[ Living Light @ 12.11.2023. 07:38 ] @
Nema dana da se ne sretnu ljudi koji pretražuju kontejnere.

Kako mi se cini,
-Neki to rade "iz Moranja", a neki tu aktivnost rade iz "Nemanja drugog posla".

A onda naidje:

- "Papirdjija" i pokupi sve od papira,
- "Gvožđar" i natovari na špediter ili na neko vozilo sve od metala,
- "PVC" skupljač i pokupi sve čiste flaše od plastike (jer one prljave iz unutra ne skupljaju),
- "Sve za Loženje/grejanje" i skupi ama bas sve što može da posluži za loženje.

Ljudi se snalaze kako god znaju, umeju i kako stignu da namaknu koji dodatni dinar.

----------------------------------------------------------

Poznata nam "Zale Produkcija" - HIT "Video Mejkeri" iz Krnjače u Beogradu,

Snimila je odličan video o jednom naj običnijem obilasku kontejnera u Beogradu.
Video pokazuje na delu, šta se sve može naći u kontejnerima i šta sve ljudi bacaju.
Ima svega i svačega da čovek ne poveruje.
Ima i stvari koje su me iznenadile da se uopšte bacaju i da ljudima to ne treba.

Vredni Dule snimio je sjajnu reportažu "KANTAROŠI"
u kojoj je i sam ušao u kontejner,
da se uveri i svima pokaže:
- Šta se krije u sadržajima gradskih kontejnera 2023 godine?

Video snimak "Zale Produkcije" je realni pokazatelj trenutnog stanja BG kontejnera !

Izvolite, pogledajte šta sve bacamo:









[ scoolptor @ 12.11.2023. 08:24 ] @
Nemam nikakvih problema da neko prevrce po kontejnerima, ako na kraju sve lepo vrati unutra, i ne ostavi krtog za sobom.

Lokalno javno preduzece periodicno rasporedjuje kontejnere za gabaritan otpad po raznim ulicama u gradu. Tu se bacaju vredne stvari.

Imas ljude koji dezuraju pored tih kontejnera , i bukvalno ti otimaju stvari iz ruku koje si doneo da bacis.
[ scoolptor @ 12.11.2023. 09:16 ] @
Namirnice kojima je prosao rok trajanja, ne zahtevaju hladjenje, a nisu alkohol, kulturno spakujem u kesu i okacim o kontejner - ako nekom treba, da moze da uzme bez prevrtanja. Pivo vec ne, da ne bi uzeli neki klinci.
[ B3R1 @ 12.11.2023. 11:48 ] @
Roberte, znas onu staru - ljudi rade poslove koje ne vole da bi kupovali stvari koje im nisu potrebne. To je posast koja je prisutna u Americi vec sigurno 100 godina, a kao i sve ostale stvari iz njihove kulture, poput farmerki, patika, koka-kole i brze hrane, i to se zapatilo u svim iole razvijenijim krajevima sveta.

Dodatni problem u nasim krajevima je to sto su nasi stari po pravilu horderi. To je ono kada u stanu neke beogradske gospoDZe u poznim godinama naidjes na uredno slozene prazne flase i tegle, iako gospoDZa nije spremala zimnicu nikada (ili jeste - ali sa 80+ godina to ne ide vise tako lako). Ali tu onda recimo imas i staro posudje, raspraene servise (ili servize, kako god se kaze) za kafu/caj, suvenire tipa "Souvernir de Paris - Bonne Annee 1958" :-), lustere, uredjaje koji vise ne rade. Problem nastaje kada je zivot dug, a to se skuplja. Kada ih pitas zasto ne rasciste stvari odgovor je uvek isti - ko zna, zatrebace. Za stare uredjaje pominju nekakve "majstore" koji ce to jednog dana da poprave, ne shvatajuci da se vise nista ne popravlja i da majstora nema. Uz to, ako imaju decu/unuke, starci uobraze da sve to skupljaju kako bi im ostavili punu kucu. Potomci posle moraju jos i da placaju da im neko sve to izvuce iz kuce, moz' misliti!

Problem je i to sto kod nas ne postoji organizovana reciklaza stvari kakva postoji u zapadnim zemljama, gde imas radnje u koje odneses sitne, ali i krupne komade kucnog inventara koji ti nisu potrebni (ili ih pozoves da dodju po to). Oni to posle prodaju za neke smesne pare, sto je ujedno i nacin da ljudi na ivici egzistencije za male pare opreme svoje stanove, ponekad veoma lepim stvarima. Takodje, iako kod nas postoje Kupindo, Limundo, Kupujemprodajem i jos svasta nesto, ljudi cesto nemaju ideju da svoje nepotrebne stvari oglase tu, ako treba i za 0 dinara. A da to prodaju za 1000 dinara, to je "BeograDZanima" ispod casti. Prosecnom Skandinavcu uopste nije ispod casti ni da nesto proda za 1 evro. Pa neka dodje neko kome je to potrebno.

A ima i onoga kada nasi kazu: nisam lud da to bacim, pa da pokupe cigani i da prodaju to na pijaci. To mu dodje valjda neki ostatak komunizma, ono - da se neko ne obogati. Pa sta? Neka se obogati! Neka nosi i neka proda, ako treba neka od toga i kucu sazida i u zdravlju tamo ziveo! Pare pripadaju onome ko se potrudi oko necega! Ako ja necu da se trudim, ima ko ce. Prosto!
[ ademare @ 12.11.2023. 12:37 ] @
Ima u toj USA , u drugim drzavama zapada manje tzv. "garazne rasprodaje " !

To organizuju ljudi iz predgradja , znaci srednja klasa koji imaju svoje kuce i garaze . Zato se tako i zove !

Odeca , obuca i sve ostalo sto je nepotrebno !

Cene od 1 $ pa navise , ali sica !


Kod nas je ponuda u kontejnerima veoma mala i losa zato sto je ogromna vecina naroda Siromasna !

Dok ljudi na zapadu posle izvesnog vremena bacaju na primer odecu , da bi obezbedili u stanu prostor za novu , to je kod nas jako retko !

Inace "Ganci" koji idu po kontejnerima , staru odecu i ne gledaju ! Sta ce im ?

Nesto od tehnickih stvari , to je ovo sto Beri pise , tek kada vise nesto nije ni za sta i kada "rodjak sa sela " odbije , jer ima 100 puta bolji kompjuter , zasto bi on bio siromasan jer zivi na selu ?

Tako da pored kontejnera mozda moze da se nadje Pentium 4 star 20 + godina u Srbiji i sve sto je Nepopravljivo Neispravno ! Tipa Neispravni CRT monitori Televizori itd.

Ono sto ne vredi totalno nista !

Zato "Sakupljaci " domaci ce tesko da se ovajde od "kontejnerskog blagostanja " Siromasne Srbijice !

Oni sto donose Kontejnerski sadrzaj iz EU , lepo zaradjuju !
[ ademare @ 12.11.2023. 12:43 ] @
[ dejanet @ 12.11.2023. 13:17 ] @
Ima i kod nas firmi i pojedinaca, koje dolaze na poziv i nose stari namestaj, stvari, malo okrpe pa prodaju dalje.
Jedna od tih firmi/orgnizacija(zaboravio sam ime) zaposljava ljude koji se skidaju sa droga, tako da su spojili rehabilitaciju i sljaku.
[ SASA M. @ 12.11.2023. 14:26 ] @
Jutros gledao prilog na RTL cro carina prodaje neke stvari iz zaplene, napustene i ne znam sve odakle.. iako je i tu najvaznije ko ce pre, nije bilo otimanja ili sl. (mada je pored , naravno bilo policajaca). Koliko sam video bilo je nesto motora i desetak bicikala od krupnijih stvari, mislim da sam video cenu na biciklama, nesto tipa 10e. Covek koji je intervijuisan je kupio nekoliko mobilnih za po 2-3evra komad, a bilo je tih kutija sa mobilnim tel. 3-4.

Letos sam pravio neki mali kabinet od obicne iverice, kako se kaze belo-belo, dakle nista posebno, nekih 7-8k sam dao. Prolazim pored jednog kontejnera kad idem do firme, i tu stalno ima nekog kabastijeg otpada, pogotovo nesto od stolarije i cesto vidim tu da se nadju ploce od iverice i posle razmisljam: da li sam lud sto sam dao pare za par ploca kad sam mogao tu da pokupim i izaberem ono sto mi treba za dz. Eto sta mi uradi forum da tako olako udjem u bordzi mod.
[ Living Light @ 12.11.2023. 14:27 ] @
Citat:
B3R1: Problem je i to sto kod nas ne postoji organizovana reciklaza stvari

Beri,
Upravo tako, kao sto kazes.

Ovde kod mene je pre nekoliko godina bila u Poletu/Zaletu akcija
da se kucni otpad razvrstava VEC PRILIKOM BACANJA!

Gradsko komunalno preduzece je kupio/nabavio plasticne kontejnere
istog oblika kao i dosadašnji kontejneri i to u raznim bojama.
Plavi, žuti i ne secam se koje su jos boje bile.
Uredno postavljeni na za to odredjena mesta,
koja su DODATNO uredjena, betonirana podloga, betoniran rub te podloge,
da kontejneri ne šetaju od vetra tamo-amo bez veze.

Pocetni koraci su bili Tip-Top.
Narod je poceo da se navikava na selektovanje otpada.
Nije to bas u startu islo kako treba, išla je Mixtura sve-u-sve.

Ali,
Kada je narod video, da i taj "mali pomak" koji se cini sa selektovanjem
-papir u kontejner OVE boje,
-kuhinjki otpad u kontejner ONE boje,
-ostali otpad u kontejner Tamo-neke boje

da to ne vredi ni qhhhhurcu!

Jer onda dodje kamion komunalnog i skupi SVE TO NA ISTU GOMILU! U isti kamion!
I onda je narod prestao i ono malo što je počeo da selektuje otpad,
i to samo zbog toga što komunalno "Poduzeće":

-Nije imalo gde to da selektuje na gomilu i kome to tako da preda! Nema kome.
...i vratismo se na staro, i tu bacamo sve i svašta.

Da li verujete ...
poznajem dedicu, koji ima 84 godine i biciklom sa korpom skuplja sve što valja od drveta.
Ve 10 godina Nije kupio ni kilo uglja ni drva za ogrev za zimu,
jer marljivo skuplja cele godine nameštaj i ostalu drvenariju iz i oko kontejnera
i sa time se greje zimi.

Ima tu energetski vrednih stvari, kao i plastika i papir,
ali niko ne organizuje neku aktivnost da se brate TO malo KANALIŠE!!! i iskoristi u PAMETNE svrhe!
[ Living Light @ 12.11.2023. 14:45 ] @
Citat:
dejanet:
Ima i kod nas firmi i pojedinaca, koje dolaze na poziv i nose stari namestaj, stvari, malo okrpe pa prodaju dalje.
Jedna od tih firmi/orgnizacija(zaboravio sam ime) zaposljava ljude koji se skidaju sa droga, tako da su spojili rehabilitaciju i sljaku.

Za ovo nisam cuo, ali to NE znaci da ne postoji.
Veoma pametna i korisna akcija,...Što se kaže Spojili korisno idobro!

Citat:
SASA M.: Prolazim pored jednog kontejnera kad idem do firme, i tu stalno ima nekog kabastijeg otpada, pogotovo nesto od stolarije i cesto vidim tu da se nadju ploce od iverice i posle razmisljam: da li sam lud sto sam dao pare za par ploca kad sam mogao tu da pokupim i izaberem ono sto mi treba za dz.

Isto tako sam i ja prosao

Prolazim pored najbliže grupe (ima ih 3) kontejnera,
i vidim ugaoni deo nameštaja od iverice, sa policama i fijokama.
Ništa mu ne fali, nije oštecen, cak mi i odgovara raspored fijoka i polica.
To je jedan ormaric, 1.6m visine, oko 40x50cm osnova,
znaci IDEALNO za alat, dokumentaciju, ma za šta hoces.

Morao sam odmah da ga pokupim i unesem u stan,
jer ako odem do radnje pa kasnije idem do kontejnera,
više ga necu naci tamo SIGURNO, garant!

... dodje majka do mene, vidi "NOV-NOV-NOV-NEOTPAKOVAN", nikad koriščen
deo nameštaja i pita kada si ovo kupio?

-Miliš pokupio?

[ scoolptor @ 12.11.2023. 15:08 ] @
Citat:
Living Light:
Da li verujete ...
poznajem dedicu, koji ima 84 godine i biciklom sa korpom skuplja sve što valja od drveta.
Ve 10 godina Nije kupio ni kilo uglja ni drva za ogrev za zimu,
jer marljivo skuplja cele godine nameštaj i ostalu drvenariju iz i oko kontejnera
i sa time se greje zimi.

A kod moje tetke stanuje covek koji cele godine marljivo skuplja stare gume, pa ih lozi zimi.
Pa pored mirisa, imas one crne 'cice', koje lete na sve strane i lepe se za ves ako ostavis napolju da se susi.
[ optimizator @ 12.11.2023. 15:16 ] @
To je bre veoma štetno! Zar nema niko da mu kaže da ne valja da se psli guma i plastika? Šta bi bilo kad bi svi ložili time, a guma ima na tone kod svakog vulkanizera.
[ Living Light @ 12.11.2023. 15:17 ] @
@scoolptor
SLUŠAJ TI... ... REMETILAČKI FAKTORU !!!

Svoja iživljavanja nemoj OVDE da radiš!

Otvori svoju temu o tome što "ubacuješ Klipove u točkove"
da bi skrenuo pažnju sa glavne teme.
[ scoolptor @ 12.11.2023. 15:21 ] @
Citat:
optimizator:
To je bre veoma štetno! Zar nema niko da mu kaže da ne valja da se psli guma i plastika? Šta bi bilo kad bi svi ložili time, a guma ima na tone kod svakog vulkanizera.

Srbija (TM)
[ optimizator @ 12.11.2023. 15:22 ] @
Jel ti to meni?
[ optimizator @ 12.11.2023. 15:31 ] @
Nemoguće je menjati poruke, piše greška u naslovu. Vidim da nisam ja taj remetilački faktor.)
[ Living Light @ 12.11.2023. 15:43 ] @
optimizator nisi ti taj, ne brini se.
-------------------------------------

I meni ponekad izbaci poruku da nije moguce izmeniti poruku,
jer "naslov ima više od 100 karaktera" ?

Kako naslov nije imao previše karaktera kada je tema otvarana?
A sad ima ...

Ne znam.
[ baresi @ 12.11.2023. 15:57 ] @
[quote]Living Light:

Ovde kod mene je pre nekoliko godina bila u Poletu/Zaletu akcija
da se kucni otpad razvrstava VEC PRILIKOM BACANJA!

To je kod nas lepo zaživelo, razvrstavamo otpatke više od 10 godina, možda i 15, ne sećam se više. Svaka kuća/zgrada ima svoje kontenjere za mešanu embalažu(metal,plastika), staklo, papir i bio otpad. Pored tih imaš još svoju kantu za mešani otpad. Odvoz smeća plaćaš samo za svoju kantu za mešane otpadke. Na početku su bili tu i tamo neki malii problemi, ali brzu su ljudi shvatili da je to dobro. Na stranicama poduzeća koja se bave smećem, imaš detaljan spisak gde šta ide, i dane sa datumima(kalendar), kada odvoze koji otpad.Što se tiče celih stvari, ormare, šerpe, televizore itd, moraš sam odvesti do njihovog zbirnog centra i tamo ga predaš njihovim radnicima, oni znaju gde šta ide. Imaš pravo i jednom godišnje da naručiš kontejner za svoju zgradu ili kuću i to je besplatno. Gradskih kontejnera nema, da može svako koji naidje da baca šta stigne. Ima samo onih malih kanti od možda 10 litara za prolaznike.
Ljudi naviknu na to, ali ako firma koja se bavi time nije ozbiljna onda i narod postupa tako.
[ B3R1 @ 12.11.2023. 16:35 ] @
Citat:
Living Light:
Jer onda dodje kamion komunalnog i skupi SVE TO NA ISTU GOMILU! U isti kamion!

Na surcinskom aerodromu sam jednom prilikom video cistacicu koja prazni takve trobojne kante. Na kolicima je imala zakacenu ogromnu crnu kesu i sve tri kante je praznila u tu istu kesu. :-)))

Izgubljena bitka.
[ Living Light @ 12.11.2023. 17:15 ] @
Beri,
Za sortiranje bitka jos nije dobijena.
(ovo Malo bolje zvuci nego izgubljena bitka)

Ali,
Da se covek ogreje, makar u smederevcu,
toliko uvek moze da skupi neko
ko je na "Finansiskoj" ivici kucnog budjeta.