[ SviramPrim @ 24.05.2023. 08:17 ] @
Pozdrav!

Molim pomoć u zadatku : Trebam izračunati max broj ali ako je veći od nekog određenog broja.
Hvala !
[ ib.kroki @ 24.05.2023. 09:16 ] @
Ako imaš brojeve 5, 23, 48, 2 i 15 MAX je 48.

Ne vidim svrhu uslova maksimalan a veći od nekog broja.

U navedenom slučaju maksimalan a veći od svakog broja koji je manji od 48 uvek je 48.

Ako tražiš maksimalan veći od 95, a u navedenim brojevima nemaš 95 dovoljno je sa IF da ispitaš je li MAX manji od broja koji je uslov i ako jeste prikažeš poruku, a ako nije prikažeš MAX.
[ SviramPrim @ 24.05.2023. 09:39 ] @
Sorry, mislim da sam loše definirao pitanje:

Traži se cijena PRVOG najskupljeg proizvoda cija je cijena veća od 200 eur. Znači , ne traži se odgovor- da, ne.
Znam da mogu filtrirati ali se traži formula.

Hvala uanprijed

[ ib.kroki @ 24.05.2023. 09:47 ] @
Ako sam te dobro razumeo, treba ti matrična formula. Pogledaj fajl u prilogu.
[ SviramPrim @ 24.05.2023. 10:06 ] @

Eh, to mi je trebalo !
Hvala puno !!!
[ shadow452 @ 24.05.2023. 11:47 ] @
Meni je bio interesantan problem a resenje koje je napisao ib.kroki je odlicno.

Pokusao sam da ponovim isto ali uvek imam problem kod IF uslova koji ne uporedi kako valja opseg celija koje uzima u obzir sa vrednoscu (u Show Calculation Steps na samoj celiji).

Ima li neka kvaka?
[ 3okc @ 24.05.2023. 11:58 ] @
Citat:
shadow452: Pokusao sam da ponovim isto ali ... Ima li neka kvaka?


Obrati pažnju na vitičaste zagrade u rešenju (ako/koje radi), reč je o matričnom unosu odnosno matričnoj formuli. Da bi Excel računao nad opsegom ulaznih vrednosti treba mu reći da je formula matrična a to se radi "potvrdom" unosa sa Ctrl+Shift+Enter (umesto običnog Enter). Te se zagrade dakle ne kucaju ručno.

Ovde je postavljač teme napravio konfuziju jer "Prvi veći od" je jasno *minimum* sa donjom granicom a "Prvi manji od" - maksimum sa zadavanjem gornje granice. To se jasno vidi iz rešenja.
[ shadow452 @ 24.05.2023. 12:26 ] @
Citat:

Obrati pažnju na vitičaste zagrade u rešenju (ako/koje radi), reč je o matričnom unosu odnosno matričnoj formuli. Da bi Excel računao nad opsegom ulaznih vrednosti treba mu reći da je formula matrična a to se radi "potvrdom" unosa sa Ctrl+Shift+Enter (umesto običnog Enter). Te se zagrade dakle ne kucaju ručno.

Ovde je postavljač teme napravio konfuziju jer "Prvi veći od" je jasno *minimum* sa donjom granicom a "Prvi manji od" - maksimum sa zadavanjem gornje granice. To se jasno vidi iz rešenja.


Video sam zagrade ali nisam znao kako da ih dobijem. Hvala na objasnjenju.
[ Jpeca @ 24.05.2023. 13:13 ] @
U aktuelnoj verziji Excela (mislim od 2019) postoje funkcije MINIFS i MAXIFS koji bi mogle da posluže umesto matričnih