[ Living Light @ 23.10.2023. 05:08 ] @
O ukusima se ne debatuje, ali...
Nije mi jasno po cemu brend telefona (a i ostalih uredjaja) Ajfon
drzi sebe tako visoko da omladina hvata dugacak red uvece pred prodavnicom,
da bi bili medju prvima ujutru da kupe Jabuku od uredjaja i to "Pošto-Poto" !?

Da li je marketing "kriv" za to, ili su ti telefoni su stvarno posebniji od drugih Brend telefona?
------------------------------------
Meni licno je bila muka kada mi je neko doneo pokvaren punjac ili pohaban konektor
od Ajfon mobilnog, tableta ili laptopa.
To je napravljeno da ne bude popravljivo, i da se kupi novo.
Punjaci su bili tako gusto "napucani" sa elektronikom da nema sanse da zavuces čačkalicu,
ne mozes da ga sklopis ako te usreci da ga popravis.
Gustina pakovanja komponenti i grejanje samih uredjaja je na MAX! - što bi rekli klinci.
--------------------------------------

Interesantan video o kolicini titaniuma u 15 Pro :

[ Ivan Dimkovic @ 23.10.2023. 09:19 ] @
Omladina? Redovi? Gde to?

Vec nekoliko godina iPhone ima lead-time od nekoliko nedelja u momentu kad izadje na trziste - ne mozes ga naci u prodavnicama ni u tragovima.

Evo meni bas danas treba da stigne 15 Pro koji sam narucio pre 3 nedelje - juce sam bas pogledao, lead-time je trenutno 2 nedelje za nove narudzbine.

"red" je postao virtuelni.

Sto se popularnosti iPhone-a kod omladine tice - nema tu neke specijalne tajne niti vecina omladine kupuje stvari na nacin koji bi ti (ili ja) kupovao - dobar deo njih kupuje ono sto je popularno u njihovoj grupi, drugi deo ono sto su im roditelji kupili, u nekim trzistima gde je 1000-1500 EUR nekakav statusni simbol se to kupuje zbog toga i tako dalje i blize - nema jednog posebnog razloga. U USA, jednom od vecih trzista, postoji jos jedna stvar - Apple je debelo popularan u edukativnom sektoru sa dubokim popustima za Macbook-ove i sl. za ucenike i studente. Kad si vec u tom ekosistemu, najvece su sanse da ces kupiti iPhone zbog odlicne integracije sa svim ostalim Apple uredjajima.

Svi danasnji telefoni u toj klasi su manje-vise isti - razlog zasto iPhone ima toliku popularnost nema veze sa omladinom, vec iz proste cinjenice da su ljudi investirani u platformu i zadovoljni sa njom - to je podelilo trziste na 2 dela, a posto je Android OS sa mnogo proizvodjaca hardvera, logicno je da iPhone ima solidan % u klasi telefona gde se valjaju, zato sto Android deo kolaca deli vise proizvodjaca.

Evo recimo, ja menjam telefon zato sto je stari 13 Pro izgleda k'o spajdermen od lupanja i vreme mu je da se menja. Kupio sam 15 Pro bez razmisljanja - iskreno, zabole me da li je titanijum (realno, koga briga? Da li ce telefon biti laksi za nekoliko grama je nebitno), koliko "megapiksela" kamera ima (znam da je odlicna, ali i prosla je bila odlicna - nisam jak hobista pa da mi neki sitni parametri budu bitni, ali cak i da jesam - iPhone je uvek #1 ili #2 po tom pitanju sto se karakteristika tice, u klasi tih uredjaja)... USB-C / Thunderbolt kablova, hvala bogu, imam dovoljno pa me ni promena konektora ne tangira uopste.

Kupujem ga zato sto:

1. Znam da radi posao, zato sto mi je iskustvo pokazalo da Apple ne pravi promene koje ce da me nerviraju a u momentu kada sam menjao platforme (pre 10 godina), iOS je bio daleko manje frustrirajuci (meni) za rad
2. Imam 10 godina investiranih u aplikacije, podatke - prelazak na nesto drugo je royal-pain-in-the-ass

Drugim recima, neka alternativna platforma bi morala biti toliko drasticno bolja da negira #2 - a danas je to prakticno nemoguce, posto su platforme vrlo slicne.

Isto bi vazilo za nekog ko je na Androidu. Ranije odluke su ljude zakucale na platformu izbora.

I to je razlog zasto tirazi izgledaju kako izgledaju.
[ kosmopolita @ 23.10.2023. 09:54 ] @
Citat:

Omladina? Redovi? Gde to?

Vec nekoliko godina iPhone ima lead-time od nekoliko nedelja u momentu kad izadje na trziste - ne mozes ga naci u prodavnicama ni u tragovima.



Pre oko godinu dana sam 12 obicni kupio u jedoj prodavnici, jer je to bio jedini koji nije morao da se ceka.
Sad je pitanje da li bi nasao i 12 koji je verovatno bio nekom pogresnom procenom u toj prodavnici.

Inace kad ovde pisem sa androidom to nije telefon nego tablet.
Telefon mi je suvuse mali za bilo sta na webu.
Neko je negde sponuo penzonere sa mobilnim i posto imam blizu 60 voleo bi da vidim kako izgleda neki obican penzioner a da surfuje sa mobilnim.
[ Ivan Dimkovic @ 23.10.2023. 10:13 ] @
Evo bas sad pogledah, i dalje nema 15 Pro primeraka u Apple prodavnici, mora da se narucuje online, a za neke modele je vreme dostave palo na 7-10 radnih dana. U momentu kada sam ga ja narucio je cekanje bilo 3-4 nedelje za Pro i 5 nedelja za Pro Max, a to je bilo vec par nedelja od pocetka prodaje.

Verovatno ce to trajati jos nekoliko nedelja mozda i par meseci, a do tad je svako ko je zagrizen da ima 15 Pro vec kupio isti online, pa su slabe sanse da negde bude redova. Ne secam se kad sam poslednji put video / cuo za redove za telefon, sigurno ne bar nekoliko godina.

Plus, odavno su ti telefoni postali kao kobasice ili deterdzenti koje ispaljuju sa trake - sa malim inkrementalnim poboljsanjima u odnosu na N-1 generaciju, nema nikakvog razloga da neko ceka u redovima (sve i kada bi bilo moguce) da bi kupio novi model manje-vise iste kobasice. Ista ambalaza, manje-vise isti dizajn uredjaja, minimalne vidljive promene na OS-u sa malo dodataka i hardverskih poboljsanja... ko bi za to cekao u redu, sve i da moze?
[ Living Light @ 23.10.2023. 10:20 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Omladina? Redovi? Gde to?

Ivane, na ovu euforiju sam mislio:

https://www.google.com/search?...=1344&bih=670&dpr=1.25

Ne pricam za iphon 15, nego generalno za neki ajfonv novi telefon.
[ Living Light @ 23.10.2023. 10:27 ] @
I kako je neko uspeo vec da napravi fake iphon 15 pro max ?
Odakle je taj uzeo fabricke detalje, iz razvojnog biroa ajfona - iz prve ruke?



Ili je i sam ovaj video laž?
[ Ivan Dimkovic @ 23.10.2023. 10:28 ] @
Ta euforija ne postoji vec puno godina.

Citat:

Ne pricam za iphon 15, nego generalno za neki ajfonv novi telefon.


Ne mozes da pricas za "neki novi iPhone" zato sto iPhone uredjaji odavno nisu toliko zanimljivi da neko ceka redove za njih, niti je to uopste i moguce u praksi zato sto logistika diktira da su ti uredjaji dostupni samo online par meseci od pocetka prodaje.
[ ademare @ 23.10.2023. 10:32 ] @
Ima i za 15 ali koliko vidim ovo su Kinezi i Indijci !

https://tech.hindustantimes.co...-iphone-15-71695485263692.html


U nekakvom Ahmedebabu cekali 17 sati u redu ?? To je Indija .
[ Living Light @ 23.10.2023. 10:43 ] @
@Ade,

-Oni izgleda nemaju nikakav internet. ---- pa ne mogu online da naruče
[ Ivan Dimkovic @ 23.10.2023. 10:45 ] @
Citat:
Living Light
I kako je neko uspeo vec da napravi fake iphon 15 pro max ?


To je najlaksi deo price. Partneri Apple-a koji proizvode hardver imaju najraniji pristup dizajnu kucista. Nesto kasnije i partneri koji prave dodatke.

Na kraju krajeva, mesecima pre izlaska vec imas fotografije hw. dizajna dostupne na Internetu - to su verovatno isti izvori.

Nikakav problem da to "procuri" do drugih koji jako brzo mogu da strpaju neku no-brand elektroniku unutra i naprave fake iPhone.
[ Ivan Dimkovic @ 23.10.2023. 10:48 ] @
Citat:
Living Light:
@Ade,

-Oni izgleda nemaju nikakav internet. ---- pa ne mogu online da naruče :-)


Pre ce biti da ne zele da se pouzdaju u kurire / postare za nesto sto lako moze da nestane. Dzaba ti i to sto ces dobiti ponovo uredjaj, kad ponovo moras da cekas da ga posalju.

Nije to nista cudno ni za neke razvijene delove sveta - koleginici u Francuskoj su tako marnuli iPad. Ali generalno u vecini sveta je to dovoljno pouzdan nacin dostave da se malo ko vise cima da ide i kupuje "offline":.

--

Uzgred, najvece sanse da su ti koji cekaju u redovima u Kini i Indiji skalperi - koji ce onda to sto kupe prodati sa masnom zaradom. Njihovi razlozi zasto cekaju u redu su savrseno racionalni, zato sto ima dovoljno onih koji ce da plate ekstra da telefon dobiju odmah, pa makar i za koju stotinu EUR / $ skuplje.
[ scoolptor @ 23.10.2023. 11:22 ] @
Njujork:



Sidnej, London, isto...

Svima crkavaju stari telefoni, i moraju da ih zamene novim prvog dana pojave Iphone 15.

Ne daj boze da sacekaju dve nedelje. Jel, brale, sta ces izvaditi na sto u kaficu?

Kod nas likovi sa platama od 70k ce kupiti telefon od 180k. Malo ce gladovati, ali ce biti face.

Meni se Apple najvise ne svidja zbog publike koju privlaci.

[ ademare @ 23.10.2023. 11:50 ] @
Nema sta iPhone je jos uvek najpopularniji telefon i najmasovniji !


Na zapadu zbog navika i karakteristika , tamo moze svako da ga kupi !

U siromasnijim sredinama kao nasa jos uvek predstavlja nekakav statusni simbol, Prestiz i slicno !

Ej, kad se u Srbistanu - Starleta koja se prodaje po satu, zove po telefonu ?


To nema ni u indiji
[ Ivan Dimkovic @ 23.10.2023. 12:40 ] @
Citat:
scoolptor
Svima crkavaju stari telefoni, i moraju da ih zamene novim prvog dana pojave Iphone 15.

Ne daj boze da sacekaju dve nedelje. Jel, brale, sta ces izvaditi na sto u kaficu?


U vecini sveta ne mozes kupiti iPhone prvog dana u prodavnici - u nekim od top prodavnica (NYC, London i sl.) ima malo komada prvog dana, ali to se odmah razgrabi i broj tih ljudi koji cekaju je statisticka greska u odnosu na ostatak koji telefon kupuju ili online, ili kad dodje vreme za zamenu telefona.

Plus, dobar deo tih ljudi koji pokusavaju da ga kupe rano nisu konacni kupci, vec skalperi koji ce te telefone odmah baciti na eBay i sl. sa masnim procentom njihove zarade - cesto vise stotina EUR/$, zato sto za svaki popularan proizvod postoji trziste ljudi koji zele da imaju nesto odmah i za to ce da plate.

Nije to uopste ekskluzivno za iPhone - kad su izasli prvi procesori sa DDR5 memorijom, prvi mesec-dva si mogao samo da kupis DDR5 DIMM-ove na eBay sa masnim, prakticno besmislenim, markup-om od skalpera. Ista prica za NVIDIA-inu RTX 4090 FE koja mesecima nije mogla da se kupi direkt zato sto ih skalperi razgrabe u prvih nekoliko minuta cim se pojavi malo njih kod NVIDIA-e (cak je bilo ogranicenje - 1 komad po kupcu). Slozices se da nista od tih stvari nije nikakav "statusni simbol" osim mozda nekim ekstremnim geek-ovima - ali svejedno, zbog enormne potraznje automatski stvara sekundarno trziste skalpera koji ce poslati svoje familije i prijatelje u online i offline jurnjavu za ranim primercima kako bi zaradili pare.

Citat:

Meni se Apple najvise ne svidja zbog publike koju privlaci.


Meni puca ona stvar kakvu "publiku" bilo sta privlaci posto kupujem za sebe i svoje potrebe. Smartphone je kocka metala i plastike koja sluzi za osnovne stvari danas, ako je nekom to statusni simbol to je samo njegova stvar.

Evo upravo mi stize 15 Pro... isti q kao i 13 pro, malo zaobljeniji i malo tanji okvir ekrana ali u globalu minimalna promena - sad cu da restore-ujem backup i zamenim stari sa njim bez ikakvih primetnih promena, osim sto sad mogu da koristim USB-C kabl za jos jednu stvar, lighting i dalje moram da vucaram zbog slusalica :-)

Ako neko zeli da ceka u redu za takav "reveal"... samo napred, ali nesto mi se cini da nema puno takvih vec da su najveci % oni koji gledaju da zarade par somica $/EUR tako sto odu sa familijom / "partnerima" da cekaju.
[ scoolptor @ 23.10.2023. 14:33 ] @
Verujem da u redu za Iphone ima jedan broj "skalpera". Medjutim, vecina ljudi iz reda su zaludjenici, koji pretezno misle da ih Apple ekosistem cini kreativnijim.
Posedovanjem najnovijeg modela od prvog dana oni pokazuju drugima da su cool, da imaju ukusa, i da su kreativniji od ostalih.
Kod nas je Iphone pretezno 'materijalni statusni simbol' koji kaze "vidi koliko bata ima para". Mada, i na zapadu ima toga.
Evo kako curetina razmislja:



Koliko meni puca za telefone, govori cinjenica da mi firma svake dve godine obezbedjuje novi mid range telefon, koji je sasvim upotrebljiv, i za koji firma placa data i traffic, te da nisam 6+ godina kupovao telefon.
Doduse, kupio bih u slucaju da predju na Apple.
[ Ivan Dimkovic @ 23.10.2023. 15:47 ] @
Ne kontam zasto bi se uopste neko zanimao sta drugi misle ili koriste. Svasta ljudi koriste kao "materijalni statusni simbol" ako im to pricinjava neko zadovoljstvo ili imaju potrebe da to rade, to je njihova stvar u njihovim zivotima... njihovi zivoti, njihova stvar.

Svaka stvar ima svoje zaludjenike, ubi me ako bi mi to ulazilo u kalkulaciju zasto nesto da kupujem a zasto ne. I meni bi neki Android midrange bio OK da sam ostao na Androidu, ali tada kad sam presao na Apple (iPhone 4) je meni licno Apple ekosistem i UX bio drasticno manje frustrirajuci nego tadasnji Android (sto se popravilo vremenom) - tako da sad kupujem to sto Apple nudi zato sto je najmanje glavobolje. Da sam ostao na Androidu, verovatno bih stalno kupovao neki Pixel ili stagod i isto tako bio srecan sa tim. Apple nema "midrange" - ima to sto nude, prelazak sa N-1 na N je trivijalan bez rizika da cu izgubiti neke podatke ili provesti dane budzeci i trazeci aplikacije i to je meni licno vrednije od bilo cega drugog.

Kontam da je migracija isto tako jednostavna danas na Androidu. Ali promena ekosistema (Apple <-> Android) nije nesto u sta bih se upustao osim ako druga platforma ne nudi nesto toliko bolje da vredi... a sa telefonima danas sumnjam da je to moguce. Ne znam sta bi mogli da ubace da jedna platforma bude nedvosmisleno bolja od druge ili da ima neki USP za koji bih zrtvovao sate a mozda i dane drndanja sa migracijom.

Na kraju krajeva, sve sto ti telefoni nude danas je manje-vise slicno ako uzimas telefone u istoj cenovnoj grupi.

[ Living Light @ 23.10.2023. 18:41 ] @
Interesantan uporedni test iPhone 15 Pro Max i Samsung S23 Ultra:

[ Ivan Dimkovic @ 23.10.2023. 22:34 ] @
Kul poredjenje, ali cisto sumnjam da postoji bitna grupa korisnika danas koji biraju izmedju S23 Ultra i 15 Pro Max.

Iz prostog razloga sto su vec investirani u platformu - a malo ko pocinje sa takvim telefonima osim ako mu tata i mama nisu burzuji, tako da kad dodju do ovih vrlo verovatno su vec zakucani na jednu od 2 platforme.

Oba telefona su odlicni (kome leze ti veliki form-faktori, meni licno ne) - odluka koji ce neko kupiti je verovatno vec zacementirana zbog drugih faktora.
[ Living Light @ 23.10.2023. 22:51 ] @
Ma naravno.
Nemam nista protiv ajfona,
trude se, rade, projektuju novitete, kvalitetni proizvodi.

Samo mi je nekako ta njihova strategija posebnih konektora,
pa "samo za njih" punjaca, i svasta-nesto posebno bilo malo onako odbojno,
posto bi ja stalno nesto da "prelemim" :-)
A kod ajfona bas i ne ide to lako...

Da se razuneno. Jesu vrhunski telefoni.

Jedino sto ja licno nemam potrebu za tako močnom alatkom, a skupom.
Uzmem POCO, uslikam makro na pcb i okacim na forum.

Poslovnim ljudima je to ipak drugacije nego nama obicnima.
[ Ivan Dimkovic @ 23.10.2023. 23:06 ] @
Sticajem okolnosti, poznajem danasnjeg VP-a softvera u Apple-u, iz vremena dok smo bili mnogo mladji :-) Tim koji radi computational photo je u njegovoj organizaciji... i to kakav tim. Sto se tice videa, to sto su uradili je nista manje od magije. Sama ideja da neko uopste moze da prica o profesionalnom videu i >telefonu< je nesto sto bi pre samo nekoliko godina bio razlog da ti sagovornik pukne od smeha.

iPhone 15 Pro/Max mogu da snimaju ProRes Log direktno na SSD, a onda pravac u Final Cut Pro.





Kao neko kome su obrada signala i codeci bili dobar deo karijere, ne mogu a da ne budem impresioniran postignutim.

Da li to svima treba? Naravno ne. Ali ima kome treba, i nije lose sto bar malo pomaze da bar tehnicki kvalitet sadrzaja moze da bude skoro pa savrsen, za onog ko hoce.
[ Ivan Dimkovic @ 25.10.2023. 11:45 ] @
Slikano sinoc - iPhone 15 Pro kamera, iz ruke - na suntavom roterdamskom nebu:



Jupiter sa 2 vidljiva meseca. Uopste mogucnost da ovako nesto slikas iz ruke koja podrhtava >sa telefonom< je pokazatelj koliko je tehnologija senzora i softvera uznapredovala.

iPhone 13 Pro pre nekoliko dana, Mlecni Put - isto, drzan telefon rukom, bez ikakvih pomagala - samo je lokacija jedna od nekoliko najboljih na svetu a ne Roterdam ;-) Steta sto mi nije stigao 15 Pro malo ranije, razlika u kvalitetu je primetna (sa 13 Pro nisam mogao da uhvatim Jupiterove satelite na nebu iznad Roterdama koje je prilicno lose za te stvari):

[ Living Light @ 25.10.2023. 12:35 ] @
Stvarno je neverovatno sta sve ume da uslika taj telefon.
Zamisli da si pre par godina ovo pricao nekom kao: Šta cemo moci da slikamo 2023-e?

Ne mogu ni da pretpostavim sta ce umeti neki telefoni za 3-5 godina.

Jos malo pa cemo sami sebi raditi skener, mag. rezonansu i scintigrafiju
sopstvenog tela u dnevnoj sobi, i slati hirurgu na Mail
A on ce da operiše od kuce!
[ scoolptor @ 25.10.2023. 12:42 ] @
Lepo slika taj Iphone, ali ce Apple developeri morati da pojedu jos mnogo leba dok neki buduci Iphone ne bude slikao mesec kao Samsung S20 Ultra. ;)
[ Ivan Dimkovic @ 25.10.2023. 12:49 ] @
Vrh u inovaciji je bio Sony Handycam sa "Night Vision" modom koji je mogao da vidi kroz odecu :-))))

https://fossbytes.com/sony-acc...amcorders-see-peoples-clothes/

Ova inovacija je kostala Sony puno, zato sto su morali da povuku 700K komada u 1998 :-)

[ Ivan Dimkovic @ 25.10.2023. 12:50 ] @
Citat:
scoolptor:
Lepo slika taj Iphone, ali ce Apple developeri morati da pojedu jos mnogo leba dok neki buduci Iphone ne bude slikao mesec kao Samsung S20 Ultra. ;)


Ili da cimaju hw. tim da stavi jos bolju optiku :-)

Mada, glasine kazu da mesec sa S20/S21/S23 Ultra isto moze da zahvali dosta developerima...

https://www.theverge.com/2023/...photos-ai-galaxy-s21-s23-ultra

:-)
[ component @ 25.10.2023. 12:50 ] @
scoolptor,
Nikako da shvatim da li si ironičan ili...?
[ Ivan Dimkovic @ 25.10.2023. 13:00 ] @
Citat:
Living Light
Stvarno je neverovatno sta sve ume da uslika taj telefon.
Zamisli da si pre par godina ovo pricao nekom kao: Šta cemo moci da slikamo 2023-e?


S23 Ultra moze da uhvati medjunarodnu svemirsku stanicu, cak bez tripoda:

https://www.reddit.com/r/Galax...iss_captured_on_the_s23_ultra/



Ozbiljno, kolicina inovacija koja ide u te telefonske kamere i softver je neverovatna. Pomaze to sto je to, otprilike posle igrica, jedina stvar gde poboljsanja donose nove mogucnosti koje su primetne potrosacima.
[ scoolptor @ 25.10.2023. 13:03 ] @
Nisam isao u detalje. Prica se. Ne znam da li je dokazano, ali se tvrdi da Samsung koristi snimljenu sliku Meseca u visokoj rezoluciji i AI da poboljsa kvalitet fotografija Meseca.
[ Ivan Dimkovic @ 25.10.2023. 13:06 ] @
Mesec je 'laka meta' posto mu je izgled statican i nema 'dubinu' - tako da AI procesiranjem svakako mogu da ga detektuju i dodaju detalje koji su i ovako i onako isti.

Da li je to 'varanje' ili ne, to je relativna stvar - nije binarno 'da' ili 'ne'.

Mada, svejedno, ti novi Ultra Samsung modeli imaju jako dobre kamere, svakako niko nece pogresiti ako danas kupi S23 Ultra u tom pogledu.
[ Living Light @ 25.10.2023. 13:06 ] @
Prica se da i Kinezi pravi još jedno sunce (veštačko),
da im salata raste i u januaru i to nocu :)
[ Ivan Dimkovic @ 25.10.2023. 13:12 ] @
Ipak... optika je optika.

U isto vreme i sa istog mesta na kome sam slikao Mlecni Put - ali ovog puta sa malo drugacijom opremom ;-)

Optika: https://www.bhphotovideo.com/c...oto_collapsible_dobsonian.html
Kamera: https://www.ganymedes.nl/en/pr...c-pro-cooled-colors-6248x4176/






Malo ce potrajati dok telefonska optika i sw. stignu do ovoga ;-)
[ Living Light @ 25.10.2023. 13:18 ] @
Dobra oprema i jos bolje slike!

Cisto, onako "usput",
-jesu cene u Forintama :)
[ Ivan Dimkovic @ 25.10.2023. 13:40 ] @
Nije moja doduse - covek koji radi te ture toliko voli astronomiju da se preselio na Tenerife, ovo mu dodje kao side-gig. Atmosferski uslovi su idealni, plus visina od 2400-2500m u podnozju El Teide-a - strava mesto za ovakve stvari.

Plus, na nadmorskoj visini, cele godine 22-30 stepeni - moram priznati, nije losa ideja za ranu penziju :-)
[ Living Light @ 25.10.2023. 13:57 ] @
Imas neke slike u Makro-modu sa novog MOB-a?
Znam da ne stizes sve, pitam...
[ Ivan Dimkovic @ 25.10.2023. 13:58 ] @
Nemam nista sad, ruzno vreme pa i nema sta da se slika (na zalost stigao je posto sam se vratio sa Tenerifa) - krajem sledece nedelje putujem u bolji klimat pa cu da okacim :-)
[ scoolptor @ 25.10.2023. 14:09 ] @
Lep hobi.
[ mjanjic @ 26.10.2023. 18:49 ] @
Negde videh priču da je Apple angažovao za Apple Silicon inženjere koji su nekada radili u DEC-u na čuvenim Alpha procesorima.
AI svakako napreduje, ali je pitanje kakve su te fotke na većem ekranu ili u velikom printu, jer AI sve to lepo ispegla i još usput uništi originalne detalje. Kad budu napravli AI koji će da ispegla lice, a da zadrži prirodnu teksturu kože (ne prirodnu bilo kakvu, nego prirodnu od te osobe), onda da se jave.

Do tada, telefon će i dalje biti alat za instagram i ostale društvene mreže, a za profi snimanje će i dalje DSLR ili neki derivat biti mama, a srednji format, RED i ostali iz daleko višeg segmenta će biti tata. Jeste znatno smanjena razlika, posebno nekome ko ne zna kako treba da izgleda prirodan snimak i na šta da obrati pažnju, ali i ta mala razlika je nekad značajna.
[ Ivan Dimkovic @ 26.10.2023. 22:48 ] @
Niko iz studija nece zameniti svoje RED kamere sa telefonima. Ali to nije ciljna grupa.

Ciljna grupa su obicni ljudi cije fotke i video klipovi izgledaju drasticno bolje, kao i amateri koji mogu sa telefonom iz klase iPhone 15 Pro da prave video klipove za koje im je trebalo hiljade i hiljade $ opreme pre 5-6 godina..

Pogledaj klipove koji su snimljeni u ProRes LOG formatu i gradirani u FCP-u ili DaVinci-ju - bukvalno naucna fantastika za bilo sta sto je amater mogao da radi pre 10-tak godina bez da re-mortgage-uje kucu.
[ Nebojsa Milanovic @ 26.10.2023. 22:57 ] @
Imam S23 Ultra, slikao sam Mesec lagano, tačnije nisam ja nego moja deca :)

Slike oštre i detaljne, krateri se lepo vide, itd.
[ Ivan Dimkovic @ 27.10.2023. 16:31 ] @
Ti moon shot-ovi su im USP - za mesec imaju dodatno post-procesiranje, i ti detalji su prilicno ispred bilo cega sto npr. 15 Pro moze da uradi.

Ali to je specificno za mesec, u ostalim aspektima su razlike manje, nekad na strani jednog nekad na strani drugog.

U principu, oba telefona su odlican izbor. Meni je 15 Pro pao kao fin upgrade sa 13 Pro u tom pogledu.
[ Living Light @ 29.10.2023. 08:02 ] @
Ivane,
Ima li sanse sa novim telefonom u Makro modu da uslikas neku PCB?

Neku onako iz "furde"
Mada mislim da ti nemas takve furde kod kuce.

Ali bili bi dobro da vidimo SMD elemente u makro modu na ploci.
[ Ivan Dimkovic @ 29.10.2023. 09:31 ] @
Uslikacu veceras :)
[ Ivan Dimkovic @ 29.10.2023. 17:10 ] @
@Living Light,

Evo ti par komada, okacio sam ih na ImgBB kako bi mogao da ih skines u originalu:

https://ibb.co/vmtJ7ng
https://ibb.co/k6GzfDd
https://ibb.co/Mnt9nQ9
[ Living Light @ 30.10.2023. 04:14 ] @
Maaa idi! Odlicno!

Jasno se vide elementi, dobro citljive oznake.
Sjajno.

Hvala ti.
pOz
[ Ivan Dimkovic @ 11.11.2023. 06:30 ] @
@Living Light,

Evo i nekih test slikica 15 Pro kamere iz klasicne turisticke eksploatacije:

https://flic.kr/s/aHBqjB2PzS

Sve automatic, point & shoot (nista nije RAW / 48 MP) - osim one 2 nocne slike sa zvezdama.

Naravno, sa HDR-om to izgleda jos mnogo jace.
[ Living Light @ 11.11.2023. 06:39 ] @
Auuu, EXTRA !!!

(vidim ja, da nas Ti ovde sve zezaš!
To si slikao sa nekim "NASA-Foto-EXPERT" aparatom - za Rusko tržište )

Jbt, kako su dobre slike, samo što ne progovore !!!

S J A J N O !

PS:
... pade mi Monitor sa stola, sam od sebe !
[ Ivan Dimkovic @ 11.11.2023. 07:14 ] @
Thx :-)

Evo jutros slikah izlazak sunca, RAW (48 MP) vs. No-Raw cisto za poredjenje kakvo procesiranje radi njegov image postproc pipeline:

https://flic.kr/s/aHBqjB2Y5K

@edit - u prvom albumu, IMG_9960 - to sto svetli nije Mesec, vec Jupiter, cisto da ne bude zabune :-)
[ Nebojsa Milanovic @ 11.11.2023. 15:28 ] @
Ovo me zaintrigiralo pa sam pogledao detaljnije

https://www.gsmarena.com/piccm...hone1=12024&idPhone2=12548

Deluje mi da je S23 Ultra ipak bolji.
[ Ivan Dimkovic @ 11.11.2023. 18:36 ] @
Za fotke, da.

Za video, iPhone 15 pro je bez konkurencije trenutno.
[ Nebojsa Milanovic @ 11.11.2023. 18:45 ] @
Moguće, čak sam čuo na više mesta da Iphone ljudi koriste za ozbiljne video uradke. Kako bez zuma nije mi jasno, ali eto :)

Cenim da su senzor i obrada prilično moćni da se može i kropovati a da bude ok, nisam probao.
[ Ivan Dimkovic @ 11.11.2023. 18:50 ] @
Mislim da je softver i mogucnost snimanja u log formatu najveca stvar. Senzor nije Apple-ov i u teoriji moze da ga stavi svako. Vrlo verovatno nije ni najbolji moguci.
[ Ivan Dimkovic @ 13.11.2023. 08:48 ] @
@Living Light

Nisam stigao da snimim nista u Log video formatu, bilo suvise lepo da se vreme trosi na budzenje i podesavanja :-)))

Videcu ako nadjem nesto ovde zanimljivo vredno snimanja gde moze da se demonstrira dinamicki opseg pa cu okaciti.
[ Living Light @ 13.11.2023. 09:22 ] @
"Stani malo hej živote..." -ja sam Poslastičar po struci,

Evo sad gledam kod čika Googla i ucim: Šta je to Log video format?

Moram prvo laku edukaciju, da ne bi postavljao pitanja "Od čiste gluposti"
[ Ivan Dimkovic @ 15.11.2023. 16:09 ] @
Snimio sam juce neki test clip od ~20 sec u ProRes LOG formatu.

2.03 GB bato :-)

Prebacicu ga nocas ako stignem u DaVinci Resolve, mora da se uradi color grading, pa da vidimo na sta lici.
[ Living Light @ 15.11.2023. 16:26 ] @
" Auu decko, pa šta ti radiš? "

Ivane, kakve ti filmove snimaš?
Još malo pa 1 minut filma NE može da stane na DVD CD ???

...ako sam dobro razumeo?
[ Ivan Dimkovic @ 15.11.2023. 16:32 ] @
Srecom, mozes da nakacis SSD, posto je sad standardni Thunderbolt / USB-C konektor.

Stavise, iPhone 15 Pro odbija da snima u ProRes LOG formatu 4K@60p ako nema eksterni storage - ja sam samo probe radi snimio nesto nocu u 4K@24p, cisto da vidim kako ce da izgleda na kraju.

Mada mislim za svakodnevne "potrosacke" potrebe neces snimati u ProRes LOG formatu, za point&shoot / family vids i sl. je vise nego dovoljno ono sta iPhone imaging pipeline sam uradi. Onda je i velicina videa mnogo manja, naravno, posto je rezultujuci video HEVC.

Probacu iz toga u DaVinci Resolve-u da napravim HDR za YouTube - nisam nikad radio color grading, posto za sopstvene potrebe obicno vec imam korigovan ulaz, valjda nije previse tesko bar za beginner/amater nivo, taman nesto novo covek da nauci :-)
[ Ivan Dimkovic @ 15.11.2023. 20:43 ] @
Evo SDR verzije, ulaz je ProRes LOG 4K@24p (zato ima motion blur):


[ Living Light @ 18.11.2023. 03:21 ] @
Ovaj video ↑↑↑ moj "Žestok" računar, sa 128 jezgara ne može da reprodukuje.
Djabe mu i hlađenje sa Freonom, ipak se usija.

Dolazi do:

- Fatal Error & General Confusion !!! ... nadpisa

Mogu da reprodukujem do 1440p, sve preko je Blakada Sistema.
-------------------------

Evo možda nekome pomogne "Ušteda Baterije" na iPhone svi modeli :

[ Living Light @ 28.02.2024. 08:33 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Probacu iz toga u DaVinci Resolve-u da napravim HDR za YouTube - nisam nikad radio color grading, posto za sopstvene potrebe obicno vec imam korigovan ulaz, valjda nije previse tesko bar za beginner/amater nivo, taman nesto novo covek da nauci :-)


Ivane,

Prošlo je neko vreme od kada si nabavio iPhone 15 Pro Max,
pa ako nadjes vremena, i nakon dužeg koriscenja telefona,

- bilo bi Korisno, da ukratko daš/opišeš Tvoj utisak i doživljaj tog iPhone-a.

I kod nas je prodaja tog modela, kod više provajdera,
ali je za nas još relativno "skup doživljaj",
pa bih voleo da napišeš koji rec o doživljaju
na putovanju, na sastancima, u priv. životu.

Hvala i Svako Dobro,

Poz,