[ luaay @ 16.07.2023. 17:25 ] @
Tema je možda glupa možda nije.
Upravo mi je sad palo na pamet pre desetak godina sećam se da su se SIM kartice prodavale kod tapkaroša na ulici ili ispod nadvožnjaka .
U jednom danu mogao si promeniti 10 telefonskih brojeva
Danas je to cela procedura ,pasoš lična karta i ko zna šta sve ne..
Čekanje kao da ulazim u FBI..
Jesmo li napredovali ili nazadovali???
[ Java Beograd @ 17.07.2023. 07:12 ] @
Taj trend, legitimisanje kod kupovine pre-paid kartica, je počeo na zapadu, a onda se proširio na Srbiju. Dal' po želji ili po naredbi, ne znam.

Jer, sa anonimno kupljenom SIM karticom, ti možeš anonimno da surfuješ netom, da šalješ preteća pisma, da šalješ obaveštajne podatke i šta god drugo.
Naravno, i dalje postoji mogućnost anonimnog surfovanja, nikad se to ne može 100% isključiti, ali jedan dobar deo je "zakrpljen".


Što se tiče "prodaje ispod nadvožnjaka", to je bilo u vreme samog početka Mobilne telefonije u Srbiji, kad nije bilo kartica.
Čega nema - to se nađe na "crnoj berzi".
[ luaay @ 17.07.2023. 10:10 ] @
Pa šta se onda prodavalo ispod nadvožnjaka ako ne kartice?
[ Java Beograd @ 17.07.2023. 11:22 ] @
Citat:
Java Beograd:Što se tiče "prodaje ispod nadvožnjaka", to je bilo u vreme samog početka Mobilne telefonije u Srbiji, kad nije bilo kartica.

Trebalo je da proširim rečenicu: kad nije bilo dovoljno kartica, i kad nisi mogao da odeš u Telekom i/ili Mobtel i da zaražiš i dobiješ odmah karticu, nego se popunjavao zahtev, pa se čekalo, nedefinisano dugo.

[ dr0id @ 17.07.2023. 11:41 ] @
Citat:
Java Beograd:Jer, sa anonimno kupljenom SIM karticom, ti možeš anonimno da surfuješ netom, da šalješ preteća pisma, da šalješ obaveštajne podatke i šta god drugo.

To sve mozes bez SIM kartice

Citat:
Što se tiče "prodaje ispod nadvožnjaka", to je bilo u vreme samog početka Mobilne telefonije u Srbiji, kad nije bilo kartica.
Čega nema - to se nađe na "crnoj berzi". :)

Znaci moze da se ocekuje povratak tog nacina (pre)prodaje
[ luaay @ 17.07.2023. 11:55 ] @
Za sim karticu treba važeća lična karta.
Znači ilegalni imigrant bez dokumenata ne može da kupi broj.
[ ademare @ 17.07.2023. 11:58 ] @
Preprodavali su se i "lepi " brojevi !

Nije bilo kao sada da biras broj , vec sta ti uvale !

Pa ko zna "salterusu" ona mu odvoji brojeve koje se lako pamte , a on to posle preprodaje onima koji ne znaju salterusu
[ Java Beograd @ 17.07.2023. 12:58 ] @
Citat:
dr0id:
Citat:
Java Beograd:Jer, sa anonimno kupljenom SIM karticom, ti možeš anonimno da surfuješ netom, da šalješ preteća pisma, da šalješ obaveštajne podatke i šta god drugo.

To sve mozes bez SIM kartice


Možeš, ali se mogućnosti umanjuju. Sve više Free WiFi mreža traži neku vrstu autentifikacije ... emailom ili telefonskim brojem, što opet, dalje umajuje mogućnosti zloupotrebe.

[ Java Beograd @ 17.07.2023. 12:59 ] @
Citat:
ademare:Nije bilo kao sada da biras broj , vec sta ti uvale !


Idi begaj! Trčiš ulicom i šutiraš se u dupe od sreće što si napokon dobio broj! Kakav god da je.
[ Doktor Hlad @ 17.07.2023. 13:17 ] @
Citat:
luaay:Jesmo li napredovali ili nazadovali???


To sve zavisi koga pitas. Uzmi na primer avio saobracaj. Pre pedeset godina se u avion ulazilo kao u autobus a danas pre ulaska u avion pretres do gole koze.

I sad, onaj koga to ne pogadja (ne vozi se avionom) ce sigurno da pametuje kako je to ugrozavanje privatnosti i slicno a onaj ko treba da udje u avion sigurno tolike provere vidi kao nesto jako dobro i korisno.

Tako i ovde. Dok se sve bajno i sjajno svi vicu "uaa, registracija brojeva, pratite me, ugrozavate privatnost" a kad u jednom danu dvadeset skola dobije dojavu o bombi sa neregistrovanog broja onda ce da bude "zasto drzava nije uvela obaveznu registraciju brojeva?".
[ B3R1 @ 17.07.2023. 14:02 ] @
Mala zanimljivost: kada sam kupovao neku SIM karticu daleke 2000. godine na salteru u Posti su mi trazili licnu kartu i upisali broj. Kasnije su se SIM kartice prodavale na svim trafikama, sada opet treba licna karta. Vremena se menjaju, pa i obicaji.

Tapkanje SIM kartica na ulici je bila prolazna pojava, uzrok je sto je u to vreme firma koja je snabdevala Telekom i (tadasnji) Mobtel imala problema sa isporukom zbog povecane traznje brojeva u Evropi. Kasnije se to resilo. pa su se prodavale na trafikama.

A uzgred, menjaju se i formati SIM kartica. Taman kupis jednu, vozis je godinama, onda kupis novi telefon - e, cvrc, ne moze mini, mora micro ... ok, trk kod operatera, stani u red, zameni SIM. A prsti postali debeli, jedva uhvatim tu karticu. Kupis za par godina novi telefon - e, ne moze vise mikro, mora nano. Trk kod operatera, stani u red (obavezno u red), zameni SIM ... prsti jos deblji, a kartica jos manja. Srecom, pojavio se eSIM, pa cemo se valjda resiti tih problema!
[ pctel @ 17.07.2023. 15:01 ] @
Citat:
Java Beograd:
Taj trend, legitimisanje kod kupovine pre-paid kartica, je počeo na zapadu, a onda se proširio na Srbiju. Dal' po želji ili po naredbi, ne znam.
)

Holandija nikada nije uvela legitimisamnje i ne planira.
[ Ivan Dimkovic @ 17.07.2023. 15:03 ] @
Citat:
Java Beograd:
Taj trend, legitimisanje kod kupovine pre-paid kartica, je počeo na zapadu, a onda se proširio na Srbiju. Dal' po želji ili po naredbi, ne znam.

Jer, sa anonimno kupljenom SIM karticom, ti možeš anonimno da surfuješ netom, da šalješ preteća pisma, da šalješ obaveštajne podatke i šta god drugo.
Naravno, i dalje postoji mogućnost anonimnog surfovanja, nikad se to ne može 100% isključiti, ali jedan dobar deo je "zakrpljen".


Što se tiče "prodaje ispod nadvožnjaka", to je bilo u vreme samog početka Mobilne telefonije u Srbiji, kad nije bilo kartica.
Čega nema - to se nađe na "crnoj berzi". :)


Imas raznih “zapada” - unutar same Evrope imas drzave gde SIM mozes da kupis u supermarketu, a imas i drugacije. Mada sve to polako gubi smisao kad eSIM zagospodari, zna se tacno ko ga je kupio i na koji fon je instaliran.
[ pctel @ 17.07.2023. 15:06 ] @
Citat:
luaay:
Za sim karticu treba važeća lična karta.
Znači ilegalni imigrant bez dokumenata ne može da kupi broj.

Obicno na zapadu sim kartice mogu da se kupe po supermarketima, ali nemogu da se aktiviraju bez licne karte ili pasosa za strance. Znaci moze bez problema sa ukradenim dokumentom. Bilo kako bilo nece svako moci da dojavljuje o bombama u skolama, to ce moci samo dzeparosi! Uostalom, ako holandija nece da odustane od prava na anonimne sim kartice, dzabe ste krecili - svako moze da kupi holandsku karticu i sa par evra kredita za roming dojavljuje do mile volje!
[ luaay @ 17.07.2023. 15:53 ] @
Kako mobilni operater zna da je pasoš ukraden ili da je važeći?
Ne verujem da će SUP deliti podatke gradjana sa mobilnim operaterima širom sveta.
Tako isto neko može uslikati pasoši svoje devojke ili prijatelja i aktivirati SIM karticu na njegovo/njeno ime.
[ B3R1 @ 17.07.2023. 16:23 ] @
Citat:
luaay: Kako mobilni operater zna da je pasoš ukraden ili da je važeći?

Ne moze nikako, niti im je to namera, a jos manje ih je briga. Njima je potrebna digitalna fotke LK/pasosa da imaju pokrice za prodate brojeve, ako im dodje nekakva tralala-inspekcija.
Citat:
Tako isto neko može uslikati pasoši svoje devojke ili prijatelja i aktivirati SIM karticu na njegovo/njeno ime.

Taj kome uslikaju pasos ili - jos gore - ko fotku svog pasosa okaci na drustvene mreze da je svi vide (a rade to debili) - taj sebe izlaze mnogo vecim rizicima od te SIM kartice.
[ bakara @ 17.07.2023. 16:30 ] @
Koja vam je ovo diskusija...
Sim kartice i dalje mozete kupiti na svakoj kartici bez legitimisanja.
[ luaay @ 17.07.2023. 17:28 ] @
Citat:
B3R1:
Citat:
luaay: Kako mobilni operater zna da je pasoš ukraden ili da je važeći?

Ne moze nikako, niti im je to namera, a jos manje ih je briga. Njima je potrebna digitalna fotke LK/pasosa da imaju pokrice za prodate brojeve, ako im dodje nekakva tralala-inspekcija.
Citat:
Tako isto neko može uslikati pasoši svoje devojke ili prijatelja i aktivirati SIM karticu na njegovo/njeno ime.

Taj kome uslikaju pasos ili - jos gore - ko fotku svog pasosa okaci na drustvene mreze da je svi vide (a rade to debili) - taj sebe izlaze mnogo vecim rizicima od te SIM kartice.


Ja dok putujem murija mi non-stop slika pasoš .
Raznorazni punktovi ,kontrole i ko zna šta sve ne
[ eeestablishment @ 17.07.2023. 20:41 ] @
Da priupitam ovde .
Dobio sam par poruka navodno sa majčinog tel .

Naravno da ih nije ona poslala , starija žena i jedva zna i da se javi . U dilemi sam da li da joj kupim novu karticu i promenim broj ?
Postoji li neka adresa za internet kriminal gde BiH ovako nešto mogao da prijavim ?
[ Doktor Hlad @ 17.07.2023. 22:00 ] @
Citat:
luaay:Tako isto neko može uslikati pasoši svoje devojke ili prijatelja i aktivirati SIM karticu na njegovo/njeno ime.


Bice da nikad nisi probao ovako nesto, jel' da?
[ pctel @ 17.07.2023. 22:32 ] @
Inace, ukazao bih na jos neke primere napredovanja/nazadovanja: koji mozda deluju kao offtopic a ustvari nisu u smislu da je potpuno isti sablon:
1: U 19. veku bilo je normalno da svako ima oruzje, a isto se kupovalo i prodavalo bez ikakve birokratije. Ljudi su se u nekoliko navrata organizovali, dizali ustanke protiv vlasti, ubijali lose vladare i postavljali nove. Danas od toga nema nista. Jesmo li napredovali ili nazadovali?

2. Da zanemarimo ovo sa oruzjem, sada barem mozemo da galamimo ako vlast ne radi kako treba. Ali, nesto se i tu menja, nisam bas propratio. Ovih dana se menja neki zakon, da ako je projekat od nacionalnog interesa (npr. iskopavanje litijuma) nema vise ni studije uticaja na zivotnu sredinu ni javne rasprave i jedini koji imaju pravo da se bune su ljudi koji zive na tim parcelama. Ako zivis metar od parcele na kojoj se iskopava litijum onda - zakon je zakon, nemas prava da se bunis. Jesmo li napredovali ili nazadovali?
[ Miroslav Cvejić @ 18.07.2023. 07:54 ] @
Kad se već pominje eSIM, daju li to domaći operateri? Yettel, na primer?

Inače i ovde na severu prodaju SIM kartice u supermarketima, bez dokumenta.
[ Java Beograd @ 18.07.2023. 08:03 ] @
Yetel ima, potvrđeno, lični primer. Ali, naravno mora telefon da podržava tehnologiju.
[ Ivan Dimkovic @ 18.07.2023. 08:12 ] @
To sa identifikacijom je bilo u modi po EU u vreme Al Kaide & Co, ranih 2000-tih.

Neke zemlje su to batalile, verovatno zato sto i nije preterano efikasno (siguran sam da teroristi imaju nacin da anonimizuju svoje burnere, o narko dilerima da ne pricam). Plus, danas moze da se napravi socijalni graf bez tih podataka ako se bas hoce.

Ja sam koristio eSIM kad sam dolazio u Srbiju, lokalno kupljen - neki MVNO, samo net ali je radilo korektno. Sve sto je trebalo je email i platna kartica.
[ luaay @ 18.07.2023. 11:15 ] @
Nisam znao da Srbija ima MVNO.
A socijalni graf je stvar za Skali i Moldera :)
[ B3R1 @ 18.07.2023. 11:34 ] @
Citat:
eeestablishment:
Da priupitam ovde .
Dobio sam par poruka navodno sa majčinog tel .
Naravno da ih nije ona poslala , starija žena i jedva zna i da se javi . U dilemi sam da li da joj kupim novu karticu i promenim broj ?
Postoji li neka adresa za internet kriminal gde BiH ovako nešto mogao da prijavim ?

Da li ona ima normalan telefon ili tzv. penzionerski? Tu mislim na one koji lice na stare Nokije, ali imaju velike dugmice i namenjeni su matorima. Jedna od opcija na takvim aparatima je SOS-dugmence, koje kada oni stisnu generise se taj SMS, koji daje i tacnu lokaciju. Mozda to i jeste bila tvoja majka koja je stisnula SOS greskom?

Inace, u Holandiji vec par godina cirkulise jedan cest vid prevare, gde ti stigne WhatsApp (koji je ovde popularan taman koliko i Viber u Srbiji) u kome pise: "Tata, mama, pokrali su me, pa sam pozajmio telefon od drugara. Mozete li da mi posaljete 50 evra, evo vam link". Sledi link na tzv. Tikkie servis - neka vrsta elektronskog akceptnog naloga, koji kad kliknes salje te na sajt tvoje banke, na kome mozes da prebacis pare. Na tom servisu mozes da podesis i precicu - da brzo prebacujes male iznose bez logovanja na portal banke i dosta ljudi to koristi. Nazalost, jednom kada prebacis novac banka pere ruke i kaze da je to tvoja krivica. Policija prihvati prijavu i kaze ti kako ce mozda uhvatiti prevarante ... limburga meseca, kada majmuni idu kod brice. U principu. shvati da su te odzeparili i to je to.
[ B3R1 @ 18.07.2023. 11:37 ] @
Citat:
luaay:
Nisam znao da Srbija ima MVNO.

https://www.lexology.com/libra...bc-9cb0-4aac-b418-1de7262fcfd7
[ Ivan Dimkovic @ 18.07.2023. 11:42 ] @
Citat:
luaay:
Nisam znao da Srbija ima MVNO.
A socijalni graf je stvar za Skali i Moldera :)


Skali i Molder jako dobro saradjuju sa Herr Frick-om i Helgom kada su te stvari u pitanju :)

Evo nadjoh, Globaltel je MVNO koji sam koristio.
[ djoka_l @ 18.07.2023. 12:20 ] @
https://n1info.rs/vesti/poslan...el-ciji-je-suvlasnik-mitrovic/

To se Željko Mitrović igra operatera - izbegavati Globaltel u širokom luku.
[ ademare @ 18.07.2023. 12:25 ] @
Globaltel je bio Pinkova firma . Mitroviceva !

Virtuelni provajder preko mreze A1 !


Kako je bio suvise jeftin , videlo se da tu nesto nije u redu !


Firma je radila i napravila Milionske gubitke u Eurima !!

17 Miliona Eura je Telekom platio , za tasna - masna firmu ! Tj. virtuelnu !


EDIT : evo @ Djoka kucao u isto vreme .
[ djoka_l @ 18.07.2023. 12:40 ] @
Što je lepo biti uz vlast u ovoj zemlji!
Globaltel je u 2022. godini imao ukupan prihod od nešto manje od 4 miliona evra. Iskazao je DOBITAK od 50k EUR, ali zato u neplaćenim obavezama ima 70k EUR.
I onda ti Telekom da za to đubre 17m EUR.

Pitanje je samo kako je tih 17m EUR raspoređeno. TO me podseća na mućke, kada treba da dobiju posao krečenja "Ragine glave". Pa jedan ponudi da će da okreči za 1000 funti, a Del kaže ja ću to da ti uradim za 2000. Kada ga kelner pita, štobih uzeo tvoju ponudu, Del mu kaže, pa uzećemo onoga što nudi za 1000 funti, pa onda 500 meni i 500 tebi.
[ samuki @ 18.07.2023. 12:45 ] @
U Bosni i hercegovini možes kupiti sim kartice na svakoj trafici od raznih operatera.
Netreba nikakav dokument i slicno.
[ Ivan Dimkovic @ 18.07.2023. 14:01 ] @
Citat:
djoka_l:
https://n1info.rs/vesti/poslan...el-ciji-je-suvlasnik-mitrovic/

To se Željko Mitrović igra operatera - izbegavati Globaltel u širokom luku.


Ne kontam, za 3 min sam zavrsio eSIM i stvar je radila bez problema. Zasto bi me (ili bilo kog drugog ko je na par dana u SR) tangiralo ko je vlasnik, jos manje P&L necega sto ni ne znam sta je a kamo li da sam akcionar?

Mislim u koju god zemlju da ides, sanse da su ti MVNOovi neka teska piljarija su skoro pa 100%, i zasto bi to bilo bitno za bilo sta? “Renomirani” Vodafone mi nudi dranje bez vazeljin, ovi nude gigabajte za smesne pare… mozes misliti kako je bitno koja im je vlasnicka struktura ili kakav im je 5-godisnji bilans poslovanja.

Moj interes je da dam najmanje para za glorifikovani data pipe, sve i da su vlasnik sejtan i sinovi bolje njima sve i da je 1 EUR manje nego drugom megacorpu i sinovima. A drugi su inace mnogo pa bolji, vlasnici im sve sama dobrotvorna drustva, al’ za malo.

Najpametnija stvar je preneti sto manje novca na advokate, mobilne operatere, avio kompanije i bankare, sve je to ista bagra.
[ djoka_l @ 18.07.2023. 15:15 ] @
Silom prilika, radio sam monitoring mbanking aplikacije (oko 25000 naloga je praćeno) i sms statistiku na uzorku od 1 milion sms poruka mesečno.
Na tom uzorku sam imao oko 70% saobraćaja preko mts mreže, a za 3 ostale ukupno 30% saobraćaja.

Globaltel je bio, otpilike, zastupljen na 1-2% korisnika i sms poruka, a imali su, u proseku, 10 puta veći broj neuručenih poruka i problema sa mrežom u odnosu na prosek.
Tako da, ako moji podaci nisu bili strašno pogrešni, Globaltel je bio ubedljivo najgora mreža.
[ Doktor Hlad @ 18.07.2023. 16:05 ] @
Citat:
B3R1:Inace, u Holandiji vec par godina cirkulise jedan cest vid prevare, gde ti stigne WhatsApp (koji je ovde popularan taman koliko i Viber u Srbiji) u kome pise: "Tata, mama, pokrali su me, pa sam pozajmio telefon od drugara. Mozete li da mi posaljete 50 evra, evo vam link". Sledi link na tzv. Tikkie servis - neka vrsta elektronskog akceptnog naloga, koji kad kliknes salje te na sajt tvoje banke, na kome mozes da prebacis pare. Na tom servisu mozes da podesis i precicu - da brzo prebacujes male iznose bez logovanja na portal banke i dosta ljudi to koristi. Nazalost, jednom kada prebacis novac banka pere ruke i kaze da je to tvoja krivica. Policija prihvati prijavu i kaze ti kako ce mozda uhvatiti prevarante ... limburga meseca, kada majmuni idu kod brice. U principu. shvati da su te odzeparili i to je to.


Tamo negde 2003 ili 2004 (kada je pocela mogucnost uplate pre paid kredita sa post-paid-a i iz poste) bila je varijanta gde lik ode na Mobtelov sajt u deo gde se vrsi pretraga post-paid imenika korisnika (oni koji su zeleli da budu u imeniku). Tamo upise u pretragu npr. ime "Petar" i dobije prvih 200 rezultata (na toliko je bio ogranicen rezultat pretrage) i onda na sve te brojeve posalje poruku "Cao Pero, ja sam trenutno na Mauricijusu a nestalo mi je kredita, molim te uplati mi 500 dinara pa cu ti vratiti kad se vratim.".

Kljuc cele prevare je bio u tome sto se u poruci primaocu obraca imenom. Na taj nacin ljudi su 99% bili sigurni da nije prevara ili greska i masovno su uplacivali.

A bila je i varijanta gde su slali poruku na post paid brojeve sa tekstom "Hej, cao, upisi KRE 063123456 1000 i posalji na 9860 i prijatno ces se iznenaditi". I oni koji su to uradili su se zaista iznenadili ali ne bas prijatno kada su dobili nazad poruku "Uspesno ste kreditirali broj 063123456 sa 1000 dinara".
[ B3R1 @ 18.07.2023. 16:13 ] @
Citat:
djoka_l:Globaltel je bio, otpilike, zastupljen na 1-2% korisnika i sms poruka, a imali su, u proseku, 10 puta veći broj neuručenih poruka i problema sa mrežom u odnosu na prosek.
Tako da, ako moji podaci nisu bili strašno pogrešni, Globaltel je bio ubedljivo najgora mreža.


Ja doziveo vise puta s Globaltelovim brojem:

- Zelite da rezervisete? Nema problema, telefon?
- 067-xxxxxxx
- 067? Sta je to? Republika Srpska ili Crna Gora?!
- Ma Srbija, bre!

:-)
[ Doktor Hlad @ 18.07.2023. 16:13 ] @
Citat:
djoka_l:Globaltel je bio, otpilike, zastupljen na 1-2% korisnika i sms poruka, a imali su, u proseku, 10 puta veći broj neuručenih poruka i problema sa mrežom u odnosu na prosek.
Tako da, ako moji podaci nisu bili strašno pogrešni, Globaltel je bio ubedljivo najgora mreža.


Tu je problem pumpanja broja korisnika a ne kvaliteta mreze. GlobalTel je imao stalno one neke akcije za nove korisnike (prilikom aktivacije gomila kredita) sto onda dovede to toga da ljudi pocnu da koriste brojeve jednokratno. Kupe ga, koriste dok ima tog bonus kredita i posle im se vise isplati da kupe novi broj nego da postojeci dopunjavaju. Na taj nacin GlobalTel podize sebi broj aktivnih korisnika (u zavisnosti od metodologije gledaju se aktivni brojevi u poslednjih 6 ili 12 meseci) i onda prakticno podize vrednost firme.

A sto se kvaliteta tice GlobalTel nema svoj ni Core ni RAN tako da ne moze da bude ni bolji ni gori od A1 vec samo isti.
[ djoka_l @ 18.07.2023. 16:17 ] @
^^ To je bila i moja pretpostavka - overprovisioning. Mislim da su prodali mnogo više eSIM kartica ngo što je bio kapacitet koji su zakupili.
Osim toga, ubedljivo sam imao najgore iskustvo sa njihovom tehničkom podrškom, kada imam neki problem.
Mada ni VIP nije bio mnogo bolji što se tiče tehničke podrške, a kako se Globaltel kačio na njih, možda su i oni imali problema da dobiju tehničku podrško od VIP-a
[ Ivan Dimkovic @ 18.07.2023. 16:50 ] @
Citat:
djoka_l:
Silom prilika, radio sam monitoring mbanking aplikacije (oko 25000 naloga je praćeno) i sms statistiku na uzorku od 1 milion sms poruka mesečno.
Na tom uzorku sam imao oko 70% saobraćaja preko mts mreže, a za 3 ostale ukupno 30% saobraćaja.

Globaltel je bio, otpilike, zastupljen na 1-2% korisnika i sms poruka, a imali su, u proseku, 10 puta veći broj neuručenih poruka i problema sa mrežom u odnosu na prosek.
Tako da, ako moji podaci nisu bili strašno pogrešni, Globaltel je bio ubedljivo najgora mreža.


Ne dovodim u pitanje tvoje podatke, moj usecase je: data. Ne trebaju mi nikakvi SMS-ovi, MMS-ovi, circuit-switched “linije”, “brojevi” i ostali buzzwordi iz ITU / GSMA enciklopedije telekomunikacija. Treba mi IP adresa i TCP protokol sa prihvatljivom latencijom i protokom, po sto jeftinijoj ceni i bez da moram da potpisujem kojesta ili, ne daj boze, da se obavezujem da to placam na godinu ili cak dve kao kod lihvara u Nemackoj npr.

Globaltel je to ispunio u eSIM formatu koji mi najvise odgovara zato sto to mogu da obavim nego sto stignem a ne deru kao roaming drumski razbojnici. Nemam nikakvo misljenje o njima a da je drugacije od misljenja o bilo kom drugom operateru - pogresio sam sto sam im pomenuo ime posto je glupo i promovisati bilo koga od te sorte firmi IMHO.
[ Doktor Hlad @ 18.07.2023. 16:55 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Globaltel je to ispunio u eSIM formatu koji mi najvise odgovara zato sto to mogu da obavim nego sto stignem a ne deru kao roaming drumski razbojnici. Nemam nikakvo misljenje o njima a da je drugacije od misljenja o bilo kom drugom operateru - pogresio sam sto sam im pomenuo ime posto je glupo i promovisati bilo koga od te sorte firmi IMHO.


Imas od juce kod mtelgermany.de ponudu za mobilnu telefoniju ako si u Nemackoj. Roming ukljucen u cenu paketa u svim Telekom Srbija mrezama :)
[ kosmopolita @ 18.07.2023. 16:59 ] @
Meni je pre vise godina trebalo na jednoj letnjoj lokaciji i posle MTS sam probao VIP.
Tu gde je meni trebalo VIP/A1 je i bio neuporedivo bolji.
Godinama leti koristim i nisam imao potrebe da probam nesto drugo.
[ Ivan Dimkovic @ 18.07.2023. 17:03 ] @
Citat:
Doktor Hlad:
Citat:
Ivan Dimkovic:Globaltel je to ispunio u eSIM formatu koji mi najvise odgovara zato sto to mogu da obavim nego sto stignem a ne deru kao roaming drumski razbojnici. Nemam nikakvo misljenje o njima a da je drugacije od misljenja o bilo kom drugom operateru - pogresio sam sto sam im pomenuo ime posto je glupo i promovisati bilo koga od te sorte firmi IMHO.


Imas od juce kod mtelgermany.de ponudu za mobilnu telefoniju ako si u Nemackoj. Roming ukljucen u cenu paketa u svim Telekom Srbija mrezama :)


Srecom pa zivim negde gde su cene telekomunijacija normalnije :-) DE je Vizantija sto se toga tice.
[ B3R1 @ 19.07.2023. 10:07 ] @
Globaltel je imao jednu jedinu prednost, a to je mogucnost doplate kredita online. Koriste WSPay za obradu placanja, to radi lepo. Takodje, podrzavaju eSIM, sto je meni bitno, jer imam dual-sim telefon na kome drugi broj mora da bude eSIM, ne podrzava dve fizicke kartice. I to su ujedno jedina dva razloga zasto sam pazario kod njih.

Iskreno, MTS mi vise uliva poverenje, ali kod njih ne mogu da doplatim kredit online, oni koriste Intezu i kad god sam probao da doplatim dosao bih do kraja i tu bi mi Intesa dala moshu - "nepoznata greska". Srecom, ne skinu mi pare s kartice. Izgleda da su blokirali placanje inostranim karticama iz nekog debiilnog razloga. Verovatno iz slicnog razloga zasto je i RGZ i dalje blokirao inostrane IP adrese. Pokusavaju da imitiraju druga Putina i njegov InterNJet. :-)))
[ Ivan Dimkovic @ 19.07.2023. 10:28 ] @
Da ista prica kad su mi kevu oglobili drumski razbojnici za roaming, htedoh da joj platim racun karticom kad ono prc - ne moze, nepoznata greska.

Zivot je kratak za taj bullshit. Sad i ona dobija eSIM kad ide negde.
[ luaay @ 19.07.2023. 10:48 ] @
Mislim da A1 isto koristi Intesu.
Plaćanje stranom karticom je išlo lagano.
[ djoka_l @ 19.07.2023. 10:59 ] @
Citat:
B3R1:
Izgleda da su blokirali placanje inostranim karticama iz nekog debiilnog razloga.

Nema teorije, ali oni rade in-house procesiranje. Moguće je da nisu ažurirali šifarnike, pa ne prepoznaju IIN (prvih 6 cifara kartice). Ako to nemaju, onda ne znaju kako da rutiraju autorizaciju do banke izdavaoca kartice.
[ Ivan Dimkovic @ 19.07.2023. 11:19 ] @
To je sve njihov problem a ne problem korisnika. Taj Globatel je radio “iz odmah” bez ikakvih za*bancija. Mozda ovim drugima nisu prioritet korisnici sa takvim i takvim platnim karticama, ali te gluposti su jos manje problem samog korisnika. Najjace je kad em te oderu em za*bavaju za placanje. Treba imati nultu toleranciju za takvo korisnicki-nasilnicko ponasanje i birati manje zahtevno zlo (posto mislim da dobra u tom poslu nema)

eSIMovi su odlicna stvar po meni zato sto bar malo demokratizuju trziste stvaranjem dodatne konkurencije. Sama industrija, na zalost, nikad ne moze biti slobodno trziste ali bolje bar malo vise izbora nego 2-3 razbojnika vs. krajnji korisnici cija je jacina u “pregovorima” sa razbojnicima tacno nula. MVNO pilicari su bar malo jaci sto se mogucnosti pregovora sa infra vlasnicima tice.
[ kosmopolita @ 19.07.2023. 11:21 ] @
Citat:
luaay:
Mislim da A1 isto koristi Intesu.
Plaćanje stranom karticom je išlo lagano.


Evo pogresno redosleda, doduse ne preko weba, sa Intesa karticom:

- operaterka stavlja karticu u citac i greska citanja cipa
- operaterka provlaci traku
- unosi pina
- odbija se jer je operaterka ponovo stavila karticu za citanje cipa

Ovo dovodi do rezervacije sredstava i skdanje posle.
[ djoka_l @ 19.07.2023. 11:48 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
To je sve njihov problem a ne problem korisnika. Taj Globatel je radio “iz odmah” bez ikakvih za*bancija. Mozda ovim drugima nisu prioritet korisnici sa takvim i takvim platnim karticama, ali te gluposti su jos manje problem samog korisnika. Najjace je kad em te oderu em za*bavaju za placanje. Treba imati nultu toleranciju za takvo korisnicki-nasilnicko ponasanje i birati manje zahtevno zlo (posto mislim da dobra u tom poslu nema)

eSIMovi su odlicna stvar po meni zato sto bar malo demokratizuju trziste stvaranjem dodatne konkurencije. Sama industrija, na zalost, nikad ne moze biti slobodno trziste ali bolje bar malo vise izbora nego 2-3 razbojnika vs. krajnji korisnici cija je jacina u “pregovorima” sa razbojnicima tacno nula. MVNO pilicari su bar malo jaci sto se mogucnosti pregovora sa infra vlasnicima tice.

Ispostavlja se da je to, ipak, problem korisnika. Ako si zbog tog problema odustao od plaćanja, onda je to i tvoj problem.
Ja radim već 30 godina sa bankama, veruj mi. SVAKU reklamaciju od korisnika banka proveri i, ako je do njih greška, ispravi.
Sa Intesom nemam baš mnogo iskustva, ali znam kako se radi u banci kada stigne reklamacije. Podigne se incident do najviših nivoa i rešava se interno, ili se eskalira do mreže preko koje se radi autorizacija.
[ Ivan Dimkovic @ 19.07.2023. 11:58 ] @
Ili izaberes druge opcije gde uopste ne razmisljas o takvim stvarima. Od placanja nisam mogao da odustanem posto bi ostali duzni, uradjeno je na drugi nacin poslednji put - ikad.

2023-ca je godina, sasvim je normalno ocekivati da te stvari, jednostavno, rade. Ko nije u stanju da ih implementira kako treba treba da gubi korisnike.

Tvoje vreme je u pitanju, imas ga ograniceno na ovoj planeti i zaista ne vidim sto bi ga trebalo gubiti n kojekakve gluposti drugih strana.
[ dr0id @ 19.07.2023. 12:25 ] @
Citat:
Doktor Hlad:A sto se kvaliteta tice GlobalTel nema svoj ni Core ni RAN tako da ne moze da bude ni bolji ni gori od A1 vec samo isti.

Naravno da moze biti (i jeste) gori, jer go(m)vno ima nizi prioritet, itd.
[ Ivan Dimkovic @ 19.07.2023. 12:34 ] @
Za prenos podataka je radio sasvim OK, kakav god da im je prioritet. Jeftino “govmno” je meni daleko bolji posao od korisnicki-hostilnog renomiranog dijamantskog cega-god. Dobro je da izbor postoji, pa nek placa ko hoce kome hoce.
[ B3R1 @ 19.07.2023. 13:18 ] @
Citat:
djoka_l:
Ispostavlja se da je to, ipak, problem korisnika. Ako si zbog tog problema odustao od plaćanja, onda je to i tvoj problem.

I jeste i nije. Postaje i problem kupca, kada kupac zeli bas tu odredjenu robu/uslugu. Ali ako postoji konkurencija prihvatljiva za kupca, on(a) ode tamo, a prodavac izgubi pare.
Citat:
Ja radim već 30 godina sa bankama, veruj mi. SVAKU reklamaciju od korisnika banka proveri i, ako je do njih greška, ispravi.

Ne sumnjam da banka ima procese vezane za to.

Ali u ovom slucaju korisnik je telekom operater, koji ne prihvata inostrane kartice i nije ih briga za to. A kupac nije klijent te srpske banke, vec neke svoje u inostranstvu, nece da se cima da se zali svojoj banci, a i ako se zali vozace ga mesecima u krug (osim ako nije neki VIP klijent, tada ce se i potruditi). Tako da nije problem u banci, vec kod MTS-a koji nece da se cima zbog 0.01% potencijalnih musterija.
[ djoka_l @ 19.07.2023. 13:43 ] @
Opet, tvrdiš nešto, a nisi ni probao da reklamiraš problem mts-u. Ja sam tehničku podršku mts-a imao na brzom biranju, a mnogo puta su i mene zvali iz mts-a da proverim zašto nije prihvaćena neka kartica.
U svakoj firmi rade LJUDI. Ima kretena sa obe strane telefona.

Istinit primer - kolega se mučio da pocepa kesicu Nes kafe, onu 3 u 1. I vidi on na kesici broj telefona korisničke podrške, ne bude lenj pozove ih. Kaže, evo pola firme se muči da otvori ove kesice, imamo Crnogorca od 2 metra ne može ni on...
Pita ga ona za adresu, pa posle nekoliko dana Nes poslao pakovanje kafe, šolju, majicu i još neke suvenirčiće.
Sada, mogao je on da pređe na Jacobs, ali samo jedan telefonski poziv mu je obezbedio mesec dana besplatne kafe. Uzgred, posle nekog vremena je malo i promenjen dizajn tih kesica, pa su mogle lakše da se otvore...
[ Ivan Dimkovic @ 19.07.2023. 13:48 ] @
Probao sam da reklamiram i resenje je bilo da na kraju platim kesom, sto je i uradjeno.

Nikakav big deal, samo sam posle izabrao opciju koja mene kosta manje i vremena i novca, nista specijalno.

Inace to je bio drugi put sa istim problemom, samo je prvi put bila neka opciona usluga isto za moju majku. Iskreno, ako neko nudi manje cimanja sasvim je logicno izabrati takvu opciju, to je jedini nacin da korisnik bude bar na manjem gubitku u toj industriji.

eSIM provajderi jednostavno RADE - proces akvizicije je < 5min brz frikcije. Izmedju toga i vijanja sa nekim korisnickim servisima treba biti mazohista pa birati vijanje. OK ako ti treba super pouzdana linija mozda ne (mada je to oksimoron u svetu mobilne telefonije)
[ kosmopolita @ 19.07.2023. 13:58 ] @
Citat:
kosmopolita:
Citat:
luaay:
Mislim da A1 isto koristi Intesu.
Plaćanje stranom karticom je išlo lagano.


Evo pogresno redosleda, doduse ne preko weba, sa Intesa karticom:

- operaterka stavlja karticu u citac i greska citanja cipa
- operaterka provlaci traku
- unosi pina
- odbija se jer je operaterka ponovo stavila karticu za citanje cipa

Ovo dovodi do rezervacije sredstava i skdanje posle.


Samo bih dodao u vezi ovoga.

Posto se ovde pominje jurenje skinutih sredstava u Intesi za ovakav slucaj se dobije ponovni priliv skinutih sredstava.

Poenta onoga sto sam napisao je da treba izbegavati unos pina ako uredjaj ne cuta dobro cip.
[ DUSKEZ @ 19.07.2023. 14:08 ] @
ja misim da toga ihahaj ima i danas znam kad sam iso u srednju znalo se kod kog druga mozes da narucis karticu koja je tad kostala 200 din , a od pre 5 godina kod sokacare mogo si na kiosku da kupis i 10 sim kartica neotpakovane sa sve puk i pin ovima mislim da je cena bila 250 ili 300 din bez da ti trazi ista sem para :D osim ako ne nudi kafu jelte onda je cena 5 posto visa bila, sad ne znam zadnji broj koji sam kupeo bio je ko da sam kupovo kojesta

[Ovu poruku je menjao DUSKEZ dana 19.07.2023. u 15:30 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao DUSKEZ dana 19.07.2023. u 15:30 GMT+1]
[ Java Beograd @ 19.07.2023. 14:51 ] @
Uzgred, kad god dam oglas u novine (bile nekad novine, sad web ) - kupujem ili prodajem, šta god, obavezno kupim prepaid SIM, i u oglasniku ostavim taj broj.
Onda, kad obavim pos'o, SIM bacim i mirno spavam.
[ DUSKEZ @ 19.07.2023. 15:04 ] @
ja kad spavam nisam dostupan zbog iskljucene budnosti
[ Doktor Hlad @ 20.07.2023. 12:45 ] @
Citat:
dr0id:
Citat:
Doktor Hlad:A sto se kvaliteta tice GlobalTel nema svoj ni Core ni RAN tako da ne moze da bude ni bolji ni gori od A1 vec samo isti.

Naravno da moze biti (i jeste) gori, jer go(m)vno ima nizi prioritet, itd.


Urbana legenda. Podesavanje prioriteta a pogotovo na nivou radio-pristupne mreze je toliko komplikovana stvar da se operateru uopste ne isplati da se bavi time, pogotovo sto danas mreze nisu ni izbliza opterecene kao sto su bile pre 20 godina i plus sto je operateru svakako u interesu da svi korisnici imaju dobro korisnicko iskustvo - kako njegovi korisnici tako i korisnici mvno-a jer oni na kraju krajeva zaradjuju i od jednih i od drugih.
[ pctel @ 20.07.2023. 15:48 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
To sa identifikacijom je bilo u modi po EU u vreme Al Kaide & Co, ranih 2000-tih.

Neke zemlje su to batalile...

Koje zemlje su batalile, moze 1-2 primera?
[ pctel @ 20.07.2023. 16:03 ] @
Citat:
dr0id:
Naravno da moze biti (i jeste) gori, jer go(m)vno ima nizi prioritet, itd.

Na mojoj lokaciji globaltel ima najbolju brzinu, a uz to i najnizu cenu. Jeste da pozive obicno prekine iz nepoznatog razloga, a sms da li ce da stigne to je rulet, ali hej - kome u 21. veku jos trebaju pozivi i sms! Em sto je net najbolji, em sto je 10gb 600 din, to kod drugih nisam vidjao za prepaid.
[ djoka_l @ 20.07.2023. 16:05 ] @
SMS treba za dvofaktorsku autorizaciju ako korisitiš bilo čiji ebanking, ili plaćanje karticom, kada je uključen 3DS.
[ pctel @ 20.07.2023. 16:12 ] @
Citat:
Java Beograd:
kupim prepaid SIM, i u oglasniku ostavim taj broj.
Onda, kad obavim pos'o, SIM bacim i mirno spavam.

Na sta me to podseca?
A da, cuvena muzicka tema iz Mućki:
"No income tax, no V.A.T.
No money back, no garantee
..."
[ pctel @ 20.07.2023. 16:18 ] @
Citat:
djoka_l:
SMS treba za dvofaktorsku autorizaciju ako korisitiš bilo čiji ebanking, ili plaćanje karticom, kada je uključen 3DS.

Srecom jos uvek su mi dozvolili da mi ta "divna" opcija bude iskljucena (nakon malo kukanja i razmene nekoliko tuznih pogleda). Sledece godine mozda ne budem takve srece.
[ Java Beograd @ 20.07.2023. 16:53 ] @
Citat:
pctel:
Citat:
Java Beograd:
kupim prepaid SIM, i u oglasniku ostavim taj broj.
Onda, kad obavim pos'o, SIM bacim i mirno spavam.

Na sta me to podseca?
A da, cuvena muzicka tema iz Mućki:
"No income tax, no V.A.T.
No money back, no garantee
..."

Znaš kako, osoba kojoj sam prodao auto svakako zna sve moje podatke, ime, prezime, adresu, br.lk. Nema tu prevare.

Ali činjenica je da oglas ostaje na netu skoro pa zauvek. U nekim replikama oglasnika, u keš memoriji nekih servera i slično.
Tako, ljudi zovu mesecima i mesecima nakon što ja čekiram da je oglas neakativan. Treba to preduprediti.

Ili na primer, kad oglasim da izdajem stan. To je tek noćna mora od poziva.

A i realno, zašto bih lični, privatni broj telefona dao "na izvol'te" celom svetu?
[ DUSKEZ @ 21.07.2023. 06:08 ] @
Citat:
pctel:
Citat:
djoka_l:
SMS treba za dvofaktorsku autorizaciju ako korisitiš bilo čiji ebanking, ili plaćanje karticom, kada je uključen 3DS.

Srecom jos uvek su mi dozvolili da mi ta "divna" opcija bude iskljucena (nakon malo kukanja i razmene nekoliko tuznih pogleda). Sledece godine mozda ne budem takve srece.

Elem mene je neko nekad njako preko sms a pozive sam fino blokiro samo bela lista, e sad posto sms mi nije trebo ja samo skembo sms.
Fino je to jako lepo odem samo u onaj gotvij i promenim broj onaj 65 u recimo789 i to mu dodje corak xD

Inace taj trik sam znao ooooodavno radio je na svim mobilnima od prvog do zadnjeg mada sumnjam da sam jedini koji je to znao ali ovo prvi put javno kazem

kad zatreba samo upisem tacnos i radi


vidim neki samsungi imaju totalan blok po sms i pozivu ali to je ok za selektivno zgodacija
[Ovu poruku je menjao DUSKEZ dana 21.07.2023. u 08:18 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao DUSKEZ dana 21.07.2023. u 08:20 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao DUSKEZ dana 21.07.2023. u 08:21 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao DUSKEZ dana 21.07.2023. u 08:22 GMT+1]
[ Miroslav Cvejić @ 21.07.2023. 08:54 ] @
Citat:
djoka_l: SMS treba za dvofaktorsku autorizaciju ako korisitiš bilo čiji ebanking, ili plaćanje karticom, kada je uključen 3DS.


Ovde za to može da se koristi aplikacija banke. Iskoči notifikacija, očitaš otisak prsta da potvrdiš, prođe transakcija. Na isti taj način možeš da se loguješ u sve državne portale jer je ta aplikacija vezana za matični broj pa se tako dokazuje identitet. Od recepta za lekove do registrovanja auta.

Citat:
pctel:
Koje zemlje su batalile, moze 1-2 primera?


Ovde u Litvaniji može na kasi supermarketa ili trafici da se kupe kartice svih operatera. Neke samo imaju internet, neke minute, poruke i internet. Jedino se kartica/broj mora aktivirati u matičnoj mreži, posle i roming radi.

Ovdašnje mreže rade kao u lokalu u baltičkim i skandinavskim zemljama, dok je ostatak EU tretiran kao roming. Dopuna brojeva isto može na kasi supermarketa, online karticom, kroz aplikaciju karticom...

[ Ivan Dimkovic @ 27.07.2023. 19:19 ] @
Citat:
pctel:
Citat:
Ivan Dimkovic:
To sa identifikacijom je bilo u modi po EU u vreme Al Kaide & Co, ranih 2000-tih.

Neke zemlje su to batalile...

Koje zemlje su batalile, moze 1-2 primera?


Holandija je jedna npr…



^ supermarket, platis kesom i vozis tj. trlefoniras “anonimno”
[ Ivan Dimkovic @ 27.07.2023. 19:25 ] @
Citat:
djoka_l:
SMS treba za dvofaktorsku autorizaciju ako korisitiš bilo čiji ebanking, ili plaćanje karticom, kada je uključen 3DS.


SMS je jako los 2fa metod (ok, bolji od nicega svakako). Bolje banke bi trebalo da podrzavaju bolje metode, npr in-app validaciju koriscenjem sifre ili biometrije za login u njihov app, ili sa authenticatorom.

Ja ni u ludilu ne bih prihvatio da budem odgovoran za placanje koje se potvrdjuje SMS-om, osim ako nema izbora (u kom slucaju vi ta kartica imala jako mali limit)
[ djoka_l @ 27.07.2023. 20:44 ] @
Pa dobro, nemoj da misliš da smo mi u Srbiji još uvek u kamenom dobu. Radio sam sa Italijanima, Švajcarcima i Nemcima i oni su ostajali zabezeknuti šta sve može Instant Payment u Srbiji, a oni još nisu uspeli da to odrade u EU.
Ja imam tri načina autentikacije na mbanking aplikaciji, a jedna od pcija je SMS. Imam i autentikaciju otiskom prsta.
Imam na mobilnom tri različita autenitikatora za razne pristupe, a, recimo Teams mi šalje SMS kada treba da se prijavim na grupu kod vendora. Jbg, tako je.
3DS mi radi isključivo preko SMS-a. Ja mislim da samo jedna ili dve banke u Srbiji imaju in-house card processing, sve ostale koriste usluga eksternih procesora, a oni nude samo SMS.
Da imaš račun u Srbiji, jedini način da koristiš 3DS bi bio SMS. Onda ne bi mogao da biraš drugu karticu sa drugim tipom autentikacije.
[ Ivan Dimkovic @ 27.07.2023. 22:03 ] @
Citat:

Pa dobro, nemoj da misliš da smo mi u Srbiji još uvek u kamenom dobu.


Ne znam odakle ti to, Nemacka je dugo bila kameno doba za Srbiju sto se kartica tice, kako je danas - ne znam, a komentar za SMS je najgeneralnije prirode - nevezan za bilo koji zemlju ponaosob.
[ pctel @ 27.07.2023. 22:51 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Holandija je jedna npr…

Holandija je jedina drzava koje trenutno mogu da se setim da nikada nije ni probala da ukine anonimnost sim kartica i ne planira u buducnosti. Ipak, mislio sam da znas primer drzave koja je to uvela pa odustala, jer se to obicno podrazumeva pod izrazom "batalila". Meni takav primer nije poznat, uvodjenje kontrole je jednosmerna ulica, nema nazad.
[ Doktor Hlad @ 27.07.2023. 23:14 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
pctel:
Citat:
Ivan Dimkovic:
To sa identifikacijom je bilo u modi po EU u vreme Al Kaide & Co, ranih 2000-tih.

Neke zemlje su to batalile...

Koje zemlje su batalile, moze 1-2 primera?


Holandija je jedna npr…



^ supermarket, platis kesom i vozis tj. trlefoniras “anonimno”


Jesi ti ovo probao? Nije da ti ne verujem ali poznajem nekoliko ljudi koji su tvrdili da u Austriji ne treba registracija uz opis redosleda identican tvom... i onda kupe karticu, ubace u telefon i nece da se registruje na mrezu... onda pogledaju pakovanje a tamo pise "za registraciju pozovite broj ili posetite...".
[ Ivan Dimkovic @ 28.07.2023. 07:10 ] @
Probao i koristio u zdravlju i veselju.
[ Java Beograd @ 28.07.2023. 08:11 ] @
Neregistrovani SIM ima smisla samo sa novim, nekorišćenim telefonom (kupljenim anonimno, za keš), ili polovnim telefonom kupljenim na buvljaku (podrazumeva se anonimnost)
Zato što svaki poziv ima identifikaciju: ID kartce + ID telefona.

Jer, ako si sa svog telefona zvao friends & family brojeve, a onda ubacio novu karticu, i "anonimno" zvao da "prijaviš bombu u zgradi suda" - nema tu ni A od aninimnosti. Džaba si krečio, ekspresno ideš u aps.

Anonimni poziv bi morao biti iz nekog tržnog centra, ili još bolje iz neke pune kafane (koja nema nadzorne kamere), da ne mogu da te lociraju.
Onaj novi ili polovni telefon iz prve rečenice bi morao biti uključen u kafani (prvi i jedini put), i isključen odmah zatim. Preferirati modele telefona kojima se baterija vadi. Fazon Nokia 3310
U međuvremenu nikad uključivati na gajbi. I naravno, nikad u budućnosti ne pozivati nikog iz f&f okruženja. Najbolje uništiti i telefon i karticu odmah posle poziva

99% balavurdije i hohštapleraja ovo ne zna, pa ih je lako upecati.
[ ademare @ 28.07.2023. 08:27 ] @
Pretpostavka je da niko od clanova ne zeli da se bavi nikakvim kriminalom.

Tako je oduvek bilo. Zato postoji IMEI broj i on se uvek javlja i zapisiju na serverima operatera, zajedno sa ID kartice.

Tako da policija moze da locira i karticu i Telefon sa drugom karticom na primer !


Imamo ovde na forumu temu, kako su se ljudi bili Napalili kao neka Domaca i Poljska firma napravili program za prikaz ko te zove a nije ti u imeniku !

U Sustini jos onda sam pretpostavio da je iza cele ove price bila BIA i to mislim i sada !

Stos je bio u tome sto si davao saglasnost prilikom instalacije da aplikacija pristupi tvom imeniku !

Onda je milion ljudi dalo svoj imenik i BIA je imala i ima svaku i neregistrovanu karticu !


Tako da u SRB vec smo svi u evidenciji , mada nezvanicno !

U sustini ko nije Kriminalac nema neki razlog za brigu da li je kartica registrovana ili nije .


Skoro je bilo u medijima, da je pre mesec dana USA FBI poslao dojavu - prijavu za mladica iz Subotice , ili Backe Topole , razni mediji su davali oprecne lokacije ! Da je surfovao i pretrazivao nesto oko nekakvih bombi itd. ??

Nasi ga uhapsili odmah !

Tako da smo svi pod prismotrom odavno.
[ Java Beograd @ 28.07.2023. 08:30 ] @
Ako si 'teo da šalješ anonimne mejlove, onda ti opet treba telefon opisan u prethodnom postu, nikad uključivan na tvojoj gajbi. Ali mora smart, ne može Nokia 3310
SIM ti možda i neće trebati ako odeš u neki prometni fićka: "jel imate wifi?"

Onda tu u kafiću, sa pomenutog telefona, kojeg tu prvi put uključuješ, prvi i jedini put odeš na net, registruješ e-mail account. (Možda će trebati SIM ako će email da bude potvrđen SMS-om)

Dakle, registruješ email account, i sa tog novog accounta šalješ mejlove "o bombama".
Telefon odmah potom gasiš, (izvadiš i bateriju, ako je moguće) a pošto ima jedinstvenu MAC adresu, naravno, uništavaš i telefon i SIM.



Ovim postupcima (u ovom i prethodnom postu) si stvarno anoniman, ne mogu da te lociraju.
Ali im je jasno da si pacijent tj. zajebant čim si odradio ovu šemu.

Pravi bombaši ne žele da budu anonimni, žele da se zna ko je i zašto postavio bombu.
[ Ulfsaar @ 28.07.2023. 10:10 ] @
Pa i tada bih ja imao trunku sumnje u potpunu anonimnost. Možda bi i dalje mogli da te pronađu metodom eliminacije - pretpostavka je da su ostali prisutni u kafiću normalno registrovani. Usput se uvek nađe poneka kamera, a što da ne i u samom kafiću.
[ Java Beograd @ 28.07.2023. 10:12 ] @
Naravno. Ovo su samo tehnički preduslovi.
[ B3R1 @ 28.07.2023. 12:34 ] @
Citat:
pctel:
Holandija je jedina drzava koje trenutno mogu da se setim da nikada nije ni probala da ukine anonimnost sim kartica i ne planira u buducnosti.

Da! A znas li zasto? Zato sto je cela drzava prekrivena gustom mrezom nadzornih kamera, a IP saobracaj se prati jos od 2006. Oni su pioniri ovlascenog nadzora Interneta u Evropi, prvi su poceli da to rade ako nisi znao.

Na njihovoj tv je jedno vreme isao rijalitiji (Hunted (NPO3)), neka vrsta zmurke samo na visokom nivou, gde takmicarima daju fore 24 sata da se sakriju gde god zele, a onda policija i bezbednosne sluzbe krecu u potragu za njima. Direktno u emisiji vidis sve njihove sisteme za nadzor, nacin na koji citaju snimke sa kamera za nadzor, metode kojima prikupljaju podatke od vlasnika malih radnji koji imaju sopstvene kamerice itd. Plus, poznato je da svaki bankomat ima kameru. A u emisiji i vidis kako se prate telefoni, kako se lako pristupa razgovorima, podacima o pristupu Internetu itd. Jednu epizodu sam samo gledao i najezio se!

Tako da to presmesno legitimisanje korisnika prepaid-a, koje je de facto "security through obscurity", zaista nema smisla ... :-)
[ Ivan Dimkovic @ 28.07.2023. 12:37 ] @
OPSEC za potpunu anonimnost je tezak, sto se moze videti kad ponekad padnu vlasnici darknet marketa a oni prilicno vode racuna o tome.

Svejedno, anonimni neregistrovani SIMovi nisu nikakav problem dobro organizovanim sluzbama ako je slucaj bitan pa je insistiranje na ID-u obicno maltretiranje gradjana i kafkanska birokratija.
[ Java Beograd @ 28.07.2023. 13:06 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Svejedno, anonimni neregistrovani SIMovi nisu nikakav problem dobro organizovanim sluzbama ako je slucaj bitan pa je insistiranje na ID-u obicno maltretiranje gradjana i kafkanska birokratija.

I jeste i nije. To mu dođe kao preventiva. Tek toliko da građanin bude svesan da Veliki Brat zna ko je vlasnik kartice.
Bolje sprečiti, nego potezati "dobro organizovane sluzbe" da jure klince koji nisu naučili lekcije, pa su dojavili o "bombi u školi".

Na kraju krajeva, jasno je da se prodavcu SIM kartice u trafici ili samoposluzi veoma lako može podmetnuti lažni ID, nije ona policajka.
[ Ivan Dimkovic @ 28.07.2023. 13:09 ] @
Preventiva? Svaki moskri ima burnere, plus sad imas i eSIM-ove koje mozes kupiti nekom levom karticom. Opet na kraju posteni ljudi bivaju maltretirani.

Naravno da murija ima korist od ID-a ako treba da se peca po podacima, ali to nije nista sto bi trebalo da im bude dozvoljeno IMHO.

Citat:

Na kraju krajeva, jasno je da se prodavcu SIM kartice u trafici ili samoposluzi veoma lako može podmetnuti lažni ID, nije ona policajka.


Bingo - cisto zamlacivanje.
[ djoka_l @ 28.07.2023. 14:52 ] @
Ima za to i lep engleski termin - security theater.
Meni je najbolji primer kada je program za prepoznavanje lica prepoznao Vinonu Rajder kao Osamu bin Ladena.

Svao ona pretresanja na aerodromu, raznorazne anti-terorističke bezbednosne mere nikada nisu otkrile ni jednog teroristu, sam su izmaltretirale milione građana.
[ Java Beograd @ 28.07.2023. 15:02 ] @
Citat:
djoka_l:... samo su izmaltretirale milione građana.

I dan danas se sećam scene sa aerodroma u Hamburgu, 2008 god, dve bakice, plave oči, plava kosa, prave Nemice. Sitne, pomalo pogrbljene ... i lik, ANDTIDIVERZIONA kontrola, pretura po tašni i tera ih da skinu cipele, da nisu možda bombu sakrile u cipelama! A one bakice, onako, stare, zbunjene, postiđene ... rade sve šta ovaj naredi. Užas! Evo, dakle 15 godina tu scenu pamtim u glavi.
[ Ivan Dimkovic @ 28.07.2023. 22:36 ] @
@Java,

Ako pricamo o razvijenom svetu, imas dve vrste pristupa tom problemu:

- Pristup kojeg se drzi Izrael (identifikuj profil pretnje i ganjaj bas takve bez ikakvog obzira na zalbe za 'diskriminaciju')
- Pristup koga se drzi ostatak (pravi se da "ne diskriminises" kako se neko ne bi bunio)

El Al vec decenijama nije imao uspesnu otmicu ili izvrsen napad, ali zato ako si npr. Arapin ili musliman uopste u svojim 20-tim i imas 'cudan' plan puta, ocekuj ili da ne budes prevezen ili vesesatno ispitivanje (mada, malo koja osoba tog profila leti El Al-om). Ne moras ni musliman da budes, evo moje licno iskustvo: pre mnogo godina nisam znao gde da idem za produzeni vikend, i odabrao na kraju Tel Aviv - bukirao El Al let ne secam se da li je bio isti dan ili sutra, svejedno - na aerodromu su me docekala 3 agenta El Al-a sa ~45 minuta ispitivanjem pre protivdiverzione + jos dvojica u toku protivdiverzione (gde su mi ispraznili ceo ranac do poslednjeg delica, otkrili cak i ne-OEM delove u laptopu jbte patak). Jedan te drnda 15 minuta, pa onda prica sa ostalima i uporedjuje odgovore (pitanja su razlicita ali u sustini isti q) - par puta se vracali sa "a mom kolegi si rekao Jul, a ja izracunao Avgust - sta je to?" i sl. Na kraju balade ti kazu da mozes da letis, ali sve mora da ide u checked luggage (slusalice, laptop, sve) - zato sto njihovi avioni imaju bomb-proof cargo.

Naravno, njihova pre-check kontrola, njihova protiv-diverziona kontrola - a aerodrom Frankfurt Int'l. Ne veruju nikom. Za avionom paralelno idu borna kola taxi pistom sa baticom na mitraljezu (za svaki slucaj ako neki junak dodje do ograde aerodroma sa zoljom i pozeli da postane mucenik) sto su izboksovali kao praksu po svim aerodromima u DE, a moguce i sire.

Sa druge strane, imas ostatak - koji je nista drugo nego cirkus (pomenute babe i sl. - sasvim normalna svakodnevna stvar u USA, a sada i na gomili aerodroma u EU). Da stvar bude jos vise komicna, vise puta mi po torbi ostale makazetine i sl. bez da iko ista kaze. Prilicno sam siguran da te sluzbe u poslednjih N godina nisu na'vatale nikoga osim gomile makazica za nokte. Teroristi bivaju uhvaceni operativnim radom bezbedonosnih sluzbi.

Licno nemam apsolutno nista protiv pristupa koji radi El Al, i na kraju sam se u tom njihovom avionu osecao prilicno bezbedno. A cirkuse tipa pipkanje baba na aerodromu ili insistiranje na nekakvim photo ID dokumentima za kupovinu SIM kartica... to prezirem zato sto je najobicnije pozoriste.
[ B3R1 @ 29.07.2023. 11:24 ] @
Da, na Schipholu El Al ima svoj poseban red za checkin. Kod njih ne mozes da se cekiras za let online, nema sanse. Moras da dodjes 4 sata pre leta na salter, srecom reda nema, ali svaki putnik prolazi to isto cesljanje. Jednom samo putovao sluzbeno za Tel Aviv i prosao sam tu pricu. El Alovci su me ispitivali isto tako, gledali pasos od pocetka do kraja, postavljali mi razna pitanja vezana za skoro svaki preriod mog zivota ... na kraju su na nekom papiricu napisali 5 hebrejskih slova i rekli mi da sacekam. Ja gledam onaj papiric, rekoh ovo ko zna sta znaci. Potom su se pojavila dva lika, takodje njihovi agenti, koji su me sproveli u podrum aerodroma, u neke prostorije za koje nisam znao ni da postoje, gde je bila gomila prtljaga ... Tamo su uzeli komadic gaze, stavili ga na neku motku i time presli preko kopmletne moje odece i obuce, ranca, stvari, sve ... i svaki put stavljali to na neki skener, a potom i pod nesto sto lici na mikroskop. Laptop sam imao u rancu, to su propustili kroz standardni skener, pa su ga i tom gazom presli i opet gledali ... i tako to, nisu trazili da ga ukljucujem itd. Patike su mi tri puta provlacili kroz skener, skenirali djon tom gazom ... grizao sam se za jezik da ne pitam da li sumnjaju da sam ugazio u go**no od dobermana, doge ili pudle i sta kaze aparat na tu temu ... ali sam se uzdrzao, da ne bi bio full body search, hahaha ... Taj aparat s gazom mi nikada nije bio jasan cemu sluzi, to sam video kod njih i mozda jednom negde drugde, ne secam se ...

Uglavnom, na kraju je bilo 10 minuta do poletanja aviona. Lik mi je pomogao da sve spakujem, a onda je mene i jos dvojicu sproveo do kraja tog kratkog hodnika, otkljucali su nam vrata i pred nama su se ukazale stepenice kojima se direktno ulazi u avion. Na vratima je stajao holandski granicni policajac koji je samo letimicno pogledao pasose i rekao ok. Nisam prosao ni standardne skenere, ni pasosku kontrolu .. nista!

Tek kada sam stigao u Izrael saznao sam da je moja tadasnja firma trebalo da trazi za mene neku cagu za ubrzanu bezbednosnu proceduru. Ali posto sam ja tada radio za pacere, to nisu odradili. Srecom, izraelski partneri su bili korektni i izvadili su mi to, da ne moram da cekam 6 sati u redovima na Ben Gurionu (TLV), tamo su redovi maltene do parkinga ...

Inace, ono sto mi je isto tako upalo u oci na Ben Gurionu je da Izraelci ne pretresaju babetine, ne istresaju ti ranac zbog nekakvog kabla koji lici na ko zna sta, ne dr*aju te zbog paste za zube koja im se cini da je tecnost i ostala njesra ... ali zato njihovi agenti (u civilu!) posmatraju ljude ... svi odreda lice na onog pandura iz Matriksa. I samo u jednom trenutku neko pokaze prstom, tada izvuku tu osobu iz reda, za koju oni procene da je rizik. I odvedu ga ko zna gde. Ostali idu vrlo brzo, nema gnjavaze.
[ agasoft @ 29.07.2023. 11:45 ] @
Srećom, ja sam leteo još dok se leteti moglo kako valja. Da mi se nešto slično desi, ja bih dao ruku agentu i rekao nešto u stilu.: Burazeru, a da ti mene vratiš odakle sam doš'o, ne letim ja nikuda. Da ne maltretiraš ni sebe ni mene. Ja ću već na neki brod, konja, peške...
Zamisli da mi let traje sat vremena, a da na aerodromu čekam 4 sata. A tipa autobusom mogu da budem tamo za 7 sati. Pa nikad. Hvala vrlom dobrom svetu.
[ pctel @ 29.07.2023. 13:18 ] @
Citat:
Doktor Hlad:

Jesi ti ovo probao? Nije da ti ne verujem ali poznajem nekoliko ljudi koji su tvrdili da u Austriji ne treba registracija uz opis redosleda identican tvom... i onda kupe karticu, ubace u telefon i nece da se registruje na mrezu... onda pogledaju pakovanje a tamo pise "za registraciju pozovite broj ili posetite...".

Da, evo je holandska kartica i sad u telefonu. Imam je vec godinama. Najveca fora je sto sam je izgubio pre par meseci i onda zvao korisnicku podrsku da mi taj izgubljeni broj dodele novoj kartici koju sam kupio u supermarketu, nasuprot cinjenici da oni nemaju pojma ni ko sam ja niti ciji je to broj. I da, bili su raspolozeni da to odrade, a da bih dokazao da je to bio moj broj morao sam detaljno opisati koliko dugo imam karticu, kada sam je koristio i za sta, koje sam pakete interneta aktivirao, gde sam i kada bio u romingu itd
[ pctel @ 29.07.2023. 13:44 ] @
Citat:
B3R1:
Citat:
pctel:
Holandija je jedina drzava koje trenutno mogu da se setim da nikada nije ni probala da ukine anonimnost sim kartica i ne planira u buducnosti.

Da! A znas li zasto? Zato sto je cela drzava prekrivena gustom mrezom nadzornih kamera, a IP saobracaj se prati jos od 2006. Oni su pioniri ovlascenog nadzora Interneta u Evropi, prvi su poceli da to rade ako nisi znao.

Nemacka ima vise kamera po glavi stanovnika pa mora registracija sim kartice. Ali, pogresno si ti mene razumeo - nije da ja imam potrebu da budem anoniman i da me niko ne prati. Cak naprotiv, ako treba dobrovoljno se prijavljujem da me prate i gledaju svi koji nemaju pametnija posla, ako im je to bitno nek mi instaliraju kameru i na wc solju. Moje potrebe su cisto prakticne. Zelim kad negde sletim na aerodrom da mogu odmah da kupim i koristim karticu, a ne da prvo moram da nadjem neki trzni centar, pa ako je noc da sacekam sutra do 9:00 da se otvori predstavnistvo mobilnog operatera, pa da sacekam jos par sati ako je guzva ili im ne radi sistem... Ili primer 2:
Izgubim/ukradu mi platne kartice, dokumena i telefon. Ako mi je ostalo par stotina evra u dzepu imam sansu da negde kupim telefon i karticu, stupim u kontakt sa porodicom i firmom, organizujem pomoc samom sebi i neki izlaz iz te situacije. Ali ako je nekom geniju palo na pamet da uvede politiku "nemas dokumenta - onda neces imati ni karticu", onda je to cisto nasilje birokratije nad postenim covekom.
[ B3R1 @ 29.07.2023. 14:23 ] @
Postenog coveka to tera na nepostene radnje. Da ode ispod nadvoznjaka s pocetka teme i kupi karticu na crno, da podmaze radnika na salteru operatera i dobije karticu na belo, ili da kupi eSIM nekog stranog operatera - opet na belo.

Ono sto hocu da kazem je da to njihovo igranje strogoce moze da zaobidje i debil i cela ta prica nema nikakvog smisla.

P. S. - Dobro je da LK traze samo na uvid, a da ti ne traze kopiju tog dokumenta. Secam se da su mi 90-ih negde trazili kopiju LK i da sam morao da trazim kopirnicu okolo. Svuda u svetu ako je nekome potrebna kopija tvog dokumenta onoi to odrade sami i vrate ti dokument, samo u Srbiji traze kopiju. A i to je jos dobro, dok ti ne zatraze nekakvu "overenu" kopiju.
[ Ivan Dimkovic @ 29.07.2023. 14:39 ] @
Upravo, nije stvar u anonimnosti (za tako nesto je potrebno daleko vise od burner telefona) vec o zivotu bez birokratskih cimanja. Sto bi covek zeleo da ga svaka budala legitimise, da svako malo ide na neki salter ili, najcrnje, da menja dokumente zato sto je nekom levom smetalu doslo da se pokaze "da radi nesto" pa menja imena ulica.

Pre nekog vremena kad sam kupovao neku gajbu, finansiranje zavrsio bez da vidim zivu dusu - imaju ljudi aplikaciju koja ocita pasos / ID, snimi video moje njuske i uporedi biometriju (dal' to radi covek ili AI nije ni bitno) - dalje proces aplikacije online i na kraju na registrovanu adresu stigne dokument koji se potpise kao pristanak - to nije nikakav problem zato sto, na kraju krajeva, mora da se ode kod notara da se zavrsi prenos i tu notar naravno proveri dokumenta ukljucujuci i dokumente za finansiranje, ali cela stvar ima minimum frikcije, jednom ides da zavrsis posao, sve ostalo online.

Ali te stvari zestoko variraju od zemlje do zemlje, pa iskustvo moze biti od cestog idenja "na vidjanje" sa drumskim razbojnicima kojekakvim, do prakticno da ne vidis nikog osim jednom u N godina kad nesto vece mora da se uradi. Ajde te drzavne poslove nekako i da se razume tipa vadjenje pasosa, ali za SIM kartice drndanje sa identifikacijom? Cisto izivljavanje.

Citat:
B3R1
P. S. - Dobro je da LK traze samo na uvid, a da ti ne traze kopiju tog dokumenta. Secam se da su mi 90-ih negde trazili kopiju LK i da sam morao da trazim kopirnicu okolo. Svuda u svetu ako je nekome potrebna kopija tvog dokumenta onoi to odrade sami i vrate ti dokument, samo u Srbiji traze kopiju. A i to je jos dobro, dok ti ne zatraze nekakvu "overenu" kopiju.


Moj partner, inace CEO vise firmi, ne daje svoj ID >nikome< - ali ono, apsolutno nikome. To je stvaralo masu komicnih situacija (jednu sa Vodafone-om, posto su u toj zemlji zahtevali i za poslovne SIM-ove ID ovlascenog direktora, a tada je samo jedna osoba bila to - tj. on) - jednom je bukvalno morala da padne neka vezana notarizacija za otvaranje poslovnice u inostranstvu, samo zato sto apsolutno nije dolazilo u obzir da neko uzme ID. Pitao sam ga jednom WTF je sa tim, na sta je samo kratko odgovorio 'da li si svestan sta sve neko moze da uradi sa kopijom tvog pasosa ili licne?' - OK, drugi porezni razred, drugi potencijalni problemi u zivotu, od mene se ne bi ovajdili sa sve kolor kopijom u 4000 dpi :-)
[ agasoft @ 29.07.2023. 14:48 ] @
Ali razmišljam i šta će u krajnoj liniji postići identifikacijom ili registracijom prepaid broja. Ja sad mogu da kupim broj, da ga prodam Miki, Mika Žiki, Žika Stojanu, Stojan Draganu, i Dragan posle 15 godina nešto zezne i šta? Oni će da ganjaju mene? A ja zaboravio da sam taj broj ikad imao, prodao ga npr. preko oglasa i pojma nemam šta je dalje bilo. Pa lakše im da uđu u trag na druge načine, nego da idu preko mene.
Već mi se i desilo davno da sam kupio broj neznajući da je bio registrovan na nekog drugog i posle imao muku da ga preregistrujem na sebe kad sam izgubio karticu.
[ Ivan Dimkovic @ 29.07.2023. 14:51 ] @
Citat:
[B3R1
Tek kada sam stigao u Izrael saznao sam da je moja tadasnja firma trebalo da trazi za mene neku cagu za ubrzanu bezbednosnu proceduru. Ali posto sam ja tada radio za pacere, to nisu odradili. Srecom, izraelski partneri su bili korektni i izvadili su mi to, da ne moram da cekam 6 sati u redovima na Ben Gurionu (TLV), tamo su redovi maltene do parkinga ...


E, ali na Ben Gurionu su posteni - ako te drndaju jopet (mene jesu), posalju te VIP taxijem na avion da ga ne propustis posto na TLV avion nece cekati :-)

Na Frankfurtu u sred trkeljisanja kad sam pitao El Al agenta "sta ce biti ako propustim avion" dobih kratak odgovor "nemoj da se brines, avion ne ide nigde dok mi ne kazemo da moze" :-)))))
[ Ivan Dimkovic @ 29.07.2023. 14:54 ] @
Citat:
agasoft:
Ali razmišljam i šta će u krajnoj liniji postići identifikacijom ili registracijom prepaid broja. Ja sad mogu da kupim broj, da ga prodam Miki, Mika Žiki, Žika Stojanu, Stojan Draganu, i Dragan posle 15 godina nešto zezne i šta? Oni će da ganjaju mene? A ja zaboravio da sam taj broj ikad imao, prodao ga npr. preko oglasa i pojma nemam šta je dalje bilo. Pa lakše im da uđu u trag na druge načine, nego da idu preko mene.
Već mi se i desilo davno da sam kupio broj neznajući da je bio registrovan na nekog drugog i posle imao muku da ga preregistrujem na sebe kad sam izgubio karticu.


Navucenost na birokratiju... ono, gde ti je pecat? To je opasna bolest koja se jako tesko leci i ume da metastazira lako.
[ ademare @ 29.07.2023. 16:34 ] @
Citat:
B3R1:


P. S. - Dobro je da LK traze samo na uvid, a da ti ne traze kopiju tog dokumenta. Secam se da su mi 90-ih negde trazili kopiju LK i da sam morao da trazim kopirnicu okolo. Svuda u svetu ako je nekome potrebna kopija tvog dokumenta onoi to odrade sami i vrate ti dokument, samo u Srbiji traze kopiju. A i to je jos dobro, dok ti ne zatraze nekakvu "overenu" kopiju.



Heheh

Pa u Srbiji jos uvek traze kopiju licne karte !

Ako ustanova , na primer Banka ima svoj foto kopir , onda oni kopiraju , ako nema , drzavne ustanove , onda Sam moras da nabavis ! U kopirnici gde drugo ? Kopirnice su na strateskim mestima , posebno preko puta opstine i slicnih drzavnih institucija !

Ajde kada sam produzavao LK prosle godine , reko da se manem kopiranja vise, i da trazim LK sa cipom !

Promasaj veka !!

Prvo kada sam posle 7 dana otisao u MUP po LK , kaze mi sluzbenica posto ju je stavila u citac, nesto nije u redu (idioti zaboravili da isprogramiraju) ili da ubace u kompjuter ! Kao bice sutra ??

Dodjem sutra , ne radi sistem ... cekao sam 4 sata da proradi nisam mogao da dolazim 3 dan !

Odem u Banku , nisam bio odavno u toj banci , ostale mi neke pare , a kartica istekla , kaze mi salterusa Mi smo vam Blokirali novac !! Kad je nisam zgromio tamo Nego ajde da rucno popunjavate neke papire za zatvaranje racuna ??
Otvaranje samo potpises , kada hoces da zatvoris ima da popunjavas papircine sa hemijskom !!! Plus para nema ! Bice u ponedeljak kada centrala odblokira !

Jos kaze Cobanica od 200 Kila da se pomerim da na Jedini salter dolaze drugi !

Au kad sam poceo da Vicem po onoj Banci , ali sve kulturno u smislu da ne mrdam dok ne zavrsim jer sam i ja cekao plus blokirali mi pare , prvi Cuvar Pobegao !

Jos pogresim na pola papira , pa mora ponovo !

Kad je Cobanica od 200 Kila videla da joj se zezanje sa mnom , vratilo kao Bumerang i da ceka Zilion ljudi u redu , otme mi onaj papir kao popunice ona !

Pa sto Kravo imas Cip u LK ako moram rukom da popunjavam te podatke sa Cipa ? Tipa Maticni itd.
[ B3R1 @ 29.07.2023. 17:18 ] @
@ademare:

Sad si me podsetio na neku fotku koja je kruzila na FB, vezana za one zdravstvene "knjizice". Hajde to sto to odavno nije nikakva knjizica ili svescica, nego komad plastike ... nego na tom komadu plastike neko u nekom domu zdravlja zalepio nalpenicu sa brojem kartona. Digitalizacija, ali na srpski nacin ... :-)))
[ luaay @ 29.07.2023. 17:38 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
sam ga jednom WTF je sa tim, na sta je samo kratko odgovorio 'da li si svestan sta sve neko moze da uradi sa kopijom tvog pasosa ili licne?' --)


Da obrise zadnjicu.
0 rizika.
[ luaay @ 29.07.2023. 17:42 ] @
Slažem se da su digitalni čitači ličnih karata i vozačkih veliki korak unazad.
Krađa identiteta i dalje ide punom parom.
S druge strane,evo sad kad sam produžavao vozačku u Srbiji kamera u Supu se pokvarila podešena za čitač i četiri dana nisam mogao da izvadim dozvolu.
Izgubio sam dragoceno vreme i novac.
Do pre 20 godina to nije bilo slučaj.
Na primer Italijani i dalje imaju lične karte kao nekad,obične sveske a deo su razvijenog zapada.
[ Java Beograd @ 29.07.2023. 17:57 ] @
Citat:
luaay: S druge strane,evo sad kad sam produžavao vozačku u Srbiji kamera u Supu se pokvarila podešena za čitač i četiri dana nisam mogao da izvadim dozvolu.
Izgubio sam dragoceno vreme i novac.


Ja sam pre neki dan tražio i dobio vozačku, pošto mi stara ističe, preko portala eUprava. Sve on-line, samo sam na kraju prošetao do pošte.

Šta je tebe sprečilo da produžiš vozačku preko eUprave?
[ luaay @ 29.07.2023. 18:08 ] @
Prvi put čujem za tako nešto i za tu mogućnost možda zato što je u pitanju gradić u unutrašnjosti.
Niko mi u sup-u nije rekao za dozvolu preko Euprave.
Doduse,svojevremeno sam pitao jednu mrzovoljnu babu ,sto tamo radi i bila je jako škrta sa odgovorima,mrzelo me dalje da insistiram.
mislio sam da je Euprava samo za plaćanje računa,korona vakcine ili tako nešto slicno.
[ B3R1 @ 29.07.2023. 18:39 ] @
Citat:
luaay: Na primer Italijani i dalje imaju lične karte kao nekad,obične sveske a deo su razvijenog zapada.

Italijani imaju i dalje razne slicne "analogne" sisteme koji funkcionisu svuda. Recimo, u Italiji jos uvek postoje fizicki salteri u bankama gde mozes da udjes i da platis racune u kesu ili cekovima. A mozes da podignes i pare na salteru, ne teraju te na bankomat. Jos te pitaju i da li da ti isplate pare u novcanicama od 20, 50, 100 ili 200 evra.

Probaj da platis bilo koji racun u Holandiji ili Svedskoj u banci ... U Holandiji neces vise pronaci nijednu fizicku filijalu banke ili ako je ima to je samo za pregovaranje o kreditima i tome slicno (mada i to sada ide online). Dizanje kesa samo na bankomstu i iskljucivo u novcanicama od po 50 evra, s ogranicenjem od 2000 evra max. Samo jednom mi je to doduse zatrebalo u poslednjih 5 godina, jer se sve placa karticama ...

A onda predjes u Nemacku i naletis ne neki lep kafic na kome je gazda na tabli napisao "Keine Kartenzahlung !!!". :-) I vidis te iste natpise u celoj ulici ... EU je smeh ... :-)
[ Ivan Dimkovic @ 29.07.2023. 19:19 ] @
Citat:
B3R1
A onda predjes u Nemacku i naletis ne neki lep kafic na kome je gazda na tabli napisao "Keine Kartenzahlung !!!". :-) I vidis te iste natpise u celoj ulici ... EU je smeh ... :-)


Pre nekoliko godina...

- Dolazim na aerodrom u Londonu, ~8 AM - provalim da sam izgubio pasos... prc
- Nemacki konzulat, oko ~11 AM dodjem da kukam da mi izdaju neki dokument da putujem
- Oko 1 PM, dobijam privremeni pasos
- Oko 5 PM, jopet aerodrom
- 8 PM, Stutgart, uz malo ubedjivanja prodjem sa tim dokumentom granu

Odlicno? Mora da ide super i dalje?

- Sutra dan, opstina u Stutgartu - dobar dan, dobar dan, ja bih pasos - hoces qr sine, zivis u Karlsruheu - idi tamo pa trazi
- Ali ali, ja sam ovde dobio drzavljanstvo, a na sajtu vam pise da je moguce zatraziti pasos svud... NEIN, samo u inostranstvu to mozes.. ok, jbg...
- Par dana kasnije, Karlsruhe... dobar dan, dobar dan - ja bih pasos, nemam nista od dokumenata osim ovog papira iz Lon...

-- oooo sine, to ce da traje, posto si ti dobio drzavljanstvo u Stutgartu (80km odatle) - mi sad moramo da pitamo njih da nam posalju papire (!)
-- Ali ali... ja sam bio u Stutgartu i tamo su mi rekli...
-- Naravno da su ti to rekli zato sto si registrovan ovde, ali mi sad moramo od njih da trazimo zato sto mi nemamo nacina da te identifikujemo (!)
-- OK, koliko ce to da traje?
-- Paaa... zavisi, nemamo tacan info, mozda nedelju dana, mozda dve, mozda... ali poslacemo mi tebi mail (HAHAHHAHAHA) cim dobijemo papire iz Stutgarta

-- N dana kasnije (>7 svakako) - za 2 dana putujem, kazem nekom iz firme da ih zove ... "AAAAAA,. e evo bas smo sad hteli da kontaktiramo coveka, evo sad bas stiglo" :)
-- + 3-4 dana da se to odstampa ovo ono, iskljucivo doci u 14:00 bla bla, menjaj karte sta da se radi...

Nemacka je unutar EU bukvalno Vizantija... COVID pandemija je bukvalno bila atomska bomba kad su svi morali da nabave procesore kartica, do tada bukvalno vecina manjih prodavnica i bar pola taksija samo kes... a ono ostalo, vecina iskljucivo EC/Maestro... Visa/Mastercard su bili egzotika a ne dao bog da izvadis Amex, ko da si pokazao clansku iz mladih izvidjaca jbt.

..

A preko grane npr. NL, sve vise i vise prodavnica ne prima kes uopste, a sve ide digitalno, salter vidis skoro nikad (ono, jednom za prvu prijavu boravka). U Svedskoj secam se platio pre 100 godina neke zvake i sl. kreditnom, ali sa zentom da ce da me is3.14ckaraju, a ono normalna stvar...

TL;DR - razlike su enormne medju drzavama, nekakva razvijenost ili slicni parametri nisu nikakav indikator koliko su "digitalne"... ono, imas Estoniju koja je odavno sve prebacila na elektronsko (sticajem okolnosti), dok npr. Nemacka cuva svoj sirok sloj salterasa i 'Beamtera' (cata) - konjicom prenose papire iz opstine u opstinu, Srbija je (bar pre 4-5 god) bila 10+ godina ispred.

Citat:

Dizanje kesa samo na bankomstu i iskljucivo u novcanicama od po 50 evra, s ogranicenjem od 2000 evra max. Samo jednom mi je to doduse zatrebalo u poslednjih 5 godina, jer se sve placa karticama ...


ABN Amro je imao "Finance Center" na Schiphol-u do pre par godina, tamo je moglo da se digne vise kes love, mada koliko se secam za >20K su trazli najavu. Sad su to zatvorili. Imaju jos par takvih filijala ali ocigledno je obim takvog posla toliko mali da u mnogim mestima i nema izbora.

Dok, u Vizan... pardon, Nemackoj, mozes dignes milione EUR ako ih imas :-) Neke banke su cak imale dil sa Reise Bank-om koja ima filijale na svakoj zeleznickoj. Ako je kes lova nesto sa cim se radi, DE konzervativa je prednost a ne mana.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 29.07.2023. u 20:30 GMT+1]
[ Java Beograd @ 30.07.2023. 14:18 ] @
Citat:
luaay:
Prvi put čujem za tako nešto i za tu mogućnost možda zato što je u pitanju gradić u unutrašnjosti.
Niko mi u sup-u nije rekao za dozvolu preko Euprave.
Doduse,svojevremeno sam pitao jednu mrzovoljnu babu ,sto tamo radi i bila je jako škrta sa odgovorima,mrzelo me dalje da insistiram.
mislio sam da je Euprava samo za plaćanje računa,korona vakcine ili tako nešto slicno.

Ne znam kako da ti kažem, ali taj web sajt je isti i u Bgd i u gradićima u unutrašnjosti.
[ ademare @ 30.07.2023. 14:44 ] @
Uslovi i nisu bas neki.

Potrebno je imati sertifikate itd.

Meni je jednostavnije da odem do saltera jednom u 10 godina , nego da svakih par godina na salteru obnavljam Sertifikate !!




posedujete važeću ličnu kartu Republike Srbije
budete prijavljeni na Portal eUprava kvalifikovanim elektronskim sertifikatom ili mobilnom aplikacijom ConsentID
ukoliko ste prijavljeni na Portal kvalifikovanim elektronskim sertifikatom, potrebno je da imate instaliranu aplikaciju za elektronsko potpisivanje na Vašem računaru kako biste mogli da potpišete zahtev za zamenu pre slanja. Aplikaciju za elektronsko potpisivanje možete da preuzmete OVDE.
ukoliko ste prijavljeni na Portal mobilnom aplikacijom ConsentID, potrebno je da imate izdat kvalifikovani elektronski sertifikat u klaudu kako biste mogli da potpišete zahtev za zamenu pre slanja. Uputstvo za izdavanje kvalifikovanog sertifikata u klaudu je dostupno na linku
potvrdite da nije došlo do značajne promene i da ste saglasni sa preuzimanjem fotografije iz lične karte u svrhu izrade vozačke dozvole (zbog preuzimanja fotografije lična karta ne sme biti starija od 5 godina)
potvrdite da Vam stara vozačka dozvola nije izdata sa upisanim zdravstvenim ograničenjima
[ dr0id @ 30.07.2023. 20:31 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: -- Naravno da su ti to rekli zato sto si registrovan ovde, ali mi sad moramo od njih da trazimo zato sto mi nemamo nacina da te identifikujemo (!)

U Srbiji ne mozes isti dan/termin da podneses zahtev za zamenu LK i pasosa ako je LK istekla jer 'ne mogu da te idetifikuju'...ono sedis licno na 1m od sluzbenika, tu stara LK, pasos, citac otisaka, kartica, komp sa tvojim podacima, itd.
Citat:
Ivan Dimkovic:Ne moras ni musliman da budes, evo moje licno iskustvo: pre mnogo godina nisam znao gde da idem za produzeni vikend, i odabrao na kraju Tel Aviv - bukirao El Al let ne secam se da li je bio isti dan ili sutra, svejedno - na aerodromu su me docekala 3 agenta El Al-a sa ~45 minuta ispitivanjem pre protivdiverzione + jos dvojica u toku protivdiverzione (gde su mi ispraznili ceo ranac do poslednjeg delica, otkrili cak i ne-OEM delove u laptopu jbte patak). Jedan te drnda 15 minuta, pa onda prica sa ostalima i uporedjuje odgovore (pitanja su razlicita ali u sustini isti q) - par puta se vracali sa "a mom kolegi si rekao Jul, a ja izracunao Avgust - sta je to?" i sl.

Ovo da mi se desi tacno bih sutradan uplatio neku kintu Hezbolahu, ne bi im pomoglo ni VIP mesto u prvoj klasi a ne taxiju
[ Miroslav Cvejić @ 30.07.2023. 21:08 ] @
Ne vole da izdaju dokumenta ako stara važe više od 30 dana. Mene su za pasoš pre par godina makljali. Kao ko te šiša što živiš u inostranstvu i što si sad baš odlučio da menjaš pasoš, idi u ambasadu. Bih ja, ali nema ambasade ovde.

Sad me opet isto čeka za vozačku, važi još 3 meseca a ja bi da zamenim. :)
[ Ivan Dimkovic @ 30.07.2023. 21:55 ] @
Citat:
dr0id
Ovo da mi se desi tacno bih sutradan uplatio neku kintu Hezbolahu, ne bi im pomoglo ni VIP mesto u prvoj klasi a ne taxiju


Pazi, nije uopste problem - ti El Al agenti su visoko inteligentni ljudi sa visokim obrazovanjem - vrlo su istrajni i detaljni ali kulturni. Ni u jednom momentu se ne osecas da te neko za*bava ili da se izivljava, sva pitanja su smislena samo ih ima puno. Kao sto rekoh, na TLV kad su ukapirali da cu da zakasnim na avion poslali me autom direkt do aviona, a u Frankfurtu ti lepo kazu da avion nece nigde dok ne zavrse provere sa ljudima. Ako uzmes u obzir u kakvoj su situaciji (prakticno sve komsije bi da ih nema) nije nerazumno uopste.

U kontrastu sa TSA droidima koji bukvalno slede immutable skriptu i na svaki pokusaj protesta samo mogu da ti napakuju jos vise problema, pa makar protest bio zbog idiotizma tipa full pat-down i detaljna kontrola svega neke matore babe ili deteta. Ili insistiranja na izuvanju cipela (isto TSA) ili zabrana tecnosti koju polako dizu. Ono, svim ljudima zabraniti da prenose tecnost umesto da profilises tacno specificnu grupu ljudi koja generalno pokusava te teroristicke napade, nije da nisu specificni. Ali to je nedozvoljena diskriminacija, i zato - ajde babe i dede i mala deca, svi na pat-down ako vam nadjemo makazice za nokte. Cirkus.

Pre par godina, smehotres na AMS-u - guzva, cekas red za protivdiverzionu kontrolu... idu okolo panduri i vicu da se niko ne mice. Pogledas bolje a ono neki nesrecnik Arapin nosio sa sobom gomilu tegli meda... ovi videli tegle i frka, na kraju lik nudio da jede taj med valjda da dokaze da nije semteks. Ali najjace ludilo je sto niko nazad u koloni ne sme da se mice, znaci ako jeste semteks, da imaju zalihe krvave kobasice jbt.
[ ademare @ 30.07.2023. 23:36 ] @
Citat:
dr0id:

U Srbiji ne mozes isti dan/termin da podneses zahtev za zamenu LK i pasosa ako je LK istekla jer 'ne mogu da te idetifikuju'...ono sedis licno na 1m od sluzbenika, tu stara LK, pasos, citac otisaka, kartica, komp sa tvojim podacima, itd.


Mozes ako imas vazecu Vozacku dozvolu !

I to licno u MUP-u !

Na sajtu E-uprava ne priznaju tj. ne poznaju Vozacku dozvolu kao dokument za identifikaciju, ocigledno jer ko je pisao program to je iz neznanja ili gluposti svejedno izostavio !!

Uzivo moze !
[ B3R1 @ 31.07.2023. 07:40 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ali to je nedozvoljena diskriminacija, i zato - ajde babe i dede i mala deca, svi na pat-down ako vam nadjemo makazice za nokte. Cirkus.

Pa sad, ne znam za decu, ali bakice umeju da budu opasne, sto je Svarcika odavno dokazao:

[ Java Beograd @ 31.07.2023. 07:53 ] @
Citat:
ademare:
Uslovi i nisu bas neki.

Potrebno je imati sertifikate itd.

Meni je jednostavnije da odem do saltera jednom u 10 godina , nego da svakih par godina na salteru obnavljam Sertifikate !!


Ja preko eUprave odrađujem sve poslove sa državom, uključujući i poreske obaveze. Taj sertifikat i ta aplikacija, ništa to nije komplikovano.
Elem, kad već koristim za ostale poslove, najlakše je samo još i zatražiti vozačku, kad ova istekne.

Jeste, priznajem, olakšavajuća okolnost je što nemam zdravstvenih ograničenja, pa nisam morao na lekarski. Ko mora na lekarski, ne može vozačku online.
[ B3R1 @ 31.07.2023. 09:07 ] @
Za e-Uperavu i sertifikate - bilo je vise tema ovde, a jedna skorasnja ima i koristan savet, pa ako ste propustili:

https://www.elitesecurity.org/...anim-elektronskim-sertifikatom

Naravno, stvari ne idu bas glatko, ali s obzirom da je to sistem koji radi u Srbiji, sve to fercera jos i sjajno! Ok, nije idealno, ali pazi - ne postoje idealni uslovi nigde. U svakoj zemlji, cak i u onim za koje vi imate iluzije kako su to "uredjena" drustva, desavaju se katastrofalni administrativni propusti koji pogadjaju obicne ljude.
[ ademare @ 31.07.2023. 10:19 ] @
Postojali su propusti na sajtu , koji su sada ispravljeni !

Pisao sam prosle godine kada sam upao u svojevrsno " vrzino kolo" tj. zacarani krug birokratije na sajtu E - uprava !

Posle jedno 3 meseca vidim kada je moj matori produzavao Vozacku dozvolu , da je to ispravljeno , pogledam i sinoc sve je i dalje O.K.

Problem je sto sa E- upravom komuniciras sa Nevidljom osobom preko Mejla !!

Kao mi ovde na Forumu ?!

Znaci sta se desilo . Istekla mi je LK a moja stara prijava na sajt E-uprava je Volsebno nestala !!

Prvo sam to "razgovarao " preko mejla i dobijem info da je sajt menjan i da su izbrisani Svi nalozi ! Posaljem im stari mejl gde imam mejl potvrdu da sam registrovan i aktiviran nalog !

" To vise ne vazi " ! Sto niste javili ? " Svima smo poslali mejlove " . Al za malo , kako ga nemam taj od pre par godina , a imam ovaj stariji ? " Registrujte se opet " .

E pameti Birokratska , pa u tome i jeste stos sto mi je istekla LK nekoliko dana , a da bi se registrovao moras da imas LK koja nije istekla !!

Napisem to neverujem da je AI Bot , jer i AI ima malo inteligencije

Kaze mi idite pa cekajte ???

Gde da cekam i iskopiram sa sajta MUP-a da se uplatnica moze generisati samo na sajtu E uprava ! Tada nije moglo to da se odradi , stalno me je sa linka bacao na Registraciju , koja je nemoguca bez LK !

To je to " vrzino kolo " !

Objasnim Botu , i on mi otkrije " tajnu " !! Koju, mada sada nije bitno jer taj neki bug je otklonjen ! Znaci kaze mi Bot Neka se registruje neko od clanova vaseg domacinstva , a onda i vi sa njim porodicno 2 termina dobijete !!!

Tako i uradim i sve prodje na kraju O.K.

Kada je matori posle 3 meseca produzavao Vozacku , odem na sajt vidim vise ne baca na Logovanje , vec je Uplata i generisanje uplatnica poseban deo , tako da nisam matorog hteo ni da registrujem , vec neka mu oni u MUP-u generisu i neka uplati !

Pogledam sinoc tako je sada i za LK , jedna od usluga za koju ne mora da se bude Registrovan i logovan !

Mada je naravno manja gnjavaza kada covek sam to uradi , da ne gubi vreme u MUP-u jer kada sam isao za LK , sluzbenica prvo kaze , dajte uplatnicu ! Ako nemas uplatnicu , generisanu i uplacenu , onda gubis vreme , red itd.

U svakom slucaju ovaj veliki propust su ispravili jer Sigurno nisam ja jedini koji je upao u ovo Birokratsko " vrzino kolo " !!
[ B3R1 @ 31.07.2023. 11:35 ] @
Citat:
ademare: Problem je sto sa E- upravom komuniciras sa Nevidljom osobom preko Mejla !!

Kao mi ovde na Forumu ?!

Dobro dosao u 21. vek. I jos je i super ako mozes da komuniciras mejlom, tu ipak onda imas kakav-takav pisani dokaz da ti je X.Y. rekao to i to ...

U vecini drugih zemalja na tvoj email ti nece odgovoriti niko. Najgore je i to sto cak i privatni sektor, gde si ranije mogao da npr. posaljes email-om zahtev za ponudu, pitanje vezano za proizvode, da ih gnjavis ako ti nisu vratili pare itd.

Sada firme sve redje objavljuju bilo kakvu email adresu na sajtu i guraju te da popunjavas one besmislene web-forme, gde nemas nikakvu potvrdu ili se prave ludi i kazu kako nisu dobili nista.

Ili - oh, uzasa, bace te na nekakav chatbot i komuniciraju s tobom samo preko bota! Pojma nemam zasto izbacuju email, to je bas iritantno! I sto u 21. vek moras da se hvatas za telefon. Mada i vecina firmi nema vise ni telefon. Samo web forma. :-(

O drzavnoj administraciji da i ne govorimo - tu tek nema ni web forme, ni chatbota, nego 0800-xxxx. Da, fontele, u 21. veku! I to im nije dosta, nego - pritisnite 1 za ovo, 2 za ono, 3 za ovo trece ... ti pritisnes 1, kad ono prc - novi meni, nove opcije: 1 za ovo, 2 za ono ... i tako te vozaju 9-10 tih nivoa, da ib na kraju cuo: "Svi operateri su nam zauzeti, sacekajte, trenutno ima 20 musterija u redu pre vas". I muzika ... Sve sluzbe funkcionisu tako. A i kada dobijes tog jadnika u kol-centru - on ti kaze jedno, sutradan ako zoves ponovo neki drugi ce ti reci drugu informaciju.

I dobro je jos dok ne uvedu AI-generated voice ... neke audio-botove da komuniciraju s tobom. Ne bi me cudilo da to vec postoji ...
[ luaay @ 31.07.2023. 11:48 ] @
Upravo sam se setio neceg zanimljivog:
Kad pričamo o Eupravi, naime,Hrvati takođe imaju svoj counterpart Euprave ali je caka da moraš podneti "Zahtjev za izdavanje certifikata iskljucivo preko PC računala,(Windows/Linux), koristeći čitač kartica, aktiviranu osobnu iskaznicu i paket eID Middleware ".
Bukvalno,tako nesto ima mozda 0.8 promila njihovog stanovništva tako da niko ziv ne koristi blagodati te tehnologije i "usluga",barem ja ne poznam nekoga ko to radi.
Kao rezultat,gužve za ličnu kartu ,ispred Sup-a su evo kad sam ja bio cekao sam više od sat vremena.
Poenta je da internet ne moze da zameni licni odlazak.
Hteo sam dodati jos nešto oko prelaska granice ali to će otvoriti novu Pandoru 🗃, ne da znam da li je pametno...
[ B3R1 @ 31.07.2023. 12:31 ] @
Citat:
luaay: Upravo sam se setio neceg zanimljivog:
Kad pričamo o Eupravi, naime,Hrvati takođe imaju svoj counterpart Euprave ali je caka da moraš podneti "Zahtjev za izdavanje certifikata iskljucivo preko PC računala,(Windows/Linux), koristeći čitač kartica, aktiviranu osobnu iskaznicu i paket eID Middleware ".

Pa to ti je i u Srbiji. Treba ti smartcard reader + aplikacija CELIK (sto je akronim od "citac elektronske licne karte"). Srbi koriste Motorolin softver za to, verovatno je isto resenje prodato i Hrvatskoj. :-)
A posto je sve to uvedeno u upotrebu jos u vreme tzv. "zutih", kada su srpsko-hrvatski odnosi bili na mnogo boljem nivou nego sada, ne bi me cudilo da su Srbija i Hrvatska to nabavlle u istom paketu.

Inace, dok sam ziveo u Beogradu znao sam da su dva dana u godini najbolja za obavljanje svih poslova sa drzavom: 21. novembar i 19. decembar. Sve obavis veoma brzo, nema nikakve guzve.
Za vadjenje pasosa, LK, vozacke i ostalih dokumenata - idealni su februar-mart ili oktobar-novembar - ubedljivo najmanje guzve, pasos brzo stigne itd.
Najgori je jun: ljudi hoce na odmor, pa se sete da im je istekla soska u 5 do 12. Maturanti se napili, izgubili LK, a treba im hitno da bi upisali faks. I tako dalje ...
[ Java Beograd @ 31.07.2023. 12:42 ] @
Neki vole da se "posipaju pepelom" i da pričaju kako "u normalnim državama teče med i mleko, a kod nas ...", ali:

eUprava nije idealna, naravno, ali je dobra. Pri tome, povezana je sa Lokalnom poreskom administracijom, policijom, katastrom, biračkim spiskovima, RFZO, Poreskom upravom, sa eTurista i tako dalje.
Štaviše, evidentan je kontinualan kvalitativan napredak. Setite se samo kako je išlo zakazivanje vakcinisanja u vreme epidemije. Ko je 'teo da se vakciniše, naravno.

Pre par nedelja, u medijima bliskim grupaciji N1 išlo je višednevno ismejavanje što text-to-voice sa engleskog jezika ide po pravilima za srpski jezik. Ono, jedva su dočekali da nađu manu.
I, naravno opšta pljuvačina po celom portalu i nipodoštavanja celog projekta. Sramota.
[ dr0id @ 31.07.2023. 14:29 ] @
eUprava je poluproizvod, spolja gladac iznutra jadac, udjes da vidis termine, nema ili ne nadjes odgovarajuci, izadjes, ono stoji kao zakazano, narednih mesec dana nema vise, moras ides licno ili biras drugu lokaciju. A to za engleski je vise nego debilno

Citat:
ademare:
Citat:
dr0id:

U Srbiji ne mozes isti dan/termin da podneses zahtev za zamenu LK i pasosa ako je LK istekla jer 'ne mogu da te idetifikuju'...ono sedis licno na 1m od sluzbenika, tu stara LK, pasos, citac otisaka, kartica, komp sa tvojim podacima, itd.


Mozes ako imas vazecu Vozacku dozvolu !

I to licno u MUP-u !

Na sajtu E-uprava ne priznaju tj. ne poznaju Vozacku dozvolu kao dokument za identifikaciju, ocigledno jer ko je pisao program to je iz neznanja ili gluposti svejedno izostavio !!

Uzivo moze !

Ne mozes. Zakazes termin, u medjuvremenu istekne LK, dodjes sednes, kazu 'ne moze pasos bez vazece LK, nije po propisima'. Dignes frku, zove koleginicu, koleginica kaze 'ne da sistem', zovu sefa, sef dodje kaze 'da, da, ne moze' i ode...
Kakva bre vozacka, sedim licno s njima za stolom, sa svim dokumentima, kamerama i citacima dok gledaju u sistemu podatke
[ luaay @ 31.07.2023. 14:52 ] @
Citat:
B3R1:
Naravno, stvari ne idu bas glatko, ali s obzirom da je to sistem koji radi u Srbiji, sve to fercera jos i sjajno! Ok, nije idealno, ali pazi - ne postoje idealni uslovi nigde. U svakoj zemlji, cak i u onim za koje vi imate iluzije kako su to "uredjena" drustva, desavaju se katastrofalni administrativni propusti koji pogadjaju obicne ljude.


Sećam se dok sam živeo u Kanadi pre jedno 15 ak godina službenica koja radi na pasošima je poslala pasoš na pogrešnu adresu na pogrešno ime ,greškom.
Ozaloscena mušterija je odmah pozvala medije koji su napravili skandal od toga.
Ministar se izvinjavao danima a ta službenica popila otkaz u sekundi.
Da li bi se to desilo u vučkovoj Srbiji prepunoj SNS botova koji jedini i dobijaju takve poslove?
Da se ne lazemo.

Ne kažem,danas postoji veća odgovornost i profesionalnost nego za vreme Zlobe i Mire ali mi smo jos predaleko možda nekih 10 svetlosnih godina od Zapada u tom pogledu .
Pa evo primer,ja na ovom forumu saznajem Eupravu i vozacku a onu babu kojoj je to posao mrzi da objasni.
Na zapadu bi se polomila dok mi sve ne bi bilo sve jasno,i to jos na telefonu.
[ ademare @ 31.07.2023. 15:03 ] @
@ dr0id

Onda vozacka moze za licnu kartu . Znam da negde moze


Evo na sajtu MUP-a pise ne pise ekplicitno Vozacka , nego :

Kada se istovremeno podnosi zahtev za izdavanje biometrijske lične karte i biometrijskog pasoša, a pri tome se ne menja ništa od ličnih podataka ili prebivalište, neophodno je sledeće:

lična karta ili druga važeća isprava iz koje se može utvrditi identitet podnosioca zahteva;
uplatnice generisane na portalu e-Uprave
po želji, nije obavezno, fotografija veličine 50h50 mm, koja verno prikazuje lik podnosioca zahteva, na jednobojnoj sivoj pozadini, koja ne sme da bude starija od šest meseci i mora da ispunjava uslove propisane u članu 21. Pravilnika o ličnoj karti (''Službeni glasnik Republike Srbije'', 11/07 i 9/0, za lice kome se prvi put izdaje biometrijska lična karta.


Znaci moze i "druga vazeca isprava kojom se moze utvrditi identitet " !

Ne postoji drugi takav dokument osim Vozacke dozvole !

Jer ga izdaje isti organ kao i LK , ima sliku itd.

Da si im pokazao na licu mesta sta pise na njihovom sajtu , mozda bi te pustili


Evo za LK pise moze Vozacka isti sajt .

Zahtev za izdavanje biometrijske lične karte podnosi se lično u policijskoj upravi ili stanici, po mestu prijavljenog prebivališta, odnosno boravišta, pri čemu je za izdavanje navedenog dokumenta neophodno sledeće:

prethodno izdata lična karta ili (ukoliko je izgubljena) druga važeća isprava iz koje se može utvrditi identitet podnosioca zahteva (npr. pasoš ili vozačka dozvola);
uplatnica generisana na portalu eUprave;
po želji, nije obavezno, fotografija veličine 50h50 mm (koja verno prikazuje lik podnosioca zahteva, na jednobojnoj sivoj pozadini, ne starija od šest meseci i koja ispunjava uslove propisane u članu 21. Pravilnika o ličnoj karti) za lice kome se prvi put izdaje biometrijska lična karta.


Kako je LK najvazniji dokument , vazniji od pasosa , jer LK mora svako da ima , a pasos ne mora , onda je logicno da Vozacka moze i za manje vazan dokument. Osim "policijske pameti "

http://www.mup.gov.rs/wps/port...cna+karta/vadjenje+licne+karte

http://www.mup.gov.rs/wps/port...zahteva+za+licnu+kartu+i+pasos
[ dr0id @ 31.07.2023. 15:19 ] @
Pusti ti sta pise, kazem bez problema izvadis LK sa isteklom/nevazecom LK bez ikakvog drugog dokumenta ali pasos jok. A ko zna sta bi tek radili da sam usao u PU bez ikakvog dokumenta, pitanje je da li bi znali da utvrde identitet, moracu da probam
[ luaay @ 31.07.2023. 15:35 ] @
Citat:
dr0id: Pusti ti sta pise, kazem bez problema izvadis LK sa isteklom/nevazecom LK bez ikakvog drugog dokumenta ali pasos jok. A ko zna sta bi tek radili da sam usao u PU bez ikakvog dokumenta, pitanje je da li bi znali da utvrde identitet, moracu da probam

Otisak prstiju,zenica oka. One su pouzdanije od pasosa koji polako idu na smetliste istorije
[ Ivan Dimkovic @ 31.07.2023. 15:51 ] @
Citat:
luaay
Na zapadu bi se polomila dok mi sve ne bi bilo sve jasno,i to jos na telefonu.


Zavisi na kom 'zapadu' - 'zapad' ne postoji, razlika izmedju jedne Nemacke i Francuske ili UK, NL je ogromna a kamo li izmedju njih i USA ili Kanade (da ne pominjemo Japan).

Negde bi se ubio da dodjes do ljudske osobe, eventualno uz termin koji ces dobiti za N nedelja, a negde sve ide digitalno bez vecih problema. Negde je normalna stvar da "ides u medije" a negde bi te gledali kao na ludaka.

To ne znaci da ne treba zeleti najbolji servis, ali ideja da postoji mesto gde sve to sljaka nije realna.
[ Java Beograd @ 01.08.2023. 08:28 ] @
Citat:
luaay: Službenica koja radi na pasošima je poslala pasoš na pogrešnu adresu na pogrešno ime ,greškom. Ozaloscena mušterija je odmah pozvala medije koji su napravili skandal od toga.
Skandal? Od čega skandal? Skandal da je službenica nešto pogrešila?! Kakav je to skandal?

Citat:
luaay:Ministar se izvinjavao danima a ta službenica popila otkaz u sekundi.
Šta, u Kanadi nema sindikata? Nema zaštite radnika? Samohrana majka, dvoje dece, 30 god radnog staža, i otkaz u sekundi?

Citat:
luaay:Da se ne lazemo.
Možda ne lažeš, ali svakako izmišljaš.
[ luaay @ 01.08.2023. 09:11 ] @
@Java
Koji si ti debil.
Sve sto nije po standardu "vaskolike Srbije" je neverovatna izmisljotina,zar ne?
E pa nije. Prvo u Severnoj Americi,sindikati imaju manje moci nego u Evropi,pogotovo kad je u pitanju federal job.
Ne pisem ovo zbog tebe vec zbog drugih ljudi.
Dalje,kradja,zamena identiteta itd ko je ziveo u Americi zna sta su implikacije toga.
Zaboravio sam detalje ovog slucaja,mislim da je službenica stavila pogresnu sliku , pobrkala.
Daleko je to od "nešto".
Ko shvata-shvatice
[ Java Beograd @ 01.08.2023. 09:37 ] @
Zanimljiva je ta Kanada.

Daj neki link na taj događaj, da svi mi ovde to pročitamo.
Link svakako postoji, ako je izbio medijski skandal a ministar se "danima izvinjavao"
[ luaay @ 01.08.2023. 11:15 ] @
Kanada je zemlja cuda.
Npr,tamo izbace ucenika iz srednje skole jer se na eskurziji usudio da kritikuje sefa drzave ,kraljicu da "uzima nase pare".
Governer General (predstavnik royal rezima u kolonijama) se izvinjava danima .
Onda Veliki Brat izbrise sve tragove o tome na netu.
Bez brige,Duboka Drzava misli na sve.
Bitno da se radi,zaradjuje i da ekonomija ide napred.
Za pasos se potrudi,znas engleski,isčačkačeš nešto.
[ Ivan Dimkovic @ 01.08.2023. 11:26 ] @
Citat:
luaay
Bez brige,Duboka Drzava misli na sve.


Duboka drzava se bavi greskama salterusa? Mora da je bas duboka :-)
[ djoka_l @ 01.08.2023. 12:11 ] @
Delete-Internet -All

[ Java Beograd @ 01.08.2023. 12:13 ] @
Citat:
luaay:Za pasos se potrudi,znas engleski,isčačkačeš nešto.

Dakle, nema.


[ B3R1 @ 01.08.2023. 13:22 ] @
Citat:
luaay:
Kanada je zemlja cuda.
Npr,tamo izbace ucenika iz srednje skole jer se na eskurziji usudio da kritikuje sefa drzave ,kraljicu da "uzima nase pare".
Governer General (predstavnik royal rezima u kolonijama) se izvinjava danima .
Onda Veliki Brat izbrise sve tragove o tome na netu.

Ma da, rekla-kazala, radio-Mileva, ceo grad prica, cela Srbija zna, svi znaju, cak i vrapci znaju ... a ono - prc, #nijesedesilo ...

Nesto mi je poznato ... :-)))
[ ademare @ 01.08.2023. 14:01 ] @
Ljudi , Google pretraga je postala tesko shranje !

Ranije za cas pronadjem sta mi treba , vec godinama ne prikazuje ni ono sto na internetu ima !

Samo neko najnovije shranje prikazuje , nudi !


Pisao sam o tome kad sam hteo da procitam nesto o coveku iz I svetskog rata ! Poznat ima i ulice svoje ! Ali ne mogu da se setim imena !

Sve o njemu znam osim imena !

Sve opisao Google nista ne zna o njemu ?


Posle se setim imena kad sam ukucao izadje 1.000 " hitova" !!

Sve o njemu ima , samo Google ne moze da pogodi da njega trazim

A na celom svetu samo Jedan takav Bio !
[ whitie2004 @ 01.08.2023. 16:53 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
luaay:Za pasos se potrudi,znas engleski,isčačkačeš nešto.

Dakle, nema. :D

Ne' moz naci ni 2 minuta sa naplatne rampe ...

'Dakle, nema' - nije se ni desilo. Neko izmislio, Ene je zena kupuje paradajz za zimnicu ...