[ Bogo @ 28.04.2004. 07:09 ] @
OPET JA ;-)

U formi Access 2000 imam spustajuci meni iz kojeg se mogu odabrati klienti.
Kada dodam novog klienta on nije sortiran po abecedi od A-Z, vec je poslednji na vrhu liste. Kada pogledam u tabelu iz koje se "vuku" klienti sve je u redu i sve uredno sortirano. Sta bi trebao da uradim??

Hvala za svaku pomoc!
[ Simke @ 28.04.2004. 07:25 ] @
Probaj da uradis Refresh za kontrolu koja pokazuje podatke. Znaci Me.Control.Refresh
[ Bogo @ 28.04.2004. 07:52 ] @
Hvala Simke, ali ovo ne resava problem, to sam pokusao i ranije ali nisam uspio. A sada sta se dogodilo. Pogledao sam u glavnu tabelu i tamo napravio sort A-Z. A sada ne mogu da otvorim formu:
"Type mismatch in expression."
Sta je sada ovo?, Nisam bas neki znalac u Accesu i zato te molim, da ako budu stvari malo komplikovanije da mi sporo objasnis (jer ne znam brzo da citam) he, he!
[ konstantin @ 28.04.2004. 09:39 ] @
Ukoliko je tvoj "padajuci meni" combo box, u njegovom sql-u od row source treba da ima i ORDER BY pomocu kojeg oznacavas kako ce biti sortirano.
Npr:
select imenik.ime, imenik.prezime, imenik.telefon
from imenik
order by imenik.prezime; 'sort po prezimenu

Nakon unosa novog clana dovoljno je uraditi refresh tvoje kontrole.
Sto se tice poruke "Type mismatch in expression" to nema veze sa sortiranjem podataka unutar tvoje tabele.
U svakom slucaju sve ovo trebao bi lijepo konkretizovati sa izrazima i kodom iz tvoje baze.
[ Bogo @ 28.04.2004. 11:15 ] @
[B]KONSTANTIN HVALA!
Ali sada je problem u tome jer Klienata vise ne vidim u dosadasnjim recordima. Npr.: Dosada je bio Klient u combo boxu za record br. 250 "IBM" a sada u tom combo boxu nema nista vise, a svih zapisa ima oko 561, a ako promenim vratim row source natrag na "Klienti" opet je sve OK. Sta sad nije u redu?
[ konstantin @ 28.04.2004. 17:28 ] @
Mozda bih ti pomogao kad bih razumio tvoje pitanje. Posalji opis tvoje tabele klijenti, kao i sql od row sourcea koji ti sluzi za sortiranje!
[ Bogo @ 29.04.2004. 09:49 ] @
Ovako:
Imam tabelu koja se zove Reklamacije, i u toj tabeli imam oko 20 razlicitih polja i jedno od tih polja je "Klienti" a onda imam tabelu koja se zove Klienti i ima 2 polja ID i Klient. U tabeli Reklamacije polje Klienti "uzima" kliente iz tabele Klienti (Lookup) .

U formi Row source za polje (combo box) Klienti izgleda ovako:
SELECT Klienti.Klient
FROM Klienti
ORDER BY Klienti.Klient;

---i kao sto sam napomenuo nisam bas neki vestak sa Accessom ili u programiranju uopste.
[ konstantin @ 29.04.2004. 17:51 ] @
Jedino sto mogu da kazem, to je da bi u sql od row sourcea trebao da dodas i polje ID, moze ti se desiti da imas klijente sa istim nazivima. ID i postoji, da bi jedinstveno identifikovao slog, zar ne?
Tvoj predzadnji post sa "opisom" problema ostao je nejasan!