[ test1234 @ 17.08.2022. 12:06 ] @
Pošto živim u stanu i deca mi rade od kuće, za strane firme, počeo sam polako da navlačim neke elemente da nekako premostim 3-8h dnevnog isljučenja.

Moja slobodna procena za period Novembar-April 22/23.

Nabavio sam:

1. Termo peć 6KW,
2. Akomulator 110Ah 12V,
3. Pretvarač 12V DC/220V AC 2/1KW,
4. Nekoliko pakovanja led taka 12V DC.
5. Punjač 12V DC.
6. Protočni bojler na gas,
7. Rešo na gas sa tri mesta.
8. Butan boca velika 36Kg.
9. Gomila produžnih kablova za 220V AC
10. Gomila utikača i utičnica za 12V DC (oni za kola)

Otprilike sam izračunao da će mi ovo biti dovoljno za nužno funkcionisanje:

1. nužne rasvete (12V DC led Traka),
2. interneta (ruter 12V pretvarač),
3. TV-a, (220V AC)
4. D3 uredjaja (220V AC)
5. 2 laptopa (12V DC pretvarači),
6. dva monitora (220 V AC)
7. ventilatora za termo peć (220 V AC)
8. Tople vode u svakom momentu.
9. Relativno normalno pripremanje hrane.

Moram da napomenem da imam protočni bojler od 18KW, na struju, tako da sam baš morao da se obezbedim za ovaj gasni protočni bojler jer mi voda ide za kupatilo i kuhinju sa istog.
Relativno je malnjih dimenzija i lako sam ga namontirao, na red sa postojećim.

Zamislio sam da ove potrošače koji imaju pretvarače 220V AC/12-24V DC ostavim da se non-stop napajau sa akomulatora. Znači i kada ima struje a puni se akomulator i kada nema struje.

Interesuje me jel neko radio/planirao nešto po ovom pitanju.

Voleo bih da čujem i neke predloge/rešenja za isti problem. Možda bi (mi) koristilo.
[ component @ 17.08.2022. 12:28 ] @
Kako misliš da koristiš 2,3 i 4. kada tvoj provajder neće imati struju u to vreme?

Mi se ne spremamo nikako. Apsolutno nam sve radi na struju i ako bude restrikcije, jedino što možemo da uradimo da sačekamo da ponovo dođe struja. Eventualno možemo da založimo kamin, ali kuća nam je dosta dobro izolovana i neće se puno ohladiti ni da nam toplotna pumpa ne radi preko 12 sati.
Čak su nam i roletne na elektromotor.

Ako bude značajnijih restrikcija to će ubrzati naš plan da ugradimo solarne panele u off grid varijanti (sa baterijama, bez vraćanja struje u mrežu).
[ test1234 @ 17.08.2022. 12:58 ] @
Naravno da će provajderi raditi.

Evo na Novom Beogradu u bloku 45, gde ja živim, već nekoliko meseci pored trafostanica, ovih u zgradama, onim najvišim, na kojima stoje repetitori i ostala oprema, stoje namontirai Atlaskopco-vi dizel električni agregati, koji će obezbediti struju samo za to, repetitore.

Moj provajder je SBB.

Ali mene lično više interesuje tehnički aspekt ove teme. Što ne znači da svsko može da napiše šta i kako misli.
[ Predrag Supurovic @ 17.08.2022. 13:15 ] @
Jesi li radio neki proračun ili su to onako odoka?
[ test1234 @ 17.08.2022. 13:36 ] @
Proračun sam radio za ono što ide preko pretvarača 12/220 i tu mi je 1KW (5-6A) dovoljno.

Za ovo što ide direktno na akomulator bi trebalo pod punim opterećenjem da izdrži 5-6 sati.

Planiram da u septembru napravim jednu probu.

Još nisam baš sve podesio kako sam zamislio. A i žena kuka zbog gasa i žica na sve strane.

Ako zafali ubaciću paralelno još jedan od 110 Ah.
[ Java Beograd @ 17.08.2022. 13:36 ] @
Pokušavam da te skapiram ... ali dosta toga je nejasno i nelogično u tvom uvodnom postu. Zapravo, glavno pitanje je: šta ti je prioritet?


(1)

Rad od kuće, u toku restrikcije
Ako deca rade od kuće (ja zamišljam dvojicu za računarima) onda, pretpostavljam da je prioritet obezbediti napajanje za dva računara (tj. laptopa plus dodatni monitori i plus prateća računarska i telekomunikaciona oprema) i nužno osvetljenje.

Neka je to 500W ukupno, tj. cirka 2A na 230V onda izađe oko 40A na 12V. Akumulator od 110Ah će da daje potrebnu struju oko sat i po do dva sata bez kompromitovanja napona, tj. bez ekstremnog pražnjenja.
Jer, kao što znamo, deklarisanih 110Ah su samo teoretski. Ne može on u praksi da daje 1A tokom 110 sati (ili 10A tokom 10,1 sati), to je jasno.

Hm ... ajde, neka sam preterao, pa da prepolovimo.
Neka je za rad dvojice na računarima potrebno 250W. Tako, možemo da doguramo do max četiri sata napajanja sa akumulatora 110Ah - za podršku dva radna mesta na računarima.
Za osam sati rada - minimum dva tolika akumulatora.

U svakom slučaju dakle, treba zaboraviti na korišćenje TV ili bilo kakvog drugog potrošača. Dakle, nema uključivanja "nekoliko pakovanja led traka".


(2)

Jbt gde si nabavio butan bocu od 36 kila ?!? Gde ćeš s njom u stanu, i čemu tolika?
Lično mislim da je mnogo bolja varijanta 2 x 10 kg, jedna uvek u rezervi dok se ova prva ne zameni za punu na nekoj obližnoj benzinskoj stanici. (Ili možda 3x10kg ako se baš zahteva toliko butana)
Ovako, sa jednom bocom - imaš "prekid" dok je ne zameniš za punu. A da ne spominjem koliko je velika i glomazna. Kako ćeš s njom, kad ne radi lift? Puna je teška oko 70kg.

Gde se to menja (puni)? Nisam siguran da sam na benzinskum pumpama viđao takve.


(3)

Kakav si protočni bojler na gas (?) kupio? Kuhinjski? Kupatilski? Da li je predviđen za butan/propan ili na zemni gas?
Kako si mislio da ga priključiš na vodovodnu instalaciju? Da si u kući, đene-đene možeš da prespajaš vodu kako ti volja, ali u stanu?

Lično mislim da tuširanje uvek može da sačeka dok dođe struja (i da se tako unapred planira), a bogami i pranje sudova nije hitna aktivnost.


(4)

TA peć 6kW, a živiš u Bloku 45, dakle, spojen si na gradsku toplanu. (?)
Kapiram da se pribojavaš da podstanica neće da radi, pa će radijatori u stanu biti hladni.
Ali opet, "opremanje" TA pećima u iščekivanju velikih nestašica el.energije, je, rekao bih pogrešna strategija.
Naravno, opet sledi pitanje: gde si smestio 6kW TA u stanu u 45.Bloku ?!?


(5)

Jedino mi je nabavka plinskog rešoa logična, ali, opet, dva gorionika su više nego dovoljna za svako spremanje hrane.


[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 17.08.2022. u 14:57 GMT+1]
[ whitie2004 @ 17.08.2022. 14:04 ] @
Citat:

Evo na Novom Beogradu u bloku 45, gde ja živim, već nekoliko meseci pored trafostanica, ovih u zgradama, onim najvišim, na kojima stoje repetitori i ostala oprema, stoje namontirai Atlaskopco-vi dizel električni agregati, koji će obezbediti struju samo za to, repetitore.

Stvarno sumnjam da za 16 000 repetitora mobilnih mreza ima tih agregata ... pa jos plus vozila, ljudi, gorivo da se to svakodnevno dopunjava gorivom.

Mi stariji se secamo da za vreme bonbardovanja nisi mogao obezbediti struje ni za bolnice ... U danasnje vreme nestanci struje znace - sve mrtvo! Ne rade automati za lovu, fiskalne kase ... Kada dodjemo do preopterecenja mobilnih mreza zbog smanjenja broja aktivnih (ukljucenih) repetitora, stizemo i do spiskova ciji mobilni mora da radi a ciji nece moci da se 'nakaci' na mrezu ... I mnogo drugih, slicnih tema. A na zapadu se sve te teme odavno aktiviraju i uhodavaju. Verovatno i firme u kojima rade tvoja deca imaju planove...
[ Bradzorf012 @ 17.08.2022. 14:06 ] @
Hm, nisam baš siguran da ti ne radiš u državnom sektoru. Tri puta u uvodnom postu, a kasnije još jednom si upotrebio reč "akOmulator".
[ vucko47 @ 17.08.2022. 14:47 ] @
Meni samo jedan racunar plus dva monitora na njemu potrosi oko 3.5kW dnevno. Zavisi od toga sta i koliko radim ali to je prosek. Server ruteri i kojekakve mrezne gluposti oko 0.8kW i to je trenutno jer nije jos sve zavrseno. Od grejanja je tu pelet, gas i struja i necega ce valjda biti dovoljno .
[ B3R1 @ 17.08.2022. 14:53 ] @
Citat:
whitie2004:
Stvarno sumnjam da za 16 000 repetitora mobilnih mreza ima tih agregata ... pa jos plus vozila, ljudi, gorivo da se to svakodnevno dopunjava gorivom.

Telekomunikacioni operateri su prioritetni potrosaci i za njih se obezbedjuje napajanje sve dok je to moguce. Takodje, sami operateri imaju precizne planove koje bazne stanice su im prioritetne kako bi odrzali minimum servisa itd.

Ali ovde covek govori o SBB-u, a to je kablovski, a ne mobilni operater.
Citat:
Mi stariji se secamo da za vreme bonbardovanja nisi mogao obezbediti struje ni za bolnice ... U danasnje vreme nestanci struje znace - sve mrtvo!

Nisi u pravu. To o cemu govoris je tzv. kaskadni kolaps elektroenergetskog sistema, a to je nesto totalno razlicito od planskih restrikcija snabdevanja strujom gde se vodi racuna o prioritetnim potrosacima. Inace, mi jos stariji pamtimo jedan takav totalni kolaps EES dalekih 70-ih ... koji je bio lekcija zahvaljujuci kojoj su krajem 70-ih i pocetkom 80-ih bile one cuvene restrikcije, po grupama. Restrikcije se inace vrse upravo zato da bi se sprecio taj totalni kolaps sistema.
Citat:
A na zapadu se sve te teme odavno aktiviraju i uhodavaju. Verovatno i firme u kojima rade tvoja deca imaju planove...

Suvise idealizujes zapad, to je sve sto mogu da ti kazem.
[ dejanet @ 17.08.2022. 15:31 ] @
Ako se trose kompovi, kupiti nesto na bazi Apple Silicon :)
U glavnom moze da izgura radno vreme.

Varijanta Win laptop, eventualno neki AMD.
Mislim da ne moze da izgura radno vreme, ali valjda restrikcije nece biti vece od 4h.

Valja kupiti i neki UPS.

Ako se pice igrice, SP 5 + 4K TV = 250W + 110 W = 360 W

Ako je UPS 2200VA ili lupam 1800-2000W onda moze da se igra 1-1.5h smrc.
[ component @ 17.08.2022. 17:56 ] @
Ne znam kako će biti za planirane restrikcije struje, ali kad god nisam imao struje zbog planiranih radova na elektro mreži, nisam imao ni Internet ni televiziju. Imam malo jači UPS, ali sa njim mogu da radim samo offline ili se kacim na mobilni internet.
[ banebeograd66 @ 17.08.2022. 18:03 ] @
na mojoj zgradi (blokovi nbg) su antene nekog od mobilnih operatera i nekih od kablovske mislim sbb i znam da agregat nemaju jer onomad kad je nesto nenajavljeno nestala struje prvo su njihovi majstori isli peske do vrha zgrade dakle ukupno 20-tak spratova a onda su zicom izvukli napojni kabal koji je isao od agregata u pikapu ispred zgrade do gore na vrh da napaja svu tu njihovu skalameriju dok edb nije osposobio sistem i pustio regularno struju gradjanstvu,
cisto sumnjam da su u medjuvremenu sve te svoje podstanice obezbedili sa agregatima sto dalje asocira da svakako neces moci da radis nista preko neta ako tvoja najbliza bazna stanica nema signala.

taj akumulator za kola ce da ako nema zastitu od prekomernog praznjenja odraditi jedan ili dva ciklusa dubokog praznjenja i onda vise nece biti u funkciji,
ako hoces da budes siguran onda nabavi neke od duboko praznecih akumuilatora , kao sto idu na solarne i druge slicne sisteme.

ili jos bolje tj jeftijije nabavi sebi agregat koji ce u periocu restrikcije da napaja neophodne aparate .vecina trosi do litar goriva na sat vremena rada , tako da je to mozda trenutno najprakticnija opcija .
[ TheSpiridon @ 17.08.2022. 18:37 ] @
Odakle vam informacije da će biti restrikcija?
[ dejanet @ 17.08.2022. 18:47 ] @
^
Vučić: Biće teška zima za sve nas, struje nigde biti neće
https://www.danas.rs/vesti/pol...ve-nas-struje-nigde-biti-nece/

EDIT
Proizvodnja: 70% ugalj, 30% hidroelektrane.

Nema uglja jer se nisu prosirivali kopovi, nema vode zbog suse, EPS u losem stanju, a u okolini takodje nece biti slobodne struje za kupovinu..
[ ademare @ 17.08.2022. 20:00 ] @
Prilicno zanimljiva tema ali dosta Nerealna .

Prvo ocekivanje da ce 3 sata biti restrikcije je nerealno . Nije poznato koliko ima i koliko trose tzv. Prioritetni potrosaci. To bi bila cista spekulacija jer nemamo taj podatak . AKo je iskljucenje na 3 sata onda bi bilo 8 grupa dnevno i ustedeleo bi se max zbog prioriteta 10 % nedostajuce energije ?

Na 10 % sigurno niko nece ni biti iskljucivan !

Takodje 4 sata je nerealno . Ako bude restrikcija bice ih 6-8 sati , sa 8 sati kao realnijom verijantom !

TA pec od 6 KW je Promasaj ! Svakako bi bilo bolje da je nabavljeno 2 X 3 KW . Ogroman broj ljudi planira da se greje na struju , pa mozda nocu niko nece ni imati struju ? To bi svakako bilo Najbolje resenje , osim za one koji se greju na struju

Interneta preko Kablovskog operatera SBB-a Nema sanse da bude ! Pre nekoliko meseci su bili "planirani radovi " iskljuceno kod mene nekolko ulica , Interneta nije bilo ni od korova !! Cim je nestalo struje nestalo interneta , iako je UPS mogao da snabdeva ruter izvesno vreme !

LED trake , bacanje para ! Resenje su Lampe i LED sijalice ! Sam koristim takvo resenje i kada ima struje, jer vecinom radim od kuce ! Monitori takodje svetle

Sta smo jos imali ? TV zaboravi , posebno one po 32+ inca . 2 laptopa +2 monitora oko 300 wati .

Bojler na kakav gas ? Na butan ? Dobro rece @Java to ti je poslednji prioritet, osim ako neko nema Opsesivno-Kompulzivni Sindrom Cistoce Znam nekoliko ljudi koji nazalost imaju

Isto i Reso na butan , predzadnja rupa na svirali . Vec za Rernu bih razmislio kao znacajno ali i sporeti na Butan imaju elektricne rerne , tako da za to nema resenja , sem ko ima Smederevac


Sve u svemu Nikako se ne pripremam jer je to realno Nemoguce ! Iako 80 % radim od kuce ! Jedino sto nisam obavezan da budem onlajn u odredjeno vreme . Nocu sigurno necu raditi , a ostaje mi " kontra" smana od restrikcije . 8+8 u toku dana , noc je za spavanje .
[ dejanet @ 17.08.2022. 20:39 ] @
Kakva je situacija sa telekomovom optikom ?

Vidim i da ce Starlink - Elona Maska moci da se narucuje od kraja godine...
[ test1234 @ 17.08.2022. 21:10 ] @
@Java

Na još jedan akomulator od 110Ah sam računao. Mislim da će uz pune baterije na laptop-ovima to biti dovoljno.

Rešo na plin sa tri mesta se zatekao od ranije i ima dizne za propan-butan. Njega sam isprobao, radi kako treba.

Boca velika mi je ostala od ranije iz mog servisa. Zvao sam ove iz Banovaca što raznose boce i doneli mi novu bocu, (zamena) napunjenu bez ikakvih problema. Na boci je nov regulator pritiska pa kratko crevo, propisno, do “T” račve i dalje dva creva za gasni rešo i bojler.

Bojler na koji trenutno grejem vodu “Stiebel Eltron” od 18KW električni protočni koji stoji u kuhinji i malih je dimenzija. Do njega sam namontirao ovaj gasni bojler novi koji je po deklaraciji oko 15KW. I on je neznatno veći. Ulazi voda prvo u električni protočni bojler, izlazi iz njega i preko kratkog creva voda ulazi u gasni, zatim izlazi iz gasnog i ide u instalaciju u zidu. Znači sve to je u kuhinji i to radi.

TA peć je neka stara Nemačka odlična, takodje isprobana, nema staklenu vunu ima neke ploče za izolaciju, baš tanke, veoma elegantno deluje. Šta sam drugim moglo..

Ako SBB zataji moraće mobilni net, i do sada je bilo ponekad da smo morali to sa mobilnim net-om mada ne često. Na svu sreću ili nesreću imamo sve mobilne operatere u kući.

Inače živim u prizemlju tako da to malo olakšava situaciju. Stan sam svojevremeno adaptirao, dodao izolaciju u pod i spoljne zidove plus aluminijumska stolarija, tako da će to biti prilično dobro, nadam se.

Ostalo mi je još da ispovezujem ovo oko akomulatora i da uradim jednu probu da vidim koliko će da izdrži akomulator. Sad vidim da ću morati na postavim na akomulator ampermetar, dvosmerni, i voltmetar i još po nešto.

@ademare
Ima rerna na gas ali bi morao da kupim novu a i mesta nemam.

[Ovu poruku je menjao test1234 dana 17.08.2022. u 22:21 GMT+1]
[ makisiki @ 18.08.2022. 04:35 ] @

... pitao bih doticnog gospodina koji (svesno ili nesvesno) dize paniku - sta ce biti sa cenama gasa, nafte, benzina, drva ... i da li ce ih uopste biti (nema grejanja i tople vode) ?!

... ono zbog cega sam navratio je pitanje:
Sta znaci "9. Relativno normalno pripremanje hrane." - na koje to nenormalne nacine moze da se priprema hrana ???

Usmerite svoju snagu i znanje na resavanje problema - a ne kako ziveti sa problemima !!!


p.s. Jedva cekam smak sveta.





[ whitie2004 @ 18.08.2022. 07:51 ] @
Citat:
to je nesto totalno razlicito od planskih restrikcija snabdevanja ....

Sada ti idealizujes stanje kod nas :-)

Stvarno verujes da u jednoj korumpiranoj zemlji moze biti neki plan. Imamo urbanisticke planove i sve je po planu --- pod konac! Nema divlje gradnje, kupljene dozvole. Jes, hau jes not. Ako bilo sta znacis u danasnjem drustvu neces dozvoliti da budes ukljucen u te restrikcije "za sirotinju i sljakere". Pritisci ce biti veliki i dobro naplacivani. A izgovor smo vec videli (ko se seca) - nismo u stanju odvojiti zgradu od repetitora na vrhu, zapravo, moramo ceo blok u kompletu .... vidi, na istoj licni nam je i susedni blok ...Sto je i razumljivo, dostavis struju gospodinu. A znas da ce ga za 2 dana vidis ponovo - ima covek tastu, svastiku, njegova zena frizerku ...

U vezi stranaca - ovi moji Nemci su se ozbiljno uprpili i vec imaju neke postavke u vezi kliznog / fragmentiranog radnog vremena, nacina komunikacije ...Mislim, u pravu si! Jedna firma ne znaci ceo zapad, bezveze generalizujem.

Citat:
Jedva cekam smak sveta.

Lici na dosta dobro resenje problema .
[ component @ 18.08.2022. 08:40 ] @
Recimo da će biti ozbiljnih restrikcija u snabdevanju strujom. Koliko mislite da treba potrošiti novca za pripremu da se to što manje oseti? Pretpostavljamo da nemamo rezervne peći, boce, plinske bojlere i slično, tj. da sve moramo da kupimo.
[ TheSpiridon @ 18.08.2022. 10:03 ] @
Mislim da se tripujete. Zimi se ništa više ne troši struje nego leti. Čak i manje. Tako da neće biti restrikcija.
[ component @ 18.08.2022. 10:31 ] @
Tako je. Rukovodstvo EPS-a je reklo da neće biti restrikcija. Političari koji su na vlasti su rekli da neće biti restrikcija. Naravno da ne bi lagali a i stručni su da znaju, zar ne?
Ali ipak... recimo da bude restrikcija (možda ne na jesen, nego sledeće godine ili kasnije), koliko para treba odvojiti za pripremu?

Mislim da je moj plan overkill pošto sam inicijalno hteo da uzem 3-5 kW panela + 5 kWh baterije. Ne samo za potrebe premošćavanja eventualnih restrikcija, nego bih kroz umanjeni račun imao i neku uštedu (na puno godina, ali svejedno).
[ TheSpiridon @ 18.08.2022. 11:56 ] @
Ne mogu sad da nađem ali stigla je tehnologija samo lepljivih panela 10$ metar kvadratni. Prodaje se na koture u vidu traka, pa ti zalepiš gde hoćeš, vrlo efikasni proizvođači struje, mislim malo bolji od običnih panela...
[ peromalosutra @ 18.08.2022. 13:09 ] @
Ne mozes da nadjes zato sto ne postoji, ne za tu cijenu.
[ Bradzorf012 @ 18.08.2022. 13:13 ] @
Citat:
component:
Tako je. Rukovodstvo EPS-a je reklo da neće biti restrikcija. Političari koji su na vlasti su rekli da neće biti restrikcija. Naravno da ne bi lagali a i stručni su da znaju, zar ne?


Posao "političara" nije da bude stručan.
[ B3R1 @ 18.08.2022. 18:44 ] @
Citat:
ademare:
Interneta preko Kablovskog operatera SBB-a Nema sanse da bude ! Pre nekoliko meseci su bili "planirani radovi " iskljuceno kod mene nekolko ulica , Interneta nije bilo ni od korova !! Cim je nestalo struje nestalo interneta , iako je UPS mogao da snabdeva ruter izvesno vreme !

Kad malo bolje razmislim, ovo ima smisla. SBB verovatno ima rezervno napajanje koje im pokriva headend i mozda neke bitnije sajtove gde im se nalaze CMTS i opticki nodovi (konveror optika <=> coax). Medjutim, HFC ima mnogo drugih aktivnih komponenata, poput manjih optickih nodova, coax pojacavaca signala itd. sto takodje zahteva napajanje, a to garantovano nisu bas 100% pokrili rezervom. Generalno, ljudi koji koriste usluge kablovskih operatera su u riziku da izgube Net ako nestane napajanja. Ovo nije samo slucaj u Srbiji, ni drugde HFC nije bas najsrecnije resenje kada je nestabilno napajanje u pitanju.

Telekom ima FTTx/PON, sto je mahom pasivna infrastruktura, ne zavisi od napajanja u pristupnoj ravni, vec samo na cvoristima gde se nalazi OLT, koji je aktivan uredjaj. Posto su OLT verovatno instalirani u bivsim krajnjim centralama i izvdojenim stepenima centrala, tamo vec postoje baterije, invertori, agregati itd. koji su korisceni za stare centrale i to je uhodan sistem, tako da oni koji imaju Telekomovu optiku mozda prodju bolje. Kazem mozda.

Slicna prica je i sa ADSL - DSLAM, BRAS i ostale komponente su kod operatera u posebnim objektima (datacentri, centrale itd.) i tu postoji rezervno napajanje, tako da UPS na kucnom ruteru resava i taj problem.

Mobilni operateri imaju rezevno napajanje za odredjeni broj baznih stanica, ali naravno ako dodje do sireg nestanka struje broj stanica se redukuje, samim tim ne ocekujte sjajan protok.

Nego, sada se tu postavlja jedno filozofsko pitanje. Ako deca rade za strane firme, a barem neki deo grada ima struju (ne verujem da ce bas ceo grad biti iskljucen), onda oni mogu lepo da spakuju laptopove i odu kod drugara, u kafic, biblioteku ili vec na neko deseto mesto gde ima i struje i neta. Da li je to opcija? Pa mislim, i meni se desilo par puta da mi ne radi kucni net jer su kopali ulicu. A radim od kuce. I sta cemo sad? Pa nista, spakovao se i otisao u kafic da radim odande. Pa nastavio u lokalnu biblioteku gde je WiFi besplatan i mozes da sedis u citaonici, samo je uslov da ne pricas.
[ bordzija @ 18.08.2022. 18:50 ] @
Otkad ja pričam o energetski nezavisnoj vikendici a ona se pravi da ne čuje :D

Dakle grejanje loženje ugalj drva iz šume tj imamo toga stalno se skuplja. Kuvanje plinski šporet ili peć kada se loži. Voda iz bunara ili kišnice solarna cirkulaciona pumpa vadi vodu i puni rezervoar u potkrovlju dalje ide slobodnim padom. . Nekoliko solarnih panela i akumulatora za ostalo. Može i smederevac sa kotlom za tuširanje i grejanje. Može i solarni bojler.

Led tv 32" potrošnja 17 vati. Ručna itt veš mašina 20-30 vati vrti levo desno ručno cediš.
Led sijalice po 3 vata za manje prostorije i 10 vati dnevna. Male lampice za čitanje 2-3 vata.

Na sve to može da se doda mala vetrenjača ručne izrade od alternatora ili da se kupi nova 200 evra na kp.

Inverter klima uređaj u eko modu greje sa 350 vati i hladi sa 400.

I zbogom eps lopovi!
[ bordzija @ 18.08.2022. 19:02 ] @
Izolacija kuće ili stana. Spolja 10 cm stiropor ili unutra gipskarton i 5 cm mineralne vune. Pvc stolarija pod obavezno ulazna vrata aluminijum sa termoprekidom.

Ja na moru 60+ kvadrata oko nule grejem inverter žnj vivaksom sa 350-400 vati.
[ component @ 19.08.2022. 06:59 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Citat:
component:
Tako je. Rukovodstvo EPS-a je reklo da neće biti restrikcija. Političari koji su na vlasti su rekli da neće biti restrikcija. Naravno da ne bi lagali a i stručni su da znaju, zar ne?


Posao "političara" nije da bude stručan.



Za laganje ništa nisi rekao?
U EPS-u bi treblo da je stručan kadar. Nadam se da ove sezone bar neće da lože blato.
[ test1234 @ 19.08.2022. 10:16 ] @
Havarijska isključenja su problem i dani oko slava naročito oko Svetog Nikole. Špicevi su jako veliki. Ranije smo unapred zakupljivali za te špiceve, sada verovatno neće moći a i ako bude moglo biće ekstremno skupo.
[ Bradzorf012 @ 19.08.2022. 11:14 ] @
Postavljač oglasa na KP-u je "ne pismen". Ne kaže se "ne korišćena", već "nekorišćena".
[ Bradzorf012 @ 19.08.2022. 11:28 ] @
Citat:
component:
Za laganje ništa nisi rekao? :D
U EPS-u bi treblo da je stručan kadar. Nadam se da ove sezone bar neće da lože blato.


Šta tačno sa tim što nisam ništa rekao o laganju? Morao sam da reagujem(jače je od mene) na gluposti i nebuloze koje vidim i čujem svakodnevno.

Na primer. Ministar odbrane nije služio vojni rok. Vau, profesionalni pronalazači tople vode u bojleru u tome vide smak sveta, a ne znaju da to uopšte, ali uopšte nije bitno. Bitno je da načelnik generalštaba vojske bude vojnik profesionalac sa iskustvom. To je bitno.

Ovaj način razmišljanja se onda proširi na sve moguće delatnosti i na društvo uopšte. Zato sam rekao, a sada ću da ponovim.

Posao "političara" nije da bude stručan, već da sprovodi politiku kakvu je obećao građanima da će sprovoditi. Tu stručnost nije bitna niti igra ulogu. Predsednik države nije urolog, pa da mora da ima specijalizaciju iz urologije, a samim tim i diplomu medicinskog fakulteta. Nije ni inženjer elektrotehnike ili možda građevine, pa da mora da ima završen jedan ili drugi fakultet, pa još dodatno i licence. Ne, predsednik ne mora da ima nikakvu diplomu, jer mu za taj posao ista nije ni potrebna. Može da bude čobanin sa Kopaonika. Isto važi i za ministre, ali i sve one koje kolokvijalno zovemo političarima, što su u stvari nosioci javnih funkcija.

Da, za eps se slažem, svakako da im je neophodan stručan kadar.

[Ovu poruku je menjao Bradzorf012 dana 19.08.2022. u 12:39 GMT+1]
[ vucko47 @ 19.08.2022. 12:42 ] @
Da, posao političara nije da bude stručan a nema potrebe ni da ima dan radnog staža. Dovoljno je da je bar jednom u životu video neku školu i da je bar jednom prošao pored neke fabrike. Nije bitno ni da li je dezerter ako ima tetku u Kanadi. Može da bude i taj čobanin sa Kopaonika al je prava stvar ako je govedo koje je taj čobanin izgubio negde.
A kako imamo goveda na vrhu a telad ispod njih onda smo u ponedeljak ekonomski tigar, u utorak imamo robnih rezervi da celu Evropu snadbevamo u sredu je ipak sve pokradeno pa će pocrkamo od gladi. Al dobra stvar je što smo u četvrtak kupili najjeftiniji gas u Evropi koji ipak u petak mora da poskupi jer je rat u Ukrajini. U subotu rat sa Hrvatskom, ne, ipak rat na Kosovu...
A što se tiče struje meni je juče ceo dan bilo prekida. Uopšteno, stanje ovde je katastrofalno sa mrežom. Teško je to i opisati.
[ Bradzorf012 @ 19.08.2022. 13:00 ] @
Neverovaotiili da, ništa nisi shvatio, mada se radi o vrlo jednostavnim stvarima. Nisi shvatio zato što si zaslepljen političkom propagandom.

P.S. Ua Vučić.
[ bordzija @ 19.08.2022. 13:04 ] @
Ajde što nema struje i često iskače nego što celoj srbiji isključuju vodu da slučajno nebi zalivali bašte i imali hranu na stolu mimo idea i maxi marketa koje su prodali strancima. Malo se mnogo direktno upliću u život običnih ljudi za to je nekada postojala giljotina u francuskoj recimo. Ograničavati ljudima vodu i struju je za mene početak genocida a indirektno i hranu.

Dakle nek se zapitaju zašto širom srbije ljudi imaju montažne bazene po dvorištu nije to zato što smo ekonomski tigar ili živimo u zlatnom dobu nego se ljudi snalaze i skupljaju vodu iz vodovoda koji radi jedan do dva sata dnevno i naravno kišnicu kao pre par vekova.

Dakle ja iskreno nebi bio u koži ovih današnjih lopova i nabiguza na vlasti. Jesu avioni blizu i lete visoko ali treba stići do njih.
[ dejanet @ 19.08.2022. 13:49 ] @
Citat:
Bradzorf012: Posao "političara" nije da bude stručan, već da sprovodi politiku kakvu je obećao građanima da će sprovoditi. Tu stručnost nije bitna niti igra ulogu. Predsednik države nije urolog, pa da mora da ima specijalizaciju iz urologije, a samim tim i diplomu medicinskog fakulteta. Nije ni inženjer elektrotehnike ili možda građevine, pa da mora da ima završen jedan ili drugi fakultet, pa još dodatno i licence. Ne, predsednik ne mora da ima nikakvu diplomu, jer mu za taj posao ista nije ni potrebna. Može da bude čobanin sa Kopaonika. Isto važi i za ministre, ali i sve one koje kolokvijalno zovemo političarima, što su u stvari nosioci javnih funkcija.

Naravno da ministar mora da ima strucnost i diplomu najmanje drzavnog fakulteta ili ekvivalenta u inostranstvu i pozeljno je da ima specijalizaciju u vidu sertifikata, licenci i dodatnog skolovanja.

Takodje, mora da ima radno iskustvo iz referentne oblasti rada i upravljanja najmanje 15 godina, sto je po mom misljenju najvaznije.

Takodje, mora da prodje bezbedonosnu i zdravstvenu proveru (hehe samo ovde bi ostali bez komplet vlade i predsednika)

Kada sve to ima onda moze da sprovodi i politiku stranke koja ga je postavila.

Sa druge strane poslanik moze da bude bilo ko, zato i postoji institucija Skupstine, koja reprezentuje narod.



[ Bradzorf012 @ 19.08.2022. 13:58 ] @
Bezbednosna i zdravstvena provera, to da, ostalo ne. Citiraj zakon.
[ whitie2004 @ 19.08.2022. 14:34 ] @
Citat:
Citiraj zakon

Hahaha Dobro me nasmeja!

Nego, citaj naslov ... pricamo o restrikcijama!
Tetka Zorana rece da su spremili 3 milijarde eurica za tu struju. Dosta vise nego prosle zime.!
[ bordzija @ 19.08.2022. 14:41 ] @
Ne znaju ni ugalj da iskopaju ni blato da zapale kako treba a bogme i struju kupuju pored hidroelektrana i termoelektrana Nešto im u sns preduzeće ne cveta cveće? Baš zanimljivo kladim se da je proporcionalno sa lažnim diplomama.
[ vucko47 @ 19.08.2022. 14:48 ] @
Evo, dva minuta kise i prekid :D. Sad krece vetar da duva a i par puta je zagrmelo sto znaci iskljucuj sve.
[ bordzija @ 19.08.2022. 14:55 ] @
Da to je tragedija po unutrašnjosti jer je ceo sistem ko babini zubi ništa nije ulagano samo se krpi a lova izvlači sa strane na privatne račune kroz ovo i ono. Malo je bolje u glavnom gradu valjda je i rađeno kvalitetnije svojevremeno pa traje duže.

Setite se kako malo malo eksplodira trafo stanica na nbgd?
[ bordzija @ 19.08.2022. 15:35 ] @
Kada krenu restrikcije i nestašice krenuće da buja i kriminal, šta ste spremili za taj deo apokalipse u režiji najbogatijih kriminalaca? Imate li neko oruđe, oružje, toljage ili ćete čekati da vam izvršitelji plene stvari ili krimibalne bande?
[ puntoo @ 19.08.2022. 18:04 ] @
Ja ću spremiti dobru zimnicu,struje će biti kao i sad a i gasa i nafte
[ bordzija @ 19.08.2022. 21:04 ] @
Šta mislite hoće li biti kanibalizma?
[ Bradzorf012 @ 19.08.2022. 21:51 ] @
Ne brine me uopšte, ja sam kost i koža.
[ gilopile @ 19.08.2022. 22:20 ] @
E moj Bradzorf man.
Ima i za to leka, lepo te osusimo, par dima pa naglavacke u suljpa.
A Bordzija samleti pa u kobaje.
[ bordzija @ 20.08.2022. 00:13 ] @
Hahaha zvuči smešno ali je to 100 kila žive vage kada krene hiperinflacija na svetskom nivou kod nas će brzo potop jer većina sastavlja kraj sa krajem...

Biće dečetina, keretina, mačetina ko u kini tokom velike gladi.
[ Bradzorf012 @ 20.08.2022. 09:04 ] @
Citat:
gilopile:
E moj Bradzorf man.
Ima i za to leka, lepo te osusimo, par dima pa naglavacke u suljpa.
A Bordzija samleti pa u kobaje.


Ne čitaš pažljivo, kost i koža. Eventualno bi od mene mogli da se naprave opanci štavljenjem kože, ne znam za šta bi koske mogle biti upotrebljene.

Citat:
bordzija: Hahaha zvuči smešno ali je to 100 kila žive vage kada krene hiperinflacija na svetskom nivou kod nas će brzo potop jer većina sastavlja kraj sa krajem...

Biće dečetina, keretina, mačetina ko u kini tokom velike gladi.


Lepo pričaš lepo hodaš, slatka mala nemoj lako da se prodaš.

Znači, ovako nešto može da izjavi samo neko ko nije rođen u Srbiji i nije nikad živeo u Srbiji. Ili to ili je zlonameran i cilj mu je da troluje i da se pravi pametan.

Evo, ako ne veruješ meni, poslušaj šta kaže Milanović. Citiram

"Srbi neće i nikada nisu bili gladni."

Sad nastavi da troluješ.

P.S. Sloboda medija je osnovno ljudsko pravo.
[ bordzija @ 20.08.2022. 09:17 ] @
A ja ću kratko da ti odgovorim jednom "gde su radikali branili Srbe istih danas tamo više nema" a danas su na vlasti.

Šta ćeš imati ili ne to se konsultuj sa izvršiteljima produženom rukom mafijaške vlasti.
[ B3R1 @ 20.08.2022. 11:40 ] @
Citat:
dejanet:
Naravno da ministar mora da ima strucnost i diplomu najmanje drzavnog fakulteta ili ekvivalenta u inostranstvu i pozeljno je da ima specijalizaciju u vidu sertifikata, licenci i dodatnog skolovanja.

Takodje, mora da ima radno iskustvo iz referentne oblasti rada i upravljanja najmanje 15 godina, sto je po mom misljenju najvaznije.

Takodje, mora da prodje bezbedonosnu i zdravstvenu proveru (hehe samo ovde bi ostali bez komplet vlade i predsednika)

Ovo za diplomu - zaboravio si jos i: "ekvivalentnu iz inostranstva, nostrifikovanu od strane domaceg fakulteta, a uz to i prevedenu kod sudskog tumaca i snabdevenu aposotolskim sudskim pecatom i dodatno overenu kod notara i javnog izvrsitelja ... ". A lekarsko uverenje samo iz drzavne ambulante, posto se privatno zdravstvo ne priznaje - je li tako?

Hahahahahahaha ... da, hoce to, ali u bajkovitim drzavama!

Formalno-pravno - za poziciju ministra, premijera, pa i predsednika Republike nije potrebno bas nista od toga sto si naveo. NISTA!

Imas Ustav i Zakon o Vladi, pa citaj. To tamo ne pise.

Sto je najbizarnije, obicni drzavni sluzbenici - od onog najnizeg nivoa (npr. nekog sto u pisarnici ceo dan po tastaturi ukucava delovodne brojeve), pa do najviseg (npr. pomocnik ministra) - moraju da poloze odgovarajuci drzavni ispit. Dok resorni ministri koji su im sefovi ne moraju. Jedini pravni uslov koji moraju da ispune je da budu punoletni drzavljani Srbije i to je sve.

Naravno, u normalnim drustvima na takva mesta se postavljaju iskusni ljudi koji ipak imaju veze s mozgom ... mada, i tu ima izuzetaka, a neki se na tim pozicijama bas lepo zabavljaju ...
[ dejanet @ 20.08.2022. 12:11 ] @
Znam da su te zakone promenili-patentirali jos Julovci za vreme Slobe da bi mogli da se zaposljavaju sa Sega-Mega-trend diplomama. Pre toga nisi bre mogao da registrujes sz radnju za sifru za koju nemas cagu.

Ne kazem da je po zakonu i da mora, vec da je pozeljno, kao sto je pozeljno da "pucanstvo" ima: struju, vodu, prevoz, grejanje, kanalizaciju itd..
[ vucko47 @ 20.08.2022. 13:00 ] @
Ovo ovde kod nas je kao Orvelova Zivotinjska farma
[ radicmx @ 20.08.2022. 13:07 ] @
Pre par godina firma u kojoj sam radio dovlaci ugalj iz Rumunije u Obrenovac. Tad su im bili kopovi poplavljeni.
Dolazi 5 direktora pijani, provociraju ljude kako im istovaraju blato, traze alkohol.
Bili su sat-dva i posle vise nisu dolazili, ugalj se i dalje istovarao. Verovatno su napravili odgovarajuci dogovor sa gazdama....

Mi kuci imamo grejanje na gas ali smo nabavili pec na pelet i jos jednu na drva, par metara drva za rezervu.

Bio je lik iz Vojke prodavao polovne panele od 80W na kupujem prodajem, ja sam uzeo 2 kom. Nemogu sad da ga pronadjem ali je imao oko 1000kom.



[ vucko47 @ 20.08.2022. 13:19 ] @
Ja nisam neki ljubitelj solarnih panela ali sam prošle godine kupio dva komada od po 300W koji mi stoje u podrumu jer ih nikada nisam montirao. Verovatno neću ni ove godine jer nemam baterije a trenutno imam prečih radova na kući. Mislim da im je cena bila nesto preko 100e po komadu tada. A grejanje kao što sam već napisao ranije, gas, struja i pelet. Topla voda je na struju i gas.
[ ademare @ 20.08.2022. 13:56 ] @
Citat:
B3R1:


Naravno, u normalnim drustvima na takva mesta se postavljaju iskusni ljudi koji ipak imaju veze s mozgom ... mada, i tu ima izuzetaka, a neki se na tim pozicijama bas lepo zabavljaju...



Ne bih se slozio sa tim da je Gospodja Sanna izuzetak ! Vec Pravilo jedan od !!

U bilo kojoj drzavi " Normalne " EU !!


I ona lepo kaze povodom Skandala, narod ce na Izborima demokratski da odluci izmedju ponudjenih opcija !

Kao da sam to vec negde cuo ??


I na izborima ponuda je sledeca:

- Narkoman(ka) tako svako po rodovima da ne pisem duplo ,
- Alkoholicar
- Korumpirani Bandit i Lopov
- ...... Dopisati sve najgore sto se covek seti !

I onda gradjanin, Glasac od ponudjenih opcija treba da se opredeli ?!

Tako je i u tvojoj Nederlande ! Nemoj samo reci da tu drzavu vode Genijalci , Trezvenjaci i Postenjacine !
[ bordzija @ 20.08.2022. 16:55 ] @
Citat:
vucko47:
Ja nisam neki ljubitelj solarnih panela ali sam prošle godine kupio dva komada od po 300W koji mi stoje u podrumu jer ih nikada nisam montirao. Verovatno neću ni ove godine jer nemam baterije a trenutno imam prečih radova na kući. Mislim da im je cena bila nesto preko 100e po komadu tada. A grejanje kao što sam već napisao ranije, gas, struja i pelet. Topla voda je na struju i gas.

Drugar u vikendici ima tri panela od po 150w i nekoliko akumulatora. Bez ikakvih problema frižider, tv, mobilni, svetlo i ventilator. Kuva na plin naravno potpuno je nezavistan. Još jednu vetrenjačicu da doda i ćaozdravo.
[ vucko47 @ 21.08.2022. 15:30 ] @
Za vikendicu je to ok rešenje jer cena priključka i sve ostalo izadje kao ok solarni sistem. Ali opet, sve zavisi od količine sunca.
Sad pročitah da smo od prvog novembra pod sankcijama za rusku naftu a ne znamo šta ćemo ni za struju izgleda . Šou.
[ bordzija @ 21.08.2022. 16:57 ] @
Ako sam te razumeo, ekonomski tigar neće imati ni struju ni naftu? Kako misle da se srbija u kratkom roku ne pretvori u pakao?
[ Bradzorf012 @ 21.08.2022. 20:15 ] @
Ne misle jer su glupi, a glupi smo i mi što smo ih birali, pa je ionako svejedno.
[ bordzija @ 21.08.2022. 21:35 ] @
Davno meni drugar kaže namakni neko gvožđe a ja pglu kaaakvo gvožđe 😂
[ ZAS011 @ 22.08.2022. 06:38 ] @
Momci, šta mislite o tome da se preselite u MZ?
[ Bradzorf012 @ 22.08.2022. 07:16 ] @
Ako glup narod bira glupu vlast, sasvim je jasno da ni jedni ni drugi ne misle. Ništa. To je bio moj odgovor na njegovo pitanje o tome šta "oni" misle.

[Ovu poruku je menjao Bradzorf012 dana 22.08.2022. u 08:32 GMT+1]
[ Sleepwalkerbg @ 23.08.2022. 09:20 ] @
Drugari, nekoliko saveta:
Ako mislite da koristite akumulatore, iskljucivo LITIJUM.
Liion tehnogija (narocito LiFePo4) je sve stabilnija i bolja.
Prvo i osnovno, OLOVNI akumulatori tipa 110Ah zapravo imaju 55Ah. Da pojasnim.
Olovni akumulator , posebno ovi novi , su jako nezni , narocito po pitanju dubine praznjenja ..
Svako praznjenje preko 50 posto ih ozbiljno degradira.
Dakle za stacionarnu upotrebu se koriste tzv "deep discharge" olovni ak. ali oni su skuplji a i nisu ni oni skroz "deep" , no bolje podnose dublja praznjenja.

Drugo, inverterski sistemi za preko 1KW se sigurno ne napajaju sa 12V. Pretpostavimo da su inverter i akumulator idealan duo (nema gubitke). U tom slucaju inverter "vuce" preko 80A za 1KW. U praksi, sa nesavrsenostima za tu snagu, 100A.
Zbog pokretljivosti jona u akumulatorima i jake struje praznjenja to NE ZNACI da ce 110Ah raditi malo preko 1h. Pre ce biti 10Ak min max. Nazivni kapacitet u Ah na akumulatoru se odnosi za relativno male struje praznjenja , npr. 1/10 kapaciteta. Dakle za akumulator od 110Ah to iznosi max 11A. Tu se moze "izvuci" tih 110Ah u IDEALNOM slucaju (temperatura, dobro odrzavan aku). Medjutim , kao sto rekoh, ne treba ga prazniti ispod pola kapaciteta.

Sve sto moze na plin (grejanje , kuvanje i sl. ) na plin.
Sve sto se moze zavrsiti poslovno preko mob. tel. - treba raditi tako.
Lap top je uglavnom manji potrosac od "velikog" PC.
Stedljive LED od cca. 9W , Lumax (ili tako nekako , kupovao pre pola god. u Tempu - oko 100 i neki dinar) ODLICNE, narocito one 3000K (tzv " toplo bele").
Ne bacajte pare na trake. LED yrake imaju serijski vezane 3 kom LED a onda ide otpornik na kome se malko izdisipira snage. Ako je traka dugacka, racunajte sa vecim gubicima. Za neke krace varijante (kuhinja, ploca za pripremu) je OK.
Inverter za sijalice i resena centralna rasveta. Sto se tice nekih "nocnih" akcija gde nije potrebna plafonska rasveta , nabavite dobre baterijske
lampe, USB punjive kako se ne bi morao pali inverter za glavnu rasvetu jer on uvek nesto "trosi" . Naravno, par dobrih power banks na USB tipa 20000mAh (20Ah).

Sto se samih invertera tice, ovi jeftini su tezak Kineski otpad. Sve sto pise delite sa 5 ako mislite da radi kako treba. Neki umeju da zuje , napon je katastrofa. Efikasnost moze da bude ok mada uvek racunajte da je to 80 posto kako krene da se "greje" kad ga "zajasete" .
Dobar inverter KOSTA.

Ne znam da li ce biti "kataklizmicno" ali valja kupiti i toki voki , za lokal komunikaciju zbog dometa mob. tel. (u tom slucaju otpada varijanta rada sa telefona :) )

Duze restrikcije ce predstavljati i bezbednosni problem, migranti "divljaju" i po svetlu. To je ono sto me brine mnogo vise nego sve ostalo.

Opet, mozda ne bude nista, mozda se nadje resenje pa ne bude strasno ali valja imati rezervu.
Pozz i srecno
[ bordzija @ 23.08.2022. 10:00 ] @
Mene ne brine toliko struja koliko nestašice hrane, pošto su celo leto zataškavali stvarne temperature sada nasva zvona trube kako je urod nikakav zvog suše koje nije ni bilo.

Dakle prodaće robne rezerve, maznuće pare i kada dođe zima preCednik će da optuži narod da je debeo i masan. Meni to liči na taj vrhunski megatrend buzines.

Ugl ovde na jugu hrvatske gde sam već odavno je nestašica mesa. Katalog sa akcijama recimo nema blage veze sa ponudom u prodavnicama. Ako se malo bolje zagledate videćete ogromne količine istih proizvoda i manje onih koje fale. Dolazi vreme kada će ceo raf od 10 -20 metara biti popunjen mineralnom i kiselom vodom.
[ component @ 23.08.2022. 10:03 ] @
Tema ode u offtopic kao i obično. Jedino je Sleepwalkerbg dao neki konkretni doprinos.
Preživeti kratke restrikcije uopšte nije problem. Ko je 90-tih bio u Srbiji zna kako to izgleda.
Meni će samo dve stvari predstavljati problem ako se ne pripremim:
1. roletne su mi električne - ne želim da provedem u mraku ako ne moram zato što sam spustio roletne pa ne mogu da ih podignem dok ne dođe struja
2. sva priprema hrane mi je na struju. Indukciona ploča, rerna, mikrotalasna. Neću moći ni jaje da ispržim dok ne dođe struja.

Ako uzmem solarne panele sa baterijama do tada, rešio sam oba problema. Ako to ostavimo za sledeću godinu, moram da napravim override da bar preko UPS-a podignem roletne. Što se tiče pipreme hrane, moraćemo da planiramo unapred + da uzmem neki rešo sa bocom.
[ bordzija @ 23.08.2022. 10:07 ] @
Što se tiče akumulatora i solarnih sistema saaaamo rasveta, tv, muzika i eventualno laptop/netbuk. Kuvanje plin i drva ugalj, grejanje vode isto plin drva ugalj (solarno).

Sećam se ćale mi pričao kada su se uselili u novi stan bgd centar 55e godine stvari su izgledale slično:

Dve kaljeve peći, bojler sa ložištem, kuvanje plin. Ugalj i drva si držao u podrumu, mali lift za transport iz podruma. Bukvalno nekoliko god kasnije je uvedeno centralno sa radijatorima i ložištem u podrumu. 90tih spojeno na daljinsko.

Bojim se da nam degenerici spremaju isto u 21 veku!

Ps 90tih sam često ložio tu jednu peć kada je bilo baš hladno jer centralno uopšte nije funkcionisalo. Popravljeno 2007-8e jer se sećam da sam tada kupio 2007e midea klimu da bi se grejali zimi. Hlađenje bilo u drugom planu hahaha 😂

[Ovu poruku je menjao bordzija dana 23.08.2022. u 11:23 GMT+1]
[ vucko47 @ 23.08.2022. 10:22 ] @
LiFePO4 baterije su puno sigurnije od Li-ion i nisu zapaljive kao Li-ion. Takodje imaju i znatno duzi vek trajanja. Bolje se mogu uklopiti u pakete od 12V, 24V... zbog nominalnog napona od 3.2V ( 3.65 napon punjenja) i manje se zagrevaju pri vecim strujama.
Kada sam ih ja gledao cena nije bila nimalo privlacna . Ali, ko razmislja o solarnim panelima ili vetrenjacama treba da razmisli i o LiFePO4 baterijama. Mozda su se i cene promenile.
[ component @ 23.08.2022. 10:43 ] @
I ja mislim da je trenutno LiFePO4 najbolja opcija. Ali ne i najjeftinija. Mi ciljamo na oko 5kWh, a cena je negde oko 1600-1700€ za takvu bateriju sa BMS-om.
[ vucko47 @ 23.08.2022. 11:00 ] @
Pa da, nije sigurno najjeftinija opcija. Ja sam pre nekog vremena poceo da menjam gel baterije na svim UPS sokocalima i to radi odlicno al to je daleko manji kapacitet nego za neki solarni sistem pa tu nema ni poredjenja. Ovde je takva situacija da bez dobrog UPS-a mogu samo da se okacim na neko drvo jbg. Svaki UPS je na 24V pa se nakupi lep broj celija a kakav je kvalitet to cu tek da vidim.
Zamenu na LiFePO4 sam poceo zbog katastrofalnog kvaliteta gel baterija i mislim da ce na duzi period da se isplati. Razmisljao sam i o Li-ion ali to bi tek bila kvalitetna budzevina pa sam odustao.
[ test1234 @ 23.08.2022. 12:16 ] @
Ja sam ovaj svoj od 110 Ah strpao u gepek i poneo na godišnji odmor da ga malo istestiram. Raniji godina sam redovno punio mobilne, tablete i ostalo preko akomulatora u kolima (500L 45 Ah) .

Napravio sam sebi 4 utičnice direktno sa akomulatora, preko ugrađenih osigurača, direktno sa akomulatora.

Sada sam to prebacio samo na ovaj od 110 Ah

Ta instalacija mi stalno stoji namontirana i kada nisam na odmoru.

E sad dok sam u Beogradu i vozim svakodnevno i usput povremeno punim šta treba, mobilni, tablet, razne baterije za alate, svetiljke i tsl, nema nikakvih problema.

Medjutim ranijih godina sam redovno uspevao da ovaj od 45 Ah ispraznim pa da pred polazak preko kablova upalim auto i to je uglavnom, kako tako, funkcionisalo.

Sad sve punim na ovaj od 110 Ah iz gepeka.

Zašto sam se odlučio na pinjenje preko autopunjača. Imam neke baš dobre “Hama” brze punjače koje inače stoje u kolima preko cele godine i veoma sam zadovoljan njima.

Evo posle desetak dana i svakodnevnog-svakonoćnog punjenja svega i svačega akomulator, ovaj od 110 Ah, stoji na 11,95 V praznog hoda. Ugradio sam voltametar da ne preteram sa pražnjenjem. Za svaki slučaj tu su kablovi i punjač .

Potpuno isti napon ima i onaj ugradjeni u kola od 45 Ah. Inače je star 2 godine.

Moje pitanje bi bilo ukliko mi se recimo isprazne svi akomulatori neposredno pred put, smem li da ih u toku vožnje nazad kući, oko 12 h neprekidne vožnje sa 4-5 paza, držim paralelnlno povezane na punjenju preko alternatora.
[ bordzija @ 23.08.2022. 15:44 ] @
Automobili sa većim potrošačima i većim akumulatorima imaju i jače alternatore što je sasvim razumljivo. Ja se nebi igrao sa time. Zna se da veliki aku opterećuje alternator i aku je poluprazan pa mu je rok trajanja opet smanjen. Sve ima neke svoje resurse danas, više ništa nije predimenzionisano kao nekada.
[ Sleepwalkerbg @ 23.08.2022. 19:19 ] @
Elektrohemija je opasna i slozena nauka, a koga zanima malko vise o akumulatorima ima link

http://akumulatori-desulfatizatori.blogspot.com/?m=1

Covek je tako lepo opisao sve zablude i misterije oko akumulatora da je to milina citati.
Ukratko ,olovni (automobilski ,ovi "obicni) akumulatori se zovu i STARTER BATERIJE i sluze da STARTUJU. Dakle nikako duboka praznjenja. Njihova uloga je da u kratkom roku isporuce jako velike struje (neretko i preko 250A) da bi elektropokretac (anlaser) mogao da pokrene motor. Nakon toga ih alternator "vraca" na top napunjenost.
STACIONARNE baterije koje se koriste u solarnim sistemima (mada ih sve cesce potiskuju Li-ion) su anatomski daleko drugacije. Drugacije resetke , deblje sa manjom aktivnom povrsinom, samim tim mogu manji "pik" struje da isporuce. One su idealne za monotona praznjenja maniim strujama.
Ono sto je vazno za svaku bateriju je broj ciklusa punjenje/praznjenje - npr. dobri olovni akumulatori koji se prazne samo do 50%, pravilno odrzavaju i pune mogu da izguraju u spec. slucajevima i preko 1000 ciklusa.
Olovni akumulatori koje praznimo "do panja"(100%) , drzimo prazne (narocito u toplim uslovima , leti)
i zapostavljamo - izdrzace svega par desetina ciklusa iako mogu biti novi. Jasno je koliko je ta razlika drasticna.

Sto se Li ion baterija tice , ni one nisu savrsene. Idealno bi bilo da se pune/prazne po pravilu 20-80 (prazne do max 20% kapaciteta a pune do 80%) a kada se ne koriste da se napune na 40% i ostave na hladnom i suvom mestu.
Tek tada mozemo kod novijih i kvalitetnijih ocekivati i do 2000 ciklusa bez znacajne degradacije kapaciteta.
Sto se BMS tice(battery management sistema , ona "pametna" elektronika koju Li ion mora da poseduje da ne bi sve otislo BUM :) ) , dok sam bio u elektronici, pravio sam ponekad i svoje jer ovi Kineski sto se kupuju po oglasima sluze da "zavaraju" kupce kako baterija ima veci kapacitet nego sto bi trebalo da se koristi.
To u praksi znaci npr. da ne gase potrosac do 2.3V (ponekad) po celiji. Zapamtite , Li-ion baterija NIKAD ne ide ispod 2.5V i nikad iznad 4.2V po celiji ) za klasicne Li Kobalt koje vecina nas vadi iz lap topova i sl. :)
Kineski BMS isto tako nekad dozvole i preko 4.3V sto je vec opasnost od pozara.
Dakle - idealno bi bilo je prazniti do 3 V (negde cak i 3.3V) i puniti tipa do 4.15V , tako rade BMS u profesionalnim spravama.

I drugari, jedna vazna napomena - ako se "igrate" sa akumulatorima , narocito Li ion i sl. UVEK oprez. Vrlo lako se stvari otrgnu kontroli. Uvek osigurac, dobra izlolacija, dobri spojevi. Opasnost od pozara/eksplozije nije mala.
Pri punjenju (narocito oni stariji koji "kljucaju") npr. olovni akumulatori oslobadjaju vodonik koji je jaaaako opasan . Desava se situacija da olovni akumulator "kratko prespoji" unutra , tipa jednu celiju. Punjac , cak ni onaj pametni ne gasi uvek punjenje jer napon nikad ne dostigne 14.4V , a one zdrave celije "kljucaju" i oslobadjaju zapaljivi gas koji uz prisustvo i najmanje varnice u blizini u zatvorenom kucistu akumulatora izazove tesku eksploziju koja izbaci komade plastike i 30% H2SO4 svuda oko sebe... Nije za igru.

Sa druge strane Litijumska hemija i baterije zahtevaju jako veliko tehnicko predznanje da bi se sa njima napravio profesionalni izvor. Uvek je bolje kupiti gotov paket sa sve elektronikom od renomiranog proizvodjaca. (znam da nije jeftino)
Li baterije , narocito LiCoO2 (Litijum kobalt oksid ) koje mi volimo da vadimo iz starih baterija za lap topove i video sam da se cak POLOVNE prodaju po oglasima za smesne pare, one dakle boluju od necega sto se zove thermal runaway.
Ukratko, nakon odredjene temperature , same sebe nastave da greju i postanu baklja koja izbacuje vrele komade metala i pale sve oko sebe ukljucujuci i druge celije. VELIKA OPASNOST. Video i testirao mnogo puta.

Pozz
[ radicmx @ 23.08.2022. 19:48 ] @
Alternator opet nije toliko efikasan, on opet opterecuje motor (veca potrosnja).
Mozda onda da nabavis neki agregat. Na ovim malima agregatima sam merio potrosnju od 1,62lit za KW. 292 din/KW
Opet neverujem da je bolje motor-alternator-akumulator-pretvarac-potrosac od agregat-potrosac.

A sto se tice litijum, ima li neko konkretan racun...
[ vucko47 @ 23.08.2022. 19:51 ] @
Gledao sam uživo kako gori Li-ion ćelija i veoma dobro sam upamtio kako to izgleda. LiFePO4 nemaju problem sa pregrevanjem pri većim strujama i neće izazvati požar i katastrofu kao kao obične 18650. Svakako se može desiti ali je verovatnoća manja. Ciklus punjenja i pražnjenja je znatno veći i od olovnih i od Li-ion. Ono što je loše su dimenzije ćelije kao i cena.
Što se tiče jeftinih kineskih BMS ja lično mislim da je to obično smeće koje često zna da ubije kvalitetnu ćeliju. Pustiće da se preprazni kao i da se prepuni. Ja ih imam sve što se valjaju po aliju i bleju i testirao sam ih. Ko hoće neka ih koristi ja neću sigurno.
Te ćelije iz baterija za laptop imaju "malu" struju pražnjenja i nisu baš pogodne za ovakve stvari.
[ Sleepwalkerbg @ 23.08.2022. 22:37 ] @
@vucko47 Da, takodje sam razne AliExpress BMS testirao i FRAPIRAH se kad sam provalio da "pustaju" celiju da ide i do 2.25V.
Litijum celija(ona kobaltna) NE SME NIKAD ispod 2.5V a i kad ode ispod 3V trebalo bi pristupiti ogranicenom punjenju strujom C/10 (desetina kapaciteta ) pre nego dostigne veci napon.
Laptop celije pojedinacno imaju malu struju praznjenja , ali vezivanjem paralelno se to resava. Ali i to ima svoje "cari".
Kada vezujemo LiIon celije u parallelu, ako hocemo bezbednu izvedbu, pametno je koristiti tzv "fuse wires" , namerno istanjene niklene limove koji sluze kao osiguraci za pojedinu celiju pa ako "probije" , sama se "otkaci".
Da ne pominjem koliko nije pametno lemiti direktno za njih zice.
Medjutim , kad se sve to lepo "upakuje" moze se sa relativno slabim celijama dobiti paket koji moze isporuciti veliku struju. Npr. moj el. bicikl ima bateriju 1200Wh , 48V , 30A. 30A na 48V nije mala struja. Ali su paralelizovane celije po 7 komada , pa 13 kom na red. Dobar BMS i vozi ;)
Vozio sam do Novog Sada iz Bg , sa snagom tipa 300-500 W i nisu se ni ugrejale, sto znaci da bi tako radile i u stacionarnim uslovima (doduse bez vetra sto im duvka :) )
Sve moze , ali dobra baterija je SKUPA a "uradi sam" zahteva solidno znanje i iskustvo.

Za stacionarne uslove, ja bih napravio veliku nateriju na 48V i to koristio kao tzv. powerwall. Oko kvalitetnih 5KWh bi sa cenom jedne nove celije (kod nas) samo batt. blok kostao cca. 2000e (bez BMS i ostale opreme) i mogao bi da bezbedno isporuci do 100A struje na 48V (nominalno 4.8KW) u trajanju od oko 1h. Naravno, to mu ne bi bili "normalni" uslovi.
To znaci preko 10h koriscenja full rasvete stana, laptopova i ko zna cega sve ne (racunamo max. maximuma 400-500w).
A krajnja cena, sa pratecom opremom sigurno bi bila 2700-3000e (inverter, dobar upravljivi BMS sa dijagnostikom, plastike, kucista). Nije mala cena. E sad, ako se ide direkt Kina , ustedelo bi se nekih 500-1000e sigurno. Ovo sve je otpr. racunica, ali realno, nije daleko od istine.

Postoje vec i solid state agregati tipa

https://solarpowersupply.eu/po...0-pro-power-station-eu-version

ali u konfiguraciji sa solarnim panelom cena prelazi i 8000e :)

Pozz
[ vucko47 @ 23.08.2022. 23:22 ] @
Slazem se po pitanju vezivanja celija paralelno samo nikako polovnih. Logicno je i koriscenje 18650 celija za el. biciklu zbog same cene, tezine i gabarita. Al sve je to lepo dok radi nego sta kada celije dotraju i kada ih treba zameniti? Nece da moze samo u kantu i vozi dalje. Ne znam kakva je situacija po pitanju odlaganja litijumskih baterija na ovim nasim prostorima. Ima li neko kakvih informacija o tome?
Uzgred, ovo su tehnicke karakteristike za celije sa kojima sam polako poceo da menjam ove drljave baterije u UPS sokocalima.

[ bordzija @ 25.08.2022. 00:41 ] @
Koliko sam ja ovde u hr ukapirao oni će da nabiju cenu električne energije a narod može da investira u solarne panele i tako se snalazi. Još su najavili da će biti ukinut pdv na solarne panele. Zastrašujuće. Tu je i fora što će solarni panel umesto 200 evra da košta 2000 evra po komadu 😂
[ component @ 25.08.2022. 07:46 ] @
Nije problem solarni panel, problem je inverter i ko će sve da postavi i poveže.
Ako lokalni prodavci podignu cene, solarne panele možeš da poručiš i iz inostranstva. Po specifikaciji izabereš šta ti treba i platiš isporuku... pa neka onda u HR i SR dižu cene do neba kad im ne bude niko kupovao.
[ fruštuk @ 26.08.2022. 10:24 ] @
Mislim da nema potrebe za tolikom panikom i velikim spremanjima za restrikcije. I to će proći. Naravno, treba se spremiti za zimu i naći alternative struji, ali pravljenje nekih velikih "zaliha" kao da neće biti ničega tri meseca je preterivanje.
[ bordzija @ 26.08.2022. 16:35 ] @
Neće biti restrikcija ali će cena struje poskupeti jedno 100 puta. To je blagodet demokratije i kapitalizma. Ima svega ali moraš da ukradeš. Bolje se vi naoružavajte 🤗
[ radicmx @ 26.08.2022. 18:33 ] @
Negde pre 2 god. sam pronasao podatak da se oko 20-25% hrane u zapadnoj evropi baca...
Mozda i treba da poskupi hrana, voda i struja u Evropi i Americi.

Negde 2013 god. najvaznija vest u Srpskim,Hrvatskim,Zapadnim i RT novinama je bila da je neko pucao na 2 policajca u Detroitu.
Otvaram namerno sve novine da vidim prvu stranu i cudim se od kad je svet postao tako mirno mesto.

I pronadjem malu kolonu, na bog zna kojoj strani nekih nasih novina. Sitnim slovima bez slike vest da su pronasli mrtve 90 zena i dece u Sahari, ostavljene od krijumcara kojima se pokvario kamion.
Umrli su od gladi i zedji jedni pored drugih. Jednu grupu dece pronasli su malo dalje od tog mesta, jer su krenuli sami dalje. Majke su im vec umrle do tad i ostali su sami...

Mozda se ljudi malo i oporave za vreme restrikcija bez tik toka....



[ Bradzorf012 @ 26.08.2022. 19:12 ] @
Kako cena može da poskupi?
[ test1234 @ 26.08.2022. 19:15 ] @
Svi hrabri dok je još vrućina. Kad malo zahladni i počnu isključenja a uz to i prestanak grejanja ima kuknjava da bude samo takva.
[ radicmx @ 26.08.2022. 20:14 ] @
Kupili smo drva i peci na drva za rezervu.
Imam i nesto spremno oko struje, Ako treba uzecu agregat za nesto vece ali mislim da nece trebati.
Ne trosim na letovanja ili skupa auta jer me jednostavno ne zanima. Zato smo odmah uzeli peci i drva jer nam je to vaznije.

Vise me brine moguci sukobi....
Sad da ti pisem romane sa interneta o litijumskim baterijama.. a nemam nikakve licne prakticne podatke, glupo je.
Ako posle ove zime budes imao neke podatke prenesi i nama.
Stanje kod nas je u nekim slucajevima bolje u nekim gore. Tako da necu da kukam.
[ bordzija @ 27.08.2022. 06:48 ] @
Već vidim u kuriru naslov, nestali komšija pronađen u zamrzivaču ili: pronađen u gulašu

Domaćine šta se to lepo krčka danas baš fino miriše nego jesi vido' komšiju žiku nema ga od juče otišo na pecanje.
[ radicmx @ 27.08.2022. 09:51 ] @
Merio sam i kapacitet novog olovnog akumulatora i bio je oko 85% nazivnog. Imas li neki podatak za taj tvoj od 110Ah.
Nego nabavio sam am radio (0.25-25mhz) i jedan lampas 🙂
[ test1234 @ 27.08.2022. 17:26 ] @
Evo ga lepotan…








A bio sam ubedjen da je 110 a ne 100 Ah.
[ brux002 @ 29.08.2022. 07:28 ] @
Malo sam guglao ali sam nestrucan pa ne znam ni sta da guglam. Ucim o solarnim plocama i kako praviti svoju struju. Jel zna neko da mi objasni da li je moguce da se napravi sistem tako da ne vracam struju u mrezu vec da trosim samo solarnu struju a kad mi zatreba dodatna struja nju da povucem iz mreze.

Razlog za to je sto je EPS jako iskomplikovao pricu oko vracanja struje i nemam snage za papirologiju. Iskreno radije bih zasad bacao visak struje koji napravim u etar nego da se bakcem sa njima.

Znaci recimo da uzmem ploce za 6KW koliko trosim u proseku a noci i zimi kad ne pravim dovoljno struje "dopunim" se iz mreze. Da li bi na taj nacin bilo prekida kad pocne da "vuce" struju iz mreze ili moze da se napravi da sve bude automatski i da se ne oseti promena u radu uredjaja ?

Da bi poruka bila ontopic - ako je ovo moguce ovako bih se spremio za restrikcije.
[ vucko47 @ 29.08.2022. 08:00 ] @
Probaj da potražiš sinhrone pretvarače. Ukratko, oni uskladjuju napon i frekvenciju sa mrežom pa ono što nisi potrošio poklanjaš distribuciji a ako nisi proizveo dovoljno uzimaš iz mreže.
A ovo sa dvosmernim brojilima i subvencijama ni sama država ne zna šta radi i šta hoće. Dali bi pare al da im odmah vratiš duplo ako nekako može. Na kraju plaćaš eps-u što je pristao da kupuje "struju" od tebe i to što ti čuva tvoju proizvedenu energiju pa ti nadji računicu i vidi koliko i dal ti se sve isplati.
Problem je što se ovde svako malo nešto menja pa lako mogu da kažu da treba još nešto da se plati a ti već potpisao sve i ušao u radove. Tako je meni bilo za gas. Dodatnih deset hiljada po završetku radova.

[Ovu poruku je menjao vucko47 dana 29.08.2022. u 09:14 GMT+1]
[ component @ 29.08.2022. 09:48 ] @
Upravo i ja tako razmišljam. Ne mogu da se borim sa elektrodistribucijom niti birokratama. Da je sve transparentno i lako dostupno pa da razmislim, ovako ću ići na sličnu varijantu kao što brux002 razmišlja.
Ispada da i kada postaneš prosumer, tu nije kraj birokratiji i uslovi mogu već sledeće godine da se promene. Znajući kako je u Srbiji, promene nikada nisu bile u našu korist. Platiću dodatno 1500-2000€ za baterije i biću koliko toliko nezavisan od elektrodistribucije.
Možda neko stručniji kaže, da li možeš da koristiš solarne panele ukoliko ne dobijaš struju i iz mreže? Po netu nalazim da nemaju svi inverteri tu mogućnost. Bila bi stvarno ironija da ljudi postave ceo sistem i onda shvate da solarni paneli rade samo kada i elektrodistribucija daje struju.
[ bordzija @ 29.08.2022. 09:51 ] @
Ko sa državom tikve sadi... Zar to brojilo nebi trebalo da se vraća unazad? Zato ih i menjaju ovde u EU stavljaju digitalna. Normalno i račun za struju je odmah skočio 30% i pre zamene sam imao digitalno brojilo ali sa novim je "poskupela" struja.

Koliko god se vi trudili oni imaju stručnjake koji su zaduženi samo i isključivo za pljačku i otimanje.

Potpuna autonomija i skroman nomadski život uz kombinaciju panela, vetrenjače i akumulatora.
[ vucko47 @ 29.08.2022. 10:14 ] @
Naravno da možeš da koristiš panele bez da si priključen na mrežu. Imaš off grid i on grid sisteme. Možeš da praviš dil da državom a i ne moraš.
[ component @ 29.08.2022. 10:24 ] @
Naravno da može, samo pitanje da li je isplativo? Evo jedan primer objašnjenja:

Citat:
Mnogi će postaviti pitanje: „Da li ja mogu da postavim takav sistem da imam i zvaničnu struju ali i solarnu struju, da budem nezavistan ako nestane struje? Ako bude prekida ili nestašice struje da ja imam struju u kući“

Teorijski i praktično je to moguće, ali je skupo i nerentabilno jer bi morali da radite dva paralelna sistema razvoda struje ili da uradite hibridni sistem koja bi isključivao struju iz elektrodistributivne mreže. Imali bi on grid kao primarni sistem i off grid sistem solarne elektrane kao sekundarni sistem koji bi se aktivirao samo u slučaju da vam nestane struja.

I to tako da rešite da imate posebnu sklopku u objektu koja bi vam prebacivala sa on grid na off grid snabdevanje strujom. Off grid invertori bi vam stajali neupotrebljivi sve dok vam ne nestane struja. Ako vam struja nestane 2 puta u 10 godina, čemu sve to.

U ovom slučaju dodatni trošak vam je dodatni invertor za off grid – morali bi da imate dva invertora ili jedan hibridni invertor. Skupo i nepotrebno.

Zanimljivost: On grid invertor ne radi kada nestane struje u električnoj mreži. Iako vaši paneli i dalje proizvode struju ona se ne broji i ne teče kroz instalacije jer je invertor taj koji reguliše njen tok a kada nema struje u kući on ne radi, ne može da koristi struju iz solarnih panela za svoje funkcionisanje. Tako da kada dodje do prekida struje u kući (kvar na banderi, iskoči osigurač, udari grom u trafo) prekida se i vaša proizvodnja struje.


Voleo bih da se uključi neko ko stvarno ima solarne panele pa da nam kaže kako to radi u praksi.
[ 7.scena @ 30.08.2022. 21:29 ] @
Citat:
test1234:
Interesuje me jel neko radio/planirao nešto po ovom pitanju.

Voleo bih da čujem i neke predloge/rešenja za isti problem. Možda bi (mi) koristilo.

Dobro veče drugovi, nadam se da ste svi zdravo!!!
Kaže mi forum "Vaša prethodna poseta: pre 2god" :D
Pa baš da se vratim na apokaliptičnu temu :D.

Ja sam nedavno počeo da pravim sličan setup, ali iz drugih razloga. U unutrašnosti je snadbevanje strujom potpuno druga priča u odnosu na Beograd, kapiram da to znate? Ukratko oronula distributivna mreža, bandere, kablovi, transformatori golubarnici na nebu, na prvi pucanj groma preventivno gase struju. Svaka veća oluja, mećava, obori drvo, granu, prekine kablove, polomi bandere, itd.

Moj setup je vrlo primitivan, kvalitetan APC UPS 2000VA koji napajaju 2x55Ah auto akumulatora u rednoj vezi. Mislim da je originalni APC Setup za ovaj UPS bio sa baterijama duplo manjeg Ah. Nije fabrički setup, našao sam na netu da neki ljudi godinama tako funkcionišu. Baterije se pune po povratku struje, u slučaju dužeg nestanka, automobil bi punio baterije.

UPS ima za zadatak da napaja 4G modem, LED svetlo max 20W i laptop max 65W. To radi korektno i do sada je svaki nestanak struje od par sati bez problema izgurao. Ova zima će biti test.

Što se tiče ostalih stvari u slučaju nestanka struje, grejanje prostorija, vode i kuvanje ima backup na drva, tu je i plinski rešo. Tu su i razni izvori svetla na baterije, power bank punjači za telefone, voštane sveće. Frižider uglavnom nije problem, jer kraće nestanke pregura bez problema, a duži nestanci struje su zimi, a tada je napolju hladnije nego u frizu, pa hrana ima rezervnu lokaciju na kojoj se hladi bez utroška energije.

Ljudi su različiti ali ovo je moje iskustvo. Čovek je biće čiji je osnovni kvalitet adaptacija. Tako i kada nestane struje, čovek se snađe sa onim što ima. Ne samo čovek, već ljudska zajednica, pa i firme se adaptiraju. Nestanak struje / interneta ima i pozitivne aspekte, daje čoveku vremena da se bolje fokusira i reši se cunamija informacija i distrakcija. Za mnoge remote poslove (ne sve) nije apsolutno neophodno da budete 100% online. Dosta stvari se efikasno može smisliti, pripremiti i uraditi offline.

Apokaliptična drama čini mi se dolazi iz pravca zapadne kulture, što je i razumljivo, u odnosu na ostatak planete oni gotovo jedan vek žive u blaženom blagostanju; za njih bi dugotrajne restrikcije bile višegeneracijska novost. Ipak za nas koji smo dokačili grbava vremena u Jugoslaviji, stvari ne izgledaju tako nepoznato. Moje sećanje na ta mračna vremena je da sam kablovima i lemilicom iznalazio maštovite načine da jeftino osvetlim mrak, da mi radi radio i telefon. Sve ostalo je bilo kao u dokumentarnoj seriji Opstanak: borba za hranu i grejanje. Da ne pričamo o crnom tržistu duvana, nafte i alkohola koji preko noći postanu platežna sredstva. Danas umesto radija i telefona treba omoguciti pristup netu, ali ako net kolabira svima, c'est la vie.

Da imam potrebe za više struje i energije, ne bih se sekund dvoumio to bi bio benzinski ili još bolje dizel agregat, sa dobrom zalihom nafte. U ratu je dizel agregat bio sveti gral, mesta gde je brundao su bila mesta gde sve radi i sve je moguće. Solarnim panelima zimi da pokrijete sve energetske potrebe? Možda ako ste u Grčkoj, ali u Šumadiji teško...


[Ovu poruku je menjao 7.scena dana 30.08.2022. u 23:57 GMT+1]
[ bordzija @ 31.08.2022. 06:50 ] @
Ja se družim sa jednom ukrajinkom koja u autu ima džak cepanica da se nađe ako zapne u šumi pa vi sad razmišljajte na temu ekonomske apokalipse.
[ branko tod @ 03.09.2022. 10:13 ] @


Evo sajta na kome mozete da vidite situaciju sa strujom u realnom vremenu:

https://ems.energyflux.rs/#/dashboard
[ component @ 04.09.2022. 16:28 ] @
Ovo je odlično urađeno. Hvala za link.
[ bordzija @ 06.09.2022. 11:09 ] @
Dal je pametno zameniti klimu inverterom za grejanje ili dogrevanje ukoliko ne bude grejanja preko toplane?
[ ademare @ 06.09.2022. 14:26 ] @
Preko toplane ce biti grejanja. Medjutim kada nema struje , ne rade pumpe u podstanicama i Nema grejanja !

Kod mene svaka 2-3 zgrada ima podstanicu ! Nema struje nema grejanja !


Kada nema struje nema ni Klime , inverter ili obicne svejedno .


Znaci glavna je struja , sve ostalo je sporedno !


Struje nema sanse da bude , jer Milioni bukvalno su izracunali da je grejanje na struju TA najjeftinije ?? Samo u Ludiom Srbistanu !

Svugde je grejanje na struju Najskuplje ovde najjeftinije !

Znaci jeftinije od uglja koga i nema u prodaji , jeftinog , tipa ona Smrdljiva mokra Kolubara i slicno djubre koje je narod masovno kupovao !

Ima nesto malo mrkog iz Bosne koji je sve samo ne jeftin .

Drva poskupela i svi ce da predju na struju !

Do kolapsa , posle nece biti nista , osim onih sto kradu Tudju sumu . Drzavnu ili privatnu kako se vec ko snadje !
[ bordzija @ 06.09.2022. 15:17 ] @
Sećam se pre drugar kupovao za 100 dem kubik kamenog uglja i grejaose celu zimu kuća stara 70m2 bilo toplo ko upaklu a stari raspali prozori.
[ scoolptor @ 06.09.2022. 16:37 ] @
Ko nema malu decu, i starije, dva dzempera i nema zime.
Meni ce vise smetati ako posle napornog dana na poslu sedim ko budala u mraku. Slobodno vreme treba pametno iskoristiti.

Ne bi bilo lose imati ovo, ali nije bas za stan, iako je 'besuman'.
[ bordzija @ 06.09.2022. 17:01 ] @
Kod mene ovde u komšiluku ljudi su odavno nabavili takve agregate. Svi izgledaju isto samo lepe drugu marku. Dakle biće bedaja grande! Mrak i ladnoća jer tako želi EU!
[ Panta_ @ 06.09.2022. 19:37 ] @
Citat:
Mrak i ladnoća jer tako želi EU!

Nema u EU mraka i hladnoće, to je samo rezervisano za siromašne gubernije. Narano, gubernator će svom zatucanom podaništvu da objasni kako su svi u EU već odavno pocrkali od gladi i hladnoće, a oni su eto ostali živi i ugrejani zahvaljujući njemu.
[ scoolptor @ 06.09.2022. 19:47 ] @
Citat:
Nema u EU mraka i hladnoće

Staraju se oni za svoje ljude. Eno, Nemac deli 300eur Energiepreispauschale bonus svakom zaposlenom i penzioneru (- porez).
U proseku 193eur posle poreza. x 2 zaposlena u porodici = skoro medijalna srpska plata.
[ whitie2004 @ 07.09.2022. 07:38 ] @
Citat:
Staraju se oni za svoje ljude. Eno, Nemac deli 300eur ...

Da, deli k'o sto ovaj nas nesretnik deli ... ostavila mu baba, pa se ima. Nema tog drzavnog budzeta koji moze da pokrpi potrosnju za kovid, rat u Ukrajini, skok cene energenata !!! Svi se zaduzuju, drasticno i mnogo se zaduzuju !! Sa tendencijom da se tako nastavi sledecih bar 5 godina.

Ne daje Nemac nista - samo krade od svog deteta !!
[ blaki @ 07.09.2022. 09:15 ] @
Citat:
bordzija:
Ja se družim sa jednom ukrajinkom koja u autu ima džak cepanica da se nađe ako zapne u šumi pa vi sad razmišljajte na temu ekonomske apokalipse.


Ha,ha,ha. Au, ovo je najbolje što sam dosad pročitao!!!!! Ne znam da li si ovo izmislio ali je u svakom slučaju dobro.

Nego pade mi na pamet, ako se nađe već u šumi, manje bi joj mesta zauzimala dobro naoštrena sekira?

Ha,ha,ha.
[ bordzija @ 07.09.2022. 10:07 ] @
Šta zna žena beži sa detetom sve što ima je auto i online posao koji radi. Ali cepanice su još tu iako sam joj nudio da ih iskoristimo za roštilj. Ili već nešto praktično.

Vrv je to posledica ludila i straha kao što su kod nas kupovali toalet papir za vreme korone.
[ ademare @ 12.09.2022. 13:13 ] @
Struje nije bilo nekih 1.5 sat !

Pocela iskljucenja , da narod kaze " Neka poskupi koliko treba , samo da je bude " !!


SBB kablovskog interneta ni od korova ! Tako da kome treba net samo Mobilni i to ako ima srece ! Kod mene je prijem svih operatera ocajan osim obicnog GSM 2G prijema na 900 MHz . Internet je naravno spor kao nekadasnji Dial Up nekoliko kilobajta .

3G nema uopste , a 4G jako slabo .

A1 ima najbolji prijem , sto dovoljno govori kakav je signal !
[ Pajica Ristic @ 13.09.2022. 09:12 ] @
i mobilni net nije resenje, verovatno ce, u slucaju restrikcija, raditi dosta manji broj baznih stanica. a zbog toga (vise korisnika po baznoj stanici) ce i tu biti dosta smanjen protok, mozda ce biti mogica samo neka osnovna komunikacija. kod mene u selu, yettel bazna stanica izdrzi 5-6 sati bez struje. vdsl i fix izdrze oko 7-8 h.

desavalo nam se da po nekad u toku zime, zbog kvara ili nekih radova, nemamo struje i po 8sati. akumulator od 110 ah preko pretvaraca napona sa 12 na 220v mi je izdrzao i u najextremnijim situacijama da tera toplotnu pumpu za centralno grejanje (40w) + VDSL modem + 2 bezicna fix telefona
[ Pajica Ristic @ 13.09.2022. 09:21 ] @
vec kuvamo na plin (prikljucena boca na sporet, 2 ringle struja, 2 plin). jedan bojler mi je prikljucen na centralno grejanje (na drva), tako da preko zime ni to nije problem. imamo seoski vodovod, i svoj hidrofor. pa kad nema struje za hidrofor, vodovod ce izdrzati jos par sati.. imam i neki mali agregat (1 kw) ali on ne moze da tera pumpu od hidrofora (1,1kw), ali bice dovoljan u slucaju duze restrikcije da potera 2 zamrzivaca,1 frizider i pumpu za centralno grejanje..
[ bordzija @ 13.09.2022. 19:37 ] @
Neće biti restrikcija jer će biti rat na ulicama u kratkom roku će narod da im se mile majke :)
[ test1234 @ 14.09.2022. 06:31 ] @
Biće havarija a to niko živ neće uspeti da spreči. Jedino pitanje ozbiljno za nas je koliko će nas bog pogledati. A da mi, država Srbija, tu nešto pametno uradimo, teško.
[ Java Beograd @ 14.09.2022. 07:37 ] @
Ja se grejem na struju. Ako bude ozbiljnih nestašica / restrikcija - na]eb'o sam.
[ puntoo @ 14.09.2022. 08:11 ] @
Opšti trend u svetu sve više i kod nas je istalacija solarnih elektrana na objekte i njihovo priključenje na mrežu. Sobzirom da cene solarnih kolektora imaju trend pada
po istalisanoj snazi to je za sada a i ubuduće najisplativije rešenje proizvodnje energije.Ne očekujem neke veće prroleme u snadbevanju el.energijom jer Srbija ima
prilično izbalansiranu potrošnju i proizvodnju uz odredjene mere mislim da nećemo imati veće probleme.
[ bordzija @ 14.09.2022. 08:56 ] @
Solarni paneli su čista glupost trend je pojeftinjenja panela koji u kini koštaju 10$ i poskupljenje struje i naravno poskupljenje mernog mesta tj priključka.

Sutra ćeš da se zadužiš, potpišeš ugovor, isporučuješ struju po sve nižim otkupnim cenama a pretplata za brojilo će biti sve skuplja. U celoj toj priči jedino banka broji pare i uvoznik opreme.
[ radicmx @ 14.09.2022. 10:10 ] @
A sto bih solarni bili cista glupost. Struja iz agregata je dosta skuplja, vetra kod mene bas i nema....
Neznam sta bih mu bila bolja opcija za struju.
[ bordzija @ 14.09.2022. 10:53 ] @
Pa onda nam i ne treba država ako treba da se snalazimo za osnovne civilizacijske potrebe tipa struja i voda.
[ Java Beograd @ 14.09.2022. 11:26 ] @
Ako neko misli da može da napaja domaćinstvo strujom iz solarnih panela - to je naravno glupost.

Jer, solarni panel, naravno daje struju samo danju, po suncu. Zimi - uglavnom kobaja. Panel: metar i po sa metar daje oko 300 W. Po žarkom, julskom suncu.

Namena solarnih panela je da konstantno daje malu energiju, i da ONDA KAD NEMA POTROŠNJE U DOMAĆINSTVU, malo po malo ubacuje energiju u mrežu.
I time štedi ugalj/gas/vodu u akumulaciji na nivou cele države. Po principu "svi pomalo, pa se skupi".

Ako se u računicu ubaci cena koštanja panela, opreme, pretvarača, ugradnje - oho ho!

Previše je mnogo negativnih slučajeva ljudi koji su se zayebali u nameri da nešto uštede, oprihoduju.
[ component @ 14.09.2022. 12:46 ] @
Nije ideja da napajaš domaćinstvo samo iz solarnih panela. Za to ti trebaju još i baterije i to dosta velikog kapaciteta ako posmatraš prosečno domaćinstvo u Srbiji. Ali ako imaš solarni sistem od 5kW, sigurno ćeš imati uštedu na računu za struju. Najviše iz razloga što paneli imaju najveći efikasnost preko dana kada je skupa struja (ako koristiš dvotarifno brojilo). A baterijama pokriješ samo ono osnovno ukoliko nestane struje kada solarni paneli ne proizvode struju (noću) a u isto vreme je prekid u elektrodistributivnoj mreži pa ne možeš ni tako da dobiješ struju.

Ja sam izračunao da bi mi se godišnji račun skoro prepolovio ukoliko bih postavio 5kW sistem i ROI bi mi bio oko 15 godina (po cenama pre poskupljenja i bez vraćanja struje u mrežu). Ako dodam baterije to se dosta menja, ali mislim da ću ipak uzeti neke manjeg kapaciteta da preguram kada ne bude struje ni od elektrodistribucije.
Kada jednog dana budem uzeo EV onda će iskorišćenje panela naglo skočiti i možda će se i pre isplatiti.
[ bordzija @ 14.09.2022. 15:31 ] @
To sa državom je čista glupost treba osmisliti 2 kw sistem sa manjom baterijom za rasvetu noću i to je to. Danju pokrivaš skoro sve velike potrošače tipa jednu ringlu, veš mašinu, inverter klimu a noću rasvetu i tv recimo. Otprilike bi bio na nuli sa potrošnjom 6 meseci. Tu ubaciš i malu vetrenjaču i ćutiš. Zimi ložiš jbg sve što gori i jeftino je
[ radicmx @ 15.09.2022. 06:40 ] @
Nije niko ni rekao da napajas celu kucu sa solarnog...
test1234 je spominja akumulator....
Pa koja je po vama bolja zamena?
[ ackopk @ 15.09.2022. 06:45 ] @
Cena struje u Srbiji je toliko mala jos uvek da ozbiljan pristup ugradnji solarnih panela pada u vodu. Kada se i ako se, cena struje priblizi onim iz EU onda ce racunica biti sasvim druga.
Trenutno trofazni prikljucak od 17kw snage kosta manje od 90k rsd plus kabl i jos nesto sitno. Uz cenu struje, pa da bude i 12-15din/kw, nema neke velike racunice za solarne panele. Mesecni racun mi je 30-40eur.

Sto se nezavisnosti tice, mislim da je u potpunosti moguce koriscenje solarnih panela + baterije i da se kompletno bude nezavisan. Veliki potrosaci prakticno da mogu kompletno da se izbegnu, grejanje vode moze biti solarno ili na lozenje svakojakih goriva, kuvanje i spremanje je ionako najlepse na drva, plin takodje resava ali je to uvozno, drvo svakako imamo u svakom delu zemlje. Ves masina takodje moze koristiti toplu vodu iz sistema, te potrosnja motora i ostalog moze biti zadovoljena iz baterija. Solarni bojleri od par stotina evra leti resavaju vodu, oni malo skuplji sistemi pravice toplu vodu cak i zimi dok je vedro.

Po meni je mnogo veci problem sto je nasa zemlja centralizovana, apsolutno svi hoce da zive u sto urbanijem okruzenju, zgrade, liftovi, samo da je strogi centar..... u tom slucaju nemam drugi savet osim da kupite dve, tri svece da imate svetlo nocu i da je upalite ispod jorgana da se ugrejete. Nemas alternativu, sve ti je vec spakovano u paket koji zivis. Bilo koja karika da zastane, nahebo si, voda da nestane na 24h napunices wc solju da ti smrdi ceo stan...


Evo jedno "solarnog" panela za grejanje, moze grejati sobu orijentisanu ka suncu u prelaznom periodu bez problema.

[Ovu poruku je menjao ackopk dana 15.09.2022. u 07:57 GMT+1]




Da se ispravim...

Citat:
"Po meni je mnogo veci problem sto je nasa zemlja centralizovana,"


Ovo je problem cele civilizacije, ne samo Srbije.

[Ovu poruku je menjao ackopk dana 15.09.2022. u 08:01 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao ackopk dana 15.09.2022. u 10:25 GMT+1]
[ radicmx @ 15.09.2022. 08:33 ] @
Znam koja je cena kod nas i kod drugih ali to je nebitno jer ovde su pitali sta za vreme restrikcija.
I pod tim ne mislim napajanje cele kuce, stana... recimo bojler ugreje vodu dok ima struje, mozda ce neko napuniti TA...

Znam da su brodari koristili 2 akumulatra 100Ah i Voltkraft pretvarac 24 na 240, uspesno za svetla, tv, frizider.
Doduse bili su obicni akumulatori, nisu ih punili na vreme i trajali su oko god dana. Ali opet se njima isplati jer su ih punili preko vecih agregata...
Koliko mi rece kolega mogu se uzeti i polovni akumulatori za tu namenu sa 2 god. garancije...

Ali je mozda neko izvukao neku racunicu sa nekim drugim sistemom u praksi...

bordzija je spomenu veternjace, ali kod mene nema nekog ozbiljnog vetrica i sta da rade oni po stanovima...
Opet kazem vidjam vise solarne panele nego veternjace.





[ bordzija @ 15.09.2022. 09:52 ] @
Da rezimiramo od potpune globalizacije do totalne autonomije domaćinstva jer je eto tamo nekome sinulo da sve živo poskupi sto puta? Onda nam ni država ne treba dovoljna je i kućica u planini a ako ti neko dođe da naplati porez a ti fino napraviš dobar gulaš.

Suludo mi je u 21 veku da su osnovni energenti preskupi i da je hrana ono za šta ćemo u budućnosti jedino raditi. To je po meni čisto robovlasništvo a ne civilizacija!
[ radicmx @ 15.09.2022. 10:10 ] @
https://www.youtube.com/watch?v=GH7cnmGHNxw
Neznam ko treba da vodi civilizaciju i dali bi ostali postovali...

Gledam letos upravnu zgradu firme u kojoj radim, ima 15ak klima uredjaja.
Ali ja jedini gledam zato sto sam primetio da jedna od njih izbacuje hladan vazduh napolje, a to nije ni pocetak...

Nego imas li neke cifre,utiske od ti drugara koji imaju panele...










[ ackopk @ 15.09.2022. 10:27 ] @
@radicmx,

na tu temu, mislim sledece. Dobar inverter snage bar 3.5kW, baterije kapaciteta bar 400Ah. Grejanje vode, kuvanje i ostalo na plin ili drva. Solarne panele po mogucstvu, ako ne, onda punjenje tih baterija kada ima struje u mrezi.
To bi trebalo biti sasvim dovoljno da se zivi istim stilom. Naravno, uvek je moguce da se spremanje i grejanje vode uradi dok ima struje u mrezi, bojler od 80 litra mi je sasvim dovoljan za celodnevno koriscenje, ko ima vise od dva clana porodice verovatno ce biti malo ali ako je restrikcija manja od 12h mislim da nije problem da se ugreje voda.

Ono sto ja planiram jeste mali inverter od bar 1kw sinusa, akumulator bar 110ah. To ce mi biti dovoljno da radi grejanje i osvetljenje a ostalo mi realno i ne treba dok traje restrikcija. Ne treba mi ni tv ni racunar, citacu knjigu, igrati karte, raditi nesto korisno ili utrositi vreme sa porodicom.
Powerbank je dovoljan da napoji mobilne, internet ako zatreba tu je mobilni net, laptop ako bas zatreba ima svoju bateriju.


Razlog zbog koga sam napisao predhodni post je zbog toga sto imam utisak da se trazi resenje za apokalipsu. U tom slucaju, izdvojiti 20-30k eur, uraditi sve ono sto sam naveo i napraviti nezavisnu kucu koja nece zavisiti od nicega. Uz to kupiti i satelitski telefon koji sada vise nije skup kao ni njegovo koriscenje.

Na taj nacin onda mozes kao sto Bordzija kaze na planinu, te ti ne treba ni drzava ni nista drugo.
[ component @ 15.09.2022. 10:37 ] @
Ko se razmišlja o vetrenjačama neka samo pogleda cenu za istu snagu kao solarni paneli. Male vetrenjače nisu isplative. Sunce ima istu jačinu na svakoj visini, a vetar je jači što se ide više. Dakle treba ti da je postaviš što je više moguće da bio dobio veće iskorišćenje. Drugo, prečnik vetrenjače je veoma bitan. Za samo malo veću dužinu krila dobiješ dosta veću struju. Formula je dužina krila na kvadrat puta Pi. Zato se u vetroparkovima prave ogromne vetrenjače. Obično je limit koliko krilo mogu da donesu do lokacije. A ako to nije problem onda je limit koliko veliko krilo možeš konstukcijski da napraviš. Sve ostalo je manje bitno.
Dakle umesto da kupiš vetrenjaču koja će biti bučna, a čak neće dobro ni raditi u gradskim uslovima (vrtložni vetrovi promenljive jačine i slično) bolje je za isti novac uzeti solarne panele sa baterijom. Čak je verovatno i isplativije.
[ radicmx @ 15.09.2022. 11:12 ] @
To je jedino sto cu ja jos verovatno morati da nabavim, sinusni inverter 1KW i akumulator 100Ah.
Neka preporuka za sinusni inverter..
[ dvp @ 16.09.2022. 13:29 ] @
Čisto informativno:

Ako se vrši priključenje PV sistema do 10,8kW po famoznoj pojednostavljenoj proceduri
kao kupac-proizvođač,
proizvođaču u tom statusu nije dozvoljeno da kada nestane napajanja iz mreže
koristi proizvedenu el. energiju u svojoj instalaciji (napaja potrošače ili puni akumulator).
U uslovima Elektrodistribucije Srbije je navedenio da je zabranjen ostrvski rad,
tj. da pri nestanku napajanja iz mreže PV moduli isključuju (odvajaju) sa instalacije.
Po meni to nema smisla, ne znam kakvo je mišljenje drugih zato sam to i naveo.
Napominjem samo da dobro povedete računa ako uđete u takav odnos (kupac-proizvođač) i da je to
jedan od razloga što se mnogi vlasnici PV sistema nisu prijavili proizvodnju
i nisu zainteresovani za isporuku el. energije u javnu mrežu.

Mislim da smo pri popularisanju ovog sistema slušali samo o prednostima, benefitima i sl.
a da niko nije naveo i neke mane koje iz toga proizilaze.
[ bordzija @ 18.09.2022. 03:27 ] @
Pazi kod nas su termoelektrane i nema struje tj uvozi se. Potrošnja struje nikad manja a cena nikad veća. Danas skoro niko više nema stare sijalice sem par slepih baba i deda svi su prešli na led. Hteli ne hteli kupujemo novije i savremenije uređaje. Trošimo sve manje a računi sve veći.

Ovde u hr ukopavaju instalacije u zemlju i skidaju javno dostupne bandere. Da narod sutra nebi krao jelte. Nešto što će da prodaju basnoslovno skupo? U 21 veku struja skupa nedostižna? Ja bi to sve zapalio i okrenuo se potpunoj autonomiji kuće i uopšte života jer sutra ako nema struje neće biti ni 90% posla.
[ 7.scena @ 19.09.2022. 20:09 ] @
Citat:
radicmx:
To je jedino sto cu ja jos verovatno morati da nabavim, sinusni inverter 1KW i akumulator 100Ah.
Neka preporuka za sinusni inverter..

I ja bih voleo da čujem neka isustva sa inverterima ili neke preporuke za konkretni. Ja sam to resio kupovinom polovnog APC UPS-a bez baterija, pa dodao auto akumulatore. Slucajno izleteo, video neke tutoriale na tu temu, pa reko daj da probam. Postoji dodatni komfor, jer UPS automatski uskače čim nestane struje, a kada stigne struja ups puni aku, sem toga APC bi trebalo da daje jako kvalitetan 220V izlaz jer je pravljen za osetljivu ručanarsku opremu. Takav UPS je 1k eur nov. Mene je izašao manje od 10% te cene bez baterija.

Sistem nisam pravio za potencijalne velike restrikcije i energetsku krizu.
Meni je trebao jer se u ruralnim krajevima inače redovno dešavaju nestanci struje... Ono što za sada radi je da super pokriva potrebe za led svetlom i napajanjem rutera, u trajanju od sat, dva.




[ 7.scena @ 19.09.2022. 20:14 ] @
Citat:
dvp:
Čisto informativno:

Ako se vrši priključenje PV sistema do 10,8kW po famoznoj pojednostavljenoj proceduri
kao kupac-proizvođač,
proizvođaču u tom statusu nije dozvoljeno da kada nestane napajanja iz mreže
koristi proizvedenu el. energiju u svojoj instalaciji (napaja potrošače ili puni akumulator).
U uslovima Elektrodistribucije Srbije je navedenio da je zabranjen ostrvski rad,
tj. da pri nestanku napajanja iz mreže PV moduli isključuju (odvajaju) sa instalacije.
Po meni to nema smisla, ne znam kakvo je mišljenje drugih zato sam to i naveo.
Napominjem samo da dobro povedete računa ako uđete u takav odnos (kupac-proizvođač) i da je to
jedan od razloga što se mnogi vlasnici PV sistema nisu prijavili proizvodnju
i nisu zainteresovani za isporuku el. energije u javnu mrežu.

Mislim da smo pri popularisanju ovog sistema slušali samo o prednostima, benefitima i sl.
a da niko nije naveo i neke mane koje iz toga proizilaze.
Svašta nisam to znao.

Kako EPS može da zna da si se privremeno raskačio sa EPS mreže i koristiš samo svoje lične izvore struje, kad god ti to hoćeš?
[ component @ 20.09.2022. 09:03 ] @
Ni meni nema smisla da ti zabrane da se isključiš. Znači treba dozvola za priključenje, ali treba dozvola i za isključenje? Da li negde piše uskovi pod kojima možeš da se isključiš? Da ne bude "Dala baba 1 dinar da udje u kolo,a daje 2 da izadje".
Kako će da znaju, nemam pojma. Pretpostavljam da ceo tvoj sistem treba da bude atestiran, a možda ga i zapečate da ne možeš da ga menjaš sam... Bilo bi lepo kada bi neko ko je prosumer napisao svoja iskustva.
[ Java Beograd @ 20.09.2022. 09:47 ] @
Citat:
7.scena:Kako EPS može da zna da si se privremeno raskačio sa EPS mreže i koristiš samo svoje lične izvore struje, kad god ti to hoćeš?

Realno, ne može znati, pod uslovom da je elektroinstalacija u tvojoj kući urađena na poseban način.

ED vidi, zna, i odobrava instalaciju u razvodnom ormanu.
Ako si ti, na razvodnoj tabli, u kući, postavio neke preklopnike koji omogućavaju ovakav ili onakav rad - ED to ne zna, i ne može znati.
Osim, ako po nalogu suda, na gajbu dođe veštak koji će da provali da si radio to i to. Naravno, verovatnoća za ovo je jako mala.

Ali, opet, ako si potpisao neki ugovor (svojevoljeno, ni od koga nagovoren), i tim ugovorom stičeš neke finansijske prednosti, a istovremeno, svesno kršiš ugovor, onda jbg, mojne da se iznenadiš ako stigne i neka tužba.
[ dvp @ 20.09.2022. 10:30 ] @
Ne brane da se isključiš u tom smislu ...
iako generalno to mogu znati jer mogu da vide da kroz brojilo koje su ugradili
nije bilo protoka energije u mrežu za duži period.
Bitno je da ti ostaješ u statusu kupac-proizvođač.
U ovom trenutku plaćaćeš šta si povukao iz mreže bez obzira da li nešto vraćaš,
nemaš nikakve konsekvence toga ali ne znači da ih nećeš imati u budućnosti.
Recimo u HR su posle nekog perioda uveli taksu (na nivou opštine) svim vlasnicima fotonaponskih sistema
tj. onima koji su kupac-proizvođač.

Sad govorim o tehnici, radi se o tome da je postavljen uslov da kad nema napona u mreži dođe do automatskog
isključenja ... od strane invertora.
Ne možeš da isporučuješ energiju u mrežu kad mreža nije pod naponom, razumeš.
E sad jedino šta je diskutabilno i nejasno je što izričito stoji da je zabranjen ostrvski rad, tj.
da ti je zabranjeno da dok nema napona u mreži i dalje da proizvodiš, trošiš ili akumuliraš el. energiju.

Nisam siguran da EPS uopšte to može da kontroliše i vidi. Ukoliko vlasnik ima
neku napredniju automatiku ili komandu koja će odvojiti unutrašnju instalaciju
od mreže i trošiti sopstvenu proizvedenu energiju kad je mreža isključena, tako da je to izvodljivo.
Ovo naročito ima smisla kada imamo restrikcije u najavi.

Cela procedura oko koncepta kupac-proizvođač je samo deo zelene agende.
Priča je potpuno nametnuta, silovana i šizofrena i ne zasniva se na tehnici, već na
ekonomiiji, politici, kontroli itd. Slična priča je i sa električnim vozilima.

Umesto da države akumuliraju sredstva koja milioni/milijarde ljudi mesečno plaćaju kao podsticaje
proizvođačima iz obnovljivih izvora, i izgradi jednu
hidroelektranu (koja je jedini smisleni izvor obnovljive energije) za 10-15 godina,
naše pare se daju direktno njihovim pajtosima koji se još više bogate.
Obične ljude zaluđuju time da još ulože svoje pare, uzmu kredit i izgrade fotonaponske sisteme,
a te sisteme upravo distribuiraju njihovi pajtosi, da kupe električna vozila koja ponovo distribuiraju njihovi pajtosi itd. itd.

Znači bitno je da se lova preliva u njihove džepove, a ne da se uradi nešto što stvarno ima smisla.
Tako je nažalost u celom svetu, mnogo je love u pitanju, a oni su nezasiti i jaki.
Sirotinja i (sirote države) moraju da budu potlačene i kontrolisane ovom agendom i
stalno gušene, a svaka normalna ideja u pravcu ojačanja mora biti u startu onemogućena i izvrgnuta ruglu.

Pa kod nas bre profa na fakultetu fura tu priču i već oblikuje studente u tom pravcu... Na radiju jutros glupi
voditelj je 5 puta pomenuo klimatske promene, deca gledaju crtać koji je 3 puta prekinut
spotom male indijke koja je zabrinuta za kornjače u okeanu. Ljudi ... ode sve u pm.

Pa sad ko hoće i dalje da veruje u zelenu agendu i klimatske promene neka izvoli. Jeza me hvata kad pomislim
kakvu budućnost će imati naša deca.


[ dvp @ 20.09.2022. 10:32 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
7.scena:Kako EPS može da zna da si se privremeno raskačio sa EPS mreže i koristiš samo svoje lične izvore struje, kad god ti to hoćeš?

Realno, ne može znati, pod uslovom da je elektroinstalacija u tvojoj kući urađena na poseban način.

ED vidi, zna, i odobrava instalaciju u razvodnom ormanu.
Ako si ti, na razvodnoj tabli, u kući, postavio neke preklopnike koji omogućavaju ovakav ili onakav rad - ED to ne zna, i ne može znati.
Osim, ako po nalogu suda, na gajbu dođe veštak koji će da provali da si radio to i to. Naravno, verovatnoća za ovo je jako mala.



Tako je Java, potpino si u pravu.
[ component @ 20.09.2022. 10:58 ] @
dvp, što se tiče klimatskih promena, nema tu šta da se veruje ili ne. Postoje činjenice, a na tebi je da li ćeš da ih prihvatiš ili ne.


Nisam našao nigde taj zabranjeni "ostrvski rad" o kome pričate. Na sajtu EPS-a sam uspeo da nađem Model ugovora o potpunom snabdevanju sa neto merenjem i Model ugovora o potpunom snabdevanju sa neto obračunom. U nijednom se to ne spominje. Takođe, nisam našao ni u Zakonu o korišćenju obnovljivih izvora energije ni u Uredbi o kriterijumima, uslovima i načinu obračuna potraživanja i obaveza između kupca – proizvođača i snabdevača.

Može li neko da da link gde je našao da je zabranjeno da se koristi sopstvena proizvedena struja za sopstvene potrebe kada elektrodistribucija ne dostavlja struju?
[ dvp @ 20.09.2022. 12:35 ] @
https://elektrodistribucija.rs/pdf/Opsti%20uslovi.pdf

tačka 7.10
[ veselinovic @ 20.09.2022. 15:56 ] @
Ovo je logicno.
Ostrvski rad je kad mali izvor napajaj dio mreze bez uticaja velikog izvora.

Nije zabranjeno sam sebe napajati, ali je zabranjeno gurati u mrezu struju ako je nestala.

Razloga ima najmanje 2.
Prvo, veoma je gadno kad radnici iskljuce napajanje zbog popravke da neko gurne 230V a mozda i 10 ( 20 kV).
Kod agrgata je slicna prica.
Drugo, ako invertor nije ispravan ( ne crkao, nego nije dobar) moze izbaciti ko zna koji napon u mrezu, sto moze napraviti stetu na okolnim objektima.
Naravno, ako radi paralelno sa mrezom nece se desiti nista strasno, jer generator male snage ne moze poremetiti mrezu koja je znatno ( beskonacno) vece snage.
[ component @ 21.09.2022. 08:40 ] @
Mene buni ovaj deo ugovora:
Nije dozvoljeno ostrvsko napajanje dela unutrašnje instalacije kupca-proizvođača, kao ni DSEE iz proizvodnog objekta.

Drugi deo je jasan, to je upravo ono što je Veselinović objasnio, ali zašto ne bi bilo dozvljeno da napajam sopstvene unutrašnje instalacije?
[ bordzija @ 21.09.2022. 09:31 ] @
Juče mi žena kaže da se grejna sezona pomera, dakle grejaće se kada bude recimo ispod nule napolju i to upitno kako. Verujem da će građani biti prepušteni sami sebi na milost i nemilost.

Ovako ja to zamišljam, ako imate trosoban stan, život će se preorijentisati na jednu sobu koju ćete izolovati i grejati pomoću nekog grejnog tela. Mi smo za sada zatvorili dnevnu sobu koju dogrevamo inverter klimom a ostalo je kako jeste - ladno. Znači svi ćemo da sedimo u dnevnoj sobi i smrdimo a spavanje u ladnom.

Ista može da se dogreva i putem nekog čvrstog goriva.
[ Java Beograd @ 21.09.2022. 10:38 ] @
Ma za]ebava te žena.
[ bordzija @ 21.09.2022. 11:05 ] @
Uglavnom jutros ja kao pipam radijator i kažem greju! Topao je! Svi se zatrčali da provere 😂
[ oswajac @ 21.09.2022. 14:51 ] @
Mi u firmi imamo agregat, na njega zmo zimus kacili i gasni kotao, palimo po 1 monitor i to je to.
E sada kako oni misle da sprovedu restrikcije , sta ce biti sa industrijom kojoj treba struja za proizvodnju? Njima svejedno dal ce da im iskljuce struju prepodne, oni tu struju koriste pa koriste. Takodje, placaju istu, mozda neke tuzbe u najavi.
Secam se pre par godina u mom mestu nije bilo vode pa i neki problemi sa strujom, na jedan trafo su zakaceni MUP, Vrtic, DZ, par prodavnica. Svi su pretili tuzbama ako im se iskljucuju struja i voda. Tako su oni imali a mi nismo.
Grejem se na drva, imam akumulator da mi vrti pumpu za grejanje pa tu ne brinem.
[ component @ 21.09.2022. 17:45 ] @
Ne verujem da će isključivati indistriju. Oni ipak plaćaju punu cenu struje, za razliku od domaćinstava. Ako u firmi plaćate industrijsku struju onda mislim da ne treba da brinete.
[ Bradzorf012 @ 21.09.2022. 18:58 ] @
Kako naivno shvatanje. Moguće restrikcije se neće sprovoditi zbog cene, već zbog nedostatka struje. Takođe, nisam baš siguran da će industrija biti prioritet u odnosu na stanovništvo.

Uzgred, nije to nikakva "puna cena", već prosto cena za privredu.
[ veselinovic @ 22.09.2022. 06:13 ] @
Problem je, kao i obicno, visedimenzionalan, inace bi bio lako rjesiv.
Evo recimo problem nedostatka stuje na pragu elektrane je lako rjesiv.
1MWh trenutno kosta oko 400E ( neka prosjecna cijena na eu trzistu).
Srbiji fali visokokvalitetnog uglja koji se uvozio iz Rusije pa ne moze da napravi max snagu termi.
Ali nafta ( mazut) je tu. Za 1MWh treba 100 kg nafte, mazuta, benzina,...
Sad terma radi sa KKD od recimo 30% ( racunica je gruba), dakle za megavat treba oko 300 litara nafte ili mazuta.
Realna cijena nafte/mazuta ( bez akciza carina i nameta) je maksimalno 0.6E.
Za 300 litara ( 1MWh) mazuta treba cirka 180E.
A struja 400E.
Ko je lud da kupuje struju kad ima nafte.
Ali
a) ima li je ( nafte, mazuta,...)
b) Moze li sitem da prenese toliko energije od elektrane do potrosaca

Kod nas u RS je tona peleta oko 500E ( cirka-mozda moze i jeftinije da se nadje), a tona peleta je oko 4MWh.
kWh struje je cirka 0.07 E, ili 1MWh struje kuci kosta oko 70E.
4MWh struje kosta krajnjeg potrosaca oko 300E.
A 4Mwh peleta oko 500E.
E sad svako pametan ( kratkorocno pmetan) ce zanemariti pelet i grijati se na struju, logicno.
Ali kad dodje do tolikog povecanja potrosnje struje ( jos ako ne bude plina) dolazimo do kvake b)
Nema dalekovoda i trafo stanica ni ostale infrastrukture da te silne MWh donese meni do kuce.
I naravno krece kolaps.
Restrikcija nece mnogo pomoci ( barem ne prihvatljiva restrikcija tipa 12 sati ima 6 sati nema struje)
jer po karakteristikama grijanja u tom slucaju NEMA znatne ustede struje cak sta vise vrh je veci i duze traje.
E kako ce pametna jevropa rijesiti problem ostaje da se vidi. Ja cijenim uz velike havarije energetskog sistema koje ce dovesti do kolapsa cijelog elektroenergetskog sitema ( ko se sjeca kolapsa 1999 zna o cemu pricam), ili ce restrikcije biti neprihvatljive ( tipa nema 3 dana struje pa dodje na par sati) sto ce dovesti do protesta.
A sta sa privredom koje u jevropi ima?
[ Java Beograd @ 22.09.2022. 07:45 ] @
Nije baš tako jednostavno prebacivati se sa jednog na drugi vid grejanja.

Ljudi ulože prilične pare da kupe (na primer) TA peći, ili kotlove na čvrsto gorivo+radijatore, ili na primer inverter klime.
Ne verujem da ima iole značajan broj domačinstva koji imaju kompletna grejna rešenja i na struju, i na čvrsta goriva.

Tako, varijanta "prošle godine sam se grejao na pelet, a ove ću na struju jer je jeftinije" - je uglavnom nerealna opcija.

[ Java Beograd @ 22.09.2022. 07:50 ] @
Citat:
veselinovic:A sta sa privredom koje u jevropi ima?

Ja mislim da će mala i srednja proizvodna preduzeća u Zapadnoj Evropi da dožive kolaps. Velikima može država da pomogne, ali malima - neće.

A kao što znamo, tamo je otrpilike 1/3 zaposlena u velikim sistemima, 1/3 bužet+zdravstvo i slično (neproizvodni), i 1/3 u malim preduzećima.

Kao onaj crni vic, u kome lik koji pada sa solitera, negde kod 2.sprata kaže sam sebi: još nije tako strašno, još uvek sam živ!

Niko ne zna šta će biti, videćemo.
[ scoolptor @ 22.09.2022. 08:30 ] @
Previse se brinete za Evropu.
Kako god oni prosli,mi cemo proci pet do deset puta losije.
[ oswajac @ 22.09.2022. 08:34 ] @
Nasi znaju da muljaju u tome su najbolji.
Ne verujem da ce picousti da dozvoli restrikcije jer ce da se pobune ljudi, on ukinu VS nakod 3 dana lupanja u serpe.
Malo ce da iscima ove njegove sto se bogate zadnjih deset godina da daju donacije kako bi se obezbedila struja.
[ Java Beograd @ 22.09.2022. 09:05 ] @
Citat:
scoolptor:Previse se brinete za Evropu.

Ma jok, ništa ne brinem, trne mi patka za jevropu. Nego, ono, analitički sagledavam situaciju.

Evo, primer iz vesti, današnji:

Nemačkoj industriji pića nedostaje ugljen-dioksid.

Jer, manje gasa iz Rusije, manja proizvodnja đubriva, manja proizvodnja ugeljn dioksida, koji je nusproizvod.
I sad, šta? WTF? Zanatska pivara, koja je proizvodila N hektolitara piva, sad, jbg, mora da smanji na pola.
Pola proizvodnje - pola radnika. Neće trebati 4 šlepera za transport, nego 2. I tako redom.

Link: https://www.b92.net/biz/vesti/...-piva-i-mineralne-vode-2216770

Da li je vladajući režim tamo mislio na proizvodnju piva? Pa nije. Mislio je globalno, a problemi su lokalni. (ako je uopšte nešto mislio)

[ scoolptor @ 22.09.2022. 09:09 ] @
Neka se prilagode.
Pivare u Radeberger Grupi same prave CO2 za svoje potrebe.
[ component @ 22.09.2022. 09:28 ] @
Nego, da li zna iko kako da se koriste solarni paneli kada bude restrikcija? A kada ima struje, da koristimo solarne panele koliko može, a da ostatak vučemo iz mreže? Ima li neka automatka za to?
[ vucko47 @ 22.09.2022. 09:34 ] @
Kod mene izgleda počele restrikcije 🤣 a ona dva panela sakupljaju prašinu u podrumu.
[ oswajac @ 22.09.2022. 09:37 ] @
Kako ces da ih koristis kada zimi ma najmanje sunca, tu treba da imas baterije i baterije koje ce da se pune pa da se prazne kada nema sruje iz EPSa, ali da ih praznis tipa pumpa za grejanje, neko svetlo
[ bordzija @ 23.09.2022. 13:06 ] @
Baš iz razloga gluposti ne treba idealizovati neki način grejanja kao recimo na pelet. Iz aviona se vidi da će posle određenog broja pacijenata pelet poskupeti sto puta.

Pametna manjina je to iskoristila i uradila izolaciju, ugradila toplotne pumpe (inverter klime) i grejala se džabe 5-10 godina.

Da smo svi pametni nebi živeli u ovakvoj bednoj državi jer bi i vlast morala da ima neki nivo.

Ovako je nivo države šibicari i secikese.
[ ademare @ 23.09.2022. 13:57 ] @
Sta reci kada je Najveci proizvodjac Peleta , onaj Preposteni Drakulic ?!

Za tonu Peleta treba dva metra drva !

Drva kupovao kod Srbijasuma za 4.000 din po metru !

Cena peleta zna se kako je isla i dokle je stigla !


A isti film smo gledali na primer sa TNG koji je od najjeftinijeg goriva , kada se dovoljno ljudi navuklo postalo najskuplje
[ bordzija @ 23.09.2022. 20:16 ] @
Tng se isplati ako ilegalno ugradiš polovan sekvent za 150 evra koliko su meni tražili (da se ništa ne vidi) i samo teraš.
[ radicmx @ 24.09.2022. 06:08 ] @
Dva puta sam ugradio TNG i oba puta su se isplatila.
Zavisi koliko vozis, meni je trebalo 2 godine jer nevozim puno...
[ puntoo @ 24.09.2022. 18:42 ] @
Što ne idete na neki politički forum pa tamo raspravljajte o picoustom,lopovima,drkadžijama,truloj državi i sličnim temama
[ ZAS011 @ 24.09.2022. 19:47 ] @
Ja odavno napisao da je ovo za MZ.
[ scoolptor @ 25.09.2022. 12:37 ] @
Citat:

Državni sekretar u Ministarstvu energetike Zoran Lakićević izjavio je da je Ministarstvo predložilo niz mera štednje za lokalne samouprave, javna preduzeća, privredu i domaćinstva, navodeći da je sa samo četiri uređaja u domaćinstvu moguće uštedeti 20 odsto energije.

Lakićević je za RTS rekao da je ključ u promenama navika, dodavši da se preporuke za štednju u domaćinstvima odnose na četiri glavna uređaja – bojler, mašinu za veš, šporet i frižider.

„Svaki od ovih uređaja samo time ako bismo smanjili temperaturu u bojleru za jedan podeok, ako bismo obratili pažnju na kuvanje, ako bismo temperaturu u frižideru podesili na četiri stepena – mogli bismo da uštedimo po pet odsto energije“, dodao je Lakićević.


5% * 4 = 20%

Ne, nije njuz.net
[ SlobaBgd @ 25.09.2022. 13:13 ] @
Da, gledao sam nastup dotičnog državnog sekretara.
Ni jedna jedina tvrdnja, ocena, zaključak, preporuka, nije mu bila ispravna ni tačna. A on je državni sekretar, dakle karijerni činovnik koji je na stalnom radu u vladi i ministarstvu, nije stranački postavljen (ili bar ne bi trebalo da bude). To samo govori kakva bulumenta nesposobnih idiota vodi ovu zemlju. I još su se toliko osilili da bez trunke blama izlaze u javnost sa ovakvim "stručnjacima" koji iznose ovakve "zaključke".
[ Java Beograd @ 25.09.2022. 19:04 ] @
Kakav pacijent, jbt! Pazi - frižider??!? Dvadesetak kW/h !

Da menjamo navike, i čuvamo jogurt u rerni. WTF?
[ bordzija @ 28.09.2022. 15:34 ] @
Pre jedno 5-6 god je išla akcija u hr da menjaš belu tehniku za novu aaaaaaaaa++++++++ iz pristupnih fondova.

Računica je ista uređaj je bio tri puta skuplji od prosečno, štedeo struju nešto minimalno i imao rok trajanja par godina. Ugl posao za banke i kredite.
[ bordzija @ 04.10.2022. 00:10 ] @
Ja se spremam kupio sam pekaricu za hleb. I već sada teško nalazim hleb po pekarama.
[ elite-yu @ 08.10.2022. 21:21 ] @
Pozdrav društvo
Da li gorionik na lož ulje može raditi na neki Inverter recimo od 1 KW i jačim?
[ test1234 @ 09.10.2022. 08:43 ] @
Verovatno će moći. Moraćeš naći tablicu sa podacima od datog gorionika gde ima i podatak o snazi.
[ elite-yu @ 09.10.2022. 12:23 ] @
A ima neku tablicu ali se baš i ne vidi dobro. Mislim da piše 500W!
[ igor80 @ 25.10.2022. 23:16 ] @
Evo da i ja osvezim ovu temu posle gotovo 3 meseca rada na sistemu za 'nedaj boze', nadam se da ce nekome pomoci, nadam se da post nije predugacak :)

Prva spominjnja teme restrikcija u medijima (ko josh slusa medije) je bila tamo negde pocetkom leta. I na moru sa drugarom dotaknemo se ove teme i meni se u glavi upali alarm - sta i kako. Prva ideja koja mi je pala na pamet bila je agregat.
I ja sa plaze nedelju dana pokusavam da nadjem neki normalan agregat (2 - 3kw).. Necete verovati koja je to muka bila, svi nude ali niko nema na stanju - kazu skocila prodaja 400%.... I ja ukapiram da nije samo pricanje po medijima... Elem, uspem da nadjem agregat preko KP i dan pre povratka sa letovanja isti stigne kuci... I ja srecan - kao resio problem.

Medjutim, ubrzo ukapiram da agregat nece da resi moj glavni problem za strujom, pec na pelet (pelet obezbedjen josh u martu)... I ja onda krenem da krenem da trazim neki ozbiljniji inverter od bar 1KW koji ima ugradjenu opciju punjenja... I tu sam dobijao slicne odgovore od dobavljaca... bice za 10 dana, javicemo kad stigne i slicno (jedan se zaista i javio ali mnogo kasnije)... I tako listajuci oglase po KP naletim na neki hibridni solarni inverter (naravno polovan, naravno kinez) od 3KW... Do tad nista nisam znao o istima.. ali muka natera na sve i ja krenem da malo istrazujem i ukapiram da je to ono sto mi treba... nesto sto ce da uzima struju sa mreze, puni baterije i kada nestane struja onda ce automatski preci na baterije... kad dodje struja, ponovo puni... EUREKA... i kupim taj hibridni inverter.

Sledeca stavka su bile baterije... Posto je inverter bio 24vDC, trebalo mi je minimalno 2 akumulatora od 12V vezanih redno... naravno ponovo trazim nesto po oglasima i kapiram da su oni najbitniji deo sistema, ponovo ucim fiziku i vezu A / Ah / W... Kupujem 4 polovna GEL akumulatora nazivne snage 170ah (oni zuti sto se prodaju po oglasima, sto ih skidaju sa baznih stanica). Kasnijim merenjima sam ustanovio da su tako polovne davale oko 3-3.5kw/h

Prvi veci problem - povezivanje... posto sam bio nov u svemu mnogo sam istrazivao i uvideo da se najvece greske prave prilikom povezivanja - tj odabira premera kablova, za medjusoibno povezivanje akumulatora sam koristio kablove preseka 50mm2 a vezu izmedju invertera i baterija 35mm2. Pored kablova trebale su i odgovarajuce papucice kao i alat za presovanje istih - pokusao sam da improvizujem nesto ali nije valjalo.

I proradilo je - bash onako kako sam zamislio. Imao sam na izlazu struju - sa baterija ili iiz mreze. Naravno - povezao sam i agregat koji je mogao da puni baterije kad ne bi bilo struje.

Drugi problem - trebalo je razvuci novu mrezu do svih potrosaca. Sistem je bio na potkrovlju a frizideri / sijalice / televizori u prizemlju i prvom spratu. Pa je palo razvlacenje kabloa i postavljanjje kanalica. Nravano stavio sam i sporatnu tablu sa osiguracima i sklopkom iako sam inverter ima zastitu od spoja - testirao i radi.

Treci problem - kineski inverter ima jednu manu kada pravi struju iz baterija - iako je cist sinus na 230V izmedju faze i nule, NAPON IZMEDJU NULE I ZEMLJE je prilicno velik... oko 75-80V, dakle glinerica svetli u obe rupe sto bi narod rekao.

Sistem je radio ok i stabilno i onda je na red dosla sledeca faza - da dodam panele. Tu sam resio da idem sa novim panelima jer ko ce se svaki cas verati po krovu... A mora da se penje jer 2 meseca me je zavlacilo par firmi da ce da mi proda, dodje i postavi iste.. Dok jedan dan nisam pukao, kupio panele, namontirao skelu sa bratom i sami ih postavili... 4 panela po 550W tako da sam zaokruzio pricu.. bar sam tako tad mislio.

A onda sam pozeleo da uzmem bolji inverter, bolje baterije, MPPT solarni kontroler (Victron / LiFePo4)... ali to je vec neka druga prica

[ Java Beograd @ 26.10.2022. 07:13 ] @
Prosto da čovek poželi da nema struje i da budu restrikcije ... posle ovoliko uloženog rada, vremena, novaca!
[ vucko47 @ 26.10.2022. 08:52 ] @
Kako se lako isteraju novci iz naših džepova pa to je strašno. Pusti se priča pa mi pomahnitamo i kupujemo i što treba i što ne a onda nestašica svega i cene odu u nebo. Onaj kome stvarno nešto od toga treba može samo da plače.
Ja iskreno mislim da je trenutno najbolje da svi kupimo po onu jednu džepnu nuklearnu elektranu što onomad savetova bivši nam direktor epsa. Jedini i manji problem je što gorivo za njih moramo da kupimo od Rusa ili Amerikanaca al kako smo ekonomski tigar to onda neće biti problem. Još ako hoćemo da vozimo električne ili one leteće automobile to je onda top investicija.
[ bogomoje @ 26.10.2022. 15:12 ] @
Citat:
igor80:
Evo da i ja osvezim ovu temu posle gotovo 3 meseca rada na sistemu za 'nedaj boze', nadam se da ce nekome pomoci, nadam se da post nije predugacak
Sistem je radio ok i stabilno i onda je na red dosla sledeca faza - da dodam panele. Tu sam resio da idem sa novim panelima jer ko ce se svaki cas verati po krovu... A mora da se penje jer 2 meseca me je zavlacilo par firmi da ce da mi proda, dodje i postavi iste.. Dok jedan dan nisam pukao, kupio panele, namontirao skelu sa bratom i sami ih postavili... 4 panela po 550W tako da sam zaokruzio pricu.. bar sam tako tad mislio.

A onda sam pozeleo da uzmem bolji inverter, bolje baterije, MPPT solarni kontroler (Victron / LiFePo4)... ali to je vec neka druga prica


Nije ti palo na pamet da kupiš novu posteljinu od satena, novi dušek,
pa da privedeš neko žensko i da se onda radosno grejete u mraku ?
[ igor80 @ 26.10.2022. 22:34 ] @
Citat:
bogomoje: Nije ti palo na pamet da kupiš novu posteljinu od satena, novi dušek,
pa da privedeš neko žensko i da se onda radosno grejete u mraku ?


Sta mi je sve padalo na pamet tih dana bolje da zadrzim za sebe :)
[ mjanjic @ 27.10.2022. 23:04 ] @
Citat:
vucko47:
Kako se lako isteraju novci iz naših džepova pa to je strašno. Pusti se priča pa mi pomahnitamo i kupujemo i što treba i što ne...

Pogledaj na YT tek one u SAD, Nemačkoj, Danskoj, Finskoj, Švedskoj i drugim zemljama koji decenijama pripremaju skloništa, odlaze u prirodu gde provedu po 1-2 dana u šatorima - ukratko, pripremaju se ljudi za "ne daj bože" u slučaju da budu primorani da iz toplih domova odu negde u divljinu.
A ovi u SAD su posebna priča, imaju neke podrume pretvorene u "atomska skloništa" u kojima su napravili rezerve pijaće vode, konzervi, itd.
[ chris6212 @ 28.10.2022. 07:50 ] @
Sad se nešto prisećam 1999-e, kada ja bio NATO bombardovanje...

Koliko se sećam, bukvalno su svakog dana bacali i grafitni prah na dalekovode, koji napravi kratak spoj na dalekovodima i struje nema dok se to ne očisti. Bilo je struje možda sat ili dva dnevno ko zna kakvog napona (tada nisam imao voltmetar da proverim), da su uredjaji jedva nekako i funkcionisali, ali i masovno crkavali. Kod mene je sve pocrkavalo: zamrzivač, frižider i TV.

Šta gore od toga može da bude, kad nemaš ni zamrzivač ni frižider? Bez svega ostalog se može. Ali eto, opet preživesmo nekako...
[ component @ 28.10.2022. 07:50 ] @
igor80,
Mislim da je tvoj post najbolji na ovoj temi. Hvala što si podelio svoje iskustvo. Nisam imao predstavu da su firme koje prodaju i ugrađuju panele toliko zavlače. Mislio sam da žive od toga što ugrade što više panela i da jedva čekaju novu mušteriju.
Imam pitanje, zašto si razvlačio posebne kablove po kući? Nisi mogao da povežeš na električni orman pa odatle da pustiš struju?
[ igor80 @ 11.11.2022. 11:59 ] @
Citat:
component: igor80,
Mislim da je tvoj post najbolji na ovoj temi. Hvala što si podelio svoje iskustvo. Nisam imao predstavu da su firme koje prodaju i ugrađuju panele toliko zavlače. Mislio sam da žive od toga što ugrade što više panela i da jedva čekaju novu mušteriju.
Imam pitanje, zašto si razvlačio posebne kablove po kući? Nisi mogao da povežeš na električni orman pa odatle da pustiš struju?


Izvinjavam se sto nisam video pitanje ranije... Ja nisam neki elekto strucnjak ali sam citajuci razne postove ukapirao da ne smeju da se "mesaju struje pa ni nule nikako".... u mom slucaju, snaga koju moze da proizvede sistem nije dovoljna za sve moje potrosace pa da jednostavno iskljucim EPS i prebacim se totalno na ovaj sistem (cak ni za jedan sprat_... sa druge strane plasio sam se razvlacenja kablova ako do restrikcija dodje pa sam resio da ovu struju vodim posebno, vecernja zanimacija par nedelja :)
[ mjanjic @ 12.11.2022. 18:47 ] @
Struje ne mogu da se mešaju, jer moraju naponi biti apsolutno u fazi da bi imao napajanje sa 2 izvora bez većih problema i "šetanja" energije (da ne ulazim u detalje, ali princip je kao kada se bilo koja elektrana priključuje na sistem u kome ima i drugih izbora, napon generatora mora da se sinhronizuje sa mrežom), a što većina agregata niti drugih izvora nema (solarni paneli imaju inverter koji može da se sinhronizuje sa mrežom, ako podržava tu funkciju, ali većina jeftinijih agregata koji direktno generišu naizmenični napom nema tu mogućnost).
Zato se agregat priključuje na posebnu priključnicu u razvodnom ormanu (bar samo tako video u nekoliko domaćinstava koja imaju agregat), ali postoji mehanizam koji automatski isključi napajanje sa agregata kada se pojavi mrežni napon. Čak postoji mogućnost dodavanja elektronike koja automatski pokreće agregat ako nema napajanja duže od nekog intervala.
Međutim, kako agregat snage nekoliko kW može napajati uglavnom osvetljenje, TV i druge manje potrošače, pre uključenja agregata moraju se isključiti bojler i drugi veći potrošači. To ima smisla kada znate da nećete imati mrežni napon nekoliko sati.

P.S. Pre neki dan vidim bilbord sa reklamom "benzinski agregat, samo 39.999 dinara".
[ vucko47 @ 13.02.2024. 12:18 ] @
Ako se dobro secam ovde je bilo price o panelima, racunici i isplativosti pa evo jedan video na koji sam slucajno naleteo a mislim da covek lepo sve objasnjava.

https://www.youtube.com/watch?v=uXgPmZ6Nl2M
[ component @ 13.02.2024. 13:09 ] @
I ja sam pogledao taj video. Volim kad neko opiše iz ličnog iskustva sa što više detalja.
Očigledno je da EPS-u i EDB-u ne odgovara da postoji prosumer opcija. U stvari ne odgovara im da iko ima solarne panele. Navikli su na monopol i da ne odgovaraju ni za šta i to je to.

Meni je najveća mutljavina sa stavkom: naknada za obračunski pristup distributivnom sistemu za razliku preuzete i isporučene energije.
Ovde ima detaljnije objašnjenje:
https://www.eps.rs/lat/snabdev...ice/objasnjenje-racuna-kp.aspx

U principu znači da plaćaš za svaki proizveden kWh koji nisi potrošio istog meseca. Ako misliš da leti praviš struju, a zimi je trošiš, treba da znaš da će te to koštati oko 5 dinara po kWh (porezi uračunati).
Ne daj bože da si odrešio kesu da uzmeš veći sistem. 10kW može da napravi i 1200kWh struje za mesec dana... Odeš na odmor i ne trošiš struju, kad se vratiš čeka te račun za 5000 dinara veći

Znači imamo 2 opcije:
1. Više troši plati više (bez solarnog sistema)
2. Manje troši plati više (solarni sistem)

[ dvp @ 13.02.2024. 22:13 ] @
Pa evo da kažem prvo ... račun ko račun je odlično napravljen,
bukvalno je sve prikazano i opisano.
Konkretno znam da je ozbiljno analizirano da li treba biti sa manje detalja tj. da bude prostiji
samim tim razumljiv većem broju ljudi ili još opterećeniji nekim podacima
na uštrb manje preglednosti i razumljivosti širokom krugu ljudi.
Kakvo god imali mišljenje o ljudima koji rade u EPS-u znajte da tamo
ima mnogo veoma stručnih ljudi koji razmišljaju kako da potrošači budu zadovoljni.
Napravite test to sad barem nije teško, ko ima rođake u inostranstvu neka slikaju i pošalju račun za struju
iz Nemačke, Francuske, Italije, Grčke... bacite pogled na taj račun pa da onda komentarišemo
stavke na računu i lopove iz EPS-a.

Što se tiče druge stvari ... fotonaponskih panela ... ko god nije zadovoljan time što se
ne ostvaruju obećanja i uveravanja raznih trgovaca, jutjubera, montažera i uvoznika te opreme,
a koje su davali vama kao potencijalnom kupcu... sad taj elaborat koji ste
možda i dobili ili račun od opreme u ruke pa kod njega na adresu.
Prepoznaćete im kuće jer imaju mnogo spratova, nekoliko džipova ispred i puuuno kamera ispred kuće.
Ipak pretpostavljam da niste toliko naivni da ste se upecali na ono što je recimo pričala bivša ministarka Zoka... to bi vas
ipak činilo veoma veoma ... Pa i Marka žvaka ima super video o fotonaponskim panelima ali neće čovek valjda na osnovu njih i
mase videa na jutjubu uložiti neke ozbiljne pare u bilo šta.
Ukoliko ste imali sreće pa ste naišli nekoga ko se stvarno razume u tu tematiku i poslušali savet
razmišljali bi samo o sistemu koji proizvodi 3-5kW jer je cela poenta tog koncepta bazirana na
pokrivanju sopstvene potrošnje, a ne na većoj proizvodnji el. energije, njenoj prodaji, zaradi i sl.
To sa 10, 20kW i više instaliranih kW ... je samo priča za jednokratnu prodaju opreme i ćao.
Ta proizvodnja veča od utroška će biti sve više destimulisana što i sam daanšnji račun pokazuje ...
Neka neko proveri ...u HR bi trebalo da već postoji opštinska taksa na PV panele,
na instalisanu snagu PV sistema veću od potreba (utroška). Ko je u nivou potrošnje sve je ok.

Nazad na tehniku. Tu energiju koju ste proizveli a niste potrošili ... mora neko da prihvati u mrežu i prenese
do potrošača kojima je u tom trenutku potrebna. Ta firma se zove Elektrodistribucija za razliku od EPS-a koji
vam predaje - prodaje i preuzima vašu proizvedenu energiju. Toj firmi mora da se plati da prenese vašu energiju
koja vam je višak i to je ta stavka pristup DS-u (distributivnom sistemu).
Kao što se plaća putarina za kamion koji vozi višak vašeg krompira po autoputu (koji smo svi mi izgradili),
tako se plaća i taj prenos po vodovima (koje smo takođe svi mi izgradili). Ne nalazim ništa sporno pa
tako se radi svuda pa je prekopirano i ovde.

E ova stavka takođe bode ... naknada za proizvođače ... pomislim pa i ja sam proizvođač ... zašto naknada meni
aaaali ne propustite reč p-o-v-l-a-š-ć-e-n-e. Pa valjda vam je jasno šta znači imati povlasticu, to je recimo... kako da
opišem ... pa tako kao da imate jakog kuma koji vam želi da učini dobre stvari, ne znam šta tu nije jasno?

Sve ostalo su naknade, takse porezi i sl. tako da EPS i Elektrodistribucija sa tim nemaju veze, čak i to je jasno napisano.
Iskreno ne znam kako je dopušten taj prikaz (stavka) gde oooobičan svet
može jasno da vidi koliko košta sama električna energija a koliki su nameti na nju.

Ukratko ...
Troši manje a proizvedi onoliko da pokriješ sopstvenu potrošnju.

[Ovu poruku je menjao dvp dana 13.02.2024. u 23:29 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao dvp dana 13.02.2024. u 23:30 GMT+1]
[ vucko47 @ 13.02.2024. 23:13 ] @
Ma sve ok što se tiče tih stručnih ljudi al meni se nekako nametnulo mišljenje da odluke donose kojekakvi vlasnici pečenjara, keramičari, dezerteri, ljudi bez dana radnog staža... pa i ti povlašćeni kumovi sve zajedno sa njima.
Što se tiče vraćanja energije u mrežu tu mi nisu baš najjasnije sve stvari. Ako sam dobro razumeo, ja im dam energiju koju oni prodaju drugom a takodje je i meni kao proizvodjaču naplate jer je nisam potrošio već sam predao njima da je odmah prodaju tom nekom drugom. I onda EPS jednu stavku naplati tri puta a mi svi srećni i veseli.
Sto se tiče videa to sam postavio čisto da se vidi neka računica.
[ dvp @ 13.02.2024. 23:56 ] @
Pa takav se ugovor jedino i pravi sa EPS-om. Umanjuje ti se potrošnja tj. prebija se,
ako imaš višak preuzimaju ti i plaćaš taj prenos mesećno ... ne znam nisam siguran da li se to može preneti
na sledeći mesec, logično mi je da može.
Sabiraju ti se sve što su preuzeli ... naravno prodaju to drugima a tebi ne plaćaju.
Pa normalno je da ti naplate prenos (Elektroditribucija) objasnio sam... imaš višak i treba preneti nekom drugom, a sad
to što EPS to i proda dal je pošteno ili ne ... verovatno nije, al ti si ako si potpisao ugovor sa njima to si pristao.
Možeš ti da izgradiš svoj vod do komšije i njemu prodaješ struju koju si proizveo ... bez kačenja
na mrežu Elektrodistribucije, nema tu ništa sporno.

Bitno je da ljudi znaju ... nema plaćanja nazad, nešto kao zarada je samo na smanjenju sopstvenog računa.
To se zna od samog početka tj. od usvajanju Uredbe kupac-proizvođač, nije se tu ništa menjalo.
Sva drugačij priča, obećanja, analize i sl. su ili prevara ili neznanje ... nema treće.

Kao što rekoh ako si pod ugovorom najpovoljnija je proizvodnja približna potrošnji.




[ vucko47 @ 14.02.2024. 00:08 ] @
Verovatno ni to sa komšijom nije dozvoljeno a ja ako ikada ugradim ona moja dva panela teško da ću nekome moći nešto da predam .
Jbg, izgleda da se treba dobro preračunati što se tiče proizvodnje pa tek onda hvatati u kolo ako za tim ima potrebe.
[ component @ 14.02.2024. 00:10 ] @
Slažemo se da je ugovor loš za prosumere. EDB hoće svoj deo i nećete da ga prevarite. Ako isporučuješ stuju u mrežu, oni će to da ti naplate 5 dinara po kWh. Da li ti to posle plaćaš EPS-u ili ne, EDB nije briga, oni su svoj deo uzeli.

Ono što nije fer je da ti resetuju u aprilu to čuvanje struje koje su ti napllatili. Dakle, ako praviš više struje nego što potorošiš, oni tu struju isporuče komšijama, naplate tebi 5 dinara po kWh, njima 15 dinara po kWh, i na kraju godine tebi resetuju da ne možeš to da uzmeš nazad...
Računica je jasna. Ili da koristiš sistem koji ti pokriva potrebe i da što manje koristiš EDB za "skladištenje", ili da jednostavno imaš hibridni sistem i da nisi prosumer. Što zvuči sve primamljivije što više ulaziš u problematiku prosumera.

Polako se slažu kockice. Probaću da napravim kalkulator odnosa potrošaš vs prosumer vs potrošač sa solarnim bez vraćanja u mrežu. Verovatno će biti zanimljivo gde se seku linije isplativnosti.

Nigde za sada nisam mogao da nađem prooceduru kako se prestaje da se bude prosumer. Verovatno za sada nema smisla, ali niko ne garantuje da će podići cenu "skladištenja" na tebi neisplativ nivo ili da će uvesti dodatne takse, da ćeš poželeti da ponovo budeš običan potrošač.
[ veselinovic @ 14.02.2024. 06:12 ] @
Stvar oko zelenih energija je jednostavna za struku.
Fensi politicari koji gacu kao guske i oponasaju svoje gusane agendase prave zbrku.
Prije svega treba postaviti par aksioma cijelog sistema:
1. Moras da proizvedes struje taman onoliko koliko potrosis u zatvorenom sistemu. Svako odsutpanje u + ili u - vodi ka ozbiljnim havarijama.
2. Vremenska konstanta hidroelektrane se mjeri u minutama- dakle da smanjis /povecas proizvodnju recimo 50% treba par minuta.
3. Vrem konstanta termoelektrane je u satima.
4. Vrem konst. vjetroelektrane je u sekundama
5. vrem konst fotoelektrane je u ms.
E sad, povezani smo u evropsku mrezu, i ta mreza moze da pegla situaciju, tj da nam daje kad zafali i da uzme visak. Ali, to peglanje je ograniceno po snazi i vremenu i veoma skupo se naplacuje.
Ljudi u kontrolnom centru EP prave predvidjanja potrosnje po danima, satima, minutama ( ima zanimljiv sajt: https://ems.energyflux.rs/#/dashboard)
Svi veci proizvodjaci prave svoje dugorocne planove proizvodnje koji se usaglasavaju sa dispecerima u EP. ( trenutno je odstupanje planirana/realan potrosnja ispod 1%)
E sad, u sistem koji je uredjen upadne mali Perica sa njegovom fotoelektranom i pocne da proizvodi nedefinisane kolicine energije. OK mozes smanjiti hidro, ali ne beskonacno moraju ribe u rijeci prezivjeti.
Mozes zagasiti termo, ali to traje. Mozes ukljuciti reverzibilu ali to je povezano sa znatnim gubicima. Mozes pokusati isporuciti u evropu-ako nadjes kupca za tih par sekundi.
Sve nabrojano kosta i to mali Perica ili EP mora da plati. Logicno je da plati Perica.
Naleti oblak iznad perivce i stvar ide obrnuti. Pustaj vodi, prekidaj reverzibilu, pali termu kupuj struju-e i to kosta.
Kad je snaga koji mali Perica iporucuje neznatna u odnosu na snagu EP sve je OK, niko i ne vidi tih 0.001%. Kad Perica poraste na primjetan procenat, e tu je problem.
Kako vrijeme odmice i Perice se mnoze bice sve gadniji propisi po Pericu. Morace praviti planove proizvodnje i placati penale kad ne ispostuje plan, bez obzira na predznak nepostovanja.
Da umijemo jeftino i pouzdano cuvati viskove i nadomjestiti manjkove stvar bi bila super, ali nemamo te sisteme. Baterije su preskupe i premale snage za bilo sta duze od par sekundi.
Mozda vodonik bude rjesenje u buducnosti, ali daleko je sunce.
[ scoolptor @ 14.02.2024. 07:05 ] @
Citat:
( trenutno je odstupanje planirana/realan potrosnja ispod 1%)

Evo, vec je -4,12% 185MW
Koliko prosumera staje u 185MW?
Neka je 3000 po 1MW. to je 555000 prosumera.

Dodatno, potrosnja solarnih prosumera se moze modelirati i donekle se moze predvideti njihov input.

[Ovu poruku je menjao scoolptor dana 14.02.2024. u 08:15 GMT+1]
[ Java Beograd @ 14.02.2024. 07:12 ] @
Sasvim je OK početi sa toplom vodom i grejačima vode na krovu, pre nego sa fotonaposnkim ćelijama i proizvodnjom struje.
Ušteda na potrošnji struje za bojler nije zanemarljiva.
[ ackopk @ 14.02.2024. 07:15 ] @
Mislim da ce se ova problematika resiti za koju godinu kada krenu da se polovni elektro automobili "bacaju" tj kad zastare neki od modela. To su baterije od 50, 70, 80kWh koje iako stare 10, 15, 20 godina i dalje ce imati bar 30-40% sbog kapaciteta sto ce znaciti da cemo moci da skladistimo po 20, 30, 40kWh struje u njima za kucnu upotrebu.
Trenutno je cena za polovnu Teslinu bateriju od 75kWh oko 6000-7000eur. Verujem da cemo za koju godinu to moci da kupimo i za mnogo manje.
Baterije tipa 5-6kWh su oko 1000eur sto je po meni ispod cene akumulatora koji se inace koriste.


@Java Beograd
Slozio bih se sa tobom samo u slucaju da se radi o domacinstvu sa dve porodice ili tako nesto. Potrosnja bojlera je toliko mala za porodicu od 3-5 clana da ce se ulozeno vratiti tek posle 6, 7 ili 10 godina. Naravno, uzimajuci u obzir cenu struje kod nas. Koja se, moramo se sloziti, prodaje po "socijalnoj" ceni a ne po punoj trzisnoj jer se tako "pegla" losa finansijska situacija kod nas.
[ Java Beograd @ 14.02.2024. 07:26 ] @
Tehnički gledano - u pravu si.
Praktično gledano: jbg.

Cela ta instalacija, od fotoćelija, preko vodova, do baterija i spajanja na kućnu instalaciju - košta.
Košta oho-ho, i još preko toga, traži održavanje.

Dakle, troši i pare, i vreme, i brigu, a i to košta.


[ dvp @ 14.02.2024. 09:33 ] @
Citat:
Java Beograd:
Sasvim je OK početi sa toplom vodom i grejačima vode na krovu, pre nego sa fotonaposnkim ćelijama i proizvodnjom struje.
Ušteda na potrošnji struje za bojler nije zanemarljiva.


Da da, slažem se.
Mislim da to ima dosta više smisla i efekta.
Umesto transformacija:
energija zračenja - električna energija pa električna energija - toplotna energija,
ide se na direktno na zagrevanje vode sunčevim zračenjem.

Solarni paneli za grejanje vode, spoj sa bojlerom (da li direktno da li sa izmenjivačem), mala pumpa, par ventila i
prosta automatika. Ovakav sistem takođe dosta košta ali sam uveren da će se brže isplatiti nego aranžman sa EPS-om.
Trebalo bi nači i prokonsultovati se sa nekim mašincem ko se bavi tom tematikom, a to nije lako jer
su se sad svi zaludeli sa tim fotonaponskim sistemima.
[ ackopk @ 14.02.2024. 11:05 ] @
To ima smisla u off grid rezimu gde su solarni paneli u sistemu sa baterijama. Tu jeste glupo trositi struju za grejanje vode.
Ali u sistemu gde te kW struje nocu kosta par dinara i gde ces platiti cuvanje/prenos viska struje - apsolutno nije isplativo. Pricamo o finansijskom delu, ne tehnickom.

U tehnickom smislu: solarni paneli za elektropotrosace, solarni bojleri za toplu vodu, kuvanje plin, grejanje plin-drva, pranje - topla voda iz bojlera i struja panela. Generalno nije neka nauka da napravis nezavisni sistem. Samo je pitanje isplativosti. Uzmite prosecan racun za struju, meni je mozda 5000-6000rsd, bez bilo kakve stednje. Cak pored peleta koristim inverter klimu za odrzavanje temperature nocu i kada nisam tu na 20C.
[ component @ 14.02.2024. 11:44 ] @
Nama je potršnja tople vode oko 2000 kWh na godišnjem nivou (akumulacioni bojler). Krenuo sam u istraživanje koji su opcije da prebacim to na solarno grejanje.
Trenutno isprobavam samo noćnu tarifu sa mreže, ali želim da se voda greje i danju što komplikuje stvari.

Za sada imam 2 opcije:
1. solarni kolektor (pločasti ili cevni) - verovatno pločasti pošto je optimalnije rešenje za naše uslove
2. solarni paneli i inverter

Oba imaju i prednosti i mane, pa još uvek vagam.

Ako idem na solarni kolektor, pitanje je da li mogu direktno da ga povežem na trenutni bojler, ili bih morao da imam između izmenjivač. Zima i glikol komplikuje stvari kao i pumpa. Potreba je i određena automatika i obezbeđivanje od smrzavanja ili pregrejavanja.
Ako budu fotonaponski paneli moram uzeti i inverter, ali tu struju mogu koristiti eventualno i za druge potrebe. Ovde je najveći problem koju snagu uzeti i da li je moguće kasnija nadogradnja. Ne znam kako se grejač u bojleru ponaša kada solarni paneli ne obezbeđuju dovoljno snage. Više naginjem ka ovom sistemu pošto nema održavanja i trebalo bi da je pouzdaniji.

Što se tiče finansijske strane, računam da nam je godišnji račun za toplu vodu oko 25-30.000 dinara. Naj razumnije bi bilo da koristim noćnu tarifu, po ceni da uzmem još jedan bojler i tako obezbedim dovoljnu količinu vode, ali ipak bih gledao to da izbegnem.
Kolektor je isplativiji pošto je i jeftiniji, ali ne puno, pošto ima više majstorskih radova oko cevi, izlovanja i povezivanja na postojeće stanje.
Fotonaponski sistem od 2-3kWh bih čak mogao i sam da postavim pošto bi bio izolovan od ostatka kuće (paneli i inverter direktno na bojler i samo bojler). Takva investicija bi se vratila za 6-10 godina, što je meni OK, pogotovo ako uzmem u obzir da je sistem totalno neoptimizovan i da u stvari većinu proizvedene struje "bacam".
[ vucko47 @ 14.02.2024. 11:57 ] @
Meni računi za struju progresivno rastu. Sada sam na oko 10000 mesečno. Od grejanja se najviše koristi pelet i gas a struju ove sezone nismo koristili za grejanje. Od bojlera, na struju je uključen samo jedan a ostalo ide na gas. Mislim da najviše ode na spremanje hrane.
Što se tiče gasa tu smo dobili subvenciju od 100k za gasni kotao što nije malo i onda kotao dodje za sitne pare al opet, našli su način da im vratiš deo tog novca .
Što se tiče grejanja u zadnje vreme sve češće ljudi pričaju o toplotnim pumpama. Meni to sve deluje nekako nerealno, kao i priča trgovaca o panelima. Pa ako neko nešto više zna o tome neka piše.
[ component @ 14.02.2024. 12:44 ] @
vucko47,
Imaš temu o toplotnim pumpama. Pogledaj.
Mi imamo TP već 5 godina i zadovoljni smo. Ne znam šta ti deluje nerealno? Setim se tako svoje pokojne babe, koja je kad je čula da hoćemo da kupimo klimu rekla "da trošiš pare na struju da se hladiš? Jel to pravite frižider od kuće?"

Valjda sve zavisi kako se stvari predstave. Nije isto kad ti neko kaže:
"Ako platiš 6.000€ za solarne panele, nosače, inverter, kablove, majstore da ti to postave i povežu, možeš da potpišeš poseban ugovor sa EPS-om i za to platiš još 1000€ za sat i takse, ali za uzvrat plaćaš struju od njih kad nema sunca, ali manje plaćaš struju koju njima daješ kad ima sunca. Za razliku samo plaćaš takse. Sa takvim sistemom i ugovorom, možeš da imaš manji račun u odnosu na to kad samo trošiš njihovu struju. Da li se isplati i kada, zavisi od puno faktora. Obično 11-12 godina treba da ti se vrate uložene pare, ako se ništa ne promeni. Ne garantuje niko da se neće promeniti. Ali možda možeš da dobiješ subvenciju i da te izađe sistem skoro duplo jeftinije i tada će se možda isplatiti za 6-7 godina."

Druga, kraća varijanta koju trgovci obično koriste (a većinu ljudi mrzi da istražuju sve detalje prve varijante):
"Ako kupiš solarni sistem imaćeš manji račun za struju. Isplati se za 6-7 godina - znam lično primer gde je tako"

Klasičan cherry-picking.
[ SASA M. @ 14.02.2024. 18:49 ] @
Ovde imate iskustvo jedog poznatog blogera, neki problemi su slicni kao i na ovim nasim prostorima.
[ Living Light @ 15.02.2024. 10:45 ] @
Extra Dobar Lik, sa još BOLJIM Video prilozima.
Svaka mu čast !
(jedino što malkice "mjauce" kad govori :) )
Ali,
generalno NIJE BITNO ko kako "zavrce" jezik Nego je BITNO ŠTA GOVORI !!!

Ali Brate RAZBIJA sa pregledima digitalnih instrumenata i ostale instrumentacije za elektrotehniku i elektroniku.

Ne bas cesto, pratim ga od pocetka,
i ima Vidljiv napredak u stepenu poznavanja elektronike,
o "korisnom" rasporedu elemenata na PCB,
o uticaju oblika kucista instrumenata na funkcionalnost merenja,
i o SVIM sitnicama koje su od presudnog znacaja
da bi instrument bio " Juser-Frendli".

evo na pr. ovaj Sašin predlog EEVblog-a nisam video.
Saša hvala na ideji da postaviš njegov video.

pOz
[ SASA M. @ 15.02.2024. 16:47 ] @
Ima i taj video kad je postavio prvi put sistem, pratio sam ga cesto ranije takodje vezano za elektroniku, zato sam se i setio da je napravio video vezano za ovu temu. Negde sam i napisao vezano za taj "unjkav" glas, ali sve ostalo ok.

O ovakvom tipu snabdevanja el. energijom treba uzeti u obzir odrzavanje sto retko ko spominje, povremeno treba neko da se popne i ocisti panele, mozda grad razbije poneki itd. Iskoristivost za 10g pada otprilike 10%, pa i to treba uzeti u obzir itd. Sigurno ima jos "sitnica".
[ Living Light @ 17.02.2024. 00:02 ] @
Ma, Baja je ODLICAN sa komentarima.

Nema kod njega "Cile - Mile", pa kao Hvali nešto što je "šittt" , to nisam primetio da radi.

A kako je "naPljuvao" ove što kopiraju FLUKE instrumente

Letelo je Perje ...