[ arcusX @ 25.05.2023. 00:04 ] @
Imam sajt već godinu dana, nekad više, nekad manje posetilaca... da ne licitiramo sa ciframa. Obrađujem razne teme. Počeo sam kao 'luft blog' a kasnije sam počeo da se zanimam i za neke opšte teme... od zdravlja do tehnologije, nauke itd... Prema mojim merenjima, bar 30% korisnika koriste Linux. Ne računajući android. Već desktop-laptop linux...

Sajt je wordpress i jasno pokazuju merenja... Nekad se prikaže samo ime 'Linux' a nekad i distribucija. (Nije bot, jer mi prikazuje grafik i botove...) ... Oko distribucija ne bih diskutovao...

Ali šta je počelo?

Počelo je to da sa pojavljuju 'virusi za linux'. Ne mislim na sajt. Sajt je dobro hostovan i 'obezbeđen' (nadam se). Ali i sam koristim linux više godina... Pa sam primetio pored praktičnih virusa... bekdor i slično... koji rade nešto u pozadini sa sistemom... šta pojma nemam... i pored virusa u obliku grešaka i previda programera... počeli su da se pojavljuju virusi koji 'ZEZAJU' a tako je nekada daaavno počelo i sa windowsom... virus uglavnom ništa ne radi.... nego bukvalno neki korisnik ili grupa korisnika ima neki vid pristupa tvom računaru i onda te 'maltretira'...

Nešto slično počinje i sa linuxom.... Nisam paranoičan... ali sumnjam, skoro sam ubeđen... da postoje neki virusi koji se aktiviraju po nekom algoritmu i prilagođavaju korisniku... Ne smeš baš sve da klikneš na desktopu, u blagom smislu pomeri ti strelicu miša... ili ti isporuči neki sumnjiv fajl od par kilobajta... Da da.. video sam... skidam jedan fajl i on mi isporuči još jedan manji... ii stoji tu neko vreme i onda se integriše u taj prvi...

Da da, dovoljno je par kilobajta da ti sruši sve...

Evo već nekoliko dana se mučim da skinem preko torrenta neke distribucije... i ne budem lenj... proverim SHA512sum .iso slike uporedim i RAZLIKUJU se... Nekad se ne razlikuju kad se preuzme.. ali se razlikuju kad se narežu na usb.... I tako doveka....


Srećom, sačuvao sam jedan usb flash disk, bog ga blagoslovio, koji ima, pazite šta??? SVETLOSNU indikaciju upisa i čitanja... Ajde probajte danas da nađete takav usb.... nema nigde!!!

Jer šta... lepo vidim radi kad treba i kad ne treba... nešto upisuju, brišu itd... A da ne pominjem što neke slike imaju .JPG format, neke .jpg a neke .jpeg ... a bile su OK. I onda otvoriš prozor... neki thumbnali se prikazuju, neki se ne prikazuju...

Znači, došli smo do DNA KACE...

Eto toliko od mene za ovu sumornu noć.
[ bachi @ 25.05.2023. 06:42 ] @
Ovo oko iso i checksuma i usb-a, ajde ti pusti memory test.
[ arcusX @ 25.05.2023. 11:01 ] @
Misliš da testiram usb? ili ram?
[ B3R1 @ 25.05.2023. 11:33 ] @
Citat:
arcusX:Nešto slično počinje i sa linuxom.... Nisam paranoičan... ali sumnjam, skoro sam ubeđen... da postoje neki virusi koji se aktiviraju po nekom algoritmu i prilagođavaju korisniku... Ne smeš baš sve da klikneš na desktopu, u blagom smislu pomeri ti strelicu miša... ili ti isporuči neki sumnjiv fajl od par kilobajta... Da da.. video sam... skidam jedan fajl i on mi isporuči još jedan manji... ii stoji tu neko vreme i onda se integriše u taj prvi...

Nisu to nikakvi virusi, vec bagovi. Ima ih svaki softver, pa i Linux distribucija. Sta je tu novo?

Sto opet ne znaci da nije nemoguce da se pojavi i virus za Linux, koji koristi manjkavosti OS da se domogne root privilegija i instalira nesto sto obican korisnik ne moze.
Citat:
Evo već nekoliko dana se mučim da skinem preko torrenta neke distribucije... i ne budem lenj... proverim SHA512sum .iso slike uporedim i RAZLIKUJU se... Nekad se ne razlikuju kad se preuzme.. ali se razlikuju kad se narežu na usb.... I tako doveka....

Odakle ih skidas, nikakvo cudo sto imas probleme. Zasto ih ne skines sa zvanicnih sajtova?
Citat:
Srećom, sačuvao sam jedan usb flash disk, bog ga blagoslovio, koji ima, pazite šta??? SVETLOSNU indikaciju upisa i čitanja... Ajde probajte danas da nađete takav usb.... nema nigde!!!

Ma da, a verovatno imas i Faradejev kavez i slicne stvari.

Hej ... mani se tih balkansko-spijunskih fazona i softver skidaj sa zvanicnih mesta (open source) ili - ako je rec o komercijalnom softveru - plati licencu i dobices zvanicnu verziju od proizvodjaca.

Sve ostalo je gubljenje vremena.
[ bachi @ 25.05.2023. 14:16 ] @
Citat:
arcusX:
Misliš da testiram usb? ili ram?

Oba.