[ Dragan Varagic @ 16.04.2004. 19:16 ] @
Za sada još ne vidim ovu informaciju na onim sajtovima koji objavljuju ažurno vesti(objavljeno na Dnevniku 2 RTS-a), ali ovo može da bude veoma zabrinjavajuća vest, obzirom da se ne zna kako on to misli da izvede. Da li ćemo doživeti istu situaciju kao što su u SAD krenuli da prate aktivnosti osoba preko ISP-a?

Novinari iz srodnih oblasti bi trebalo da ga što pre uhvate da objasni kako to misli da izvede.

U skopu istog priloga, Dinkić je najavio i zabranu uvoza polovnih kompjutera. Eto njegovih priloga razvoju IT-a i Interneta.

Ovde možemo dodati i njegovu kompletnu odgovornost za prekid rada sistema plaćanja u dinarima putem Interneta 2001. g., a do danas praktično aktivno ne radi ni jedan domaći payment gateway (iako će ovih dana proraditi bar dva ovakva sistema).
[ vindic8or @ 16.04.2004. 19:53 ] @
ovo je neverovatna glupost. kod nas uopste ne postoji rezidencijalni broadband internet, dakle i pojam internet piraterije moze da isteruje jedino u usa, ako zeli jos dublje da zaroni u rektum riaa i mpaa.
[ Gojko Vujovic @ 16.04.2004. 19:55 ] @
Kažem ja treba da se ukine taj intlernet kao što je lepo ukinut Engleski u prvom razredu osnovne. To je "strateški interes Srbije" u ovom trenutku (njihove reči!). Ključne reči: Prkos. "Ponos". Narod. Inat. Sloboda.

Ono... gori Kosovo a vi pričate o internetu i kompjuterima, kakva neozbiljnost.

I onako neće biti struje na zimu a za grejanje ćemo da idemo u šume da sečemo drva pa nećemo ni imati vremena za internet i pirateriju. Zbog toga me nešto ne potresa gore navedena vest.
[ Ivan Dimkovic @ 16.04.2004. 19:55 ] @
A da se mi svi lepo dogovorimo da skupimo pare i da Dinkiću kupimo jedan "Monopol" pa da se igra kontrolisanja, otvaranja, zatvaranja, sprečavanja i preuzimanja - ali bez opasnosti po državu...
[ vindic8or @ 16.04.2004. 20:13 ] @
nema potrebe, covek ima priliku u realnosti da se igra.
[ srdjandakic @ 16.04.2004. 20:17 ] @
Citat:
Dragan Varagic:
Za sada još ne vidim ovu informaciju na onim sajtovima koji objavljuju ažurno vesti(objavljeno na Dnevniku 2 RTS-a), ali ovo može da bude veoma zabrinjavajuća vest, obzirom da se ne zna kako on to misli da izvede.


Mozda misli da sankcionise pirate koji su se sa ulicnih tezgi razbezali po internetu (ukucaj u Google "DIVX+JEFTINO")

[ Miroslav Strugarevic @ 16.04.2004. 20:32 ] @
Citat:
Dragan Varagic:
U skopu istog priloga, Dinkić je najavio i zabranu uvoza polovnih kompjutera. Eto njegovih priloga razvoju IT-a i Interneta.


Bas pametno sa njegove strane.. On misli da svi mogu da priuste sebi novi racunar.. Malo teze...
[ Reljam @ 16.04.2004. 20:45 ] @
O cemu se tacno radi? Sta je bilo na Dnevniku 2, tj. da li su pricali o MP3ovima, ili o kupovini programa preko interneta? Ima li neko vise informacija?
[ MAD-MAX @ 16.04.2004. 20:50 ] @
Prvo ukine uvoz a posle mozda slucajno postane generalni distributer istih :). Sala naravno, zasto bi to radio!??
[ Lord Storm @ 16.04.2004. 21:01 ] @

Pored svih pogresnih odluka i vodjenja zemlje u pogresnom smeru, nimalo me ne cudi prerano pokretanje pitanje piraterije i sad ove "Dinkiceve fantazije".

[ madamov @ 16.04.2004. 22:24 ] @
Citat:
MAD-MAX:
Prvo ukine uvoz a posle mozda slucajno postane generalni distributer istih :). Sala naravno, zasto bi to radio!??

Možda ima akcije u Comtradeu, pa štiti domaću proizvodnju računara, slično kao što traže ovi iz Zastave da se zabrani uvoz polovnih automobila? B)
[ Mihailo @ 16.04.2004. 23:33 ] @
Nemam nameru da branim Dinkića, ali ne vidim mesta ovakvim komentarima kad još uvek nije poznato šta je zapravo izjavio, ako izuzmemo što je g. Varagić slušao RTS dnevnik na jedno uvo.
[ Mihailo @ 17.04.2004. 00:53 ] @
BTW, zabranu uvoza uvodi Ministarstvo nauke, a ne finansija. To je zvanično objavljeno.
[ yolja624 @ 17.04.2004. 01:54 ] @
@all
Licno nemam decidno misljenje o uvozu polovnjaka (racunara, automobila, helikoptera...). Smatram da samo trziste treba da odredi pravila igre i to ce dovesti do toga da li je neki posao isplativ za uvoznika ili ne.
A da se malo osvrnemo na "postene uvoznike". Poznato je da se polovni racunari u inostranstvu nabavljaju za bud zasto (citaj i za dzabe) a ovdje, na zaostalom Balkanu, to se moze nekom siromahu prodati za neke pare. Vjerovali ili ne, zarada na polovnom racunaru je daleko veca nego na novom. Paradoks! Ko ne vjeruje, nek uzme digitron i nek malo racuna!
Jeste da sam iz RS, ali prilike su ovdje iste kao i u SCG, zato mislim da sam dobro sagledao problematiku

@Mihailo
Ne moze da zabrani ministarstvo kulture da se nesto uvozi ili ne... niti to moze ministarstvo finansija, vec samo odluka Vlade (zabrana u odredjenom vremenskom trajanju) sto zavisi od ekonomske politike, ili trajno sto moze da bude samo u formi Zakona, sto mora da usvoji Narodna Skupstina.
Stoga... mislim da su se malo strasti uzburkale bez veze. Mozda su se uvoznici uplasili za svoj posao, pa dizu malo prasine, a?

Pozdrav
Yolja
[ Mihailo @ 17.04.2004. 02:20 ] @
Citat:

OD 19. APRILA ZABRANJEN UVOZ KORIŠĆENE TEHNIČKE ROBE | 14:35 | Izvor: Beta
Beograd -- Ministarstvo nauke i zaštite životne sredine Srbije od 19. aprila neće izdavati dozvole za uvoz korišćene tehničke robe, električnog i elektronskog otpada i pojedinih klasa korišćene odeće, saopšteno je u sredu.
[ -zombie- @ 17.04.2004. 02:31 ] @
Citat:
yolja624:
Ne moze da zabrani ministarstvo kulture da se nesto uvozi ili ne...


može ministarstvo nauke (verovatno si na njega mislio), ako to nešto predstavlja opasnost po zaštitu životne sredine.. sva polovna roba se u carini vodi kao "otpad" (ne, ne zezam se), i kao takva mora da ima način odlaganja otpada.

mada to je izigravanje zakona. kao npr kada bi internet u srbiji ukinulo ministarstvo poljoprivrede, jer kablovi iz mađarske idu preko plodnih oranica vojvodine.. :-P

no, da je ovo budalaština nove vlade, jeste, i to neviđena. baš me zanima koju to domaću industriju kompjutera oni ovime štite? verovatno istu onu, kao i tržište telekomunikacijama čiji razvoj žele da pospeše povećanjem taxi na mobilnu telefoniju..
[ Reljam @ 17.04.2004. 08:16 ] @
Verovatno je ideja da se ne uvozi otpad (jer to zapravo i jeste) koji ce ionako za godinu-dve da zavrsi na deponiji, vec da ako se nesto placa da to barem bude novo.

U stvari, koliko kosta polovan kompjuter, a koliko kosta nov? Na zapadu se ne isplati kupovati polovne kompjutere jer nisu dovoljno jeftiniji od novih. Pogotovu ako se jos i uvoznici ugrade i na jedne i na druge - a na ove polovne malo vise.
[ Dragan Varagic @ 17.04.2004. 08:17 ] @
Internesantno, i dalje nisam video tu vest na sajtovima novina. Koga zanima, neka pogleda snimak Dnevnika 2 na www.rts.co.yu. Teme posle kojih je u kontekstu spomenut Internet i piraterija i kompjuteri su:
http://www.politika.co.yu/cyr/tekst.asp-t=3885&r=60.htm
http://www.politika.co.yu/cyr/tekst.asp-t=3888&r=60.htm

Na osnovu prethodnog priloga u Dnevniku (prilozi su bili spojeni), moglo se zaključiti da Dinkić prvenstveno misli na muziku i software koji se skidaju preko Interneta.

Nije da nisam dobro čuo (na jedno uvo), već neću suviše da parafraziram, ali me čudi da te vesti nema u nekim drugim medijima.
[ nemesis @ 17.04.2004. 14:24 ] @
je .. koja glupost :)
da se ukida uvoz polovnih :)
pa nemamo mi ovde proizvodnju svojih ...
mozda ako proizvodnju mozesh nazvati shto neki lik iz arilja pravi memorije
i slichno i shto comtrade pokushava da progura svoje krsheve kao svoj
proizvod .. shta sklapaju ih .. a kako uvoze delove ?
elektronski pod sklop ... pa onda i polovan PC moze da bude
el. pod-sklop ... :) .. mislim smeshno .. opet je neki dil na pomolu :)

u ovoj zemlji se sve reshava na kraju sa obrachunom .. oruzanim ..
[ vindic8or @ 17.04.2004. 15:14 ] @
mislim, stvarno, zasu. gledao sam dinkica na tv, sa lepom brenom je davao izjavu o zastiti autorskih prava za " domace umetnike". a onda je i lepa brena dala svoju izjavu o tome kako ona, pazi sad, "licno brani i brine se o pravima umetnika u nasoj zemlji".
stvarno, back to 97, zorica brunclik za ministra kulture?

pored muzike pod br.1 i filmova pod br.2, usput se provlaci i software kao nesto sto se distribuira od strane istih ljudi. a i mora malo da asslickuje m$-u dinkic, pa tek je dobio novu f-iju.
[ Goran Aničić @ 17.04.2004. 15:40 ] @
Citat:
Dragan Varagic:
Internesantno, i dalje nisam video tu vest na sajtovima novina. Koga zanima, neka pogleda snimak Dnevnika 2 na www.rts.co.yu. Teme posle kojih je u kontekstu spomenut Internet i piraterija i kompjuteri su:
http://www.politika.co.yu/cyr/tekst.asp-t=3885&r=60.htm
http://www.politika.co.yu/cyr/tekst.asp-t=3888&r=60.htm

Na osnovu prethodnog priloga u Dnevniku (prilozi su bili spojeni), moglo se zaključiti da Dinkić prvenstveno misli na muziku i software koji se skidaju preko Interneta.

Nije da nisam dobro čuo (na jedno uvo), već neću suviše da parafraziram, ali me čudi da te vesti nema u nekim drugim medijima.


Koliko se može zaključiti iz video zapisa i objavljenog materijala, Dinkićeve izjave se pre svega odnose na domaću muzičku industriju koja veliki deo prihoda ne prijavljuje (čitaj ne plaća dažbine državi). Navodno će "estradni radnici" da malo više povedu računa o svojim poreskim obavezama, dok će država zauzvrat da im smanji porez i deluje više u pravcu suzbijanja muzičke piraterije.

Citat:
Dinkić:
Umetnici će dobiti poreski identifikacioni broj i na ovaj način platiće daleko niži porez, a imajući u vidu da je poreska stopa bila tolika da gotovo niko nije prijavljivao stvarne prihode, država će ubuduće naplatiti daleko više poreza. Za one izdavačke kuće i autore koji se ne budu pridržavali novog poreskog propisa uslediće kazne.


Sada će i "umetnici" dobiti svoje PIB-ove, samo ne znam kako će im oporezovati vikendaške tezge po Evropskim "diskotekama".
[ byTer @ 17.04.2004. 16:55 ] @
Sve to sto se trenutno radi mozda nije ni lose. Evo zbog cega: uvodjenjem svih ovih propisa, moguce je da se konacno vidi na cemu ce se zasnivati informacioni sistemi u SiCG. (Mada se IS mogu projektovati nezavisno). Eto i velike prilike za vas linuksashe da pokrenete malo tu vasu veliku GPL teoriju, a ne samo da pljujete po(d) Prozorima.
[ -zombie- @ 17.04.2004. 18:30 ] @
Citat:
vindic8or:
mislim, stvarno, zasu. gledao sam dinkica na tv, sa lepom brenom je davao izjavu o zastiti autorskih prava za " domace umetnike". a onda je i lepa brena dala svoju izjavu o tome kako ona, pazi sad, "licno brani i brine se o pravima umetnika u nasoj zemlji".
stvarno, back to 97, zorica brunclik za ministra kulture?


a tek ovo što je bio biser. znači, dinkić stojeći pored brene izjavio da će estradni "umetnici" od sada plaćati manji porez, a nije usput rekao koliko je recimo ta ista brena platila porez prošle godine (hint: prijavila je da su joj primanja ispod nekog limita tipa 5k din mesečno, pa je oslobođena plaćanja poreza)..

katastrofa..
[ ABSoftNet @ 17.04.2004. 21:54 ] @
Što se polovnih računara tiče... ne znam... moram da priznam da u prvi mah mislim kako to i nije dobra ideja (zabrana uvoza).

Dakle, za oko 150€ do 200€ može da se kupi polovan IBM/Compaq/HP Pentium III sa 128MB/256MB i 10/20GB diskom. Za naše kancelarije i nivo upotrebe računara, to su i više nego "dobre mašiine". Znam dosta firmi koje su nabavile polovne računare (poznatog imena) i sa njima imaju manje problema, nego sa novim, "proizvedenim u YU". Ne znam... nismo mi tako bogato društvo, niti baš toliko brinemo o zaštiti sredine da bi baš računari bili problem? Zapravo, umesto da se kao država krećemo ka IT društvu, čini mi se da se vraćamo nazad... jer oni koji nemaju dovoljno da ulože u nove računare, negde mora da "uštede", a obično je to na uslugama/softveru, tako da ako na kraju i kupi "te tamo računare", neće kupiti softver, niti će plaćati usluge, već će tražiti "lokalnog klinca" koji sve to može da "sredi" za 10€.

Ne znam...

Vidim da ovde ima dosta mlađih učesnika... moj vam je savet... diplomirajte i pasoš u ruke...
[ fumaremigel @ 18.04.2004. 01:09 ] @
hahahaha. Borba protiv piraterije na internetu, hahaha

Skloni tezge sa ulice Dinkicu pa onda se baci na cyber space....
[ pctel @ 18.04.2004. 01:14 ] @
Citat:
yolja624:
A da se malo osvrnemo na "postene uvoznike". Poznato je da se polovni racunari u inostranstvu nabavljaju za bud zasto (citaj i za dzabe) a ovdje, na zaostalom Balkanu, to se moze nekom siromahu prodati za neke pare. Vjerovali ili ne, zarada na polovnom racunaru je daleko veca nego na novom.


da, da, ja sam cuo da ti placaju samo da uzmes, samo nezgodno je ako neces, onda mogu i da biju :-)

Da napomenem samo da mi pomenuta zabrana ni malo ne smeta, kako moje reci ne bi bile pogresno tumacene. Naprotiv, zabrana je prilicno zanimljiva u smislu sto je duhovita sa sve pratecim obrazlozenjem, pa kao takva pozitivno deluje na raspolozenje ljudi i zasluzuje svaku pohvalu. Naime, prica se o nekakvom ocuvanju zivotne sredine, sto je lepo, jer u toku zivotnog veka prosecan korisnik polovnih kompjutera baci u smece 20 kompjutera, tj. pola tone smeca, dok bi se upotrebom novih kompjutera to moglo smanjiti na 10 komada tj. cetvrt tone. Ono sto niko ne uzima u obzir je da taj isti korisnik za to isto vreme napravi minimum 35 tona drugog netehnoloskog smeca (ko ne veruje napravicu mu detaljnu specifikaciju), od cega je 10 tona opasan, vestacki, nerazgradivi materijal. Statisticar pocetnik bi iz ovoga zakljucio da ce se zagadjenje zivotne sredine smanjiti za 0,7% sto bi vazilo samo u slucaju da svaki covek koristi kompjutere. Kako je kod nas procenat takvih tek 10%, moglo bi se zakljuciti da ce efekatat ovih mera biti 0,07% sto opet nije tacno, jer nisu uzeti u obzir tecni i gasoviti zagadjivaci. Krajnji podatak do koga sam ja racunanjem odokativnom metodom dosao je da ce najnovije mere doprineti da zivotna sredina bude za celih 0.02% cistija. Po meni, to je tako mala ekoloska razlika da ne postoji covek koji je moze osetiti, za razliku od finansijskog efekta, koji ce neki pojedinci, nije bitno koji, svakako osetiti. Ja vise cenim ljude koji su spremni da iskreno kazu "uvodimo ovu zabranu, da bi taj i taj zaradio vise para", ali jasno je to nema prodju u politici. Tu oduvek vazi pravilo "jedno misli, drugo pricaj, trece radi".
[ drazha @ 18.04.2004. 12:15 ] @
Citat:
ABSoftNet:

Vidim da ovde ima dosta mlađih učesnika... moj vam je savet... diplomirajte i pasoš u ruke...


Vidim, i ti si diplomirao i uzeo pasos u ruke i zapalio preko grane? Ili je to receno iz drugih razloga?
[ caboom @ 19.04.2004. 01:09 ] @
zabrana uvoza polovne tehnicke opreme je katastrofalan potez koji ne kaci samo it branshu (osim ako nisam pogresno shvatio zakon) i u principu je gadan limiter za upoznavanje sa bilo kojom egzoticnijom opremom koju je neverovatno tesko priustiti u neotpakovanom stanju (hint, cisco, sun, sgi, etc.), da ne kazem preskupo. ovo je jos jedan u nizu zakona kojima se ocigledno stite tudji i pogresni interesi i rekao bih da ovo lici na "seoski kapitalizam" i "kako mali perica zamislja razvoj".
[ xtraya @ 19.04.2004. 05:47 ] @
pa ne znam, mislim da je brandic koji je ok i koji je preko placen 100e.... OK

a ne sto rade srpske barabe pa za 1000 evra djuture kupe sta stignu sa nekog nemackog djubrista od neke banke a onda ovde sa praskom za ribanje i krpama peru ta ista kucista i monitore i to prodaju po 5X do 10X vecim cenama

dobro ok, tastaturu i misa dobicete novog,....oprostite... i PAD za misa je free

da tacno, ibm-ic ili compaq iz iole novije serije (a ne djubre od pre 5-6 godina)

evo i primer: prosle godine kupio sam kod nekog baje jedan pentium PRO na 200
zamislite PRO! procesor je ogroman, lepo compaq kuciste, lepo to radi nema sta

kad sam se raspitao po net-u sta je to i od kad je to....

to je masina iz 1996 godine,nije stigao hard uz nju, baja mi je ubacio "neku" graficku
kad sam ga uzimao,nije imao nista od papira (dal sam ja normalan???),nije imao mreznu (i nju mi je ubacio) ,e imao je memoriju 32mb
ok... i to je firma platila 45 evra ...ok zato sto sam ja rekao da mi treba dobar krsh za linux i uzeo pare za to...sve je to u redu....

ali prostorija u kojoj sam to kupio i baja koji je to prodavao (neka firma a?)...e to je smeh odavde do neba...ono standardna BG fora, gajba u centru u kojoj je n brand masina koje su naslagane na gomilu (lici na ganci fore), sve onako u neredu i haosu, odprilike varijanta "CUTI,UZIMAJ I VIDIMO SE"

poenta: u srbiji je metod "UZMI PARE I BJEZI" debelo rasporstranjen. i sta sad reci kad i ja i vi znamo da je ta ista masina o kojoj sam pricao kostala tog baki-ja 10-15 evra a ja je uzeo za 50 (platila firma)

to nije ok....

mislim da su tek rashodovani zapadni racunari potpuno ok,to lepo radi, pouzdano je,ne pravi probleme....

a krsevi koji se nabavljaju za "valjanje" i stari su 6-7-8 godina su loooos trip!
[ kronos @ 20.04.2004. 13:31 ] @
[
U skopu istog priloga, Dinkić je najavio i zabranu uvoza polovnih kompjutera. Eto njegovih priloga razvoju IT-a i Interneta.

sto se tice uvoza polovnjaka, je bio pokusaj prethodne vlasti da preko ministarstva za ekologiju zabarni uvoz. ustavri ceo proces su inicirale par firme preko svojih lobista u vladi kako bi poveacli prodaju novih racunar.
Iskreno misllim da treba zabarniti uvoz polovnih racunara, nedozvolimo da Srbija bude groblje tehnicke opreme.
[ salec @ 20.04.2004. 14:50 ] @
Hmmm... svašta hoćemo i svašta nećemo... Siromašne i nerazvijene zemlje već više od sto (sto pedeset?) godina uvoze opremu koja je "moralno izraubovana", tj. zastarela i ona im je uvek dobro služila i svojim korišćenjem finansirala eventualnu nabavku modernije opreme, ako biznis opstane.

Novi računari su takođe budući otpad, isto kao što su svi živi ljudi buduća hrana za crve (osim onih koji će se kremirati, koji su buduća hrana za biljke).

Jedino pravo rešenje jeste da se naprave pogoni za reciklažu toksičnog otpada (ne samo elektronike, nego i hemijskog otpada, žive iz polomljenih termometara, itd.), da se predvidi kaucija koja se plaća prilikom uvoza budućih zagađivača, prema procentu sadržaja opasnih materija i težini izdvajanja istih iz te uvezene robe i naravno, kontrola tačnosti "ekoloških deklaracija" prilikom carinskih pregleda.

Ovo ovako je samo izgovor za zaštitu nečijih pojedinačnih ili grupnih interesa i ta ad hoc mera ima tek neku usputnu korelaciju sa navodnim problemom. Ako je neki problem detektovan, rešenje mora da bude usmereno direktno na problem, a ne na neku njegovu sporednu i neobaveznu karakteristiku.

Ako uvezete novu robu, koja će biti jeftinija jer ne zadovoljava na primer, strogi kriterijum EU o sadržaju olova u elektronskim uređajima, takva roba će 'ladno proći jer je nova, ali će nam realno više zagaditi tlo i podzemne vode kad bude kroz neku godinu bačena, nego recimo oprema koja bi bila polovna uvezena iz EU, gde je (nadamo se) prošla strogu kontrolu uvoza kad je bila prvi put nabavljena.
[ alex @ 20.04.2004. 15:06 ] @
Ne znam sta se toliko cimate oko ovoga.. Ako sam dobro shvatio Dinkica, Ministarstvo Nauke zabranjuje uvoz polovnih racunara (izmedju ostalog) koji se u uvoznim listovima kvalifikuju kao otpad (cime se verovatno placa manja carina & ostale dazbine).
Verujem da ce biti moguce bez ikakvih problema uvoziti polovne racunare koji su kao takvi i opisani u uvoznim listovima.

Ako je to tako, mislim da je namera ocigledna i ja nemam nikakvih problema s tim. Ako nisam u pravu, molio bih ispravku, jer ne zelim da nesto pogresno shvatim.

Pozdrav,
alex.
[ ABSoftNet @ 20.04.2004. 15:58 ] @
Citat:
drazha:
Citat:
ABSoftNet:

Vidim da ovde ima dosta mlađih učesnika... moj vam je savet... diplomirajte i pasoš u ruke...


Vidim, i ti si diplomirao i uzeo pasos u ruke i zapalio preko grane? Ili je to receno iz drugih razloga?


Nisam... nisam... i pogrešio sam, a sada je malo drugačije, porodica, klinci... malo teže. Ja sam bio idealista i verovao sam da se nešto može promeniti i da će se promeniti! Bio sam, a verovatno sam i dalje budala.
[ -zombie- @ 20.04.2004. 22:06 ] @
Citat:
salec:
Jedino pravo rešenje jeste da se naprave pogoni za reciklažu toksičnog otpada (ne samo elektronike, nego i hemijskog otpada, žive iz polomljenih termometara, itd.), da se predvidi kaucija koja se plaća prilikom uvoza budućih zagađivača, prema procentu sadržaja opasnih materija i težini izdvajanja istih iz te uvezene robe i naravno, kontrola tačnosti "ekoloških deklaracija" prilikom carinskih pregleda.


naravno da i ti znaš da ova uredba ima veze sa reciklažom i "očuvanjem životne sredine" koliko i moj primer odluke da se ukine internet (kablovi-oranice) sa poboljšanjem poljoprivrede.

to što je ovo "nameravala" da učini i prethodna vlada ne znači mnogo. _ova_ vlada je to uradila, a ja se baš razmišljam kako je recimo automobil star 6 godina manje opasan po životnu sredinu (da ne računamo izduvne gasove) od polovnog laptopa..

Citat:
alex:
Ne znam sta se toliko cimate oko ovoga.. Ako sam dobro shvatio Dinkica, Ministarstvo Nauke zabranjuje uvoz polovnih racunara (izmedju ostalog) koji se u uvoznim listovima kvalifikuju kao otpad (cime se verovatno placa manja carina & ostale dazbine).
Verujem da ce biti moguce bez ikakvih problema uvoziti polovne racunare koji su kao takvi i opisani u uvoznim listovima.


loše si shvatio. kao što rekoh, SVA polovna roba (bar tehnička) se što se tiče carine tretira kao OTPAD. razlika je primarno što se nad novom opremom vrši atestiranje. to uključuje testiranje da uređaj ne emituje štetno zračenje, da nije previše opasan po okolinu (kada mu istekne rok upotrebe i završi na otpadu), i slično.

možda je moguće atestirati i polovne uređaje (proveriću), ali to definitivno nije isplativo, ili bar praktično. atestiranje nije jeftin proces, a neki testovi mogu i da oštete (ili čak totalno unište) testirani uređaj. kada se testira novi uređaj, odradi se test na jednom komadu, pa se izda atest za celu seriju (poklapanje šifre uređaja do u brojku ;) što može biti i na hiljade komada.

znači, možda i jesu sve odradili po zakonu, ali i dalje van pameti. kao što rekoh, ovo definitivno nema veze sa zaštitom životne sredine..
[ Srdjan Marinkov @ 30.06.2006. 08:00 ] @
Posle 2 godine, ,čini mi se da je Dinkić izgubio rat! Piraterije ima svuda, čak i na ulici, kao nekada...
Šta ostali misle o tome?
[ pctel @ 30.06.2006. 11:35 ] @
Mislim da je u pitanju fenomen svojstven Srbiji, koji sam u vise navrata opisao ovde - radi se o tome da drzava precutno podrzava ljude da se pocnu baviti kriminalom. E, onda kad se postigne dovoljan broj ljudi koji krse zakon, zaidje se i svima redom ponaplacuju drakonske kazne od cega se skupi dobra lova. Znaci, nije Dinkic izgubio rat, samo se ucutao i ceka da svi protivnici izadju iz rovova na cistinu... pa da krene sa rafalnom paljbom...
Oduvek sam bio protiv toga, visoke kazne nisu nacin da se postigne postovanje zakona - nacin su niske kazne + svakodnevna kontrola postovanja zakona.
[ BluesRocker @ 30.06.2006. 20:13 ] @
Ovako ne sme niko da im zameri za afere. :)