[ boramitic @ 28.01.2024. 16:14 ] @
Pozdrav, imam neki sporet Favorit koji je kupio pokojni deda, mislim da ima oko 4-5 godine od kad je kupljen. Primetio sam da kada se ukljuci ili ringla ili rerna. To sam primetio kad sam video koliki je racun za struju, a kad sam i sam proverio. Probao sam sve uticnice u kuci ali isto, okrece brojilo ko ludo.
[ dusanboss @ 28.01.2024. 17:13 ] @
Jel imaš od nekog da uzmeš amper klešta? Ako radi samo rerna ili samo ringla najveća na max ne bi smelo da vuče preko 10A. Ako je ispod te vrednost sve je ok sa šporetom.

Da li imaš neki drugi potrošač pibližno snage 2 kW? Ako imaš uključi njega pa gledaj kako tad vrti sat. Ako je sve uredu trebalo bi približno isto da okrete u istom vremenskom periodu.

Jel imaš FID sklopku?
[ SASA M. @ 28.01.2024. 17:21 ] @
Na zalost ta provera je poprilicno subjektivna. Ovako opisano zvuci mi da se ponasa potpuno normalno. Ukljuci neki veliki potrosac kao sto je bojler npr. i videcesh nesto slicno. Ako hoces da budes siguran u potrosnju trebace ti wattmeter... nesto ovako:



Moguce je izmeriti i nekim drugim metodama bez dodatnog uredjaja ili instrumenta je da iskljucis sve potrosace, ukljucis taj sporet na jedan sat, i na stujomeru zabelezis pocetnu i krajnju cifru. Tako ces dobiti koliko trosi kw/h.
[ mrkabrka @ 28.01.2024. 18:04 ] @
Sporet trosi koliko je napisano u KW na sat vremena .,znaci ringla 2KW trosi 2KW na jedan cas ....
[ radicmx @ 28.01.2024. 18:39 ] @
Mozes li ukljuciti samo bojler (2KW) i snimiti da vidimo...
[ test1234 @ 28.01.2024. 20:14 ] @
Sporet ako ima trofazni priključak, moože bez većih problema da "povuče" iz mreže 6-7 KW. Ako u tom momentu pogledaš brojilo, neće ti biti dobro.
[ Java Beograd @ 28.01.2024. 20:26 ] @
@boramitic

Dobro je da si probao sve utičnice u kući.

I šta kažeš? Isto?
[ SASA M. @ 28.01.2024. 22:30 ] @
Meni je ta informacija bila od znacaja da pretpostavim da sporet ne ide na trofaznu uticnicu, sumnjam da ima svuda trofazne uticnice, pa sam zato stavio sliki onog gadgeta.
[ blaki @ 29.01.2024. 16:47 ] @
Citat:
dusanboss: Jel imaš od nekog da uzmeš amper klešta? Ako radi samo rerna ili samo ringla najveća na max ne bi smelo da vuče preko 10A. Ako je ispod te vrednost sve je ok sa šporetom.

Da li imaš neki drugi potrošač pibližno snage 2 kW? Ako imaš uključi njega pa gledaj kako tad vrti sat. Ako je sve uredu trebalo bi približno isto da okrete u istom vremenskom periodu.

Jel imaš FID sklopku?
Citat:
SASA M.: Na zalost ta provera je poprilicno subjektivna. :) Ovako opisano zvuci mi da se ponasa potpuno normalno. :) Ukljuci neki veliki potrosac kao sto je bojler npr. i videcesh nesto slicno. Ako hoces da budes siguran u potrosnju trebace ti wattmeter... nesto ovako:

Moguce je izmeriti i nekim drugim metodama bez dodatnog uredjaja ili instrumenta je da iskljucis sve potrosace, ukljucis taj sporet na jedan sat, i na stujomeru zabelezis pocetnu i krajnju cifru. Tako ces dobiti koliko trosi kw/h.


Ako imalo znaš matematiku postoje i druga puno brža i po meni jednostavnija metoda. Na svakom strujomeru imaš upisan i podatak koiko okretaja brojilo napravi da bi izmerio 1 KW. To je sigurno tačan podatak jer je dobijen prilikom baždarenja istog. Imaš štopericu na mobilnom, tvoj šporet ukljućiš i npr. u toku jednog minuta izbrojiš koliko okretaja brojilo napravi (crvena oznaka proleti kroz sredinu strujomera). Potom izračunaš koliko kilovata troši šporet na sat vremena. Već su ti ljudi rekli da je rerna približno 2 KW, velika ringla na maksimalnoj podeli obično 1,2 KW, mala ringla na maksimalnoj podeli obično 0,6 KW.

Kako se radi o starom šporetu pre svega ovoga uzmi ispitivač faze i proveri da nema probijanja napona na masi - ukljući jednu ringlu, proveri na masi da li pokazuje napon (malim intenzitetom svetli ispitivač), potom isto uradi sa drugom ringlom, pa sa rernom - ako bilo gde delomično probija na masu to može znatno povećati potrošnju (ovo samo naravno ako nemaš FID sklopku, ako je imaš ta bi odmah morala da izbaci i prekine strujni krug).

Ako vam izgleda komplikovano računanje, napišite podatke ovde, pa ću vam izračunati.

[Ovu poruku je menjao blaki dana 29.01.2024. u 18:03 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao blaki dana 29.01.2024. u 18:06 GMT+1]
[ radicmx @ 29.01.2024. 20:09 ] @
Zaboravio sam upisati da snimi brojilo.
Koristim nekad brojilo kao pomoc u trazenju kvara i kad mi se ne da uzeti amper klesta iz alata...

Desilo mi se kad sam bio mladji. Opravim sporet ukljucim i pogledam u brojilo a ono ne vrti.
A sporet radi...
[ glackop @ 30.01.2024. 02:05 ] @
Cudno da je na sve uticnice isto.///.
[ Java Beograd @ 30.01.2024. 07:18 ] @
Mali aparat, koji je pomenuo SASA M. koji košta oko 10€, a koji se može naći kao "merač potrošnje električne energije" je izuzetna sprava, korisna i potrebna svakoj domaćinskoj kući.

Glavne opcije su mu merenje snage potrošača, i merenje kWh utroška el. energije u nekom vremenskom periodu. U zavisnosti od izvedbe, može da se setuje i max snaga pa da prikazuje preopterećenje, ili da se setuje cena kWh - pa da prikaže iznos, i slično.

Izuzetno je koristan za kontrolu potrošača, koji imaju dva i više grejača. Na primer rerna, ili monofazna TA peć, koja konkrektno može imati tri grejača po 1kW.
Naravno, potrebno je unapred znati nazivnu snagu uređaja, ali i kad se ne zna, može se izguglati ili potražiti deklarativna pločica na uređaju.

Zgodno je i kad smo u nedoumici, na primer, koliko se kWh energije potroši u jednom ciklusu pranja veš mašine, ili koliko kWh energije dnevno potroši frižider/zamrzivač.



Preporučujem pokretaču teme da kupi jedan ovakav aparat, zaista je korisan u kući.
[ baresi @ 30.01.2024. 08:41 ] @
Već par godina koristim ovaj:
https://www.mimovrste.com/ampe...-porabe-elektrike-schuko-p5822
Vrlo dobro mi služi.
[ Ivan Dimkovic @ 30.01.2024. 09:36 ] @
Citat:
Java Beograd:
Mali aparat, koji je pomenuo SASA M. koji košta oko 10€, a koji se može naći kao "merač potrošnje električne energije" je izuzetna sprava, korisna i potrebna svakoj domaćinskoj kući.

Glavne opcije su mu merenje snage potrošača, i merenje kWh utroška el. energije u nekom vremenskom periodu. U zavisnosti od izvedbe, može da se setuje i max snaga pa da prikazuje preopterećenje, ili da se setuje cena kWh - pa da prikaže iznos, i slično.

Izuzetno je koristan za kontrolu potrošača, koji imaju dva i više grejača. Na primer rerna, ili monofazna TA peć, koja konkrektno može imati tri grejača po 1kW.
Naravno, potrebno je unapred znati nazivnu snagu uređaja, ali i kad se ne zna, može se izguglati ili potražiti deklarativna pločica na uređaju.

Zgodno je i kad smo u nedoumici, na primer, koliko se kWh energije potroši u jednom ciklusu pranja veš mašine, ili koliko kWh energije dnevno potroši frižider/zamrzivač.



Preporučujem pokretaču teme da kupi jedan ovakav aparat, zaista je korisan u kući.


+1 - meni je jedan takav uredjaj "otvorio oci" kako stoje stvari sa potrosnjom po kuci.

Za naprednije aplikacije, sve to moze da se ugradi i u samu elektricnu instalaciju, tipa https://www.amazon.nl/-/en/KET...-Counter-Control/dp/B0B17B4D95 - mada ne znam koliko su ovi kineski uredjaji kvalitetni za instalaciju u tablu.

Ko ima 'smart home' instalaciju moze da koristi i ovo: https://www.amazon.nl/-/en/Sma...ation-Compatible/dp/B09SG3VYW6 - ne samo sto meri potrosnju, vec moze da se kontrolise i ocitava preko Zigbee protokola kao i da pali/gasi (sto dobro dodje za starije uredjaje koji vuku dosta i u standby rezimu). Ja sam ih potrpao na gomili mesta po kuci pa preko Home Assistant-a imam na dashboardu komplet uvid u ko sta trosi :-))
[ Java Beograd @ 30.01.2024. 09:41 ] @
Može i to, ali, kako bih rekao, to je više kao "profi" upotreba.

U običnom domaćinstvu, ono, na primer, jednom proveriš koliko ti troši veš mašina, kao informativni podatak, pa onda zaključiš da li da je uključuješ isključivo noću, zarad uštede, ili nije toliko bitno.

Ja, pošto imam TA peći, pre sezone proverim da li svaka ima snagu kakvu treba, ili je eto, možda neki grejač pregoreo. Opet, dakle, jednokratna, povremena upotreba.
Ili: žena se žali da rerna ili ringla slabo greje" - aj' da vidimo, nema laži, nema prevare, merač snage će da pokaže.
Na usisivaču piše 3.000 W? Aj' da proverim

[ radicmx @ 30.01.2024. 10:08 ] @
Da veoma dobra alatka, koju isto nosim u alatu.
Jer amper klesta moram da ih postavim oko jedne zile, nekad treba i vremena. Zato mi je nekad lakse da pogledam i u brojilo.
Nekad i nosim kratko parce produznog sa razdvojenim provodnicima za amper klesta. Ali ovaj tester ima i dodatne funkcije kojh nema kod amper klesta..
[ dusanboss @ 30.01.2024. 13:59 ] @
Ubismio se, a pokretač teme se ne javlja.

Treba da nam odgovori na sledeća pitanja: Za koliko mu se piovećao račun? Da li je pre tog šporeta imao drugi elktrični? Koliko u proseku koristi rernu i ringle?
Polse toga možemo da mu kažemo da li je sve normalno ili ima neki problem.

Mada kad pogledam teme koje je pokretao, on stalno nešto kuburi sa tim grejnim telima. Te mu je TA peć izbacivala fidovku. (dakle ima FID tako da je sa šporetom najverovatnije sve OK), te mu nije gasila ventilator, pa mu kvarcna grejaliica grejala kabal. Sad i ovaj šporet guta mnogo struje.
Boro kolika je bre temeratura tu kod tebe? -100 C° ?
[ Java Beograd @ 30.01.2024. 14:18 ] @
Citat:
dusanboss: Ubismio se, a pokretač teme se ne javlja.

Ma jok, opišteno ćaskamo.

A što se tiče pokretača teme, imam neki utisak da ipak nije isprobao sve utičnice.
Mora biti da postoji, bar jedna, na kojoj će šporet da troši manje struje.
[ component @ 30.01.2024. 15:06 ] @
Citat:
Java Beograd
A što se tiče pokretača teme, imam neki utisak da ipak nije isprobao sve utičnice.
Mora biti da postoji, bar jedna, na kojoj će šporet da troši manje struje.


To je ona kod komšije
[ jolemisa @ 02.02.2024. 16:00 ] @
Moze se desiti,ako je probao sve uticnice,da je na glavnoj razvodnoj kutiji zamenjena nula i zemlja.Uzemljenje hoce da vuce strusu nenormalno.
[ dusanboss @ 02.02.2024. 16:50 ] @
Ima FID sklopku. Nije to .
[ mrkabrka @ 02.02.2024. 19:18 ] @
Ma coveku ne valja brojilo ...
[ Living Light @ 07.02.2024. 13:36 ] @
Citat:
dusanboss:
Ubismio se, a pokretač teme se ne javlja.

upravo tako,

Coveku nesto ne valja ...
[ dusanboss @ 07.02.2024. 14:26 ] @
Možda mu isključili struju pa nema komp.
[ Living Light @ 07.02.2024. 14:45 ] @
Hahaha ...

- Power Off, Shute Down
-------
Gde bese smo gurnuli Smederevac?

Daj ga vamo ... Vadi ga i založi bukvu ... da ubacim Sarmu od 3 kile "mešanog" ... + Dimljena Rebarca ...
[ boramitic @ 20.02.2024. 15:19 ] @
E ovako ljudi moji !
Ja sam sve zivo probao sto vi kazete, ali nista od toga.
Racun za DECEMBAR je bio 9,790 din.
A za JANUAR je bio 12,790 din.
U kuci imam JEDNU ta-pec koja samo radi noću. Ostali ukućani se greju na drva.
Isto je, ako iskljucim sporet a ukljucim boljer isto vrti kao ludo.
Kod komsija sam bio da vidim kod njih, ali kod njih je sve normalno.
Sada me zanima, da li ja trebam da zamenin celu instalaciju ili da srusim kuću ?
[ boramitic @ 20.02.2024. 15:20 ] @
A struju vucem od komsija za ovu krntiju od racunara ;)
[ radicmx @ 20.02.2024. 16:51 ] @
Sta si probao?
Snimi brojilo samo sa ukljucenim bojlerom, da vidimo dali vrti priblizno OK.
Postavili su ti i druga pitanja.
Januar je bio hladan, normalno da je veci racun...
[ veselinovic @ 20.02.2024. 16:57 ] @
Procitaj na brojilu pise koliko okretaja je za 1kWh.
Sad upali kuci samo bojler i prati koliko obrtaja napravi za 1 minut.
Postavi podatke ovdje i znacemo sve.

PS ako slavine nisu dobre i samo kaplje vruca voda kap po kap, nakapace mnogo dinara mjesecno.
[ Living Light @ 20.02.2024. 17:15 ] @
"nakapace mnogo dinara mjesecno. "

A šta je to mnogo?

- Svaki dan po malo !
[ lsm123 @ 20.02.2024. 22:32 ] @
A sta ti ocekujes, koje iznose racuna ako uzmes u obzir da ti ta pec ako je ukljucujes samo nocu i ako je prosecne snage napravi nekih 5000din mesecno
brojillo vrti kao ludo zato sto bojler i sporet i trose kao ludi. 99.9% ti je sve ispravno. Zameni brojilo za digitalno i bice ti racuni jos veci
Siguran sam da su ti ta povecanja racuna krenula od grejne sezone. Iskljuci pec iz upotrebe i videces kako ce da ti se smanje iznosi racuna

[ Java Beograd @ 21.02.2024. 07:52 ] @
Citat:
boramitic:
E ovako ljudi moji !
Ja sam sve zivo probao sto vi kazete, ali nista od toga.
Racun za DECEMBAR je bio 9,790 din.
A za JANUAR je bio 12,790 din.
U kuci imam JEDNU ta-pec koja samo radi noću. Ostali ukućani se greju na drva.
Isto je, ako iskljucim sporet a ukljucim boljer isto vrti kao ludo.
Kod komsija sam bio da vidim kod njih, ali kod njih je sve normalno.
Sada me zanima, da li ja trebam da zamenin celu instalaciju ili da srusim kuću ?


Pare su pare, ali ovde su važni kilovatsati, i to posebno u nižoj, i višoj tarifi, i zone.
Pokaži nam drugu stranu tvog računa (gde ionako nema ličnih podataka).
Pa ćemo da prokomentarišemo. Meni je TA peć najsumnjivija.

Otprilike ovo:


[ test1234 @ 21.02.2024. 20:48 ] @
Java i tebi je pokvareno brojilo, samo 204 KWh…
[ Living Light @ 21.02.2024. 23:07 ] @
Postavljac pitanja može procitati i ovu temu,
mozda "Sine" neka nova ideja:

TA pec je tu samo kao primer.

"TA-Peć greje i kad je TERMOSTAT na NULI ??!!--Objašnjenje : "

https://www.elitesecurity.org/...je-kad-je-TERMOSTAT-na-NULI-Ob
[ ziki_the @ 22.02.2024. 07:30 ] @
Jesi li nosio sporet kod komsije pa da vidis kako vrti?
Na tvom sporetu, bolje nego ta pec.
[ Living Light @ 22.02.2024. 08:21 ] @
ne, kod komsije nece da vrti,
ali,

... kod komsinice Vrti, samo sto ne Poleti,

kao Ves Masina na Centrifugu :) ... a Šporet je, :)


[ Java Beograd @ 22.02.2024. 08:57 ] @
Citat:
test1234:Java i tebi je pokvareno brojilo, samo 204 KWh…

Kamo lepe sreće!
Nije to moj račun, jbg. Moj račun je mnogo "ozbiljniji".
[ mrkabrka @ 22.02.2024. 19:54 ] @
El "vrti "kad sve pogasis?...
[ mjanjic @ 23.02.2024. 18:23 ] @
Sve zavisi od potrošnje. Cena električne energije je postala nenormalna kad se gledaju plava i crvena zona, zelena i nekako...
U plavoj zoni je 13,6638 dinara u višoj tarifi i 3,416 dinara u nižoj.
Dakle, ako kuvaš i pečeš na tom šporetu tokom radnih dana isključivo u vreme skuplje tarife, račun će da bude... Ovolike razlike u tarifama idu na ruku samo onima koji se greju isključivo na struju, a sa druge strane EPS-u odgovara takva cena zbog veće upotrebe klima uređaja tokom dana kada je toplo vreme. A tek kad pogledate crvenu zonu, 27,3276 dinara za višu tarifu i 6,8319 za nižu - dakle, u crvenoj zoni je kWh jeftiniji u nižoj tarifi nego čak i u zelenoj zoni za nižu tarifu - što će reći, ako imate bazen koji grejete na struju, grejte ga noću i košta će vas čak i u crvenoj zoni manje nego da ga grejete tokom dana i da ostanete u zelenoj zoni.
Ukratko, struktura cena je takva da odgovara bogatima.

Evo kalkulatora, pa sami izračunajte za svoju potrošnju: http://kalkulator.eps-snabdevanje.rs/kalkulator

Recimo, ja imam još uvek jednotarifno merenje, jer neću da jurim kad da uključim veš mašinu, bojler, itd., i na primr za 700kWh dobijem 10.722,84 dinara.
Kad bih sa dvotarifnim merenjem potrošio 500kWh u nižoj i 200kWh u višoj tarifi (optimistično), račun bi bio 9,804.79 dinara, dakle samo 900 dinara manje. Račun se može sniziti jedino energetski efikasnijim uređajima, posebno bojlerom, veš mašinom i električnim šporetom (bolje izolovana rerna), međutim ti uređaji su i poprilično skuplji.
Ili da se tuširam samo vikendom, što bi mi bilo neizdrživo, a bojler svakako nije mali potrošač, mada nisam merio koliko kWh potrošni dnevno u proseku.
[ Living Light @ 23.02.2024. 20:25 ] @
Ubitacna je razlika

- Crvena Skupa vs Zelena Jeftina !!!

ko prezivi ...
[ dusanboss @ 24.02.2024. 14:33 ] @
Citat:
mjanjic:
Sve zavisi od potrošnje. Cena električne energije je postala nenormalna kad se gledaju plava i crvena zona, zelena i nekako...
U plavoj zoni je 13,6638 dinara u višoj tarifi i 3,416 dinara u nižoj.
Dakle, ako kuvaš i pečeš na tom šporetu tokom radnih dana isključivo u vreme skuplje tarife, račun će da bude... Ovolike razlike u tarifama idu na ruku samo onima koji se greju isključivo na struju, a sa druge strane EPS-u odgovara takva cena zbog veće upotrebe klima uređaja tokom dana kada je toplo vreme. A tek kad pogledate crvenu zonu, 27,3276 dinara za višu tarifu i 6,8319 za nižu - dakle, u crvenoj zoni je kWh jeftiniji u nižoj tarifi nego čak i u zelenoj zoni za nižu tarifu - što će reći, ako imate bazen koji grejete na struju, grejte ga noću i košta će vas čak i u crvenoj zoni manje nego da ga grejete tokom dana i da ostanete u zelenoj zoni.
Ukratko, struktura cena je takva da odgovara bogatima.

Evo kalkulatora, pa sami izračunajte za svoju potrošnju: http://kalkulator.eps-snabdevanje.rs/kalkulator

Recimo, ja imam još uvek jednotarifno merenje, jer neću da jurim kad da uključim veš mašinu, bojler, itd., i na primr za 700kWh dobijem 10.722,84 dinara.
Kad bih sa dvotarifnim merenjem potrošio 500kWh u nižoj i 200kWh u višoj tarifi (optimistično), račun bi bio 9,804.79 dinara, dakle samo 900 dinara manje. Račun se može sniziti jedino energetski efikasnijim uređajima, posebno bojlerom, veš mašinom i električnim šporetom (bolje izolovana rerna), međutim ti uređaji su i poprilično skuplji.
Ili da se tuširam samo vikendom, što bi mi bilo neizdrživo, a bojler svakako nije mali potrošač, mada nisam merio koliko kWh potrošni dnevno u proseku.


Hmmm ja sam imao dvotarifno brojilo pa mi je ostalo zaglavljeno u jeftinoj tarifi. Naravno nisam žurio da prijavim kvar tako da sam dosta vremena ima jeftinu struju. (zato mi sad račun deluje previsok, ne možeš ti njih zeznuti ). Mada tada mislim da nije bila toliko drastična razlika skupa-jeftina ko sada. Na kraju su isključili (izvadili) aparat koji meri-prebacuje skupu-jeftinu. Kako sad kada bih hteo opet dvotarifno? Da li ja moram da plaćam nešto ili je to njihova dužnost. Kad vidim cene za skupu i jeftinu tarifu mislim da bi mi račun značajno pao. Većina velikih potršača koje imam rade 24h tako da bi se sigurno osetilo pošto sam upravo računao, skupa struja je okruglo 4 X skuplja od jeftinje u svim zonama, dok je jednotarifna cena manja od skupe samo za nekih dinar!
[ Living Light @ 24.02.2024. 15:27 ] @
" Kako sad kada bih hteo opet dvotarifno?
Da li ja moram da plaćam nešto ili je to njihova dužnost."

Dužnost ? Kako da ne.

Evo, vec ih vidim kako trpaju "NOVO Dvotarifno Brojilo u Stiroporu" u EPS-Kombi,
torbu sa alatom, i drže papiric u ruci sa tvojom adresom.

Samo im otvori ormaric za strujomere, da im se ne ladi kafa.

Moguce da imaš neke beneficije kao "Stari DVOTARIFNI Potrosac",

ali, s obzirom da:

" imao dvotarifno brojilo pa mi je ostalo zaglavljeno u jeftinoj tarifi.
Naravno nisam žurio da prijavim kvar tako da sam dosta vremena ima jeftinu struju."

eee,
Tako njima žuri k'o i tebi :)

- prvo Tvoja Molba,
- pa onda njihova Saglasnost,
- pa nešto "Zapelo i Zastajkuje" donja Fioka u "tu kancelariju",
- pa Tvoja čokolada,
- pa njihovo "Sa'cemo samo što nismo",
- pa tvoja "Gajba Ladnog" za majstore, --- a oni se uputili na komšijsku adresu,
- pa tvoje "Prase i to Reš" pravo u Distribuciju kod Diše na Sto, opet gajba Ladnog, nece valjda Prase "NaSuvo" ?
- pa njihovo Obečanje: Ee'o samo kombi da se vrati i eto Nas kod Vas,

... tako da,

To "Dvotarifno" Nece ama Ništa da te košta, a i zašto bi, 'elte :)

Eto Samo Mastori kad stignu ...



[ lsm123 @ 24.02.2024. 17:27 ] @
da li si ti odjavio dvotarifnu struju ili ne?

ako ti zaglavi brojilo na jeftinoj struji, proverava se da li je u kvaru brojilo ili mtk i onda se menja. ne mozes tek tako da prestanes da koristis drugu tarifu ili da ti skinu mtk. da ti nisu zamenili i brojilo za pametno, ona u sebi imaju mtk i ne treba im poseban uredjaj

a za to sto nisi odmah prijavio da ti je zaglavilo brojilo na jeftinoj tarifi, svakako odmah kompjuter izbaci kada se vidi da trosis samo jeftinu struju nalog za proveru brojila, pa ti sracunaju svakako
[ dusanboss @ 24.02.2024. 22:23 ] @
Situcaija sa tim zaglavljivanjem je bila pre nekih 20 godina. Tako da ne znam detalje.


lsm123 znači nova brojila sva imaju u sebi opcije za skupu i jeftinu tarifu?(tako sam i mislo) Vidim da su sve komšije koje su "uredno" izmirivale davanja za el energiju dobile nova brojila koja su izmeštena na banderu. Naravno za to nisu odvojili ni dinara. Možda je taktika da i ja ne plaćam kako bih besplatno dobio to novo brojilo?
[ lsm123 @ 25.02.2024. 19:31 ] @
Sva novija brojila imaju u sebi i mtk, tj racunaju obe tarife. Za ovo izmestanje na banderu, kod mene u kraju je to stalo pre nekih 5 godina, radi se samo u privatnoj reziji ili onima koji kradu struju/prave probleme oko citanja/ne placaju/posle nekog pozara i sl. Mislim da ti se to ne isplati, pogotovo sto kad ti izmeste orman na banderu dobijas i limitatore koji su standardno 25a. Druga stvar da po mom nekom iskustvu ta digitalna brojila obracunaju vecu potrosnju nego stara iskrina analogna. To je mozda i mit ali meni se tako cinilo i ja kuci i dalje imam analogno iskrino sivo brojilo i prekidac 63a. Ti svakako i da ti ugrade digitalno brojilo neces automatski dobiti drugu tarifu nego treba da je aktiviras u epsu. Ni to ti se ne isplati u principu osim ako nemas potrosnju u toku noci tipa za grejanje na ta pec i slicno
[ dusanboss @ 25.02.2024. 21:21 ] @
Šalim se naravno. Nisam planirao da mesecima kradem struju, puštam kere na čitače itd. sta već kategoriše za izmeštanje sata na baderu.

Nemam TA peć. (I da imam ne bih je držao noću jer ne podnosim da spavam u toplom). Imam 3 zamrzivača, frižider, bojler. To su mi uz šporet i veš mašinu najveći potrošači. Stim što ovi prvo navedeni rade sve vreme, noć-dan, tao da muguće da ću napravidti uštedu prelaskom na 2 tarife.

U stvari najbolje da slikam brojač sad u 23.00. i posle opet u 7. tako nekoliko puta pa mogu okvirno da izračunam kolika bi mi ušteda bila. Sad malo će biti probel ovo slikanje u 7.
[ Living Light @ 25.02.2024. 21:52 ] @
Ljudi NE pune termo pec nocu
da bi im bilo "Toplo" pod pokrivacem,
nego Akumuliraju Toplotnu Energiju
po nizoj Tarifi struje.

A tu "sakupljenu" toplotnu energiju
koriste sutradan Danju za zagrevanje doma.

Tako da je Cilj nocnog punjenja jasan,
za one koji imaju Dvotarifno Brojilo.

Pozdrav
[ component @ 26.02.2024. 08:27 ] @
Cena dvotarifnog i jednotarifnog merenja je ista ako odnos dnevne i noćne 80:20. Ako više od 80% struje trošiš danju, ostani na jednotarifnom, ako je to manje onda je dvotarifno bolje.

Mi imamo dvotarifno i leti nam je odnos oko 75:25, a zimi 70:30. Skoro sam namestio da se bojler za toplu vodu pali samo noću, pa ću videti kakva je situacija posle te promene.
Mogli bi još da podešavamo da se veš pere ili suši noću i da puštamo mašinu za sudove noću, ali ništa od toga ne radimo, delom što nas mrzi, delom što nje uvek praktično.
[ Living Light @ 26.02.2024. 08:51 ] @
Eee 'ebnem ti ovu nocnu tarifu Jeftinije struje, - Kada cela porodica Mora da spava Danju

Jedva, ali na Misice smo uterali potrosnju:

- Da trošimo više jeftine nego skupe!

Znači HAOS u KUCI !

Za januar:
- 317 kWh ukupno,
- 128 kWh više tarife,
- 189 kWh niže tarife,

u Februaru SVI ukucani imamo Podocnjake - Gratis od E. Distribucije,
---------------------

Ali zato, nocu Bogato:

- to se nocu kuva 89 sarmi,
- pere se i ono što je čisto,
- naj-najveci lonac sa kupus-meso kombinacijom,
- u kuhinji "sve 4 Ringle na 6"
- svi Bojleri na MAX,

Dodje mi da pustim vešMašinu i sudoMašinu da peru na Prazno

samo da je "Džabije" ,
a to što ne vidim na oci (jer ne mogu na uši),
a danju spavam-a-hodam,

to ništa ...


[ dusanboss @ 26.02.2024. 14:17 ] @
Citat:
Living Light:
Ljudi NE pune termo pec nocu
da bi im bilo "Toplo" pod pokrivacem,
nego Akumuliraju Toplotnu Energiju
po nizoj Tarifi struje.

A tu "sakupljenu" toplotnu energiju
koriste sutradan Danju za zagrevanje doma.

Tako da je Cilj nocnog punjenja jasan,
za one koji imaju Dvotarifno Brojilo.

Pozdrav


Očekivao sam ovakav neki odgovor, a nema veze nisam bio dovoljno jasan.

Znači TA peć ima u sebi bateriju koja se puni dok je jeftina struja pa je posle troši danju?

Naravno da nema nego akumulira toplotu tako što polako zagreva kermičake ploče (kamene, kakve su već, šamotne cigle mislim).
Čak i bez uključivanja ventilatora neminovno je da nakon nekog vremena peć krene da zagreva okolinu. Do ujutru bi u prostoriji defnitivno bilo pretoplo za moje uslove spavanja ako bih tokom noći želeo da zagrejem cigle na iole pristojnu temperaturu. Tako da ne. TA peć nije za mene.

Koliko inače okvirno vremenski može TA peć da zagreva prostoriju kada se dobro "napuni" tokom noći bez da uopšte uključuje grejače.
[ component @ 26.02.2024. 14:59 ] @
Citat:
Koliko inače okvirno vremenski može TA peć da zagreva prostoriju kada se dobro "napuni" tokom noći bez da uopšte uključuje grejače.


Onoliko koliko je dobra izolacija na kući :)
[ Living Light @ 26.02.2024. 22:48 ] @
Citat:
component:Citat:
"Koliko inače okvirno vremenski može TA peć da zagreva prostoriju kada se dobro "napuni" tokom noći bez da uopšte uključuje grejače."


Onoliko koliko je dobra izolacija na kući


Upravo tako kako kaže @component.
----------------------

Imas TA peci od 2.5 - 6kW (monofazno - trofazno).

Ako TA pec od 6kW "napunis" nocu, i to Fest, do Max temperature,
(tako da rucno podesivi termostat sa prednje strane ISKLJUCI pre 7h ujutru)
onda u zavisnosti o velicine prostorije (prostorija) i kvaliteta izolacije objekta,
trebalo bi da možeš Normalno, bez poteskoca da odrzis (ceo sutrasnji dan) temp. od 21-22°C.

Ali, ta pec od 6kW guta (bahato, ima se-može-se) oko ~ 6kW x 6-7h = 36- 42kWh DNEVNO !!!
(+ Ventilator ~ 2x25W ponekad, kada temp. padne ispod Zadate temp.)

pa časkom Račun utera u CRVENO!

Naravno da se može i sa 6kW TA peci držati Račun u PLAVOJ Zoni (do 1200kWh/mes. ako se ne varam)
samo ako je "Dovoljna Akumulacija Toplote" tako da se Termostat na samoj peci NOCU okrene Samo do 1.5-2 (od 3),
a zidni termostat "Sobne Temperature" DANJU drži na 20-21°C (21-22°C) ....- ( Nikako na 23-24°C ).

Ovo klackanje Zidnog Termostata sa HISTEREZOM (uklj.-isklj.) od ± 0.5°C
mogu da ostvare/održe Samo DIGITALNI Termostati,
jer su Mehanički termostati Tromi i kontrukcijski NEtačni, sa Histerezom od ±1°C (=2°C) do ±1.5°C (=3°C),
pa dolazi do:

- "Preletanja" zadate temperature (od jednom mi je toplo u sobi),
- i do "Preteranog Pada" temperature ( nešto mi od jednom Zebu noge).

Tako da,

Ne preterujte (sa Komocijom) sa Navijanjem Ni jednog termostata ako baš-baš ne mora,
- osim ako imate Malu Decu, ee onda Mora jače Grejanje.

( a praBabe i praDede neka navuku Fusekle, ili plate Račun za Struju )

Pozdrav,


[ Java Beograd @ 27.02.2024. 07:11 ] @
Ja, evo već 15 godina grejem kuću na TA peći (imam ih 3) i NIKAD nisam uključio punjenje u toku dana. Ni jednom!
Duvanje, tj, ventilator u peći sam uključivao retko, kad zagudi zima, višednevne temperature ispod nule, pa se kuća ohladi, a ohladi se i peć, spolja.
[ Living Light @ 27.02.2024. 07:17 ] @
Veliko BRAVO za rukovanje termostatima
i za Ekonomsko Grejanje sa 3 x TA.

Verovatno i stan je ususkan,
ili dobro Izolovan.
A stolarija Dichtuje k'o Grom !
[ boramitic @ 27.02.2024. 12:35 ] @
Bio majstor, promenio mi grejac na sporetu, a na bojleru stavio drugi grejac, sad brojilo vrti sporije.
Brojilo je ono, trofazno, Iskra Kranj, sa dva brojaca.
Sad za dalje ne znam, videcu, osiguraci oni topljivi, a instalacija losa, padne sklopka mora da se vadi osigurac... i tako...
[ Java Beograd @ 27.02.2024. 12:37 ] @
Bravo!
[ lsm123 @ 27.02.2024. 21:23 ] @
Cekaj, pa ne moze zbog falicnog grejaca da se trosi vise struje. Tj moze, ako vuce struju u zemlju. A ako vuce struju u zemlju a osigurac ne iskace, nije dobro ni uzemljenje a verovatno ni osiguraci.

Ili sam ja nesto propustio
[ baresi @ 27.02.2024. 23:07 ] @
Mislim da se majstor dobro snašao. Stavio je grijače sa manje vati i zakočio brojilo. To što će se brojilo duže vremena okretati za isti učinak nema veze. Bitno je da je usporilo. To je po mom mišljenju pravi placebo.
[ component @ 28.02.2024. 10:37 ] @
Citat:
Stavio je grijače sa manje vati i zakočio brojilo.


Upravo tako.

Nego da pitam pokretača teme zašto moj bojler koji ima grejač od 3kW za 50% brže okreće brojilo nego komšijin koji ima grejač od 2kW?

Večite dileme: Kako da trošimo 1kW na sat, a da ne potrošimo 1kWh? Zašto 3kW tri puta brže okreće brojilo nego 1kW?
I nagradno pitanje: Da li više struje potroši grejač od 1kW koji radi 10 sati, ili grejač od 2kW koji radi 5 sati?
[ baresi @ 28.02.2024. 19:57 ] @
Odgovor na nagradno pitanje biće na računu za struju, kad račun stigne.