[ vlada33 @ 13.10.2021. 19:05 ] @
Pozdrav svima,

Da pojasnim problem najpre pa cu onda i ostatak.

Radi se o elektronici klime, problem je sto elektronika gasi uredjaj ako ventilator unutrasnje ne radi ili je iskljucen iz ploce, i odmah da kazem da meni ne treba ventilator koristim elektroniku ali ventilator mi ne treba.

Nasao sam semu te elektronike i vidim fototranzistor koji kako sam shvatio kontrolise dali se ventilator okrece, ali ne znam kako da prevarim elektroniku da joj dam signal da je ventilator prikljucen i da se okrece?

Svaka pomoc dobrodosla, i naravno hvala unapred...

Prilazem sliku seme...

[ veselinovic @ 14.10.2021. 15:39 ] @
Losa je slika, ne vidi se fino,
ali mi se cini da na CN 4 imas kontrolu rada fena.
Vjerovatno ocekuje neke impulse srazmjerne broju okretaja motora.
Mozes li izmjeriti ( osciloskopom) sta je na pinu 2 od cn4?
[ vlada33 @ 14.10.2021. 16:19 ] @
Nemam osciloskop, elektoniku sam ucio ali se nikad nisam bavio njom, postoji hall senzor u motoru, verovatno od njega dobija impulse obrtaja, pretpostavljam neki pwm ali frekvencu ne znam kako bi mogao da otkrijem bez osciloskopa
[ veselinovic @ 15.10.2021. 05:31 ] @
Imas na DMM mjerenje frekvencije, ali dzaba i da otkrijes, jer uC mijenja brzinu motora u toku rada.
Cak i da stavis neki generator tu bice dzaba.
Posto uC upravlja brzinom motora, a istu mjeri, bice problema ako izvadis motorce, pa se ocekivana i izmjerena vrijednost ne nadju tu negdje.
Sad zavisi od autora softvera, ali 99.9% ce izbaciti gresku i prestati sa radom.
Jednostavno rjesenje je da raskacis motor i turbinu i ostavis motorce sa sve hal senzorom da se vrti?
Najlakse rjesenje koje radi na prvu.
[ vlada33 @ 15.10.2021. 05:57 ] @
Trenutno tako i radi, motor je prikljucen i vrti se u prazno, ali sam hteo da ga uklonim. Ipak ima nesto u tvom odgovoru sto ipak daje nadu, ventilator ima 3 brzina i automatsku brzinu, imam mogucnoat da izaberem bilo koju i ona se ne menja ostaje ona koju odaberem, a nasao sam na prodaju generator impulsa od 1hz do 100khz,jedino ostaje da ga kupim i malo po malo ubodem impulse


Svakako hvala na odgovoru i interesovanju da pomognes oko ovog problema