[ zener @ 02.07.2022. 16:08 ] @
Pozdrav, otvorio sam danas kutiju za osigurace (bice da je crkao jedan) i nadjem sledecu situaciju.
Ova crna debela zica (izgleda kao uzemljenje) prikacena na ovaj srednji osigurac tj. dodiruje u isto vreme i cesalj i osigurac.
Menjan je jedan osigurac vec kao sto se vidi jelte.

Da li je ok sto je majstor to tako uradio i da li je ta crna zica uopste uzemljenje ?

[ gilopile @ 02.07.2022. 16:15 ] @
Ziva zbrka i ne znam zasto su svi osiguraci spojeni cesljom.
Kao da je monofazna struja, a mozda i jeste.
Ok je to, nije crna zica uzemljenje niti ima veze sto dira cesalj kad su ionako svi spojeni njime i crna sa cesljom.
Ako sve radi kako treba, briga te za nered u kutiji.

Mislim, nisam od onih koji rade ovo da bude pod konac i da slazem kablove 3 dana, ali ipajk je ovo moglo lepse da se odradi uz dodatog minimalnog truda, da se zna sta je sta i da lici na nesto, al jbg :)


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 02.07.2022. u 17:25 GMT+1]
[ zener @ 02.07.2022. 16:31 ] @
Citat:
gilopile: Ziva zbrka i ne znam zasto su svi osiguraci spojeni cesljom.
Kao da je monofazna struja, a mozda i jeste.
Ok je to, nije crna zica uzemljenje niti ima veze sto dira cesalj kad su ionako svi spojeni njime i crna sa cesljom.
Ako sve radi kako treba, briga te za nered u kutiji.

Mislim, nisam od onih koji rade ovo da bude pod konac i da slazem kablove 3 dana, ali ipajk je ovo moglo lepse da se odradi uz dodatog minimalnog truda, da se zna sta je sta i da lici na nesto, al jbg :)


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 02.07.2022. u 17:25 GMT+1]


Da utolim radoznalost, sta je crna zica i da li moze bez nje ?
[ whitie2004 @ 02.07.2022. 16:44 ] @
Lici mi da je taj novi (zamenjeni) osigurac nesto visi i da cesalj omasuje klemu na ulazu ... A posto nenako treba dovesti struju u osigurac napravljen je mali dodataku u obliku te debele crne zice ...

Ne, nece da radi ako je na osiguracu vezan samo izlaz !

Ne, uzemljenje nikada ne ide na osigurac!
[ zener @ 02.07.2022. 16:53 ] @
Hvala puno na odgovoru, ono sto znam je da taj novi osigurac jako tesko pase na onu iza sinu, mora to jednog dana sve ponovo ali kako treba.
[ scoolptor @ 02.07.2022. 17:03 ] @
Ta crna zica je napojni vod, koji preko ceslja napaja sve osigurace.
Taj cesalj bez izolacije predstavlja opasnost od strujnog udara.
[ gilopile @ 02.07.2022. 18:24 ] @
Kao sto rekose, crna zica je dovodna faza, a sa donje strane odvod ka potrosacima u kuci.
I meni se cini da je pin ceslja odfikaren i da crna ide samo na taj novi osigurac, sto bi moglo biti da je druga faza, al opet ne mora da znaci, jer ne mozemo znati konfiguraciju te mreze na osnovu slike.

Ne moze bez crne zice.
Moguce da je sve na jednu fazu, a da se taj novi osigurac fizicki nije uklapao i nije mogao cesalj da udje i crna je samo most sa tim cesljom, tj dovod kao i na svim osiguracima.
Sve je to ok.
Samo pazi, cesalj je uvek po mreznim naponom 230V, bez obzira bio podignut ili spusten osigurac.
[ radicmx @ 02.07.2022. 21:23 ] @
Verovatno je stara instalacija, koliko vidim imaju jos crvene zice za uzemljenje.
Ali neizgleda lose, mozda jos elektricar da proveri i dotegne ostale kontakte.
Tu imas monofaznu instalaciju i koliko vidim taj cesalja ide i u taj novi osigurac, crna dovod pa cesalj razvodi levo i desno...
Znam da taj osigurac ima izvod za cesalj sa donje strane, nisam pronasao u uputstvu za taj K60N dali moze da se napaja sa obe strane kao C60...
Mozda za posle zameniti osigurace sve, sigurno ti netreba ti od 20 ili 25A (mozda ti je i glavni 25A) i posto vec imas razdvojene fazu i nulu mozda i ugraditi FID ako vec nemas negde ranije..
[ Java Beograd @ 03.07.2022. 07:16 ] @
Sve je u redu.

Trebalo je da uslikaš tako da se vidi i sabirnica nule, koja je, pretpostavljam, gore levo. Ako možeš, uslikaj ponovo, pa okači sliku.

Crna je dovodna faza, i preko kontakta na tom, centralnom osiguraču, daje fazu češlju, koji posle daje fazu svakom osiguraču, sa gornje strane.

Zatim preko osigurača, opet crnom žicom (vidim neku braon, što je ok, ali vidim i neku crvenu ?), sa donje strane osigurača ide do svih potrošača i utikača.
Od potrošača (i utikača) se vraća plava žica (nula) na nultu sabirnicu, na koju je pretpostavljam vezana debela plava. (jednako debela, kao i ova crna)
Od potrošača (i utikača) se takođe vraća uzmeljenje - zeleno žuta (i crvene ?) na sabirnicu za uzemljenje, sa koje kabl ide na uzmeljenu sondu. (tako bi trebalo)

Malo je neuredno, što nije strašno, ali malo više zbunjuju žice: sive, braon i crvene boje.
To su neki stari standardi, i verovatno su kablovi sa takvim bojama u zidu, i to je tako, ne može da se promeni (osim ako štemaš zidove i poslavljaš potpuno novu instalaciju)

Ipak, koji god električar da dođe i pogleda, lako će moći da se snađe i reši neki eventualni problem.
[ baresi @ 03.07.2022. 09:08 ] @
Neću da se pravim pametan, ali taj ormar treba srediti pod hitno. Taj "češalj" treba zameniti sa ovakvim, https://www.spletninakupi.si/i...pcj4-6p-glavnik-letev-zbiralka, i obavezno ga premestiti ispod.
Iako je starija instalacija i ne odgovaraju boje izolacije na žicama, postoje izolir-trake svih boja, i recimo na crvenoj žici koja je uzemljenje, zalepiš traku boje uzemljenja. Koji biser od električara je provukao žice iza osigurača da ih može priključiti od ispod.
Pravom električaru treba odprilike sat vremena da sredi taj "džumbus".
[ JankoNIS @ 03.07.2022. 10:18 ] @
8 evra za -pinski cesalj?
I posle treba da udjemo u EU!
[ baresi @ 03.07.2022. 10:30 ] @
Tako je to, kad te ljubi Ursula von der Pfizer, he,he.
[ gilopile @ 03.07.2022. 11:48 ] @
Baresi, ma tu se umesto ovog ceslja ubace samo `U` od zica i bude to sigurno. Posao od 10 minuta da sve bude mnogo bezbednije.
Posle je lako menjati osigurace i razmestati po fazama ako ima potrebe... lakse nego skidati i seci cesalj...
[ Java Beograd @ 03.07.2022. 12:46 ] @
Sve je tu OK.
Razvodna kutija se, ne slučajno, nalazi visoko i nije dostupna deci. A odrasli valjda znaju da tu nema šta da se pipa.

Sve i da se stavi taj, izolovani češalj, opet, ko namerno pipa po kutiji - može da naleti na fazu. U razvodnoj kutiji nema 100% sigurnosti.

Ko šta traži - taj to i nađe.
[ gilopile @ 03.07.2022. 12:49 ] @
Ono jeste tako Javo, ali ipak bi se trebao staviti taj izolovani cesalj ili U zice da nije bas ziva struja na izvolte.
Zato su na osiguracima zatezni srafovi malo dublje da ne moze prstima lako da se pipne. Kada se i zice izblankiraju na propisnu meru, nema nigde nista golo ili se stavi poklopac da vire samo rucice osiguraca. :)
KAda je to sve po PS-u i da se pipka ne bi doslo do strujnog udara, a deca ko deca mogu da se popnu.
Najsigurnija je kutija sa bravicom i cao.
Kad, nedaj Boze, dodje do najgoreg, onda je kasno hvatati se za glavu, pa trebali smo ovo, trebali smo ono.
[ ademare @ 03.07.2022. 13:59 ] @
Ne izgleda to ovako kao na slici .

Vidi se da je covek prvo skinuo prednju plastiku pa slikao .

U sustini trebalo bi da na kutiji - ormaricu, budu prorezi samo za osigarace, da oni malo strce , da moze ova polugica da se pomera .


Ali da je sklepano - sklepano

Meni kada je majstor menjao onu raspalu metalnu kutiju sa topljivim osiguracima , za ove nove plastikanere i automatiku , naravno iskljuci dovod struje . To stoji u predsoblju , mrkli mrak .

Kaze on ajde sada da mi drzis telefon , sa nekom diodicom da vidi da radi ?!


Reko evo sad cu ceo dan da ti drzim tu diodicu

Imam ja nesto za tebe na poklon . Donesem iz fioke od Kineza ona lampa sa 7 dioda , sto se stavi oko cela ! Bila nekih 300 din kada sam kupovao . Zato se odmah kupi nekoliko


Covek se odusevio , sija kao da je dan , plus nisam obavezan da drezdim kod njega .

Posle mi dao popust ko 5 lampi , toliko mu se svidelo , a nije imao pojma da to postoji
[ gilopile @ 03.07.2022. 14:46 ] @
Citat:
Covek se odusevio , sija kao da je dan , plus nisam obavezan da drezdim kod njega .

Posle mi dao popust ko 5 lampi , toliko mu se svidelo , a nije imao pojma da to postoji


Eee to je pravi majstor. Stara garda.
Da si zagledao, verovatno bi video i da su mu pantalone rascepane i jajca poispadala

A ove novajlije, fensi kombinezoni, alat najskuplji, instrumenti...jos da mu drzis suncobran dok radi
[ baresi @ 03.07.2022. 14:56 ] @
Citat:
gilopile:
Baresi, ma tu se umesto ovog ceslja ubace samo `U` od zica i bude to sigurno. Posao od 10 minuta da sve bude mnogo bezbednije.
Posle je lako menjati osigurace i razmestati po fazama ako ima potrebe... lakse nego skidati i seci cesalj...

Slažem se, i ja sam sebi to uradio sa "U" žicama. Lepo ih odrežeš na istu dužinu, izolaciju skineš alatom za to i na kraju je sve i lepo i sigurno. Ima u tom ormaru viška žica za tri ormara. Ako je ono radio školovani majstor, onda treba njegovog učitelja pozvati na razgovor u neku instituciju.
[ gilopile @ 03.07.2022. 15:05 ] @
Uvek sam radio to sa `U` zicama, bude to sigurno i lepo na oko, nigde nista ne strci.

Ok je cesalj gde ima 50 osiguraca na jednoj fazi pa ajd ocas posla nabodes i cao.
Ono, moze sa cesljom i ne mora, obe varijante su po ps-u.

Samo mi se licno ne dopada ovaj bez izolacije i jos ako ne postoji poklopac osiguraca. Za industriju ok, al za domacinstvo gde pristup toj kutiji ima svako, ne bih preporucio.
[ baresi @ 03.07.2022. 15:14 ] @
Ja sam čak označio osigareče sa F1 do F14, i na svakoj utičnici i prekidaču stavio odgovarajući F. Kad recimo menjam utičnicu ili prekidač, vidim oznaku, recimo F6, isključim F6 i nema mukotrpno traženje koji je osigurač za dotičnu utičnicu, svetlo. Bolje nego bilo kakav nacrt.
[ Java Beograd @ 03.07.2022. 17:09 ] @
Citat:
ademare:
Ne izgleda to ovako kao na slici .
Vidi se da je covek prvo skinuo prednju plastiku pa slikao .
U sustini trebalo bi da na kutiji - ormaricu, budu prorezi samo za osigarace, da oni malo strce , da moze ova polugica da se pomera .

Ademare je u pravu. Kutija, posle radova treba imora da izgleda ovako:



Ima i zvonce, skroz desno.

Ono, jeste pomalo neuredno, ali kao što rekoh, nije isto kad se radi u novoj kući/stanu ili kad se stara razvodna kutija sa starim, topljivim osiguračima menja novom.
[ scoolptor @ 03.07.2022. 17:25 ] @
Citat:
Za industriju ok

Ehh, koliko njih voli da cacka po elektro ormarima masina.
Stara poslovica kaze: cuvaj se proizvodnog radnika sa srafcigerom u dzepu.
[ gilopile @ 04.07.2022. 00:32 ] @
Jasno. Lako se oznaci sta je sta i nema problema.
[ djura63 @ 07.07.2022. 07:26 ] @
Gl. osiguraci MORAJU da budu topljivi.
[ dvp @ 07.07.2022. 09:20 ] @
Hajde da ne paničimo .... urađeno je kako je urađeno...
nije baš sve po standardnim bojama ... i nije cakum pakum.

U češalj nije izolovan ... u pa nije katastrofa ... tabla će imati masku i poklopac,
neće je otvarati niko osim majstora, a ako majstora treba dodatno zaštititi od
dodira i ako je majstor taj koji će raditi pod naponom ... onda realno treba predvideti i katanac
n poklopcu.

Šina je ok stavljena ... odozgo ... tako i treba ... a ne odozdo.
I bez veze je što je toliko prekidača (osigurača) stavljeno na jednu fazu,
ali i to je ok ako čovek ima samo monofazni priključak.

E da bez veze je i taj prekidač od 20A jer ako je izvod 2,5mm2
teško da ga korektno može štititi dvadesetica. Za standardno domaćinstvo bez
nekog jačeg klima sistema, protočnog bojlera i sl. koristi se samo presek 1,5mm2 i 2,5mm2
što znači samo 10A i 16A prekidači.

I komentar na Đurino MORA ... glavni prekidač (osigurač) ne mora biti topljivi.
Može biti i automatski odgovarajuće karakteristike.


Ha ha ... sad vidim šta sam sve iskomentarisao, a prethodno sam napisao ... ok nije cakum pakum.
[ djura63 @ 07.07.2022. 14:43 ] @
Citat:
I komentar na Đurino MORA ... glavni prekidač (osigurač) ne mora biti topljivi.
Može biti i automatski odgovarajuće karakteristike.

Na osnovu cega to tvrdis?
[ Java Beograd @ 07.07.2022. 14:51 ] @
Ni u jednoj novijoj instalaciji (od 2000.god pa novije) nema topljivih osigurača, niti pojedinačnih, niti onih za pojedinu fazu.
Ne tvrdim, samo kažem šta sam video.
[ djura63 @ 07.07.2022. 15:58 ] @
Nomen est omen
Nije automaCki osigurac, nego je automatski instalacioni prekidac, a prekidac ne prekida strujno kolo ni vidljivo ni pouzdano. Dakle, samo topljivi osiguraci sluze tome.

[Ovu poruku je menjao djura63 dana 07.07.2022. u 17:09 GMT+1]
[ gilopile @ 07.07.2022. 16:30 ] @
Topljivi su pouzdani za razliku od automatskih.
Uglavnom se stavljaju kod vecih struja.
Svuda po banderama i iza trafoa su oni veliki patroni, a ne automatski.
MNe smetaju im ni vlaga ni voda, ni sunce....:)

Za kucu je ok sa bandere na topljive 25A i dalje automatski po fazama ka potrosacima.
Mada sada uveliko stavljaju i glavne automatske...3 kom, zatim fid i onda ostali...
[ scoolptor @ 07.07.2022. 16:31 ] @
Citat:
djura63:
Gl. osiguraci MORAJU da budu topljivi.


Sta su to Gl. osiguraci?
Glavni osiguraci?
Limitatori?

Ako nisi upoznat, gde god se vrse radovi oko brojila - izmestanje, zamena i sl, limitatori se menjaju automatskim prekidacima (osiguracima).
[ radicmx @ 07.07.2022. 16:45 ] @
Mislim da ja postavljac teme tek sad zbunjen.
Djuro previse citas, pogledaj seme ne koriste automatske prekidace (osigurace) kao prekidac vec kao osigurac.

U zavisnosti od tipa ima 2 zastite u sebi, zastitu od kratkog spoja i zastitu od preopterecenja. Isto kao osigurac.
Distribucije vecinom postavlja automatske prekidace sad kao limitatore, ali se koriste jos i topljivi pogotovo gde su velike struje kratkog spoja..
Vidim sad da je i gilopile napisao isto u vezi topljivih.

Ovo iz teme je pretpostavljam stara instalacija, tad se koristila crvena kao uzemljenje... Tad su i bili neizolovani bakarni cesljevi. Uglavnom sve je u kutiji.
Nekad i automatski prekidaci nisu imali svi zasticene kontakte od dodira...
I npr ETI osigurac moze da se napaja sa gornje i donje strane, pise u uputstvu i imaju izvod za cesalj sa gornje i donje strane.
[ djura63 @ 07.07.2022. 17:52 ] @
Citat:
scoolptor:
Citat:
djura63:
Gl. osiguraci MORAJU da budu topljivi.


Sta su to Gl. osiguraci?
Glavni osiguraci?
Limitatori?

Ako nisi upoznat, gde god se vrse radovi oko brojila - izmestanje, zamena i sl, limitatori se menjaju automatskim prekidacima (osiguracima).

Gl(avni) osiguraci, postavljaju se na pocetku el.instalacije. Oni nemaju ulogu limitatora.
I ponovo pitanje, da li se iskljucenjem AIP-a ostvaruje vidljivo i pouzdano prekidanje
Zato sam i napisao onu latinsku - Vazno je ime
Automatski instalacioni prekidac

[ scoolptor @ 07.07.2022. 18:08 ] @
Na pocetku el. instalacije?
Nisam jos cuo za to.
Da li moze neko objasnjenje, sta je to pocetak el. instalacije, i zasto ste tu stavlja osigurac?
[ djura63 @ 07.07.2022. 19:04 ] @
mreza povezuje elektranu sa mestom potrosnje (kuca, fabrika, skola) i u njima se nalazi el(ektricna) instalacija
[ djura63 @ 07.07.2022. 19:08 ] @
Obicno se za pocetak el.instalacije uzima el. brojilo
[ radicmx @ 07.07.2022. 19:18 ] @
Djuro napisao si da ne prekida strujno kolo, a tako ga zovu na engleskom (circuit breaker).

Pravljen je kao zastita od kratkog spoja i preopterecenja.
Mada prave prekidac u slicnom obliku...

Postoje uslovi pod kojima se koriste, naravno postoje i laznjaci automatskog prekidaca ali i kinezi topljivi...

Imao sam slucajeve da ne moze da prekine strujni krug i kod automatskih i kod topljivi...
[ djura63 @ 07.07.2022. 19:30 ] @
nisam to rekao
A(utomatski) I(nstalacioni) P(rekidac) ne prekida vidljivo i pouzdano!
Topljivi to radi svakako
[ radicmx @ 07.07.2022. 19:47 ] @
Pa zar kod automatskog nije vidljivije da je iskljucio.
Imaju napred onaj prekidac i onaj prozorcic sa oznakom crveno/zeleno ako slucajno (retko) se desi da prekine a prekidac ostane gore...
Za pouzdanost necu da komentarisem jer ne znam dovoljno...
Gledam kod starih instalacija da ostavim topljive, ubacim odgovarajuci prsten, novi osigurac i proverim kontakte...
[ djura63 @ 07.07.2022. 19:55 ] @
vidis da su kontakti razdvojeni?! Ili kad ga stavis u polozaj iskljuceno 100% si siguran u oprugu?
[ radicmx @ 07.07.2022. 20:02 ] @
Juce kolegi rokno mali stakleni osigurac, u tom trenutku mali plasticni ormaric se naduvao.
Uglavnom proverom otkrijemo da je kvarom na motoru stigla druga faza na drugi kraj osiguraca.
Opet najbolje proveriti...
[ djura63 @ 07.07.2022. 20:07 ] @
???
[ radicmx @ 07.07.2022. 20:25 ] @
Bila je jedna faza na ulazu a druga faza na izlazu tog topljivog osiguraca.
Nema veze ako i vidis prekid opet najbolje proveriti.
Desavalo mi se dosad tri puta da automatski osigurac nije prekinuo strujni krug, sva tri puta trafo stanica je bila blizu. Velika struja kvara... ali mi se vise desavali da postoji napon na drugom kraju izvadjenog topljivog osiguraca...

[ djura63 @ 07.07.2022. 20:31 ] @
kod jednofazne struje skines jedan osigurac, a kod trofazne tri. Kako je onda moguce imati struju na potrosacu?
[ radicmx @ 07.07.2022. 20:39 ] @
Veoma moguce ljudi znaju da grese, kvarovi...
Izvinjavam se ostalima za sad prekidam.
[ gilopile @ 07.07.2022. 20:41 ] @
Cek, kako si dobio fazu na osiguracu na strani potrosaca kada je osigurac izvadjen?

Onda je greska negde u razvodnoj kutiji, da se dotakla druga faza na tu ili ko zna gde i kako je dospela faza na tu liniju.
[ djura63 @ 07.07.2022. 20:51 ] @
Ma to je samo neuspeli pokusaj da ospori moje tvrdnje
[ gilopile @ 07.07.2022. 20:57 ] @
Lep pokusaj, al nece bas lako proci, hehe



Citat:
Izvinjavam se ostalima za sad prekidam.


Al prekini faze na glavnim osiguracima
[ scoolptor @ 07.07.2022. 21:11 ] @
Citat:
gilopile:
Cek, kako si dobio fazu na osiguracu na strani potrosaca kada je osigurac izvadjen?

Onda je greska negde u razvodnoj kutiji, da se dotakla druga faza na tu ili ko zna gde i kako je dospela faza na tu liniju.


'Faza' se vratila kroz trofazni potrosac koji je vezan preko osiguraca.
[ radicmx @ 07.07.2022. 21:16 ] @
Djuro razmisli samo monofazna ima dve zice. Dali je moguce da se pojavi napon npr na neutralnom ili cak uzemljenju.
Nacrtaj ako ti je lakse.

Gilopile slikacu sutra ormaric i pokusati objasniti.
[ djura63 @ 07.07.2022. 22:27 ] @
Ja sam govorio o gl. osiguracu, na pocetku el.instalacije
[ branko tod @ 07.07.2022. 23:21 ] @
Da i ja malo posolim temu :)

Automatski osiguraci su automatski osiguraci:



Za normalne struje po kucama postavljaju se automatski osiguraci, i to
i na dolaznom vodu, i na razvodu po kuci. Dolazni osiguraci, dolazni vod,
moraju da budu sa oznakom D, dok se po kucnom razvoru koriste oni sa
B oznakom. D osiguraci za istu nazivnu struju reaguju sporije, tako da bi
trebalo prvo da iskoci onaj u stanu sa B oznakom. Postoje i E osiguraci,
ali se oni koriste za motore i tako to.



Sto se tice instalacije moja ocena je 2+, a evo zasto. Ukupna dozvoljena
nominalna struja sa tim osiguracima iznosi 200A! Po meni je dolazni kabl
6mm2, daj Boze da nije 4mm2. Maksimalna struja za 6mm2 je 50A, a za
4mm2 35A. ako uzmemo da je maksimalno ocekivano opterecenje 30%,
sami izracunajte kojko je prekoraceno opterecenje. Glani osigurac mora
da bude 63A da bi se ispostovalo 30%, a koliki je stvarno nemamo pojma.
U svakom slucaju dolazni vod bi trebao da bude 10mm2.
Koriscenje ceslja je znatno bolje od U mostica, jer postoji centralni vod od
koga idu odvodi. Ako se za mostice koriste pune zice, to je tek lose jer se
na svakom osiguracu javljaju kontaktni prelazni otpori i mali pad napona.
jako je vazno odlicno stezanje zavrtnjeva. da ne dolazi do degradacije
kontakata. Ja kada radim U mostice, radim ih od licnaste zice obavezno
sa hilznama, a tako volim da odradim i napojni vod. Kako je napojni vod
krut trebalo je skinuti vise izolacije i obavezno previti zicu da se tako uhvati
dvostruka zica. to se mora raditi i na zicama koje iz osiguraca idu prema
potrosacima. Onaj cesalj uvek moze lepo da se uzduzno izoluje trakom
pa tu nema opasnosti, eventualno.
Najveca zamerka je ta sto nije postavio FID sklopku.
[ radicmx @ 08.07.2022. 13:52 ] @
Onaj stakleni osigurac sluzio je za komandni napon kontaktora turbine (na krovu hale, izbacuje vazduh napolje).
Stari motori su imali termozastitu, pre godinu dana neka firma je menjala motore i ubacila verovatno obicne bez termo zastite.
Premostena je zastita ali su i ostavili stare provodnike povezane. Provodnici od motora i zastite ide kroz isti kabal.
Zbog nekog kvara verovatno kod motora ili mozda i na kablu pri ukljucenju motora, druga faza se vracala kroz jedan od provodnika termozastite. Izmerio sam 400V na krajevima osiguraca kad ukljucim motor pritiskanjem kontaktora.
Kad otkacim stare provodnike od termozastite sve radi OK.

Ovde su menjali transformatore. Stari su bili 2*630KVA a Novi su od 1000KVA. Stari su napajali sinske razvode preko topljivih osiguraca a sad su uradili nove ormane i nema osiguraca vec su ubacili one nove (kompaktne prekidace). Slicno automatskim osiguracima samo veci i mogu da se podesavaju...
Ja zato kazem da ne znam koliko su pouzdani u odnosu na topljive. Ali u ovom slucaju su glavni odmah posle transformatora...
[ dvp @ 08.07.2022. 14:09 ] @
Citat:
djura63:
nisam to rekao
A(utomatski) I(nstalacioni) P(rekidac) ne prekida vidljivo i pouzdano!
Topljivi to radi svakako


Vidljivo? Pouzdano? Svakako?
I bez uvrede, ali čemu ovaj uzvičnik...
To samo može biti znak da nećeš da diskutuješ, naučiš nešto novo i ako hoćeš prihvatiš informacije iz prepiske oko teme.

Inače topljivi osigurač kad pregori to je baš vidljivo... i pouzdano ... i ako u nešto nisi siguran bolje ne pisati bilo šta.

Verovatno ne praviš razliku između osnovnih termina
- sklopka
- prekidač
- osigurač
- rastavljač

i uređaji koji su kombinacije navedenih.

I usput ko god od članova misli da svetlo u sobi uključuje prekidačem a ne sklopkom.... knjigu u ruke pa
da mi kojima nam je to struka učimo trgovce i pijačare o tehnici, a ne oni nas.


[ djura63 @ 08.07.2022. 14:35 ] @
Ovde je rec o gl. osiguracima. AIP ne prekida ni vidljivo ni pouzdano itd ... Kako topljivi osigurac to radi, pa tako sto ga stavis u dzep, covece. Sad bi trebalo da stavim 3 znaka uzvika. Na osnovu cega kazes da ja verovatno ne znam sta je prekidac.

[Ovu poruku je menjao djura63 dana 08.07.2022. u 15:46 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao djura63 dana 08.07.2022. u 15:48 GMT+1]
[ radicmx @ 08.07.2022. 15:07 ] @
https://youtube.com/shorts/bgqs_acZyDg?feature=share
Tu je npr i ljudska greska. Jeste da su automatski ali i da su topljivi imao bih napon na potrosacima kad ih iskljucis.. Znam i da je glinerica ( ili glimerica kako ti volis) ali je stvarno faza, nemogu sad i instrument...
Na par masina su napravili taj problem, tako da kazem najbolje proveriti.

Drugo na gornjem motornom razvodu u firmi se nalaze otcepne kutije sa topljivim osiguracima, neke kolege znaju da ih zamenu sa automatskim.
Ja npr nesmem (zbog struje kratkog spoja, koju ne znam) ali koga kod da pitam taj nezna tacno da mi odgovori.

Gde si ti nasao tu informaciju da glavni trebaju biti topljivi.




[ gilopile @ 09.07.2022. 04:44 ] @
Cika Brankec je lepo objasnio.

U biti, nema tu nista cupavo danas, trpaj sta nadjes od automatskih i idemo dalje :)
Nece nista da se upali i zapali kako god okrenes.
Brat bratu, tako je.

P.s. Da, uvijaju se kablici koji idu u aut. osigurac. Pogotovo ako se trpa pun presek sa licnastim ili 2.5 i 1.5. Sve se to uvrti i onda stegne da ti muda ispadnu - dok pocne da krcka i da se lomi plastika osiguraca pa zeru slabije :D I to bog jarac ne odsrafi posle. Tako i treba.
I to sada ide sa srafovima krstak + ravan i takav kad prione stegne se do panja :D
[ djura63 @ 09.07.2022. 19:18 ] @
Citat:
dvp:
knjigu u ruke pa
da mi kojima nam je to struka učimo trgovce i pijačare o tehnici, a ne oni nas. [/quote]
Nije jasno ko da uzme knjigu? I sta tebe kvalifikuje da nekoga ucis?
[ dvp @ 10.07.2022. 01:13 ] @
Citat:
djura63: Nije jasno ko da uzme knjigu? I sta tebe kvalifikuje da nekoga ucis?


Pa napisao sam lepo,
ko god misli da prekidačem uključuje svetlo u sobi.... a ne sklopkom, da uzme knjigu u ruke?
I šta tu nije jasno? Teško je da se uči, jel to problem?
Završio sam elektrotehničku N.Tesla i ETF u BG odseg energetiku,
imam dve licence inženjerske komore (projektantsku 350 i izvođačku 450).... koje me kvalifikuju.
I to ne bi nikad pomenuo da nisi pitao.
Šta je sramota da lepo pitaš ako ti nešto nije najjasnije ... da ti se objasni, usput da i drugi
potvrde, diskutuju, pitaju ... i da lepo ovaj forum ima nekog smisla.
Za stvari koje nisam siguran ne pišem dok ne proverim ili ih često uopšte i ne komentarišem.
Da li sam pogrešio nekad ili nešto u vezi struke ne znam ... ? Verovatno puno puta ... al učim i dalje i kad nešto ne znam ili mi
nije jasno čitam i pitam.

Na internetu ima svašta ... i tačnog i netačnog i onaj koga interesuje tematika i voli je, ili ima neki problem,
može da bude sluđen jer neće moći da prepozna tačno od netačnog. Ljudi koji hoće da uče i interesuje ih tematika
treba više da se oslone baš na knjige ... jer u njima se u 99,9% ne mogu naći netačne stvari... prosto nije mogao da ih piše svako.
[ djura63 @ 10.07.2022. 09:25 ] @
,,I usput ko god od članova misli da svetlo u sobi uključuje prekidačem a ne sklopkom.... knjigu u ruke pa
da mi kojima nam je to struka učimo trgovce i pijačare o tehnici, a ne oni nas."
Dakle, knjigu u ruke pa da mi kojima nam je to struka ucimo trgovce i pijacare ...
Knjigu u ruke da uzmu oni kojima je to struka. Koja struka i zasto da ucis trgovce i pijacare? Dalje, sta ti imas protiv toga sto ja, recimo, prodajem krastavce i jaja?
Zasto mislis da neko ko ne zna da automatski instalacioni prekidac (kolokvijalno automatski osigurac) ne prekida vidljivo i pouzdano treba nekoga da uci?
[ djura63 @ 10.07.2022. 09:40 ] @
,,Ljudi koji hoće da uče i interesuje ih tematika
treba više da se oslone baš na knjige."
U kom udzbeniku ili prirucniku elektrotehnickom stoji da AIP moze da bude glavni osigurac i da je kao takav pouzdaniji od topljivog?
[ scoolptor @ 10.07.2022. 10:21 ] @
Kada cemo tako, gde pise ta se osigurac stavlja 'na pocetku elektricne instalacije', i gde pise sta je 'pocetak elektricne instalacije'?
[ djura63 @ 10.07.2022. 11:01 ] @
Uglavnom u svim el.tehn. udzbenicima i prirucnicima. To se vidi i na svakoj shemi el.instalacije.
[ djura63 @ 10.07.2022. 11:13 ] @
Ne mogu da zamislim da neko kaze kako el.instalacija pocinje od sijalice u spajzu.
[ veselinovic @ 10.07.2022. 18:34 ] @
Nije zgoreg malo pogledati sta kaze zakonodavstvo. Obtratiti paznju na uredjaj, a ne osigurac, ili je zakonodavcu promakla stamparska greska.

JUS N.B2.741
5.1.3.9 Zaštitni uređaji koji se koriste
U TN sistemima pod uslovima t. 5.1.3.9.1 i 5.1.3.9.2 mogu se koristiti sledeći uređaji
za zaštitu:
- zaštitni uređaj prekomerne struje,
- zaštitni uređaj diferencijalne struje


PRAVILNIK
O TEHNIČKIM NORMATIVIMA ZA ELEKTRIČNE INSTALACIJE NISKOG NAPONA
("Sl. list SFRJ", br. 53/88 i 54/88 - ispr. i "Sl. list SRJ", br. 28/95)

Član 53
U TN sistemu napajanja, zaštitni uređaj od prekomerne struje, koji služi i kao zaštita od indirektnog dodira automatskim isključivanjem napajanja, mora se postaviti na početku svakog strujnog kola, kao i na svim mestima na kojima se smanjuje presek provodnika, osim ako uređaj za zaštitu od kratkog spoja postavljen ispred tog mesta ne obezbeđuje zahtevanu zaštitu.
Uređaj iz stava 1 ovog člana mora zadovoljiti zahteve za automatsko isključivanje napajanja.
Odredbe ovog pravilnika za premeštanje ili izostavljanje uređaja za zaštitu od kratkog spoja primenjuju se i na uređaj za zaštitu od preopterećenja.

Član 146
Uređaji za zaštitu od kratkog spoja moraju se postaviti na početak svakog strujnog kola, kao i na sva mesta na kojima se smanjuje struja kratkog spoja provodnika ako uređaj za zaštitu od kratkog spoja, postavljen ispred tog mesta, ne obezbeđuje odgovarajuću zaštitu.

Član 171
Posle rastavljanja, strujnog kola, nenamerno napajanje rastavljenog strujnog kola mora se sprečiti posebnim merama, i to: zaključavanjem rastavljenog položaja, postavljanjem opomenskih tablica i postavljanjem uređaja za rastavljanje strujnog kola u kućišta ili u prostorije koje se zaključavaju.
Pri rastavljanju strujnog kola, kao dodatna mera zaštite, može se primeniti kratko spajanje i uzemljenje.


U clanu 171 se nigdje ne spominje patrona u dzep kao mjera sigurnosti, mada je dobra.
Sto se tice mjesta postavljanja uredjaja za zastitu (clan 53) postoji situacija kad se uredjaj moze izmjestiti, ali to je vec usko strucna tema i nije pogodna za siri auditorijum.
[ djura63 @ 10.07.2022. 18:52 ] @
Staviti osigurac u dzep i figurativno i bukvalno odnosi se na vidljivo i pouzdano iskljucenje, sto AIP ne obezbedjuje, ovo se ne pisem zbog tebe, tebi je to potpuno jasno. Kako recimo iskljuciti struju ako su kontakti AIP ostali zavareni usled KS?
[ djura63 @ 10.07.2022. 19:13 ] @
Gledano strogo terminoloski, ovde postoje 3 izraza:
1. zastitni uredjaj od prekomerne struje, trebalo bi: uredjaj za zastitu od prekomerne struje;
2. uredjaj za zastitu od kratkog spoja;
3. zastitni uredjaj diferencijalne struje;
[ radicmx @ 10.07.2022. 19:13 ] @
Postoje i uredjaji koji zakljucavaju automatski u polozaju iskljuceno. Ima na google kao Circuit Breaker Lockout Pin...
Mozda i bolje, jer neko moze ubaciti i drugi patron...

Ipak ovo zadnje sto je napisao Veselinovic, vidjao sam to kod montera da kratko spoje i uzemlje nadzemne vodove iako su negde vec iskljucili.

Sad sam menjao neku uticnicu kolegama sa posla. Iskljucio automatski proverio i zamenio, isto bih prvo proverio posle iskljucenja i da je u pitanju topljivi.

Nego imao sam slucaj da topljivi ne moze da prekine preopterecenje, svi su se razbezali, dok nije prekino nozasti u trafo stanici od 315A.
I dan danas nisam siguran sta je bilo, zato obracam paznju i na kA...






[ djura63 @ 10.07.2022. 19:22 ] @
kako ces da ga zakljucas u polozaju iskljuceno, ako su kontajti ostali zavareni od KS? Zato gl. osiguraci MORAJU da budu topljivi.

Ipak ovo zadnje sto je napisao Veselinovic, vidjao sam to kod montera da kratko spoje i uzemlje nadzemne vodove iako su negde vec iskljucili. To stiti od atmosferskih praznjenja
[ gilopile @ 10.07.2022. 19:27 ] @
Da, postoje poluge za zakljucavanje od ukljucenja/iskljucenja.
Moze se kupiti i metalna kutija sa bravom za topljive...:)

Nisam do sad naisao na automatski koji uredno skljocne kad se iskljuci, a da i dalje ima napona ( zavario ). Obicno crkavajo da ne moze vise da se ukljuci i ostane u iskljucenom polozaju.

Kad iskljucim osigurac, proverim probnom lampom da li ima napona, a ako nema, radim kao da je sve 100% sigurno. Uzdam se ipak u osigurac.
Ali sa druge strane, opet sam oprezan i uvek radim kao da je prisutan napon.
Izbegavam bilo kakav kontakt rukom sa goljama sem negde gde je nemoguce, ali opet uz probu.
[ djura63 @ 10.07.2022. 19:35 ] @
OK, jel ti mislis da se i uknjigama i u zakonu uzdaju u nekakvu oprugu koja iz ovog ili onog razloga moze da popusti.
Sigurno si imao prilike da u TS-u vidis kako rade rastavljaci i VN prekidaci. ovo je dobro poredjenje
[ djura63 @ 10.07.2022. 21:03 ] @
Veselinovic ,,Obtratiti paznju na uredjaj.''
Uredjaj je vise naprava integrisanih u jednu celinu sa jedinstvenom funkcijom. U nasem slucaju, uredjaj za zastitu od kratkog spoja- kolokvijalno osigurac.
[ djura63 @ 10.07.2022. 21:06 ] @
Veselinovic ,,Obtratiti paznju na uredjaj.''
Uredjaj je vise naprava integrisanih u jednu celinu sa jedinstvenom funkcijom. U nasem slucaju, uredjaj za zastitu od kratkog spoja- kolokvijalno osigurac.
[ dvp @ 10.07.2022. 21:39 ] @
[quote]veselinovic:
Nije zgoreg malo pogledati sta kaze zakonodavstvo. Obtratiti paznju na uredjaj, a ne osigurac, ili je zakonodavcu promakla stamparska greska.

JUS N.B2.741
5.1.3.9 Zaštitni uređaji koji se koriste
U TN sistemima pod uslovima t. 5.1.3.9.1 i 5.1.3.9.2 mogu se koristiti sledeći uređaji
za zaštitu:
- zaštitni uređaj prekomerne struje,
- zaštitni uređaj diferencijalne struje

/quote]
Nije ništa sporno iako mislim da nije svima potpuno jasno.
Pod prekomernom strujom se smatra i struja kratkog spoja i struja preopterećenja.

Propis kaže zaštitni uređaj.
Automatski prekidač je upravo zaštitni uređaj od prekomerne struje, tj. ima zaštitu i od kratkog spoja i od preopterećenja ...
i konstruisan je na način da ne može da ''zavari'' ...
naravno ako nije neka divdža iz garaže ili pijace. Tu konstrukciju i mehanizam su smislili jako pametni ljudi.

Glavni zaštitni uređaj ne mora da bude osigurač to nigde u propisu nećete naći da piše... bitna je samo karakteristika,
tj. da je ostvarena selektivnost između strujnih kola različitih nivoa.
[ djura63 @ 10.07.2022. 22:49 ] @
A ovo si preskocio:
Član 146
Uređaji za zaštitu od kratkog spoja moraju se postaviti na početak svakog strujnog kola, kao i na sva mesta na kojima se smanjuje struja kratkog spoja provodnika ako uređaj za zaštitu od kratkog spoja, postavljen ispred tog mesta, ne obezbeđuje odgovarajuću zaštitu.
dvp konstruisan je na način da ne može da ''zavari'' ...
Tu konstrukciju i mehanizam su smislili jako pametni ljudi.
'oces da kazes da je nepokvarljiv, neunistiv?!
dvp Glavni zaštitni uređaj ne mora da bude osigurač to nigde u propisu nećete naći da piše.
ccc ... ne mora da bude osigurac?! a sta mora
[ djura63 @ 10.07.2022. 22:58 ] @
[quote]dvp:
Citat:



/quote]


Propis kaže zaštitni uređaj.

i konstruisan je na način da ne može da ''zavari'' ...
Tu konstrukciju i mehanizam su smislili jako pametni ljudi.

Glavni zaštitni uređaj ne mora da bude osigurač to nigde u propisu nećete naći da piše... .

Znaci nepokvarljiv je
ne mora osigurac?! A sta mora?
[ dvp @ 10.07.2022. 23:20 ] @
Citat:
djura63:
A ovo si preskocio:
Član 146
Uređaji za zaštitu od kratkog spoja moraju se postaviti na početak svakog strujnog kola, kao i na sva mesta na kojima se smanjuje struja kratkog spoja provodnika ako uređaj za zaštitu od kratkog spoja, postavljen ispred tog mesta, ne obezbeđuje odgovarajuću zaštitu.
dvp konstruisan je na način da ne može da ''zavari'' ...
Tu konstrukciju i mehanizam su smislili jako pametni ljudi.
'oces da kazes da je nepokvarljiv, neunistiv?!
dvp Glavni zaštitni uređaj ne mora da bude osigurač to nigde u propisu nećete naći da piše.
ccc ... ne mora da bude osigurac?! a sta mora


Svaka čast kako komuniciraš.
Pažljivo čitaj šta sam napisao. U protivnom neću da raspravljam sa tobom, nema potrebe da
ljude opterećujem diskusijom. Mislim da su čitaoci već dovoljno stekli utisak ko šta i na koji način priča i piše.
Nisam rekao da je automatski prekidač nepokvarljiv, neuništiv itd. rekao sam da ne može da ostane u zatvorenom položaju ...
što bi ti rekao ''zavari''.

Kada se pokvari, pregori, razori, slupa, zapali i sl.... uvek ide u sigurnosni -
otvoreni položaj. Jel možeš to da zamisliš da su tako nešto ljudi smislili i da to postoji?
Da prihvatiš da ima možda neko pametniji i neko ko bolje zna taj mehanizam od tebe?
[ vucko47 @ 11.07.2022. 00:33 ] @


[ banebeograd66 @ 11.07.2022. 08:53 ] @
pa sta kaze struka iz iskustva ,koji je standard u evropi i njihovim novogradjnjama,
tzv topljivi ili tzv automatski osiguraci ?
[ radicmx @ 11.07.2022. 10:07 ] @
I ja bih voleo da znam, ali ni Djura nije ostavio neki link. I ne znam zasto mora latinski izrazi jer su Engleze i Amerikanci negde oko 19 veku (a spominju nesto i ranije) vec pisali nesto u vezi osiguraca na engleskom...

Znam da imaju zahtev da automatski osigurac mora da prekine kratak spoj, jer osoba moze vise puta pokusat resetovati automatski iako postoji kratak spoj.
Ja sam za sebe testirao vise tipova osiguraca i najlosije one (Multi) na kratak spoj 400V i svi rade.
Ali opet treba paziti na kA...

Neznam ni dali su oni propisi od Veselinovica jos aktuelni, pa ako neko ima nesto novije...
[ veselinovic @ 11.07.2022. 14:41 ] @
Propisi su, naravno, aktuelni.

Ne znam oko čega se ovoliko raspravljamo.
Zaštita od preopterećenja, kratkog spoja može da se izvede ili prekidačima ( automatskim osiguračima) ili topivim osiguračima ili na neki drugi pogodan i siguran način ( recimo strujni mjerni trafo i komparator koji upravlja nekim izvršnim elemtom - često u visokom naponu). Tačka.
Dodatna zaštita ( osnovna je uvijek izolovanjem ili na drugi način onemogućavanjem dodira) od opasnog napona dodira može da se uradi istim uređajima ili nekim drugim načinom ( strujna zašt. skolpka - FID, naponska zaštitna sklopka, ....).

Generalno, propisi (skoro) nikad ne stavljaju imperativ na jedan uređaj ( mjeru šta god) jer time onemogućuju napredak tehnike - razvoj novih uređaja i metoda. To je moje mišljenje, ako nisam u pravu rado ću prihvatiti, potkrijepljene, činjenice, a ne kafanske priče i praksu ED montera.
[ dvp @ 11.07.2022. 14:52 ] @
Citat:
veselinovic: Propisi su, naravno, aktuelni.

Ne znam oko čega se ovoliko raspravljamo.
Zaštita od preopterećenja, kratkog spoja može da se izvede ili prekidačima ( automatskim osiguračima) ili topivim osiguračima ili na neki drugi pogodan i siguran način ( recimo strujni mjerni trafo i komparator koji upravlja nekim izvršnim elemtom - često u visokom naponu). Tačka.
Dodatna zaštita ( osnovna je uvijek izolovanjem ili na drugi način onemogućavanjem dodira) od opasnog napona dodira može da se uradi istim uređajima ili nekim drugim načinom ( strujna zašt. skolpka - FID, naponska zaštitna sklopka, ....).

Generalno, propisi (skoro) nikad ne stavljaju imperativ na jedan uređaj ( mjeru šta god) jer time onemogućuju napredak tehnike - razvoj novih uređaja i metoda. To je moje mišljenje, ako nisam u pravu rado ću prihvatiti, potkrijepljene, činjenice, a ne kafanske priče i praksu ED montera.


Sve se slažem... svaka ti je na mestu.
[ djura63 @ 11.07.2022. 20:21 ] @
Citat:
veselinovic
Ne znam oko čega se ovoliko raspravljamo.

Oko toga zasto se AIP, odnosno automatski osiguraci ne stavljaju kao glavni u instalaciji, nego topljivi.


[ Living Light @ 11.07.2022. 22:16 ] @
Djuro, ne jedi g....
Znaš i sam da si u pravu !!!

Eeee bem te blesavog!!!!

Topivi OSIG su SIGURICA za isključenje strujnog kruga!!!
Sve ostale demokratske izmišljotine su takve da umeju da Zavare!
(mada ja To u životi za pola veka nisam video, da automatski ume da Zavari)
..ali Brate,,,
Kad Topivi raskine srtujni krug, TO je RASKINUTO!

Djuro NE se3rinnjaj više!
Znamo te, Znaš me.
Polako sa TO izlaganje,
i ne sviraj... :)

https://www.youtube.com/watch?v=jbru4FnJXPc

Djuro63 ,
Smanj Gas...

Velike pozdrav,
(Ne pokušavaj da objasniš klincima, ono što su trebali da nauće pre 30 godina)

Aj...
[ djura63 @ 11.07.2022. 22:36 ] @
OK Robi ti si moj idol
https://www.youtube.com/watch?v=VuXGCvpOmx4
[ Living Light @ 11.07.2022. 22:44 ] @
Djuro, lepo si me iznenadio! ..Uuuu BRE svaka TI čast!

Evo tebi jedna patrona .. čisto da imaš u djepu (ako je komšini8ca nema)

https://www.youtube.com/watch?v=LbZ1vt9LX4E

(i nemoj posle da se vadiš. Ona htela, ali ne sa kim)

[ Living Light @ 11.07.2022. 22:52 ] @
Što se tiće automatskih OSIG,
ja ih u stanu još nisam zamenio sa Uvrtanja na na ono Podizanje.

..jebeš mu mader,

ono Govance sa peskom, mi deluje blaže/sigurnije,
nego ovi HARD-Brejkeri,

nemam pojma, valjda sam odlepio,,

a možda i nisam
[ scoolptor @ 11.07.2022. 23:09 ] @
Heh. Sigurno je "sigurnije".
Pored toliko mahera koji licnuju patronske uloske, umesto da ih menjaju...
Pa kad kalibracioni/kalibrisani/kako se sve zove prsten nagori, pa se razvija uzasna toplota prilikom rada jacih potrosaca...
[ Living Light @ 11.07.2022. 23:16 ] @
@scoolptor
Je li,,
Imaš li onu sliku sa tajne večere?

Mislim, imaš li Nevernog Tomu? ...negde na slici?

Čisto iz zezancije te Pitah...


[ Living Light @ 11.07.2022. 23:25 ] @
Inaće,

Djura63 je u potpunosti u pravu!!

Bez čitanja regulativa, pravila, državnih izlaganja,
jehhhbavanja po paragrafima, POD-jebavanja po PODparagrufima.

Patrona JE Patrona!!!

(Kao prvi OSIG u sistemu zaštite kučne instalacije)
[ scoolptor @ 11.07.2022. 23:35 ] @
Lighte, sad da uvodis struju, znas kada bi dobio topljive osigurace?
Vec 10+ godina ugradjuju samo MCB-e...
[ Living Light @ 11.07.2022. 23:44 ] @
Citat:
scoolptor:
Heh. Sigurno je "sigurnije".


Aj ne zajebaj...

Ima 100 Q licni, od 0.5 do 1Ammpera/po licni.

Eee, brate ,

vidjao sam licne od nekog generatora sa puno licnactih žica,
kada sam ih stavio pod merač: Kaže crkava na 0,25A/po licni.
Aj sad bud pametan u odaberu licni.

Normalno je da u kučnoj radinosti postoje samo licne od oko ~ 4-5A/Licni.

Ali, ...Nije normalo da se OSIG Licnuju!

-------------------------------------------

Samo Ispravni, deklranisani OSIG dolaze u Zašrafljivanje.
Sve ostalo može izazvati Požar!

Misliti o tome...
[ Living Light @ 11.07.2022. 23:57 ] @
Citat:
scoolptor: sad da uvodis struju, znas kada bi dobio topljive osigurace?
Vec 10+ godina ugradjuju samo MCB-e...

..es ti odlepio?

Evo sada je tačno: 00:57:00 po DCF-Frankfurt (2000 Km u krug)
------------------------------
Života mi,
Ja ne bi menjao ove topive za ŠLB-Automtske, u životu.
Ima 100 Q proizvodjača. (što bi djura63 rekao: Baci ih u djubre)

ja bi ipak da ih zadržim...te topive,
[ Living Light @ 12.07.2022. 00:22 ] @
Je li bre, šta znaći:
Vec 10+ godina ugradjuju samo MCB-e...

Ell to neki PLC, DCS ili neko drugo muhhdo?
(Siemens, ABB) ....šta uopšte znači skračenica MCB,

jbt,
Znaš kako,
Dok sam bio mlad/glup, verovao sam u te šatrovačke priče,
a kada sam uzeo zamah u godinama, te priče su ostale iza mene.
nekako, umorie me sve Te zahhebnacije/zezačine u PRAZNO.

Te priče bez kraja umeju da polome/slome čoveka do kraja.
Lomatanje u suvom textu i priča bez bez kraja,
ujmeju da slome čoveka do kraja.

....ne želim da se nešto vadim, niti da se nešto gnušam,
Ali, nekako čoveku, nešto, nekad dodje do guše,
i ne zna gde če?
..u tom neznanju, ON bi nekom da pomogne.
Ali, (uvek ono ali), ne zna kome da pomogne.
--------------------------------------------------
Generalno, svi mi, ovde prisutni na Forumu,
moramo da priznamo jednu činjenicu,
a to je:

-Česti posetriociu Foruma imaju Praznu Dušu.
..da nije tako, ne bi bili ovde da vapimo za druženjem,

Želim Vam svako dobro,
i uspešan radni dan.
[ radicmx @ 12.07.2022. 06:55 ] @
Pozdrav Robert.
Od tebe prihvatam konacnu presudu.

Imao sam prilike da naletim 3 puta do sad na zavarene kontakte automatskog osiguraca, prvi put sam saznao na tezi nacin.
I 1 put da topljivi nije mogao prekinuti, ustvari on je na kraju prekinuo ali se stvorio luk kojji je trajao dok nije prekinuo osigurac u trafo stanici...


[Ovu poruku je menjao radicmx dana 12.07.2022. u 08:28 GMT+1]
[ dvp @ 12.07.2022. 08:05 ] @
Citat:
Living Light:
Djuro, lepo si me iznenadio! ..Uuuu BRE svaka TI čast!

Evo tebi jedna patrona .. čisto da imaš u djepu (ako je komšini8ca nema)

https://www.youtube.com/watch?v=LbZ1vt9LX4E

(i nemoj posle da se vadiš. Ona htela, ali ne sa kim) :)



Pa valjda Đuro ima svoj patron ... ne treba da ih nosi po džepovima.
Bez obzira na vaše zaključke tvrdim da bi komšinica glasala za automat.
:)
Patron ... reaguje samo jednom, a automat je ipak automat.

Pozdrav svima
[ djura63 @ 12.07.2022. 14:08 ] @
Living Light je bas pravo ime za tebe. Zaista si ziva svetlost i njome obasjavas ovaj forum. Hvala sto me jedino ti stitis kao i. bezbroj puta do sada.
[ djura63 @ 12.07.2022. 14:09 ] @
Citat:
scoolptor:
Heh. Sigurno je "sigurnije".
Pored toliko mahera koji licnuju patronske uloske, umesto da ih menjaju...
Pa kad kalibracioni/kalibrisani/kako se sve zove prsten nagori, pa se razvija uzasna toplota prilikom rada jacih potrosaca...

Pitanje za ,,mikelandjela'':,,Sta je to kalibracioni/kalibrisani prsten''?

[Ovu poruku je menjao djura63 dana 12.07.2022. u 15:33 GMT+1]
[ scoolptor @ 12.07.2022. 15:58 ] @
Ako mene pitas, to je ono sto moram da promenim na jednoj fazi. Trenutno koristim dve.

Svakako znas sta je i cemu sluzi. Ne znam zasto pitas.



Ne znam koji je tacan strucan naziv, a majstori obicno kazu kalibarski prsten, kalibrisani prsten, kalibracioni prsten, itd.

Ako prijavim kvar, bojim se da ce doci i zameniti DII osigurace 25A sa MCB-ima C25A.

Ne volim da radim pod naponom, a uskoro ce eto godisnji letnji remont sa planiranim iskljucenjem, pa cu verovatno tada to zavrsiti.

Mada bih mogao sada da sidjem do prizemlja i zavrsim posao. Imam Wera VDE 1000V odvijace.
[ djura63 @ 12.07.2022. 16:38 ] @
Na slici je kalibarski prsten. Kalibracioni, kalibrisani prsten ne postoji. To zato sto vidim da insistiras na preciznom izrazavanju, a ...


[Ovu poruku je menjao djura63 dana 12.07.2022. u 18:14 GMT+1]
[ scoolptor @ 12.07.2022. 17:36 ] @
Vazi, ako ti tako kazes, majstorcino...
Savetujem ti da onda uzmes i prevaspitas hiljade majstora koji ugradjuju iste..., i desetine web sajtova koji prodaju iste...
[ branko tod @ 12.07.2022. 17:43 ] @
Ovakvi ce da uvek "zalepe"

[ djura63 @ 12.07.2022. 18:03 ] @
evo, poceo sam od foruma. Kalibarski, zato sto se odnosi na precnik. Kalibracija je pojam koji nikakve veze nema sa ovim
[ scoolptor @ 12.07.2022. 18:12 ] @
Jedino sto gresis...
U strucnoj literaturi se koriste sva tri pojma podjednako...
[ djura63 @ 12.07.2022. 18:23 ] @
Grese oni koji koriste te pojmove. Kalibarski prsten zato sto se odnosi na precnik. Topljiviosiguraci koji se koriste sa njima nose oznaku D(iametrisch). A kad vec pominjes strucnu lit. zaviri u bilo koji recnik stranih reci i vidi sta znaci kalibracija ili kalibrisanje
[ radicmx @ 12.07.2022. 18:27 ] @
Zar nije D (Diazed)
[ djura63 @ 12.07.2022. 18:30 ] @
Pa onda pokusaj da kalibraciju dovedes u logicku vezu sa ovim keramickim prstenom
[ djura63 @ 12.07.2022. 18:31 ] @
Citat:
radicmx:
Zar nije D (Diazed)

Ne, to je akronim isto kao i NEOZED
[ scoolptor @ 12.07.2022. 18:41 ] @
Evo, i Danko, koji vodi racuna o pravilnoj termonologiji, kaze 'kalibrisani prsten' https://youtu.be/hVi5mayfD_I?t=310
A za licne kaze 'kalibrisana zica'.
[ SASA M. @ 12.07.2022. 18:58 ] @
Ama, to je ono sto ti ispadne kada skidash osigurac, a drhte ti ruke Posle toga moze bilo koja patrona da se ugura.
[ djura63 @ 12.07.2022. 19:00 ] @
Poslusaj me, pogledaj neki recnik. Mozes ti da nalazis kojekakve ,,autoritete'' ali to ti je samo uteha. Injemu sam objasnjavao znacenje pojedinih pojmova pa i Kirhofov I zakon, pogledaj u komentarima ispod videa
[ scoolptor @ 12.07.2022. 19:05 ] @
A gle moj komentar ispod videa:
Citat:
Scul Ptor
3 years ago
Ja bih dodao dve stvari:
1. ukazao bih na opasnost manipulacije osiguracima dok je potrosac 'ukljucen'.
2. posvetio bih paznju karakteristici osiguraca: gG, aM, aR, gR, gS, itd.
Ima tu interesantnih stvari, grafika, itd.
Predlazem Vam da napravite poseban video za k-ke topljivih osiguraca i automatskih prekidaca.
Pozdrav

Jesi li ponosan sto sam koristio pravilnu terminologiju (automatski prekidac)?
[ djura63 @ 12.07.2022. 19:06 ] @
Naravno, bravo!
Vec sam rekao, Nomen est omen
[ djura63 @ 12.07.2022. 19:15 ] @
Pogresnih izraza i izgovora ima na sve strane
aLnaser, gliNerica, klembeRt, pa sve do infRakta, aerodrUma, vazduplohova
[ vucko47 @ 12.07.2022. 19:43 ] @
Gde bi trebalo kod mene da stoje ti topljivi osigurači ako su u razvodnoj tabli sve automatski? Na mernom mestu su isto tako tri komada automatskih.
Mislim, gde je tu taj početak instalacije?
[ djura63 @ 12.07.2022. 19:54 ] @
Neposredno posle brojila gledano u smeru kretanja energije, ali to zapravo odredjuje mesna el.distribucija
[ vucko47 @ 12.07.2022. 20:00 ] @
Posle brojila je konzola na krovu a na koju se kači snop i sa nje pravo u razvodnu tablu.
Jel to znači da bi ti osigurači trebalo da budu na banderi jer je i brojilo na banderi? Jel to početak instalacije?
[ djura63 @ 12.07.2022. 20:02 ] @
onda ti je mnogo lakse, ugradi ih u kuci ispred ti automatskih
[ djura63 @ 12.07.2022. 20:05 ] @
ti automatski koji su kod brojila verovatno su limitatori tako da ovi topljivi treba da budu za manju struju
[ vucko47 @ 12.07.2022. 20:18 ] @
Mislim da su limitatori 25A a snop je 4x16mm². Sad mi nije jasno zašto manji od limitatora? To znači da sam sebe limitiram na manje nego što sam platio sa priključkom.
[ djura63 @ 12.07.2022. 20:36 ] @
moja greska
[ dvp @ 13.07.2022. 08:33 ] @
Citat:
djura63:
Na slici je kalibarski prsten. Kalibracioni, kalibrisani prsten ne postoji. To zato sto vidim da insistiras na preciznom izrazavanju, a ...


[Ovu poruku je menjao djura63 dana 12.07.2022. u 18:14 GMT+1]


Izvini Đuro ali ...
ispravan termin je kalibracioni prsten.
To je termin 2.1.11 iz važećeg standarda SRPS EN 60269-1:2008
Mogu ti poslati standard da pogledaš.

Ali bravo za kalibarski prsten ... tako se zvao u prethodnom standardu
JUS N.E5.210 i ni meni nije najjasnije što su ga iz kalibarski promenili u kalibracioni ... ali jesu.
Posle tehnike prevod ide u jezičko odeljenje tamo u Institutu za standardizaciju... oni su stvarno
stručnjaci za te padeže, rečice, značenja i sl. i oni aminuju svaku izmenu pred objavljivanje.

Opis je u oba standarda identičan.
kalibracioni prsten - dodatni deo osnove osigurača kojim se postiže nezamenljivost. (eng. gauge-piece)
[ radicmx @ 13.07.2022. 10:18 ] @
Sad naletim u magacinu na kontakt vijak.
[ branko tod @ 13.07.2022. 11:00 ] @
[ baresi @ 13.07.2022. 12:25 ] @
Citat:
radicmx:
Sad naletim u magacinu na kontakt vijak.


Da se mene pita, to je najpametniji izraz.
[ Living Light @ 13.07.2022. 17:34 ] @
Citat:
scoolptor:
Ako mene pitas, to je ono sto moram da promenim na jednoj fazi. Trenutno koristim dve.

Gde bre,
Kako uspevaš da koristiš samo 2 Faze?

-Kradeš od komšinice jednu, a drugu od dugokose-vrpoljke-komšinice?

Eeee, i ja hoću tako

Daj recept
(makar napisao rukom, pa uslikao)
[ branko tod @ 13.07.2022. 19:53 ] @
Sve topljivi elektro rastavljaci na nekom ATR-u, kada bi se zezali



Umesto da se usresredite na pitanje i da govorite o kvalitetu izvedenog,
postali ste jezicko odeljenje.
[ scoolptor @ 13.07.2022. 20:21 ] @
@Living Light snalazim se. Prevezao.

Ako spadnem na jednu fazu, e onda ce biti gusto...
[ scoolptor @ 13.07.2022. 20:22 ] @
I MCB-ovi su topljivi, samo to nije pozeljan failure mode
[ Living Light @ 13.07.2022. 20:35 ] @
Ajde, Deda-Branko ne zahhhhebaj.
(čovjek više ne može da živi/opstane od penzinera koji gamižu pred Bankama)

Dobičeš svojih budućih 100 e, samo se malko smiri, i ne djigeriši poštene sagovornike :)
(Šala, naravno prema poštovanom Branku)

Živ mi Branko bio još 100 god!
Mene i Julišku nadživeo! ...
- A onda, vidi ko če te zeza :)... vako Iskreno!
---------------
Eeee,
( A kad češ imanje da prepišeš na mene ? )
u to ime:

https://www.youtube.com/watch?v=uaXYS-pPVOQ


[ Living Light @ 13.07.2022. 20:42 ] @
@scoolptor,
Ne znam od kada si na ES-u. (Cenim te, i NE pali me :) )
---------------------------
li Brate, nemo da pališ Djuru63,

On ti je Zagorela Cvečka!
Nema šanse da mu promeniš mišljenje.
Djura je rodjenjem iz prošlog veka.
A to se baš NE da tako lako menjati, kao i njegovo razmišljanje.

Djura63 fura već skoro pola veka isti fazon, a to je:
-Sigurnost je Majka janja da se NE zapalimo!
-------------------------------------------------

Ja ga podržavam, makar potonuo sa njim,...
[ scoolptor @ 13.07.2022. 21:10 ] @
Od 2001.
[ djura63 @ 17.07.2022. 11:51 ] @
[quote]dvp:
Citat:
... iz važećeg standarda SRPS EN 60269-1:2008
Mogu ti poslati standard da pogledaš.

Posalji, a ako imas i nije ti tesko, posalji sve vezano za el.tehn.
[ Living Light @ 17.07.2022. 15:08 ] @
-onaj, ko mi nervira djuru63,
aftomatski ide da kleci u cosak, na kukuruzu ___ .com
[ Living Light @ 17.07.2022. 15:50 ] @
Citat:
scoolptor: Ako spadnem na jednu fazu, e onda ce biti gusto...

Pored ovoliko razvedenih/slobodnih u Akvarijumu,

-Ti da ostaneš na suvom ?