[ gogi100 @ 31.03.2022. 20:51 ] @
imam MDaemon mail server, koji se izlozen stalnim spamovanjem. Na njemu su ukljucene anitspam zastite,Dynamic Screening i druge vrste zastite, ali spamovi u velikoj kolicini prolaze. Da li postoji neko resenje. Gde bi mailovi prvo dosli do nekog servera koji skenira sve mailove i ako je sve cisto prosledjuje ga mom mejl serveru. Dobro bi bilo ako bi to resenje bilo open source.
[ nkrgovic @ 31.03.2022. 21:54 ] @
https://www.mailcleaner.org/
[ gogi100 @ 01.04.2022. 08:05 ] @
moze li neko podeliti jos neko iskustvo u vezi ove problematike?
[ oracle_kid @ 01.04.2022. 11:43 ] @
ako je to za firmu, ja bi prebacio mail ( mx domena) nekom profesionalnom provajderu,
tendencija je već da se biznis obavlja u cloud-u
[ gogi100 @ 01.04.2022. 15:34 ] @
Trenutno, ne postoji takva mogucnost
[ bachi @ 01.04.2022. 17:15 ] @
Citat:
gogi100:
imam MDaemon mail server, koji se izlozen stalnim spamovanjem. Na njemu su ukljucene anitspam zastite,Dynamic Screening i druge vrste zastite, ali spamovi u velikoj kolicini prolaze. Da li postoji neko resenje. Gde bi mailovi prvo dosli do nekog servera koji skenira sve mailove i ako je sve cisto prosledjuje ga mom mejl serveru. Dobro bi bilo ako bi to resenje bilo open source.



To ipak mora da se plati. :)

Imaš varijantu da koristiš neki namenski uređaj tipa checkpoint, a imaš i varijantu ovog tipa https://www.time4vps.com/spamexperts-spam-filter/

Koji funkcioniše tako da za MX record u DNSu namestiš njihov server koji prima sve mailove za tvoj domen, filtrira ih i tako očišćene šalje tvom email serveru.

Time4VPS nije jedini, ne znam ni kakav je, ali vidim da je smešno jeftin, pa vredi probati.

Googlaj za slične servise i kvalitetnije, ali što kvalitetniji, to su i skuplji.

Dakle, moraš slojevito da se oblačiš. :)

Najpre takva neka zaštita koja je ispred tvog email servera, pa onda zaštita na samom email serveru, pa onda endpoint zaštita gde kršteni anti virus poput Kasperskog ili ESET-a imaju svoju antivirus/antispam bazu, a onda na kraju i sam klijent poput Outlooka koji i on ima definicije za junk mail filtere.

Ali i pokraj svega toga, opet će se provući neki spam, neki virus.

Google mail je tu neprikosnoven, oni su usavršili antispam/anti virus zaštitu, pa tako pogledaj google workspace da li možeš da uklopiš u budžet.
[ nkrgovic @ 01.04.2022. 21:15 ] @
Mailcleaner ne mora da se plati, projekat je opensource - mada se dobre liste, naravno, placaju. Mada, to je nekako i normalno, placas i splunk pravila - cak i ako sam pravis svoj IDS. Ja sam shvatio da je cilj da bude open - ne da bude i besplatno.

Doduse, Mailcleaner radi nesto i u besplatnoj varijanti - samo ne toliko dobro kao kad doplatis pretplate za pravila. Naravno, druga resenja, tipa Barracuda ili hosted provajderi tipa GMail nude potencijalno bolje filtriranje, ali onda imas da oni imaju uvid u tvoje mailove (osim, naravno, ako ne koristis GPG). U svakoj varijanti ce nesto da prodje - samo je pitanje sta, kad i kako, koliko kosta i cega se odrices da bi to dobio.
[ bachi @ 02.04.2022. 10:12 ] @
Ma ok, opensource nije uvek i besplatno, ali imam utisak da želi nešto besplatno.

Gledam tu barakudu, kriju cene naravno, ali vidim da je nešto tipa skoro 3 dolara po korisniku. Mnogo je to para za naše uslove. :( Za 5 već dobiješ Office 365 ili Google workspace.
[ gogi100 @ 02.04.2022. 16:08 ] @
Da li je bolje resenje na odvojenom uredjaju ili na samom mail serveru-software?
[ bachi @ 05.04.2022. 18:27 ] @
Ne vidim neku bitnu razliku.
[ nkrgovic @ 05.04.2022. 19:21 ] @
Ima i jedno i drugo svoje prednosti i mane.

Na samom serveru moze da ponudi bolju detekciju, ako je svesno sta korisnici rucno taguju kao spam i uci.

Odvojena masina moze da bude hardened i da stiti glavni server, koji onda ne mora biti dostupan sa interneta.