[ branko tod @ 24.12.2023. 11:17 ] @
Nakučio sam preko Alija kameru i prilično brzo mi je stigla. Uključio sam je
i brže bolje isključio! Počela je da priča sa mnom, da se vrti i ja sam se baš
uplašio i brže bolje isključio.
Šalu na stranu, pokušavao sam da je povežem na plavi zub ali nisam uspeo.
Uputstvo je bedno i skoro nečitljivo za mene, malecka slova, a i izgleda da
moram da instaliram neki program preko QR, koji ja nemam.
Da li je neko od vas imao susret sa ovakvom kamerom i uspeo da je pusti u
rad?

https://www.aliexpress.com/i/1005005816360924.html

[ vucko47 @ 24.12.2023. 12:43 ] @
Treba da na telefonu instaliraš iCSee a onda da u toj aplikaciji dodaš kameru. Nisam siguran oko celog postupka dodavanja kamere ali ćeš u jednom trenutku na ekranu telefona dobiti qr koji treba da okreneš prema kameri da ga pročita. Inače, kamera se kači na kineski server i bez toga neće raditi. Ja je nemam ali je u komšiluku invazija toga pa sam imao dodira sa instalacijom.

Kucaj na youtube icsee camera setup i naći ćeš upustvo.
Ja lično ne bih tako nešto kačio na svoju mrežu a samim tim ni na svoju kuću i bilo šta drugo.
[ branko tod @ 24.12.2023. 17:55 ] @
Hvala ti Vučko. Našao sam sve i počeo da malo čačkam celu stvar.
To je univerzalni program za razne kamere. Nisam našao da se to
kači na kineski server ali ti verujem. Ja sam mislio da je to veza
direktno preko plavozubog, ali nije. Traži i mail i telefon i svašta,
tako da nisam siguran da ću završiti instaliranje, jer nisam upisao
te podatke. Možda će završiti na KP sajtu, a ja uzeti neku žičanu
verziju mada je ovo vrlo dobra motorizovana kamera.
[ vucko47 @ 24.12.2023. 19:22 ] @
U sustini treba da joj zabranis izlaz na internet i da radi samo u tvojoj lokalnoj mrezi. Ljudi takve stvari kupuju jer su jeftine i jer je potrebno malo podesavanja pa mogu da je prate na telefonu ili racunaru sa bilo kog mesta a bitno je samo da se ima internet konekcija. Da bi to tako radilo kamera se mora kaciti na u ovom slucaju kineski server. Problem u tome je sto se tu otvara backdoor, skenira tvoja mreza a moze se pristupiti kameri bez tvog ovlascenja. Pravi se tunel nad kojim ti nemas nikakvu kontrolu. Mozda ces davati youtube preglede nekome ko je platio kinezu a da ni nemas pojma . Takodje, brat kinez moze da iskljuci server ili sta god pa nema vise pristupa kameri izvan lokalne mreze.

Ovde, kod nas na Zlatiboru je u jednom momentu krenula invazija onih "pametnih" termostata za grejanje koji rade na istom principu kao te kamere, kace se tamo negde na nesto i onda ja sedim u na primer Beogradu i preko telefona stimam temperaturu u apartmanu na Zlatiboru. U jednom momentu je nastao haos kada je to sve delimicno stalo sa radom odnosno kada su kinezi promenili namenu odredjene serije termostata. Ako se dobro secam to je bio problem sa nekim Tuya termostatima. Ako nadjem prepisku sa kinezima iz Tuya okacicu ovde. Nisam siguran da li smo razgovarali preko maila a ako jesmo imam to sigurno. Reseno je to posle par dana vracanjem na stari firmware od strane proizvodjaca i mislim da vise nije bilo takvih problema. Kinezi su objasnili da je zbog greske uradjen update na odredjenim termostatima na kojima nije trebalo to da se uradi .

Sto se tice tih kamera ako hoces da se igras mozes da pogledas na OpenIPC da li ima uradjen firmvare za tvoj model odnosno SoC.
[ DUSKEZ @ 25.12.2023. 13:35 ] @
Baci je,al u orman.
Meni je brat srbin prodo sa kp kameru skoro i ona je bila povezana sa nalogom gde ja to nisam mogao da uradim jer je vec bila na nalogu i lepo kazem coveku odjavite je.On ne zna mozda pricam kinezki.I sta ja sad treba da je bacim jer me neko spijunira kako opravjam traktor i parkiram se po guvnu itd.. Zivo me zabole ja sam je lepo nakacio na lan i da oce da vide mogu samo da im bude krivo jer sam posten coek i radim ko ker a oni.. Samo nek rade svoj poso
Recimo mogu da promenim gotvaj eto sad se setio al kad bude vremena sto je samo opcija jel to je smart ne fixna kamera

[Ovu poruku je menjao DUSKEZ dana 25.12.2023. u 14:53 GMT+1]
[ vucko47 @ 25.12.2023. 14:50 ] @
Cirkus 🤣. Ma nema potrebe za bacanjem, može ta kamera da radi ok a možda može i firmware da se zameni pa da se raskanta sa braćom kinezima.
Jbg, nije problem to ko je pošten a ko nije već ko, kako i koje podatke prikuplja o nama i šta radi sa tim podacima. Dobar je to biznis danas a mi smo u fazonu "baš nekoga zanima šta ja radim". Naravno da zanima i uradiće sve da sazna svaki detalj našeg života. Jedan google više zna o nama nego mi sami. Tu su još i sigurnosni problemi al ako nastavim ispašće da sam teoretičar zavere 🤣🤣
[ DUSKEZ @ 25.12.2023. 16:14 ] @
A što si ti uzeo nešto što je iz amazona,da nije buba ili muva 🙂
De amazon nadje pored alavbaba
[ branko tod @ 25.12.2023. 19:25 ] @
Citat:
DUSKEZ: A što si ti uzeo nešto što je iz amazona,da nije buba ili muva 🙂
De amazon nadje pored alavbaba

Aj prevedi na moj jezik
[ vucko47 @ 25.12.2023. 21:46 ] @
Iskreno, ni ja nisam razumeo 🤔
[ branko tod @ 26.12.2023. 10:27 ] @
Bilo kako bilo, kamera je puštena u rad. Ako shvatim zabraniću
joj da ide na internet, a ako ne uspem kinezi će moći da gledaju
kako idem po kući u gačama i češem zadnjicu
[ dusanboss @ 26.12.2023. 19:52 ] @
"Kupo sam kameru i šta sad?"
Prvo što mi pada na pamet je "Možeš da se slikaš".
[ tox master @ 27.12.2023. 00:05 ] @
Imam slicnu kameru par godina i meni nije bilo bas svejedno da "neko iz mase" ima pristup kao i ja ali mislim da ne moze da radi bez pristupa internetu to jeste tom kineskom serveru.
Kameri se pristupa preko kineske aplikacije i ako nije na netu aplikacija prikazuje da je kamera offline.
Ima po forumima entuzijasta koji im menjaju FW i onda moze da radi kao klasicna IP kamera i nema veze sa kinezima ali to je prilicno komplikovano i nije ista procedura za svaku kameru a na trzistu ih ima mali milion razlicitih verzija.
Ja povremeno bacim pogled u mikrotiku koliko je odradila uploada pa ako skuzim da je odradila vise od par Mb a da je nisam ja koristio onda ce da ide na blok.
Evo bas sam sad proverio, kada na telefonu gledam strim sa kamere a u istoj smo wifi mrezi strim na telefon ide sa 130.162.48.141, kinezi izgleda zakupili neki svapski server
[ ackopk @ 27.12.2023. 06:19 ] @
Mislim da je dovoljno da promenite lozinku ako je ima, da ne bude prema defaultu sto bi rekli. To je ranije postojala fora da ljudi ne menjaju lozinku pa onda se neko bio setio i dobio pristup da pogleda sve te kamere sa lozinkom admin npr.
U svakom slucaju, koji god video nadzor da izaberete (Dahua ili HikVision) isto idu preko njihovih servera tako da ako neko ima nameru da te gleda dok se ceses nacice nacin sigurno i bez te kamere.
[ branko tod @ 27.12.2023. 08:12 ] @
Citat:
dusanboss:
"Kupo sam kameru i šta sad?"
Prvo što mi pada na pamet je "Možeš da se slikaš". :)

Nisam mogao da se slikam zato sam i pitao :)

Citat:
ackopk:  tako da ako neko ima nameru da te gleda dok se ceses nacice nacin sigurno i bez te kamere.

Menjam gaće svaki dan ...

Malo šale ne smeta, u svakom slučaju malo ću da je čačkam danas ili sutra,
možda i nekako ubijem vezu prema Kini. Bogdan je nešto pisao o pametnim
prekidačima i promeni programa, pa ću to malo pogledati, mada sumnjam da
ću ga nešto razumeti.
[ bogdan.kecman @ 27.12.2023. 08:37 ] @
sve te kineske kamere traze neki od 2-3 univerzalna programa ( icsee i camhi su dva najpopularnija pokrivaju skoro sve kineske kamere) za neke moras da budes on-line da bi ih podesio da rade, za neke ne moras, vecina sada ima foru da kamera i telefon zvucnim signalom sa modulacijom se ispricaju (ko modem na 300 boda) i telefon kaze kameri na koji wifi da se zakaci sa kojim user/pass ... posle toga kada kamera proradi neke zahtevaju net, neke ne zahtevaju ... da bi video kameru ako si van svog lan-a ides preko kineskog servera, ako si u lan-u 50% njih ide opet preko kineskog servera, 50% ume u lokalu... nijedna kineska koju sam ja probao nema podrsku za proper webm ili slican strim, sve podrzavaju samo rtsp, da bi gledao rtsp sa kompa najbolje VLC ... vecina takodje podrzava OVNIF protokol tako da nekim ovnif administratorom mozes da vidis koje sve strimove i na kojim url-ovima kamera nudi.. ove novije koriste neki geogns tako da hoce iz srbije da se kace na evropski ili americki server na amazonu umesto na kinu... skoro sve teraju linux i nevidjena su rupetina u sigurnosti, wifi verzije posebno, koriste matore wifi cipove koji se relativno lako hakuju pa neko moze da ti uleti kroz kameru u lokalnu mrezu (desilo mi se) pa je korisno kamere drzati na posebnom vlanu odvojeno od ostatka mreze no to onda pravi problem jer ih ne vidis u lanu pa gledas svoje kamere iz svoje mreze kroz kineski server :( ... ja sam zato presao na ethernet only kamere, nista wifi ... ili .. ima interesantan projekat ko ima vremena da se za... custom firmware za neke kamere: https://github.com/EliasKotlyar/Xiaomi-Dafang-Hacks/tree/master
[ vucko47 @ 27.12.2023. 08:52 ] @
Mislim da na OpenIPC ima firmware za te kamere. Trebalo bi da je to ovo

https://openipc.org/cameras/vendors/xiongmai

Treba otvoriti kameru i proveriti šta je unutra. Naravno, ko hoće da se zeza sa tim.


Citat:
ackopk:  tako da ako neko ima nameru da te gleda dok se ceses nacice nacin sigurno i bez te kamere.



Hoće al nema potrebe da lopovu ostaviš otključana vrata i šifru od sefa, nek se pomuči malo

[Ovu poruku je menjao vucko47 dana 27.12.2023. u 10:06 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao vucko47 dana 27.12.2023. u 10:08 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 27.12.2023. 09:05 ] @
openipc je cool ali nema spisak kamera da mozes da odaberes sta da kupis + podrzavaju neke verzije nekih cipova ja npr imam 3 kamere koje su sa tim cipovima ali verzija koju ne podrzavaju tako da je dr... na kub... ono sto je dobro sa ovim dafang-hack je sto tacno znas koje kamere moz kupis :D

no branko je vec kupio kameru tako da... realno, zakacis na net, namestis da radi, stavis fixni ip obavezno i onda na ruteru zabranis izlazak napolje i to je to... ja cak gde moze na kameri postavim pogresan dns i pogresan gateway ... onda nekim onvif explorerom pogledas koji su url-ovi na kameri i gledas je iz vlc-a ... na primer najcesci url za grab frame-a je nesto tipa:


Code:
http://admin:[email protected]/tmpfs/auto.jpg?


ili

Code:
http://admin:[email protected]/auto.jpg?


a url za strim (VLC, open, network..)

Code:
rtsp://admin:[email protected]:554/11


ovo /11 je prvi strim prva rezolucija tu moze se proba /00 /01 /10 isto moze i sa dvojkama... da se nadju drugi strimovi
[ mjanjic @ 28.12.2023. 17:49 ] @
Mislim da negde u nekoj priči u vezi sankcija kompaniji Huawei pominjano i da kinezi u kamerama za nadzor imaju ugrađen "backdoor" tako da mogu da pristupe bilo kojoj kameri koja je povezana na internet.
A kako se ne bi desilo da na tenderu za video nadzor, npr. u nekoj zapadnoj ambasadi, pobedi kompanija sa ponudom kineskih kamera, oni su lepo kineskim kompanijama uveli sankcije, kojima su obuhvaćeni Huawei i još neke kompanije, kao i proizvodi koji imaju veze sa tim kompanijama direktno ili indirektno.

Jedno je kad te šprijunira NSA sa ciljem da proveri da li spremaš teroristički napad ili hoćeš da odaš neku njihovu tajnu (pa i npr. da li su počinili zločine u Iraku ili Avganistanu), a drugo je kad te kinezi špijuniraju da, između ostalog, saznaju i šta misliš o njihovom političkom sistemu, političkim liderima, ili kakav je tvoj stav po pitanju Tajvana.

Kao u onom vicu iz vremena SSSR, sada primenjeno na Kinu: u SAD je demokratija i sloboda govora - smeš da kritikuješ vlast, pa i pred TV kamerama da izjaviš da ti se ne sviđa kako predsednik Bajden vodi spoljnu politiku; takođe i u Kini je demokratija i sloboda govora - smeš i pred TV kamerama da izjaviš da ti se ne sviđa kako predsednik Bajden vodi spoljnu politiku SAD :)
[ bakara @ 28.12.2023. 20:32 ] @
meni nije jasno sta te nateralo da izaberes tu kameru?

Ta kamera je prava katastrofa.
[ bogdan.kecman @ 28.12.2023. 22:20 ] @
Citat:
mjanjic:
Mislim da negde u nekoj priči u vezi sankcija kompaniji Huawei pominjano i da kinezi u kamerama za nadzor imaju ugrađen "backdoor" tako da mogu da pristupe bilo kojoj kameri koja je povezana na internet.


:D

kamere teraju linux tako da je teoretski sve moguce ali realno osnovni problem je sto su lose tako da se lako hakuju, lako se preko te kamere okaci na tvoj wifi i onda ne moras da hakujes samu kameru imas pristup lokalnoj mrezi i ako ista nije zasticena.... do duse to zahteva da ti neko dodje u domet kamere, ne radi "iz kine" ... vecina njih ne moze bas tako lako da se hakne "iz kine" jer bi morao na ruteru da im otvoris port a to nisi bas lud da radis a to sto one izadju i salju tamo serveru datu to jbg ti saljes svoj snimak kroz internet to si hteo


[ branko tod @ 29.12.2023. 15:33 ] @
Citat:
bakara:
meni nije jasno sta te nateralo da izaberes tu kameru?

Ta kamera je prava katastrofa.


Nisi mi rekao da je kamera đubre, nije ti fora, neka te neka.

Nego kako znaš da je ta kamera katastrofa ako je nisi imao
u posedu?
Kamera je koštala manje od 30$ sa transportom (crni petak),
tako da lako može da joj se desi da je zafrljačim bez griže
savesti uz predhodno rasklapanje da vidim deliće.

Bilo bi lepo da stručni poznavaoci kamera daju preporuke ovom
prostom plebsu šta da kupi da je super, da malo košta i da niko
ne može da mu gleda gaće dok ide po stanu.
[ branko tod @ 29.12.2023. 17:31 ] @
Pošto smo krenuli u priču o tome da kinezi mogu da gledaju moju zadnjicu i ko zna
šta još mnogo gore od moje pozadine. U svakom slučaju kinezi su na globalnom nivou
velika opasnost jer hoće da špiuniraju sve i svašta, što jeste sigurno tačno. Ono što
je veliki znak pitanja da li je druga strana stvarno toliko svesnija ili se samo bori da
sebi otvori špijunske kanale. U američku ambasadu niko ne može da uđe sa Huawei
telefonom, ni gost ni zaposleni. Demokratski ...

Tamo negde 1952. je osnovana u švajcarskoj Crypto AG koja je poćela da prizvodi
mašine za kriptovanje, šifriranje slične nemaćkoj enigmi i nekim ranijim švajcarskim
mašinama. Mašine su radile pouzdano i počele su da se prodaju baš dobro. Stalno su
razvijani novi modeli koji su bili pouzdaniji, a i počela je da polako ulazi elektronika
u njih. Negde krajem 60. i početkom 70. elektronika je izbacila mehaniku potpuno.

Tada se desio čudan događaj koji se odigrao u potpunoj tajnosti, naime CIA i BND
su kupile po 50% kompanije i odjednom je šifrovanje bilo prilično šuplje. Iz sve
snage su otvarali poverljiva dokumenta preko 100 zemalja. Recimo svi tajni papiri
Argentine za vreme foklandskog rata stizali su Engleskoj potpuno otvoreni.

Crvene su špiunirane zemlje



I jugoslavija je kupila dve njihove mašine, prva je CX-52 i mogla je da se špiunira



Druga je bila verovatno HC-530, za koju kruži priča da je vojska shvatila šta radi
pa su dobili i napravili zakrpu koja je sprečavala to. Verovatno da je priča istinita.



Toliko o poštenju demokratije ...
[ bakara @ 29.12.2023. 19:04 ] @
Citat:
branko tod:
Citat:
bakara:
meni nije jasno sta te nateralo da izaberes tu kameru?

Ta kamera je prava katastrofa.


Nisi mi rekao da je kamera đubre, nije ti fora, neka te neka.

Nego kako znaš da je ta kamera katastrofa ako je nisi imao
u posedu?
Kamera je koštala manje od 30$ sa transportom (crni petak),
tako da lako može da joj se desi da je zafrljačim bez griže


da si trazio savet rekao bih ti...

Sve te noname kamere su tezak krs, a zapravo su jeftine samo onome ko ne zna sta treba da kupi, a onda vise ni malo ne izgledaju jeftine.

pre svega laznih su specifikacija, loseg kvaliteta izrade, i losih delova.

PTZ jeftina kamera ti jednostavno u zivotu nije potrebna, mozda ces ih prve dve nedelje igrati sa pomeranjem pa ce ili da se pokvari ili da ti dosadi, ali ce i dalje da bude neupotrebljiv mali ugao gledanja.

Sigurnosna kamera treba da bude sirokougaona, ili bar toliko da pokriva celu zonu osmatranja bez pomeranja jer dok ti pomeris na jednu stranu na drugu ne vidis sta se desava.

Od jeftinih kamera imas Imou kosta bukvalno isto kao i ta, a svetlosnu godinu je iznad svih tih noname munja.
[ sdurut @ 29.12.2023. 21:05 ] @
Ispričaću vam moje iskusto sa jednom kineskom kamerom kupljena na KupujemProdajem i košto oko 4000din. Kamera je PTZ i ima dve kamere na sebi dnevni noćni mod plus IC.
Kupio sam je iz čiste radoznalosti čisto da se izigram nije mi nešto bila neophodna. Prvo sam je testirao sa SD karticom i aplikacijom koja se instalira na telefon. Limit je da može samo da se gleda zadnja 24 sata snimka.
Kinzi te teraju da platiš mesečno reda koliko se sećam 5eura da bi mogao da premotavaš za više od 24h. Nude i opciju CLOUD snimanje AI prepoznavanje ljudi i objekata i svašta nešto.
Kamera je deklarisana kao HD. Slika je više nego pristojna. Upoređivao sam kvalitet sa mnogo skuplim brendiranm kamerama i više nego zadovoljavajući za 4000din.
E sad mi đavo nije dao mira pa sam kameru otvorio i na ploči pronašao RS232 TTL pinove. Zalemio USBto Serial TTL konvertor.
Uspeo sam da editujem uBoot i da kamera podigne Linux u singleuser mode i da resetujem root password. Pregledajući konfig fajlove našao sam na dosta interesantnih stvari.
Našao sam BASH skript koji se pokreće po dobijaju DHCP IP adrese i koji menja DNSove koji je dodelio DHCP i ubacijue svoje kineske. Ovo kameri služi ako pokušate na DNS proxy da zabranite pristup cloudu kamera će to vešto da zaobiđe. Isto u skriptu se dodaju i kineski NTP serveri. E sad u konfig fajlovima sam našao URI od clouda tako da sam lako došao do IP adresa koje treba blokirati na firewallu.
Kamera ima komletne config fajlove i web strane na sebi ali je fizički uklonjen lihgthttpd daemon tako da je okljaštrena i nema web interfejs sa konfiguraciju.
Kinezi su to namerno obogaljili kameru da bi korisnika koji kupi ovakvu kamera naterali da plaća pretplatu za cloud i da ne može da je koristi drugačije.
Kamera podržava ONVIF protokol tako da sam je bez problema zakačio na DAHUA NVR. Rade trigeri, detekcija pokreta, prepoznavanje ljudi i vozila. Na NVR-u je laka pretraga tako da se kamera ponaša kao i svaka druga IP kamera koja mnogo više košta.
Na frewallu sam zabranio pristup Cloudu, a dozvolio pristup NTP serveru. Radio sam monitoring da li kamera pokušava da se konektuje na neke druge IP adrese. Posle višednevnog nadzora nisam utvrdio da pokušava da se kači na druge IP adrese. Na aplikaciji je uvek offline tako da je znak da sigurno nema pristup cloudu. Takođe netstat na konzoli pokazuke koje portove i adrese koristi. Nema nikakvih špiunskkih procesa sem procesa koji pokušava na cloud da se konetuje.
I tako pošto sam utvrdio da je kamera upotrebljiva, našao sam joj mesto za nadzor i radi već dve godine bez problema.

PS:
Kad kamera radi preko cluda kad probate da se kačite sa aplikacijom ako ste u istom subnetu app na telefonu usostavlja direktnu konekciju sa kamerom. Aplikacije je potrebno nekoliko sekudi da isproba načine za konekciju pa ako ne može P2P konekcija onda video stream ide preko Clouda. Kamera koristi i UPNP da otvara potrebne portove na ruteru za P2P.
Kamera ima telnet port 23 otvoren. Posle resetovanja root pasworda kameri je moguće prići prko Telent-a na konzolu ida nastaviti da se istražuje kad je na udaljenoj lokaciji.

[Ovu poruku je menjao sdurut dana 29.12.2023. u 23:29 GMT+1]
[ branko tod @ 29.12.2023. 22:20 ] @
Bakara, kamera treba da pokriva 60 stepeni i to radi super. Ima led osvetljenje
koje radi super. Ima prostor za memorisku karticu i može da prilično vremena
strpa u sebe. Neuporedivo je bolja od prve kamere koju sam montirao pre 40
godina, kada su mi ruke drhtale dok sam to radio zbog cene koja je bila tu kao
polovni auto. A imala je vidikon, ako znaš šta je to. Tamo negde 2002, drugar
koji je ozbiljan fotograf, sa gomilom izložbi iza sebe, je bio srećan kao kuče u
liftu kada je kupio foto aparat za 2500 maraka sa cela 4 megapiksela.

Prepravljao sam video kameru u mikroskop pre dvadeset i koju godinu uz pomoć
tada živog Raje "Panoramice" *. Kretao sam se prilično često u krugu ljudi koji su
se bavili fotografiom, bio u kontaktu sa sivom eminencijom Peternekom.

Kameru 8 mm Kodak sa tri objektiva sam dobio početkom šezdesetih, a sebi sam
73. ,valjda, kupio LEICA SUMMAR 50mm iz 1936. godine koju još imam i koja radi
savršeno.
Možda sam trebao da kupim LEICA M11 digital, ali ona košta 300 puta više od
ovog kršića.
Pazi kada donosiš sud, jer možda meni baš odgovara takav kršić.

Pre oko pet godina sam kupio kameru za šoferku kola i još uvek radi vrlo dobro,
a bila je oko 2 hiljade.

*) https://profoto.rs/vesti/radomir-velimirovic-raja/

Rajo, počivaj u miru, bio si čovek.
[ bogdan.kecman @ 30.12.2023. 00:40 ] @
@branko, sve zavisi sta ti i zasto treba, ja imam 20tak raznih tih nekih kineza, sto ptz sto fixnih, ja realno gledam da imaju ethernet to mi je vazno i da su bar 720p i da su bedza i za neke stvari su do jaja (tipa monitoring 3d printera, sto se mene tice mogu live da pustim ceo svet da gleda bole me .!. :D ) ... za "spolja" monitoring kuce (security) sto je neki "medium" vaznosti, ne bih bas da svako moze da vidi al me zabole dal gleda neki vucic, neki hans, neki mao ping ili neki dzordz ... ali ne bi ako moze da moze bas svaki lopov da moze da pogleda i za to sam uzeo neki sistem (nije idealan ali jbg, sada bi uzeo neki drugi da uzimam ispocetka) i finalno monitoring unutra - sta rade deca, za to sam napravio sebi kamere od rpi3b+ i noir kamera modula jer nisam uspeo da nadjem gotovu kameru sa open source firmware-om ... u medjuvremenu su se pojavile ove neke i sada bi radije radio sa njima ali ... kasno...

od ovih iz prve kategorije, do sada su mi se itead-ove kamere pokazale najbolje, netix ih je prodavao po vrlo pristojnoj ceni od 4000rsd bez dr... sa carinom, postom, kinezima a vrh su kamere za tu klasu uredjaja.. itead dosta toga stavlja foss i dosta toga sto ne stave open source im ishakuju pa se pojave alternativni firmware-i ali za ovo nisam video da se jos pojavio mada nisam dugo gledao zadnjih godinu dana sam u drugim nekim gov... taj itead ( https://itead.cc/product/sonof...i-wireless-ip-security-camera/ ) je 27$ ali jbg dok dodje ovde dok carina dok... meni 4k za odma bilo skroz ok, ko oce se drnda sa kinom eto je odlicna kamera za 27$ .. nije open source

narucio sam par ovih sto koriste ovaj alternativni firmware da probam, zgodno jer tacno pise koje modele kamera podrzava, onaj openipc je delovao cool isto ali sam kupio 10 kamera koje "mozda" i nijedna jbg ... druga revizija cipa, drugi cip (ono masi za 1) i tako ... tako da ni to nisam probao ali realno treba probati pa sve i za potrebe "nebitnih" snimanja :D sto nemati kontrolu potpunu ako vec moze :D
[ dr0id @ 30.12.2023. 12:19 ] @
Citat:
branko tod:
Citat:
bakara:
meni nije jasno sta te nateralo da izaberes tu kameru?

Ta kamera je prava katastrofa.


Nisi mi rekao da je kamera đubre, nije ti fora, neka te neka.

Nego kako znaš da je ta kamera katastrofa ako je nisi imao
u posedu?
Kamera je koštala manje od 30$ sa transportom (crni petak),
tako da lako može da joj se desi da je zafrljačim bez griže
savesti uz predhodno rasklapanje da vidim deliće.

Bilo bi lepo da stručni poznavaoci kamera daju preporuke ovom
prostom plebsu šta da kupi da je super, da malo košta i da niko
ne može da mu gleda gaće dok ide po stanu.

Nema potrebe za kinezima, ima ovde bolje po istoj ceni
https://www.eponuda.com/ip-kam...amera-dcs-6500lh-e-cena-694160
https://www.eponuda.com/video-...mart-camera-c200-cena-11877946
https://www.kupujemprodajem.co...t-camera-1080p/oglas/152387867
https://www.kupujemprodajem.co...mi-kamera-c300/oglas/161309286
[ branko tod @ 30.12.2023. 15:30 ] @
Bogdane, ti imaš dvadesetak nekih kineza, a mene popljuvaše što sam
kupio jednu bednu kameru. Odmah epitet neznalica, katastrofa đubre od
kamere i td ...

dr0id, sve su to ljuti kinezi koji se kriju pod nekim drugim imenom i da
znaš da su skuplji od ove kamerice, a i lošiji. Ovo kinesko govance ima
dve kamere.

Da vam otkrijem namenu kamere: imamo kuću tamo negde i ispred kapije
staje autobus, zadnja stanica. A magarci izađu i bace đubre preko ograde.
Možda mi kamera pomogne da da otkrijem nekog soma pa da pustim na
njega žućka da ga pojede.



[ vucko47 @ 30.12.2023. 15:51 ] @
Ne znam ko te je popljubao i nazvao neznalcem al ako ti tako kažeš neka ti bude. Tvoj život tvoja stvar, isto je i sa tvojom kamerom.
[ branko tod @ 30.12.2023. 21:05 ] @
Vučko, tebi hvala kao bratu jer si se ti stvarno potrudio, ali ...

Citat:
bakara:
meni nije jasno sta te nateralo da izaberes tu kameru?

Ta kamera je prava katastrofa.


[ bogdan.kecman @ 31.12.2023. 00:33 ] @
@branko bice da si naleteo bakari na zuto :D :D :D :D

Citat:

A magarci izađu i bace đubre preko ograde.


sto bi reko, data koju mozes da pustis 24/7 live, svaka kamera koja radi je do jaja resenje :D a dal si je platio 2$ vise nego neku sa 3 pixela vise koga bole .!. ako odradi posao
[ vucko47 @ 31.12.2023. 11:52 ] @
Za nepuna dva minuta na društvenim mrežama sam dobio dvanaest reklama za kamere 🤣 i to izgleda nema nameru da prestane. sns, gole žene i oglasi za kamere a nova godina, Zlatibor niko ništa.


[ bakara @ 31.12.2023. 12:29 ] @
@branko tod

ne znam sto se ljutis na mene, ja sam samo iskreno rekao sta mislim o toj kameri, nije da sam jednom kupio noname kameru tako da sam iz svog dzepa naucio zasto one ne vrede.
(ali to me i dalje ne odvraca da kupujem gluposti sa aliexpresa u nadi da cu naleteti na nesto valjano... )

vec je neko ostavio linkove ka kamerama koje su kvalitetnije, i lokalno dostupne sa garancijom a ja sam vec pomenuo imou koji je za svaku preporuku i svetlosnim godinama ispred ostalih kineza.

U ostalom bavis se elektronikom kada je otvoris, videces kakvog je kvaliteta iznutra.

a softver koji je pokrece tek posebna prica u odnosu na brendirane koje bukvalno ni euro nisu skuplje.

[ branko tod @ 31.12.2023. 14:23 ] @
Bakara, potpuno si u pravu da ta kamera nije bog zna šta. Pregledao sam
net i našao dve baš super, odradiće odlično posao. Samo ne mogu da se
odlučim koju da izaberem:

Ovu


ili ovu


A i Žućka ču da zamenim, nije najpouzdaniji. Evo Žućka 2





Evo i poklona od mene za sve vas koji čuli i koji ne čuli dosada

[ DUSKEZ @ 04.01.2024. 18:16 ] @
Ja trenutno muku mucim sa nekom care cam kamerom koja nece da se poveze na wifi,na ruter ili akses point isto je.A nema lan port,ne znam ja da sam u toj situaciji vise bi me brinula potrosnja struje, inace izblombiro sam sve sto moze sa x faktorom ukrstanjem dns i gotvaj,dobar trik.
Izgleda da ce moja kamera ostati u ormanu, nevidim sta je lose kod tvoje kamere ako sve radi i jedina briga ti je gazda firma kamere iz kine onda bogdanov trik i to je to.Ja nisam imao losu nameru stvarno mozda samo sam bio neraspolozen u momentu.
[ DUSKEZ @ 04.01.2024. 18:18 ] @
Srecna vam nova godina, inace jel zna neko neki tutorijal za cloud mercusys rutera.Ima opciju cloud al nijedan nemogu da namestim nesto se zeza s modemom nije mi jasno.

Ima i jos ko onvifare ali ne 20ak
Inace bogdane koji onvif explorer preporucujes?

I jel 554 difultni port? meni obicno daje sliku onvif port nego rtsp inace imam neki android program on nadje pregled za sve kamere koje god da sam imao i imam, ostavicu posle link.Ali na windowsu su mi opcije prilicno u pocetku bile difultne,sada ne ali bas pretrazivace neke nemam pa zato

[Ovu poruku je menjao DUSKEZ dana 04.01.2024. u 19:33 GMT+1]
[ DUSKEZ @ 04.01.2024. 18:36 ] @
Realno meni svaka onvif koja ima ptz je extra jos ako je vodootporna,nemam brige.
https://hit-mob.com/ip-cam-viewer-android/
[ dr0id @ 04.01.2024. 20:10 ] @
https://sourceforge.net/projects/onvifdm/

https://play.google.com/store/...ee.onvifer&hl=en&gl=US
[ DUSKEZ @ 10.01.2024. 02:19 ] @
Prvi sajt ne radi.
[ ZAS011 @ 10.01.2024. 03:36 ] @
Prvi sajt radi.

[ DUSKEZ @ 12.01.2024. 00:15 ] @
Sada da ,da je tada radio, nebi tek sada mogao da skinem nisam ja juce kupio prvi kompjuter.Uz duzno postovanje sada radi,da.Hvala.


Daj ti to skini pa podigni na sendspace ili mediafire da ja skinem.Neznam neki sam baxuss.Evo sad mi izbacilo error neki ne znam sto bi dali sto mi je sistem x86?

Ako je zbog vrste sistema imali koji radi na obe vrste?
[ DUSKEZ @ 12.01.2024. 00:31 ] @
@sdurut kazi nam pod kojom je markom tebi stigla? Ja sam se do sada susreo sa svega 3 vrste cloud ip camera to jest kineza roto.
Kad si to kupio? Ja sad da probam naci liveyes na kp oni bi mi prodali carecam, tvrdeci da je to liveyes sto im je proslo jednom :D tu su od skora i te icsee ili ti yosee.. to je tek krsinica snimi snap i ti da bi video sve da je tvoja sd kartica ti mora u svojoj kuci da skidas ko na netu sebi na komp taj snap da bi pogledao.Moze moze i currently ali valjda samo 4 5 sekundi.Ma sakate nas kako stignu i kolko mogu vide mi glupi pa im se isplati.Neka nek je njima na cast a nama za nauk.
Skidam kabu Bogdanu pomalo se i bezbednije osecam otkako sam blindovo kamere da mogu da ih vidim na nvr u samo ja.I moje se ok kace sve zive na nvr, cak sam jednu foscam pomocu novog firmvera uspeo da nakacim kao onvifaru.Ostaju samo dve ip kamere srecom sve trulo vidi samo danju i to jedna ok jedna ko na jedno oko xD jedva.. Tu jednu nekad koristim kad namestam antenu na televizorijumu...
[ DUSKEZ @ 12.01.2024. 00:44 ] @
@bakara
Vidim znas sta valja :D e mozes li mi reci koje su bolje one standardne sa klasinim ir diodama ili one nove sa 2 ili 4 one kuglicaste velike ir diode.
Prvo nisam verovao posle mi se ispostavile dugovecnije a kupljene su kad i neke sa klasicnim didama opet mozda je kvalitet ok.Do duse nikad nisam provalio koje je ime kamere jel to noname kinez , jeste fixna,znaci nema ptz i tako.Ali nista na njoj ne pise.
Inace jel ima negde tutorijal kako se menja ir circle i gde to ima da se kupi koje su cene mozda da probam da vide nocu neke moje poluispravne.
Kao koristi hi ip cam app i preko toga preko mac a se upisuje uid i imas cloud.Tako dobar deo svih ... neke opet kao dahua su extra ali dok se ne naviknes na podesavanja moze da ti kosa za dan poraste.
Ne znam kakve su nove dahua bile su prilicno paprene ranije.A sto se tice ptz kamera nije mi se jos desilo da je rotacija ikada prestala da radi.Prosto je bila na solarnom sistemu i od silnog on off a zbog punjenja aku a se iscimala i riknuo wifi circle to je moja prepostavka.. A sta je nemam pojma mozda je cak i ispravna znam da sam je zadnji put stavljao na drugaciji ap/wpa videcu to jos.Secam se parametara a i mogu da izkopiram is nekog w ap.
Neeeego zna li neko kad ce kod nas uvesti 12v backup power bankove? To bi pomoglo,jos kad bi bili makar 10ah.. ee pa da bude :D

[ djamsi @ 12.01.2024. 04:51 ] @
Sve ovo sto sada kinezi rade upravo dolazi od velikih... Apple, Google, Microsoft. Prvi su oni poceli sa te gov*a "Cloud". Kinezi videli su da mogu dobro da zarade od "Cloud-a" i sve njihove "jeftine eliktronike" koje nisu neki Brand name rade zadovoljavajuce vecina nas, a za koji su pristupacne i ceni i budzetu. Iskreno testirao sam Brand nejmove i kineski, obe vrse svoja posla. Ukoliko hoces da se resish kineskih servera instaliraj Home Assistant i podesi sve sto tebi treba. Ma da gde god se okrenes guzica ti je uvjek okrenuta prema nekih, bez razlike jeli se radi o poznatih koroporacije ili se radi o nekih kineskih kompanija. Sto se meni licno tice ja vise verujem Kinezima, nego velikih koroporacija poput Microsofta, Apple-a... Apple vam je ziva prevara... Pogotovo hardvera, cene i nove modele... Uzmite samo iPhone 15 i iPhone 14... Hardver isti, a cena $1200 (u Americi) zbog neke sitnice, kao chip, kuciste... Nemam mista protiv, ali izgleda da ljudi zele da ih neko je*e . Polako polako izgleda od sledeci Windows OS docice sa opcijom za pretplatu sa nihov "Cloud". Sto se tice Office (Microsoft 365) on je vec odavno vec na pretplatu. Pa rekao bih da ovaj rat za shishanje korisnika prvi su uveli americki koroporacije kako bi zaradili vise i vise, a kinezi samo iskopirali.
[ djamsi @ 12.01.2024. 04:54 ] @
Sve ovo sto sada kinezi rade upravo dolazi od velikih... Apple, Google, Microsoft. Prvi su oni poceli sa te gov*a "Cloud". Kinezi videli su da mogu dobro da zarade od "Cloud-a" i sve njihove "jeftine eliktronike" koje nisu neki Brand name rade zadovoljavajuce vecina nas, a za koji su pristupacne i ceni i budzetu. Iskreno testirao sam Brand nejmove i kineski, obe vrse svoja posla. Ukoliko hoces da se resish kineskih servera instaliraj Home Assistant i podesi sve sto tebi treba. Ma da gde god se okrenes guzica ti je uvjek okrenuta prema nekih, bez razlike jeli se radi o poznatih koroporacije ili se radi o nekih kineskih kompanija. Sto se meni licno tice ja vise verujem Kinezima, nego velikih koroporacija poput Microsofta, Apple-a... Apple vam je ziva prevara... Pogotovo hardvera, cene i nove modele... Uzmite samo iPhone 15 i iPhone 14... Hardver isti, a cena $1200 (u Americi) zbog neke sitnice, kao chip, kuciste... Nemam nista protiv, ali izgleda da ljudi zele da ih neko je*e . Polako, polako izgleda od sledeci Windows OS docice sa opcijom za pretplatu sa nihov "Cloud". Sto se tice Office (Microsoft 365) on je vec odavno vec na pretplatu. Pa rekao bih da ovaj rat za shishanje korisnika prvi su uveli americki koroporacije kako bi zaradili vise i vise, a kinezi samo iskopirali.
[ DUSKEZ @ 12.01.2024. 10:47 ] @
Radi ODM na x64 windowsu , lako je pregledao 90 posto kamera, kakav username nista mu ne treba.