[ Brkic @ 27.11.2023. 16:02 ] @
Pozdrav,
dobio sam par komada pomenutih Eprom M27c101 korišćenih, do sada sam svašta radio sa Arduino a sa ovim se nisam susretao. Može li savet kako se programira, koji programator, neku osnovnu početničku šemu i program da probam...
[ mikins @ 01.12.2023. 19:13 ] @

M27C101 ne postoji, verovatno misliš na M27C1001 .

Ako je tako, to je EPROM u 32-pinskom kućištu.

Da li na kućištu postoji otvor pokriven staklom ?

Ako ga ima - to ti je EPROM čiji sadržaj se briše UV lampom ( specijalna, takozvana germicidna UV lampa koja isijava svetlost talasne dužine 253.7nm ).

Moja ti je preporuka da se ne upuštaš u programiranje ovih memorijskih kola, jer se radi o zahvatu koji zahteva malo više opreme. Programiranje memorijskih kola ovog tipa podrazumeva da programator istovremeno mora da pristupa svim adresnim linijama ( A0 - A16 - ukupno 17 ) plus svim linijama podataka ( Q0 - Q7 - ukupno 8 ). Plus postoji još nekoliko signalnih linija ( Chip Enable, Output Enable, PROGRAM ). I naravno odgovarajuće napajanje ( 5V ), plus za programiranje veoma bitan VPP napon koji kod tih ( u svojoj generaciji novijih ) memorijskih kola obično treba da bude 12.5V.

Nekada sam ih programirao WILLEM EPROM Programatorom kojeg sam napravio, a čiji projekat i dalje postoji na InterNetu, samo što zahteva 32-bitni Windows i paralelni port na računaru.
Danas, postoje savremeni programatori koji se na računar povezuju preko USB porta, ali im je cena prilično visoka.

Ovakvi EPROM-i su mi uvek bili zanimljivi i baš sam se lepo sa njima igrao. Kada skapiraš kako sve funkcioniše sa lakoćom se svašta može napraviti, ali danas je to samo relikt prošlosti tako da će samo veliki zaljubljenici pokušati nešto sa njima da naprave.

Svojevremeno sam pravio nešto što bi danas ličilo na Arduino, ali sa Z80 mikroprocesorom i EPROM-om. U Assembleru za Z80 sam pisao kratke programe, pa ih kompajlirao ... Tako sam savladao arhitekturu Z80 procesora, ali neku praktičnu primenu u vidu šuškavih stvari nikada nisam ostvario. Ipak ... zadovoljstvo i lična satisfakcija nemaju cenu.

[ mrkabrka @ 02.12.2023. 17:10 ] @
Nije UV nego IC memorija nesto kao EPROM...
[ emiSAr @ 02.12.2023. 21:16 ] @
Postoji i UV varijanta ali za m27c1001, m27c101 ne postoji, vec naglaseno.-
pOz
[ Brkic @ 04.12.2023. 08:09 ] @
Hvala svima na odgovoru, u pitanju je m27c1001 sa otvor pokriven staklom.

Dobio sam par komada pomenutih.

Znači komplikovano i da batalim, a baš sam se zagrejao, mislio sam da je slično Arduinu.
[ sdurut @ 04.12.2023. 08:28 ] @
Za početak napravi čitanje eproma sa arduino. Evo ti tutorial na Youtube.


Osnova je shift registar pošto kako je napisao mikins "Programiranje memorijskih kola ovog tipa podrazumeva da programator istovremeno mora da pristupa svim adresnim linijama ( A0 - A16 - ukupno 17 ) plus svim linijama podataka ( Q0 - Q7 - ukupno 8 )."
Arduino nema dovoljno pinova na sebi da se povežu na eprom, tako da shift regitar ti to omogućava. Prilikom programiranja eproma radi se i njegovo čitanje tako da prvo napravi čitanje i napravi dump postejećeg eproma sa podatcima koji su već upisani.
Programiranje eprom nije nešto zahtevna operacija. Imaš u datasheetu nacrtane dijagrame. Jedino je to za početnika koji tek počinje malo zahtevno da odradi. Treba će ti da napraviš i programabilan izvor napona koji će moće da se kontroliše jednim pinom arduina ida 0 na izlazu bue 5V a logička 1 da na izlazu napajanja daje 12.5V.

Ako nešto želiš da naučiš onda mora da se upustiš u nešto nepoznato i da istražuješ, eksperimentišeš da čitaš datasheetove... Ako te ova oblast elektronike zanima ne odustaj.

Napraviti čitanje eproma je odlična praktična vežba.