[ Hegemon @ 16.05.2004. 20:17 ] @
Problemi sa hard diskom

Malo cu ospirnije da objasnim o cemu se radi:

Kucao sam neki text u wordu kada se pojavio plavi ekran(imao sam win xp)na dnu kojeg je pisalo:
"dumping physical memmory [odbrojavanje]".Odmah sam restartovao komp da bi mi se pojavilo sledece:file windows/system32/config/system is missing or corrupted.Pretpostavio sam da je virus posto mi se ovo vec dvaput desavalo.Uzeo sam od druga hard disk,instalirao kaspersky,skinuo najnovije definicije i skenirao moj hard.Skeniranje je zavrsio za nepun minut.Nesto je tu "smrdelo" na lose posto obicno mi pun hard skenira za sat vremena a imao sam 400mb slobodno.Otvorio sam windows commander koji je pokazivao da na mom hardu postoje samo tri foldera"windowsnt",recycle nesto i treceg ne mogu da se setim.Inace prvi put vidim te foldere.Taman kad sam pomislo da mi je virus obrisao sve fajlove, video sam da jos uvek ima 400 mb free space.Ubacio sam startnu disketu i pokrenuo instalaciju windows 98.Pojavio se plavi ekran na kome je nesto pisalo ne znam tacno sta i uglavnom imala je opcija "fix it" koju sam naravno odabrao. Zatim se pojavilo "File[taj i taj] is dameged or corruptet(ili slicno) i opet opcija "fix it".I tako su se ti osteceni fajlovi redjali jedan za drugim jedno sat vremena kada je nakon sto je zavrsio sa ispravljanjem pisalo hard disk still contains errors run scandisk to corect them . STavio sam hard drugov na master moj na slave stratovao njegov windows xp ukljucio win.commander da bih video da su svi moji fajlovi na mom hardu rasporedjeni u 750 novih foldera[DIR00001,DIR0002,DIR0003.....DIR000750)Medju tim folderima nasao sam one koji mi trebaju sa mojim podacima i prebacio ih na drugov hard,moj harddisk formatirao instalirao windows i sve radi ok.Zatim sam moj stavio na master a njegov slave da bi prebacio moje podatke sa njegovog harda,ali windows nije detektovao njegov hard(koji inace ima dve particije).ISkljucio sam komp pogledao dal je sve dobro povezano,ukljucio kad ono opet isto.Probao sam sve moguce kombinacije sa jumperima ali bez uspeha.Ubacio sam startnu disketu da probam da instaliram win 98,nakon cega je pisalo:
Windows has detected that drive c does not contain a valid FAT32 partition.There are several couses:
1.The drive may be partitioned.To create partition on the drive,run fdisk from the ms-dos command prompt.
2.You may be using third party disk-partitioning software.If you are using this type of software, remove emergency boot disk and restart computer.
3.some viruses also cause your drive C to not register.You can use a virus scanning program to check your computer for viruses.

ukucam c:\dir
i sledeci fajlovi se pojave:

attrib.exe
chkdsk.exe
command.com
debug.exe
edit.com
ext.exe .....
sys.com
A ni traga od mojih fajlova kao ni od D particije.Pokrenem instalaciju win98 kada mi se pojavi plavi ekran na kome pise:
Setup cannot install windows 98 on your computer
Your computer does not have a hard disk,or your hard disk is not functionong corectly,or your hard disk requires a special device driver.Contact your computer vendor for assistance.
Svi kablovi na hardu su pravilno prikaceni.Da li je hard ostecen i ako jeste da li mogu da se spasu bar neki podaci ako nije sta vi predlazete da uradim?
Hvala unapred.

[ pctel @ 16.05.2004. 21:35 ] @
Windows98 ne moze da se instalira na NTFS particiju. Kad pokrenes sistem sa diskete, kucaj FDISK i pobrisi particije koje nadjes. Zatim napravi jednu ili vise, ako uspes da se snadjes, prilicno je jednostavno, od komandi se koriste brojevi 1-5 i ESC, i na meniju pise sta za sta sluzi.
[ Hegemon @ 16.05.2004. 23:16 ] @
Kad ukucam fdisk napise mi "fix disk not present"
[ igor-ch @ 16.05.2004. 23:40 ] @
A da li ti BIOS uopste "vidi" hard-disk? Odnosno, da li si na HD dobro postavio Jumpere (master)?
[ Hegemon @ 17.05.2004. 09:43 ] @
Bios uopste ne prepoznaje hard a jumperi su dobro postavljeni.Hard sam probao na tri razlicita kompljutera ali stalno se ponavlja isto.
[ pctel @ 17.05.2004. 11:23 ] @
Onda imas dva izlaza:
1. da bacis taj HDD i kupis drugi
2. da das nekom da popravi (ili zameni) elektroniku

Bolja je prva varijanta, a drugu koristi samo ako na disku imas neke vazne podatke. Servisirani diskovi najcesce nisu mnogo dugovecni, a o garanciji na popravku nema ni govora.
[ igor-ch @ 17.05.2004. 23:42 ] @
Mislim da je pctel u pravu: verovatno nesto nije u redu sa HD-om. Ali pre nego sto ga bacis, proveri jos i IDE kabal (mada su sanse da je to problem 0,01%). Inace, koje je marke tj. tip HD?
[ Hegemon @ 18.05.2004. 00:20 ] @
Sve je u redu sa IDE kablom,A HD je maxtor 40gb 7200.
Inace otisao sam u lokalni servis i tamo su mi rekli da se tesko menja elektronika na hardu i da to samo rade 2 coveka u Srbiji tj u Beogradu.

Takodje danas mi se desilo ponovo ono Dumping phisical memory.Formatirao sam disk pokrenuo instalaciju 98-ce kad napisa ALERT:virus Boot system nisam siguran da je bas ovako pisalo ali znam da je pisalo ALERT:VIRUS.Zar kad formatiras hard na njemu ne ostaje nista tj. da li tako ubijes viruse?iskljucio sam u biosu
Anti virus protection disabled i normalno instalirao 98-cu.Iskljucio Racunar i kad sam posle nekih 3 sata ponovo ukljucio Pise boot failure.Ubacim Startnu Kad ono opet pise ovo:

Windows has detected that drive c does not contain a valid FAT32 partition.There are several couses:
1.The drive may be partitioned.To create partition on the drive,run fdisk from the ms-dos command prompt.
2.You may be using third party disk-partitioning software.If you are using this type of software, remove emergency boot disk and restart computer.
3.some viruses also cause your drive C to not register.You can use a virus scanning program to check your computer for viruses.

ukucam fdisk on mi opet kaze Fix disk not present.A hard je ako nesto znaci Maxtor 40gb 5400.Iznerviran iskljucio sam komp i taman kad sam pomislio da mi
je otiso i ovaj drugi hard ukljucim komp i sve radi normalno.Da li virus moze fizicki da osteti Hard Disk tj da li je ovo sve sto mi se desava neka vrsta virusa?
[ sale33 @ 18.05.2004. 01:13 ] @
Mozda imas virus i na samoj sistemskoj disketi. Moj savet je da taj hard zakacis na neki ispravan komp kao slejv i odatle ga proveris antivirusom pa cak i formatiras iz windowsa sa drugog racunara. Nije mi bas jasno kako ti fdisk ne vidi hard a ipak uspevas da ga formatiras...pokusaj da napravis sistemsku disketu na nekom drugom kompu, pa da sa njom uradis fdisk...u svakom slucaju dok ne uradis fdisk i ne formatiras taj disk u FAT32 - neces resiti problem.
[ pctel @ 18.05.2004. 10:32 ] @
Ako je napajanje neispravno (naponi variraju), hard diskovi crkavaju k'o ludi! Inace sto se tice ovih koji su rekli da dva coveka menjaju elektroniku, ne bih se bas slozio, jer ja ih poznajem mnogo vise, mada ne poznajem mnogo ljudi, prakticno, svaki treci covek koga poznajem zna da zameni elektroniku :-) Meni je jedan popravio HDD zamenivsi ostecen chip drugim koji je skinuo sa maticne ploce :-), zamena elektronike je za neke svakodnevni posao. Znam jednog koji ima 2 HDD-a sa jednom elektronikom, pa ih koristi za backup, kad mu koji zatreba, tad na njega stavi elektroniku. Ipak, nije sve tako jednostavno. Na hardovima u 99% slucajeva crkava elektronika, pa je cena ispravne svega nesto malo manja od cene ispravnog HDD-a. Kao sto sam rekao, ako podaci nisu vazni, baci taj disk i kupi drugi, malo je skuplje a mnogo pouzdanije.