[ Darko Nedeljković @ 04.11.2023. 20:20 ] @
Pre svega objasnjenje - nalazim se u finskoj gde ne postoje obavezne vakcine. Postoji "svedski sto" pun najrazlicitijih vrsta vakcina, pa ko sta zeli to i uzima. Zanima me ako je neko proucavao, koje su to vakcine koje svakako treba uzeti, koje su one koje moze ali i ne mora, a koje imaju losu reputaciju zbog mogucih rizika tipa autizam (svejedno dokazanih ili nedokazanih) pa ih je kao takve sigurnije izbeci? Koje su vakcine preduslov za upis u skolu u srbiji, za slucaj da nasi ljudi zele da se vrate i skoluju decu tamo, ili za decu sa inostranim pasosem ne vaze ti uslovi?
[ Java Beograd @ 05.11.2023. 07:12 ] @
Jedno sam siguran: polio ne bi trebalo da se preskoči, i ostale tradicionalne, protiv dečije paralize i slično

Ja sam svojoj deci dao i vakcinu protiv hepatitisa, kad nije bila obavezna.


Lično mislim da MMR vakcina s pravom anatemisana u javnosti, zato što se detetu daju ISTOVREMENO tri jaka živa virusa i reakcije mogu biti veoma, veoma burne i nepredvidive. I veoma često jesu burne reakcije.
Možda, kad bi se davala vakcina pojedinačno za svaki od tri virusa u razmacima o par meseci, možda bi se lakše podnostila.

[ Darko Nedeljković @ 05.11.2023. 11:04 ] @
Neke vakcine su u finskoj dosta popularne, a kod nas ja uopste nisam cuo za njih. Sta je Rotavirus, da li je ta vakcina uopste vazna i obavezna kod nas?

Ta protiv decije paralize ide u kombinaciji sa tetanusom, difterijom, velikim kasljem, pneumokokama itd i daje se cetiri puta sa razmacima po par meseci/godina? Tu nije problem sto su 5 vrsta iskombinovali? Da li se mora uzimati sva 4 puta ili ima smisla to malo prorediti?

MMR finci pretpostavljam zovu MPR.

Onda imaju vesirokko, to se kod nas pretpostavljam zove varicele, ta nije toliko bitna?

Onda imaju HPV, da li se to kod nas uopste daje i koliko dugo je efikasno, za ceo zivot ili kad odraste treba opet?
[ Java Beograd @ 05.11.2023. 11:28 ] @
JA NARAVNO NISAM LEKAR, I NISAM STRUČAN. KOMENTARIŠEM KAO RODITELJ KOJI JE VEĆ PROŠAO DEČIJE VAKCINE I KAO NEKO KO IMA OPŠTA ZNANJA.


Citat:
Darko Nedeljković:Ta protiv decije paralize ide u kombinaciji sa tetanusom, difterijom, velikim kasljem, pneumokokama itd i daje se cetiri puta sa razmacima po par meseci/godina? Tu nije problem sto su 5 vrsta iskombinovali? Da li se mora uzimati sva 4 puta ili ima smisla to malo prorediti?


To se kod nas zove "DiTePer". Uz Polio vakcinu, ovo dobijaju sva deca u Srbiji. Poznat je proces i mehanizaim imunizacije, i mislim da nema tu mnogo prostora za improvizacije. Toliko i toliko doza u takvom i takvom rasporedu. Prema pravilniku.
Mislim da se ove vakcine prave sa umrtvljenim virusima, i potpuno su bezopasne.

Citat:
Darko Nedeljković:MMR finci pretpostavljam zovu MPR.
Onda imaju vesirokko, to se kod nas pretpostavljam zove varicele, ta nije toliko bitna?


Mi, stariji, mi smo uglavnom preležali zauške, rubeole i varičele - MMR.
I u najvećem procentu - ostali smo zdravi. Neki nisu. Moj stric je posle zauški ostao sterilan.
Mnogo je kontraverzi. Ne bih da produbljujem polemiku. Mnoga deca danas imaju burnu reakciju, i čak, budu bolesna po nekoliko dana.

Citat:
Darko Nedeljković:Onda imaju HPV, da li se to kod nas uopste daje i koliko dugo je efikasno, za ceo zivot ili kad odraste treba opet?

Human Papiloma Virus, odgovoran za rak grlića materice. Ako imaš žensko dete, otrpilike u pubertetskim godinama života je pravo vreme za vakcinaciju. Traje ceo život.
[ B3R1 @ 05.11.2023. 12:49 ] @
Nisu varicele, vec male botinje iliti morbilli / measles, otuda to drugo M (MMR == Mumps, Measles, Rubella). Za razliku od varicele, u narodu poznate kao ovce ili kravlje boginje, morbili su mnogo teza bolest, izazivaju vecu temperaturu, fotofobiju itd.

Za varicele postoji vakcina, ali nisam siguran koliko je to korisno. Tu bolest deca preleze lako. Mada, ima jedan "corner case" koji ume da bude jeziv - varicella zoster je virus koji se nakon prelezane bolesti seli u nervni sistem gde postaje dormantan ... i u nekom periodu zivota, obicno u odraslom dobu, kada si pod stresom, moze da se reaktivira i da dobijes ponovnu zarazu samo tako, ali u drugom obliku - herpes zoster. Iako je izazivac isti, ta druga bolestina je sasvim drugi par cipela. To doduse fasuje svega par procenata ljudi, ali eto, ja sam nazalost bio medju njima, to sam prelezao u vojsci. Bese to pre 35 godina, ali i danas pametim najpre svrab, a onda zestoko pecenje svuda po kozi stomaka i ledja, kao da me non-stop ujeda roj osa ...
[ bachi @ 05.11.2023. 18:07 ] @
Sve vakcine koje su obavezne u Srbiji bi trebalo da dete primi i u Finskoj, pokraj toga toplo preporučujem kasnije u životnom dobu HPV vakcinu, naročito za devojčice, ali i za dečake.

https://rfzo.rs/download/preventiva/vakcine.html

Postoje i vakcine za rota virus, pa čak i za ovčije boginje, to je sve opciono i na tebi je da doneseš odluku, ali što se tiče ovih obaveznih vakcina, kao i za HPV, normalan čovek ne bi trebalo da ima bilo kakvu dilemu.

HPV vakcine se primaju u dve doze ili tri, zavisno od životne dobi i doživotne su. Štite od najčešćih sojeva HPV virusa koje izazivaju rak grlića materica kod žena, rak anusa/penisa...

Tamo gde se primenjuju HPV vakcine primećen je ogroman pad raka grlića materice kod žena.

U Srbiji je od skoro besplatna do 19. godina života, ali nije obavezna.