[ Living Light @ 07.02.2024. 06:15 ] @
Da li ste primetili da poznati pretrazivaci daju razlicite rezultate pretrage

1) Ako ste u Regionu Balkana a kuckate sa PC-a koji ima podesen "Srpski jezik Tastature",

i

2) Ako ste u Regionu EU, kuckate sa PC-a koji ima podesen "Germany jezik Tastature", i WIN-OS je na Nemačkom.
-------------------------------
Yandex radi skoro isto "loše" kao i ostali poznati.

Da li jel to Diskriminacija i početak Kraja ?

Ili nam je konacno potreban browser tipa: Made in CHINA ???
[ djoka_l @ 07.02.2024. 07:34 ] @
Nije diskriminacija, pretraživači poušavaju da daju relevantne informacije po mestu odakle radiš pretragu.
Recimo, ako si u Nemačkoj, pa tražiš auto-servis, nije baš da ti treba lokacija servisa u Pančevu, nego negde blizu tebe.
Za filtriranje rezultata koriste lokaciju, ako si ukjučio lociranje, a ako nema geo lokacije, onda pokušavaju preko default jezika koji si podesio.
[ Living Light @ 07.02.2024. 14:37 ] @
Hvala djoka_l na odgovoru.

Nisam bas na Lokaciju stavio tržište, nego:

- kada se upit pravi sa našeg domačeg PC-a, i sa ove IP Lokacije -- dobija se jedna paleta retultata.

A ako se TO ISTO uradi u Düsseldorf-u, sa tamo kupljenog laptopa, koji ima WIN na nemačkom,
onda se dobijaju prefinjeniji rezultati sa više tehničkim, naučnim i do tančina detaljnim retultatima.

Nesto kao:

" Politika NEMA veze sa TENIS-em!"

ali, Djokovic, Australija, može-Ne može, "šio mi ga Djura",

Na takvo-nekakvo uplitanje u prezentovanje rezultata sam pomislio.
Namerno kontrolisan odabir ...

[ B3R1 @ 08.02.2024. 20:52 ] @
Roberte, nema ti to samo veze s pretrazivacima, vec i sa samim servisima.

Google, FB/Meta, Amazon, Akamai, Netflix itd. koriste nesto sto se zove CDN (Content Delivery Network). Ukratko - sistem distribuiranih cache servera po svetu koji opsluzuju isti sadrzaj, koji vuku sa origin servera koji je negde u USA i na jos par lokacija po svetu.

Evo, ovde je cove lepo, prostim jezikom, objasnio kako tu stvari stoje ... pa da ne pisesm carsav kada je to neko vec napisao umesto mene:

https://localizejs.com/article...etect-your-preferred-language/

Inace, slicnu, ako ne i goru pojavu sam video sa mobilnim telefonima. Posto je moj telefon podesen na engleski, mene na svim sajtovima, kao i u svim aplikacijama, telefon baci na englesku verziju. Sto je u principu ok, ali npr. u Holandiji za njihovu "e-Upravu" mi vise odgovara holandska verzija nego njihov "tarzanski" prevod originalnih informacija koji cesto sadrzi ozbiljne greske. Ali telefon mi uvek po default-u postavi English kao jezik u svim app-ovima ... ukljucujuci i npr. BeoTaksi App, gde nigde ne mogu da postavim eksplicitno da je jezik srpski, vec on vuce neku "LANG" environment promenljivu i to je to ...

Osim ako ja ne znam neki trik koji zna svaka budala ... u kom slucaju me obrazujte. Hvala! :-)
[ Living Light @ 09.02.2024. 20:06 ] @
Majore,
Beri je dobro opisao situejšn,
nego sam ja LOŠE opisao šta sam hteo da pitam.

Evo (za mene) nova situacija:
- ovde kod mene u dnevnoj sobi, 2 PC-a.:

1) Gigabyte prastara maticna sa WIN7 na englesko, OS "pozajmljen",

2) Fujitsu-Siemens laptop, donet iz Germany, WIN7 na Nemačkom, ne umem da proverim da li je licenciran ili "pozajmljen OS,

oba na istoj SBB internet priključku,
oba na istom ruteru,
oba na istom (glavnom) IP adresnom broju prema svetu,

e sad,

Kada postavim na OBA, ISTI upit (na istom pretrazivacu chrom ili FF) prema "svetu" --- na istom jeziku,

- Ne dobijam totalno iste rezultate pretrage ?!

Na ovdašnjem Gigabyte desktopu (WIN7) dobijam onako,bkorisno, i nije baš u centar problema,

ali, na Fujitsu-Siemens dobijam linkove ka više detaljnim, naučnim,
u centarTargeta relevantnim HiTech istraživanjima.

Na primer,
Na isti upit o računarima, overklokovima, itd mojim glupim pitanjima,

Fujitsu-Siemens u prvih 10 rezultata posloži ovaj za mene prvi put vidjen Link:
(ne morate baš sada da me pljujete što nisam rodjen u Silikonskoj dolini sa Bil Gejtsom)
evo YT Link:



A zašto take dobre, korisne, do bola-edukativbe rezultate
NE UME da nadje ovdašnji deskTop sa WIN7, tastatura na srpskom ???

eee, jebh ga Brale,

ISTA situacija j i na polju detaljne Elektronike, i "dubokih/detaljnih analiza" tipa rezultata
iz oblasti Elektronike, medicine (rak bubrega i mokračne bešike).

Necu da "em gohhhvna", da ispada da "Teram Mak na Konac",
ali,
imam neki osecaj, da mi NE Dolazimo tako lako do "svetski Znacajnih rezultata" u bilo kom domenu nauke, tehnike i medicine.

možda i dalje grešim,
ali ipak imam takav neki osecaj pri boravku na NET-u, a ulogovan i Srbije Brale!

nesto Tu nisu cista posla,

Zašto ?