[ Living Light @ 15.02.2024. 22:04 ] @
Nadam se nisam omašio podForum.
-------------------------------------

Ima li smisla "defragmentovati" C-particiju ?

Cilj je da se malkice UBRZA desktop računar, ako može.

-Cela C-particija Poseban SSD od 450 GB.

-D je CD Drajv,

-E, F, i G particije su na posebnom HDD-u od ~ 400MB (100MB + 100MB + 200MB)←←←stariji HDD od mene :)

Da li da defragmentujem "C", ili da NE diram ništa ?

Ako imate volje, molim Vas za koju rec.

Pozdrav

[ nkrgovic @ 15.02.2024. 22:25 ] @
Ne. SSD nema razliku u brzni citanja u zavisnosti od rasporeda podataka na disku. Defragmentacija SSD-a nema smisla.
[ Living Light @ 15.02.2024. 23:39 ] @
@nkrgovic,

Nikola,
Zahvaljujem se na jasnom, brzom i korisnom odgovoru.

Onda nema potrebe da TO radim na SSD-u od Comp-a.
HVALA još jednom.

Svako dobro.

pOz
[ Java Beograd @ 16.02.2024. 07:16 ] @
Da kažemo i zašto:
Na HDD, glav čitača (nalik na ručicu gramofona) fizički je morala da se premesti na poziciju na disku.
Tako, mnogo je lakše kad je svaki naredni podatak odmah tu pored, 1/100 mm , a i sledeći.
Loše je kad je ručica morala da se šeta s' kraja na kraj diska, neprestano. Zato se radila defragmentacija, da svi fajlovi budu iz jednog dela.
A najčešć korišćeni fajlovi, na prvim track-ovima koji su najbrži.
[ bachi @ 16.02.2024. 08:54 ] @
Ima smisla ako želiš da skratiš životni vek SSD-a.
[ Living Light @ 16.02.2024. 09:12 ] @
"Ima smisla ako želiš da skratiš životni vek SSD-a."
Bachi onda ništa ne Pipam.

Citat:
Java Beograd: Loše je kad je ručica morala da se šeta s' kraja na kraj diska, neprestano.
Zato se radila defragmentacija, da svi fajlovi budu iz jednog dela.


Jel to onaj prikaz nešto nalik Bar-Codu, u raznim bojama,
gde program neprestano nešto čita-piše, a one trakice u tom BarCodu premešta tako nekako
da SVE Boje budu ZAJEDNO u istom polju?

- koji se vidi u XP-u
kada se radi defragmentacija HDD-a ?

Ne znam samo, zašto je taj "kolorični" prikaz ukinut u WIN7 i u WIN10?
Ili možda da taj prikaz u boji -- može da se ISKLJUČI - UKLJUČI?

U 7, i u 10-ki se ne vidi ta traka sa raznim bojama,
vec se vide samo % dokle je "posao uradjen" (analiza i defragmentacija).

Ali zasto je to ukinuto, ne znam?


[ popusicko @ 16.02.2024. 21:07 ] @
Izbaci taj matori hdd.
I on ti usporava mašinu.
Pokloni ga tašti da ga umota u kesu i koristi kao kamen za kiseli kupus.
[ Living Light @ 16.02.2024. 21:23 ] @
Kako misliš da matori HDD usporava na primer SURFOVANJE?
Zar u toj aktivnosti ne UCESTVUJE SAMO novi SSD na kom je OS WIN7?

Dok stari Disk (E, F, G) moguce da SPORO Nalazi šemu (PDF) koja je na nekoj od pomenute tri (3) particije (stare).

Ne znam, da li u dobrom pravcu razmišljam ?
[ Living Light @ 16.02.2024. 23:43 ] @
Ljudi,

ja sam uradio defragment SSD -a, pa-kud-Puko ssd drajv :)

samo da procitam/nadjem negde u "Device Menadjeru" koji to model/tip imam sa 450GB.

samo malo ...
[ Living Light @ 16.02.2024. 23:52 ] @
Ne znam da nadjem u KOMP-u, Gde piše Model, Proizvodjac SSD-a sa "C" particije,
jbg, ja Glupson,

Našao samo ove podatke:

[ whitie2004 @ 17.02.2024. 08:37 ] @
Drajver SSDiska vrsi to pomeranje sadrzaja levo-desno. Ali ne sa ciljem da sadrzaj spakuje na pocetne lokacije. On pokusava da ravnomerno optereti svaki deo diska. Ako primeti da, na primer, imas neki stari film sto ti samo stoji tako i zauzima prostor, on ce ga povremeno pomerati da se i te lokacije pomalo 'trose'. Zato je preporuka da SSD diskove ne napunite sa previse podataka. Ostavite prazno veci komad ...

Takodje, OS-i su poodavno saznali da je izaslo neko cudo sto se zove SSD i nece da ga defragmentuju cak i kad imaju posao sa revnosnom daktilografkinjom. Treba malo istrazivanja i odlaska u dalju proslost da nadjes nesto sto ce i danas da uradi defragmentaciju SSD-a

Jasno, drajver je glavni gazda. Sta god da OS posalje kao naredjenje, on je taj koji kaze gde ce nesto biti smesteno.
[ bachi @ 17.02.2024. 10:50 ] @
Windows 8.1, Windows 10 i Windows 11 ne rade defragmentaciju SSD diskova, već umesto nje puštaju TRIM komandu. Dakle, sve i da hoćete, kroz Microsoftov alat ne možete da defragmentujete SSD.

Windows 7 kada detektuje SSD, on za taj disk onemogući defragmentaciju. TRIM i dalje radi, ali ne možete kroz alat za defragmentaciju da pustite trim komandu.

Windows XP i stariji sa druge strane pojma nemaju šta je SSD-a i njegov alat za defragmentaciju SSD tretira isto kao i običan HDD, tako da defragmentuje SSD diskove. :) :)

E sad, neki stariji SSD-ovi su imali problem sa postojećim podacima na disku. Naime, što je duže podatak bio na SSD-u, to je čitanje tog podatka bilo sve sporije i sporije. Pa je tako posle 6 meseci - godinu dana taj podatak bio čitljiv sa svega 5MB/s, pa imao sam i lično primer gde je brzina padala i niže.

Rešenje opet nije bilo u defragmentaciji, već u pravljenju celog imidž diska kroz na primer Acronis, zatim butovanja neke Linux distribucije i kroz hdparm raditi ATA Secure erase SSD-a i onda potom vraćanje imidža nazad na taj disk i onda bi takav disk leteo... narednih 6 - 12 meseci. :D

Bilo koji SSD u poslednjih 5 godina nema takvih problema više.
[ Living Light @ 17.02.2024. 13:24 ] @
Bachi Svaka Cast !

i Hvala na tako Detaljnom i Korisnom odgovoru.

Uzdravlje !