada , ali se moram raspitati ko i gde to može da uradi , pošto sam daleko od metropole ...
Ili mi neko od vas može preporučiti radnju ili osobu koja to može da ubaci?
Treba dodati samo snimanje kao kod ove xiaomi 7 na priloženom videu. Ostalo da ostane isto kao što je i bilo.
Pretpostavljam da u tom slučaju garancija prestaje da važi ?

Bakara ti si vrlo u pravu ...Youtube je pun uputstava kako snimati razgovore.
Ali to jednostavno ne radi.. ne postoje te opcije u EU modelu...


Moj telefon inače ima sve opcije snimanja ekrana, zvuka... ali kad snimaš a neko te nazove ili ti nazoveš, softver reaguje i snimanje prestaje .

A "7"-mica radi sve i na ćirilici
[ bakara @ 21.01.2021. 11:56 ] @
Sve ce da ti radi isto i na tom novom samo nadji nekoga da ti ubaci drugi rom koji to ima, mozda i neki lokalni klinac dobro barata sa tim stvarima, raspitaj se.

Ako ne daj boze zatreba garancija, vratis sve na staro, ali ne verujem da ce trebati
[ Ivan Dimkovic @ 29.01.2021. 19:12 ] @
Ima u prvoj vesti za snimanje razgovora - ali pise da je to sada samo feature telefonske aplikacije, a ne otvoreni API.

To znaci da je pod 100% kontrolom Google-a u potpisanom delu platforme. Posto je sad to, je li, Google aplikacija sa GUI-jem koji je direkt u dialer-u - mora postuje propisi, pa je tako vidljiva u samo nekim zemaljama, pusta automatski glas da pocinje snimanje, ne dozvoljava snimanje konferencijskih razgovora ili zapocinjanje dok ste na cekanju, itd.

Ako ovo zazivi - i tako je mnogo bolje od potpune zabrane za ljude kojima treba.

Sve ovo svakako smara (ali ima razloga sto postoji, to je jasno).

Ja muku mucim kada mi majka ima "IT problem" sa iPad-om - zato sto je Apple totalno paranoican i ne zeli da omoguci daljinsku kontrolu (daljinsku, znam za USB/BT trik). Imate osakaceni TeamViewer koji samo sliku pokazuje (bez kontrole) + toliko mu je jadan protokol da svakih minut-dva puca. Jadno. Mada i samo daljinsko "gledanje" je 1000000x skok u odnosu na "slepo resavanje problema".
[ bakara @ 29.01.2021. 21:14 ] @
meni je totalno bez veze da drugu stranu obavestava, ali svakako cu sledeci telefon birati prema tome da mogu da mu stavim rom koji ce moci da snima bez ikakvog ogranicenja, a oni neka prave fabricki sta god hoce.
[ old.man @ 30.01.2021. 09:48 ] @
Citat:
bakara:  ali svakako cu sledeci telefon birati prema tome da mogu da mu stavim rom koji ce moci da snima bez ikakvog ogranicenja,

Pošto ja ne umem to oko romova , ja ću nabaviti telefon za "Indijansko" tržište , a ovaj ću prodati :'(