[ milwaukee @ 12.12.2022. 19:29 ] @
Pozdrav ljudi, znam da je bilo mnogo tema o fid-u, procitao sam dosta tema koje su pokrenuli ostali clanovi ali nisam nasao potpuni odgovor na moje pitanje/a.
Da li mi mozete objasniti sta znace oznake na sklopci? Da li 25A znaci opterecenje po fazi? I da li to znaci da ce u slucaju dotoka vece struje od 25A po fazi FID iskljuciti struju?

Da li mozemo koristiti i 40A i 25A na dovodnih 4mm kabla gde su limitatori 25 ili 20? Da li bi bilo pogresno staviti 40A u ovom slucaju?

Izvinjavam se jos jednom i administratorima ako sam ponovio pitanje, trazio sam, mozda je bilo slicnih pitanja ali nisam nasao pravi dogovor.
[ baresi @ 12.12.2022. 20:24 ] @
Probaću ti ja odgovoriti, iako nisam energetičar. FID je diferencijalni prekidač koji zna kolika struja je ušla u stan/kuću kroz fazu i kolika struja se vratila nazad u trafostanicu preko nule. Ako je struja koja se vraća nazad manja nego šta je ušla kroz fazu, FID "donosi" odluku da je ta razlika u strujama završila na uzemljenje, kućište bojlera, šporeta, ukratko na neki potrošač koji ima uzemljenje, odnosno ako ima metalno kućište. Kad se to desi, na osnovi miliampera koji su napisani na FID sklopci, izbacuje/isključuje dovod struje da zaštiti čovjeka.
Tih 25 A ili 40 ampera znače to da su u njemu ugrađeni kontakti koji tu struju mogu izdržati, prije nego bakar odnosno kontakti unutra izgore od opterećenja.
Ne možeš ugraditi FID od 25 A ako imaš potrošnju u kući 40 A, obrnuto možeš.
Ako nisam u pravu, već će me neko od kolega energetičara popraviti, ali svejedno mislim da je to tako. Ja fid podrazumevam kao neku vagu, kojoj ravnotežu ne smiješ narušiti, e sad koliko kila mogu izdražati tasovi na vagi, zavisi od njene konstrukcije.
Evo, nadam se, da sam ti malo pomogao u razumevanju FID sklopke.
[ milwaukee @ 12.12.2022. 21:07 ] @
Hvala na odgovoru! Razumeo sam rad FID sklopke ali ne razumem dal znaci da FID podnosi 25A po fazi ili ukupno? AKo se gleda ukupna potrosnja kuce ili stana, onda bi FID ogranicavala dosta.
[ baresi @ 13.12.2022. 01:21 ] @
Još jednom sam pažljivije pročitao tvoje pitanje i moje mišljenje je ovakvo:
- najslabiji član u instalaciji je osigurač, avtomatski osigurač ili kako se kod nas zovu odkloniki, koji su posle FID sklopke ali to ionako znaš. Ti moraju biti po vrednosti manji nego FID ili limitataor odnosno glavni osigurač;
- ako je FID za manju struju nego limitator/glavni osigurač, prije će otići u večna lovišta jer FID nema ulogu osigurača, on neće izbaciti zbog povećane struje ili kratkog spoja, nego će njegovi kontakti izgoreti;
- nije nikakav problem ugraditi FID sa više ampera nego što je limitator/glavni osigurač, to je čak poželjno;
- ako imaš inaš limitatore/glavne osigurače 3 x 16 A, ugradiš FID 25 A, Možeš i 40 A ako ti nije preskupo, on će odraditi svoje. Ja podrazumevam trifaznii FID kao tri monofazna FID-a povezena "paralelno" u jednom kućištu, mislim da je i tako konstruisan.

Po mom mišljenju, tamo gde je limitator 20 A, možeš slobodno upotrebititi FID 25, tamo gde je limitator 25 A, ugradiš FID 40 A. Bitniji su miliamperi, da li 300. 100, 30, u ovisnosti od stupnja zaštite koju želiš. Možda za to postoje propisi ali budući da se ne bavim time, ja ih ne poznajem, znam da u zadnje vreme kod nas ugrađuju za kupatila FID-e 30 mA, da li je to obavezno ne znam.
Evo, toliko ja znam, sigurno neko zna više od mene pa se možda javi.
[ radicmx @ 13.12.2022. 06:08 ] @
FID ima samo mehanizam koji stiti od struje greske a onih 25A,40A je max struja koju mogu da provode po kontaktu (fazi)
Doduse imaju kombinovani FID/osigurac u jednom ali oni imaju ispred one oznake B,C...
[ veselinovic @ 13.12.2022. 15:26 ] @
Kad vec siljimo, ima i onaj podatak o kA2s.
Vecina ne obrati paznju na to, i onda u nekom kratkom spoju FID otkaze.
To je I2t i grijanje tj oslobodjena toplota je direktno srazmjerna toj velicini.
Na prvoj slici koju je Radic postavio rijec je o 22.5 Ka2s.
Ako je struja kratkog spoja 10 kA i kratak spoj traje 0.4 sekundi ( zakonski maksimum) presticicemo tih 22.5kA2s, i nije garantovano da ce FID izdrzati.
E sad, struja KS mnogo zavisi od daljine od trafo stanice i krece se od 30-tak kA ( kad ti je TS u zgradi gdje zivis na prvom spratu) do nekih 2 kA ako si daleko.

[ radicmx @ 13.12.2022. 16:17 ] @
Jesi li imao negde merenje od 10kA ti stanovi blizu trafostanice?
Cisto me interesuje nisam imao prilike da izmerim, ovo sto merim po kucama na selu je oko 1kA.

Ima u onim uputstvima dosta vise, samo da ih pregleda...

[ milwaukee @ 13.12.2022. 18:09 ] @
Hvala na odgovorima ljudi pomogli ste mi. radicmx u centar.
[ mrkabrka @ 13.12.2022. 18:58 ] @
Za kucnu instalaciju obavezno sa oznakom B ..
[ veselinovic @ 14.12.2022. 04:08 ] @
Citat:
radicmx:
Jesi li imao negde merenje od 10kA ti stanovi blizu trafostanice?
Cisto me interesuje nisam imao prilike da izmerim, ovo sto merim po kucama na selu je oko 1kA.

Ima u onim uputstvima dosta vise, samo da ih pregleda...



Hm ,
tesko je izmjeriti otpor reda 20-tak miliOma, otpor pipalica i prelazni otpor je te velicine, ali postoje mjernne metode koje to eliminisu, pa se moze mjeriti.

U samoj TSto ide do 50kA, kasnije opada.
Ali ako su kablovi kratki i finog presjeka to zna biti bas dosta kA.
Imao slucaj da kod kratkog spoja na rasvjeti ode redom:
automatski os. B 10A ( schneider 6kA - otisao Bogu na istinu)
EZ osigurac 25A
Prekidac 250A - podesen na 180A ( ETI on inace otisao u vjecna lovista poslije kvara)
NV 200A u KP
NV 315 u TS

Pa ti vidi kolika je struja KS bila kad je sve to poiskakalo.