[ zorzj @ 08.02.2021. 03:20 ] @
SSD na koji instaliram Manjaro mi je GPT bazno namesten.
Pokusam bilokakvu Manjaro instalaciju (sve moguce vrste particionisanja, dodavanja boot i esd zastavice na EFO particiju kojij doelim *bppt/efi mountpoint, Manjaro sam daparticionise SSD...) i sve prodje glatko ali posle ributa dobijem glupavi prompt "GRUB>_" i tako u nedogled
Jedino sto prodje kako valja je kada SSD prebacim na MBR pa onda odradim instalaciju. Tada sve fercera besprekorno ali mi ne vidi WIN10 koji je na drugom SSDu...

Ima li leka za Manjaro tj. mene a da to sve proradi kao GPT/EFI kao i drugi distroi.

TNX
[ Branimir Maksimovic @ 08.02.2021. 03:36 ] @
Sacu da instaliram Manjaro u virtualci, pa javim. Skoro sam stavljao Manjaro na SSD nekom, ne secam se uopste da me pitao bilo sta oko gpt/mbr.
[ zorzj @ 08.02.2021. 03:47 ] @
Ma ni mene ne pita ali sam rucno isprobao sve varijante i ne-ceee
Restartujem komp i kada treba Grub da pokaze, svitne 1-2x i napise "grub> _" i tako nemo ceka a od mene pomooci nemaaa
[ Branimir Maksimovic @ 08.02.2021. 04:01 ] @
Evo iz prve instalirao u vbox. Stavio manuelno particionisanje, 256MB fat32 particija, mount point /boot/efi, boot flag enablovan.
Ostatak diska ext4 mount point / .
Pokrenulo se proslo i butovalo u GUI iz cuga. Ne znam koji mu je default kad izaberes opciju da obrise ceo disk.
[ zorzj @ 08.02.2021. 04:20 ] @
Isto tako samo je EFi particija 500MB...
Svi drugi distroi mi rade bez problema ali ovaj zeza samo tako.
Sada razmisljam da li on prilikom instalacije ne petlja nesto sa EFI particijom drugog SSDa jer i na njoj postoji EFI folder i u njemu su WIN10 but parametri.
Mada sam probao rucno da butujem i sa te particije ali nece

vbox mu idealizuje uslove za but... aaaaaaaaa (poceo sam da gubim kosu) a nikako da resim problem.
Sto je najgore ni na googlu nema nista krsteno ili sam ja blesav?
[ Branimir Maksimovic @ 08.02.2021. 04:29 ] @
Znas kako kad izleti gurb> to znaci da nije nasao /boot particiju iz nekog razloga i u njoj kernel da ucita. To moze da se sredi grub komandama, koje moras
da izguglas posto sam ja zadnji put davno petljao sa tim. U svakom slucaju nesto nisi uradio kako treba. E sad kako ide kad izaberes
da obrise ceo disk?
[ zorzj @ 08.02.2021. 04:41 ] @
Ok.
Probacu sta i kako.
Javicu sta sam uradio.

HVALA na pomoci!
[ zorzj @ 08.02.2021. 05:29 ] @
Iskljucio sam WIN SSD iz sistema (preko BIOSa) i sve je proslo perfektno i iz 1ve!
GRUB nakon instalacije radi perfektno i to je to.
Medjutim, cim sam vratio WIN SSD u funkciju, opet ista prica, s' time da sada u gornjem desnom uglu izbaci crticu koja tiaka i to je to. No boot!
Nece ni kada ga rucno navedem da butuje sa Manjaro SSDa ni drugacije

Neki savet za ovo?
[ Branimir Maksimovic @ 08.02.2021. 05:40 ] @
Mozda ga zbunjuje to sto ima dve efi particije?
Mislim tvoj UEFI. Ko zna mozda pokrece grub
sa win ssd?
Vidi da slucajno nije grub instaliran na win ssd i obrisi ga.
To je efi executable i potrazi. U UEFI pogledaj koji
prvo butuje onaj sa win ili onaj sa Manjaro, mozda
je u tome kljuc?
[ lega99 @ 08.02.2021. 14:55 ] @
Nemam efi nego klasika MBR a Manjaro mora da bude vodeci tj. njegov grub. Posle sa update-grub pokupi ostale OS. Pokusaj da stavis grub na disk gde ti je i Manjaro i setuj u biosu da se podize sa tog diska.
[ zorzj @ 09.02.2021. 03:21 ] @
Disejblovao sam CSM u BIOSu ploce i tako otvorio iskljucivo EFI but. Istog trenutka se pod but opcijama normalno pojavio Manjaro EFI disk i to je to ali kada kliknem na Manjaro i startuje se njegov Grub ili sta vec, ne vidi mi WIN EFI vec samo sebe... To moram nekako da resim i za sada je sve ok.
[ Branimir Maksimovic @ 09.02.2021. 03:23 ] @
Probaj update-grub sa ukljucenim win SSD. To bi trebalo da doda u grub meni i win opciju.
[ zorzj @ 09.02.2021. 03:34 ] @
Ok. Upravo sam krenuo da se prebacim na Manjaro pa javljam sta sam uradio.
TNX
[ Branimir Maksimovic @ 09.02.2021. 03:41 ] @
Ja od 2014 iskljucivo Manjaro. Svima stavljam to ;)
[ zorzj @ 09.02.2021. 03:50 ] @
Sredjeno. HVALA

Sa "sudo update-grub" sada vidi i WIN particiju. Extra!

HVALA SVIMA!
[ Branimir Maksimovic @ 09.02.2021. 04:40 ] @
Nego to sto si iskljucio CSM/mbr mi govori da imas grub instalirano i na mbr i taj ti je butovao
kada ukljucis win SSD iz nekog razloga. Naravno taj ne moze da nadje /boot, pa dobijas grub>
[ calexx @ 09.02.2021. 10:01 ] @
Citat:
zorzj:Sa "sudo update-grub" sada vidi i WIN particiju. Extra!
U poslednje vreme poneki Linux ne odradi to pa je po instalaciju u grubu samo on ili eventualno još i windows sa istog harda. Čim po restartu vidim da je tako, odradim os-prober i update-grub i sve bude sređeno.

Inače u kompu imam dva harda i jedan SSD, jedan hard je GPT/EFI, ostalo je MBR. Na svakom imam jedan Windows i nekoliko Linuxa, operativne sisteme sa GPT harda startujem iz Efi menija, one sa MBR diskova iz Manjaro gruba jer većina linuxa ne može njega da startuje, osim uz sitne prepravke ali one nestaju apdejtom gruba pa me mrzi da stalno menjam.

Teoretski mogu i Efi instalacije da startujem iz Manjaro (koji je na tom hardu) gruba pa i iz MBR gruba ali ovo poslednje može malo da zabrlja situaciju.

Grub koji je na MBR hardu vidi sve operativne sisteme na svim hardovima, osim Efi Windows. Grub koji je na GPT hardu vidi sve OS osim GPT Windowsa.
[ zorzj @ 10.02.2021. 04:38 ] @
Sada je sve namesteno i ekstra fercera.
Negooo, imam jos jedno pitanje

Ako instaliram grub-vanilla on ce, defakto, deinstalirati Manjarovu grub but verziju, kako da namestim da mi taj grub-vanilla posle radi?
Onaj boot-repair Live napise mi da su Manjaro download repoi zakljucani prilikom reparacije i da ne moze da mi reparira Grub tj. grub-vanilla koji instaliram...
[ Branimir Maksimovic @ 10.02.2021. 06:04 ] @
Pa ne znam mislim da nema nista tu specijalno, pregazis grub i obavezno posle toga update-grub da nadje Manjaro, ali to ti treba
samo ako hoces jos neki Linux osim Manjara da stavis.
[ zorzj @ 10.02.2021. 06:49 ] @

Probao sam ali posle grub apdejta opet iskoci cmd line Grub prompt i to je to "grub> _"
Mislio sam da cu moci lakse tj. normalno da kontrolisem Grub podesavanja nego li Manjarov difoltni butloader...
[ zorzj @ 10.02.2021. 06:56 ] @
Sve je sredjeno i KDE je namesten po propisu

Jos 1na pomoc potrebna.
Nikako da mi za Locale Format namesti Srpski Latiniu. Kako to da izvedem?
Namestim, tj podesim sr_RS@Latin ili kako vec ali obavezno bude Cirilica ali treba mi Latinica za Locale.
Main jezik je USA...

TNX
[ lega99 @ 11.02.2021. 10:38 ] @
Ako ti treba latinica samo za pisanje to namestis u setovanju za tastaturu i menjas po potrebi, engleski, srpski cirlica ili srpski latinica. Kompletna lokalizacija za sprski je cirilica, ako hoces komletnu lokalizaciju na latinicu moraces da izaberes hrvatski jezik jer je tamo default latinica.
[ zorzj @ 11.02.2021. 10:58 ] @
Ne.
Hoću samo i isključivo lokalizaciju, što će reći: Datum, Vreme, Moneta i ostale sitnice koje život znače.
Jezik sistema treba da ostane US i US Keyboard.
Nemoguće da Gnome, Cinnamon, XFCE i dr. imaju sr_RS@Latin lokal format a da jedino KDE nema?
U KDE locale setovanjima ima sr_RS@Latin ali kada se to izabere KDE svakako prebaci na ćirilicu
[ lega99 @ 11.02.2021. 13:30 ] @
Pokusaj da stavis:sr_RS@latin UTF-8

Probao sam ali ne pomaze, uvek se dobije cirilica. Kolko sam prelistao nabrzaka net nema u KDE ta mogucnost, ispda da je isto setovanje za cirilicu i latinicu

[Ovu poruku je menjao lega99 dana 11.02.2021. u 14:57 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao lega99 dana 11.02.2021. u 14:58 GMT+1]
[ zorzj @ 11.02.2021. 16:08 ] @
Desio se vrčkolj sa Manjaro Gnome. Od najnovijeg apdejta MG pogubio Language setovanja skroz i ne može da se podesi jezik ni Locale.
Dali su 2 fajla koji su odgovorni za to i koje sam apdejtovao i dobio ono što sam tražio.
Sys Lang=US a Locale=sr_RSVLatin UTF8 i dobio sam latinicu za Locale.

Sada, kao, radim pa ću to pokušati noćas da vidim da li deluje i na KDE, tj. ima li tih fajlova tamo.

Javiću ishode.

Pozz
[ lega99 @ 11.02.2021. 18:31 ] @
Ajde probaj pa javi. Napisi koja su to dva fajla ako ih ima u KDE. Koliko sam gledao moj manjaro KDE, lokalizovao sam ga na cirilicu, da bi sve bilo lokalizovano na 3 mesta u sys setovanju morao sam da stavljam srpski
Pozz :)
[ zorzj @ 12.02.2021. 06:50 ] @
Ne mogu da probam jer mi se izbrisao .img od KDEa pa ne mogu da podignem virt. sistem

Evo koje fajlove da potražiš kod sebe na KDE i da im pogledaš status:

Citat:
"1. Edit /etc/locale.gen with sudo/root privileges and uncomment “en_US.UTF-8 UTF-8”
2. Edit /etc/locale.conf and add/correct “LANG=en_US.UTF-8”
3. Most importantly, as per the instructions in the /etc/locale.gen file’s comment section at the top, run the command “locale-gen” as sudo/root privileges to generate all the locales and placing them in /usr/lib/locale."


Ovo sam preneo sa Manjaro foruma za Gnome i primer je za Engleski... Jedino sto sam kod sebe na Gnome pronašao sr_RS@Latin ili kako već i promenio Locale na Latinicu.

Ako budeš mogao, probaj pa javi da ne bih sada i nstalirao KDE ponovo a moram i auto da registrujem pa da idem na posao pa...

TNX
[ lega99 @ 12.02.2021. 08:34 ] @
Nije mi bas jasno objasnjenje. To sto ti pises ja sam radio kad sam prethodno isprobavao i uvek dobio cirilicu.
Citat:
Sys Lang=US a Locale=sr_RSVLatin UTF8 i dobio sam latinicu za Locale.

U prethodnom postu napisao si ovo gore. Napisao si da si odradio update dva fajla, koliko vidim po zadnjem postu ti si editovao ta dva fajla.
Sad na kraju nije mi jasno sta staviti locale.gen a sta u locale.conf u locale.conf ako se stavi "LANG=sr_RS@Latin" a sta je sa ostaim stavkam u tom fajlu jer se one upravo odnose na to sto ti hoces da dobijes.
Nije mi jasno zasto samo lokalizujes to sto si naveo jer nevidim gde ti to treba i gde se vidi a sistem je na engleskom.

[ lega99 @ 12.02.2021. 09:06 ] @
Evo probao i dalje dobijam cirilicu stavljao sam LANG=sr_RS@Latin i LANG=sr_RS.utf8@latin, ovo je izgenerisao. Plus datum u panelu je bezvezan, dugacki datum prvi deo na engleskom, drugi deo na cirilici
[ zorzj @ 12.02.2021. 10:12 ] @
Hvala ti na pomoci!

Znaci da je nesto do KDE podesavanja/lokalizacije.
Na Gnonme to podesavanje funkcionise besprekorno.

Tako je i na KDE Neon-u. Samo Cirilicu daje za Locale settings...

Hocu da mi kalendar i ostale sitnice (goodies) budu na Srpskoj latinici a sistem na US...
[ lega99 @ 12.02.2021. 11:13 ] @
I kako covek sad da se ne iznervira, svuda moze a samo u plazmi KDE ne moze. Gubljenje vremena na trivijalne svari koje bi trebalo da funkcionisu. Postoji razlika u sys setovanju plsme kod Neona i Manjara, Manjaro ima 3 stavke a Neon samo jednu. Osim ta dva fajla koja si naveo postoji i treci na /etc/default/locale. Za majaro je jedina alternativa ako hoces latinicu za te stavke da dodas i Bosanski treca stavka po redu, bosanski ima 3 stavke a srpski samo jednu. Cudi me da nikom drugom nije palo na pamet da to proba i da prijavi gresku. Za kalendar kako formiras evente kroz korganizer tako ce i biti bez obzira koju lokalizaciju koristis, ako event ispises cirilicom bice tako i u kalendru iako je npr sve na egleskom.
[ lega99 @ 12.02.2021. 12:46 ] @
Evo stavio sam Bosanski pored engleskog to mi se bas ne dopada, ispadne mesana salata


[ zorzj @ 12.02.2021. 14:50 ] @


Ma noćas ako ne budem spavao ima da ponovo instaliram Manjaro KDE i da se poigram sa Locale setovanjima...
Ali zamisli Bosanski za Locale pa mi iskoči Međed u sred noći iz KDEa

Negooo, čitah nešto za Gnome 4. Kažu da će po pitanju niskosti resursa da pokida KDE samo tako...
26. Marta puštaju za apgrejd pa dok se to malo iskristališe, videćemo. Baš me živo zanima.

Javiću šta se dešava sa ovim Localizmima

TNX
[ lega99 @ 12.02.2021. 16:13 ] @
Ovo gore je Arch, sa dodatkom bosaskog, Samo manjaro ima 3 sistemska setovanja, Arch samo jedno, Neon i ostaliisto samo jedno. Mislim da je zez u tme sto je neko od developera nesto izostavio. GUI plasma sistemska podesavanja i rucna podesavanja jedno drugo ne zarezuje. Ne dopada mi se ovo sa bosanskim, na slici se lepo vidi vreme i lokacija ostalo na engeskom a datum na bosanskom latinica. Sam kalendar kao sto sam vec pisao ima mesanu salatu, dodao sam pravoslavni kalendar (nemam pojam odakle sam ga skinuo i kako se fajl zove) to je na latinici, podsetnik iz Korganizera je na cirilicu jer sam tako pravio i on je implementiran u kalendar plus u definisana vremena iskace prozor u zvuk na kojem stoji sta treba da uradim. Unalo da zaboravim kad sam dodao bosanski na engleski, dobio sam to sto ti zelis ali je i glavni meni postao lokalizovan. Ja ako lokalizuje onda lokalizujem sve na cirilicu, tako da su i programi, meniji i ostalo sve na cirilici
[ lega99 @ 16.02.2021. 12:22 ] @
Sta bi? Istera li ti nacistac latinicu u plasmi ili si odustao. Koliko vidim niko nista svi teraju na engleskom...Kako je nestala latinica ocekujem da za godinu dve nestane i cirilica.
[ Branimir Maksimovic @ 16.02.2021. 12:39 ] @
zorzj:"Kažu da će po pitanju niskosti resursa da pokida KDE samo tako..."

Nisam primetio da se nesto smanjilo kolko je na 3.38. KDE normalno
da uzima vise resursa, oduvek bilo. Ako te brinu resursi poslusaj Pantu,
pa stavi i3 window manager https://en.wikipedia.org/wiki/I3_(window_manager)
No to ako vozis spectrum.
[ zorzj @ 16.02.2021. 13:04 ] @
Ma jok. Samo kazem tj. prenosim konstatacije koje sam procitao (za resurse). Nisam ni ja primetio neku razliku ali 'ajd

@lega99
Nisam odustao.
Otvorio sam posebno pitanje za to ali se niko ne javlja. Cak sam i na Manjaro forumu postavio pitanje ali nemere. Niko ne zna da mi da odgovor.

Evo linka da se ukljucite u SR Larin Locale
LINK es Forum
LINK Manjaro Forum
[ lega99 @ 17.02.2021. 08:11 ] @
Koliko vidim prvi link je keyboard layaout sto nema veze sa onim sto ti hoces.
Drugi link papazjanija, dobio sam cirilicu i latinicu a nigde cirilice u definiciji jezika.
Prokljuvio sam da prvi deo dugackog datuma u panelu menja se promenom ~/.locale/plasma-localerc, drugog fajla .sh nema i ne postoji to je nesto sto je nekad bilo.
[ lega99 @ 18.02.2021. 20:05 ] @
Neverovatno sta sve moze pasti na pamet developerima plasma. Nekad se panel sirio i suzava misem, sad mora da se definise brojcano. Ajd ok al da bi sve stimalo u panelu ikone mora da se nameste u setovanju na velicinu panela. Nekad je to islo automatski, povecavas visinu panela ikone postaju vece, smanjujes visinu panela ikone postaju manje. Sad u Discovery update all je stavljeno kao druga opcija a bila je prva, ovo je pravo ponovno izmisljanje tople vode. Setovanje prvog dana u nedelji opcija koja je stara ko biblija pa je valjda nestala i evo je ponovo kao epohalni napredak. Plasma ne moze da se lokalizuje na srpsku latinicu, mogu da stavim Bosnu i tu varijantu ili hrvatsku i da dobijem ijekavicu
[ Branimir Maksimovic @ 18.02.2021. 20:09 ] @
lega:"Plasma ne moze da se lokalizuje na srpsku latinicu,"

Provali kako se to radi pa im daj da stave jednom za svagda. Ne verujem da su hardkodirali.
[ lega99 @ 18.02.2021. 21:08 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: lega:"Plasma ne moze da se lokalizuje na srpsku latinicu,"

Provali kako se to radi pa im daj da stave jednom za svagda. Ne verujem da su hardkodirali.

Koliko ja pamtim Ubuntu je nekad moga da se lokalizije i na cirilicu i na latinicu. Da se majem sa tim necu skoro sam izaso iz bolnice,srcka po treci put, sta ce to meni, vidim samo da se pretumbava iz supljeg u prazno. Manjaro i Arch tasteri ne mogu da se ponavljau kad ga drzis prisinutog, moze kad smanjis default 600 na manje ili u Arch-u kad setujes da ponavlja. To su takve gluposti na koje covek treba da gubi vreme kao i ovo sa ikonama u panelu, ako su ti ikone 32 u meniju mora panel da bude na 32, sta je falilo automatici, sad rukomatika i to slucajno proalim na waterfoxu jer sam njega rucno instalirao u /opt. Jednom sam lokalizova ruski gentoo Calculate na cirilicu i ne pada mi vise na pamet da se majem sa tim. Teram ovako, napisem samo da drugi ne lupaju glavu ako naidju na minu.
[ Djetvan @ 19.02.2021. 17:38 ] @
Kada imam problem sa srpskim jezikom tj. neće na srpsku latinicu, prebacim se na hrvatski ili bosanski bez obzira što to nije "patriotski". Više naziva za jedan isti jezik ima i neke pogodnosti.Meni nijanse ne smetaju.
[ lega99 @ 19.02.2021. 18:39 ] @
Citat:
Djetvan: Kada imam problem sa srpskim jezikom tj. neće na srpsku latinicu, prebacim se na hrvatski ili bosanski bez obzira što to nije "patriotski". Više naziva za jedan isti jezik ima i neke pogodnosti.Meni nijanse ne smetaju.

Prebacivao sam, dobijem ijekavicu a login ekran je nesto suludo, nemam pojma koje je to pismo, posle nesto lokalizuje, na primeru datuma u panelu, pola datuma je Belgrade a drugi deo je na latinici, Uzas. Mislio sam da to moze da se lokalizuje kao srpski na cirilici gde sve ispadne kako treba ali cvrc. Ako vec ocu sve pod konac onda cu na srpsk cirilica. Meni smeta, tolike godine i stalno neke sitnice na koje gubim vreme ja sluzim racunaru da se izivljava i najobicnije stvari treba da trazim gde i kako umesto da upalim sednem i radim. Glupi inat drzi me tolike godine da stalno pokusavam ispravljam krive Drine
evo u Arch-u ovo izgleda ovako a u Manjaru ne mogu da nastimam imogu da dubim na glavi, Task manager widget i tamo i ovde al cvrc
[ lega99 @ 20.02.2021. 08:34 ] @
Evo resenje za ovo gore, u jednom linuxu se ikone pinuju u panel pa se posle toga doda u panel Task Manger, u drugom linuxu ikone se dodaju kao widgeti pa posle se doda task manger. Sve sto je stavljeno u Task manger kad se doda treba unpinovati.
[ calexx @ 21.02.2021. 15:38 ] @
Citat:
Djetvan:Kada imam problem sa srpskim jezikom tj. neće na srpsku latinicu, prebacim se na hrvatski ili bosanski bez obzira što to nije "patriotski". Više naziva za jedan isti jezik ima i neke pogodnosti.Meni nijanse ne smetaju.
Ko ima duže pamćenje, setiće se da je Windows 3x/9x imao slične probleme. Ako se izabere srpski, uvaljivao bi ćirilicu koja je bila očajna, sve bi izgledalo čudno pa i neupotrebljivo. Onda je rešenje bilo da se izabere slo/hr a posle instalacije pokrene patch koji bi sve dovodio u red. Moglo bi i sada da se uradi isto, da se edituje recimo slovenački pa se promene imena dana i slično i onda on izabere. To je valjda radio i taj windows patch.

KDE4 nije imao detaljnija podešavanja a promena sistemskog jezika mi ne odgovara pa nisam ni gledao kako je sa njim. Plazma ima detaljna podešavanja ali je neko ispustio našu latinicu, što mi i nije čudno jer nema mnogo jezika koji koriste razna pisma. Meni ćirilica u nazivu dana i slično ne smeta pa tako podesim na svakom linuxu. Ko se razume, može da proba, koliko sam video, svuda se u lokalizaciji nudi sr_RS a nigde sr_RS@latin, možda bi odatle moglo da se počne.

Sa Plazmom se previše eksperimentiše, meni recimo ne smeta to što se panel određuje brojem a ne miškom (ja sam uvek i razvlačio do nekog broja, sada je lakše) ali je tu bilo još promena. Sada i Application Launcher ima drugu kolonu, valjda su iskopirali od desetke što mi se ne sviđa previše pa će neko valjda da vrati ono staro.
Od pojavljivanja mi se ne sviđa ali KDE4 više ne može da se koristi a ona mazohistička okruženja me ne zanimaju pa se prilagođavam.
[ zorzj @ 22.02.2021. 03:05 ] @
Znaci cvrc. Cyrillic pa Cyrillic. Ako ne mogu da ih pobedim preostaje samo da se pridruzim
[ calexx @ 22.02.2021. 18:27 ] @
Ne mora da bude cvrc, samo nije lako izvodljivo a izgleda da nije ni predviđeno da bude tako. Znam da se to teško menja, sa naše strane su previše inertni da predlože ili ih ne zanima. Nisam siguran ali mislim da recimo Suse i dalje ima neispravne ćirilične fontove i to traje godinama.

Verovatno postoji način da se to ispravi, ili dodavanjem sr_RS@latin negde gde će da bude prihvaćeno ili čačkanjem nekog od ispravnih latiničnih rasporeda (kao na pendžerima, slo ili hr) ali mislim da će to da bude prejahano nekim apdejtom. Ne smeta mi ćirilica, nisam ja es pa da je odbacim. ;) Čak je ubacujem i tamo gde nije default.
[ lega99 @ 23.02.2021. 09:40 ] @
Citat:
zorzj:
Znaci cvrc. Cyrillic pa Cyrillic. Ako ne mogu da ih pobedim preostaje samo da se pridruzim :)


Ćirilica je zvanično pismo definisano zakonom, to što se ne poštuje zakon to je druga priča. Latinica je ravnopravna ali što bi neko iz linuks sveta čačkao i ugađao nam kad mi sami nemamo inicijativu i volju da se to sredi.

Paz ovo ja napiso na ćirilici a ES sve konvertovo u latinicu, znači ćirilica je zvanično izbačena sa ES
[ zorzj @ 23.02.2021. 13:23 ] @
Cek malo.
Gnome sve to odradjuje kako treba tj. i RS Cirilica i RS Latinica i sada su oni blesavi a KDE pametni sto nude RS_Latin ali te **cnu i uvale Cirilicu. Da sam hteo Cirilicu birao bih nju a ne RS_Latin...
[ lega99 @ 23.02.2021. 16:42 ] @
Citat:
zorzj: Cek malo.
Gnome sve to odradjuje kako treba tj. i RS Cirilica i RS Latinica i sada su oni blesavi a KDE pametni sto nude RS_Latin ali te **cnu i uvale Cirilicu. Da sam hteo Cirilicu birao bih nju a ne RS_Latin...


E tako ti je kad se ekipa koja radi KDE i plazmu pravi mnogo pametna i izmislja rupu u saksiji ili toplu vodu. Za ES tj. ovaj forum probaj pa napisi cirilicom, to ti je keyboard layout koji radi i kad posaljes na forum pretvorice sve u latinicu. Kad sam pocinjao sa linuxom bio je to SuSe jos onda je trajalo rivalstvo izmedju Gnome ekipe i KDE ekipe. Koliko su ga zatupili da je koliko znam Mint resio da ne pravi vise KDE distribucije, Iz ubuntu ekipe KDE grupa je odstranjena itd. Ako bas hoces KDE i latinicu imas njihov forum pa im postavi pitanje zasto im to nije ok a u Gnome je ok itd. Ovo sto sam napisao poenta je da je zvanicno pismo Cirilica odstranjeno sa foruma, valjda tako treba da bi usli u EU, jos da se odrekemo i pravoslavlja i bicemo po meri USA i EU.
[ calexx @ 23.02.2021. 17:01 ] @
Da ponovim, od početka (zvaničnog) pojavljivanja plazme sam je pljuvao. Jeste donela neke dodatke, pre nije ni moglo da se menja pismo za neke delove, ili ovaj ili onaj jezik ali je sve urađeno ofrlje. Opet sumnjam na naše koji učestvuju u tome jer otkud mogu autori plazme da znaju o našim pismima i ravnopravnosti. Mada me opet vučete da se zainatim i čačkam još više. ;)

Inače sam do pre 2-3 decenije koristio ćirilicu kad pišem pisanim a latinicu kad su štampana slova. Onda sam rešio da sve bude ćirilica i sada teško da mogu da napišem par rečenica latinicom a da ne pogrešim. Čak i tastaturom. Ovde nekako i uspem ali uz više pregleda pre nego poruka ode. Nažalost, ovde nema ćirilice, objašnjenja u FAQ-u su smešna i nelogična pa više sumnjam da nešto ne može da se uradi a pišu se neka lažna opravdanja. Pa ja na bilo kom hrvatskom forumu mogu da napišem poruku ćirilicom i svi će da je lako pročitaju ali neće da razmišljaju na način na koji se ovde razmišlja nego bi krenula lavina najcrnjih odgovora. Važno je da mi njih uvažavamo i titramo.

Da pitamo ovdašnje Hrvate i ostale da li razumeju ćirilicu? Ako ih ima više od jednocifrenog broja.
[ zorzj @ 23.02.2021. 18:47 ] @
Sve ja tebe raumem ali onda neka izbace SR_Latin iz Locale opcija i . Izem ti okruzenje koje mi nudi pogresan izbor odnosno pravi izbor ali redirekciju pisma.

Kome da se obratim sa postojecim problemom ali da to ima ikakvog odjeka i smisla?

TNX
[ calexx @ 23.02.2021. 19:18 ] @
Koliko bih razumeo reakcije da na linuxu ne radi ćirilica, toliko ne razumem problem što ima ćirilice. Meni apsolutno ne smeta što mi je negde dan ili mesec ispisan ćirilicom. Čak sam ispravio neke gedžete i vidžete, conkyje i ostalo da mi bar to ispišu ćirilicom, ako već ne mogu da se priviknem na srpski kao sistemski jezik, koje god da je pismo. Da mogu, bila bi ćirilica.
Zašto tebe toliko plaši? Ajde latinica, engleski zbog programiranja recimo. Što ti smeta ćirilično ispisano utorak 23. februar ... što ovde i ne može da se vidi?? Ako ti smeta, izaberi neku komšijsku latiničnu verziju i navikni se na veljaču ili torek, možda ti to lakše padne. Ja ne bih mogao.
[ lega99 @ 23.02.2021. 19:19 ] @
Citat:
zorzj: Sve ja tebe raumem ali onda neka izbace SR_Latin iz Locale opcija i . Izem ti okruzenje koje mi nudi pogresan izbor odnosno pravi izbor ali redirekciju pisma.

Kome da se obratim sa postojecim problemom ali da to ima ikakvog odjeka i smisla?

TNX


Kde forum
[ calexx @ 23.02.2021. 19:39 ] @
Recimo prosta varijanta, možda i moguća, kopiraš sr_RS@latin umesto nekog jezika koji sigurno nećeš da koristiš pa izabereš taj jezik. Usput odradiš locale.gen i možda još ponešto. Baš mi i nije prioritet da to probam, uradi nešto i sam kako bi izbacio ćirilicu iz plazme.
[ lega99 @ 23.02.2021. 21:06 ] @
@zorzj

Da li mozes nekako da okacis i gnome fajl /usr/share/i18n/locales/sr_RS@latin da uporedim sa ovim u kde
[ lega99 @ 23.02.2021. 22:18 ] @
@calexx,

Probao sam tvoj predlog, nema teorije, nesto su debelo zeznuli u KDE plammi ako ostala okruzenja mogu da odrade a samo plasma ne moze, nesto tu debelo fali.
[ zorzj @ 23.02.2021. 23:58 ] @
Citat:
lega99:
@zorzj

Da li mozes nekako da okacis i gnome fajl /usr/share/i18n/locales/sr_RS@latin da uporedim sa ovim u kde

Pokusacu. Crko mi je HDD na kom su mi bili image fajlovi raznoraznih distribucija i sada imam samo ovaj radni Manjaro KDE...
[ zorzj @ 24.02.2021. 08:18 ] @
Evo trazenog fajla. Instalirao sam Manjaro Gnome preko Oracle VB.
Citat:
comment_char %
escape_char /

% This file is part of the GNU C Library and contains locale data.
% The Free Software Foundation does not claim any copyright interest
% in the locale data contained in this file. The foregoing does not
% affect the license of the GNU C Library as a whole. It does not
% exempt you from the conditions of the license if your use would
% otherwise be governed by that license.

% Serbian Language Locale for Serbia
% Source: sr_YU, sr_CS locales
% Address:
%
% Contact: Danilo Segan
% Email: [email protected]
% Tel: +381 63 323456
% Fax: none
% Language: sr
% Territory: RS
% Revision: 1.3
% Date: 2006-10-09
% Application: general
% Users: general

LC_IDENTIFICATION
title "Serbian Latin locale for Serbia"
source "sr_YU, sr_CS locale"
address ""
contact "Danilo Segan"
email "[email protected]"
tel ""
fax ""
language "Serbian"
territory "Serbia"
revision "1.3"
date "2006-10-09"

category "i18n:2012";LC_IDENTIFICATION
category "i18n:2012";LC_CTYPE
category "i18n:2012";LC_COLLATE
category "i18n:2012";LC_MONETARY
category "i18n:2012";LC_NUMERIC
category "i18n:2012";LC_TIME
category "i18n:2012";LC_MESSAGES
category "i18n:2012";LC_PAPER
category "i18n:2012";LC_NAME
category "i18n:2012";LC_ADDRESS
category "i18n:2012";LC_TELEPHONE
category "i18n:2012";LC_MEASUREMENT
END LC_IDENTIFICATION

LC_CTYPE
copy "i18n"
END LC_CTYPE

LC_COLLATE
copy "sr_RS"
END LC_COLLATE

LC_MONETARY
int_curr_symbol "RSD "
currency_symbol "din"
mon_decimal_point ","
mon_thousands_sep "."
mon_grouping 3;3
positive_sign ""
negative_sign "-"
int_frac_digits 0
frac_digits 0
p_cs_precedes 1
p_sep_by_space 1
n_cs_precedes 1
n_sep_by_space 1
p_sign_posn 1
n_sign_posn 1
END LC_MONETARY

LC_NUMERIC
copy "sr_RS"
END LC_NUMERIC

LC_TIME
abday "ned";"pon";/
"uto";"sre";/
"<U010D>et";"pet";/
"sub"
day "nedelja";/
"ponedeljak";/
"utorak";/
"sreda";/
"<U010D>etvrtak";/
"petak";/
"subota"
abmon "jan";"feb";/
"mar";"apr";/
"maj";"jun";/
"jul";"avg";/
"sep";"okt";/
"nov";"dec"
mon "januar";/
"februar";/
"mart";/
"april";/
"maj";/
"jun";/
"jul";/
"avgust";/
"septembar";/
"oktobar";/
"novembar";/
"decembar"

d_t_fmt "%A, %d. %B %Y. %T %Z"
d_fmt "%d.%m.%Y."
t_fmt "%T"
am_pm "";""
t_fmt_ampm "%T"
date_fmt "%a, %e. %b %Y. %H:%M:%S %Z"
week 7;19971130;1
first_weekday 2
END LC_TIME

LC_MESSAGES
yesexpr "^[+1dDyY]"
noexpr "^[-0nN]"
yesstr "da"
nostr "ne"
END LC_MESSAGES

LC_PAPER
copy "sr_RS"
END LC_PAPER

LC_NAME
name_fmt "%d%t%g%t%m%t%f"
name_gen ""
name_mr "g-din"
name_mrs "g-<U0111>a"
name_miss "g-<U0111>ica"
name_ms "g-<U0111>a"
END LC_NAME

LC_ADDRESS
postal_fmt "%f%N%a%N%d%N%b%N%s %h %e %r%N%z %T%N%c%N"
country_ab2 "RS"
country_ab3 "SRB"
country_post "RS"
country_name "Srbija"
country_num 688
country_car "SRB"
country_isbn 86
lang_name "srpski"
lang_term "srp"
lang_lib "srp"
lang_ab "sr"
END LC_ADDRESS

LC_TELEPHONE
copy "sr_RS"
END LC_TELEPHONE

LC_MEASUREMENT
copy "sr_RS"
END LC_MEASUREMENT
[ lega99 @ 24.02.2021. 08:53 ] @
Hvala, fajlovi su isti, znaci nije tu zez, neka skripta ili prog ne odradjuje kako treba
[ zorzj @ 24.02.2021. 09:25 ] @
Tako je kako je.
Nekde smercuje Plasma... (mozda fali malo mleka )
Mic po mic ja se navikoh na KDE samo tako.
[ lega99 @ 28.02.2021. 17:00 ] @
Da li je moguce da na ovom forumu nema neko ko zna odgovor, jos crnje i gore je sto sam postavio temuna KDE plasma Neon forumu i nema odgovora. Ovo mi lici na to znamo da nije ok al se pravimo ludi. Onoliki KDE forum pola pitanja odgovora ni od korova.
[ calexx @ 28.02.2021. 17:31 ] @
Pa fajl /usr/share/i18n/locales/sr_RS@latin je ispravan, problem je što u konfiguraciji lokala nije i on u ponudi. Verovatno vrlo jednostavno rešivo ali naši linux korisnici, tj oni aktivni i oni koji učestvuju u nekim detaljima ionako koriste samo sisanu latinicu a verovatno su hteli da naprave kompromis tako što je uvaljena samo ćirilica.

Plazma ima čudne autore i razvojni tim, ubace nešto što ne radi ili promene nešto što valjda samo njima odgovara. Bar da ponude opciju da se nastavi i sa starim uz te novitete ...
Evo sada novi application launcher iz dva reda (kopija desetke?) što se meni ne sviđa ali nema opcije da se vrati na staro. A mogli su da dodaju novi launcher sa dva reda pa kome odgovara ... a da i stari ostane.

Da ne ponavljam desetine gluposti koje sam opisivao od kako je krenula Plazma, meni je ostalo samo da se naviknem na njih, bez borbe sa vetrenjačama.

Ako spojim 2-3 neradna dana, probaću da se izborim sa latiničnom lokalizacijom mada ponavljam da meni ćirilica na nekim mestima ne smeta.
[ lega99 @ 28.02.2021. 18:18 ] @
Ja ako lokalizujem onda je sve lokalizovano na ćirilicu i to radi ali ovo me nervira, kao fol ponude ti opciju da može i latinica i dobiješ minu da lupaš glavu. Kao štoka žeš fajl je ispravan ali je fora da ga negde ne poziva kako treba i onda naprasno dobijem mešanu salatu od malo engleskog, malo ćirilice i latinice. Što se tiče menija to je perverzija kao kod 10-tke, Kako su krenuli svaka nova verzija sve pretumbaju i na kraju će ljudi dići ruke od plazme kao što je to Mint uradio. Kao novitet ističu definisanje prvog dan au nedelji, pa to smo imali još odavno preko komande u Ubuntu, jer onimisli da smo toliko senilni ili dementni.

[Ovu poruku je menjao lega99 dana 28.02.2021. u 19:29 GMT+1]
[ zorzj @ 01.03.2021. 02:47 ] @
@lega99

Daj link ka KDE Plasma forumu gde si otvorio Thread da ne bih i ja nov otvarao a da se nadovezem...
[ Branimir Maksimovic @ 01.03.2021. 03:25 ] @
Citat:
calexx:
Pa fajl /usr/share/i18n/locales/sr_RS@latin je ispravan, problem je što u konfiguraciji lokala nije i on u ponudi. Verovatno vrlo jednostavno rešivo ali naši linux korisnici, tj oni aktivni i oni koji učestvuju u nekim detaljima ionako koriste samo sisanu latinicu a verovatno su hteli da naprave kompromis tako što je uvaljena samo ćirilica.

Plazma ima čudne autore i razvojni tim, ubace nešto što ne radi ili promene nešto što valjda samo njima odgovara. Bar da ponude opciju da se nastavi i sa starim uz te novitete ...
Evo sada novi application launcher iz dva reda (kopija desetke?) što se meni ne sviđa ali nema opcije da se vrati na staro. A mogli su da dodaju novi launcher sa dva reda pa kome odgovara ... a da i stari ostane.

Da ne ponavljam desetine gluposti koje sam opisivao od kako je krenula Plazma, meni je ostalo samo da se naviknem na njih, bez borbe sa vetrenjačama.

Ako spojim 2-3 neradna dana, probaću da se izborim sa latiničnom lokalizacijom mada ponavljam da meni ćirilica na nekim mestima ne smeta.


Imas stari kickoff https://store.kde.org/p/1468103/
[ lega99 @ 01.03.2021. 10:32 ] @

KDE forum
[ lega99 @ 03.03.2021. 22:08 ] @
Ovo oko lokalizacije u KDE plazma je sarena laza. Evo probao sam Bosanski, ponudjene su 3 varijante a radi samo jedna, tako je i sa srpskim a radi samo jedno cirilica, hrvatski isto vise varijanti radi samo jedna. Kod programa tipa Firefox, Thunderbird nekih jezika i nema iako su ponudjeni u globalnom setovanju. Sad sam stavio bosanski izmisljeni koji je cista ijekavica i negde u programima hrvatski jer bosansog nema u ponudi i isto ijekavica. Znaci srpski latinica ekavica moz se slikas, globalno mesna salata engleski, cirilica i latinica, u programima Firefox thunderbird samo cirilica.
[ zorzj @ 04.03.2021. 02:25 ] @
Tako je kako je. Znaci, suma-sumarum, Lokalizmi rade polovicno i niko nema volje da to ispravlja...
Kako li Gnome odradise ekstra po tom pitanju...
[ lega99 @ 04.03.2021. 14:36 ] @
Problem postoji od 2016 i nije resen, po pisanju na linku nastao je prelaskom sa KDE na QT i plazmu. Ovde na forumu cirilica vise ne postoji, linux KDE plasma ne moze da se setuje na latinicu, po sledu dogadjaja ocekujem da ce iz linuxa nestati i cirilica, latinice vec nema kako treba i na kraju pisacemo kao sad sa latinicnim pismom bez nasih slova. sad je 2021, problem postoji od 2016, dug je to period. U win bar znas na cemu si, ovde kao sve moze a kad krenes onda ispadne svasta.
[ Branimir Maksimovic @ 04.03.2021. 15:08 ] @
lega:"na kraju pisacemo kao sad sa latinicnim pismom bez nasih slova."

Necemo osim svojom voljom.
[ zorzj @ 04.03.2021. 15:24 ] @
Kako svojom voljom?
Ja bih svojevoljno pisao Serbian Latin ali yaba. Gde da prepravim KDE Locale na Serbian Latin? Nigde, jbg...
Zato Gnome, Xfce ... ferceraju SRL sasvim normalno Ali mi KDE Plasma najlezernije radi
[ Branimir Maksimovic @ 04.03.2021. 17:25 ] @
Ja kolko znam pisati zavisi od keyboard layout ne lokalizacije.
[ calexx @ 04.03.2021. 19:37 ] @
Pišem ćirilicu, osim tamo gde je zabranjena i proterana, a na takvim mestima koristim latinicu. Oni koji koriste nekakvu ošišanu latinicu ne bi ni trebalo da se bune što nije lokalizovano kako valja. Mislim, briga mene što su mi neki detalji ćirilični, umem da čitam pa mi ne smeta. Više bi mi smetalo da je sistem na srpskom, samo zato što su mi prevodi često ludi pa bi me više zbunili nego pomogli. Komp koristim pre nego su ti "prevodioci" znali šta je to i navikao sam na original izraze i imena, ne zanima me okolotrbušnipantalonosač i slično.
Tamo gde ne mogu da koristim ni latinicu ni ćirilicu (a to je skoro pa nigde) neću ni da pišem.

I dalje mislim da je ovo rešivo ali ću da proverim kad budem imao vremena.
[ lega99 @ 04.03.2021. 22:15 ] @
@calexx,

Kad bi znao gde je sve gurnuta lokalizacija brzo bi te prošao taj optimizam, to je lakrdija npr. u panelu vreme i mesto zavisi od jednog fajla a dan,mesec,godina od drugog fajla koji se nalaze na različitim mestima. Deo lokalizacije nalazi se na /etc/default-locale i sa update grub dobićeš lkalizaciju na login ekranu u plazmi.

@zorzj,
Da bi pisao latinicom to nema veze sa ovim, to je keyboard layout systemsko setovanje za tastaturu Input device, napisao ti @Branimir



[ zorzj @ 05.03.2021. 02:45 ] @
Video sam sta je Branimir napisao ali nijednog trnutka Keyboard Layout nije bbio u pitanju vec iskljucivo Lokalizacija.
Zao mi je ako sam nekoga i nehotice uvredio
[ calexx @ 05.03.2021. 18:21 ] @
Citat:
lega99:
@calexx,

Kad bi znao gde je sve gurnuta lokalizacija brzo bi te prošao taj optimizam,
Znam kako to rade, zato sam i napisao da ću da probam kada budem imao nekoliko slobodnih dana, inače bih rekao da ću odmah da probam. Nekada bi bilo podešavanja na par mesta ali su sada rasitnili i više se ne zna gde je šta, potrebno je mnogo čačkanja da se nešto promeni. :( Tj ispravi ono što su zabrljali.
[ lega99 @ 06.03.2021. 09:54 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: lega:"na kraju pisacemo kao sad sa latinicnim pismom bez nasih slova."

Necemo osim svojom voljom.



Ako odrede na ES a ti i dalje ostanes ima da pises kao ti oni odrede. Ja napisem cirilicom, skripta automatski prevede u latinicu.
Sta je po tebi slobodna volja, nemati izbora i odustati od bilo kakvog pisanja na forumu ili pomiriti se po onoj narodnoj: Vezi konja gde ti gazda kaze.
[ Branimir Maksimovic @ 06.03.2021. 10:24 ] @
Nisam mislio konkretno na ES. Svako malo neko potegne to, no sta je tu je. Ja ne pisem cirilicom, tako da mi to nije upalo u oko iz prve.
[ lega99 @ 07.03.2021. 20:15 ] @
Ja iz postovanja ko mi nesto napise cirilicom ja odgovorim cirilicom, u vecini slucajeva. Posle svega sto sam prosao u zivotu naucio sam da cenim svoj maternji jezik i pismo cirilicu. Ako je cirilica zakonom propisana kao maternji jezik nema tog opravdanja da ne moze da se pise na forumu a dosad moglo. To je sve vec preslo u domen politike i indoktrinacije da se odreknemao svog pisma i vere. Hocemo da budemo veci katolici od pape samo da se umilimo zlotvorima.