[ grozda @ 07.12.2023. 22:11 ] @
Imam SBB nalog i EON na telefonu koji radi korektno. Kada odem van kuce i zakacim se na drugu mrezu (MTS, Orion.., grcka mreza) odredjeni kanali prestaju sa radom - SBB blokira vecinu TV kanala.

Postoji li nacin da se ovo zaobidje ?
[ Milan Kragujevic @ 08.12.2023. 04:19 ] @
Da koristiš VPN.
[ Java Beograd @ 08.12.2023. 07:03 ] @
SBB je stoka i zato sam ih oterao u tri lepe.
U stanu sam imao SBB internet i TV. Korisničko ime, passwod, sve po protokolu i EON (šatro)
U kući sam imao MTS internet i TV. U početku sam mogao u kući da gledam sve SBB kanale na EON-u, a onda su vnago počela jedno po jedno da blokiraju.

Zovem, pitam "zašto wtf?", pošteno plaćam, obe nekretnine se vode na moje ime, nisam dakle "padobranac", zar nije poenta EON platforme da gledam i kad nisam u svom stanu?
Kažu kokoške iz call centra (koji je takođe njesra sam po sebi): "takva je politika firme".





Onda sam ih mesecima zvao, pitao da li će i kada da se uvede optika (stan je u centru BGD). Kažu, "Evo baš se priprema plan za sledeću godinu" Više sreće u narednom izvlačenju.

Onda sam ih batalio. MTS je sproveo optiku nekim "pacovskim kanalima", kroz kanalizaciju, bemliga ili neznamnija, ali je poenta bila da je konekcija u podrumu.
Tražio jedini ja u celoj zgradi, i dobio, bez problema, bez troškova uvođenja, sa nekim bruka popustom na celu godinu.

A imao sam i neverovatno loše iskustvo sa SBB idiotima, koji su banuli na gajbu kod oca, starca od 86 godina i nagovorili ga da potpiše ugovor na sledeće 2 godine. WTF?
Kad sam otišao da prijavim slučaj, kažu "ne možemo sad više ništa, dokument je potpisan i važeći je". A jel tako? Nanulivamnaninu, sa' će vidiš kako musa dere jarca.


[ baresi @ 08.12.2023. 08:38 ] @
Jel taj SBB u vlasništvo Telemacha? koliko ja znam EON je proizvod Telemacha. Ja imam taj EON sigurno oko 10 godina, kod nas na njemu možeš gledati one programe koji su u paketu kojeg plaćaš. Imam ga na 3 uredjaja, prvi put čujem da nešto blokiraju.
[ test1234 @ 08.12.2023. 08:44 ] @
Zavisi od tvog trenutnog provajdera, ako dodje kod tebe u Maribor i zakači se za tvoj net i on će imati. Odem u Grčku i na Vodafonu, Cosmoteu, Windu itd sve blokirano.
[ baresi @ 08.12.2023. 08:59 ] @
Pa verovatno ti tvoj provajder da neke gigabajte od drugih provajdera. Kad ih potrošiš, doplaćuješ. Ja imam telefon na Telekomu, internet i TV na Telemachu i odem u Hrvatsku, Austriju, meni EON radi dok ne potrošim tih 20 GB u druge mreže, koje mi nudi paket od Telekoma.
[ Java Beograd @ 08.12.2023. 10:29 ] @
@baresi

Nije to baš tako kao u Sloveniji, ne radi se o gigabajtima, nego se u Srbiji vodi: rat medija i medijski rat.

Ono šta nije dozvoljeno drugde, u Srbiji jeste: da kablovski operateri (provajderi TV i internet usluge) imaju sopstvene medije (TV kanale različitih sadržaja).

Tako je SBB istovrmeno i kablovski operater i internet provajder i vlasnik nekoliko informativnih i sportskih kanala.
Sa druge strane je MTS (državni) koji je razgranat kroz nekoliko kompanija (sestrinskih firmi) što kablovskih, što medijskih (informativnih, sportskih, filmskih)

I sad, dok je imao poslovnog interesa SBB je dozvoljavao kablovskim operaterima iz MTS grupacije (i van MTS) da prenose njegove medijske kanale.
Kad je nestao poslovni interes, onda su medijski kanali SBB mogli da se vide samo preko SBB mreže, tj. samo ako je SBB i TV/internet provajder.

Onda je uveden EON, i dok je bilo poslovnog interesa, SBB medijski kanali mogli su biti praćeni preko EON platforme, preko bilo kog internet provajdera.
Kad je nestao poslovni interes, onda više medijski kanali SBB-a ne mogu da se prate preko EON-a ako se koristi internet usluga nekog drugog provajdera.


Sve su svemu, haos, tim pre što naravno tu ima i politike, opozicija v.s. vlast.



Ne znam kako se u Srbiji došlo do toga da su kablovski operateri istovremeno i vlasnici medija, ali jedini izlaz iz ove govnarije je da se to zabrani.
I lepo brate, uzmaš kablovskog operatera koji ima najbolju uslugu u tehničkom smislu, a preko njega kupiš program (medije) koji ti se najviše sviđa.

[ dr0id @ 08.12.2023. 10:47 ] @
Kao sto Eon ne radi na Telekom optici/kablu/adsl-u, tako ne radi ni Iris/Supernova/Move na SBB-u
[ Living Light @ 08.12.2023. 10:49 ] @
Javo BG,
I kod kog si sada INT. Provajdera?
Koliko sam skapirao da si trenutno kod MTS i to na Optici, ako ne gresim.

Posto se i ja spremam da napustim SBB, jer me šamaraju sa ~ 4200 din/mesecno.

- TV imam ali malo gledam.
- Dobio Fixni od njih - ne koristim ga,
- Šalju mi "Talibane" od radnika da oprave sistem ako imam neki kvar, pa zaboravljaju alat kod mene (zvao ih, -nemam kome da vratim)
- U kol centru im rade "Durdubak" TikTok Domacice! A usluge Kol centra su su im gore od Kol centra Zološkog vrta.

i da ne nabrajam,
[ ademare @ 08.12.2023. 11:11 ] @
Ja imam MTS optiku, ali sam uzeo Net od Yettela ! Ko ima MTS optiku moze da bira sta mu je povoljnije .

Yettel daje i neke popuste ko ima paket mobilni , pa treba i to videti.

Kod Yettela moze samo Net , ne mora Tv da se uzima , fiksni i kojekakve budalastine .
[ Living Light @ 08.12.2023. 11:26 ] @
Pa da,
Ali ja sam prvi u zgradi!
(do koje je došla sama optika) da uvedem optiku u stan.

Ako prvi put uvodim optiku, da li i onda mogu da koristim MTS optiku sa Yetelovim paketom?

[ ademare @ 08.12.2023. 11:33 ] @
Kod mene nisu cekali prvog , vec su zbog SBB konkurencije sami provukli kablove po etazama i stavili MTS kutije .

Ja sam svakako bio prvi , i sada u zgradi ima tek nekoliko ljudi na optici, vezani za SBB iz nepoznatih razloga.



Idi na Yettel sajt , procitaj sve detalje oko cena i popusta . Takodje vidi i na MTS sajtu , tamo je najpovoljniji BOX 3 .

Pa prvo vidi sta ti se najvise cenovno isplati .

Ako je Yettel nazovi ih a imas i proveru i na sajtu formular , mada je najvaznije preko call centra !

Oni ce da provere i da ti kazu Moze - Ne moze , ne pricaj nista da si prvi ! Znaju oni sve .

Ako ti kazu moze , zakazes dolazak i to je sve ! Ja sam uzeo kada su davali 12 meseci po 1 dinar ! Jos nisam ispunio bonus , pa sam imao i dva u isto vreme , ali sam uzeo dok ima .
[ Living Light @ 08.12.2023. 11:38 ] @
"i sada u zgradi ima tek nekoliko ljudi na optici, vezani za SBB iz nepoznatih razloga."

Ovo mi tek nije jasno.

Oni jesu na optici ali imaju SBB za provajdera preko MTS optike?

Zato što si to TI tako napisao!
[ baresi @ 08.12.2023. 12:06 ] @
Sad mi je jasnije. Sa tim pravilima i problemima, trebalo bi da se bavi neko društvo za zaštitu potrošača. Nema veze ko je izgradio mrežu, moraju ti dozvoliti upotrebu mreže, a provajderi nek se dogovaraju za najam.
Kod nas ima 4 operatera, možeš birati bilo koga neovisno od toga ko je provukao kablove. Mi kukamo zbog toga što ne možeš kod operatera da naklikaš kanale koji te zanimaju kao u trgovini kad kupuješ, izadje ti cena tvog odabira i to je to. Čim se pojavi takav operater, odmah prelazim kod njega i mislim da bi to uradila ogromna većina.
[ Living Light @ 08.12.2023. 12:15 ] @
Ovo postaje sve Konfuznije:

Baresi: "Nema veze ko je izgradio mrežu, moraju ti dozvoliti upotrebu mreže, a provajderi nek se dogovaraju za najam."

Kako misliš da nema veze KO JE IZGRADIO MREŽU???

Ako je mrežu IZGRADIO TELEKOM SRB ili MTS (nazovi kako hoces)

- Odakle ta Ljubičasto-ParaPsihološka ideja nekome (na primer SBB) da koristi MTS mrežu?

Kada ni "AŠOV NISU ZABOLI DA JE IZGRADE" ???


Po meni:
-MTS-u je čisto dobra volja da IZNAJMI linije i inrastrukturu SBB-u, ako hoce i ako želi.

Ali NE MORA!
[ ademare @ 08.12.2023. 12:28 ] @
Citat:
Living Light:
"i sada u zgradi ima tek nekoliko ljudi na optici, vezani za SBB iz nepoznatih razloga."

Ovo mi tek nije jasno.

Oni jesu na optici ali imaju SBB za provajdera preko MTS optike?

Zato što si to TI tako napisao!


Ma ne imamo SBB kablovsku, i MTS .

MTS je stigao 20 godina kasnije optika, svako je mogao ADSL preko fiksnog .

Jedna infrastuktura MTS , moze da se bira MTS ili Yettel !


Sada sam gledao samo Net je 2.300 din kod Yetella 6 meseci po 1 din . Nema vise popusta za korisnike mobilnog.

MTS Box 3 i SBB Light ista brzina razlika 50 dinara . MTS 5 meseci 1 din . U stvari 10 meseci 1/2 cene sto mu dodje na isto radi poredjenja.
[ baresi @ 08.12.2023. 12:28 ] @
Living, da je neko izgradio mrežu, dozvolu je dobio od općine, a općina je i tvoja. Ako ja izgradim gostionu, ta postaje lokal i ne mogu nikome zabraniti ulazak ma da ga mrzim, osim ako radi stvari koje su za policiju. Taj je napravio mrežu na javnim površinama. Kod nas mreže rade posebne firme koji nisu operateri, a operateri tu mrežu uzimajo u najam. Potrošača ne briga ko je vukao kablove. Tako je i sa strujom, elektro mrežu je napravio onaj ko zna kako se to radi. a struju prodaje više firmi. Zanisli da neko izgradi cestu na javnim površinama i on bira ko će voziti tom cestom.
[ Living Light @ 08.12.2023. 13:15 ] @
Odlično.

A sto se tiče sruje i napajanja strujom od različitih "provajdera".

Ako si priključen na ulični razvod (što i verovatno jesi, nebitno podzemno nadzemno)
a plačaš struju odredjenom provajderu.

Kako si siguran i kako znaš da li su elektroni u provodniku u tvojoj kučnoj instalaciji
Baš-Baš od te kopanije a ne od one koju NISI hteo za snabdevača električnom energijom?

Aj sad ti to meni objasni Baresi.
[ baresi @ 08.12.2023. 13:27 ] @
Kad dodje elektron do utičnice, pitam ga koliko košta. Ako je jeftiniji ili iste cene kao onaj što ga plaćam, kažem napred, ako je skuplji, marš nazad u Krško ili Brisel u ovisnosti odakle je došao. Tako isto i sa šupljinama, ne samo sa elektronima. Kad ih par puta oteraš, više ne dolaze.
[ mjanjic @ 08.12.2023. 15:19 ] @
I u SAD postoji zakon koji zabranjuje distributerima (kablovske i optičke mreže) da budu vlasnici medija, ali to se lako zaobilazi formiranjem naizgled nepovezanih društava i firmi, tako da imaš KDS i televiziju koji imaju različite vlasnike na papiru, a suštini isti čovek ili ista grupa ljudi su u pozadini vlasnici svega.
Međutim, čak i u tom slučaju oni nemaju pravo da ograničavaju distributere ili im nameću različite cene. Jednostavno, za svakog distributera je kanal i li skup kanala po istoj ceni, a sam distributer će proceniti da li mu se to isplati.
Imali smo i u Srbiji neke provajdere koji su u ponudi imali i Sport klub i Arena kanale, međutim takvi su uglavnom kupljeni od strane Telekoma, tj. MTS-a.

U SAD je to počelo davno, još u vreme fiksne telefonije, sa onim "last mile" principom, gde je vlasnik broja takođe i vlasnik linije od lokalne centrale do kuće/stana, tako da može da bira provajdera od koga će kupiti uslugu, a provajderi sami nalaze načine kako će da dobace do te lokalne centrale - uglavnom funkcioniše tako što ATT ili neko drugi drži samo međugradske linije, a ne bakće se lokalnim mrežama, već to rade manje lokalne kompanije, kojima se plaća korišćenje resursa, tako da svi pružaoci usluga, tj. provajderi, imaju mogućnost da preko iste mreže nude pretplatnicima svoje usluge.

Da je to u samom početku urađeno kod nas sa kablovskim televizijama, ne bismo bili svedoci onih prizora sa stotinama kablova koji su razapeti vazdušnom linijom između solitera, potom okačeni na stubove rasvete ili stubove Elektrodistribucije.

Ali, državu to ovde nije zanimalo, pa tako nije državni Telekom bio prvi koji je uveo mobilnu telefoniju, a takođe nije bio prvi ni koji je počeo da pruža usluge kablovske distribucije TV kanala. Međutim, onog trenutka kad vlast ukapira značaj tih sistema, odnosno koliki procenat populacije, posebno u gradovima, prati TV kanale isključivo preko kablovskog sistema, daje se nalog državnom telekomunikacionom operateru da uđe u taj biznis, pa makar i kupovinom manjih kablovskih distributera čak i po nekoliko puta većoj ceni.

Dakle, to što je kod nas Telekom pokrenuo svoje TV (uglavnom sportske) kanale nije zbog nekog poslovnog interesa, nego iz sasvim drugih pobuda, jer oni kao kompanija mogu uspešno da posluju čak i da samo iznajmljuju infrastrukturu drugim distributerima, koji se onda ne bi bavili širenjem svoje kablovske/optičke mreže, nego bi mogli da se usmere samo na kreiranje sadržaja.
[ sonus70 @ 08.12.2023. 15:49 ] @
@baresi i "Kod nas mreže rade posebne firme koji nisu operateri, a operateri tu mrežu uzimajo u najam"

Tu i jeste problem u našem slučaju. Razvlačio kablove ko je kako hteo do jednog trenutka a onda se umešala politika i sad SBB i kad hoće ne može da dobije dozvole koje su potrebne a Telekom koji ih dobija kako i kad god poželi, ima svoj MTS i pruža sve usluge koje pruža i SBB.
Ja sam u srećnoj manjini koja ima u zgradi instalaciju oba "glavna" igrača pa biram kad mi istekne ugovor ko u tom trenutku daje bolje uslove.


[ Java Beograd @ 10.12.2023. 18:42 ] @
Ovo što baresi piše je suština fer poslovanja.

- Između ostalog zato nama nisu dali da gradimo "Južni tok". Ne može neko da napravi gasovod, i da ga koristi samo za sebe. Gasovod je infrastruktura, koja mora da bude svim zainteresovanima dostupna
- Zato se srpska železnica podelila na dve kompanije: vlasnika pruga (infrastrukture) i vlasnika vozova. I sad, makar teoretski, svako može da osnuje firmu koja će se baviti samo vozovima.
- Tako se u Evropi (i u Srbiji, teoretski) prodaje struja. VIše je kompanija koje su duistributeri, ali samo je jedan kabl do kuće, tj. do brojila

I tako dalje i tako dalje ...

Da je normalnih zakona (kao što nije) i u Srbiji bi bio jedan (optički) kabl u zgradi, a više kablovskih operatera, koji će da prodaju koje god medijske kanale.
[ madamov @ 11.12.2023. 10:02 ] @
Citat:
baresi:
Jel taj SBB u vlasništvo Telemacha? koliko ja znam EON je proizvod Telemacha. Ja imam taj EON sigurno oko 10 godina, kod nas na njemu možeš gledati one programe koji su u paketu kojeg plaćaš. Imam ga na 3 uredjaja, prvi put čujem da nešto blokiraju.


I SBB i Telemach su u vlasništvu United grupe.
[ dr0id @ 11.12.2023. 12:33 ] @
Citat:
Living Light:
Ovo postaje sve Konfuznije:

Baresi: "Nema veze ko je izgradio mrežu, moraju ti dozvoliti upotrebu mreže, a provajderi nek se dogovaraju za najam."

Kako misliš da nema veze KO JE IZGRADIO MREŽU???

Ako je mrežu IZGRADIO TELEKOM SRB ili MTS (nazovi kako hoces)

- Odakle ta Ljubičasto-ParaPsihološka ideja nekome (na primer SBB) da koristi MTS mrežu?

Kada ni "AŠOV NISU ZABOLI DA JE IZGRADE" ???


Po meni:
-MTS-u je čisto dobra volja da IZNAJMI linije i inrastrukturu SBB-u, ako hoce i ako želi.

Ali NE MORA!

E ima da mora.
Ili svakom ko hoce (ne samo SBBu) dati dozvolu da pruza infrastrukturu do svakog korisnika ili mts (koji ima infrastrukturu do svakog korisnika) bukvalno naterati da iznajmljuje svoju infrastrukturu (po fer cenama, naravno).
[ Java Beograd @ 11.12.2023. 12:56 ] @
Citat:
dr0id: E ima da mora.
Ili svakom ko hoce (ne samo SBBu) dati dozvolu da pruza infrastrukturu do svakog korisnika ili mts (koji ima infrastrukturu do svakog korisnika) bukvalno naterati da iznajmljuje svoju infrastrukturu (po fer cenama, naravno).

Naravno. Sve šta treba to je proučiti zakonska rešenj drugih (evropskih država) i isto to primeniti.
[ Milan Kragujevic @ 11.12.2023. 13:45 ] @
Prema Zakonu o planiranju i izgradnji, za postavljanje OPTICKIH kablova u mikrorovove im ne treba dozvola pa mogu da kopaju koliko hoce.

E sad, to sto oni hoce Coax da postavljaju u 2023. godini, ...



Pritom, molim vas da malo proverite koje su sve gradjevinske dozvole njima izdate, i koliko, i kojom brzinom ih dobijaju, te da se ne hvatate njihove propagande kako im niko ne da nikakve dozvole. Gde su hteli, dobili su.

Obrenovac su povezali prosle/ove godine, tu niko nije bio da im gusi slobodu medija, i slicno. Imaju "in the pipeline" jos nekih 6-7 gradova, vidi se po izdatim dozvolama. Koga zanima moze da se obrati JP Putevi Srbije i da trazi spisak izdatih gradjevinskih uslova za SERBIA BROADBAND SRPSKE KABLOVSKE MREZE DOO BEOGRAD, po zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog znacaja.
[ dr0id @ 11.12.2023. 14:07 ] @
Ne interesuje nas propaganda ni dozvole, samo stanje na terenu. SBB-a nema gde ima mts-a, Telekom je (preko Supernove) postavio (i dalje postavlja) coax u 21. veku, optiku uvode bez dozvole (znam par zgrada gde nisu dobili saglasnost ili nisu ni trazili a odradjene i vertikale), infrastrukturu iznajmljuju Yettel-u i nikom vise, itd. A i jedni i drugi imaju debilne poteze tipa prodju kroz ulicu pa s jedne strane moze, s druge ne godinama, ili imaju saglasnost za uvodjenje u zgradu i ljudi zovu/pisu/traze a nema ih godinama da zavrse, itd.
[ Milan Kragujevic @ 11.12.2023. 14:12 ] @
SBB-a nema tamo gde nisu hteli da budu prisutni. Nikome se ne isplati da pravi infrastrukturu u Donjem Brijanju.
[ Milan Kragujevic @ 11.12.2023. 21:25 ] @
Za vise informacija pogledajte ove predmete:

Privredni sud u Novom Sadu:
P-1462/2021
P-2531/2021

Privredni sud u Beogradu:
P-7765/2021
P-5638/2022
P-5922/2022

Privredni apelacioni sud:
PŽ-109/2023
PŽ-2975/2023
PŽ-3635/2023
PŽ-4141/2023
[ bachi @ 12.12.2023. 06:45 ] @
> Prema Zakonu o planiranju i izgradnji, za postavljanje OPTICKIH kablova u mikrorovove im ne treba dozvola pa mogu da kopaju koliko hoce.

Milane, može li sos za ovo? Letimice sam pogledao zakon, ogroman je, nisam našao taj podatak? Verovatno jer ne poznajem terminologiju.

Čak i da može, po logici stvari su u obavezi da sve što su iskopali dovedu u pređašno stanje (obaveza, koja očigledno nije važila za Telekom, pa nam trotoari liče na horor film jer tu gde su se kopali mikrokanali su ili ulegli u ostatak trotoara ili su se izdigli), pa se postavlja pitanje opravdanosti cene kopanja tih mikrokanala.

Inače neće SBB da ulaže u FTTx, nema ni potrebe, kad već imaju razvučenu postojeću kablovsku mrežu. Ono što rade jeste da optiku dovode što bliže čvorištima odakle posle koaksijalnim kablom distribuiraju Internet do krajnjih korisnika.

Ono što očekujem od njih jeste prelazak na DOCSIS 4 i samim tim veće upload brzine.

A što se manjih mesta tiče, oni su osuđeni ili na milost Telekoma koji se finansira od para svih građana pa može da se igra gde hoće ili lokalnih provajdera. Tako je uvek bilo i biće.

5g je nešto što će promeniti sve. :) I jedva ga čekam. Ali avaj, opet se i sa tim kasni zbog... Telekoma...
[ Living Light @ 12.12.2023. 07:24 ] @
Citat:
Java Beograd: Da je normalnih zakona (kao što nije) i u Srbiji bi bio jedan (optički) kabl u zgradi, a više kablovskih operatera, koji će da prodaju koje god medijske kanale.

To je tačno! ... ali u Snu!
U Srbiji to ne važi. A kad več ne važi, onda daj onako kako sada važi.

A ako ti se to ne svidja, skupiš SVOJE pare na gomilu, Kupiš kompletnu imfrastrukturu Srbije od Kablaže do Repetitora,
pa onda radiš onako kako ti misliš da treba.

Isuviše je inrastruktura kablovse TV zanemarivana proteklih godina, sve je u enormnom haosu,
od dovodnog kabla (koji ne zna se gde je) do razvoda unutar zgrade koje je u još većem haosu.
Ako direktno rokne grom u nadzemnu mrežu na jednom kraju grada u SBB ,
ima šanse da crkne SVE što je vezano na istu mrežu i na drugom kraju grada.

SBB se širi po gradovima na način koji više liči na "Paučinu" nego na ozbiljnog provajdera.
Izgled i kvalitet same izvedene kablovske mreže je bliži Šizofreniji nego Televizoru.

Barem je kod mene ovako:
Telekom SRB, MTS-Optika,
od prvog ašova do uvodjenja u zgradu, sa detaljno ucrtanim trasama podzemnih "okiten" cevi, lokacija šahti, račvanja, krivina, dubina kopanja,
preko postavljanja METALNIH kanalica sa spoljne strane zgrade, preko unutrašnjeg razvoda u zgradi sa m.kanalicama
do priključka u stanu/kuci, više liči na iole pristojniji projekat sa izvodjenjem radova od bilo koje SBB egzibicije.

Djabe SBB-u N1 i Nova,
ako im intervencije i održavanje rade polupismeni radnici iznajmljene firme, koji ostavljaju alat po stanovima.
O tehničkoj edukovanosti tih unajmljenih "izvodjača radova" ne želim ni da komentarišem.

SBB ima odličan izbor programa, odličan signal, odličnu brzinu Interneta !

--- SAMO i SAMO onda, ako izdvoje vremena i potrude se da ti daju upravo ONO što Ti oni sami i Naplačuju!

Inace je vecita i trajna borba sa njima, da ti barem približno "dadnu" ono sa čime su te NAMAMILI u sopstvenu mrežu.