[ Pecaeps9 @ 21.04.2004. 12:24 ] @
Da li postoji mogućnost da se BEZ TRNSFORMATORA 220V/12V napravi ispravljač koji će služiti za napajanje elektronike sa 12V. Ako ne postoji, kako onda rade punjači za novije SIEMENS telefone koji definitivno nemaju trafo. Ideja mi je da kapacitivnim naponskim razdelnikom ''skinem'' 12V pa dalje poznata priča ... grec, elektrolit...
Samo imam dilemu da li je struja kojom se elektronika napaja (oko 150mA) prevelika za ovu egzibiciju i koje kondenzatore da izaberem.
Ako neko ima pojma o čemu pričam, molim da mi pomogne.
Hvala.
[ pctel @ 21.04.2004. 15:00 ] @
Ni jedna struja nije prevelika, ako se dobro izracuna.
Moze se napraviti sa samo 4 elementa: 2 kondenzatora (elektrolit i blok) i 2 diode (obicna i zener)
Prvi kondenzator treba da propusta struju manju od maksimalne struje kroz zenericu. Znaci, ako imas ZD od 1A, po omovom zakonu podesis da ti struja kroz kondenzator bude 0.7A. 220/0.7=oko 300 oma. 1/(2*f*pi*C)=300, pa je C oko 10 mikrofarada. taj kondenzator mora biti predvidjen za naizmenicno struju. Takvi kondenzatori se ne prodaju u prodavnicama elektronskih komponenata, vec u prodavnicama delova za ves-masine, mesalice, kosilice, pumpe za vodu i tome slicno. Zener diodu stavis prvu vecu od napona koji ti treba. Obicna dioda treba da bude za struju takodje vecu od one koju propusta kondenzator. Na kraju jedan elektrolit za filtraciju napona, Za 150 mA ce trebati oko 2000 mikrofarada.
[ arakis @ 21.04.2004. 16:23 ] @
Jel mozes da postavis semu za ovu exebiciju, Zar ti to nece stvarati velike gubitke
[ Pecaeps9 @ 21.04.2004. 23:11 ] @

Zanima me zašto kondenzator od 10 μF ne može da bude običan blok za npr. 400V?

Inače mislim da sam šemu ukapirao, a što se gubitaka tiče, oni su u stvari aktivna snaga koja se oslobađa samo na onom malom parazitnom otporu u kondenzatoru ( dakle mali su i gubici), (u kondenzatoru postoji ''smo'' reaktivna snaga).
[ pctel @ 22.04.2004. 19:21 ] @
Zar da crtam shemu za 4 elementa? Iskoriscenje snage je 5%, potrebna snaga je 2W, znaci i nije tako strasno.
[ Pecaeps9 @ 23.04.2004. 09:29 ] @
Evo okačih gore šemu, ali mi niko ne odgovori zašto ne može običan blok-kondenzator za 400V nego mora onaj kao za veš mašinu ili neki motor?
Evo šema i ovde... ako sam skontao...?
[ Billy_boy @ 23.04.2004. 21:08 ] @
Meni je sve jasno, ali me zanima kako zaštititi prolaz 220 V na izlaz.
[ Pecaeps9 @ 23.04.2004. 21:23 ] @
E, pa Billi, za galvansko odvajanje mora trafo. Ovde i jeste fora da odvajanja nema pa se može koristiti samo tamo gde odvajanje i nije neophodno!!!


Nego bre..., zna li neko zašto ne može običan blok kondenzator za 400V nego onaj k'o za veš-mašinu? Ili možda može...?
[ pctel @ 23.04.2004. 22:44 ] @
Citat:
Pecaeps9:
zna li neko zašto ne može običan blok kondenzator za 400V nego onaj k'o za veš-mašinu? Ili možda može...?

A sta ti podrazumevas pod tim "obican"? I gde si jos video takav? Nema ga u televizorima, monitorima, PC napajanjima i u ostalim elektronskim sklopovima, pa samim tim ni u radnjama koje prodaju delove za iste. Mislim da je i onaj u ves-masini preslab, vec se uzima od elektromotora jakih nekoliko kW. Taj kondenzator je veci i tezi nego prosecan noviji mobilni telefon, nadam se da sada imate pretstavu o cemu se radi. "Obicni" mali blok kondenzatori, ako si na njih mislio, obicno imaju oko 1000 puta manji kapacitet od potrebnog.
[ Pecaeps9 @ 24.04.2004. 22:55 ] @
Citat:
pctel:
"Obicni" mali blok kondenzatori, ako si na njih mislio, obicno imaju oko 1000 puta manji kapacitet od potrebnog.

OK, samo vidim da si iz Bgd. pa verovatno posećuješ ITC. Tamo sam npr. prošlih godina kupovao blok kondenzatore (za neke filtre za invertore) 1 i 10 mikroF za 400V, ''obične, četvrtaste, baš lepe crvene...'', okvirnih dimenzija 40mm*15mm*20mm... Složićeš se, verovatno, da veličine 10mikroF i 400V odgovaraju gornjoj priči, samo sam se plašio da oni za ''zakretanje'' faza motora imaju neku posebnu konstrukciju ili ko zna šta... pa da zato moraju baš oni da se koriste.
[ JOJO847 @ 25.04.2004. 17:10 ] @
Evo momci, možda nekom pomogne
[ stojakovicv @ 27.04.2004. 02:28 ] @
Citat:
Pecaeps9:
Nego bre..., zna li neko zašto ne može običan blok kondenzator za 400V nego onaj k'o za veš-mašinu? Ili možda može...?



moze obican kondenzator tj. najobicniji blok poliester kondenzator za napon od 400 v ac(~ struje) ili jos bolje 600 v ac

ne znam zbog cega ovaj covek forsira kondenzator za ves masinu!

Da li ti znas zasto je taj kondenzator za ves masinu bas tih dimenzija?

Zato sto se on stavlja na motore cija je snaga reda 1.5-3 kva !

Sta mislis kolika je snaga punjaca za mobilni telefon? Ja mislim da je reda 5 volti X 100 mA = 500 mVA odnosno ako uracunas i bla bla gubitke, ne bi trebala da predje 1 VA!

Znaci ne treba ti kondenzator za VES MASINU (tj. za tako velike struje njenog motora), vec uzmi najobicniji blok poliester kondenzator (crvena ili plava kockica velicine gumice za brisanje!)

Pravio sam tako nesto i znam da tako treba.

i jos nesto: Na ulazu kola , tj. gde ulazi 220 volti paralelno se stavi jedan mislim da se zove varnicar ili tako nesto, koji u slucaju udara groma, ili ako iz nekog drugog razloga dodje do povecanja napona u mrezi, provede i kratko spoji ulaze (220 volti fazu i nulu) pa izbije osigurac. Odnosno da ti ne bi stradao napajani uredjaj na kraju ovog sklopa.

Ja sam sa takvim uredjajem napajao elektronski termostat , koji na svom izlazu ima trijak koji ukljucuje grejac. Shemu sam uzeo iz novina SAM, ne znam tacno koji broj,...