[ igorsa @ 16.04.2004. 05:56 ] @
Pričalo se već dosta o ovome, ali sve nešto razbacano i ništa konkretno.

Da čujemo iskustva onih koji su otišli preko grane, gde, na koji način i da li bi se vraćali?
Oni koji bi da idu šta ih koči, zašto bi da idu uopšte.

Dakle, nebitno da li je US ili EU, pišite sve što znate, nekima će biti od velike koristi.
[ deki77 @ 16.04.2004. 11:06 ] @
Ono što koči mnoge su vize i boravišne dozvole!!!!!!

Dobijanje vize za neku od EU država je najveći problem,i kočnica svima onim koji bi da idu preko grane...
Naravno sada je malo "lakše" dobiti vizu ili papire za ulaz u odnosu na period :'92-'00 .

Postoji par načina za njeno dobijanjenaravno legalno)!!!!!!

1.Da vam neko od familije ili prijatelja pošalje garantni list, pa na osnovu njega dobijete vizu za ulazak..(ako dobijete)
2.Poslovna viza....
3.Turistička....
4.Auto Prevoznici....(špediteri)

Sve gore navedene vize za ulazak su kratkog roka trajanja (1 do 6 meseci) i sa takvim vizama vi nemožete ostvariti niša drugo osim boravka, ulaz i izlaza..(to je valjda svima poznato)

Drugačiji načini dobijanja su:

1.Brak.....koji nepreporučujem zbog raznih posledica koji mogu pre ili kasnije da se jave (osim ako nije "istinski" pravi)
Navešću vam samo primer mog poznanika koji se oženio i otišao kod žene u Nemačku.Posle 3 meseca dobio je radnu dozvolu i sada radi u Fabrici auto delova prima 3500€, a ovde je radio u nekoj drž.firmi za 200€.(Do tada nikada nije išao preko, i sam kaže posle par meseci boravka kolika smo mi "BEDA"...)
2.Usvajanje (to sam već objašnjavao, a ako neko ne shvata >>>>postoji E-mail)
3.Otvaranje Firme (Mnogi neznaju da u neki EU zemljama firmu možete otvoriti bez problema iako ste stranac, a na osnovu otvaranja firme dobija te radnu dozvolu, boravišnu itd. i to bez velikog kapitala i za kratak vremenski period)

Ovi navedeni primeri dobijanja vize su mnogo bolji jer ne samo što boravite u toj državi nego i legalno radite i jednostavno ste svoj čovek......(valjda se slažete)

A na tvoje pitanje da li bi da idem,odgovaram DA ......
Samo da završim sa vojskom pa palim i ja.....U Austriju tamo imam roditelje i radio sam tamo od "94-"00..
2000-te sam došao za novaka, a pošto nisam služio JNA na granici me uhapsiše i....
2 dana u ćuzi, oduzet pasoš do danas, 2godine uslovno na 3 meseca....ma katastrofa!!!(Šta da radim kada nisam hteo da ratujem)

Zašto bi da idem......
U ovoj zemlji ko planira da ostane želim mu sreću(ali iskreno),ja tako da živim nema šanse.Ko planira budućnost,znači da ima porodicu ženu decu,krov nad glavom,posao od kog može da živi pristojno, ne preostaje mu drugo nego da traži drugu "DOMOVINU"..........ja sam jedan od tih.Ovde nema takvog života bar za 10god. a ja da čekam na to neću,nego za 12 meseci bežim ja odavde....

Oni koji bi da idu u zemlje Austrija, Nemačka,Švica ....poručujem da uče(ako neznaju) jezik,jako je bitno.Kakve sam ja imao probleme te "96 kada sam došao....Engleski zaboravite sloooobodno!!!!!!
[ igorsa @ 16.04.2004. 13:03 ] @
Ok, ti si lepo opisao moguće načine za dobijanje vize za EU zemlje. Da li neko ima iskustva za US? Navodno, nisu toliko strogi za legalizacijom i može se neko vreme boraviti kada turistička istekne, a za taj period juriti neki drugi tip vize, npr. studentska ili biznis.
Jedan od načina koji meni pada na pamet je da nađem nekoga ko poseduje firmu u US i da se shatro zaposlim kod njega, on da garantuje za mene i kaže kako sam im potreban u firmi, posle 2 nedlje kad odem dobijem otkaz a ja ostanem da živim tamo. Ima li smisla?
[ [Miki] @ 29.04.2004. 20:33 ] @
Da ljudi kako za US dobiti vizu? I posle koliko godina boravljenja tamo se dobija drzavljanstvo?
[ Ivan Dimkovic @ 29.04.2004. 20:59 ] @
Vidi - ono sto ce ti USA ambasada u YU dati je viza za "posetu" (B1/B2 - B1 poslovna, B2 turisticka) - a ona traje 1/2/5 ili 10 godina - obicno daju na 1 godinu (bar meni stalno) - i sa tom vizom ne mozes da ostanes duze od 90 dana odjednom.

NOTE - prosle nedelje sam bio u USA i dosta toga se promenilo: na ulazu uzimaju otiske prstiju (digitalno, brzo se obavi) i prave jednu digitalnu fotku, i vreme boravka ogranicavaju tacno na ono sto kazes, recimo meni je avionska karta za povratak bila 23.4 - i na onom imigracionom listu su napisali da moram da napustim USA do 25.4, a ne posle 90 dana kao poslednji put kad sam bio tamo.


Ono sto tebi treba je, reicmo, H1-B viza - tj. employer sponsored viza, ali za to prvo moras da nadjes posao i da zadovoljavas neke osnovne uslove - www.workpermit.com pa USA, procitaj sta sve ima.
[ [Miki] @ 30.04.2004. 13:38 ] @
Evo ovako ide jedno pitanjce:
Zelim da zavrsim fax u USA, imam para da ga platim to je najmanji problem..Najveci problem je viza..Kako je dobiti posto to traje 4 god. A posle toga treba jos uzeti i radnu vizu. :).Znaci postupak dobijanja vize za studente..Ortak kaze pozdravi se sa tim nema sanse da uradis nesto povodom toga :(((
P.S. Jel se jos uvek tek posle 9 god dobija drzavljanstvo?
[ -zombie- @ 30.04.2004. 23:44 ] @
ako upišeš neki USA univerzitet (što se sve može završiti odavde, poštom), onda skoro sigurno dobijaš vizu za ceo period studiranja, bez problema..

a možeš i da uzmeš turističku vizu, odeš u USA i lično upišeš univerzitet, pa onda dobiješ dugogodišnju vizu na osnovu studiranja. mada, ova se možda malo teže dobija, a i morao bi da se cimaš nazad ako ti zatreba još neki dokument, tako da je ipak preporučljivo upis završiti odavde..
[ [Miki] @ 01.05.2004. 10:23 ] @
PUNO HVALA!!! Jos jedno pitanje...Znam da u kanadi moze ali da li u USA mozes da kupis n.p.r. stan ako nisi njihov drzavljanin?
[ vdambo @ 19.05.2004. 06:47 ] @
U jednom postu je receno da ako otvoris firmu u nekoj od drzava clanica EU, dobijas boravisnu i radnu dozvolu...

Na koje se to tacno zemlje odnosi?
[ Ivan Dimkovic @ 19.05.2004. 08:56 ] @
Nema teoretske sanse - jedino ako investiras neku znacajnu sumu novca (treaty investor - to su sume reda velicine milion eura +). Zamisli - onda bi svako ulozio 100-200 eura u otvaranje firme, i dobijao dozvolu boravka za male pare.

Ne moze to tako - mozes da otvoris firmu napolju, a onda da zaposlis sebe - ali ta firma mora da ti da platu uporedivu sa platama u struci u toj zemlji, i da nema radnika EU koji mogu da zauzmu tvoje mesto - dakle, moras imati min 5000 eura zarade mesecno da bi sebe isplatio...

Jedino za sta bi to moglo da sluzi - je da ti ta tvoja "fiktivna" firma u EU salje pozivna pisma za poslovne 'C' shengen vize koje bi odmah dobijao - pazi samo da ne bude "skuplja dara nego mera" - jer i vodjenje firme koja nista ne radi kosta na godisnjem nivou.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 19.05.2004. u 10:59 GMT]
[ NikolaVeber @ 19.05.2004. 08:59 ] @
Ma ozenis se i uzivas! :)

[ Dejzi @ 02.08.2007. 11:23 ] @
Jel zna mozda neko ili ima termin koji ce otkazati u toku sledece nedelje u francuskoj ambasadi? Jednostavno je sve zauzeto, a meni je garantno pismo od 1.08. - 30.08. i vreme polako prolazi a ja ne mogu ni termin da dobijem. Ako neko moze, bilo bi mi drago da mi pomogne mozda nekim savetom :) Unapred zahvalna :)
[ cale977 @ 22.05.2014. 20:39 ] @
Imam veliki problem.
U braku sam sa državljankom Velike Britanije koja se nastanila u Austriji. E sad, pošto se TOLIKO pominje ta prokleta potvrda o osuđivanju, a ja jesam osuđivan, koje bi prepreke mogle da budu za mene prilikom predavanja za vizu???
Samo da napomenem da imamo sve uslove za predaju vize. Kvadratura stana, visina plate, poslednje 3 plate , bla bla bla.... Bukvalno sve.
JAKO BIH VAM BIO ZAHVALAN NA ODGOVORU.
[ vozarjan @ 26.05.2014. 12:08 ] @
Pozdrav svima, nadam se da mi neko može pomoći-odgovoriti na par pitanja. Pre toga ću pokušati objasniti situaciju:

Jedan moj prijatelj -Nemac ima firmu u Nemačkoj i pre par meseci je otvorio firmu i u Srbiji i zaposlio je mene kao njegovog ovlašćenog zastupnika.
U cilju upgrade-ovanja (usavršavanja ili napredovanja) poslovanja firme,odlučio je da me pozove u Nemačku na obuku. Ovih dana mi je poslao pozivno pismo u kojem navodi razloge zbog kojih me poziva na obuku na 3 meseca.

Pitanje je - da li mogu da putujem i obučavam se samo sa ovim pismom i pasošem; ili mi treba i viza? Ako mi treba viza, molim Vas recite mi koja vrsta vize i šta mi treba za nju? Hvala unapred.