[ markisha7 @ 01.05.2004. 18:57 ] @
Elem, ima li ovde zainteresovanih skeniranje nekih kvalitetnih knjiga?

Mnoge kvalitetne knjige ne postoje na netu. Kad dodjem do neke koja mi je posebno potrebna, ja ih skeniram/fotografisem. Ne prijaju mi fotokopije jer mi ne odgovara da ucim iz njih. I onako sve beleske vodim u e-obliku, pa mi je lakse da radim Alt-Tab nego da stalno skrecem pogled u knjigu -- a pogotovu oda kada pazarih laptop ;)

Ja sam do sada odradio:

General Linux I (za pripremu linux LPI sertifikata)
neka beletristika o Borhes-u (relativno nezanimljivo)
English Grammar in Use (odlicna knjiga za ucenje gramatike)
J. Glenn Brookshear - Computer Science (an overview) -- courtesy jednog vrlo vam poznatog ES moderatora ;) Jedna od najpoznatijih knjiga na temu computer science-a -- jedino sam fotografisao digitalcem

u planu: Vujaklija

Ja sam u potpunosti za razmenu knjiga, a i dao bih ove koje imam svakome kome treba. Jedno je problem transfera zato sto su velike (jpegovi visoke rezolucije), tj. svaka je po jedno 100-200mb
[ -zombie- @ 02.05.2004. 04:30 ] @
Citat:
markisha7:
J. Glenn Brookshear - Computer Science (an overview) -- courtesy jednog vrlo vam poznatog ES moderatora ;) Jedna od najpoznatijih knjiga na temu computer science-a -- jedino sam fotografisao digitalcem


knjiga nije nešto naročito, tj možda jeste najpoznatija, ali mnogo je početnička..

btw, što je tebi trebala knjiga? jel zbog istog razloga kao i tom adminu? ;)


Citat:
Ja sam u potpunosti za razmenu knjiga, a i dao bih ove koje imam svakome kome treba. Jedno je problem transfera zato sto su velike (jpegovi visoke rezolucije), tj. svaka je po jedno 100-200mb


baš mi je čudno da skoro niko ne zna da sredi skenirane slike (crno bele) kako valja. igraj se malo sa osvetljenjem i kontrastom (tačnije, kontrast dosta povećaj, a osvetljenje našteluj da papir bude beo, a slova jasno crna), i smanji broj boja.. za crno-bele textove ti nije potrebno 16miliona nijansi sive.

takođe, probaj različite dimenzije i formate, gif, png, kao i jpg različitih kvaliteta (a da ostane čitljivo). a sve to se sigurno može odraditi automatski (probaš parametre na prvoj, pa pustiš skriptu da odradi na svim ostalima..)

btw, si probao da OCRuješ to?
[ markisha7 @ 02.05.2004. 16:13 ] @

jeste. iz istog razloga kao i tom aminu. Znamo se bre zombie (ali samo preko telefona). 064/????787

sto se tiče skenova, kvalitet je na maximumu. Ponekad smanjim kontrast na ekranu jer mi je papir mnogo beo, a slova skroz crna. Jedino što mi nije bilo bitno da smanjujem veličinu tako da su najverovatnije ostale u 24bita. Mada ni to nije problem... Samo da pustim automate -> batch u photoshop-u.

sada i nemam vremena/strpljenja da se zezam oko toga...

OCR mi tek ne pada na pamet... Toliko nisam zaludan. I ovo je dovoljno, mada bi sigurno dobro radilo. Sve sam skenirao/slikao u velikoj rezoluciji pa posle spustao da bi kvalitet bio bolji. Posto sam zadrzao originale, imam dobru osnovu za OCR...
[ Jr1 @ 09.05.2004. 18:15 ] @
Sto se tice unifikacije formata skeniranih/fotografisanih knjiga, Rusi su to resili koriscenjem .djv/.djvu formata (Djvu Solo sluzi za obradu i posmatranje doticnih) i mogu da kazem da je stanje kod njih po tom pitanju veoma zivahno:)
[ old @ 10.05.2004. 01:11 ] @

Citat:
markisha7:

u planu: Vujaklija



Thread o tome:
http://www.elitesecurity.org/tema/42282
imho Gubljenje vremena nazalost (nekonstruktivan ton)! Ali postoje kontakti za potencijalne partnere.