[ SpelingMistakes @ 14.05.2004. 22:40 ] @
Otkud ova tema ovde - pa skoro 90 posto slucajeva ostanka bez posla u tim (USA, GB i slicno) stranim zemljama je vezano za oblasti kojim se ovaj forum i bavi (znaci Cad, Cam a velikim udelom i sama proizvodnja) pa sam smatrao za shodno da pokrenem ovu temu da bi se ljudi upoznali sa situacijom, sto bi im moglo pomoci u nekom slucaju. Nisu retke ni poslovne prilike u takvim poslovima a u nasoj zemlji - pa da cujemo misljenja

Ovo je cini mi se veliki problem razvijenih zemalja!
- Imamo li mi neku sansu u svemu tome?

Sve su cesci primeri da cak i kompanije kao sto su npr Ptc angazuju ljude u indiji za razne poslove. Konkretno cak je citava (telefonska) podrska prema korisnicima kompanije Ptc prebacena u indiju po mojim saznanjima a sve zbog smanjenja troskova.

Verujem da su verovatno na putu i ostale firme, mada ovde nije slucaj samo o softverskim kucama - vec i proizvodnjom, dizajnom, i svim ostalim delatnostima vezanim za ovaj forum (da se na njih ogranicimo)

Imamo li mi kao neko ko je u istocnoj evropi sansu da mozda uzmemo deo tog kolaca od ljudi koji se nalaze u indiji, pakistanu i kini. Cini mi se da je na ovom prostoru uvek bilo strucnih ljudi, i da smo izvozili iste - Ima li nas jos dovoljno kvalitetnih, kako bi se organizovali i deo posla mozda oprivukli u ovde nase krajeve.

Nadam se da ce u ovoj temi ucesce uzeti i ljudi iz inostranstva - da cujemo mozda info iz prve ruke.

Pocnimo pricu o obrazovanju, instiucijama kao i poslovnosti i sigurnosti u nasem poslu a vezano za nasu zemlju - naveo sam cisto oblasti usko vezane za nas posao, a koristeci ih kao smernica, lako cemo taksativno doci do odgovora da li je sansa tu negde.

Speling
[ pailhead @ 15.05.2004. 00:36 ] @
Ti u stvari pricas o trecem svetu i jeftinoj radnoj znazi?
[ SpelingMistakes @ 15.05.2004. 09:52 ] @
Da - moze se tako reci - To je sada glavni problem u dosta firmi - menadzment nema skrupula, pohlepni su i sve bi uradili da zarade koji dolar vise - Kad se uzme razlika u plati izmedju nekog engleza i kineza - lako se dodje do racunice sta je isplativije.

Gde smo tu MI ?

Speling
[ reject @ 15.05.2004. 11:17 ] @
MI smo na pogresnom forumu. :)
Mislim da bi ova tema trebala da se premesti negde
drugde - es ima odgovarajuci forum za ovakve teme.
[ SpelingMistakes @ 15.05.2004. 11:38 ] @
Uf uf uf - Znam to, ali ja skoro da ne promaljam nos izvan ovog foruma - A mislim da ni ostali (mozda gresim).

Druga stvar je da je ovo stvarno vezano za Cad, Cam i industriju u kojoj vecina nas radi ili se na neki drugi nacin druzi sa istom. Mislim da bi sama tema ako se prebaci van ovog foruma, izgubila na vaznosti, jer mislim da ne bi bila "posecena" od strane strucnih ljudi, koji upravo ovde mogu da se nadju.

Takodje jedan od razloga zasto ova tema ovde a ne negde drugde, je zbog toga sto pokriva vise aspekata naseg bavljenja poslom. Nije samo posao i kako ga "ukrasti" nekom ispred nosa, vec bi ovde moglo generalno raznih stvari da bude, a sve opet usko vezano za oblasti naseg delovanja. Kako god - vec duze vreme je ta i takve teme u zizi javnosti, gde sam i sam uzimao ucesca, pa sam smatrao za shodno da se i ovde da napisati nesto korisno o tome, i ne samo napisati, vec mozda i uraditi na istu temu sto bi bilo jako lepo i korisno.


Speling

[ SpelingMistakes @ 16.05.2004. 10:40 ] @
Da li stvarno ovde nema niko nista da napise a vezano za ovu temu? Mislio sam da cu ovde cuti - citati - razlicita reagovanja, savete i predloge ali kao sto vidim, nema komentara ic :(

Spel
[ McKracken @ 16.05.2004. 14:22 ] @
Outsourcing je sjajna prilika za sve nas jer se sve vise firmi koj eimaju novac okrecu istocnim "provajderima usluga". Mnogi se uplase kad vide da npr indijci rade za 1$na sat, ali iz iskustva mogu da tvrdim da to nije nikakav problem.

Vazno je skapirati da jedna firma koja odabere outsourcing firmu, jako tesko menja saradnike, takko da se vrlo retko desava (pod uslovom da se radi korektno) da se uradi jedan posao i posle nista.

[ mikis @ 16.05.2004. 16:14 ] @
Citat:
SpelingMistakes:
Ovo je cini mi se veliki problem razvijenih zemalja!
- Imamo li mi neku sansu u svemu tome?


Nemamo. Možda imamo sposobne kompjuteraše, ali nemamo menadžere: one koji su sposobni da 1) organizuju ozbiljan posao, i 2) da ga prodaju napolju. I naravno, 3) politička i ekonomska klima u našoj zemlji je takva da se još uvek retko ko usuđuje da u nju nešto ulaže, a o nepostojanju odgovarajuće infrastrukture da ne govorimo (primera radi, predstavništvo Mikrosofta je imalo velike muke da dođe do potrebnih telefonskih i internet linija...).
[ McKracken @ 16.05.2004. 16:36 ] @
Mikis, gresis... Mnogo je lakse nego sto se cini :)
[ SpelingMistakes @ 16.05.2004. 16:52 ] @
Hmm
Ok Mozda sam na putu da potpisem ugovor sa nekim Englezima - Oni ne ulazu nista, jer vec sve tehnicke uslove imam, pocevsi od kompjutera, obucenih ljudi i softvera. Oni bi trebalo da salju posao, i to je njihova jedina briga, pored najvazbije stvari - kvaliteta obavljenog posla i tajnosti istog.
(na to sam mislio kad sam pitao u ime svih imamo li sanse)

Ja mozda imam malo drugacije vidjenje te potencijalne saradnje, jer po meni (ovako at hok pisem) samo treba ukvalitetne ljudi izreklamirati, a kad ih primete, i odgovore im, ostalo je na njima samima.

Dizajnerskih kuca u svetu ima dosta, a ako im neko ponudi saradnju sa kvalitetnim timom, koji moze stosta (a i vec je radio dosta) da uradi, sa "niskom" cenom rada, sa svim "tehnickim" uslovima, ja ne vidim tu nekog velikog problema, osim doci do tih i takvih firmi, i ispuniti sve nabrojane uslove.

Iz tog i takvih slicnih razloga ja pokusavm da organizujem vidnjenje (tema CAD, CAID polje rada - a nezaboravimo i temu sa takmicenjem) - da se upoznamo, da vidim ko sta moze, kome sta treba, da se jos "uigramo" da se neki ljudi koji su kvalitetni, doved na pravi put, "istesu" pa da se u skorije vreme moze racunati na nas sve (ovde).

Mislim da bi ovakav forum morao da ima mnogo bolju organizaciju, jer takodje po mom misljnju ovde ima kvalitetnih ljudi, i bilo bi steta (a vec jeste) propustati stvari, gde bi se sa dobrom organizacijom moglo nesto i uraditi. (izlozbe sajmovi, manifestacije i slicno) Mozda sam malo skrenuo sa teme, ali raditi nesto preko interneta je danas kao reci nekom dobro jutru, pa sta nas onda sprecava da se MNOGO BOLJE organizujemo, i iskoristimo sve to sto nam prolazi ispred nosa pa i taj posao koji umesto nas rade kinezi, indijci i pakistanci :) Neko rece fali menadzer - Mozda, ali mozda je takodje pitanje i ozbiljnosti ljudi - koji bi samo da kukaju a nista da ne urade (bez uvrede).

Ovo je mala prozivka za sve, ne bi li malo porazmislili o svim idejama i akcijama koje su predlozene, ne bi li se mozda pridruzili uradivsi ono sto je u vasoj moci. Normalno ne mislim samo na svoje predloge jer ima tu jako lepih ideja, pa bi ti ljudi koji su pricali o uposljavanju CNC masina mogli takodje da dodju na taj meeting - o mogucnostima na njemu za iste ne bih pricao - Verujem da ce ih bitit- ako ne odmah, onda malo kasnije ako se ovo razvije.

U svakom slucaju sam se obradovao sto ima konstruktivnih odgovora na ovu temu. Voleo bih da se svi koji misle da imaju sta da dodaju ukljuce - ne bi li iz citave teme izvukli neke konkretne stvari koje bi trebalo da nam budu vrlo interesatne.

Speling
[ mikis @ 21.05.2004. 13:28 ] @
McKracken: Možda grešim ako misliš na pojedinačne slučajeve, ono tipa da se neko preko sajtova tipa rentacoder ili elance nađe neki stalni izvor prihoda (mada i tamo nas kolju Indijci, Pakistanci i ostali sa daleko nižim cenama). Međutim, još smo mi daleko od ozbiljne FIRME koja će biti u stanju da pruža outsourcing usluge kao što to rade recimo indijci. Evo, sećam se da je u Svetu Kompjutera bila velika priča pre par meseci/godina kako neka naša firma razvija igrice za valjda Francuze... I šta je od te cele priče bilo?

Da smo pametni, mogli bismo da iskoristimo to što nećemo biti primljeni u EU još ko zna koliko godina ;) Međutim, preduslovi da bi nas bilo ko ozbiljno shvatio su: politička i ekonomska stabilnost, odlična telekomunikaciona infrastruktura, i kvalitetno (visokoškolsko) obrazovanje. Složićeš se da nam sve ovo manjka ;)
[ Ivan Dimkovic @ 21.05.2004. 13:54 ] @
mikis:

U YU postoji izvestan broj firmi koje rade razno-razne poslove za strane firme. Generalnih outsourcing firmi nema bas tako mnogo, ali firmi koje se vezu za neku pojedinacnu stranu firmu kao finansijera / dobavljaca poslova i te kako ima, to su kao isturena odeljenja za development ili, u manjoj meri, R&D.

Evo primera kako izgleda co-op koji ne mora da bude jeftini outsourcing a koji ima ljude koji rade na ozbiljnim projektima:

http://www.micronasnit.com/index.html (mada je ovo vise inzenjering sa DSP programiranjem, ali je finansiran od Micronasa koji je ipak malo vece ime)

Sto se tice PC soft-dev firmi tice, generalno "zlatno pravilo" je da project i product management rade ili stranci ili nasi ljudi sa duzim iskustvom u tom poslu napolju (u centrali firme, obicno) - progamera ima, samo problemi su cesta migracija ljudi, nizi stepen produktivnosti i losa IT infrastruktura.

Drzava bi mogla i te kako da podstakne ovu industriju sa uvodjenjem olaksica za IT firme, oslobadjanjem TK usluga od poreza za takve firme i prvatizacijom telekoma - ali je to u suprotnosti sa politikom "narodnog" budzeta, tj. krpljenja socijalnih rupa pa je vrlo tesko naci neki balans.

[ SpelingMistakes @ 21.05.2004. 14:40 ] @
Ok drago mi je da ima vrlo argumentovanih komentara - sad bih da postavim pitanje - Kad se svi "delimicno" vec slazemo da je kod nas situacija losa - ima li nekih saveta i predloga koji bi se mogli izvesti a bez da se u to uplice drzava - Ima li saveta kako da se ovi ljudi na forumu nekako udrze i urade nesto, sto ce nam svima "koristiti" - Znaci konkretni predlozi.

Za pocetak ja sutra pokusavam vec drugi put (cad - caid tema) da se sastanem sa nekolicinom ljudi sa ovog foruma (nadam se da ce doci) - To bi se u buduce moglo iskoristiti i za neke konkretne akcije - da li sam u pravu?
Jeste da ce ako se taj i takvi sastanci omasove tu biti raznoraznih - od porfesionalaca pa do pocetnika, ali mala je razlika izmedju grupe trenutno neorganizovanih ljudi, i grupe organizovanih. Ako se ikad bolje organizujemo sto je inace moja zelja, ima smilsa sagledati situaciju da se svi ti ljudi na nekin nacin i angazuju u nekim poslovima, koji ce a i vec su dostupni ovde - Ok da li moje razmisljanje ide u dobrom smeru?

Mozda bi ovo trebalo da pogleda i neko od BIZNISMENA :) pa da porazmisli o kapacitetu koji se krije iza ovog foruma :)

Speling

[Ovu poruku je menjao SpelingMistakes dana 22.05.2004. u 00:19 GMT]
[ McKracken @ 21.05.2004. 16:26 ] @
@Mikis: Svarti do mene u firmu da vidis da li je ozbiljna :)

(Tacnije bila je ozbiljna dok EPS nije nasao za shodno da mi pusti 380V kroz mrezu)
[ mikis @ 21.05.2004. 16:49 ] @
McKracken: oprosti, loše sam se izrazio :) Uopšte ne sumnjam da postoji nekoliko ozbiljnih firmi, uključujući i tvoju. Ipak, uporedi to sa veličinom firmi kao što su Wipro ili Tata.

To sa strujom je samo jedan primer onoga o čemu govorim.
[ fumaremigel @ 22.05.2004. 01:14 ] @
www.softserbia.com

Oni se bave iskljucivo offshore outsorcing-om.
[ SpelingMistakes @ 22.05.2004. 09:18 ] @
Jedino sto ne bih zeleo da se desi sa "ovom" temom je da "nam" je preotmu programeri :) Bez uvrede :)

Ako nesto i zelite da napiseste, dajte neka to bude u vezi dizajna - Cad, Cam, Cae, Caid i 3d modeling-a

Speling
[ McKracken @ 23.05.2004. 16:28 ] @
Spelling, svaki outsourcing je moguc i relativno jednostavno izvodiv. Ono sto pravi problem vecini da odavde izadju na nako malo vece trziste su sledeci problem:

1. NIkoga ne boli Q 2% da li si ti nesto projektovao u ProE, ili modelirao u Mayi ili da li si se cesao dok si to radio. Bitan je rezultat a ne nacin kako si dosao do njega. Ako klijent insistira da se nesto radi u Ludilo_inzenjer_4 onda uzmes Ludilo_inzenjer_4 i to lepo uradis :)

2. Kontakti, koji se grade a ne radjaju :)

3. Profesionalizam u poslovanju i komunikaciji kao i sposobnost upsellinga (koja je jako bitna)

4. Problem solving, kao mozda najvaznija stvar.
[ fumaremigel @ 25.05.2004. 11:46 ] @
@SpelingMistakes

Ja sam dao primer, a inace se bavim 3D animacijom, nisam programer. Long live LW.
[ SpelingMistakes @ 25.05.2004. 21:12 ] @
Ok Vidim da svi pomalo citaju i komentarisu - a gde si konkretni predlozi - Nije valjda da se stidite da ih iznesete?

- Ova tema nema smisla ako niko nista ne predlaze :) - Hajde - Dajte malo nekih predloga sta bi za pocetak moglo da se uradi - ovo je ponovljen poziv!

- Na kraju krajeva ako nemate predlog, onda makar dajte situaciju, u kojoj bi ste Vi zeleli da budete angazovani od strane nekoga (odavde). Kakva bi to organizacijica trebalo da bude (govoreci o oblasti koje se ticu ovog foruma) pa da Vi smatrate da je to dovoljno ok i dovoljno ozbiljno. Sta bi ta organizacija trebalo da Vam obezbedi da bi ste hteli da radite za njih.

Ne bih voleo da se ovo pretvori u "zelje" pocetnika, jer pitanje je da li bi oni ista mogli kvalitetno da urade, tako da svako pre odgovora treba da porazmisli o iskustvu i zeljama koje ima shodno njemu. (nadam se da shvatate sta je svrha ovog zadnjeg pasusa)

Speling
[ caboom @ 26.05.2004. 02:55 ] @
Citat:
SpelingMistakes:
- Ova tema nema smisla ako niko nista ne predlaze :) - Hajde - Dajte malo nekih predloga sta bi za pocetak moglo da se uradi - ovo je ponovljen poziv!


zasto mislis da bi neko zeleo/bio_dovoljno_lud da izlozi svoj "killer plan" na javnom forumu? :)
[ SpelingMistakes @ 26.05.2004. 12:38 ] @
Razumem poentu - ali moramo da delimo kako bismo uspeli - Ako se budemo ponasali kao "ljuta" konkurencija bice nam kao sto je "na politickoj" situaciji - sto znaci zbog toga nam nece biti bolje (ne zelim pricu o politici, ali ona utice na nase zivote na nacin koji svi dobro znamo - da smo slozni daleko bi nam bilo bolje).

Znaci ja pokusavam da organizujem nesto - ne da bih samo ja beneficirao od toga - vec svi koji mogu nesto da urade (A DOKAZ JE TO STO STE OVDE I ZELITE DA NAPREDUJETE). Zar je prica o tutorijalima, i sve sto sam pokrenuo zbogradi mojeg licnog napredovanja ili?

Speling
[ caboom @ 26.05.2004. 13:25 ] @
Citat:
SpelingMistakes:
Razumem poentu - ali moramo da delimo kako bismo uspeli - Ako se budemo ponasali kao "ljuta" konkurencija bice nam kao sto je "na politickoj" situaciji - sto znaci zbog toga nam nece biti bolje (ne zelim pricu o politici, ali ona utice na nase zivote na nacin koji svi dobro znamo - da smo slozni daleko bi nam bilo bolje).


pre svega, slazem se oko sloznosti i kolaboracije, to nam je nacionalna slaba tacka, ali je poenta sto je sasvim promaseno ocekivati da se na javnim forumima diskutuje o potencijalnim poslovnim mogucnostima, osim onako paushalno uz kafu. nije ovde uopste stvar o "ljutoj" konkurenciji, posto je sposobnog kadra u ovoj zemljici dovoljno malo, nego cisto o "intelektualnoj svojini" i tako nekim nama stranim pojmovima.
evo, bas se secam jedne poucne price ortaka koji radi u stranom predstavnistvu jedne firme (ime nebitno za nastavak price). elem, jednog dana je lokalni manager sazvao sastanak gde je predlozio kako bi svi, kao porodica jel', izlozili svoje ideje sta bi moglo da se radi van projekata maticne kuce radi daljeg napretka i prosperiteta domace filijale. epilog je bio smenjivanje doticnog mrmota u roku od par dana i dovodjenje stranog menadzerskog kadra. naime, ova prica ima 2 poucne strane, jedna je da naravno da ti niko nece dati ideju na kojoj sam moze da profitira (na bilo kojoj geografskoj sirini i duzini), osim ako nije dumass, druga je da pecanje u mutnom ne prolazi na duge staze. nastavak poucne price je da sam radio nekada davno honorarno za jednu firmu u kojoj se desio donekle slicni scenario, ali gde strani management nije reagovao i epilog je bio da se predstavnistvo odvojilo i slavno propalo.
[ SpelingMistakes @ 26.05.2004. 14:38 ] @
Lepo navedene cinjenice, ali onda ova tema sama po sebi nema smisla!! - Mislim ako se gleda tako, onda je to ona prica - Spel protivu vetrenjaca :) - Mislim malo se salim, ali ima li ova tema smisla, i koje bi bile beneficije ove teme - Ako tema nema smisla, onda da je zakljucamo, kako se ostali korisnici ne bi prevarili i nastavili da pisu, a to na kraju krajeva nema nikakvih plodova - Znaci slazem se sa "tvojim" razmislajnjem i izlaganjem, ali stvarno dovodim u pitanje svrsishodnost ove teme - mislim kako si stvari postavio mi necemo uopste beneficirati.

Inace nisam tu da bih ukrao ideju-e, cak ih sam i prezentujem, a ako ima dovoljno lukavih oni bi to mogli da iskoriste- Mozda sam ja malo zastareo, ili nisam toliko puta prevaren (a to nije tacno) ali ipak imam ideju koju sam pokusao licnim primerom da predstavim - deliti - radi zajednickih beneficija. Kvalitet ce lako (ne kazem brzo) da ispliva na vrh, a oni koji se slepaju ce brzo biti uoceni. Pa sad ko voli neka izvoli.
Ideja mi je kao sto sam i napomenuo da se ovaj forum bolje organizuje ako je to moguce, i da se uz prikladnu organizaciju polako stvari pokrenu iz mrtve tacke - znaci izrada tutorijala je jedna, sastanci druga, a kad se sastanci malo omasove, razgovaracemo i o ostalim 8idejama) - Ja imam strpljenja - koliko cu ga imati - ne znam - pa sada neka ljudi razmisle koliko ce Spel jos dolaziti "sam" na adu, jer on ionako nista nece dobiti time (osim izbora ljudi koje ce mozda i sam da obuci za neki buduci posao). Mislim ove dve teme (koje sam pomeuo) su kao sto shvatate poprilicno povezane sa ovom - tako da sam ovde napisao nesto sto sam mogao i tamo - a u nameri da objasnim neke stvari.

Speling
[ Nemanja Dubravac @ 19.12.2004. 17:43 ] @
[ cs_coyote @ 19.12.2004. 19:59 ] @
Pre 3 nedelje sam se vratio iz Indije, gde sam u 2 nedelje posetio nekoliko firmi radi eventualnog outsourcing-a CAD&CAM poslova. Boravio sam u Bangaloru i Chennaiju (nekadasnji Madras).
Par cinjenica, cisto radi poredjenja, onako na brzinu:

- Od svih ljudi koje sam sreo na ulici/firmama, samo dvoje nije pricalo engleski (veoma bitan faktor u trazenju partnera)
- CAD satnica se krece izmedju 15 i 22$
- Zaposleni su neverovatno odani svojim firmama, i velika im je cast i zadovoljstvo da rade u njima, radeci za 300 do 600$
- Radna nedelja traje 6 dana
- Ukupan tel racun mi je izasao oko 80 evra(!!!), kada udjem u Srbiju, ta suma mi nije dovoljna za sat vremena razgovora
- Kapaciteti su im beskrajni (godisnje iz skola izadje 250 hiljada diplomiranih masinskih inzenjera)
- Osim golog CAD, nude i rapid prototyping, kao i izradu alata za livenje/brizganje, tako da nije nikakav problem kupcima nuditi one stop shop
- U malim biroima (do 20 ljudi), kao i u kompanijama teskim 2 milijarde dolara (TATA autokorporacija), bio sam podjednako ispostovan, i svi su se trudili sa podjednakim zarom da mi se kao potencijalnom partneru predstave u najboljem svetlu.
- Vremenska razlika je samo 4 i po sati (veoma bitno za komunikaciju)
- Let od Frankfurta do Bangalora traje oko 8-9 sati
- Poverljivost podataka klijenata je na veoma visokom nivou
- Hrana u restoranima je veoma jeftina
- Iznajmljivanje vozila sa vozacem kosta dnevno 30 do 40$

[ SpelingMistakes @ 19.12.2004. 22:33 ] @
Znaci 97-98-e sam se zeznuo sto nisam otisao da radim u indiju Nema sanse da se setim imena firme, ali znam da je radila od automobila do kamiona - tada sam vec delimicno poznavao ProE a trebao sam da idem da malo obucavam ljude a ujedno i da dizajniram - Veza mi je bio jedan Indijac - sa njim sam bio u veoma dobrim odnosima, pa smo sticajem okolnosti a vezano za situaciju u nasoj zemlji dosli do toga - mislim price o poslu - Mislim da je bila blizu luke kalkuta - HMM - Ko bi rekao - da sam se toliko zeznuo - cccccc

Nego da te pitam -"sta outsorsujete" - i hoce li biti posla za tebe - Nesto mi to lici kao da si bio i sekao granu na kojoj sedis - Hmm menjacemo poslove pa cemo umesto dizajna raditi proveru dizajna sto ume takodje da bude "vraski" tesko - Nasta bi licila saradnja npr tvoje fiem i "njih" i da li ce to "izroditi" novu profesiju - cekiranje dizajna -

Kakav je kvalitet - ne mislim na ljude, vec proizvode. Pa zar mi onda po tim cenama nismo "isplativiji" - jer ja bih sasvim lepo ziveo sa cenom rada od 10 Eu po satu - Ili mozda malo vise - odakle tolika razlika i daj malo neke svoje utiske - sta ti mislis - gde smo mi?

Nego sad mi neko "spomenu" - tacnije komentarisa da je mozda cifra inzenjera koje oni "proizvode" malo prevelika - Hmm previse bi to bilo fakulteta - sa druge strane kakvo im je "obrazovanje" ?

Toliko za sada!
[ cs_coyote @ 19.12.2004. 23:47 ] @
Citat:
SpelingMistakes: Znaci 97-98-e sam se zeznuo sto nisam otisao da radim u indiju


Ne razumem bas najbolje sto bi palio za Indiju da radis za par stotina dolara?

Citat:
SpelingMistakes:
Nego da te pitam -"sta outsorsujete"


Kao sto sam vec rekao, CAD. Nijednog trenutka nisam pominjao dizajn.

Citat:
SpelingMistakes:
Kakav je kvalitet - ne mislim na ljude, vec proizvode. Pa zar mi onda po tim cenama nismo "isplativiji" - jer ja bih sasvim lepo ziveo sa cenom rada od 10 Eu po satu - Ili mozda malo vise - odakle tolika razlika i daj malo neke svoje utiske - sta ti mislis - gde smo mi?

Ne zaboravi da oni placaju troskove odrzavanja licenci, a one nisu niske, koliko god si se ti u vise navrata trudio da me ubedis u suprotno. Gde smo mi? Koliko ljudi poznajes licno koji imaju legalne licence (Pro/E, Catia, UG, Solid Works), i koji imaju po barem 30000 sati rada? Kada trazim partnera trazim firmu koja je fit, fleksibilna, ima broadband konekciju, strazare koji 24 sata dnevno obezbedjuju objekat, itd., itd. To neka ti bude odgovor.

Citat:
SpelingMistakes:
Nego sad mi neko "spomenu" - tacnije komentarisa da je mozda cifra inzenjera koje oni "proizvode" malo prevelika - Hmm previse bi to bilo fakulteta - sa druge strane kakvo im je "obrazovanje" ?


Zasto mislis da je mnogo godisnje 1 inzenjer na cirka 4000 stanovnika? Ja ne lupam proizvoljno cifre, nema potrebe da po obicaju dovodis u sumnju sve sto kazem. A sto se tice strucnosti, izvrsni su! Oslobodi se malo svojih predrasuda, ne verujes valjda da ceo svet outsourcuje u Indiju i Kinu samo zato sto su jeftini?
[ tex777 @ 20.12.2004. 08:25 ] @
cs_coyote napisa:

"- Kapaciteti su im beskrajni (godisnje iz skola izadje 250 hiljada diplomiranih masinskih inzenjera)"

Evo zvanicnih podataka:

"First of all, although more than half of the Indian population is illiterate, India graduates about 147,000 science and engineering graduates a year. Included are about 75,000 potential software programmers, about the same as the USA"

Eto...manje od 150K na sve koji diplomiraju iz oblasti prirodnih nauka. Ako 75K ode na programerre, a za sve ostale ostane isto 75K, mala je sansa da masinskih inzenjera ima vise od 30K...verovatno dosta manje.

BTW, mnogo interesantno zvuci podatak o 50% nepismenih...:)
[ cs_coyote @ 20.12.2004. 10:50 ] @
Citat:
tex777: cs_coyote napisa:
Eto...manje od 150K na sve koji diplomiraju iz oblasti prirodnih nauka. Ako 75K ode na programerre, a za sve ostale ostane isto 75K, mala je sansa da masinskih inzenjera ima vise od 30K...verovatno dosta manje.

BTW, mnogo interesantno zvuci podatak o 50% nepismenih...:)


Vidi, verujte kome hocete, bio sam, video sam njihove mogucnosti i kapacitete. Prebrojao ih nisam, cifru sam dobio na dva razlicita mesta. Nemam pojma odakle su ti "zvanicni podaci", moras shvatiti da je inzenjerski outsourcing u Indiji u zamahu, za razliku od IT koji cveta vec godinama. U krajnjem slucaju, ova stavka je "ako su lagali mene i ja lazem vas.", ali i dalje tvrdim da su im kapaciteti neiscrpni. Za ostale stavke garantujem, jer ih je bilo moguce licno proveriti.

Uostalom, koliko su takvi podaci diskutabilni, proveri na sledecoj stranici...

http://in.rediff.com/getahead/2004/dec/09engineer.htm

Sto se tice nepismenosti, sever zemlje je totalno neinteresantan stranim firmama, i najveci broj firmi koje nude outsourcing se nalazi u juznoj Indiji.

Generalno, ne razumem ton poruke, imam utisak da sumnjas u njihove radne sposobnosti i kapacitete? Ispravi me ako gresim, ali ako je tako, ne delimo isto misljenje.
[ SpelingMistakes @ 20.12.2004. 11:50 ] @
Ma nemam predrasuda niti sam zeleo da provociram - samo malo objasnjenja je bilo dovoljno - Cifre su "zapanjujuce" - sto mi se ucinilo malo suvise - nista vise - Sto se tice cifre Pa sad bih mozda negde tamo bio neko i nesto za dizajn - u nekoj drobj firmi - A tada sam ovde radio pod Inflacijom - Na to sam mislio - Iako imam malo "internaci" iskustva - nisam zadovoljan, a ovi podaci koje si izneo su me stvarno vratile u to vreme pa sam malo razmisljao - da li sam pogresio ili ne - Ali sta je bilo bilo je - sta sad - Zvali su me i iz Gm-a 99-e gde sam izabran izmedju 2000 ljudi medju 150 - pa nisam otisao - Valjda volim da igram na sigurne karte - Ko rizikuje taj dobija - Mozda ipak ne varam tako dobro kao oni (Djordje Balasevic)

Nisi mi rekao "kakve" su nase sanse ovde - Imamo li ih uopste - a i zapanjujuca mi je cifra od 30 k sati rada za kojom si u potrazi - Pa bogte mazo - ja sam npr 2001 imao oko 12 k a sad - Hmm - Da li to znaci nesto - Moze li se po tome "ocniti" znanje nekoga? (Pa Boeing i Izraelci su 2000 - 2001 trazili ljude sa 5k sati rada - npr - Zar se toliko izmenila "bransa" da se mogu "za dzaba" birati ljudi sa toliko sati rada? Ako je tako - Pa jeb..ga - ostaje mi da "PORASTEM"
[ cs_coyote @ 20.12.2004. 12:15 ] @
Citat:
SpelingMistakes:
Nisi mi rekao "kakve" su nase sanse ovde


Na listi mojih kriterijuma u biranju partnera je da su zaposleni zadovoljni svojim poslom, generalno. Ovo je bitno da eventualnim gubitkom jednog ili dva kljucna radnika ne propadne posao, pomere se termini isporuke i izgubi na kvalitetu. A sto se tice broja radnih sati, naravno da je inace trazeni prosek dosta nizi, ali kao sto znas, slobodne povrsine u velikim CAD paketima su prica za sebe, pa otuda i moj zahtev da je barem jedan senior CAD specijalista u igri - sto ce reci 10 do 15 godina iskustva.
Uz one klasicne uslove (satnica, kratki rokovi, fleksibilnost u radu itd.), to bi bili neki dopunski uslovi u biranju partnera sa moje strane. Znaci, moj odgovor bi bio da se mozemo nositi sa Indijcima i Kinezima, barem u pruzanju usluga malim i srednjim firmama.
[ SpelingMistakes @ 07.09.2006. 16:40 ] @
Odgovor posle nekoliko godina - Nosimo se sa svima njima - Upravo iz svog iskustva pricam

Hajde da nastavimo temu i pricu na njoj posle ovolikog vremenskog perioda.