[ Panta1987 @ 26.08.2021. 14:48 ] @
Pozdrav,

Imam jednu problematiku, a vi ako imate neke predloge, slobodno mi ih iznesite.

U prilogu šaljem tabelu, sa objašnjenjem koje podatke imam i šta mi je potrebno.

U prvom sheetu je baza, u drugom vrednost i artikli, a u trećem želim da vidim ukupan utrošen repromaterijal na osnovu šifre.
[ mjanjic @ 26.08.2021. 16:13 ] @
Prvo: totalno pogrešno osmišljeni podaci (ponavljaju se bespotrebno isti podaci na više mesta)
Drugo: šta je tebi konkretno problem da se izračuna, ako svaka majica ima 2 rukava, 1 kragnu, 1 etiketu i 1 telo (sirovu majicu)? Samo pomnožiš delove majice koeficijentima i to je to, zar ne?
Ne znam da ima majica sa jednim rukavom, jedino ako imaš običnu i polo majicu, pa kragna nije ista, ali kragna je kragna, samo imaš različite tipove kragni, kao i različite modele i boje (npr. okrugla i V kragna kod obične majice).
Treće: u prvom listu ne treba da ponavljaš stavke repromaterijala, već da napraviš posebnu tabelu sa listom repromaterijala, potom za svaku od vrsta majica da pomoću padajuće liste biraš stavke repromaterijala - npr. možeš da imaš po jednu kolonu za svaku od stavki repromaterijala (sirova majica, kragna, rukavi, etiketa), samim tim odmah znaš da se stavka u koloni za rukave množi sa 2, a ostale sa 1.


Nisi pokušao ništa da uradiš sam? Pročitaj prvo pravila foruma.


I na kraju, ovo je 100x lakše rešiti nekim programskim jezikom, pa makar bila i konzolna aplikacija sa pitanjima tipa "Izaberite artikal unošenjem rednog broja: " (pri čemu se izlistaju artikli; ili se samo unese redni broj majice), potom se samo unese broj potrebnih majica, izabere opcija za izračunavanje repromaterijala ili unošenje još nekog modela majice, i to je to.

Sa Excel-om teško bez nekog VBA; nije nemoguće, ali pretpostavljam da će u prvom listu da bude nekoliko desetina ili čak stotina različitih majica i vrsta repromaterijala, ako neko zabrlja samo sa jednom stavkom, računica neće biti dobra.