[ luka1978 @ 14.01.2021. 20:02 ] @
Pozdrav. Imam instaliran Win 10 na SSD modulu. Nekada davno sam napravio image backup C particije i danas sam je vratio, međutim javio mi se problem sa boot-om.
Image se vratila bez problema ali sada ne mogu bootovati kao do sada. Fotografija problema je u nastavku:



Jedini način da sada bootojem je da u Biosu uključim Legacy support. Onda vrši boot ali na malo drugačiji način, dosta sporije se diže sistem. Evo foto Biosa:



Kako da vratim sada da se bootuje kao do sada?

Hvala
[ Branimir Maksimovic @ 15.01.2021. 00:39 ] @
Sada imas BIOS but. Da prebacis na UEFI bolje da instaliras Windows iz pocetka, manje ces se muciti.
[ bachi @ 15.01.2021. 06:26 ] @
Pa tu si i pogrešio, ako si napravio image samo C particije, trebao si i one sistemske EFI particije, jer se tu nalazi uefi boot.

Evo instrukcija kako da konvertuješ iz MBR u UEFI bez gubitaka paketa (ali svakako imaj bekap i otkači ostale hardove, ostavi samo taj ssd): https://www.tenforums.com/tuto...os-uefi-without-data-loss.html

Ako ti je ovo cimanje sa konzolom, onda uradi sa ovakvim programom: https://www.easeus.com/partiti...-to-gpt-without-data-loss.html
[ Branimir Maksimovic @ 15.01.2021. 07:30 ] @
Ako mu je particiona tabela MBR, a verujem da jeste, onda ce se pomuciti malo vise sa neizvesnim rezultatima...
[ bachi @ 15.01.2021. 07:40 ] @
Neće bre.

Sa Easeus sam i sam to odradio pre godinu dana i sve je prošlo ok.

On bekap već ima čim spominje da je razvio bekap nazad.
[ luka1978 @ 15.01.2021. 12:09 ] @
Imam bekap, moram sada C vratiti u GPT, sada bi je MBR. Hvala na savjetima
[ calexx @ 15.01.2021. 16:39 ] @
Opravite me da naučim zašto bih stavio GPT na SSD, osim ako SSD nije 2+TB. Ja imam samo jedan GPT hard, silom prilika, sve ostalo je i dalje MBR. Dva SSD i 2-3 harda.
[ Branimir Maksimovic @ 15.01.2021. 17:19 ] @
Pa ako hoces UEFI mora GPT particija. Teoretski moze i MBR, ali Firmware verovatno nece tako. Windows nece, Linux teoretski moze ali i
zavisi od Firmware-a.
[ calexx @ 15.01.2021. 18:24 ] @
Da proširim pitanje, šta će mi UEFI?
[ Branimir Maksimovic @ 15.01.2021. 18:52 ] @
Calexx:"Da proširim pitanje, šta će mi UEFI? "

Pa ako hoces recimo AMD smart memory, tj resizable BAR. Potom kad butujes Linux sa UEFI imas i Firmware boot time.
Mislim da takodje i brze butuje. UEFI nije BIOS, ima dosta unapredjenih f-ja.
[ Ivan Dimkovic @ 15.01.2021. 19:39 ] @
Nije pravljen za tebe, vec za proizvodjace hardvera i sistemskog softvera :-)

Ako te zanima i imas akademske razloge, nadji negde arhivu Intel-ovih dokumenata koju je neko "procureo" pre koji mesec. Onda nadji neku platformu (nisam nikad video tu arhivu, pa ne znam kako su dokumente organizovali) i baci pogled na BWG (BIOS Writer Guide) - "BIOS" je iz istorijskih razloga :-)

A to je samo dokument za tebe, pisca firmware-a - koji vec ima sazvakan firmware boilerplate (TianoCore).

Sa njim dolazi i "BIOS" i "Memory" referentni kod - to su ti "platform specific" dodatci koji sluze za inicijalizaciju procesora i memorije i koje ce open source deo toolkit-a (TianoCore) pozvati kada treba.

Samo mRC (koji sluzi za inicijalizaciju i treniranje memorije) ima koda vise nego celi operativni sistemi iz 90-tih.

--

Mislim sta tebe ili mene boli q za sve ovo - to je tacno. Ali proizvodjace hardvera boli, i oni valjda imaju pravo na modernizaciju :-) Zamisli da moras i dalje da pises sav taj kod u nekom uzasnom 16-bitnom asembleru, bez ikakvih standarda osim ACPI-ja :-)
[ calexx @ 15.01.2021. 21:42 ] @
Sad mi je lakše, nisam proizvođač hardvera i ne planiram. ;)
[ bachi @ 16.01.2021. 08:03 ] @
Očigledno da ti ne treba. A jednog dana kad budeš kupovao nov računar, trebaće ti, hteo - ne hteo, jer ćeš samo tako i moći da podigneš sistem.
[ calexx @ 16.01.2021. 16:10 ] @
Što bi se reklo, ako može da se instalira bez UEFI, onda uopšte nije ni potreban, a potreban je samo kad ne može drugačije. Onda neću da biram.
[ gilopile @ 16.01.2021. 16:17 ] @
Noviji laptopovi mogu samo uefi.
Potrebno je u rufus-u samo odabrati opciju `uefi` i tako napraviti flesku, nista komplikovano.
U suprotnom je jednostavno ne vidi, nema je u boot menuu.
[ calexx @ 16.01.2021. 16:42 ] @
Znam ja kako se radi UEFI, moje je pitanje uglavnom bilo usmereno na GPT o čemu sam prvo pitao. Imam jedan 3T hard koji je GPT iz samo jednog razloga pa sam pitao koji je razlog da manji hard ili SSD bude GPT. Sve u svemu, ako ne mora, onda neće da bude.
[ bachi @ 16.01.2021. 17:53 ] @
Ok bumer.
[ mjanjic @ 16.01.2021. 19:33 ] @
Nisam baš nešto siguran da na jednom računaru postoje i BIOS i UEFI, već UEFI podržava servise koje je imao BIOS.

Ako ploča ima UEFI, ovde je glavno pitanje da li se butuje u Legacy BIOS modu (UEFI praktično emulira BIOS), a ako se butuje u UEFI modu, da li se koristi Secure Boot, i mislim da je to problem kod nekih operativnih sistema i/ili nekih butabilnih drajvova (fleševi, diskovi i sl.). Problem je to što neki naprave butabilni fleš bez GPT-a, a onda se on ne može butovati ako je uključen Secure Boot. Korisnik isključi Secure Boot kako bi butovao sa fleša, instalira Windows, ali onda ako vrati Secure Boot, UEFI ne vidi sistemsku particiju i ne može da butuje, tako da praktično jedino ostaje da se Secure Boot isključi za stalno.
[ Branimir Maksimovic @ 16.01.2021. 19:46 ] @
Ima CSM(odul). BIOS je potpuno drugaciji, mora da ima implementirano te f-je. UEFI(terfejs) je potpuno drugaciji API.
[ luka1978 @ 16.01.2021. 23:28 ] @
Uspio sam. Morao ssm cijeli disk 0 prebaciti u GPT i sada radi. Sa UEFI duplo brze skoro bootuje.
Kada se prebaci u GPT, u BIOSu se Legacy support mora iskljuciti.
Ovakav je HP notebook mi stigao, sa UEFI, nisam ja nista tu doradjivao.
[ Ivan Dimkovic @ 17.01.2021. 02:39 ] @
Citat:
calexx:
Znam ja kako se radi UEFI, moje je pitanje uglavnom bilo usmereno na GPT o čemu sam prvo pitao. Imam jedan 3T hard koji je GPT iz samo jednog razloga pa sam pitao koji je razlog da manji hard ili SSD bude GPT. Sve u svemu, ako ne mora, onda neće da bude.


Uh, pricamo o par razlicitih stvari:

1. UEFI kao firmware --> to je zamena za BIOS, danas nema vise nazad

2. BIOS kompatibilnost --> UEFI firmware moze imati tzv. "CSM" (Compatibility Support Module) koji je u stvari nista drugo nego BIOS "front" tj. modul koji omogucava BIOS kompatibilnost sa operativnim sistemima, ali koji je sam interno UEFI modul

3. Nacon particionisanja diskova (GPT vs. MBR)

E sad ovako:

- Windows, npr, moze da se boot-uje u UEFI modu ili MBR modu - ali samo jednom prilikom instalacije, od tada je to sto je odredjeno u startu (CSM 'ON' ili 'OFF')
- Ako hoces UEFI boot, GPT ti je jedini izbor
- MBR je obicno rezervisan za stare sisteme

CSM inace polako nestaje, i za par godina ga vise nece biti. A sa njim ni MBR-a verovatno.
[ Branimir Maksimovic @ 17.01.2021. 02:58 ] @
Ivan:"CSM inace polako nestaje, i za par godina ga vise nece biti. A sa njim ni MBR-a verovatno"

Intel je planirao da do 2020 njihove ploce budu bez CSM-a.
[ Ivan Dimkovic @ 17.01.2021. 13:53 ] @
Mrzi me sad da gledam sta jeste sta nije preslo na CSM-free, ali svakako sledece generacije nece inati CSM ni u teoriji.

Mada ono wtf, neko ce da tera MS-DOS na Sapphire Rapids platformi? Za tetris bez ekrana?
[ Djetvan @ 17.01.2021. 22:17 ] @
Proizvođači i hardvera i sofvera sve manje misle na inerese korisnika u svom diveloperskom radu.
Stvari se nepotrebno komplikuju a što su sistemi komplikovaniji sve su nepouzdaniji i podložniji kvarovima a sami korisnici se teško u tome snalaze.

Američka logika da ljudi treba da budu isključivo korisnici uređaja i mašina a te mašine treba da održavaju specijalizovani servisi, je za mene tuđa i neprihvatljiva.
Tipičan savet za podešavanje uređaja američkog proizvođača je ; pogledajte gde se nalazi najbliži diler ili servis za vaš proizvod.
Tretiraju obične korisnike kao da su na razini ovnovske svesti, uvredljivo sa mog aspekta.

Postoje ploče sa vrlo jednostavnim opcijama za podešavanje i lako je izabrati između UEFI i Legacy .
Postoje ploče na kojima se se potrudili da poprilično zakomplikuju stvari pa da bi uspeli da instalirate os morate da se dobro pomučite da pronađete opciju za Legacy jer je potrebno da se upare neka podešavanja, kao što je recimo na mojoj novoj ploči. Više raznih opcija apsolutno ne olakšava razumevanje već naprotiv dovodi do većih teškoća i zbrke.
Napravljeno je po već poznatom rezonu, što da bude jednostavno kada može da bude komplikovano.
[ Branimir Maksimovic @ 17.01.2021. 22:20 ] @
Djetvan:"Napravljeno je po već poznatom rezonu, što da bude jednostavno kada može da bude komplikovano. "

Kad izbace CSM, nece biti komplikovano, svi OS ce morati na UEFI, a za instalaciju starijih OS-eva - virtualka.
[ mjanjic @ 18.01.2021. 00:48 ] @
Pa eto, bar je "algoritam" koji ovde izbacuje reklame jednostavan, ne gleda ni temu ni šta korisnika zanima, meni trenutno ispod teksta gornje poruke stoji "Da li je Kristijan opasan", sve sa nekom fotkom... i link ka Alo.rs (tu i tamo pogledam neki ozbiljniji portal sa vestima, ali uvek iz privatnog prozora, a ove ne podnosim).

Eto, to je prosto, ali recimo kod auta je bitno da imate 150 senzora, šta će drugo neki timovi inženjera da rade, nego da smisle gde ubaciti još senzora, jer one koje su "projektovali" za prošli model ne mogu da unaprede, jer se tu nema šta unaprediti.

Tako je i sa računarima, ne može tu da se unapredi neka funkcionalnost, nego samo da se doda nova. I nije bitno da li je korisna i da li korisniku zagorčava život, bitno je da su inženjeri ubedili menadžment da je to neophodno, jer kako drugačije da opravdaju svoju platu.